Mokré kašel

S pomocí mokrého kašle se tělo zbaví infekce v dýchacím systému. Vylučování sputa je metoda odstraňování bakterií z hrtanu, průdušek a plic, takže takový kašel je pouze známkou onemocnění. Jaké jsou způsoby onemocnění a jak léčit mokrý kašel?

Odrůdy symptomu nemoci

Léčba vlhkého kašle u dospělých zahrnuje stanovení jeho typu. Na základě trvání onemocnění se rozlišují tyto odrůdy:

1. Akutní. Vyskytuje se jako příznak infekčního onemocnění způsobeného cizím tělesem v dýchacích cestách nebo vdechováním chemických a toxických látek. Doba trvání - ne více než 3 týdny.

2. Chronické. Příčiny tohoto typu kašle zahrnují nemoci plic a průdušek, hromadění hlenu v dýchacích cestách. Takový kašel trvá 3 týdny.

Po identifikaci typu identifikujte příčiny indispozice - pomáhá pochopit, jak léčit mokrý kašel.

Příčiny

Léčba mokrého kašle by měla začít správným určením příčin, které ho vyvolaly. Přítomnost reflexu kašle je známkou vývoje několika nemocí, jak snadno léčitelných, tak závažnějších patologií.

Mezi příčiny mokrého kašle u dospělých patří následující onemocnění:

1. ARI a ARVI jsou nejčastější příčiny bakterií a sputa v těle.

2. Sinusitida, rýma, sinusitida. Tyto patologie jsou indikovány kašlem v noci nebo po probuzení.

3. Bronchitida, pneumonie. Bronchiální sekrece pomáhá tělu zbavit se bakterií. Pokud správně léčíte bronchitidu, zabráníte tomu, aby se onemocnění stalo závažnějším, kašel půjde spolu s bronchitidou.

4. Alergická reakce. Kašel se sputem je běžným jevem, když alergeny vstupují do dýchacích cest - organické nebo chemické látky, které způsobují zánět. Alergické procesy mohou být také sezónní a je velmi důležité je odlišit od ARVI.

5. Plicní edém, do kterého krevní plazma vstupuje do alveol.

6. Srdeční selhání. Kašel se sputem není neobvyklý při porušení práce srdečního svalu.

7. Černý kašel. U tohoto onemocnění je syndrom kašle protrahovaný, paroxyzmální povahy.

8. Tuberkulóza. Tato patologie je doprovázena přítomností kapiček krve ve sputu, které jsou patrné při kašli.

9. Podchlazení. V této situaci trpí pacient horečkou.

10. Nepříznivé výrobní podmínky. Prach a částice škodlivých látek se mohou dostat do dýchacích cest, přičemž při použití ochranných prostředků není vždy možné vyhnout se syndromu kašle.

Zpravidla může lékař určit povahu nástupu a řádně vyléčit vlhký kašel. Lékařská pomoc je zvláště důležitá v případě, kdy je syndrom kašle s ARVI a ARD narušen déle než dva týdny - možná je to známkou závažnějšího onemocnění.

Příznaky nebezpečné pozice

Existuje celá řada známek, kterými lze určit, že pacient potřebuje naléhavou výzvu k odbornému lékaři. Situace se stává nebezpečnou v následujících případech:

Teplota 37,5-38 ° C trvá déle než týden a 38 ° C déle než tři dny;

Pacient ztrácí váhu, hojně se potí, stěžuje si na nedostatek chuti k jídlu;

· Útoky nastanou náhle a nepřesáhnou hodinu;

• Sputum se stává viskóznějším a hojnějším;

Krev a hnis jsou pozorovány v hlenu.

Na klinice bude pacient odeslán ke zkouškám, které umožní zjistit možné příčiny patologie a stupeň její závažnosti. Součástí vyšetření je i fluorografie a naslouchání dýchacímu ústrojí pro přítomnost sípání. Kromě toho může pacient vzít šmouhu z hrtanu.

Léčba patologie

Po zjištění příčin byste se měli zbavit příznaku nemoci. Existují různé metody léčby - od moderních zdravotnických výrobků až po tradiční receptury testované časem. Jak vyléčit mokrý kašel tak, aby se nemoc neobtěžovala znovu a znovu?

Tradiční metody

Tradiční a známé z dětských metod se stávají méně populárními, ale proto neztrácejí svou účinnost. Nejúčinnějším způsobem, jak zmírnit syndrom kašle, jsou hořčičná omítka a plechovky. Hořčice pilulky se používají k léčbě vlhkého kašle bez horečky, protože tato metoda ohřívá tělo ještě více. Kontraindikace jsou také přecitlivělost těla, nádory, astma, lupénka.

Jehly z hořčice by měly být navlhčeny v teplé (40-45 °) vodě a aplikovány na hrudní kámen těsně pod lopatky a mléčné žlázy. Z výše uvedeného je nutné dát ručník a zakrýt pacienta koberec. Pro léčbu mokrého kašle u dospělých se doporučuje uchovávat hořčičnou omítku déle než 15 minut, pro děti - maximálně 7 minut. Po zákroku otřete kůži ručníkem a znovu zabalte pacienta.

Další účinný postup, se kterým můžete léčit kašel bez horečky, je léčba plechovkami. Při použití skleněných nádob je nutné se vypořádat s ohněm. Moderní analog tradičních plechovek je vakuové plechovky. Mohou být dány jednoduchým dotekem.

