Folikulární bolest v krku - fotky, příznaky a léčba

Folikulární bolest v krku je infekční onemocnění, které se projevuje formou zánětu mandlí. U dospělých může být bolest v krku způsobena různými typy mikrobů a je nesena ve vzduchu rozprášenými kapičkami nebo v důsledku kontaktu se špinavými nádobami nebo s nemytými produkty.

Kauzální agens této formy bolesti v krku je nejčastěji streptokoky a stafylokoky. K onemocnění dochází, když oslabená imunita, obecná nebo částečná hypotermie těla.

Jednou z nejběžnějších odrůd je folikulární forma angíny, léčba a symptomy, o kterých budeme uvažovat dnes.

Příčiny

Proč se objeví folikulární bolest v krku a co to je? Vyskytuje se v důsledku infekce mandlí bakteriemi, které vstupují do těla exogenně (externě) nebo endogenně (dochází k regeneraci jejich podmíněně patogenní flóry). Hlavní příčinou tohoto onemocnění je infekce zvaná stafylokoky.

K výskytu folikulární anginy pectoris dochází v následujících situacích:

 • hit v streptokocích mandlí a stafylokocích;
 • přítomnost mikrobů, které se vyvíjejí v chladném období;
 • významnou hypotermii hrdla, která vedla k obecnému snížení imunitní obrany těla;
 • viry difterie, syfilis, pneumonie a další, které vedou k zánětlivým procesům v mandlích.

Oslabený imunitní systém již nemůže omezovat oportunistické mikroorganismy a začnou se intenzivně množit v ústní dutině, což způsobuje zánět mandlí.

Nezapomeňte, že folikulární tonzilitida je akutně nakažlivá, v závažných případech zůstává pacient v nemocnici. V domácnosti musí být pacient v oddělené místnosti, používat pouze osobní věci, omezené kontakty.

Co se stane s mandlemi?

U folikulárních bolestí v krku je zánět lokalizován ve folikulech mandlí, ve kterých se tvoří hnis, průsvitný přes sliznici žluto-bílými lézemi. Jak řekl slavný lékař Simanovský, obraz mandlí s folikulární anginou je velmi podobný hvězdnému nebi.

Postupem času se tato hnisavá ložiska mohou navzájem spojit a vytvořit jednu souvislou purpurovou žluto-bílou patinu na mandlích. Vředy mohou roztát tkáň a proniknout do hltanu.

Příznaky folikulární anginy pectoris

Hnisavý folikulární bolest v krku má určité symptomy, které se projevují po inkubační době - ​​obvykle trvá déle než jeden den. Na rozdíl od katarální angíny způsobují hnisavé procesy závažnější průběh onemocnění.

Příznaky anginy pectoris začínají akutně:

 • objeví se zimnice;
 • teplota stoupne na 39-40 stupňů;
 • velká slabost, pocit bolesti v dolní části zad a kloubů;
 • je ztráta chuti k jídlu;
 • lymfatické uzliny jsou rozšířené a bolestivé při palpaci;
 • palatinové mandle a části kolem nich nabobtnají, zapálí se a zčervenají;
 • jsou tam hnisavé folikuly - bílé nebo žluté plaky na mandlích;
 • vzhledem k velmi silné a akutní bolesti je obtížné spolknout pacienta;
 • se silným chladem je těžké dýchat ústy a nosem.

Vyšetření hrdla jasně ukazuje otok, otok a silné zarudnutí mandlí (nejčastěji palatin). Povrch měkkého patra a mandlí je pokryt rozptylem bílých a žlutých teček zaobleného tvaru (připomínajících zrn prosa), které jsou hnisajícími folikuly.

Protože tato angína je často kombinována s lacunarem, povrch mandlí může být pokryt bílým květem a v ústech lakuna se tvoří vředy.

Folikulární tonzilitida u dětí

Onemocnění začíná silným pocitem indispozice. Dítě se může stěžovat především na bolest v krku a zhoršení zdraví. Mezi nejoblíbenější příznaky, které přinášejí i ty nepříjemné pocity, jsou bolesti hlavy, bolestivé klouby, nevolnost při zvracení, neschopnost polykat potravu. To vše se děje na pozadí hojné horečky a zimnice, které trvají asi 2 hodiny, a pak jsou nahrazeny stavem zlepšení. Tělesná teplota prudce stoupá k vysokým číslům.

Tento stav u nemocného dítěte trvá přibližně 2 dny, kdy je během nemoci dosaženo vrcholu. Tato symptomatologie je doprovázena edémem hltanu a krku, vyrážkami, kašlem a rýmou, konjunktivitidou, bolestí v oblasti žaludku, zvýšením počtu lymfatických uzlin. Větší potíže pro dítě je dýchání a polykání.

Folikulární tonzilitida: foto

To, co tato nemoc vypadá, nabízí možnost prohlížení podrobných fotografií

Komplikace

Angina folikulární na fotografii vypadá neatraktivně, ale není to nejpříjemnější z jejího majetku. Hrozí závažné komplikace z kardiovaskulárního systému, ledvin a močového systému jako celku, destrukce kloubů. Může se stát chronickým a oslabovat imunitní systém.

Proto je tak důležité rozpoznat folikulární tonzilitidu v raných stadiích, odlišit ji od jiných nemocí, které jsou podobné symptomatologii, zahájit léčbu a ukončit ji a zároveň sledovat klid na lůžku a dodržovat nezbytná hygienická doporučení.

Léčba folikulární anginy u dospělých

Pro účinnou léčbu se z tonsil odebírá tampon, který se poté vyšetřuje laboratorními metodami, aby se stanovil původce tonzilitidy a její citlivost na antibiotika.

Ve většině případů je akutní hnisavá angína způsobena převážně beta-hemolytickou streptokokovou skupinou A citlivou na peniciliny, cefalosporinová antibiotika a karbapenemy.

Doma musíte dodržovat některá pravidla, která v případě folikulární tonzilitidy pomohou rychleji vyléčit.

