SARS a těhotenství: léčba trimestrem

Ženy, které jsou v období těhotenství, jsou ohroženy akutními respiračními virovými infekcemi (ARVI). Patologie, smrt plodu, smrt matky v důsledku toxinů a pneumonie - takové hrozné následky mohou způsobit běžné nachlazení. SARS a časné těhotenství (první trimestr) jsou nebezpečnou kombinací.

Co je ARVI během těhotenství

Respirační infekce jsou název skupiny onemocnění způsobených viry a bakteriemi. Přispívají k výskytu příznaků lézí sliznic horních a dolních dýchacích cest, spojivek očí, jakož i celkové intoxikace organismu. Onemocnění je způsobeno chřipkovými viry typu A a B, parainfluenzou, adenoviry. Infekce patří do antroponotické skupiny, tj. přenášeny výhradně z osoby na osobu.

Hlavní cesta přenosu patogenu je ve vzduchu, ale často dochází k infekci kontaktem a cestou v domácnosti (obecná jídla, ručníky, ložní prádlo). Inkubační doba je přibližně 3 až 7 dní. Po kontaktu se sliznicí horních cest dýchacích napadá virová částice epitel a uvolňuje endotoxin, který způsobuje příznaky intoxikace (horečka, bolest hlavy, slabost).

Infekce virovými infekcemi je extrémně nebezpečná pro těhotné ženy: jejich imunitní ochrana je oslabena, tělo má slabý odpor. Navíc virový endotoxin nepříznivě ovlivňuje normální vývoj plodu, v důsledku čehož existují různé patologie a deformity, včetně úmrtí plodu dítěte, předčasného porodu. Léčba akutních respiračních virových infekcí během těhotenství je komplikována skutečností, že v prvním a posledním týdnu těhotenství je zakázáno používat mnoho léčiv, takže onemocnění trvá déle a obtížněji.

Příznaky SARS během těhotenství

Respirační virové infekce se mohou projevit různými způsoby v závislosti na celkové imunitě ženy, délce těhotenství. Hlavní příznaky nachlazení během těhotenství:

 • intoxikace (bolest hlavy, celková slabost, nevolnost);
 • horečka;
 • hyperémie hrdla;
 • otok hlenu hrdla, nosu;
 • bolest při polykání;
 • respirační selhání;
 • výtok z nosu;
 • ztráta chuti k jídlu.

Důvody

Neexistuje žádná jasná etiologie v nachlazení virové povahy. Poškození nastane, když kombinace několika predispozičních faktorů. SARS během těhotenství může být výsledkem:

 • snížená imunita;
 • systematická hypothermie;
 • častý kontakt s nemocnými;
 • nedostatek dobré výživy.

Důsledky

Všechny důsledky respiračních virových infekcí během těhotenství lze rozdělit do dvou skupin: negativní účinky na dítě a na matku. U žen s neúplně léčeným ARVI, akutní bronchitidou, pneumonií, plicní atelektázou dochází k tvorbě chronických ložisek infekce v těle (recidivující tonzilitida, pyelonefritida, glomerulonefritida). Dítě se může narodit předčasně nebo s vážnými vadami orgánů.

Někdy těhotná žena neví, že je těhotná, během nemoci respiračních infekcí, a potrat nastane jako normální menstruace, aniž by byl doprovázen bolestí nebo jiným nepohodlím. V nejmenších obdobích těhotenství organismus během vývoje virových infekcí "preferuje" zbavit se embrya v prvních týdnech těhotenství.

V raném stádiu těhotenství

SARS v prvním trimestru těhotenství zvyšuje pravděpodobnost potratu (spontánní potrat) v raných stadiích, protože v této době se do epitelu dělohy zavádí zygota (vajíčko) a jsou stanoveny orgány a systémy. Riziko komplikací v prvních týdnech těhotenství se výrazně zvyšuje (polyhydramnios, nedostatek vody, vyčerpání děložní stěny, placenta previa).

2 trimestry

Respirační infekce ve 2. trimestru těhotenství je méně nebezpečná než v dřívějších obdobích, avšak pokud není onemocnění léčeno, může vyvolat komplikace. SARS během těhotenství pomáhá snížit imunitu nastávající matky, v důsledku čehož často dochází k pneumonii a bronchitidě. Infekce může ovlivnit vývoj nervového systému plodu. Virus již nemůže vyvolat vážné morfologické patologie u dítěte ve 2. trimestru, ale riziko dysfunkce placenty a v důsledku toho se zvyšuje hypoxie plodu.

3 trimestry těhotenství

V posledních týdnech těhotenství je nachlazení obzvláště nepříjemné, protože pro ženu je nesmírně obtížné tolerovat její příznaky (horečka, kašel, bolest hlavy). Ve třetím trimestru je riziko infekce plodu u ARVI vysoké. Pokud žena v pozdním těhotenství onemocní zimou, je naléhavě hospitalizována a v časném poporodním období je izolována od dítěte, dokud není zcela vyléčena.

Léčba ARVI u těhotných žen

Je-li infikován respiračními viry, je zapotřebí soubor opatření ke snížení negativního dopadu patogenu na nastávající matku a dítě, který spočívá v užívání léků schválených během těhotenství a při použití tradičních léčebných metod. Je přísně zakázáno užívat antibiotika v prvních týdnech těhotenství (s výjimkou případů, kdy je ohrožen život ženy); Aspirin je kontraindikován v pozdějších obdobích, protože to může vést k předčasnému oddělení placenty. Kromě toho byste se měli zdržet užívání přípravku Paracetamol, Analgin.

Léky

Pro léčbu a prevenci akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen se používají homeopatické antivirotika a léky vyrobené z přírodních složek:

 1. Afobazol. Je to homeopatický lék ve formě kapek, tobolek a tablet, jednoho z nejbezpečnějších léků pro plod a matku. Afobazol se používá k prevenci a léčbě jakýchkoliv onemocnění virové etiologie. Hlavní výhodou léčiva je malá koncentrace účinné látky, která umožňuje léčit těhotné ženy bez poškození plodu. Nedostatek léku je jeho neúčinnost v těžkých podmínkách, které byly způsobeny ARVI.
 2. Oscillococcinum. Tento farmakologický lék ve formě prášku pro přípravu roztoku jde do skupiny homeopatických léků. Je třeba poznamenat, že Oscillococcinum aktivně přispívá k obnově funkcí dýchacího systému, což je jeho nespornou výhodou. Nevýhody drog - časté alergické reakce ve formě vyrážky u dětí do 12 let.
 3. Anaferon. Tento lék na prevenci nachlazení u dospělých, dětí, těhotných žen je k dispozici ve formě kapek pro perorální podání a tablet. Plus léky - zvyšuje aktivitu celkové imunity a mínus je neúčinný proti chřipkovému viru typu A.

