Léčba akutních respiračních virových infekcí u dětí: jak se nezaměňovat s léky a populárními recepty

Kdo z nás nezažil nachlazení? Nechte někoho nemocného každou zimu, a dokonce ne jednou, zatímco jiní se setkávají s chladem jen zřídka, ale obecně je každý známý. Malé děti jsou zvláště náchylné k nachlazení.

To je dáno tím, že jejich imunita je jen formována a nemůže vždy vydržet negativní vnější vlivy.

A co je za tak jednoduchým a známým slovem "zima"? Ve skutečnosti je to celá třída nemocí nejrůznější povahy. Některé z nich jsou způsobeny bakteriemi, některými viry. Tady budeme mluvit o posledním. ARVI - akutní respirační virové infekce - obvykle znamená nemoc v dětském zdravotním záznamu.

Faktem je, že SARS může způsobit asi tucet různých virů, a bez specifického výzkumu nemůže ani velmi zkušený lékař vždy určit, který z nich je v konkrétním případě uváděn.

Vysílá se ARVI. Při vykašlávání dýchacího traktu nemocného se sputum vylučuje ve formě nejmenších kapiček, které můžeme my a naše děti vdechnout. Kromě toho můžete "chytit" chlad a skrze osobní věci nemocných lidí: nádobí, příbory, hračky. Děti jsou obzvláště zranitelné, protože si často vyměňují své věci.

Léčba ARVI

Potíže s diagnózou - to je jen jeden z nejdůležitějších argumentů pro odmítnutí nezávislé léčby ARVI u dítěte. Léčbu může předepsat pouze lékař. Ale existují určité nuance. Zpravidla dítě dostává lékařskou pomoc pouze jeden den poté, co se objeví první příznaky. Koneckonců, tyto dny jsou nejdůležitější, zejména pokud jde o léčbu SARS u kojenců. V této fázi existuje možnost, aby se nemoc vůbec nevyvinula.

Ve skutečnosti, rodiče mohou něco udělat, než lékař dorazí, protože v léčbě virové nachlazení u dětí existuje několik společných bodů: režim, dieta, boj proti příznakům a užívání antivirotik. Promluvme si o tom podrobněji.

Obecná doporučení

Vzhledem k tomu, že hlavním příznakem ARVI je slabost a horečka, první věcí je omezit mobilitu dítěte. S chřipkou to může být nezbytné, a dokonce i odpočinek na lůžku, v jiných případech silou, aby dítě není za to. Zpravidla mají děti tendenci běžet méně a skákat.

Často se rodiče snaží co nejvíce vyhřívat místnost, ve které se dítě nachází, a zcela zapomenout, že pacient potřebuje kyslík. Baterie a radiátory ho aktivně spalují ve vzduchu. Proto musí být místnost, ve které se dítě nachází, pravidelně vysílána. Přirozeně, v době vysílání dítěte z místnosti odstoupit.


Stejně důležitá je adekvátní strava. Za prvé, výživa by měla být zlomková: v malých porcích, ale častěji než obvykle. To je způsobeno tím, že téměř všechny síly těla během období nemoci jsou hozeny do boje proti viru. Zbývající systémy v této době pracují o něco horší. Není třeba zavádět žaludek a střeva velkým množstvím jídla. Za druhé, během nemoci je nutné pečlivě sledovat obsah kalorií v potravinách. Těžké, mastné potraviny by měly být zcela odstraněny. Navíc by mělo dítě dostávat co nejvíce vitamínů. To pomůže obnovit oslabený imunitní systém po nemoci.

Je také důležité, aby dítě dostalo více tekutiny. SARS je téměř vždy doprovázena horečkou, a tedy zvýšeným pocením. To je plné velkých ztrát vody, které malé děti trpí velmi tvrdě.

Léčba drogami

Režim a dieta - to je jistě důležité, ale bohužel nebude možné bez léčby léky. A tady je nutné, aby se nic nepořádalo a nemyslilo příliš mnoho. Za prvé, v žádném případě dát své dítě antibiotika. Jejich úkoly zahrnují boj proti bakteriím a proti virům jsou naprosto neúčinné. Současně bude užitečná mikroflóra těla usmrcena antibiotiky. To je v době nemoci naprosto nežádoucí.

Léčba SARS u dětí doma by měla být symptomatická. Stojí za to mučit dítě celý den, dokud doktor nepřijde, a nechat ho snášet teplotu, bolest hlavy, rýmu? Samozřejmě že ne.

To platí zejména pro horečku. Je důležité si uvědomit, že teplota pod 38 u dětí není sražena, protože je to znamení aktivního boje těla proti viru. Ale děti opravdu nesnášejí vysoké teploty. Z nervového systému mohou začít záchvaty a jiné známky narušení.

Léčba ARVI u dětí mladších než 1 rok a v některých případech i starších dětí vyžaduje zvláštní péči. I při výběru febrifuge. Některé léky mají věková omezení, například Aspirin, který je znám mnoha lidem, se nedoporučuje pro děti do 6 let. Další léčiva vyžadují pečlivou pozornost k dávkování, zejména pokud je zvolena na základě hmotnosti dítěte. Pečlivě si přečtěte návod, a ještě lépe, poraďte se s lékárníkem v lékárně, jaký druh léků av jaké formě koupit.

Mimochodem, rektální svíčky jsou nejvhodnější pro malé děti. To je způsobeno tím, že horečka často způsobuje zvracení u dítěte, z něhož se léky odebírají z těla. Navíc, z konečníku se lék vstřebává rychleji do krve. Ano, a vložení svíčky do zadku je snazší, než dělat dítě pít špatné léky. Dítě může jednoduše vyplivnout pilulku nebo sirup.

Druhým společným příznakem ARVI je rýma. Dává spoustu problémů a dospělý, co můžeme říci o dítěti? Obvykle se pro boj s rýmou doporučuje zvolit vazokonstrikční léky, které účinně bojují s nazální kongescí.

Musíte však vzít v úvahu některé body. Musí být velmi opatrní. S dávkami je vše velmi přísné a přebytek je plný závislosti a snížené účinnosti. Pro zvýšení účinnosti vazokonstrikčních léčiv se doporučuje před použitím propláchnout nos fyziologickým roztokem. Sliznice je odstraněna, lék je lépe absorbován a trvá déle.

Samozřejmě, existují i ​​jiné příznaky, jako je bolest v krku, kašel a tak dále. Vyžadují však mnohem závažnější opatření a neměli byste si vybrat léky bez konzultace s lékařem. První den však kašel a bolest v krku obvykle nejsou příliš výrazné, takže s úlevou od těchto příznaků lze počkat na návštěvu lékaře.

Antivirová léčiva

Po dlouhou dobu se věřilo, že specifická léčba SARS prostě neexistuje. Lékaři říkali, že hlavní věcí je odstranit symptomy a vyhovět lůžku. V 70. letech však lékaři vytvořili první antivirotika, která byla od té doby úspěšně používána, včetně léčby nachlazení.

V lékárně však nestojí bezohledně za nákup jakéhokoli antivirového léku. Za prvé, protože existuje několik skupin antivirových léků a vybrat si, musíte alespoň trochu představit, jak každý z nich působí na virus.

První skupinou je homeopatie. Toto zahrnuje takové populární drogy jako Aflubin nebo Otsillokoktinum. Předpokládá se, že tyto léky stimulují imunitní systém. Ve skutečnosti však mechanismus jejich práce není znám.

V některých případech homeopatické léky dávají velmi dobrý a rychlý výsledek. V jiných nemají žádný účinek. A je nemožné předem určit, jak bude lék fungovat v konkrétním případě. Při užívání homeopatických léků se doporučuje dodržovat jednodenní pravidlo. Pokud lék nepomůže v první den, je lepší ho odmítnout.

