Jak dlouho musí mít dítě?

Jak dlouho trvá akutní respirační virová infekce? Taková otázka je položena každou mladou matkou, nejprve konfrontovanou s nemocí dítěte. Ano, a zkušené matky občas pokrčí rameny, snaží se zjistit, kolik dní jsou děti SARS nemocné - zda je snadné počkat na vyřešení infekčního procesu, nebo je čas podniknout kroky, dokud se něco nepovede. Následující informace mohou být užitečné.

Co je ARVI

Ve skupině akutních respiračních virových infekcí se rozumí komplex onemocnění způsobených viry s podobnými projevy:

 • porážka různých částí respiračního (respiračního) traktu,
 • horečka (horečka, hypertermie)
 • všeobecná intoxikace.

Navzdory podobnosti hlavních symptomů, jejich závažnosti, trvání, kombinace se může značně lišit. To se děje proto, že pod obecným názvem je mnoho chorob kombinováno, počet patogenů přesahuje 250. Každý virus má své vlastní vlastnosti.

Vlastnosti těla dítěte

Kolik dní SARS u dětí závisí nejen na typu viru, jeho patogenitě (schopnost vyvolat onemocnění) a virulence (závažnosti onemocnění), ale také na stavu samotného těla dítěte, zralosti imunitního systému, který musí detekovat a neutralizovat cizí organismy před jak se nemoc začíná vyvíjet.

Kromě toho rezistence na nemoc závisí na takzvaných nespecifických faktorech: propustnost kůže, stav sliznic, kyselost žaludeční šťávy, přítomnost v hlenu, obálka nosohltanu, lysozymu a dalších látek, které chrání před infekcí.

Dítě se narodilo s nezralým imunitním systémem. Do poloviny roku je tato nezralost částečně blokována přítomností imunoglobulinů v krvi, které vstupují do těla placentou a přicházejí s mateřským mlékem. Po 6 měsících je však období maximální nejistoty, které trvá až 1,5 - 2 roky, kdy se začíná rozvíjet schopnost vyvíjet vlastní protilátky. Vzhledem k tomu, že přibližně v tomto období je mnoho matek nuceno dát dítěti dětský tým, otázka, kolik dětí s akutními respiračními virovými infekcemi se stává velmi relevantními, a „kolik“ znamená jak frekvenci, tak i délku trvání onemocnění.

V prvním roce ve školce může mít dítě akutní respirační virové infekce až 15krát, což bude normální varianta. Ve druhém roce v týmu, frekvence "nachlazení" klesá na 5-7, pak na 3-5 krát za rok, což je vysvětleno jak zralost a získání specifické imunity proti některým typům virů po nemoci.

Zrání imunitního systému může být zpomaleno v důsledku podvýživy nebo hypovitaminózy. Častá nemoc nebo intrauterinní infekce mohou také vést k nízké imunitě.

Hlavní příznaky onemocnění u dětí, léčebné metody

Nemá smysl podrobně analyzovat klinický obraz každého z deseti nejčastějších původců akutních respiračních virových infekcí nebo příznaků, na jejichž základě se rozlišuje mezi různými nemocemi.

Bude stačit omezit se na stručný popis možného časového rámce onemocnění a symptomů, které vyžadují urgentní návštěvu u lékaře.

Zvýšení teploty

To je jeden z nejvýznamnějších známek virové infekce a stav, který nejvíce znepokojuje rodiče. Proto otázka „kolik ARVI je léčeno u dětí“ často znamená „jak dlouho by měla teplota trvat a co s ní dělat“.

Trvání horečky se může měnit od 2 do 5 dnů s chřipkou až 2 týdny s infekcí adenovirem. Proto samotná doba trvání zvýšení teploty říká málo. „Druhá vlna“ horečky po počáteční normalizaci teploty může být významná - často se asociovaná bakteriální infekce projevuje.

Většina odborníků se shoduje, že pokud je malý pacient obecně zdravý, nemá chronická onemocnění, pak při teplotě až 39 stupňů stačí udělat fyzický způsob, jak jej snížit: otevřete dítě, pravidelně jej otírejte vodou. V žádném případě by neměl být alkohol nebo ocet používán k otírání dětí mladších tří let: látka může proniknout do těla tenkou, volnou kůží dítěte, což způsobuje otravu.

Snížení teploty léčiva by mělo:

 • děti do tří měsíců;
 • děti s anamnézou záchvatů způsobených vysokou horečkou;
 • děti s chronickým onemocněním, zejména respiračním systémem, neurologickou patologií.

Je výhodné použít léčiva na bázi paracetamolu (10 až 15 mg / kg) nebo ibuprofenu (5 až 10 mg / kg). Je kategoricky nemožné použít u dětí snížení teploty způsobené virovou infekcí, fondy založené na kyselině acetylsalicylové - z důvodu možnosti vzniku akutní jaterní encefalopatie (Reyeův syndrom).

Pokud je dítě chlazené, jeho pleť se zbledne, zůstane suchá a horká dotekem, zatímco ruce a nohy se zchladnou - teplota musí být okamžitě snížena, bez ohledu na její úroveň, přidáním antispasmodik a antihistaminik povolených v určitém věku.

Jak dlouho má rýma s nádechem

Trvání nachlazení se může lišit od 2-3 dnů s mírnou formou rhinovirové infekce na 2-3 týdny s parainfluenzou. To je další příznak, který znepokojuje rodiče i mladé pacienty. Tento stav je obzvláště problematický u kojenců, protože s dusným nosem dítě nemůže sát. Proto, bez ohledu na to, jak dlouho vydrží rýma u infantilního pacienta, je nutné zahájit léčbu okamžitě.

Než se obrátíte na vazokonstrikční spreje, měli byste se snažit aktivně navlhčit nosní cesty fyziologickým roztokem (isotonický roztok chloridu sodného). Solný roztok by měl být instilován častěji než teplý a suchší vzduch v místnosti, kde je dítě, není možné předávkování. Zkapalněný hlen lze odstranit speciální „hruškou“, starší děti by měly být nabídnuty, aby si opláchly nos nebo sfoukly nos.

Chladný vzduch často pomáhá uvolňovat otoky. Pokud stále potřebujete vazokonstriktor, musíte mít na paměti, že je nemůžete používat déle než 5-7 dní z důvodu vysoké pravděpodobnosti závislosti.

Kašel

Téměř vždy doprovází nemoc. Než se zeptáte lékaře na léky proti kašli nebo se ho snažíte léčit sami, musíte se ujistit, že kašel je skutečně způsoben rozšířením viru do dolních dýchacích cest.

Kašel může být často studený a může být "faryngitida" - způsobená podrážděním zadní stěny hltanu proudícím hlenem, nebo naopak suchostí v krku. V každém případě by měl lékař tento nebo tento lék doporučit.

Falešná záď

Jedná se o nejděsivější symptom rodičů i dětí, který se nejčastěji vyvíjí u dětí mladších pěti let. Zvláště charakteristické pro parainfluenzu.

Sliznice hrtanu u dětí je volná a náchylná k otoku, lymfoidní tkáň umístěná pod vokálními záhyby také snadno nabobtná a dětská glottis je úzká a může odrážet křeč se zánětem, což způsobuje potíže s dýcháním. Hlas dítěte sedí, kašel roste hrubě a mění se na „štěkání“, dech se hvízdá. Dítě se bojí, začne spěchat, rodiče se nemění.

Především musíte zavolat sanitku. Čekání na lékaře, aby se co nejvíce uklidnil - dítě v takovém stavu potřebuje vedle něj někoho rozumného. Je nutné neprodleně větrat místnost, zvlhčovat vzduch (pokud je v domě nebulizátor - použijte ho, nalijte obyčejnou převařenou vodu nebo fyziologický roztok), dejte febrifuge. Uvědomte si dítě. Tato opatření zpravidla postačují ke zmírnění stavu. Pokud nepomohou, můžete se pokusit navodit zvracení, tlačit lžičku na kořen jazyka. Podráždění receptorů kořene jazyka a zadní stěny hltanu pomáhá zmírnit reflexní spazmus glottis. Další opatření bude lékaře informovat.

Závěr

Kolik dní se ARVI léčí u dětí, závisí na věku dítěte, celkovém stavu těla, typu viru, závažnosti onemocnění. Nejčastěji doba trvání nemoci nepřesáhne dva týdny. Aby se zabránilo rozvoji závažných komplikací, je nutné léčit ARVI u dítěte pouze pod dohledem lékaře.

ARVI - symptomy a léčba u dětí, hlavní znaky rozdílu mezi nachlazení a chřipkou

Nachlazení malých dětí je častým důvodem ke znepokojení rodičů. Často prostě nevědí, jak se chovat, a co dělat v tomto případě, jak se ARVI liší od chřipky. Zvažte porušení, pojďme si říci jeho rysy, známky a možné komplikace, které se vyskytují u dětí, které měly virovou infekci, uvedeme seznam způsobů léčby a prevence onemocnění.

Inkubační doba SARS u dětí

Časté příčiny akutních respiračních virových infekcí u dětí jsou viry parainfluenza, potenciální infekce, adenovirus a rhinovirus. Jsou přenášeny výhradně vzduchovými kapičkami. U lidí jsou tato onemocnění často sjednocena jedním termínem - nachlazení. Podle statistických pozorování akutních respiračních virových infekcí se symptomy a léčba u dětí, které jsou popsány níže, do 3 let, zaznamenávají 6-8krát ročně. To je způsobeno nestabilitou imunitního systému.

