Jak léky na rýmu

Nejčastěji z chladných předepsaných vazokonstrikčních léků: kapky a spreje. Působením na nosní sliznici tyto léky na běžné nachlazení vedou ke zvýšené vazokonstrikci. V důsledku toho je edém eliminován a přístup vzduchu je opět otevřen. Houby se tak často neshromažďují, a to vše usnadňuje dýchání.

Prostředky pro usnadnění nosního dýchání

Nejběžnějšími léky pro běžné nachlazení jsou léky, které obsahují xylometazolin. Tento galazolin, který je nabízen ve formě kapek nebo gelu pro děti i dospělé. V současné době se xylometazolin prodává v lékárnách a ve formě spreje: "pro nošení", xymelinu. Použití spreje zajišťuje přesné dávky léku, ekonomické použití a vzácné případy nežádoucích vedlejších účinků. Doba působení léků s xylometazolinem je nejméně čtyři hodiny. Období těhotenství a laktace je období, během něhož je třeba při užívání těchto léků dbát zvýšené opatrnosti.

Oxymetazolin - látka, která je součástí nazoly, naziviny a spreje z nosu Ferveksa. Běžný lék s oxymetazolinem ve složení - fazin, nosní sprej.

Nazivin se vyrábí v různých stupních koncentrace. Léky pro dospělé a děti jsou k dispozici, které jsou vhodné k dávkování a přesné zadávání, aby se zabránilo pravděpodobnosti nežádoucích účinků. Cena naiviny je poměrně malá.

Nazol je charakterizován poměrně dlouhou akcí - asi 12 hodin, a jeho cena je o něco dražší než naivina. Jako součást nazoly existují složky, které uvolňují nosní sliznici od sucha. Nesmíme zapomenout, že jakékoliv přípravky s oxymetazolinem v přípravku jsou zakázány během těhotenství, dysfunkce ledvin, diabetu, dětí mladších než jeden rok.

Sanorin a Naphthyzinum obsahují nafazolin, který trvá asi šest hodin. Takové prostředky pro vazokonstrikci jsou levné. Sanorin se vyrábí ve formě kapek, emulzí nebo sprejů.

Složení emulze zahrnuje následující složky, které zvyšují účinnost léčiva a snižují negativní účinky: kyselinu boritou, eukalyptový olej, kapalný parafín. Při použití přípravku Sanorin během těhotenství a kojení by měl být zvláště pečlivě prostudován.

Pro svou účinnost jsou známy kapičkové a vazokonstrikční kapky. Tezin je povolen pro děti od 2 let, Farial může být použit od 7. Tyto prostředky nejsou zakázány ve druhé polovině těhotenství, ale je vhodné se poradit s lékařem. Někdy je to tizin, propuštěn v láhvi se speciální pipetou, je to blahodárná volba, když jsou jiné drogy bezmocné. Jeho účinek může trvat až 8 hodin.

Cévní závislost

Proč mají vazokonstriktor omezení na dobu užívání? Nepoužívejte vazokonstriktor po dobu sedmi a někdy i tří dnů v řadě. Pokud se používají jen zřídka, nežádoucí účinky se nepozorují, ale při pravidelném užívání začnou cévy záviset na léku, tj. Vykazují normální stav pouze s určitou dávkou léku. V důsledku toho se cévy neuzavřou a objeví se edém. Příliš časté užívání kapek může způsobit nedostatek vaskulární odpovědi na jakýkoliv lék. Existují případy, kdy vazokonstrikční činidla působila s opačným účinkem, což zvyšovalo otok sliznice. Je třeba vzít v úvahu zvláštnosti přípravků od prvního dne a správně léčit rýmu, aniž by došlo ke zneužívání sprejů nebo kapek.

Chronický výtok z nosu a neustálé používání vazokonstrikčních činidel může oslabovat normální zásobování nosní sliznice prospěšnými látkami. Stává se tenčí a cévy jsou křehké, takže jakékoli poškození nebo zvýšení krevního tlaku způsobuje poškození sliznice. Tento stav sliznice je příčinou častého krvácení z nosu.

Při předávkování léky se může objevit rychlý srdeční tep, krevní tlak může náhle vzrůst, jsou bolesti hlavy, nevolnost, arytmie, poruchy spánku, zhoršení duševního stavu. V případě glaukomu a atrofické rýmy jsou jakákoliv vazokonstrikční činidla kontraindikována, jsou používána s opatrností při srdečním selhání, vaskulárním onemocnění, hypertenzi a dysfunkcích štítné žlázy. V průběhu léčby se doporučuje náhrada kojení. Léčbu vasokonstrikčními kapkami u dětí by měl doporučit pediatr.

Kdy by měla být antihistaminika obsažena v přípravku na zimu?

Antihistaminická složka je součástí přípravků ke zvýšení vazokonstriktorového účinku, což snižuje pravděpodobnost alergických projevů a edémů. Vynikajících výsledků lze dosáhnout s diagnózou alergické rýmy a studené. K antihistaminikům z běžného nachlazení lze počítat český sanorin-analergin a švýcarský vibrocyl. Vibrocil je kapka, sprej nebo gel a sanorin-analergin je obvykle dostupný pouze ve formě kapek. Tyto prostředky se nedoporučují používat déle než sedm dní. V případě předávkování sanorin-analerginem se může objevit ospalost a potlačené vnímání, takže je lepší ho používat v noci. Vibrocil a sanorin-analergin jsou bezpečné ve druhé polovině těhotenství.

Italský sprejový rhinofluimucil je nový kombinovaný produkt, charakterizovaný mírným účinkem, spolu s udržitelným účinkem. Silné nosní sekrece zkapalňují, a proto je rinofluimucil lepší použít po třetím nebo čtvrtém dni po nástupu rýmy. Dnes může lékárna získat pilulky pro běžné nachlazení, mezi které patří antihistaminika a vazokonstrikční léky: jedná se o americký orinol, indický kondakt, který usnadňuje dýchání, ale někdy je ospalost pozorována jako vedlejší účinek.

Pokud napadnou mikroby.

Tam jsou také léky z kombinovaného složení, s bylinnými látkami. V nosním aerosolu Dr. Theissa existuje xylometazolin pro vazokonstrikci a eukalyptový olej, který je namířen proti mikrobům.

Pinosol je komplex silic z léčivých rostlin. To se liší od jiných léků v tom po tom tam je žádný návyk na cévy, a také, jeho vlastnost je neutralizovat mnoho virů a baktérií. Pinosol nepoškozuje nosní sliznici, a dokonce i naopak přispívá k jeho normálnímu fungování. Pinosol vyrobený ve formě nosních kapek, mastí, tobolek do lázní.

Ve složení masti pro nos bakterroban je látka pro boj proti stafylokokům, proto je tento nástroj předepsán pro prodlouženou rýmu se symptomy hnisavého výtoku. Baktroban odkazuje na nákladné fondy. Při nákupu je třeba věnovat zvláštní pozornost balení, protože je zde lék se stejným názvem pro použití v kůži, který je zakázán vstupovat do nosu. Během těhotenství je přípravek Bactroban kontraindikován.

Nové kombinované činidlo polydex s fenylefrinem má ve svém složení antibiotika. Kromě antimikrobiální složky obsahuje přípravek protizánětlivé a vazokonstrikční látky. Tento lék obsahuje seznam kontraindikací:

 • virová virová rýma;
 • selhání ledvin;
 • těhotenství;
 • kojení;
 • mladší než 2,5 roku.

Hormony proti alergiím

V situaci, kdy pacient trpí těžkou alergickou rýmou, je vedle tradičních vazokonstrikčních léčiv přípustné používat hormonální spreje: fliksonaze, baconase, nasoshek, Nazonex. Tyto nástroje jsou k dispozici v láhvi s ručním dávkovačem. Výsledek je viditelný po 12 hodinách. Účinek léku je lokální, bez ovlivnění jiných orgánů. Cena nasonexu a flicsonasy je značná, ale lze ji zakoupit mnohem levněji. Spreje obsahující hormony z alergií se nedoporučují pro běžné nachlazení virového a bakteriálního původu. Tyto léky lze používat pouze v souladu s lékařským předpisem. Dlouhodobé užívání této řady snižuje imunitu nosní dutiny. Tato situace podporuje reprodukci bakterií a plísní. Nasonex a flicsonáza jsou povoleny pro děti od 3 let a pro beaconase od 6 let věku.

Jak účinná je homeopatie proti běžnému nachlazení?

Obvyklý studený katar je účinně eliminován homeopatickými přípravky: Euphorbium compositum (nosní sprej), nosní kapky EDAS-131 - levnější možnost. Tyto léky jsou účinné a bezpečné, ale jejich účinnost nelze předem odhadnout, v každém jednotlivém případě jsou vybrány různé typy homeopatických léků.