Druhá skupina - chemikálie. Mezi nimi se odlišují Arbidol, Tamiflu, Rimantadin. Tyto léky jsou velmi účinné, ale bohužel většinou proti viru chřipky. Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že by rodiče byli schopni samostatně diagnostikovat dětskou chřipku, má smysl užívat tyto léky pouze v případě, že ve vaší oblasti již byla vyhlášena epidemie.

Třetí skupina zahrnuje interferony a léky, které stimulují tvorbu vlastních interferonů v těle. Interferony jsou velmi účinné v boji proti virům a ne s nějakým druhem, ale se všemi najednou. Zvláště mezi touto skupinou vystupují takové léky jako Grippferon, Kipferon a Viferon.

Tyto léky jsou dostupné v různých dávkových formách. Poslední dva jsou vyrobeny ve formě svíček a Grippferon ve formě kapek v nose. V obou případech absorpce prochází sliznicí, která urychluje uvolňování léčiva do krve. Hippferon navíc vstupuje do krve přesně tam, kde se množí viry.

Mimochodem, někteří lékaři předepisují Grippferon pro virový výtok z nosu. Vzhledem k tomu, že zima sama o sobě neubírá. Nicméně, tento lék bude jistě chránit před viry vašeho dítěte, takže byste neměli odmítnout kategoricky.

Co můžete říci o drogách, které stimulují tvorbu interferonu v těle? Během období nemoci již nejsou účinné, protože po celou dobu, kdy tělo nashromáždilo potřebné množství interferonu, bude dítě již velmi špatné.

Totéž lze říci o čtvrté skupině antivirotik - imunomodulátorů. Jsou vhodné k prevenci nemocí a také k obnovení imunity po nemoci.

Lidové metody

Vzhledem k tomu, že léčba akutních respiračních virových infekcí u dětí mladších 3 let je často spojena s různými obtížemi ve formě věkových omezení, často se rodiče musí uchýlit k lidovým lékům. To platí zejména pro snížení teploty. Pokud například teplota dítěte neklesne ani po přijetí antipyretika, můžete mu pomoci s lidovými metodami. Vezměte čistou teplotu vody asi 36 stupňů, svlékněte dítě a otřete si hruď, záda a končetiny. Po tomto dítěti si lehněte nahý. Pokud je to, jak se cítí nepříjemně, zakryjte dítě tenkou látkou nebo prostěradlem. Samozřejmě to není nejpříjemnější postup, ale je to velmi efektivní.

Je dobře známo, že bylinné čaje jsou dobré pro nachlazení: dušené listy rybízu, sušené maliny, meduňky, lipy nebo heřmánku. Vhodné je také čaj s malinovým džemem nebo medem. Prostě nerozpouštějte med v horkém čaji. Teplo ničí téměř všechny prospěšné látky v něm obsažené. Je lepší jíst med "vprikusku" s bylinnými čaji. Pomáhá při nachlazení a citronu. Zde jej můžete přidat do čaje, zejména proto, že je nepravděpodobné, že by dítě souhlasilo s jeho konzumací ve své čisté formě.

Odvar z heřmánku pomůže při řešení chladu. Malé děti se nedoporučují, protože mají tendenci ovlivňovat kardiovaskulární systém. Někteří doporučují pochovat mateřské mléko v nose dítěte. To však nestojí za to. Jeho účinnost při nakládání s rýmou je velmi sporná, ale pro bakterie je to velmi živné médium. Je lepší používat mateřské mléko k určenému účelu - tj. K tomu, aby krmil dítě. Stimuluje také imunitní systém.

Prevence SARS u dětí

Každý rodič by měl znát symptomy SARS u dětí a metody léčby, ale kde je důležitější mít představu o prevenci. Časté nachlazení je známkou slabé imunity. Ano, a pro tělo tu žádná trvalá nemoc neskončí. Proto má prevence nachlazení velký význam.

Výše jsme již hovořili o dvou kategoriích drog, které lze opít jako profylaktické látky: imunomodulátory a léky, které stimulují produkci interferonu. Jak ti, tak i jiní mají smysl pít během epidemií i mimo sezónu, kdy jsou viry zvláště aktivní. Ale neomezujte se na to.

Existuje mnoho způsobů, jak posilovat imunitní systém. Především chci zmínit správnou výživu. Vitamíny jsou velmi důležité pro imunitu, takže dítě by mělo vždy dostávat dostatek vitamínů z potravy. Snažte se mu dát častěji čerstvé ovoce a zeleninu, mořské plody a mléčné výrobky.

Neméně důležitý je čerstvý vzduch. Dítě by mělo chodit více. Kromě toho musí být jeho pokoj neustále vysílán. Obecně platí, že klima v bytě by mělo být příznivé: teplota je asi 20 stupňů, vlhkost je 50-60%.

Sport a zpevnění mají také nejpřínosnější účinek na imunitu. Je však také důležité nepřehánět. Neměli byste prudce zahřívat. Pro začátek to bude docela dost otřít ručníkem namočeným v chladné vodě. Pak můžete jít do kontrastní duše. A teprve po použití je možné přistoupit k dávkování studenou vodou.

Hygiena má velký význam pro prevenci SARS. Přenášejí se nachlazení, včetně osobních věcí pacientů. Proto je důležité si umýt ruce při návratu z procházky nebo při návštěvě veřejných míst. A během období epidemií byste se měli snažit vyhnout se kontaktu s nemocnými dětmi.

Zvláště často děti zachytí akutní respirační virové infekce po návštěvě kliniky. Snažte se jít do této instituce pouze ve dnech zdravého dítěte, pokud je dítě samozřejmě zdravé. Pokud to nefunguje, omezte na minimum jeho kontakty s jinými dětmi. Nedovolte jim sdílet hračky a mazlit se.

Pokud je vaše dítě velmi často chladnější, více než 3-4krát ročně, má smysl se poradit s imunologem. Možná bude schopen zjistit příčinu oslabené imunity a odstranit ji.

Když je dítě stále nemocné, neměli byste ho vzít do mateřské školy nebo ho poslat do školy. Za prvé, nebude to dobré. Pamatujte, že nemocné dítě potřebuje mír. Za druhé, pacient je nakažlivý, a po vašem dítěti se virus vyzvedne spolužáky nebo spolužáky. Ve zvláště akutních případech jde nemoc do kruhu v dětských skupinách: když se první pacienti zotavují a chodí do školy, chytí virus od těch, kteří neměli čas onemocnět.

SARS nás a naše děti chytí doslova na každém kroku, avšak v souladu se společným jednáním rodičů a lékaře bude možné rychle a bez komplikací léčit nachlazení. Hlavní věcí není panikařit.

5 hlavních symptomů SARS u dětské a dětské pediatrické taktiky

Akutní respirační onemocnění jsou vždy horkým tématem. Dítě je v každém případě vystaveno riziku infekce. Proto je vhodné, aby každý z rodičů poznal první příznaky a jaká opatření by měla být přijata k dalšímu rozvoji onemocnění.

Aby bylo možné vzít v úvahu časté příčiny výskytu a faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění, je třeba nemoc předcházet předem. V současné době farmaceutický trh nabízí obrovský výběr léků pro léčbu a prevenci akutních respiračních infekcí u dětí. Dosažení požadovaného výsledku však pomůže pouze jejich kompetentní použití.

Etiologie

Kauzální agens jsou nejčastěji parainfluenza viry, adenoviry, rino- a reoviry. Mezi jinými příčinami nachlazení je podíl viru okolo 70%, což je důvod, proč se ARI často nazývá ARVI. Další ve frekvenci jsou bakterie - staphylococcus, streptococcus, pyocyanic stick, pneumococcus. Houby, protozoa, parazity a intracelulární mikroorganismy (jako jsou mykoplazmy a legionely) hrají menší roli ve vývoji akutních respiračních onemocnění. Obecně je podíl akutních virových infekcí 80% všech infekčních onemocnění u dětí.