 1. Dospělý nebo dítě by mělo omezit činnost a strávit co nejvíce času, nejlépe v posteli. Porušení lůžka a navíc provádění zdlouhavých povinností může dramaticky zhoršit stav pacienta a zhoršit závažnost onemocnění.
 2. Druhým předpokladem je hojné používání teplých nápojů. Doporučuje se po dobu nemoci a poněkud změnit menu pacienta. Jídlo by mělo být čisté, měkké. Z tohoto důvodu, a tak zapálený hrtan nebude podrážděný, a polknout takové jídlo je mnohem jednodušší. Doporučená dietní tabulka číslo 13.
 3. Nemocný je lepší přidělit samostatný pokoj, častěji ho vysílat a provádět mokré čištění. Nádoby, ložní prádlo a ručníky by měly být také oddělené a po použití vařit nebo nalijte vroucí vodou. Omezte kontakt s nemocnými lidmi, zejména nenechte děti - jsou obzvláště citlivé.
 4. Často nejdůležitější podmínkou pro správnou léčbu folikulární tonzilitidy doma je často kloktání. Během zákroku mohou být použita speciální antiseptika, jako je jodol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistin, furatsilin (2 tablety na šálek vody), bylinné infuze, roztok sody a sůl.
 5. Antibakteriální terapie. K odstranění streptokoků je nejčastější příčinou předepsané chráněné peniciliny (augmentin, amoxiclav). S intolerancí na skupinu penicilinu existují další skupiny antibiotik: makrolidy (azithromycin), cefalosporiny 1-2 generace (cefotaxime, cefuraxim). Dávkování je individuálně předepsáno ošetřujícím lékařem podle věku a závažnosti průběhu.
 6. Protizánětlivé a analgetické spreje pomáhají snížit podráždění, zmírnit bolest a usnadnit polykání. Mezi tyto léky patří Ingalipt, Kameton, Tantum Verde. Můžete také použít různé pastilky pro sání.

Pokud máte folikulární bolest v krku, jejíž léčba byla zahájena mimo čas, a také pokud je antibiotikum pro bolest v krku vybráno nesprávně a pokud je imunita pacienta velmi slabá, mohou se objevit vážné následky.

Antibiotika

Léčba folikulární anginy pectoris antibiotiky by měla být prováděna s přísným dodržováním jednotlivých dávek v souladu se závažností onemocnění a věkem pacienta.

Nejčastěji předepisovaná antibiotika ze skupiny penicilinů, jako je „Bitsillin“, „Amoxicilin“, „Benzylpenicilin“. Pokud je pacient alergický na peniciliny, mohou být předepsána makrolidová antibiotika (klarithromycin, erythromycin, sumamed, azithromycin) nebo cefalosporiny (cefazolin, cefalexin).

Nezapomeňte, že i když se Váš stav zlepšil, v žádném případě byste neměli přestat používat antibiotika, protože s neúplným průběhem užívání antimikrobiálního léku se u patogenu vyvine rezistence na tento typ antibiotika a onemocnění začíná znovu, ale v závažnější formě a Předchozí lék nepomůže.

To je také povinné pro průběh antibiotik, je důležité používat léky, které zabraňují rozvoji dysbiózy. Patří mezi ně Linex, Bifidumbacterin atd.

Folikulární tonzilitida: symptomy, foto a léčebný režim

Angina (akutní tonzilitida) je zánětlivé onemocnění mandlí. Vyznačuje se akutním průběhem a vyskytuje se s frekvencí 50 - 60 případů na 1000 obyvatel ročně. Často nemocné děti od 3 do 7 let, dospělí - většinou až 40 let. Je primární nebo sekundární, způsobený jak bakteriálními, tak virovými a někdy fungálními infekcemi.

Existuje mnoho různých příčin, a tedy i forem tohoto onemocnění. Mezi jeho primárními projevy patří folikulární tonzilitida. Toto onemocnění je způsobeno bakteriální flórou, takže antibiotika jsou povinná při provádění etiotropní léčby.

Co to je?

Folikulární tonzilitida je hnisavý zánět folikulů mandlí (lymfoidní formace hltanu), ve kterém se hnis nachází ve formě jednotlivých bodových lézí. Mohou být postiženy palatiny, trubice, faryngeální a lingvální mandle. Onemocnění je doprovázeno zvýšením a zánětem krčních regionálních lymfatických uzlin, do kterých proudí lymfata z ložisek zánětu.

Příčiny vývoje

Hlavní příčinou folikulární anginy je infekce patogenními bakteriemi, viry nebo plísněmi nebo autoinfekce vlastní podmíněně patogenní mikroflórou, která se aktivuje, když napětí lokální imunity klesá.

Mezi bakteriální látky, které nejčastěji způsobují bolest v krku, jsou:

 • arcanobacteria (nejčastější ve věkové skupině do 25-30 let);
 • Neisseria;
 • pneumokoky;
 • meningokoky;
 • hůlka hůlky;
 • Klebsiella; a další;
 • β-hemolytická streptokoková skupina A, GABHS (je příčinou více než 50-70% případů);
 • streptokoky skupin C a G (spolu s GABHS způsobují 30-40% všech případů anginy pectoris v pediatrické praxi).

Viry vyvolávají rozvoj onemocnění mnohem méně často, zejména v důsledku folikulární tonzilitidy jsou následující:

 • koronavirus;
 • chřipkové viry a parainfluenza;
 • Virus Epstein-Barr;
 • adenovirus;
 • rhinovirus;
 • Coxsackie A. virus

V některých případech může být onemocnění způsobeno patogenním účinkem hub Candida, obvykle ve spojení s viry nebo bakteriemi.

Infekce tkáně mandlí patogenní mikroflórou se obvykle vyskytuje prostřednictvím vzduchové kapky nebo alimentární metody, ale nelze ji vyloučit přímým kontaktem. Kromě infekce z vnějšku je endogenní infekce možná v přítomnosti chronického zánětlivého procesu v zóně ORL, zvláště často u chronické angíny (v tomto případě může β-hemolytická streptokoková skupina A přetrvávat po dlouhou dobu ve vnitřních strukturách mandlí).

Příznaky u dospělých

Prekurzory folikulární anginy pectoris jsou zánět sliznice měkkého patra, palatinových oblouků, mandlí mandlí:

 • pacient si stěžuje na bolest v krku;
 • povrch orální tkáně je hyperemický, pokrytý hlenem;
 • Vyšetření ukázalo subfebrilní teplotu, mírný otok, otok sliznice, regionální lymfatické uzliny (cervikální, submandibulární) zvětšené, bolestivé s palpací.

Během 1-3 dnů, bez léčby, se objeví první příznaky. Obecné klinické vyšetření odhalí symptomy folikulární tonzilitidy:

 1. Ostrý bolest v krku, obecná malátnost;
 2. Febrilní teplota, regionální lymfatické uzliny jsou rozšířené a bolestivé;
 3. Když faryngoskopie detekuje malé váčky (folikuly) obsahující hnis, který prosvítá přes sliznici mandlí.

Charakteristickým příznakem folikulární anginy je purulentní nekrotické oblasti, které se nacházejí vedle lakuna. Rozdělení folikulární a lacunární anginy podmíněné. Obvykle se v blízkosti nacházejí hnisaté dutiny a folikuly. Vizuálně se launární forma bolavého hrdla projevuje pruhy na amygdale, naplněné hnisavým obsahem.