Inhalace

V přítomnosti zánětlivých onemocnění horního a dolního dýchacího traktu během těhotenství je prokázáno, že vdechuje vývar léčivých bylin (šalvěj, heřmánek, eukalyptus). Výpary esenciálních olejů zmírní otoky sliznice a přispějí k uvolnění dýchání. Připravte kapalinu pro inhalaci následujícím způsobem:

 1. Šalvěj nebo heřmánek nalijte vodu, položte na malý oheň a přiveďte k varu.
 2. Vařte po dobu 5-7 minut, pak přikryjte víčkem a nechte přelít přes noc.
 3. Naplňte vývar a nalijte do speciální nádoby na rozprašovače.
 4. Provádět inhalační procedury 2-3 krát denně.

Lidové metody

Léčba akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen v raných stadiích spočívá především v použití různých druhů tradičních metod léčby. Při mírném nachlazení se můžete uchýlit k vlastní léčbě, ale doporučuje se, abyste se nejprve poradili s odborníkem. Chcete-li snížit teplotu, bolest v krku během těhotenství, musíte použít decoctions v kombinaci s medem:

 1. Heřmánek, máta nebo šalvěj nalijte vařící vodu.
 2. Nechte ho vařit 10-15 minut.
 3. Pokud je to nutné, kmen vývar, přidejte med.

Pokud máte bolest v krku, pomůže vám teplé opláchnutí sódou, máslem nebo Furacilinem. Neměli byste však provádět vyplachování silnou toxikózou, protože směs může vyvolat záchvaty nevolnosti, zvracení. Složení můžete připravit následovně:

 1. Rozpusťte 20-30-30 gramů másla a smíchejte se sklenkou teplé vody.
 2. Přidejte jednu nebo dvě lžičky sody.
 3. Kloktejte každých 1,5-2 hodiny.

Aby se snížila bolest v krku a produktivní léčba kašle, rýma používá lázně. Horká voda by měla být používána s opatrností a v prvním trimestru těhotenství je přísně zakázáno kvůli vysokému riziku zvýšení tonusu dělohy a potratu. Chcete-li připravit koupel, musíte vytočit teplou vodu, přidat éterické oleje, suché bylinky. Je nutné být ve vodě nejvýše 20 minut.

Prevence

Aby se zabránilo výskytu nebezpečné kombinace SARS a těhotenství, lékaři doporučují provést preventivní opatření. Před tím byste se měli poradit s gynekologem, terapeutem. Prevence SARS u těhotných žen je následující: t

 • brát vitamíny;
 • sportovat;
 • často provzdušňujte místnost;
 • omezit kontakt s nemocnými lidmi;
 • jíst správně.

Léčba ARVI v těhotenství

Průběh mnoha nemocí během těhotenství má své vlastní charakteristiky. I banální nachlazení může vést k rozvoji komplikací, proto je nutné k procesu léčby přistupovat odpovědně.

ARVI během těhotenství

Volba léčby je také obtížný úkol, protože těhotné ženy nemohou používat daleko od všech léků.

Nejčastější infekční onemocnění, včetně těhotných žen, je ARVI (akutní respirační virová infekce).

Jak léčit tento stav? Měli by rozumět mechanismům nemoci.

Důvody

Příčinou vývoje tohoto onemocnění jsou četná virová činidla, která při uvolnění do horních cest dýchacích způsobují zánětlivý proces.

Jaké patogeny mohou způsobit ARVI? Jedná se o následující skupiny virů:

 1. Chřipka.
 2. Paragripp.
 3. Adenoviry.
 4. Respirační syncytiální virus.
 5. Reoviry.
 6. Rhinoviry.

Seznam pokračuje dál a dál, včetně všech patogenů, které mohou způsobit zánětlivý proces v dýchacím systému během přenosu vzduchovými kapičkami.

Vývojový mechanismus

Naše tělo denně narazí na obrovské množství mikrobů a virů, které za normálních podmínek nezpůsobují rozvoj onemocnění. Mechanismy nespecifické obrany těla jsou za to zodpovědné: od řas na epitelu dýchacího ústrojí až po speciální antiseptické látky v respiračním hlenu.

S oslabením obranyschopnosti těla - hypothermie, stresu, podvýživy - se však lidské tělo stává náchylným k patologickým účinkům. Situaci zhoršuje stávající těhotenství, které vede k oslabení celkové odolnosti ženského těla.

Výsledkem je, že nastávající matka je konfrontována s četnými viry z nemocných lidí nebo nosičů, kteří prostřednictvím dýchání do hrtanu, průdušnice a průdušek způsobují zánětlivý proces.

Příznaky

Klinický obraz respirační infekce u těhotné ženy se svými charakteristickými rysy nerozlišuje. Symptomy se skládají ze známek zánětu dýchacích cest a celkového infekčního syndromu.

První složkou onemocnění je:

 • Rýma
 • Kašel
 • Kýchání
 • Vypouštění sliznic, jasné sputum.
 • Bolest v krku.

Druhý syndrom je způsoben vstupem toxinů patogenu do krve a aktivací zánětlivého procesu, který je doprovázen uvolňováním mediátorů. Tyto látky, které se dostanou do krevního oběhu, způsobují následující reakci:

 • Bolesti hlavy
 • Teplota
 • Slabost
 • Bolest v očích.
 • Snížený výkon.

Tyto příznaky vyskytující se u těhotné ženy by měly být důvodem k konzultaci s praktickým lékařem, protože ARVI během těhotenství v tomto období může být obtížné a může vést ke komplikacím.

Diagnostika

Po přijetí pacienta s výše uvedenými stížnostmi před zahájením léčby ženy začne lékař provádět diagnostické činnosti. Bohužel, plnohodnotné specifické metody detekce nemoci v krátkém čase neexistují.

Terapeut může předepsat obecné testy krve a moči, které indikují známky zánětu: zvýšené množství bílých krvinek, rychlost sedimentace erytrocytů, výskyt bílých krvinek v moči.

Ve většině případů se diagnóza provádí na základě symptomů popsaných pacientem. Proto je nutné co nejúplněji informovat lékaře o svém zdravotním stavu.