Přítomnost patogenů v těle nemusí vždy znamenat nemoc. Rovněž je nutné současné působení provokujících faktorů. Jedná se o teplotu vzduchu (to znamená nejen podchlazení, ale také přehřátí těla), vlhkost vzduchu (v suchém vzduchu, riziko infekce je pravděpodobnější než u vlhkého vzduchu). Emocionální a fyzická námaha také přispívá k rozvoji onemocnění, protože dochází k poklesu ochranných systémů těla.

Klinické projevy

Viry mají takové vlastnosti jako epiteliotropie, vazotropie, lymfotropie. To znamená, že viry postihují hlavně sliznice, krevní cévy a lymfoidní tkáň (lymfatické uzliny). Tyto vlastnosti a určit celou kliniku a příznaky.

Ale častěji, když mluvíme o ORZ, rodiče znamenají kašel a rýmu. To není zcela správné. Samozřejmě, že nos a ústa, které jsou vstupní branou pro infekci, jsou první, které jsou postiženy, což zavádí rodiče.

Pro akutní respirační infekce u dětí existují následující syndromy.

 1. Katarální syndrom. Pozorované nosní přetížení, slizký, čirý, někdy nazelenalý výtok z nosu, kašel.
 2. Respirační syndrom - kašel, bolest, pálení v krku a hrudníku, známky respiračního selhání.
 3. Intoxikační syndrom. Tam je slabost, letargie, bolesti svalů, bolesti v celém těle, horečka, nedostatek chuti k jídlu.
 4. Abdominální syndrom. Nejčastější u malých dětí. Malé děti si stěžují na bolest břicha jiné povahy a různé intenzity.
 5. Hemoragický syndrom. Vyznačuje se výskytem bodové červené vyrážky na kůži, přítomností vyrážek na sliznici úst a hltanu.

Všechny příznaky se mohou objevit v různých stupních závažnosti a ne všechny výše uvedené příznaky budou přítomny.

Na základě přítomnosti příznaků a jejich závažnosti existují tři závažnosti akutních respiračních infekcí: mírné, středně závažné a závažné.

Je také nutné zdůraznit, že se zvyšující se tělesnou teplotou u mnoha dětí, zejména u malých dětí, dochází k febrilním záchvatům, které se vyskytují pouze na pozadí vysoké teploty.

Diagnostika

Neexistuje žádný specifický test pro obecnou diagnózu akutní respirační nemoci. Obvykle je vystavena bez použití laboratorních a instrumentálních metod výzkumu, tedy často pouze na základě klinických dat.

Při vyšetření se pacienti stěžují na nedostatek síly, nálady, bolesti hlavy a dusného nosu, obávají se kašle. Velmi často dochází u malých dětí ke zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty. Jasný, někdy nazelenalý nebo žlutý výtok z nosu a dýchacích cest.

Kašel je nejčastějším příznakem akutních respiračních infekcí. Vyskytuje se při podráždění receptorů kašle, z nichž většina je v nosní dutině a hltanu. V případě předčasné a nevhodné léčby se infekce sklouzne, to znamená, že komplikace vznikají ve formě bronchitidy, pneumonie a respiračního selhání.

Při vyšetření sliznice orofarynxu dochází k zčervenání zadní stěny hltanu, někdy s přechodem na sliznici patra a líce. Snad přítomnost vyrážky ve formě váčků (bubliny s průhledným obsahem) na sliznici patra a hltanu. Velmi často znatelný odtok hlenu na hřbetě hltanu (projev „zpětného chladu“).

Auskultace napomůže podezření na patologické procesy v dolních dýchacích cestách. Dále je v případě potřeby předepsána radiografie hrudních orgánů.

Laboratorní metody nejsou obvykle dostupné okamžitě, ale 3–4 dny po počáteční léčbě. Indikací pro provedení klinického krevního testu a celkové analýzy moči je pokračující vysoká tělesná teplota dítěte, neúčinnost předepsaných léků a včasná detekce možných komplikací. V analýze krve je pozorován následující obraz: akcelerovaná ESR, leukocytóza nebo lymfocytóza (mohou existovat obě možnosti), hladiny hemoglobinu se mohou snížit. Při analýze moči, při absenci komplikací, nemusí být patologické změny.

Když se prodlužují procesy, stejně jako když je léčba neúčinná, je předepsán další biochemický krevní test. V posledně uvedeném je stanoven C-reaktivní protein a v nemocnici je také stanovena hladina prokalcitoninu, což je nárůst, který indikuje 100% bakteriální zánět.

Léčba

Klíčem k léčbě akutních respiračních infekcí u dětí je aplikace integrovaného přístupu. Je také důležité, aby se kvalifikovaný pediatr angažoval v léčbě dítěte, samoléčba není přijatelná. Níže jsou uvedeny obecné pokyny pro léčbu.

 1. Léčba dětí s akutními respiračními infekcemi začíná režimem, který by měl být lůžko nebo polopenze, v závislosti na závažnosti stavu.
 2. Místnost by měla být často vysílána.
 3. Optimální teplota je 18 - 22 ° C.
 4. Je žádoucí izolovat dítě a pro krmení používat oddělené nádobí, aby se zabránilo reinfekci.
 5. Doporučuje se pít dostatek teplé vody, zejména když se zvyšuje tělesná teplota. Je žádoucí pít nekyslé a neslazené nápoje. Nejvhodnější nemastné vývary, kompoty, ovocné nápoje, neslazený čaj. Dieta by neměla vylučovat kořeněná a kořeněná jídla.
 6. Léčba léky začíná etiotropními léky. Ve většině případů se jedná o antivirotika a antibakteriální léčiva. Pro kojence se takové formy uvolňování používají jako čípky pro rektální podávání (například Viferon a Genferon Light) a kapičky (Aflubin). Pro malé děti je již možné používat antivirotika ve formě sirupů (Orvirem) nebo žvýkacích tablet (Anaferon). Antibiotika jsou předkládána dětem ve formě prášku pro přípravu suspenzí.
 7. Symptomatická léčba zahrnuje:
 • studené přípravky (Erespal, Sinekod);
 • expektoranty (Ambroxol, ACC);
 • antipyretika a analgetika (paracetamol, Nurofen);
 • vasokonstrikční nosní kapky (Nazivin, Otrivin);
 • antihistaminika (Zodak, Claritin).

Kromě toho, pro léčbu rýmy a faryngitidy, před užitím výše uvedených léků, je předepsáno opláchnutí nosní dutiny a hltanu fyziologickým roztokem, aby se mechanicky odstranily bakterie a zlepšila absorpce léčiv (Aqualor, Aquamaris).

Kromě toho mohou být pro léčbu SARS u dětí použity fyzioterapeutické postupy. Například UFO hrdla a nosu, UHF a elektroforéza hrudníku, inhalace. Lékaři jsou samozřejmě fyzioterapii velmi opatrní. Vzhledem k nezralosti těla se elektrické postupy nedoporučují pro malé děti, ale inhalace je možná od narození.

Prevence

Prevence akutních respiračních infekcí u dětí zahrnuje několik bodů:

 • jedná se především o aktivní životní styl, chůzi na čerstvém vzduchu, zamezení přehřívání a přehřátí těla, dostatečný spánek, dobrou výživu, zpevnění těla, masáž;
 • důležitou roli hraje režim dne dítěte;
 • některá léčiva používaná pro léčbu se také používají pro profylaxi (například Anaferon), ale podle jiných režimů;
 • v případě často nemocných dětí se k prevenci užívají 4–6 měsíční cykly užívání vhodných léků (Ribomunyl, Bronkhomunal).

