Řekněte mi prosím, je paracetamol škodlivý?

Podle časopisu Stern každý rok asi 30 tisíc britských občanů trpí chronickým onemocněním jater v důsledku nadměrného užívání paracetamolu a více než 100 lidí zemřelo na předávkování.

Od září 1997 bylo na baleních paracetamolu v této zemi umístěno varování o nebezpečí předávkování. Ve velkých objemech bude lék prodáván pouze na lékařský předpis. Taková zkušenost se bude uplatňovat v Německu, kde tříletá dívka zemřela kvůli předávkování paracetamolem.

Léčivo má zvláště škodlivý účinek na tělo v kombinaci s alkoholem. A u alkoholiků, jejichž játra jsou již otrávená, se paracetamol může stát hypoxickým ve velmi nízkých dávkách a za určitých podmínek může být i jedna 500 mg tableta fatální. V tomto ohledu je možné rozpoznat reklamu výrobků obsahujících paracetamol, pro zmírnění syndromu kocoviny, nebezpečného nejen pro zdraví, ale i pro život spotřebitele.

Proč pít paracetamol?

V uplynulých dvaceti letech se nástroje, jako je aspirin a analgin, které dříve udržovaly bar ve smyslu popularity, daly na první místo konkurenci - paracetamolu. Je široce používán po celém světě jako analgetikum a antipyretikum. Vyrábí se v různých formách: jako sirup a jako tablety, ve formě rozpustných prášků, pilulek, suspenzí. Jména také nevypisují: "Calpol", "Efferalgan", rozpustné prášky "Theraflu" a "Fervex" a mnoho dalších.

Dospělí i děti užívají paracetamol od jednoho měsíce věku. Navíc, to je jeden z mála léků, které jsou oficiálně povoleno brát těhotné ženy. Proto je považován za bezpečný.

Ale je Paracetamol tak bezpečný? Samozřejmě že ne - neexistuje žádný lék bez vedlejších účinků.

Hlavní kontraindikace pro příjem paracetamolu

 • První a nejdůležitější věc na zapamatování je, že pokud je dávka tohoto léku nesprávně vypočtena, játra budou trpět. Lidé, kteří mají toto tělo již nejsou v pořádku, nedoporučuje se pít vše, co obsahuje paracetamol. Hepatitida, cirhóza a jiná jaterní onemocnění znamenají přímé "tabu" pro užívání tohoto léku.
 • Totéž platí pro selhání ledvin, které může být způsobeno nekontrolovaným požitím dávek paracetamolu. Rizikovým faktorem v této situaci je onemocnění ledvin.
 • Třetí skupinou lidí, pro které je tento lék kontraindikován, jsou ti, kteří trpí bronchiálním astmatem. Čtvrtý je chronický alkoholik, který bude popsán níže.
 • Pokud užíváte deset nebo více gramů paracetamolu najednou, vyvíjí se předávkování, což je přímá cesta k selhání jater.

Proč pít paracetamol s alkoholem?

Existuje jedno pravidlo, které by nemělo být nikdy zapomenuto: alkohol a paracetamol jsou neslučitelné! Jejich současný příjem je monstrózní rána do jater, a tak devastující, že často končí smrtelným výsledkem a v jiných situacích vede k vážným onemocněním. Neméně vážně postižené a ledviny, které spadají do trojitého zatížení.

I když se člověk občas obeznámí se smějícími se nápoji a nepoužívá je denně, není možné předvídat, jak se jeho ledviny a játra vyrovnávají s přetížením. Proto je optimální interval mezi paracetamolem a alkoholem - denně nebo více. Během této doby budou mít zbytky produktů rozkladu ethylalkoholu čas zmizet z těla.

O alkoholikech - samostatný rozhovor: často pijí a často je rozdíl mezi jednotlivými dávkami obvykle malý a někdy chybí. Jejich játra jsou špatně opotřebovaná a jakékoli další zatížení může způsobit nemoci, jako je cirhóza. Často dochází k selhání jater, až do kómy. Proto je alkoholismus kontraindikací pro příjem paracetamolu.

Paracetamol pro budoucí matky

I když je tento lék považován za jeden z mála, který lze užívat během těhotenství, opatrnost stále nebolí. Bez souhlasu lékaře to nestojí za pití. Dávkování paracetamolu pro těhotné ženy je zpravidla menší a jeho užívání vyžaduje zvláštní pozornost na ledviny a játra, která v tomto období již fungují pro dva. Pokud se objeví nějaké nepříjemné příznaky, léčba by měla být okamžitě ukončena.

