Jaká je teplota pneumonie u dospělých

Pneumonie je akutní respirační onemocnění, které se vyskytuje v plicích. Další jméno je pneumonie. Mnozí se zajímají o otázku, jaká je teplota (vysoká, febrilní a subfebrilní) u pneumonie a zda nemoc může pokračovat bez ní (normální). Abychom na ně mohli odpovědět, je nutné pochopit příčiny a vývoj onemocnění.

Pneumonie se vyskytuje v plicích, když se do nich dostanou bakterie (Klebsiella, pneumokoky, stafylokoky), méně často fungální organismy (Aspergillus, Candida), viry (rhinovirus, chřipka).

V závislosti na výskytu zánětu se rozlišují tyto typy onemocnění:

 1. Bronchopneumonie (fokální), kdy zánět má malé a jasné léze, pokrývající malé laloky plic.
 2. Segmentální - zánět se vyskytuje ve velké oblasti plicní tkáně.
 3. Kroupo (lobar) - zánět pokrývá celý lalok plic rozdělený na segmenty.
 4. Odvodnění - oddělená ložiska zánětu se spojují do jednoho, pokrývají velkou plochu.
 5. Celkový - zánět pokrývá celou plic.
 6. Jednostranné (zanícené jedno plíce) a bilaterální (zapálené dvě plíce).

Tyto vlastnosti ovlivňují teplotu pneumonie. Zvažte tuto otázku podrobněji na webových stránkách bronhi.com.

Vysoká teplota (39-40 ° C)

Pokud má pacient vysokou teplotu, která se vyznačuje 39-40 ° C, pak mluvíme o smrtící verzi pneumonie. Výsledkem jsou takové typy zánětu, jako je krba, flush a totální, stejně jako bilaterální pneumonie.

Kroupózní pneumonie se náhle vyvíjí a rychle zvyšuje tělesnou teplotu na 39-40 stupňů. Trvá několik minut až 2-3 hodiny. Teplota je konstantní, což jí umožňuje vydržet až 7-10 dní. Pokud je onemocnění léčeno antibakteriálními léky, může teplota zůstat 3-4 dny. V tomto případě jsou denní kolísání teploty do 1 stupně.

Tepelná intoxikace vyvolává slabost a slabost. Pokud se do procesu zapojí pohrudnice, pacient začne pociťovat bolest na hrudi a jeho dýchání se stává častým a obtížným. Tam je smutný zahradní kašel, který se po několika dnech promění v mokrý, doprovázený vypuštěním sputa s proudy krve.

Pokud teplota během dne kolísá do 2 stupňů a při každém zvýšení je chlad, pak můžeme hovořit o septických a hnisavých změnách:

 • Pohrudnice empyému.
 • Plicní absces.
 • Sepse, atd.

Při vysokých teplotách je lepší zavolat sanitku a neúčastnit se léčby. Jeho vzhled naznačuje, že tělo se s infekcí nevyrovná. Pokud je tento příznak pozorován u dítěte, pak je v častých případech fatální.

Febrilní teplota (38-39 ° C)

Fokální nebo segmentální pneumonie je doprovázena febrilní teplotou, což je indikováno značkami při 38-39 ° C. Fokální forma se vyskytuje jako nezávislé onemocnění, které je poměrně vzácné, a komplikace jiného respiračního onemocnění: ARVI, bronchitida, tracheitida. Když tělo bojuje s infekcí, tělo se oslabuje, imunita se snižuje, což umožňuje proniknutí infekce dále do plicní tkáně.

Nejprve se onemocnění může podobat příznakům SARS, když je teplota normální nebo subfebrilní. Nicméně, po 5-7 dnech teplota stoupá na 38-39 stupňů a začíná držet, navzdory všem přijatým opatřením.

Následující příznaky se začnou vyvíjet:

 • Únava
 • Silný kašel.
 • Slabost
 • Rychlé dýchání.
 • Bolesti hlavy

Tyto příznaky ukazují na rozvoj pneumonie jako komplikace onemocnění. Proto, pokud je ARVI doprovázena febrilní teplotou, která trvá 5-7 dní, v tomto případě je lepší poradit se s lékařem o pomoc.

