Možné komplikace ledvin po chřipce

Komplikace ledvin po chřipce není příliš častá, ale závažnost vzniklých zdravotních problémů neumožňuje s nimi zacházet lehce.

Kdo je náchylnější ke komplikacím po chřipce?

Prodromální období chřipky se liší od období, které vzniká z jakéhokoliv nachlazení. Obecná malátnost, kongesce nosu a bolest hlavy se objevují a rychle rostou. Slabost může být velmi významná. Teplota stoupá z subfebrilu na vysokou, obtížně zastavitelná. Někteří si stěžují na pocit „tělesných bolestí“ v těle, bolesti ve svalech.

Má-li člověk dobrou imunitu, dobré zdraví v období před nástupem chřipky, nemá-li chronické patologie a navíc štěstí na jeho straně, pak se zbaví maximální týdenní horečky, kongesce nosu, bolesti hlavy a dalších příznaků celkového zánětu. Několik dní po uzdravení může být slabost, pocit "rozbití", nepohodlí v bederní oblasti, které samy zmizí a nejsou považovány za komplikace.

Takový výsledek chřipky se stává často, ale ne vždy. Tato nemoc nejen sama o sobě může postupovat velmi tvrdě, ale je velmi nebezpečná pro její komplikace.

Zástupci některých sociálních kategorií mají vyšší citlivost na komplikovanou chřipku. Mezi nimi jsou malé děti, osoby s těžkými komorbiditami, těhotné a starší osoby.

V žádném případě by nikdo neměl podceňovat závažnost onemocnění, které může způsobit život ohrožující komplikace na téměř všech důležitých systémech těla.

Za prvé, nese přímé nebezpečí infekce se sekundární infekcí. Vzhledem k povinnému zánětlivému stavu sliznice nosohltanu a horních cest dýchacích během chřipky trpí lokální imunita. To zvyšuje pravděpodobnost nové infekce.

Za druhé, toxiny chřipky, které se dostanou do krevního oběhu, se v krátkém čase šíří po celém těle. A to vše záleží na imunitě a předchozí nemoci z celkového stavu vnitřních orgánů. Představit si rychlost, s jakou se jedovaté sekrece dostanou do ledvinové tkáně, stačí vzít v úvahu, že přes tento orgán je asi 20% krve organismu filtrováno v jediném tepu.

Při spojení komplikací budou symptomy, které se objeví, specifické pro každý specifický sekundární patogen. Společným znakem je však vzhled druhé febrilní vlny po relativním útlumu první. To je pozorováno po 3-7 dnech onemocnění.

Současně je možná exacerbace chronických, dlouhodobých a nedostatečně léčených onemocnění.

Objevují se renální symptomy

Kdyby se bez určitého důvodu objevila bolestivá nebo tažná bolest v bederní oblasti nebo v dolní části břicha, jako by byly ledviny bolestivé, v zápěstí a kotnících se objevily drobné otoky a po spánku se objevil mírný otok očních víček, který tam nebyl dříve, pak tyto příznaky nebyly ignorovány. stojí za to. Poukazují na komplikace chřipky v močovém systému.

Nejběžnější je nefritida (zánět parenchymu ledvin). Zánět močového měchýře (cystitida), prostata (prostatitis) se může zhoršit nebo se objevit jako první. A již tyto nemoci, které jsou primární, mohou snadno znamenat další rozvoj jadeitu.

Co dělat v tomto případě? Zpočátku si uvědomte, že to není jen „něco, co je staženo nebo vztyčeno v boku“, ale že se jedná o projev potenciálně velmi vážných onemocnění. Ujistěte se, že jít na šetřící ledvinovou dietu. Je vhodné používat populární recepty na ledviny a odvar. Typická analýza moči bude. Vyhodnotí přítomnost zánětu a přispěje k řádnému předepisování léčby.

Bolest nemusí být jen tahání, ale ostré, intenzivní a kolikoobraznoy v bederní oblasti a podbřišku. Může být doprovázena bolestivým močením v malých porcích. A stát bude horečný, s mrazem.

V tomto případě je přípustné užívat si teplou koupel, pít antispasmodiku (no-spa, antispasmodikum atd.). Pokud bolest nezmizí během několika hodin, pak byste neměli zdržovat návštěvu u lékaře. Možná to není jen komplikace chřipky, ale také pohyb ledvinových kamenů, které jste nikdy předtím nepoznali. To znamená, že bude přiřazena zásadně odlišná terapie.

Pokud se bolest zmírnila, pak se plánovaným způsobem vyplatí poradit se s lékařem a alespoň provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučila urolitiáza.

Zánětlivá infekční pyelonefritida

Pokud se stav zhorší, teplota je vysoká, moč je zakalený, bolest zad je intenzivní a nezmizí, pak můžeme předpokládat hroznou komplikaci - akutní pyelonefritidu. Současně, pacient také vyslovil ranní edém pod očima, objeví se nevolnost a nechce nic jíst.

V tomto případě musíte okamžitě zavolat lékaře a přejít na závažnou léčbu s povinným užíváním antibiotik, protizánětlivou a detoxikační terapií.

Hypothermia a připojení sekundární bakteriální flóry, která se ukázala být tropická pro tkáň ledvin a jejich pánev, může vyvolat pyelonefritidu.

Akutní pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění ledvinového parenchymu a jeho vylučovacího systému. To může snadno stát se chronický v nepřítomnosti řádné léčby. Posledně uvedená je pomalá nemoc, která je schopna vyvstávat primárně, obchází akutní stadium. Výsledkem jsou sklerotické změny parenchymu ledvin, hypertenze a selhání ledvin. Akutní pyelonefritida ve 30% případů má hnisavou formu.

Onemocnění je závažné, má vlastní život ohrožující komplikace. Vede k tvorbě hnisavých ložisek v ledvinách, které jsou doprovázeny vážným stavem, který vyžaduje chirurgickou léčbu.

Zvýšený krevní tlak může být komplikací chřipky v ledvinách. Je provokován adrenálním zánětem. Faktem je, že renin a adrenální hormon aldosteron jsou zodpovědní za krevní tlak, včetně ledvin vylučovaných ledvinami. Narušení práce těchto orgánů také vede k nerovnováze odpovídajících hormonů.

Skoky v krevním tlaku na vysoké hodnoty jsou častěji výsledkem zanedbaného průběhu patologického procesu v ledvinách.

Jiné komplikace močového systému

Dalším onemocněním močového systému je cystitida, zánět močového měchýře, což je poměrně častá komplikace chřipky. To se projevuje nepříjemnými pocity nepohodlí a bolesti v podbřišku a v slabinách, zhoršené močením, častým tlakem na toaletu a močením v malých porcích. Infekce, bez včasné a úplné léčby, může vzestupovat přímo do ledvin.

Snad spojení chřipkové orchitis - zánět varlat. Projevuje se silnou bolestí v šourku s nárůstem velikosti a zánětem. Všechny testikulární membrány jsou zapojeny do procesu. Onemocnění se vyvíjí rychle. Při správné a včasné léčbě onemocnění zmizí za pár týdnů. V nepřítomnosti takové patologie může vést k hnisavým komplikacím varlat, jejich atrofickým změnám. Orchitida, nezpracovaná včas, může také způsobit nefrit.

Komplikace chřipky mohou ovlivnit srdeční činnost. Statistické studie ukázaly, že asi 15% post-chřipkových komplikací se vyskytuje v srdci. Pacienti si mohou všimnout nepohodlí nebo bolesti v levé polovině hrudníku, nepravidelného srdečního tepu, výskytu dříve nepřítomné dušnosti během cvičení, otoků nohou, které se na rozdíl od ledvin objevují večer. Myokarditida, která je vyvolána chřipkou, se při absenci včasné léčby může projevit velmi dlouhou dobu.

Častým onemocněním je post-influenza pneumonie. To může být důsledkem jak přímého působení viru na plíce, tak přistoupení sekundární bakteriální infekce. Zvláště obtížné léčit virovou pneumonii.

Komplikace nervového systému a mozku se projevují arachnoiditidou, encefalitidou.

Radikulitida, polyneuritida, syndrom Guillain-Barre jsou neurologické a svalové komplikace.

Včasná prevence a léčba chřipky, pečlivá péče o vaše zdraví a okamžitá opatření proti rozvoji chronických onemocnění významně sníží možnost vzniku post-chřipkových komplikací.