Folikulární tonzilitida bez horečky. Z klasického pohledu je každý zánět, včetně folikulární tonzilitidy, doprovázen šesti vnějšími znaky:

 • otoky žláz a okolní tkáně,
 • lokální acidóza (zvýšená kyselost tkáně),
 • lokální hyperémie (zarudnutí mandlí),
 • hypertermie (zvýšená lokální tělesná teplota),
 • dysfunkce poškozeného orgánu,
 • bolest.

Velmi často v raném stádiu onemocnění jsou příznaky folikulární tonzilitidy velmi podobné infekční mononukleóze, exacerbaci chronické angíny, herpetické bolesti v krku, orální kandidóze.

Sekundární bolest v krku s mononukleózou je velmi podobná folikulu, ačkoli to může pokračovat jako lacunar:

 1. Začíná první den nemoci nebo se připojuje 5-6 dnů.
 2. Velmi typické jsou také bolesti břicha a zvětšení jater a sleziny, které nejsou přítomny v případě primárního folikulárního bolestí v krku.
 3. Kromě vysoké teploty, která proudí ve vlnách, lymfatické uzliny rostou a jsou bolestivé. Ovlivněny jsou však nejen krční, ale také axilární, okcipitální a subklavické a tříselné skupiny uzlů.
 4. Mononukleóza se liší v krevních testech (lymfocytóza, detekce mononukleárních leukocytů).
 5. Diagnóza je potvrzena imunologicky (detekce protilátek a stanovení jejich titrů) a sérologickými reakcemi krve.

Zvláště důležité je odlišit infekční mononukleózu od folikulární anginy, léčba těchto dvou onemocnění je radikálně odlišná. V případě mononukleózy nesmí být v žádném případě užívána antibiotika a hnisavá folikulární tonzilitida může být léčena pouze jimi.

Příznaky u dětí

Rychle určit hlavní zaměření zánětu u malého dítěte je poměrně obtížné. Následující příznaky by měly upozornit rodiče v počáteční fázi onemocnění:

 1. Zčervenání tváří.
 2. Prudký skok teploty nad 38 ° (s anginou pectoris, je těžké srazit teplotu).
 3. Dlouhý pláč (v dětství).
 4. Stížnosti na bolest v krku, hlavě nebo uchu.
 5. Nepříjemný zápach z úst.
 6. Poruchy příjmu potravy (průjem nebo zvracení).
 7. Zhoršení koordinace pohybu.
 8. Hrdlo červené, bílé nebo nažloutlé na jazyku.
 9. Projev vrtošivosti s prudkým poklesem fyzické aktivity (u starších dětí).
 10. Možná zmatek až do omdlení.

U dětí se onemocnění rychle vyvíjí a postupuje v akutnější formě, proto je při prvních příznacích nutné zavolat záchranný tým, který rychle vezme dítě do nemocnice infekčních nemocí. Volání okresního terapeuta v tomto případě je nevhodné, protože značně zvětšené mandle mohou blokovat dýchací cesty a vyvolávat udusení.

Jak vypadá folikulární angína: foto

Níže uvedená fotografie ukazuje, jak se nemoc projevuje u dospělých.

Komplikace a prognóza

Pozdní, neprofesionální léčba, užívání antibiotik, u nichž se vytváří rezistence tohoto typu patogenní flóry, snížená imunita pacienta je hlavní příčinou vzniku komplikací.

Nejčastěji dochází:

 • revmatismus;
 • streptokoková meningitida;
 • poškození trávicího traktu;
 • paratonsilární absces;
 • formování flegmonu;
 • pyelonefritida, glomerulonefritida;
 • sepse;
 • infekční toxický šok;
 • otitis media;
 • edém hrtanu.

Prognóza onemocnění většinou záleží na tom, jak léčit folikulární bolest v krku a jak je poskytována včasná lékařská péče. Při prvních projevech nemoci byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Jak léčit folikulární bolest v krku

Účinná léčba anginy pectoris pomocí léků není možná bez přísného dodržování následujících předpisů doma:

 1. Odpočinek na lůžku, odmítnutí zůstat na ulici 5-6 dnů, aby nedošlo k prudkému zhoršení.
 2. Strava by se měla skládat z homogenních potravin bez koření, jako jsou: obiloviny, vývar, bramborová kaše a polévky.
 3. Pravidelné vyplachování krku, 7-10 krát denně, které odstraní hrdlo hnisavých sekrecí, které zůstanou po zrání a otevření folikulu.
 4. Místnost, kde je pacient umístěn, musí být denně čištěna a odvzdušňována.
 5. Bohatý teplý nápoj, zejména nesycená minerální voda, mléko se sodou, bylinné přípravky se šípkem, heřmánek a šalvěj. Aby nedošlo k poranění zanícené sliznice, teplota kapaliny by neměla být příliš vysoká.

Pacient se může po 5 dnech zlepšit, ale nedoporučuje se okamžitě chodit do práce a navštívit veřejná místa. Imunita potřebuje čas, aby se zotavila z nemoci. Lékaři doporučují chránit tělo před kontaktem s vnějším prostředím po dobu 10 dnů. Zlepšit své zdraví pomůže zdravému spánku, správnému odpočinku, vyvážené výživě, zelenině a ovoci.

Léčba drogami

Z léků na bolavé hrdlo předepsat:

 • vitamíny (zvýšení odolnosti vůči infekci);
 • antihistaminika (Suprastin, et al.), která snižují senzibilizaci na streptokoky;
 • antipyretika (děti Paracetamol v sirupu nebo svíčky, s vysokoteplotní injekcí dipyronu a difenhydraminu). Ačkoli pediatrové často předepisují Nurofen jako analgetikum a antipyretikum, tento lék je přísně zakázán až na 2 roky a jeho použití po dobu až 12 let je relativně nebezpečné;
 • antibiotika se doporučuje téměř ve všech případech v důsledku proliferace bakterií na postižených mandlích (peniciliny Amoxicilin / Augmentin, makrolidy Sumamed / Azithromycin / Clarithromycin, cefalosporiny Cefalexin / Cefazolin).

Léčba folikulární anginy pectoris antibiotiky

Před jmenováním léku se doporučuje zasít hlen nebo hnis z povrchu mandlí na citlivost mikrobiální flóry na léčivo.

