Jak rozpoznat laryngotracheitidu u dětí: symptomy a léčba. Komarovského a jeho doporučení rodičům

Laryngotracheitida je zánět sliznic hrtanu a průdušnice. Toto onemocnění se vyskytuje jen zřídka, jeho hlavní příčinou je ARVI. Dr. Komarovsky, který má rozsáhlé zkušenosti s pozorováním a léčbou dětí s laryngotracheitidou, hovoří o metodách jeho rozpoznání a léčby. Článek nabízí stručné shrnutí jeho řeči.

Známky

Dr. Komarovsky upozorňuje na následující příznaky akutní laryngotracheitidy:

 • Suchý "štěkavý" kašel;
 • Chrapot;
 • Neklid, špatný spánek;
 • Chrapot, někdy dušnost;
 • Tam může být mírné zvýšení teploty (ne vyšší než 37,5-37,7 stupňů).

Akutní laryngotracheitida u dětí - Komarovsky to opakovaně zdůrazňuje ve svých projevech - nejčastěji se vyskytuje na pozadí virové infekce dýchacích cest.

Pokud neléčíte akutní laryngotracheitidu, existuje riziko chronických onemocnění nebo výskyt různých komplikací (například přechod onemocnění do stenotické formy nebo přidání bakteriální infekce na pozadí snížené imunity).

V důsledku anatomických rysů často způsobuje potíže s dýcháním a stav zádi (hrtanové stenózy). Při sebemenších známkách takového vývoje onemocnění je nutné zavolat sanitku, protože stav zádi může být život ohrožující.

Jak se léčit

Symptomy a léčba by měly být vzájemně provázány. Čím více jsou rodiče pozorní na projevy onemocnění, tím přesněji na ně může reagovat správná léčba.

Dr. Komarovsky věří, že následující základní podmínky hrají zásadní roli v léčbě laryngotracheitidy u dětí:

 • Pravidelné větrání místnosti: vzduch musí být čerstvý a čistý;
 • Udržujte optimální vlhkost vzduchu (60-70%): můžete použít speciální zvlhčovače nebo jen zavěsit mokré ručníky na baterii. Vlhký vzduch usnadňuje dýchání a zlepšuje stav nemocného dítěte;
 • Teplota v místnosti by měla být průměrná - ne vyšší než 18-23 stupňů.

Pokud jde o léčbu drogami, doporučení lékaře jsou následující:

 • Pokud se teplota v dítěti udržuje nad 38,5 stupně, pak musí být snížena. Pro tento účel budou vhodné tradiční prostředky: paracetamol (je možné použít děti ve formě sirupu) a také ibuprofen;
 • Vdechování rozprašovače nebulizátorem může být užitečné (zpravidla jsou účinné po dobu 3 - 4 dnů onemocnění, kdy hrozí ústupy stenózy). Pouze v tomto případě inhalace nezpůsobí záchvat, ale naopak - pomůže odstranit sputum);
 • Při léčbě laryngotracheitidy u dětí mladších než 3 roky se nedoporučuje používat vykašlávání: jestliže dítě náhodně vdechne sputum, pak se bude dusit;
 • Použití antibiotik pro léčbu akutní laryngotracheitidy není ve většině případů odůvodněné, protože nejčastěji je onemocnění způsobeno viry a antibiotika je žádným způsobem neovlivňují;
 • Je vhodné opláchnout nos teplým fyziologickým roztokem. To usnadní dýchání a poskytne vzduch do dýchacích cest v případě kašlání nebo udušení.

Opakující se

Rekurentní (recidivující) laryngotracheitida se vyskytuje v důsledku snížení imunity dítěte a vystavení nepříznivým faktorům.

Příčinou relapsu může být také bakteriální nebo plísňová infekce, která se spojila během akutního stadia onemocnění.

Dr. Komarovsky bere na vědomí následující opatření, která mají být přijata, když se u dítěte objeví opakovaná forma onemocnění:

 • Eliminovat nebo minimalizovat dopad nepříznivých faktorů:
  • hypotermie,
  • přeplnění
  • nadměrné zatížení hlasivek atd.;
 • Nezapomeňte se poradit s pediatrem: jmenuje nezbytné inhalace (nejúčinnější alkalické), fyzioterapeutické postupy, které pomohou zbavit se rekurentní laryngotracheitidy;
 • Je nutné detekovat a léčit existující chronické infekce dýchacích cest, uší, zubů a ústní dutiny;
 • Pokud je bakteriální infekce detekována testováním, je nutná léčba antibiotikami.

Dr. Komarovsky není příznivcem léčby léky, jejichž účinnost nebyla prokázána a bezpečnost nebyla dostatečně studována. Antivirové a imunomodulační léky považuje za zbytečné.

Přirozené posilování imunity udržováním zdravého životního stylu, správné výživy, dostatečné fyzické aktivity a očkování, podle lékaře, je nejlepší prevencí virových infekcí.

Léčba laryngotracheitidy u dětí podle E.O. Komarovského

Obsah článku

Hrozí vysoké riziko udušení během progrese onemocnění, které vyžaduje okamžitou pomoc. Když laryngotracheitida začíná u dětí, léčba Komarovského naznačuje, že začíná první příznaky nemoci.

U malých dětí je vysoké riziko asfyxie způsobeno uvolněnou vlákninou, která se rychle stává edematózní, a užším lumen dýchacího ústrojí. V dospělosti se zvyšuje lumen hrtanu a průdušnice, takže jako poslední možnost lze pozorovat známky udušení.

Z klinických příznaků, které napomáhají podezření na laryngotracheitidu, stojí za to zdůraznit:

 • příznaky nachlazení (nádcha, kongesce nosu);
 • hypertermie nízkého stupně nebo febrilní hypertermie;
 • hrubost a chrapot;
 • suchý kašel, podobný "štěkání";
 • obtížné dýchání v důsledku zúžení hrtanu v důsledku otoku, zánětu a silné sekrece.

Známky zádi se mohou objevit kdykoliv, obzvláště často se to děje v noci, takže rodiče mohou mít na chvíli dobrý spánek.

Proč se vyvíjí laryngotracheitida?

Ne každou zimu komplikuje laryngotracheitida, takže byste se toho neměli bát. Všimněte si, že existuje řada faktorů, které zvyšují riziko jeho vývoje:

 1. nadváha. Je jasné, že rodiče, zejména prarodiče, milují své vnoučata hýčkat sladkostí a pečením, ale nemyslí na to, jaké hrozné následky mohou být způsobeny překrmováním. Riziko komplikací je spojeno s výraznější tukovou tkání, která v důsledku edému může navíc stlačit dýchací trakt, což ztěžuje dýchání. Silné omezení jídla dítěte by také nemělo být nejlepší ze všech - vyvážená strava a jen občas si můžete dopřát sladkosti;
 2. vrozené vady hrtanu;
 3. častá virová onemocnění s prodlouženým zotavením;
 4. zvýšená tendence k alergiím (pro hygienické výrobky, pyl, vlnu, čokoládu).