Inkubační doba akutních respiračních virových infekcí, jejichž symptomy jsou nepřítomné a léčba u dětí proto není prováděna, trvá 1 až 10 dnů. V průměru trvá 3-5 dní. Současně je doba nakažlivosti (doba, kdy je možná infekce jiných) 3-7 dní. Je třeba poznamenat, že s respiračně-sentimentálním původcem je uvolňování patogenu zaznamenáno i po několika týdnech, jak se objevily první klinické projevy.

Příznaky SARS u dětí

Takové onemocnění má akutní nástup. V tomto případě lékaři v projevech syndromu jeho poznámky 2: katarální a intoxikace. První je charakterizován vnějšími znaky, mezi nimiž jsou:

 • rýma;
 • kýchání;
 • slzení;
 • kašel;
 • bolest v krku;
 • bolest při polykání.

Tyto příznaky SARS u dětí se stávají indikací začátku terapeutických účinků. V nepřítomnosti nebo nevhodném jmenování a dalším rozvoji procesu se objevují známky intoxikace, protože patogen začíná uvolňovat produkty své vitální aktivity do krve. V této fázi jsou stanoveny:

 1. Poruchy nervového systému:
 • slabost apatie;
 • únava;
 • horečka
 • bolest hlavy;
 • bolest v očích;
 • svalová bolest.
 1. Z orgánů gastrointestinálního traktu:
 • snížená chuť k jídlu;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • volné stolice.
 1. Poškození imunitního systému - zvýšení počtu regionálních lymfatických uzlin.

Jak odlišit chřipku od ORVI u dítěte?

Vzhledem k tomu, že tyto dvě choroby mají virovou povahu, mají podobné vnější projevy. Rodiče sami často nemohou správně identifikovat, s čím je dítě nemocné. Mezi hlavní rozdíly je třeba poznamenat:

 1. Chřipka má vždy horlivý nástup. Téměř několik hodin po vstupu patogenu do těla dochází ke zhoršení celkového pocitu zdraví, bolesti a únavy. SARS má postupný průběh s nárůstem příznaků - rýma, bolest v krku, pak kašel.
 2. Když se chřipka vyznačuje bolestmi hlavy s nárůstem teploty až na 39, zvyšuje se zimnice, pocení. Respirační virová infekce je charakterizována nazální kongescí, kýcháním.
 3. Během zimy je intoxikace méně výrazná. Pro chřipku je charakteristická závažná, častá komplikace. Při absenci včasné léčby, přechodu na bronchitidu je možná pneumonie.
 4. Pro chřipku je charakteristická dlouhá doba zotavení. Trvá asi 1 měsíc. Existuje astenický syndrom, který se vyznačuje zvýšenou únavou, výkyvy nálady, ztrátou chuti k jídlu.

V některých případech si rodiče všimnou, že dítě s SARS bolí nohy. Tento jev indikuje vysoký stupeň intoxikace těla a je často pozorován při připojení bakteriálního faktoru. Často bez povšimnutí chřipky v nepřítomnosti terapie vzniká pneumonie. Vyznačuje se lézemi dýchacího ústrojí, silným kašlem a vyžaduje antibiotickou léčbu a hospitalizaci.

SARS s abdominálním syndromem u dětí

Mnoho matek, obracejících se na pediatra, podalo stížnost, že žaludek bolí, když mají u dítěte dýchací virovou infekci. Tento jev je zaznamenán po 1-2 dnech od začátku. Současně je pozorováno zvracení a častá stolice, ale podráždění pobřišnice není pozorováno. V takových případech je omylem provedena předběžná diagnóza apendicitidy. Chcete-li správně diagnostikovat, musíte se poradit s lékařem.

Stojí za zmínku, že abdominální syndrom u akutních respiračních virových infekcí, symptomů a léčby u dětí, které se liší od léčby dospělých, je pozorován po dobu 2 dnů. Příčinou tohoto jevu může být porážka toxinů autonomního nervového systému, které emitují patogeny. Pacient je fixní:

 • zvýšené pocení;
 • zhoršení celkového blahobytu;
 • kožní vyrážka, která rychle mizí.

Průjem s SARS u dítěte

Průjem se SARS je zaznamenán, když je porušení vyprovokováno rotavirem. Tento patogen ovlivňuje střeva a žaludek. Virus je relativně odolný vůči terapii. Často se vyskytuje nevolnost, zvracení, celkový rozpad, apatie. Dítě neukazuje zájem o hry, často lži. Podobné symptomy jsou pozorovány po dobu 1-3 dnů, po kterých následuje období úlevy.

Enterovirus a adenovirus mohou také způsobit průjem. V tomto případě se jejich přenos provádí kontaktním způsobem. Infekce je doprovázena výskytem následujících příznaků:

 • kašel;
 • bolest v uchu (vzácná);
 • nazální kongesce;
 • zčervenání oblouků jazyka a palatiny (občas).

Zvracení s SARS u dítěte

Zvracení s SARS může být výsledkem reakce těla na prudký nárůst teploty. Stojí za zmínku, že v takové situaci je tento jev v přírodě jednorázový. Pokud se dítě cítí nemocné celý den a na konci jeho zdravotního stavu se nezlepšuje, jsou zaznamenány 2 nebo více emetických úkonů, měli byste se poradit s lékařem. Tyto symptomy jsou charakteristické pro infekci rotavirem, jak je popsáno výše.

Teplota SARS u dětí

S ohledem na akutní respirační virové infekce, symptomy a léčbu u dětí, které jsou popsány v článku, si všimneme, že zvýšení hodnot teploty je prvním znakem nachlazení. Takže tělo se snaží virus zabít, snížit jeho aktivitu, zabraňuje reprodukci, dalšímu rozvoji onemocnění. Ale s jednoduchým chladem, hodnota tohoto parametru nepřekročí 38 stupňů. U ARVI může být teplota dítěte 39, pokud je to chřipka. Existují doprovodné znaky: bolesti hlavy, bolesti, neklidné dítě, odmítá hrát.

Stojí za zmínku, že příjem antipyretických cvičení, když hodnoty překročily značku 39 stupňů. Do té doby lékaři nedoporučují užívání drog. Tato doporučení jsou dána potřebou aktivace imunitního systému, tvorbou protilátek proti patogenu.

Jak dlouho trvá teplota u dětí se SARS?

Stojí za zmínku, že příjem antipyretických cvičení, když hodnoty překročily značku 39 stupňů. Do té doby lékaři nedoporučují užívání drog. Tato doporučení jsou dána potřebou aktivace imunitního systému, tvorbou protilátek proti patogenu. Když mluvíme o tom, kolik dní se teplota SARS u dětí udržuje, lékaři hovoří o průměru 3-5 dnů.

Současně si všimnou, že skutečnost, jak vysoká je teplota SARS u dítěte, závisí na:

 • věku
 • stav imunitního systému.
 • typu patogenu.

Jak léčit SARS u dětí?

Je nezbytné zahájit léčbu akutních respiračních virových infekcí u dětí s výskytem prvních příznaků. Základem terapie v tomto případě jsou symptomatické účinky - boj proti projevům: nosní mytí, kloktání, inhalace. Aby však byla vyloučena příčina, je nutné určit typ patogenu. Vzhledem k tomu, že taková diagnóza vyžaduje čas, lékaři se uchylují k jmenování antivirotik s širokým rozsahem. Komplexní léčba ARVI zahrnuje:

 • antipyretická léčiva;
 • použití antivirotik;
 • symptomatická léčba: kapky kašle, rýma.

Léčba ARVI u dětí - léky

Pro začátek je třeba říci, že antibiotika pro ARVI u dětí, stejně jako u dospělých pacientů, neplatí. V tomto typu narušení nejsou účinné - ovlivňují mikroorganismy a respirační infekce jsou virové povahy. Zdůvodnění použití takové skupiny léčiv může být způsobeno přidáním onemocnění bakteriálního původu.

Antivirová léčiva pro akutní respirační virové infekce, symptomy a léčbu dětí, které jsou někdy způsobeny stavem dítěte, by měly být přiřazeny v prvních 1-1,5 dnech. Mezi léky užívanými v SARS je třeba uvést:

 1. Antivirus:
 • Remantadin je účinný proti všem kmenům viru chřipky A; jsou také schopny inhibovat vývoj parainfluenza virů; léčivo se používá po dobu 5 dnů; odhadované dávkování znamená 1,5 mg / kg denně, toto množství se užívá 2krát (u dětí ve věku 3-7 let), děti ve věku 7-10 let - 50 mg 2krát denně, starší než 10 - 3krát ve stejné dávce.
 • Arbidol lék je aktivní interferon reduktor, rychle aktivuje imunitní systém; Recepce může být zahájena 2 roky; děti ve věku 2-6 let mají předepsáno 50 mg najednou, 6-12 let - 100 mg.
 1. Pro lokální symptomatickou léčbu:
 • Oxolinová mast;
 • Florenal 0,5%;
 • Bonafton
 1. Antipyretika:
 • Paracetamol se používá v dávce 15 mg / kg, denně, je přípustné užívat 60 mg / kg;
 • Ibuprofen je předepsán při 5-10 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte, snižuje závažnost bolesti (artralgie, bolest svalů).