Nejúčinnější vasokonstrikční kapky a nosní sprej

Během nachlazení a alergií je obtížné dělat bez vazokonstrikčních kapek. Mnoho onemocnění nosní sliznice je doprovázeno těžkým edémem. Není možné dýchat v tomto případě, musíte přejít na dýchání v ústech, což také vede k řadě problémů.

Jak víte, kapky a spreje působí rychle a účinně zmírňují otok, ale mnozí odborníci tvrdí, že v jejich aplikaci je potřeba opatření. Tyto léky jsou velmi návykové a pokud se použijí nesprávně, mohou selhat.

Jak vasokonstrikční kapky fungují a kdy se používají?

Nosní vazokonstrikční léčiva se nejčastěji vyrábějí ve formě spreje nebo kapek.

Vliv vazokonstrikčních kapek je pochopitelný podle jejich názvu. Tyto léky obsahují látky, které způsobují malý křeč cév, což způsobuje jejich zúžení. Otok z nosní sliznice tedy ustupuje a je možné normálně dýchat.

Kapky a spreje s vazokonstrikčním účinkem jsou lokální přípravky. Aplikují se přímo na sinusovou sliznici. Akce trvá několik minut. V některých případech je tento efekt patrný téměř okamžitě.

Vazokonstrikční nosní kapky jsou účinné léky. Jsou velmi účinné při těžkém edému, ale měly by být aplikovány v krátkých kurzech a podle základních pravidel.

Je to důležité! Jako každý lék, kapky mají vedlejší účinky a kontraindikace.

Přípravky s vazokonstrikčním účinkem se volně prodávají v lékárnách. Lze zakoupit téměř všude bez lékařského předpisu. Doporučujeme používat produkty v následujících případech:

 • SARS. Virové infekce vedou k různým symptomům. Mezi ně patří kýchání, výtok z nosu, kongesce nosu. Vasokonstriktor kapky v tomto případě pomoci zmírnit příznaky, ale nejsou lék.
 • Alergie. Alergická rýma může být doprovázena silným otokem. V tomto případě se současně s antihistaminiky použijí kapky vazokonstriktoru, jinak bude účinek slabý a krátkodobý.
 • Sinusitida Když je sinusový edém velmi silný a často nedýchá nosem. Člověk musí přejít na dýchání v ústech, což také vede k onemocněním hrdla. S antritidou se často používají kapky a spreje, protože neexistuje jiný způsob, jak zmírnit stav pacienta. Nicméně, se silným zánětem, účinek kapek netrvá dlouho.
 • Eustachyit Navzdory skutečnosti, že se jedná o onemocnění ucha, nebo spíše Eustachovy trubice, jsou součástí léčby i vasokonstrikční kapky. Eustachitida je často doprovázena zánětlivými onemocněními nosu a krku. Odstranění edému z nosní sliznice pomáhá odstranit takový nepříjemný příznak jako pocit ucpání ucha.

Vliv vazokonstrikčních kapek trvá 4 až 12 hodin v závislosti na kompozici. Účinek dospělých přípravků na nos v nepřítomnosti závislosti a závažných patologií trvá v průměru přibližně 8 hodin, po kterých je nutné znovu odkapávat.

Doporučení a pravidla pro používání vasokonstrikčních kapek

Nepoužívejte kapky a spreje déle než týden.

Vasokonstrikční kapky mají několik odrůd. Mohou mít odlišné složení a mohou se lišit. Některé kapky například obsahují také antibiotika nebo zvlhčující složky. V závislosti na typu kapek se volí doba trvání a vlastnosti léčby.

Kapky mohou dělat dobré i špatné. Aby nedošlo k poškození těla, musíte dodržovat základní pravidla pro užívání vazokonstrikčních léků:

 1. Délka léčby by neměla překročit 5-7 dnů. Dlouhodobé užívání léků může vést k oslabení účinku a vzniku komplikací. Pokud během této doby otok nezmizí, musíte se poradit s lékařem a vyhledat jinou léčbu.
 2. Některé léky nemohou být použity pro krvácení z nosu, zatímco jiné jsou určeny k léčbě těchto příznaků. V tomto případě je tampon impregnován kapkami a vložen do nosních průchodů.
 3. Před použitím nástroje musíte očistit nosní průchody. Můžete jednoduše vyhodit nos nebo si umýt nos fyziologickým roztokem. Existují speciální přípravky a spreje pro účinné nosní mytí.
 4. Nástroj se používá odměřený. Obvykle dost 1-2 kapek v každé nosní pasáži. Spreje mají dávkovač, to znamená asi 1 "pshiku" v každé nozdry. Během postřiku léku není třeba dýchat.
 5. Léky, které trvají až 8 hodin, se používají až 3-4krát denně. Pokud je lék platný po dobu 12 hodin, stačí 2 krát - ráno a v noci.
 6. Nepoužívejte několik kapek současně bez doporučení lékaře. Léky mohou posilovat nebo oslabovat vzájemnou činnost.
 7. Pokud se používají kapky, je třeba dbát na to, aby se lék nedostal do jícnu. Chcete-li kapat do nosu, musíte zvednout hlavu, a pak, když lék spadl na sliznici, nakloňte hlavu, držte nosní dírku a trochu ji masírujte.
 8. Přípravky s vazokonstrikčním účinkem mohou být použity společně s promývacími roztoky. Nástroj nebude vyluhován z nosní sliznice, protože léčivo je absorbováno. Při mytí nosu se účinek neomezuje.

Účinek léků na sliznici může být odlišný. Pokud způsobuje sucho a pálení, musíte si vyzvednout další lék, který obsahuje zvlhčující složky.

Nejlepší vasokonstrikční kapky pro dospělé

Účinek vazokonstrikčních léků závisí na jejich složení.

Volba vazokonstrikčních léků v lékárnách je velmi velká. Mohou být rozděleny do tří velkých skupin v závislosti na hlavní účinné složce: na bázi fenylefrin, xylometazolin a oxymetazolin. Fenylefrin je mírnější, ale netrvá tak dlouho jako xylometazolin (8–9 hodin). Oxymetazolin dává nejtrvalejší účinek (12 hodin).

Mezi populární a účinný vasokonstriktor pro dospělé se nazývá:

 • Tizin. Léčivo je založeno na xylometazolinu, platné do 8 hodin. Existuje několik druhů: Xylo, Classic, Expert, Alergie. Můžete si vybrat nástroj v závislosti na onemocnění a typu rýmy. Léčivo má výrazný vazokonstriktorový účinek a je předepsán pro téměř všechny nemoci zahrnující otok nosní sliznice.
 • Nazivin. Populární lék obsahující oxymetazolin. Platí až 12 hodin, takže nevyžaduje časté používání. K účinku dochází po 5-10 minutách po použití spreje nebo kapek. Lék je předepsán pro ARVI, alergie, vasomotorická rýma, sinusitida.
 • Pro nošení. Kapky, založené na xylometazolinu, jsou předepisovány pro respirační onemocnění doprovázená rýmou, stejně jako pro otitis a eustachitidu. Pro nošení se vyrábí ve formě spreje a kapek.
 • Rinonorm Léčivo obsahuje xylometazolin, takže účinek trvá až 8 hodin. Má výrazný vazokonstrikční účinek, doporučuje se pro virové a bakteriální infekce nosní sliznice. Také se používá v diagnostických postupech pro nosní průchody.
 • Nazol Léčivo obsahuje oxymetazolin a je platné do 12 hodin. Existuje několik druhů, včetně Nazol Baby, Nazol Advance a Nazol Classic. Složení Advance kapek zahrnuje rostlinné složky: mentol, kafr, eukalypt. Mají protizánětlivý účinek a pomáhají očistit nosní průchody, ředit hlen.

Tam jsou také kombinované léky, které zahrnují hormony, antibiotika. Mohou být užívány pouze po konzultaci s lékařem.

Při výběru kapek je třeba si pozorně přečíst návod a složení. Stojí za zmínku, že některé složky léčiv (zejména rostlinného původu) mohou vyvolat alergickou reakci.

Bezpečné vasokonstrikční kapky pro děti

Dětské kapky obsahují sníženou dávku účinné látky, proto jsou považovány za benigní

Při volbě vasokonstrikčních kapek pro dítě je třeba věnovat zvláštní pozornost. Malé děti často onemocní z důvodu nedokonalého imunitního systému. Rinitida je v tomto případě také léčena vazokonstrikčními kapkami. Ale všechny léky mají věková omezení.