Diagnostická opatření

Můžete nezávisle podezírat laryngotracheitidu chrapotem a suchým kašlem.

Dalším úkolem rodičů je vyhledat pomoc lékaře. Na recepci pediatr analyzuje symptomy, provede primární vyšetření a v případě potřeby provede další vyšetření (krevní test).

Po poslechu plic si lékař všimne přítomnosti suchých rales. K identifikaci komplikací může být předepsáno rentgenové vyšetření, rhino, otoskopie, stejně jako faringo a laryngoskopie.

Léčebný přístup

Léky musí předepsat lékař s přihlédnutím k závažnosti stavu a věku dítěte:

 • Pamatujeme si, že laryngotracheitida se vyvíjí na pozadí virové infekce, proto je úkolem léčby eliminovat virové patogeny a jimi způsobené záněty. Pro tento účel jsou předepisovány antivirotika, jako je Nazoferon, Aflubin, Amiksin, Otsilokoktsinum nebo Groprinosin. Některé z nich nejenže bojují s infekcí, ale mají také imunomodulační účinek;
 • antipyretická léčiva, například Nurofen, Panadol, Efferalgan, se používají ke snížení hypertermie;

Je důležité poznamenat, že léky na snížení teploty aspirinu jsou zakázány.

 • k redukci viskozity sputa a aktivaci jeho eliminace jsou potřeba mukolytická a expektorační léčiva. Děti povolily Lasolvan a ACC;
 • nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem (Vibrocil, Nazivin, Otrivin) pomáhají snižovat otoky sliznice a množství vylučovaného hlenu. To umožňuje obnovit nosní dýchání;
 • Antihistaminika (Suprastin, Loratadin) snižují otoky tkání, což snižuje tlak v dýchacích cestách a usnadňuje dýchání.

Nezapomeňte na pravidelné větrání místnosti, mokré čištění a těžké pití, což snižuje viskozitu sputa.

Rozprašovač při léčbě laryngotracheitidy

Dítě se bude cítit lépe, pokud se kromě užívání léků provádí inhalace. Doma je velmi vhodné používat nebulizér. Přeměňuje roztok na malé částice, které pronikají do určité hloubky v dýchacích cestách a mají terapeutický účinek.

V závislosti na průměru částic může lék zůstat na sliznici hltanu nebo proniknout do průdušek a dokonce i do alveol. Přístroj může být několika typů, nicméně je třeba dát přednost typu kompresoru.

Rozprašovač potřebuje k práci 1 ml fyziologického roztoku, přibližně 10 ml léku se spotřebuje během 10 minut inhalace. Malé děti nemusí s přístrojem synchronizovat dýchání, masku pevně opřít a jen dýchat. Ve vyšším věku můžete použít trubičkový náustek.

Při nedostatečné péči o přístroj se stává zdrojem infekce.

Proč je doporučován nebulizátor? Faktem je, že zařízení má řadu výhod, které usnadňují postup u dětí a poskytují maximální terapeutický účinek. Mezi výhody patří:

 • stálý přísun léků parou;
 • není vyžadováno hluboké dýchání;
 • možnost inhalace v poloze vleže;
 • kontrola teploty páry, která zabraňuje popálení sliznice dýchacích cest;
 • přesné dávkování léčiva; nastavení průměru částic;
 • možnost nákupu inhalátoru ve formě hračky, která usnadní postup u dětí, protože se nebude bát.

Chcete-li dosáhnout dobrého efektu postupu, musíte dodržovat následující doporučení:

 1. užívání léků na bázi bylin, musíte se ujistit, že je dítě tolerováno;
 2. postup je prováděn 30 minut po fyzickém cvičení, kdy je dýchání plně obnoveno, a také hodinu po jídle;
 3. během půl hodiny po vdechnutí by neměla jít ven, pít tekutinu a jíst;
 4. inhalace je zakázána, pokud je horečka nad 37,5 stupně;
 5. použití olejových roztoků se nedoporučuje kvůli silné kontaminaci nebulizéru a obturaci malých průdušek kapkami tuku, což komplikuje vylučování sputa;
 6. Všechna léčiva se před inhalací ředí výhradně fyziologickým roztokem.

Jaké léky lze použít pro nebulizátor pro laryngotracheitidu?

 • mukolytika mohou zlepšit drenážní funkci průdušek, učinit sputum méně viskózní a usnadnit jeho eliminaci. Zástupcem této skupiny je Lasolvan. Pro jedno sezení potřebuje dítě do dvou let 20 kapek rozpuštěných ve 4 ml fyziologického roztoku. Od 2 let se objem kapek zvyšuje na 40 a od 6 let na 50 kapek. Může být také použit acetylcystein;
 • Interferon se používá k posílení imunitní ochrany a boje proti virům;
 • alkalická inhalace s nesycenou minerální vodou;
 • hormonální léky (Pulmicort) - s hrozbou zádi.

Přípravky pro stimulaci vykašlávání (Ambrobene, Lasolvan) nesmí být užívány současně s látkami potlačujícími kašel (Sinekod, Pektussin).

První pomoc při zádi

Nejprve analyzujeme, v jakých fázích záď prochází, aby bylo možné zjistit, kdy začít s léčbou:

 1. dysfonní - projevuje se pomalou horečkou, dítě se stává pomalým, náladovým a chce spát. Hlas se chraptí a kašel - "štěkání". Tento stav může trvat až 3 dny;
 2. stenotické - charakterizované hlučným, těžkým dýcháním, dech se prodlužuje. V této fázi se kašel a hlas postupně ztišují. To je způsobeno zhoršenou pohyblivostí hlasivek a zúžení lumen hrtanu. Už si můžeme všimnout mírného modření uší, prstů a rtů;
 3. asfyxie - je charakterizována rychlým, mělkým a nepravidelným dýcháním. Pulz je slabý, častý, tlak je nízký a kůže je zemitá v barvě. Dítě se dusí a umírá.

Rodiče, jejichž dítě není poprvé nemocné laryngotracheitidou, vědí, kdy začít s prevencí zádi. Oni mají základní léky doma, kvůli které záď nemusí vyvinout vůbec. Nejdůležitější věcí není panika, situace se jen zhorší.

