Přípravky pro běžné nachlazení: kapky, spreje, tablety

Léky na rýmu, které ošetřující lékař prodává bez lékařského předpisu, jsou v každé lékárně poměrně dobře zastoupeny. Zpravidla se jedná o množství obchodních názvů, které patří do různých farmakologických skupin. Abychom si vybrali ten správný lék na nachlazení, je třeba přesně pochopit, jak jeden nebo druhý lék působí na tělo.

Vazokonstrikční léčiva

Dnes, velmi účinné léky na rýmu - vazokonstrikční léky. I když dočasně, ale spíše rychle obnovují nosní dýchání. Instilace těchto léků, stejně jako inhalace s nimi, vedou k zúžení cév nosní sliznice. To přispívá k:

 • snížení otoku v nosní dutině;
 • snížení množství hlenu vylučovaného buňkami sliznice v nosních průchodech.

Mechanismus účinku a vedlejší účinky všech vazokonstrikčních léčiv jsou podobné. Rozdíl je pouze v síle hlavní látky a trvání terapeutického působení. Léky této farmakologické skupiny mohou být rozděleny do několika hlavních kategorií podle hlavní složky:

 • s Xylometazolinem (Galazolin, Nos, Xymelin, Otrivin, atd.) jsou nejčastěji používanými léky, jsou účinné po dobu přibližně 6 hodin;
 • s oxymetazolinem (Nazivin, Nazol, Fazin a další) - pracují po dobu 10-12 hodin, ale jsou přísně kontraindikováni u lidí s diabetem, problémy s ledvinami, děti mladší než jeden rok a těhotné ženy;
 • s nafazolinem (Sanorin, Naphthyzinum a další) - nejlevnější léky pro léčbu rýmy, ale požadovaný výsledek jejich použití je udržován v oblasti 4 hodin.

Moderní vazokonstriktor znamená Tizin. Tento lék se často stává „spasitelem“, když jiné léky nepomáhají. Účinek užívání přípravku Tizina trvá 8 hodin. Lze jej však používat pouze ve věku dvou let.

Mělo by být jasné, že jakékoliv léky z běžného nachlazení s vazokonstrikčním účinkem rychle způsobují závislost na těle, což vyžaduje častější užívání a zvýšení dávky. Trvání užívání těchto léků by proto nemělo překročit 7 dní a v některých případech 3 až 4 dny.

Při použití vasokonstrikčních léků na nachlazení dětí byste si jistě měli pamatovat, že existují zvláštní formy léčiv obsahujících nižší koncentraci účinné látky.

Antivirová léčiva

Antivirová léčiva pro léčbu rýmy se zpravidla používají při prvních projevech nachlazení a také jako profylaktická během epidemií během chladného období. Jejich účel: potlačení virové infekce, odstranění příčiny onemocnění. Užívání těchto léků začíná často v případě hrozby infekce a končí, když je riziko onemocnění odstraněno.

Antivirová léčiva pro rýmu jsou k dispozici v různých formách:

 • kapky (grippferon);
 • tobolky (Tamiflu, Arbidol);
 • rektální svíčkové svíčky (Kipferon, Viferon);
 • tablety (Rematadine, Rinza).

Navíc má oxolinová mast výraznou antivirovou aktivitu. Tento populární lék pomáhá oslabenému tělu bojovat s viry, zabraňuje množení patogenů v počáteční fázi a jejich pronikání do nosní sliznice.

Před použitím antivirotik s nachlazením se poraďte s odborníkem. Možná, že povaha nadměrného vylučování hlenu z nosních průchodů je bakteriální nebo houbová v přírodě, av tomto případě antivirotika nepomáhají a mohou situaci ještě zhoršit.

Antibakteriální léčiva

V případě bakteriální infekce nebo v případě komplikací vznikajících antibakteriální léčiva se používají k léčbě nachlazení. Protože však zpravidla obsahují antibiotika, neměli byste užívat léky této farmakologické skupiny na osobní iniciativu. Je nezbytné se poradit s lékařem, který je v případě nouze předepíše.

Nejčastěji se antibakteriální léčiva pro léčbu rýmy vyrábějí ve formě aerosolů (Bioparox, Polydex s fenylefrinem, Isofra). Tato forma léku má několik výhod:

 • snadnost použití;
 • rovnoměrné rozprašování mikročástic účinné látky do nosních cest;
 • úder antibiotika na těžko přístupná místa, včetně vedlejších dutin;
 • lokální expozici bez proniknutí do krve, což umožňuje použití těchto léků pro těhotné a kojící ženy.

Vzhledem k širokému spektru účinku je většina antibakteriálních léčiv umístěna jako komplexní léčiva: léčba rýmy s takovými léky obvykle nastane během 1-1,5 týdnů. Navíc často po několika dnech používání dochází k výraznému zlepšení.

Antihistaminika

K dnešnímu dni existuje mnoho možností pro léčbu rýmy: léky pro léčbu rýmy způsobené alergiemi, které se liší ve zvláštní skupině. V tomto případě je hlavní věcí okamžitě odstranit dráždivou látku. A nezáleží na tom, co přesně je způsobeno alergickou rýmou: pet vlasy, prací prostředek, pyl nebo prach.

Není-li možné se zbavit dráždivých látek, je nutné použít speciální léky. Nejlepší přípravou na běžné nachlazení s antihistaminickým účinkem je Vibrocil. Dodává se ve formě spreje, kapek a gelu. Ve složení všech dávkových forem jsou navíc stejné účinné látky.

Vibrocil je úspěšně používán pro boj s přetížením nosu různého charakteru. Dobře zvolené účinné látky dobře zvládají i alergické a nachlazení.

Antihistaminika rýma se obvykle léčí v důsledku současného poskytnutí vazokonstriktoru, anti-edému, protizánětlivého a antibakteriálního působení. Ale více než týden se tyto léky nedoporučují. Antihistaminika také zahrnují:

 • spreje Kromoheksal, Allergodil;
 • Sanorin-Analegin kapky;
 • Tablety Coldact a Orinol.

Homeopatické léky

Při léčbě prvních příznaků nachlazení jsou rozšířeny homeopatické léky na nachlazení. Léky této farmakologické skupiny mají kombinovaný účinek na tělo: anti-edém, imunostimulační, antivirové, protizánětlivé.

Je žádoucí, aby tyto léky byly podávány zkušeným homeopatickým lékařem, který vybere požadovaný lék na základě věku pacienta, celkového fyzického stavu, stadia onemocnění a dalších faktorů. Nejčastěji se v případě akutního onemocnění používají léky této farmakologické skupiny podle následujícího schématu: každých 15 minut po dobu několika hodin (obvykle 1-2 hodiny).

Homeopatické léky pro léčbu rýmy u dětí jsou také velmi časté. Ve skutečnosti jsou v jejich složení pouze přírodní složky, které vzácně způsobují vedlejší účinky a alergie. Navíc při interakci s jinými léky většina homeopatických léků neposkytuje žádné klinicky významné reakce. Proto mohou být tyto léky kombinovány s téměř všemi léky a terapiemi.

