Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Pneumonie je onemocnění charakterizované poškozením plicní tkáně. Existuje několik typů pneumonie, ale všechny vyžadují integrovaný přístup k léčbě. Potřebné léky a fyzioterapeutické procedury předepisuje lékař. Ošetřovatelský personál sleduje lékařský předpis a poskytuje pacientovi nejlepší podmínky pro zotavení.

Případy vyžadující zásah ošetřujícího personálu

Nejčastěji pneumonie vyžaduje hospitalizaci pacienta. Ale v některých případech, kdy je nemoc mírná, může být léčba prováděna doma. Pak musíte pacienta pravidelně navštěvovat sestrou. Tato možnost je přijatelná pro dospívající a dospělé. Kromě věku a závažnosti onemocnění je důležitý i celkový zdravotní stav a přítomnost komorbidit. Léčba pod dohledem sestry je indikována v následujících případech pneumonie:

 • fokální - pokud nelze zajistit péči doma nebo u malých dětí;
 • krupózní nebo lobar - zánět pokrývá celý plicní lalok, zatímco pacient je ve vážném stavu;
 • intersticiální - zánět vede k respiračnímu selhání.

Fáze ošetřovatelské péče o pneumonii

Ošetřovatelský proces pro pneumonii se provádí postupně. To je jediný způsob, jak zajistit co nejpodrobnější péči o zdraví pacienta.

Historie

Prvním krokem je sběr informací o pacientově pneumonii. Stanovené rysy nemoci, její trvání, léky, které byly použity k léčbě. Sestra provádí průzkum a počáteční vyšetření pacienta: měří teplotu a tlak těla, provádí perkuse a auskulturaci dýchacího ústrojí. Následující příznaky jsou alarmující:

 • horečka a zimnice;
 • kašel;
 • hnědé sputum;
 • dušnost, bolest za hrudní kostí, palpitace;
 • bledost kůže, modrý nasolabiální trojúhelník;
 • letargie, ztráta chuti k jídlu;
 • dýchání je mělké a sténající, mohou být vlhké rales;
 • do dýchacích pohybů se zapojují další svaly.

Je také odpovědností sestry zaznamenat výsledky předchozího vyšetření: krevní test (ESR, počet lymfocytů) a rentgenový snímek plic (pozor, která část je ovlivněna).

Státní hodnocení

Na základě shromážděných údajů sestra vyhodnocuje stav pacienta: identifikuje pacientovy problémy a jejich možné příčiny. To určuje jeho další kroky. Pneumonie může u pacienta způsobit následující problémy:

 • intoxikace těla - je vyjádřena horečkou, závratí, slabostí, zažívacími obtížemi;
 • rozvoj respiračního selhání - tachykardie, dušnost, bolest na hrudi;
 • Neurologické poruchy - poruchy spánku, úzkost způsobená dočasným postižením a nedostatek jasného pochopení onemocnění.

Pokud nebudete věnovat dostatečnou pozornost existujícím problémům, mohou vést k závažnějším komplikacím: akutnímu kardiovaskulárnímu a respiračnímu selhání, chronické formě onemocnění.

Na základě výsledků analýzy sestra sestaví plán péče o pacienty. Při lékařské manipulaci vyhodnocuje jejich účinnost av případě potřeby upravuje léčebný plán.

Příprava a realizace léčebného plánu

Na základě údajů získaných po prvních dvou etapách sestra sestaví podrobný intervenční plán. Jeho celkovým cílem je zlepšit stav pacienta a zabránit rozvoji komplikací. Specifické cíle závisí na problémech pacienta. Může to být:

 • úleva od dušnosti, bolesti na hrudi;
 • normalizace tělesné teploty;
 • provokativní produktivní kašel.

Pro každou položku plánu jsou uvedeny metody jejího provádění a časový rámec pro dosažení cílů. Sestra vyhodnocuje stav pacienta v čase. Sleduje vnější příznaky onemocnění, výsledky testů, povahu průběhu pneumonie. Pokud je to nutné, sestra zaměřuje pozornost ošetřujícího lékaře na změny zdravotního stavu pacienta.

Vyhodnocení účinnosti léčby

Pokud je léčba zvolena správně a sestra poskytuje patřičnou péči o pacienta, k zotavení dochází za 2 týdny. Pokud k tomu nedojde, je nutná úprava plánu léčby pneumonie. Léky jsou vybírány lékařem a sestra může měnit pouze dietu a aktivitu pacienta.

Po propuštění by měl terapeut pokračovat v monitorování pacienta v místě bydliště, aby se zabránilo recidivě onemocnění. Obnovení těla po pneumonii se vyskytne během jednoho roku. V nemocnici sestra vysvětluje pacientovi, že po propuštění potřebuje dobrou výživu, mírnou fyzickou aktivitu, odmítnutí špatných návyků a dodržování práce a odpočinku. Pokud bylo dítě nemocné pneumonií, měli by se rodiče a místní pediatr postarat o zvláštnosti svého zotavení po nemoci.

Hlavní povinnosti ošetřujícího personálu pro pneumonii

Je odpovědností sestry sledovat denní režim pacienta, jeho hygienu, léky, provádění procedur fyzikální terapie, změnu stavu během léčby a aktivní návštěvu pacienta lékařem.

Sestra zajišťuje, že pacient je v příznivých podmínkách. Nemocniční místnost by měla být pravidelně větrána. Je nutné, aby byl vzduch teplý, ale vlhký a čerstvý. Pacienti s pneumonií by měli pozorovat odpočinek na lůžku. Sestra by měla pacienta naučit uvolňovat svaly a odpočívat. Je-li osoba ve vážném stavu a nemůže nezávisle měnit polohu těla, pak je to odpovědnost zdravotnického personálu. U pacientů s pneumonií by měla být hlava ve zvýšeném stavu. Sestra toho dosahuje nastavením lůžka nebo umístěním polštářů.

Ošetřovatelská péče zahrnuje zajištění hygieny pacientů. Sestra se denně umyje teplou vodou a omývá se po záchodě. Ona také udržuje lůžko pacienta a oblečení čisté. Aby pacient neměl zánět v ústní dutině, zpracovává se slabým roztokem sody. S výskytem herpetických erupcí na rtech nebo v nose použijte zinkovou mast.

Lékařské výkony sestry s pneumonií zahrnují:

 1. Injekce, infuze.
 2. Akce pro horečku - tření studenou vodou, bohatý teplý nápoj, chladný vzduch v místnosti.
 3. Posturální drenáž v případech, kdy se sputum nepohybuje dobře.
 4. Čištění úst pacienta od sputa, pokud to nemůže udělat sám.
 5. Nastavení klystýru pro zácpu, spojení pisoáru.
 6. Proveďte rušivé postupy předepsané lékařem: hořčičná omítka, banky, obklady.