Komplikace ledvin po chřipce

Chřipka je akutní onemocnění dýchacího ústrojí, které může ovlivnit osobu bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nemoc sama o sobě není tak hrozná jako její účinky, jednou z nich je komplikace ledvin z chřipky.

Kdo je náchylný k komplikacím ledvin po chřipce

Nejčastěji se vyvíjí komplikace ledvin po ARVI v následujících případech:

 1. Komplikace ledvin po chřipce jako přímý důsledek přenosu onemocnění osobou "na nohy". To je běžná příčina vzniku nejen renálních komplikací, ale i dalších následků chřipky. V tomto stavu, tělo není plně překonat virus onemocnění, takže lidé jsou velmi zranitelné na jeho komplikace.
 1. Přítomnost pacienta s chřipkou již existující chronické patologie (zejména renální a urogenitální systém). Současně bude imunita osoby silně oslabena, proto je pro něj velmi těžké potlačit nemoc bez lékařské podpory.
 2. Pozdní diagnostika a včasná léčba chřipky mohou snadno vést k problémům s ledvinami. Z tohoto důvodu, když se objeví první známky této choroby, lékaři doporučují kontaktovat specialistu co nejdříve.

Kromě toho existují následující skupiny lidí, kteří jsou nejvíce náchylní k komplikacím z chřipky:

 1. Těhotné ženy, jejichž tělo prochází vážnými hormonálními a fyziologickými změnami, což vede k oslabení imunitního systému.
 2. Malé děti (zejména ve věku od jednoho do čtyř let). Jejich těla dosud nevyvinula silnou imunitu, takže jakýkoli virus chřipky může být pro ně smrtelný.
 3. Lidé, kteří nedávno podstoupili těžkou operaci a neměli čas obnovit imunitní systém.
 4. Pacienti s onemocněním, které přímo ovlivňují snížení obranyschopnosti těla (osoby s infekcí HIV, hepatitida atd.).

Příznaky renálních komplikací

Komplikace po chřipce na ledvinách, jejichž příznaky mohou být velmi odlišné, se obvykle vyskytují 1-2 týdny po výskytu tradičních příznaků infekce těla virem. Tyto projevy budou:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Bolesti těla a bolesti svalů.
 3. Těžká bolest hlavy.
 4. Horečka a silný kašel.
 5. Rýma a ospalost.

Tento typ komplikace může být podezřelý z následujících charakteristických znaků tohoto stavu:

 • Barva moči se může změnit a zakalit. To je známkou akutního zánětu a dysfunkce vnitřních orgánů. S tímto příznakem může být návštěva lékaře nebezpečná.
 • Všeobecně se zhoršuje i celková pohoda pacienta. Může mít slabost, horečku, zimnici, bledost a bolesti těla. Stojí za zmínku, že toto zhoršení v těle se může vyvíjet spontánně, dokonce i měsíc po utrpení chřipky. Proto je velmi důležité vždy pamatovat na nedávná onemocnění, která způsobila komplikace. To výrazně přispěje k další léčbě.
 • Někdy se močový měchýř zapálí spolu s ledvinami. To vede k ještě akutnějšímu průběhu komplikací a nižší bolesti břicha u člověka.
 • Velmi charakteristická porucha funkce ledvin, otoky končetin a očních víček. To bude zřejmé zejména v dopoledních hodinách, kdy se ledviny nedokáží vyrovnat s čerpáním tekutin v těle přes noc.
 • Vzhled bolesti v bederní oblasti. Současně může být bolest bolestivá, akutní, tahová nebo šicí.
 • Náhlé zvýšení tělesné teploty indikuje akutní zánětlivý proces v těle.
 • Časté nutkání močit (někdy falešné).
 • Bolestivé močení může být doprovázeno rezimem, pálením a bolestí.
 • Vzhledem k poruše ledvin může pacient dramaticky zvýšit krevní tlak.
 • Změna laboratorních parametrů moči a krve je nepostřehnutelná pouhým okem. Tento projev komplikací lze vidět pouze absolvováním řady testů.

Je to důležité! Chřipka, jejíž komplikace se mohou projevit různými příznaky, se někdy neomezuje pouze na tyto případy a způsobuje další zhoršení stavu člověka. Z tohoto důvodu by se chřipka a její důsledky měly léčit výhradně v nemocnici pod lékařským dohledem. To platí zejména pro terapii u malých dětí.

Co dělat s renální komplikací

Ne každý ví, kdy jsou ledviny nemocné chřipkou, co dělat. V tomto stavu byste měli okamžitě kontaktovat urologa a absolvovat následující testy, které ukáží jasný klinický obraz o stavu pacienta:

 1. Analýza moči proteinů.
 2. Analýza moči.
 3. Obecné krevní testy.
 4. Pokročilý biochemický krevní test.
 5. Ultrazvuk ledvin a močového systému.
 6. Krevní test na hladinu kreatininu.

Nejčastěji chřipka vyvolává následující komplikace v močových filtračních orgánech:

 1. Glomerulonefritida. Vede k narušení filtračního procesu v ledvinách a vzniku krevních sraženin. To zase vyvolává ztmavnutí moči a zhoršené močení (odtok moči se může zcela překrývat). V tomto případě bude pacient trpět silnou bolestí v bederní oblasti.
 2. Pyelonefritida je akutní zánětlivé onemocnění, které obvykle postihuje obě strany párovaného orgánu. V tomto stavu se u lidí zapálí kanály ledvin, pánve a cév obklopujících tyto orgány. Je třeba také poznamenat, že pyelonefritida je schopna jít do chronické formy nebo způsobit hnisavý absces, takže není možné oddálit její léčbu.

Samostatně by mělo být řečeno, že opuštění tohoto stavu bez léčby může být nebezpečné pro reprodukční systém mužů a žen.

Tak, pyelonefritida může způsobit cystitidu a zánět přívěsku u žen, a u mužů dát podnět k rozvoji prostatitidy a přímým důsledkem je neplodnost.

Metody zpracování

Po chřipce bolí ledviny - co mám dělat? Po testování a diagnóze je pacientovi předepsána léčba. Obvykle je medikamentózní a je vybrána pro každou osobu individuálně v závislosti na zanedbání stavu, věku pacienta, symptomech a složitosti zánětlivého procesu.

Tradiční léčba tohoto stavu zahrnuje:

 1. Pacientovi je prokázáno dodržování lůžkového klidu a úplné odmítnutí špatných návyků (kouření, pití alkoholu).
 2. Pro bolesti, analgetika a antispasmodics jsou předepsány (No-Spa).
 3. Při vstupu infekce a hnisavém poškození ledvin pacientovi jsou předepsána účinná antibiotika. Musí trvat nejméně sedm dní.
 4. Pro udržení mikroflóry, probiotika a enzymové přípravky jsou předepsány osobě (Mezim, Hilak Forte).
 5. Protizánětlivé léky se používají pro zánět.
 6. Bylinné přípravky (Urolesan) se používají k obnovení funkcí urogenitálního systému.

Navíc musí pacient dodržovat dietu. Poskytuje úplné opuštění používání slaných a tukových potravin, sladkých, smažených a uzených. Je zakázáno pít kávu, silný čaj a kyselé šťávy.

Základem stravy by měly být porridge, zeleninové polévky, vývar boky a sušené ovoce. Můžete také jíst jídla z vařeného masa, ryb a zeleniny.

Komplikace chřipky. Ledviny

Obsah článku

Jak chránit ledviny před komplikacemi z chřipky? Není nebezpečné léčit zánět vylučovacího systému? Jaké by mohly být důsledky těchto nemocí? O tomto a mnoha dalších věcech budeme diskutovat v tomto článku.

Příznaky

Nejčastějšími projevy zánětlivého procesu vylučovacího systému jsou:

 • šití nebo bolestivost v bederní oblasti;
 • méně často, bolest břicha;
 • pocit chladu bez zjevného důvodu;
 • horečka;
 • zákal moči, změna jeho barvy;
 • bolest hlavy, pocit únavy (v důsledku intoxikace);
 • otok očního víčka (zvláště patrný ráno, po spánku);
 • časté močení, někdy časté touhy, které nesouvisí s plněním močového měchýře (tj. často chci jít na záchod, ale zároveň není dostatek moči);
 • bolest při močení;
 • zvýšený krevní tlak (ledviny syntetizují hormon renin a nadledviny - aldosteron, které jsou zodpovědné za kontrolu krevního tlaku).

Tyto symptomy jsou pozorovány společně nebo odděleně. Stupeň jejich projevu závisí na formě, stadiu onemocnění, lokalizaci infekce.

