Nízká tělesná teplota u dětí a jejich příčiny

Nízká teplota u dítěte není vždy příčinou paniky a úzkosti. Nejlepším indikátorem zdraví dítěte jakéhokoliv věku není označení na teploměru, ale obecný stav. Ve vzácných případech může podchlazení znamenat závažné onemocnění. Nejčastěji je „únava“ fyziologická a nevyžaduje lékařské ošetření.

Jak je kontrolována tělesná teplota osoby? Termoregulace se účastní dva důležité orgány - hypotalamus a štítná žláza. Produkují hormony, které se účastní procesu termoregulace. Také tělesná teplota úzce souvisí se solárním cyklem. Je méně ovlivněn temperamentem, fyzickou a emocionální aktivitou dítěte. Ačkoli nelze vyloučit, že klidní flegmatičtí lidé mají v žilách více „studené krve“. A úzkostné dítě s formami hypochondrie může inspirovat zhroucení, které ve skutečnosti ovlivní podceněné značky teploměru.

Co může způsobit podchlazení

Důvody pro snížení teploty mohou být velmi odlišné. Vysvětlují je nejen bolestivé stavy a patologie, ale také fyziologické, psychologické faktory, věkové rysy mechanismu termoregulace.

 • Nestabilní termoregulace u kojenců. Nevztahuje se na patologické stavy. U dětí mladších než jeden rok se termoregulace tvoří pouze: dítě může být snadno přehřáté a podchlazené rychle. I po mírném podchlazení mohou drobky klesat. To platí zejména pro děti do 3 měsíců. Přečtěte si více o normální teplotě u kojenců v našem dalším článku.
 • Předčasně narozené děti s nízkou porodní hmotností. Nízká teplota u těchto dětí je považována za normální, dokud nezískají požadovanou tělesnou hmotnost a dohoní se se svými vrstevníky. Je těžké přehřát takové děti a podchlazený může být proveden v žádném okamžiku. Proto vyžaduje zvláštní péči a neustálé udržování teploty, která říká dětskému lékaři nebo sestře.
 • Fyziologický pokles teploty. Během dne se teplota dítěte může značně lišit: od 35,5 do 37,2 ° C. Například ráno po spánku, mohou být značky 36 ° C, a večer můžete již pozorovat 37 ° C. Ve snu a brzy ráno může teplota klesnout na 35,5 ° C.
 • Antipyretické působení. Pokles teploty na 36 ° C a nižší po užití antipyretik není neobvyklý. To může být individuální reakce těla. Tam jsou také případy předávkování, když nadměrná hypertermie je dána zvýšená dávka léku pro rychlou akci. Je známo, že ibuprofen ve srovnání s paracetamolem srazí teplo silněji.
 • Působení "Viferon" v kombinaci s antipyretiky. Použití antivirových svíček "Viferon" současně s antipyretiky může způsobit výrazný pokles teploty. Po "Viferon" je tato reakce častější u kojenců.
 • Hypotermie vakcíny. Typickou reakcí na očkování je zvýšení tělesné teploty. Stále častější jsou však alarmující recenze od matek: očekávali vzestup a pokles teploty. Vliv na imunitu může vést k takové reakci. Někteří lékaři jako preventivní opatření ihned po očkování se doporučuje podat paracetamol nebo ibuprofen. Jiní pediatrové naopak považují tyto akce za nebezpečné: pokud má dítě po očkování horečku a k tomu je přidán antipyretický účinek, výsledek bude zklamáním. Teplotu můžete výrazně snížit pod normální hodnotu. Hypotermie se nejčastěji objevovala po DTP a po 2 nebo 3 vakcinacích.
 • Hypotermie Pokud je dítě mírně zamrzlé při chůzi venku, je nižší teplota považována za normální. Čím silnější je podchlazení, tím nižší může být tělesná teplota.
 • Poruchy endokrinního systému. Při nedostatečné produkci hormonu tyroxinu ve štítné žláze se může snížit tělesná teplota. Hypotermie může být také způsobena selháním nadledvinek a hypotalamu.
 • Anémie Snížení koncentrace hemoglobinu v krvi vede k anémii (anémii) a zhoršenému přenosu tepla. V závislosti na stupni anémie se mění termoregulace: čím silnější je anémie, tím silnější je hypotermie. Také při těžké ztrátě krve s poraněním může dojít k prudkému poklesu tělesné teploty.
 • Poruchy v termoregulaci. Mohou být spojeny s dospíváním. Pro dívky je konečný přenos tepla stanoven do 14 let a pro chlapce do 18 let.
 • Vegetovaskulární dystonie (VVD). Nejedná se o nezávislé onemocnění, ale o komplex symptomů, při nichž je narušena práce autonomního nervového systému. To znamená narušení endokrinního, kardiovaskulárního, trávicího, oběhového, respiračního systému. Když má IRR u dítěte často bolest hlavy, je ospalost, ztráta chuti k jídlu, bledost kůže, závratě, pocení, snížený krevní tlak a podchlazení. Psychosomatické snížení teploty s VSD není neobvyklé. To znamená, že dítě může přizpůsobit své tělo, aby se necítilo dobře. Mimochodem, u dospělých je pozorován stejný obraz.
 • Nádory mozku. Mohou být benigní nebo maligní. Nádor vyvolává tlak na hypotalamus, který narušuje produkci hormonů a vede k narušení přenosu tepla.
 • Stresové situace. Nejčastěji jsou pozorovány u dětí před dospíváním a dospíváním. Zkušenosti, obavy, stres, vnitřní napětí a podrážděnost mohou vyvolat neustálé podchlazení.
 • Nedostatek vitamínů a půst. Vitamín C hraje důležitou roli v přenosu tepla, ale jakákoliv porucha v dietě a časté hladovění vede ke snížení teploty. Často, dospívající dívky, které nerozumně sedí na všechny druhy stravy trpí podchlazením, ztrátou síly a chudokrevností.
 • Otrava. V případě otravy jsou častější horečka, zvracení a průjem. Ale po intoxikaci a dehydrataci, na pozadí obecného oslabení těla, může teplota naopak poklesnout. Dlouhodobá hypothermie po otravě by neměla být přehlížena.
 • Doba zotavení po infekci. Nízká teplota u dítěte po nemoci je normou. Často, po virové a bakteriální infekci, dítě má značku 36 ° C, někdy nižší. To je normální, protože imunitní systém je oslaben, tělo je obnoveno. Proto je v tomto období tak důležité nezatěžovat dítě fyzicky nebo emocionálně. Chůze na čerstvém vzduchu a racionální výživa po SARS rychle pomůže omladit.