Existují určité příznaky, které vylučují pacientovo ARVI. Patří mezi ně:

 1. Symptomy gastrointestinálních lézí: nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha. Tyto příznaky jsou obvykle charakteristické pro rotavirovou infekci, bakteriální onemocnění střev.
 2. Častý a rozsáhlý zánět mandlí, lymfatické uzliny krku. Takové znamení může znamenat anginu pectoris, infekční mononukleózu.
 3. Intenzivní horečka, kožní projevy jako vyrážka a svědění svědčí o nemocech, jako je šarlatová horečka a spalničky.

Pokud zjistíte uvedené příznaky, měli byste to upozornit na specialistu, který rozšíří rozsah diagnostických opatření.

Důsledky pro těhotenství

Charakteristickými rysy průběhu akutních respiračních infekcí během těhotenství jsou: slabost, vysoká intenzita klinických příznaků. Někdy jsou příznaky zkreslené v důsledku projevů časné toxikózy v prvním trimestru: nevolnost, zvracení, celková slabost.

Současně je nutná diagnóza a včasná plná léčba ARVI během těhotenství, protože pomáhají vyhnout se komplikacím pro rostoucí dítě. V závislosti na tom, v jakém trimestru těhotenství se žena nachází, jsou možné komplikace pro vyvíjející se dítě.

Časná data

Nejnebezpečnější chorobou celé skupiny respiračních virů je chřipka. Právě tato choroba nejčastěji vede k rozvoji komplikací.

V raných stádiích těhotenství (v prvním trimestru) dochází k procesu rozložení vnitřních orgánů dítěte, je vytvořen základ pro další růst a vývoj. Intenzivní infekce v těle může tento proces přerušit a vést k potratu.

Virus proniká méně často do těla dítěte, což může způsobit vznik defektů a závažných následků. Pravděpodobnost takových komplikací je velmi malá.

Pokud po zotavení v prvním trimestru těhotenství, testy zůstávají normální, není tam žádná patologie na ultrazvuku, můžete se uklidnit.

Nikdo nemůže s 100% pravděpodobností říci, jak nemoc ovlivnila prenatální vývoj dítěte, ale statistiky naznačují, že komplikace se vyvíjejí velmi vzácně.

Pozdní podmínky

Když jsou již vytvořeny všechny vnitřní orgány dítěte, dítě postupně roste, konečné zrání funkčních systémů ARVI má zřídka závažné následky. To je typické pro druhý a třetí trimestr těhotenství.

Chcete-li ověřit stav dítěte, můžete provést následující studie:

 1. Ultrazvukové vyšetření.
 2. Trojitý test: estriol, choriový gonadotropin, alfa-fetoprotein.
 3. Amniocentéza - test plodové vody. Invazivní technika s rizikem komplikací.

Metody jsou informativnější v pozdním těhotenství - ve třetím trimestru. Tyto studie nebudou schopny plně posoudit stav dítěte, takže vhodnost jejich jednání je sporná.

Komplikace pro mámu

Akutní respirační virová onemocnění jsou nebezpečná, protože mohou způsobit komplikace u nastávající matky. Tyto nejčastěji zahrnují bakteriální infekce.

Na pozadí virové choroby se tělo těhotné ženy stává náchylné k pronikání jiných patogenních mikroorganismů. Bakterie mohou způsobit následující onemocnění:

 1. Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin.
 2. Otitis je zánět sluchového orgánu.
 3. Tracheitida je onemocnění charakterizované zánětem průdušnice.
 4. Tonzilitida - bakteriální léze mandlí.
 5. Meningitida je těžké zánětlivé onemocnění mozkových membrán.

Tyto stavy významně zhoršují blahobyt žen, mohou vést k život ohrožujícím následkům. Při vývoji virové infekce je proto nutné zůstat v nemocnici a dodržovat doporučení lékaře.

Prevence

Odborníci doporučují řadu pravidel, jejichž dodržování v každém trimestru těhotenství minimalizuje riziko infekce s respiračním virem. Pokud se ARVI již projevila, měly by být tyto tipy také použity k vyloučení možnosti vzniku bakteriálních komplikací:

 1. Je nutné s určitou pravidelností vysílat místnost, ve které se nachází těhotná žena. Zároveň je třeba se vyvarovat dopadu průvanu na její tělo.
 2. Mokré čištění místnosti zabraňuje hromadění prachu, v němž se mohou usazovat patologické látky.
 3. V nohách je nutné udržovat v teple, můžete nosit vlněné ponožky.
 4. Je nutné se vyhnout možným zdrojům stresu.
 5. Dobrý spánek je tajemstvím zdraví. Je nezbytné spát nejméně 8 hodin denně, aby se tělo plně zotavilo, připravené setkat se s potenciálními patologickými činidly.
 6. Je třeba pít dostatek tekutin. Objem asi 2 litry denně umožňuje normalizovat složení krve, metabolismus, rovnováhu minerálů v těle.
 7. Je nutné jíst úplně, odstranit škodlivé potraviny ze stravy. O možnosti použití některých potravin se můžete poradit se svým lékařem.
 8. Zeptejte se odborníka, pokud potřebujete vzít další finanční prostředky a vitamíny. Během těhotenství se zvyšuje potřeba užívání drog, jako je kyselina listová, vitamíny A a E.

Tato jednoduchá pravidla mají někdy závažný vliv na tělo těhotné ženy a zvyšují její odolnost vůči rozvoji onemocnění.

Léčba

Pokud preventivní opatření nepomohla a nemoc se projevila jako závažné klinické příznaky, je třeba se včas poradit s lékařem, abyste mohli zahájit léčbu těhotné ženy. Pouze on může poukazovat na léky, které mohou být použity k léčbě ARVI během těhotenství, ke schválení některých lidových receptů.

Je nutné rozdělit prostředky používané na virová onemocnění na symptomatické a patogenetické:

 1. První pomoc, jak se zbavit projevů nemoci, druhá působí na vazby patologického procesu a zastaví její průběh (například Rinofluimucil je zaměřen na odstranění jevů rýmy).
 2. Skupina etiotropních léků (působících na příčinu) virových onemocnění dosud nebyla vyvinuta. Působení přímo na virus je poměrně obtížné, pro tyto mikroorganismy neexistují žádné analogy antibiotik. Všechny antivirové léky narušují mikrobiální reprodukci, ale nezabíjejí existující viry.