Závěr

Na závěr bych chtěl uvést téma o samoléčbě ARVI u dětí. Mnozí rodiče, bez čekání na kvalifikované posouzení stavu, začnou léčit samotné dítě. To je v této zdánlivě jednoduché nemoci plné nebezpečných následků. Nekontrolovaný příjem antipyretik a analgetik zakrývá možné komplikace. Pouze lékař při volání doma, na klinice nebo v nemocnici adekvátně vyhodnotí zdraví dítěte a předepíše vhodnou léčbu.

Orvi u dětí: příznaky a léčba, funkce, rady, prevence, komplikace


Orvi je nejčastějším onemocněním u dětí. Podle statistik trpí každé dítě akutní respirační virovou infekcí od 1 do 6 - 8 krát za rok. Důvodem je skutečnost, že děti jsou náchylné k různým druhům virů a infekcí, zejména v prvních letech života. S věkem, tělo dítěte vyvíjí relativní imunitu, a dítě přestane být nemocný tak často. Ale viry samy o sobě nejsou tak hrozné jako jejich důsledky. To je důvod, proč se rodiče zajímají o to, jak rozpoznat Orvi u dětí, jaké symptomy a léčbu potřebují.

Typy "dětí" Orvi

Zkratka Orvi spojuje ne jednu specifickou nemoc, ale celou skupinu respiračních infekcí. Jediná klasifikace nemoci neexistuje, ale všechny viry mohou být rozlišeny několika znaky.

Podle stupně průtoku:

 • snadné;
 • mírný;
 • těžké;
 • hypertoxické (hlavně s chřipkou, nicméně, tato reakce také se stane na Orvi).
 • rhinovirus;
 • koronavirus;
 • respirační syncyciální;
 • adenovir.

Podle místa:

Rozpoznat Orvi od jiných podobných chorob pomůže talíř: t

Příznaky

Orvi u dětí se vyskytuje ve formě zánětlivých infekcí postihujících sliznice horních cest dýchacích. V doprovodu slabosti těla, letargie, horečky, kašle, nechutenství, poruchy stolice, konjunktivitidy, rýmy, bolesti hlavy.

Závažnost projevu onemocnění a přítomnost určitých symptomů s porážkou těla závisí na typu patogenu.

Infekce rinovirem a koronaviry se zpravidla vyskytují bez komplikací a pacient je snadno snáší. Charakterizovaný hojnými sekrecemi z nosní dutiny, někdy dochází k suchému kašli a slzení. Trvání onemocnění s koronavirovou infekcí je o něco méně než u rhinovirů a je 5 - 7 dní.

Charakteristickými znaky respirační syncytiální infekce jsou: suchý kašel, léze nosní sliznice s menšími sekrecemi, horečka (až 38 ° C). V průběhu času, husté sputum, dušnost. Obvykle se tato infekce projevuje formou rýmy a faryngitidy. U staršího dítěte se může vyskytnout jako akutní bronchitida u kojenců ve formě bronchiolitidy.

Infekce adenovirů u dětí má prodlouženou povahu a trvá déle než 2 týdny. Je doprovázena takovými formami onemocnění, jako jsou: rýma, angína, pneumonie, rhinofaryngitida. Ve většině případů jsou přítomny zánět spojivek, mokrý kašel, rýma, horečka a horečka. Často proudí vlnami v důsledku nových ohnisek lokalizace onemocnění. Děti mohou pociťovat bolest břicha a průjem.

Teplota Orvi u dětí

Symptomy a léčba u dětí a mladistvých jsou téměř stejné. Jedním z hlavních příznaků onemocnění je horečka. Může trvat několik dní až týden a v případě těžkého průběhu nemoci až dva týdny. Stává se, že případ je omezen pouze na chladnou hlavu, lékaři to vykládají jinak - nebo imunita je slabá, nemůže „bojovat“ nebo velmi mírný průběh nemoci.

Obvykle se stav dítěte s účinnou léčbou zlepšuje po dobu 3-5 dnů a horečka zmizí. Kolik času potřebuje imunitní systém dítěte k produkci protilátek. Nejčastěji se teplota nezvýší nad 37,5 - 38 ° C. Pokud během této doby horečka neprošla, je nutné přijmout neodkladná opatření, aby se nemoc nezačala v těžké fázi.

Příčiny vzniku / infekce

Ve většině případů, infekce Orvi nastane přes vzduchové kapičky. Je to dost od nemocného ve vzdálenosti 2 až 3 metry, aby bolestivá flóra mohla proniknout do dýchacího traktu. Někdy můžete onemocnět a v každodenním kontaktu s infikovaným. Například, hrát ve školce se stejnými hračkami s nemocným dítětem nebo jíst jídlo ze stejného nádobí.

Kromě přímého kontaktu se zdrojem infekce může dítě s ARVI onemocnět z řady dalších důvodů:

 • ponory, podchlazení;
 • mokré oblečení, obuv;
 • oslabená imunita;
 • nesprávné zpevnění nebo nedostatek;
 • anémie, hypovitaminózy;
 • aklimatizace (po odpočinku v resortech);
 • náhlé změny počasí;
 • snížená pohybová aktivita a příprava dítěte.

Diagnostika

Orvi je diagnostikován u dětí podle symptomů a výsledků fyzického vyšetření. Kromě toho, kompletní krev a moč test pomůže rozpoznat infekci. Existují také metody včasné diagnostiky v laboratoři:

 • fluorescenční protilátková metoda (MFA);
 • polymerázová řetězová reakce (PCR);
 • virologické metody;
 • sérologické reakce.

Pro výzkum je pacient odebrán z nosu a krku. Ale nejpozději do prvních 3 dnů nemoci. Takové rychlé testy jsou nezbytné pro stanovení zvláště nebezpečných infekcí pandemické povahy, jako je virus A (H1N1).

Nejjednodušší diagnózou je však teplota Orvi u dětí, rýma, kongesce nosu.

Jak léčit Orvi u dětí? Tradiční způsoby

Léčba mírných a středních forem virové infekce se provádí doma, pod dohledem ošetřujícího pediatra. Předpoklady jsou:

 • izolace pacienta od zdravých dětí;
 • větrání místnosti;
 • lůžko;
 • snížení fyzické aktivity;
 • těžké pití;
 • užívání předepsaných léků.

Při teplotě musí být dítěti podána antipyretika (paracetamol, nurofen, ibuprofen). Pro kojence, svíčky nebo čípky (cefecon, efferalgan, panadol) jsou nejvhodnější. Pro děti platí stejné pravidlo jako pro dospělé: nesnižujte teplotu, pokud je nižší než 38 - 38,5 ° C. Antipyretika pro kojence v prvních měsících života může být předepsána pouze lékařem, není povolena žádná iniciativa.

V závislosti na příznacích jsou předepisovány detoxikační látky a desenzibilizující léky (tavegil, suprastin). V případě zánětu hrdla, inhalace se doporučují bylinné infuze. S rýmou - vasokonstrikční nosní kapky. Děti do šesti měsíců předepisují pohřbít solné roztoky. Při suchém štěkání kašel - vykašlávání (bromhexin, mukaltin). Při konjunktivitidě - antiseptických roztocích.

Imunomodulátory (anaferon, imunal, arbidol, bronchomunal) jsou široce populární. Jejich činnost je zaměřena na posílení imunity, díky níž je nemoc mírná, a dítě je napraveno dvakrát rychleji. Takové léky se používají při projevech prvních příznaků Orvi. Pokud tento okamžik zmeškáte, akce nebude oprávněná.

Před příjezdem lékaře:

Antibiotika mohou být předepsána lékařem pouze v případě komplikací způsobených bakteriální infekcí při stabilní zvýšené teplotě po dobu 3 až 4 dnů. Předtím, než dítěti poskytne antibakteriální látku, stojí za to provést krevní test.