Jak pomoci dítěti s hypotermií

Především je třeba zjistit důvody, které vedly k podchlazení. Na základě toho musíte jednat a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Když potřebujete lékaře

 • Případy těžké podchlazení a omrzlin. Příznaky těžké hypotermie: letargie, ospalost, chlad a bledost kůže, tělesná teplota pod 36 ° C, nízký krevní tlak. V teplé místnosti se kůže zčervená, objeví se otok, bolest v místech omrzlin.
 • Tělesná teplota dítěte 35 ° C se udržuje několik dní. Možná není nic nebezpečného, ​​zejména pokud dítě trpí virovou nebo bakteriální infekcí a jeho tělo je silně oslabeno. Hlavní věcí v této situaci je celkový stav dítěte a doba trvání takové teploty. Lékař doporučí provést krevní test, EKG.
 • V případě post-vakcinační hypotermie. Pokud teplota dítěte klesla po očkování (někdy může klesnout na 35,5 ° C), informujte o tom svého místního lékaře. Obvykle není v této atypické situaci nic nebezpečného. Lékař doporučí sledovat stav dítěte, aby se ujistil, že má teplé ruce a nohy. Pokud dítě nemá poruchy chování, není ztráta chuti k jídlu, normální spánek, není třeba léky.
 • Otrava V případě otravy některými toxickými těkavými látkami může být silný chlad s hypotermií, zvracením, závratí, bledou kůží. Potřebujete neodkladnou lékařskou péči.
 • Obecné špatné zdraví. Neobvyklá letargie, ospalost, slabost, zvracení, těžké bolesti hlavy, ztráta vědomí - všechny tyto příznaky na pozadí hypotermie jsou signálem pro naléhavou lékařskou pomoc.

Jak pomoci doma

 • Zahřívejte se podchlazením. Je důležité, aby nohy byly teplé. Dítě může být zabaleno do teplé deky, ale ne přehřáté. Po silné podchlazení musíte dát teplý nápoj. Pokud snížení teploty nesouvisí s podchlazením, nedoporučuje se dítě zahřívat.
 • Vytvářejte příjemné podmínky ve stresových situacích. Takové psychické stavy, jako je úzkost, strach, apatie, mohou být doprovázeny poklesem teploty. Pokud se dítě obává něčeho, úzkosti, deprese, je nutné zjistit důvod, najít kontakt s dítětem, podporu, pomoc.
 • Zajistěte vyváženou stravu a dobrý odpočinek. Jídlo by mělo být čerstvě připravené, rozmanité, obohacené o železo a vitamíny (zejména vitamín C). Je také důležité, aby dítě mělo denní režim vhodný pro svůj věk: s aktivním odpočinkem, procházkami na čerstvém vzduchu, fyzickou námahou, klidnými hrami, dobrým spaním.

Pokud teploměr po celou dobu vykazuje sníženou teplotu, stojí za to zkontrolovat provoz samotného teploměru. Mohlo by dojít k poruše, což by vedlo k nepřesným údajům.

Nízká teplota u kojenců je často spojena s poruchou termoregulace. Starší dítě má krátkodobé snížení teploty častěji po infekci, přepracování nebo podchlazení. Může několik dní vydržet, pak se vrátí do normálu. Pokud má však dítě dlouhodobou hypotermii, je nutné ji prozkoumat, aby se vyloučily různé patologie.

Nízká teplota v dětském věku

Nízká teplota u dětí: symptomy a příčiny hypotermie

Pokud příznak vysoké teploty u rodičů vždy způsobuje úzkost, pak jen velmi málo lidí bere sníženou teplotu vážně. Koneckonců, v medicíně existuje takový termín jako „norma“. V tomto případě je normální indikátor teploměru 36,6 ° C. Tak proč je nízká tělesná teplota dítěte často bez povšimnutí? Podívejme se na to podrobněji a zjistíme, co znamená nízká teplota u dítěte.

Nízká teplota - co to je?

Za zvýšených rychlostí teploměru se předpokládá, že do těla vstoupili cizí agenti a samotné tělo dítěte aktivuje své zdroje, aby s nimi bojovalo. Proto, pokud je index teploměru snížen, pak není třeba hovořit o infekci v těle. Je třeba poznamenat, že u některých dětí je mírně snížená tělesná teplota považována za normu nebo zvláštnost jejich těla. Ale někdy, za tímto rysem bude skrytý vývoj onemocnění, které může poškodit zdraví dítěte. To znamená, že jakékoli odchylky v jednom směru nebo v jiném vyžadují určení skutečné příčiny.

90% dětských onemocnění je způsobeno parazitární infekcí. Alergie, vyrážky, rýma, časté nachlazení, bolest v krku, kongesce nosu mohou být způsobeny parazity zabijáků. Jak chránit své dítě před parazity? Přečtěte si více..

Existuje několik důvodů, které stimulují pokles teploty a mezi nimi jsou:
• oslabený imunitní systém
• onkologická onemocnění,
• porucha funkce štítné žlázy,
• dysfunkce nadledvin atd.

Je to důležité! Někdy, banální hypotermie způsobí pokles tělesné teploty.

Tělesná teplota je důležitým ukazatelem zdraví dítěte. Indikátory teploměru mohou být často nízké i po nemoci, což naznačuje, že tělo je vyčerpáno a postrádá potřebné minerály a vitamíny. V každém případě však sebemenší odchylka od normy může narušit fungování vnitřních orgánů a systémů. Když teplota dítěte klesne pod 30 ° C, ve většině případů to vede ke ztrátě vědomí, což je zvláště nebezpečné pro děti do 2 let.

První příznaky podchlazení

První příznaky nízké teploty jsou vždy:

• podrážděnost,
• obecná slabost
Ospalost,
• letargie.

