Léčba rýmy u dětí lidových prostředků doma

Děti kvůli relativní slabosti své imunity často trpí chladem. Rýma může být nazývána jedním z nejběžnějších onemocnění dětí. Někdy nemoc má zjevné důvody, někdy nos „leží“ u dítěte, které vypadá naprosto zdravě, a kromě porušení nosního dýchání nejsou žádné další stížnosti. Rodiče však chtějí co nejdříve pomoci dítěti. Není vždy možné poradit se s lékařem, protože poliklinika nefunguje o víkendech a svátcích. A zavolat sanitku se stížnostmi na zimu se nepřijímá.

Je nebezpečné a riskantní předepisovat dětem léky samy o sobě, zejména pokud jde o malé batole. Pomoci rodičům mohou přijít lidové prostředky, které pomáhají zbavit se zimy poměrně rychle.

Proč se objeví rýma

Rýma (rýma) je obtížné zvážit jako nezávislé onemocnění, obvykle je projevem různých poruch v těle. Nos přestane dýchat částečně nebo úplně se zánětem sliznic tohoto orgánu. Nejčastěji je to důsledek odporu vůči patogenům a virům.

Jak víte, viry vstupují do těla hlavně přes dýchací systém. Nos je první obrannou linií, nejčastěji se útočníkovi podaří jít dále - do nosohltanu, do hrtanu. V tomto případě je zánět sliznice pokusem těla nepromeškat škodlivé činidlo dále.

Uvolnění programu Dr. Komarovského o příčinách a metodách léčby dětské rinitidy si můžete prohlédnout v dalším videu.

Ale stejný chřipkový virus je vdechován vzduchem několika lidmi najednou. Ale ne každý onemocní. Rýma začne nebo ne, závisí nejen na stavu imunity dítěte. Vývoj rýmy je značně ovlivněn různými faktory, jako je prašný nebo znečištěný vzduch, hypotermie.

Existuje další typ rýmy - neinfekční. To zahrnuje nazální kongesci s alergiemi (alergickou rýmou) a vazomotorickou rýmou (spojenou s poruchami procesů v autonomním nervovém systému). Vznikají poněkud odlišně v důsledku zúžení lumenu krevních cév v reakci na patologii antigenu nebo vaskulárního nervu.

Akutní rýma - vyskytuje se jako reakce na virus (méně často - na bakterie). S ním je otok sliznic poměrně silný a postihuje obě poloviny nosu. S ním se dítě může setkat se zvýšeným slzením, zarudnutím křídel nosu a uvolněním tekutého hlenu, lidé říkají, že „proudí z nosu“.

Pokud je takový výtok ošetřen nesprávně nebo vůbec, po 3-4 týdnech bude proces chronický. S ním zůstane nos po dlouhou dobu plněný, vůně dítěte se znatelně sníží, výtok z kapaliny se přemění na tlusté, někdy hnisavé, sliznice někdy vyschne a v nosních průchodech se vytvoří kůry.

Porušení nosního dýchání u dětí se vyskytuje při různých onemocněních:

 • SARS a chřipka.
 • Šarlatová horečka.
 • Spalničky
 • Alergie.
 • Vegetativní dystonie.
 • Proliferace mandlí (adenoidy).
 • Jiné nemoci.

Rýma u dítěte může snadno, nebo může být doprovázena horečkou, sníženou chutí k jídlu, bolestmi hlavy a těžkou celkovou slabostí. Jaký druh příznaků bude doprovázet rýmu, nelze předvídat, vše čistě individuálně.

Když lidové metody nemohou dělat?

Rýma sama o sobě není pro dítě nebezpečná. Ale jeho důsledky mohou být docela závažné. Jedná se o sinusitidu, sinusitidu, meningitidu, zánětlivé procesy ve vnitřním uchu a v důsledku toho úplnou nebo částečnou ztrátu sluchu, encefalitidu a řadu dalších nepříjemných diagnóz. A protože existují indikace k okamžité léčbě lékaře, když rýma:

 • Pokud má nosní výtok u dítěte šedozelenou nebo zelenou barvu a velmi nepříjemný zápach. To může znamenat závažnou bakteriální infekci. Tento stav vyžaduje včasné jmenování antibiotik.
 • Pokud má dítě kromě zimy bolesti v čelní oblasti, pod očima, v oblasti nosních dutin. To může být příznak sinusitidy, zánětu sluchu. V této situaci dítě nepotřebuje cibulové kapky v nose, ale závažnou léčbu s použitím antimikrobiálních látek, hormonálních a protizánětlivých léčiv.
 • Pokud po poranění hlavy nebo pádu má dítě ucpaný nos a jasný výtok kapaliny, mělo by být okamžitě přemístěno do nemocnice! Tyto příznaky mohou znamenat porušení aktivity mozku, takový stav vyžaduje včasné vyšetření a hospitalizaci.
 • Pokud se při vyprazdňování hlenu v hlavě zchladí u dítěte, jsou vidět viditelné nečistoty krve, krve nebo sraženin. To může znamenat traumatickou povahu rýmy, cizího tělesa v dýchacích orgánech, je třeba dítě vyšetřit co nejdříve.

Efektivní lidové prostředky

Ve většině případů akutní infekční rýmy může být dítě účinně asistováno při použití alternativní medicíny.

Čerstvé zeleninové šťávy

Nejoblíbenější způsob, jak rychle vyléčit nosní přetížení, je upustit cibulovou šťávu na dítě. To provedete tak, že na jemném struhadle nanesete cibuli, vytlačíme kaši kusem gázy a zředíme výslednou šťávu na polovinu fyziologickým roztokem nebo převařenou vodou. Cibule může být od 2 do 6 krát denně.

Takový recept není vhodný pro děti, které ještě nezměnily 2 roky, protože cibulová šťáva, dokonce i naředěná, působí poměrně agresivně a může způsobit popáleniny jemných sliznic dětí. Děti od 5 do 6 let mohou přidávat med do kapek cibule, což bude mít další protizánětlivý účinek.

Děti do 2 let mohou být opatrné, aby do jejich nosu odkapaly řepu nebo mrkvovou šťávu. K tomu použijte odšťavňovač nebo jemný struhadlo a kus gázy pro vytlačení šťávy, zřeďte ji vařenou vodou na polovinu a odkapávejte 1-2 kapky do každé nosní dutiny až 5x denně. Když pohřbívají děti mohou udusit, je lepší položit malé vatové šálky ponořené v řepné šťávě v obou nosních průchodech.