Postup se provádí takto:

1. Banky kontrolují integritu a zbavují se trhlin nebo jiných vad.

2. Banky se promyjí horkou vodou a mýdlem.

3. Pacient je položen na břicho na tvrdý povrch a potřený krémem na zádech.

4. Vlněná bavlna na kovové pletací jehlici, navlhčete alkoholem, protřepejte a zapálte.

5. Uvnitř lékařské nádoby umístěte hořící jehlu na 2 sekundy.

6. Nádoba je umístěna na zadní straně.

7. Po umístění všech plechovek pacienta zabaleného do teplé deky.

8. Nádoba se odstraní mírným nakloněním na stranu - to pomůže vpustit vzduch a odstranit nádobu.

Procedura trvá asi 30 minut.

Pozor! Vkládání bank na páteř je přísně kontraindikováno.

Kontraindikace pro použití plechovek jsou také horečka, tuberkulóza, onkologie a infekční kožní onemocnění.

Léčba drogami

Příznivci drog mohou také najít vhodný způsob, jak zastavit kašel. Léčba "produktivní" formy onemocnění se uskutečňuje za pomoci činidel, která vykašlují a rozpouští sputum. Proto je kontraindikován k léčbě mokrého kašle suchými prostředky: zabraňují reflexu kašle a neumožňují únik hlenu z dýchacích cest. Taková léčba je zbytečná: v těle přetrvává sputum a bakterie, což znamená, že zánět bude pokračovat.

Je vhodné používat výrobky, jejichž složení zahrnuje následující rostlinné látky:

Lékárna by měla objasnit, pro jaký typ kašle bude léčba použita. Mukolytické léky jsou léky, které jsou tenké a vylévají. Tato kategorie léků zahrnuje:

Tyto prostředky se používají, pokud je sputum viskózní a tlusté. Pokud je bronchiální sekrece tekutá, je nutné ji odstranit z dýchacího traktu. K tomu použijte prostředky vykašlávání:

• Roztok hydrogenuhličitanu sodného nebo prášek;

Většina z výše uvedených léků je prezentována v různých formách - tablety, masti, sirupy.

Existují expektoranty na bázi bylinných složek, které obsahují také syntetické látky. Mnoho léčiv kombinuje vlastnosti mukolytických i expektorančních léčiv, díky kterým mají dvojí účinek. Je také užitečné k léčbě mokrého kašle u dospělých pomocí homeopatických mastí - kompozice aplikovaná na kůži proniká do krevního oběhu, zahřívá se a hojí tělo.

Lidové recepty

Tradiční medicína také dokonale ulevuje od mokrého kašle u dospělých. Osvědčené vícegenerační recepty mohou doma vyléčit kašel. Ve stejné době lidových prostředků pro mokrý kašel bude stát minimální náklady.

Malátnost může být léčena následujícími recepty:

1. Nejoblíbenější a nejznámější způsob: mix horkého mléka s medem a máslem. Můžete také vařit cibuli a stroužek česneku v mléce, vyjměte je a přidejte lžíci medu. Pijte tento nástroj by měl být 1 polévková lžíce. každou hodinu

2. Pečeme 1-2 ovoce fíků ve 200 ml mléka po dobu 15-20 minut. Vezměte vývar teplý 2 krát denně.

3. Nalijte 2 lžičky. lněné semínko 250 ml vody. Vařte 10 minut. Přidejte med a pijte během dne.

Následující bylinné dekorace a infuze pomohou zbavit se sputa:

1. Odvar jitrocelu - 3x denně, 20-30 minut před jídlem, 1/3 šálku.

2. Vezměte dovnitř po jídle heřmánkový odvar - tato rostlina má protizánětlivý účinek a uklidňující účinek.

3. 1 polévková lžíce. šalvěj nalijte 250 ml vroucí vody. Trvejte 20 minut, namáhejte a přidejte trochu medu. Prostředky k pití teplé asi 4 krát denně.

4. Smíchejte půl sklenice březových pupenů se sklenkou limetkového květu a nalijte sklenici vody a vařte asi 5 minut. Prostředky pro napětí, chladné, přidejte 1 lžičku. medu Pijte během dne na 4 recepce.

Vlhký kašel u dospělého člověka se vylučuje běžnou cibulkou a česnekem. Potřebují několikrát denně stříhat a dýchat.

Vdechování výparů brambor pomůže zbavit se sputa - změkčí a zvlhčí hlen. Zahalte hrnec brambor do ručníku a pacient by měl přikrýt deku. Doba trvání procedury je 5-7 minut.

Tradiční medicína je dobrým doplňkem k hlavní léčbě. Pomocí svých metod je důležité dbát na vaše zdraví. Pokud se stav zhorší, musíte přijmout závažnější opatření.