Jak dlouho trvá akutní respirační virová infekce?

Doba trvání ARVI je výhradně individuální parametr. Pediatři nemohou na tuto otázku jednoznačně odpovědět. Podle statistických pozorování je průměrná doba chladu od prvního objevení se symptomů až po vymizení klinických projevů 1-1,5 týdnů. To však neznamená, že by se matka měla na tak dlouhou léčbu postavit. Faktory způsobující tento parametr jsou:

 • imunita;
 • intenzita léčby;
 • formy onemocnění.

Je třeba mít na paměti, že každý virus je schopný mutace. Tato skutečnost určuje individuální léčebný algoritmus pro akutní respirační virové infekce, jejichž symptomy a léčba jsou popsány výše u dětí. Tento jev zcela mění strukturu viru - objevují se nové příznaky, které mohou zavádět lékaře, komplikovat diagnostický proces. Jako výsledek - potřeba dlouhodobé léčby, použití nových metod, drog.

Komplikace po SARS u dětí

Nejběžnějším typem komplikací SARS u dětí je léze sinusů - etmoiditida, antritida. Hlavním příznakem těchto porušení je konstantní přetížení nosu. Dítě si stěžuje na:

 1. Trvalé bolesti hlavy. Vizuálně mohou rodiče rozpoznat opuch v oblasti dolní čelisti. Je třeba poznamenat, že nejvyšší pravděpodobnost vývoje takového porušení je pozorována u dětí se zakřiveným nosním přepážkou, zubatými zuby.
 2. Zánět horních cest dýchacích je také považován za důsledek předchozích akutních respiračních virových infekcí, jejichž příznaky a léčba u dětí jsou podobné jako u dospělých. Když si kluci laryngitidy stěžují na lechtání, pocit hrudky v krku, lechtání.
 3. Akutní tonzilitida je lékaři považována za důsledek nachlazení. Bolí to dítě polykat, svědění hrdla. Takové porušení je nebezpečné, protože může způsobit komplikaci ledvin, kardiovaskulárního systému.
 4. Poranění sluchadla - po SARS není neobvyklé. Lékaři často registrují otitis media, eustachitis. Kluci si stěžují na střelbu v uchu, což vede ke ztrátě sluchu.

Kašel po SARS u dítěte

Zbytkový kašel u dítěte po akutních respiračních virových infekcích je pozorován 1-2 dny. Zároveň má nízkou intenzitu, neobtěžuje se, plíce kašle se periodicky zaznamenávají. Pokud je kašel zaznamenán po dobu 3-5 dnů, jeho intenzita se nesnižuje, je nutné obrátit se na pediatra. Návštěva lékaře vám umožní přesně určit porušení, metody a algoritmus jeho léčby. Podobné příznaky jsou charakteristické pro onemocnění horních cest dýchacích:

Po SARS zranily nohy dítěte

Matky často poznamenávají, že po ORVI zranila telata nohou dítě. Hlavní příčina těchto bolestivých jevů je rozpoznána jako intoxikace těla. To vysvětluje fenomén, ve kterém má dítě po ARVI teplotu 37. V takových případech se za účelem snížení utrpení používá ohřívací mast (teplota se normalizuje). Tento nástroj pomáhá rozšířit lokální krevní cévy, zvýšit krevní tok k nim. K odstranění tohoto efektu ARVI, symptomů a léčby adolescentů a dětí, které jsou pojmenovány výše, je terapie předepisována z prvních projevů.

Prevence SARS u dětí

Důležité pro prevenci onemocnění dýchacích cest je prevence chřipky a akutních respiračních virových infekcí u dětí, jejichž přípravky předepisuje lékař. Současně používejte tyto antivirotika jako:

Často nemocné dítě. Kdo je na vině a co dělat?

Nezáleží na tom, jak moc autor žádá rodiče, aby s dětskými nemocemi zacházeli klidně a filosoficky, ne jako tragédie, ale jako dočasné menší potíže, to není vše a ne vždy je to možné. Nakonec není neobvyklé, že matka prostě nemůže říct, kolikrát za rok dítě mělo akutní respirační onemocnění - tyto akutní respirační infekce prostě neskončí. Nějaký hlen hladce vteká do druhého, dusný nos jde do nemocného ucha, zarudlé hrdlo mizí, ale hlasové chrapoty, kašel je navlhčený, ale teplota opět stoupá.

Kdo je na vině?

Říkali: „Co dělat, takový šílenec“ a dodal: „Mějte trpělivost, přerůst“.

Teď říkají: "Chudá imunita" a zpravidla dodávají: "Musíme se chovat."

Pokusme se zjistit, co bychom měli udělat, abychom vydrželi nebo léčit?

Rodiče by měli vědět, že vrozené poruchy imunitního systému - takzvané. primární imunodeficience jsou vzácné. Vykazují se nejen časté ARVI, ale velmi těžké ARVI s nebezpečnými bakteriálními komplikacemi, které je obtížné léčit. Vrozená imunodeficience je smrtící stav a nemá nic společného s dvouměsíční rýmou.

Časté akutní respirační infekce - v převážné většině případů způsobené sekundární imunodeficiencí - tj. Dítě se narodilo normálně, ale pod vlivem určitých vnějších faktorů se jeho imunita buď nevyvíjí, nebo je něčím inhibována.

Hlavní závěr:

jestliže dítě narozené od narození nevylezne z nemocí, pak je v rozporu se životním prostředím. A existují dvě možnosti pomoci: pokusit se smířit dítě s prostředím pomocí drog nebo se pokusit změnit prostředí tak, aby vyhovovalo dítěti.

Tvorba a fungování imunitního systému je dána především vnějšími vlivy. Vše, co je každému dobře známo, vše, co jsme vložili do konceptu "životního stylu": jídlo, pití, vzduch, oblečení, cvičení, odpočinek, léčba nemocí.

Rodiče dítěte, kteří mají často akutní respirační onemocnění, by měli v první řadě pochopit, že to není dítě, které je za to vinné, ale dospělí kolem něj, kteří nedokážou zjistit odpovědi na otázky o dobrém a špatném. Je pro nás velmi těžké přiznat, že děláme něco špatného - ne tak krmení, ne oblékání dobře, ne tak odpočinku, ne tolik pomoci s nemocemi.

A nejsmutnější je, že nikdo takovým rodičům a takovým dětem nemůže pomoci.

Posuďte sami. Dítě je často nemocné. Kde by maminka měla jít na radu?

Začněme s babičkou. A to, co budeme slyšet: špatně vás sní, i matka má, nemůžu živit dítě; který se obléká jako dítě - naprosto nahý krk; otevírá se v noci, takže musíte spát v teplých ponožkách, atd. Budeme vás krmit písněmi a tanci. Velmi teplý šátek pevně otřásl. Nosíme ponožky. Frekvence akutních respiračních infekcí ze všeho se nesnižuje, ale je to jednodušší pro babičku.

Obracíme se na pomoc přátelům, známým, kolegům. Hlavní rady (moudré a bezpečné) - buďte trpěliví. Určitě však uslyšíme příběh o tom, jak „jedno dítě bylo po celou dobu nemocné, ale nešetřila peníze a koupila mu speciální a velmi biologicky aktivní vitaminový komplex s přísadami rozdrcených rohů vysokohorské tibetské kozy, po které všechno zmizelo jako ruka - ORZ se zastavil, adenoidy se vyřešily a slavný profesor řekl, že byl šokován a koupil si komplex vnukovi. Mimochodem, Claudia Petrovna má ještě poslední balíček těchto vitamínů, ale musíme si pospíšit - sezóna lovu koz je u konce, noví příchozí budou jen za rok.

Rychle. Koupeno. Začal zachraňovat dítě. Jak snadné to bylo! Je to pro nás, rodiče snadné - koneckonců ničeho pro dítě nelitujeme, my, rodiče, máme pravdu. Pokračuje rho? No, tohle je takové dítě.

Můžeme se ještě obrátit na seriózní lékaře?

- Doktore, máme 10 ARI za rok. Letos jsme již konzumovali 3 kg vitamínů, 2 kg léků proti kašli a 1 kg antibiotik. Nápověda Neexistuje žádný smysl z našeho frivolního pediatra Anny Nikolaevny - to vyžaduje, aby dítě zmírnilo, a jak může jeho taková „neimunní“ povaha! Určitě máme za sebou nějaké hrozné onemocnění.

- Podívejme se. Pojďme se podívat na viry, bakterie, červy, určit stav imunity.

Prověřeno. Ve střevě našli herpes, cytomegalovirus, Giardia a stafylokoky. Krevní test s chytrým názvem "imunogram" ukázal četné abnormality.

Teď je vše jasné! Není to naše chyba! My, rodiče, jsme dobří, pozorní, starostliví. Hurá. Jsme normální! Chudák Lenochka, kolik věcí na ni okamžitě dopadlo - jak stafylokoky, tak viry, hrůza! Nic, nic! Už jsme se dozvěděli o speciálních lécích, které nutně vyčerpají celou tu špínu.

A co je hezké, můžete tyto analýzy ukázat své babičce, pravděpodobně nikdy neslyšela takové slovo - „cytomegalovirus“! Ale alespoň přestat kritizovat.

