Co je to prodloužená bronchitida u dospělých?

Moderní rytmus života neumožňuje dospělému, aby správně podporoval a hojil. Mnoho lidí si myslí, že se tělo vyrovná se samotnou infekcí a nemusí pomoci.

Nicméně, není to nic za to, že se pacientům doporučuje odpočinek a odpočinek z postele. Nesprávná, neúplná nebo pozdní léčba akutní bronchitidy vede k prodloužené formě, která se často vyskytuje u dospělých.

Důvody

Prodloužená bronchitida se objevuje po nesprávném ozáření jiných respiračních onemocnění.

Přerušení léčby, vynechané léky, zvýšená aktivita během nemoci - to vše vede ke snížení lokální a celkové imunity pacienta.

Poté zůstávají viry nebo bakterie v nízkých koncentracích trvale v dýchacích cestách. Jejich aktivace je deprimována zbývající imunitou, ale nemůže kompletně porazit infekci.

Prodloužená bronchitida tak trvá několik týdnů, dokud se pacient neopraví k lékaři pro správnou léčbu.

Etiologie bronchitidy může být:

Příznaky

Příznaky přetrvávajícího zánětu v průduškách jsou následující:

 1. Konstantní únava, slabost a ztráta chuti k jídlu, které vznikají v důsledku mikrobiální intoxikace těla a snížené imunity.
 2. Pokračující kašel, sputum obtížně oddělitelné. Po celou dobu onemocnění se hromadí velké množství sekrece v průduškách, uzavírá lumen dýchacích cest a ztěžuje dýchání.
 3. Výskyt dalších příznaků a souvisejících onemocnění: bolest na hrudi, neurastenie, pohrudnice, pneumonie.
 4. Dušnost svědčí o porušení funkce průdušek a vždy doprovází zdlouhavý proces.

Diagnostika

Lékař může zjistit zánět bronchiálního stromu po poslechu fonendoskopu. V případě protrahovaného průběhu je důležité určit typ patogenu, aby bylo možné předepsat účinné léčivo. To lze provést kultivací sputa nebo krevními testy.

Trvání léčby závisí na stupni poškození průdušek a závažnosti patologického procesu. Bronchografie vám umožní zjistit, která jednotlivá oddělení jsou ovlivněna a jak dlouho bude trvat jejich obnovení.

Doporučení

Užitečné tipy pro bronchitidu:

 1. Nebuďte líní jít k lékaři určit přesnou příčinu bronchitidy a získat správnou léčbu. Nevhodné léky mohou poškodit vaše tělo a mikroby se budou i nadále množit.
 2. Čištění respiračního traktu a odstranění sputa je jedním z hlavních úkolů při léčbě chronické, dlouhodobé nebo recidivující bronchitidy. To lze provést pomocí inhalátoru nebo bohatého teplého nápoje.
 3. Neprovádějte diagnózu sami a neberte léky na radu přátel. Komplikace bronchitidy může být pneumonie, která je 10% smrtelná.
 4. Správná terapie pomůže rychle se zbavit akutní bronchitidy a zabránit vzniku zdlouhavého procesu. Je lepší věnovat aktivnímu léčení několik dní, než napravit následky po dlouhou dobu.
 5. Nepodceňujte čerstvý vzduch a čistotu místnosti. To, co dýcháme, má přímý vliv na rychlost regenerace a regeneraci dýchacích cest.
 6. Každá léčba, která není dokončena, přispívá k rozvoji mikrobiální rezistence na léčiva. Poté bude mnohem těžší se zotavit.

Léčba

Dlouhodobá bronchitida, na rozdíl od akutní, nemůže být vyléčena bez léků. Nejčastěji lékaři předepisují antibiotika (Amoxiclav, Augmentin), vzhledem k přistoupení bakteriální flóry. Dále doporučeno:

 1. Bronchodilatátory. Ulehčují dýchání pro křeče nebo obtížné vyhoštění sputa.
 2. Expektoranty. Zlepšit odstranění nahromaděného tajemství.
 3. Mukolytika. Zkapalněný sputum a usnadňuje vykašlávání.
 4. Vitamíny. Zvyšte celkovou tělesnou odolnost.

Lidové léky, které mají antimikrobiální a tonický účinek, mohou být také použity k léčbě prodloužené bronchitidy doma. Recepty:

 1. Ve sklenici mléka se rozpustí následující směs: husa nebo jezevčí tuk, med, aloe šťáva a kakaový prášek. Připravte a pijte tuto směs dvakrát denně. Pomáhá bojovat s infekcí, dostat hlen a obohatit tělo vitamíny.
 2. Lžíce spáleného cukru je vyrobena do bonbónu, který se pomalu vstřebává v ústech a omývá se březovou mízou.
 3. Řada receptů z aloe s bronchitidou prokázala svou účinnost po mnoho let. Z rostliny si můžete udělat šťávu, tinkturu, smíchat s medem a další. Každý pacient si pro něj může vybrat vhodný předpis. Takové "chutné" lidové léky pomohou vyléčit bronchitidu u dítěte.
 4. Ukázalo se, že směs fíků a mléka je účinná pouze při prodloužené bronchitidě.

Zrychlení obnovy pomůže těmto metodám:

 1. Zahřívací procedury - obklady, pepřová omítka pro bronchitidu.
 2. Masáže a LFK.
 3. Mírná fyzická aktivita, přiměřený čas na spánek a odpočinek.
 4. Inhalace. Horká pára pomůže odstranit sušené sputum a inhalace chladného fyziologického roztoku zmírní zánět a urychlí hojení sliznic.

Prevence

Včasná léčba akutní fáze pomůže vyhnout se prodloužené bronchitidě. Když se objeví první příznaky akutní respirační virové infekce, je lepší zůstat doma a užívat 2-3 dny aktivní léčby. V počátečních fázích není nutné užívat léky, lidové prostředky nebudou o nic méně účinné.

Pokud si všimnete, že dětský kašel nezmizí po dlouhou dobu, onemocnění se mohlo dostat do protrahované formy. Aby se zabránilo destruktivním změnám v bronchiální tkáni, je třeba zahájit správnou léčbu a dokončit celý průběh.

Elena Malysheva o kašli

Dr. Elena Malysheva vám poví o přetrvávajícím kašli a jak s ním zacházet.

Protrahovaná bronchitida u dospělých: léčba

V lékařských příručkách neexistuje diagnóza přetrvávající bronchitidy. S tímto termínem, lékaři označují stav, ve kterém bronchitida u dospělého není léčena, osoba trpí kašelem po dlouhou dobu. Termín „přetrvávající“ se stává synonymem „chronické“, pokud jde o bronchitidu. Důvody, pro které nemoc dlouho nezmizí, jsou následující:

 • léčba akutní bronchitidy předepsané negramotně;
 • pacient nedodržel doporučení lékaře, změnil dávkování léků a dobu trvání léčby;
 • léčba začala později, než bylo nutné;
 • pacient nešel k lékaři, rozhodl se léčit bronchitidu na vlastní pěst.

Poslední z těchto důvodů je společný. Existuje velké množství informací na internetu, které se lidé snaží používat, ale ne vždy kompetentně. Proč lidé nechtějí být vyšetřováni na klinice a získat radu od lékaře?

Někteří nechtějí stát ve frontách a trávit čas na silnici, jiní naivně považují bronchitidu za neškodnou nemoc. Kvůli takovým omylům je vzácný čas vynechán, akutní bronchitida je přeměněna na prodlouženou dobu. Léčba může trvat několik let.

Dalším důvodem, proč může dojít k prodloužené bronchitidě, je přerušený průběh léčby. Poté, co pacient obdržel doporučení a doporučení lékaře, zahájí léčbu, po několika dnech se cítí lépe a rozhodne, že už nepotřebuje pít pilulky, jakmile příznaky zmizí. V tomto bodě, bronchitida není úplně vyléčena, jen důvod číhající, začne připomínat sebe s novými silami.

Další faktory, které vyvolávají prodlouženou bronchitidu, jsou: kouření, zneužívání alkoholu, práce v nebezpečných odvětvích, život v surovém klimatu.

Detekce prodloužené bronchitidy

Bronchitida je vyvolána bakteriální infekcí. Pokud se pacient nemůže dostat během léčby předepsanými léky, byli vybráni nesprávně. Pokud trpí symptomy déle než 3 týdny, je třeba se poradit s lékařem:

 • slabost, ztráta chuti k jídlu, únava z žádného důvodu - to jsou známky snížené imunity a mikrobiální intoxikace;
 • přetrvávající kašel tváří v tvář obtížnému vykašlávání sputa;
 • pohrudnice, neurastenie, bolest v hrudní kosti;
 • dušnost - stálý společník prodloužené bronchitidy.

Po prozkoumání a sběru anamnézy lékař předá pacientovi diagnózu, aby určil příčiny prodloužené bronchitidy u dospělých. Bronchoskopie vám umožní zjistit, jak daleko se zánět rozšířil v dýchacích orgánech. Při chronické patologii jsou průdušky ovlivněny na všech úrovních. Léčba prodloužené bronchitidy bude podávána v závislosti na stadiu zánětu a 3 z nich:

 1. Malé změny v bronchiální sliznici.
 2. Slizovitý epitel je jasně červený a hustý, hnisavý a krvácející.
 3. Barva sliznice se změní na modravou, krvácí, detekuje se mnoho hnisu.

Pokud potřebujete provést bronchografii, nejprve proveďte reorganizaci bronchiálního stromu, jinak nahromaděný hnis nedovolí zvážit malé průdušky. X-ray v případě chronické bronchitidy ukáže deformaci plicního vzoru a zvýší transparentnost jejich tkáně, expanzi kořenů.

Jak se léčí prodloužená bronchitida?

Se zavedenou diagnózou protrahované bronchitidy u dospělých je léčba bez léků, jako v akutní formě patologie, nemožná. Lékaři často předepisují antibakteriální léčiva Augmentin a Amoxiclav, ale může být vybrán jiný lék v závislosti na citlivosti bakterií na účinnou látku. Navíc při diagnostice prodloužené bronchitidy zahrnuje léčba léky:

 • mukolytika, řídnutí sputa, které usnadňuje jeho odstranění z průdušek;
 • respirační zlepšující bronchodilatátory;
 • vitamíny, které posilují tělo;
 • vykašlávání, urychlující odchod sputa.