Ve většině případů mohou být použity od 2-3 let. Pro kojence a novorozence vybere pediatr lék. Je žádoucí, aby dítě předepisovalo léky ve formě kapek, protože sprej může způsobit zánět v uchu.

Bezpečná dětská léčiva pro přetížení nosu zahrnují:

 • Vibrocil Jedná se o mírný lék s lehkou vůní levandule a fenylefrinu v kompozici. Doporučuje se pro děti od roku s alergickou a virovou rýmou. Jemně působí na nosní sliznici, nezpůsobuje sucho a podráždění. Použití léku může být až 7 dní.
 • Nazivin Baby. Nazivin obsahuje oxymetazol a je dostatečně dlouhý. Účinek se jeví rychle, takže kapky jsou oblíbené. Lék je dostupný ve formě kapek a sprejů. Kapky mohou být použity při léčbě rýmy u dětí od roku.
 • Snoop Snoop ve snížené dávce lze použít při léčbě dětí od 2 let. Směs obsahuje xylometazolin a mořskou vodu, což indikuje zvlhčující účinek na nosní sliznici, chrání ji před vysycháním.
 • Sanorin. Tento lék je založen na nafazolinu. Kapky se doporučují pro rinitidu jakékoliv etiologie, stejně jako pro krvácení z nosu. Léčivo v dávce 0,05% může být použito při léčbě dětí starších než 2 roky. Kapky mohou být instalovány do nosu 2-3 krát denně, ale s intervalem nejméně 4 hodiny.
 • Afrin Tento lék lze použít pouze v případě, že dítě je starší než 6 let. Obsahuje oxymetazolin. Lék působí okamžitě, účinek trvá až 12 hodin. Zvláštním rysem je, že díky složení Afrinu neuniká z nosu a při použití neproniká do hrdla.

Také dětem s léčbou rýmy se doporučuje pravidelně vypláchnout nos. To zvyšuje účinnost kapek a pomáhá rychleji se zotavit. Před použitím vasokonstrikčních kapek propláchněte nos, aby se lék nedostal s hlenem.

Během těhotenství používejte kapky

Těhotným ženám může předepsat bezpečný vazokonstriktor pouze lékař.

Jakékoliv vazokonstrikční léky, dokonce i nejvyšší kvalita, mají řadu kontraindikací. Způsoby takové akce nejsou vždy bezpečné pro krevní cévy a mohou poškodit.

Nedoporučuje se používat kapky s vazokonstrikčním účinkem u lidí s následujícími onemocněními:

 1. Atrofická rýma. V tomto onemocnění nervová zakončení nosní sliznice atrofie. Příčinou mohou být jak infekce, tak nepříznivé podmínky prostředí. V tomto případě vasokonstrikční kapky zesílí suchost a vedou k exacerbaci onemocnění.
 2. Arteriální hypertenze. Vysoký krevní tlak eliminuje užívání léků, které omezují krevní cévy. To může vést k vážnému zhoršení stavu a vyvolat hypertenzní krizi.
 3. Diabetes. Toto onemocnění je spojeno s metabolickými poruchami. Nádoby u lidí s diabetem se stávají velmi křehké, použití vasokonstrikčních kapek může vést k častým krvácení z nosu.
 4. Glaukom. Kapky vazokonstriktoru mohou vést ke zvýšení nitroočního tlaku, protože i lokální účinek může vyvolat zúžení cév v jiných orgánech a tkáních. Glaukom je nebezpečný stav.

Docela často můžete slyšet o fenoménu rýmy v těhotenství. Vzhledem k hormonálním změnám bobtná nosní sliznice. Tento jev prochází po porodu. Kromě rýmy mají těhotné ženy během těhotenství často alergickou a virovou rýmu. Imunitní systém se začíná chovat ne normálně, reaguje na jakékoli podněty.

U mnoha léčiv bylo zjištěno, že použití vazokonstrikčních kapek během těhotenství je nežádoucí.

Součásti, které jsou součástí, mohou vyvolat křeč placentární cévy, která zhorší krevní oběh a výživu plodu. Přítomnost přetrvávajícího edému a dýchání v ústech, vedoucí k hladovění kyslíkem, však není pro těhotnou ženu o nic méně škodlivá.

Vakonstriktorové kapky můžete užívat během těhotenství po konzultaci s lékařem. Průběh léčby by měl být krátký. Doporučuje se koupit léky v pediatrické dávce, protože v nich je koncentrace účinné látky dvakrát nižší.

Nežádoucí účinky a předávkování

Dlouhodobé užívání vasokonstrikčních kapek a sprejů může způsobit lékařskou rýmu.

Riziko předávkování a prodlouženého užívání kapek vazokonstriktorů je primárně v tvorbě závislosti. Jakmile účinek léku skončí, cévy se znovu rozšíří, objeví se otok.

Pacient musí znovu užívat drogy. Začíná je kapat častěji, protože pokaždé, když se účinek drogy zkrátí. V důsledku toho se vyvíjí tzv. Lékařská rýma.

Čím častěji a déle se kapky používají, tím více si sliznice zvykne. K dosažení tohoto efektu je zapotřebí stále více přípravy a je nutné ji neustále pohřbít. Aby se tomu zabránilo, lékaři nedoporučují zneužívat vazokonstrikční léky. Použijte je co možná jen zřídka. Je-li edém již začal ustupovat a stává se snášenlivým, je lepší ho vydržet na chvíli.

Časté nežádoucí účinky jsou:

 • Pocit pálení. Mírný pocit pálení je normální. Po absorpci léku, který projde. Těžké pálení může být známkou podráždění nebo alergické reakce.
 • Suchý nos. Téměř všechny vasokonstrikční kapky vyvolávají suchost a tvorbu krusty v nose. Proto složení některých léků přidává zvlhčující složky, aby se tento účinek snížil.
 • Krvácení z nosu. Vazokonstrikční léky dělají krevní cévy křehčí. Mohou vybuchnout, což způsobuje pravidelné krvácení z nosu.
 • Suché hrdlo. Mnoho léků po použití proudí po hřbetě hrtanu. Způsobují suchost a vazospazmus.

Více informací o vasokonstrikčních kapkách naleznete ve videu:

Pokud se objeví vedlejší účinky, měli byste se poradit s lékařem a vyzvednout další lék. Stojí za zmínku, že nejnebezpečnějším efektem je závislost. Jednání s ním není vždy možné. Lékaři mohou doporučit solné roztoky, které zmírňují otoky, dechová cvičení a masáže. Pravidelné oplachování nosu pomůže snížit pravděpodobnost vedlejších účinků.

Předávkování je nebezpečné pro malé děti. Pokud dítě nalije velké množství léku do nosu nebo úst, může dojít k depresi vědomí, mdloby, kómatu. Je naléhavé zavolat sanitku

Kapky nosokonstrikční kapky

V léčbě rýmy, někteří lidé považují použití vazokonstriktor nosní kapky nejjednodušší způsob, jak se ho zbavit, ale to není. Aby bylo možné správně posoudit potřebu těchto léků, musíte vědět, jak jednají a dodržovat pravidla pro jejich podávání.

Princip působení vasokonstrikčních nosních kapek

Jak tato skupina léků funguje, je jasné z jejich názvu - účinná látka omezuje krevní cévy umístěné pod sliznicí nosních průchodů a také dochází ke snížení tvorby hlenu. To vede ke skutečnosti, že výsledný edém je snížen a zvyšuje se vůle pro průchod vzduchu během inspirace.

Nyní farmaceutické společnosti produkují velké množství vazokonstrikčních kapek určených k instilaci do nosu:

 • Otrivin;
 • Naftyzinum;
 • Nasik;
 • Xymelin navíc;
 • Lazorin;
 • Nazalong;
 • Nazol;
 • Rint;
 • Grippostad rino;
 • Evkazolin Aqua;
 • Naso sprej;
 • Pro nošení;
 • Xylen;
 • Xymelin;
 • Galazolin;
 • Renorus a další.

Všechny vasokonstrikční kapky lze rozdělit do 4 hlavních skupin v závislosti na účinné látce obsažené v jejím složení:

 • Fenylefrin - reliéf přichází velmi rychle, ale netrvá dlouho, pouze 2-4 hodiny;
 • Xylometazolin - platí až 8 hodin;
 • Oxymetazolin - vykazuje dlouhodobý účinek odstranění oteklosti až 10 hodin;
 • nafazolin - usnadňuje dýchání pouze 4-7 hodin.

Kdy použít vazokonstrikční kapky?

Lékaři varují, že s výskytem drobného nachlazení byste takové léky neměli používat. Kapky vazokonstriktoru by měly být použity, pokud: t

 • antritis;
 • exacerbace alergií;
 • otitis;
 • akutní fáze studené nebo virové nemoci.