Olejové směsi

Dobrý účinek při běžném nachlazení dává léky, které jemně působí na nosní průchody. Patří sem směsi, které zahrnují olej - slunečnice, lněné semínko, vazelínu.

Oblíbený recept je založen na míchání jemně nasekaných 2-3 stroužků česneku s 30 ml slunečnicového oleje. Infuze léku by měla být nejméně 10-12 hodin, pak kmen a kapat do nosu dítěte 1-2 kapky 3 krát denně. Tento recept nelze použít k léčbě rýmy u dětí mladších 6-7 let.

Další účinný způsob, jak zmírnit ucpání nosu, je založen na oleji z rakytníku řeckého s míchanou šťávou měsíčku. Tento recept lze aplikovat i na malé děti, které ještě nedosáhly věku 3 let. Složky se mísí v polovině. Výsledná olejová směs nemusí kapat do nosu, stačí ji namočit vatovými tampony, které ležely v nosních průchodech půl hodiny. Postup se opakuje 3x denně.

Děti nad 5 let mohou do výtoku promíchat směs dvou olejů, tymiánu a olivového oleje. Poměr stran -1: 1. Musíte kapat dvakrát denně, 2-3 kapky do každé nosní dírky.

Rostliny

Mezi pokojovými rostlinami, které jsou schopny rychle se vypořádat s chladem, je vůdce aloe. Šťáva z této rostliny má antimikrobiální účinek, změkčuje sliznici, zmírňuje opuch. Chcete-li připravit kapky, musíte snížit jeden masitý aloe list, vytlačte šťávu z ní. Výslednou kapalinu smíchejte s kapkou medu a kapejte do nosu dítěte jednou denně, nejlépe před spaním.

Pro pomoc dítěti, kterého zavalil do nosu, přijde třezalka tečkovaná. Suchý sběr této léčivé rostliny (1 čajová lžička) se smíchá se sklenicí vařené vody a vaří se ve vodní lázni čtvrt hodiny. Ochlaďte, protáhněte několik vrstev gázy. Kapalinu pohřbte v nose dítěte od dvou let a starší ne více než 4krát denně.

Zahřívání

Čerstvě vařená kaše jáhly musí být ochlazena do teplého stavu, aby se z ní vytvořily malé kuličky, vložily se do tkaniny a aplikovaly se na oblast čelistních dutin. V některých receptech místo kaše je vařené kuřecí vejce. Jemně se „navíjejí“ na nos, dutiny, čelo nad nosem nosu.

Inhalace

Vdechování par léčivých bylin a éterických olejů vám umožní rychle se vyrovnat s chladem. Nejúčinnější postupy jsou založeny na olejích z borovice a eukalyptu, jedle. Šalvěj, heřmánek, lékárna, měsíček jsou vynikající jako suroviny pro inhalaci. Vdechnutí může být prováděno přes nádobu s horkým odvarem bylin, které přidají několik kapek oleje. Je však lepší, když máte doma speciální zařízení - inhalátor nebo nebulizátor. Bude tedy možné se nebát, že dítě se silným vdechnutím dostane páry na sliznice dýchacích orgánů.

Kloktá

Pro opláchnutí nosu chladem můžete použít běžnou sůl. K tomu by měla být lžíce soli rozpuštěna v půllitrové nádobě s převařenou vodou. Solný roztok by měl několikrát denně opláchnout nosní cesty, což vám umožní odstranit otok a obnovit nosní dýchání.

Nebezpečí samoobsluhy

Rodiče, a to i velmi pozorní, kteří jsou fascinováni přípravou nosních a nosních kapek ze zeleniny a ovoce, si nemusí všimnout důležitých klinických projevů, když se povaha nachlazení začíná měnit. Nemohou si tedy všimnout přechodu na novou etapu v čase, který později ovlivní dobu léčby běžného nachlazení dítěte, protože lékaři budou muset léčit závažné komplikace běžné rýmy poměrně tradičními metodami.

Matky často vytrvale léčí nachlazení u dítěte, ale na žádné léky neexistuje žádná reakce.

Faktem je, že je obtížné diagnostikovat alergickou rýmu doma. A šťáva zeleniny v nose pouze zvýší otok dýchacích orgánů, protože obsahují také alergeny. Co říci o kapkách s medem!

Co dělat

 • Není možné provádět jakékoli zahřívání s hnisavým výtokem z nosu a podezřením na sinusitidu. Teplo v této situaci může tento problém zhoršit, zánět zesílí. Také oteplování je přísně kontraindikováno při zvýšené tělesné teplotě.
 • Nemůžete slepě důvěřovat všem receptům, které zveřejnili „znalí“ lidé z běžného nachlazení. Tak, maminky, které radí ostatním rýmu, aby si umyly nos dětem zevnitř mýdlem, riskují zdraví jejich dítěte. Prací mýdlo, dopadající na zanícené sliznice, dráždí je a vyvolává další šíření infekce.
 • Pozitivní účinek mýdla, o kterém píší, může být úsek, který vysvětlí stejný dráždivý účinek. Dítě začne kýchat z mýdla, během tohoto reflexu hlen odchází rychleji. Pak se však přetížení jistě vrátí a rýma může být ještě silnější.
 • Při umístění turundy a bavlněných kuliček s lékem do nosu dítěte by neměly být příliš malé, aby je dítě náhodně nevdechlo.

Tipy

 • Před instilací všech prostředků do nosu byste měli připravit sliznici a provést předběžné opláchnutí. Teprve pak je možné připravit přípravu, jak lékařskou, tak i národní.
 • Pokud dítě často trpí chladem, musíte věnovat pozornost stavu klimatizace v bytě, kde žije. To může být příliš suché, sliznice uvnitř nosu vysychá a zánět začíná. Větrejte dům častěji, mokré čištění, zvlhčování vzduchu. K tomu si můžete koupit zvlhčovač nebo pravidelně zavěsit mokré ručníky přes baterie. Nejlepší ukazatele pro zdraví dětí jsou: teplota vzduchu je asi 19 stupňů, vlhkost je asi 60%.
 • Při léčbě nachlazení u dítěte je nutné mu poskytnout bohatý teplý nápoj. To je nezbytné, aby sliznice nosu, které jsou již zapálené, vyschly méně.
 • Výtok z nosu u dítěte není důvodem, proč nechodíte. Za každého počasí, dokonce i v dešti (pod deštníkem), můžete dělat malé procházky venku, protože čerstvý vzduch je velmi důležitý pro dýchání nosem.
 • Neomezujte dítě v pohybu. Pokud chce, nechte ho běžet a skákat, aktivní pohyby zlepšují přívod krve do těla, včetně nosní sliznice.
 • V léčbě alergické rýmy jsou lidové prostředky nežádoucí, téměř všechny mohou být také alergeny. Je důležité odstranit hlavní antigen, proto je lepší jít do nemocnice, kde provedou speciální test (stěr z nosu).
 • Není nutné léčit lidové léky a vazomotorickou rýmu, protože její příčiny jsou zakořeněny v poruchách cévních nervů, bylo by lepší, kdyby s touto formou rýmy bylo dítě léčeno pod dohledem lékaře.