Redakční rada

Pokud chcete zlepšit stav vlasů, je třeba věnovat zvláštní pozornost šamponům, které používáte.

Děsivá postava - v 97% šamponů známých značek jsou látky, které otráví naše tělo. Hlavní složky, díky kterým jsou všechny problémy na štítcích označeny jako laurylsulfát sodný, laurethansulfát sodný, sulfát kokosu. Tyto chemikálie ničí strukturu kudrlinek, vlasy jsou křehké, ztrácejí pružnost a sílu, barva mizí. Ale nejhorší je, že se tato látka dostane do jater, srdce, plic, hromadí se v orgánech a může způsobit rakovinu.

Doporučujeme, abyste se vzdali využívání prostředků, ve kterých se tyto látky nacházejí. V nedávné době provedli odborníci redakce analýzu šamponů neobsahujících sulfáty, kde Mulsan Cosmetic obsadil první místo. Jediný výrobce přírodní kosmetiky. Všechny výrobky jsou vyráběny pod přísnými systémy kontroly kvality a certifikace.

Doporučujeme navštívit oficiální online obchod mulsan.ru. Pokud pochybujete o přirozenosti své kosmetiky, zkontrolujte datum expirace, nemělo by překročit jeden rok skladování.

Lidové léky na chronickou bronchitidu

Mezi recepty tradiční medicíny existuje mnoho dekorací a tinktur, které mohou posílit imunitní systém a pomoci při léčbě bronchitidy. Níže jsou uvedeny recepty a poukazuje na to, jak a co dělat, abyste se rychleji zlepšili. Většina receptů doporučuje použití aloe, rostliny s léčivými vlastnostmi:

 • Jednoduchý nástroj, který může zastavit protrahovaný průběh bronchitidy, je aloe s medem. Musíte si vzít sklenici aloe šťávy a stejné množství medu, smíchat a přidat 100 ml alkoholu nebo vodky. Trvejte na směsi po dobu 5 dnů, uloženy v chladničce a vzít ze zánětlivých onemocnění dýchacích cest 1 lžička. dvakrát denně;
 • jednoduchý způsob "babičky" - přidejte 1 skleničku na sklenici teplého mléka. med a kakaové máslo. Nápoj je opilý před spaním, druhý den ráno mu sputum odkašle;
 • smíchejte 350 mletých listů aloe, 750 ml Cahors a 100 ml alkoholu. Tinktura je uložena na tmavém místě, 2x denně a 1 polévková lžíce.
 • Smíchejte 150 ml aloe šťávy s 200 g kakaa a 300 g přírodního medu, do této směsi přidejte jezevčí tuk. Všechny složky se smísí a směs se uloží do chladničky. Přijímá 1 polévková lžíce. 2 krát denně;
 • Budete potřebovat 1 šálek březových pupenů, 500 g medu, 3-4 tlusté listy aloe. Med se zahřívá na parní lázni, k němu se přidávají březové pupeny a rozdrcené listy aloe. Směs je uložena v chladničce, vezměte 1 lžičku. 3 krát denně;
 • 300 g listů aloe prochází mlýnkem na maso, přidejte stejný med, 500 ml brandy a šťávu ze 2 citronů. Přijatá směs 1 lžičky. 2x denně.

Rychlejší zotavení těch pacientů, kteří nechodí s odchodem na kliniku, péče o pohodu. Lékař může předepsat takové postupy pro chronickou bronchitidu: cvičení, masáž, obklady a pepřovou omítku, hořčičnou omítku (pokud nemoc postupuje bez teploty), korekci denního režimu a dietu, inhalaci pro zmírnění svědění a zánět.

Co dělat s prodlouženou bronchitidou?

Mezi lékařská doporučení pro odstranění bronchitidy na prvním místě je zvýšení denního příjmu tekutin, pokud to není kontraindikováno. Pacient může pít čaj s citronem a medem, želé a ovocnou šťávu, džus a džus, mléko s medem a minerální vodou bez plynu. Ze stravy je žádoucí vyloučit slané a kořeněné potraviny, které mohou dráždit a tak bolet v krku.

Místnost, ve které je pacient umístěn, musí být pravidelně větrána, musí být udržována na vlhkosti a teplotě doporučené lékařem. V době terapie je důležité vzdát se kouření a alkoholu a je žádoucí tyto návyky zcela ukončit. Za dobrého počasí určitě budete muset chodit více, zlepší krevní oběh a výměnu plynu. Kromě tradičních léků můžete úspěšně používat lidové léky. Samozřejmě musíte nejprve konzultovat možnost jejich použití s ​​lékařem.

Prevence prodloužené bronchitidy

Preventivní opatření jsou pro každého jednoduchá a jasná, není obtížné je dodržovat a v důsledku toho pomůže předcházet vážným komplikacím.

Za prvé, musíte se včas poradit s lékařem, než se spoléhat na přátele, sousedy a vševědoucí internet. Lékař bude přesně diagnostikovat, najít příčinu a vybrat si léčbu na individuálním základě, takže se můžete spolehnout na zotavení a žádné opakování v budoucnu. A naopak - samoléčba může způsobit zvýšení počtu patogenních mikroorganismů, komplikací v práci jiných orgánů.

Za druhé, při léčbě bronchitidy je hlavním úkolem odstranění sputa a zastavení zánětlivého procesu. To se týká prodloužené a recidivující bronchitidy. Nadměrný hlen může pít hodně vody a nebulizer (inhalátor).

Za třetí je důležité věnovat čas čistotě a svěžesti okolního prostoru. Je to také o výběru místa pro procházky (mimo silnici) ao pravidelném čištění, větrání uvnitř.

Shrnuto, je třeba zdůraznit, že prodloužená bronchitida není ničím jiným než výsledkem nedostatečně léčené bronchitidy v akutní formě. Vzhledem k výše uvedeným důvodům se mikroorganismy stávají rezistentními vůči léčivům, vyvíjejí se další patologie, léčba je obtížná a dlouhotrvající. Proto je lepší a snadnější dokončit léčbu akutní bronchitidy, která v budoucnu zmírní problémy.

Protrahovaná (chronická) bronchitida: symptomy a léčba

Bronchiální onemocnění je jednou z nejčastějších patologií dýchacích cest. Podle statistik se s ním každý dospělý setkal alespoň jednou v životě. Ale i dobře studované onemocnění může způsobit komplikace. Zejména pokud kašel nejde déle než dva týdny, znamená to, že u pacienta došlo k prodloužené bronchitidě. Je zvláštní, že taková definice neexistuje v lékařské terminologii. Pokud příznaky nezmizí po dlouhou dobu, nebo po dočasném zmírnění onemocnění, relapsy, pak patologie prošla do chronického stadia. Dlouhodobá bronchitida je tedy chronická forma onemocnění.

Důvody

Prodloužený kašel u dospělých je často důsledkem samoléčby. Bronchitida je dobře studována moderní medicínou, takže lidé dávají přednost léčbě onemocnění lidovými léky, nebo si berou antivirové a vykašlávací drogy sami. Tento přístup není povolen. Chronická forma onemocnění může vyvolat rozvoj pneumonie, resp. Léčba bude delší a obtížnější.

Dalším důvodem může být přerušená léčba bronchitidy. Mírná forma onemocnění je obvykle eliminována ve třech fázích:

 1. Snížení teploty na obvyklé ukazatele
 2. Kašel úleva
 3. Vylučování sputa z průdušek.

Někdy pacienti, kteří odstranili některý z výše uvedených faktorů, pociťují zlepšení svého celkového stavu a léčbu odmítnutí. Výsledkem je, že patogenní mikroflóra pokračuje v rozvoji, což vyvolává rozvoj prodloužené bronchitidy. Je důležité si uvědomit, že onemocnění by mělo být léčeno, dokud symptomy úplně nezmizí, a dokonce i poté by mělo být odmítnutí léků dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

Příčiny chronické bronchitidy u dospělých mohou být vnějšími faktory. Například:

 • Vlhké klima
 • Práce ve vlhkých a prašných prostorách
 • Zneužívání alkoholu a nikotinu.

Přítomnost těchto faktorů komplikuje proces zotavení, resp. Obvyklá bronchitida se může rozvinout do prodloužené.

Nesprávný léčebný režim může vyvolat chronickou bronchitidu. Jedná se o lékařskou chybu, kterou je nesprávná volba antibiotik. Výsledkem je oslabení lokální imunity, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj patogenní mikroflóry. V tomto případě bude onemocnění, které není zcela vyléčeno, komplikováno bakteriologickým faktorem.

Symptomatologie

Bronchitida u dospělých má dobře definované symptomy. Prodloužená forma má také své charakteristické rysy, které pomáhají identifikovat nemoc. Zejména:

 • Kašel
 • Hlen
 • Teplota
 • Dušnost.

Dyspnea může být příznakem nejen bronchitidy, ale i dalších onemocnění, přečtěte si o tom zde: http://lekhar.ru/simptomy/obshhie-simptomy/odishka/

Má smysl podrobněji zkoumat každý z těchto příznaků. Kašel doprovázející prodlouženou bronchitidu může být suchý a vykašlávání. Když choroba postupuje, kašlání se stává štěkáním.

Když se začíná projevovat prodloužená bronchitida (symptomy jsou pozorovány déle než 2 týdny), dochází pouze k rannímu sputu. Potom se během dne začne odcházet sputum, zejména se pozoruje intenzivní vykašlávání s rostoucí fyzickou námahou.

Teplo obvykle netrvá déle než tři dny. Po užití léků se indikátory normalizují a pacient pociťuje zlepšení stavu. Pro akutní formy bronchitidy je charakteristická vysoká teplota po dobu 5 dnů. Pokud onemocnění onemocní komplikacemi, může teplota trvat až 10 dní. Je pozoruhodné, že prodloužená bronchitida u dospělých je vzácně doprovázena horečnatými stavy, pouze v akutním stadiu.

Diagnostika

Pokud nemůžete dlouhodobě léčit bronchitidu u dospělých, lékař Vám předepíše další diagnostické vyšetření. V tomto případě pacient znovu provede nezbytné testy. Dále se používají tyto typy diagnostiky:

 • Bronchoskopie. Toto vyšetření určuje oblast distribuce zánětlivého procesu v průduškách a jeho intenzitu. Pro prodlouženou formu onemocnění je charakteristická porážka všech úrovní a dělení průdušek. Obvykle sliznice získává modravý odstín, přítomnost hnisavé sekrece, mírné krvácení.
 • X-ray. Pokud onemocnění přetrvává, pak je možné pozorovat změnu tvaru na rentgenu. Zejména se stává plicní tkáň transparentnější, kořeny se zvyšují.
 • Bronchografie Taková studie se provádí pouze po rehabilitaci bronchiálního stromu, jinak budou malé průduchy nerozeznatelné díky nahromaděné sekreční tekutině. Během vyšetření je možné pozorovat zúžení některých oblastí a válcovou expanzi všech úrovní průduškového stromu.