Potřeba a doba trvání léčby těmito kapkami by měla být stanovena lékařem, protože vše závisí na stavu sliznice. To je způsobeno tím, že nepovolené předepisování těchto léků pro léčbu lehké rýmy a příliš dlouhého užívání kapiček vazokonstriktoru přinese pouze škodu, a dokonce i závislost na nich.

Opatření při použití vazokonstrikčních léků

Návod k použití těchto kapek indikuje, že mohou být použity po dobu nejvýše 3-5 dnů, protože při vystavení účinné látce tohoto léčiva dochází k následujícím účinkům:

 • sliznice nosních cest jsou silně vysušeny;
 • je narušena výživa buněk lemujících stěny nosu;
 • cévy jsou křehčí a tenčí.

V důsledku dlouhodobé léčby rinitidy kapkami vazokonstriktoru se u nich objevuje závislost, která je vyjádřena skutečností, že cévy na ně přestávají reagovat nebo se zvětšuje otok nosu. To bude mít za následek zvýšení dávky léku, aby se dosáhlo nezbytného účinku při další léčbě.

Při častém užívání vazokonstrikčních léků dochází k předávkování, které vede k rozvoji vedlejších účinků:

 • zvýšení krevního tlaku;
 • zvýšená tepová frekvence;
 • rozvoj vazomotorické rýmy;
 • neustálá bolest hlavy;
 • výskyt krvácení z nosu i při malém zatížení;
 • problémy se spánkem;
 • rozvoj deprese.

Chcete-li se vyhnout takovým následkům, můžete použít lidový lék na boj proti přetížení nosu. K tomu by měly být nosní průchodky instilovány broskví nebo rakytníkovým olejem, mohou být kombinovány s mátou nebo mentolem.

Nezapomeňte ale, že všechny výše uvedené metody neléčí, ale pouze zmírňují symptomy nazální kongesce - snižují sekreci hlenu a otoků, takže by měly být používány pouze současně s hlavní léčbou onemocnění, které tento stav způsobilo.

Nosní kapky z nosní kongesce: seznam vasokonstrikčních sprejů

Rýma se zdá být vážnou nemocí pro mnoho lidí. Nicméně, lidé, kteří jsou s tím konfrontováni, rýma způsobuje spoustu problémů. A pokud je hlen tekoucí z nosu stále otírán kapesníkem, jak se vypořádat s přetížením nosu a neschopností dýchat?

V důsledku toho člověk začne dýchat ústy, trpí nedostatkem kyslíku, jeho hlas se mění, a nemůže mluvit dlouho. To vede k neschopnosti řádně plnit své povinnosti. A v noci, dusný nos neumožňuje řádný spánek. Muž sotva spí, lapá po dechu a druhý den ráno vstane unavený a ohromený.

Děti s dusným nosem musí být ještě obtížnější - vzhledem k tomu, že jejich dýchací cesty jsou menší než u dospělých. A miminka navíc nevědí, jak dýchat ústy, takže rýma může vést k hladovění kyslíkem.

Moderní léčiva naštěstí vyvinula nástroje pro zmírnění utrpení dospělých a dětí s dusným nosem. Nyní existuje mnoho léků, které vám umožní vypořádat se s chladem. Zpravidla se vyrábějí ve formě kapek nebo sprejů, které musí být instilovány do nosu nebo do nosu.

Foto: CandyBox Images / Shutterstock.com

Princip působení léků

Je třeba mít na paměti, že samotný výtok z nosu (rinorrhea) je ochrannou reakcí organismu na virovou nebo bakteriální infekci. Hlen vylučovaný do nosní dutiny slouží k ochraně dýchacího ústrojí před expozicí bakterií nebo virů. Rýma může být způsobena různými infekčními chorobami - sinusitidou, rýmou a také SARS. Kromě toho, neinfekční faktory, jako jsou alergické reakce, mohou také způsobit chlad.

Je třeba také poznamenat, že ucpávání nosu nemusí být vždy způsobeno rýmou - může to být způsobeno polypy, deformací přepážky.

Prostředky z běžného nachlazení a přetížení nosu jsou tedy rozděleny podle principu akce do následujících kategorií:

 • vazokonstrikční léčiva;
 • činidla, která zvlhčují nosní sliznici;
 • antialergické antihistaminika;
 • antibakteriální léčiva;
 • antivirotika;
 • znamená tenký hlen;
 • činidla s glukokortikosteroidy;
 • bylinné přípravky.

Dvě základní dávkové formy jsou běžné - spreje a kapky. Kapky jsou určeny pro instilaci do nosu a spreje pro postřik do nosní dutiny.

Která forma je výhodnější? Neexistuje jednoznačná odpověď, záleží na pacientovi a nemoci. Pro řadu parametrů jsou spreje účinnější, protože umožňují rovnoměrné rozložení léčiva po celém povrchu sliznice. Nástroj je tedy používán efektivněji. Spreje jsou naopak kontraindikovány pro děti do 6 let. To je dáno tím, že při postřiku do nosu se může dostat do dítěte nejen do nosní dutiny, ale také tam, kde to není třeba, například do Eustachovy trubice, která je kratší u dětí než u dospělých. Spolu s tímto činidlem se mohou dostat i patogenní bakterie. Hrozí otitis media nebo eustachitida. Nástroj se také může dostat do průdušek. V tomto případě může nastat astmatický záchvat, což je mnohem závažnější věc, která může vést k udusení a smrti.

Jak používat drogy?

Účinnost kapek a sprejů závisí do značné míry na tom, jak je používat. Když instilujete kapky do nosu, musíte zaujmout polohovací pozici. Poté, co kapka vstoupila do nosu, je nutné otočit hlavu na stranu tak, aby kapka zavlažovala celý povrch nosní sliznice. Při použití spreje se doporučuje vyhnout se vstupu do zvukovodu. Proto by v době zavlažování nosní dutiny měla být hlava ve svislé poloze a měla by být mírně nakloněna ve směru opačném k umístění nosních dírek. Pokud je nos zcela naplněn, pak má smysl před opláchnutím do nosního vazokonstriktoru nebo antibakteriálních přípravků opláchnout solným roztokem.

Vasokonstriktor

Jednou z vlastností běžného nachlazení je expanze cév nosní sliznice a nosohltanu. To způsobuje otoky a přetížení nosu. Vazokonstriktorové léky ovlivňují adrenální receptory v periferních cévách a stlačují je, což způsobuje opuch, který urychluje vylučování hlenu a uvolňuje nos.

Účinné látky, jako je xylometazolin, oxymetazolin, nafazolin, tetrizolin, tramazolin, fenylefrin, se zpravidla používají ve vazokonstrikčních prostředcích.

Kapky s nafazolinem mají nejkratší dobu působení - asi 4 hodiny. Zároveň jsou však nejlevnější. Kapky xylometazolin, oxymetazolin, tetrizolin mají delší dobu působení - 8-12 hodin. Oni jsou nejlépe pohřbeni v dusném nose v noci.

Tato třída léků je velmi účinná a má rychlou akci (po několika minutách). Ale tyto léky mají řadu vedlejších účinků. Za prvé, vazokonstrikční činidla nejsou určena pro kontinuální použití. Maximální doba jejich užívání je týden a ve většině případů tři dny (vše závisí na vlastnostech konkrétního léku). Věc je, že vazokonstrikční léky jsou velmi návykové. Při dlouhodobém používání nádob si na nástroj zvykněte a přestávejte na něj reagovat. Ředění stěn cév, které následně může vést k jejich lehkému poranění a krvácení. Nebo cévy ztrácejí schopnost zúžit se bez působení léku. Kromě toho se sliznice suší. V důsledku toho se rýma stává chronickou nezvratnou formou.

Proto je nutné aplikovat vazokonstrikční prostředky s velkou opatrností a pouze v případě, že je to opravdu nutné - např. Výtok z nosu neumožňuje spát nebo ruší jasně mluvené řeči.

Také vazokonstrikční léčiva jsou v těhotenství kontraindikována. To je způsobeno tím, že mohou mít negativní vliv na vývoj plodu. Jsou pečlivě předepisovány v dětství. Většina z nich je kontraindikována u kojenců. Také v případě kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, před použitím těchto léků, měli byste se poradit se svým lékařem.

Seznam nejoblíbenějších vazokonstriktorů:

 • Galazolin,
 • Naphthyzinum
 • Pro nošení
 • Nazol,
 • Sanorin.

Pro nošení

Vasokonstriktor pro symptomatickou léčbu ORL onemocnění. Lze použít v pediatrické praxi. Obsahuje jako účinnou látku hydrochlorid xylmetazolinu.