Prevence: jak zůstat zdravý

Léky na mokrý kašel se liší velkou rozmanitostí a stupněm účinnosti. Je však důležité mít na paměti - aby se zabránilo vzniku nepříjemné nemoci, je nutné dodržovat jednoduchá preventivní opatření:

1. Pro častější větrání místnosti. Pokud již kašel začal, pak suchý a horký vzduch přispěje pouze ke stagnaci hlenu.

2. Přestat kouřit a vyhnout se pasivnímu vdechování tabákového kouře.

3. Pravidelně provádějte mokré čištění.

4. Oblečení pro počasí a vyhnout se podchlazení.

5. Buďte opatrní v období sezónních epidemií - vyhněte se dlouhodobému pobytu na přeplněných místech.

V žádném případě se pacientům nedoporučuje, aby se sami lékali, zejména pokud má malátnost stále více závažných forem. Příznakem vážné nemoci může být neškodný a častý reflex kašle. Specialista by měl zvolit správnou léčebnou strategii a určit, co má léčit mokrý kašel.

Léčba mokrého kašle doma

Vysoké tempo života diktuje své vlastní podmínky, lidové prostředky na mokrý kašel pomáhají zotavit se dříve v případě nachlazení a návratu k obvyklé rutině. Léčba by samozřejmě měla být komplexní a pokud lékař předepsal léky, musí být užíván a tradiční léčba umožní rychlejší léčbu.

Proč se objeví mokrý kašel

Když do těla vnikne patogen respirační infekce, vyvíjí se zánět sliznice dýchacích cest. Nejprve se viry nebo bakterie aktivně množí, infikují stále více buněk, ale po chvíli se imunitní síly těla mobilizují.

Sliznice začíná vylučovat látky, které zabíjejí patogen, stejně jako hlen, který obklopuje škodlivé částice. Leukocyty, které se také podílejí na imunitní reakci, přicházejí na povrch z tkání. Pohlcují fragmenty bakterií, zničené buňky a umírají a tvoří hnisavý sputum.

Výsledné hnisavé sputum by mělo být odstraněno, protože slouží jako živná půda pro bakterie a zabraňuje výměně plynu. Na konci procesu očištění se obnovují epiteliální buňky dýchacího traktu a dochází k regeneraci.

Pokud je sputum spousta, je tlusté nebo nahromaděné v lumenu malých průdušek, pak je proces jeho výtoku obtížný.

Mokrý kašel s obtížným oddělením sputa někdy přetrvává několik dní po normalizaci teploty a celkové pohodě, což omezuje schopnost osoby pracovat. Pak použijte nástroje oficiální a tradiční medicíny pro mokrý kašel.

Co dělat, když kašel

Chcete-li rychleji kašlat, musíte se řídit některými obecnými doporučeními. Budou užitečné pro všechny respirační infekce.

Několik dní, zatímco se teplota udržuje, je nutné strávit doma, aniž by šel ven. Během tohoto období se obrana těla podílela pouze na boji proti infekci. Hypothermia nebo stres vede k oslabení imunitního systému.

Jídla by měla být lehká a vyvážená. Zvláštní pozornost by měla být věnována získání dostatečného množství vitamínů s čerstvým ovocem a zeleninou.

Místnost, kde je pacient umístěn, by měla být pravidelně větrána tak, aby částice prachu a sputa s velkým počtem patogenů ve vzduchu nestačily.

Je však nutné udržovat dostatečnou vlhkost. Vzduch přicházející z ulice během chladného období se zahřívá, jeho vlhkost klesá. To vede k vysychání sliznic, ještě většímu zhutnění sputa. Vlhkost by měla být udržována uměle zvlhčovačem. Pokud ne, pak v místnosti můžete pověsit pár mokrých froté ručníků.

Měli byste pít až 1,5-2 litrů tekutiny denně. To je nutné z důvodu zvýšeného pocení a také usnadnit práci ledvin při eliminaci toxinů. Kromě toho voda přispívá k ředění sputa. Je lepší pít kompoty, ovocné nápoje z bobulí s medem a citronem.

Jaké léky jsou předepsány pro produktivní kašel

Při kašlání existuje několik skupin léků. Některé z nich jsou indikovány suchým neproduktivním kašlem, jiné se používají při kašli.

Při mokrém kašli aplikuji 2 hlavní skupiny drog:

Mukolytika - zředěný hlen. Hlen, který se tvoří v průduškách, si zachovává svou konzistenci díky speciální struktuře molekul - jsou dlouhé, jako polymerní molekuly.

Mukolytika chemicky reagují s bílkovinami hlenu a ničí je. V důsledku toho se molekuly hlenu rozpadnou na krátké fragmenty, které jsou snadněji ředitelné vodou a hlen ztrácí svou hustou konzistenci.

Skupina mukolytik zahrnuje acetylcystein (ACC), karbocystein, ambroxol, bromhexin. Ambroxol a bromhexin mají další vlastnost - stimulují produkci povrchově aktivního činidla, což je látka, která také usnadňuje uvolňování sputa.

Expectorant - drogy, které usnadňují podporu sputa. Tyto léky působí na sliznici žaludku, dráždí jeho receptory. Jako výsledek, centrum zvracení a (nepřímo) centrum kašle jsou aktivovány, jak oni jsou lokalizováni blízko v medulla.

To snižuje práh reflexu kašle, zvyšuje sekreci tekuté části sputa, třes chvění se stává produktivnější, sputum se odchyluje s menším úsilím. Tyto léky zahrnují drogy založené na lékořice, thermopsis, podběl, trikolorní fialky, anýz, oregano, a jisté chemikálie.

Toto rozdělení je nějakým způsobem libovolné, většina v současné době užívaných léčiv má kombinované složení a má jak mukolytický, tak expektorační účinek.