Následující homeopatické léky se osvědčily v běžném nachlazení:

 • Edas-131 kapky;
 • Nosní spreje Delufen a Euphorbium Compositum.

V každém případě je třeba chápat, že nejdůležitějším asistentem při řešení chladu - zdravého rozumu. Žádný lék nemůže léčbu okamžitě vyléčit, i když moderní medicína představuje mnoho léků. Léky na rýmu by měly být vybrány výhradně individuálně, protože žádný lék není všelék.

Přípravky pro sinus a rýmu. Drug Review

"Prosím, poradte, jakákoliv příprava na antritidu nebo nachlazení." Standardní požadavek, kterému lékárníci čelí mnohokrát denně. Není to však tak snadné, jak se na první pohled zdá. Faktem je, že sortiment nosních kapek a dalších léků na rýmu, antritidu má desítky položek z několika farmakologických skupin. Všechny se liší složením a principy působení a používají se při různých onemocněních. Cílem tohoto článku je zabývat se touto farmaceutickou hojností.

>> Místo obsahuje rozsáhlý výběr léků pro léčbu sinusitidy a jiných onemocnění nosu. Použití na zdraví!

Indikace pro předepisování přípravku Protargol jsou bakteriální a smíšená rýma a sinusitida, včetně hnisavých. V případě virové rýmy se nepoužívají žádné kapky.

Miramistin

Miramistin je poměrně nové antiseptikum se širokým spektrem účinku. Je účinný proti gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím, plísním a dokonce i proti některým virům. Účinnost léčiva, pokud se aplikuje topicky, se zvyšuje díky schopnosti absorbovat sliznici v tkáni. Miramistin je předepisován jako součást komplexní léčby akutní a chronické rýmy, sinusitidy a dalších typů sinusitidy.

Boromentol

Po mnoho let, boromentol masti byly vyrobeny domácí farmaceutické továrny. Skromná oranžová skleněná láhev, kterou lze rozeznat hustou hmotu, je často bez povšimnutí. Mezitím má borový mentol právo na život. Mezi jeho výhody patří nízká cena a jedinečnost, která spočívá v jedinečném složení léčiva. Boromentole mast obsahuje kombinaci kyseliny borité jako antiseptikum a racemer, který má antipruritické a dráždivé účinky. Mast se aplikuje na nosní sliznici rýmou jakéhokoliv původu.

Antibakteriální nosní kapky pro sinusitidu, rýmu

Existují legendy o účinnosti a vedlejších účincích antibiotik. Někteří pacienti je považují za všelék a používají se v případě, někdy i bez něj. Jiní se obávají jako oheň a dávají přednost bolestivé existenci. Pravda, jak by měla být, se schovává někde uprostřed mezi dvěma extrémy.

Nosní kapky s antibiotiky nejsou první, nebo dokonce druhou, pomůckou pro nachlazení. Všichni lékaři varují:

Není třeba vzhled nosní výtok hledat cestu ven v antibakteriální látky. Někdy, když se bakterie připojí k původní virové infekci nebo alergii, jsou kapky s antibiotiky skvělým řešením.

Jedna z nejznámějších intranazálních kapek s antibiotiky je Isofra. Tento francouzský sprej obsahuje framycetin, antibakteriální látku aminoglykosidové skupiny. Framycetin je účinný proti mnoha gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím, které způsobují onemocnění nosohltanu. Lék se používá při bakteriální sinusitidě, rinitidě, rhinofaryngitidě.

Kapky hormonu - bezpečné?

Další skupinou léků, které děsí otisknutelné ORL pacienty, jsou hormonální léky. Ve skutečnosti všechno není tak špatné - koneckonců se jedná o místní přípravky, které se prakticky nevstřebávají do krevního oběhu a nemají systémový účinek. Nosní kapky s hormony mají zpravidla kombinované složení. Klasickým příkladem léku této skupiny je Polydex s fenylefrinem. Složení komplexních kapek zahrnuje:

 • dexamethason - glukokortikosteroid;
 • neomycin je antibiotikum aminoglykosidové skupiny, účinné proti mnoha gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím;
 • polymyxin B je další antibiotikum, které má baktericidní účinek hlavně na gram-negativní flóru;
 • Fenylefrin - vazokonstrikční složka, dekongestant, usnadňuje nosní dýchání.

Lék by měl předepisovat pouze lékař, ale i kapky s antibiotiky. Je důležité sledovat frekvenci užívání a nepoužívat přípravek déle, než je doporučená doba (5-10 dnů).

Imunostimulancia: nosní imunostimulancia

Zvláštní místo mezi všemi intranazálními látkami je obsazeno imunostimulanty. Nepoškozují bakterie a viry, nesnižují krevní cévy a neuvolňují dusný nos. Jejich funkce často zůstává zcela nepochopitelná i těm lidem, kteří poslušně plní předpis lékaře, který předepsal intranasální imunostimulancia. Jaké jsou tedy tyto kapky? Lékárny dnes prodávají dvě hlavní intranazální léčiva imunostimulační skupiny.

Kapky na bázi interferonu

Léky, které obsahují interferon alfa-2b, stimulují imunitní reakci při respiračních infekcích nosohltanu a horních cest dýchacích. Ruská společnost Firn vyrábí kapky a spreje Grippferon, jak ukazuje ARVI a chřipka. Dále je zde také Grippferon s loratadinem, antialergickou složkou. Tato forma uvolňování je výhodná pro kombinovaný původ onemocnění, například pro virovou infekci na pozadí alergické rýmy.

Bakteriální lyzát

„Neobvyklá“ skupina léčiv obsahujících inaktivované bakterie, to znamená prakticky ekvivalent vakcíny. Jediný intranasální sprej na ruském farmaceutickém trhu, který zahrnuje bakteriální lyzáty, je IRS 19. Jedná se o kombinaci pneumonie a Staphylococcus aureus, neisserion, Klebsiella, moraxellus, hemophilus bacilli, enterokoků a streptokoků, které ztratily svou aktivitu. IRS 19 se používá k prevenci a léčbě onemocnění horních cest dýchacích a nosohltanu, včetně rinitidy a sinusitidy. Lék účinně zvyšuje imunitu a pomáhá rychle se vyrovnat s onemocněním.

Bylinné přípravky pro rýmu

Bylinná medicína je účinným a bezpečným prostředkem boje proti nejrůznějším chorobám.

Jediná závažná kontraindikace použití bylinných přípravků je alergie na léčivé rostliny.

Léčiva fytoterapie pro rýmu navíc nerad předepisují alergickou rýmu, která je opět způsobena pravděpodobností alergie na rostlinné suroviny.

Bylinné prostředky používané při onemocněních nosohltanu lze rozdělit do dvou hlavních skupin: lokální a interní. Mezi místní léky patří Pinosol a Sinuforte.