Co je požadováno od rodičů:

 1. první a nejdůležitější věcí je zavolat sanitku;
 2. klid, přestat plakat a rozptýlit dítě tím, že hraje nebo hlazení. Při hysterice se dýchání stává rychlejším a obtížnějším;
 3. začněte hojně pít teplým mlékem a alkalickou nesycenou vodou;
 4. větrat místnost, protože je zapotřebí kyslík;
 5. snížení hypertermie. Pro tento účel se používá Nurofen nebo Panadol;
 6. dávají antihistaminika v sirupu (loratadin) ke snížení otoků tkání;
 7. kapat nos s kapkami vazokonstriktoru (Nazivin, Otrivin) ke zlepšení nosního dýchání.

S hrozbou zádi, nebulizer je prostě nepostradatelný. S ním mohou být hormonální látky podávány přímo do patologického ohniska (Pulmicort). Všimněte si, že pokud hrozí udušení, bude přítomen v následujících dvou dnech. Rodiče na toto období by měli být vždy v blízkosti dítěte. Útok se může vyvinout kdykoliv.

Když dorazí záchranný tým, musíte říct, jaká léčba byla provedena. Pokud lékař nabízí hospitalizaci, není třeba odmítat, protože záď je vážným ohrožením života.

Rodiče by se měli podílet na posilování imunitní ochrany dítěte: normalizovat výživu, zmírnit tělo, nezapomenout na sport, vitamíny a léčebnou léčbu.

Laryngotracheitida u dětí - léčba Komarovsky

Laryngotracheitida u dětí, jejichž léčba podle Komarovského je komplexní, je zánětem hrtanu a průdušnice na pozadí ARVI. Podle Komarovského není nemoc sama o sobě tak nebezpečná jako její komplikace. Zavedená laryngotracheitida je doprovázena útoky udusení, které představují vážné ohrožení života a zdraví.

Příznaky laryngotracheitidy

Terapie je založena na formě onemocnění a jeho stádiu. Při stenotizaci má laryngotracheitida následující příznaky:

 • chrapot
 • edém hrtanu
 • kašel
 • změna hlasového tónu,
 • chraptivý dech.

Symptomy laryngotracheitidy jsou v mnoha ohledech podobné obvyklým příznakům akutních respiračních virových infekcí, které způsobují, že rodiče nezávisle nastaví nesprávnou diagnózu a použijí léčebné metody neúčinné pro nemoc.

Při akutní laryngotracheitidě dochází k silnému „štěkání“ kašle, úzkosti a spánku. Laryngotracheitida vyžaduje okamžitou léčbu, protože s rozvojem onemocnění se symptomy dramaticky zvyšují a stav malého pacienta se zhoršuje.

Komarovsky poznamenává, že laryngotracheitida ve formě nezávislého onemocnění je vzácná. Zpravidla se vyskytuje na pozadí jiných zánětlivých procesů vyplývajících z infekčních onemocnění. Zdálo by se, že každé jednotlivé porušení v těle dítěte není tak nebezpečné a je snadno léčitelné. V souhrnu však infekční procesy, zánět průdušnice, progresivní zima, poskytují nepředvídatelný výsledek. Stav dítěte se může dramaticky zhoršit. V tomto případě bude malý pacient potřebovat pohotovostní lékařskou péči.

Komarovského doporučení

Když laryngotracheitida u dětí předepisovala tradiční léčbu drogami, zahrnující použití antibakteriálních a imunomodulačních léků. Komárskij tvrdí, že antibiotika jsou pro laryngotracheitidu k ničemu, protože virus přítomný v těle dítěte nelze vyléčit. Pokud je stav dítěte stabilní, pak má smysl opouštět radikální léčbu ve prospěch osvědčených metod: inhalace, pití velkého množství vody, pravidelné mokré čištění místnosti.

Způsoby léčby jsou následující:

 • snížení teploty s použitím antipyretik - Komarovsky považuje užívání těchto léků za oprávněné, pokud teplota těla dítěte vzroste nad 38,5 ° C. Pediatr doporučuje používat osvědčené produkty: děti „Paracetamol“ ve formě sirupu a „Ibuprofen“;
 • umyjte nos fyziologickým roztokem - i když dítě nemá nachlazení, ale je zde mírné přetížení, je naléhavé se ho zbavit, protože když dojde k útoku, je důležité, aby dítě mělo možnost dýchat nosem;
 • vytvořit optimální podmínky v místnosti - základní podmínky zotavení nabízené Komarovsky práce v případě laryngotracheitidy: zvýšení vlhkosti na 60%, snížení teploty v místnosti na 18-20 ° C, zbavit se prachu, často vzduch ven.

Pediatr zdůrazňuje, že inhalace nebulizátorem bude užitečná pro laryngotracheitidu, ale použití vykašlávání při léčbě malých dětí je zakázáno. To může vést k vdechnutí sputa a vyvolat záchvat zadušení.

Při dlouhodobém kašli musíte zavolat sanitku. Před příjezdem by mělo být dítě umístěno v místnosti s vysokou vlhkostí, aby se vyloučilo nebezpečí udušení. K tomuto účelu používají zvlhčovače, rozprašují místnost z rozprašovače nebo přenášejí dítě do koupelny a nechávají baterii otevřenou, od které by měla být voda při pokojové teplotě (ne horké).

Laryngotracheitida u dětí: léčba podle Komarovského

Zánětlivý proces probíhající současně v hrtanu a přilehlé průdušnici se v lékařské praxi nazývá laryngotracheitida. Infekční onemocnění nejvíce postihuje děti různého věku. To je způsobeno strukturálními rysy dýchacího ústrojí a nedokonalostí imunity malého organismu. Co víme o léčbě laryngotracheitidy u dětí podle Komarovského? Nejdůležitější jsou rysy průběhu onemocnění a jeho řádná léčba.

Hlavní důvody

Laryngotracheitida se velmi zřídka vyvíjí jako nezávislé onemocnění. Nejčastěji je porážka hrtanu a průdušnice způsobena progresí akutní virové infekce. A v tomto názoru Dr. Komarovského zcela souhlasí s dalšími odborníky. Zřídka, ale stále je zde bakteriální laryngotracheitida. V tomto případě je však často otázkou spojit se se sekundární infekcí a ne s příčinou onemocnění.

Obecně řečeno, hlavní příčiny laryngotracheitidy zahrnují:

 • akutní virové infekce, včetně chřipky, parainfluenza, adenovirus, rhinovirus, enterovirus a další;
 • bakteriální mikroflóra (původcem infekce se může stát jakýkoliv zástupce patogenní mikroflóry, včetně mykoplazmy);
 • zánětlivé procesy v sliznici horních cest dýchacích, včetně nosohltanu (sinusitida, rinitida, faryngitida, angína);
 • chronické alergické reakce.