Kromě toho sestra zajišťuje, že pacient bere léky předepsané lékařem: antibiotika, mukolytika, antipyretika, protizánětlivá činidla a další. V případě nepravidelností kardiovaskulárního systému jsou možné injekce srdečních glykosidů a glukokortikoidů.

Pro uzdravení musí pacient dodržovat dietu. Sestra zajišťuje, že pacient vypije dostatek tekutin - až 3 litry denně. To může být čistá voda, přírodní šťáva, džus, čaj s citronem, vývar boky. Musíte jíst často, ale postupně. Preferuje se vývar, vařené kuřecí maso, ryby, zelenina, mléčné výrobky. Pokud pacient nemá chuť k jídlu, množství jídla může být sníženo zvýšením objemu tekutiny.

Důležitým místem v léčbě pneumonie je respirační gymnastika. Sestra učí pacienta speciální cvičení a řídí jejich realizaci. Gymnastika by měla být cvičena dvakrát denně. Když se pacient zotavuje, zvyšuje fyzickou aktivitu: cvičení a fyzikální terapii.

Asistence sestry je životně důležitá pro pacienty bez lůžka. Ale pacienti, kteří jsou schopni se o sebe postarat, potřebují ošetřovatelskou péči. Pod kontrolou zdravotnických pracovníků je nemoc mnohem rychlejší a snazší.

Ošetřovatelský proces u akutní pneumonie u dětí

Ošetřovatelský proces u respiračních onemocnění. Respirační onemocnění ve struktuře dětské nemocnosti představují více než 60%.
Ošetřovatelský proces pro akutní pneumonii
Informace o nemoci. Pneumonie je akutní zánět plicní tkáně.
Etiologie: infekční - pneumokoky, stafylokoky, viry, mykoplazmy. Nejčastěji se vyskytuje smíšená virová bakteriální etiologie. V 60–80% případů „domácí“ pneumonie je původcem pneumokoky.
Predispoziční faktory: perinatální patologie, vrozené srdeční vady, hypovitaminóza; chronická ložiska infekce horních cest dýchacích, opakované akutní respirační virové infekce, recidivující bronchitida, aktivní a pasivní kouření. Při rozvoji pneumonie je velmi důležitý stav reaktivity dítěte.
Infekce proniká vzduchem rozptýlenými kapičkami a pak se bronchogenně šíří přes dýchací trakt, přetrvává v průduškách a alveolech, což způsobuje lokální zánět, infiltraci a vyplnění alveol exsudátem. Hlavními mechanismy patologického procesu jsou rozvoj intoxikace (účinky bakterií a jejich toxinů) a respirační selhání, protože v důsledku poruchy vnějšího dýchání nejsou plíce schopny zajistit normální výměnu plynu.
Klinické projevy, doba trvání kurzu, povaha komplikací závisí na typu pneumonie a věku dítěte.
Typy akutní pneumonie:
Ohnisko - nejčastější u malých dětí; zánět zachycuje oblasti plicní tkáně o rozměrech nejméně 1 cm.
Ogagovo-konfluent - pozorovaný u dětí různého věku; zánět zachycuje oblasti plicní tkáně v několika segmentech nebo v celém plicním laloku.
Segmentální - vyskytuje se u dětí různého věku; zánět postihuje jeden nebo více segmentů plic, někdy včetně pohrudnice.
Lobar (lobar) - pneumokokový, pozorovaný u starších dětí; zánět zachycuje celý lalok plic. Průběh této pneumonie je závažný se závažnými příznaky intoxikace a respiračního selhání.
Intersticiální - vzácná forma pneumonie způsobená mykoplazmou nebo pneumocystami; zánět zachycuje interalveolární spojovací (intersticiální) tkáň plic; charakterizovaný rychlým rozvojem respiračního selhání.
Děti v předškolním a školním věku s nekomplikovanou pneumonií mohou být léčeny ambulantně v prostředí „domácího pacienta“.
Indikace pro hospitalizaci: děti první poloviny života; děti bez ohledu na věk, s těžkým a komplikovaným průběhem nemoci; při absenci účinku léčby v ambulantním prostředí; při absenci podmínek pro léčbu doma; dětí ze sociálně znevýhodněných rodin.
Zásady léčby: odpočinek na lůžku po celé febrilní období; plná výživa podle věku; léková terapie: antibiotika, mukolytická léčiva, infuzní terapie. Fyzioterapeutická léčba. Cvičení, masáž.

Fáze ošetřovatelského procesu u akutní pneumonie:

Fáze 1 Sběr informací

- Subjektivní vyšetřovací metody:
Typické stížnosti: hypertermie s zimnicí s kruhovou pneumonií; ztráta chuti k jídlu, slabost, malátnost; suchý nebo mokrý kašel, rezavé sputum v krupavé pneumonii; bolest na hrudi, dušnost.
Historie (anamnéza) onemocnění: nástup akutní horečky.
- Metody objektivních zkoušek:
Kontrola: zdraví dítěte je zlomené, pomalé, horečka; bledá kůže, cyanóza nasolabiálního trojúhelníku; dýchání je sténání, dýchavičnost (40 za minutu u dětí starších 2 let, 60 za minutu u dětí do 2 let), účast na dechu pomocných svalů s vnitřním stykem, tachykardie. S perkusí - zkrácení plicního zvuku; s auskultací - oslabené dýchání, přítomnost vlhkých rales.
Výsledky diagnostických metod (z ambulantní karty nebo anamnézy): kompletní krevní obraz: neutrofilní leukocytóza a zvýšená ESR; RTG plic - přítomnost ohniskové, segmentové, polysegmentální infiltrace nebo obsazení části nebo celého laloku.

Fáze 2 Identifikujte problémy nemocného dítěte

Pacient s pneumonií má snížené potřeby: udržovat tělesnou teplotu, udržovat celkový stav, dýchat, jíst, spát, relaxovat, komunikovat.
Existující problémy způsobené intoxikací: horečka, malátnost, slabost, bolest hlavy, ztráta chuti k jídlu.
Stávající problémy. v důsledku rozvoje respiračního selhání: dušnost, účast na činnosti dýchacích pomocných svalů, tachykardie.
Možné problémy: akutní respirační selhání; akutní kardiovaskulární insuficience: protrahovaný a chronický průběh.