Pinosol

Pinosol - slovenská droga vyráběná známou společností Zentiva - je k dispozici ve formě nosních kapek, spreje, stejně jako mastí a krémů. Přípravek obsahuje oleje z borovice, máty, eukalyptu, thymolu a alfa-tokoferolu. Pinosol má antiseptický účinek, díky kterému snižuje zánět. Léčivo se používá při akutním a chronickém zánětu nosní sliznice i rhinofaryngitidy.

Sinuforte

Nemůžete ignorovat slavný Sinuforte, který vyrábí španělskou společnost Labiana Farmaceutica. Léčivo obsahuje lyofilizát získaný ze šťávy a extraktu cyklámenových hlíz, který se proslavil svým sekretolytickým účinkem. Účinné látky působí na receptory trojklaného nervu, umístěné ve středním nosním průchodu. V důsledku stimulace receptorů se významně zvyšuje vylučování nosního hlenu a mění se i jeho reologické vlastnosti - viskozita klesá. V důsledku toho, od 30 minut do dvou (!) Hodin po použití, Sinuforte ukazuje svou aktivitu, a pacient s antritidou se zbaví tlustých hnisavých sekretů, které se nahromadily v dutinách nosu a nosní dutiny.

Interní léky na nachlazení jsou další dva populární produkty - Sinupret a Umkalor.

Sinupret

Sinupret je kombinací několika léčivých bylin, bez kterých je komplexní léčba akutní a chronické rýmy, sinusitidy a sinusitidy zřídka kompletní. Lék snižuje zánět a pomáhá zlepšovat tok nosních sekrecí. Sinupret se prodává ve formě dražé, sirupu a kapek pro vnitřní použití, které se také používají k inhalaci (v nebulizátorech).

Umkalor

Kapky Umkalor obsahují extrakt z kořenů pelargonia, který má výrazný antimikrobiální účinek. Lék má protizánětlivý účinek a pomáhá odstraňovat hlen a nosní sekrece. Charakteristickým rysem Umkalor je jeho bezpečnost: lék je schválen pro použití dětmi od 1 roku. Omezení je jednoduše vysvětleno: léčivý přípravek obsahuje ethanol.

Unikátní léky na běžné nachlazení

V řadě léků na běžné nachlazení je místo a takové, které nelze přičíst žádné ze známých farmakologických skupin.

Rinofluimucil

Původní kombinace acetylcysteinového mukolytika a vazokonstrikční složky tuaminoheptan sulfátu byla navržena španělskou společností Zambon. Výrobce jmenoval svůj inovativní lék Rinofluimucil. Na trhu působí více než rok a během této doby získal mnoho fanoušků mezi lékaři a pacienty. Navzdory všeobecnému uznání a slávě Rinofluimutsilu nemohla žádná jiná farmaceutická společnost na světě vytvořit svůj ekvivalent. Rinofluimucil proto byl a zůstává jedinou a jedinečnou značkou drog.

Léčivo má výrazný mukolytický účinek způsobený acetylcysteinem, který je vynikající při ředění tlusté nosní sekrece. Alfa adrenomimetikum, druhá složka kapek, eliminuje otoky a usnadňuje vylučování sekretů. Indikace pro použití Rinofluimucil - hustý hnisavý výtok při chronické rinitidě, sinusitidě, včetně akutní (i chronické) hnisavé sinusitidy.

Derinat

Pacient, který si právě přečetl instrukce Derinatovi, je často ponořen do tichého snění, aniž by pochopil, co vlastně dělal posledních pár minut. A není divu. Popis vlastností tohoto léku nemůže ani "strávit" i odborník. Co můžeme říci o lidech, kteří nemají vztah k medicíně? Pokusíme se stručně, ale výstižně vysvětlit, co představuje Derinat.

Složení léku zahrnuje deoxyribonukleát sodný - látka, která zlepšuje imunitní systém. Pomáhá tělu rychle se vypořádat s jakoukoliv infekcí a urychluje hojení poškozené kůže a sliznic.

Derinat se používá ve formě nosních kapek s dlouhodobým nebo silným tokem, stejně jako recidivujících virových a bakteriálních onemocnění nosohltanu a dýchacích cest. Indikace pro předepisování léků jsou akutní a chronická rýma, sinusitida (včetně frontální sinusitidy, sinusitida), zánětlivé procesy v hltanu (laryngitida, faryngitida, angína), dýchací cesty (bronchitida, tracheobronchitida).

Ruští vědci navíc prokázali účinnost Derinatu při zánětu nosohltanové tonzily - adenoiditis a její léčbě. Kapky snižují zánět, pomáhají obnovovat nosní dýchání a dokonce pomáhají snižovat hypertrofované adenoidy. Derinat se vyrábí ve dvou hlavních formách - injekci a ve formě kapek v nose. V otorinolaryngologii se používá druhá forma uvolňování. Lék je předepsán 3-5 kapek opakovaně, od 4 do 6 krát denně v každém nosním průchodu.

Antialergická intranazální léčiva

Dokončíme naši exkurzi do světa studené medicíny se speciální skupinou léků. Pomáhají vyrovnat se s onemocněním pouze alergického původu a nemění stav v případě virového, bakteriálního, plísňového a jiného rýma.

Antialergické intranasální léky, které ideálně kombinují účinnost a bezpečnost, jsou samozřejmě glukokortikoidy (Beconaze, Aldecine, Nasobek, atd.). Tyto nástroje jsme zpracovali a popsali jejich přínosy, vedlejší účinky a dávkování. Intranasální kortikosteroidy však nejsou jedinými antialergickými topickými přípravky. Existuje další skupina intranazálních léků, které jsou předepisovány pro alergickou rýmu, - stabilizátory membrány žírných buněk.

Zástupci této farmakologické skupiny zabraňují prasknutí membrány žírných buněk a uvolňování mediátorů alergie, které „poskytují“ nepřenosné a živé příznaky onemocnění. Všechny léky mají stejnou účinnou látku - kyselinu kromoglykovou (někdy kyselina kromoglyková, kromoglykát sodný). V ruských lékárnách můžete pro intranazální použití zakoupit několik produktů na bázi kyseliny kromoglicové a mezi ně patří:

 • Vividrin vyrobený v Německu;
 • Cromohexal, německý sprej vyráběný společností Hexal;
 • Kromoglin, další německý lék, vyráběný Merkle;
 • Kromosol, polský protějšek;
 • Stadaglitsin, stříkací společnost Stada a některé další.

Dodáváme, že kromoglykáty pro intranasální použití mají relativně nízkou účinnost. První výsledky mohou být patrné jen o několik týdnů později, dokonce i měsíce po zahájení léčby, a monoterapie stabilizátory membrány žírných buněk sotva přináší požadovaný výsledek. Prostředky této skupiny jsou zpravidla předepisovány v kombinaci s jinými léky na alergie.