Mohou také zahrnovat antihistaminikum a antitusické složky, antispasmodika. Při výběru léku proti kašli na mokrý kašel byste měli znát jeho složení. Existuje mnoho synonym a analogů léčiv vyráběných různými výrobci, liší se pouze formou uvolnění a ceny.

Jaké bylinky se používají k léčbě kašle ve sputu

Dlouho byly používány různé bylinky pro boj proti kašli. Oficiální medicína některé z těchto znalostí systematizovala. Na základě rostlinných surovin se vyrobilo velké množství léků.

Pro léčbu mokrého kašle mohou být použity infuze, odvar rostlin pro orální podání, inhalaci a kloktání. Při použití bylin ve své přirozené formě je chemická složka léčiva, která je vždy ve formě tablet nebo směsí, vyloučena. Někdy způsobuje nežádoucí reakce.

Podběl Jeho působení je vykašlávání, protizánětlivé a obálkové. Uvolňuje kašel, zlepšuje vypouštění sputa. Použijte listy.

Suroviny v množství 2 lžíce. Já nalije se 1 šálkem vroucí vody a naplní se ve vodní lázni po dobu 15–20 minut, ochladí se, přefiltruje. Objem infuze se přivede na 1 šálek s převařenou vodou. Přijato 2–3 tbsp. Já 2 nebo 3 krát denně.

Lékořice. Použitý drcený kořen. Má vykašlávací, imunomodulační účinek, zmírňuje křeč hladkých svalů průdušek, snižuje zánět, stimuluje tvorbu hlenu.

Existují lékové formy ve formě sirupu. Suchý kořen v množství 1 lžíce. Já Je naplněn 1 šálkem vroucí vody, ponechán na vodní lázni půl hodiny, ochlazen, vypuštěn a přidán do 200 ml převařenou vodou. Přijato 1 polévková lžíce. Já 3 krát denně.

Ledum je bažina. Má kašel, antimikrobiální, protizánětlivý účinek. Použijte výhonky, 2 lžíce. Já nalijte do sklenice vroucí vody, vylejte pod víkem 15–20 minut, vezměte ½ šálku 2–3 krát denně ve formě tepla.

Fialová trikolor. Použijte květiny. Má vykašlávání a mukolytické působení, 2 lžičky. surovina se nalije 1 šálkem vroucí vody, která se naplní pod víkem 15–20 minut, vezme se ½ šálku 3–4 krát denně ve formě tepla.

Oregano. Použijte trávu s květenství. Má expektorační účinek, 1 polévková lžíce. Já Nalije se 1 šálkem vroucí vody, zahřívá se ve vodní lázni po dobu 15–20 minut, ochladí se, přefiltruje. Přijměte 1 polévková lžíce. Já 3 krát denně.

Co jiného je léčba kašle sputem

Existují i ​​jiné způsoby léčby, které lze aplikovat doma, ale vzhledem k jejich terapeutickému účinku jsou to skutečné fyzioterapeutické postupy.

Banky. Staging plechovky pomáhá zlepšit krevní zásobení hrudních orgánů v důsledku sání efekt. Banky jsou umístěny na zadní straně hrudníku podél páteře vpravo a vlevo 2-3 řádků, pouze 16-20 kusů.

Nepokládejte banky na hřbet, na lopatku, pod klenbu (v projekci ledvin). Nedávejte banky při zvýšených teplotách. Průběh léčby je 5 procedur každý druhý den.

Hořčičná omítka Umístěna na zadní a boční straně hrudníku. A také na hrudní kosti v projekci průdušnice, vyhnutí se oblasti srdce a štítné žlázy. Hořčice omítky dát denně nebo denně (v případě normální reakce kůže).

Průběh léčby 3-5 procedur. Nedávejte s kožními chorobami, horečkou. Hořčice zlepšuje krevní oběh, má protizánětlivý, oteplovací účinek. Jako alternativa k hořčicové omítce se používá pepřová náplast.

Inhalace. Provádí se nebulizátorem nebo metodou páry. Pro inhalace se používají infuze a odvar bylin s protizánětlivým a antiseptickým účinkem - farmaceutický heřmánek, listy eukalyptu, listy měsíčku, jehličí borovice a léky (roztok pro inhalaci Lasolvan).

Vibromassage hrudník. Usnadňuje kašel. Během procedury se provádí rytmické klepání na zadních a bočních plochách hrudníku pacienta během kašle, přičemž dlaň je složena ve tvaru lodi. Vibromasáž se provádí několikrát denně.

Léčba kašle lidových prostředků doma je povolena s mírným průběhem onemocnění. Konzultace s lékařem je rozhodně nutná, pokud nedojde ke zlepšení pohody po dobu 2-3 dnů, se zvýšením závažnosti stavu, s výskytem dušnosti, bolesti na hrudi nebo nečistoty ve sputu krve.

Použití tradičních metod léčby může být kombinováno s medikací. Se správným přístupem k léčbě, lidové prostředky se budete cítit lépe a urychlit zotavení.

Lidové léky na mokrý kašel

Kašel je přirozený reflex, který se projevuje jako reakce těla na virový, bakteriální nebo mechanický podnět. Když mokrý kašel pryč hlen vyrobený průduškami. V tomto případě musí tělo pomoci, aby se ho zbavilo, aby se urychlil proces hojení.