Forma: Léčivo je dostupné ve formě kapek 0,05% a spreje 0,1%.

Indikace: Rinitida různých etiologií, zánět středního ucha, eustachitida.

Kontraindikace: Sprej a kapky se nepoužívají pro rýmu, atrofický typ, hypertenzi, tachykardii, glaukom, hypertyreózu. Sprej nelze použít k léčbě dětí mladších 6 let.

Nežádoucí účinky: Obecně se projevuje častým užíváním. Jedná se o podráždění a suchost nosní sliznice, kýchání, zvýšený tlak, poruchy zraku, tachykardii, arytmii, nespavost.

Použití: Sprej se používá maximálně 3krát denně. Jedna injekce do nosu se provádí najednou. Použití kapek se provádí v dávce 1 až 2 kapky na nosní průchod nejvýše 3krát denně (děti do 5 let), 2 až 4 kapky na každý nosní průchod nejvýše 3krát denně (děti starší 5 let).

Moisturizers

Není žádným tajemstvím, že během výtoku je sliznice do značné míry vysušena. Hydratační přípravky pomáhají eliminovat tento problém. Obvykle se vyrábějí na bázi solí. Samozřejmě můžete použít k mytí nosu a roztoku běžné stolní soli, ale pro tento účel je nejlepší použít výrobky obsahující mořskou sůl, například Aqua Maris. Kromě zvlhčování mohou fyziologické roztoky také absorbovat bakterie, stejně jako tekutinu obsaženou v edematózních tkáních. Tyto léky mohou být podávány nezávisle na jiných léčivech nebo v kombinaci s nimi. Solné roztoky jsou zcela bezpečné a mohou být podávány těhotným i novorozencům. Některé léky lze použít jako preventivní opatření v období epidemií akutních respiračních infekcí.

Aqua Maris

Lék je založen na mořské vodě. Má protizánětlivý a zvlhčující účinek na sliznici nosu a nosohltanu.

Uvolnění formy: ve formě spreje nebo kapek. 1 ml spreje obsahuje 0,3 ml mořské vody a 0,7 ml čisté vody.

Indikace: Léčba a prevence akutních a chronických zánětů a infekčních onemocnění nosohltanu, nosu a dutin, alergická rýma, adenoidy.

Kontraindikace: Spreje a kapky se nepoužívají pro těžké krvácení z nosu, úplnou obstrukci nosního průchodu. Sprej se nepoužívá pro děti do 2 let.

Aplikace: 1-2 injekce vstříkněte do každé nosní pasáže 4x denně. Kapky v nose jsou pohřbeny v množství 1-2 kapek v každém nosním průchodu, také až 4 krát denně. V případě potřeby lze zvýšit četnost použití. Průběh léčby je 14-30 dnů.

Antihistaminika

Tyto léky jsou předepisovány pouze z alergické rýmy, která má neinfekční povahu. Jak víte, je kolem nás spousta alergenů - vlna, prach, pyl, aerosoly. Některé z nich mohou vyvolat imunitní reakci ve formě alergického edému. Antihistaminika působí na receptory histaminu, takže opuch ustupuje.

Antibakteriální činidla

Rýma je často způsobena řadou bakterií. Pokud většina jiných léků léčí pouze příznaky onemocnění, pak antibakteriální kapky a spreje ovlivňují příčinu onemocnění. Komponenty antibakteriálních látek mohou být antiseptika nebo antibiotika. Při použití antiseptik je důležité, aby nedráždily sliznici nosních cest. Tyto vlastnosti mají relativně malý počet léků, například Miramistin, stejně jako léky na bázi stříbra. Antibiotika by měla být vybrána takovým způsobem, aby ovlivňovaly určitý typ bakterií nebo měly univerzální účinek. Kromě toho by neměly mít vedlejší účinky.

Nejčastěji užívané léky jako Amoxiclav, Isofra (účinná látka framycetin), sprej Bioparox (fusafungin).

Isofra

Antibakteriální nosní kapky z infekcí nosní dutiny. Obsahuje framycetin - antibiotika ze skupiny aminoglykosidů.

Forma přípravku: Léčivo se dodává v lahvičce o koncentraci 1,25%. Láhev je vybavena speciální tryskou pro postřik, takže lék lze použít ve formě kapek a spreje.

Indikace: Rýma, antritida, rhinofaryngitida, sinusitida, bakteriální povaha, prevence bakteriálních infekcí po operacích v nosní dutině.

Kontraindikace: individuální intolerance, věk kolem jednoho roku.

Použití: Dospělí - jedna injekce do nosu, do každé nosní dírky až 6krát denně, děti - až 3x. Průběh léčby je týden.

Antivirový nos kapky z nachlazení

Tyto léky jsou určeny pro případy, kdy je zánět způsoben virovou infekcí. Antivirové léky obvykle obsahují různé interferony, podobné těm, které buňky imunitního systému vylučují, když se setkávají s viry. Příklady léků tohoto typu - Ingaron, Grippferon.

Léky na hubnutí hlenu

Tyto léky se používají v případech, kdy se hlen v nosních průchodech stává příliš velkým a je příliš silný na to, aby mohl jít sám. V přípravcích tohoto typu se používají mukolytické látky podobné těm, které se používají k léčbě kašle, například acetylcysteinu.

Hormonální léky

Tyto produkty obsahují silné protizánětlivé léky, jako je beklometason, fluticason. Používá se především v případech rýmy způsobené alergickými příčinami, stejně jako v případě neúčinnosti jiných léků. Jejich činnost začíná 3-4 hodiny po pití, ale trvá dlouho. Jejich příjem má však řadu vedlejších účinků - snížení lokální imunity, zvýšení nitroočního tlaku.

Bylinné přípravky a lidové prostředky

Existuje mnoho bylinných léků, které jsou dobře prokázány v léčbě rýmy. Zpravidla mají zvlhčující, mírný protizánětlivý a antiseptický účinek a působí na chladné receptory, čímž odstraňuje otok. Působení bylinných přípravků je mírné, jsou určeny pro dlouhodobé užívání. Esenciální oleje, například eukalyptový olej, jehličnaté stromy, olivový olej a broskvový olej, prokázaly největší účinnost při běžném nachlazení. Používá se také nosní kapky z nachlazení na bázi mentolu, kafru a aloe šťávy. Esenciální oleje jsou však vysoce alergenní. To by mělo být vzato v úvahu při dávkování dětí. Takové kapky v nose z nachlazení lze použít pouze pro léčbu dětí od roku.

Pinosol

Příprava nachlazení, obsahující pouze přírodní složky - éterické oleje z eukalyptu, horské borovice a máty, thymol - přírodní antiseptikum, stejně jako vitamin E. Kombinovaný účinek složek snižuje otok sliznice, snižuje aktivitu patogenních mikroorganismů.

Uvolnění formy: Lék je k dispozici ve formě kapek, spreje, masti a krému. Sprej a kapky se dodávají v 10 ml injekčních lahvičkách, masti a smetaně v 10 mg zkumavkách.

Indikace: Rýma, včetně atrofických, jiných zánětlivých onemocnění nosu a nosohltanu, doprovázená suchými sliznicemi. Používá se také jako součást komplexní terapie po operacích v nosní dutině.

Kontraindikace: Alergická rýma, antritida. Sprej se nepoužívá do 3 let.

Použití: Sprej se používá 3-6 krát denně. Současně je nutné do každého nosního průchodu vstřikovat jednou sprej. Pro dospělé se kapky aplikují do nosu každé 2 hodiny, 1-2 kapky v každém nosním průchodu v akutním stadiu a další instilace se provádí 3-4krát denně. Děti potřebují 1-2 kapky v každé nosní pasáži 3-4krát denně.

Kombinované léky na rýmu

Mnoho přípravků obsahuje několik složek z různých skupin najednou, takže jejich činnost by se vzájemně doplňovala. Může to být například vazokonstriktor a zvlhčovač, vazokonstriktor a antibakteriální, antibakteriální a rostlinný atd. Příkladem takového léku je Vibrocil, který může být použit pro běžné nachlazení jakékoliv etiologie. Kapky Polidexu obsahují jak antibiotikum (dexamethason), tak vazokonstriktor (fenylefrin). K dispozici jsou také kapky Sanorinu (nafazolinu) s eukalyptovým olejem.

Co znamená vybrat?