Než začnete léčit své dítě zima s lidovými prostředky, zejména není ještě 1 rok starý, poraďte se se svým lékařem, protože i zdánlivě neškodné bylinné přípravky, které jste si připravili, mohou poškodit vaše dítě.

Rýma u dítěte: symptomy a léčba

Rýma je zánět nosní sliznice v akutní nebo chronické formě, charakterizovaný nosním hlenem a sníženým dýcháním nosem. Jedná se o poměrně běžnou nemoc: představuje až 30% všech ORL onemocnění u dětí.

Neexistuje žádná věková hranice, děti mohou onemocnět od prvního měsíce života. Rinitida může být opakována opakovaně. Některé děti předškolního věku trpí 4 až 10krát ročně. Může se objevit současně se zánětem hltanu - rhinofaryngitida.

Klasifikace

Forma rýmy je akutní a chronická.

Vzhledem k výskytu izolované rýmy:

V době výskytu se rozlišuje sezónní, epizodická, perzistující rýma.

Důvody

Rýma u mladých pacientů může být nezávislé onemocnění nebo jeden ze symptomů mnoha infekčních onemocnění: záškrt, spalničky, meningokoková infekce, parainfluenza, šarlatová horečka, chřipka atd. Viry i bakterie mohou působit jako patogeny rýmy. Často existuje virová povaha rýmy.

 • rhinovirus;
 • virus chřipky;
 • rinosyncytiální viry;
 • parainfluenza virus;
 • enterovirus;
 • adenovirus.

Rýma bakteriální povahy je způsobena chlamydií a mykoplazmami (ve vzácných případech), častější kohoutkovou flórou (streptokoky, stafylokoky, pneumokoky). Rýma může být také způsobena specifickým patogenem (gonococcus nebo tubercle bacillus) nebo plísněmi.

Sliznice nosu je normální - důležitá bariéra pro mikroorganismy na cestě do dýchacích orgánů. Viry a bakterie jsou obaleny hlenem, který je vylučován speciálními sliznicemi a poté odstraněn pomocí epitelových buněk.

Při nepříznivých podmínkách (prašnost, suchost, nízká teplota vzduchu atd.) Jsou ochranné funkce sliznice výrazně sníženy nebo zcela ztraceny. V důsledku toho viry volně pronikají do slizničních buněk, rozmnožují se tam a způsobují buněčnou smrt. K procesu může být také připojena bakteriální flóra.

Častý rozvoj rýmy u dětí přispívá k:

 • selhání imunitního systému;
 • úzké nosní průchody;
 • rychlý rozvoj edému sliznice, což dále komplikuje odtok hlenu;
 • neschopnost malých dětí foukat nos.

Následující predispoziční faktory snižují ochrannou funkci sliznice:

Příčinou alergické rýmy je vystavení alergenu (pyl rostlin, prach, zvířecí chlupy atd.).

Příznaky

Inkubační doba trvá několik hodin až 4 dny. V klinickém obrazu akutní rýmy jsou 3 fáze procesu:

 • stupeň podráždění: kongesce nosu, otok, suchost a zarudnutí sliznice v nosní dutině;
 • serózní stadium: nosní průchody jsou významně narušeny, hojný průsak tekutin z nosu (rhinorrhea), kýchání, slzení, konjunktivitida;
 • stádium mukopurulentního výboje: do 5. - 7. dne výtok zhustne, stane se žlutozeleným a postupně zcela zmizí.

Při šíření zánětu hltanu (rhinofaryngitida) dochází k zarudnutí hrdla, bolestivému hrdlu a kašli. U některých dětí s rýmou stoupá teplota, zaznamenává se obecná malátnost. Starší děti mají bolesti hlavy, zhoršení nebo ztrátu čichu. Kvůli zhoršenému nosnímu dýchání trpí spánek, dítě může odmítnout jíst. Onemocnění trvá 7 až 14 dní a v nekomplikovaných případech končí zotavením.

Vlastnosti rýmy u kojenců

Akutní rýma u dětí v prvním roce života je nejobtížnější, zejména u předčasně narozených dětí: mají častější symptomy a častěji se vyskytují komplikace. Úzké nosní průchody a malý objem dutin v nose přispívají k výraznému narušení nebo úplnému zastavení dýchání nosem i při mírném otoku sliznic.

V důsledku toho je sání obtížné nebo nemožné, spánek je narušen. Dítě je úzkostné, horečka je označena; dítě má časté a mělké dýchání v ústech. Přispívá k aerofágii (polykání vzduchu), akumulaci dyspeptických projevů (volná stolice, zvracení), dítě nepřidává ani neztrácí hmotnost.

Prodloužené respirační selhání přispívá k rozvoji hypoxie (hladina kyslíku v tkáních). Aby se usnadnilo dýchání, dítě tlačí hlavu dozadu - objeví se falešný opisthotonus (křečovité držení těla s ostrým obloukem hřbetu), je tu napjatá velká pružina, někdy křeče.

Vzhledem k náchylnosti k generalizaci zánětu je rýma u kojenců často doprovázena stomatitidou, faryngitidou, otitidou a někdy i zánětem dolních dýchacích cest - tracheobronchitidou a pneumonií. Často se u dětí vyvine dakryocystitida (zánět slzného vaku) s hnisavým výtokem z očí.

Vlastnosti akutní rýmy u starších dětí

Ve vyšším věku je průběh rýmy charakterizován rychlým vývojem procesu. První stížnosti jsou pálivý pocit, lechtání v nose, následované nazální kongescí, slzením, kýcháním, nízkým čichem, bolestí hlavy. Hojný výtok sliznice způsobuje podráždění kůže v horním rtu v blízkosti nosních průchodů s výskytem bolestivých mikrotrhlin.

Narušení výtoku z nosní dutiny přispívá k vrstvení bakteriální infekce, o čemž svědčí změněný charakter výboje (zakalený, žluto-zelený). Do této doby se zlepšuje blahobyt dítěte, usnadňuje se nosní dýchání a zotavení začíná v sedmém až osmém dni.