Je to důležité! U dětí mladších než 1 rok, i když mají stále nedokonalý systém termoregulace, mohou existovat nepatrné odchylky od normy v jednom směru nebo v jiném směru.

Ve většině případů, když dítě má nízkou tělesnou teplotu, bolesti hlavy, apatie a špatná nálada mohou spojit výše uvedené příznaky. Ale lékaři nedoporučují samostatně zvyšovat to třením, ale spíše zavolat lékaře, který pomůže zjistit skutečnou příčinu, která způsobila takový patologický stav.

Nízká teplota dítěte v každém případě ukazuje, že dítě potřebuje profesionální vyšetření, jehož výsledky určí přesnou příčinu této patologické změny. Jedinou výjimkou je krátkodobý pokles, kdy malý (do 1 roku) byl v chladu po dlouhou dobu. Ale i v tomto případě mohou předčasná opatření vést ke zranění chladem. Proto při sebemenším podezření, že dítě je už zima, musíte ho okamžitě přivést do teplé místnosti, sundat si jeho vnější oděv a pokusit se ho zahřát s tělem. Mělo by se však zacházet opatrněji s dlouhým obdobím, během něhož jsou pozorovány snížené ukazatele teploměru, zejména ne jeden nebo dva dny. Zvažte důvody, které vyžadují pozornost rodičů.

Hypotermie není nebezpečným příznakem.

Období aktivního růstu a rozvoje

Během období aktivního růstu a vývoje, zejména v období dospívání, mohou rodiče pozorovat u dítěte příznaky nízké tělesné teploty. Děti, zejména chlapci, se stávají podrážděnými, ospalými a letargickými, kůže bledne a navenek vypadá jako nemocný člověk. Tyto příznaky se ve většině případů vyskytují s rychlým a nerovnoměrným vývojem systémů v jeho těle. Stojí za zmínku, že období aktivního růstu a vývoje je pozorováno u dětí mladších než 1 rok.

Nedokonalý termoregulační systém

U dětí v prvních 2 měsících života, pokud je teplota dítěte nízká, pak to znamená nedokonalý systém termoregulace. V některých případech může tento stav trvat až 1 rok. Tranzistorové snížení teploty je pozorováno u dětí v prvních 2 hodinách po narození.

Po infekčních onemocněních

Pokud je teplota při infekčních onemocněních dostatečně vysoká a vyžaduje redukci antipyretických léků, pak můžete často pozorovat prudký pokles. Po regeneraci lze pozorovat teplotu 36 ° C. Toto číslo však bude dočasné a rychle se vrátí do normálu. Obvykle, důvody pro tuto podmínku - členění v těle.

Stav dítěte, který vyžaduje zvýšenou pozornost rodičů

Selhání imunitního systému

Selhání imunitního systému je zpravidla pozorováno po nemoci. Takový stav by neměl být zaměňován s poruchou: rychle se zotaví a tělesná teplota se stane normální. V tomto případě musí být dítě předvedeno lékaři, který předepíše správnou léčbu.

Nedostatky vitamínů a minerálů

S jasným nedostatkem vitamínů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro tělo, lze pozorovat nízkou tělesnou teplotu po dlouhou dobu. Tyto děti jsou obvykle diagnostikovány s anémií z nedostatku železa. Pokud hovoříme o adolescentech, pak se tato patologie často vyskytuje jako důsledek nesprávného dodržování diety pro hubnutí, zejména když v létě brzy přijde na ulici, a dívky chtějí dát své tělo do pořádku. Rodiče by proto měli pečlivě sledovat chování dospívajících, aby se zabránilo prudkému vyčerpání jejich těla.

Intoxikace těla ve většině případů vede ke zvýšení tělesné teploty. Ale fakta jsou známa, když takový stav může vést ke snížení ukazatele teploměru. To je usnadněno specifickou reakcí organismu na tento toxin. Tento stav je doprovázen zimnicí a třesem končetin.

Prodloužený pokles tělesné teploty, zejména u dospívajících, může být způsoben nervovým napětím, stresovými situacemi a zkušenostmi souvisejícími s věkem. Co dělat, když stresující situace způsobila pokles teploměru? V každém případě by se tato situace neměla podceňovat: je nutné ukázat doktorovi doktora. Nižší tělesná teplota u dítěte může stimulovat poruchu fyziologických systémů v těle.

Další patologie a nemoci

Mezi další patologické stavy a nemoci, které jsou doprovázeny nízkými hodnotami teploměru, patří alergie, jako jsou prach nebo zvířecí lupy, endokrinní patologie, nízké hladiny hemoglobinu v krvi a onemocnění mozku, která se vyvíjejí v latentní formě.

Jak se chovat k rodičům

Rodiče by měli dítě vždy pozorně sledovat, pokud je teploměr podhodnocen, bez ohledu na jeho věk - 2 nebo 12 let. Krátce snížená teplota však není důvodem silné úzkosti rodičů, protože to může být způsobeno běžnými faktory. Je-li však pozorována nízká tělesná teplota dítěte, a to ne první nebo druhý den, pak musí být dítě předvedeno odborníkům.

Primární vyšetření v tomto případě budou provádět pediatři. V případě, že je detekována snížená imunita, nebo takový indikátor teploměru způsobí onemocnění, lékař vytvoří správnou dietu a denní režim, který vám umožní obnovit normální rychlost co nejdříve. V případě, že pediatr podezřívá vývoj latentních onemocnění, bude pacient přesměrován na jiné odborníky.
Za prvé by mělo být dítě vyšetřeno dětským neurologem a endokrinologem, gastroenterologem, funkčním diagnostickým lékařem a onkologem. Pacientovi budou přiděleny další metody vyšetření a vyšetření, které pomohou odborníkům správně stanovit diagnózu, resp.

Není žádným tajemstvím, že se viry šíří v dětském týmu rychlostí blesku. Jedno dítě přinese virus - a za pár dní čtvrtina mateřské školy jede do nemocnice. Tady to potřebujeme Účinný prostředek prevence a ochrany našich dětí před vzdušnými infekcemi. Aby rodiče nevedli ke komplikacím, používají se k posílení imunity svého dítěte.