A analýzy určitě ukážeme Anně Nikolajevné. Nechte ho, aby si byl vědom svých bludů, je dobré, že jsme ji neposlechli a nestali se tak hrozným imunogramem.

Nejsmutnější je, že Anna Nikolaevna nechce přiznat bludy! Tvrdí, že staphylococcus je ve většině lidí poměrně běžným obyvatelem střev. Říká, že není možné žít ve městě a nemít protilátky proti Giardia, herpesu a cytomegaloviru. Trvá! Trvá na tom, že toto všechno je nesmysl, a odmítá léčit! Znovu a znovu se nás snažíme přesvědčit, že za vše nesou vinu herpes stafylokoky, a my jsme rodiče.

Autor si je vědom, že tuto knihu můžete velmi rozrušit a dokonce zavřít. Ale Anna Nikolaevna má naprosto pravdu s největší možnou mírou pravděpodobnosti - je to opravdu vy, vaši rodiče, kteří jsou na vině! Ne zlovolným úmyslem, ne z poškození. Neznalostí, nepochopením, lenivostí, důvěřivostí, ale na vině.

Pokud dítě často trpí akutními respiračními infekcemi, žádný problém nemůže tento problém vyřešit. Eliminovat konflikt s prostředím. Změňte svůj životní styl. Nehledejte viníka - to je slepá ulička. Vaše a vaše dítě má šanci uniknout z bludného kruhu věčného snotu.

Ještě jednou: magická pilulka „ze špatné imunity“ neexistuje. Existuje však efektivní algoritmus pro skutečné praktické akce. Nebudeme o všem podrobně hovořit - odpovědi na otázky o tom, jak by to mělo být, a bez toho, aby bylo mnoho stránek věnováno, a to jak v tomto, tak v jiných knihách autora.

Nyní však uvádíme a zdůrazňujeme nejzákladnější body. Ve skutečnosti to budou odpovědi na otázky o tom, co je dobré a co špatné. Opravdu si dávám pozor - nejedná se o vysvětlení, ale o odpovědi, které už byly připraveny: už bylo tolik vysvětlení, že pokud nepomohou, pak to znamená, že nemůžete dělat nic, i když je Lenochka velice líto.

AIR

Čisté, chladné, mokré. Vyhněte se všemu, co voní - laky, barvy, deodoranty, detergenty.

BYDLENÍ

Při sebemenší příležitosti zorganizovat dětskou dětskou školku. V dětském pokoji nejsou žádné lapače prachu, vše podléhá mokrému čištění (obyčejná voda bez dezinfekčních prostředků). Regulátor na radiátoru. Zvlhčovač. Vysavač s vodním filtrem. Hračky v krabici. Knihy za sklem. Skládací vše rozptýlené + mytí podlahy + poprášení jsou standardní spaní. Na zdi v místnosti - teploměr a vlhkoměr. V noci by měly vykazovat teplotu 18 ° C a vlhkost 50-70%. Pravidelné větrání, povinné a intenzivní - ráno po spánku.

V chladné, mokré místnosti. V teple pyžama pod teplou přikrývkou. Bílé prádlo, umyté dětským práškem a důkladně opláchnout.

POWER

Nikdy za žádných okolností nenutí dítě jíst. Ideální pro krmení, ne když je dohoda, ale když žádám o jídlo. Zabraňte krmení mezi krmivy. Nezneužívejte zámořské produkty. Nezasahujte do různých potravin. Přírodní sladkosti (med, rozinky, sušené meruňky atd.) Dávají přednost umělým (na bázi sacharózy). Zajistěte, aby v ústech nebyly zbytky jídla, zejména sladké.

PITÍ

Na přání, ale dítě by mělo být vždy schopno uhasit žízeň. Věnujte pozornost: nesnažte se vychutnat sladkou sodu, totiž uhasit žízeň! Optimální pití: nesycená, nevařená minerální voda, kompoty, ovocné nápoje, ovocné čaje. Teplota nápojové místnosti. Pokud bylo vše předtím zahřáté, postupně snižujte intenzitu vytápění.

ODĚV

Dostatečné minimum. Pamatujte, že pocení způsobuje onemocnění častěji než podchlazení. Na dítěti by nemělo být více oblečení než na jeho rodiče. Snížení je postupné.

HRAČKY

Pečlivě sledujte kvalitu, zejména pokud je dítě vezme do úst. Jakýkoliv náznak toho, že tato hračka voní nebo je špinavá - odmítne koupit. Jakékoliv měkké hračky - akumulátory prachu, alergenů a mikroorganismů. Preferujte umývatelné hračky. Omyvatelné hračky.

Procházky

Denně, aktivní. Prostřednictvím rodiče "unavený - nemůžu - nechci." Velmi žádoucí před spaním.

SPORT

Ideální outdoorové aktivity. Jakékoliv sporty, které zahrnují aktivní komunikaci s jinými dětmi v uzavřeném prostoru, nejsou žádoucí. Plavání ve veřejných bazénech je pro často nemocné dítě nepraktické.

DALŠÍ AKTIVITY

Dobré v místě trvalého pobytu, kdy zdravotní stav neumožňuje opustit dům. Nejdříve musíte přestat být často nemocní a teprve potom začít navštěvovat sbor, kurz cizích jazyků, ateliér výtvarného umění atd.

LETNÍ HOLIDAY

Dítě si musí odpočinout od kontaktu s mnoha lidmi, od městského vzduchu, od chlorované vody a chemikálií pro domácnost. V drtivé většině případů nemá odpočinek „na moři“ nic společného se zotavením často nemocného dítěte, protože většina škodlivých faktorů je zachována, navíc je doplněno stravování a zpravidla nejhorší podmínky bydlení ve srovnání s domácími.

Ideální odpočinek často nemocného dítěte vypadá takto (každé slovo je důležité): léto v obci; nafukovací bazén se studnou vodou, poblíž hromady písku; uniformy - kalhotky, naboso; omezení používání mýdla; krmení pouze, když křik: "Mami, budu jíst!". Špinavé nahé dítě, které vyskočí z vody do písku, prosí o jídlo, dýchá čerstvý vzduch a nemá kontakt s mnoha lidmi po dobu 3-4 týdnů, obnovuje imunitu poškozenou životem ve městě.

PREVENCE ORZ

Je velmi nepravděpodobné, že by často nemocné dítě neustále chladilo nebo jedlo zmrzlinu v kilogramech. Časté nemoci tedy nejsou nachlazení, jsou to ARVI. Pokud je Peter v pátek konečně zdravý a v neděli opět má ucpaný nos, znamená to, že v intervalu od pátku do neděle našel Peter nový virus. A jeho příbuzní jsou za to určitě vinni, zejména jeho dědeček, který využil nečekaného uzdravení, aby mohl svého vnuka okamžitě přivézt do cirkusu.

Hlavním úkolem rodičů je plně realizovat doporučení podrobněji popsaná v kapitole 12.2 - „Prevence SARS“. Vyhněte se zbytečnému kontaktu s lidmi, umývejte si ruce, udržujte místní imunitu a očkujte všechny členy rodiny z chřipky.

Pokud dítě často trpí akutními respiračními virovými infekcemi, znamená to, že je často infikován.

Dítě nemůže být na vině. Toto je model chování jeho rodiny. Je tedy nutné změnit model a neošetřovat dítě.

ZPRACOVÁNÍ ARVI

Léčba ARVI - to neznamená dávat léky. To znamená vytvořit podmínky pro to, aby se tělo dítěte co nejrychleji vyrovnalo s virem as minimálními ztrátami na zdraví. K léčbě akutních respiračních virových infekcí - to znamená zajistit optimální parametry teploty a vlhkosti vzduchu, ohřát je, nekrmovat je, dokud se zeptat, aktivně je zalévat. Solné nosní kapky a paracetamol při vysoké tělesné teplotě je dostatečným seznamem léků. Jakákoliv aktivní léčba zabraňuje tvorbě imunity. Pokud je dítě často nemocné, znamená to, že jakýkoli lék by měl být používán pouze v případě, že bez něj rozhodně nemůžete. To platí zejména pro antibakteriální terapii, která se ve většině případů provádí bez jakéhokoliv skutečného důvodu - od strachu, od strachu ze zodpovědnosti, od pochybností o diagnóze.

AKCE PO OBNOVENÍ

Je velmi důležité si uvědomit, že zlepšení stavu a normalizace teploty vůbec neznamenají, že imunita byla obnovena. Koneckonců, dítě často chodí do dětského týmu doslova druhý den po zlepšení stavu. A ještě dříve, před týmem dětí, jde na kliniku, kde ho sleduje lékař, který říká, že dítě je zdravé.

Ve frontě u lékaře a druhý den ve škole nebo ve školce se dítě určitě setká s novým virem. Dítě s imunitou, která ještě není silnější po nemoci! Nové onemocnění začne v oslabeném těle. Bude těžší než ta předchozí, s větší pravděpodobností komplikací, bude vyžadovat užívání drog.

Ale tato nemoc skončí. A jdete na kliniku a pak do mateřské školy. A pak se dozvíte o často nemocném dítěti, které je „tak ošklivé“!

Bylo to lepší - to znamená, že musíte začít žít normálně. Normální život není výlet do cirkusu, ne škola a rozhodně ne dětská klinika. Normální život je skákání, skákání pod širým nebem, krmení chuti k jídlu, zdravý spánek, obnovení sliznic.