3-4 stupně. Plánování a realizace péče o pacienty v nemocnici

Účel péče: podpora hojení, prevence vzniku komplikací.
Plán ošetřovatelské péče o pacienta v nemocničním prostředí. Sestra poskytuje:
Uspořádání lůžka po celou dobu horečky, zlepšení pohody a celkového stavu.
Stravování: mléčná a zeleninová strava. Při absenci chuti k jídlu by měl být denní objem potravy snížen o 1/2 nebo 1/3 a doplněn pitím velkého množství tekutin.
V souladu s lékařskými předpisy: antibakteriální léčba, užívání léků vykašlávání a sputa, symptomatická léčba, domácí fyzioterapie.
Nezávislé intervence:
- aktivní návštěvy nemocného dítěte až do úplného uzdravení:
- monitorování reakce dítěte na léčbu;
- dynamické pozorování a hodnocení celkového stavu dítěte: postavení v posteli, zdraví, barva kůže a sliznic, chuť k jídlu, přítomnost a povaha kašle, tělesná teplota, frekvence, hloubka a rytmus dýchání;
- výuka dítěte a rodičů „kašle“, vibrační masáž k evakuaci sputa, vytvoření drenážního postavení, domácí fyzioterapie - hořčičných omítek, hořčičných zábran, inhalace;
- poradenství dítěti a jeho rodičům o jeho zdraví;
- vedení zdravotnické výchovy mluví o nemoci, prevenci komplikací.
Ošetřovatelský proces pro akutní pneumonii
Plán péče
1. Zajistit organizaci a kontrolu dodržování režimu léčby a ochrany
Realizace péče:
Nezávislé intervence: Mluvit s pacientem a / nebo rodiči o nemoci a prevenci komplikací; vysvětlit pacientovi a / nebo rodičům potřebu dodržování tohoto režimu; zvedněte hlavu postele: posturální drenáž 2-3 krát denně; doporučit, aby matka dítěte častěji ho vzala do náruče a změnila pozici v postýlce.
Motivace:
Ochrana centrálního nervového systému před nadměrnými vnějšími podněty. Vytvoření režimu shchazheniye, zajištění maximálních podmínek pohodlí. Reliéf dýchání. Evakuace sputa
2. Zajistit organizaci a kontrolu výživy
Realizace péče:
Nezávislé intervence: Vedení rozhovoru s pacientem / rodiči o výživě; Doporučit rodičům, aby přinášeli produkty s vysokým obsahem sacharidů, ovoce, zeleniny; nenutit dítě, aby se živilo, v případě odmítnutí jídla doplnit chybějící denní objem tekutinou
Motivace:
Spokojenost, fyziologické potřeby
3. Volný čas
Realizace péče:
Nezávislý zásah: Doporučit rodičům, aby si přinesli své oblíbené knihy, hry atd.
Motivace:
Vytváření podmínek pro shodu
4. Vytváření pohodlných podmínek na oddělení
Realizace péče:
Nezávislé zásahy: Sledujte průběh mokrého čištění a pravidelného větrání; pravidelná výměna ložního prádla; mlčí v oddělení
Motivace:
Zlepšit dýchání. Uspokojení fyziologických potřeb ve spánku
5. Pomoc při hygieně a příjmu potravy.
Realizace péče:
Nezávislé zásahy: vést rozhovor o potřebě hygieny; Doporučujeme rodičům přinést zubní pastu, hřeben, čistou náhradní prádlo
Motivace:
Poskytování hygienických a hygienických opatření. Je třeba být čistý
6. Provádění schůzek lékaře
Realizace péče:
Závislé intervence: Podávání antibiotik, podávání léků: provádění infuzní terapie Nezávislé intervence: Vysvětlete pacientovi a / nebo rodičům potřebu podávání antibiotik, podávání jiných léků; mluvit s pacientem a / nebo rodiči o možných vedlejších účincích léčby; doprovázet fyzioterapeutické procedury
Motivace:
Etiotropní léčba. Prevence komplikací. Včasná detekce vedlejších účinků. Detoxikace
7. Zajistit dynamické sledování reakce pacienta na léčbu.
Realizace péče:
Nezávislý zásah: Přehled o blahu, stížnostech, registraci povahy kašle; měření tělesné teploty ráno a večer; BH. Srdeční frekvence Pokud se celkový stav zhorší, okamžitě informujte lékaře.
Motivace:
Sledování účinnosti léčby a péče. Včasná detekce a prevence komplikací.

Fáze 5 Posouzení účinnosti péče

Při řádné organizaci ošetřovatelské péče dochází k zotavení dítěte, pacient je propuštěn pod dohledem okresního pediatra. Pacient a jeho rodiče by si měli být vědomi rysů režimu, výživy, fyzické aktivity, kterou by dítě mělo sledovat po onemocnění, nutnosti následné péče a přísného dodržování všech doporučení.

Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Obecné charakteristiky akutní pneumonie. Analýza příčin, klinický obraz, léčba a prevence lobarové pneumonie. Příčiny, klinický obraz, léčba a prevence fokální pneumonie. Charakteristika stadií ošetřovatelského procesu u pneumonie.

Zaslat dobrou práci do znalostní báze je jednoduchá. Použijte níže uvedený formulář.

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří ve své studii a práci využívají znalostní základnu, vám budou velmi vděční.

Publikováno dne http://www.allbest.ru/

AmizhT - pobočka FEGUPS ve Svobodném

Fakulta SPO - Lékařská fakulta

Katedra pokročilých studií

Cyklus: "Ošetřovatelství v terapii"

AmizhT - pobočka FEGUPS ve Svobodném

Fakulta SPO - Svobodnenskoy Medical School

Katedra pokročilých studií

Kreativní recenze

___________________________________________________________

__________________________________________________________

Rozsah práce: celkem vytištěné listy _________________________

Zveřejnění tématu ____________________________________________

Použití údajů z literatury _________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

Obecný závěr k práci: _________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

__________________________________________________________

Doporučení: ________________________________________________

_________________________________________________________

Recenzent Celé jméno: ______________________________________________

__________________________________________________________

Pozice: _______________________________________________

Hodnocení: ___________________________________________________

1. Krupózní pneumonie: příčiny, klinický obraz, léčba a prevence

2. Fokální pneumonie: Příčiny, klinická prezentace, léčba a prevence

3. Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Pneumonie je akutní pneumonie, která se vyskytuje samostatně nebo jako komplikace jiných onemocnění, spojující skupinu zánětlivých (obvykle infekčních) procesů různé etiologie a patogeneze, lokalizovaných v bronchiolech, alveolech a šířících se do intersticiální tkáně se zapojením plicního cévního systému.

Akutní pneumonie zaujímá významné místo mezi všemi chorobami vnitřních orgánů. Sezóna má určitý vliv na výskyt pneumonie: její frekvence se v lednu až březnu zvyšuje a v dubnu až říjnu klesá. Morbidita se také zvyšuje během vypuknutí chřipky a sezónních virových infekcí dýchacích cest. Muži onemocní častěji; u dětí a ve stáří je pneumonie zvláště obtížná.