Výše bylo řečeno, že podchlazení může stimulovat pokles tělesné teploty. Tomuto stavu se lze vyhnout, pokud znáte základní pravidla chování. Nemůžete oblékat dítě ne podle počasí. Pokud se v zimním období vrátíte na procházku, kam půjde sáňkování, lyžování nebo bruslení, pak byste ho neměli dát do teplého oblečení. Je však také nebezpečné dát dítě na lehkou váhu, zejména pokud není ani rok starý, což může způsobit podchlazení.
A konečně bych rád ještě jednou poznamenal, že existuje mnoho důvodů, které mohou vést k podchlazení. A v případě, že vaše dítě má takový jev často, i když krátce, neměli byste takový znak zanedbávat, ale spíše ukázat dítě specialistovi.

Související články

Příčiny subfebrilní teploty u dětí a příznaky onemocnění

Kašel bez horečky u dětí je příčinou jeho vývoje a prevence

Teplota pátého dne 39,5 u dítěte: příčiny, příznaky a užitečné doporučení

Teplota 37 bez průvodních symptomů u dětí: příčiny a doporučení

Nízká teplota u dítěte po nemoci: příčiny, hrozba, doporučení

Shrnutí článku:

Mnoho rodičů je často znepokojeno nízkou tělesnou teplotou jejich dítěte. Nízká teplota se může vyskytnout u dítěte po nemoci, stejně jako z jiných důvodů. Hypotermie může být dočasným bezpečným výskytem, ​​ale také varovným signálem pro vážné onemocnění. Pokud je měřená tělesná teplota snížena po dlouhou dobu, může to být vážná výzva k přítomnosti onemocnění vnitřních orgánů.

Nebezpečí nízké teploty

Pokud je teplota měřená teploměrem u dítěte asi 35,5, je to již dost vážný důvod pro kontaktování specialisty. Takový rozdíl mezi normální a fixní teplotou ukazuje, že metabolismus je narušen, stejně jako důležité systémy a orgány.

Dítě se bude cítit mnohem horší, když teplota klesne pod. Například teplota 33 nebo 34 stupňů Celsia může již vést k omdlení nebo poruchám řeči. Zevně, dítě se stává pomalým ve stejnou dobu, pot na čele může často jednat bez důvodu, a aktivita je výrazně snížena.

Stanovení teploty

Nízká teplota dítěte může být identifikována prostřednictvím celkového stavu dítěte. Abyste se ujistili, že teploměr ukazuje správnou teplotu, stačí pozorovat dítě:

 • Špatná nálada u dítěte je často způsobena nízkou teplotou;
 • Pokud mají děti letargii a apatii, může to znamenat hypotermii;
 • Dítě může mít bolesti hlavy;
 • Děti mohou být příliš podrážděné;
 • Děti s nízkou horečkou mají často tendenci spát.

Je nutné mít několik teploměrů najednou, jen pro případ, aby se odstranila chyba a aby se nic nedělo.

Příčiny nízké teploty

U mnoha dětí může být index tělesné teploty pod normální hodnotou z několika důvodů. Nízké teploty mohou být normou pouze ve vzácných případech. Někteří lidé žijí trvale s nízkou teplotou, ale cítí se docela pohodlně.

Nízká teplota je možná u dětí z následujících důvodů:

 1. Nízké teploty mohou indikovat onemocnění, které bylo léčeno antipyretiky. Proto je to zcela pochopitelný jev. Tělo dítěte po utrpení nemoci, unavené teplem, stejně jako oslabené viry, provádí uzdravení;
 2. Poměrně často po SARS u dětí mladších 2 let může být index tělesné teploty nižší než 35 stupňů. Jednoduše to znamená, že tělo není schopno udržet v tomto věku normální index tělesné teploty;
 3. V některých případech je hypothermie přítomna během spánku a u dětí a dospělých;
 4. Někdy může být podchlazení způsobeno předávkováním nebo otravou drogami. Dokonce i obvyklé užívání vazokonstrikčních léků, například kapek v nose, může vést ke snížení teploty u dítěte.

Pokud je dlouhodobě snížený teplotní index bez rozumného důvodu a je doprovázen příznaky, jako je ospalost, špatná chuť k jídlu, zimnice, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Protože tato reakce je možná v přítomnosti infekce v těle dítěte.

Jestliže školák často má teploměr ukazovat nižší teplotu, toto je dobrý důvod obrátit se na endokrinologa, protože tento faktor může mluvit o dysfuncích štítné žlázy, nebo nízké hodnotě glykémie. Je nutné, aby všichni rodiče věděli, protože pokud neučiní odpovídající opatření, může to vést ke komplikacím.

Jak zvýšit teplotu?

Pro dítě se doporučuje vytvořit normální vnější prostředí, které bude mít příznivý vliv na teplotu dítěte. V nohách dítěte je nutné položit topnou podložku a dobře ji zabalit, není však nutné ji přehánět. Kromě toho by mělo dítě jíst více teplého jídla a pití.

Snížená teplota po zotavení z jakékoli nemoci by neměla vyvolávat obavy a v tomto případě není třeba užívat léky. Dítě prostě musí mít dobrý odpočinek k obnovení těla není ještě velmi silný a nejdůležitější věc je spát. Pokud má dítě nízkou teplotu v kombinaci se sníženým tlakem, pak musí dát malé množství silného čaje, kakaa.

S onemocněním, jako je vegetativně-cévní dystonie, může být také často detekována nižší teplota. Mnohé děti dostávají tuto diagnózu, zejména během přechodného věku.

Mnoho otců a matek by mělo dodržovat následující tipy:

 1. Bez ohledu na teplotu, která se na přístroji zobrazuje, neměli byste paniku předcházet;
 2. Doporučuje se, aby v domě bylo několik přístrojů pro měření teploty, aby bylo možné výsledky porovnat na různých teploměrech;
 3. Teplota v místnosti, kde se dítě nachází, musí být nejméně +20 stupňů;
 4. Doporučuje se oblékat dítě teplejší;
 5. Když dítě dosáhne normální teploty, můžete z něj odstranit další přikrývky a oblečení, aby se cítil pohodlně;
 6. Je nutné, aby lůžko a oblečení byly zcela suché;
 7. Přítomnost ve stravě šťáv, stejně jako vitamíny, ovoce;
 8. Doporučuje se pravidelně větrat místnost a přivádět dítě více čerstvého vzduchu;
 9. Pokud je to možné, měli byste se zbavit fyzického a duševního stresu svého dítěte.