Rýma je vážný stav, který může způsobit komplikace, jako je otitis nebo sinusitis. Léčba rýmy by proto měla být brána vážně. Vzhledem k tomu, že tento stav může být způsoben různými příčinami - bakteriální infekcí, akutními respiračními virovými infekcemi, alergiemi a výběrem léčiv, je třeba vzít v úvahu etiologii onemocnění. Lékaři budou schopni navrhnout, které léky jsou pro danou situaci nejvhodnější a které jsou vhodné pro děti a které pro dospělé. Bohužel se mnoho lidí často zaměřuje na reklamu drahých výrobků, které nejsou vždy nejlepší a často zbytečné nebo dokonce škodlivé. Výsledkem je, že léčba onemocnění je zpožděna a vznikají komplikace. Chcete-li se této situaci vyhnout, měli byste zvážit všechny nuance užívání určitých léků na zimu a ne samoléčbu.

Jaké kapky jsou pro děti nejlepší?

Co odkapávací dítě? Především je to hydratační kapky s mořskými solemi. Kromě toho existuje několik vazokonstrikčních léků pro rýmu, vhodných pro děti, například Nazol Baby, Nazol Kids, Nazivin. Používají se také antibakteriální léčiva na bázi Miramistinu a stříbra.

Jak fungují nosní kapky?

Tyto léky nevyléčí rýmu, ale pouze zmírňují její příznaky - přetížení a někdy snižují výtok.

Brizolin (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) nosní kapky 10 ml

Vibrocil (fenylefrin + demethinden) - nosní kapky, nosní sprej, nosní gel

Galazolin (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky, nosní sprej, nosní gel 10 ml nebo 10 g, pokud se jedná o gel.

Pro nošení (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky nebo sprej 10 ml v lahvičce

Dr. Tayse Nazolin (Xylometazolin 0,1%) 10 ml lahvička

Xylen (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) - 10 ml nosních kapek.

Xylometazolin (0,1% nosní gel nebo 0,05 nebo 0,1% nosní kapky)

Xymelin (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky nebo sprej 10 ml

Nazivin (oxymetazolin 0,01, 0,025, 0,05%) - nosní kapky nebo sprej 10 nebo 15 ml

Nazol (oxymetazolin 0,05%) - sprej 15 nebo 30 ml

Nafazolin-ferein (roztok 0,01 nebo 0,005%) - lahvičky po 5 nebo 10 ml

Nafazol-Hemofarm (nafazolin 0,05 a 0,01%) kapky v lahvičkách po 10 ml

Naftyzin (nafazolin 0,05 a 0,1%) kapky nebo sprej, vše v 10 ml

Olint (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) 10 ml spreje na nosní dávku.

Otrivin (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) nosní kapky 10 ml

Rinostop (Xylometazolin 0,05%) nos kapky 10 ml

Sanorin (nafazolin 0,1 a 0,05%) - kapky, sprej, emulze 1 nebo 10 ml - pro každou chuť

Sprej z běžného studeného poměru (xylometazolin 0,05 a 0,1%)

Tizin (tetrizolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky 10 ml

Farmazolin (Xylometazolin 0,05 a 0,1%) - 10 ml nosních kapek. Jeden rozdíl - na Ukrajině

Ferveks se rozprašuje ze společného chladného oxymetazolinu

Činnost těchto kapek je naprosto stejná - všichni jen „na chvíli děrují“ nos (od jedné do 12 hodin), ale ve skutečnosti nevyléčí zima. Pokud používáte pouze uvedené léky, pak můžeme jen doufat, že chlad bude sám.

Z popsaných vedlejších účinků (a všechny tyto léky jsou přímými potomky běžného adrenalinu) je pro nás zajímavý jen jeden. Vzhledem k tomu, že předávkování těchto léků je velmi obtížné získat, vše, co je napsáno v anotacích, které se týkají chvění rukou, vysokého krevního tlaku, tachykardie a bolesti hlavy, nelze jednoduše přečíst. Je mnohem méně příjemné, že užívání všech těchto léků po dobu delší než 5-7 dní může být návykové. Nádory nosu pak nebudou reagovat na extrémně nízké koncentrace vlastního adrenalinu v krvi a nosní sliznice bude snížena pouze použitím těchto velmi velkých kapek.

Změna xylometazolinu na oxymetazolin a zpět je k ničemu. Tato opatření nepovedou k odmítnutí vazokonstrikčních kapek a závislost na nich nebude nikam.

Použití vazokonstrikčních kapek u alergické rýmy - adrenalinu a jeho analogů zvyšuje citlivost nosní sliznice na histamin, látku „zodpovědnou“ za rozvoj alergických reakcí, je zcela neopodstatněná.

Na co jsou tyto kapky opravdu?

Odstraňte nepříjemné pocity s nazální kongescí

Odstranění edému úst Eustachovy trubice při akutním otitis. Současně se obnovuje přirozená drenáž středního ucha a tekutina se zde nahromaděně začíná vracet do nosohltanu - resp. Tyto kapky mohou pomoci snížit intenzitu bolesti v uchu. Podobně se můžete vyrovnat s nepohodlím při dlouhých letech - pocit ucpání ucha při vzletu a přistání vzniká na pozadí problémů s Eustachovou trubicí.

Použití vasokonstrikčních kapek významně zvyšuje účinnost mytí nosní dutiny při běhu hnisavé rýmy nebo sinusitidy.

PŘÍPRAVKY PRO ŘEŠENÍ VÝŠKY NOSŮ.

Jediný lokální lék používaný k ředění nosních sekrecí (nebo jednodušeji hnisavý hlen) je rhinofluimucil. Skládá se ze dvou aktivních složek (neaktivních mnohem více) - acetylcysteinu a thiaminoheptanu.

Acetylcystein ve skutečnosti zkapalňuje hlen vznikající z nosu, což usnadňuje rychlejší čištění nosní dutiny v případě sinusové nebo hnisavé rýmy. Vzhledem k tomu, že anotace také indikuje protizánětlivý účinek acetylcysteinu, pediatři ho velmi rádi předepisují pro nekomplikovanou rýmu. V praxi však acetylcystein nemá žádný protizánětlivý účinek.

Z neaktivních složek se zajímáme o methylhydroxypropylcelulózu - polymer, díky kterému se léčivo neabsorbuje sliznicí do krve (to znamená, že zhoršená funkce ledvin a vidění přepsaná z jiného léku nejsou pro rhinofluimucil relevantní).

Rinofluimucil lze použít s velkým množstvím hustého hnisavého nosního výboje současně (bez přerušení) s jakýmikoli jinými kapkami v nose - s výjimkou pouze vazokonstriktoru, protože samotný rhinofluimicil obsahuje vazokonstrikční složku.

Jedním z projevů jakékoli rýmy je podráždění nosní sliznice. A protože přetížení a podráždění jsou hlavními příznaky jakéhokoliv rýmy, z nichž většina projde za týden, změkčovadla velmi dobře pomáhají zbavit se symptomů na chvíli - dokud se výtok z nosu sám nedostane. Většina z těchto léků obsahuje olej (jak víme, není vhodný pro nosní sliznici), glycerin, mentol a eukalyptus v různých poměrech. Je nemožné doufat, že takové léky vyléčí zimu, ale když se použijí, obvykle se stanou snadnějšími a bez škodlivých následků. POZOR: Pro hnisavý výtok z nosu jsou všechny prostředky této skupiny naprosto k ničemu.

Balsam Gold Star. Obsahuje kafr a obrovské množství neznámých vietnamských bylin. Působí jako lokální dráždidlo (v takových případech se v naší tradiční medicíně doporučuje dýchat přes třený křen). Je lepší aplikovat jednou, a to i tehdy, když není na dosah ruky.

Kameton. Dědictví je také pravdivé, ne tradiční orientální, ale tradiční sovětská medicína. Ukazuje se, že tento lék lze použít nejen v krku, ale také v nose - s téměř stejným účinkem. Kafr, mentol, eukalypt a vazelína vám na chvíli pomohou cítit se lépe - ale pouze během mírné rýmy. Nebudete se muset spoléhat na více - Kametonovy antiseptické vlastnosti jsou značně přehnané.

Mentoklar - slovenská variace na téma Kameton. Používejte pouze k inhalaci.

Nasol předem. Kromě tradičního porážkového oxymetazolinu (12 hodin působení se vyskytuje závislost od heroinu - téměř po prvním použití), obsahuje všechny „džentlmenské sady“ - kafr, mentol a eukalypt. Můžete si kapat do nosu, ale ne dlouho. Rýma se dobře uvolní, ale nevyléčí ji.

Pinosol - jediné kapky z této skupiny, které skutečně vyléčí virovou rýmu. Tymol obsažený v nich má opravdu dobrý protizánětlivý účinek. Kromě thymolu obsahuje Pinosol povinné eukalypty, borovice, máty a z nějakého důvodu také vitamin A, který také není špatný. Když je hnisavý výtok z nosu neúčinný.

Suprima Plus je mast pro vnější použití, i když vůbec není podobná složení vietnamského balzámu, ale s přesně stejným účinkem.