Rinofluimucil

Jedním z nejpopulárnějších prostředků k odstranění příznaků ARVI je Rinofluimucil. Tento lék má pozitivní vliv na zánětlivý proces, který se vyvíjí v nosní dutině, je schopen účinně léčit pacienta, zmírnit příznaky onemocnění.

Rinofluimucil, díky acetylcysteinu a tuaminoheptanu, který je v něm obsažen, má výrazný vazokonstriktorový účinek, tenký hlen, který přispívá k vylučování zánětlivé sekrece.

Populární otázkou je: Může být Rinofluimucil použit během těhotenství? Jednoznačná odpověď nemůže dát žádnému lékaři ani výrobcům drogy.

Faktem je, že Rinofluimucil neprošel klinickými zkouškami u těhotných žen - je to zakázáno.

Neexistuje však žádný důkaz, že léčivo má nepříznivý vliv na stav dítěte nebo proniká placentou. Pokud lékař předepsal Rinofluimucil těhotné ženě, měla by striktně dodržovat předepsané dávkování.

Využívání alternativních prostředků je nezbytné koordinovat s odborníkem. Rinofluimucil může být nahrazen přírodními analogy, které také účinně eliminují symptomy ARVI během těhotenství.

Isofra

Stejné rysy jmenování v těhotenství, jako Rinofluimucil, má lék Isofra. Pokud je bakteriální infekce obtížná, musí být předepsána s vysokým rizikem vzniku komplikací.

Isofra je širokospektrální antibakteriální činidlo. To vám umožní vyhnout se výše uvedeným komplikacím pro matku, což zabraňuje následkům pro dítě.

Pokud se Váš lékař domnívá, že Isofra je nezbytná pro použití, měli byste dodržovat předepsané dávky, přesně dodržovat pravidla pro užívání léku.

SARS by měla být během těhotenství léčena v raném stádiu vývoje onemocnění s použitím patogenetických léků (Isofra) a symptomatických látek (Rinofluimucil) ke zmírnění stavu.

SARS během těhotenství - jak se léčit, pokud není nic nemožné?

Období těhotenství je spojeno s přirozenou inhibicí imunitního systému. Je nezbytné, aby embryo, které je 50% složeno z cizí DNA, nebylo tělem vnímáno jako nepřítel. Ale vysoká hladina progesteronu ovlivňuje imunitu není selektivní, zároveň snižuje ochranu proti respiračním infekcím, podmíněným patogenům žijícím v každé z nich. Sezónní vypuknutí ARVI situaci zhoršilo. Tam je problém, než k léčbě ARVI u těhotných žen: v této pozici, ne všechny léky mohou být použity, a virové infekce může být vážné nebezpečí.

Co je součástí pojmu respirační infekce?

Pro infekci tohoto typu je charakteristická porážka různých částí dýchacích cest, která se vyvíjí po krátké inkubační době. ARVI zahrnuje nejen virové infekce, ale také bakteriální poškození: tyto dva patogeny často působí v kombinaci. Zpočátku je virus infikován a později, na pozadí existujícího zánětu, je aktivována jeho vlastní bakteriální flóra.

Společnými rysy této skupiny onemocnění jsou následující příznaky:

 • krátká inkubační doba;
 • krátká horečka;
 • syndrom intoxikace.

Revize ICD 10 zahrnuje následující onemocnění ve skupině:

 • akutní infekce dýchacích cest nespecifikovaná;
 • streptokoková faryngitida;
 • akutní bronchitida.

Onemocnění může být mírné, středně závažné nebo závažné. V některých případech vznikají komplikace ve formě otitis media, sinusitidy, laryngitidy. To je obvykle bakteriální infekce.

Příčinou ARVI jsou následující patogeny:

 • chřipka;
 • parainfluenza;
 • adenovirus;
 • respirační syncytiální virus;
 • rhinovirus;
 • koronavirus.

Celkem existuje více než 300 patogenů ARVI. Vyznačují se přenosem vzdušnými kapičkami, prostřednictvím handshake, zábradlí veřejné dopravy, kontaktem nemocného a zdravého člověka. Nejčastěji se nemoc vyskytuje jako epidemie, která je ve středních zeměpisných šířkách typická pro období od prosince do března.

Co je nebezpečné pro těhotné ženy?

Během období epidemie epidemie u těhotných žen onemocní 2–9% nemocných a až 95% všech pacientů trpí virovou infekcí. Co je to nebezpečné SARS během těhotenství, je třeba zvážit z hlediska jednotlivých trimestrů.

1 termín

1 trimestr těhotenství je spojen se vznikem všech orgánů a systémů. Placenta v tomto období ještě nebyla vytvořena a chorion není schopen chránit škodlivé látky a viry před pronikáním z mateřské krve.

Embryo je specifická sada rychle se dělících buněk. Pro viry je to nejpříznivější prostředí. Replikace viru je však spojena se začleněním jádra do procesu kopírování virové genetické informace. Uvolňování virů z buněk je doprovázeno smrtí těchto buněk. Je-li u dospělého člověka ztráta několika desítek buněk nepostřehnutelná, pak pro vyvíjející se embryo je to vážná ztráta. To může mít za následek smrt embrya nebo vznik závažných malformací neslučitelných se životem.

Závažnost následků závisí na období těhotenství: infekce v prvním týdnu těhotenství pravděpodobně skončí potratem, který matka, která nastala, nemusí rozpoznat. To může mít za následek hojné menstruační krvácení. Infekce po několika týdnech těhotenství může mít za následek závažné malformace.

2 semestry

Do 12. týdne těhotenství je placenta již vytvořena a plní svou ochrannou funkci. SARS ve 2. trimestru těhotenství málokdy vede k porážce plodu. Ale někdy poškození placenty a rozvoj specifické reakce na infekci. To končí podvýživou plodu a jeho hypoxií a vývojovým zpožděním. Ale až do poloviny druhého trimestru pokračuje tvorba nervové soustavy. Infekční onemocnění matky může tedy vést k poškození mozku.

Zbývající orgány jsou již vytvořeny, rostou a zrají. Infekce proto způsobuje zánětlivou reakci:

 • meningitida - poškození meningit;
 • encefalitida - poškození mozkové hmoty;
 • pneumonie;
 • hepatitidy

Stav ve druhém trimestru se zhoršuje, pokud má matka jiné nemoci - gestazu, hrozby přerušení, chronické srdeční onemocnění, onemocnění dýchacích cest.