Jak vidíme, radit (nebo předepsat) lék na sinusitidu nebo nachlazení, musíte mít nějaké objasňující informace. A ani v tomto případě ne každý lékárník (bohužel) a ještě více bohužel ne každý lékař bude schopen učinit správné rozhodnutí. Než si koupíte náhodně „cokoliv z chladu“, poraďte se s odborníkem a zjistěte příčinu onemocnění. A pak - vítejte v lékárně.

Přehled 75 léků na nachlazení: jak si vybrat účinný lék pro dospělé

I přes zdánlivou nevinnost nachlazení, nemocný člověk mu dává spoustu nepohodlí - není možné dýchat, mluvit, mít dostatek spánku, plně vykonávat domácí a pracovní povinnosti.

Chronické kongesce vede ke změnám hlasu, rozvoji hypoxie mozku, komplikacím bakteriálních infekcí a dalším problémům. Naštěstí farmaceutický trh dnes nabízí spoustu léků na boj proti přetížení nosu, ale ne mnoho lidí ví, jaký lék na nachlazení si vybrat a jak jej správně používat.

Stojí za to zvážit, že výskyt sliznice z nosu je způsoben reakcí na invazi virů, bakterií, hub, alergenů a jiných patogenů. Také rýma může být vazomotorická (vyskytují se při hormonálních poruchách a problémech s autonomním nervovým systémem) a léky (v důsledku zneužití vazokonstrikčních kapek).

Jaké léky budou potřeba k vyřešení konkrétního problému - řekne doktor, po podrobném vyšetření. Dnes budou podrobně popsány existující třídy finančních prostředků z chladu, jako faktografické informace.

Vazokonstrikční léčiva

Jedním z příznaků rýmy je nadměrná dilatace epiteliálních cév, které lemují nosní průchody, na pozadí tkáňového edému - to jsou důvody přetížení.

Je možné vybrat si nenákladný lék na nachlazení z vasokonstriktorové skupiny samostatně, za předpokladu, že se přetížení neobtěžuje déle než týden a rýma nezpůsobí žádné podezření na bakteriální nebo alergickou formu, jinak bude vyžadována jiná léčba.

Ve vazokonstrikčních prostředcích jsou obvykle přítomny složky jako oxymetazolin, nafazolin, xylometazolin, fenylefrin a další, které ovlivňují adrenalinové receptory v periferních kapilárách a zúží je.

Tímto účinkem opuch epitelu ustupuje, nosní průchody jsou zbaveny hlenu a dýchání je obnoveno.

Nejúčinnější léky jsou následující skupiny:

Na bázi nafazolinu - Sanorin, Naftazinum, Nafazolin-Ferein. Účinek po injekci nebo injekci nastříkáním nastává po 3-5 minutách a trvá až 6 hodin. Nedoporučuje se aplikovat tyto kapky na děti do 3 let, aby se zabránilo podráždění sliznice a deprese centrálního nervového systému.

Na základě Xylometazolin - Galazolin, Otrivin, Xymelin, Tizin Xylo. Léky v této skupině jsou ekonomické a bezpečné, mají také delší dobu trvání až 12 hodin v řadě. Pro dospělé pacienty se kapky a spreje vyrábějí v koncentraci 0,1%, pro děti - 0,05%.

Na bázi oxymetazolin - Nazivin, Nazol Advance, Oxymetazolin. Léky této skupiny působí proti přetížení 6-8 hodin v řadě a jejich pohodlí spočívá v přesné dávce určené pro různé věkové skupiny pacientů. Děti do 1 roku věku se doporučuje pohřbít 0,01% lék, kapky v rozmezí od roku do 6 let jsou vhodné kapky obsahující 0,025% účinné látky a dospělí jsou léčeni v koncentraci 0,05%.

Dobrým účinkem jsou preparáty na bázi tramazolin, například Lasolvan Reno. Tento nástroj nedráždí sliznice a šetří z přetížení po dobu 8-10 hodin.

Populární jsou také kapičky obsahující fenylefrin - Nazol Kids a Nazol Beby, určené pro děti od 6 let a od narození do 6 let.

Některá léčiva kombinují kombinaci několika účinných látek, například tramazolin a fenylefrin (Adrianol), nafazolin a antazolin (Sanorin Analegin), fenylefrin a dimetinden (Vibrocil).

Nedoporučuje se používat vazokonstrikční činidla po dobu delší než 5 dní v řadě, bez předchozí konzultace s lékařem, protože rýma může být způsobena alergickým nebo bakteriálním patogenem, v tomto případě léčba jednoduchými kapkami nedává požadovaný účinek a přispěje k přechodu rýmy na chronickou formu.

Více informací o této skupině léků pro dospělé - přečtěte si v tomto článku, je zde uveden seznam dětských vazokonstrikčních kapek podle věku.

Antibakteriální léčiva

Antibakteriální léky na nachlazení jsou určeny k úlevě od mikrobiální infekce, která způsobila rýmu, stejně jako k léčbě jejích komplikací (sinusitida a sinusitida).

Důsledky infekční rýmy také vyžadují jmenování antibiotik ústy nebo injekcí, pokud nebudou komplikace, postačí lokální aplikace sprejů a aerosolů s antibakteriálním účinkem.

Nejúčinnější lékaři zvažují následující léky:

Léčivo ve formě spreje, které obsahuje antibakteriální složku framycetin. Nástroj účinně zastavuje reprodukci a růst patogenních mikrobů, předepisuje se pro infekce horních cest dýchacích.

Před injekcí přípravku Isofra by se nosní průchody měly očistit od hlenu a opláchnout fyziologickým roztokem, poté se lék vstříkne do každé nosní dírky 1-2krát, třikrát denně.

Nedostatek pozitivního účinku naznačuje, že patogen je vůči účinné látce rezistentní a léčivo musí být nahrazeno.

Účinně bojuje se zánětem v nose díky účinným látkám neomycinu a polymyxinu.

V ORL praxi se tento lék proti nachlazení používá k léčbě sinusitidy a otitis různých etiologií, injekce se provádí 2-3krát denně pro děti a 4-5krát pro dospělé.

Nelze použít antibiotikum k inhalaci, protože to způsobí těžké alergie.

Aerosol na bázi fusafunginu. Předepisuje se u sinusitidy, sinusitidy a dalších infekcí ORL orgánů.

Stříká se několikrát denně, pozitivní účinek se dosahuje po několika hodinách. Má výrazný účinek proti plísním a bakteriím, má antimikrobiální účinek.

Při nachlazení se léčivo podává dvakrát denně, s 1 inhalací do každé nosní dírky, přičemž léčba trvá ne déle než 7 dnů.

V roce 2016 byla léčba přípravkem Bioparox přerušena, protože účinná látka zvýšila pravděpodobnost bronchospasmu u pacientů. Proto je nutné zvolit jeho protějšek. V tomto článku naleznete seznam devíti léků s podobnými účinky.

Je třeba mít na paměti, že každý z těchto léků má své vlastní kontraindikace a zkřížené reakce s jinými léky předepsanými pro léčbu rýmy. Proto se nedoporučuje jejich nezávislé použití, aby se předešlo předávkování a vedlejším účinkům.