Evamenol - na rozdíl od předchozí masti, to může být vloženo do nosu - přibližně se stejným účinkem. Jako součást mentolu, eukalyptového oleje a vazelíny - není bohatá, ale bezpečná.

ANTIBIOTIKA PRO INTRANASÁLNÍ POUŽITÍ

Hlavním důvodem, proč se pacienti bojí používat nosní kapky obsahující antibiotika, je to, že antibiotika, de, narušují normální mikroflóru. V případě antibiotických kapek se všechno děje zcela jinak.

Za prvé, obvykle není nalezena žádná flóra v nose, alespoň v normálním stavu. Proto ani při dlouhodobém užívání nosních kapek obsahujících antibiotika se prostě není čeho bát. I když se tyto kapky dostanou do žaludku, pak se při styku s žaludeční šťávou jednoduše rozpadnou na složky, které nejsou nebezpečné pro střevní mikroflóru.

Za druhé, na rozdíl od vasokonstrikčních kapek může závislost na antibiotikách vzniknout pouze v případě patogenní mikroflóry. U lidí se nevytváří žádná závislost na antibiotikách, protože antibiotika nemají žádný vliv na tón cév nebo na stav nervových zakončení. A ještě více, když lokální antibiotika neovlivňují imunitní systém žádným způsobem - mechanismus účinku antibiotik na imunitu je poněkud odlišný.

Při použití antibiotických nosních kapek mohou být pro pacienta nepříjemné pouze lokální vedlejší účinky - podráždění sliznice a alergické reakce. Obě jsou velmi individuální, takže odmítnutí užívání lokálních antibiotik je oprávněné pouze tehdy, pokud pacient již měl alergickou reakci specificky na antibiotikum této skupiny.

Obecný algoritmus pro jmenování antibiotických kapek pro nos: dlouhý (více než 3-5 dnů) rýma, která vznikla na pozadí akutní infekce. Tyto kapky mohou být také použity pro sinusitidu (sinusitida, ethmoiditis) současně s požitím antibiotik uvnitř, s akutním otitis media.

Ve většině případů včasné zahájení užívání kapek antibiotik pro nos eliminuje potřebu užívání antibiotik (systémového nebo vnitřního). V některých případech, při použití antibiotických kapek na nos, je možné vyléčit adenoidy u často nemocného dítěte - bez použití chirurgie.

Bactroban. Nosní mast obsahující mupirocin je antibiotikum, které blokuje stafylokokovou reprodukci. Znázorněno v jednom případě - při detekci Staphylococcus aureus v nátěrech z nosu. Vzhledem k tomu, že lék je na bázi mastí, neexistují žádné obavy z vedlejších účinků, s výjimkou pálení.

Bioparox. Aerosolová antibiotika, která mohou být použita pro onemocnění nosu, sinusitidy, faryngitidy, laryngitidy a dokonce i bronchitidy. Anotace uvádí, že bioparox je účinný nejen proti všem známým bakteriím, ale také proti virům a plísním, má imunostimulační a protizánětlivý účinek. Z tohoto důvodu, bioparox na dlouhou dobu, lékaři předepsané pro všechny nemoci, a to jak horní a dolní dýchací cesty. Brzy se však ukázalo, že lék funguje dobře pouze při bakteriálních infekcích, nemá žádné významné protizánětlivé a imunomodulační účinky. A navíc se ukázalo, že s velkým množstvím hlenů nebo hnisavých nosních sekrecí bioparox nefunguje vůbec - cena za absolutní bezpečnost léku. Bioparox se nyní používá pro dlouhodobou rinitidu a sinusitidu, které nejsou doprovázeny velkým množstvím výtoku. Hlavním použitím bioparoxu je faryngitida a laryngitida. Nežádoucí účinky, s výjimkou místního podráždění v bioparoxu; ale právě kvůli tomuto místnímu podráždění nemůže být použito u dětí mladších než dva a půl roku.

Isofra. Sprej nebo kapky (v závislosti na tom, zda kapátko směřuje nahoru nebo dolů z lahvičky) na základě framycetinu - starověkého antibiotika ze stejné skupiny jako gentamicin. Aktivní proti bakteriím, které způsobují hnisavou rýmu, sinusitidu, adenoiditidu. Lze použít s nekomplikovaným zánětem středního ucha - buď samostatně nebo v kombinaci s antibiotiky v tabletkách nebo injekcích. Vzhledem k polymerové bázi je isofra zcela bezpečná a v mnoha zemích je to jediný lék, který je povolen pro děti jakéhokoli věku, dokonce i novorozence. Před výskytem isofry lékaři často předepisovali sofradex nosní kapky - oční a ušní kapky, které mají stejný framycetin (a také hormon dexamethason), ale sofradex je na bázi vody, proto antibiotika a hormon jsou mírně, ale vstřebává do krve. Dalšími náhradními náhradními materiály jsou oční a ušní kapky na bázi polymerů (jejich účinné látky nevyvolávají žádné vedlejší účinky) Garazon a Tsipromed. Přípravek Garazon je velmi účinný v adenoidech u dětí.

Polydex s fenylefrinem (Polydex Nose Spray). Nosní sprej obsahuje antibiotikum polymyxin, stejné antibiotikum (pro větší význam) neomycin, hormon dexamethason a starověký vazokonstriktor (současný efedrin) fenylefrin. Protizánětlivé, antibakteriální, antialergické a vazokonstriktor v jedné lahvičce. Polyethylenglykol je opět založen na polydexlu, takže se lze vyhnout nepříjemným účinkům absorpce polymyxinu, neomycinu a dexamethasonu do krve. Je pravda, že i polydimixin a neomycin jsou velmi špatní při zvládání infekcí, které způsobují hnisavou rýmu, takže optimální výklenek pro polydex je lék pro cestující a bez ohledu na to, co se stane s nosem, je vybrán pouze jeden. Vzhledem k tomu, že polydex obsahuje fenylefrin, nemůže být použit k léčbě adenoidů - fenylefrin způsobuje křeč cév přilotonebial plexus, což má za následek strašnou bolest hlavy.

ŘEŠENÍ PRO ČIŠTĚNÍ JÍDLA

Každý ví, že mytí nosu čistou vodou - dokonce i vařenou nebo destilovanou - by nemělo být lepší. To může způsobit podráždění a silné otoky nosní sliznice. Proto se pokoušejí použít isotonické (odpovídající koncentraci krve v soli) pro mytí.

ORL lékaři, kteří mají k dispozici alespoň některé nástroje a vybavení, používají izotonický roztok chloridu sodného nebo jednodušší fyziologický roztok z důvodu jeho sterility, dostupnosti a levnosti.

Pro použití v domácím prostředí nabízejí lékárny takové prostředky jako Salin, Aqua-Maris, Aqua-Lau, Dolphin a Physiomer. Všechny tyto léky jsou sterilizované mořské vody (výjimky jsou Dolphin - mořská sůl v jeho čisté formě, který je navrhován být zředěn vodou nezávisle a Salin je roztok sody). Pohodlí používání těchto léků je, že kupujete nejen řešení pro mytí, ale také primitivní zařízení pro rehabilitaci nosní dutiny.

Další aplikací pro mytí roztoků je prevence alergií a infekční rýmy. Pomocí těchto roztoků je možné opláchnout pyl z nosu čistě mechanicky z nosu, nebo jednoduše z prachu obsahujícího mikroorganismy. Takové jednoduché opatření pomáhá velmi dobře jako preventivní opatření pro ARVI nebo v případě sezónní alergické rýmy (pokud je bohužel přítomna).

ANTISEPTIKA PRO NOSNÍ CAVITU

Nejstarší a nejznámější z této skupiny léků - protargol a collargol (dostupné ve formě 2, 3 nebo 5% - což je vzácný - roztok). Zpravidla jsou připraveni v běžných lékárnách - řešení jsou velmi nestabilní a po 5-7 dnech se začínají rozkládat, takže je zbytečné držet je doma. Protargol je roztok stříbra na vodní bázi, proto jeho působení je velmi krátké, účinek koloidního límce není mnohem delší.

Mírně vylepšená verze na tomto pozadí vypadá jako koloidní stříbro, vyráběné pod názvy Silver max a Silver Oligo. Tyto léky jsou registrovány z nějakého důvodu jako potravinové doplňky a jsou poněkud zlepšeny (proč přidávat koloidní měď a koloidní zlato?) A mnohem dražší verzi collargolu.

Účinnost protargolu, collargolu a koloidního stříbra s hnisavou rýmou je nízká a při virové rinitidě pomáhají tyto léky pouze díky svíravému působení, které je extrémně nezdravé pro nosní sliznice.