Tato teplota (nad 38 stupňů), která trvá dlouho, indikuje pneumonii. Je sražena antipyretiky. Přínosy jsou však léky, které eliminují infekci, kvůli které se nemoc vyvinula. Jejich jmenování je lékař.

Teplota subfebrilu (37-38 ° C)

Pneumonie může být doprovázena subfebrilní teplotou, což je indikováno značkami při 37-38 ° C. Často se pozoruje ve fokální formě, u starších osob, se sníženou imunitou au slabých osob. Denní kolísání teploty se může pohybovat v rozmezí od normálu po vysoký.

Příznaky při této teplotě jsou:

 • Bolesti na hrudi.
 • Pocení
 • Slabost
 • Nedostatek chuti k jídlu.
 • Kašel

Tuto teplotu lze pozorovat při různých onemocněních. Pokud však dojde k přetrvávajícímu kašli a teplota trvá dlouho, můžeme mluvit o pneumonii.

Pro toto období je lepší nesnižovat teplotní pilulky, protože je optimální, aby tělo bojovalo s infekcí a netrpělo. Návštěva lékaře by však neměla být odložena, protože pneumonie má tendenci se vyvíjet. Předepíše léky, které zničí infekci patogenem.

Výskyt dušnosti nebo postupné zvyšování teploty svědčí o vývoji pneumonie. V tomto případě jsou předepsány různé léky. Pokud však nepomohou, může to znamenat, že se vyvíjí chronická forma zánětlivého procesu.

Normální teplota při pneumonii

Ve vzácných případech se ale stává, že pneumonie je bez příznaků, tedy tajně. Nedostatek teploty vede k nedostatku podezření na nemoc. To se stává výsledkem skutečnosti, že člověk vyvíjí chronickou formu onemocnění nebo je smrtelný. Nejnebezpečnější je normální teplota v pneumonii.

Asymptomatická pneumonie je důsledkem nedostatku síly v těle bojovat proti infekci. Normální teplota tedy ukazuje, že imunitní systém prostě s nemocí bojuje. To může snadno vyvinout, působit bolest a kašel v osobě.

Tato forma pneumonie je častá u starších, oslabených a u dětí. Všichni jedinci mají snížený nebo nerozvinutý imunitní systém, který ještě není schopen bojovat s infekcí. Rozpoznejte onemocnění podle následujících příznaků:

 1. Letargie
 2. Pocení
 3. Obecná malátnost.
 4. Ospalost.
 5. Nedostatek chuti k jídlu.

Tyto symptomy na týden nebo déle by měly být nuceny navštívit lékaře (alespoň v případě). Vlastní léčba není lepší. Teprve po diagnóze onemocnění se vyjasní důvody jejich vzhledu, což umožní určit správnou léčbu.

Nebezpečí normální teploty spočívá v tom, že člověk nemusí mít ani podezření, že má pneumonii. Pokud hádá o přítomnosti nemoci, může zanedbávat léčbu, přemýšlet, protože není teplota, to znamená, že všechno je v pořádku. Ve skutečnosti je normální teplota v pneumonii známkou toho, že tělo prostě nebojuje a umožňuje infekci vykonávat své destruktivní funkce.

Diagnostika pneumonie podle teploty

Na základě výše uvedených informací je zřejmé, že pneumonie může nastat při jakékoliv teplotě. Neexistuje žádný ukazatel, který by jasně ukázal, že mluvíme o pneumonii. Diagnostika pneumonie na teplotě nefunguje, proto je nejlepší se poradit s lékařem, který provede všechny krevní testy a provede rentgenový snímek, který identifikuje zdroj nepříjemných symptomů.

Po stanovení diagnózy lékař předepíše léčbu. Jedná se o komplex léků, které budou bojovat proti infekci a eliminovat příznaky onemocnění. Už po 3-5 dnech léčby se teplota sníží a začnou se objevovat zlepšení celkového stavu. Pokud nejsou pozorovány posuny a zdraví se nezlepšuje, pak dochází ke změně terapie nebo léků.