Při rozvoji pneumonie hraje hlavní roli infekce: bakteriální, virová, méně často fungální. V závislosti na prevalenci procesu se rozlišuje pneumonie, léze, kterou je lobar, nebo pleuropneumonie, a výrazná omezená oblast (lobule), je fokální nebo bronchopneumonie. Foci zánětu mohou být jednoduché nebo násobné; možná jejich sloučení (odtok pneumonie); mohou být lokalizovány současně a v různých částech obou plic, zejména v dolních částech.

1. Krupózní pneumonie: příčiny, klinický obraz, léčba a prevence

Kroupózní pneumonie je akutní zánětlivý proces, který postihuje celý lalok plic nebo jeho velkou část; charakterizované určitými cyklickými patologickými změnami a fázovým klinickým průběhem.

V poslední době, lobar pneumonia v typické formě je vzácný, ale to ještě má klinický průběh.

Kauzativní agens je nejčastěji zvláštní pneumokok (Frenkel - Vekselbaum), méně často další bakteriální flóra: Friedlanderova hůlka, streptokoky, stafylokoky atd.

Nejčastěji trpí lobulární pneumonie oslabení lidé vystavení různým druhům škodlivých účinků. Srdeční selhání s poruchou krevního oběhu v malém kruhu, akutní a chronická onemocnění horních cest dýchacích, beriberi atd. Jsou faktory, které přispívají k jeho rozvoji. Vzhledem k tomu, že předurčující momenty s velkým významem jsou prudké výkyvy teploty okolního vzduchu, hypotermie.

Typický obraz lobarové pneumonie je charakterizován akutním nástupem: úžasným mrazem, silnou bolestí hlavy, zvýšením tělesné teploty na 39–40 ° C. Už během chladu nebo krátce poté začíná bolest na hrudi, zhoršená vdechováním a kašlem, rušit. Obvykle, ale ne vždy, je taková bolest lokalizována v dolních částech. Je třeba mít na paměti, že bolest nemusí vždy odpovídat procesu lokalizace. Někdy s dolní lalok pneumonie, bolest se vyskytuje v břiše, simulující akutní apendicitida, útok cholelitiázy nebo renální koliky. Časná dyspnea se připojí. Kašel na začátku sucha a po 1-2 dnech se objeví krvavé ("rezavé") sputum.

Při obecné inspekci v této fázi - stadiu nástupu onemocnění - dochází k hyperémii tváří (červenání), výraznější na postižené straně; poměrně často na rtech a křídlech nosu je možné pozorovat vyrážky - herpes. Při dýchání dochází k zpoždění v postižené polovině hrudníku, je slyšet oslabené vezikulární dýchání a tzv. Počáteční crepitus. Zvuk perkuse nad postiženým lalokem má tympanický odstín, protože alveoly mají současně vzduch i tekutinu.

Ve druhé fázi, stadiu vývoje onemocnění, jsou alveoly naplněny exsudátem a koagulovaným fibrinem, v důsledku čehož dochází k zesílení plic. Od této chvíle vzrůstá otupělost nad postiženou částí plic a během auskulturace je slyšet průduškové dýchání. Celkový stav pacienta je závažný, což je vysvětleno nejen velikostí části plíce, která je vyřazena z dýchání, ale také výraznými jevy intoxikace. Pozorované rychlé mělké dýchání (až 30-40 za minutu), tep (100-200 za minutu), krevní tlak se může snížit. Pacientova chuť se snižuje nebo mizí v důsledku vysoké tělesné teploty a celkového závažného stavu. Jazyk je suchý a potažený šedým květem. Střevo funguje pomalu, obvykle zácpa.

Nervový systém trpí: spánek je narušen, v závažných případech se mohou vyskytnout halucinace a bludy, zejména u osob s alkoholismem. Pacient pociťuje strach, touha někam utéct, vyskočit z okna. Zaměstnanci by měli tyto pacienty pečlivě sledovat.

Po krizi se stav pacienta zlepší, začne se rychle zotavovat. Poslední fáze proudění lalokového pneumonia začíná - stadium rozlišení. Množství sputa se zvyšuje. Exsudát je zkapalněný, vzduch začne znovu pronikat do alveol, v důsledku čehož klesá otupivost bicího zvuku, objevuje se tympanický odstín. Bronchiální dýchání oslabuje, crepitus začíná být opět slyšet. Pokud je do procesu zapojena pohrudnice (u 1/4 pacientů), je slyšet hluk z pohrudnice. Pleurisy s lalokovou pneumonií léčené antibiotiky je snadnější, nevede k hnisavým procesům. Komplikace lobarové pneumonie jsou v současné době zřídka pozorovány, i když není vyloučen vývoj myokarditidy, fokální nefritidy a meningitidy u těžkého průběhu onemocnění.

Stejné staging je pozorován u radiografických změn v plicích: nejprve, posílení plicního vzoru, pak vzhled ztmavnutí ohnisek, které se spojí, a výsledný stín obvykle odpovídá plicnímu laloku. K obnovení normální průhlednosti plic dochází postupně a trvá až 2-3 týdny.

Pacienti s lalokovou pneumonií by měli být hospitalizováni. Přiřaďte přísný odpočinek. Místnost, kde je pacient umístěn, by měla být větraná a teplá. Pacientovi je ukázána šetřící dieta s dostatečným množstvím vitamínů. Jídlo by mělo být polotekuté, výživné. V prvních dnech nemoci, kdy je zajištěno přísné pozorování personálu ve službě pro pacienta, je krmeno. Krmte pacienta třeba o něco častěji než obvykle. Pijte spoustu nápojů: brusinkovou šťávu, ovocné šťávy, čaj s citronem, minerální vodu.

Od prvních hodin onemocnění se pacientovi podává antibiotická léčba antibiotiky nebo sulfonamidy; předepsat vaskulární látky: kofein, kafr; v srdečním selhání - strophanthin, digitalis léky.

Z antibiotik je primárně indikován benzylpenicilin. Lék se podává intramuskulárně v denní dávce 2 000 000 až 3 000 000 IU ve 4 až 6 dávkách. Semisyntetické peniciliny jsou účinné: ampicilin, oxacilin, ampioky; s intolerancí penicilinu - léky ze skupiny cefalosporinů (kefzol, ceporin atd., 2 g denně ve 2 rozdělených dávkách).

Ze sulfa léčiv je lepší předepisovat prodloužené prostředky (sulfadimetoksin) nebo kombinované (biseptol). Pokles tělesné teploty na normální není důvodem pro zrušení léčby antibiotiky. Vyžaduje se radiační kontrola.

Kyslíková terapie má pozitivní účinek pomocí speciální masky, kyslíkového stanu. Ze symptomatických léků se kodein používá k silnému kašli při nástupu nemoci a vykašlávacích lécích (thermopsis, ipecacuan, hojné alkalické pití atd.) Během řešení pneumonie. Hořčičná omítka a sklenice fungují dobře. Aby se předešlo podráždění po plechovkách a hořčičných omítkách, je nutné kůži osušit a lehkou masáž.