Je paracetamol škodlivý pro budoucí dítě? Názory odborníků na toto téma se liší. Paracetamol je neškodný než aspirin a analgin, které jsou toxické pro plod, ale mohou také procházet placentou. Je lepší upustit od užívání tohoto léku v prvním trimestru, kdy se teprve začíná formovat tělo dítěte.

Někdy se ptají, proč nemůžete pít paracetamol při kojení. Faktem je, že částice léku spadají do mléka a bezprostředně po užití byste neměli dát dítě na prsa - je lepší počkat několik hodin.

Paracetamol: nebezpečí léku

Málo o samotném léku

Použití paracetamolu je nepopiratelné. Jeho aktivní složkou je acetaminofen. To není jed nebo droga. Je přítomen v mnoha lécích, které se používají ke snížení bolesti a teploty. Acetaminophen je také používán v pediatrii.

Celosvětová popularita Paracetamol bije záznamy. Pokud se teplota dítěte zvýší, většina rodičů si pamatuje na tento konkrétní lék. Často se také používá k léčbě dospělých. Není divu, že často dochází k otravě. Je důležité pochopit, že Paracetamol spolu s jeho účinností nese potenciální nebezpečí. Neexistuje žádný bezpečný lék.

Paracetamol může skutečně poškodit, pokud překročíte doporučenou dávku nebo ji pijete příliš často. Otrava tímto lékem není neobvyklá. Je důležité znát příznaky této otravy a být schopen poskytnout první pomoc.

Jedovatý drát v paracetamolu

Informace, že jedovatý drát byl nalezen v izraelském paracetamolu, vyletěl z internetu. O tomto a dokonce i videu bylo mnoho zpráv. Jak spolehlivé jsou tyto informace? Existuje mnoho zpráv, že izraelský paracetamol může být otráven a dokonce i zemřít. V tomto případě nemusí dávkování dokonce překročit.

Někteří občané obdrželi varovné zprávy na svém telefonu a e-mailu. Řekli, že přípravek, který se vyrábí v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drát. Doporučuje se před pitím léku rozdělit tabletu na dvě poloviny. Takže můžete zkontrolovat, zda je v přípravě. Tyto informace nejsou opravdu vystrašené spotřebitele.

Spěcháme, abychom všechny zklidnili. Celý tento příběh není nic jiného než hororový příběh. Generální prokuratura tyto informace vyvrátila a varovala, že pro takovou „péči“ o občany můžete získat reálný časový limit. Paracetamol s drátem je tedy mýtem. Navzdory tomu byste měli být s tímto lékem opatrní. Pokud pijete Paracetamol, poškození není spojeno tolik s látkou samotnou, jako s její dávkou.

Pokud existuje riziko otravy

Tento lék je škodlivý ve velkých dávkách. Před použitím jakéhokoli zdravotnického zařízení byste si měli přečíst návod k použití od začátku až do konce. Paracetamol není výjimkou. V návodu naleznete všechny potřebné informace.

Riziková skupina zahrnuje ty pacienty, kteří: t

 • Dlouho si vezměte tento lék
 • Vypijte velkou dávku najednou.
 • Nepřenášejte žádnou z jeho součástí.

Předávkování

Pokud okamžitě vypijete velkou dávku léku, může dojít k předávkování. Je důležité, abyste ji pili nekontrolovatelně a bezmyšlenkovitě. Doufejme, že velká dávka vám pomůže rychleji se zotavit! Vzhledem k předávkování v těle, bude více účinné látky, než je nezbytné, a můžete zaznamenat všechny příznaky otravy drogami. Řiďte se přísně dávkovacími doporučeními uvedenými v návodu.

Při léčbě dětí musíte být co nejvíc opatrní! Různé léky s paracetamolem mohou obsahovat jinou dávku účinné látky. Nezapomeňte to zkontrolovat, než dáte lék na dítě! Opět platí, že všechny potřebné informace jsou v návodu. Nebuďte líní číst!

Je důležité správně vypočítat dávku na základě hmotnosti osoby:

 • S hmotností do 40 kg bude dávka (maximum) 500 mg.
 • Nad 40 kg - 1 g.

Je Paracetamol škodlivý?

Aktivní složka tohoto léku dostatečně proniká do krve několik hodin. Játra produkují látku glutathion. Jeho úkol - neutralizovat toxiny.

Se standardní dávkou léku játra dobře zvládají. Pokud je dávka zvýšena, orgán je ve vážném nebezpečí. Ona prostě nemá čas produkovat dostatek glutathionu a Paracetamol začíná poškodit jaterní protein. To je přímá cesta k jeho zničení. Pokud člověk také zneužívá alkohol, pak játra budou trpět ještě více.