V závislosti na stupni onemocnění zjištěném diagnostickým vyšetřením se stanoví léčebný režim.

Léčba

Názory lékařů na léčbu protrahované formy onemocnění se někdy diametrálně liší. Někteří odborníci zejména doporučují léčbu antibakteriálními léky za účelem odstranění patogenní mikroflóry. Jiní lékaři praktikují úplné odmítnutí antibiotik, které ovlivňují stav imunitního systému, bez oslabeného onemocnění. Předpokládá se, že tato technika může vyvolat astma.

V každém případě léky bronchodilatační a expektorační akce pomáhají léčit patologii:

 • "Sulfaren"
 • "Biseptol"
 • "Eufillin"
 • 3% jodidu draselného
 • Mukolytika a mucoregulátory.

Imunomodulátory, inhalace a tradiční medicína se často používají k léčbě onemocnění u dospělých. Ve druhém případě musí být všechny předpisy koordinovány s ošetřujícím lékařem, aby se zabránilo možným komplikacím a alergickým reakcím organismu.

V některých případech je pacientovi předepsána léčba v nemocnici. Existují následující předpoklady:

 1. Ambulantní léčba nezpůsobila pozitivní dynamiku.
 2. Pozorovaná intoxikace těla
 3. Patologie se vyvinula do pneumonie nebo pneumotoraxu
 4. Závažné srdeční selhání se projevuje
 5. Chirurgie je nutná.

Léčba patologie může být předmětem pouze určité stravy pro pacienta. Zejména pro dospělé je nutné pít dostatek tekutin, včetně potravin bohatých na bílkoviny, vitamíny a další živiny ve stravě. Pokud se protrahovaný kašel objeví s komplikacemi, pacient je omezen na příjem soli a denní příjem tekutin.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo rozvoji protrahovaného kašle u dospělých pomáhá vzdát se špatných návyků, zejména kouření. Kromě toho je nutné se vyhnout přehřátí těla, pravidelně větrat prostory a provádět mokré čištění. Není to špatné pomoci dlouhé procházky na čerstvém vzduchu za každého počasí, hlavní věc - odpovídajícím způsobem se oblékat.

Lékaři doporučují pravidelně navštěvovat ruskou lázeň. Horká pára přispívá k rychlému zotavení těla po nemoci a slouží jako prevence jeho vzhledu. Stojí za zmínku, že můžete navštívit lázeň 7 dní po bronchitidě.

Aby se zabránilo výskytu dlouhodobého kašle, může být v místech sanatoria-léčba resort, zejména v případě, že instituce se nachází na pobřeží nebo lesoparku zóny. V prvním případě kašel eliminuje mořskou sůl, ve druhé - pryskyřičné látky vznášející se ve vzduchu.

Je nutné objasnit, že léčba protrahovaného kašle u dospělých zahrnuje opakované návštěvy preventivních institucí. V opačném případě riziko opětovného výskytu onemocnění přetrvává.

0P3.RU

léčba nachlazení

 • Respirační onemocnění
  • Běžné nachlazení
  • SARS a ARI
  • Chřipka
  • Kašel
  • Pneumonie
  • Bronchitida
 • ORL onemocnění
  • Rýma
  • Sinusitida
  • Tonzilitida
  • Bolest v krku
  • Otitis

Protrahovaná bronchitida u dospělých

Protrahovaná bronchitida: léčba dlouhodobého kašle u dospělých

Bronchitida je poměrně časté onemocnění. Většina lidí alespoň jednou v životě trpěla tímto onemocněním.

Někdy však nemoc nechce pacienta několik měsíců opustit. Co je příčinou prodloužené bronchitidy u dospělých?

Nejprve musíte pochopit, co je to prodloužená bronchitida. Ve zdravotnických příručkách ve skutečnosti neexistuje žádná taková diagnóza.

Symptomy akutní bronchitidy mohou být pozorovány během 3-4 týdnů. Pokud toto období skončilo a příznaky nemoci nezmizely, pacient by si měl být vědom vývoje pneumonie.

Někdy je jiná situace: pacient se cítí lépe, ale po chvíli se znovu objeví příznaky nemoci. Zde může lékař podezřívat chronickou bronchitidu. Jinými slovy, prodloužená bronchitida je chronická forma onemocnění.

Nemoc zpravidla neprojde v případě, že:

 • léčba byla zahájena velmi pozdě;
 • doktor udělal špatné schůzky;
 • pacient nedodržuje léčebný režim a dávkování léků;
 • pacient se rozhodl léčit samostatně, bez pomoci lékaře.

Hlavní příčiny prodloužené bronchitidy

Prodloužená bronchitida u dospělých se nejčastěji objevuje jako výsledek vlastní léčby. Dostupnost informací poskytnutých internetem a dalšími zdroji vedla mnoho lidí k tomu, aby začali léčit sami.

Někteří nechtějí stát na klinikách dlouhé linie, zatímco jiní se domnívají, že bronchitida není nebezpečná choroba a neměli byste ztrácet čas při návštěvě lékaře. Tito lidé jsou hluboce mylní a často platí za své chyby svým vlastním zdravím.

Přechod akutní bronchitidy do chronického stadia je velmi vážný stav a léčba někdy trvá roky.

Další příčinou chronické bronchitidy je přerušení léčby. To znamená, že pacient se obrátil k lékaři, pacientovi předepsal terapeutický kurz a pacient se začal léčit.

Ale jakmile akutní symptomy nemoci ustoupily a osoba cítila výraznou úlevu, najednou náhle zastaví léčbu a věří, že další dávka léků má nepříznivý vliv na tělo.

Ve skutečnosti, nemoc jen "schoval", a v prvním příznivém případě, bude to určitě připomínat sám. Tato situace je typická pro dospělé pacienty, kteří kvůli potřebě výroby přerušují nemocenské a odsoudí k chronickému onemocnění. Neošetřená bronchitida, která se vrací velmi brzy, se nazývá "froté".

Mezi další faktory prodloužené bronchitidy u dospělých patří:

 1. kouření;
 2. zneužívání alkoholu;
 3. škodlivá produkce;
 4. vlhké podnebí.

U kteréhokoli z těchto faktorů může být léčba opožděná nebo vůbec neúčinná.

Diagnóza bronchitidy u dospělých

Bakteriální infekce je někdy primárním faktorem ve vývoji bronchitidy. Pokud je průběh onemocnění prodloužen, znamená to, že antibiotikum bylo zvoleno nesprávně. Bakteriální infekce však zpravidla postihuje, když onemocnění již postupuje a lidská imunita je oslabena.

Pokud příznaky bronchitidy neopustí pacienta déle než tři týdny, lékař by měl nařídit další vyšetření.

Díky bronchoskopii může lékař určit rozsah šíření zánětlivého procesu. Při chronické bronchitidě obvykle bronchoskopické vyšetření ukazuje difuzní patologii průdušek, to znamená, že onemocnění postihuje průdušky na všech úrovních.

Pokud je zánět částečný, nejsou žádné patologické změny v horních lalocích průdušek, jsou ovlivněna jiná oddělení. Zánět je rozdělen do tří fází:

 • první je mírná změna epitelu sliznice;
 • druhá - sliznice je jasně červená a kondenzovaná, je možné mírné krvácení nebo hnisání;
 • třetí - sliznice získává modravou barvu, mírně krvácí, dochází k velkému hromadění hnisavých sekretů.

Provádění bronchografie se doporučuje pouze po rehabilitaci bronchiálního stromu. Jinak, vzhledem k hromadění hnisavých sekretů, nebude možné vidět malé průdušky. Pro chronickou bronchitidu je typická válcová expanze průdušek na všech úrovních, konec malých větví "odříznut." V některých oblastech je možná konstrikce (růženec).

Na rentgenu lze změny pozorovat pouze v případě vleklé nemoci:

 1. deformační model plic;
 2. zvýšení průhlednosti plicní tkáně;
 3. expanze kořenů.

Léčba chronické bronchitidy u dospělých

Aby léčba bronchitidy nebyla zpožděna a symptomy zmizely co nejrychleji, musíte zjistit skutečnou příčinu onemocnění. Může to být:

 • chřipka, parainfluenza, zarděnka, spalničky;
 • respirační syncytiální virus;
 • alergie;
 • bakterie (streptokoky, pneumokoky, chlamydie a další).

Lék prodloužit bronchitidu u dospělých a zbavit pacienta kašle a sputa, lékař předepíše následující léky:

Pokud jsou příznaky onemocnění způsobeny bakteriální infekcí, je třeba při kašli užívat antibiotika. V jiných situacích může být bronchitida léčena pomocí inhalace.

Tento postup se provádí pomocí různých odvarů bylin: heřmánek, oregano, jarní, tymián, eukalyptus.

Chcete-li připravit vývar, 30 gramů jakékoli rostliny se nalije dvě sklenice vroucí vody, dát na oheň a vařené po dobu dalších 5 minut. Dýchání těchto párů by mělo být velmi opatrné, aby nedošlo k popálení sliznice.

Pro jedno zasedání stačí 10 minut. Účinnost inhalace je pozorována pouze tehdy, jsou-li podávány denně.

Další doporučení pro léčbu prodloužené bronchitidy

Aby bylo možné co nejdříve zbavit tělo toxinů a jiných odpadních produktů patogenní mikroflóry, měl by pacient pít co nejvíce teplé tekutiny. Mohou to být:

 • želé;
 • čaj s citronem a medem;
 • minerální voda bez plynu;
 • kompoty;
 • morsy;
 • šťávy;
 • mléko s medem.

V době léčby by měly být z dietní stravy pacienta vyloučeny ostré, slané a hrubé potraviny, což může vyvolat další podráždění sliznice hrdla.

Místnost, ve které je pacient s bronchitidou, je nutné několikrát denně vzduch vysávat a provádět v něm mokré čištění. Po dobu nemoci musí pacient přestat pít a kouřit.