Příznaky chronické rýmy u dětí

U dětí existují takové druhy chronické rýmy:

 • katarální;
 • hypertrofní (polypous, edematózní a fibrózní formy);
 • vazomotorický;
 • atrofický;
 • alergické.

Chronická katarální rýma podobá se akutní formě onemocnění, ale s méně závažnými symptomy.

 • téměř konstantní výtok z nosu sliznice (nebo mukopurulentní) výtok;
 • nazální kongesce (vznikající v jednom nebo druhém nosním průchodu);
 • občasné potíže s dýcháním nosu;
 • kašel, když hlen teče v zadní části krku.

Projevy chronická hypertrofická rýma u dětí jsou:

 • perzistentní, silně narušené dýchání nosem;
 • bolesti hlavy;
 • zhoršený čich;
 • snížená ostrost sluchu;
 • změna hlasu;
 • zvýšená únava;
 • nízká výkonnost školy.

Chronická vazomotorická rýma častěji dochází ve školním věku. Je to důsledek poškození krevních cév a periferního nervového systému.

Vyznačuje se:

 • paroxyzmální rýma s porušením dýchání nosem, hojným odtokem nosního hlenu a slzením;
 • paroxyzmální kýchání;
 • zarudnutí obličeje;
 • nadměrné pocení
 • bolesti hlavy;
 • často se vyskytující parestézie (necitlivost, procházení, snížení citlivosti kůže).

Nástup rýmy je spouštěn nějakým druhem dráždivého - nervového přepětí, teplotních změn atd.

Chronická atrofická rýma u dětí se vyskytuje vzácně a je charakterizován vývojem plodné koryzy (Ozeny).

Typické projevy ozeny:

 • tvorba v nosní dutině hrubých krust s nepříjemným zápachem;
 • nepříjemná suchost v nose;
 • nosní krvácení;
 • porušení dýchání nosem;
 • vyprazdňování ve formě viskózního stavu, s obtížným odebíráním hlenu.

Při přechodu atrofického procesu na kostnaté stěny nosní dutiny se může měnit tvar nosu (deformace jako „kachní nos“).

Diagnóza rýmy

Diagnostika a léčba rýmy se zabývá pediatrickou ORL. Diagnóza je prováděna s ohledem na stížnosti rodičů nebo dětí, kontrolní data (rinoskopie a faryngoskopie) a výsledky dalších vyšetření. Pokud je to nutné, může lékař provést endoskopické vyšetření nosní dutiny, předepsat rentgenové vyšetření (rentgenové vyšetření k vyloučení sinusitidy), laboratorní vyšetření (cytologické, bakteriologické, virologické), konzultaci s alergikem.

Léčba rýmy u dětí

Léčba dětí s rýmou se nejčastěji provádí doma. Hospitalizace může vyžadovat:

 • v případě nemoci dítěte v prvních 6 měsících života;
 • s vysokou horečkou a konvulzivní připraveností;
 • s těžkou intoxikací nebo respiračním selháním;
 • s hemoragickým syndromem;
 • s rozvojem komplikací.

Léčba by měla začít od prvních dnů nemoci. Měla by být komplexní a zahrnovat tyto složky:

 1. Vliv na patogen - použití antivirotik a antibakteriálních látek. Antivirová léčiva jsou účinná v prvních 3 dnech nemoci. Pokud není pochyb o virové povaze rýmy, jmenuje se Anaferon, Viferon. U kojenců je předepisován rekombinantní interferon-alfa, Arbidol se používá od 3 let věku (aktivuje syntézu vlastního interferonu).
 2. V případě bakteriální rýmy je žádoucí předepsat antibiotikum s ohledem na citlivost izolovaného mikroorganismu (podle výsledků bakteriologického výzkumu). Antibiotika jsou indikována, pokud má dítě chronická onemocnění (angína, sinusitida atd.). Lze použít lokální antibiotika: Fusafungin ve formě inhalace, starší děti, sprej Bioparox, sprej Isofra, mast Bactroban. Antibakteriální léčiva se používají po dobu nejvýše 10 dnů.
 3. Čištění (sanitace) nosních cest z hromadění hlenu se provádí u malých dětí pomocí injekční stříkačky nebo speciálního sání.
 4. Inhalace: nejlepší možností je použít nebulizátor. Minerální alkalická voda (jako Borjomi), roztok sody, éterické oleje atd. Se používají pro inhalace, od 2 let můžete použít tužku „Balsam Golden Star“, „Doctor IOM“,
 5. Vakokonstrikční nosní kapky: Otrivin, Nazivin, Nafazolin, Oxymetazolin atd. Se používají v pediatrické praxi, koncentrace roztoku a dávkování kapek závisí na věku dětí. Kapky nelze aplikovat déle než 5 (maximálně 7) dnů (!). Kapky nemají žádný vliv na příčinu nemoci, zmírňují otoky a dělají dítě lépe.

Použití nosního spreje se nedoporučuje dětem v prvních 2 letech života z důvodu rizika respiračního selhání způsobeného reflexním spazmem glottis. Rodiče by měli být schopni správně pohřbít nosní kapky. K tomu by měla být hlava dítěte mírně vychýlena dozadu, odkapána do jednoho nosního průchodu, a pak s hlavou dolů zatlačte křídlo nosu na nosní přepážku prstem. Také kapejte do druhého nosního průchodu.

 1. Symptomatická léčba: antipyretika pro vysokou horečku (Nurofen, Panadol, Paracetamol atd.), Antitusikum a expektoranci v přítomnosti kašle („Doctor IOM“, sběr hrudníku, elixír Bronhikum, atd.). Děti po 3 letech jsou prováděny rušivými procedurami: hořčičnými ponožkami (suchý hořčičný prášek se nalije do ponožek), koupelemi s hořčicovou nohou (1 lžíce hořčičného prášku se přidá do 5 litrů vody o teplotě 37–38 ° C).
 2. Fyzioterapeutické postupy: UV (tubus-quartz), endonasální elektroforéza, ultrafonoforéza, UHF, parafínová terapie.

Léčba rýmy může být prováděna homeopatickými léky, ale dětský homeopat si musí zvolit lék na tuto léčbu a jeho dávkování.

U chronické rýmy je nejdůležitějším bodem léčby odstranění příčiny, která podporuje zánět. To může být chirurgický zákrok (odstranění polypů, adenoidů, resekce zakřivené přepážky, kryodestrukce sliznice během její hypertrofie atd.).

Při vazomotorické rinitidě se provádějí intra-nazální blokády (s roztokem novokainu s hydrokortisonem), magnetickou terapií, laserovou léčbou a dalšími metodami.