3 termín

Ve třetím trimestru těhotenství se důsledky vyvíjejí podle scénáře druhého trimestru. Je také možné porážku placenty s rozvojem placentární insuficience. To vede k chronické hypoxii plodu a intrauterinní retardaci růstu. Dítě zaostává v hmotnosti, je zde spousta vody.

Výsledek polyhydramnios ve třetím trimestru může být předčasný porod, stejně jako porušení normální pracovní aktivity: patologické předběžné období, porušení děložní kontraktility.

Od 38. týdne těhotenství je dítě považováno za celoroční. Dodávky v tomto bodě jsou považovány za naléhavé. Ale ARVI v 38. týdnu těhotenství může skončit s příznaky onemocnění u novorozence. Současně se zhoršují adaptivní schopnosti dítěte

 • po porodu může být letargická, neaktivní;
 • integuments mají cyanotický nebo bledý odstín - znamení hypoxie plodu;
 • dětský výkřik je slabý;
 • mohou být problémy s dýcháním.

Někdy jsou tito lékaři nuceni přenést tyto děti z nemocnice na jednotku intenzivní péče, aby bylo možné pod dohledem neonatologa minimalizovat následky nemoci.

Nebezpečí pro dítě je spojeno nejen s infekčním agens, ale také s reakcí mateřského organismu na něj.

Jak SARS ovlivňuje těhotenství?

Záleží na závažnosti febrilního období a symptomech intoxikace. Pro tělo matky je horečka obranná reakce. Při teplotě 38 stupňů dochází ke zvýšené produkci interferonů. Jedná se o specifické faktory antivirové ochrany. Samotné mikroorganismy také nevydrží zvýšenou tělesnou teplotu a postupně umírají. Teplota nad 39 stupňů však již má negativní důsledky. Mateřský organismus bude trpět hypertermií, ale u plodu se mohou vyskytnout závažné poruchy metabolických procesů.

Proto je třeba pamatovat na důležité pravidlo: teplota od 38,6 stupňů a více musí být sestřelena.

Symptomy intoxikace jsou důsledkem vitální aktivity mikroorganismů, stejně jako důsledkem ochranné reakce těla matky: imunitní buňky zničí patogeny a produkty rozpadu otráví tělo.

V 3 trimesterech je ucpání nosu špatně tolerováno. Těhotná děloha vytlačuje plíce a brání jejich úplnému usazování. Inspirační objem, okysličení krve se snižuje. Z tohoto mateřského organismu trpí více. Pro dítě poskytuje příroda ochranný systém: jeho hemoglobin má odlišnou strukturu a je schopen vázat více molekul kyslíku. Proto, s nedostatkem kyslíku od matky, to dítě brzy necítí.

Snížená chuť k jídlu, nedostatek fyzické aktivity, procházky na čerstvém vzduchu ovlivňují celkový stav.

Projevy nemoci

ARVI má krátké období. Obvykle, po kontaktu s nemocnou osobou, stačí několik hodin, než se objeví první známky nemoci. Žena si v únavě všimne obecných příznaků malátnosti. Teplota prudce stoupá.

Každý patogen je charakterizován svými vlastními příznaky onemocnění, které mají společné rysy s virovou infekcí.

 1. Chřipka se projevuje náhlým zvýšením teploty na 38-40 stupňů. Intoxikace je charakterizována bolestí hlavy, celkovou malátností, bolestí svalů. Rýma se objeví ve formě vodnatého výtoku, suchého kašle a bolesti očí. Křeče, laryngitida, tracheitida, hemoragické jevy ve formě vyrážky a krvácení se mohou spojit.
 2. Parainfluenza má nízkou teplotu nebo nedostatek, má strach ze špatného studeného a suchého kašle.
 3. Adenovirová infekce je charakterizována průběhem horečky podobné vlnám (až 10 dní). Teplota stoupne na 39 stupňů. Porucha intoxikace bolestí hlavy, slabostí, nechutenstvím, bolestí svalů, fotofobií. Cervikální, submandibulární lymfatické uzliny se zvětší a objeví se vlhký kašel.
 4. Respirační syncytiální virus je doprovázen nárůstem teploty až o 38 stupňů, který trvá týden. Současně se pozoruje silná intoxikace a suchý kašel.

V akutním období může žena pociťovat zimnici. Snížení teploty se ve většině případů vyskytuje kriticky - rychle, s velkým pocením.

Požadovaná diagnostika

Pokud existuje důkaz onemocnění ve formě horečky, těhotná žena by měla zůstat doma a zavolat lékaře. V takovém období není nutné se dostat na kliniku sami.

Při vyšetření nemocná určená hyperemická kůže, hltan. Jazyk může být potažen bělavým květem. V očích viditelné cévní retikulum. Chřipka je charakterizována lézemi horních cest dýchacích ve formě rýmy, laryngitidy, faryngitidy a tracheitidy - tracheitidy.

Analýzy odrážejí celkovou zánětlivou reakci. Leukocytóza je zaznamenána v krvi, podíl lymfocytů, hlavních bojovníků proti virové infekci, se může zvýšit. Vzorec leukocytů se posouvá doleva v důsledku zvýšení počtu mladých buněčných forem. Došlo k nárůstu ESR.

Ve febrilním období není úplný krevní obraz informativní mohou se objevit stopy bílkovin, červených krvinek, válců.

Při vyšetření musí lékař naslouchat plicním polím. To je nutné včas k diagnostice bronchitidy nebo pneumonie. Charakteristické pískání je důvodem hloubkového výzkumu. Pokud existuje podezření na zápal plic, navzdory nechtěné rentgenové diagnostice, bude provedena pomocí ochranné zástěry. Diagnóza pneumonie je velmi obtížné udělat bez snímku.

V období sezónní morbidity se neprovádí další laboratorní diagnostika se stanovením typu patogenu. Podle charakteristických znaků je lékař schopen identifikovat původce a léčba ARVI během těhotenství má společné rysy všech virových infekcí.

Sporadická incidence respiračních infekcí mimo sezónu vyžaduje laboratorní diagnostiku. Udělejte si tampon z hltanu, proveďte ELISA a identifikujte typ patogenu.

Sérologická metoda má za cíl identifikovat protilátky proti infekci. V akutním období však neexistuje praktická hodnota. K patogenům v prvních týdnech těhotenství se začínají produkovat protilátky. Analýzu lze provést retrospektivně, aby se odhalila povaha onemocnění a stadia vzniku imunity.