V dobrém a suchém počasí by mělo být více na čerstvém vzduchu. Procházky zlepšují krevní oběh a mají blahodárný účinek na celé tělo.

Tradiční metody léčby je žádoucí doplnit lidové prostředky, které mohou být připraveny doma. Video v tomto článku pomůže při výběru receptů na tradiční medicínu z bronchitidy.

Léčba bronchitidy u dospělých

Pokud s touto nemocí zachází lehce, může se proměnit v závažnější patologie. Léčba bronchitidy u dospělých může být prováděna jak v nemocnici, tak doma. Neexistuje jediný recept vhodný pro každého. Chcete-li odpovědět na otázku, jak léčit bronchitidu, musíte zjistit, jaký druh onemocnění. Lékaři ji definují jako zánět sliznice průdušek způsobený infekcí nebo vystavením vnějším faktorům.

Příznaky bronchitidy

Pro všechny typy bronchitidy v raných stadiích jsou charakteristické běžné příznaky. Hlavní jsou: těžký kašel, pocení, bolest na hrudi, celková slabost, dušnost, bolesti těla, horečka. Příznaky bronchitidy mohou pacienta obtěžovat ve dne iv noci. Často to vede k poruchám spánku, poruchám nervového systému. V závislosti na příčinách existuje několik hlavních typů bronchitidy:

 • ostré
 • chronické;
 • bronchitida kuřáka;
 • obstrukční;
 • alergické.

Sharp

Tento typ bronchitidy se vyvíjí na pozadí chřipky, ARVI nebo bolesti v krku. Je těžké rozpoznat takový „přechod“ sami. Symptomy těchto onemocnění jsou podobné (mohou se objevit současně):

 • kašel - paroxyzmální, hluboký, doprovázený sputem, někdy "štěkání";
 • chrapot;
 • bolest v krku;
 • slabost;
 • horečka (může trvat několik dní);
 • bolest hlavy;
 • potíže s dýcháním;
 • rýma;
 • spazmus hrudníku.

Při mírné akutní bronchitidě mohou některé příznaky chybět. Délka léčby závisí na včasné diagnóze, správné léčbě. Doba obnovy bronchitidy u dospělých je 10-20 dnů. Pokud léčba nepomáhá a nemoc netrpí, poraďte se s lékařem, předepíše nezbytné postupy a vhodné pilulky pro bronchitidy pro dospělé. Hlavní rozdíl mezi akutní formou patologie od jiných typů onemocnění je nakažlivý.

Chronické

Charakteristickým rysem chronické bronchitidy je frekvence a trvání. Období exacerbace se často vyskytují v chladném období. Je obtížnější se zbavit takové bronchitidy než akutní formy, protože se vyznačuje reziduálními účinky, a to i po absolvování léčby. V průběhu let může nemoc postupovat, užívat závažnější formy. Identifikace tohoto typu bronchitidy může být na charakteristických příznacích.

Lékaři diagnostikují chronickou formu onemocnění, pokud je kašel přítomen déle než tři měsíce v roce, dva roky po sobě. Následující příznaky jsou charakteristické pro chronickou bronchitidu:

 • Dyspnea i při mírné námaze. To je vysvětleno deformací a blokádou průdušek, ke které dochází při chronické bronchitidě.
 • Zvýšená únava.
 • Kašel V této formě onemocnění je perzistentní, neustálý, s malým sputem, opakující se. Zastavení záchvatů je velmi obtížné.
 • Bronchospasmus.
 • Barva sputa může být v závislosti na stadiu onemocnění od žluté až po hnědou.

Kuřák

Co je to bronchitida kuřák je dobře známo, že lidé, kteří mají tento špatný zvyk. Vyplývá z požití produktů hoření a škodlivých látek do plic. Tato forma onemocnění je charakterizována kontinuálním kašlem s produkcí sputa. Útoky ranního protrahovaného kašle začínají ihned po probuzení, opakují se po celý den. Bronchitida kuřáka začíná jako jednostranná, ale v průběhu času proudí do oboustranné. Pokud není léčena, onemocnění postupuje, což vede k rozvoji pneumonie a chronickému kašli.

Obstrukční

Pro každou bronchitidu je hlavním příznakem kašel. Když se obstrukční forma útoků vyskytuje ráno, po zimě, se začátkem fyzické aktivity po odpočinku. Kašel je často doprovázen bronchospasmy. S touto formou onemocnění je obtížné dýchání po fyzické aktivitě. Zpočátku se dyspnoe objevuje pouze po silném stresu, ale v průběhu času se vyskytuje během každodenních činností nebo v klidu. Hlavní příčiny obstrukční bronchitidy u dospělých:

 • Profesionální. Kauzální agens jsou škodlivé látky obsažené v životním prostředí (například v nebezpečných odvětvích). Jednou v těle, oni se stanou hlavní příčinou obstrukční bronchitidy.
 • Genetické. Určeno metodou analýzy a zkoumání.

Alergické

Na rozdíl od chronické nebo akutní bronchitidy není infekční, proto použití antivirotik pro léčbu alergických forem nemá smysl. Tento typ patologie vzniká v důsledku akutní citlivosti těla na jakoukoliv látku. Seznam příznaků může pomoci diagnostikovat alergickou bronchitidu u dospělých:

 • Zvýšení teploty v období exacerbace bronchitidy.
 • Existuje vztah mezi vnějšími podněty (použití určitých potravin, blízkost zvířat, užívání léků) a kašel.
 • Projev příznaků, které nejsou charakteristické pro bronchitidu, například vyrážka na kůži.
 • Kašel s alergickou formou bronchitidy - kontinuální, paroxyzmální během dne.
 • Pískot při pískání při vydechování.

Diagnóza onemocnění

K přesnému stanovení diagnózy se musí pacient poradit s lékařem - pulmonologem. Správná léčba bronchitidy je v každém případě schopna předepsat pouze odborník. Nedoporučuje se provádět diagnózu nezávisle a léčit. Pro přesnou diagnózu patologie jsou dospělým přiřazeny následující vyšetření a analýzy:

 • bronchoskopie;
 • poslechu pacienta se stetoskopem;
 • analýza sputa;
 • fluorografie;
 • počítačová tomografie plic (pouze pro chronickou bronchitidu);
 • kompletní krevní obraz.

Jak léčit bronchitidu u dospělých

Pokud nevíte, které léčby bronchitidy u dospělých jsou účinné, neměli byste se zapojit do samoléčby. Nedostatečná pomoc může vést k tomu, že nemoc zůstane nedostatečně ošetřena. Léčba bronchitidy není omezena pouze na léčbu léky. V integrovaném přístupu je úspěšně využívána fyzioterapie: léčba UHF, indukce interskapulární oblasti a haloterapie. Obecně uznávaný standard pro léčbu bronchitidy zahrnuje 4 stadia:

 1. Odvykání od kouření, správná výživa.
 2. Použití bronchodilatačních léků (salbutamol, Erespal), jehož mechanismem účinku je stimulace receptorů, což vede k expanzi průdušek.
 3. Použití vykašlávacích a mukolytických činidel k odstranění sputa.
 4. Použití antibiotik (Augmentin, Biseptol) a antivirotik (Cycloferon).

Bronchodilatátory

Léky v této skupině přispívají k odstranění bronchospasmů. Podle typu účinku jsou tyto léky na bronchitidu rozděleny do tří typů: adrenomimetika, anticholinergika a kombinovaná léčiva. Měly by být podrobněji zváženy:

 1. Adrenomimetika. Uvolněte svaly ve stěnách průdušek a odstraňte křeč. Příkladem takového léku je Salbutamol, který se používá pro astmatickou a chronickou bronchitidu. Je kontraindikován u dětí mladších 2 let, těhotných žen. Lék se vyrábí v různých formách, existuje možnost volby - vzít ho dovnitř nebo intramuskulárně.
 2. Anticholinergika. Mají výraznou bronchodilatační schopnost. Významný zástupce takových léků - Erespal. Je to protizánětlivé, bronchodilatační léčivo. Děti do 14 let jsou předepisovány ve formě sirupu. Kontraindikován v případě nesnášenlivosti jedné ze složek léčiva.
 3. Kombinované léky. Kombinujte působení anticholinergik a adrenomimetik. Příklad - Berodual (mezinárodní nevlastní název - Ipratropium bromid + Fenoterol). Účinky složek léčiva se navzájem posilují, což vede k vysoké účinnosti léčby. Nástroj uvolňuje stav suchým nebo produktivním kašlem, začíná působit během 10-15 minut.

Vykašlávání

Účinkem vykašlávání je odstranění sputa. To je nutné při léčbě bronchitidy u dospělých. Pokud se tělo nemůže zbavit velkého množství sputa samo, stagnuje a v tomto prostředí se aktivně šíří patogenní bakterie. Lékaři častěji než jiné prostředky předepisují takové vykašlávací léky dospělým:

 • Mukaltin. Tenké viskózní sputum, usnadňující jeho výstup z průdušek.
 • Bylinné Thermopsis - Thermopsol a Codelac Broncho.
 • Herbionový sirup, Stoptussin fyto, Bronhikum, Pertusin, Gelomirtol - jsou založeny na léčivých bylinkách.
 • ACC (acetylcystein). Účinný prostředek přímé akce. Má přímý vliv na sputum. Pokud užíváte špatné dávkování, může to způsobit průjem, zvracení, pálení žáhy.

Antibiotika

Pokud je bronchitida bakteriální povahy, je předepsána antibiotická léčba. S virovou infekcí jsou k ničemu. K nalezení účinných antibiotik pro bronchitidu je nutné provést test sputa. To ukáže, co bakterie způsobily nemoc. Seznam antibiotik je nyní velmi široký, lékař by je měl vybrat. Zde jsou hlavní skupiny těchto léků:

 • Aminopeniciliny - Amoxiclav, Amoxicillin, Augmentin. Účinek těchto léků je zaměřen na potlačení škodlivých mikroorganismů, ale nepoškodí tělo pacienta.
 • Makrolidy - Makropen, Sumamed, Azithromycin, Klacid. Přímo blokujte reprodukci bakterií.
 • Fluorochinolony - moxifloxacin, ofloxacin. Širokospektrá antibiotika. Používá se k léčbě bronchitidy, chlamydiových infekcí atd.
 • Cefalosporiny - Cefazolin, Supraks, Ceftriaxon. Ovlivňují mikroorganismy rezistentní na penicilin.
 • Flemoxin Solutab. Analog amoxicilinu. Rychle se vstřebává do krve. Forma vydání - pilulky.