Dítě je hospitalizováno v následujících případech:

 • s těžkým onemocněním a / nebo přítomností komplikací;
 • je-li dítě mladší 3 let;
 • jestliže teplota nad 38,5 ° C není sražena běžnými antipyretickými činidly;
 • dušnost, hlučné dýchání, pomalá reakce na podněty, křeče se objevily na pozadí tepla;
 • ztráta vědomí;
 • pokud neexistují uspokojivé životní podmínky pro léčbu (v sociálně znevýhodněných rodinách);
 • pokud dítě žije na odlehlém místě a není možný trvalý lékařský dohled.

Nezapomeňte, že schůzku může provést pouze lékař!

Nicméně, nejen léky mohou odstranit příznaky Orvi u dětí.

Léčba lidových prostředků

Léčba Orvi s pomocí lidových prostředků je omezena na používání různých bylinných nálevů a odvarů, oteplování. Při prvních známkách onemocnění se doporučuje dát dítěti teplý čaj s pomocnými složkami (mléko, zázvor, med, maliny nebo lípa).

Pro stabilizaci teploty dávejte brusinkovou nebo citronovou šťávu. Pomáhá suché hořčici, která musí být v noci nalita do dětských ponožek. Cibule bude nepostradatelným nástrojem pro nachlazení. Můžete se také zahřát použitím teplých sáčků soli na nos nebo vařeného vejce zabaleného v látce. Tyto postupy jsou zaměřeny na ředění hlenu a usnadnění dýchání. Když bolest v krku pro starší děti vhodné oplach soda, solanka, heřmánek.

Takové způsoby, jako jsou: obklady, sklenice, obklady, hořčičná omítka, topné podložky, broušení, terapeutické lázně jsou také běžné.

Všechny léky používané v tradiční medicíně na virové infekce mohou být rozděleny do několika skupin podle způsobu expozice:

 • antivirotikum (malina, cibule, česnek);
 • vykašlávání (podběl, jitrocel, anýz obecný, bezu černohlavý, lékořice, močál obecný, jalovec);
 • antipyretikum (lipa malá, bezu černoskvrnná, podběl, malina);
 • protizánětlivé (heřmánek, eukalypt, třezalka, šalvěj, lipa, měsíček).

Komplikace s Orvi u dětí

Pokud symptomy onemocnění vyrostou v komplikovanější průběh, musí být léčba také změněna. Komplikace s Orvi mohou být způsobeny původcem onemocnění v jeho nepříznivém průběhu, stejně jako přijetím bakteriální infekce. Existují následující komplikace:

 1. Akutní bronchitida - kašel se objeví u dítěte po Orvi, může být doprovázen bolestí hlavy. Kašel může být suchý nebo mokrý, výtok sputa má zelený odstín.
 2. Pneumonie (pneumonie) - je charakterizována horečkou s teplotou nad 38 ° C, vlhkým kašlem, bolestí na hrudi, dušností.
 3. Akutní sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin, se může vyskytnout ve formě sinusitidy, čelní sinusitidy. V doprovodu nosní kongesce, bolesti hlavy, horečky. S neúčinnou léčbou nebo jejím nedostatkem se stává chronickým.
 4. Akutní zánět středního ucha - charakterizovaný silnou earache, dávající na odpovídající hemisféru hlavy a zubů, tinnitus, horečku.
 5. Meningismus - zvýšený intrakraniální tlak, doprovázený bolestmi hlavy a zvracením.
 6. Syndrom dýchacích potíží - dušnost, rychlé dýchání, letargie, ztráta vědomí.
 7. Infekční toxický šok - horečka, snížení tělesné teploty, bledost, pokles krevního tlaku.
 8. Mozkový edém - může se vyvinout bolest hlavy, vysoký krevní tlak, kóma.

Mimochodem, většina z nich podléhá komplikacím po Orvi:

Prevence předškolních dětí

Prevence Orvi u dětí je zvláště důležitá v offseason, kdy významně vzroste pravděpodobnost odchytu nachlazení. Děti v předškolním věku mohou onemocnět, když navštěvují mateřskou školu, hřiště nebo doma, od nemocného člena rodiny. Prevence dětí předškolního věku zahrnuje následující činnosti: t

 • Postupy temperování;
 • Použití komplexních vitaminových přípravků;
 • Zvýšit odolnost vůči imunitě tím, že vezmete imunomodulační léky (přijaté předem, před nástupem chladného období);
 • Nepřehánějte to oblečením a oblékněte dítě podle počasí;
 • Provádět mokré čištění v domě a dobře větrat místnost;
 • Při návštěvě přeplněných míst používejte oxolinovou mast a když se vrátíte domů, opláchněte nos fyziologickým roztokem;
 • Po chůzi důkladně umyjte ruce dítěte;
 • Vyvážit dietu tím, že zahrnete co nejvíce vitamínů.

Prevence u žáků

Opatření na prevenci virů u žáků jsou stejná jako u dětí předškolního věku. Navíc je možné provádět očkování žáků proti chřipce se souhlasem rodičů.

Když nastane epidemická situace, doporučuje se:

 • prodloužení dovolené ve školách;
 • zrušení hromadných akcí;
 • omezení návštěv v nemocnicích Orvi u dětí.

Symptomy a léčba: Dr. Komarovsky

Autoritativní dětský lékař, Komarovsky Evgeny Olegovich, tak populární v těchto dnech, dává následující rady v léčbě Orvi:

 1. Je nezbytné vytvořit příznivé podmínky pro léčbu nemoci - teple se oblékat a dobře větrat místnost. Teplota v místnosti by neměla překročit 20 ° C.
 2. Vyvážit dietu - krmit dítě lehkou tekutou potravou, bohatou na sacharidy. Krmte pouze v případě, že to dítě vyžaduje, ne násilím.
 3. Pijte dostatek tekutin - čaj, ovocné nápoje, čerstvé džusy, vodu, odvar.
 4. Nos pravidelně opláchněte solným roztokem.
 5. Používejte pomůcky - obklady, hořčičné omítky, vznášející se nohy a další prostředky tradiční medicíny.

Komarovsky odpovídá na otázku, kolik dní je teplota Orvi u dětí: „Reakce každého dítěte na infekci se může lišit. Jeden je dost dva nebo tři dny, druhý, k překonání viru, nestačí na pět dní. A to neznamená, že po třídenním „pálení“ je nutné okamžitě podat antibiotika. Nejlepším způsobem je provést krevní test, který ukáže, zda je nebo není potřeba, jak jsme psali v tomto článku. Další informace naleznete ve videu:

V případě poškození doporučuje lékař neprodleně vyhledat lékaře. Užívání antibiotik bez koordinace s pediatrem může vést ke komplikacím.

SARS u dětí

SARS u dětí je akutní zánětlivá léze sliznic dýchacích cest způsobená různými typy respiračních virů. SARS u dětí může být doprovázena všeobecnou malátností, horečkou, bolestmi v krku, rýmou, kašlem, bolestmi hlavy, bolestí svalů a kloubů, zánětem spojivek a poruchami židle. Diagnóza ARVI u dětí se provádí na základě klinických projevů a vyšetření, výsledků laboratorních testů. Léčba SARS u dětí zahrnuje režim, dietu, antivirovou, antipyretickou, desenzibilizační, detoxikační terapii.

SARS u dětí

SARS u dětí (akutní respirační virové infekce) je skupina virových onemocnění doprovázených zánětem různých částí respiračního traktu a syndromu intoxikace. V pediatrii představuje ARVI 90% celkového počtu infekčních onemocnění u dětí. Nejčastěji postihuje ARVI děti ve věku od 3 do 14 let, zejména ty, kteří začínají navštěvovat předškolní a školské instituce, což je spojeno se vznikem velkého počtu kontaktů.