Pokud se vyskytne některý z výše uvedených příznaků, měli byste navštívit lékaře, který vám poskytne diagnostiku onemocnění ledvin, zejména pokud jste měl dříve chřipku nebo jiné infekční onemocnění.

Diagnostika

Diagnóza se obvykle provádí na základě stížností pacienta, doplněných o výsledky laboratorních testů. Laboratorní diagnostika renálního zánětu zahrnuje obecnou analýzu moči, obecný klinický krevní test a biochemický krevní test. Takže v přítomnosti infekce v analýzách budou takové změny:

 • přítomnost proteinu v moči (obvykle tam není);
 • zvýšená hladina červených krvinek v moči (tento ukazatel by neměl překročit 1 000 červených krvinek na 1 ml moči);
 • leukocyty v moči jsou jasným znakem zánětu močových cest;
 • nadbytek normální hladiny leukocytů v krvi doprovází zánět v jakýchkoli orgánech, včetně urogenitálního systému;
 • zvýšená míra sedimentace erytrocytů (ESR) je dalším znakem infekce;
 • koncentrace močoviny v krvi převyšuje 15 mmol / l (nebo 90 mg / 100 ml);
 • Kreatinin je vyšší než 76,25 μmol / l nebo 1,0 mg / 100 ml.

Kromě těchto studií může být vyžadována bakteriologická kultivace ultrazvuku moči a ledvin. Nicméně, ve většině případů pro výběr léčby dost výše uvedených testů.

Infekce ledvin

Nejčastěji, po chřipce, ledviny jsou bolavé v důsledku vývoje glomerulonephritis nebo pyelonephritis. Zvýrazněte vlastnosti těchto onemocnění a jejich hlavní rozdíly:

 1. Glomerulonefritida je jediná nebo oboustranná infekce renálních glomerulů, které mohou být akutní nebo chronické. V glomerulech ledvin je krev filtrována a tvoří se primární moč. Zánět glomerulů způsobuje porušení filtračního procesu - krevní sraženiny v kapilárách, jejich propustnost je narušena a červené krvinky vstupují do moči. To způsobuje ztmavnutí moči nebo vznik narůžovělého odstínu. Při glomerulonefritidě je leukocytóza moči zanedbatelná. Množství moči se často snižuje až do úplného ukončení močení (tento stav se nazývá akutní selhání ledvin). Porušení tvorby moči vede k otoku. Stisknutí a poklepání na dolní část zad způsobuje zvýšenou bolest.
 2. Pyelonefritida je dvoustranný zánětlivý proces v ledvinové tkáni, který ovlivňuje krevní cévy, ledvinové tubuly, kalich a pánev (způsoby vylučování moči). V dolních částech renálních tubulu se syntetizuje sekundární moč. Hypotermie přispívá k rozvoji tohoto onemocnění. U pyelonefritidy dosahuje hladina leukocytů v moči velmi vysoké úrovně. Pro diagnózu pyelonefritidy někdy použijte ultrazvuk. Tato studie umožňuje odhadnout velikost ledvin (se zvětšením zánětu ledvin a zhutnění stěn šálků a pánve). Častěji potvrzovat diagnózu pomocí analýzy moči podle Zimnitského. To vám umožní určit hustotu moči, stejně jako funkce každodenního močení. V běžném denním močení se tak zobrazuje více než 70% denního objemu moči. S pyelonefritidou se zvyšuje podíl noční diurézy. Pyelonefritida se často dostává do chronické formy a může vést k rozvoji komplikací - abscesu ledvin, hnisavé porážce kortikální substance.

Pokud tyto nemoci léčíte, mohou rychle postupovat. Tělo bude stále více trpět intoxikací způsobenou nemožností filtrace krve ledvinovým přístrojem. Je také možný přechod akutní formy zánětlivého procesu na chronický. To je nejen nepříjemné, protože nemoc se zhorší po každé hypotermii, ale také nebezpečná - centrum chronické infekce v genitourinárním systému může způsobit zánět jiných orgánů. Zánět ledvin může tedy vyvolat cystitidu, u žen, zánět končetin, u mužů, zánět varlat a prostatu. Infekce vnitřních pohlavních orgánů naopak ohrožují neplodnost.

Léčba

Co když si všimnete příznaků zánětu ledvin? Nejprve si udělejte čas na návštěvu lékaře. Může vyžadovat antibiotickou léčbu (pro bakteriální zánět).

Vzdát se těžkých potravin - solené, uzené, konzervované. Pijte čistou vodu, ale čaj a káva je lepší omezit. Výjimkou jsou ledviny (dostupné v lékárně).

Chcete-li zmírnit bolest, můžete si vzít teplou koupel (ale ne horké!). Předcházejte předepsanému průběhu léčby, abyste předešli komplikacím nebo přechodu infekce na chronickou formu.

Komplikace ARVI

Vážným rizikem jsou komplikace akutních respiračních virových infekcí v situacích pozdního ošetření kvalifikované pomoci lékaře. Důsledky akutní respirační virové infekce mohou být vyjádřeny při onemocněních motorického, respiračního, močového, srdečního a nervového systému. To vyžaduje podrobnou diagnózu a jmenování integrovaného léčebného kurzu.

Komplikace ARVI

Při analýze toho, jaké jsou komplikace v souladu s povahou výskytu, existuje v seznamu klasifikací několik typů:

 • virové;
 • bakteriální;
 • toxické;
 • autoimunní.

V závislosti na lokalitě jsou určeny dva typy komplikací:

 • patologie dýchacích (respiračních) orgánů;
 • onemocnění vnitřních systémů a orgánů.

Komplikace dýchacího ústrojí

Vzhledem k možným komplikacím je třeba poznamenat, že se často vyskytují v oblasti respiračního systému, což způsobuje následující onemocnění:

 • Tonzilitida. Zánětlivý proces sahá až do mandlí a krční zóny. Teplota stoupá, při polykání je silná bolest. Na sliznicích se vytvořil nažloutlý květ. S dalším rozvojem možná ztráta hlasu.
 • Sinusitida Vyvinuto, pokud jsou zánětlivé foci umístěny v dutinách paranazálů. Projevuje se silnými bolestmi hlavy, ztrátou čichu, horečkou, kongescí nosu.
 • Rýma. Vyskytuje se v důsledku rozvoje zánětu v nosní dutině. Příznaky jsou rýma a kašel.
 • Faryngitida, laryngitida. Pokud se zapálí sliznice hltanu, vyvíjí se faryngitida. V přítomnosti ohnisek zánětu na sliznici hrtanu je diagnostikována laryngitida. Tato onemocnění se projevují jako bolestivý kašel.

Komplikace SARS lokalizované v jiných orgánech

Když je léčba ARVI pozdě, zánětlivé procesy přebírají různé vnitřní orgány a systémy, což způsobuje vážné onemocnění.

 • Pyelonefritida, nefritida. K šíření infekce do oblasti ledvin dochází nejčastěji, když je narušen pitný režim. Projevuje se bolestí v bederní oblasti, výskytem otoků končetin a obličeje, častým bolestivým močením. Pokud teplota stoupne a moč se zakalí, může to znamenat vývoj pyelonefritidy.
 • Revmatoidní artritida. Pokud zažíváte bolesti kostí, bolest při pohybu, musíte být vyšetřeni, abyste zjistili, jak silně ovlivnili strukturu kostí a chrupavek v důsledku šíření zánětu v kloubech.
 • Neuroinfekce. Je to velmi vážné onemocnění, protože zánět napadá nervovou tkáň a mozkové příhody. Objevuje se letargie, závratě, prodloužená teplota kolem 37,5, těžké přetrvávající bolesti hlavy.

Následující patologie jsou považovány za skupinu možných závažných komplikací, které jsou poměrně vzácné:

 • myokarditida - poškození srdečního svalu;
 • Reyeův syndrom - akutní selhání jater;
 • glomerulonefritida - zánět renálních glomerulů;
 • neuralgie - těžké poškození periferních nervů;
 • perikarditida - zánět serózní srdeční membrány;
 • arachnoiditis - zánětlivé léze lokalizované v arachnoidní zóně míchy nebo mozku.

Existuje skupina patologických změn, ke kterým dochází v důsledku léčby SARS. Patří mezi ně následující odrůdy:

 • alergie na používané léky;
 • negativní vedlejší účinky po užití léků v důsledku překročení doporučených dávek a trvání léčby;
 • negramotné užívání drog;
 • krvácení po injekci;
 • vznik popálenin v důsledku nedodržení bezpečnostních pravidel při inhalaci.