S aktivním životním stylem a maximálním možným omezením kontaktů s lidmi trvá úplné uzdravení obvykle ne déle než týden. Nyní můžete v cirkusu!

Nezapomeňte, že kontakt s lidmi je riskantní, zejména v areálu. Hry s dětmi pod širým nebem jsou zpravidla bezpečné (pokud ne plivají a ne líbají). Proto je přijatelným algoritmem pro návštěvu mateřské školy ihned po uzdravení jít tam, když děti chodí na procházku. Chodili, všichni na oběd v místnosti, a my jsme doma. Je zřejmé, že k dosažení tohoto cíle není vždy dosaženo (matka pracuje, učitel nesouhlasí, mateřská škola je daleko od domova), ale tato možnost může být přinejmenším zohledněna.

A na závěr si všimneme zřejmého: algoritmus „akcí ​​po uzdravení“ se vztahuje na všechny děti a ne pouze na ty, kteří jsou často nemocní. To je vlastně jedno z nejdůležitějších pravidel, které pomáhají normálnímu dítěti, aby se nestávalo často nemocným.

No, protože jsme začali mluvit o „všech dětech“, všimli jsme si, že když jdeme do dětského týmu po nemoci, musíme přemýšlet nejen o sobě, ale o jiných dětech. Nakonec se ARVI může vyskytovat v mírné formě, kdy tělesná teplota zůstává normální. Snot běžel, zůstal jste doma pár dní, a pak jste šel do mateřské školy, zatímco zůstane infekční!

Protilátky proti viru se produkují nejdříve pátý den onemocnění. Návštěvu dětského týmu je tedy možné obnovit nejdříve v šestý den od nástupu ARVI, bez ohledu na jeho závažnost, ale v každém případě by měly uplynout nejméně tři dny od okamžiku normalizace tělesné teploty.

NÁVŠTĚVY DĚTSKÝCH NÁVŠTĚV

"NESADIKOVSKÝ" DĚTI

Situace, ve které se dítě stává často nemocným až poté, co začne navštěvovat mateřskou školu, je naprosto typická. Až tři roky, on byl prakticky ne nemocný, chodil, temperovaný, nikdy zacházel s ničím. Za tři roky jsem chodila do mateřské školy - a v zimě do pěti akutních respiračních infekcí. Už chápete, kdo je na vině? Rozhodně ne dítě.

Když je vyslovena fráze „až tři roky nebyla nemocná“, tak je tato věta potvrzena - máme naprosto normální, zdravé dítě. Životní prostředí se změnilo - nemoc začala.

Co dělat Za prvé, uvědomte si, že je nemožné začít aktivně komunikovat s dětmi a nemoci. Ano, ve skutečnosti jste na to byli připraveni, ale nemysleli jste si, že by nemoci byly trvalé. Trvalá choroba znamená, že jste buď ve spěchu k návratu k dětem po nemoci, nebo něco zásadně špatného ve školce samotné (přijímají nemocné děti, nevysychají, chodí trochu, atd.).

Máme možnost ovlivnit mateřskou školu? Zpravidla nemáme. Můžeme změnit školku? Někdy můžeme. Ale není to snadné a drahé.

Nemůžeme vzít dítě do mateřské školy, pokud nás orgány v práci vyžadují a lékař nemá v úmyslu prodloužit pracovní neschopnost?

Nemůže. Nemůžeme změnit zahradu. Neužívejte v zahradě nemůže. Stáhneme se. Jsme nemocní. Zlepšujeme se. Stáhneme se. Jsme nemocní. Najednou chápeme, že všechno, co jsme získali v práci, utratíme za nemoci z dětství!

A pak někdo z ostatních vysloví tuto frázi: vaše dítě je „Nesadikovský“. A najednou je to jasné. Hodíme práci. Přestaneme chodit do školky. A po 1-2 měsících přestáváme být často nemocným dítětem.

Přestali jsme chodit do mateřské školy, protože jsme nemohli najít normální školku.

Přestali jsme chodit do mateřské školy, protože jsme nemohli vyléčit dítě po nemoci.

Vezměte prosím na vědomí: „Nemohli bychom. "," Neměli jsme žádnou příležitost. ".

Neexistují žádné non-Sadik děti. Tam jsou nesadikovskie rodiče.

Nenalezli jsme normální mateřskou školu, protože to prostě neexistuje.

Po nemoci jsme nebyli schopni dítě obnovit, protože tato možnost není stanovena v pokynech pediatrů a zákoníku práce.

Neexistují žádné non-Sadik rodiče. Tam je non-Sadik společnost.

Ale ve skutečnosti není všechno tak dramatické. Protože i velmi časté akutní respirační infekce s řádnou léčbou neovlivňují zdraví dítěte.

Mám nemoc. Navlhčený, větraný, pijí, kapal nosem. Obnoveno. Jako dva dny ve školce. Mám nemoc. Navlhčený, větraný, pijí, kapal nosem. Obnoveno. Neudělali jsme nic nebezpečného, ​​špatného nebo škodlivého.

Pokud je však každý kýchání důvodem k předepsání tuctu tablet na sirup, k šikaně zvané „rozptylující procedury“, k injekčnímu podávání antibiotik, k důkladnému vyšetření, ke konzultaci s desítkami odborníků, z nichž každý považuje za nezbytné přidat k léčbě několik dalších léků, takové ORZ je jednoznačné a zjevné Evil a takové ORZ neprochází bez stopy a nevyrůstá bez vážných následků. A pro takové dítě je školka nebezpečná. A rodiče jsou nebezpeční. A lékaři.

Pokud má dítě akutní respirační onemocnění často, a to i velmi často, ale neobnovuje se s pomocí léků, ale přirozeným způsobem - takže může onemocnět, nechat ho jít do mateřské školy, dokonce dělat to, co chce.

To není škodlivé - tak nemocné a tak se dobře!

Jak dlouho je doba inkubace ARVI u dětí mladších než jeden rok

Akutní respirační virové infekce jsou celá skupina nemocí, které jsou podobné symptomům a progresi onemocnění. Navíc, každé jednotlivé onemocnění má své vlastní charakteristiky. Nejvíce nepříjemnou věcí na těchto virech je, že během inkubační doby je člověk již infekční, ale nemusí o tom vědět.

Kolik je nakažlivé

Inkubační doba SARS u dětí je obdobím, kdy se virus, který zasáhl tělo, neprojevil ve svých obvyklých příznacích.

Dítě tak bude zdrojem infekce po skončení inkubační doby a až do konce horečky (období horečky a chlad, který je doprovázen).

Inkubační doba závisí na tom, kolik dní je dítě nemocné (jak dlouho latentní a aktivní fáze onemocnění trvá).

Skupina akutních respiračních virových infekcí zahrnuje několik typů onemocnění. Hlavní jsou:

Dítě do jednoho roku

U dětí mladších než jeden rok jsou tato onemocnění poměrně vzácná. To je částečně způsobeno tím, že jsou chráněny mateřskou imunitou, kterou dostávají s mateřským mlékem. Například děti jsou díky mateřským protilátkám chráněny před respiračními a sentimentálními infekcemi po dobu až 4 měsíců.

Kromě toho, děti této věkové skupiny jsou méně pravděpodobné, že kontakt s jinými lidmi: nemají jít do mateřské školy, nezúčastní se kruhů, nehrají na pískoviště. Výjimkou jsou děti, jejichž matky samy o sobě nemají dostatečnou imunitu, stejně jako děti, které jsou z nějakého důvodu zbaveny kojení (receptury pro suché mléko v tomto smyslu nejsou schopny nahradit mateřské mléko).

Nejvíce náchylný k této skupině nemocí, a tedy i ve věku od jednoho do pěti nebo šesti let, je nemocný. Během tohoto období nemá tělo dítěte dostatečnou odolnost vůči infekcím: ochrana mateřské matky není nutná a její vlastní čas nemá čas se řádně utvořit. Riziko infekce ARVI u kojenců se zvyšuje, pokud má bratra nebo sestru předškolního věku.

V závislosti na typu patogenu může inkubační doba viru trvat několik hodin až 7 dní. Všimnout si onemocnění v tomto období je téměř nemožné.

Detekce viru během inkubační doby je možná pouze pomocí laboratorních testů, protože symptomy jsou v režimu „spánku“. A to je důvod, proč dávat pozor na výskyt prvních příznaků nemoci u dětí: jejich vzhled naznačuje, že virus je již v těle, proto by mělo být dítě ošetřeno.

Výrazné symptomy ARVI u dětí mladších než jeden rok:

 • neklidné krmení,
 • selhání dítěte z hrudníku,
 • zvýšení doby spánku.

Příznaky

Při onemocněních tohoto typu dochází k intoxikaci organismu, během kterého:

 • teplota stoupá
 • rýma a začátek kašle (sputum může být různých barev - zelené, hnědé a dokonce růžové).

Dítě ztrácí chuť k jídlu, prožívá slabost a bolesti hlavy, jeho nálada se zhoršuje. To vše je signál těla o nástupu nemoci.

Teplota v případě SARS může vzrůst na 39 stupňů a vyšší. Měl by být sestřelen, pokud se nezvýší nad 38 stupňů, protože to brání tělu v nezávislém boji proti infekci. Je však třeba mít na paměti, že děti jsou citlivější na teplo než dospělí a zvýšení na 39 nebo vyšší může vést k záchvatům.