Nutné je neustálé sledování pacienta v prvních dvou obdobích onemocnění. Aby se zabránilo poškození ústní dutiny, je třeba očistit dásně, sliznice patra, tváře, jazyk, 2% roztokem hydrogenuhličitanu sodného nebo slabým roztokem manganistanu draselného. Když se objevují v rozích úst, na křídlech nosu herpetických erupcí, je třeba tyto oblasti potřít zinkovou mastí. Je důležité sledovat činnost střev; s zácpou dát očistný klystýr. Od chvíle, kdy tělesná teplota klesne, by se měl pacient zapojit do respirační gymnastiky. V prvních dnech svého jednání se metodik zabývá pacientem na oddělení. Správné ošetření vede k úplnému uzdravení. V případě pozdní léčby a nedodržení pacientem s lékařskými doporučeními se může vyvinout plicní absces.

Profylaktická opatření zahrnují zpevnění těla, racionální fyzickou kulturu. Je třeba se vyvarovat přehřívání, pozorování pracovní hygieny, zejména v podnicích ocelářského a chemického průmyslu. Klinický dohled nad pacienty probíhá v průběhu roku.

2. Fokální pneumonie: příčiny, klinická prezentace, léčba a prevence

Termín "fokální pneumonie" sjednocuje formy pneumonie různého původu a klinických projevů, jejichž charakteristickým rysem je zapojení do zánětlivého procesu určitých částí plic uvnitř segmentu, lobule nebo acini. Velmi často fokální pneumonie začíná bronchiálními lézemi, což ji umožnilo nazvat bronchopneumonií.

Fokální pneumonie se může vyskytnout jako nezávislé onemocnění (primární pneumonie) nebo se vyvíjet na pozadí různých patologických procesů (sekundární pneumonie). V současné době běžnější než záď.

Jako původce bronchopneumonie může být nejrozmanitější bakteriální flóra. V relativně velkém počtu případů je akutní fokální pneumonie způsobena viry (pneumonie s chřipkou, ornitózou). Příčinou pneumonie je často kombinace virů a bakterií. Rostoucí význam při výskytu fokální pneumonie je získán mykoplazmami (filtrační činidla, která nepatří k bakteriím nebo virům) a plísněmi (Candida, Aspergella atd.).

V posledních letech byla Legionella izolována jako původce pneumonie v tzv. Legionářské chorobě; příčinou úmrtí pacientů s AIDS je nejčastěji pneumonie způsobená nejjednodušší pneumocystou.

Fokální pneumonie se vyskytuje častěji u osob trpících jinými akutními nebo chronickými onemocněními, včetně nádorů a diabetu, u pacientů, kteří podstoupili operaci, poranění. Vzhledem k prodloužené nucené poloze pacienta na zádech (při zlomeninách dolních končetin, infarktu myokardu, mrtvici), v důsledku zhoršené ventilace plic a stagnace, se může vyvinout hypostatická (městnavá) pneumonie.

Často dochází k fokální pneumonii na pozadí chronických plicních onemocnění (chronická bronchitida, bronchiektáza atd.). Významnou roli hraje blokování sliznicemi nebo hnisavými korky malých průdušek, po kterém následuje rozvoj atelektázy v plicní tkáni vedoucí k fokální pneumonii.

Fokální pneumonii často předchází katarální stav horních cest dýchacích: infekce, která se šíří do úseků dolních dýchacích cest, vede k bronchopneumonii.

Nástup nemoci nemůže být stanoven. V typických případech, zejména u mladých lidí, onemocnění začíná akutně: tělesná teplota stoupá na 38-38,5 ° C, objevuje se nebo se zvyšuje kašel s malým množstvím sputa; možná dušnost. Horečka je obvykle krátkodobá (2-4 dny), má špatný charakter.

Údaje z fyzického vyšetření hrudníku závisí na místě výskytu ohniska. S centrálním umístěním nístěje nebo malých periferií umístěných nístějí nejsou pozorovány žádné významné změny v třesu a zkrácení bicích. Je-li léze lokalizována povrchově, v odpovídající části hrudníku je slyšet přísnější dýchání a vlhké jemné bublinky. Při souběžné bronchitidě je slyšet sucho. Změny v jiných orgánech obvykle chybí. V krvi se obvykle pozoruje mírná leukocytóza s posunem bodnutí, někdy (zejména s virovou infekcí) leukopenií.

Radiologický obraz při fokální pneumonii může být různý. Zpravidla existují jasná ohniska ztmavnutí (obr. 15), často mnohonásobná. Při omezené malé fokální pneumonii nemusí být žádné výrazné změny; zaznamenána pouze změna plicního vzoru.

Průběh fokální pneumonie a jejích výsledků je velmi různorodý a závisí na mnoha podmínkách, mezi nimiž je důležitá povaha patogenu, a na sekundární pneumonii, na povahu onemocnění, proti kterému se vyvíjí. Fokální pneumonie obvykle probíhá déle a pomaleji než krčka. V posledních letech, zvláště často protrahovaný průběh akutní pneumonie. U pneumonie způsobené stafylokoky je možný vývoj takových komplikací, jako je tvorba abscesů.

Při léčbě fokální pneumonie by měly být dodržovány stejné principy jako při léčbě krupózní pneumonie. Výběr patogenu a stanovení jeho citlivosti na širokou škálu antibiotik hraje při výběru antibiotické terapie větší roli než u krupózní pneumonie. S pneumonií způsobenou mykoplazmami je tedy účinný erytromycin nebo tetracyklin. Pneumonie u legionárních onemocnění je léčitelná erythromycinem nebo rifampicinem.

Nejprve potřebujeme prevenci chřipky, bronchitidy; činnosti, které zvyšují celkovou odolnost těla. Prevence hypostatické pneumonie je pečlivá péče o pacienty trpící závažnými terapeutickými a chirurgickými onemocněními, kteří jsou v pasivní pozici.

3. Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Ošetřovatelský proces je jedním ze základních a integrálních konceptů moderních ošetřovatelských modelů.

Ošetřovatelský proces zahrnuje jednání s pacientem a / nebo jeho příbuznými o všech možných problémech (pacient nemá ani podezření, že některé z nich existují), pomoc při jejich řešení v rámci ošetřovatelské kompetence.

Ošetřovatelský proces se skládá z 5 etap:

ošetřovatelské vyšetření (shromažďování informací o pacientech);

ošetřovatelská diagnostika (identifikace potřeb);

stanovení cílů a plánování péče;

provádění plánu péče;

hodnocení a opravy péče v případě potřeby.

Posouzení celkového stavu a životních funkcí: vědomí, dýchání (tachypnoe), krevní oběh.