Nejčastější komplikace po SARS

Nejčastější komplikace, ke kterým dochází po respirační virové infekci, jsou následující onemocnění:

Komplikace ledvin po chřipce

Komplikace ledvin po chřipce: co dělat, když vaše ledviny ublížily?

Chřipka je akutní onemocnění dýchacího ústrojí, které může ovlivnit osobu bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nemoc sama o sobě není tak hrozná jako její účinky, jednou z nich je komplikace ledvin z chřipky.

Jedním z účinků chřipky mohou být komplikace ledvin.

Kdo je náchylný k komplikacím ledvin po chřipce

Nejčastěji se vyvíjí komplikace ledvin po ARVI v následujících případech:

 1. Komplikace ledvin po chřipce jako přímý důsledek přenosu onemocnění osobou "na nohy". To je běžná příčina vzniku nejen renálních komplikací, ale i dalších následků chřipky. V tomto stavu, tělo není plně překonat virus onemocnění, takže lidé jsou velmi zranitelné na jeho komplikace.
 1. Přítomnost pacienta s chřipkou již existující chronické patologie (zejména renální a urogenitální systém). Současně bude imunita osoby silně oslabena, proto je pro něj velmi těžké potlačit nemoc bez lékařské podpory.
 2. Pozdní diagnostika a včasná léčba chřipky mohou snadno vést k problémům s ledvinami. Z tohoto důvodu, když se objeví první známky této choroby, lékaři doporučují kontaktovat specialistu co nejdříve.

Kromě toho existují následující skupiny lidí, kteří jsou nejvíce náchylní k komplikacím z chřipky:

 1. Těhotné ženy, jejichž tělo prochází vážnými hormonálními a fyziologickými změnami, což vede k oslabení imunitního systému.
 2. Malé děti (zejména ve věku od jednoho do čtyř let). Jejich těla dosud nevyvinula silnou imunitu, takže jakýkoli virus chřipky může být pro ně smrtelný.
 3. Lidé, kteří nedávno podstoupili těžkou operaci a neměli čas obnovit imunitní systém.
 4. Pacienti s onemocněním, které přímo ovlivňují snížení obranyschopnosti těla (osoby s infekcí HIV, hepatitida atd.).

Děti jsou zvláště náchylné ke komplikacím chřipky.

Příznaky renálních komplikací

Komplikace po chřipce na ledvinách, jejichž příznaky mohou být velmi odlišné, se obvykle vyskytují 1-2 týdny po výskytu tradičních příznaků infekce těla virem. Tyto projevy budou:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Bolesti těla a bolesti svalů.
 3. Těžká bolest hlavy.
 4. Horečka a silný kašel.
 5. Rýma a ospalost.

Tento typ komplikace může být podezřelý z následujících charakteristických znaků tohoto stavu:

 • Barva moči se může změnit a zakalit. To je známkou akutního zánětu a dysfunkce vnitřních orgánů. S tímto příznakem může být návštěva lékaře nebezpečná.
 • Všeobecně se zhoršuje i celková pohoda pacienta. Může mít slabost, horečku, zimnici, bledost a bolesti těla. Stojí za zmínku, že toto zhoršení v těle se může vyvíjet spontánně, dokonce i měsíc po utrpení chřipky. Proto je velmi důležité vždy pamatovat na nedávná onemocnění, která způsobila komplikace. To výrazně přispěje k další léčbě.
 • Někdy se močový měchýř zapálí spolu s ledvinami. To vede k ještě akutnějšímu průběhu komplikací a nižší bolesti břicha u člověka.
 • Velmi charakteristická porucha funkce ledvin, otoky končetin a očních víček. To bude zřejmé zejména v dopoledních hodinách, kdy se ledviny nedokáží vyrovnat s čerpáním tekutin v těle přes noc.
 • Vzhled bolesti v bederní oblasti. Současně může být bolest bolestivá, akutní, tahová nebo šicí.
 • Náhlé zvýšení tělesné teploty indikuje akutní zánětlivý proces v těle.
 • Časté nutkání močit (někdy falešné).
 • Bolestivé močení může být doprovázeno rezimem, pálením a bolestí.
 • Vzhledem k poruše ledvin může pacient dramaticky zvýšit krevní tlak.
 • Změna laboratorních parametrů moči a krve je nepostřehnutelná pouhým okem. Tento projev komplikací lze vidět pouze absolvováním řady testů.

Podezření na ledviny může být způsobeno bolestí zad

Je to důležité! Chřipka, jejíž komplikace se mohou projevit různými příznaky, se někdy neomezuje pouze na tyto případy a způsobuje další zhoršení stavu člověka. Z tohoto důvodu by se chřipka a její důsledky měly léčit výhradně v nemocnici pod lékařským dohledem. To platí zejména pro terapii u malých dětí.

Co dělat s renální komplikací

Ne každý ví, kdy jsou ledviny nemocné chřipkou, co dělat. V tomto stavu byste měli okamžitě kontaktovat urologa a absolvovat následující testy, které ukáží jasný klinický obraz o stavu pacienta:

 1. Analýza moči proteinů.
 2. Analýza moči.
 3. Obecné krevní testy.
 4. Pokročilý biochemický krevní test.
 5. Ultrazvuk ledvin a močového systému.
 6. Krevní test na hladinu kreatininu.

Krevní test umožňuje klinický obraz o stavu pacienta.

Nejčastěji chřipka vyvolává následující komplikace v močových filtračních orgánech:

 1. Glomerulonefritida. Vede k narušení filtračního procesu v ledvinách a vzniku krevních sraženin. To zase vyvolává ztmavnutí moči a zhoršené močení (odtok moči se může zcela překrývat). V tomto případě bude pacient trpět silnou bolestí v bederní oblasti.
 2. Pyelonefritida je akutní zánětlivé onemocnění, které obvykle postihuje obě strany párovaného orgánu. V tomto stavu se u lidí zapálí kanály ledvin, pánve a cév obklopujících tyto orgány. Je třeba také poznamenat, že pyelonefritida je schopna jít do chronické formy nebo způsobit hnisavý absces, takže není možné oddálit její léčbu.

Samostatně by mělo být řečeno, že opuštění tohoto stavu bez léčby může být nebezpečné pro reprodukční systém mužů a žen.

Tak, pyelonefritida může způsobit cystitidu a zánět přívěsku u žen, a u mužů dát podnět k rozvoji prostatitidy a přímým důsledkem je neplodnost.

Metody zpracování

Po chřipce bolí ledviny - co mám dělat? Po testování a diagnóze je pacientovi předepsána léčba. Obvykle je medikamentózní a je vybrána pro každou osobu individuálně v závislosti na zanedbání stavu, věku pacienta, symptomech a složitosti zánětlivého procesu.

No-shpa pomáhá vyrovnat se s bolestí ledvin

Tradiční léčba tohoto stavu zahrnuje:

 1. Pacientovi je prokázáno dodržování lůžkového klidu a úplné odmítnutí špatných návyků (kouření, pití alkoholu).
 2. Pro bolesti, analgetika a antispasmodics jsou předepsány (No-Spa).
 3. Při vstupu infekce a hnisavém poškození ledvin pacientovi jsou předepsána účinná antibiotika. Musí trvat nejméně sedm dní.
 4. Pro udržení mikroflóry, probiotika a enzymové přípravky jsou předepsány osobě (Mezim, Hilak Forte).
 5. Protizánětlivé léky se používají pro zánět.
 6. Bylinné přípravky (Urolesan) se používají k obnovení funkcí urogenitálního systému.

Navíc musí pacient dodržovat dietu. Poskytuje úplné opuštění používání slaných a tukových potravin, sladkých, smažených a uzených. Je zakázáno pít kávu, silný čaj a kyselé šťávy.

Základem stravy by měly být porridge, zeleninové polévky, vývar boky a sušené ovoce. Můžete také jíst jídla z vařeného masa, ryb a zeleniny.

Doporučujeme také: Oční chřipku

Možné komplikace ledvin po chřipce - domácí léčba

Komplikace ledvin po chřipce nejsou příliš časté, ale závažnost zdravotních problémů, které se vyskytnou, nelze s lehkostí zacházet.

Kdo je náchylnější ke komplikacím postgryppoznoy

Prodromální období chřipky se liší od období, které se vyskytuje při jakékoli studené. Obecná malátnost, kongesce nosu a bolest hlavy se objevují a rychle rostou. Slabost může být velmi významná. Teplota stoupá z subfebrilu na vysokou, je těžké zastavit. Někteří si stěžují na pocit „tělesných bolestí“ v těle, bolesti ve svalech.

