Paracetamolový sirup: návod k použití

Aktuální stránku nelze z nějakého důvodu navštívit:

 1. expirovaná záložka / oblíbené položky
 2. vyhledávač, který má pro tento web zpožděný seznam
 3. chybějící adresa
 4. nemáte oprávnění k přístupu na tuto stránku
 5. Požadovaný zdroj nebyl nalezen.
 6. Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

Přejděte na jednu z následujících stránek:

Pokud problémy přetrvávají, obraťte se na správce systému vašeho webu a nahláste chybu popsanou níže.

Paracetamolový sirup pro děti: návod k použití

Suspenze Paracetamol patří do farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Používá se v pediatrii ke snížení závažnosti bolesti a teploty u různých infekčních a zánětlivých onemocnění u dětí.

Forma uvolnění a složení

Dětská suspenze Paracetamol má viskózní konzistenci, světle šedou nebo světle žlutou barvu a jahodovou vůni. Hlavní účinnou složkou léčiva je paracetamol, jeho obsah v 5 ml suspenze je 120 mg. Součástí přípravku jsou také pomocné složky, které zahrnují:

 • Kyselina citrónová.
 • Propylenglykol.
 • Benzoát sodný.
 • Trisubstituovaný citrát sodný.
 • Sorbitol
 • Příchutě.
 • Cukr.
 • Čištěná voda.

Dětský sirup Paracetamol je obsažen v plastové láhvi o objemu 100 ml. Balení obsahuje jednu lahvičku s suspenzí a návod k použití léku.

Farmakologický účinek

Účinná látka suspenze kojence Paracetamol inhibuje (inhibuje) enzym cycloxygenase (COX), který katalyzuje chemickou reakci přeměny kyseliny arachidonové na mediátory zánětlivé reakce (prostaglandiny) během jejího vývoje. Potlačení enzymu COX a snížení koncentrace prostaglandinů ve strukturách centrálního nervového systému vede k normalizaci tělesné teploty během horečky, stejně jako ke snížení závažnosti bolesti, která se vyvíjí v důsledku expozice prostaglandinů odpovídajícím receptorům a mozkovým centrům. Farmakologický účinek paracetamolu v periferních tkáních není realizován, proto nemá protizánětlivý účinek.

Po podání suspenze kojenců působí paracetamol dovnitř poměrně rychle a téměř úplně vstřebává do systémového oběhu. Je rovnoměrně rozložena ve tkáních, proniká hematoencefalickou bariérou do mozkových struktur. Paracetamol je metabolizován v játrech za účasti oxidáz a systému P450 na neaktivní produkty degradace. Vylučují se hlavně močí. Poločas (eliminační čas poloviny celé dávky léku) je 1-3 hodiny.

Indikace pro použití

Dětská suspenze Paracetamol je indikován pro symptomatickou léčbu patologie u dětí, která je doprovázena bolestí a horečkou:

 • Akutní respirační virová infekce, chřipka, parainfluenza, bakteriální infekční patologie, reakce po očkování, které jsou doprovázeny horečkou těla dítěte.
 • Bolestivý syndrom nízké a střední intenzity (bolest hlavy, bolest zubů, trauma, popáleniny, pooperační bolest, bolest ve svalech, periferní nervy s jejich aseptickým zánětem, stejně jako v kloubech).

Příjem suspenze Paracetamol neovlivňuje průběh patologického procesu a jeho progresi.

Kontraindikace

Absolutní kontraindikace pro použití suspenze kojence Paracetamol je věk dítěte do 1 měsíce (neonatální období) a přecitlivělost na léčivou látku nebo pomocné složky léčiva. S opatrností se lék používá k současnému selhání ledvin nebo jater, benigní hyperbilirubinemii (mírné zvýšení koncentrace bilirubinu v krvi), včetně Gilbertova syndromu (vrozené onemocnění jater), virové hepatitidy (zánět jater) a krevních onemocnění. Paracetamol se také používá s opatrností a je používán ve věku dítěte do 3 měsíců. Před zahájením léčby by se mělo ujistit, že neexistují žádné kontraindikace.

Dávkování a podávání

Paracetamol Dětský sirup se užívá perorálně 3-4 krát denně, interval mezi dávkami léku je 4-6 hodin. Průměrná dávka je 10-15 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte, maximální denní dávka nesmí překročit 60 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Obecně terapeutická dávka závisí na věku a hmotnosti dítěte:

 • Od 3 měsíců do 1 roku - 60-120 mg (2,5-5 ml).
 • Od 1 roku do 6 let - 120-240 mg (5-10 ml).
 • Od 6 do 14 let - 240-480 mg (10-20 ml).

Trvání použití suspenze kojenců Paracetamol jako febrifuge by nemělo překročit 3 dny, aby se snížila závažnost bolesti - 5 dní. Pokud je to nutné, další užívání léku by mělo být vždy konzultováno se svým lékařem.

Vedlejší účinky

Obecně je suspenze kojenců Paracetamol dobře snášena. Někdy je možné vyvinout alergické reakce ve formě kožní vyrážky, svědění, kopřivky (charakteristická vyrážka a otok, připomínající popálení kopřivy), angioneurotického šoku (výrazný otok měkkých tkání s převládající lokalizací v obličeji a vnějších pohlavních orgánů). Periferní krev ve vzácných případech snižuje počet krevních destiček (trombocytopenie), leukocytů (leukopenie), zvyšuje koncentraci vázaného oxidovaného hemoglobinu (methemoglobinemie). V případě nežádoucích účinků by mělo být užívání léčiva přerušeno a poraďte se s lékařem.

Zvláštní pokyny

Než začnete užívat dětskou suspenzi Paracetamol by měl být pečlivě přečten v návodu k léku. Je třeba věnovat pozornost několika zvláštním pokynům:

 • V případě potřeby by dlouhodobé užívání léčiva mělo být pravidelně monitorováno laboratorními ukazateli funkčního stavu periferní krve.
 • Aktivní složka léčiva může interagovat s léky jiných farmakologických skupin, proto je třeba upozornit ošetřujícího lékaře na jejich možné použití.
 • Před užitím dětské suspenze je třeba paracetamol protřepat.
 • Léčivo obsahuje cukr, který musí být vzat v úvahu při jeho užívání u dětí se současným diabetem.