SARS u dětí má závažnější průběh a je často komplikován přidáním bakteriální infekce a exacerbací chronických onemocnění. Časté akutní respirační virové infekce přispívají ke snížení obranyschopnosti těla a chronické zánětlivé patologie horních cest dýchacích, dýchacích cest, srdce, ledvin, kloubů a nervového systému; predisponují k alergizaci a vzniku bronchiálního astmatu, zpomalují fyzický a psychomotorický vývoj dítěte.

Klasifikace SARS u dětí

SARS u dětí se liší v etiologii (chřipka, parainfluenza, adenovirus, rhinovirus, respirační syncytiální infekce); na klinické formě (typické a atypické); downstream (nekomplikované a komplikované); závažnosti (lehké, střední a těžké).

V závislosti na klinické formě respirační deprese dýchacích cest u dětí se může projevit rýmou, rinokonjunktivitidou, zánětem středního ucha, nazofaryngitidou, laryngitidou (včetně syndromu falešné zádi), tracheitidou.

Příčiny ARVI u dětí

SARS u dětí může být způsobena viry RNA-genomové chřipky (typy A, B, C), parainfluenza (4 typy), PC-virus, rhinovirus (> 110 sérotypů) a reoviry; stejně jako adenovirů genomové DNA (> 40 sérotypů). Některé z akutních respiračních virových infekcí u dětí mohou být způsobeny enteroviry (ECHO, jako je Coxsackie), koronaviry, metapneumoviry a bokaviry.

Všechny patogeny SARS u dětí jsou vysoce nakažlivé, jsou přenášeny z nemocné osoby, zpravidla vzduchovými kapičkami (s kapičkami slin a hlenu), zřídka cestami kontaktních domácností. Tendence dětí k častým akutním respiračním virovým infekcím je dána nezralostí ochranných reakcí - ztrátou pasivní mateřské a nedostatečné úrovně získané imunity, nedostatkem předchozích imunologických zkušeností, přítomností vysoké úrovně kontaktu s různými infekčními agens. Po přenesené ARVI u dětí nevytváří dlouhodobou imunitu, neexistuje křížová ochranná reakce na jiné typy respiračních virů. Dítě může mít ARVI 3 až 8 krát za rok. Často nemocné děti, náchylné k SARS téměř každý měsíc, v dětské populaci se pohybují v rozmezí od 15% do 50%.

Vrchol výskytu SARS u dětí připadá na chladné období (říjen – duben). Mezi faktory, které přispívají k častému výskytu ARVI, patří nepříznivý perinatální vývoj, přítomnost intrauterinní perzistentní infekce u dětí, alergická a somatická patologie, špatné podmínky prostředí.

Patogeneze SARS u dětí

Kauzální agens SARS pronikají do epiteliálních buněk sliznic horního dýchacího traktu a způsobují v nich rozmnožování dystrofických a zánětlivých změn. Různé typy respiračních virů mají převažující tropizmus epitelu určitých částí dýchacího traktu. Virus parainfluenza je nejvíce charakteristický pro sliznici hrtanu; pro adenovirus - sliznici nosohltanu s postižením očních spojivek a lymfoidních formací; pro PC virus - zánět sliznice malé a střední bronchy; u chřipky je postižena průdušnice a rinovirus pro nosní dutinu.

Penetrace virionů do krevního oběhu je doprovázena všeobecným toxickým a toxickým alergickým syndromem, potlačením buněčných a humorálních imunitních reakcí. Některé SARS u dětí (například chřipka, adenovirová infekce) se vyznačují dlouhodobou perzistencí v latentním stavu v lymfoidní tkáni nebo v různých orgánech. Snížení lokální imunity u SARS u dětí přispívá k aktivaci oportunistické bakteriální flóry a vede ke zvýšeným zánětlivým lézím dýchacích cest.

Příznaky SARS u dětí

Závažnost klinického obrazu akutních respiračních virových infekcí u dětí je dána závažností obecného toxického syndromu a katarálních jevů. O vlastnostech průběhu chřipky u dětí naleznete zde.

Parainfluenza u dětí

Parainfluenza má inkubační dobu přibližně 2-4 dny; charakterizované akutním nástupem, mírnou horečkou, mírnou intoxikací a katarou. Dítě je znepokojeno chrapotem, bolestmi v krku a za hrudní kostí, přetrvávajícím suchým a drsným kašlem, rýmou s mukopurulentními výtoky. Po dobu 2-3 dnů ARVI teplota stoupne na 38-38,5 ° C. U dětí ve věku 2-5 let se parainfluenza často projevuje náhlým vývojem falešné zádi - akutní stenózou hrtanu s kašelem štěkání, sípavým hlasem a hlučným dýcháním. V raném věku se může rozvinout obstrukční bronchitida. Trvání nekomplikovaného ARVI způsobeného virem parainfluenza u dětí je nejvýše 1-1,5 týdnů.

Adenovirová infekce u dětí

Adenovirová infekce u dětí má dlouhý, často zvlněný průběh. Akutní nástup SARS u dětí se projevuje ochlazením, horečkou, bolestí hlavy, letargií, středně těžkou nazální kongescí, těžkým kašlem a rýmou s hojnou exsudativní složkou (serózní, serózní-hnisavý).

Průběh ARVI u dětí je často doprovázen bolestmi v krku a příznaky faryngitidy, angíny mandlí s edémem mandlí a fibrinovými překrytími, stejně jako konjunktivitidou s hojným slzením, bolestí v očních bulvách; zvýšení a bolesti submandibulárních a krčních lymfatických uzlin. Při adenovirové infekci mohou být komplikace ve formě pneumonie, otitis, hnisavé sinusitidy, poškození ledvin.

Respirační syncytiální infekce u dětí

Doba inkubační doby infekce virem PC je 3 až 7 dní, klinické projevy závisí na věku dítěte. U starších dětí je infekce PC obvykle mírná, u typu akutního katarismu horních cest dýchacích, bez těžké intoxikace, někdy se zvýšením teploty na subfebrilní hodnoty. Vyskytuje se suchý kašel, bolest za hrudní kostí, skrovný nosní výtok.

U malých dětí s akutními respiračními virovými infekcemi se objevují symptomy symptomů dolních dýchacích cest (bronchiolitida s broncho-obstrukčním syndromem): paroxyzmální obsedantní kašel se silným viskózním sputem, častým hlučným dýcháním s exspirační dušností. Dítě má sníženou chuť k jídlu, poruchy spánku, bledost kůže, cyanózu nasolabiálního trojúhelníku.

Trvání akutních respiračních virových infekcí u dětí je ve většině případů nejméně 10-12 dnů, někdy je možný prodloužený průběh relapsu. Komplikace PC infekce jsou spojeny s přidáním bakteriální infekce a rozvoje otitis media, sinusitidy, pneumonie (zejména u novorozenců a předčasně narozených dětí).

Infekce Rhinovirus u dětí

Infekce Rhinovirus u dětí začíná všeobecnou malátností, někdy subfebrilní teplotou; doprovázený těžkým nazálním kongescí s kýcháním a hojným výtokem vodnatého séra (rhinorrhea), bolestmi v krku, suchým kašlem. Kvůli neustálému vypouštění v dítěti je pozorována macerace kůže kolem nosních průchodů. Herpes vředy na rtech a na prahu nosu, nadměrné trhání, ztráta vůně a chuti jsou možné. Komplikace prakticky neexistují.

Komplikace SARS u dětí

SARS u dětí může být doprovázena specifickými (viru spojenými), bakteriálními a nespecifickými komplikacemi. Specifické komplikace akutních respiračních virových infekcí u dětí zahrnují febrilní záchvaty, hemoragický syndrom, Rayův syndrom a v raném věku - akutní laryngeální stenózu, bronchiolitis obliterans, neurotoxikózu, meningoencefalitidu, polyradikuloneuritidu, myokarditidu, hemolyticko-uremický syndrom.