Vizuální hodnocení může odhalit:

- bledost kůže;

- zpoždění postižené strany hrudníku při dýchání.

Studium pulsu, auskultace srdce, počítání srdeční frekvence (tachykardie).

Měření krevního tlaku (může být hypotenze).

Vyšetření plic může odhalit:

- zkrácení (otupení) zvuku bicích na postižené oblasti plic;

- zvýšená bronchophony a třes hlasu;

- auskultační - zeslabení dechu v omezené oblasti, lokálně naslouchané dýchání dýchacích cest, jemné probublávání, nebo inspirační crepitus.

Měření teploty (charakteristická teplota> 38 ° C).

Shromažďujeme informace o užívaných lécích.

Diagnostika nebo identifikace problémů s pacientem: horečka, bolest hlavy, zimnice, bolest na hrudi, kašel, sputum, dušnost, pocení, špatný spánek, špatná chuť k jídlu.

V přednemocniční fázi: pokles teploty, odpočinek na lůžku, bohatý nápoj.

Plánování ošetřovatelských intervencí.

1. Zajistěte, aby pacient dodržoval předepsaný režim.

2. Při zvýšených teplotách - péče o febrilní pacienty.

3. Přesné a včasné provedení jmenování lékaře.

4. Sledujte frekvenci a povahu dýchání, pulsu a krevního tlaku.

5. Sledujte počet a povahu sputa.

6. Řiďte se pravidelnou výměnou prádla.

7. Sledujte kvalitu a dietu pacienta.

8. Trénujte pacienta v dechových a drenážních cvičeních.

Motivace: usnadnit pacientovi stav a účinnou léčbu.

Realizace ošetřovatelských intervencí dle plánu.

Účel: 1. Psychologická podpora pacienta.

2. Prevence a kontrola komplikací.

3. Režim, dieta, provedení všech schůzek lékaře.

V páté etapě ošetřovatelského procesu sestra vyhodnocuje efektivitu ošetřovatelských intervencí a míru dosažení stanoveného cíle a v případě potřeby provádí úpravy.

Sestra řekne pacientovi výsledek hodnocení: musí vědět, jak úspěšně zvládl úkol.

Hodnocení provádí sestra průběžně, individuálně. Pokud je problém vyřešen, sestra musí přiměřeně potvrdit v ošetřovatelské historii. Pokud cíle není dosaženo, měli byste zjistit důvody selhání a provést nezbytné úpravy plánu ošetřovatelské péče. Při hledání chyby je nutné znovu analyzovat všechny úkony sestry.

1. Učebnice "Vnitřní nemoci" N.I. Fedyukovich 2000.

2. I.A.Berezhnovna "Příručka zdravotní sestry" 2005.

3. V.I. Makolkin, S.I.Ovcharenko, N.N.Semenkov „Vnitřní nemoci“

4. V.I.Makolkin, S.I.Ovcharenko, N.N.Semenkov „Ošetřovatelství v terapii“ 2002.

Publikováno na Allbest.ru

Podobné dokumenty

Obecná charakteristika a hlavní klinické znaky lobarové pneumonie, vývoj přístupů k její léčbě a současné trendy. Vývoj systému jmenování antibiotik v každém případě. Metody a způsoby prevence tohoto onemocnění.

abstrakt [16,1 K], přidáno dne 26.4.2010

Definice pneumonie a její hlavní příčiny. Schematická struktura viru chřipky. Klinický obraz pneumonie. Klinické znaky u starších osob. Mezi hlavní komplikace pneumonie patří zánět pohrudnice, plicní edém, plicní absces a respirační poruchy.

prezentace [814,6 K], přidáno dne 10/08/2013

Definice pneumonie jako akutního infekčního onemocnění, zejména bakteriální etiologie, charakterizovaná fokálními lézemi. Prevalence pneumonie, její klasifikace. Segmentová struktura plic, příčiny pneumonie.

prezentace [4,0 M], přidáno dne 07.08.2013

Vývoj Friedlanderovy pneumonie. Tvorba bakteriální, virové nebo plísňové mikroflóry v plicní tkáni. Klinický obraz stafylokokové pneumonie hematogenního původu. Léčba tuberkulózy. Provádění etiotropické antibiotické terapie.

prezentace [1,5 M], přidáno 29/04/2015

Etiologie a patogeneze komunitní pneumonie. Způsoby kontaminace plic patogenní flórou. Klinická kritéria pro pneumonii u novorozence. Kritéria pro stupeň respiračního selhání. Léčba akutní pneumonie, indikace k hospitalizaci.

prezentace [20,3 M], přidáno dne 27.2.2016

Vlastnosti léčby pneumonie u starších osob. Antimikrobiální empirická terapie, obecné přístupy. Volba léku pro empirickou terapii. Příčiny úmrtnosti u pacientů starších 65 let, jakož i faktory predisponující k rozvoji pneumonie.

Zkouška [630.1 K], přidáno 12/06/2012

Pojem pneumonie, faktory přispívající k jeho rozvoji, způsoby pronikání infekce do lidského těla a patogeneze. Krupózní a fokální pneumonie, jejich klinika a syndromy. Etiologie onemocnění a historie zapomnění pneumokoků; příčin vysoké úmrtnosti.

prezentace [224,0 K], přidáno dne 06.02.2014

Obecná informace o symptomech, etiologii a patogenezi komunitní pneumonie. Vlastnosti diagnózy a druhy nemoci. Srovnávací analýza moderních léků, které jsou doporučeny pro léčbu pneumonie u dětí a dospívajících.

seminární práce [47,7 K], přidáno 23.5.2014

Pneumonie jako léze plic, její typy a mechanismy výskytu, předpoklady a faktory pro rozvoj patogenních procesů. Obecné vlastnosti a vlastnosti léčby pneumonie chřipkou, hypostatikem a aspirací, pneumonií benzínu.

abstrakt [17,1 K], přidáno dne 26.4.2010

Pojem, klasifikace a klinické projevy pneumonie. Rizikové faktory pneumonie. Metody diagnostiky onemocnění. Principy léčby, rehabilitace a základní metody prevence pneumonie. Popis použitých léčiv.

abstrakt [32,7 K], přidáno dne 06/08/2011

Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Velmi důležitá je role ošetřovatelského personálu v lékařských činnostech. I přes úroveň vzdělání lékařů, žádný lékař nemůže zvládnout práci bez sestry. Na rozdíl od zdánlivé jednoduchosti a jednoduchosti znamená práce v takové pozici nejen slepou poslušnost instrukcím lékaře, ale i vlastní lékařskou analýzu. Každá patologie nebo přinejmenším každá skupina patologií předpokládá vícestupňovou práci, počínaje konverzací s pacientem a ošetřovatelskou diagnózou a končící komunikací s lékařem a návrhy na úpravu léčby. Tento článek se bude zabývat tématem, jako je ošetřovatelský proces pro pneumonii: proč je potřeba, jaké kroky zahrnuje a jak by se měl provádět správně.