Doporučení odborníků

Není-li dítě právě vzhůru nebo ještě spí, není třeba měřit teplotu. Hodnoty teploměru v tomto případě nemusí být objektivní.

Příznaky jako nevolnost a zvracení. nedostatek chuti k jídlu, stejně jako studený pot by měli upozornit rodiče. Měli byste také okamžitě kontaktovat specialistu nebo mu zavolat domů. Malé dítě nemusí být neustále tře, v naději, že ho tímto způsobem vyléčí. Podle odborníků mohou být příliš aktivní metody „fyzických“ účinků škodlivé, ne dobré.

Při procházce byste neměli příliš zabalit dítě. Dítě se také nedoporučuje dlouhodobě udržovat pod deku po zlepšení svého stavu. Bude užitečnější vrátit dítě do jeho přirozené hry. Pokud zůstane nízká tělesná teplota dítěte po onemocnění po dlouhou dobu, měli byste určitě jít s dítětem do zdravotnického zařízení.

Video o možných příčinách nízké tělesné teploty

V tomto videu Elena Malysheva řekne nejdůležitější body o teplotě, kterou potřebujete vědět:

Co dělat při nízké teplotě u dítěte

Každý z nás se samozřejmě potýkal s případy vysoké teploty. Tyto případy jasně signalizovaly, že ne všechno bylo v těle v pořádku, a my jsme věděli, co dělat. Věděli jsme, že se děje nějaký zánětlivý proces a jsou přítomny všechny příznaky nemoci. Co ale znamená nízká teplota dítěte? Je tato situace nebezpečná pro život a co dělat v tomto případě? Pokusme se zjistit, co to způsobuje a co je třeba udělat v každém případě.

Začneme definováním terminologie. Fenomén, kdy dítě a obecně člověk má nízkou teplotu, se nazývá hypothermie. Na rozdíl od hypertermie, když je vysoká přítomna.

Není možné hovořit o žádných konkrétních číslech a říct, že je to určitě špatné. Faktem je, že v průběhu dne mohou teploty měřené osoby kolísat. Minimální sazby jsou ráno po spánku a maximum může být blíže večer.

Ve stejné době, při teplotě 27 stupňů a nižší, člověk padá do kómy a na 29 stupňů je slabý. Hodnota 33 stupňů již není tak nebezpečná, ale ukazuje na všeobecné přehřátí. 35 stupňů v některých případech může být normou. Ale o tom později.

Její ukazatele závisí na věku dítěte. Pro novorozené dítě, jehož termoregulační mechanismus prochází pouze obdobím vzniku a přizpůsobení, je charakteristická nižší tělesná teplota přibližně 35 stupňů. A to není znamení nemoci. Vyznačuje se teplotou 35 stupňů a pro předčasně narozené dítě. Jeho křehký organismus musel být v děloze několik dalších týdnů, aby získal sílu a sílil.

A pokud systém termoregulace organismu plně nefunguje u normálního novorozence, pak je u takového dítěte ještě více. Proto jsou příčiny teploty 35 stupňů u těchto dětí nejčastěji stejné. To může být nedostatečné množství oblečení na dítě a nízká teplota v dětském pokoji. A v důsledku toho - hypotermie.

Existuje fenomén podchlazení a během nemoci nachlazení. To je často pozorováno po vysoké teplotě, když rodiče s cílem snížit jeho výkon přehánějí s použitím antipyretik. Po jejich nerozumném použití může dojít k prudkému poklesu teploty až na 36 nebo dokonce o 35 stupňů. V takových případech byste se neměli bát, protože po krátkodobém poklesu teploty se stav těla rychle normalizuje.

U dítěte s nízkou hladinou hemoglobinu v krvi může být nízká tělesná teplota. Je známo, že hemoglobin nese kyslík a dodává ho do různých orgánů a systémů. A s nedostatkem hemoglobinu dochází k nedostatečnému přísunu kyslíku do těla. To zapne ochrannou funkci - snížení teploty až na 35 stupňů. Současně se zpomalují metabolické procesy a snižuje se potřeba kyslíku. Toto je poněkud podobné hibernaci medvěda v doupěti. Příčiny nízké hladiny hemoglobinu musí být stanoveny lékařem. Může to být vrozené dědičné onemocnění.

Proč se to děje? Tento lékař bude schopen říct po vyšetření krve. Je nutné provádět rozšířený krevní obraz, včetně cukru. Koneckonců, přítomnost diabetu také vede k tomu, že je nízká teplota v dítěti. Pokud se to stane po dlouhou dobu, co dělat? Je nutné se poradit s lékařem - endokrinologem. Kromě diabetu stále existují onemocnění štítné žlázy, která také vedou k podchlazení.

Výrazně snížit teplotu na 35 stupňů může nadměrný příjem vazokonstrikčních léků, které byly použity při onemocnění nosohltanu. Je docela možné, že se dítě rozhodlo podstoupit léčbu samo a nalilo do ní velkou dávku léků. Naštěstí je tento pokles teploty obvykle krátkodobý.

Pravděpodobně mnoho rodičů si je vědomo případů, ve kterých by se zdálo, že po závažné nemoci došlo k uzdravení a dítě má náhle nízkou teplotu až 35 stupňů a celkovou slabost. Toto je takzvaný "rozpad" v každodenním životě. Tělo dítěte potřebuje čas, aby se zotavilo, a tak si musí odpočinout.

Výše uvedené důvody jsou typické pro malé děti. Starší děti mohou mít i jiné problémy, například psychologickou povahu, ke kterým dochází po utrpení stresu vedoucího k depresi. Pozorovaná apatie, letargie, ospalost.

Dospívající dívky, které se začínají nadměrně starat o svůj vzhled a postavu, se po anorexii mohou po následování všech druhů diet přinést.

Trvalé odmítání jíst vysoce kvalitní potraviny vede k nedostatku vitamínů a metabolických poruch.

Nedostatek vitaminů v potravinách dítěte (zejména vitamínu C) může být také příčinou poklesu teploty na úroveň 35 stupňů.