Antihistaminika

Alergická rýma se vyskytuje jako reakce organismu na pronikání dráždivých látek do nebo na povrch sliznic po prodlouženém kontaktu.

Symptomy jsou pozorovány u pacientů trpících alergickými reakcemi na potraviny, léky, domácí chemikálie, prach, zvířecí lupy, pyl rostlin.

Není to tak snadné vybrat si účinný lék na běžné nachlazení alergické povahy, měl by být předepsán lékařem po vyšetření a identifikaci dráždivého.

Mezi těmito léky lze rozlišit:

Alergodil - sprej obsahující azelastin. Blokuje receptory histaminu, snižuje svědění a pálení v nose, eliminuje kýchání a rinorea.

Účinek léčiva se projeví 15 minut po zavedení do nosních průchodů a trvá až 12 hodin.

Tizin Allergy - obsahuje levoblastin, látku s antihistaminickým účinkem. 5 minut po postřiku pomáhá snižovat svědění, množství sliznic, zbavení se přetížení a otok sliznice.

Cromohexal je lék na alergickou rýmu na bázi kyseliny kromoglicové. Je vhodnější pro prevenci sezónní rýmy, protože dobrý účinek aplikace je patrný po několika dnech. Injikován do každé nosní pasáže 1 dávka obsahující 2,8 mg účinné látky, až 6krát denně, v závislosti na závažnosti symptomů.

Vibrocil - sprej obsahující fenylefrin a dimetinden, má komplexní účinek proti běžnému nachlazení a alergiím. Účinně eliminuje otoky nosní sliznice a vedlejších nosních dutin, aniž by působil na funkci ciliárního epitelu. Je to dobrý lék na chronickou rýmu a je také používán po chirurgických zákrocích na ORL orgánech.

Sanorin Analegin - nazální aplikace na bázi nafazolinu a antazolinu. Má výrazný účinek proti otoku, svědění a pálení v nose, eliminuje kýchání a rinorea. Účinek nastává 10 minut po postřiku na sliznici a trvá přibližně 6 hodin. Je indikován pro rinitidu různých etiologií, zejména alergických.

Předávkování antihistaminiky způsobuje ospalost, depresi vědomí, výrazné alergické reakce a další nebezpečné vedlejší účinky, proto by měly být používány pouze tak, jak je předepsáno lékařem a přísně v uvedených dávkách.

Antivirová léčiva

Tato skupina léků na rýmu se používá v případě oslabené imunity, pokud jsou nutná preventivní opatření proti infekci respirační infekcí.

Aktivují aktivní buňky imunitního systému, což vám umožňuje zastavit množení virů a usnadnit průběh onemocnění, pokud již začala.

Nejoblíbenější a nejúčinnější prostředky pro virovou rýmu:

K dispozici ve formě prášku, který musí být zředěn převařenou vodou na značku na skleněné ampulce nebo nosní kapky.

Zvyšuje obranyschopnost, aktivuje lokální imunitu, zastavuje reprodukci virů.

Interferon by neměl být používán více než jednou za šest měsíců, jinak tělo nebude produkovat svůj vlastní interferon a zůstane bez infekcí.

Pro intranasální použití je k dispozici ve formě masti a gelu. Nástroj musí být aplikován na sliznici nosních cest až čtyřikrát denně, což zajistí lokální boj proti virům a zvýšení imunity.

Díky kyselině askorbové a lidskému interferonu v kompozici nejen zastavuje reprodukci mikroorganismů, ale také urychluje proces hojení.

Prášek pro přípravu kapalného roztoku typu interferonu.

Způsobuje destrukci virových buněk, zvyšuje rezistenci hlenu k zavedení patogenních mikroorganismů.

Dávka je stanovena lékařem, léčivo se podává 1 krát denně.

K účinku protivirových léků bylo vysloveno, že stojí za to začít jejich užívání v počáteční fázi onemocnění, kdy se objeví první příznaky běžného nachlazení, a ne když onemocnění trvá 4-5 dnů.

V těchto případech však také pomáhají urychlit léčbu, pokud nedošlo k překrytí bakteriální infekce.

Hormonální léky

Použití hormonálních látek pro rinitidu vzhledem k závažnosti jejího výskytu a potřebě zavést další množství kortikosteroidů produkovaných lidskými nadledvinami přes nosní sliznici.

Vzhledem k imunosupresivním, desenzibilizačním a protizánětlivým účinkům tyto léky rychle zmírňují chronickou a obtížně tekoucí rinitidu různých etiologií.

Používají se při léčbě celoročních a sezónních alergií, nosní polypózy, sinusitidy a sinusitidy.

Následující spreje jsou významnými zástupci hormonálních nosních prostředků:

 • Fliksonaze ​​- přípravek pro místní použití na bázi flutikazonu. Má výrazný antialergický a protizánětlivý účinek. Je určen pro děti od 4 let a pro dospělé, těhotné ženy ji užívají po předepsání lékařem.
 • Nasonex - dávkovaný aerosol obsahující mometason. Bojuje s rýmou alergické a vazomotorické povahy, eliminuje otoky sliznice, zastavuje vylučování sliznic v nose, uvolňuje svědění, kýchání, pálení.
 • Beconaze ​​- sprej na bázi beklomethasonu. Používá se při závažném zánětu sliznice nosní sliznice a příznacích alergické rýmy, používá se nejen k léčbě, ale také k prevenci sezónní senzibilizace.
 • Nasobek - aerosol, který obsahuje beklometason. Představen pouze intranasálně, má silný protizánětlivý a antialergický účinek. Předepisuje se pacientům starším 6 let.
 • Aldecine, analog sprejů na bázi beklometasonu, se úspěšně používá k léčbě alergické rýmy (sezónní i celoroční, s obdobím remise a exacerbací). Není určeno dětem mladším 6 let a kojícím matkám, během těhotenství, o nutnosti užívání rozhoduje lékař.

Mnoho pacientů, kteří se dozvěděli o hormonálních složkách, které tvoří nosní spreje, se obávají vedlejších účinků a komplikací.

Je nutné vyjasnit, že lokální aplikace minimalizuje vstřebávání do krve a systémový účinek na minimum, takže riziko komplikací prakticky neexistuje, s výjimkou předávkování lékem.

To je nejlepší náhrada za vasokonstriktorové léky pro běžné nachlazení dnes. Podrobný popis této skupiny léků a rysy jejich použití naleznete v tomto článku.

Ne vazokonstrikční činidla

Vzhledem k tomu, že ucpání nosu je hlavním společníkem běžného nachlazení, téměř všichni pacienti, aby zmírnili svůj stav, okamžitě přejdou do lékárny na vazokonstriktor, a to bez doporučení lékaře, nekontrolovatelně a bez pozorování dávkování.

Dlouhodobé užívání takových činidel, zejména s nespecifickou formou rýmy, vede ke komplikaci ve formě zdravotního chladu (v závislosti na vasokonstrikčních kapkách).