Může být použit pro rinitidu ke zmírnění pohody, snížení projevů nemoci a posílení obranyschopnosti těla, masáže bioaktivních bodů. Masáž je k dispozici pro starší děti. Drží se dvěma ukazováčky. Symetrické body jsou masírovány rotačními pohyby v následujícím pořadí:

 • body ve výklencích křídel nosu;
 • 2 body na horním rtu pod nozdrami;
 • na konci nosu (jedním prstem);
 • na nosu ze dvou stran v rozích očí;
 • 2 body na vnitřních okrajích obočí;
 • na týl na obou stranách;
 • na základně druhého (indexového) prstu, nejprve na levé straně, pak na pravé straně.

Masíruje se dobře vnímatelnou intenzitou po dobu 15 sekund, 2-3 krát denně po dobu 5-10 dnů.

Léčba lidových metod rýmy

Bylinné léky mohou být použity v nepřítomnosti alergií u dítěte.

Existuje mnoho receptů:

 • šťáva z řepy s vodou (1: 1) může být instalována do nosu kojenců;
 • nasekaný česnek v lisu by měl být nalit olejem (olivovým nebo slunečnicovým), ponechat po dobu 6–12 hodin, dát do kapky v kapce nosu 1 (použít starší děti, protože česnek mravenčí na sliznici);
 • Kalanchoe šťáva 2 kapky na nos 2–3 s. za den;
 • šťáva aloe, zředěná převařenou vodou (poměr 1:10), 2–3 kapky v nose;
 • inhalace nosem s odvarem eukalyptu, heřmánku, šalvěje;
 • tampony se solným roztokem (na 100 ml vody, 0,5 lžičky soli) se zavedou nejprve do jednoho a pak do druhého nosního průchodu pro zmírnění otoku;
 • cibuli nakrájejte a přidejte rostlinný olej, nechte 6–8 hodin stát, namočte a namažte sliznici nosu.
 • v případě suchosti sliznic po zastavení nachlazení namažte sliznice broskvovým olejem, navlhčete vzduch v dětském pokoji a dítěti dejte dostatek vody.

Předpověď

Výsledkem rýmy u dětí může být:

 • využití;
 • rozvoj komplikací (otitis, sinusitida, bronchitida nebo pneumonie v případě bakteriální infekce);
 • přechod do chronické formy s častými relapsy.

Při léčbě akutní rýmy je důležité zajistit lékařský dohled, protože nepřiměřeně dlouhodobé užívání léčiv může způsobit atrofii sliznic, parézu cév v nose a alergickou reakci.

Prevence

Jelikož preventivní opatření lze nazvat:

 • vyloučení faktorů vyvolávajících rinitidu;
 • včasná léčba patologie horních cest dýchacích;
 • kalení;
 • dobrá výživa;
 • hygienické podmínky v místnosti pro děti.

Životopis pro rodiče

Nedochází k malému významnému onemocnění dětí. Při absenci patřičné pozornosti k léčbě "banálního" nachlazení se nemoc může proměnit v chronickou formu, což vede k řadě komplikací.

Není třeba se samy léčit dítětem. Dokonce i rýma může mít odlišnou povahu a lze s ní zacházet odlišně. Při dodržování předpisu lékaře zachráníte své dítě před nepříjemnými účinky rýmy.

Program „Škola doktora Komarovského“ vypráví o dětské rinitidě, různých typech rýmy a způsobech její léčby:

Runny dítě

Rýma je jedním z nejčastějších nemocí z dětství, které mají lékařský název akutní rýma. Tato patologie je zánětlivý proces nosní sliznice, doprovázený charakteristickými příznaky. Ve většině případů je rýma doprovodným příznakem řady onemocnění a stavů různorodé povahy, neboť samostatná nemoc se objevuje pouze v každém čtvrtém případě.

Příčiny chladu u dítěte

Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny rýmy u dětí.

 1. Virové infekce. Koronaviry, rinoviry, adenoviry a další patogenní látky způsobují akutní formy rýmy u dítěte.
 2. Bakteriální a plísňové infekce. Méně časté příčiny rýmy jsou zpravidla patogeny v pozdějších stadiích rýmy během přechodu z akutního na chronické onemocnění.
 3. Podchlazení nebo prudký rozdíl teplot. Místní nebo obecná hypotermie / pokles teploty v těle dítěte se nepovažuje za přímou příčinu běžného nachlazení, ale významně snižuje imunitní reakci, což zase umožňuje, aby se viry, bakterie a další patogeny staly aktivnějšími a způsobily rozvoj základního onemocnění.
 4. Alergeny. Alergická rýma - skutečná pohroma moderní společnosti, zejména pro dítě žijící ve velké metropoli. Sezónní pyl rostlin, vlny nebo slin domácích zvířat, prachu, odpadních produktů klíšťat, jiných typů alergenů může vyvolat rozvoj akutní a chronické rýmy, která neprochází sama a vyžaduje speciální léčbu.
 5. Projevy jiných závažných onemocnění. Rýma téměř vždy doprovází takové nemoci jako chřipka, spalničky, záškrt, zánět vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin a podobně.
 6. Vystavení kouři, chemikáliím a dalším dráždivým látkám na sliznici.
 7. Kontakt se sliznicí cizího tělesa.
 8. Vedlejší účinek řady léků (lékařská rýma).

Příznaky

Příznaky rýmy jsou poměrně jednoduché a mají jasný klinický obraz.

 1. První etapa. Suché podráždění sliznice s jeho hyperémií. V nosních průchodech je pocit pálení, dítě neustále chce kýchat a "plakat". Často se projevuje subfebrinalní teplota, je zde mírný syndrom bolesti hlavy, celková malátnost, slabost, v některých případech známky intoxikace s bolestivými končetinami. Tato fáze zpravidla trvá den, maximálně dva dny.
 2. Druhá etapa Edém je tvořen na sliznici, dýchání nosem je obtížné, v důsledku zúžení nosních průchodů se vyvíjí nazální kongesce, děti často ztrácejí svou schopnost chuti a vůně. Vlhké serózní výboje, často kapalné a bezbarvé, se aktivně objevují - prosakují přes oslabené cévy malého kalibru, kapalnou frakci krevní plazmy, což zase vyvolává nucenou sekreci již na sliznici. Kolem nosních průchodů se na křídlech nosu a horního rtu projevuje podráždění vyvolané serózními složkami sekrece - chloridem sodným a amoniakem.
 3. Třetí etapa. S dostatečně silnou imunitou u dítěte může za 3 až 5 dnů zmizet zima a skončí ve druhé fázi. Pokud k tomu nedojde, budete po chvíli moci pozorovat hlenovitě hnisavý výtok žluto-zelené barvy z nosu s téměř úplným zablokováním nosních průchodů v důsledku těžkého edému. Dítě dýchá výhradně ústy, dochází k částečnému poklesu sluchu v důsledku ucpání ucha. Za příznivých okolností, po dalších 3 až 4 dnech, výše uvedené příznaky ustupují, edém začíná ustupovat a léčba se objevuje ve 14. až 18. den po nástupu nachlazení. Nicméně, v nepřítomnosti řádné léčby, ve většině případů rýma vstupuje do chronické fáze.