Má-li člověk dobrou imunitu, dobré zdraví v období před nástupem chřipky, nemá-li chronické patologické stavy a navíc štěstí na jeho straně, pak bude odloučen s maximální týdenní horečkou, kongescí nosu, bolestí hlavy a dalšími příznaky obecného zánětu. Několik dní po uzdravení může být slabost, pocit "rozbití", nepohodlí v bederní oblasti, které samy zmizí a nejsou považovány za komplikace.

Takový výsledek chřipky je často, ale ne vždy. Tato nemoc nejen sama o sobě může postupovat velmi tvrdě, ale je velmi nebezpečná pro její komplikace.

Zástupci některých sociálních kategorií mají vyšší sklon ke komplikaci chřipky. Mezi nimi jsou malé děti, osoby s těžkými komorbiditami, těhotné, osoby staršího věku.

V žádném případě by nikdo neměl podceňovat závažnost onemocnění, které může způsobit život ohrožující komplikace na téměř všech důležitých systémech těla.

Za prvé, představuje přímou hrozbu infekce sekundární infekcí. Vzhledem k povinnému zánětlivému stavu sliznice nosohltanu a horních cest dýchacích během chřipky trpí lokální imunita. To zvyšuje pravděpodobnost nové infekce.

Za druhé, toxiny chřipky, které se dostanou do krevního oběhu, se v krátkém čase šíří po celém těle. A tady vše záleží na imunitě a předchozí nemoci z celkového stavu vnitřních orgánů.

Abychom si dokázali představit rychlost, s jakou jsou jedovaté exkrece dosahovány ledvinovou tkání, stačí vzít v úvahu, že přes tento orgán je asi 20% krve těla filtrováno v jediném tepu.

Při spojení komplikací se objeví příznaky specifické pro každý specifický sekundární patogen. Společným znakem je však vzhled druhé febrilní vlny po relativním útlumu první. To je pozorováno po 3-7 dnech onemocnění.

Současně je možná exacerbace chronických, dlouhodobých a nedostatečně léčených onemocnění.

Objevují se renální symptomy

Kdyby bez výrazného důvodu byla v bederní oblasti nebo v dolní části břicha bolestivá nebo taživá bolest, jako by byly ledviny bolestivé, v zápěstí a kotnících se objevily drobné otoky a po spánku se objevil mírný otok očních víček, který tam předtím nebyl, a tyto příznaky ignoroval. stojí za to. Poukazují na komplikace chřipky v močovém systému.

Nejběžnější je nefritida (zánět parenchymu ledvin). Zánět močového měchýře (cystitida), prostata (prostatitis) se může zhoršit nebo se objevit jako první. A již tyto nemoci, které jsou primární, mohou snadno vést k dalšímu rozvoji jadeitu.

Co dělat v tomto případě? Zpočátku si uvědomte, že to není jen „něco, co je staženo nebo vztyčeno v boku“, ale že se jedná o projev potenciálně velmi vážných onemocnění.

Ujistěte se, že jít na šetřící ledvinovou dietu. Je vhodné používat populární recepty na ledviny a odvar. Typická analýza moči bude.

Vyhodnotí přítomnost zánětu a přispěje k řádnému předepisování léčby.

Bolest nemusí být jen tahání, ale ostré, intenzivní a kolikoobraznoy v bederní oblasti a podbřišku. Může být doprovázena bolestivým močením v malých porcích. A stát bude horečný, s mrazem.

V tomto případě je přípustné užívat si teplou koupel, pít antispasmodika (no-shpa, spazmalgon atd.). Pokud bolest nezmizí během několika hodin, pak byste neměli zdržovat návštěvu u lékaře. Snad to není jen komplikace chřipky, ale také pohyb ledvinových kamenů, které jste dříve ani podezřívali. To znamená, že bude předepsána zásadně odlišná terapie.

Pokud se bolest zmírnila, pak se plánovaným způsobem vyplatí poradit se s lékařem a alespoň provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučila urolitiáza.

Pokud se stav zhorší, teplota je vysoká, moč je zakalený, bolest zad je intenzivní a nezmizí, pak můžeme předpokládat hroznou komplikaci - akutní pyelonefritidu. V tomto případě se pacient také objevuje pod očima, projevuje ranní otok, objeví se nevolnost a nechce nic jíst.

V tomto případě musíte okamžitě zavolat lékaře a přejít na závažnou léčbu s povinným užíváním antibiotik, protizánětlivou a detoxikační terapií.

Hypothermia a připojení sekundární bakteriální flóry, která se ukázala být tropická pro tkáň ledvin a jejich pánev, může vyvolat pyelonefritidu.

Akutní pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění parenchymu ledvin a odstraňuje jeho systémy. To může snadno stát se chronický v nepřítomnosti řádné léčby.

Posledně uvedená je pomalá nemoc, která je schopna vyvstávat primárně, obchází akutní stadium. Výsledkem jsou sklerotické změny parenchymu ledvin, hypertenze a selhání ledvin.

Akutní pyelonefritida ve 30% případů má hnisavou formu.

Onemocnění je závažné, má vlastní život ohrožující komplikace. Vede k tvorbě hnisavých ložisek v ledvinách, které jsou doprovázeny vážným stavem, který vyžaduje chirurgickou léčbu.

Zvýšený krevní tlak může být komplikací chřipky v ledvinách. Je provokován adrenálním zánětem. Faktem je, že velikost krevního tlaku odpovídá, že renin a adrenální hormon aldosteron jsou vylučovány ledvinami. Porušení výše uvedených orgánů a vede k nerovnováze odpovídajících hormonů.

Skoky v krevním tlaku na vysoké hodnoty jsou častěji výsledkem pokročilého průběhu post-patologického procesu v ledvinách.

Jiné komplikace močového systému

Dalším onemocněním močového systému je cystitida, zánět močového měchýře, což je poměrně častá komplikace chřipky.

Ukazuje se, že je to nepříjemný pocit nepohodlí a křečí v dolní části břicha a v slabinách, zhoršuje se močením, častým tlakem na záchod, močením v malých porcích.

Infekce, bez včasné a úplné léčby, může vzestupovat přímo do ledvin.

Snad spojení chřipkové orchitis - zánět varlat. Projevuje se silnou bolestí v šourku s nárůstem velikosti a zánětem. Všechny testikulární membrány jsou zapojeny do procesu. Onemocnění se vyvíjí rychle.

Při správné a včasné léčbě onemocnění zmizí za pár týdnů. V nepřítomnosti takové patologie může vést k hnisavým komplikacím varlat, jejich atrofickým změnám.

Neošetřené v čase, může také způsobit zápal způsoben nefritidy.

Komplikace chřipky mohou ovlivnit srdeční činnost. Statistické studie ukázaly, že asi 15% post-chřipkových komplikací se vyskytuje v srdci.

Pacienti si mohou všimnout nepohodlí nebo bolesti v levé polovině hrudníku, nepravidelného srdečního tepu, výskytu dříve krátkého dechu během cvičení, otoků nohou, které se na rozdíl od ledvin objevují večer.

Myokarditida, která je vyvolána chřipkou, se při absenci včasné léčby může projevit velmi dlouhou dobu.

Častým onemocněním je postgripous pneumonia. Může být výsledkem jak přímého působení viru na plíce, tak přistoupení sekundární bakteriální infekce. Léčba virů je zvláště obtížná.

Komplikace nervového systému a mozku se projevují arachnoidní, encefalitidou.

Radikulitida, polyneuritida, syndrom Guillain-Barre jsou neurologické a svalové komplikace.

Včasná prevence a léčba chřipky, pozornost na jejich zdravotní a naléhavá opatření proti rozvoji chronických onemocnění významně sníží možnost komplikací po chřipce.

Komplikace chřipky. Ledviny

Jak chránit ledviny před komplikacemi z chřipky? Není nebezpečné léčit zánět vylučovacího systému? Jaké by mohly být důsledky těchto nemocí? O tomto a mnoha dalších věcech budeme diskutovat v tomto článku.