V lékárenské síti je dětský suspenzi Paracetamol uvolňován jako lék bez lékařského předpisu. V případě pochybností nebo otázek týkajících se užívání léku se poraďte s lékařem.

Předávkování

Při výrazném překročení doporučené terapeutické dávky suspenze kojence se Paracetamol objeví nauzea, zvracení, bolest břicha do 24 hodin od předávkování. V budoucnu (po 1-6 dnech) se může vyvinout akutní poškození jater až po nekrózu (smrt) jejích tkání, což je doprovázeno výrazným snížením jeho funkční aktivity. Někdy může být poškození jater komplikováno rozvojem akutního selhání ledvin. Léčba předávkování spočívá v podání specifického antidotum dárcovským SH skupinám (methionin-glutathion).

Sirupové analogy Paracetamol

Podobně jako léčivá látka a léčebný účinek pro suspenzi dětí Paracetamol jsou léky Panadol, Daleron, Kalpol.

Podmínky skladování

Doba použitelnosti Suspenze kojence Paracetamol je 3 roky od data výroby. Skladujte na tmavém, suchém místě, které je nepřístupné dětem při teplotě vzduchu do + 25 ° C. Suspenze by neměla být zmrazena.

Průměrná cena

Průměrná cena dětského zavěšení Paracetamol v lékárnách v Moskvě se pohybuje od 64-67 rublů.

Sirup pro děti "Paracetamol" - návod pro použití kapalné suspenze s výpočtem dávky léku

Lékárny dnes mají velký výběr léků, které pomáhají rychle snížit teplotu a zmírnit lokální bolest u malých dětí. Oblíbeným antipyretickým lékem je Paracetamol pro děti. Abyste je mohli správně aplikovat a neubližovat zdraví vašeho dítěte, měli byste si být vědomi jeho hlavních vlastností, vlastností a pravidel přijetí.

Forma uvolnění léčiva pro děti

Lék "Paracetamol" je k dispozici v různých formách, takže mladé matky často čelí potřebě vybrat si, že vzhledem k množství jeho odrůd je obtížné. Uvažujme o tom, že mnoho dětí, zejména těch mladších dvou let, nebude schopno polknout lék ve formě tablet. Lék musí být vybrán správně, odpovídající věkové skupině a dovednostem dítěte.

Formy uvolňování léků:

Nejlepší možností je sirup. Vypadá to jako viskózní růžová tekutina. K dispozici v láhvi o tmavém skle o objemu 100 a 200 mililitrů. Součástí léku je přiložena speciální bilaterální odměrná lžička pro správné dávkování a návod k použití.

Složení a farmakologický účinek sirupu

Aktivní složkou ve složení dětského sirupu je paracetamol. V 5 ml léčiva je jeho obsah 120 mg. Kromě hlavní složky jsou přítomny následující pomocné složky: t

 • ethylalkohol;
 • glycerin;
 • příchutě;
 • čištěná voda;
 • sorbitol;
 • propylenglykol;
 • propylparahydroxybenzoát;
 • methylparahydroxybenzoát.

Lék má antipyretický a analgetický účinek. Při jeho použití je nutné pochopit, že není schopen zmírnit ostatní příznaky nemoci a zcela je odstranit, protože nemá protizánětlivý účinek.

Hlavní účinek účinné látky se projevuje blokováním enzymu cyklooxygenázy (COX 1, COX 2) a úplným zastavením produkce prostaglandinů. Lék má přímý vliv na centrální nervový systém (CNS), má pozitivní vliv na termoregulaci a centra bolesti.

Po požití má lék léčivý účinek po dobu 4 hodin. Během této doby je zcela absorbován ve střevech a vylučován urogenitálním systémem. Paracetamol neovlivňuje rovnováhu vody a soli a sliznici gastrointestinálního traktu, takže jeho použití je naprosto bezpečné, pokud je pozorováno správné dávkování.

Indikace pro použití

Paracetamolový sirup je široce používán při léčbě neuralgie a myalgie, doporučuje se užívat během těhotenství a kojení. Rychle eliminuje mnoho typů bolesti (bolesti hlavy, bolesti zubů, svalů atd.) A obnovuje rovnováhu teploty v těle, bez ohledu na etiologii a příčiny jejího zvýšení. Lék pomáhá dobře s následujícími patologickými jevy:

 • horečka s chřipkou, ARVI, jinými infekcemi atd.;
 • prevence komplikací po očkování;
 • syndrom bolesti jakékoliv závažnosti.

Pokyny pro použití kapalného paracetamolu

Lék se užívá před jídlem s velkým množstvím vody. Nedoporučuje se jej ředit v různých nápojích, ale pokud je dítě malé a odmítá pít lék, je možné přidávat do mléka nebo mléčné směsi požadovaný objem sirupu.

Před použitím důkladně protřepejte nádobku s lékem, potom nalijte určité množství tekutiny do odměrné lžičky nebo ji vezměte do injekční stříkačky.

Frekvence užívání by neměla překročit 4 krát denně v intervalech 4-6 hodin. Průběh léčby je 3 dny, v budoucnu se její užívání nedoporučuje. Při zachování všech počátečních symptomů byste se měli poradit se svým lékařem, abyste upravili léčbu.

Výpočet dávky je založen na tělesné hmotnosti a věku pacienta. V žádném případě nesmí překročit jeden a denní příjem léků. Normy používání "paracetamolu" s obsahem účinné látky 120 mg / 5 ml jsou uvedeny v tabulce:

Zvláštní návod k použití

Symptomy obvykle klesají do 15–20 minut po užití léku a zmizí zcela po 40–60 minutách. Zvýšení trvání terapeutického postupu by mělo být v souladu s pediatrem. Při užívání léku jako anestetika, průběh léčby není delší než 5 dnů, a 3 - v boji proti horečce.

Nepoužívejte lék spolu s jinými léky, které zahrnují paracetamol. Existuje riziko předávkování a nežádoucích účinků. Je také zakázáno nezávisle zvyšovat spotřebovanou rychlost zavěšení - důsledky mohou být velmi těžké.