V důsledku toho kapiláry nosu ztratí schopnost vrátit se do svého obvyklého stavu a použití vazokonstriktorových prostředků nepřinese úlevu, naopak, po skončení akce se cévy dále rozšiřují.

K záchraně pacienta z takového stavu předepisují lékaři léky s opačným účinkem.

Všechny z nich mají hormonální základ, ale umožňují odstranit symptomy lékařské rýmy v počátečních stadiích, kdy ještě není nutný chirurgický zákrok:

Tyto léky vedou nejen k vaskulárnímu tónu nosu, ale také ke zlepšení vstřebatelnosti a účinku prostředků používaných pro komplexní terapii rýmy.

Používejte je s opatrností u pacientů s alergickou predispozicí, v takovém případě lékař a lékař.

Roztoky mořské soli z nachlazení

Nejvhodnějším lékem na nachlazení v jeho počátečním stadiu je fyziologický roztok. Všichni lékaři říkají pacientům, že s prvními příznaky rýmy byste neměli okamžitě používat vazokonstriktor a jiné léky, musíte se nejprve pokusit o mytí běžnou stolní solí nebo připravit roztok mořské soli zakoupený v lékárně.

Tento postup pomůže ztenčit hlen, který se nahromadil v nosních průchodech, vyvedl jej a také dezinfikoval sliznici.

K přípravě roztoku je třeba vzít 1 čajovou lžičku mořské soli, zcela ji rozpustit ve sklenici vařené vody a prát alespoň 2-3 krát denně.

Můžete přidat několik kapek citrónové šťávy, bude stimulovat místní imunitu a zvýšit odolnost organismu vůči nachlazení.

Pokud nechcete připravit řešení sami, můžete si zakoupit hotový izotonický přípravek ze seznamu níže v lékárně:

 • Aqua Maris - ve svém složení obsahuje vodu z Jaderského moře, díky které lék pomáhá normalizovat fungování ciliárních buněk, snižuje viskozitu sekrecí, odstraňuje alergeny, bakterie a viry z nosní dutiny, čistí tkáň a snižuje opuch. Také v prostředku obsahuje užitečné prvky hořčík, chlor, sodík, vápník a další.
 • Marimer je izotonický roztok mořské vody, který se používá k léčbě a prevenci infekcí ORL, alergické rýmy, akutních bakteriálních patologií nosu a vedlejších nosních dutin. Umožňuje odstranit z povrchu sliznice škodlivé látky (viry, bakterie, alergeny), zachránit osobu před kongescí a nadměrnou produkcí hlenu.
 • Dolphin je přípravek ve formě prášku, který se po smíchání s převařenou vodou používá k mytí nosu. Kromě mořské soli obsahuje dogrose a extrakty z kořenů lékořice, které poskytují ztenčovací, protizánětlivý, antimikrobiální a imunomodulační účinek. Proplachovací systém je vybaven pohodlnou tryskou, která reguluje průtok roztoku do nosní dutiny a nevyvolává nadměrný tlak.

Úspěšně se používají i léčba isotonických roztoků rýmy Humer, Aqualor, Rinostop Aqua a dokonce i jednoduchý chlorid sodný (fyziologický roztok).

Pro potírání rýmy je nutné nos pravidelně opláchnout a v případě potřeby použít další látky, aplikovat je po aplikaci fyziologického roztoku (tím se zvýší jejich vstřebatelnost a účinnost).

Léčí na rýmu esenciálními oleji

Některé prostředky pro léčbu rýmy obsahují ve složení esenciálních olejů rostlin s antimikrobiálním, protizánětlivým, imunomodulačním a antivirovým účinkem.

Kromě těchto funkcí pomáhají přírodní estery změkčit a obnovit sliznici nosních cest, aby se zabránilo nadměrnému podráždění.

Je třeba podrobněji říci o několika zástupcích takových léků:

Obsahuje výtažky z eukalyptu, borovice a jedle, jakož i pomocné látky thymol, guaiazulen a vitamin E.

Kapky dokonale odstraňují edém tkáně, usnadňují dýchání, přispívají k ředění hlenu, mají protizánětlivý účinek.

Vitamin E je složka, která obnovuje poškozenou sliznici, urychluje jejich regeneraci a má antioxidační účinek. Kapky se používají iu dětí a těhotných žen, což svědčí o jejich bezpečnosti a netoxii.

Jedná se o kapky, podobné složení a působení na lék Pinosol, ale stojí mnohem méně (asi 40 rublů), což z nich činí účinný a levný prostředek k boji proti rýmě.

Rostlinné extrakty, které jsou součástí, nezpůsobují závislost, takže mohou být používány poměrně dlouhou dobu.

Nebezpečné produkty obsahující eukalyptový olej jsou určeny pouze pro alergiky, u nichž může dojít k neočekávané reakci na užívání přípravku Eucalyptus. Proto je před použitím nutné konzultovat s alergikem.

Jedná se o kapky s kombinovaným účinkem, které mají vazokonstrikční a změkčující účinek.

Nástroj také účinně odstraňuje opuch sliznice, působí na patogenní mikroorganismy a způsobuje jejich smrt.

Mnozí pacienti hodnotili obnovení epitelu nosu a silný antimikrobiální účinek během užívání léčiva.

Sprej na bázi oxymetazolinu s přídavkem eukalyptolu (koncentrovaný eukalyptový extrakt). Oxymetazolin má dlouhodobý účinek, usnadňuje dýchání po dobu 12 hodin v řadě a rostlinný extrakt bojuje proti reprodukci virů a bakterií v nosní dutině, zmírňuje záněty, vylučuje viskózní sekreci a přispívá k jejímu vylučování.

Lék má silný účinek, takže jej nelze používat déle než 3 dny v řadě.

Přípravky na nachlazení na bázi éterických olejů - to je dobrá pomoc při léčbě onemocnění. Pro nejlepší účinek je však nutné předběžně stanovit typ patogenu a diferencovat rýmu z alergických nebo vazomotorických, protože v tomto případě nebude stačit odstranit přetížení.

Fytopreparace

Takzvané prostředky přírodního původu, přispívající k rychlé eliminaci příznaků rýmy. Většina farmaceutických léčiv má chemický základ, s výjimkou těch, které obsahují eukalyptové extrakty a esenciální oleje (popsané výše).