Připevnění bakteriální mikroflóry u dětí se SARS je nebezpečné rozvojem bronchitidy, pneumonie a plicního edému, sinusitidy, frontální sinusitidy, otitis media, peritonsilárního a hltanového abscesu, mastoiditidy a otantritidy, hnisavé lymfadenitidy, meningitidy, revmatické horečky, akutní glomeromalitidy a leuphlohytózy.

Nespecifickými komplikacemi ARVI jsou exacerbace chronické respirační patologie (astma astma, cystická fibróza, tuberkulóza) a somatické nemoci u dětí (močový systém, revmatismus).

Diagnostika SARS u dětí

SARS u dětí je diagnostikována podle klinického obrazu a výsledků fyzikálního vyšetření s přihlédnutím k epidemiologickým údajům. Včasná a retrospektivní laboratorní diagnostika jednoho nebo druhého typu akutních respiračních virových infekcí u dětí zahrnuje rychlé metody: MFA a PCR, stejně jako virologickou metodu a sérologické reakce (RAC, ELISA, neutralizační reakce) ve spárovaných krevních sérech.

Diferenciální diagnostika SARS u dětí se provádí s prodromálním obdobím spalniček, katarálních předzvěstí astmatu, různých forem meningitidy, lobarové pneumonie, záškrtu.

Léčba ARVI u dětí

Léčba většiny akutních respiračních virových infekcí u dětí se provádí doma pod dohledem pediatra a má obecné principy: izolaci dítěte, dodržování lůžkového klidu a sníženou fyzickou námahu, hojné teplé pití a odpovídající stravu, zajištění volného přístupu čerstvého vzduchu, použití etiotropních, symptomatických a patogenetických prostředků. Indikace pro hospitalizaci jsou: závažný a komplikovaný průběh akutních respiračních virových infekcí (zejména infekce chřipky a adenovirů), raného věku dětí (novorozenců a předčasných), akutní laryngeální stenózy, současné chronické bronchopulmonální, renální a kardiovaskulární patologie.

V závislosti na povaze a závažnosti symptomů akutních respiračních virových infekcí se dětem podávají antipyretika (paracetamol, ibuprofen), desenzibilizující (chloropyramin, clemastin, loratadin), detoxikační terapie. Při rinitidě s obtížným dýcháním se používají intranasálně vasokonstrikční kapky, drží se tubus-křemen; v případě bolesti v krku jsou děti určeny k opláchnutí infuzí heřmánku, šalvěje a eukalyptů; při suchém kašli - vykašlávacích lécích (infuze termopsis, mukaltin, bromhexin, Ambroxol), inhalace. Pokud jsou oči poškozeny, je nutné je umýt antiseptickými roztoky, kapkami.

V časných stádiích ARVI u dětí se používají antivirová činidla: interferonové přípravky (intranasální a v čípcích), léčivo na bázi protilátek proti lidskému gama interferonu, umifenovir, anti-chřipkový y-globulin. Antibiotika jsou prokázána pouze při detekci bakteriálních komplikací SARS u dětí.

Prognóza a prevence SARS u dětí

Prognóza většiny případů SARS u dětí je příznivá. V těžkých komplikovaných formách a raném věku pacienta je možný vývoj život ohrožujících stavů: plicní edém, akutní stenóza hrtanu, stupeň III-IV, atd.

Opatření prevence SARS u dětí je dodržování hygienického a hygienického režimu (časté a pravidelné větrání, ošetření křemenem, mokré čištění, důkladné mytí rukou, karanténní opatření, izolace pacienta); zvýšení celkové odolnosti organismu (kalení, sport, adekvátní pití, správná výživa, užívání imunomodulátorů); očkování proti chřipce.

Doktor Komarovsky o SARS

Akutní respirační virové infekce jsou nejčastějšími dětskými chorobami. U některých dětí jsou zaznamenány až 8-10krát ročně. Je to kvůli jeho prevalenci, že ARVI je „zarostlá“ masou předsudků a mylných názorů. Někteří rodiče okamžitě přicestují do lékárny na antibiotika, jiní věří v sílu homeopatických antivirotik. Autoritativní pediatr Yevgeny Komarovsky vypráví o respiračních virových infekcích a jak správně jednat, pokud je dítě nemocné.

O nemoci

SARS není jedna specifická choroba, ale celá skupina podobných, pokud jde o běžné symptomy onemocnění, ve kterých jsou dýchací cesty zapálené. Ve všech případech jsou viry „vinné“, které vstupují do těla dítěte nosem, nosohltanem, méně často přes sliznici očí. Nejčastěji ruské děti "vyzvednou" adenovirus, respirační syncytiální virus, rhinovirus, parainfluenzu, reovirus. Existuje asi 300 agentů, kteří způsobují ARVI.

Virová infekce je obvykle katarální povahy, ale samotná infekce není nejnebezpečnější, ale její sekundární bakteriální komplikace.

Velmi vzácně se SARS zaznamenává u dětí v prvních měsících života. Pro toto zvláštní „děkuji“ byste měli říci vrozené mateřské imunitě, která chrání dítě prvních šest měsíců od narození.

Nejčastěji nemoc postihuje děti mateřských škol, věk mateřských škol a na konci základní školy klesá. Ve věku 8-9 let se dítě vyvíjí dostatečně silnou imunitní obranou proti běžným virům.

To neznamená, že dítě přestane mít ARVI, ale virové nemoci se vyskytnou mnohem méně často a jejich průběh bude mírnější a snazší. Faktem je, že imunita dítěte je nezralá, ale jakmile se setká s viry, časem se „učí“, aby je rozpoznal a produkoval protilátky proti cizím činitelům.

Lékaři doposud spolehlivě zjistili, že 99% všech nemocí, které jsou populárně označovány jako jediné studené slovo, má virový původ. SARS je přenášen vzduchovými kapičkami, přinejmenším - slinami, hračkami sdílenými s nemocnými předměty v domácnosti.

Příznaky

V časných stádiích infekce, virus, který vstoupil do těla přes nosohltan způsobí zánět nosních cest, hrtan, suchý kašel, lechtání a rýma se objeví. Teplota se nezvyšuje okamžitě, ale až poté, co virus vstoupí do krve. Pro tuto fázi jsou charakteristické zimnice, horečka, pocit bolesti v těle, zejména v končetinách.

Vysoká teplota pomáhá imunitnímu systému dát "odpověď" a hodit specifické protilátky proti viru. Pomáhají čistit krev cizího agenta, teplota klesá.

V posledním stadiu onemocnění ARVI jsou postižené dýchací cesty vyčištěny, kašel je vlhký a buňky epitelu postižené virovým činidlem opustí sputum. V této fázi může začít sekundární bakteriální infekce, protože postižené sliznice na pozadí snížené imunity vytvářejí velmi příznivé podmínky pro existenci a reprodukci patogenních bakterií a hub. Může způsobit rýmu, sinusitidu, tracheitidu, otitis, angínu, pneumonii, meningitidu.

Aby se snížilo riziko možných komplikací, musíte přesně vědět, který patogen je spojen s onemocněním, a také být schopen odlišit chřipku od ARVI.

Existuje zvláštní tabulka rozdílů, která pomůže rodičům alespoň přibližně pochopit, s jakým agentem jedná.

Je poměrně těžké odlišit virovou infekci od bakteriální infekce doma, proto laboratorní diagnostika přijde na pomoc rodičům.

V případě pochybností musíte provést krevní test. V 90% případů se jedná o virovou infekci u dětí. Bakteriální infekce jsou velmi obtížné a obvykle vyžadují léčbu v nemocnici. Naštěstí jsou poměrně vzácné.

Tradiční léčba, kterou pediatr předepisuje pro dítě, je založena na použití antivirotik. Předpokládá se také symptomatická léčba: nosní kapky, výplachy a spreje s bolestmi v krku a kašel - vykašlávání.