Opatrnosti je třeba při léčbě pacientů s diabetes mellitus, protože obsahuje sacharózu a sorbitol. U dětí s benigní hyperbilirubinemií, poruchou funkce jater a ledvin, určí lékař dávku a délku léčby.

Paracetamol falšuje laboratorní testy na kyselinu močovou a glukózu v plazmě, proto je lepší po předepsaných testech absolvovat předepsané testy.

Kontraindikace

Před použitím se ujistěte, že neexistují žádné kontraindikace. Patří mezi ně následující patologie:

 • zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nesnášenlivost nebo přecitlivělost na složky (zejména paracetamol);
 • selhání ledvin a jater;
 • onemocnění krevního systému.

Interakce s jinými prostředky

Před použitím dětské suspenze se poraďte se svým lékařem a informujte ho o lécích, které Vaše dítě užívá. Kombinace některých z nich může mít škodlivý vliv na organismus, což má za následek riziko závažných onemocnění a zvýšení vedlejších účinků.

Příznaky předávkování

Užívání léku musí být přísně v souladu s pokyny. Překročení denní dávky může vést k závažným patologiím (například k selhání ledvin) a v těžké fázi k smrtelnému výsledku.

Pokud Vaše dítě vypije více než doporučené množství, poraďte se se svým lékařem, i když jeho zdravotní stav zůstává stejný. Měli byste také udělat výplach žaludku a vzít adsorbenty (aktivní uhlí, Polysorb, atd.). V závislosti na obsahu účinné látky v krvi bude odborník vydávat další doporučení. Rehabilitační instrukce budou odlišné.

Mezi hlavní příznaky předávkování patří následující projevy:

 • průjem;
 • nevolnost s výtokem zvratků;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • ostré nebo otravné bolesti v žaludku a střevech;
 • zvýšené pocení;
 • snížení tělesné teploty a krevního tlaku;
 • křeče, těžké zvracení (s akutní intoxikací těla).

Možné nežádoucí účinky

Tento léčivý přípravek obsahuje malé množství sorbitolu (2 g / 120 mg), proto se ve vzácných případech vyskytne intestinální rozrušení a objeví se průjem. Ne všechny děti tento lék snášejí, některé složky mohou být alergické nebo přecitlivělé.

Pokud si po užití sirupu všimnete některého z následujících reakcí, měli byste jej v budoucnu přestat používat. Vedlejší účinky jsou vzácné, většinou jejich vzhled je doprovázen intoxikací těla. Vedlejší účinky:

 • anémie;
 • epigastrické křeče;
 • dušnost;
 • aseptická pyurie;
 • přecitlivělost;
 • toxická epidermální nekrolýza;
 • křeče v průduškách;
 • poruchy funkce ledvin a jater;
 • hemolytickou anémii;
 • hepatonekróza;
 • alergické kožní reakce (kopřivka, vyrážka, zarudnutí).

Analogy

Přímé analogy dětského paracetamolu jsou látky se stejnou účinnou látkou: Panadol Baby, Kalpol, Efferalgan. Ibuprofen-založené sirupy povolené přijímat od 3 měsíců může působit jako náhrada za lék: dítě Nurofen, Ibuprofen-FT, Ibufen.

Antipyretický sirup Paracetamol: dávkování, návod k použití pro děti i dospělé

Paracetamolový sirup lze mezi jinými způsoby odstraňování tepla nazývat jedním z nejúčinnějších. Obsahuje nižší dávku účinné látky, a proto ji lze podávat i nejmenším pacientům, kteří se právě otočili na 3 měsíce. "Paracetamol" má silný analgetický účinek - zmírňuje bolesti hlavy, používá se po očkování a odstraňuje příznaky během zubů. Sirup je dětská forma uvolnění a lidé nad 12 let jsou obvykle předepsány léky v tabletkách.

Forma uvolnění, složení

Paracetamolový sirup pro děti - koncentrovaná, hustá nažloutlá kapalina, která má charakteristickou chuť ovoce a bobulovin. Lékárny prodávají lahve po 50 nebo 100 ml, umístěné v kartonech. Podrobné pokyny jsou připojeny.

Složení léčiva zahrnuje takové složky:

 • paracetamol (120 ml / 5 ml, 1,2 g / 50 ml, 2,4 g / 100 ml);
 • čištěná voda;
 • aromatické přísady;
 • kyselina citrónová;
 • sladidlo atd.

Lék můžete snadno koupit v každé lékárně. Není třeba žádný recept. Doba použitelnosti léku - 2 roky. Otevřenou lahvičku uchovávejte na suchém tmavém místě, mimo dosah dětí. Použijte po uplynutí doby použitelnosti sirupu.

Farmakologický účinek a indikace pro použití

Lék má výrazné antipyretické a anestetické vlastnosti. Účinné látky se rychle vstřebávají ve střevních tkáních a pak se distribuují po celém těle. Proces metabolismu probíhá v játrech, kde se zbytky léčiv rozkládají na paracetamol sulfát a glukorangid. Metabolity se vylučují ledvinami.

Toxicita léčiva je způsobena tím, že během jeho rozkladu vzniká nevýznamné množství para-aminofenolu, což má negativní vliv na stav jater.

Diskutovaný nástroj může být předepsán pro tyto účely:

 • zmírnění bolesti;
 • odstranění bolesti zad a zad;
 • snížení teploty infekčních patologií a zánětů;
 • zmírnění příznaků spojených s erupcí prvních zubů.

Při provádění terapie nezapomeňte, že tento lék má hepatotoxický účinek, který se projevuje při dlouhodobém užívání.

Nepřekračujte doporučenou dávku a použijte sirup déle než 5 až 7 dnů. Pokud je potřeba delší úlevu od bolesti, poraďte se se svým lékařem a předepíše další anestetikum.

Z jakého věku lze dětem poskytnout

Dětský paracetamol sirup je zpravidla předepisován dětem starším než 3 měsíce. Nedoporučujeme dávat děti v dřívějším věku, i když je to možné.