Důsledky akutní respirační virové infekce v časném těhotenství mohou být detekovány po 17–20 týdnech, pokud jde o alfa-fetoprotein a lidský choriový gonadotropin (beta-podjednotka). Tyto hormony odrážejí povahu nitroděložního vývoje plodu, s poklesem nebo zvýšením výkonu, můžete se domnívat, že se vyvíjejí malformace. V období 24 a 32 týdnů provádějte výzkum hormonů placentárního komplexu: estrodiol, kortizol, progesteron, placentární laktogen. Odchylky od normy také naznačují porušení vývoje plodu.

Co může pomoci?

Léčba akutních respiračních virových infekcí začíná symptomatickou léčbou. Chcete-li snížit příznaky intoxikace, musíte pít dostatek tekutin. Může to být čaj, džus, kompot. Chcete-li snížit teplotu, musíte začít, když stoupne na 38 stupňů. Současně platí prostředky bez drog.

Je nutné co nejvíce se svléknout, aby došlo k přirozené výměně tepla s okolím. V žádném případě není třeba zabalit do teplé deky, bude to jen urychlit růst teploty. Můžete použít otírání vodou při pokojové teplotě nebo přidat lžíci octa na to. Tato technika urychlí odpařování vlhkosti z povrchu kůže a tím i snížení teploty. Je nutné aplikovat obklady na místa prileganiye velkých plavidel:

 • whisky;
 • oblast karotických tepen v krku;
 • axilární dutiny;
 • kolenní ohyby;
 • třísla.

Pokud teplota stále stoupá a dosáhla 38,5 stupně, pak musíte jít na drogy. Těhotné ženy mohou paracetamol používat. Bezpečná dávka je 4 tablety denně. Najednou můžete pít jen jeden. Aspirin, který je široce používán v horečce, není povolen u těhotných žen.

Co lze užívat s akutními respiračními virovými infekcemi?

Volba závisí na délce trvání a příznacích. V případě výrazného kašle je nutné použít vykašlávací léky. Ambroxol je zakázán v prvním trimestru, ale v budoucnu může být používán pod lékařským dohledem. ACC může být užíván pro těhotné ženy kdykoliv, ale s přísnými indikacemi a pod dohledem lékaře.

Pro ošetření krku lze použít lidové metody. Promývací roztoky s antiseptickými vlastnostmi:

 • odvar z heřmánku nebo měsíčku;
 • roztok sody;
 • fyziologický roztok.

Tyto metody jsou bezpečné a nepoškozují plod. Doporučuje se také inhalace. Pokud není žádný speciální nebulizer, pak můžete také jít na národní cestu - zahřívejte pánev s vodou a přidejte sodu, jód a sůl. Získejte inhalaci, připomínající mořský antiseptický vzduch. Můžete také dát do ní malý kus balzámu "Asterisk". Obsahuje éterické oleje, které pomáhají odstranit příznaky ucpání nosu a obnovení rychlosti.

Optimálně se používá pro inhalační nebulizátor. K výběru řešení by však měl být správný přístup. Furacilin má dobré antiseptické vlastnosti, ale suší sliznice. Proto při suchém podrážděném kašli není taková inhalace nutná. Může být nahrazen fyziologickým roztokem.

Instantní nosní vazokonstrikční léčiva se také nedoporučují. Ale můžete použít solné roztoky Aquamaris, Aqualore.

Mohou těhotné ženy používat svíčky Viferon?

Záleží také na období těhotenství. Navzdory tomu, že nástroj nepůsobí přímo na samotný virus, ale pouze urychluje produkci vlastního interferonu, nelze jej použít v rané době. Oficiálně povoleno používat svíčky od 14. týdne těhotenství.

Antivirový lék Arpetol se také nedoporučuje před nástupem druhého trimestru těhotenství.

Arpetol a Viferon, léky předepsané pro akutní respirační virové infekce během těhotenství

Ve druhé polovině těhotenství se při detekci příznaků intrauterinní infekce používají imunoglobuliny. Podávají se třikrát intravenózně a pak předepisují rektální čípky s interferonem po dobu 10 dnů.

Použití antibiotik pro ARVI je kontroverzní. Ve většině případů je infekce virové povahy, což znamená, že antibakteriální léky na ně nemají vliv. Někteří lékaři dávají přednost předepisování antibiotik, aby se zabránilo aktivaci endogenních infekcí. Tento přístup však může být škodlivý: vlastní mikroby se u nich mohou vyvinout rezistence a střevní mikroflóra zemře, což vede k střevní dysbióze. Často v takové situaci trpí vaginální biocenóza, uhyne tam užitečná flóra, ale houba se reprodukuje.

Základ pro použití antibiotik může sloužit jako dlouhotrvající horečka, známky komplikací - sinusitida, antritida, bronchitida. Ale pokud příznaky akutních respiračních virových infekcí nejdou dlouho, není nutné předepisovat léky pro sebe, pouze lékař to může udělat správně.

Vliv na obecné aktivity

Infekce, která se vyvinula před porodem, nedovolí normální dýchání. V procesu porodu, žena potřebuje hodně vzduchu, a dusný nos vám nedovolí, aby se naplno nadechl. Kašel může také přinutit pacienta kašlat křečovitě místo normálních pokusů v nejvhodnějším okamžiku.

Když je hospitalizována v porodnici, žena s příznaky nachlazení nebo horečky je poslána na pozorovací oddělení, aby se infekce nerozšířila dále přes nemocnici.

Jak předcházet nemocem?

Prevence SARS u těhotných žen zahrnuje nespecifické metody. Ženy v situaci nemohou být očkovány proti chřipce. Proto musíte vést způsob života, který nedovolí nakazit se.

V chladném období je třeba se vyhnout velkým davům lidí. Masové akce, výlety na koncerty, veřejná místa, velké obchody mohou skončit infekcí. Pokud je taková potřeba, je třeba přijmout opatření ke snížení rizika onemocnění:

 • odvrátit se od kýchání a kašle;
 • nedotýkejte se obličeje nebo nosu rukama;
 • nejezte, když jsou přeplněni;
 • Po návratu domů si důkladně umýt ruce a obličej, můžete si propláchnout nozdry.

Nejlepší prevencí budou procházky na čerstvém vzduchu, to je velmi užitečné udělat v jehličnatých nebo jalovce parku. Správná výživa, odpovídající odpočinek posílí přirozenou imunitu.