Kromě toho Dr. Komarovsky upozorňuje na nepříznivé podmínky prostředí, které mohou působit jako provokativní faktory. Mezi nimi jsou:

 • suchý a horký vzduch;
 • vysoká koncentrace prachu v místnosti;
 • inhalace tabákového kouře;
 • kontakt s chemikáliemi.

Samostatně, jeden z těchto zánětů je snadno léčitelný, samozřejmě, s včasným doporučením k lékaři. V souhrnu však může rozsáhlý infekční proces nepředvídatelně ovlivnit zdraví dítěte.

Hlavní příznaky laryngotracheitidy

Projevy laryngotracheitidy jsou velmi podobné symptomům normální respirační infekce, které děti trpí poměrně často. Proto je velmi důležité sledovat stav dítěte, aby bylo možné včas přijmout nezbytná opatření. Koneckonců, nesprávná diagnóza doma táhne stejnou nesprávnou léčbu, která je velmi nebezpečná pro laryngotracheitidu.

Hlavní znaky, na které Komarovsky upozorňuje, jsou:

 • chrapot způsobený otoky hrtanu a hlasivek;
 • paroxyzmální kašel, bez sputa;
 • vznik dýchavičnosti.

Chrapot - nejdůležitější symptom, který indikuje vývoj zánětlivého procesu v oblasti hrtanu a průdušnice. Proto je to on, kdo by měl rodiče upozornit. Za tím se objevuje stejný štěkavý kašel, který dodává dítěti tolik úzkosti. Útoky se mohou objevit kdykoliv během dne s hlubokým dechem nebo během smíchu. Ale většina nepohodlí je kašlání v noci, což způsobuje nespavost dítěte a v důsledku toho podrážděnost během dne.

Principy léčby laryngotracheitidy u dětí: názor Komarovského

Tradičně mnoho rodičů věří, že je nezbytné léčit laryngotracheitidu u dětí s antibiotiky. A bohužel, někteří lékaři staré školy jsou s nimi v tomto ohledu v solidaritě. Ve skutečnosti je vhodnost jmenování antibiotické terapie pro infekční zánět velkou otázkou. Tyto léky jsou koneckonců účinné pouze v případě infekce bakteriálního původu. Zatímco dětská antibiotika bojují proti virům, je naprosto zbytečná a dokonce nebezpečná. Komarovsky na to upozorňuje i ve svých doporučeních týkajících se domácí léčby.

Pro účinnou léčbu laryngotracheitidy virového původu pediatr Komarovsky doporučuje:

 • Sledujte teplotu v místnosti, kde je nemocné dítě. Příliš horký vzduch, jako je příliš suchý, odvádí sliznici ještě více a způsobuje podráždění. Výsledkem je, že dítě pokračuje v neproduktivním kašli a celkový stav se zhoršuje. Optimální teplota vzduchu je maximálně 21 ° C.
 • Zajistěte nezbytnou úroveň vlhkosti vzduchu, dodržujte ukazatele 60-70%. To lze provést pomocí opakovaného mokrého čištění nebo, což je mnohem jednodušší, pomocí speciálního zvlhčovače.
 • Zcela se zbavte prachu v dětském pokoji, nezapomeňte na koberec, měkké hračky, záclony a tak dále. Částice prachu ne méně než suchý vzduch dráždí sliznice.
 • Postarej se o bohaté pití. Připravte si své dětské ovocné nápoje a ovocné nápoje, které obsahují velké množství užitečných vitamínů.
 • Opláchněte malý nos. Dokonce i když dítě netrpí rýmou a pouze mírné přetížení je patrné, nebuďte líní, abyste si opláchli nosní dutinu třikrát nebo čtyřikrát denně. Protože dítě má porušení ústního dýchání, úkolem rodičů je zajistit normální funkci dýchání nosem. Pro tento účel použijte obvyklý solný roztok nebo domácí solný roztok. Nekapejte vazokonstrikční léky bez potřeby dítěte!
 • S rostoucí teplotou dávejte antipyretická léčiva. Komarovsky to doporučuje, když se tyč teploměru zvedne na 38,5 0. Použijte tradiční Panadol nebo Nurofen.

Ale Komarovsky nedoporučuje dávat antivirotika pro laryngotracheitidu. A pediatřka opět ukazuje, že tyto léky patří do kategorie léčiv s nevyřešenou účinností.

Dalším důležitým bodem léčby jsou protizánětlivá a antiseptická léčiva. V dětství pediatr doporučuje využití prostředků ve formě sirupu. A není to jen, že chutné lektvary jsou mnohem klidnější, když je dítě zaujme. Takové prostředky ve formě spreje jsou neúčinné pro „hluboký“ problém v oblasti hrtanu a průdušnice. Kromě toho silný proud aerosolu může vyvolat napadení udušením způsobeným křečem.

Inhalace jako způsob terapie

Kromě tradiční léčby předepsané okresním pediatrem, Komarovsky upozorňuje na potřebu inhalace. Vdechování léčivých částic pomáhá dopravit je přímo na místo zánětu, což má protizánětlivé a antiseptické účinky.

Když už mluvíme o inhalaci, z nějakého důvodu si okamžitě představíme hrnec s horkými bramborami nebo bylinným odvarem, ze kterého vychází horká pára. To se nedoporučuje pro laryngotracheitidu. Vdechnutí horkého vzduchu u dětí může způsobit laryngospasmus - prudké zmenšení svalových stěn hrtanu a průdušnice, což může vést k útoku asfyxie. Komarovsky proto navrhuje používat bezpečnější, ale zároveň účinnější metodu - inhalaci nebulizátorem.

Jako roztoky pro inhalaci se doporučuje zvolit alkalickou minerální vodu (Essentuki, Borjomi), vykašlávání nebo normální fyziologický roztok.

Věnujte pozornost! U mladších dětí se nedoporučuje použití vykašlávání k inhalaci z důvodu rizika ucpání dýchacího traktu zředěným sputem.

Pulmicort a Berodual pro děti s laryngotracheitidou

Další otázkou, která znepokojuje rodiče, je, zda je možné, aby dítě inhalovalo Pulmicort nebo Berodual pro laryngotracheitidu. Zajímalo by mě, co si o tom myslí Dr. Komarovsky. Nejdříve se však zabýváme samotnými prostředky.

S Berodualem jsou Pulmicort bronchodilatační léky předepsané pro obstrukční bronchitidu, hrozbu astmatu nebo obtížný průběh jedné z těchto nemocí. Obě látky, působící na průdušky, účinně zmírňují křeč, zmírňují záchvaty astmatu a normalizují dýchání. Je to tato vlastnost, která vybízí rodiče, aby nesprávně vyložili důkazy v pokynech pro léčiva "a další nemoci dýchacího ústrojí".