Pokud je přípravek používán k léčbě dítěte, které ještě nezměnilo 3 měsíce, lékař určí dávku individuálně. Dále je odborník povinen sledovat stav pacienta po celou dobu léčby.

Po jak moc antipyretika začíná působit

Maximální terapeutický účinek užívání sirupu nebo suspenze Paracetamolu je dosažen téměř okamžitě (do 5 minut). Pokud můžete počkat, můžete použít čípky nebo tablety. Jejich působení začíná 15 až 30 minut po podání.

Paracetamol: návod k použití pro dospělé a děti

Pro malé pacienty je určen sirup pro děti (120 mg na 5 ml). Pro dospělé vyrábí výrobce stejný lék ve formě tablet. Lékárna prodává sirup pro dospělé, který obsahuje vyšší koncentraci účinné látky (250 mg na 5 ml). Také dostupný k pozastavení koupě a svíčkám.

Jednorázová dávka pro pacienta nad 16 let je 200-400 mg, denní dávka je 3000 mg. Během léčby tímto léčivým přípravkem si uvědomte, že jeho aktivní složky mají škodlivý vliv na játra.

Dávkování a podávání

"Paracetamol" ve formě sladkého, chutného sirupu lze podávat dětem ve věku 3 měsíců.

Pro každý věk se vypočítá vlastní dávka:

 • do 2 let - 5 ml;
 • 2 - 6 let - 5 - 10 ml;
 • 6 - 12 let - 10 - 20 ml;
 • nad 12 let - 20 - 40 ml.

Než dáte dětem prostředky, nezapomeňte se s instrukcí seznámit. Ještě raději se poraďte s pediatrem. Bude přesně určit, které léky jsou pro dítě možné, a které jsou kontraindikovány.

Zvláštní pokyny pro příjem sirupu

Sirup Paracetamol se nejlépe užívá po jídle, zapije se malým množstvím vody.

 • Maximální počet vstupů za den je 4.
 • Interval mezi nimi je nejméně 4 hodiny.
 • Lék je připraven k použití, není chován.

Objem léku je vhodné měřit speciální injekční stříkačkou nebo lžičkou. V 1 lžičky. odpovídá 5 ml sirupu nebo 120 mg paracetamolu.

Pokud je lék používán ke snížení teploty, může být opilý po dobu maximálně 3 dnů, pokud je 5 dní jako lék proti bolesti.

Lékové interakce s jinými léky

Účinné látky paracetamolového sirupu mají za následek snížení nebo zvýšení účinku některých dalších léčiv. Pokud plánujete užívat tento lék nebo ho podat vašemu dítěti, přičemž budete užívat jiné prostředky, poraďte se s odborníkem.

 • Antipyretické vlastnosti "paracetamolu" jsou sníženy při užívání léků s antiepileptickým účinkem.
 • Lék zvyšuje aktivitu léků, které obsahují kodein, kofein, deriváty kumarinu.
 • Tento nástroj zvyšuje účinnost antispasmodik.

Pokud máte v úmyslu použít takový lék proti hypertermii nebo odstranit bolest, je třeba vzít v úvahu další důležité pravidlo: Paracetamol a jiné léky, které obsahují stejnou účinnou látku, byste neměli pít současně. V opačném případě může dojít k předávkování, doprovázenému velmi nepříjemnými příznaky.

Kontraindikace, nežádoucí účinky a předávkování

"Paracetamol" ve formě sirupu se liší v tom, že má omezený seznam kontraindikací.

 • Nepoužívejte tento přípravek u pacientů se selháním jater a zhoršenou funkcí ledvin. Sirup s nízkou koncentrací paracetamolu je někdy předepsán ženám během těhotenství a kojení.
 • Obsahuje sacharózu, takže sirup by měl být používán s opatrností u pacientů s diabetes mellitus.

Vedlejší účinky se mohou objevit na straně hematopoetického systému, vylučování, orgánů nervového, kardiovaskulárního a trávicího systému.

Mezi nejčastější reakce patří:

 • nevolnost;
 • ospalost nebo podrážděnost;
 • renální kolika;
 • anémie.

Často se na pozadí užívání Paracetamolu objeví alergie, která se projevuje svěděním, malými vyrážkami, zarudnutím kůže.

Předávkování je doprovázeno závratěmi, zvracením, blanšírováním kůže a sliznic, ospalostí, apatií. Pokud se tyto příznaky objeví, okamžitě vyhledejte kvalifikovanou pomoc. Pacient je naléhavě hospitalizován, provádí se symptomatická léčba, antidotum Ν-acetylcystein se podává intravenózně.

Antipyretické sirupové analogy

Další léčiva jsou také vyráběna na bázi paracetamolu. Z předloženého sirupu se liší složením, uvolňovací formou a samozřejmě cenou.

Paracetamol Děti: návod k použití, analogy a recenze

Dětský paracetamol je analgetické antipyretikum ve formě suspenze, která má antipyretické, analgetické a slabé protizánětlivé účinky.

Lék blokuje dvě formy (TsOGl a TsOG2) enzymu cyklooxygenázy, a tím inhibuje syntézu prostaglandinů. Hlavní působení je realizováno v centrální nervové soustavě, kde působí na centra bolesti a termoregulace.

V periferních tkáních je působení paracetamolu na COX neutralizováno působením buněčných peroxidáz, proto protizánětlivý účinek není příliš výrazný.

Nedostatek aktivace prostaglandinů v periferních tkáních určuje absenci negativního účinku na sliznici gastrointestinálního traktu a rovnováhu vody a soli. Existuje předpoklad, že Paracetamol pediatricky selektivně blokuje COX3, který je pouze v centrálním nervovém systému, a neovlivňuje enzymy COX umístěné mimo mozek, což vysvětluje tento výrazný antipyretický a analgetický účinek.

Hlavní výhodou paracetamolu u dětí je nízká toxicita a nízké riziko tvorby methemoglobinu. Dlouhodobé užívání vysokých dávek však může vést k nežádoucím reakcím.

Indikace pro použití

Co pomáhá dětský paracetamol? Podle instrukcí je lék předepsán v následujících případech:

 • zvýšená tělesná teplota v důsledku chřipky, nachlazení a dětských infekcí, jako je šarlatová horečka, plané neštovice, spalničky, příušnice atd.;
 • bolest zubů, včetně zubů nebo extrakce zubů, bolesti uší při otitis, bolesti hlavy, bolest v krku.