Příznaky

Nejčastějšími projevy zánětlivého procesu vylučovacího systému jsou:

 • šití nebo bolestivost v bederní oblasti;
 • méně často, bolest břicha;
 • pocit chladu bez zjevného důvodu;
 • horečka;
 • zákal moči, změna jeho barvy;
 • bolest hlavy, pocit únavy (v důsledku intoxikace);
 • otok očního víčka (zvláště patrný ráno, po spánku);
 • časté močení, někdy časté touhy, které nesouvisí s plněním močového měchýře (tj. často chci jít na záchod, ale zároveň není dostatek moči);
 • bolest při močení;
 • zvýšený krevní tlak (ledviny syntetizují hormon renin a nadledviny - aldosteron, které jsou zodpovědné za kontrolu krevního tlaku).

Tyto symptomy jsou pozorovány společně nebo odděleně. Stupeň jejich projevu závisí na formě, stadiu onemocnění, lokalizaci infekce.

Pokud se vyskytne některý z výše uvedených příznaků, měli byste navštívit lékaře, který vám poskytne diagnostiku onemocnění ledvin, zejména pokud jste měl dříve chřipku nebo jiné infekční onemocnění.

Diagnostika

Diagnóza se obvykle provádí na základě stížností pacienta, doplněných o výsledky laboratorních testů. Laboratorní diagnostika renálního zánětu zahrnuje obecnou analýzu moči, obecný klinický krevní test a biochemický krevní test. Takže v přítomnosti infekce v analýzách budou takové změny:

 • přítomnost proteinu v moči (obvykle tam není);
 • zvýšená hladina červených krvinek v moči (tento ukazatel by neměl překročit 1 000 červených krvinek na 1 ml moči);
 • leukocyty v moči jsou jasným znakem zánětu močových cest;
 • nadbytek normální hladiny leukocytů v krvi doprovází zánět v jakýchkoli orgánech, včetně urogenitálního systému;
 • zvýšená míra sedimentace erytrocytů (ESR) je dalším znakem infekce;
 • koncentrace močoviny v krvi převyšuje 15 mmol / l (nebo 90 mg / 100 ml);
 • Kreatinin je vyšší než 76,25 μmol / l nebo 1,0 mg / 100 ml.

Kromě těchto studií může být vyžadována bakteriologická kultivace ultrazvuku moči a ledvin. Nicméně, ve většině případů pro výběr léčby dost výše uvedených testů.

Infekce ledvin

Nejčastěji, po chřipce, ledviny jsou bolavé v důsledku vývoje glomerulonephritis nebo pyelonephritis. Zvýrazněte vlastnosti těchto onemocnění a jejich hlavní rozdíly:

 1. Glomerulonefritida je jediná nebo oboustranná infekce renálních glomerulů, které mohou být akutní nebo chronické. V glomerulech ledvin je krev filtrována a tvoří se primární moč. Zánět glomerulů způsobuje porušení filtračního procesu - krevní sraženiny v kapilárách, jejich propustnost je narušena a červené krvinky vstupují do moči. To způsobuje ztmavnutí moči nebo vznik narůžovělého odstínu. Při glomerulonefritidě je leukocytóza moči zanedbatelná. Množství moči se často snižuje až do úplného ukončení močení (tento stav se nazývá akutní selhání ledvin). Porušení tvorby moči vede k otoku. Stisknutí a poklepání na dolní část zad způsobuje zvýšenou bolest.
 2. Pyelonefritida je dvoustranný zánětlivý proces v ledvinové tkáni, který ovlivňuje krevní cévy, ledvinové tubuly, kalich a pánev (způsoby vylučování moči). V dolních částech renálních tubulu se syntetizuje sekundární moč. Hypotermie přispívá k rozvoji tohoto onemocnění. U pyelonefritidy dosahuje hladina leukocytů v moči velmi vysoké úrovně. Pro diagnózu pyelonefritidy někdy použijte ultrazvuk. Tato studie umožňuje odhadnout velikost ledvin (se zvětšením zánětu ledvin a zhutnění stěn šálků a pánve). Častěji potvrzovat diagnózu pomocí analýzy moči podle Zimnitského. To vám umožní určit hustotu moči, stejně jako funkce každodenního močení. V běžném denním močení se tak zobrazuje více než 70% denního objemu moči. S pyelonefritidou se zvyšuje podíl noční diurézy. Pyelonefritida se často dostává do chronické formy a může vést k rozvoji komplikací - abscesu ledvin, hnisavé porážce kortikální substance.

Pokud tyto nemoci léčíte, mohou rychle postupovat. Tělo bude stále více trpět intoxikací způsobenou nemožností filtrace krve ledvinovým přístrojem. Je také možný přechod akutní formy zánětlivého procesu na chronický.

To je nejen nepříjemné, protože nemoc se zhorší po každé hypotermii, ale také nebezpečná - centrum chronické infekce v genitourinárním systému může způsobit zánět jiných orgánů. Zánět ledvin může tedy vyvolat cystitidu, u žen, zánět končetin, u mužů, zánět varlat a prostatu.

Infekce vnitřních pohlavních orgánů naopak ohrožují neplodnost.

Léčba

Co když si všimnete příznaků zánětu ledvin? Nejprve si udělejte čas na návštěvu lékaře. Může vyžadovat antibiotickou léčbu (pro bakteriální zánět).

Vzdát se těžkých potravin - solené, uzené, konzervované. Pijte čistou vodu, ale čaj a káva je lepší omezit. Výjimkou jsou ledviny (dostupné v lékárně).

Chcete-li zmírnit bolest, můžete si vzít teplou koupel (ale ne horké!). Předcházejte předepsanému průběhu léčby, abyste předešli komplikacím nebo přechodu infekce na chronickou formu.

Zpětná vazba a komentáře

Dávejte pozor na komplikace chřipky!

Srdce, ledviny, plíce a dokonce i mozek se mohou stát cílem, pokud se vyskytnou komplikace chřipky.

Brzy na jaře Slush Teplota je okolo nuly. Není to jen nepříjemné počasí, které může zkazit naši náladu, ale také dobu, kdy jsou aktivovány infekční nemoci, jako je chřipka a ARVI. Epidemie chřipky se v této roční době často pozorují.

No, na tom není nic špatného, ​​můžete říct. Když onemocněl chřipkou, bude trvat týden, než se zmírní, kašle a zatlačí. A pak vše projde a bude možné se vrátit do normálního života.

Chřipka je však nebezpečná pro její komplikace, což může způsobit mnoho zdravotních potíží a dokonce vést k smrti.

Chřipka poskytuje přístup k tělu bakteriím

Chřipka je akutní virové onemocnění dýchacího ústrojí, a proto jsou to právě ti, kdo trpí na prvním místě. Orgány dýchacího systému zevnitř jsou pokryty řasnatým epitelem.

úkolem epitelu je udržovat vše, co vstupuje do těla zvenčí: prach, bakterie, pevné částice, viry.

Virus chřipky, pronikající do těla, narušuje řasovitý epitel a otevírá tak cestu k další infekci.

Kromě toho všechny síly těla jdou do boje proti viru chřipky. Oslabuje imunitní systém. A agresivní mikroorganismy pronikající do těla napadají jeho slabá místa, což způsobuje onemocnění různých orgánů a systémů. Tak chřipka vyvolává vznik mnoha závažných komplikací.

Kdo je v ohrožení?

Mezi osoby, u nichž je vyšší pravděpodobnost komplikací z chřipky, patří:

 • osoby starší 65 let
 • děti do 4 let
 • těhotné ženy
 • osoby s chronickými onemocněními
 • s oslabeným imunitním systémem.

Jaké mohou být komplikace po chřipce?

Mezi komplikace chřipky:

Navíc, často ti, kteří měli chřipku, zhoršili své „nativní“ chronické nemoci.

Komplikace, které nesouvisí s chřipkou samotnou, se obvykle vyskytují, když závažnost onemocnění trochu ustoupí a vy se již zlepšujete.

Pneumonie a další plicní komplikace

Pneumonie, bronchitida, plicní absces jsou nejčastější komplikace chřipky. Pneumonie může být způsobena bakteriemi, viry nebo smíšeným typem. Nejnebezpečnější primární virová pneumonie. V tomto případě má virus velmi vysokou adaptabilitu a agresivitu.

Příznaky Teplota stoupá na 39-40 stupňů, suchý kašel nebo kašel s krví, pocení. S výskytem podobných příznaků je naléhavá potřeba poradit se s lékařem. Doufá, že "šanci" a není self-léčit, protože to je tato komplikace, která dává velké procento úmrtí na chřipku.

Sinusitida

Sinusitida je zánět čelistních dutin, ve kterém je v těchto dutinách pozorována stagnace. Pokud sinusitida není léčena, infekce se může rozšířit dále za dutiny.