Léčba rýmy u dětí

Většina rodičů nevnímá rýmu jako nemoc a nechává ji jít sama za sebe, protože věří, že po určité době se imunita dítěte vyrovná s nemocí sama. Současná generace dětí má bohužel oslabený imunitní systém, který zase vytváří jistá rizika komplikací i po běžném nachlazení. Rýma u dítěte může a měla by být léčena!

Je velmi důležité porozumět příčině nachlazení. Pokud je rýma způsobena ARVI nebo běžným nachlazením, není třeba provádět "aktivní" léčbu. Především je nutné zajistit byt čerstvým vzduchem (často do vzduchu). Ve druhém, ujistěte se, že vzduch v bytě je vlhký. Nosní průchod navlhčete fyziologickým roztokem nebo fyziologickým roztokem. V 90% případů je to více než dost na vyléčení zima u dítěte.

Co dělat, když má dítě zima

 1. Za prvé - identifikovat příčinu nachlazení, a neběží do lékárny pro vazokonstrikční léky.
 2. Pokud je dítě malé, ujistěte se, že se hlen nehromadí v nose, pravidelně uvolňujte nosní průchody z nosníku pomocí odsávačky. Může si dítě vzít volno na vlastní pěst? Poskytněte mu jednorázové ubrousky, které lze po použití vhazovat do kbelíku a umýt si ruce. Nechte kapesníky v minulém století - na nich se hromadí bakterie.
 3. Bez extrémní nutnosti nepoužívejte antipyretická léčiva - správná imunitní reakce těla naznačuje výskyt subfebrinalní teploty, takže paracetamol, ibuprofen a další léky by měly být racionálně používány pouze v případě extrémního tepla a vzestupu indexu nad 38 stupňů.
 4. Snažte se chránit své dítě před průvanem, a pokud je to nutné, pravidelně větrejte místnost, kde se nachází, a zajistěte tak normální úroveň vlhkosti.
 5. Vyhněte se nosním kapkám na bázi olejů eukalyptu, máty peprné, mléka atd. - U dítěte to může nejen zhoršit nemoc, což způsobuje další podráždění, aktivní alergickou reakci a v některých případech i zánět vedlejších nosních dutin, pokud se do nosních dutin vnikne žlučová látka a tam se hromadí.

Medikamentózní

 1. Vazokonstrikční léky, které poskytují dočasné odstranění edému - Vibrocil, Brizolin, Otrivin, Nazivin pro odpovídající věk. Mohou být používány ne déle než 10 dní v řadě, protože sliznice se rychle stávají závislými na hlavní účinné látce léku a její účinnost je významně snížena. Navíc při dlouhodobém užívání mohou vazokonstrikční léčiva způsobit opačnou reakci - lékařskou rýmu.
 2. Proplachování nosních průchodů - léky Dolphin, Aqua-Maris atd. Vyrábí se po použití vazokonstrikčních léků a důkladného vyfukování. Pokud je dítě příliš malé a tento postup nelze provést, použijte obvyklou instilaci fyziologického roztoku nebo přípravků, jako je Salina, použitím výše uvedeného schématu.
 3. Lokální použití antiseptik a protizánětlivých léčiv - Avamys nebo analogy.
 4. Při alergické povaze hlavy studené - antihistaminika Loratadin tablety nebo Erius v sirupu.
 5. Antivirová a antibakteriální lokální léčiva. V případě potvrzené infekční povahy onemocnění - použití lokálních antibiotik a antivirových sprejů, jako je Bioparox, Isofra.
 6. Použití narkotických analgetik a antipyretická nízká toxicita s antipyretickým účinkem podle potřeby - paracetamol, tablety ibuprofenu, rektální čípky nebo sirup.
 7. Použití imunomodulátorů v roztocích pro instilaci (Derinat) nebo tabletách / sirupech na bázi interferonu a jeho derivátů / kombinací.
 8. Vitaminové komplexy s vysokým obsahem vitaminu C.
 9. Konzervativní fyzioterapie - diatermie, UHF, UV záření, inhalace pomocí nebulizéru.

Léčba lidových prostředků

Všechny lidové prostředky používané ve vztahu k dítěti v léčbě rýmy, musí být nutně koordinovány s pediatrem!

 1. Vytlačte šťávu z řepy nebo mrkve, zřeďte ji v poměru 1: 1 čistou vodou a jednu kapku do každé nosní dírky třikrát denně po dobu jednoho týdne.
 2. Proveďte inhalace na bázi odvarů heřmánkového nebo solného roztoku.
 3. Ve 100 ml vody se rozpustí půl litru lžíce soli, navlhčí se 2 tampony roztokem a vloží se do nosních dutin dítěte po dobu 5 minut.
 4. Vezměte potřebné množství cibule a medu v poměru 1: 1, aby složky nejvíce bušil směs a vzít jednu lžičku 4 krát denně třicet minut před jídlem na týden.
 5. V 1 litru vody vařte 50 g borovice, vařte vývar po dobu 10 minut, nechte dítě vypít čtyřikrát denně sklenkou medu nebo džemem.
 6. Take ve stejném poměru suché náboje měsíčku, řebříčku a heřmánku. Jedna lžičková směs se nalije sklenicí vroucí vody a vloží se do vodní lázně (asi dvacet minut). Ochlazujte, natahujte a kapejte do nosu dvě kapky třikrát denně po dobu jednoho a půl týdne.
 7. Cibuli nakrájejte na polovinu, rozetřete česnek, přidejte ingredience na talíř. Nechte své dítě dýchat těkavé tekutiny až do mírného hoření v nose / krku. Opakujte postup 5-6krát denně až do zotavení.

Komplikace po studeném dítěti

Seznam možných komplikací rýmy u dětí zahrnuje vznik chronické formy rýmy, otitis, konjunktivitidy, všech typů sinusitidy, onemocnění dolních dýchacích cest (laryngitida, faryngitida, bronchitida, pneumonie, tracheitida) a v některých případech meningitida.