Na doporučení lékaře mohou děti ve věku 2–3 měsíce obdržet jednorázovou dávku v případě zvýšené tělesné teploty po očkování.

Návod k použití Paracetamol Děti, dávkování suspenze

Suspenze se užívá perorálně 1–2 hodiny po jídle, pije dostatek vody nebo jiné tekutiny. Před použitím dobře protřepejte.

Pro správné dávkování léku by měl být použit uvnitř balení odměrka, lžíce nebo stříkačka.

Optimální dávka se stanoví podle věku a tělesné hmotnosti dítěte. Průměrná dávka je 10-15 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte, maximální denní dávka nesmí překročit 60 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte.

V souladu s návodem k použití lze suspenzi přípravku Paracetamol Dětská suspenze užívat v 1 dávce v intervalech 4-6 hodin, ale ne více než 4krát denně.

Standardní dávkování suspenze podle návodu:

 • 2–3 měsíce (4,5–6 kg) - léčivo může být užíváno pouze podle pokynů lékaře;
 • 3–6 měsíců (6–8 kg) - 4 ml (96 mg) / 16 ml (384 mg);
 • 6–12 měsíců (8–10 kg) - 5 ml (120 mg) / 20 ml (480 mg);
 • 1-2 roky (10–13 kg) - 7 ml (168 mg) / 28 ml (672 mg);
 • 2-3 roky (13-15 kg) - 9 ml (216 mg) / 36 ml (864 mg);
 • 3–6 let (15–21 kg) - 10 ml (240 mg) / 40 ml (960 mg);
 • 6–9 let (21–29 kg) - 14 ml (336 mg) / 56 ml (1344 mg);
 • 9–12 let (29–42 kg) - 20 ml (480 mg) / 80 ml (1920 mg).

Standardní doba užívání bez konzultace s lékařem je až 3 dny a snížení závažnosti bolesti - 5 dní.

Doporučená dávka suspenze by neměla být překročena, protože předávkování paracetamolem může vést k selhání jater.

U pacientů s poruchou funkce ledvin je nutné zvýšit interval mezi dávkami léčiva. Pokud je clearance kreatininu 10–50 ml / min, tento interval by měl být nejméně 6 hodin a v případech, kdy je clearance kreatininu nižší než 10 ml / min - 8 nebo více hodin.

Suspenze obsahuje cukr, který je třeba vzít v úvahu při jeho užívání u dětí se současným diabetem.

Vedlejší účinky

Instrukce upozorňuje na možnost rozvoje následujících vedlejších účinků při jmenování dětského paracetamolu:

 • Alergické reakce na složky (včetně kožní vyrážky, svědění, angioedému).
 • Vzácně - poruchy krve (anémie, trombocytopenie, methemoglobinemie).

Kontraindikace

Je kontraindikováno jmenovat Paracetamol Děti v následujících případech:

 • intolerance fruktózy;
 • závažná porucha funkce ledvin nebo jater;
 • věk do 2 měsíců;
 • současné použití jiných léčiv obsahujících paracetamol;
 • přecitlivělost na kteroukoli složku léčiva.
 • abnormální jaterní funkce, včetně Gilbertova syndromu;
 • virová hepatitida;
 • genetickou nepřítomnost enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
 • selhání ledvin (clearance kreatininu

Cena v ruských lékárnách: Paracetamol dětská suspenze 120 mg / 5 ml 100 g - od 59 rublů, suspenze 120 mg / 5 ml 200 g - od 110 do 131 rublů, podle 729 lékáren.

Doba použitelnosti - 3 roky. Skladovací podmínky - chráněno před světlem, místo nepřístupné dětem, teplota do 25 ° C. Podmínky prodeje z lékáren - bez lékařského předpisu.

Zvláštní pokyny

Aby se předešlo předávkování v průběhu léčby, není nutné současně užívat jiné léky obsahující paracetamol.

Děti 2-3 měsíce mohou být podávány pouze podle pokynů pediatra.

Je-li u pacienta diagnostikován nedostatek glutathionu, je třeba postupovat opatrně, protože se zvyšuje riziko předávkování. Navíc u pacientů s nízkým glutathionem, zejména u velmi vychudnutých osob s anorexií, u pacientů s nízkým indexem tělesné hmotnosti au osob trpících chronickým alkoholismem, jsou známy případy selhání jater. Také v některých případech, například při sepse, paracetamol zvýšil riziko vzniku metabolické acidózy.

Paracetamol Pediatrická populace může narušit výsledky laboratorních testů na glukózu a kyselinu močovou v krvi.

Pokud potřebujete lék užívat déle než 5 dnů, doporučuje se sledovat periferní krevní obraz a funkční stav jater.

Pokud do 3 dnů od užívání přípravku Paracetamol nedojde k žádnému účinku, poraďte se s lékařem.

Interakce s jinými léky

Snižuje účinnost urikosurik.

Současné užívání paracetamolu ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulačních léčiv (snížená syntéza prokoagulačních faktorů v játrech).

Induktory mikrosomální oxidace v játrech (fenytoin, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxické léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což umožňuje vyvinout těžkou intoxikaci i při malém předávkování.

Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost Paracetamolu.

Ethanol přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy.

Inhibitory mikrosomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxického účinku.

Prodloužené společné užívání paracetamolu a jiných NSAID zvyšuje riziko "analgetické" nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečného selhání ledvin.

Současné dlouhodobé podávání ve vysokých dávkách a salicylátech zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře.

Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity.

Myelotoxická činidla zvyšují hematotoxicitu léčiva.

Návod k použití přípravku Paracetamol pro děti

Paracetamol, jako účinná látka, je obsažen v mnoha lécích určených k potlačení excitability center bolesti a termoregulace.

Jedním z nejoblíbenějších nástrojů v této skupině je Panadol, který je klasifikován jako antipyretický lék pro děti s paracetamolem.
Mezi hlavní výhody této drogy patří: univerzálnost, dostupnost (dostupná v každé lékárně světa bez lékařského předpisu), pohodlí a široká škála forem uvolňování.