Jak vyléčit mokrý kašel doma? Odpověď na tuto otázku lze nalézt odkazem na tradiční medicínu.

Mokré kašel rysy

Mokrý kašel je běžným příznakem, který je charakteristický pro většinu onemocnění bronchopulmonálního systému. Pod vlivem virových, bakteriálních infekcí nebo jiných sliznic průdušek a průdušnic se vytváří viskózní hlen, aby se tělo uvolnilo ze stimulu. Skládá se z tekutiny obsahující imunoglobuliny, lipidy a glykoproteiny.

Při mokrém kašli je průdušnice podrážděna tímto hlenem a tělo je zbaveno reflexem kašle. Vměšovat se do tohoto procesu je nemožné, zdravotníci říkají takový produkt kašle. Během nachlazení proces vylučování a vyprazdňování sputa ukazuje, že léčba je úspěšná a zotavení se blíží.

Podle barvy a konzistence vylučovaného kašle můžete určit, co způsobilo tento jev:

 1. Při bronchiálním astmatu, jasné, vodnaté hlenové listy.
 2. Pneumonie, akutní bronchitida a sinusitida se vyznačují žlutým nebo zeleným sputem.
 3. Když se chřipka vytváří tajný hnisavý charakter žlutozeleného odstínu, někdy obsahuje nepatrné stopy krvácení.
 4. V případě abscesů dýchacích cest a bronchiektázy je výtok jasně zelený.
 5. Plicní edém je doprovázen mokrým kašlem s pěnivými sekrecemi smíchanými s krví.
 6. S pneumonií typu labar je hlen rezavý.
 7. Pro abscesy plic je charakterizován výtok nažloutlý - hnědý.
 8. Vzhled jasných stop krve ve sputu indikuje rakovinu plic.
 9. Je-li nemoc hubovitá (aspergilóza), s hlenem tuberkulózy je bílá barva s příměsí hrudek.

Během infarktu myokardu dochází k vykašlávání krve nebo tekutiny s příměsí, jasně červené. Další léčba bude záviset na tom, co způsobilo vypuštění sputa.

Mokrý kašel u dospělých může nastat z následujících důvodů:

 • alergická reakce;
 • bronchiální astma;
 • pneumonie;
 • bronchitida;
 • ARVI;
 • chřipka;
 • tuberkulóza;
 • absces, plicní edém nebo srdeční infarkt;
 • rakoviny dýchacího ústrojí.

Pro kuřáky je charakteristický mokrý kašel, který se objevuje hlavně ráno, bezprostředně po spánku. Příčiny kašle s hlenem mohou být velmi závažné onemocnění, proto se doporučuje zahájit léčbu pouze po konzultaci s lékařem.

Tráva pevnost

Lidové léky na mokrý kašel pomohou urychlit proces hojení a účinně eliminují tento příznak doma. Pro jeho úpravu se používají odvar, infuze a inhalace z léčivých rostlin. Léčit vlhký kašel u dospělého pomůže bylinky, jejichž příjem usnadňuje podporu sputa v dýchacích cestách.

Následující bylinky pomáhají ředit hlen a pomáhají mu rychle se dostat ven z těla:

 • kořen lékořice (lékořice);
 • althea léčivé;
 • oregano (oregano, základní deska);
 • termopsis;
 • mudrce

Při léčbě mokrého kašle s tradiční medicínou doma postupujte podle doporučení:

 1. Při přípravě léku dodržujte správné dávkování. Nedostatečné množství hlavní složky bude mít za následek špatnou účinnost produktu a přebytečný produkt ho změní na jed.
 2. Vykašlávání a infuze se používají až čtyřikrát denně. Poslední recepce by měla být hodinu před spaním, ne později.
 3. Bylinná inhalace stráví 15 minut třikrát denně.

Léčivé byliny se prodávají v lékárně samostatně a v hotových sbírkách. Můžete si koupit čerstvé rostliny, ale před použitím musí být sušené a drcené. Vařte termosku nebo varnou konvici, aniž by bylo nutné přidávat vodu nahoru a mírně otevřete víko. Druhým způsobem je nalít suché rostliny s vodou, vařit na sporáku a vychladnout. Při přípravě infuze je nádoba s horkým vývarem překryta víčkem, obalena ručníkem a ponechána zcela vychladnout a před použitím zahřátá.

Prostředky uvnitř

Kořen lékořice (lékořice, lékořice) je známý lidový lék, který usnadňuje výtok sputa.

Infuze lékořice:

 • 1 polévková lžíce. kořenový prášek lékořice nalijte sklenici vroucí vody;
 • položil půl hodiny, aby ochromil ve vodní lázni;
 • trvat 10 minut.

Přidá se přečištěná voda, aby se vytvořilo plné sklenice léčiva o objemu 0,2 litru. Mělo by být rozděleno do čtyř dávek, vypít se po celý den.

Domácí likérka na alkohol:

 • kořen lékořice;
 • nalít vodku v poměru 1 díl lékořice do 5 dílů vodky;
 • odstraňte po dobu dvou týdnů na tmavém místě a po této době ho nechte vařit, nalijte do skleněné láhve.