Prevence

Základní profylaktický seznam opatření k prevenci výskytu rýmy u dítěte zahrnuje zpevnění, normalizaci životního stylu s pořádáním správné diety a úplný cyklus práce / odpočinku / spánku, užívání posilujících a imunomodulačních látek a použití vnějších ochranných mastí aplikovaných na vnitřní povrch nosních cest. (oxolinická mast) v období epidemií, včasná léčba nazofaryngeálních patologií (adenoidy, zakřivení septa atd.).

Léčba rýmy u dětí rychle a efektivně

✓ Článek ověřený lékařem

Rýma u dětí se vyskytuje častěji než u dospělých a probíhá v závažnější formě. Zánětlivý proces, který začal v nosní sliznici, se může rozšířit do průdušek, plic a sluchové trubice. Aby se předešlo komplikacím, je nutné co nejrychleji odstranit otok nosní sliznice a vrátit normální nosní dýchání dítěti.

Léčba rýmy u dětí rychle a efektivně

Co je to rýma?

"Rýma" - jméno domácnosti rýmy, zánětlivý proces v nosní sliznici. Hlavním příznakem tohoto onemocnění je intenzivní tvorba muconasal sekrece (nosní hlen). Hlen sám o sobě nepředstavuje zdravotní riziko. Provádí ochrannou funkci, zvlhčuje vdechovaný vzduch, zadržuje prachové částice, má antiseptické vlastnosti.

V případě virového nebo infekčního onemocnění se množství vylučovaného hlenu několikrát zvyšuje. Tělo intenzivně produkuje muconasal sekreci neutralizovat mikroorganismy, které interferují s nosohltanu. Výsledkem je, že pacient trpí nadměrným výtokem hlenu.

Je to důležité! V dětství infekce z nosu často proniká do dýchacích orgánů, do sluchové trubice, do vedlejších nosních dutin. Rýma je zvláště nebezpečná pro kojence.

Co je to rýma

Druhy rýmy

Příznaky rýmy se vyskytují v mnoha patologických stavech. Nejčastější příčiny zánětu nosní sliznice u dětí: infekce, alergická reakce, reakce na dráždivé látky (chlad, prach), atrofie nosní sliznice.

Aby byla léčba účinná, je důležité určit typ rýmy u dítěte.

Mucus je nepřítomný nejprve, pak hojný průhledný výtok. Postupně zahušťují a stávají se zelenkavými, nažloutlými, bílými

Serózní hlen, vodnatý

Malý nebo naopak bohatý transparentní výtok z nosu, vodnatého nebo sliznicového charakteru. V některých případech je pozorováno pouze ucpání nosu.

Druhy rýmy zevnitř

Důvody

Infekční rýma se obvykle vyvíjí na pozadí ARVI. Nejběžnějšími patogeny tohoto onemocnění jsou rinoviry, které způsobují nachlazení nejméně v jedné třetině případů. Mnohem méně pravděpodobně způsobují viry chřipky rýmy, adenoviry, koronaviry a další.

Rýma může mít bakteriální původ a ve většině případů je způsobena streptokoky. V chronické formě rýmy je spektrum patogenů širší: jedná se o oportunní bakterie, několik typů stafylokoků a hub a specifické patogeny. U nosohltanu zdravých dětí jsou neustále kolonie mikroorganismů, které mohou být aktivovány v důsledku snížení imunity.

Nekompatibilní rýma u dětí se může vyskytnout z mnoha důvodů:

 • reakce na environmentální podněty (chlad, tabák, smog, domácí prach, chemické odpařování);
 • použití nesteroidních protizánětlivých léčiv (ibuprofen, aspirin);
 • reakce nosní sliznice na alergeny;
 • narušení nosní sliznice v důsledku dlouhodobého užívání vazokonstrikčních kapek a sprejů.

Příznaky

U všech typů rýmy dochází ke změnám v sliznici horních cest dýchacích. To se projevuje následujícími příznaky:

 • potíže s dýcháním;
 • zúžení nosních průchodů způsobené otokem;
 • neobvyklé pocity v nose: pálení, svědění, brnění;
 • slzavost očí;
 • bolest hlavy;
 • zarudnutí nosu a horního rtu;
 • tvorba nosního hlenu.

Příznaky rýmy u dětí

Pokud se dětská rýma stala chronickou, jsou příznaky méně závažné. Dítě má neustále dusný nos, množství nosního výtoku se zvyšuje a snižuje. Povaha hlenu se může lišit od hojnějších a vodnatějších sekrecí až po silnější, hnisavé.

Diagnostika

Pediatr, otolaryngolog nebo alergik může diagnostikovat dítě. Analýzy a vyšetření, která mohou být nezbytná pro diagnózu rýmy:

 • všeobecné vyšetření dítěte;
 • přední rinoskopie (vyšetření nosní dutiny pomocí speciálního dilatátoru);
 • laboratorní vyšetření stěr z nosní dutiny.

Pokud se rýma objeví jako příznak infekčního onemocnění (spalničky, chřipka, černý kašel), mohou být nutné další diagnostické metody. Pokud je podezření na alergickou povahu rýmy, lékař navrhne specifické vyšetření (kožní testy, provokační testy).

Video - Jak léčit rýmu

Komplikace

Akutní infekční rýma u dítěte může vést k šíření zánětlivého procesu do dýchacích cest, vedlejších nosních dutin, sluchové trubice. Čím mladší je dítě, tím vyšší je riziko vzniku komplikací.

Jaké nemoci mohou způsobit rýmu?

 • otitis media;
 • sinusitida;
 • zánětlivé procesy v hrtanu, průdušnici, průduškách;
 • pneumonie;
 • bronchiální astma.

Léčba

Léčba rýmy u dětí

Ve většině případů se rýma u dětí léčí doma. Pokud je nemoc závažná as komplikacemi, může být nutná hospitalizace. Kdy potřebuje dítě naléhavou lékařskou péči:

 • teplota nad 39,5 ° C;
 • respirační selhání;
 • ztráta vědomí;
 • křeče;
 • hnisavý proces v nosní dutině.

Léčba rýmy by měla být komplexní a symptomatická. Hlavní body léčby nachlazení:

 • čištění a dezinfekce (sanace) nosní dutiny;
 • inhalace;
 • použití vazokonstrikčních léčiv;
 • fyzioterapie;
 • distrakční terapie.

Sanace nosních průchodů

Odsávací zařízení k odstranění hlenu z nosu

Chcete-li odstranit příznaky rýmy, měli byste pravidelně odstraňovat nosní průchody dítěte z hlenu. Mytí nosu dezinfekčními roztoky usnadňuje nosní dýchání a zvyšuje ochranné vlastnosti sliznice.