Není-li alergie na antibiotika, musíte použít:

 1. Léky první linie, kterými jsou peniciliny (inhibitor nebo polosyntetika). Jedná se o širokospektrální léky, které jsou velmi účinné při potírání streptokoků a stafylokoků. Průběh penicilinu musí být nejméně 10 dnů. Přípravky této skupiny zahrnují Ecoclav, Amoxiclav, Augmentin, Amoxicilin.
 2. Sekundární rozsah antibiotik je makrolid. Josamycin, Klacid (klarithromycin, azithromycin (Hemomitsin, Azitroks, Sumamed) Příjem těchto léčiv by měl být omezen na 5 dní, protože léky mají tendenci se hromadit v krvi, takže tento kurz poskytne 10 dní expozice bakteriím v těle.

Účinnost léčby antibiotiky je hodnocena po 72 hodinách pro zlepšení celkové pohody, snížení teploty. U tohoto pacienta během prvních tří dnů denně navštíví lékař. Při absenci účinku užívání antibiotika přejít na jinou skupinu léčiv.

Fyzioterapie

Pro provádění postupů používajících speciální zařízení - zářiče. Doma se obvykle používá infračervená lampa. Jeho hlavní činností je zahřátí, což vede k expanzi cév, stimulaci regeneračních procesů.

V podmínkách nemocnice se používá ultrafialové záření. Účinky ozařování se obvykle kombinují s inhalacemi léků, protože podle některých údajů zlepšuje propustnost tkání. Navíc má ultrafialové záření baktericidní účinek.

Také, když angína používá mikrovlnnou troubu a UHF, elektrický proud. Pro dosažení žádoucího efektu je zapotřebí soubor procedur, průměrný průběh je 5-7 dnů. Používání fyzioterapie u anginy u dětí, včetně preventivních, je rozšířené.

Chirurgická léčba

V některých případech se může zbavit folikulární tonzilitidy vyžadovat chirurgické a polooperační metody likvidace. Tato metoda se používá s častým výskytem onemocnění, která vedou ke změně mandlí a patologických komplikací. Semi-chirurgická metoda je praktikována jako další opatření v lékové terapii, která pomáhá odstraňovat hnis z mandlí. Tyto metody zahrnují: galvanické pokovování a diatermokoagulaci. Hardwarová metoda se používá k pitvě a čištění mandlí z hnisu v chronickém průběhu angíny.

Radikální cestou je odstranění mandlí nebo tonzilektomie. Ve většině případů jsou mandle zcela odstraněny, ale u velkých velikostí může být provedena částečná excize. Indikací tonzilektomie je neúčinnost konzervativní léčby. Operace se provádí nejdříve 3 týdny po přenosu folikulární anginy.

Prevence

Zvláštní opatření k prevenci rozvoje folikulární anginy pectoris, která nebyla vyvinuta. Obecná doporučení jsou následující:

 1. Izolace pacienta, protože nemoc je nakažlivá.
 2. Vyloučení vlivu traumatických faktorů v přítomnosti (prachu, znečištění ovzduší).
 3. Výživa s dostatečným obsahem vitaminu C.
 4. Udržení imunitního systému ve stabilním stavu temperačními postupy a eliminací stresu.

Léčba folikulárního bolavého hrdla musí být komplexně, s využitím všech dostupných prostředků. Nezanedbávejte ani ty metody, které nedávají rychlý výsledek (například z arzenálu tradiční medicíny), protože často zlepšují celkový stav těla, zvyšují jeho odolnost vůči infekci.

Jak léčit folikulární bolest v krku

Akutní tonzilitida nebo angina pectoris je náhlé infekční onemocnění, které postihuje tkáně mandlí. Existuje několik klasifikací této choroby, z nichž jedna je patologická. Podle posledně uvedeného může faryngoskopie (vyšetření hltanu) rozlišit následující formy akutní angíny: katarální, folikulární, lacunární a nekrotické. Podle statistik je folikulární forma akutní tonzilitidy diagnostikována poněkud častěji než jiné, takže důraz v tomto článku bude na ni kladen.

Příčiny folikulární anginy pectoris

Toto onemocnění je vždy infekční. Nejčastějším původcem je β-hemolytická streptokoková skupina A, méně často se stafylokoky a jejich kombinace se streptokoky vysévají do nátěrů.

Mikrobus vstupuje do mandlí zvenčí nebo migruje z chronických ložisek infekce jiné lokalizace (s otitis media, sinusitidou, kazem). Často je bakterie již asymptomatická v mandlích (tento stav se nazývá chronická angína) a je aktivována, když se snižuje stav imunitního systému nebo ji ovlivňují nepříznivé faktory.

 • obecná nebo lokální hypotermie;
 • kouření;
 • nadměrně suchý, znečištěný a prašný vzduch;
 • náhlé změny teploty okolí (přechod z tvrdého mrazu na velmi horkou místnost).

Epidemiologie onemocnění

Akutní tonzilitida, zejména její folikulární forma, se vyskytuje poměrně často, druhá pouze k akutní frekvenci ARVI. Pro něj, stejně jako pro virové infekce, je charakteristická výrazná sezónnost: nejčastěji bolest v krku trpí přechodným podzimním obdobím. Děti často onemocní - dítě je náchylné k této nemoci od chvíle, kdy má plně vyvinuté mandlové mandle, a to od 4–5 let. Pokud jde o dospělou populaci, stojí za zmínku, že ve sloupci "Diagnóza" lví podíl zdravotního postižení různých podniků, je to akutní tonzilitida, která je uvedena.

Čtenář se jistě zajímá o otázku "Je angina folikulární kontaminace?". Můžeme odpovědět, že ano, je to velmi nakažlivé! Infekce je přenášena hlavně vzduchem rozptýlenými kapičkami, tj. Při kýchání a kašlání. Důležitá je také nutriční hodnota (během užívání infikovaných přípravků), jakož i kontaktní cesty (prostřednictvím kontaminovaných předmětů pro domácnost). Děti jsou zvláště náchylné k infekci, takže kontakt s nimi by měl být během nemoci vyloučen.

Folikulární bolest v krku: příznaky

Každá angina pectoris, včetně folikulu, má výrazné charakteristické příznaky.

Inkubační doba, tj. Doba od okamžiku infekce až do prvních známek onemocnění, se může pohybovat v rozmezí 10–12 hodin až 1–2 dny. Po této době se objevují známky folikulární anginy:

 • silná slabost, letargie, únava;
 • bolestivé klouby a svaly;
 • zimnice;
 • zvýšení teploty na 38–40 ° C;
 • pocení;
 • těžké bolesti hlavy;
 • horší nebo žádná chuť k jídlu;
 • v prvních hodinách nemoci - nepohodlí, mírné bolesti v krku při polykání; v průběhu času se intenzita bolesti zvyšuje - stávají se nesnesitelnými, narušují polykání, ruší spánek, mohou vyzařovat do ucha;
 • často dochází ke zvýšení přední a zadní cervikální lymfatické uzliny, bolesti v oblasti při polykání, bolesti při palpaci;
 • splenomegalie splenomegalie je někdy pozorována;
 • u dětí se může vyvinout zvracení, průjem, zhoršené vědomí a dokonce meningismus (ztuhlé krční svaly).