Po požití některých toxických látek může být pozorován pokles tělesné teploty. I když jsme zvyklí na zvýšení teploty v případě otravy, opak se stane.

Je třeba poznamenat, že taková choroba je jako cévní dystonie, která je stále více pozorována u dětí po dosažení věku přechodu. Ale nepropadejte panice, pokud lékaři učinili takovou diagnózu. Světová pediatrie považuje tento stav za určitý druh přechodného období ve vývoji dítěte, jehož prostřednictvím je třeba jít.

A konečně je třeba zdůraznit, že v některých případech je nízká tělesná teplota normou pro konkrétní dítě. Pokud se cítí dobře, má dobrou chuť k jídlu, nejsou pozorovány žádné rušení a zároveň má konstantní nízkou teplotu, pak je to individuální rys jeho těla. V tomto případě se rodiče nemusí obávat.

Video "Snížení tělesné teploty"

Jak pomoci dítěti

Typ pomoci a to, co lze a nelze udělat, závisí na příčině a věku dítěte, které má podchlazení. Hypercooling je charakteristický pro kojence. Proto je nutné přijmout opatření k jeho zahřátí. Můžete si udělat teplé koupele, dát dítě teplý, ale ne horký nápoj. Je nutné ji nosit tepleji, v nohách vložte teplý ohřívač.

Pokud je pokles teploty způsoben užíváním antipyretických léků, není třeba nic zvláštního dělat. Je nutné zajistit klid dítěte a zdravý spánek, po kterém se tělo samo s vysokou pravděpodobností vrátí do normálu.

Pokud je podchlazení způsobeno nedostatkem vitamínů, pak je třeba vytvořit kompletní a vyváženou stravu s ovocem a zeleninou. V extrémních případech můžeme doporučit lékárnu multivitamin.

Dobré preventivní opatření proti podchlazení je vytvrzování. Užitečné procházky a hry na čerstvém vzduchu, otírání studenou vodou, plavání.

Ale v každém případě, abyste zjistili příčinu nízké teploty u dítěte, musíte být vyšetřeni lékařem.

Video "Teplota boje"

Na videu vám Dr. Komarovsky řekne, jak se vypořádat s teplotou, zejména když je pod normální značkou.

Nízká teplota u dítěte po nemoci: příčiny, hrozba, doporučení

Mnoho rodičů je často znepokojeno nízkou tělesnou teplotou jejich dítěte. Nízká teplota se může vyskytnout u dítěte po nemoci, stejně jako z jiných důvodů. Hypotermie může být dočasným bezpečným výskytem, ​​ale také varovným signálem pro vážné onemocnění. Pokud je měřená tělesná teplota snížena po dlouhou dobu, může to být vážná výzva k přítomnosti onemocnění vnitřních orgánů.

Nebezpečí nízké teploty

Pokud je teplota měřená teploměrem u dítěte asi 35,5, je to již dost vážný důvod pro kontaktování specialisty. Takový rozdíl mezi normální a fixní teplotou ukazuje, že metabolismus je narušen, stejně jako důležité systémy a orgány.

Stanovení teploty

Nízká teplota dítěte může být identifikována prostřednictvím celkového stavu dítěte. Abyste se ujistili, že teploměr ukazuje správnou teplotu, stačí pozorovat dítě:

 • Špatná nálada u dítěte je často způsobena nízkou teplotou;
 • Pokud mají děti letargii a apatii, může to znamenat hypotermii;
 • Dítě může mít bolesti hlavy;
 • Děti mohou být příliš podrážděné;
 • Děti s nízkou horečkou mají často tendenci spát.

Příčiny nízké teploty

U mnoha dětí může být index tělesné teploty pod normální hodnotou z několika důvodů. Nízké teploty mohou být normou pouze ve vzácných případech. Někteří lidé žijí trvale s nízkou teplotou, ale cítí se docela pohodlně.

Nízká teplota je možná u dětí z následujících důvodů:

 1. Nízké teploty mohou indikovat onemocnění, které bylo léčeno antipyretiky. Proto je to zcela pochopitelný jev. Tělo dítěte po utrpení nemoci, unavené teplem, stejně jako oslabené viry, provádí uzdravení;
 2. Poměrně často po SARS u dětí mladších 2 let může být index tělesné teploty nižší než 35 stupňů. Jednoduše to znamená, že tělo není schopno udržet v tomto věku normální index tělesné teploty;
 3. V některých případech je hypothermie přítomna během spánku a u dětí a dospělých;
 4. Někdy může být podchlazení způsobeno předávkováním nebo otravou drogami. Dokonce i obvyklé užívání vazokonstrikčních léků, například kapek v nose, může vést ke snížení teploty u dítěte.

Jestliže školák často má teploměr ukazovat nižší teplotu, toto je dobrý důvod obrátit se na endokrinologa, protože tento faktor může mluvit o dysfuncích štítné žlázy, nebo nízké hodnotě glykémie. Je nutné, aby všichni rodiče věděli, protože pokud neučiní odpovídající opatření, může to vést ke komplikacím.

Jak zvýšit teplotu?

Pro dítě se doporučuje vytvořit normální vnější prostředí, které bude mít příznivý vliv na teplotu dítěte. V nohách dítěte je nutné položit topnou podložku a dobře ji zabalit, není však nutné ji přehánět. Kromě toho by mělo dítě jíst více teplého jídla a pití.

S onemocněním, jako je vegetativně-cévní dystonie, může být také často detekována nižší teplota. Mnohé děti dostávají tuto diagnózu, zejména během přechodného věku.

Mnoho otců a matek by mělo dodržovat následující tipy:

 1. Bez ohledu na teplotu, která se na přístroji zobrazuje, neměli byste paniku předcházet;
 2. Doporučuje se, aby v domě bylo několik přístrojů pro měření teploty, aby bylo možné výsledky porovnat na různých teploměrech;
 3. Teplota v místnosti, kde se dítě nachází, musí být nejméně +20 stupňů;
 4. Doporučuje se oblékat dítě teplejší;
 5. Když dítě dosáhne normální teploty, můžete z něj odstranit další přikrývky a oblečení, aby se cítil pohodlně;
 6. Je nutné, aby lůžko a oblečení byly zcela suché;
 7. Přítomnost ve stravě šťáv, stejně jako vitamíny, ovoce;
 8. Doporučuje se pravidelně větrat místnost a přivádět dítě více čerstvého vzduchu;
 9. Pokud je to možné, měli byste se zbavit fyzického a duševního stresu svého dítěte.