Ošetřovatelský proces pro pneumonii

Zápal plic - co to je?

Pneumonie je zánětlivý proces vyvolaný různými infekčními agens, charakterizovaný přítomností určitých patogenetických alveolárních exsudací, klinických a radiologických příznaků.

Hlavní příznaky pneumonie

Etiologie

Etiologie, tj. Příčina onemocnění, je napadení infekčními agens. Jejich biologickou povahou mohou být různé mikroorganismy:

 • bakterie (pneumokoky, hemophilus bacillus, mykoplazmy, Escherichia coli, streptokoky, stafylokoky atd.);
 • virové částice (virus herpes simplex, adenovirus);
 • houby.

Patogeneze

Je důležité si uvědomit, že pneumonie není nakažlivá nemoc. Některé mikroorganismy jsou v těle naprosto zdravého člověka. Hlavním patogenetickým odkazem je infekční zánět na pozadí snížené imunity. Když lokální imunita trpí v dýchacích cestách z jednoho důvodu nebo jiného, ​​lokální ochrana, mikroby se aktivně množí a mohou způsobit onemocnění.

Mikroorganismy se dostávají do dýchacích cest různými způsoby - krví nebo lymfou, vzduchem. V alveolech (to jsou „bubliny“, koncové části plic, ve kterých dochází k výměně plynu) se vyvíjí zánětlivý proces, který proniká tenkou alveolární membránou do dalších plicních řezů. V souvislosti s "prací" mikrobů v alveolech se tvoří zánětlivá tekutina (exsudát), která neumožňuje plnohodnotnou výměnu plynu.

Onemocnění postihuje alveoly

Rizikové skupiny

K pneumonii jsou nejvíce náchylné následující kategorie občanů:

 • děti;
 • starší osoby;
 • osoby nakažené virem HIV (v této kategorii existují zvláštní typy pneumonie způsobené takovými bakteriemi, které jsou zcela zdravé pro zdravé lidi);
 • osoby s chronickou bronchitidou v anamnéze;
 • pacienti s chronickým srdečním selháním;
 • pacienti s těžkými chronickými onemocněními (onkologie, autoimunitní patologie);
 • slabí lidé, kteří musí zůstat dlouho v posteli;
 • pooperační pacienti;
 • dlouhodobé kuřáky s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Starší lidé jsou v ohrožení

Klinické projevy

Existují různé formy tohoto onemocnění, ale hlavní symptomy jsou podobné.

  Kašel Obvykle je to neproduktivní, štěkání, mučení člověka, paroxyzmální, nezastavení ani v noci. Druhý nebo třetí den nemoci začíná malé množství viskózního, hustého, žluto-zeleného sputa, někdy s proudy krve.

Kašel s pneumonií

Dalším ze symptomů je bolest na hrudi.

Věnujte pozornost! Čím závažnější je pneumonie, tím více symptomů. Tachykardie (zvýšení tepové frekvence), zmatenost, snížení krevního tlaku, známky selhání jiných orgánů se mohou připojit.

Hlavním diagnostickým znakem je přítomnost radiologických příznaků, bez nich nelze diagnózu považovat za ověřenou ani při „plném souboru“ klinických projevů.

Klasifikace pneumonie

Zánět plic je onemocnění, které má mnoho různých klasifikací. Nemoc se dělí podle typu patogenu, lokalizace (jednostranná, bilaterální) a distribuce (lobar, segmentová, celková, bazální), forma (podle patologického a patofyziologického principu).

Nejdůležitější klasifikací je komunitní a nozokomiální pneumonie, nemocniční. Rozdíl je v tom, že první verze onemocnění se vyvíjí nejpozději do 48 hodin po vstupu osoby do nemocnice nebo mimo léčebnu. Ve druhém případě se onemocnění projevuje po 48 hodinách pobytu v nemocnici. Druhý typ pneumonie je mnohem nebezpečnější a komplikovanější než první. Proč

Tabulka Jak se pneumonie získaná komunitou liší od nozokomiálních.

Tato patologie je také klasifikována podle závažnosti - mírná, středně závažná a závažná. Toto kritérium určuje, zda pacient potřebuje hospitalizaci. Mírné onemocnění tedy neznamená hospitalizaci, ambulantní léčba je přijatelná. V této situaci však existují zvláštní případy týkající se:

 • děti;
 • důchodci;
 • polymorbidní pacienti (s velkým počtem onemocnění);
 • lidé, kteří nejsou schopni se o sebe starat a pro něž se nikdo nemůže starat;
 • rodinní příslušníci s malými dětmi;
 • sociálně nepřizpůsobení občané, kteří nemají možnost nakoupit potřebné léky k léčbě.

Polymorbidní pacient v současné fázi - velmi častý jev

Věnujte pozornost! Všechny jsou umístěny v nemocnici as mírnou pneumonií.

Nezapomeňte hospitalizovat osoby se známkami závažného onemocnění:

 • nasycení menší než 95;
 • krevní tlak pod 100/60 mm Hg;
 • srdeční frekvence nad 100;
 • rychlost dýchání je větší než 20;
 • žádná reakce na léčbu (teplota se nesnižuje) po dobu 3 dnů.

Cíle ošetřovatelské péče

Je nezbytné pečlivé pozorování zdravotní sestry pro pacienta s pneumonií a v případě komunitní pneumonie, stejně jako nozokomiálních (zejména). Proč

 1. Lékaři nejsou v oddělení nepřetržitě, navíc mají spoustu "papírové" práce a nemohou provádět nepřetržité sledování stavu pacienta i na jednotce intenzivní péče a intenzivní péči.
 2. Pacient s pneumonií může kdykoliv pociťovat zhoršení stavu - zvýšenou dušnost, pokles krevního tlaku.
 3. S tímto onemocněním, zejména s jeho nozokomiální formou, při absenci vhodných opatření ze strany pacienta a zdravotnického personálu se mohou vyvinout závažné komplikace až do a včetně selhání dýchání a smrti.
 4. Většina léků, zejména v prvních dnech léčby, se injikuje intravenózně.

Intravenózní podávání léků

V tomto ohledu jsou cíle ošetřovatelského procesu následující:

 • sledovat vitální funkce pacienta (úroveň nasycení, krevní tlak a tepová frekvence, rychlost dýchání, teplota, celkový stav);
 • podávat všechny potřebné léky předepsané lékařem;
 • provádět ošetřovatelské vyšetření, identifikovat pacientovy problémy (bolest, špatný spánek, průjem související s antibiotiky atd.) a oznámit je lékaři;
 • zabránit rozvoji komplikací;
 • Důležitý je důsledný a integrovaný přístup k ošetřovatelskému procesu. Stojí za to zvážit každou fázi zvlášť.