Inhalace

Léčba bronchitidy u dospělých s inhalací se provádí pomocí následujících skupin léků:

 • antiseptika
 • protizánětlivé,
 • vazokonstriktor,
 • hormonální,
 • mukolytika;
 • vykašlávání
 • imunomodulátory,
 • antibiotika
 • bronchodilatační.

Výhodou této metody je rychlá absorpce léčiva. Bronchitida drogy mají velmi širokou škálu akcí, pouze lékař si může vybrat nejlepší možnost. Pro inhalaci se používají tato zařízení:

 1. Parní inhalátory. Účinné při bronchitidě jsou inhalace s esenciálními oleji a bylinkami.
 2. Inhalátory tepla a vlhkosti. Jsou jedním z nejdostupnějších zařízení pro procedury v domácnosti. Pomocí takových inhalací se používají alkalické roztoky a fytopreparace.
 3. Rozprašovač. Jedno z nejúčinnějších zařízení. Může být použit k léčbě jakéhokoliv stadia bronchitidy. Přístroj mění léky na malé částice, které snadno dosáhnou ohniska onemocnění.

Spektrum léků pro inhalaci pomocí nebulizéru je velmi široké. Léčebný režim často používá Pulmicort nebo Ventolin (zabraňuje a vylučuje bronchospasmy). Přípravek je kontraindikován v těhotenství, děti do 2 let a s individuální intolerancí na složky léčiva. Některá léčiva pro léčbu bronchitidy, jako je Ambroxol, kromě tablet a ampulí pro intramuskulární injekce jsou také dostupná jako inhalační roztok.

Léčba bronchitidy u dospělých se provádí a topické přípravky. Pro tento účel se používají masti na bázi živočišných tuků. Aplikují se třením kůže v oblasti průdušek. Pozitivního účinku léčby je dosaženo udržením lehké masáže při aplikaci produktu. Komponenty mají ohřívací účinek, takže kašel je vlhký a usnadňuje ho. Masti pro léčbu bronchitidy mohou být zakoupeny nebo připraveny nezávisle doma. Před použitím některého z nich musíte testovat na alergie.

Připravené masti jsou snadněji použitelné a účinnější při léčbě bronchitidy, obsahují mnoho dalších užitečných látek. Jeden z těchto léků - doktor IOM, který má minimum kontraindikací, je povolen pro dospělé a děti. Další populární léčba bronchitidy je medvědí tuk. Aplikuje se interně i externě. Pro expozici přes kůži mohou být použity balzámy Dr. Theiss, eukalyptus, "Star", mast Bom-benge a boromentolevaya, jezevčí tuk.

Léčba lidových prostředků

V léčbě bronchitidy u dospělých lze úspěšně aplikovat jako farmaceutické léky a vařit podle tradičních receptů medicíny. Tyto léky a postupy jsou méně účinné a průběh léčby trvá mnohem déle. Zde jsou lidové prostředky, které se ukázaly jako účinné při léčbě bronchitidy u dospělých:

 • Aloe s medem. Nanáší se půl hodiny před jídlem. Směs je vyrobena z aloe, medu, vepřového sádla a čokolády, které jsou užívány ve stejném poměru.
 • Propolis. Alkoholová tinktura tohoto činidla se připravuje a přidává do čaje a bylinných infuzí 15 kapek. Má antibakteriální vlastnosti.
 • Mléko se sodou. Úspěšně se používá v chronické formě onemocnění a bronchitidě kuřáků.
 • Inhalace brambor. Postupujte následovně: brambory vařte v uniformě, vyjměte z kamen, nakloňte se nad horkou pánev, vdechněte výpary po dobu 10 minut. Chcete-li udržet brambory v chladu rychle, zakryjte si hlavu velkým ručníkem.
 • Brusinkový sirup na vodce. Libra bobule (100 g), zmáčkněte šťávu, smíchejte s cukrem (50 g). Po varu si sirup ochlaďte a přidejte sklenici vodky (200 ml). Chcete-li odstranit sputum, vezměte 2-dzhdy denně před jídlem.
 • Lázeňský dům Pára v ní pouze po konzultaci s lékařem.
 • Zahřívání Tyto postupy se provádějí za použití směsi medu, hořčičného prášku a mouky (domácí hořčičná omítka) nebo ricinového oleje a terpentýnu. Směs se aplikuje na hrudník a zpět a nechá se přes noc. Jako topné činidlo se také používají omítky z pepře.
 • Komprimuje. Pro obklady se používá medový olej, směs brambor-sody. Medový obklad se aplikuje na záda, izoluje se bavlnou a ponechá se na těle pacienta až do rána.

Léčba těhotných žen

Léky předepsané k léčbě bronchitidy u dospělých (např. Biseptol, Levomycetin) jsou přísně kontraindikovány u těhotných žen. Úplný nedostatek terapie může vést k hypoxii plodu, hrozícímu potratu, krvácení a dalším negativním důsledkům. Rentgenové vyšetření předepsané pro diagnostiku onemocnění je přísně kontraindikováno.

Pokud máte podezření na bronchitidu, měli byste se poradit s lékařem. Po vyšetření předepíše nezbytnou léčbu, která může zahrnovat:

 • Pijte dostatek vody. Mléko, bylinné čaje, čaj.
 • Protizánětlivé bylinné dekorace pro bolest v krku.
 • Prostředky, které usnadňují suchý kašel - sběr hrudníku, limetkový čaj, mléko s medem.
 • Provádíme cvičení dechových cvičení a fyzikální terapie.
 • Pokud žena žije v oblasti se špatným prostředím, bude užitečné navštívit sanatorium.
 • Fyzioterapie (určená pouze lékařem).

Pokud kašel po měsíci nezmizí

Dlouhodobá léčba bronchitidy u dospělých doma často vede k výskytu nebezpečných komplikací. Pokud kašel po měsíci nezmizí, obraťte se na kliniku. Odmítnutí léčby nebo spoléhání se na znalosti lékárenské lékárny u dospělých a starších osob může způsobit bronchotracheitidu, hnisavou infekci, tracheobronchitidu, tracheitidu a dlouhodobou rehabilitaci.

Pokud jste splnili všechny lékařské předpisy, vzali lék proti bronchitidě, ale nedošlo k žádnému zlepšení, terapeut by vás měl předat do nemocnice s přenosem léčebného protokolu. Další testy budou prováděny v nemocnici, bude Vám předepsána léková terapie (antibiotika pro dospělé, antivirotika) a postupy (kapání, fyzioterapie).

Tipy pro léčbu bronchiálního kašle

Léčba bronchitidy se provádí různými metodami. Nezapomeňte, že léčba kašlem je pouze součástí komplexní terapie. Po prohlédnutí níže uvedených videí se dozvíte, jaké příznaky nejprve ukazují na přítomnost bronchitidy, což je populární léčba tohoto onemocnění. V závěrečném videu, známý pediatr Komarovsky vysvětlí s příklady, jak léčit bronchitidu (zmínka o homeopatii také).

První známky

Lidové metody

Komarovsky o tom, jak léčit bronchitidu

Léčba bronchitidy lidových prostředků doma u dospělých

Bronchitida je zánět průdušek, který je doprovázen určitými příznaky.

Bronchitida je úspěšně a rychle léčena v počátečním stádiu, pokud jsou její symptomy včas identifikovány.

Ale ve své pokročilé formě poskytuje četné komplikace u dospělých do jiných orgánů a stává se chronickým. Jak léčit bronchitidu doma, aby se jí vyhnula?

Příznaky bronchitidy jsou následující:

 • Těžký kašel;
 • Bolesti hlavy;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Slabost;
 • V některých případech se jedná o tachykardii.

Proč se vyvíjí bronchitida?

Příčiny bronchitidy u dospělých jsou:

 1. Hypotermie
 2. Infekce uvězněné v horních dýchacích cestách zvenčí.
 3. Infekční onemocnění dýchacího ústrojí - chřipka, rýma, ARVI.
 4. Chronické nebo akutní infekční onemocnění jiných orgánů - pyelonefritida, cystitida.

Infekce, která pronikla do dýchacího traktu zvenčí nebo dovnitř, je zapuštěna do tkání alveol a průdušek. Pacient cítí nepohodlí v krku, poškrábaný, pak je suchý kašel, bolest.

Pokud je léčba bronchitidy zahájena doma, nahromaděný hlen z průdušek se odkloní. Teplota se často zvyšuje.

Faktory vyvolávající vývoj onemocnění u dospělých jsou zneužívání cigaret, špatné pracovní podmínky, oslabená imunita. Aby se rychle a trvale zbavil kašle, je nutné je také odstranit.

Včasná léčba chronické bronchitidy s lidovými prostředky pomůže vyrovnat se s infekcí a překonat nepříjemné symptomy - především agonistický kašel.

Jak a co léčit akutní bronchitidu u dospělých

Pro léčbu bronchitidy u dospělých se používají tři hlavní metody: t

 • Léková terapie - farmaceutické tablety, prášky, roztoky pro injekce a výplachy. Antibiotika, antiseptika, analgetika, mukolytická supresiva proti kašli a antipyretika se používají podle potřeby.
 • Lidové léky - léčivé byliny, rostliny, včelí produkty a další látky potlačující kašel.
 • Fyzioterapie - inhalace, topení s použitím různých přístrojů, ozokerit, křemen, masáž.

U chronické bronchitidy u dospělých je kašel často protahován, což nelze rychle odstranit. Jak léčit bronchitidu v tomto případě?

Aby se snížily příznaky onemocnění, doporučuje se alternativní a kombinovat léčebné metody: po dvou týdnech lékové terapie, přejít na homeopatickou léčbu paralelně s fyzioterapií.

Léčba bronchitidy pomocí lidových prostředků

Lidské léky mohou být účinné pro bronchitidu u dospělých jak terapeutických, tak profylaktických. Pomůcka pro různé druhy tření a obkladů, inhalací a nálevů:

 1. Vyhrát i zdlouhavý kašel jakékoliv povahy;
 2. Odstraňte doprovodné příznaky - bolest v krku, otok sliznic, horečka;
 3. Zabránit rozvoji komplikací;
 4. Posílit imunitu.