Stojí za zmínku, že někdy nevědomí lidé odkazují na termín „folikulární angina“ jako na jednoduchou exacerbaci chronické angíny angíny (kdy se téměř nevyskytují známky intoxikace, ale pacient se obává mírného bolestivého hrdla a na povrchu mandlí se objevují malé pustuly). Právě pro tuto kategorii čtenářů bych ráda objasnila, že folikulární angina pectoris bez teploty a jiných známek intoxikace nemůže nastat - pro tuto nemoc je charakteristický velmi výrazný intoxikační syndrom (viz prvních 7 znaků ze seznamu symptomů).

Komplikace anginy pectoris

V raných stadiích nejnebezpečnějších komplikací akutní tonzilitidy jsou abscesy hltanu, mediastinitida, otitis, meningitida, sepse.

Pozdní komplikace anginy pectoris mohou být akutní revmatická horečka nebo post-streptokoková glomerulonefritida.

Diagnostika

Diagnóza obvykle není obtížná. Lékař bude schopen podezírat bolest v krku na základě charakteristických stížností pacienta a anamnézy onemocnění, vyšetření hltanu nebo faryngoskopie mu pomůže objasnit formu onemocnění: mandle palatinu jsou ostře zvětšené, jasně hyperemické (tj. Zarudlé), oteklé; na jejich povrchu jsou četné zaoblené bělavě žluté nebo žluté tečky. Měkké patro je také oteklé a hyperemické. Jak zrají, folikuly se otevírají a hnis přichází na povrch mandlí, tvořící film bíložlutozelené barvy. Tyto fólie se snadno odstraňují špachtlí (na rozdíl od filmů s podobným zářením v záškrtu) a po sobě nezanechávají krvácející vady.

Z dalších vyšetřovacích metod je důležitý celkový krevní obraz (v němž lékař pravděpodobně pozoruje výraznou leukocytózu, posun k levému leukocytárnímu vzorci, prudký nárůst ESR - někdy až na 40–50 mm / h), bakteriologické vyšetření šmouh odebraných z mandlí nebo krevní test s účelem ověření patogenu.

Vzhledem k tomu, že klinicky akutní tonzilitida streptokokové etiologie je podobná některým jiným infekčním onemocněním (například infekční mononukleóza nebo záškrt), může být pro prevenci šíření infekce lékařem vydáno doporučení k hospitalizaci na infekční oddělení.

Léčba folikulární anginy pectoris

Léčba tohoto onemocnění by měla být řešena výhradně lékařem! Vlastní léčba je v tomto případě prostě nepřijatelná, protože může způsobit závažné komplikace, někdy i život ohrožující.

Za prvé, protože nemoc je vysoce nakažlivá, pacient by měl být izolován. Je lepší, když se místo jeho pobytu stane boxem pro infekční oddělení, v některých případech je léčba doma povolena - izolace v oddělené místnosti.

Režim musí být udržován v posteli - v tomto případě bude rychlost zotavení zrychlena a následky nemoci budou minimální.

Celé období nemoci by mělo následovat šetřící dieta: jíst pouze měkké, teplé a neutrální potraviny. Pikantní, kyselé, uzené potraviny by měly být ze stravy vyloučeny. Samozřejmě stojí za zmínku, že za účelem udržení adekvátní funkce imunitního systému musí být konzumované potraviny obohaceny a nasyceny stopovými prvky. Velmi důležitou roli hraje bohatý teplý nápoj: zeleninové a ovocné ovocné nápoje, mléko s medem, zelený čaj s citronem, alkalická minerální voda bez plynu.

Léčba akutní tonzilitidy by měla být komplexní a měla by zahrnovat následující metody:

 • Povinná - užívání antibiotik (penicilin, cefalosporiny, makrolidy); musí být předepsán kurz a zrušen pouze 3-4 dny po normalizaci tělesné teploty;
 • použití antibakteriálních léků lokálního působení - lék ve formě spreje Bioparox se osvědčil více než ostatní;
 • opláchnutí úst antiseptickými roztoky (chlorhexidin, chlorofyllipt, furacilin); opláchnutí by mělo být časté (2-3 krát za hodinu), protože významem tohoto postupu není pouze inhibice mikroorganismů, ale také očištění povrchu mandlí od hnisavých nájezdů, a tedy zabránění dalšího šíření infekce;
 • léčba antiseptiky přímo mandlemi (k tomuto účelu se obvykle používají Lugolův roztok a roztok oleje Chlorophyllipta); přípravek s vatovým tamponem se aplikuje na mandle, kde působí terapeuticky;
 • použití lokálních protizánětlivých a analgetických sprejů (Kameton, Tera-flu, Ingalipt, Tantum Verde) a pastilek (Septolete, Faringosept, Dekatilen, Trakhisan, Neo-Angin a další);
 • s těžkým otokem hrdla a mandlí se doporučuje užívat antialergické léky (Cetrin, Edem, Zodak);
 • tělesná teplota do 38,5 ° С, s uspokojivou tolerancí a do 39 ° С, nedoporučujeme ji snižovat, protože při této teplotě pracuje vlastní imunita osoby co nejefektivněji; vyšší teplota je již plná nebezpečí, takže v tomto případě je znázorněno použití antipyretik (přípravků obsahujících paracetamol (Efferalgan, Panadol) nebo ibuprofen (Nurofen, Imet);
 • po přechodu onemocnění z akutního stavu na subakutního pacienta může být předepsána fyzioterapie (UHF, elektroforéza do oblasti mandlí).

Prevence folikulární anginy pectoris

Specifická prevence tohoto onemocnění neexistuje.

Aby se zabránilo rozvoji nemoci, je třeba věnovat náležitou pozornost vlastnímu zdraví. Hmota:

 • zdravý spánek;
 • vyvážená a vyvážená strava;
 • mírné cvičení;
 • kalení;
 • včasná a adekvátní léčba ložisek chronické infekce;
 • prevence somatických onemocnění.

Předpověď

Při včasné diagnóze a včasném zahájení adekvátní léčby folikulární tonzilitidy po 7-10 dnech onemocnění dochází často k úplnému uzdravení, ale v naprosté většině případů se vyvíjí chronický zánět mandlí - chronická angína.