Tinktury

K bezpečnému a účinnému vyléčení rýmy můžete použít odvarů a tinktur rostlin s protizánětlivými a imunomodulačními účinky. Mezi tyto nástroje patří:

 • Měsíček je bylina s výraznými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi, používá se k léčbě virové a bakteriální chladu, rostlina má také léčivý a regenerační účinek na nosní sliznici;
 • eucalyptus - zvyšuje odolnost organismu díky aktivaci lokální imunity, má antimikrobiální vlastnosti, ředí a odstraňuje hustý hlen z nosní dutiny;
 • Ľubovník bodkovaný - bojující s reprodukcí patogenní flóry v nose, odstraňuje stagnaci hlenu, usnadňuje dýchání, snižuje zánět, zvyšuje také odolnost organismu;
 • Aloe a Kalanchoe - šťáva z těchto rostlin je již dlouho používána jako prostředek boje proti rýmě, snižuje zánět, zvyšuje lokální imunitu, urychluje obnovu poškozených tkání sliznice;
 • Badan Plate - kořeny rostliny jsou úspěšně používány jako lék na nazální kongesci bez rýmy, v zanedbávané nebo chronické formě. Prášek se připravuje na bázi suché suroviny pro instilaci do nosní dutiny;
 • Ephedra je dvouprstý - založený na této léčivé rostlině, nosní kapky jsou vyrobeny, se silným vazokonstrikčním účinkem.

Tabletová forma

Kromě lokální aplikace přírodních extraktů léčivých rostlin lékaři předepisují rostlinné přípravky ve formě tablet, například Zinnabsin.

Tento homeopatický lék se používá i při sinusitidě způsobené bakteriální infekcí, zmírňuje záněty, snižuje vylučování hlenu v dutinách, usnadňuje dýchání a zlepšuje lokální imunitu.

Mezi homeopatické léky určené k léčbě rýmy patří:

 • Euphorbium Compositum - kapky a spreje pro lokální léčbu rýmy, dokonce i v komplexních a zanedbávaných formách, doprovázené suchostí a atrofií sliznice. Léčivo nemá vazokonstrikční vlastnosti, léčí příčinu běžného nachlazení, takže jeho použití je dlouhodobé.
 • Rinitol Edas-131 - čistí nosní průchody z viskózního a hustého hlenu, působí jako prostředek prevence komplikací běžného nachlazení.
 • Delufen je sprej bezpečný pro léčbu pacientů všech věkových kategorií. Má aktivitu proti virům, bakteriím a alergenům, léčí i chronické formy rýmy.
 • Aflubin-Naza - sprej z rýmy, sinusitidy a sinusitidy. Skládá se ze složek rtuti, takže použití přípravku je kontraindikováno u pacientů mladších 12 let a trpících abnormalitami štítné žlázy.

Léčba rýmy s fytopreparacemi způsobuje mnoho kontroverzí, a to jak mezi lékaři, tak pacienty, úspěšně pomáhají někomu vyrovnat se s chladem, pro některé lidi jsou k ničemu.

Lék však již dlouho přiděluje homeopatii do samostatného oboru vědy, který opět potvrzuje účinnost správně předepsané a podané léčby.

Léky pro inhalaci

Léčba rýmy inhalátorem je účinná, bezpečná a bezpečná. Pokud se použije nebulizátor, přípravky budou vyžadovány bez obsahu éterických olejů a suspendovaných částic, protože když vstupují do dýchacích orgánů, ucpávají průdušky průdušek a způsobují jejich obstrukci.

Pro inhalaci ultrazvuku se používají následující skupiny léčiv:

Solné roztoky - účinně čistí nosní dutinu viskózního hlenu, mají dezinfekční a protizánětlivý účinek. Pro nebulizer je vybrán chlorid sodný (fyziologický roztok), stejně jako izotonické léky pro lékárny - Aqua Maris, Marimer, Humer, Aqualor, Dolphin. Přečtěte si více o tom, jak a s jakým lékem provádět postup s nebulizátorem zde.

Alkalické roztoky - stolní minerální voda Yessentuki, Borjomi, Narzan se úspěšně používá k odstranění příznaků rýmy. Umožňují sinusům zbavit se tlustého tajemství, zředit hnisavé hmoty bakteriálními infekcemi, sloužit jako prevence běžného nachlazení různých etiologií.

Antimikrobiální roztoky - jsou předepsány pro léčbu bakteriální rýmy. Aplikujte léky Furatsilin, Tobramycin, Dioksidin, Fluimutsil. Tyto prostředky zředily hlen, a pak přispívají k jeho šetrnému odstranění z nosních průchodů a dutin, mají dezinfekční účinek.

Imunomodulátory - umožňují zvýšit odolnost organismu a zvýšit lokální imunitu. V inhalátoru můžete použít léky Cycloferon, Gripferon, Interferon.

Antialergické léky - s nachlazením, způsobené senzibilizací a doprovázenou krátkým dechem, předepsanými léky Berotek, Berodual, Ventolin. Uvolňují otoky nosní sliznice, hrtanu a průdušek, usnadňují dýchání.

Parní inhalace může být provedena pomocí roztoku soli a vody (k dezinfekčnímu účinku je přidáno několik kapek jódu), esenciálních olejů thujy, jedle, borovice, levandule, rakytníku, máty. V tomto článku jsou popsány všechny typy rýmy a přípravky pro jejich chování.

Shrňte

Jak je vidět, existuje mnoho léků pro léčbu rýmy. Který z nich si vybrat, je nejen obtížné, ale také nebezpečné určit sami, protože každý lék musí být schválen lékařem před použitím.

Zvláštní pozornost by měla být věnována lidem, kteří jsou náchylní k alergiím a kteří jsou nuceni používat antihistaminikum a hormonální nosní drogy, tyto skupiny léčiv vyžadují vždy lékařský předpis a dodržování předepsaných dávek.

Jedinými prostředky, které lze bez obav použít, jsou roztoky mořské soli a přírodní složky rostlin, ale jejich použití by mělo být zastaveno, pokud není pozitivní účinek po dobu 1-2 týdnů, a pak kontaktujte lékaře ORL.

Antibiotika pro rýmu: seznam kapek a sprejů proti rýmě u dospělých

Rýma, jako jeden z nejčastějších projevů onemocnění dýchacích cest, charakterizovaný přítomností zánětlivého procesu v nosní sliznici, je doplněna kýcháním, nepříjemnými pocity, hojnými nosními sekrecemi a obtížemi s dýcháním. V počátečních stadiích vývoje onemocnění se používají vazokonstrikční přípravky, jejichž účinek je zaměřen na zvlhčení sliznice, zmírnění otoků a snížení sekrece nosu. Antibiotika pro rinitidu u dospělých se však mohou účinně používat v chronické formě, ale pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře. Aby prodloužená rýma nezpůsobila závažné komplikace, jako je zánět středního ucha, sinusitida, vasomotorická rýma, doporučuje se kontaktovat specialistu na první známky onemocnění.

Kdy léčit nachlazení antibiotiky?

Hlavními indikacemi pro léčbu antibakteriálních agens rýmy jsou:

 • dlouhodobá rinitida se stává chronickou formou;
 • zvýšené bolestivé symptomy v důsledku silné hypotermie;
 • přítomnost patogenů v čelistních dutinách;
 • chladné bakteriální etiologie s rozvojem komplikací;
 • rýma jako důsledek čelní sinusitidy, spenoiditidy, etmoiditidy;
 • těžký rýma, provokující rozvoj angíny, tracheitidy, bronchitidy, adenoiditidy.