Skladujte připravený mix na tmavém suchém místě. Pijte dvakrát denně, 30 kapek, se studenou vodou.

Efektivní léčba pomocí takového odvodu:

 • smíchejte půl šálku březových pupenů se sklenkou limetkového květu;
 • nalijeme 0,3 litru vody, vaříme 5 minut;
 • napijte nápoj a nechte ho vychladnout.

Lék je rozdělen do 3 porcí a opilý během dne. Před přijetím je třeba přidat trochu šťávy z aloe a medového čaje.

Usnadnění kašlání odvar z lněných semen. K přípravě si vezměte dezertní lžičku lněného semene, nalijte 0,25 litru vyčištěné vody a 10 minut vařte na mírném ohni. Míchejte v medu. Rozdělte lék na tři dávky a pijte ve stejný den.

Dobře pomáhá při léčbě mokrého kašle u domácího šalvějového infuzního mléka. Recept je následující:

 • 10 g sušených a nasekaných šalvějových zelených se nalije 0,3 litru vroucí vody;
 • trvat půl hodiny, namáhat;
 • smíchejte se sklenkou teplého mléka.

Připravená infuze je rozdělena do tří - čtyř porcí a nápoje během dne. Ženy během těhotenství a kojení k používání tohoto nástroje jsou zakázány.

Inhalace

Bylinné inhalace přispívají k expanzi dýchacích cest, což urychluje a usnadňuje vylučování sputa. Pro jejich přípravu za použití čerstvých i suchých rostlin. Nejjednodušší způsob je nalít léčivý přípravek do kotlů se širokým vrškem s vroucí vodou, počkat, až vychladne na 40 - 50 stupňů, opřít se o něj a dýchat páru. Hlava by měla být pokryta ručníkem.

Můžete udělat odvar, nalití studené vody přes léčivé byliny a vařením na sporáku. Při použití k inhalaci infuze jej před použitím zahřejte, ale ne více než 50 stupňů, protože si můžete vypálit obličej parou.

Z mokrého kašle se doporučuje použít řetězec, divoký rozmarýn, velkou větev, brusinky a listy eukalyptu. To je také užitečné vařit 2 - 3 brambory, bez odstranění kůry, řez je na polovinu a dýchat tuto páru.

Účinný při mokrém kašli je inhalace fyziologického roztoku. Sterilní fyziologický vodný roztok chloridu sodného (chlorid sodný) 0,9% lze nalézt v každé lékárně. Chcete-li ji připravit doma, je třeba míchat 10 g soli v 1 litru vody. Můžete si vzít jiný objem tekutiny, ale ujistěte se, že vyhovuje poměru 1: 100.

Pro zvýšení účinnosti inhalace přidejte do vody eukalypt nebo esenciální olej z jedle. Pár kapek bude stačit. Kontraindikace užívání léčivé rostliny mohou sloužit jako individuální intolerance nebo těhotenství.

Použití výrobků

Pro jakýkoli druh kašle se doporučuje používat citrusové plody, mrkev, zelí, brokolici, ryby, vejce a kuře. Tyto produkty pomáhají posilovat imunitní systém. Je užitečné jíst spoustu zelených.

Z mnoha běžných produktů můžete vytvořit účinné lidové prostředky pro mokrý kašel.

Recepce uvnitř.

Česnek - známý produkt v boji proti různým infekčním onemocněním, který se nachází v mnoha populárních receptech. Použití doma může vyléčit vlhký kašel. K tomu nasekejte pět stroužků česneku, nalijte 0,3 litru mléka a vařte. Vezměte si lžíci čtyřikrát denně.

Ředkev je dalším osvědčeným léčivem pro zlepšení sputa. Je nutné jej rozřezat na malé kostky. Po tom, nalijte cukr nahoře, tak, že to pokrývá úplně. Pečte dvě hodiny v troubě. Ředkvička vytvoří šťávu, smíchá se s cukrem a výsledkem bude účinný sirup proti kašli. Musí být pečlivě filtrován a odebrán 15 ml třikrát denně.

Horké mléko se sodou urychlí proces hojení a eliminuje mokrý kašel. Je třeba vypít sklenku denně. Chcete-li zlepšit chuť, můžete přidat trochu malinový džem.

Pro urychlení zkapalňování sputu pomůže směs roztaveného jezevčího tuku s medem. Musíte ho vypít na prázdný žaludek ráno. Složky se smísí v poměru 1: 1. Pitná voda se nedoporučuje, takže můžete jen jíst lžičku tuku, a pak zabít nepříjemnou chuť medu.

Komprimuje.