Doporučení odborníků

Není-li dítě právě vzhůru nebo ještě spí, není třeba měřit teplotu. Hodnoty teploměru v tomto případě nemusí být objektivní.

Příznaky jako nevolnost a zvracení, nedostatek chuti k jídlu a studený pot by měli upozornit rodiče. Měli byste také okamžitě kontaktovat specialistu nebo mu zavolat domů. Malé dítě nemusí být neustále tře, v naději, že ho tímto způsobem vyléčí. Podle odborníků mohou být příliš aktivní metody „fyzických“ účinků škodlivé, ne dobré.

Video o možných příčinách nízké tělesné teploty

V tomto videu Elena Malysheva řekne nejdůležitější body o teplotě, kterou potřebujete vědět:

Nízká teplota u dítěte: příčiny a co dělat?

Neschopnost kompenzovat tepelné ztráty se nazývá hypotermie nebo hypotermie. S nárůstem teploty jsme se nějak naučili bojovat. To nefunguje - říkáme doktorovi, ambulanci. Když však čelíme přetrvávajícímu úpadku, upadáme do strnulosti, co dělat s vysokou tělesnou teplotou u dítěte? V tomto článku budeme hovořit o možných příčinách podchlazení, diskutovat o doporučeních k identifikaci společných příznaků a poskytnout užitečné tipy, jak zabránit možnému onemocnění.

Obecná doporučení

36.2 je považováno za normální, u kojenců do 37,4 let a nevystraší žádné lékaře? žádné rodiče. Tělo dětí není dosud zvyklé na neobvyklé přetížení, jako je aktivní pohyb těla, přehřátí, narušený spánek a bdění, jíst neobvyklé potraviny. Menší výkyvy a ne dlouho nás nevyděsí.

Ale protože mluvíme o dětech, musíme se určitě rozhodnout ve věkových kategoriích:

 1. Až čtyři týdny - období novorozenců.
 2. Od čtyř týdnů do dvanácti měsíců - období hrudníku.
 3. Od dvanácti měsíců do tří let, rané dětství.
 4. Předškolní zařízení, do sedmi let.
 5. A do dvanácti, juniorské školy.
 6. Od sedmdesáti do devadesáti - rané dětství.

Existuje mnoho důvodů pro chlazení, od psychologické až po fyziologii. Dlouhý pobyt v zimě, ve vodě, ve vlhkém oblečení ve větru. Hypodynamie je také možným kořenem zla.

U kojenců mohou mít děti problémy s nízkou mobilitou a nedostatkem komunikace. Při stabilních datech pro snižování by měli být rodiče upozorněni na výskyt patologických stavů, kdy je třeba internace internovat. V raném dětství a v dětství, kdy se tělo dosud nenaučilo samoregulaci, jsou likvidní skoky z 36 jednoduše adaptací na vnější prostředí.

V případech předčasného porodu a nesouladu tělesné hmotnosti s výškou existuje jednoduché pravidlo - jakmile skončí závislost a dítě získá požadovaný tvar, váha, data teploměru se stanou normálními. Tyto děti vyžadují zvláštní pozornost a průběžnou konzultaci s odborníkem na péči o dítě.

Úpadek, pokud je drobek nemocný, začíná v noci směrem k večeru. V dopoledních hodinách, ve večerních hodinách roste na 37, a v noci, opět v negativu. Nejlepší okamžik pro měření je jít do postele. Hodnoty budou přesnější.

Běžné příčiny

Jednou z nejčastějších příčin vysokého teplotního prahu je očkování, kdy malý organismus začne bojovat s infekcí, i když velmi malý. Stává se, že rodiče, aby „předcházeli“, před očkováním dávají antipyretické prášky, které nelze provést bez předpisu pediatrů. Zvláště při vakcinaci s adsorbovanou pertusovou vakcínou - perifacter - tetanovou vakcínou (ADS). Rodiče by měli být na tuto skutečnost upozorněni.

S rehabilitací těla po nemoci bude také klesat horečka. Další užitečné tipy:

 • Vyhněte se emocionálnímu přetížení ve stejném rozsahu jako fyzické.
 • Dostaňte spoustu chůze, větrání místnosti.
 • Sledujte správný výběr produktů.

Se spotřebou antipyretika očima, bez lékařského předpisu, jehož účinek může být prodloužen ze šesti hodin na několik dní, je velmi nebezpečný a může být příčinou hypothermie.

Léky zužující léky (nosní kapky) jsou schopny vyvolat prudký pokles až do ztráty vědomí dítěte.

Všechny druhy virových onemocnění mají tendenci snižovat tělesnou teplotu na 36 po dobu šesti nebo více dnů. Dítě je pasivní, často usne. Nejlepší cestou bude nemocnice.

V raných školních letech se dlouhodobé příznaky hypotermie (35,5) vyskytují v případě vnitřních onemocnění endokrinního systému, štítné žlázy. Diabetes - specialista na urgentní intervenci.

Porucha funkce nervového systému vede k abnormalitě oběhového, respiračního, endokrinního, kardiovaskulárního systému.

Příznaky:

 • Snížená chuť k jídlu;
 • Bolesti hlavy;
 • Závratě.

Čím nižší je ukazatel na teploměru, tím rychleji kontaktuje terapeut. Jedním z prvních, kteří užívají hypotermii, je pokles fyzické aktivity. Ale první znamení je velmi chladné ruce. Modré rty, bude špatná orientace a reakce na ostatní, třesoucí se ve svalech, obecná bledost. Tlaková ztráta - pokles hodnot měřiče stupně z 36 na 27.

Ještě nižší je zvýšení krevního tlaku, ukáže se, že je lékař během denního sledování. Zastavte dýchací pohyby, s následným přerušením dýchání během funkční deprese. Nevolnost, bolest křeče, srdeční selhání, mdloby.

Co dělat a jak se chovat?