Když se objeví první příznaky, doporučuje se poradit se s lékařem. Ačkoli pro diagnostiku těchto onemocnění se obvykle nepoužívají speciální metody, stojí za to připomenout, že pozdní a nesprávná léčba může vést k komplikacím (v některých případech i k chronickým formám onemocnění). Lékař může věnovat pozornost příznakům nemoci, které rodiče nemusí znát ani nevšimnout (barva pleti, oční reakce atd.).

Kromě lékařského ošetření, které určí pediatra, musíte dodržovat několik důležitých pravidel pro péči o nemocné:

 • dodržování lůžka bez ohledu na teplotu;
 • použití velkého množství kapaliny (kompotů, želé, teplé vody), protože během těchto onemocnění se rychle ztrácí;
 • pravidelné mokré čištění a větrání místnosti, kde je pacient umístěn;
 • racionální a šetrná strava. Jídlo je doporučeno světlo, vynucené krmení dítěte je vyloučeno.

Jak dlouho to trvá

Nejčastěji onemocnění trvá týden nebo více (nepočítá se inkubační doba). Existuje názor, že čím více času uplynulo od okamžiku nemoci, tím méně se infekční dítě stává. Ve většině případů je to pravda.

Je však třeba mít na paměti, že v některých formách ARVI je dítě po celou dobu nemoci nakažlivé vůči lidem kolem něj.

A v některých případech i do dvou až tří týdnů po vymizení všech příznaků nemoci. Samotná doba „nákazy“ obvykle začíná 1-2 dny před nástupem příznaků.

V průběhu roku mohou děti onemocnět s ARVI 5-6 krát a někdy i více. Důvodem je skutečnost, že tělo dítěte přežije se specifickým virem a získá k němu krátkodobou imunitu, ale zůstává prakticky bezbranné před všemi ostatními formami onemocnění.

Je třeba poznamenat, že v průběhu let by měl počet onemocnění klesat, protože imunitní buňky „se učí“ bojovat s viry a získávají komplexní imunitu. Pokud se tak nestane, měli by rodiče přemýšlet o změně životního stylu dítěte.

Závěr

Období, během něhož je dítě infekční vůči ostatním, je určeno celkovou dobou trvání zvýšení teploty a zimnicí. Zpravidla je u ARVI poměrně krátká - 3-7 dní. Zahrnuje však také inkubační dobu, během které se příznaky nemoci neprojevují. Proto prevence hraje důležitou roli v redukci epizod onemocnění. Jedná se o sledování teplotních a vlhkostních režimů v místnostech, kde se nacházejí děti, minimalizaci přítomnosti dítěte na veřejných místech, racionální výživu, procházky na čerstvém vzduchu při jakémkoli počasí a tělesné výchově a sportu.

Často nemocné děti: kolikrát ročně může dítě onemocnět, prevence ARVI u dětí

S nástupem chladného počasí se dramaticky zvyšuje incidence u dětí, ale některé děti onemocnějí zřídka nebo relativně snadno a některé z nich se prakticky nedostanou z nachlazení, každá epizoda trvá několik týdnů a nemoci jsou ve skutečnosti plynulé. A často ti rodiče, kteří prakticky nevidí své děti v offseason a v zimě zdravě, se velmi obávají, zda je možné přerušit sled těchto nekonečných nemocí vůbec. Hledají lékaře a léky, které mohou pomoci při odstraňování přetrvávajícího nádchu a kašle, neustálého nachlazení a jejich komplikací. Právě tyto rodiny se stávají pravidelnými návštěvníky pediatrů a imunologů, ORL lékařů a dalších oborů. Existuje přirozená otázka - proč děti často onemocní, proč některá miminka spadají do kategorie „FIC“ - „často nemocné děti“?

Jak často dítě onemocní?

V závislosti na věku, děti, které trpí katarální a jiné infekce 6 až 20 krát nebo více za rok, mohou být uvedeny do kategorie FIC. Pokud mluvíme o dětech různého věku, kategorie FIC zvažují:

 • Ve věku 1 roku děti trpící více než čtyřmi epizodami za rok,
 • Ve věku 1-3 let, ty děti, které onemocní více než 6-7 krát ročně,
 • Po 4-5 letech, děti, které mají nachlazení více než pět epizod ročně, a žáci více než třikrát ročně.

Kromě toho, nachlazení u těchto dětí obvykle probíhá tvrdě nebo dlouho, více než 7-10 dnů, a často vyžadují antibiotika, a také mají různé komplikace nachlazení.

Tato skutečnost vytváří vážné problémy pro celou rodinu, což odráží jak fyzický vývoj dětí, tak jejich neuropsychologický stav, ale je důležité zdůraznit, že kategorie FSC není nemocí dětí, tento stav není diagnostikován.

Tato skupina dětí zahrnuje ty děti, které jsou mnohem pravděpodobnější než průměr v populaci, mají akutní respirační virové infekce a nejsou spojeny s určitými vrozenými rysy, dědičnými chorobami nebo získanými somatickými patologiemi (to znamená, že jsou relativně zdravé při narození, které prostě často chladí).

Nejčastěji tyto děti trpí rýmou (rýma), nazofaryngitidou (kombinace rýmy s faryngeální lézí), laryngitidou a tracheitidou (léze hrtanu a průdušnice) a bolestmi v krku. Kromě toho tyto děti mohou mít častou bronchitidu nebo pneumonii a existují také ORL komplikace, jako je sinusitida, otitis nebo jiné problémy.

Jaké je nebezpečí častého nachlazení?

Nachlazení jako takové trénuje imunitní systém, ale pokud se jedná o časté a opakující se patologie, mohou vést k narušení fungování a dozrávání různých tkání a orgánů. Nejedná se pouze o bronchopulmonální systém, ale také o trávicí trakt a nervový systém (zejména jeho vegetativní část). Časté nachlazení narušuje imunitní odolnost těla dítěte, tvoří poruchy v adaptačních a kompenzačních mechanismech těla. Jinými slovy, tyto děti mají méně funkcí a všechny orgány a systémy těla jsou méně vycvičené. Kvůli neustálému nachlazení a bytí doma v nemocnici jsou tyto děti méně pod širým nebem, mají organický způsob pohybu, který může také vést k rozvoji dalších metabolických onemocnění, anémie a křivice, dystrofických projevů.

Proto jsou tyto děti docela znatelné zaostávající fyzický vývoj - ve výšce a hmotnosti, stejně jako psychomotorické dovednosti. U dětí s častým nachlazením se často používá velké množství léčiv (antibiotika, antipyretika, protizánětlivá, analgetika), která mohou mít také imunosupresivní účinky - mohou do jisté míry potlačit přirozenou imunitu.

Příčiny nachlazení u dětí

Pokud hovoříme o kauzálních faktorech, které vedou v genezi dětského nachlazení, pak můžete nepochybně dát virové infekce na prvním místě. Často však začínají jako virové infekce často komplikované mikrobiálními lézemi, které zhoršují závažnost onemocnění a dramaticky zvyšují rizika vzniku různých sekundárních komplikací - jsou to pneumonie, otitis, angína, sinusitida. Podle výzkumu existuje asi 60 různých příčinných faktorů, které jsou zodpovědné za vysoký výskyt onemocnění. Všechny tyto skupiny faktorů lze kombinovat do sekcí:

 • mateřské problémy, související s neuspokojivým stavem zdraví žen. Pouze asi 3% žen přijde na zdravé těhotenství, zbytek tvoří určité patologické stavy ještě před počátkem. Je velmi důležité, aby ženy měly chronická ložiska infekcí, zejména v dýchacích cestách nebo nosohltanu.
 • perinatální faktory, způsobené problémy při porodu a v prvním měsíci po porodu. Významnou roli hraje hypoxické a ischemické poškození mozku a různá neurologická poranění, přítomnost vrozených infekcí, které v době, kdy dítě začne onemocnět, si rodiče často nepamatují. Tyto faktory jsou však lékaři často ignorovány, vzhledem k tomu, že uplynulo mnoho času. To je dáno tím, že tyto děti mají zpočátku zhoršené adaptační procesy a mechanismy termoregulace, často se může zdát nepřiměřená teplota stoupající na subfebrilní čísla:
 • - přítomnost často nebo chronicky nemocných příbuzných obklopených dětmi - bezvýznamné starší děti, zubaté zuby rodičů a chronická bronchitida dědečků. Je zdrojem infekce a často rezistentní vůči obvyklým antibiotikům.
 • vznik častých onemocnění se začátkem návštěvy mateřské školy nebo školy kvůli obeznámenosti s masivním množstvím nové mikroflóry. Na tomto pozadí může být opětovně aktivována naše vlastní podmíněně patogenní flóra, která je spojena s tvorbou smíšených infekcí (nové vředy smíšené se starými).
 • přítomnost chronických ohnisek infekce u dětí: přítomnost chronické rýmy, faryngitidy nebo adenoiditidy, chronického zánětu nosních dutin nebo sinusitidy. U často nebo dlouhodobě nemocných dětí se často objevují ložiska chronické infekce, obvykle ve formě adenoidů nebo faryngitidy.