Bylo také prokázáno, že nekontrolované užívání paracetamolu může vést ke krvácení do střeva, žaludku. Vzhledem k tomu, že krvácení je dostatečně silné, mohou být zvládnuty pouze v lůžkovém prostředí. Může také trpět slinivkou břišní.

Je velmi důležité nepřekračovat doporučenou dávku. Mimořádná opatrnost by měla být věnována drogám oslabeným osobám, dětem a těm, kteří mají nedostatek váhy.

Při těžké otravě paracetamolem je možná i smrt! Kritický může být příjem dávky nad 150 mg na 1 kg. V takových případech může být rozhodující odborná lékařská pomoc.

Příznaky otravy znamená

V případě otravy paracetamolem existují 4 fáze:

 • První. Trvá asi den. Stále nepoznatelné léze jater, ale už začaly. Může se objevit nevolnost, zvracení, průjem. Pokud pacient zároveň ztratil vědomí, je možné, že si vzal další lék.
 • Druhý. 3-5 dnů. Játra se zvětšují. Tam je bolest v břiše (horní pravá část). Po této fázi s mírnou otravou následuje zotavení.
 • Třetí. Začíná 5 dnů po léčbě. Játra se stále rozpadají. Může se objevit žloutenka. Může dojít k narušení činnosti kardiovaskulárního systému, ledvin.
 • Čtvrtý. Při správné léčbě se symptomy mohou snížit. To vede k zotavení. Pokud není poskytnuta lékařská péče, může následovat smrt.

Léčba, důsledky předávkování

Je důležité, abyste předávkování okamžitě zahájili léčbu. Pokud existuje podezření, že došlo k otravě paracetamolem, musíte okamžitě poskytnout první pomoc a pak zavolat sanitku.

První pomoc bude následující:

 • Je důležité rychle propláchnout žaludek. Dejte oběti alespoň jeden litr čisté vody. Pak je způsobeno zvracení.
 • Měli byste pít aktivní uhlí (dávka bude záviset na hmotnosti).

V nemocnici může být oběti poskytnut zvláštní antidotum. Neutralizuje účinek paracetamolu. Antidoty k němu jsou Metionin, Acetylcystein. Neutralizují toxiny v těle. Ale použití antidot má smysl pouze v prvních 8 hodinách po užití léku. Pro dosažení co nejlepšího účinku se nejprve podává maximum antidotum a pak se dávka postupně snižuje. Každé čtyři hodiny bude dávka dvakrát nižší.

V případě potřeby lékař předepíše antibiotika, vitamíny a ventilaci. S prudkým poklesem hladiny cukru může být předepsána glukóza.

Když se stav oběti zlepší, je důležité dodržovat přísnou dietu. Nejčastěji přidělte číslo tabulky 5. Není nic ostrého, slaného, ​​mastného, ​​smaženého. Účelem takových omezení je obnovit jaterní buňky a snížit zátěž ledvin. Jídelní lístek by měl převážet lehké jídlo, kompoty, ovocné šťávy.

Pokud byla otrava zvláště závažná, může vyžadovat pomoc chirurga. V extrémně závažných případech musí být odstraněna ledvina nebo by měla být provedena transplantace jater.

Paracetamol ve vysokých dávkách je velmi nebezpečný. Otrava tímto lékem může vyvolat velmi závažné následky:

 • Poškození ledvin
 • Selhání jater
 • Pankreatitida
 • Problémy s kardiovaskulárním systémem
 • Edém mozku
 • Krvácení ze střev a žaludku.

To jsou jen hlavní důsledky. V každém jednotlivém případě je reakce organismu odlišná. Hodně záleží na věku, užité dávce, celkovém stavu těla, hmotnosti.

Je možná prevence?

Otravě paracetamolem se lze vyhnout, pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel:

 • Řiďte se pokyny a doporučeními svého lékaře.
 • V jiných přípravcích může existovat stejná účinná látka. Pečlivě si přečtěte složení. Neužívejte podobné léky současně. Zvláštní pozornost věnujte chřipkovým a studeným směsím! Většina z nich má paracetamol.
 • Současně s Paracetamolem nemůžete pít nesteroidní protizánětlivé léky. Zlepší účinek tohoto léku.
 • Během léčby nepijte alkohol.
 • Je nutné skrýt léky před dětmi.

Jak často můžete pít paracetamol?