Faktem je, že mechanismy vzniku bronchospasmu a laryngeálního spazmu jsou zcela odlišné. A Berodual nebo Pulmicort jsou naprosto k ničemu pro laryngotracheitidu. A Dr. Komarovsky upozorňuje rodiče na skutečnost, že obě drogy rozšiřují průdušky, ale ne jako svalnaté stěny hrtanu a průdušnice. Jmenování těchto prostředků je proto v terapeutické léčbě zánětu horních cest dýchacích zcela neopodstatněné.

Pro zmírnění akutního záchvatu laryngospasmu je mnohem účinnější použít injekce Papaverinu nebo No-shpy. Je to právě tato injekce, která je často dána lékařem sanitky, který přichází na výzvu k dítěti s dusivým útokem na pozadí laryngotracheitidy.

První pomoc pro dítě s komplikacemi

Skutečnost, že jakékoli akutní onemocnění v nepřítomnosti léčby se stává chronickou, všichni rodiče to vědí. Hlavním nebezpečím laryngotracheitidy je však falešný záď. Tento stav je charakterizován prudkým záchvatem udušení v důsledku silného otoku hrtanu a zablokování dýchacích cest. Tato komplikace se vyvíjí hlavně v noci. Riziko jsou ohroženy děti do 6 let, které mají laryngitidu nebo laryngotracheitidu. Je možné rozvoj komplikací a ve vyšším věku, ale tyto případy jsou mnohem méně časté.

Dr. Komarovsky říká, co by měli rodiče vědět:

 1. Jakmile se objeví první známky udušení, okamžitě zavolejte sanitku. Sám doma se nedokážete vyrovnat s otoky a křečemi.
 2. Držte dítě ve vzpřímené poloze nebo sedí na posteli. Nedovolte jít do postele!
 3. Zajistěte čerstvý vzduch, nejlépe vlhký. Nezkoušejte však parní lázeň - není přesně známo, jak se bude malý organismus chovat.

A nejdůležitější rady - udržet klid a neukazují, že jste nadšeni. Zážitky milující mámy jsou rychle předávány dítěti. Vzhledem k silnému nervovému a emocionálnímu stresu se stav dítěte může zhoršit, takže později budete naříkat.

Je laryngotracheitida u kojenců tak hrozná, jak se říká? Léčba metodami E. Komarovsky

Laryngotracheitida u kojenců je běžným onemocněním horních cest dýchacích způsobených virovými patogeny, projevenými ve formě banálního chladu. Onemocnění je druh komplikace a může nastat od dětství až po tři roky. Nemoc je nebezpečná v pokročilých stádiích, protože ji lze charakterizovat udušením. Vyžaduje nouzovou lékařskou péči.

Jak zjistit laryngotracheitidu u kojenců: příznaky a věk jejich projevu

První příznaky falešných obilovin u kojence se objevují po pěti až šesti měsících, kdy má dítě chlad. Po třech nebo čtyřech letech se takový důsledek neprojeví, protože průdušnice u dítěte získá širší průchod a neumožňuje projev udušení. K určení, zda se nemoc objevila u kojenců, pomohou tyto příznaky:

 • příznaky charakteristické pro projev běžného nachlazení nebo viru SARS (kašel, rýma, horečka);
 • dochází ke změně hlasu, chrapotu a hrubosti;
 • kašel je suchý, jako štěkání;
 • dýchání je obtížné (je to způsobeno zúžením hrtanu během zánětlivého procesu);
 • dítě nemůže dokončit dech.
Důležité: Příznaky zádi se vyvíjejí poměrně rychle. Komplikace se obvykle projevuje v noci, kdy se hromadí velké množství hlenu v hrtanu a omezuje dýchací průchod. Možná vývoj laryngotracheitidy na pozadí laryngitidy.

Co způsobuje laryngotracheitidu u dětí?

Evgeny Komarovsky vysvětluje, že laryngotracheitida u kojenců je výsledkem všech nachlazení. Neměli byste se ho však bát celého života, protože ne každý z nich má takové následky. Abyste pochopili, odkud falešná záď pochází, měli byste věnovat pozornost několika významným důvodům:

 • Nadměrná tučnost dítěte, obezita, překrmování. Zdá se, že tenké dítě je náchylnější ke všem druhům nemocí, což není případ laryngotracheitidy. U hustého dítěte je hrtan zpočátku pokrytý tukovou tkání, která zužuje průchod vzduchu.
 • Abnormální struktura hrtanu spojená s nepříznivým těhotenstvím, stejně jako s věkem dítěte. Dítě mladší než jeden rok má hrtan vždy užší než starší děti.
 • Časté nachlazení a virové infekce způsobují falešný záď, protože nemoc se nevyskytuje sama;
 • Tendence k alergickým reakcím (nesnášenlivost na drogy, očkování, pachy a další faktory).
Varování Pokud má vaše dítě nachlazení, nezačínejte s léčbou. Použijte přijatelné antivirotika, abyste vyloučili možnost vzniku falešného zádi. Pokud se hlas dítěte stal chraptivým a objevil se suchý kašel, měli byste zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti.

Podívejte se na video z Komarovského o léčbě laryngotracheitidy u kojenců.

Léčivé kroky nebo jak zmírnit ataky u kojenců

Nouzová pomoc při projevech příznaků falešné zádi novorozence může být poskytována doma samotnými rodiči. Dospělí by měli odstranit paniku a strach, představit si, jak dítě uklidnit a jednat v souladu se správným algoritmem, který pediatr Komarovsky doporučuje:

 1. Zajistěte zbytek dítěte, pokuste se ho rozptýlit svou oblíbenou činností nebo hračkou. Když dítě začne kašlat, je lepší nečinit žádnou akci (naklonění, pohyb nebo protřepání).
 2. Pokud dítě není klidné a cítí strach, pak je třeba ho trochu povzbudit a pokusit se odstranit strach jakýmkoliv způsobem, protože to způsobuje svalový křeč a stav je zhoršován.
 3. Dítěti dáváme antipyretika, i když teplota není vyšší než 37 °. Je známo, že se zvýšením tělesné teploty se dýchání stává rychlejším, protože je nedostatek kyslíku.
 4. Rozprašovač může být inhalován ultrazvukovým nebulizátorem. To se ale děje přesně po poklesu teploty. Zahřívání dýchacích cest parou napomáhá vyprazdňování sputu a zlepšuje vykašlávání. Pokud není k dispozici žádné vybavení, můžete se omezit na pití alkalické minerální vody.
 5. Nezapomeňte na čerstvý vzduch. Jeho přístup k dýchacím cestám dítěte, když je záď nezbytná. Nezapomeňte snížit teplotu v místnosti, otevřete okno a větrejte místnost.
 6. Dejte dítěti dostatek nápojů, aby hlen v hrtanu nezhustl. Ujistěte se, že dítě pije v malých doušcích.
 7. Použijte vasokonstrikční kapky na nos, aby dítě mělo možnost dýchat nosem. Naftyzin, Quix, Pinosol jsou vhodné pro děti od šesti měsíců.
Je to důležité! Před příchodem sanitky by měly být všechny tyto manipulace provedeny. Poté se lékaři rozhodnou, zda hospitalizovat dítě, nebo se můžete dostat domů.