Se samoléčbou, nesouladem s doporučeními lékaře je velmi pravděpodobné, že pozdní komplikace akutní tonzilitidy - revmatické choroby srdeční a glomerulonefritidy - jsou závažné a vyžadují neustálé lékařské sledování a medikaci.

O nebezpečí anginy pectoris a její léčbě podrobně v programu „Žít zdravě!“:

Folikulární bolest v krku - příznaky, léčba u dětí a dospělých

Folikulární tonzilitida je hnisavý zánět folikulů mandlí (lymfoidní formace hltanu), ve kterém se hnis nachází ve formě jednotlivých bodových lézí. Mohou být postiženy palatiny, trubice, faryngeální a lingvální mandle. Onemocnění je doprovázeno zvýšením a zánětem krčních regionálních lymfatických uzlin, do kterých proudí lymfata z ložisek zánětu.

 • Nejčastěji dospělí a děti onemocní během počátečního kontaktu se streptokoky nebo stafylokoky
 • Stejně jako nosiče mikrobů v chladném období
 • Nebo při lokálním vychlazení hrdla (ledová voda, zmrzlina) a snížení imunity.

Streptokokové bolesti v krku tvoří asi 90% případů. Primární streptokoková angína, způsobená beta-hemolytickým streptokokem, v kombinaci s kožní alergickou reakcí ve formě vyrážky se nazývá šarlatová horečka. Rozdíl mezi lacunárním tonzilitidou a folikulárními bolavými hrdly je v místě hnisavých ložisek a hloubky jejich výskytu. Folikuly jsou menší a povrchní útvary než mezery vyplněné hnisem.

Příznaky folikulární anginy pectoris

 • Horečka, teplota může být až 39 - 40 stupňů, a to může být po dlouhou dobu, je těžké se dostat s antipyretika, zejména s quinsy u dětí.
 • První sucho v ústech, pak lechtání, kašel a bolest v krku.
 • Postupně, otoky mandlí, zarudnutí mandlových oblouků.
 • Existují pustuly ve formě žlutých a bílých hrbolků.
 • Obecná slabost, příznaky těžké intoxikace, zimnice, bolesti hlavy.
 • Děti mohou mít průjem, zvracení, nechutenství v důsledku silné bolesti v krku.
 • U dospělých se může objevit retence stolice a zácpa.
 • Bolest svalů a kloubů, u dospělých, možná bolest v srdci, tachykardie.
 • Lymfatické uzliny jsou rozšířené, bolestivé při palpaci, do té míry, že je obtížné, aby pacient otočil hlavu na stranu.

Klinika takové bolesti v krku začíná bolestí při polykání, někdy vyzařuje do ucha. Při akutně tekoucím folikulárním bolestech v krku jsou pozorovány změny v krevním složení: zvýšené leukocyty (nad 9 g / l), posun vzorce leukocytů doleva se zvýšením počtu bodových a segmentovaných leukocytů, zvýšená eosinofilie, zvýšená ESR (někdy významná).

Velmi často v raném stádiu onemocnění jsou příznaky folikulární tonzilitidy velmi podobné infekční mononukleóze, exacerbaci chronické angíny, herpetické bolesti v krku, orální kandidóze. Sekundární bolest v krku s mononukleózou je velmi podobná folikulu, ačkoli to může pokračovat jako lacunar:

 • Začíná první den nemoci nebo se připojuje 5-6 dnů.
 • Kromě vysoké teploty, která proudí ve vlnách, lymfatické uzliny rostou a jsou bolestivé. Ovlivněny jsou však nejen krční, ale také axilární, okcipitální a subklavické a tříselné skupiny uzlů.
 • Velmi typické jsou také bolesti břicha a zvětšení jater a sleziny, které nejsou přítomny v případě primárního folikulárního bolestí v krku.
 • Mononukleóza se liší v krevních testech (lymfocytóza, detekce mononukleárních leukocytů).
 • Diagnóza je potvrzena imunologicky (detekce protilátek a stanovení jejich titrů) a sérologickými reakcemi krve.

Zvláště důležité je odlišit infekční mononukleózu od folikulární anginy, léčba těchto dvou onemocnění je radikálně odlišná. V případě mononukleózy nesmí být v žádném případě užívána antibiotika a hnisavá folikulární tonzilitida může být léčena pouze jimi.

Jak léčit folikulární bolest v krku antibiotiky

První den vývoje folikulární anginy by měl mít pacient tampóny z hltanu a nosu na Leflerově hůlce (difterický patogen), z něhož je nutné rozlišovat anginu pectoris. Poté začíná léčba onemocnění. Hlavní léčbou je předepisování antibiotik. Nejprve musí potlačit bakteriální flóru a v případě streptokokové anginy zajistit prevenci takových strašných komplikací jako revmatismus:

 • Pokud akutní revmatická horečka vyvolá pouze teplotu s intoxikací a vyvolá zánět kloubů, poškození nervového systému, stěny a chlopně srdce
 • Chronická revmatická choroba je těžké srdeční onemocnění s progresivním srdečním selháním a invaliditou pacientů. Také v případě geneze streptokoků v krku se bojíme sekundární glomerulonefritidy, což vede k chronickému selhání ledvin.

Proto vždy v nepřítomnosti alergie na tento typ antibiotik:

 • Peniciliny (polosyntetické nebo chráněné inhibitorem) jsou léky první linie. Jedná se o širokospektrální léky, které jsou účinné proti stafylokokům a streptokokům. Průběh penicilinů by měl být 10 dnů. Jedná se o Amoxicilin (Flemoxin Soluteb), s rezistencí patogenu, Amoxicilin s kyselinou klavulanovou Augmentin (140-250 rublů), Amoxiclav (120-300 rublů), Ecoclav (170-280 rublů).
 • Druhou řadou antibiotik jsou makrolidy. Azithromycin (Sumamed, Azitroks, Hemomitsin), klarithromycin (Klacid), josamycin. Jejich směnný kurz může být omezen na 5 dní, protože léky se hromadí v krvi a tento průběh poskytne deset dní expozice bakteriím.

Účinnost léčby antibiotiky je hodnocena do 72 hodin snížením teploty a zlepšením celkové pohody. U tohoto pacienta během prvních tří dnů lékař navštíví. Když je antibiotikum neúčinné, je nahrazeno lékem z jiné skupiny.

S tak závažným onemocněním, jako je folikulární bolest v krku, by léčba antibiotiky neměla být zastavena poté, co se stane snadnější. S časným ukončením kurzu je možný výskyt rezistence bakterií na toto antibiotikum a v případě recidivy anginy pectoris bude bezmocný, stejně jako rozvoj závažných komplikací.