Jsou vyráběny převážně z léčivých rostlin. Sbírejte ty bylinky, které by přispěly k ředění sputa v průduškách a stimulovaly imunitní systém pacienta. To je kořen lékořice a ženšenu, Eleutherococcus, kopřivy, echinacea.

Můžete si připravit léčivé odvarky a infuze sami, nebo si můžete zakoupit produkty obsahující extrakty z těchto rostlin v Phyto-lékárně.

Tření a odvar kašle pro bronchitidu u dospělých

Tření má silný ohřívací účinek, rozšiřuje cévy a urychluje krevní oběh. To je důležité, pokud potřebujete rychle vyléčit kašel. Pro dospělé se používají následující látky:

 • Kafrový alkohol.
 • Turpentin a masť na bázi kašle.
 • Esenciální oleje.

Pokud je kašel doprovázen příznaky, jako je horečka, závažná slabost, zimnice, je kontraindikováno oteplování.

V tomto případě, aby se zmírnil stav pacienta a příznaky pomohou třením octa, ředil vodou v poměru 1: 1.

Když se objeví bronchitida, pijte dostatek tekutin - musíte vypít alespoň 1,5 litru tekutiny denně, zejména pokud teplota stoupá.

Pro přípravu terapeutického čaje nebo kašle jsou vhodné tyto rostliny, ovoce a bylinky:

 1. Maliny a rybíz;
 2. Fialový a jetel;
 3. Bezinky a lípa;
 4. Šalvěj a Tymián;
 5. Kalina a horský popel.

Všechny tyto rostliny mohou být použity nejen pro léčbu kašle, ale také jako diaforetika při bronchitidě u dospělých. Nesmíme zapomenout na takový osvědčený lék proti kašli, jako je zahřáté mléko. Je dobré přidávat med, máslo, jezevčí tuk, sodu, kakaové máslo.

Někteří lidé doporučují léčbu dospělých s kašlem alkalickou minerální vodou, která také musí být zahřívána. Minerály obsažené v ní přispívají k rozpouštění a vypouštění sputa, zvyšují imunitu. Tohle je Borjomi nebo Essentuki.

Cibulový sirup pomáhá rychle kašlat. Připravte si to takto: průměrně vyčištěná cibule se vloží do hrnce, nalijí se 2 sklenice vody. Když se voda vaří, je třeba snížit teplo, přidat 2 lžíce cukru a vařit na nízké teplo za půl hodiny. Výsledný odvar kašle se třikrát denně před jídlem odebírá půl sklenice.

Chcete-li co nejrychleji vyléčit kašel, měli byste střídat všechny prostředky a postupy. Domácí léčba lidovými prostředky se bude skládat z následujících fází:

 • Pravidelná konzumace teplých nápojů včetně bylinných odvarů s medem.
 • Léčba inhalace a oplachování.
 • Masáž jedle nebo eukalyptu.
 • Komprimuje před spaním (obvykle se ukládají celou noc).

Pokud jste při kašli měli masáž a inhalaci, neměli byste v tento den dávat obaly.

Kašelový obklad na zánět průdušek

Komplikovaný kašel je osvědčený domácí prostředek, který vám umožní rychle zmírnit zdraví pacienta a stimulovat výtok silného hlenu z průdušek. Suchý kašel po 1-2 procedurách zvlhne, sputum začne vykašlávat, zánět klesá.

Nejjednodušší a cenově dostupný obklad, pokud ho trápí silná kašel - hořčičná omítka. Jsou předem namočené v teplé vodě, pak položeny na zádech v oblasti lopatek na obou stranách páteře. Uchovávejte je déle než 20 minut by nemělo být - to je dost, aby se dosáhlo požadovaného terapeutického účinku.

Jinak můžete kůži spálit. Je možné určit, kdy je čas vzít hořčičnou omítku podle pocitů pacienta (pocit pálení, pocit tepla na kůži pod hořčičnými omítkami) a na charakteristických červených skvrnách. Aby se zabránilo popálení mezi hořčicovou omítkou a kůží, aplikuje se obvaz složený ve dvou nebo třech vrstvách.

Dobře působí také tření terpentýnovou mastí, kafrovým olejem nebo ethylalkoholem. Nejprve však musíte přesně určit, zda má pacient horečku. Hruď a záda pacienta jsou otírána nástrojem, polyethylen nebo speciální papír pro obklady je aplikován nahoře, pak je trup zahříván vlněným šátkem nebo obvazem.

Po zákroku byste měli jít do postele pod deku. Zlepšete účinnost teplého mléka s medem nebo kakaovým máslem. Po třech hodinách lze odstranit kapesník a polyethylen.

Celá noc dát obklady z brambor. K tomu je třeba brambory umýt a vařit nebo péct v kůře. Pak hněte ještě horké, přidejte trochu vodky, jedle nebo kafrový olej. Výsledná hmota se nanese na hrudník pacienta, pokrytý fólií, nahoře zahřátý šátkem. Ráno bude kašel mnohem méně.

Nejjemnější obklad při kašli je dušený list zelí s medem. List zelí by měl být ponořen do vařící vody a držet tam po dobu 2-3 minut. Pak lehce zmáčkněte, hojně potřete medem a aplikujte na hrudník. Z výše uvedeného, ​​stejně jako v předchozích receptech, přikryjte fólií a vlněnou šálu nebo šálu. Po hodině můžete odstranit obklad, omýt zbytky medu a namazat kůži mastným krémem nebo mastí.

Pro sání, můžete si vytvořit svůj vlastní cukroví. K tomu zahřejte cukr v pánvi nad nízkým teplem, dokud se nezmění na hustý, zlatavě hnědý sirup.

Nemusíte přidávat vodu, můžete přidat lékořice nebo trochu sirup kořene alteyka. Výsledný karamel by měl ztvrdnout, pak jej rozdělit na kousky a několikrát denně rozpustit.

Inhalace v léčbě bronchitidy

Pro inhalační roztoky se používají esenciální oleje nebo odvar léčivých bylin, vařených brambor, cibule nebo česneku. V ideálním případě použijte inhalátor nebo nebulizátor. Pokud však taková zařízení doma nejsou, můžete jednoduše dát lékařský roztok k inhalaci do pánve nebo umyvadla, zakrýt ručníkem a vdechnout výpary.

Je nutné postup provést opatrně, aby nedošlo k popálení. Horká pára rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh ve tkáních a terapeutická látka zmírňuje zánět a přispívá k ředění sputa v průduškách.

Po inhalaci je vhodné provést masáž tak, aby zředěné sputum vypadalo lépe. Po proceduře nemůže jít ven na hodinu. To vše ve videu v tomto článku řekne specialistovi.

Jak a co léčit bronchitidu u dospělých

O tom, jak léčit bronchitidu u dospělých, rozhoduje praktický lékař. Terapie léčby závisí na formě bronchitidy (akutní nebo chronické), symptomech, indikacích k léčbě antibiotiky a mnoha dalších faktorech.

Léčíme bronchitidu u dospělých nejčastěji doma. Potřebujete spoustu nápojů, dobré výživy, bohaté na bílkoviny, sacharidy, vitamíny. Při zvýšené tělesné teplotě je lůžko předepsáno 2–3 dny. Nezapomeňte na zvlhčování vzduchu v místnosti, pravidelné větrání a mokré čištění. Bude užitečné omezit pacientovy kontakty s dětmi a oslabenými lidmi, protože bronchitida, zvláště akutní, může být nakažlivá.

Léčba akutní bronchitidy

Akutní bronchitida je ve většině případů způsobena virovou infekcí. To je doprovázeno bolestivým kašlem, rýmou, chrapotem, v těžkých případech - dušností. Vyznačuje se zvýšením teploty na 37,5–38 ° C, bolestí hlavy, malátností.

Doporučuje se především symptomatická léčba akutní formy onemocnění. Povinná složka je antitusická látka centrální nebo periferní akce ("Sinekod", "Libeksin"). Při silném oslabujícím suchém kašli se objevují indikace pro podávání léků obsahujících kodein (Terpincode).

"Sinekod", kromě potlačení kašle, rozšiřuje průdušky, snižuje zánět a usnadňuje vykašlávání sputa.

Pokud se vyskytnou známky bronchospasmu (sípání, prodlužující se výdech, výdech přes uzavřené rty, otok krční žíly během výdechu), léčíme bronchitidy dospělých bronchodilatátory a jejich kombinace s jinými léky (Atrovent, Berodual). Používají se ve formě aerosolů pro inhalaci. Tyto léky účinně rozšiřují průdušky a zastavují záchvaty astmatu. Použití nebulizeru je v tomto onemocnění velmi účinné. Toto zařízení pomůže drogám dostat se přímo ke stěnám průdušek.

Léčíme bronchitidu u dospělých s mukolytiky pouze tehdy, když se objeví viskózní sputum, které špatně kašle. Běžnými užívanými léky jsou ambroxol, acetylcystein, bromhexin a jejich hotové kombinace.

Při akutní bronchitidě lze podávat fenspirid. Tento přípravek snižuje množství uvolněného sputa a snižuje intenzitu kašle. Má protizánětlivý a bronchodilatační účinek.

Léčba antibiotiky je předepisována v případech podezření na bakteriální zánět průdušek, zejména u starších osob se souběžným onemocněním. Používají se makrolidy ("Klacid", "Azithromycin"), cefalosporiny, respirační fluorochinolony (levofloxacin), zejména ve formě tablet.

Při akutní bronchitidě, zvláště doprovázené typickými příznaky akutní virové infekce (rýma, bolest v očích, chrapot), můžete užívat interferonové přípravky (Ergoferon) i Kagocel. Mělo by být zřejmé, že čím více času uplynulo od nástupu onemocnění, tím menší je jejich účinek.

Symptomatická léčba je předepsána pro vysokou tělesnou teplotu.

Léčba exacerbací chronické bronchitidy

Především je předepsána antibiotická léčba. Hlavními antibiotickými skupinami pro léčbu exacerbací chronické bronchitidy jsou makrolidy (azithromycin), peniciliny (Amoxiclav), respirační fluorochinolony (Tavanic), cefalosporiny (Cefaclor). Doba trvání léčby antibiotiky je stanovena lékařem. Pro většinu léků je to 7-10 dní a pouze pro azithromycin - 3 dny. Při častých exacerbacích onemocnění je nutné provést test sputa na citlivost mikroflóry na antibiotika. V budoucnu by měla být antibakteriální léčiva přiřazena na základě výsledků této analýzy.