Co dávají inhalace pro laryngotracheitidu?

Vdechování léků a olejů se zpravidla používá k léčbě onemocnění horních cest dýchacích. Při laryngotracheitidě může být účinná inhalace při pokojové teplotě. Pro rychlou úlevu od příznaků a zmírnění dýchání u dětí jsou předepsány Ventalin a Dexamethasone.

Pomocí tohoto zařízení dosáhnete rychlého a efektivního výsledku a zároveň eliminujete všechny možné vedlejší účinky a komplikace. Během inhalace dítě nemusí dýchat, protože léky jsou rovnoměrně rozloženy.

Stenování nebo akutní laryngotracheitida může být léčena nebulizátorem v každém věku. Neexistují však žádné kontraindikace, s výjimkou zvýšené teploty. Zařízení je vyrobeno ze spolehlivého netoxického plastu, proto nepoškozuje osobu.

Dětský humor! Manžel si během dne ležel velmi unavený. Průměrný syn opouští místnost a hází svého otce na rozloučenou:
- Spánek, Mozart! Dlouho usnete!
Sen mého manžela zmizel.

Je to důležité! Všechna léčiva jsou předepisována kojencům v dávce odpovídající věku. Proto před použitím výrobků doma pečlivě přečtěte návod.

Kdy nelze opomíjet hospitalizaci?

Akutní stenózní laryngotracheitida u dětí vyžaduje povinnou lékařskou péči profesionální ambulance. Pouze oni určují, zda má být dítě hospitalizováno. To se provádí na základě následujících podmínek:

 • jestliže dítě neodstranilo útok falešné zádi;
 • dítě předčasně váží málo;
 • účinek hormonální terapie není pozorován;
 • vrozená stenóza nebo patologie hrtanu při narození.
Antibiotika pro laryngotracheitidu neplatí, protože je to důsledek ARVI. Nesprávné použití antibakteriálních látek může významně ovlivnit imunitní systém dítěte.

Více informací o laryngotracheitidě říká E. Komarovsky ve svém videu.

Laryngotracheitida při léčbě dětí

Obsah:

Jako většina virových a infekčních nemocí, laryngotracheitida často postihuje děti. Toto onemocnění je zánět hrtanu a počáteční části průdušnice, která se odehrává na pozadí ARVI. Jinými slovy, laryngotracheitida lpí na imunokompromitovaných dětech.

Navzdory tomu, že se jedná o virové infekce, které jsou používány k vyvolání příčin vzniku onemocnění, může se často vyskytovat v důsledku aktivity záškrtových tyčinek, patogenních hub a chlamydií.


Foto: Bakteriální bakterie

Na základě toho, co bylo řečeno, je zřejmé, že pokud laryngotracheitida způsobuje příznaky a léčbu u dětí, o nichž by měli být všichni rodiče informováni, postihuje dítě, měli byste okamžitě navštívit lékaře!

Příznaky onemocnění

Pokud se vyvíjí laryngotracheitida u dětí, jejichž léčba by měla být kompetentní, musíte se podívat na klinický obraz. Než však začnete ukazovat na hlavní příznaky onemocnění, měli byste hovořit o jeho typech.

Akutní laryngotracheitida u dětí a léčba

Akutní forma laryngotracheitidy je obvykle detekována díky přítomnosti tří hlavních rysů:


Foto: Akutní laryngotracheitida

Podle lékařů je nákaza náhle odhalena: dítě se stává neklidným, jeho spánek je narušen a dochází k „kašle“. Na první příznaky, lékaři doporučují, aby dítě teplou koupel nohou a nabízí teplé nápoje, ale je mnohem účinnější uchýlit se k léčení drog. Někdy se léčení provádí v nemocnici.


Foto: Vana na nohy

Před zahájením nemoci by měl odborník pečlivě vyšetřit hrtan dítěte a odlišit nemoc od jiných onemocnění podobné povahy.

Vzhledem k tomu, že akutní laryngotracheitida u dětí a léčba těchto onemocnění je dostatečně závažná, bude lepší být pod lékařským dohledem po celou dobu léčby. Mezi léky používané při léčbě patří:

Stenozní laryngotracheitida u dětí a léčba

Tato forma vzniká v důsledku aktivity chřipkových virů, parainfluenza a adenovirů.

Příznaky stenózní laryngotracheitidy se projevily:

- změna hlasového zabarvení;

- otoky hlenu hlenu;

- Přítomnost sputa v hrtanu;

Zpravidla se útok takové laryngotracheitidy stane náhle, v noci. Dítě je schopno probudit útok silného kašle, po kterém je narušen spánek a vyvíjí se celková slabost.


Foto: Klasifikace akutní stenózní laryngotracheitidy

Tato forma onemocnění je nebezpečná komplikace, z nichž nejznámější je obstrukční bronchitida. Lékaři však také upozorňují na možnost pneumonie, hnisavé meningitidy a bakteriální otitis.

Léčba stenotické laryngotracheitidy zahrnuje umístění dítěte do zdravotnického zařízení. Pacienti jsou zpravidla převezeni na jednotku intenzivní péče, kde dítě zůstává po dobu 2 dnů. Pokud se po této době stav výrazně zlepší, dítě je převedeno na obecné oddělení.

Léčba léky zahrnuje užívání antivirových, imunostimulačních, antibakteriálních léčiv a interferonových léčiv. Spolu s jejich užíváním musí dítě často užívat antihistaminika, kortikosteroidy a diuretika.


Foto: Léčba drogami

Pokud je laryngotracheitida zjištěna u dětí, probíhá také léčba antibiotiky, ale takové rozhodnutí by měl učinit pouze ošetřující lékař, který se řídí výsledky vyšetření.

Laryngotracheitida u dětí: léčba Komarovsky

Navzdory tomu, že Dr. Komarovsky není vždy ve shodě s většinou lékařů, pokud jde o boj proti tomuto nebo tomuto onemocnění, mnozí rodiče považují jeho metody za skutečně správné.

Lékař hovoří o laryngotracheitidě jako onemocnění, které by nemělo být léčeno antibiotiky (pokud je to možné, samozřejmě), ale s přísným klidem na lůžku, bohatým teplým pitím a čerstvým vzduchem. Komarovsky také trvá na včasném přijetí antitusik, ale pouze v případě, že se infekci nepodařilo dotknout se průdušek a vyvinout se do bronchitidy. Ale lékař mluví o užívání antibiotik jako opatření nezbytného pro boj s bakteriální formou.