Těhotenství a SARS

Léčba ARVI v těhotenství

Akutní respirační infekce patří mezi nejčastější onemocnění na světě. Až 95% respiračních infekcí má virovou povahu (ARVI). Každý rok je každý třetí obyvatel planety nemocný ARVI. Nejčastějšími komplikacemi ARVI jsou zánětlivé změny v dutinách nosníku a středním uchu.

Mezi vysoce rizikové skupiny patří děti, starší osoby a těhotné ženy. Podle různých autorů se akutní respirační virové infekce vyskytují u těhotných žen s frekvencí 55 až 82%.

Co je ARVI

Akutní respirační infekce jsou běžným názvem pro řadu infekčních onemocnění způsobených viry a bakteriemi a vyskytují se se symptomy poškození sliznic dýchacích cest (nos, hrtan, průdušnice, průdušky) a někdy s poškozením spojivky očí.

Pro akutní respirační infekce patří SARS, chřipka, parainfluenza, adenovirus, rhinovirové infekce a některé další infekce.

Infekce se vyskytuje u nemocných lidí. Hlavní cesta přenosu viru je ve vzduchu, ale je také možná infekce v domácnosti (nádobí, ručníky, hračky atd.), Stejně jako když slin kapky pacienta kašle nebo kýchání.

Inkubační doba trvá v průměru 2 až 7 dní. Virus vstupuje do sliznic horních cest dýchacích s prouděním vzduchu a je zaveden do epitelu (buňky vnější vrstvy sliznice), s endotoxinem, který způsobuje intoxikaci - otravu těla.

Mezi hlavní příznaky počátečního onemocnění patří obecná malátnost, slabost, kongesce nosu, rýma (rýma), kašel, slzení a někdy i bolesti hlavy a horečka. Tyto příznaky se nemusí objevit současně a neprojdou okamžitě. Některé, například kašel a nazální kongesce mohou zůstat až dva až tři týdny po vymizení hlavních symptomů.

První příznaky blížící se choroby mohou být někdy zachyceny při prvních přístupech. Poslouchejte pozorně sami. Máte-li ospalost, slabost, slabost, bolest v krku, jste podchlazený - musíte naléhavě pít horký čaj s citronem a medem, začít užívat vitamíny a... dobře spát. Dva nebo tři dny strávené v posteli mohou zázrak - a nemoc ustupuje.

Pozor! Neexistují žádné spolehlivé údaje o tom, že ARVI způsobuje infekci plodu a vede k malformacím plodu. Aby se však nemuseli bát, těhotná žena musí provést test PAPP v období 10-13 týdnů nebo prenatální screening v období 16-20 týdnů, stejně jako ultrazvukové vyšetření.

Léčba ARVI během těhotenství

Pokud jste stále nemocní, nezoufejte. Nezapomeňte zavolat ošetřujícího lékaře doma, vezměte si seznam nemocných. Nezapomeňte, že vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je důležitější než vyšší moc při práci.

Dobře známým výrazem je, že pokud léčíte chřipku, pak projde za 7 dní, a pokud není léčen, pak za týden. A bez ohledu na to, jak skeptický jste o nachlazení, nevěnujte pozornost této nemoci. Často, respirační infekce, které snadno pokračovaly před těhotenstvím stanou se závažnější, který je vysvětlen fyziologickými změnami, které nastanou v ženském těle během těhotenství.

S rozvojem akutních respiračních virových infekcí v těle těhotné ženy dochází k prudkému poklesu průtoku krve v systému matka-placenta-plod a potom je dítěti dodáváno méně kyslíku. Včasná léčba pomáhá předcházet rozvoji hypoxie plodu. Je také spolehlivě známo, že s komplikací těhotenství ORVI se frekvence předčasného těhotenství mírně zvyšuje.

Kompetentní odborné poradenství pomůže včas zvládnout onemocnění, předcházet komplikacím ARVI a také možné komplikace v průběhu těhotenství. Nejzávažnější pro stav těhotné ženy a vývoj plodu jsou respirační infekce s následným rozvojem bronchitidy a pneumonie.

Pozor! Sledování krevních a močových testů po akutní respirační virové infekci je povinné. Tyto analýzy jsou první, kdo signalizuje změny ve vašem těle.

Léčiva pro léčbu SARS

Moderní arzenál drog pro prevenci a léčbu SARS je velmi rozsáhlý. Aby se zabránilo akutním respiračním infekcím v období podzim-zima a jaro, používají se různé metody: očkování, podávání antivirotik a imunostimulačních léků. Většina těchto léků je však během těhotenství kontraindikována. Antibiotika se používají pouze v případě komplikovaného průběhu akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen, proto by měl být předpis na antibakteriální léčivo přiměřený. V každém případě se bere v úvahu riziko užívání antibakteriálního léčiva, pravděpodobnost jeho dopadu na vývoj orgánů dítěte, přítomnost chronických onemocnění u matky, trvání těhotenství atd.

Chcete-li chránit své blízké a snížit riziko akutních respiračních infekcí v rodině, můžete se poradit se svým lékařem a vyzvednout vakcíny proti chřipce a antivirotika pro prevenci akutních respiračních infekcí.

Pokud SARS u těhotných žen předepisuje také symptomatická léčiva (antitusikum, vykašlávání, léky na nachlazení), vitamínové komplexy, homeopatické léky. Aromaterapie, parní inhalace, fyzioterapie jsou široce používány.

Pozor! Dámy, nemysli si. Během těhotenství může být užívání léků předepsáno pouze ošetřujícím lékařem a musí být zohledněn jejich možný vliv na plod.

V poslední době se při prevenci a léčbě nekomplikovaných forem akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen dává přednost homeopatickým přípravkům. To je způsobeno tím, že tyto léky nemají prakticky žádné kontraindikace a nezpůsobují závislost.

Doktorova rada pro ARVI

 1. Pravidelně větrejte místnost, ale vyhněte se průvanu.
 2. Proveďte mokré čištění místnosti. Pro snadnější dýchání je třeba zvýšit vlhkost v místnosti. Na baterii nebo na baterii položte otevřené nádobí s vodou.
 3. Nohy musí být udržovány v teple: noste teplé vlněné ponožky.

Pozor! Teplé koupele během těhotenství se nedoporučují. Také není nutné stoupat nohy a holeně v horké vodě, držet hořčicové zábaly kolem nohou. Tyto postupy zvyšují riziko krvácení a předčasných kontrakcí.