U dětí jsou nosní průchody užší než u dospělých, takže je pro ně nepřijatelné, aby používaly takové prostředky pro propláchnutí nosu, které vytvářejí nadměrný tlak (stříkačky, stříkačky). Proces oplachování může poškodit dítě, pokud není řádně proveden. Spolu s tekutinou se infekce z nosu dostává do dutin a Eustachových trubek.

Je žádoucí, aby dítě nezávisle natáhlo tekutinu do nosu. K tomu můžete roztok nalít do šálku nebo přímo do rukou dítěte. Vhodné speciální konvice pro hygienu nosu - jala-neti nebo neti-pot.

Pozor! Před zákrokem by dítě mělo vyhodit nos. Pokud je nos silně dusný, můžete vštípit vazokonstriktor. Když se obnoví dýchání dítěte, můžete začít prát.

Postup se provádí přes umyvadlo nebo koupel. Při zavádění tekutiny musí dítě lehce naklonit hlavu na stranu. Roztok se nalije do nosní dírky, která je umístěna výše než druhá. Poté, co tekutina vytékala do nosu, musíte pomalu otáčet hlavu v opačném směru. Roztok v tomto okamžiku vylije z nosu. Nyní můžete jít spláchnout další nozdry.

Technika mytí nosu dítěte do 2 let

Roztok pro mytí lze provést samostatně nebo se dostat do lékárny. Takové léky jako Dolphin, Aqua Maris, Aqualore jsou vybaveny minipřístroje pro nosní mytí. Nekupujte verzi léku, který je určen pro dospělé. Dětská mycí láhev vytváří měkkou sprchu, která je bezpečná pro zdraví dítěte. Domácí roztok lze připravit na základě mořské soli, furatsiliny nebo Miramistiny.

Vazokonstrikční léčiva

Pro snížení množství hlenu a usnadnění dýchání u dětí použijte vazokonstriktor ve formě kapek a sprejů. Děti v kojeneckém věku se hodí pouze ke kapkám. Takové léky je zakázáno používat déle než je doba uvedená v návodu (obvykle 5-7 dnů). Pokud dítě v týdnu neprošlo, musíte se poradit s lékařem.

Pro děti vhodné přípravky obsahující xylometazolin, nafazolin, oxymetazolin. Příklady vazokonstrikčních léků pro děti:

 • Vibrocil (od narození);
 • Nasol dítě (od 2 měsíců);
 • Děti Otrivin (od 1 roku);
 • Sanorin (od 2 let);
 • Naphthyzinum pro děti (od 6 let).

Uvolňovací forma léku Vibrocil

Nejbezpečnější léčbou rýmy u dětí je Vibrocil. Kombinuje antihistaminikum a vazokonstrikční vlastnosti. Lék nezpůsobuje opakující se otok sliznice, působí na něj jemně, neporušuje Ph nosu. Lze jej použít co nejdéle - až 14 dní, takže je vhodný pro chronickou rýmu.

Je to důležité! Pokud doba, po kterou můžete použít vasokonstrikční kapky, vypršela a dítě stále trpí nacpáním nosu, můžete použít kapky s svíravými a protizánětlivými účinky:

 • Collargol (3% roztok);
 • Protargol (1-2% roztok).

Antibiotika

Léčbu antibiotiky předepisuje lékař pouze tehdy, když je rýma komplikovaná. Místní antibiotika jsou vhodná pro léčbu rýmy: spreje, kapky, masti. Průběh léčby těmito látkami je asi 10 dnů.

Léky na rýmu s antibakteriálním účinkem:

 • Fusafungin (inhalační aerosol);
 • Bioparox (aerosol pro inhalaci);
 • Isofra (sprej);
 • Polydex (sprej a kapky);
 • Bactroban (intranasální mast).

Video - Runny dítě

Procedury léčby

Výtok z nosu u dětí je rychle vyřešen pomocí diverzní terapie. Jedná se o různé tepelné a dráždivé účinky na tělo nemocného dítěte. Doma, můžete použít horké nohy lázně, dát plechovky a hořčice omítky, použít teplé obklady na nos.

Pozor! Postupy ohřívání nelze provádět v akutním období onemocnění, protože mohou podpořit zánětlivý proces. Budou užitečné ve fázi zotavení dítěte. Děti mladší než 1 rok jsou kontraindikovány.

Lékař může navrhnout následující typy fyzioterapie pro léčbu rýmy:

 • UV terapie;
 • UHF terapie;
 • laserové ošetření;
 • elektroforéza;
 • magnetická terapie;
 • opláchnutí kukačky;
 • inhalací hardwaru.

Doporučení pro léčbu nosu u dítěte

Lidové léky

Metody tradiční medicíny pomohou s mírnou rýmou nebo ve fázi zotavení. Můžete si vytvořit vlastní nosní kapky vytlačením šťávy z léčivých rostlin a zeleniny. Tyto kapky mají mírný antiseptický účinek, zvlhčují a obnovují nosní sliznici. Čerstvé řepy šťávy, aloe, Kalanchoe je dost kopat do nosu 2-3 krát denně, 2-3 kapky.

Silný lidový lék na rýmu - klesá na základě česneku. Je nutné vytlačit šťávu z několika stroužků česneku, smíchat s slunečnicovým nebo olivovým olejem a nechat směs vařit po dobu 6 hodin. Je žádoucí dodržovat proporce: pro jednu čajovou lžičku oleje ne více než dvě kapky šťávy. Nástroj je instilován do nosu 1-2 kapky 2-3 krát denně. Tento recept by měl být používán s opatrností, protože česneková šťáva dráždí nosní sliznici a může způsobit popáleniny.

Je to důležité! Méně agresivní léčba je česneková inhalace. Můžete si udělat "korálky" z česnekových hřebíček na provázku nebo ho nechat dýchat nad šálkem s nakrájeným česnekem.

Tradiční medicína doporučuje zahřátí oblasti nosu rýmou. To lze provést vařenými vejci. Vařte vejce, vyjměte ho z vody a zabalte do šálu, neloupejte ze skořápky. Tento obklad by měl být uchováván na nose a nosu, dokud vejce nevychladne. Postup se s výhodou opakuje 2-3krát denně.

Rinitida u dětí je obvykle snadno léčitelná, pokud je ponechána bez kontroly. Je důležité odstranit zánětlivý proces v nosohltanu před tím, než se rozšíří do sousedních orgánů. Při absenci komplikací trvá rýma 7-10 dní.

Líbí se vám tento článek?
Ušetřete, abyste neztratili!