Vlastnosti ošetřovatelského procesu

Fáze ošetřovatelského procesu

Od chvíle, kdy pacient vstoupí do nemocnice, až do jeho propuštění, se zdravotní sestra stává hlavním pečovatelem. Její práce začíná prvním výskytem pacienta v nemocnici.

Fáze I Seznámení

V této fázi by se sestra měla seznámit s pacientem, pokud je při vědomí, vysvětlit, jak jsou uspořádány oddělení, sanitární místnost a jídelna, rezidenční místnost, místnost ošetřovatelského personálu, jak naléhavě volat o pomoc. Ukažte pacientovi jeho oddělení.

V počáteční fázi se pacient a sestra navzájem poznají.

Poté, co je pacient umístěn na oddělení, je nutné jej přivést k informovanému souhlasu k lékařskému zásahu, vysvětlit, co obsahuje a na co je a jaké povinnosti ukládá pacientovi a zdravotnickému personálu. Pak musí sestra vyplnit všechny potřebné dokumenty na stanovišti.

Po „papírových“ postupech je pacient dotazován. Sbírají se stížnosti, anamnéza (historie) nemoci a života. Důležité body:

 • zda má pacient souběžná chronická onemocnění, zejména tuberkulózu, hepatitidu B a C, syfilis, infekci HIV, tuberkulózu (i léčenou);
 • zda pacient provádí jakoukoli terapii;
 • má s sebou své prášky na tlak / problémy s křeslem / diabetes mellitus atd.;
 • zda je osoba alergická na drogy nebo jiné dráždivé látky - potraviny, domácí alergeny;
 • zda má pacient špatné návyky;
 • zda byla krev transfuzována;
 • zda má člověk problémy se spánkem, se stolicí, jak trpí bolestí, ať se bojí zraku krve;
 • zda se pacient obává bolesti hlavy, slabosti, fotosenzitivity nebo fotofobie.

Sbírejte informace o pacientech

Věnujte pozornost! Během konverzace by sestra měla zachytit nejen subjektivní detaily (to, co pacient vypráví), ale i objektivní momenty - ať už je snadné navázat kontakt, jak to souvisí s jeho nemocí, zda ji trpí nejen fyzicky, ale i morálně.

Na konci rozhovoru by měla sestra provést ošetřovatelskou diagnózu. Zahrnuje základní onemocnění, přítomnost konkomitantu a seznam převažujících syndromů. Například, to může znít jako toto: pravý dolní lalok pneumonia, komplikovaný pleurisy; syndrom bolesti hlavy. Vysoká nervová vzrušivost, tendence k hypochondrii. Alergie na penicilinová antibiotika.

Kožní alergie

Fáze II. Provádění plánu korekce problémů

Sestra by na základě shromážděných informací měla připravit plán na nápravu zjištěných problémů. Například u těžké dyspnoe je nutné upravit inhalaci kyslíku a kontrolovat saturaci krve každou hodinu. Pokud máte bolesti hlavy, měli byste si vybrat anestetikum. V přítomnosti významné intoxikace s vysokou teplotou je nutné podávat velké množství fyziologického roztoku nízkými dávkami diuretik. Po provedení plánu ho musíte schválit u svého lékaře.

Fáze III. Plán provedení. Pozorování

Po dohodnutí zamýšlených akcí s lékařem je nutné přistoupit k jejich realizaci. Je důležité, abyste pečlivě dodržovali všechna lékařská doporučení týkající se léků, podávali intravenózní a intramuskulární injekce antibiotik, podávali tablety a sledovali reakci pacienta na léčiva. V případě nežádoucích účinků, nesnášenlivosti na lék nebo vzniku alergické reakce na něj je zdravotní sestra povinna neprodleně informovat ošetřujícího lékaře.

Povinností ošetřovatelského personálu je také neustálé sledování životně důležitých ukazatelů a informování lékaře o jejich změnách.

Sledování stavu pacienta

Další oblast odpovědnosti - podmínky zadržení. Je nutné řídit následující.

 1. Teplota vzduchu v místnosti. Optimální podmínky - 23-24 ° C. Nemělo by být příliš horké a dusno, aby se patogenní mikroorganismy neshromažďovaly a množily se ve vzduchu, ale chlad by neměl být povolen, protože může způsobit zhoršení stavu pacienta a rozvoj jiných infekčních onemocnění.
 2. Vyčistěte v oddělení. Samozřejmě, hygienická opatření v oddělení - je odpovědností zdravotních sester. Sestry by však měly kontrolovat situaci v oddělení, nedostatek prachu na parapetech, postele a noční stolky, čisté podlahy. Je důležité kontrolovat obsah chladniček a skříní.
 3. Poloha pacienta. Pacient s pneumonií musí být zvrácen, pokud je jeho stav těžký, nebo se ujistit, že se převaluje, protože dlouhodobá stagnace v plicích vede ke komplikovanějšímu vylučování sputa, což zase vede k ještě větší reprodukci mikroorganismů.
 4. Lékařské "atributy". V přítomnosti permanentního žilního přístupu (katétru) je důležité sledovat jeho čistotu, měnit čas. Také by měla být čistá nosní sonda pro kyslík, inhalátory (nebulizátorové masky).

Pacient musí mít na paměti potřebu fyzické aktivity.

Fáze IV. Sledování výsledků léčby

Nejlepším ukazatelem úspěchu léčby je samozřejmě zlepšení stavu pacienta. Správně shromážděné stížnosti, aktivní i pasivní, pomohou lékaři včas opravit léčbu, v případě potřeby adekvátně posoudit pokrok. Je pozorován následující trend: pacienti jsou ochotnější hlásit své problémy zdravotní sestře, než lékaři, kteří vidí v této studii studené a oddělené specialisty a v prvním - přítele, asistenta a někdy i společníka a sympatického člověka (ovlivněného množstvím času stráveného s pacientem). Proto zácpa nebo průjem (což se často stává u antibiotik), přetrvávající dušnost, slabost nebo bolest na hrudi, pacienti často hlásí pouze zdravotní sestru.

Pacienti důvěřují sestře více než ošetřujícímu lékaři

Pomoc a péče o zdravotnický personál pro pacienta s pneumonií výrazně urychluje zotavení, umožňuje nejen provádět léčebná, terapeutická opatření v plném rozsahu, ale také korigovat stav dalšími metodami - dechovými cvičeními, vhodnými podmínkami pobytu a výživou pacienta. Kromě toho, přítomnost řádné péče zlepšuje náladu pacientů (zejména starších a osamělých), vštepuje „bojového ducha“ a pacienti s pneumonií se rychleji zotavují.

Video - pneumonie: pneumonie

Líbí se vám tento článek?
Ušetřete, abyste neztratili!