Pozor! Významnou roli hraje přítomnost zvláštního typu infekce u dítěte - skryté virové infekce, které mohou zahrnovat - herpetickou skupinu - herpes simplex, cytomegalii nebo virus Epstein-Barr. I když viry herpes simplex šestého, osmého, sedmého typu dosud nebyly studovány, mohou být také důležité.

Pokud budeme hovořit o mikrobiální infekci, pak staphylococcus, streptokoky, hemofilní infekce, Klebsiella a některé další mikroby mohou být důležité pro děti. Často může být dalším faktorem přítomnost střevních infekcí.

Úloha imunity v častém výskytu

Časté nebo dlouhodobé nemoci dětí jsou obviňovány z oslabení imunitního systému, ale ne všichni rodiče mohou hodnotit všechny faktory, které mohou vést k oslabení imunitní ochrany jejich dítěte. Fungování imunitního systému se tak začíná utvářet v děloze, a proto faktory, jako je vývoj nitroděložní infekce, těžké předčasné narození dětí nebo jejich nezralost v důsledku vlivu různých faktorů, mohou ohrozit, že děti mohou po porodu často onemocnět a snášet každou epizodu po dlouhou dobu. infekcí.

Je důležité pro úplné vytvoření imunity dítěte, které ho krmí mateřským mlékem. Obsahuje imunoglobuliny a další imunitní faktory, které pomáhají nezralému imunitnímu systému dítěte lépe reagovat na vnější podněty a podněty. Část hotových protilátek, které ji chrání během prvních měsíců života před nachlazením a infekčními chorobami, je přenášena mateřským mlékem. S předčasným přenosem dětí do směsi nebo odmítnutím HB mohou děti trpět nachlazením od útlého věku, což oslabuje imunitní obranu. Kromě toho takové metabolické patologie a deficientní stavy jako hypotrofie, různé typy anémie nebo křivice, střevní dysbióza mohou negativně ovlivnit imunitní systém.

Výrazný negativní vliv na imunitní systém má:

 • těžké infekční nemoci dětí, chirurgie nebo zranění. V mladém věku jsou virové infekce silně narušeny imunitní obranou, zejména pokud se jedná o chronické infekce (skupina herpes virů). Pneumonie a úplavice, salmonelóza, angína, chřipka nebo spalničky mohou oslabovat imunitní obranu a vést k následným častým onemocněním. Po nich je nutná doba rehabilitace, aby tělo mohlo obnovit imunitu. Pokud je dítě v období rehabilitace náchylné k virovým infekcím, riskuje se, že bude často nemocen.
 • dlouhodobé užívání některých léků. Přípravky pro léčbu autoimunitních patologií, systémových lézí, nádorů a steroidních hormonů, masivních a dlouhodobých antibiotik mohou mít velmi negativní vliv na imunitní systém dětí. Všechny tyto léky by měly být používány pouze za přísných indikací a pouze pod dohledem lékaře, chránících děti před SARS v průběhu léčby. Po léčbě těmito léky jsou nezbytné rehabilitační kurzy pro imunitní systém.
 • chronická patologie, ložiska chronických infekcí. Přispívají k neustálému podráždění a nadměrnému vzrušení imunitního systému, což vede k vyčerpání jeho zásob a pak ohrožuje častým a dlouhodobým ARVI. Proto je důležité zabývat se takovými patologiemi, jako je angína, sinusitida, adenoiditida a mykoplazma, chlamydiální infekce, yersinie. Časté příčiny narušení imunitního systému jsou helmintické invaze a parasitóza (giardiasis), které nelze vždy identifikovat analýzou výkalů (je třeba provést krevní test na protilátky).
 • vrozený stav imunodeficience, ovlivňuje jak buněčné, tak humorální spojení. Často mohou děti na pozadí těchto anomálií trpět stejnými (opakujícími se) infekcemi. Obvykle se jedná o houbové léze, chronické problémy s ORL orgány, herpetické patologie.
 • problémy se stravou a výživou, špatný životní styl. Aby se dítě plně a správně vyvíjelo, je nezbytné racionalizovat jeho krmení, častý pobyt na čerstvém vzduchu a dostatečnou fyzickou aktivitu. Časté choroby a jejich dlouhodobý průběh jsou typické pro děti s nedostatkem vitamínů a minerálů ve stravě, obézních a sedavých, kteří jsou na vegetariánské stravě, dostávají málo slunečního světla, dietních tuků nebo sacharidů. Pokud děti chodí trochu, neztvrdnou a nedostanou dostatečnou zátěž na těle, mohou také často dlouho onemocnět.
 • kouření rodičů. Děti, jejichž rodiče kouří, zejména v přítomnosti dětí, jsou významně náchylnější k nachlazení v důsledku alergizace bronchopulmonálního systému a zvýšené citlivosti na viry a mikroby.

Průzkumy často nemocných dětí: jaké testy mají být provedeny?

Pokud je dítě často nemocné, každá epizoda nachlazení trvá déle než 2 týdny, nebo často dochází k komplikacím, které vyžadují léčbu závažnými drogami, je důležité provést důkladné vyšetření dítěte a soustředěnou analýzu jeho životního stylu, aby se zjistilo, zda existují problémy s imunitním systémem nebo faktory, které k němu vedou. problémy s ARVI.

První věc, kterou musíte udělat, je kontaktovat pediatra s žádostí o doporučení k konzultaci s imunologem. Chcete-li navštívit tohoto specialistu, musíte nejprve podstoupit vyšetření:

 • Podává se kompletní krevní obraz, který vyhodnocuje fungování imunitního systému jako celku, na základě počtu bílých krvinek a složení přípravku. Posun směrem k lymfocytóze nebo leukocytóze (zejména mladým formám) ukáže typ infekce - virové nebo mikrobiální.
 • krevní test na přítomnost latentních infekcí (herpetická skupina), mykoplazmy nebo chlamydiové infekce, infekce PC.
 • výsev odnímatelný od nosu a hltanu k flóře.
 • alergologická diagnostika se studiem hladiny imunoglobulinů E (celkové a specifické frakce).
 • imunogram se studiem spektra imunoglobulinů a aktivity fagocytózy.
 • rentgen hrudníku a v případě podezření na patologii ORL, lebky a vedlejší nosní dutiny.

V přítomnosti určitých příznaků jsou nezbytné konzultace s neurologem a gastroenterologem, endokrinologem, ORL a dalšími odborníky.

Jaké jsou nebezpečné nemoci dětí?

Pokud je dítě téměř vždy nemocné, je to problém nejen pro rodinu, ošetřujícího lékaře, ale i pro společnost jako celek. Takové děti obvykle nemohou být očkovány v souladu s očkovacím programem, mají problémy s navštěvováním prvních předškolních zařízení a pak s výukou - chybí jim výuka a mají nižší akademické výsledky. Rodiče těchto dětí jsou nuceni přeskočit práci nebo z ní odstoupit, což ovlivňuje materiální bohatství rodiny. Stát vynakládá na rehabilitaci a léčbu takových velkých dětí po celé zemi. A navíc, u dítěte přiřazeného do kategorie FIC vznikají zvláštní bludné kruhy ve vztahu ke zdraví, což ztěžuje řešení problému.

Na pozadí slabé imunity často trpí dítě, častá onemocnění oslabují imunitní systém a na pozadí oslabené imunity je dítě opět nemocné. Výsledkem je zvýšená citlivost těla dítěte na různé mikrobiální a virové agens, snižuje ochranné rezervy a vyčerpává mechanismy rezistence, často vytváří pomalé nebo chronické infekce a také vyvíjí nepříznivé zázemí pro somatickou patologii - alergizaci těla, rozvoj poruch trávení a poškození vnitřních žláz sekreci. Na druhé straně „kytice“ infekčních a somatických onemocnění vede k rozvoji významného zpoždění jak fyzického vývoje, tak neuropsychiky.

Jak oni stárne, psychologické problémy také se tvoří - komplex méněcennosti, plachost a nerozhodnost kvůli nadměrné péči rodičů, nedostatku sebevědomí a fyzické slabosti. Vzhledem k nemožnosti zachování obvyklého způsobu života pro děti to vede k tomu, že se dítě stává samostatným, může se stát poustevníkem.

To je také důležitá skutečnost ve prospěch rodičů aktivně se podílejících na prevenci častých onemocnění a posilování imunity dětí.

Metody rehabilitace často nemocných dětí

Děti, u nichž je významně vyšší pravděpodobnost, že déle onemocní, vyžadují od lékaře a rodičů systematickou práci, pokud jde o léčbu, tvorbu imunity a zpevnění. Ačkoli rodiče považují tyto faktory za nedůležité, spoléhajíce se pouze na léky, ale správná výživa, přísný denní režim a temperační postupy, intenzivní cvičení a časté cvičení venku jsou klíčovými faktory v boji proti nemocem. Ale s léčebnými metodami korekce imunity by léčbu nachlazení a jejich komplikace měli provádět odborníci - imunologové nebo pediatrové.

Neexistuje jednotný univerzální přístup k léčbě dětí z kategorie BCH, jejich rehabilitace a prevence časté morbidity. To vše je dáno tím, že tělo každého dítěte je individuální a v každém klinickém případě a situaci si každé jednotlivé dítě musí vybrat vlastní, individuálně vhodné pro věk a zdravotní stav techniky.