Lék má jinou formu, ale děti jsou nejčastěji předepisovány: paracetamolový sirup pro děti, paracetamol pro děti suspenze (svíčky) a méně často paracetamol pro děti v tabletách.

Pokyny pro děti paracetamol

Paracetamol působí jako antipyretikum, analgetikum (zmírňující bolest) a částečně protizánětlivé činidlo pro děti i dospělé.

Je indikován pro pocity bolesti různého původu, například pro bolesti hlavy nebo bolesti zubů, neuralgii, myalgii, algomenorrhea; bolesti při zranění, popáleniny. Zmírňuje horečku u infekčních a zánětlivých onemocnění.

Paracetamolový návod k použití varuje, že účinná látka se snadno vstřebává do krve a proniká do všech orgánů. V tomto ohledu je léčivo kontraindikováno v případě přecitlivělosti, v prvních měsících života dítěte a těhotných žen v těhotenství.

Problém je v tom, že paracetamol proniká placentární bariérou. Dosud nebyly v zásadě pozorovány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah mléka je 0,04-0,23% dávky užívané matkou.
Při volbě tohoto léku během těhotenství a kojení, jako prostředku léčby, byste měli pečlivě zvážit očekávané přínosy pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě. V této záležitosti se poraďte se svým osobním lékařem.

Léčivo se používá s opatrností u pacientů s poruchou funkce jater a ledvin, s benigní hyperbilirubinemií a také u starších pacientů. Při dlouhodobém užívání paracetamolu ve velkých dávkách může mít léčivo hepatotoxický účinek.

V jiných případech je použití možné podle dávkovacího režimu.

Dávkování dětského paracetamolu

Paracetamolový sirup pro děti - návod a dávkování

Dávka suspenze paracetamolu u dětí závisí na věku a tělesné hmotnosti dítěte.

Paracetamol ve formě suspenze pro děti se užívá perorálně před jídlem 3-4krát denně v intervalu 4-6 hodin.
Malé děti mohou být přidány do láhve s vodou, čajem.

V 5 ml sirupu - 1 čajová lžička - obsahuje 120 mg paracetamolu.

Jedna dávka je 10-15 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte. Maximální denní dávka je nejvýše 60 mg na kg tělesné hmotnosti dítěte denně.

V závislosti na věku se paracetamolový sirup předepisuje v následujících jednotlivých dávkách:

- od 3 měsíců až 1 rok - 2,5-5 ml (1 / 2-1 tsp) nebo 60-120 mg;
- od 1 roku do 6 let - 5-10 ml (1-2 čajové lžičky) nebo 120-240 mg;
- od 6 do 14 let - 10-20 ml (2-4 čajové lžičky) nebo 240-480 mg.

Trvání léčby není více než 3 dny jako antipyretikum a nejvýše 5 dnů jako anestetikum. Pokračování lékové léčby po konzultaci s lékařem.

Před použitím je lék důkladně protřepán.

Dávkování paracetamolu v tabletách pro děti

Pro děti od 9 do 12 let je maximální denní dávka 2 g.

Pro děti od 3 do 6 let je maximální denní dávka 1-2 g paracetamolu v dávce 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte ve 3-4 dávkách.

Lék by měl být užíván po jídle, pít dostatek vody.

Rektální dávkování čípků

Pro děti ve věku od 1 měsíce do 3 let se používají rektální čípky, jedna dávka paracetamolu je 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně - 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Frekvence použití 3-4 krát denně.

U dospělých a dospívajících s tělesnou hmotností nad 60 kg je jednotlivá dávka 0,35-0,5 g, maximální jednotlivá dávka je 1,5 g 3-4krát denně. Denní dávka 3-4 g.

U dětí ve věku od 6 do 12 let je maximální denní dávka 2 g ve 4 dávkách.

Pro děti od 3 do 6 let je maximální denní dávka 1-2 g paracetamolu v dávce 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte ve 3-4 dávkách.

Paracetamol pro děti recenze a ceny

Paracetamol pro děti závisí na formě uvolňování a objemu léčiva. Droga, vedle přístupnosti, je známý pro své dostupné ceny.

Tablety paracetamolu lze zakoupit za 3-5 rublů, 10 kusů, 200 až 500 mg;

Paracetamol suspenze pro děti 120mg / 5ml, 200g stojí v průměru 100-130 rublů, přichází v ovocných příchutích - pomeranč a jahoda;

Paracetamol rektální svíčky 500 mg, 10 kusů lze zakoupit za 35-39 rublů.

Paracetamol pro děti

Ceny v internetových lékárnách:

Paracetamol pro děti je antipyretický analgetický antipyretický, mírný protizánětlivý a analgetický účinek.

Forma uvolnění a složení

Léčivo je dostupné ve formě suspenze pro orální podání s příchutí pomeranč nebo jahoda. Suspenze má jednotnou konzistenci, šedou nebo světle šedou barvu (nažloutlý odstín je povolen) a vůni pomeranče nebo jahody.

Paracetamol pro děti s jahodovou příchutí: po 100 ml ve skleněných, polymerních, polyethylentereftalátových lahvích nebo skleněných lahvích. V balení kartonu 1 lahvička s odměrkou nebo odměrkou v sadě nebo bez nich.

Paracetamol pro děti s příchutí pomeranče nebo jahody: 100, 150 nebo 200 ml v tmavých skleněných lahvích. V balení kartonu 1 lahvička s odměrnou lžící nebo odměrnou stříkačkou v soupravě.

1 ml suspenze obsahuje:

 • účinná látka: paracetamol - 120 mg;
 • další látky (výrobce I): bezvodá kyselina citrónová, kyselina jablečná, 70% nekrystalizující sorbitol, xanthanová guma, maltitol, jahodová příchuť, barvivo azorubin, nipasept sodný, voda;
 • další látky (výrobce II): propylenglykol, sorbitol, xanthanová guma, glycerol, sacharóza, methylparaben, RC-591 avicel, příchuť pomeranče nebo jahody, voda.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky. Blokuje cyklooxygenázy v centrálním nervovém systému tím, že ovlivňuje centra bolesti a termoregulaci. Protizánětlivý účinek léčiva je zanedbatelný. Paracetamol prakticky nemění rovnováhu vody a elektrolytu a neovlivňuje sliznici trávicího traktu.