Léčba bez dávkových forem bude: t

 1. Režim ustáleného dne.
 2. Dobrý noční spánek.
 3. Denní procházky na čerstvém vzduchu.
 4. Ranní fyzické cvičení bez přetížení.
 5. Aplikace vody.
 6. Jídlo až šestkrát denně bez omezení příjmu soli.
 7. Vodní režim.
 8. Obecná masáž, od rukou a kotníků až po lýtkové svaly a oblast krku.
 9. Elektroforéza s kofeinem, mezaton na krční zóně, sprchová masáž, ventilátor a pod vodou.
 10. Průběh psychoterapie s přijetím léčebných lázní.
 11. Užívání bylinných přípravků každé ráno do tří týdnů.

Pro zlepšení mikrocirkulace, hemodynamika s přísným dodržováním receptu na předpis lékaře. Emoční stres v neuropatických projevech lékaře pomůže zmírnit trankvilizéry. Aby se zabránilo snížení tlaku, dodržujte dietu.

Porce jídla jsou malé, ale časté, až šestkrát denně. Před spaním lehká večeře z ovoce a zeleniny bez másla a majonézy. Ráno k snídani více proteinových potravin - tvaroh, sýr, hrášek, čočka, fazole.

Příjem sladkostí omezuje malé množství tmavé čokolády, marshmallow. Zelenina a ovoce s vysokým obsahem karotenu. Káva, černý čaj nejsou zakázány. Na jaře a na podzim, pod dohledem lékařského asistenta, přípravky na bázi eleutherococcus, ženšen a zamanihi. Chraňte kořist před stresem.

Je nezbytné kontaktovat pediatra a kardiologa, pokud máte pocit, že výše uvedené metody léčby nízké teploty dítěte dávají slabý výsledek.

Jednou z odrůd hypotenze u dětí je snížení svalového tonusu. Náhlá kontrakce způsobená dystrofií, známkou zhoršené funkce nervového systému, poruchou na genetické úrovni, jako jedním z příznaků nemoci, ale nikoli analogů.

Se slabým svalovým tónem jsou kontrakce nervového stimulu ochablé, aniž by byly drženy v určité pozici. V případě svalového selhání se dítě neotáčí samo, plazí se málo, drží hlavu špatně, nesedí a nestojí.

Konstantní dislokace kloubů vede k problémům s žvýkacím zařízením a krmením sondou. Obtíže ve výslovnosti nejsou známkou mentální retardace, ale pouze důsledkem dystrofie hrudníku.

Důvody tohoto pádu zahrnují:

 1. Downův syndrom.
 2. Spinální atrofie v důsledku onemocnění je dědičná s progresí dystrofie svalů.
 3. Hypervitaminóza - zneužívání vitamínů.
 4. Sepse je závažné krevní onemocnění způsobené toxiny bakterií.
 5. Morfické onemocnění je dědičné onemocnění se zničením svalových spojení.
 6. Willieho syndrom - defekt v genové výchově.
 7. Botulismus

Letargie u dítěte

Syndrom pomalé dítě často honí děti, od čtyř týdnů k jednomu roku s přechodem střídavě od hypertenze k dystonii, měnit se z uvolněného stavu k napjatému.

Pokud máte podezření, že máte i jeden příznak, okamžitě se poraďte s nemocnicí. Pro úplný průzkum budete potřebovat soubor akcí:

 • tkáňová biopsie;
 • genetický krevní test;
 • tomografii;
 • kardiogram.

Předškolní věk je zvláštní rizikové pole, takže buďte opatrní. Patologie jsou vrozené a získané. K dnešnímu dni vědci zjistili, že pokles je pouze důsledkem více než osmdesáti států, a proto není nutné tyto příčiny snižovat. Být definován je k dispozici pouze velmi dobrému specialistovi.

Chlazení těla, neschopnost obnovit teplo - stavy, které jsou život ohrožující komplikace způsobující takové nemoci jako: osteomyelitida, otitis media, flegmon, selhání ledvin a jater, plicní edém, mozek atd.

Prevence pro kojence

Tam je výraz jako "Professional Callus". Jedná se o jev, kdy profesionální začíná zanedbávat malé věci ve své profesi v důsledku patologické nepozornosti. Co říci o milujících pečujících maminkách, které v důsledku poporodní euforie mohou zcela zapomenout na prevenci nemocí.

A musíte si pamatovat několik jednoduchých pravidel a striktně je následovat:

 • Zajistěte, aby tělo dítěte bylo vždy suché.
 • Chcete-li začít krmit bez ztráty času, při ohřívání maličkosti se svým tělem.
 • Máma, jako hlavní dopravce, nemůže zapomenout na sebe a skrýt deku.
 • Mateřské tělo pomáhá dítěti přizpůsobit se vnitřnímu světu.
 • Vyzařovací zařízení mohou zachránit dítě před zbytečnými ztrátami.
 • Chraňte před nadměrným pocením.
 • Bavlněné oblečení a jen.
 • Těsné kroucení usnadňuje práci membrány a průtok krve.
 • Postavte se do popředí pravidel prevence - zachování tepla pro dítě jakýmkoliv způsobem.

Přístrojová hypotermie (z hypotermie)

V mateřských nemocnicích se v poslední době objevilo zařízení na prevenci podchlazení. CanMedBaby War mer - zařízení pod tímto názvem je vyrobeno ve Švédsku. Soubor podpory života pro novorozence zahrnuje řídicí jednotku, topné těleso, matraci s vodou, postel a antibakteriální roztok.

Řídící jednotka představuje procesor s alarmovým signálem a zjednodušeným ovládacím panelem, topný článek je 24v, odolný proti roztržení, dobře dezinfikovaný a měkká plastová matrace. Pláště zařízení jsou vyrobeny ve formě hnízda, určeného pro více použití.

Podívejme se na další topení ОДН - 01 УОМЗ známé na trhu (uvedené na obrázku výše). Tento přístroj je určen pro děti náchylné k podchlazení. Existuje automatická regulace a vysoká míra přesnosti při udržování teploty ohřevu dítěte a matrace umístěné v inkubátoru nebo na přepážce.

Řídící jednotka je připevněna k regálu stolu nebo inkubátoru. Přední panel obsahuje ovládací prvky a zobrazují informace. Na pravé straně je napájecí konektor. Na levém konektoru pro připojení matrace a teplotního čidla.