Miramistin a Octenisept jsou lokální antiseptika, která pokrývají téměř celý seznam bakterií, hub nebo virů známých lékařům, včetně virů hepatitidy B a AIDS. Nemá smysl je aplikovat sami, pohřbíváním v nose nebo v hrdle - existuje mnohem více adekvátních příprav a my jsme o nich už mluvili. Ale otolaryngologové široce používali Miramistin a Octenisept pro mytí nosní dutiny, vedlejších nosních dutin a mezer mandlí - protože vědí, jak to udělat a používat speciální vybavení. Oba léky jsou naprosto bezpečné, pokud nejsou používány pro mytí dutiny středního ucha a nepolykají. Z vedlejších účinků je relevantní pouze podráždění sliznic, které rychle prochází.

HORMONÁLNÍ PROSTŘEDKY PRO NOS

Nejprve byly hormonální nosní spreje určeny k léčbě alergické rýmy a pouze u dospělých pacientů. Všechny tyto léky (Aldecine, Beconaze, Nasonex, Nasobek, Fliksonaze) jsou považovány za zcela bezpečné, protože jsou založeny na polymerech - polyethylenglykolu a polypropylenglykolu. Z tohoto důvodu jsou hormony, které obsahují, vynikající pro sliznici nosu a nejsou vůbec absorbovány do krve.

Na druhé straně, vzhledem k naprosté nedostupnosti těchto kapek pro organismus (někdy jsou o tom napsány tak - „nulová biologická dostupnost“), v řadě případů, při použití hormonálních sprejů v nose, nedochází k účinku očekávanému lékaři. Někteří lékaři ORL například doporučují hormonální spreje v nose pro chronickou (vazomotorickou) rýmu. Nejčastěji jsou z nějakého důvodu doporučováni nejbezpečnějšími, a proto nejméně pronikajícími sliznicemi prostředků - fliksonaze ​​a nazoneks. Netřeba dodávat, že v drtivé většině případů taková léčba nemá žádné výsledky?

Další způsob, jak používat hormonální spreje (teoreticky jakýkoli, ale i zde, Nazonex je často doporučován z nějakého důvodu) je konzervativní léčba adenoidů u dětí. Sprej předepsaný na měsíc, předvídat toto prohlášení, že "ještě nepomůže." A samozřejmě, nepomůže! S adenoiditidou je na povrchu nosohltanového tonzilu velké množství hlenu a hnisu, přes které nemohou prosakovat preparáty proso.

Takže všechny hormonální spreje jsou stále zajímavé pouze jako prostředek kontroly alergické rýmy - a nic víc.

PŘÍPRAVY VPLÝVAJÍCÍ NA VÝROBU KAPALINY VÍCENINY NOSU t

Atrovent je v Evropě široce doporučován pro rinorrhea (velké množství výtoku) vodního charakteru, včetně těch s alergickou nebo dokonce virovou rýmou. Kromě toho se věří, že Atrovent přináší výraznou úlevu od nočního přetížení nosu, protože má velmi zvláštní vliv na vegetativní nervový systém.

Ve skutečnosti, atrovent opravdu snižuje množství nosního výtoku, ale neovlivňuje příčiny rhinorrhea (pokud to samozřejmě nevzniklo proti vazomotorické rýmě). K úlevě z nosního dýchání s noční nazální kongescí dochází pouze ve 30-40% případů.

V Rusku se atrovent prodává pouze ve formě aerosolu pro astmatiky. Je snadné převést takovou aerosolovou láhev do nosního spreje - vyměnit rozprašovací trysku za jinou, která byla odebrána z láhve otrivin nebo rinofluimucilu, která sloužila jeho době (vyhovují velikosti trysky).

Sinuforte - přesný opak atrovent. Lék na bázi cyklámen (jedovatý, mimochodem, rostliny) způsobuje reflexní rinorrhea - uvolnění hlenu z nosu ve velkých množstvích. To samo o sobě nemá žádný terapeutický účinek na žádné známé ORL onemocnění.

ANTIALLERGICAL SPRAYS A DROPS

Tuto skupinu lze rozdělit do dvou podskupin.

1) Standardní antihistaminika (antialergické) léky, které mohou být kapány do nosu. Dříve lékaři v takových případech propouštěli "komplexní" kapky z běžného nachlazení, což zahrnovalo difenhydramin. S pomocí těchto kapek je ve skutečnosti možné odstranit projevy alergické rýmy, jako je hojný výtok z nosu (rhinorrhea), otok nosní sliznice a pocit lechtání v nose.

Alergodil a histimethe jsou vyráběny na bázi polymerů, takže vše, co je napsáno v anotacích o vedlejších účincích, by nemělo být čteno. Účinná složka těchto kapek se nevstřebává do krve a působí pouze na povrchu nosní sliznice. Sanorin-anallergin je však založen na vodě, takže vše, co je napsáno o jeho vedlejších účincích (zvýšení nebo snížení krevního tlaku, bolest hlavy, nevolnost, ospalost), je pravdivé. Na rozdíl od histimetu nebo alergie by neměl být sanorin-anergergin používán po dlouhou dobu - obsahuje vazokonstrikční složku, která není pouze návyková, ale může také způsobit zvýšení citlivosti na histamin - látku zodpovědnou za většinu projevů alergie.

2) Druhá podskupina zahrnuje spreje, které neblokují působení histaminu, ale jednoduše znemožňují jeho vzhled. Tato Ifiral, Kromogeksal, Kromoglin, Kromosol - všechny léky jsou téměř rovnocenné. Stabilizují buněčnou membránu. V důsledku toho existují některé vedlejší účinky, které jsou velmi užitečné, například s virovou rýmou.

Přípravky této skupiny ztěžují (v důsledku stabilizace buněčných membrán) šíření viru v nosní sliznici, snižují produkci hlenu a navíc odstraňují charakteristické otoky virové rýmy. Proto použití ifirala, kromoheksalu, kromoglinu a kromosolu značně usnadňuje stav pacienta v případě virové rýmy a snižuje dobu trvání virové rýmy.

IMUNODULATIVNÍ PŘÍPRAVKY PRO INTRANASÁLNÍ POUŽITÍ

Derinat je lék na bázi vody, takže i když je vdechnut do nosu, jeho působení je více systémové než lokální - je velmi dobře vstřebáváno do krve. Proto je Derinat předepisován pro dlouhodobé virové infekce (například pokud je postižen virem Epstein-Bar) - v tomto případě je jeho použití skutečně odůvodněné. U akutních virových infekcí se účinek přípravku Derinat začíná projevovat po dobu 3–4 dnů, proto v případě virové rýmy nebo normálního SARS je lepší upřednostňovat rychleji působící léky Derinat.

Poludan je imunomodulační lék, který urychluje rozvoj imunitní reakce těla na virovou infekci. Vzhledem k tomu, že prodávaný prášek je zředěn převařenou vodou, i když je vdechnut do nosu, má semi-dan systémový účinek, který je absorbován bez zbytků nosních sliznic. Ve skutečnosti, v tomto případě, nosní kapky jsou alternativou k podávání semi-dane v injekcích. Při včasném zahájení užívání má výrazný antivirový účinek. Nicméně, jak vlastní nosní kapky, to je neúčinné a jiné kapky, například, cromohexal, muset být používán spolu s půl-den bojovat s projevy virové rýmy.

IRS-19. Kompletní analog přerušené aerosolové formy léku Ribomunyl v roce 1996 - nejpoužívanější imunomodulátor v pediatrické praxi. Má slabý systémový účinek, který je exprimován při produkci protilátek třídy M buňkami imunitního systému, které jsou umístěny v sliznici nosu a krku. Když je IRS-19 používán samostatně, je neúčinný - musí být používán paralelně s jinými léky, jako je Ribomunil. Rozsah použití - dlouhodobé nebo často opakované virové infekce.

Grippferon - nosní kapky na bázi vody obsahující rekombinantní (nedodávanou krev) interferon. Velmi rychle se vstřebává přes sliznice nosu do krve, takže nemají lokální, ale systémový účinek. Proto může být grippferon používán stejným způsobem jako viferon ve svíčkách - při léčbě jakékoli virové infekce, i když její projevy nebudou zahrnovat virovou rýmu. Mimochodem, chřipka neodstraňuje projevy virové rýmy. Může být použit jako prevence virové infekce v kontaktu s pacientem.

Viferon masť v nose. Téměř opakem chřipky vzhledem k tomu, že se neabsorbuje přes sliznice nosu. Jediným oprávněným použitím přípravku Viferon ve formě masti v nose je prevence virové rýmy s hrozícím nebo hrozícím kontaktem s pacienty.