Současně s jinými lidovými prostředky pro léčbu mokrého kašle doma použít všechny druhy obklady:

 1. Brambory.
 2. Brambory vaříme bez peelingu. Po tom, je třeba natáhnout, dokud je zima, zabalit do tenká a použít na hrudník a zpět, držet asi hodinu. Top zabalit pacienta s ručníkem, přikrývku přikrývkou.
 3. Ve vařených bramborách s kůží přidejte lžíci alkoholu a slunečnicového oleje, kaše, zabalte do plátna a použijte jako obklad.
 4. Zelí Pro něj musíte vybrat velký, hustý list zelí. Dejte ji na ručník a vyvazkujte válečkem tak, aby zelí vypustilo trochu šťávy. Na jedné straně namažte list medem a tuto část naneste na hrudník. Komprese je třeba zahřát a opravit, nechat celou noc. Jedná se o velmi účinný nástroj. Po třetí - čtvrté aplikaci vás kašel přestane obtěžovat.
 5. Zahřívací parafínový zábal. Pro jeho přípravu si můžete koupit speciální parafín v lékárně nebo pár svíček. Budete také potřebovat dva kousky látky přibližně stejné velikosti jako list poznámkového bloku a starý ručník. Roztavte parafín ve vodní lázni (měla by se stát tekutou konzistencí), ponořte do něj hadřík a nechte vychladnout na ručníku. Teplota obkladu by měla být taková, aby pacient cítil mírné oteplování, ale ne pocit pálení. Připojte ho k horní části zad a hrudníku, zabalte ručník. Neodstraňujte, dokud parafín nevychladne.

Nezapomeňte! Komprese je přísně zakázáno ukládat na srdce. Je také nežádoucí použít pro ně obal na potraviny, protože nedovoluje dýchání pokožky. Pacient musí být v posteli. S kompresí je zakázáno vstávat, jít ven. Je nutné ji dobře ohřát a lehnout si.

Pro úspěšnou léčbu mokrého kašle domácí lidové prostředky konzultujte se svým lékařem. V kombinaci s tradičními metodami léčby používejte odvar, obklady a inhalace. Požehnej vám!

Jak se zbavit mokrého kašle pro dospělé a děti

Mokrý kašel se obvykle vyskytuje v důsledku přetížení hlenu v průdušnici. Jak léčit mokrý kašel a jak správně zahájit léčbu by měl doporučit praktický lékař. Každý (včetně zeleninového) léku má určité kontraindikace.

Prodloužený kašel je vždy příznakem onemocnění v dýchacích cestách. Poté, co terapeut určil typ vylučované sekrece, terapeut identifikuje onemocnění, které způsobilo kašel. Pokud je to nutné, léčba pokračuje pulmonologovi.

Příčiny mokrého kašle

Za účelem objasnění je pacient podroben laboratorním a diagnostickým vyšetřením, která jsou nezbytná pro ověření nepřítomnosti nebo přítomnosti závažných onemocnění. Mokrý kašel obvykle doprovází následující patologie:

2. Bronchiální astma.

3. Absence plic.

5. Zhoubné novotvary v dýchacích cestách.

Diagnostika

Lékař u primárního přijímače pečlivě vyšetřuje pacienta a poslouchá plíce, provádí poklepávání hrudníku.

Diagnostické akce se skládají z:

 • biochemická a klinická analýza krve;
 • obecná klinická analýza moči;
 • fluorografie;
 • X-ray;
 • výtěr z krku;
 • sputum sputum.

Terapie začíná po stanovení klinického obrazu onemocnění na základě výsledků testů a stanovení typu patologie. Vzhledem k délce trvání jsou k dispozici 2 typy kašle:

1. Akutní. Trvá až 3 týdny.

2. Chronické. Trvá déle než 1 měsíc.

Léčba dospělých kašel

Kašel, který se objevil po ARVI a nezastavil do 15 dnů, vyžaduje nouzovou léčbu. Jak zacházet s mokrým kašlem u dospělých, na tuto otázku může odpovědět pouze otolaryngolog nebo terapeut. Léčbu nemoci několika způsoby.

Drogová terapie

Silný kašel, který je virového nebo bakteriálního původu, je léčen sputem a vykašlávacími léky, které stimulují zlepšení funkce imunitního systému. Tato řada je reprezentována mukolytickými tabletami:

1. ACC. Podporuje eliminaci toxinů, které způsobily vznik onemocnění.

2. Sinupret. Zajišťuje odtok sputu z dutin paranazálních dutin.

3. Mukaltin. Aktivuje produkci sputa.

Vykašlávání léků:

6. Hydrogenuhličitan sodný.

Je to důležité! Pro léčbu prodlouženého mokrého kašle u dospělých jsou kontraindikovány farmaceutické přípravky protivokashlevye, které mohou potlačit ochranný reflex dýchacích cest. V opačném případě se v plicích začne shromažďovat sputum, což vytváří prostředí pro další postup zánětu.

Bylinné přípravky jsou považovány za účinné. Oni jsou děláni používat jitrocel, senega, primula, tymián: t

Pomáhejte dospělým a homeopatickým lékům. Mast přes kůži rychle vstupuje do těla a zahřívá dýchací cesty.

Hardwarová terapie

Inhalovaná léčivá pára aktivuje uvolňování a další ředění sputa, což způsobuje vykašlávání. Je vhodné použít domácí nebulizátor. Proud páry je poslán přímo do orgánů dýchacího ústrojí. Čas manipulace lze nastavit nezávisle.

Zařízení jsou reprezentována následujícími modifikacemi:

1. Kompresor. Univerzální, přidané léky.

2. Pára. Pro použití aromatických olejů.

3. Ultrazvuk. Povolit použití bylinných a solných roztoků.

Můžete samostatně připravit kompozici, která obsahuje fyziologický roztok, minerální vodu a 2-3 kapky esenciálního oleje z jedle.

Podmínky používání:

 • doba trvání procedury - 10-15 minut;
 • můžete strávit ne dříve než 50-60 minut po jídle;
 • Vdechování a vydechování by mělo být prováděno ústy, zadržování dechu po dobu 2-3 sekund.