Komarovsky také říká, že léčba pokročilé laryngotracheitidy si zaslouží zvláštní pozornost. Za tímto účelem je nutné eliminovat vliv nepříznivých faktorů, provádět alkalické inhalace a fyzioterapii a v případě potřeby přidávat antibiotika.


Foto: Alkalická inhalace

Zdravotníci varují před rozvojem blesku laryngotracheitidy u dětí. Aby nezmeškali drahocenný čas, během kterého je možné zabránit vzniku komplikací, měli by se při prvních příznacích onemocnění poradit s odborníkem.

Předložený materiál není doporučením pro léčbu onemocnění. Zvláště špatné jsou vtipy se samoléčbou pro děti. Pouze zkušený specialista dokáže přesně zjistit přítomnost laryngotracheitidy u dětí, jejichž léčba vyžaduje nejrychlejší reakci!

Komarovsky o laryngotracheitidě u dětí

Slabý dětský imunitní systém často selhává a v důsledku toho virové a bakteriální infekce napadají tělo dítěte. Když se zánětlivý proces provádí současně v hrtanu a průdušnici, je u specialisty diagnostikována laryngotracheitida. Vývoj této choroby je zvláště citlivý na děti do 3 let.

Laryngotracheitida u dětí Komarovsky vyzývá k léčbě ne antibiotiky, ale více benigními metodami. Antibiotická léčba infekcí virového původu je neúčinná a někdy dokonce nebezpečná.

Co je laryngotracheitida

Laryngotracheitida je zánětlivý proces sliznice hrtanu a průdušnice. Obvykle se vyskytuje jako komplikace zimy. Laryngotracheitida Komarovsky popisuje jako onemocnění, které se nevyvíjí nezávisle. Pro jeho výskyt jsou zapotřebí tlakové faktory ve formě virových patogenů. Za prvé, dítě je infikováno patogenní mikroflórou a pak se infekce šíří do okolních tkání. Zánětlivý proces nabývá hybnosti, což vede k onemocnění - laryngotracheitidě. Bakteriální choroby jsou méně časté než virové. Tato forma onemocnění je obtížnější. Při léčbě použitých antibakteriálních léčiv.

Laryngotracheitida bez teploty je možná pomocí jednoduché formy. Pokud má nemoc příznaky akutní formy, může se teplota zvýšit nad normální hodnotu. Existuje také řada dalších výrazných příznaků, které indikují vznik a progresi onemocnění. Jsou spojeny s bolestmi v krku, charakteristickým kašlem a dušností.

U kojenců by měla být léčba laryngotracheitidy na doporučení Dr. Komarovského pod přísným dohledem specialisty.

Kořenové příčiny a symptomy

Co způsobuje laryngotracheitidu? V první řadě - přítomnost zánětlivého procesu, často způsobeného virovou, méně často bakteriální infekcí. Komarovsky laryngotracheitida způsobuje následující počet zjevných a skrytých faktorů, kvůli kterým se nemoc vyskytuje a postupuje.

 1. Zřejmé důvody jsou charakterizovány zánětlivými procesy již vyskytujícími se v těle dítěte:
 • akutní virové infekce (chřipka, rhinovirus, adenovirus) a zánět sliznice horního dýchacího traktu (angína, sinusitida, rinitida, faryngitida);
 • alergické reakce, včetně chronických alergií;
 • infekce bakteriální patogenní mikroflórou (streptokoky, stafylokoky).
 1. Skrytá znamení - hromadit se a nakonec projevit se ve formě neduhů:
 • snížení imunitního systému dítěte;
 • vrozená abnormalita ve struktuře hrtanu;
 • nadváha - tuková tkáň je ještě zúženější a tak oteklý dýchací systém dýchacího ústrojí dítěte, což ztěžuje dýchání;
 • nepříznivé podmínky: častá přítomnost dítěte v místnosti s vůní barvy, chemikálií, tabákového kouře nebo prachu.

Je důležité, aby rodiče znali řadu příznaků, které indikují nástup laryngotracheitidy u dětí. To umožní včas reagovat a požádat lékaře o pomoc, aby nedošlo k zahájení nemoci.

Celkové symptomy vznikající laryngotracheitidy jsou následující.

 1. Obtížné dýchání s charakteristickým dýchavičností.
 2. Huskyho hlas kvůli edému hrtanu a hlasivkám.
 3. Štěkání kašle, projevuje se ve formě útoků.

Huskyho hlas - to je první zvon, který indikuje výskyt laryngotracheitidy u dítěte.

Dr. Komarovsky popisuje laryngotracheitidu, její příznaky a léčbu u dětí do 6 let věku: silná bolest v krku s kašlem bez štuku. Vzhledem k otoku hrtanu je dýchání obtížné. Symptomy jsou akutní v noci. Léčba laryngotracheitidy u dítěte podle Komarovského by měla být komplexní, bez použití antibiotik, pokud je zánětlivý proces virové povahy.

Za jakých příznaků laryngotracheitidy je třeba, aby rodiče zavolali sanitku nebo si dítě nechali vzít na specialistu?

 1. Drsné sípání, hlučná inhalace, výdech, v intervalech mezi kašlem.
 2. Neustálý štěkavý kašel. Dítě nemá čas se nadechnout.
 3. Modré nebo blanšírující se kolem rtů.
 4. Křídla nosu silně nabobtnají, když dítě kašle nebo dokonce jen dýchá.

Tyto příznaky mohou znamenat záchvat laryngospasmu, který vede k částečnému nebo úplnému udušení. Dávejte pozor na známky takových vážných následků.

Druhy laryngotracheitidy u dětí

Existují následující typy laryngotracheitidy u dítěte.

 1. Akutní forma laryngotracheitidy, ke které dochází v důsledku ARVI.
 2. Psevdokrup - otok hrtanu způsobený zánětlivým procesem nebo alergickou reakcí.
 3. Laryngotracheitida stenotická. Jedná se o další fázi onemocnění po akutní formě onemocnění nebo v případě poškození hrtanové tkáně.

Laryngotracheitida u dětí a léčba podle Komarovského pro některý z typů nemocí, vzhledem k hlavnímu pravidlu - žádná samoléčba. Dítě potřebuje odbornou pomoc s každým ze symptomů, bez ohledu na složitost konkrétního případu, aby se zabránilo komplikacím a nepříznivým účinkům. Je důležité, aby to rodiče měli na paměti při rozhodování: kontaktovat specialistu, když se objeví první známky nebo odložit a učinit to sami.