Symptomy: Nosní kongesce, tlustý nosní výtok, bolest hlavy, bolest zubů, pocit tlaku v obličeji, bolestivý tlak na tváře a čelo.

Zánět středního ucha může vést k částečné nebo úplné ztrátě sluchu.

Příznaky: earache, bolest při střelbě, hnisavý výtok z ucha, teplota.

Silná bolest v srdci, dušnost, palpitace - to jsou příznaky, které mohou naznačovat výskyt komplikací kardiovaskulárního systému. Chřipka často vyvolává zánět srdečního svalu a může vést k rozvoji srdečního selhání. Tyto komplikace mohou být také příčinou smrti.

Nemoci nervové soustavy

Chřipka může vyvolat rozvoj neuralgie, polyneuritidy, stejně jako meningitidy a arachnoiditidy (zánět membrán mozku).

Příznaky arachnoiditidy jsou: klenutí hlavy, bolest v nose a čele, nevolnost, závratě.

Symptomy meningitidy: klenutí hlavy, nevolnost, zvracení, fotofobie.

Jedná se o velmi nebezpečné nemoci, pro které je nutné jít do nemocnice.

Onemocnění ledvin

Chřipka může způsobit rozvoj pyelonefritidy nebo glomerulonefritidy a způsobit akutní selhání ledvin.

Aby nedošlo k "vydělat" komplikace

Aby se necítil celý "kouzlo" komplikací charakteristických pro chřipku, snažte se chřipkový virus neuchytit. Pro prevenci chřipky dodržujte standardní doporučení:

 • na přeplněných místech během epidemie chřipky
 • pokusit se supercool
 • umýt si ruce často mýdlem
 • vzduch v místnosti, ve které se nacházíte
 • omezit pití, nekuřte
 • jíst úplně
 • spát dost času
 • dostat očkované.

Pokud jste stále "chytit chřipku", zkuste přežít nemoc doma. To pomůže tělu bojovat s virem a snížit šance na komplikace. Poraďte se se svým lékařem a ujistěte se, že budete dodržovat jeho doporučení týkající se použití antimikrobiálních léčiv (Kagocel, atd.). A pak se vaše tělo dokáže rychle a bez následků vyrovnat s virem.

Dobrý den! Baby 1 18 Říjen 2013, 17:25 Dobrý den! Dítě je ve věku 1,5 roku, říká, že adenoidy jsou rozšířeny, SREI měl dýchací onemocnění před týdnem, byla vysoká horečka a rýma. Dnes mu mezi čelistí a uchem táhla zvětšená lymfatická uzlina.

Řekněte mi, prosím, je to příležitost k naléhavému útěku k lékaři, protože jsme teď mimo město a to je problematické. A také: je to indikace antibiotik? ARVI byl na pozadí zubů, myslím, že teplota byla udržována přesně tři dny, ale náš pediatr rád předepisuje antibiotika bez testů. Tehdy jsem je odmítl.

Zvětšená lymfatická uzlina je známkou toho, že v těle je infekce? A stojí za to darovat krev pro leukocyty? Pochopte správně, opravdu nechci dát dětem antibiotika, pokud to lze vyhnout.

Po celý život byl nemocný jen dvakrát, myslel jsem si, že už se zotavil, ne-li pro tuto lymfatickou uzlinu... Děkuji.

Jak udělat bavlněnou gázu obvaz

Chraňte své dítě před nachlazením a chřipkou

Studené nápoje

Ledviny bolí pro nachlazení a chřipku: proč bolí pyelonefritida

Chřipka je nemoc, se kterou se setkává každý člověk. S odkazem na typ virových patologií je onemocnění charakterizováno zánětlivými procesy, z nichž mnohé se projevují jasně, ale některé jsou asymptomatické.

A pokud uvidíme a budeme léčit specifické znaky, pak se později mohou objevit tajné patologie. To platí pro ledviny, játra a další vnitřní orgány.

Proč ledviny trpí nachlazením, chřipkou a po nich? Důvodem jsou infekční bakterie, které vstupují do těla a infikují životně důležité orgány.

Příznaky poškození ledvin

Symptomy nemoci nejprve, implicitní, připomínající běžné symptomy nachlazení

K syndromu bolesti dochází při porážce ledvinové pánve, šálků a parenchymu v důsledku hypotermie, výskytu ložisek infekce.

Mikroby, které způsobují patogenní procesy: stafylokoky, streptokoky, E. coli. Lokální bolesti se mohou vyvíjet současně s rozvojem respiračních symptomů, ale i později. To vše závisí na individuální reakci těla na virovou infekci.

Nejčastěji jsou ledviny bolestivé pro ty, kteří trpěli: akutní respirační virové infekce, chřipka, bolest v krku, šarlatová horečka nebo trpící chronickým revmatismem.

Symptomy nemoci nejprve, implicitní, se podobá běžným nachlazení symptomy: t

 • zvýšení teploty;
 • zimnice, horečka;
 • slabost;
 • bolest hlavy;
 • žízeň;
 • mohou mít zažívací poruchy.

Pokud infekce postihuje krevní oběh, bude mít nepříjemné pocity ve formě nepohodlí v břiše, s odrazem v tříslech, někdy v noze.

Bakterie vyvolávající onemocnění způsobují zánět v ledvinách, který se vyvíjí v pyelonefritidě, glomerulonefritidě a pokud není léčen, končí selháním ledvin.

Vývoj malátnosti ledvin se projevuje zákalem moči, výskytem krve v moči, sedimentem, častým tlakem na toaletu a pocitem pálení při močení.

Pokud se ukáže, že pacient s chřipkou trpí bolestmi ledvin, dochází k otoku zápěstí, kotníků, očních víček je mírně oteklá, obličej - znaky jasně ukazují začátek zánětu filtračních orgánů. Patologie může ovlivnit obě ledviny, cystitidu, prostatitidu se může zhoršit. Všechny patologie vyvolávají další vývoj jadeitu.

Co dělat

Nepřibližujte se s lékařem - odborník provede správnou diagnózu a předepíše léčbu

Začněte s lékařem, neprovádějte odklad: odborník provede správnou diagnózu a předepíše léčbu. Doma, než půjdete k lékaři, měli byste:

 1. jít na šetřící stravu, vzdát se mastných, kořeněných, sladkých a slaných potravin;
 2. dodržovat pitný režim v množství nejméně 1,5-2 litrů tekutiny denně (s výjimkou pacientů s kardiovaskulární insuficiencí);
 3. dát pacientovi odpočinek, nejlépe sledovat lůžko;
 4. pít bylinné čaje slabé diuretické a antiinfekční vlastnosti - poplatky prodávané v lékárnách a prodávané bez lékařského předpisu.

Je to důležité! V případě výskytu bolesti silné intenzity, renální koliky, měli byste užívat antispasmodikum (No-Shpu), zavolat záchranný tým a vzít si teplou sedací koupel.

Zpoždění s léčbou v projevu těchto příznaků nemůže být! V případě snížení objemu vylučované moči, výskytu krve a sedimentu, horečnatého stavu s zimnicí, je možný výstup kamenů, který vyžaduje speciální léčbu.

Možné komplikace

Cystitida - nepříjemná nemoc, často postihující pacienty po chřipce, studená

Při sebemenším náznaku indispozice jednat! Zánětlivé onemocnění ledvin se často stává chronickým, což vyžaduje dlouhodobou léčbu. Komplikace ledvin po chřipce, tonzilitida, mohou být ve formě:

 1. Zánětlivá infekční pyelonefritida. Tento stav je charakterizován výrazným ranním otokem, sníženou chuť k jídlu, slabostí. Pyelonefritida, která představuje lézi parenchymu a vylučovacího systému, způsobuje hypertenzi ledvin, selhání ledvin. Ve 30% případů se patologie vyskytuje ve formě akutní hnisavé pyelonefritidy, která zvyšuje riziko pro život pacienta a je často léčena pouze chirurgickým zákrokem.
 2. Při zánětu nadledvinek může hrozit hypertenze. Porušení produkce hormonu zodpovědného za krevní tlak povede k tlakovým rázům, což bude také vyžadovat, aby pacient dodržoval dietu a užíval léky po zbytek života.
 3. Cystitida je nepříjemná choroba, která často postihuje pacienty po chřipce a běžném nachlazení. Bolest a pálení při močení, časté nutkání na toaletu, pokles objemu vylučované tekutiny jsou příznaky, ale důsledky se projevují pronikáním infekce do ledvin s rozvojem nefritidy.
 4. U mužů, orchitis, zánět varlat, moci se připojit k ledvinové patologii. Příznaky: bolestivost šourku, zvýšení jeho velikosti. Při správné léčbě se patologie nevyvíjí a odchází za 14-16 dnů. Nedostatek terapie povede k hnisavým komplikacím varlat a jejich atrofii.