Vedlejší událost, kterou může pacient podstoupit při léčbě pneumonie a eliminace horečky, pije těžce (ovocné nápoje, čaje, voda, džusy). Přispívají k pocení a snížení teploty, stejně jako k rychlé eliminaci toxinů.

Antipyretika se nejlépe používají pouze podle doporučení lékaře. Ne vždy platí, i když je teplota. Účinné léky jsou:

Předpověď

Teplota se u pneumonie liší. Často se projevila vysoká horečka. Někdy to však může být tajné, což neumožňuje včas identifikovat nemoc. Prognóza v tomto případě se stává nepříznivou, protože nedostatek léčby ovlivňuje očekávanou délku života a zkracuje ji.

Po zotavení může teplota v některých případech přetrvávat. To je zcela normální, pokud se postupně snižuje během několika dnů. I po vyloučení zánětu může být teplota zvýšena, takže člověk by neměl během tohoto období chodit do práce nebo do školy, aby nepřispěl ke komplikacím. Tělo je stále slabé. Měl by se zotavit a imunita by měla být naplněna silou.

U mírnějších forem pacienta lze léčit doma. To však nevylučuje neustálé navádění pacienta k lékaři, který by si měl být vědom všech změn ve zdravotním stavu. Pouze včasná kontrola všech příznaků pomůže včas změnit průběh léčby nebo pokračovat v léčbě, pokud to přinese pozitivní výsledky.

Jaká je teplota v pneumonii u dětí a dospělých

Teplota v pneumonii je jedním ze symptomů indikujících rozvoj zánětlivého procesu v těle. Výskyt patologie je spojen s působením mikroorganismů - bakterií, virů, hub, prvoků a dalších patogenů, které vstupují do plic z vnějšku, zejména vzduchovými kapičkami.

Zánět se může vyvinout jako komplikace jiných onemocnění, včetně běžného nachlazení. Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u pacientů žijících v oblastech se studeným a vlhkým podnebím, v období podzimu a zimy a také na pozadí snížené reakce imunitního systému.

Příznaky pneumonie

Ve většině případů je pneumonie doprovázena příznaky jako:

 • slabost, zhoršení zdraví;
 • zvýšení teploty na 39–40 stupňů;
 • bolest hlavy;
 • dušnost při chůzi;
 • suchý kašel, časem tekoucí do vlhka, někdy s uvolněním krvavého sputa;
 • bolest na hrudi.

Na začátku zánětu teplota nepřekročí subfebrilní indexy (38 ° C) večer a ráno se vrátí do normálu. Takové kapky u pacientů se silnou imunitní obranou lze pozorovat po dobu 14 dnů, zatímco příznaky patologie se objeví pouze ve formě suchého kašle a lechtání hrdla.

Aby se předešlo vzniku komplikací, doporučuje se poradit se s lékařem, pokud jsou fluktuace tělesné teploty během dne pozorovány po dobu 5 dnů.

Jakou teplotu považujeme za normální u pneumonie?

Charakteristické pro pneumonii jsou hodnoty na teploměru v rozmezí od 37 do 38 ° C. Zvýšení těchto ukazatelů na 39–40 ° C ukazuje na zvýšení zánětlivého procesu a neúčinnosti aplikované terapie.

Je třeba mít na paměti, že pokud teplota vzroste na 41 ° C, zejména u dítěte, je třeba zavolat sanitku bez selhání. Tato podmínka je považována za kritickou a vyžaduje nouzový lékařský zásah.

Vysoká tělesná teplota zhoršuje pneumonii. V tomto ohledu se pacientům doporučuje, aby sledovali průběh horečky a oznámili své změny plicnímu specialistovi.

Obecně je nemožné určit s přesností počet dnů, během kterých bude horečka udržována v patologii. Je známo, že tento proces je ovlivněn původcem infekce.

Existují však případy, kdy se zánět vyvíjí na pozadí současného uvolňování patogenů různého původu do plic, přičemž horečka bude přetrvávat i při použití účinných léků.