Farmakokinetika

Lék se vstřebává téměř úplně. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 0,5–2 hodiny a je 5–20 µg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny je malá - až 15%. Lék vstupuje do mateřského mléka a prochází hematoencefalickou bariérou. Účinné plazmatické koncentrace se dosahuje při užívání paracetamolu v dávkách 10-15 mg / kg.

Metabolizuje se v játrech konjugací s kyselinou glukuronovou a sulfáty (80% odebrané dávky) a hydroxylací (přibližně 17% přijaté dávky). Metabolity vzniklé konjugací jsou neaktivní. Aktivní jsou hydroxylované metabolity. Další metabolickou cestou je methoxylace. U dospělých převažuje glukuronidace u dětí (včetně novorozenců) sulfatací.

Eliminační poločas (t1/2) Paracetamol je 2–3 hodiny. Asi 95% léčiva je během prvního dne vyloučeno močí ve formě glukuronidů a sulfátů, přibližně 3% přijaté dávky se vylučuje beze změny. U starších pacientů je poločas léku zvýšen a clearance je snížena.

Indikace pro použití

Dětský paracetamol se používá u dětí mladších 12 let (včetně kojenců ve věku 2-3 měsíců), aby se snížila teplota u dětských infekčních onemocnění (spalničky, neštovice kuřat, šarlatová horečka a parotiditida), nachlazení a chřipka. Lék je také předepsán jako anestetikum pro zubní, bolest hlavy, bolest ucha a bolest v krku.

Jako febrifuge po očkování je možné jednorázové použití suspenze u dětí ve věku 2-3 měsíců.

Pokud je lék neúčinný, měli byste se poradit s lékařem.

Kontraindikace

 • závažné problémy s játry a / nebo ledvinami;
 • trombocytopenie, těžká anémie, leukopenie a jiná onemocnění krevního systému;
 • genetický nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenáza;
 • nedostatek isomaltasy / sacharózy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy;
 • současné použití s ​​jinými léky obsahujícími paracetamol;
 • děti do 2 měsíců;
 • zvýšená individuální citlivost na složky léčiva.

Podle pokynů Paracetamol Děti používají s opatrností u následujících onemocnění a stavů:

 • mírné nebo středně závažné problémy s játry a / nebo ledvinami;
 • benigní hyperbilirubinémie;
 • bulimie, anorexie;
 • virová hepatitida;
 • hypovolemické stavy;
 • diabetes mellitus;
 • dehydratace;
 • alkoholické poškození jater, chronický alkoholismus;
 • těhotenství, kojení;
 • časné dětství (děti ve věku 2-3 měsíců);
 • stáří

Paracetamol pro děti, návod k použití (způsob a dávkování)

Lék se užívá perorálně 1–2 hodiny po jídle. Suspenze Paracetamol pro děti by měl být opláchnut velkým množstvím tekutiny. Lahvička se před použitím důkladně protřepe. Pro správné dávkování suspenze je nutné použít odměrnou stříkačku, lžíci nebo šálek, které jsou součástí balení.

Dávka léčiva je zvolena na základě věku a tělesné hmotnosti pacienta. Doporučená dávka pro děti ve věku od 3 měsíců je 10-15 mg / kg 3-4krát denně. Maximální denní dávka Paracetamolu pro děti je 60 mg / kg. V případě potřeby lze suspenzi užívat každých 4–6 hodin při 15 mg / kg (ale ne více než 4krát denně).

Děti v raném dětství (2–3 měsíce) Paracetamol je předepisován dětem v dávce 10–15 mg / kg 1–2krát denně s intervalem mezi 4 a více hodinami. Pokud teplota přetrvává, je nutné se poradit s lékařem. Další podávání léku u dětí v tomto věku je možné pouze pod dohledem specialisty.

Jednorázové dávky pro dospělé a děti od 3 měsíců:

 • 3–12 měsíců - od 60 do 120 mg;
 • 1–6 let - od 120 do 240 mg;
 • 6–14 let - od 240 do 480 mg;
 • 14 let a starší - 480 mg.

Nepřekračujte výše uvedené dávky paracetamolu pediatrické, protože předávkování lékem může způsobit selhání jater.

Bez konzultace s lékařem je možné lék podat maximálně 3 dny. Rozhodnutí o delším užívání drogy činí ošetřujícího lékaře.

U pacientů s poruchou funkce ledvin by měly být intervaly mezi jednotlivými dávkami zvýšeny. Pokud je clearance kreatininu od 10 do 50 ml / min, měla by být tato přestávka nejméně 6 hodin a clearance nižší než 10 ml / min - od 8 hodin nebo déle.

Vedlejší účinky

 • gastrointestinální trakt: vzácně - průjem, bolest břicha, nevolnost, zvracení; velmi vzácně - selhání jater a abnormální funkce jater;
 • hematopoetický systém a lymfatický systém: vzácně - anémie, snížení počtu krevních destiček a leukocytů;
 • dýchací orgány: velmi vzácně - bronchospasmus (u pacientů s přecitlivělostí na nesteroidní protizánětlivé léky, včetně kyseliny acetylsalicylové);
 • kůže a podkožní tuk: velmi vzácně - kopřivka, kožní vyrážka, pruritus, Lyellův syndrom, akutní rozšířené puchýře exantátu, maligní exsudativní erytém;
 • imunitní systém: velmi vzácně - anafylaktický šok, angioedém.

Dlouhodobé užívání léku ve velkých dávkách může způsobit rozvoj toxického poškození jater a ledvin.

Pokud se během léčby přípravkem Paracetamol u dětí objeví nežádoucí účinky, musíte přestat užívat přípravek a poraďte se s lékařem.

Předávkování

Mezi příznaky akutního předávkování paracetamolem patří poruchy gastrointestinální funkce (nauzea, zvracení, bolesti křeče ve střevech, bolest žaludku, ztráta chuti k jídlu, průjem), hyperhidróza v podpaží, bledost kůže, selhání jater v akutní fázi. Porucha funkce jater se začíná objevovat během 12–48 hodin po předávkování přípravkem Paracetamol Pediattric.