Symptomatická léčba

Pacient by měl dodržovat lůžko, oslabený pacient by neměl jít ven, protože to může vést k vážnému zhoršení stavu.

 • Antipyretika a antihistaminika

Pro snížení příznaků anginy pectoris použijte nesteroidní protizánětlivé léky, které snižují bolest a teplotu (nurofen, paracetamol, ibuklin). Antihistaminika se také používají ke snížení alergické složky zánětu (viz seznam léků na alergie, Loratadine, Claritin, Clarincens, Cetrin).

Aby se zabránilo těžké dehydrataci těla od horečky a těžké intoxikace, jak se zbavit toxinů co nejdříve, jsou bohaté teplé nápoje jsou uvedeny, nejlepší ze všeho, teplé mléko se sody nebo minerální vody bez plynů, stejně jako fytotika pomoci s heřmánkem, šalvěj a dogrose. Teplota kapaliny by měla být optimálně pohodlná, ne horká a ne studená, aby nedošlo ke zbytečnému zranění zapálené sliznice.

Jídla by měla být pokud možno homogenní, protože při polknutí pevné potravy dochází k výraznému zvýšení bolesti při polykání, dieta by měla sestávat z tekutých obilovin, polévek, vývarů. Je také důležité, abyste místnost pravidelně větrali a čistili každý den.

Kromě antibiotika je nutné doplnit léčbu lokálními postupy. Vývoj tohoto onemocnění je nejprve v tvorbě hnisavého folikulu, jeho zrání, růstu velikosti a nakonec procesu otevírání folikulu. To je kvůli neustálé přítomnosti hnisavého výboje v ústní dutině nejdůležitější podmínka pro správnou léčbu folikulární angíny je považována za časté kloktání.

Kloktání s bolestmi v krku by mělo být co nejrychleji až 6-10 krát denně. Během zákroku mohou být použita speciální antiseptika, jako je jodol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistin, furatsilin (2 tablety na šálek vody), bylinné infuze, roztok sody a sůl. Farmaceutický průmysl také nabízí celou řadu různých aerosolů, které jsou vhodné pro použití - Ingalipt, Tantum Verde, Hexoral. Můžete také zmírnit bolest v krku a otoky pomocí vstřebatelných tablet a pastilek - Faringosept, Geksoral tabs, atd. Kromě dezinfekčního účinku, kloktání pomáhá vymýt hnisavé sekrece, které se tvoří po otevření folikulů.

Tam je jeden populární způsob léčby folikulární tonzilitidy - kloktání s tímto roztokem: vzít 1 řepa, třít na jemném struhadle, ve výši 1 šálek tříté hmoty - 1 polévková lžíce 6% jablečného octa, lepší domácí, kombinovat ocet s červenou řepou, dát směs na tmavém místě po dobu 4 hodin, vytlačte šťávu přes tlustý hadřík, takže kloktejte každé 3 hodiny. Šťáva z červené řepy s octem má antibakteriální vlastnosti.

Folikulární bolest v krku - komplikace

Pokud má pacient následující příznaky 6 dní po zahájení léčby, znamená to zhoršení stavu a selhání léčby:

 • horší bolest v krku
 • zvýšená tělesná teplota
 • obtížné polykání
 • vnějšího nádoru v oblasti zánětlivých mandlí kolem krku
 • bolest lymfatických uzlin

Pokud máte folikulární bolest v krku, jejíž léčba začíná pozdě, a také pokud je antibiotikum pro bolest v krku vybráno nesprávně as velmi oslabenou imunitou pacienta, mohou se vyskytnout závažné komplikace:

 • paratonsilární absces na prvním místě
 • Lemierreův syndrom
 • infekční toxický šok
 • streptokoková meningitida
 • revmatismu
 • glomerulonefritida

Pokud neprovedete léčbu antibiotiky, ignorujte kloktání, pak může dojít ke komplikaci, pokud se hnisající folikuly neroztrhnou v ústní dutině, ale v tkáni téměř mandlí. Pak to může vést k vážnému následku - infekce krve.

Léčba anginy pectoris

Léčba folikulární anginy pectoris

Folikulární bolest v krku - onemocnění charakterizované tvorbou hnisavých folikulů na mandlích a doprovázených těžkými příznaky intoxikace. V této formě bolesti v krku se teplota často zvyšuje na 38 stupňů a vyšší, polykání je obtížné a celkový pocit pohody je vyslovován. Jak léčit folikulární bolest v krku je nutné myslet již při prvních známkách nemoci, protože nedostatek adekvátní léčby může vést k závažným komplikacím, z nichž nejzávažnější jsou revmatismus, poškození ledvin, rozsáhlý flegmon.

Základní principy léčby

Angina označuje infekční onemocnění, která se vyvíjejí po proniknutí bakterií do nosohltanu. Bylo zjištěno, že v 90% případů způsobuje folikulární bolest v krku streptokoky, které lze řešit až po použití antibiotika. V závažných případech je nutné konzultovat s lékařem přesnou diagnózu, protože podobné příznaky onemocnění lze pozorovat při záškrtu nebo mononukleóze, tyto infekce vyžadují zcela jinou léčbu. K dosažení pozitivního výsledku v léčbě anginy pectoris se lze řídit pouze nejdůležitějšími doporučeními lékařů.

 • Je nutné použít širokospektrální antibiotikum.
 • Antibakteriální léčba by měla pokračovat i po vymizení symptomů anginy pectoris, k eliminaci patogenu dochází pouze za 7-10 dní.
 • V prvních dnech infekce je třeba dbát na odpočinek, zejména u malých dětí.
 • Je nutné jídlo upravit - je nepřijatelné používat příliš horké nebo studené potraviny a nápoje. Během nemoci, musíte pít hodně tekutin, je nutné odstranit toxiny nahromaděné v těle.
 • Nelze odstranit pustuly a namazat zapálené mandle léčivými roztoky - při nesprávné manipulaci se rozšíří pouze oblast zánětu.
 • Časté bolesti v krku vyžadují identifikaci zdroje infekce. Onemocnění je zhoršeno zhoubnými zuby, onemocněním ledvin.
 • Tělesná teplota pod 38,5 ° C pro snížení použití antipyretik se nedoporučuje. Vysoká teplota přispívá k rozvoji ochranných komplexů, které ztělesňují lidské tělo proti infekci.
 • Zahřívání hrdla není prováděno, dokud se teplota nestabilizuje.