Pro inhalaci lze zakoupit v lékárnickém roztoku Lasolvan.

Lidová terapie

Vlastní ošetření mokrého kašle doma je vždy velmi účinné. Následující jsou považovány za vysoce účinné recepty tradičních léčitelů.

Infuze šalvěje. Nalijte 1 lžíci suchého produktu 250 ml horké vody, vyluhujte po dobu nejméně 30 minut. Filtrujte, přidejte mléko a vypijte produkt ve 4 dílčích dávkách.

Vývar z lněných semen. Požadováno nalít 2 lžíce. Já semeno 1 šálku vody a vařte 8-10 minut při nízkém teple. Pijte, přidejte med, teplý.

Výhonky bujové břízy a květ vápna. Smíchejte (1: 2) a nalijte 1 šálek teplé vody a vařte 5-7 minut. Ochlaďte, napněte, přidejte 1 lžičku aloe šťávy. Používejte během dne pro 4-5 recepcí.

Lidové léky lze použít pouze po schválení lékařem.

Léčba mokrého kašle u dětí

ARVI - hlavní příčinou vzniku mokrého kašle, podle pediatrů. Nelze odstranit příčinu tohoto onemocnění, proto je předepsána symptomatická léčba, která zvyšuje účinnost kašle dítěte. Doporučuje se ovlivnit kvalitu vylučovaného hlenu a jeho objem pomocí:

 • pít velké množství vody;
 • chladný a vlhký vzduch.

Tím se sníží zátěž dýchacích orgánů, sliznice nevyschnou. V místnosti, kde se nachází kašel, musí být vždy čistý vzduch. Prach pronikající do dýchacích cest narušuje ventilaci a vede k ještě větší tvorbě sputa.

Tip! Optimální ukazatele vlhkosti a teploty vzduchu jsou důležité v noci. To sníží kašel během spánku.

Nouzová opatření

Nemůžete ignorovat výskyt kašle, musíte pozvat pediatra, pokud:

 • dítě je do 1 roku;
 • jeho tělesná teplota přesahuje 38 stupňů C;
 • najednou dochází k silným záchvatům kašle, dušnosti;
 • sípání, sípání nebo štěkavý kašel;
 • výtok z dýchacího ústrojí zelené krve.

U dětí ve věku 3 let a starších je syndrom kašle doprovázen ztrátou chuti k jídlu, nehybností, letargií a ospalostí.

Expektoranty

Přípravy této série jsou rozděleny do dvou skupin:

 • ředění sekrecí;
 • zlepšení vylučování sputa.

Jejich formy jsou vybírány v závislosti na věku pacienta.

Tablety

Tablety jsou předávány jak dospělým, tak dětem. To je:

1. ACC. Podporuje eliminaci toxinů, které způsobily vznik onemocnění.

2. Sinupret. Zajišťuje odtok sekrecí z nosních dutin.

3. Mukaltin. Aktivuje produkci sputa.

Sirupy

Lékárníci nabízejí následující sirupy, které mají reflexní účinek na dýchací cesty:

2. Pectolan břečťan.

Chuť sirupů zlepšuje umělé barvy, posiluje nutkání kašlat, může způsobit alergie.

Lektvar

Přírodní lék se vyrábí v práškové formě a obsahuje:

 • anýzový olej;
 • althea léčivé;
 • kořen lékořice;
 • hydrogenuhličitan sodný.

Práškový prostředek ředěný teplou vodou. Nelze porušit pokyny výrobce.

Recepty tradičních léčitelů

V raném věku je nežádoucí léčit děti léky, je možné efektivně využívat populární recepty. Domácí léčbu lze provádět pomocí:

1. Aloe. Nakrájejte listy rostliny, přidejte marmeládu nebo med a zamíchejte. Vezměte 1 lžičku. 30 minut po jídle.

2. Směs citronové šťávy, medu a křenové infuze ve vodě s přidaným mlékem. Všechny složky je třeba přidat 1 lžičku. v 1/2 šálku teplého mléka. Pijte 3-4 doušky po celý den.

3. Tuřín. Kombinujte tuřínovou šťávu s medem, promíchejte, přidejte ohřáté mléko. Používejte ve formě tepla nejméně 5krát denně.

V lékárně si můžete koupit hotovou směs kašle. Jak léčit onemocnění bude uvedeno v návodu k bylinným přípravkům. Přírodní léky nevyplňují tělo chemickými látkami, mají křehký účinek a nemají žádné kontraindikace.

Tlaky a tření

1. Kafrový alkohol. Je nutné si dětskou hruď otřít a celou noc ji zavřít teplým šátkem. Pro děti do 6 let je tento postup kontraindikován.

2. Jezevčí tuk. Účinné pro ohřívání hrudníku, pokud se mísí s medem a roztaví ve vodní lázni. Aplikujte teplý obklad 20-40 minut.

Kašel, bez ohledu na příčinu, je vždy doprovázen uvolněním sputa. Hlen se vylučuje, pokud je člověk zdravý, velmi malé množství.

I když víte, jak se zbavit mokrého kašle, můžete zahájit léčbu pouze se svolením svého lékaře. Řekne vám, jak se rychle zbavit nemoci bez možných negativních důsledků.