Je však důležité zabývat se obecnými metodami a principy rehabilitace dětí, které často trpí nachlazení. Hlavním cílem této léčby u nemocných dětí je snížení výskytu onemocnění na fyziologicky přijatelnou úroveň a ovlivnění příčinných faktorů, které vedou k nachlazení a onemocněním. Principy terapie jsou podobné principům u zdravých dětí, což bude mít vliv na příčiny (antivirové, antibiotické) a také na léky zaměřené na mechanismy a symptomy patologie.

Pokud mluvíte léčení virových infekcí, pro kategorii FIC se používá asi 10 různých skupin produktů, které jsou zaměřeny na potlačení množení virů. Pokud mluvíme o léčbě chřipky, v dětství používejte léky, které inhibují aktivitu virů - rimantadinu (nyní považovaného za neúčinného), Tamiflu a Relenzy. U závažných virových infekcí je k léčbě etiologické léčby indikováno užívání závažných léčiv (ribavirin, ganciklovir, acyklovir). Používají se pouze v přísných indikacích, pouze dávkování a pod dohledem lékaře.

Zobrazena je také aplikace. přípravky - interferonové induktory, Používají se podle schémat, která se používají k posílení imunitního systému, udržení buněčné a humorální hladiny a zvýšení odolnosti.

Pokud je to nutné, boj sekundární infekce antibiotika se používají pouze podle indikací, s ohledem na citlivost mikrobiální flóry na ně. Ukazuje také využití fyzioterapie, fyzikální terapie, zpevňovacích metod a léčiv, které mají imunostimulační účinek.

Všechny léky jsou používány pouze lékařem a jakékoli léky je třeba s ním prodiskutovat a můžete použít pouze jiná léčiva a profylaktická opatření.

Prevence častého nachlazení u dětí

Je důležité zamyslet se nad následným zdravím dítěte během těhotenství, počínaje počátkem období a ještě dříve. Pokud tedy žena plánuje těhotenství, je důležité okamžitě se vzdát všech špatných návyků - a to nejen při požívání alkoholu a kouření, ale také při nadměrném stravování, při přijímání škodlivých potravin a mnohem více. Je důležité reorganizovat ložiska chronické infekce, léčit všechny chronické patologie a korigovat endokrinní poruchy, eliminovat metabolické poruchy.

Úloha kojení

Ještě před porodem stojí za to se připravit na kojení a po narození drobků ji ihned aplikovat na prsa tak, aby dostávala první kapky mleziva, které pomáhají vyvolat imunitu. Je důležité, aby dítě získalo kolostrum v prvních minutách života, je bohaté na imunoglobuliny, které chrání dítě před infekcemi a stimulují imunitu. Neméně důležité je kojení v budoucnu, kdy se poroste a rozvine. Složení mateřského mléka obsahuje velké množství imunoglobulinů, ochranných faktorů a proteinů, vitamínů a biologických látek, které vedou k tomu, že imunitní systém je aktivně tvořen a stimulován. V průměru, před zavedením doplňkových potravin, je třeba krmit dítě pouze s prsou asi půl roku. Pokud je nutná další výživa, musíte pečlivě vybrat směs tak, aby nevyvolala alergie a neovlivnila imunitní systém.

Dodržování režimu dne

Prakticky pro všechny děti z této skupiny je typická porucha v práci autonomního nervového systému a jeho ústředních dělení, díky čemuž potřebují přísné režimové aktivity, které naladí všechny systémy a orgány na harmonickou práci. Kromě toho by tyto děti měly spát asi hodinu a půl více než jejich vrstevníci, aby se mohli zotavit. Děti, které jsou často nemocné, je důležité zůstat na čerstvém vzduchu denně, ale doba trvání se bude lišit od počasí a stavu dítěte. Můžete odmítnout chodit pouze v případě silných dešťů nebo sněžení a silné vichřice. Zbývající dny mohou být využity na procházky při pěší turistice ze školy nebo z mateřské školy. Dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách negativně ovlivňuje imunitní systém.

Očkování

Často nemocné děti, profylaktické očkování je ještě důležitější než zdravé, a můžete je chránit proti mnoha infekčním onemocněním vakcínami. Tak dostávají všechny stejné očkování - proti tuberkulóze a poliomyelitidě, záškrtu a černému kašli, všem ostatním, které jsou uloženy v kalendáři a navíc proti chřipce. Pokud mluvíme o chřipce, děti jsou očkovány předem, před začátkem sezóny, aby se mohla vyvinout imunita. Je zakázáno očkovat nemocné děti nebo během epidemie - nepomohou, ale jen škodí.

Úplná hygienická opatření

Je důležité si uvědomit, že různé parazity významně ovlivňují oslabení imunity dětí, zejména pokud se jedná o invaze helminthic. V tomto ohledu je nutné provést úplná hygienická opatření - dítě musí pera před jídlem a ve všech nezbytných situacích umýt, zakázat hraní u vchodu do domu a na záchodě. Je nutné sledovat jeho chování, nedovolit, aby se špinavé ruce dostaly do úst a komunikovat s pouličními zvířaty bez mytí rukou. Domy pravidelně potřebují obecné čištění ošetřením hraček a podlah a pro děti z rizikové skupiny (soukromý dům, zvířata v domě) je možné provádět preventivní léčbu dvakrát ročně profylakticky. Tyto postupy by měly být projednány s lékařem a prováděny u dětí starších 3 let.

Korekce výkonu

Pro často nemocné děti je důležité věnovat pozornost výživě, která je obohacena o proteiny a vitamíny, minerální složky, zatímco množství rychlých sacharidů (jedná se o sladkosti, sladkosti, cukr) by mělo být ve stravě sníženo. Kvůli zneužívání těchto produktů dochází ke kolísání hladiny glukózy v krvi, což vede k nadměrnému výskytu nervového systému. Neméně důležité je odmítnutí přijímat alergenní produkty, zejména pokud jsou v rodině alergie a je nutné předcházet alergiím. Zvláště důležité je vyloučit z potravy dětskou výživu s potravinovou chemií. Všechny potraviny pro děti by měly být vybrány tak přirozeně, jak je to jen možné, aby byly snadno asimilovatelné a vhodné pro věk. To je důležité pro kompletní práci enzymů a stimulaci chuti k jídlu.

Jak učinit dítě méně nemocným?

Kromě péče o tělesné zdraví dítěte je také důležité aktivně se starat o jeho psychický komfort a provádět aktivní prevenci problémů a duševních poruch.

Rodiče často často nepostřehnutelně trpí vážným psychickým stavem, duševními problémy dítěte a mění chování dítěte na charakter nebo nadsázky, zkažené jejich příbuznými. Pokud však děti vyvinou neurózy nebo deprese, které jsou možné i ve věku jednoho, je to extrémně negativní vliv na psychiku.

Důvody těchto poruch mohou být rodinné problémy nebo komunikace s vrstevníky, konflikty mezi rodiči, smrt nebo nemoc blízkých. Mohou vést k neustálé depresi, izolaci a pocitům vedoucím k problémům nervového systému. Psychika může ovlivnit problémy v komunikaci s dospělými v dětských skupinách, zrození více dětí v rodině, vztahy s přáteli a mnoho dalších věcí.

Často tyto problémy vedou k tomu, že jsou spuštěny patologické programy - touha po nemocných, přitahování pozornosti, přijímání porcí péče a lásky. Je důležité pečlivě analyzovat prostředí dítěte a jeho komunikaci, co může být problémem jeho komunikace, chování. Někdy může pomoci jen psycholog nebo psychoterapeut.

Při posilování imunitní obrany a prevenci časté a dlouhodobé morbidity jsou důležité tělesné kultury a sportu, masáže a dýchací postupy, stejně jako pravidelné procedury kalení. Je nutné provádět masáže až 4 krát ročně a dechová cvičení jsou možná denně, což přispívá ke zvýšení ventilace plic a reaktivity sliznic, aktivuje lokální imunitu.

Je důležité věnovat pozornost zpevňování, které je prováděno již od útlého věku, při dodržení hlavních zásad - systematických postupů a postupného zvyšování intenzity. Kontrastní duše se stanou nejoptimálnějšími pro děti jakéhokoliv věku, se začátkem procedur v období úplného zdraví a zvýšením intenzity extrémně pomalu a opatrně. Během období nemoci by měly být procedury přerušeny a pak s nimi opět postupovat, s méně aktivními vlivy a vyššími teplotami, než tomu bylo dříve. Takové techniky umožňují trénovat odolnost tkání a cév na teplotu, vlhkost, pomáhají chránit před napadením virem.

Tyto metody posilování imunitní ochrany můžete doplnit fytoterapií pod dohledem lékaře. U většiny dětí se projevují výrazné a aktivní výsledky s výjimkou dětí s alergiemi, které je třeba velmi opatrně používat. Vhodné infuze a odvar bylin, čajů a poplatků v místní formě - pro inhalaci a oplachování tělesných dutin, stejně jako pro aplikaci uvnitř.

Kurzy pro léčbu vitamínem doplňují preventivní opatření, nejlépe v kombinaci s minerály, které často nestačí dětem. Aplikujte léčebný cyklus - užívejte vitamíny po dobu 2 - 4 týdnů, poté následujte tříměsíční přestávku a opakujte průběh. Je důležité nepřekročit věkové dávky, aby nedošlo k vyvolání alergických reakcí.

Alyona Paretskaya, pediatr, lékařský recenzent

4,922 zobrazení, dnes 4 zobrazení