Dodržování všech doporučení lékaře se vyhne komplikacím a zabrání přechodu akutní folikulární anginy na chronickou formu. Zvláštní pozornost při léčbě anginy pectoris by měla být věnována dětem, jak léčit folikulární anginu pectoris u dětských rodičů.

Léčba léčení folikulární tonzilitidy

Léčba folikulární anginy by měla být komplexní, s použitím farmaceutických léčiv a domácích léčiv. Dobře navržený léčebný režim zlepší pocit pohody během 2-3 dnů, v budoucnu bude nutné pouze zcela odstranit patogen a posílit tělo. Následující léky jsou předepisovány z drog:

 • Antibiotika. Výhodné jsou cefalosporiny, makrolidy - cefamizin, cefalexin, solutab, ampicilin. Léčba pokračuje další tři až čtyři dny po normální teplotě. Lékař bere dávku léků, některé léky se počítají na základě tělesné hmotnosti. Děti jsou vhodnější podávat takovou dávkovou formu antibiotika jako suspenzi.
 • Je nutné použít lokální antibakteriální látky. Dobře se choval v léčbě anginy pectoris u dětí a dospělých doporučených léků Bioporox ve formě aerosolu.
 • Protizánětlivé a analgetické spreje pomáhají snížit podráždění, zmírnit bolest a usnadnit polykání. Mezi tyto léky patří Ingalipt, Kameton, Tantum Verde. Můžete také použít různé pastilky pro sání.
 • V prvních dnech nemoci je nutné co nejrychleji kloktat antiseptiky - chlorhexidinem, furacilinem. Během oplachování není sliznice pouze změkčená, ale je odstraněna také část patogenních bakterií, což zabraňuje dalšímu šíření infekce.
 • V případě silného otoku hrdla lékař předepíše antihistaminika - Zodak, Cetrin. Jejich použití usnadňuje stav pacienta. Antihistaminika jsou často předepisována dětem během léčby antibiotiky, což zabraňuje rozvoji alergických reakcí na antibiotika.
 • Po normalizaci teploty může být pacientovi předepsána fyzioterapie.
 • V případě oslabené imunity a při léčbě malých dětí je indikováno použití antivirotik a imunomodulátorů, pokud je příčinou bolesti v krku virus.
 • Při použití antibiotik je důležité používat léky, které zabraňují rozvoji dysbiózy. Patří mezi ně Linex, Bifidumbakterin.
 • Folikulární tonzilitida se často vyskytuje ve spojení s rýmou, takže v tomto stavu je nutné použít nosní kapky. Derinatové kapky nejen eliminují zánět, ale mají také imunomodulační účinek, takže se často používají v pediatrické praxi.

Neměli bychom zapomínat, že ve vzácných případech je angina pectoris způsobena houbami nebo viry. K jejich odstranění je nutná jiná terapie, proto je v případě anginy pectoris nutná návštěva u lékaře - pouze po testech lze spolehlivě určit typ patogenu.

Léčba folikulární anginy pectoris doma

Folikulární tonzilitida u dospělých a dětí, které ji snášejí snadno, je obvykle léčena ambulantně, to znamená doma. Jak léčit folikulární bolest v krku doma bude záviset na rychlém zlepšení zdraví. Bolest v krku je přenášena vzduchem, takže nemocný člověk je zdrojem patogenů, které mohou způsobit nemoc lidí kolem sebe. Při léčbě bolesti v krku doma byste měli dodržovat tato doporučení:

 1. Doporučujeme umístit nemocnou osobu do oddělené místnosti a dát mu osobní ručník a nádobí. Po každém jídle by měly být šálky a lžíce dezinfikovány.
 2. Je nutné, aby se místnost často provzdušňovala a aby se v ní provádělo alespoň dvakrát denně mokré čištění.
 3. Pacient musí mít vždy teplý nápoj. Nejlepší ze všeho je, pokud to bude odvar z divoké růže nebo protizánětlivé bylinky, brusinkové ovocné nápoje, teplý čaj s citronem, kompoty.
 4. Musíte kloktat alespoň jednou za dvě hodiny. Pro oplachování můžete použít odvar ze šalvěje, měsíčku, heřmánku. Následující složení má dobrý účinek - polovina čajové lžičky sody a soli se zředí ve sklenici teplé vody, do roztoku se přidá několik kapek jódu. Tato směs má negativní vliv na bakterie a dokonale vymyje puchýře.
 5. V prvních dnech nemoci by mělo být jídlo otíráno, ne příliš slané. Použití uzeného masa, příliš mastných, kyselých a nakládaných jídel je vyloučeno.
 6. Oslabené tělo pacienta pro úplné uzdravení vyžaduje další dávku vitamínů. Je možné zajistit dodávky základních stopových prvků konzumací čerstvého ovoce a zeleniny ve velkém množství. Maximální množství vitamínu C nezbytné pro onemocnění je v bobulích, zejména u černého rybízu. To je nejlepší jíst v malých porcích, bude to zmírnit tělo a dát mu čas vstřebat všechny živiny.
 7. Postel by měl pokračovat, dokud se teplota normalizuje. Během akutního období onemocnění se nedoporučuje namáhat oči nadměrným čtením nebo sledováním televize.

Pomoc při eliminaci příznaků folikulární tonzilitidy a tradiční medicíny.

 1. Nasekaná hlava čerstvého česneku se nalije sklenkou jablečné šťávy. Výsledná suspenze se zahřívá na sporáku po dobu pěti minut a potom se filtruje. Léčivá tekutina se vypije v malých doušcích a po použití je třeba si lehnout pod deku. Během prvního dne léčby se doporučuje vypít alespoň tři sklenice směsi česneku a jablka.
 2. Smíšené strouhané zelené jablko, cibule a dvě lžíce přírodního medu mají baktericidní, protizánětlivý a změkčující účinek. Směs musí být požívána několikrát denně v lžíci.
 3. Dobře pomáhá při eliminaci propolisu infekčního patogenu. Malý kousek propolisu musí být žvýkán na měkkou texturu a ponechán na tváři půl hodiny nebo déle.

Folikulární bolest v krku je náchylná k relapsu onemocnění. Aby člověk přestal trpět projevy nemoci, je nutné dodržovat preventivní opatření a zpevnit tělo. Nemůžete supercool, pít studené nápoje v horkých dnech, u dospělých pacientů, chronická angina pectoris často vyvíjí, když kouření a zneužívání alkoholu, bez vyloučení těchto faktorů, onemocnění bude doprovázet osobu po celý život. Je naprosto možné zcela odstranit folikulární bolest v krku, hlavní je v průběhu terapie ukázat vytrvalost a provést celý průběh léčby až do konce.