Když se objeví viskózní sputum, jsou předepsány mukolytické a vykašlávací léky, stejně jako jejich kombinace (ambroxol, acetylcystein, bromhexin, Ascoril).

Je ukázáno podávání fenspiridu s bronchodilatačním a protizánětlivým účinkem.

V případě potřeby snižte teplotu pomocí symptomatických prostředků. Během rekonvalescence jsou předepsány vitamíny a imunostimulancia.

Lidové léky na bronchitidu

Léčba bronchitidy s lidovými prostředky může být pouze doplněk lékové terapie. Pokus o únik z nemoci pouze lidovými prostředky může vést k prodloužení doby zotavení, stejně jako k rozvoji komplikací (bronchiolitida, pneumonie a další).

Nejčastěji doporučujeme teplé obklady s bramborami v mezikruhové oblasti, stejně jako hořčičnou omítku. Nepoškoďte teplou koupel nohou hořčicí. Nikdy byste neměli klást hořlavé omítky nebo obklady na přední plochu hrudníku. To je škodlivé pro srdce a může také narušit fungování štítné žlázy.

Med bude mít příznivý vliv na toto onemocnění, zejména v kombinaci s fytoncidními látkami (například s cibulovou šťávou nebo ředkvičkovou šťávou).

Uvnitř se zánětem průdušek je užitečné užívat infuze šalvěje, květu vápna, maliny, jitrocelu, kořene Althea a podběl. Mají vykašlávání, protizánětlivý účinek, přispívají k aktivaci obranyschopnosti těla.

Omezené kašlání a parní inhalace sodou, mořskou solí a několika kapkami jódové tinktury pomůže. Pomůže a osvědčí recept na inhalaci vařených brambor.

Léčba bronchitidy doma: akutní, chronické, lidové prostředky

Bronchitida nejčastěji začíná v programu chřipky nebo ARVI nebo jako komplikace, kdy se k hlavě a zčervenání krku připojí suchý, oslabující nebo mokrý kašel, a pokud pomáháte svému tělu při rychlém mokrém kašli, může být bronchitida vyléčena rychleji než v případě 10 dnů.

Nicméně, v případě pozdního ošetření, porušení klidného režimu s polopenzí, nebo ještě horší - jít do práce, akutní bronchitida se snadno stává chronickou. Přečtěte si více o příznacích a příznacích bronchitidy u dospělých v našem článku. Jak léčit bronchitidu doma tak, že se nestane protrahovaným nebo chronickým, uvedeme v tomto článku.

Každá léčba by měla být komplexní:

 • Aktivní boj proti viru a infekci
 • Zlepšení průchodnosti průdušek, ředění sputa a jeho maximální rychlé vylučování
 • Odstranění provokujících faktorů

Režim pro bronchitidu

Na samém začátku nemoci stačí udržet odpočinek na lůžku po dobu 2–3 dnů, pak si můžete odpočinout na polopenzi po dobu dalších 3–4 dnů, když se to stane jednodušší, teplota bude normální, můžete jít ven a projít se na čerstvém vzduchu, lépe v parku, a ne po dálnici.

Je třeba dbát především zeleniny - obilovin, mléčné stravy, v období nemoci tělo potřebuje především vitamíny, je lepší, pokud se jedná o přírodní vitamíny - ovoce a zeleninu.

Pokud člověk kouří, mělo by dojít k odvykání kouření, jako by to bylo samo o sobě, protože kouření vzrůstá a provokuje suchý kašel tolik a odkládá den uzdravení, takže o tom ani nestojí za to mluvit. Velmi mnoho těžkých kuřáků, kteří přemýšlejí o svém zdraví, přestanou kouřit po akutní bronchitidě, pneumonii nebo obstrukční bronchitidě!

Jednou z možností rychlého zotavení z bronchitidy je nejrychlejší ředění sputa a jeho eliminace z těla, což je velmi jednoduše dosaženo hojným teplým pitím. Jedná se o triviální radu, ale nejspolehlivější a nejpravděpodobnější, čím více tekutého pacienta s bronchitidou pije, tím rychleji dochází ke ztenčování sputa a tím k uvolnění průdušek.

Také během zánětu při intoxikaci vzniká mnoho škodlivých toxických látek, které otráví tělo a pijí až 2-3 litry denně, což je způsob, jak eliminovat toxiny a urychlit uzdravení.

Můžete pít nápoje, to je nejlepší, pokud jsou obohaceny přírodními vitamíny - šípkové odvar, maliny, lipy, máta, heřmánkový čaj, mléko a minerální med koktejly (minerální voda bez plynů Borjomi, Narzan + mléko + med). A měli byste se vyvarovat silného čaje a kávy, protože kofein dehydratuje tělo, což není žádoucí pro žádnou nemoc.

Se suchým vzduchem je kašel mnohem silnější, takže se snažte navlhčit vzduch v místnosti, kde je pacient. Nejlepší způsob, jak pro tento účel použít čistič vzduchu a zvlhčovač. Je také žádoucí provádět každodenní mokré čištění pacientovy místnosti za účelem čištění vzduchu.

Jsou pro bronchitidu potřebná antibiotika?

Existují případy velmi těžké bronchitidy s obstrukčním syndromem a respiračním selháním, v této situaci je indikována hospitalizace na pulmonologickém oddělení. V mírné formě bronchitidy, nekomplikované jiné patologie, po konzultaci s lékařem, můžete léčit akutní bronchitidu doma, s pomocí různých léků nebo tradiční medicíny.

Obvykle se nedoporučuje používat antibiotika pro bronchitidu, pokud je způsobena virem chřipky, chladem. Silná imunita zvládá zánět průdušek. Antimikrobiální činidla v nepřítomnosti vhodných změn v krvi a v nepřítomnosti hnisavého sputa, nemohou být použita pro bronchitidu, protože nejenže nemají protizánětlivý a antivirový účinek, ale také zvyšují alergizaci a mohou vyvolat broncho-obstrukční syndrom. Ale v případě:

 • trvá dlouho, při kašli se uvolňuje hnisavé sputum
 • nebo po akutním období onemocnění, po 4-5 dnech se stav náhle zhorší, objeví se nový skok vysoké teploty, kašel způsobí hnisavý sputum (žlutý nebo zelený), celkový stav pacienta se zhorší

by se měl opět poradit s lékařem, který bude zkoumat, naslouchat pacientům, posílat na testy a rentgenové snímky, po kterých doporučuje kurz antibiotik, jejichž cílem je zničit bakteriální infekci, která se připojila. Nikdy byste neměli užívat antibiotika bez doporučení lékaře. 11 - jak brát antibiotika.

Jak rychle vyléčit bronchitidu doma

Antivirová léčiva

Pokud se bronchitida vyskytne na pozadí chřipky, mohou být pro léčbu použity antivirotika. Interferonové přípravky mohou být použity intranasálně, tj. Instilace do nosu pro děti a dospělé, použití jiných antivirotik pro ARVI a chřipku je široce inzerováno a doporučeno, nicméně neexistuje žádný přesvědčivý výzkum a důkazy o jejich účinku a bezpečnosti, proto rozhodnutí o jejich použití - osobní záležitost každého z nich.

Expektoranty

Pro zlepšení vyprazdňování sputu lékař předepisuje vykašlávání, mukolytické léky, mnoho z nich je v lékárenské síti - mezi nejoblíbenější a nejúčinnější patří: Lasolvan, Ambrohexol, Bromhexin, Gerbion, bylinné přípravky na hrudi (které mohou být použity při absenci alergie na léčivé rostliny). S prodlouženým kašlem a prvky bronchiální obstrukce předepsal Ascoril (Djoset, Kashnol) obsahující salbutamol.

Na samém počátku bronchitidy má pacient obvykle dlouhý, suchý, neproduktivní kašel. Aby se tento stav zmírnil, je třeba přijmout prostředky, jako je například Glaucin, Libeksin, Tusuprex, Levopront, které potlačují suchý kašel, a léky vykašlávání se užívají později, když se kašel změní na mokrý. Můžete také použít a kombinované drogy, jako je Sinekod - instrukce, Bronhikum, Bronholitin. Pro léčbu bronchitidy lidových prostředků, když suchý kašel použít thermopsis, lékořice, podběl.

Po 4 dnech se zpravidla hlen začíná pohybovat, proto by měly být prostředky potlačující kašel zrušeny a měly by být přijaty prostředky na zředění sputa:

 • Mukolytika - mezi ně patří acetylcystein - ACC, Mukoneks, Fluimutsil a carbocystein - Fluifort.
 • Pozorovatelé jsou prostředky, které zlepšují vykašlávání sputa, tj. Reflexní efekt, mezi ně patří známý jitrocel (Gerbion), listy břečťanu (prosan), Altea, tymián, kapky anýzu a také kolekce hrudníku.
 • Mukokinetika - znamená, že usnadňuje propagaci sputa, například bromhexinu. Takové populární léky jako Lasolvan (tablety Ambroxol), Ambrobene, mají také schopnost ředit sputum, což ho činí tak viskózním, snadno ho odstraňte z těla.

Inhalace

Je velmi účinný při léčbě bronchitidy různými inhalacemi. Pokud chcete rychle vyléčit bronchitidu, pak byste určitě měli inhalaci. Nejdříve se ujistěte, že není teplo a žádný tep.

Existuje mnoho receptů na parní inhalace pro bronchitidy - roztoky soli a sody, esenciální oleje z eukalyptu, borovice, mýty, bylinné přípravky, inhalace fytoncidů, které jsou bohaté na esenciální oleje z česneku, rozmarýnu - snižují třes třesu a usnadňují proces kašle. Není však neobvyklé, že se alergické reakce vyskytují v éterických olejích a léčivých bylinách, a proto lidé náchylní k alergiím (pollinosis) lépe neberou rizika a vyhnou se používání různých bylin a esenciálních olejů.

Také pro ty, kteří mají domácí inhalátor, je možné provádět inhalace pro bronchitidu nebulizátorem s Lasolvan, Ambrobene, atd., Se speciálními léčivými roztoky určenými ke zlepšení uvolňování bronchiálních trubic ze sputa.

V případě obstrukční bronchitidy u dětí nebo dospělých je lék Berodual účinným bronchodilatačním činidlem, pro inhalaci jsou k dispozici speciální roztoky.