Jak dlouho trvá teplota zápalu plic

Trvání horečky s pneumonií závisí jak na formě onemocnění, tak na individuálních vlastnostech imunitního systému pacienta a na účinnosti zvolené terapie.

Zánětlivý proces se odehrává v samostatném laloku plic a neovlivňuje celý orgán, v tomto případě je možné monitorovat tělesnou teplotu s nízkým stupněm až 38 stupňů po dobu 5 dnů.

Infekce postihuje současně obě plíce a během několika týdnů lze zaznamenat mírné zvýšení hodnot na teploměru (mezi 37 a 38 ° C). V takových případech je nutná pečlivá a podrobná diagnóza, protože zánětlivý proces se může rozšířit do okolních orgánů.

Zvýšená teplota jako ochranná reakce těla

Vzhledem k tomu, že horečka je prokázána ochrannou funkcí imunitního systému v místě infekce, s nevyjádřenou horečkou, může být namísto užívání nouzové horečky doporučena taktika čekací a pozorovací.

Vývoj patogenních mikroorganismů vede k rozvoji endogenních a exogenních látek - pyrogenů v dýchacích cestách. Oni jsou také produkt imunitního systému, a to je jejich vzhled, který způsobuje rozvoj horečky.

V případech, kdy je tělesná teplota udržována v subfebrilu, metabolismus zrychluje a tělo může potlačit bakterie, viry nebo houby, které způsobily infekci. Teploty nad 39 ° C ukazují, že tělo není schopno se vyrovnat s neutralizací patologického procesu samo o sobě a pak je nutné užívat antipyretika.

Vysoká teplota na pozadí antibiotické terapie

Pokud se při léčbě antibiotiky udržuje vysoká teplota v pneumonii, znamená to, že léčebný účinek užívaných léků ještě nepřišel. Po zahájení léčby antibiotiky se může vyskytnout horečka až 3 dny.

Pokud se horečka objeví bezprostředně po skončení léčby antibiotiky, znamená to, že léčba byla brzy ukončena nebo došlo k rozvoji nidus chronického zánětu v plicní tkáni. Normálně po úplném zotavení by se neměla objevit opakovaná horečka.

Prudký nárůst teploty po určité době po ukončení léčby může znamenat obnovení zánětu v plicích. Velice důležitá je v tomto případě včasná návštěva u lékaře o radu a dřívější zahájení léčby zaměřené na úplné odstranění patogenních mikroorganismů.

Pneumonie bez teploty

Pneumonie, která probíhá bez tepla, je považována za zvláště nebezpečnou, protože v nepřítomnosti tohoto příznaku může pacient zpoždění při hledání lékařské pomoci a pokračování v normálním životě. Během tohoto období se zánět nepozorovaně u pacienta bude aktivně rozvíjet, což povede buď k přechodu onemocnění na chronickou formu, nebo k výskytu komplikací.

Kdy a jak chrlit teplotu pneumonie

Léčba pneumonie může být prováděna doma pouze s mírným průběhem onemocnění, kdy stačí použít léky podle schématu vypracovaného lékařem.

Pokud tělesná teplota zůstane zvýšená po dobu 5 dnů nebo se prudce zvýší na maximální hodnoty, je indikována hospitalizace. Je důležité si uvědomit, že samoobsluha v takových případech může být smrtelná.

Snížení horečky je možné pouze po konzultaci s pulmonologem, předepsáno jim léky. Kromě léků, může být tradiční medicína použita k boji proti horečce, jak doporučuje lékař.

Nejúčinnější z nich je utírání trupu ručníkem navlhčeným v roztoku octa a vody, orální příjem dogrose vývaru, bobulové brusinkové nebo malinové ovocné nápoje, čaj z tymiánu nebo lipy, citrónovou šťávu s medem, rybízovou šťávu.

S pneumonií, která je způsobena několika patogeny najednou, jsou například bakterie a viry, kombinované antibakteriální a antivirotika nutné k jejich eliminaci.