Při těžké intoxikaci lékem se mohou objevit následující příznaky: pankreatitida, arytmie, akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou, selhání jater, doprovázené encefalopatií, kóma a dokonce smrt.

Chronické předávkování může vést k hepatotoxicitě a nefrotoxicitě.

Léčba je zaměřena na odstranění léku z těla (výplach žaludku, užívání sorbentů). Během prvních 8–9 hodin po otravě se vstřikuje acetylcystein a methionin.

Zvláštní pokyny

Aby se předešlo překročení maximální denní dávky paracetamolu, neměly by se užívat jiné léky obsahující tuto látku současně s přípravkem Paracetamol pro děti.

S nedostatkem glutathionu předepsaného s opatrností, protože je vysoká pravděpodobnost předávkování a rozvoj selhání jaterních funkcí.

U dětí raného dětství Paracetamol může být užíván výhradně lékařským předpisem.

Před prováděním testů na stanovení glukózy a kyseliny močové v krvi je nutné informovat ošetřujícího lékaře o příjmu léku, protože může měnit ukazatele laboratorních dat.

Nedostatek účinku do tří dnů po zahájení léčby je indikací k tomu, aby lékař objasnil diagnózu.

Pacientům užívajícím lék na dobu delší než pět dní se doporučuje, aby pravidelně prováděli krevní testy, aby určili jeho periferní ukazatele a sledovali funkční stav jater.

Složení suspenze zahrnuje sacharózu a sorbitol, které je nutno zvážit před předepsáním léčiva pacientům s diabetes mellitus (každých 5 ml léčiva obsahuje 0,25 XE).

Dopad na schopnost řídit motorová vozidla a složité mechanismy

Suspenze Paracetamol pro děti neovlivňuje pacientovy schopnosti nezbytné pro řízení vozidel a další složité mechanismy.

Použití v průběhu březosti a laktace

V doporučených terapeutických dávkách není látka nebezpečná pro plod, proto není jeho použití během těhotenství zakázáno. Ve velkých dávkách může lék způsobit hepatotoxický účinek.

Během kojení není přípravek Paracetamol Pediatric kontraindikován, ale jednorázové a denní dávky by neměly být překročeny, protože přibližně 1-2% podané dávky přechází do mateřského mléka.

Použití v dětství

Suspenze se používá u dětí ve věku od 2 měsíců a starších podle indikací, dodržujících doporučené dávky podle věku.

V případě poruchy funkce ledvin

Dětský paracetamol je kontraindikován u pacientů se závažným poškozením funkce ledvin. Relativní kontraindikace jsou mírná a středně závažná renální dysfunkce.

S abnormální funkcí jater

Paracetamol pediatrický kontraindikován u pacientů se závažným poškozením funkce jater. Relativní kontraindikace jsou mírná a středně závažná dysfunkce jater.

Použití ve stáří

U starších léků se používá opatrně.

Interakce s léky

Během léčby přípravkem Paracetamol Pediatric je třeba zvážit následující skutečné nebo potenciální interakce s jinými léky: t

 • nepřímé antikoagulancia - mohou zvýšit jejich účinek;
 • salicyláty - zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře (v případě dlouhodobé léčby velkými dávkami paracetamolu);
 • Urikosurické léky - jejich terapeutický účinek je snížen;
 • barbituráty - snižuje účinnost paracetamolu;
 • chloramfenikol - prodlužuje dobu odstraňování chloramfenikolu a zvyšuje riziko otravy touto látkou;
 • přípravky Hypericum perforatum, flumecinol, butadien - zvyšují pravděpodobnost předávkování a selhání jater;
 • etanol - může vyvinout akutní pankreatitidu;
 • Fenytoin - snižuje účinnost a zvyšuje hepatotoxicitu paracetamolu;
 • Diflunisal - zvyšuje koncentraci paracetamolu v plazmě;
 • probenecid - snížená clearance paracetamolu (je nutné snížit dávku léku);
 • Kolestiramin - snižuje absorpci paracetamolu;
 • metoklopramid, domperidon - zvyšuje rychlost absorpce léčiva;
 • inhibitory mikrosomální oxidace - je snížena paracetamolová hepatotoxicita;
 • nesteroidní protizánětlivé léky - zvyšuje se riziko vzniku „analgetické“ nefropatie, renální papilární nekrózy a konečného selhání ledvin (s prodlouženým současným užíváním paracetamolu).

Analogy

Analogy Paracetamol Children jsou dětské Panadol, Ifimol, Strimol, Apap, Perfalgan, Calpol, Cefecone, Daleron, Efferalgan, Xumapar, Panadol, Paracetamol Aveksim, Paracetamol-LecT, Paracetamol Kabi, Paracetamol-Hemofar, a to samé, a položky vyrobené v Paradimu; Paracetamol.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí na tmavém místě při pokojové teplotě ne vyšší než 25 ° C. Chraňte před mrazem!

Doba použitelnosti - 3 roky.

Obchodní podmínky lékárny

Prodává se bez lékařského předpisu.

Recenze paracetamol baby

Podle recenzí je Paracetamol Pediatric jedním z nejčastěji používaných prostředků ke snížení horečky a bolesti u dětí od útlého věku. Taková popularita léku vzhledem k jeho účinnosti, dostupnosti, nízké náklady a snadnost použití. Suspenze je příjemná k chuti, takže ji děti s potěšením berou.

Při velmi vysokých teplotách není činidlo vždy účinné, což je také uvedeno v přehledech. Výskyt alergických reakcí na léčivo není vyloučen, například takové vedlejší účinky, jako je kožní vyrážka a zarudnutí, jsou zmíněny.

Cena paracetamolu pro děti v lékárnách

Orientační ceny Paracetamolu pro děti:

 • suspenze v lahvičkách po 100 g s odměrnou lžící v soupravě - od 53 rublů;
 • suspenze v lahvičkách po 200 g s odměrnou lžící v soupravě - od 102 rublů.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.