První pomoc pro dítě s komplikacemi

Uvažujme o existujících stadiích nemoci s charakteristickými příznaky, abychom podrobněji analyzovali první pomoc dítěti.

 1. Ospalost, náladovost, mírné zvýšení teploty, chraplavý hlas a štěkavý kašel - dysfonní stadium. Doba trvání do 3 dnů.
 2. Hlučné dýchání, edém hrtanu, kašel není tak hlasitý, ale těžký, světle modrý v oblasti kolem rtů a na prstech - stenotická fáze.
 3. Nepravidelné, - pulzní dýchání, slabý puls, nízký tlak a prudká změna pleti dítěte. Lumen v hrtanu se zužuje na minimum. Dítě nemá dostatek vzduchu, dusí se. Asfyxie může být smrtelná.

Doporučení pro první pomoc dítěti s laryngotracheitidou, kdy se onemocnění stává akutním.

 1. Zavolej sanitku nebo vezmi dítě k lékaři při prvním znamení udušení.
 2. Dítě nemůže být ve vodorovné poloze. Je nejlepší, aby ho rodiče drželi v rukou a kontrolovali situaci.
 3. Před poskytnutím kvalifikované lékařské péče je důležité odvrátit dítě od problému. Vzhledem k tomu, hysterie zhoršuje příznaky onemocnění. Rodiče musí také udržet klid, jejich zkušenosti ovlivňují stav dítěte.
 4. Poskytuje přístup k kyslíku v místnosti, kde je dítě.
 5. Pokud je pozorováno přehřátí těla dítěte, je nutné použít přípravky pro normalizaci tělesné teploty - antipyretika (Panadol, Nurofen, Efferalgan).
 6. Pro snížení edematózního syndromu stojí za to dávat dětem antihistaminikum („Loratadine“).

Dr. Komarovsky ve svém videu o laryngotracheitidě podrobně vypráví o první pomoci dítěti s komplikacemi zánětlivých procesů.

Farmaceutické přípravky pro léčbu

Všechny léky pro léčbu laryngotracheitidy u dětí předepisuje specialista.

 1. Antivirová léčiva: Viferon, Grippferon.
 2. Penicilinová skupina antibiotik je předepsána pouze lékařem pro bakteriální zánět: Summammed, Augmentin.
 3. Antihistaminika pro zánět a otok hrtanu: Zyrtec, Zodak.
 4. Suspenze pro inhalaci nebulizátorem pro zmírnění kašle: Berodual, Dexamethasone, Pulmicort.
 5. Expektoranty, které snižují viskozitu sputa: „Lasolvan“, „ACC“.
 6. Antihistaminika pro úlevu dýchacích cest: „Loratadin“, „Suprastin“.
 7. Nosní kapky k obnovení nosního dýchání: Otrivin, Nazivin.

Inhalace jako způsob terapie

Inhalace je důležitá metoda komplexní léčby laryngotracheitidy u dětí. Dr. Komarovsky se na to zaměřuje a navrhuje používat bezpečné a spolehlivé zařízení pro inhalaci - nebulizátor. Inhalační léčba s použitím alkalických roztoků, suspenzí a léčivých léků vykašlávání vám umožňuje působit přímo na ohnisko zánětu.

Doporučení pro inhalační procedury s použitím nebulizátoru pro laryngotracheitidu u dítěte:

 • Je důležité vědět, že dítě dobře snáší léky a bylinky používané při inhalaci, jinak se stav dítěte může zhoršit jinými problémy;
 • není možné provést zákrok ihned po jídle nebo dokonce i po nejjednodušší fyzické aktivitě, tělo dítěte by mělo být v klidném stavu;
 • po vdechnutí se také zdržujte přijímání tekutiny, jídla a chůze po čerstvém vzduchu po dobu nejméně půl hodiny;
 • Při inhalaci dodržujte kvantitativní poměry suspenze, fyziologického roztoku a bylin.

Principy léčby laryngotracheitidy u dětí, názor Komarovského

Když dítě onemocní laryngotracheitidou, rodiče jsou toho názoru, že takové onemocnění musí být léčeno antibiotiky. Názor Dr. Komarovského je však jiný. Pediatri tvrdí, že onemocnění vyvolané viry a ne bakteriemi nemůže být eliminováno pomocí antibakteriálních látek. Protože tato léčba je nejen zbytečná, může také poškodit tělo dítěte.

Komarovsky dává následující doporučení rodičům, jejichž dítě má laryngotracheitidu:

 1. V místnosti, kde je nemocné dítě, je důležité sledovat úroveň vlhkosti a teploty. Vzduch by měl být s dostatečnou vlhkostí - indikátor 60-70%. Teplota v rozmezí 18 až 20 ° C. Takové podmínky snižují podráždění krku dítěte. Pro čerstvý vzduch je důležité otevřít okno, přirozeně bez průvanu. Často je nutné provádět mokré čištění. Odstraňte přítomnost předmětů sbírajících prach (koberce, záclony). Můžete také použít dobrý zvlhčovač vzduchu.
 2. Pitný režim - předpoklad pro rychlé uzdravení dítěte. Kapalina by měla být teplá, ne horká. Vylučte nápoje, které dráždí sliznici hrdla. Voda, bylinné čaje, ovocné nápoje a ovocné nápoje s ovocem a ovocem, bez přidávání cukru.
 3. Je důležité umýt nosní dutinu světelnými roztoky: fyziologický roztok nebo fyziologický roztok. Tak dítě bude dýchat snadněji. Frekvence procedury je 3-4 krát denně.
 4. Pokud má dítě zvýšenou teplotu, je nutné použít antipyretika, ale pouze když teploměr ukazuje čísla 38, 5 ° C a vyšší.

Pokud je dítě již nemocné s laryngotracheitidou, je důležité okamžitě vyhledat pomoc pediatra, sledovat předepsaný průběh léčby a obecně dodržovat doporučení lékaře pro obnovu imunitního systému těla dítěte. Aby se zabránilo onemocnění, odborníci, včetně Dr. Komarovského, doporučují, aby byla dodržena preventivní opatření. Pro snížení počtu nachlazení v období dětství je třeba dítě od mladého věku zmírnit.

Okamžitě reagujte na jakékoliv zánětlivé procesy v těle dítěte: komplexní léčbu, abyste se vyhnuli chronickým onemocněním a komplikacím. Zahrnout do denní rutiny fyzické aktivity dítěte a chodí na čerstvém vzduchu k posílení vlastností imunitního systému. Dodržujte hygienická pravidla v místnosti: časté mokré čištění, větrání, kontrola vlhkosti a teploty v místnosti. Rodiče by svým příkladem měli ukázat dítěti, že správná cesta ke zdraví je zdravý životní styl.