Léčba a prevence

Správnou diagnózu a předepisování léčby může provést pouze nefrolog nebo urolog. Nelze se zapojit do samoléčby ledvin, proto se nemůžete vyhnout návštěvě specialisty. Čím dřívější je diagnóza, tím větší je šance, že se pacient zcela uzdraví.

Jako terapie se používají léky, pomocné bylinné čaje, odvar a bylinné infuze.

Chirurgie je nutná extrémně vzácně a v přítomnosti obstrukce močových cest, vývoje hnisavých zánětlivých zánětů nebo přítomnosti nádorů, které ohrožují život pacienta.

Prevence nemocí je dodržování zdravého životního stylu, plnění všech lékařských předpisů při léčbě nachlazení a posilování imunity.

Je to důležité! Bolest ledvin s akutními respiračními infekcemi, nachlazeními, chřipkou je častý výskyt v důsledku infekce v těle a dalšího vývoje patogenní mikroflóry. Komplikace mohou být fatální a nevratné, takže byste neměli problém odmítat.

Komplikace po SARS a chřipce: jaké jsou důsledky pro ledviny

SARS a chřipka jsou virová onemocnění. Mohou začít nejen v chladném období, ale iv létě.

Můžete onemocnět jak během epidemie, tak po hypotermii.

Podle lékařských statistik přibližně 15 procent všech případů SARS a chřipky skončí s komplikacemi z různých systémů a orgánů.

Proč vzniká komplikace?

Důležité vědět! Každý by o tom měl vědět! INCREDIBLE, ALE FACT! Vědci vytvořili děsivý vztah. Ukazuje se, že příčinou 50% všech onemocnění ARVI, doprovázených horečkou, stejně jako příznaky horečky a zimnice, jsou BACTERIA a PARASITES, jako jsou Lyamblia, Ascaris a Toksokar.

Jak nebezpečné jsou tyto parazity? Mohou zbavit zdraví a ŽIVOT, protože přímo ovlivňují imunitní systém a způsobují nenapravitelné škody. V 95% případů je imunitní systém proti bakteriím bezmocný a nemůžeme čekat dlouho.

Abychom jednou a navždy zapomněli na parazity, zachovali si zdraví, odborníci a vědci doporučují, aby... t

Nejčastější příčinou komplikací chřipky, akutních respiračních virových infekcí je absence plnohodnotné léčby nebo jejich přenos „pěšky“. Pokud nebudete ignorovat vasokonstrikční kapky a zavlažovací produkty pro krk, můžete minimalizovat následky nemoci.

Někdy se stává, že pacient s nachlazením přesně dodržuje všechny pokyny lékaře, dodržuje lůžko, ale tato opatření mu nepomáhají. To je typické pro pacienty:

 • s zatíženou historií;
 • starší lidé;
 • děti do 1 roku.

Zvláště nebezpečné komplikace chřipky a nikoliv SARS V posledních letech se počet úmrtí z ní zvýšil. To je způsobeno konstantní mutací chřipkového viru. Proto se doporučuje každý rok imunizovat proti tomuto onemocnění.

Samozřejmě, očkování není schopno zaručit, že člověk onemocní. Ale i když se to stane, chřipka je mnohem lepší a po ní nejsou žádné nebezpečné komplikace.

Bakteriální nebo virová komplikace

Obvykle symptomy SARS a chřipky ustupují 7-10 dnů po jeho nástupu. Pokud se tak nestane, je zřejmé, že se k viru připojila bakterie. Slabé tělo není schopno bojovat s choroboplodnými zárodky a komplikace se vyvíjejí:

Taková onemocnění vyžadují povinnou léčbu na klinice a užívání antibiotik.

Pacient nebude okamžitě pociťovat příznaky sinusitidy: postupně se zvyšuje. Tato skupina onemocnění se vyznačuje hnisavým žluto-zeleným výtokem z nosní dutiny, vysokou tělesnou teplotou, bolestí v projekci dutin a bolestí hlavy.

Otitis obtěžuje pacienta, pokud patogeny dosáhly středního ucha. Příznaky zánětlivého procesu v tomto případě budou tinnitus, "střelba", bolest ucha, nepříjemné pocity při stisknutí prstu na uchu tragus. Na pozadí zotavení z akutní respirační virové infekce a chřipky je pozorován prudký nárůst teploty a zhoršení pohody.

Bronchitida je zánět v průduškách. Onemocnění je doprovázeno:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • mokrý kašel;
 • sípání v hrudní kosti.

Kašel může být doprovázen sekrecí hustého sputa. Také potíže s dýcháním, rozvoj dušnosti.

Nejvíce nepříjemnou a závažnou komplikací po akutních respiračních virových infekcích a chřipce může být pneumonie. Symptomy nemoci jsou různé - od bolesti v boku k narušení srdce. Pneumonie je doprovázena krátkým dechem, vlhkým kašlem, celkovou slabostí, horečkou.

Zánět plic může být jednostranný a bilaterální.

Otitis a virová etiologie onemocnění pneumonií. I přes tuto skutečnost je třeba pacienty léčit antibiotiky. Toto opatření umožňuje zabránit rozvoji bakteriální infekce v oslabeném těle.

Další patologií, která může začít po chřipce nebo ARVI, je hnisavá angína. Je způsobena streptokokovou infekcí. Je pozoruhodné, že normálně streptokoky jsou přítomny v těle jakékoli osoby. Aktivuje se však až po nástupu příznivých podmínek, které se stanou chladem.

SARS může výrazně snížit imunitní obranu těla. S anginou pectoris trpí horečkou, silným bolestivým syndromem v krku, je pro něj velmi těžké polykat vodu a jídlo.

Charakteristickým klasickým příznakem bolesti v krku je hnisavý štítek na žlázách.

Závažné komplikace

Komplikace s obzvláště závažným průběhem jsou naštěstí velmi vzácné. Pokud znáte jejich příznaky a pečlivě sledujete své zdraví, můžete se vyhnout smutným následkům.

Problémy mohou ovlivnit:

Tyto patologie zahrnují: Rayův syndrom, neuralgii, myokarditidu, perikarditidu, glomerulonefritidu, arachnoiditidu.

Onemocnění srdce, jmenovitě myokarditida a perikarditida, se vyvíjejí teprve po chřipce. Běžné nachlazení zřídka způsobuje komplikace srdce. Symptomy jsou obvykle vymazány, bez pomoci lékaře je obtížné je identifikovat. Objevuje se bledost kůže, přerušení práce srdečního svalu, nepravidelný tep.

Při perikarditidě je pozorováno hromadění tekutiny v perikardiálním prostoru.

Chřipka může mít za následek cerebrální komplikace. S ARVI neexistují. Symptomy se projevují po 7-10 dnech po vrcholu chřipky, kdy nemoc klesá.

Pacient v této době označí velmi silnou celkovou slabost, bolest hlavy, horečku. Tento stav vyžaduje nejnaléhavější léčbu a hospitalizaci.

Příčinou Rayova syndromu je léčba chřipky aspirinem. Onemocnění je charakteristické pro dětství. Dochází k vážnému poškození jater, které vyžaduje následnou transplantaci orgánu. Rodiče by se proto měli naučit pravidlo: děti dostanou pouze horečku prostřednictvím:

Kyselina acetylsalicylová je zakázána!

Po chřipkové a akutní respirační virové infekci se může vyvinout neuritida, která způsobuje ztrátu citlivosti, syndrom bolesti podél nervového kmene, zhoršené fungování inervovaných svalů. Nejčastěji je postižen nerv na obličeji.

Posledním nebezpečím, které lze skrývat virovými chorobami, je glomerulonefritida. Pod ním je třeba chápat zánětlivý proces ledvin.

Pokud jsou postiženy ledviny, příznaky budou otok, stopy krve v moči, únava. Existuje vysoká pravděpodobnost smrti.

Komplikace běžného nachlazení jsou výsledkem nedostatečné pozornosti vašeho těla. Recept na zdraví je jednoduchý: prevence a včasná léčba, jak je popsáno ve videu v tomto článku, řekne Elena Malysheva.