 1. Pro těhotnou ženu je mír fyzický a emocionální, zejména v období indispozice.
 2. Spánek by měl být dostatečný, až 7-8 hodin, a kompletní. Ujistěte se, že si před spaním vyčistíte nos: dýchání by mělo být volné. Je nutné používat kapky, spreje s vazokonstrikčními vlastnostmi s opatrností. Předávkování těmito léky může vést k vysokému krevnímu tlaku a rychlému tepu srdce (tachykardii).
 3. Užitečná inhalace páry. Pro inhalaci použijte bramborový odvar, odvar z heřmánku, máty, šalvěje, heřmánku, měsíčku a listů třezalky. Nyní existuje také mnoho hotových inhalačních směsí pro elektrické inhalátory. Vdechnutí vám umožní zmírnit dýchání, stimulovat imunitní systém, zlepšit krevní oběh v sliznici horní části dýchacích cest.
 4. Můžete také strávit aromaterapii. Vyberte si přírodní esenciální oleje v lékárnách podle jejich tradičních efektů. Geranium eliminuje zánět ucha-nos-krk, borovice eliminuje kašel a usnadňuje dýchání, tymián má vykašlávací účinek. Nepoužívejte esenci vervainy, eukalyptu, zázvoru, kafru, hřebíčku, rozmarýnu, yzopu, skořice. Mohou mít nežádoucí účinky na tělo. Jako potravinářské přísady zázvor, hřebíček, rozmarýn, skořice nejsou kontraindikovány.
 5. Pijte dostatek tekutin - až 1,5-2 litrů denně. Je lepší mít kyselé nápoje, například brusinky, brusinkové ovocné nápoje, čaj s citronem. Teplé mléko s medem nebo malinovými plody vám umožní zahřát se, aktivní pocení pomůže odstranit toxiny z těla. Také užitečný je zelený čaj, čaj s lipou, černý rybíz, březová míza s mlékem. Minimalizujte příjem kávy, sycené nápoje.
 6. Jíst těhotnou ženu během období nemoci by mělo být úplné, bohaté na bílkoviny. Výrobky musí být snadno stravitelné. Silný kuřecí vývar s kořeny je velmi užitečný. Přidejte k jídlu vařené libové maso a ryby, zeleninu a čerstvé ovoce. Potraviny obsahující vitamín C (citrusové plody, černý rybíz, brusinky, borůvky, jablka, špenát, květák atd.), Zinek (játra, drůbež, fazole), kyselina listová (meloun, černá rybíz, brambory, luštěniny), jód (mořské plody a ryby). Jezte často a v malých porcích.

Některé příznaky ARVI a jak s nimi zacházet během těhotenství

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Kašel je suchý (bez sputa) a mokrý (se sputem). Produktivní kašel, který odstraňuje sputum, je součástí procesu hojení ARVI. Když je kašel doprovázen nadměrným sputem, je nutné pomoci si odstranit "nežádoucí materiál", který dráždí sliznici. K tomu jsou předepsány expektoranty.

Alternativní medicína nabízí mnoho různých receptů, například:

 1. 1 polévková lžíce. lžíce medu, šťáva z 1 citronu, 2 čerstvá vejce, sklenka vařené vody. Smíchejte med, vejce a citron, nalijte vařící vodu, znovu promíchejte. Pijte během dne několik sipů každou hodinu.
 2. Otřete zralé banány přes síto a dejte je na pánev s teplou vodou v poměru 2 banány na 1 šálek vařené vody s 2 lžičkami cukru, zahřejte a pijte tuto směs, když kašlete.
 3. Při kašli je užitečné jíst cibuli, pečené na másle a smíchané s medem.
 4. 1 sklenici vodního džusu a 1 polévková lžíce. Míchejte lžíci medu a přidržte oheň až do varu, vyjměte, ochlaďte. Pijte 3krát denně několikrát denně před jídlem.
 5. Take stejně ovoce malin a bylin oregano. 1 polévková lžíce. lžíce směsi v 1 šálku vařící vody, nechte po dobu 20 minut. Broth pije jako čaj a horký. Můžete přidat lžíci medu.
 6. V 0,5 šálků horkého mléka přidejte 0,5 šálky minerální vody Borjomi s plynem. Pijte v malých doušcích.

Suchý kašel může být zmírněn, pokud neustále změkčujete hrdlo pomocí speciálních cukrovinek nebo teplých nápojů. Můžete si vzít odvar z fíků - 100 g sušeného ovoce nalít 2 šálky horké vody (nebo mléko), vařit na nízké teplo po dobu 15-20 minut. Trvejte na 2-3 hodinách. Take 0,5 šálky 2-3 krát denně.

Rýma obvykle začíná pocitem sucha a pocitem pálení v nose, kýcháním a někdy i bolestí hlavy, celkovou nevolností a slabostí. Pak je nosní výtok (rhinorrhea), dýchání je obtížné. Nedostatečná léčba může vést k komplikacím, jako je sinusitida, frontální sinusitida, etmoiditida, méně často spenoiditida.

 1. Heřmánek květiny vařit vařící vodu. Napětí, nechte vychladnout. Odkapejte 2-3 kapky do každé nosní dírky.
 2. Při nachlazení je vhodné odvar z jahod nebo malin. Vezměte 100 g čerstvých nebo suchých jahod a malin, nalijte je dvěma sklenkami vody a vařte po dobu 5 minut. Odvar se provádí 2-3 krát denně a vždy v noci. Doporučuje se současně parní inhalace: nalijte do vařiče trochu vroucího vývaru a dýchejte, potřete ručníkem. Vdechování páry by mělo být příjemné a nespalit obličej.
 3. Pro bolesti v nose, uších a hlavě, ředkev šťáva se vnikne do nosu nebo tampony s ředkvičky šťávy jsou vstřikovány. Čerstvé ředkvičky šťávy se získává tímto způsobem: řez v kořenu, po 15-20 minut bude naplněn šťávou. Pro zrychlení šťávy můžete do prohlubně umístit cukr nebo sůl.

Bolesti hlavy, horečka mohou doprovázet chlad a jiné akutní respirační onemocnění charakteristické pro období podzim-zima. V tomto ohledu mnoho komplexních přípravků obsahuje analgetické a antipyretické složky. Nezávislé užívání těchto léků je však nebezpečné. Například aspirin je kontraindikován (zejména po dobu 32 týdnů), protože zvyšuje riziko krvácení matky a plodu. Proto, s výskytem těchto příznaků, je nutné se poradit s odborníkem. Bolest hlavy sama o sobě v nepřítomnosti nevolnosti a zvracení nemá nepříznivý vliv na těhotnou ženu a plod.