Masáž, dechová cvičení

Pomáhá vždy efektivně a rychle zvládat téměř všechny nemoci - masáže, bronchitidy lze provádět pouze v případě, že je tělesná teplota normalizována, můžete to udělat sami, pomocí různých masážních přístrojů, aplikátoru Kuznetsov nebo vibrační masáží. K dnešnímu dni je mnoho druhů masérů mnoho, takže si můžete některý z nich koupit.

Po akutním období zánětu je u konce a budou existovat pouze zbytkové účinky ve formě vzácného kašle, můžete začít dělat terapeutická dechová cvičení, například Strelnikova. Ženy se mohou snažit provádět jednoduchá cvičení z dechových cvičení Bodyflex, který posiluje nejen dýchací systém, ale také normalizuje metabolismus a podporuje hubnutí.

Na doporučení lékaře můžete také absolvovat kurz fyzioterapie.

Kupodivu, ale staré osvědčené nástroje zapomněl moderní člověk a metody, jako jsou banky, hořčičná omítka, oteplování obklady zřídka začaly být používány lidmi. Jsou to však bezpečné a velmi účinné postupy.

Léčba chronické bronchitidy lidových prostředků

V každé rodině jsou babičky, prababičky, které k léčbě všech nemocí používaly výhradně lidové léky. Ze všech metod léčby chronické bronchitidy s lidovými prostředky budeme hovořit o těch nejjednodušších a přístupných všem:

Ředkvičkový med

Velmi starý a účinný recept je ředkvička, v níž se vytvoří malá deprese, do které se vloží lžička medu. Po chvíli ředkvičky dávají šťávu a mohou být konzumovány 3 krát denně. To je dobrý způsob, jak zmírnit kašel, pokud nejste alergičtí na med.

Heřmánek, třezalka svatá, šalvěj, měsíček, kalamáry

Takové léčivé byliny jako heřmánek, třezalka svatá, šalvěj, calamus, měsíček mají protizánětlivé vlastnosti a v nepřítomnosti alergií mohou udělat infuze - dost 1 polévková lžíce. lžíce na sklenici vroucí vody, trvat na hodinu a pít 3 p / den.

Česnek, kopr, máslo

Sendviče s česnekem, koprem a máslem - aby takový sendvič měl mít 5 stroužků česneku, protlačte česnekový lis, smíchejte s máslem 100 g., Můžete přidat jemně nasekaný kopr nebo petržel. Jezte sendvič 3 krát denně.

Léčivé rostliny

 • Jitrocel byl vždy ceněn lidovými léčiteli pro jeho vynikající vykašlávací vlastnosti. Proto, pro léčbu bronchitidy, můžete si koupit jitrocel listy, 4 lžíce. nakrájejte lžíce listů, nalijte půl sklenice vroucí vody, nechte ji vařit 4 hodiny, namáhejte a vypijte toto množství během dne.
 • Takové léčivé rostliny, jako je tymián, eukalypt, borovice, kmín, třezalka tečkovaná, fenykl, mají vykašlávací účinek, takže z nich můžete také provádět infuze a inhalace.
 • Pro zlepšení imunity při chronické bronchitidě pomáhají tyto léčivé rostliny jako odvar z jitrocelu, řebříku, fialek, kořenů Altea, matky a Machiechi.
 • Přijetí přirozené mumie, echinacea tinktura, lékořice kořenový sirup také přispívá ke zvýšení imunity.
 • Vývar z petrželky, jalovce, přesličky, břízy, brusinky. Tyto léky nejsou přímé metody léčby akutní bronchitidy doma, ale jsou velmi užitečné pro posílení těla a urychlení zotavení.

Sorbenty

Chcete-li zmírnit příznaky intoxikace virovými a infekčními chorobami, rychle odstranit toxiny z těla, můžete použít sorbenty léčiv - Polysorb, Enterosgel, Filtrum STI, Polyphepanum, atd., Ale měly by být užívány mezi léky a potravinami, nejlépe Jednou denně v noci, 2 hodiny po posledním jídle a lécích a krátkém průběhu.

Psychologický postoj

Je možné, že mnozí se budou zdát podivní a nepřijatelní, ale psychologický, emocionální, pozitivní postoj k uzdravení má vždy velký význam, zejména u chronických onemocnění. Víra v léčení - dává mozku velmi silný impuls k posílení boje těla s nemocí. Každodenní čtení pozitivních postojů, které si můžete vymyslet sami, vyslovit afirmace, sebevzdělávací cvičení, meditaci - může pomoci více než některé léky. Hlavní věc je věřit, že to funguje, věřit v sílu vašeho těla a nemoc zmizí.

Léčba šťávy

Léčba šťávy je již dlouho považována za nejsilnější způsob, jak léčit celé tělo. Zvláště užitečné jsou zeleninové šťávy:

 • Řepa šťáva je považována za nejúčinnější šťávu pro čištění krve toxinů, pomáhá normalizovat krevní složení, zejména zlepšuje krevních destiček, jedinou podmínkou pro jeho příjem je, že nemůžete pít čerstvé šťávy, nejprve třít syrové řepy strouhané, zmáčknout šťávu, a pak dal do lednici, po 3-4 hodinách můžete pít.
 • Mrkvová šťáva - nedoporučuje se pít hodně řepné šťávy, ne více než 100 ml., Je lepší ji ředit užitečnou šťávou z mrkve. Je to chutné a velmi zdravé.
 • Brusinkový džus - velmi dobrý pro sputum.
 • Zelná šťáva je čerstvě vymačkaná, není příliš příjemné pít, ale pokud přidáte trochu cukru, je velmi účinná jako expektorant. Kromě toho, zelné šťávy pomáhá s onemocněním žaludku.

Léčba bronchitidy u dospělých

Bronchitida je poměrně běžné nachlazení, které je spojeno se zánětem průdušek. Průběh onemocnění zahrnuje výrazné podráždění sliznice dýchacích cest a má příznaky charakteristické pro mnoho katarálních onemocnění - to je oddělení velkého množství sputa a kašle. Typicky je bronchitida v přírodě sezónní a ve většině případů se projevuje na jaře a na podzim. Ale u lidí, kteří mají oslabenou imunitu, se onemocnění může rozvinout kdykoliv během roku.

Příznaky bronchitidy u dospělých

Hlavním příznakem, který charakterizuje bronchitidu, je bolestivý, nepřetržitý kašel. Příznaky akutní bronchitidy se však mírně liší od chronické formy onemocnění, ale symptomy jsou obecně úzce propojeny. Například akutní forma bronchitidy je charakterizována agonizujícími záchvaty kašle a její trvání může být různé, například několik dní nebo dokonce několik týdnů. Kašel je navíc často doprovázen příznaky virové nebo studené nemoci, je to rýma a velmi vysoká teplota, která může dosáhnout 39 stupňů. V prvních dnech nemoci je suchý kašel vykašlován tupým nazelenalým sputem.

Pokud se jedná o chronickou formu bronchitidy, pak má onemocnění mírně odlišné symptomy. Hlavní je také kašel, který s touto formou onemocnění může trvat měsíce. V budoucnu se kašel dostane do chronické formy, takže jeho charakter se v ranních hodinách stává hlubokým a spíše silným, což je spíš jako paroxyzmální kašel s hojným výtokem oblačného sputa. Současně zůstává tělesná teplota pacienta normální, ale v době exacerbace chronické formy bronchitidy má pacient příznaky akutních respiračních onemocnění. V některých případech se při kašli objevují malé krevní sraženiny se sputem. To naznačuje, že dlouhodobá dlouhodobá chronická bronchitida se již změnila v obstrukční formu.

Léčba bronchitidy u dospělých

Před předepsáním léčby lékař porovná kombinaci faktorů, jako je typ zánětlivého procesu v průduškách, typ patogenu, který ovlivnil epitel nebo jiné vrstvy v průduškové sliznici, stejně jako věk pacienta. Pokud je léčba předepsána mladému pacientovi, který zřídka trpěl nachlazení, vedl pouze zdravý životní styl a byl v dobrém zdravotním stavu v době návštěvy u lékaře, pak se lékař může domnívat, že pacient má virovou bronchitidu. V tomto případě je tedy léčba přiřazena identicky při léčbě chřipky nebo ARVI.

Mnoho dospělých má otázku, co je léčba bronchitidy, která je nejčastějším katarálním onemocněním a která se vyskytuje v důsledku bakterií, alergenů, virů a alergických zánětů, které mají akutní formu bronchitidy. Při léčbě bronchitidy byste měli vědět, že léčba akutní a chronické bronchitidy je výrazně odlišná, protože povaha těchto onemocnění je zcela odlišná.

Například u dospělých se nejčastěji léčí chronická forma bronchitidy, protože u dospělých dospěje k takovému vývoji než u dětí. Léčba chronické bronchitidy u dospělých by měla být prováděna komplexně. Prvním krokem je odstranění patogenní infekce a pak obnovení průchodnosti průdušek. Ve většině případů se léčba provádí doma. V případě potřeby však může lékař předepsat hospitalizaci pacienta, pokud je průběh bronchitidy náhle komplikovaný. Obvykle akutní bronchitida má výraznou etiologii, proto v této formě nemoci nejsou antibiotika předepsána. Ale neměli byste očekávat, že bronchitida projde sama od sebe, protože nemoc se může proměnit v chronickou formu. V průběhu léčby musí být pacientovi několik dní poskytován odpočinek. Místnost, kde je pacient umístěn, by měla být dobře větraná a vzduch by tam měl být zvlhčován, protože suchý vzduch může dráždit průdušky.

Kromě toho by pacient měl pít více obohacených teplých nápojů, může to být odvar z šípů nebo odvar z černého rybízu. Vynikajícím nástrojem bude teplé mléko s medem nebo použití teplé minerální vody. Pokud má pacient suchý kašel, může použít inhalaci s přídavkem rostlin nebo roztokem jedlé sody. Když se u pacienta vyvinula chronická forma bronchitidy, léčba je dlouhý proces.

Pokud má pacient exacerbaci onemocnění, je mu předepsána antibiotika a mukolytická činidla. Navíc je mu předepsáno oteplování, elektroforéza, terapeutická bronchoskopie a fyzioterapie. Kromě toho, doma, použijte obklady a hořčice omítky pro vytápění. S výskytem bronchitidy jakékoli formy je velmi důležité provádět terapii, která je zaměřena na posílení imunitního systému. Pacient musí ještě vzít vitamínové komplexy, vykonávat speciální gymnastiku, navštěvovat léčebnou masáž a zavést správnou výživu.