Užívání systémových antibiotik pro prodlouženou rýmu je nezbytné, pokud jsou přítomny následující projevy onemocnění:

 • vysoká tělesná teplota (nad 38-39 stupňů);
 • hnisavý nosní výtok;
 • silná bolest kolem nosních dutin, obočí, očí a čela;
 • žádné zlepšení pohody po dobu 10 dnů od nástupu onemocnění
 • exacerbace onemocnění po krátkém zlepšení.

Abychom pochopili, co antibiotika pít s prodlouženou rýmou, je vhodné znát povahu svého původu. Je alergická, virová, bakteriální. Alergická rýma může být vyléčena antihistaminiky a je účinné zbavit se běžného nachlazení antibiotiky. Přípravky jsou jak lokální, tak obecné, jsou dostupné ve formě tablet, ve formě kapslí, aerosolů a kapek.

Mohu použít lék na nachlazení s antibakteriálním účinkem bez konzultace s lékařem?

Antibakteriální činidla jsou vysoce účinná a mají široké spektrum účinku, ale jejich nezávislé použití pravděpodobně "vymažou" hlavní znaky onemocnění. Je také možný vývoj kandidózy, dysbióza, je narušen proces trávení a asimilace potravin, což povede k předepisování silnějších léků.

Přípravek pro intramuskulární injekce se používá k rychlé reprodukci bakterií a šíření infekce do jiných orgánů.

Pouze kvalifikovaný odborník ví, která antibiotika jsou nezbytná pro nachlazení.

[smartcontrol_youtube_shortcode key = "vyléčit s antibiotiky" cnt = "3 ″ col =" 3 ″ shls = "true"]

Jak se zbavit chronické rýmy?

Aby byla léčba účinná a neměla prodloužit nemoc, doporučuje se používat lokální antibiotika působící ve specifické oblasti, kde se koncentruje zánětlivé ohnisko. Mezi výhodami těchto léků lze poznamenat, že šetří účinek na tělo a minimální míra nežádoucích účinků. Jedná se o léky ve formě nosních sprejů a kapek. Mezi nejúčinnější prostředky patří:

 • Framycetin Toto je dobré antibiotikum z kategorie aminoglykosidů pro místní použití s ​​aktivní složkou framacetin sulfátu. Léčivo má výrazné baktericidní a antibakteriální vlastnosti, přichází v lékárnách ve dvou variantách, ve formě spreje a ve formě kapek. Framacetin je určen k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích a horních cest dýchacích, zejména rýmy, sinusitidy, rhinofaryngitidy. Doporučená dávka pro dospělé v jedné injekci do každého nosního průchodu 4-6 krát během dne. Léčebný kurz 7-10 dnů.
 • Polydex. Vysoce účinný sprej z běžného nachlazení, kromě antibiotik, obsahuje hormony a vazokonstrikční látky. Jedná se o nový kombinovaný lék, který přispívá k destrukci patogenních mikroorganismů ak eliminaci zánětlivého procesu. Předepsat lék v přítomnosti klinických projevů sinusitidy a hnisavých komplikací středního ucha. Doporučená dávka jedné injekce do každé nosní dírky je až 5x denně. Průběh léčby je 7-10 dnů.
 • Bioparox. Lokální antibakteriální léčivo se vyrábí ve formě aerosolu a je určeno pro inhalační postupy. Vzhledem k přítomnosti aktivní složky fusafunginu má léčivo silnou baktericidní vlastnost, schopnost proniknout do nejtěžších míst. Pro léčbu dospělých je doporučená dávka 2 inhalace v každém nosním průchodu čtyřikrát denně. Délka léčby je 7 dní. Po každém použití musí být trysky dezinfikovány 90% alkoholem.
 • Novoimanin. Antibiotikum rostlinného původu, vyrobené na bázi extraktu Hypericum perforatum, je prezentováno ve formě alkoholového roztoku pro vnější použití. Lék se zředí vodou a vnikne do každého nosního průchodu. Dávkování a způsob použití Novoimanin určuje specialista.

Kapky z nachlazení s antibiotikem se nedoporučují užívat společně s jinými intranazálními léky.

Antibakteriální léčiva ve formě tablet s prodlouženou rýmou

Pro léčbu dlouhodobé rýmy u dospělých užívejte léky ze skupiny makrolidů, které nemají agresivní účinek na lidské tělo. Mezi léky s vysokým výkonem patří:

 • Erytromycin. Bakteriostatické antibiotikum zabraňuje tvorbě peptidových vazeb a inhibuje syntézu proteinů patogenních mikroorganismů. Je to bezpečný a poměrně účinný lék předepsaný pro zánětlivé procesy v těle. Po několika dnech užívání je patrné zlepšení celkového pocitu zdraví pacienta, ale nedoporučuje se ukončit léčbu až do úplného uzdravení. Příjem erytromycinu by měl být hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, 4-6 krát po celý den. Doporučená dávka 0,25 g.
 • Amoxiclav Kombinované antibakteriální léčivo se širokým spektrem účinků, jehož hlavními látkami jsou amoxicilin a kyselina klavulonová. Amoxiclav má antimikrobiální a baktericidní účinek, určený k léčbě ORL onemocnění. Doporučené dávkování je 1 tableta každých 8 nebo 12 hodin s ohledem na koncentraci hlavních složek léčiva. Trvání terapeutické terapie je 5-14 dnů.
 • Amoxicilin. Léky polosyntetického původu jsou považovány za jeden z nejpopulárnějších a nejúčinnějších léků patřících do skupiny penicilinu. Vzhledem k aktivní složce (trihydrát amoxicilinu) má léčivo silný vliv na různé typy bakterií (gram-pozitivní, gram-negativní). Dávkování antibiotik 250 - 500 mg 3krát denně. U těžké formy onemocnění je dávka zvýšena na 1 g. Průběh je 10 dnů.
 • Flemoklav. Droga patří do kategorie antibakteriálních léčiv, lišících se v širokém rozsahu. Aktivní složky léčiva (trihydrát amoxicilinu, kyselina klavulanová) mají aktivní účinek na patogeny, ničí celistvost buněk. Použití Flemoklavu s prodlouženou prodlouženou rýmou je známé jako vysoce účinný a rychle působící způsob léčby, hlavní věcí je postupovat podle instrukcí v návodu: 500 mg 3x denně. Délka léčby závisí na rozsahu onemocnění a neměla by překročit 14 dní.
 • Augmentin. Jedná se o komplexní dlouhodobě působící antibakteriální přípravek, jehož maximální terapeutický účinek je zvláště výrazný, pokud užíváte pilulky před jídlem. Dávka léčiva určuje pouze ošetřujícího lékaře, minimální doba léčby je 5 dnů.

Moderní antibakteriální prostředky jsou vysoce účinné a na rozdíl od svých předchůdců nezpůsobují vážnou újmu na těle, ale antibiotikum, které je lepší užívat při léčbě rýmy, by měl předepisovat pouze kvalifikovaný lékař.