O SARS

Některé děti trpí akutními respiračními virovými infekcemi častěji, jiné méně často. Všechny však trpí těmito chorobami, protože neexistuje univerzální ochrana proti virovým infekcím přenášeným a vyvíjejícím se respiračním typem. V zimě děti onemocní častěji, protože v tomto období jsou viry nejaktivnější. V létě se také diagnostikují. Frekvence onemocnění závisí na stavu imunitního systému každého jednotlivého dítěte.

Je chybou říkat nachlazení, říká Evgeny Komarovsky. Běžné nachlazení je přehřátí těla. Je možné „chytit“ ARVI bez podchlazení, i když jistě zvyšuje pravděpodobnost nakažení viry.

Po kontaktu s nemocnou osobou a proniknutí viru může uplynout několik dní, než se objeví první příznaky. Obvykle je inkubační doba pro ARVI 2-4 dny. Nemocné dítě je nakažlivé pro ostatní 2-4 dny od okamžiku, kdy se objeví první známky onemocnění.

Léčba podle Komarovského

Na otázku, jak léčit ARVI, Jevgenij Komarovsky jednoznačně odpovídá: „Nic!“

Tělo dítěte je schopno vyrovnat se s virem samotným za 3-5 dnů, během něhož bude dětská imunita schopná „naučit se“ bojovat s původcem a vyvinout na něj protilátky, které budou užitečné více než jednou, když se dítě s tímto patogenem znovu setká.

Antivirové léky, které jsou hojné na policích lékáren, jsou inzerovány v televizi a rozhlase, slibují "zachránit a chránit před viry" v nejkratším možném čase - ne více než dobrý marketingový trik, říká Jevgenij Komarovsky. Jejich účinnost není klinicky prokázána. Léky na viry a jejich výskyt neexistuje.

Totéž platí pro homeopatické léky ("Anaferon", "Oscillococcinum" a další). Tyto pilulky jsou „figuríny“, říká doktor a pediatrové je předepisují ne tak pro léčbu jako pro morální pohodlí. Lékař předepsal (i když je to notoricky zbytečná droga), je klidný (koneckonců, homeopatické léky jsou naprosto neškodné), rodiče jsou šťastní (léčí dítě), dítě pije pilulky skládající se z vody a glukózy a klidně se léčí pouze s pomocí vlastní imunity.

Nejnebezpečnější je situace, kdy rodiče spěchají s dítětem s antibiotiky ARVI. Evgeny Komarovsky zdůrazňuje, že se jedná o skutečný zločin proti zdraví dítěte:

 1. Antibiotika proti virům jsou zcela bezmocná, protože jsou určena k boji proti bakteriím;
 2. Snižují riziko bakteriálních komplikací, jak si někteří myslí, ale zvyšují ji.

Lidové léčení léčby akutních respiračních virových infekcí Komarovsky považuje za naprosto zbytečné. Cibule a česnek, stejně jako med a maliny - jsou užitečné samy o sobě, ale v žádném případě neovlivňují schopnost viru replikovat.

Léčba dítěte s ARVI by měla být založena na názoru Evgeny Olegovicha na vytvoření „správných“ podmínek a mikroklima. Maximální čerstvý vzduch, procházky, časté mokré čištění v domě, kde dítě žije.

Je chybou svařit drobky a zavřít všechny otvory v domě. Teplota vzduchu v bytě by neměla být vyšší než 18-20 stupňů a vlhkost by měla být na úrovni 50-70%.

Tento faktor je velmi důležitý, aby se zabránilo vysychání sliznic dýchacích orgánů v podmínkách příliš suchého vzduchu (zejména v případě, že dítě má rýmu a dýchá ústy). Vytvoření těchto podmínek pomáhá tělu rychle se vypořádat s infekcí, a to je to, co Evgeny Komarovsky považuje za nejsprávnější přístup k terapii.

Při velmi závažném průběhu virové infekce je možné předepsat jediný lék Tamiflu působící na viry. Je to drahé a ne každý to potřebuje, protože takový lék má spoustu vedlejších účinků. Komarovsky varuje rodiče před vlastní léčbou.

Snížení teploty ve většině případů není nutné, protože plní důležité poslání - přispívá k rozvoji přirozených interferonů, které pomáhají v boji proti virům. Výjimkou jsou děti do jednoho roku. Je-li dítě 1 rok staré a má horečku nad 38,5, která nespadla asi 3 dny, je to dobrý důvod, proč dát febrifuge. Komarovsky radí používat "Paracetamol" nebo "Ibuprofen" pro to.

Nebezpečná a těžká intoxikace. Při zvracení a průjmu, které mohou doprovázet horečku, musíte dítěti dát dostatek vody, dát sorbenty a elektrolyty. Pomohou obnovit rovnováhu vody a soli a předejdou dehydrataci, která je pro děti v prvním roce života mimořádně nebezpečná.

Kapky nosokonstrikčního nosu se zimou by měly být používány co nejopatrněji. Po více než tři dny by je malé děti neměly odkapávat, protože tyto léky způsobují silnou drogovou závislost. Pro kašel Komarovsky doporučuje nedávat antitusika. Potlačují reflex působením na centrum kašle v mozku dítěte. Kašel s ARVI je nezbytný a důležitý, protože tímto způsobem se tělo zbavuje nahromaděného sputa (bronchiální sekrece). Stagnace tohoto tajemství může být začátkem silného zánětlivého procesu.

Bez lékařského předpisu nejsou zapotřebí žádné léky proti kašli, včetně populárních receptů na respirační virovou infekci. Pokud maminka opravdu chce dát dítěti něco, ať je to mukolytické látky, které pomáhají ředit a odstraňovat sputum.

Komarovsky nedoporučuje užívat drogy pro ARVI, protože si už dávno všiml vzoru: čím více tablet a sirupů dítě pije na samém počátku respirační virové infekce, tím více léků pak musí být koupeno k léčbě komplikací.

Maminka a táta by neměli trápit svědomí za to, že se s dítětem nezabývají. Babičky a přítelkyně mohou oslovit svědomí, vytýkat rodičům. Měli by být neoblomní. Existuje jeden argument: není třeba léčit ARVI. Rozumní rodiče, pokud je dítě nemocné, neběží do lékárny na spoustu prášků, ale umývají podlahy a vaří kompot ze sušeného ovoce pro milovaného dítěte.

Jak léčit SARS u dětí, Dr. Komarovsky uvede na videu níže.

Musím zavolat lékaře?

Evgeny Komarovsky radí, když jakékoli známky ARVI určitě zavolejte lékaře. Situace jsou odlišné a někdy neexistuje taková možnost (nebo přání). Rodiče by se měli naučit možné situace, ve kterých je samoléčba smrtící. Dítě potřebuje lékařskou péči, pokud:

 • Zlepšení stavu není pozorováno čtvrtý den po nástupu onemocnění.
 • Teplota se zvýšila sedmý den po nástupu onemocnění.
 • Po zlepšení došlo k výraznému zhoršení stavu dítěte.
 • Byla tam bolest, hnisavý výtok (z nosu, ucha), abnormální bledost kůže, nadměrné pocení a dušnost.
 • Pokud kašel zůstává neproduktivní a jeho záchvaty jsou stále závažnější.
 • Antipyretika mají krátký účinek nebo vůbec žádný účinek.

Nouzová lékařská péče je nutná, pokud má dítě křeče, křeče, ztrácí vědomí, má respirační selhání (dýchání je velmi těžké, sípavé dýchání při výdechu), pokud není rýma, nos je suchý a toto může být jeden z příznaků vyvíjející se anginy pectoris). Volajte „ambulance“, pokud má dítě zvracení na pozadí teploty, vyrážky nebo oteklé hrdlo.