Mnozí pacienti se obávají výskytu nežádoucích účinků požití velkého množství léků, zejména pokud jsou předepsány dětem. Je třeba mít na paměti, že přetečení zánětlivého procesu v chronické formě na pozadí nedostatku adekvátní terapie je považováno za nebezpečnější z možných vedlejších účinků léčiv.

Diagnostika pneumonie

První projevy pneumonie jsou podobné projevům akutních respiračních onemocnění, takže pouze pulmonolog během diferenciální diagnózy může přesně určit, jaká patologie má pacient a zvolit účinnou léčbu.

Kromě externího vyšetření je pro výběr účinné terapie zvláště důležitý sběr anamnézy, včetně stížností pacientů, rentgenové vyšetření plic, obecné a klinické analýzy krve, studie týkající se stanovení původce onemocnění.

Pro tento účel se provádí analýza vypouštění sputa a není-li možné určit povahu mikroorganismu z jeho výsledků, je ukázána biopsie plicní tkáně. V případech, kdy jsou příčinou onemocnění bakterie, je provedena další analýza odolnosti organismu vůči různým skupinám antibiotik.

Stanovení závažnosti patologie

Tělesná teplota je jedním z důležitých kritérií pro stanovení závažnosti pneumonie. Onemocnění je klasifikováno následovně:

 • mírný: do 38 ° C;
 • střední stupeň: 38–39 ° С;
 • těžký stupeň: nad 39 ° C.

Léčba

Léčba nemoci by měla být komplexní a neměla by být zaměřena na eliminaci horečky jako na eliminaci patogenů, které ji způsobily. Antibiotika, antivirotika nebo antifungální činidla působí jako léky první linie pro zánět plic v závislosti na etiologii patogenů.

Jako symptomatická nebo doplňková léčba může lékař předepsat antipyretické, analgetické a antitusické léky, vitamínové komplexy i tradiční léčiva.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

Vzdělání: Rostov State Medical University, speciality "General Medicine".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.

Podle statistik se v pondělí zvyšuje riziko poranění zad o 25% a riziko srdečního infarktu o 33%. Buďte opatrní.

Zubní kaz je nejběžnějším infekčním onemocněním na světě, s nímž ani chřipka nemůže soutěžit.

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že šťáva melounu zabraňuje rozvoji vaskulární aterosklerózy. Jedna skupina myší pila prostou vodu a druhá melounová šťáva. V důsledku toho byly cévy druhé skupiny prosté cholesterolových plaků.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud nechcete být lepší, je lepší nejíst více než dva plátky denně.

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Oni mohou být viděni jen se silným zvýšením, ale jestliže oni se sešli, oni by zapadli do pravidelného šálku kávy.

Během kýchání naše tělo zcela přestane fungovat. Dokonce i srdce se zastaví.

Lidská krev „prochází“ nádobami pod obrovským tlakem a v rozporu s jejich integritou je schopna střílet na vzdálenost až 10 metrů.

Nejvzácnější chorobou je Kourouova choroba. Pouze zástupci kmene kožešin na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je jíst lidský mozek.

Během operace náš mozek vynakládá energii odpovídající 10 W žárovce. Takže obraz žárovky nad hlavou v okamžiku vzniku zajímavé myšlenky není tak daleko od pravdy.

Lék proti kašli "Terpinkod" je jedním z nejprodávanějších prodejců, a to nejen díky svým léčivým vlastnostem.

I když mužské srdce nepřekoná, může ještě dlouho žít, jak nám ukázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho motor se zastavil ve čtyři hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Průměrný člověk během života produkuje tolik jako dva velké bazény slin.

Léky na alergie ve Spojených státech utratí ročně více než 500 milionů dolarů. Myslíte si stále, že způsob, jak konečně porazit alergii, bude nalezen?

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a byl určen k léčbě ženské hysterie.

Je známo, že děti onemocní 5-10krát častěji než dospělí. Zkušení rodiče jsou tedy obeznámeni se symptomy a dokonce i léčebnými metodami většiny dětských onemocnění. Ale ano.