Jak často můžete pít paracetamol, ptali jste se na podobnou otázku? Medicína a věda udělaly za posledních 100-150 let velké pokroky, což nepochybně dalo lidstvu mnoho užitečných a nezbytných. Vyhráli jsme mnoho nemocí, prodloužili délku života, naučili se včas diagnostikovat nemoci a bojovat proti nim ve fázi vývoje. Pokrok je obecně jasný a zřejmý, mnoho životů je zachráněno, úmrtnost na nemoci je částečně snížena. S tím vším zapomínáme na takový důležitý koncept, jako je kvalita života, který v Rusku nadále klesá a má přímou souvislost s úmrtností a nemocností, protože s nízkou kvalitou života, lidský imunitní systém je první trpět - hlavní bojovník proti chorobám, a ne pilulky a zázračné drogy, jak mnozí věří.

Druhou důležitou otázkou v této otázce je nekontrolovaný a nepředepsaný prodej léků minulých generací v lékárnách, které „zpracovávají“ podle statistik více než 32% Rusů. Užívání léků pro jiné účely, soustavně a systematicky vede k rozvoji tzv. Drogové závislosti, výraznému snížení střední délky života. Není to tak dávno, co jsme provedli hodnocení řady známých drog a dnes se vrátíme k tématu tzv. „Tablet z hlavy“, jejichž vedoucí pozice jsou obsazeny aspirinem a paracetamolem. Pojďme se dotknout druhého, a zvažte použití paracetamolu, a jak často můžete pít paracetamol, jeho dávkování.
Paracetamol patří do skupiny analgetik schopných poskytovat antipyretický účinek, v souvislosti s nimiž je tak rád, že snižuje teplotu a bolesti hlavy. Má extrémně slabou protizánětlivou aktivitu, a proto není schopen významně ovlivnit zánětlivé jevy. Léčivo má nízkou toxicitu, ale při pravidelném podávání má tendenci hromadit metabolity v játrech a vyvíjí nefrotoxické a nefrotoxické účinky. Nicméně, droga je zahrnuta Woz do seznamu bezpečných a levných prostředků povolených pro děti.

S odkazem na pokyny paracetamolu a vidět účinek na lidské tělo, jaká denní dávka je povolena. Tento nástroj je tedy indikován pro syndrom bolesti WEAK a MODERN (bolest hlavy, bolest zubů, menstruační bolest, neuralgie, myalgie). Zde musíme hovořit o slabých a mírných projevech této bolesti, které nelze aplikovat na bolest zubů a bolestí během menstruace, kde prah bolesti často klesá a osoba užívající paracetamol v této situaci začíná významně zvyšovat dávku v naději, že útok zastaví. Paracetamol se ve střevech velmi rychle vstřebává. Začíná působit 15-25 minut po požití, což ovlivňuje střed termoregulace v hypotalamu, což má za následek vedlejší účinek ve formě antipyretik, které lidé rádi střílí na jinou teplotu než 36,6 ° C. Proč nemůžeme chladit teplotu, již jsme posvěcili, a paracetamol v takové situaci - nástroj pro jiné účely, způsobující nemoci v dlouhodobé a pomalé formě, což prodlužuje dobu zotavení a uzdravení. Nejdůležitější věcí je, že denní dávka paracetamolu je 4 gramy a nejvýše 1 gram může být konzumován najednou, interval příjmu by měl být nejméně 4 hodiny, a co je nejdůležitější, může být „léčen“ tímto způsobem po dobu maximálně 5-7 dnů. Pokud mluvíme o těle dětí, pak je stále ještě omezenější: ne více než 3 dny v řadě. Denní dávka paracetamolu pro průměrné dítě je 40 mg - 2 gramy podle věku a tělesné hmotnosti. Paracetamol pro těhotné ženy je povolen, ale nepoužívá se v prvním trimestru těhotenství, a ve druhém a třetím trimestru je předepisován výlučně, pokud očekávaný přínos léčby pro matku převyšuje riziko pro dítě, které je extrémně vzácné, takže pravděpodobnost, že gynekolog nabídne pozornost paracetamolu během těhotenství je asi 1-2%.
Shrneme-li výše uvedené, můžeme hovořit o proveditelnosti použití paracetamolu jako dočasného prostředku schopného zmírnit mírné bolesti hlavy, propuknutí migrény. K použití v případech léčby zubů, při vysoké teplotě, kašel a bolest v krku je nepraktické vzhledem k úplnému nedostatku účinku. Navíc nemůžete používat v řadě déle než sedm dní, protože to je plná hromadění produktů rozkladu v játrech, intoxikaci těla a toxický účinek na nervové a oběhové soustavy. Řekli jsme, jak často můžete pít paracetamol, odhalil hlavní rozsah tohoto nástroje. Ještě jednou připomínáme, že není nutné zneužívat užívání volně prodejných léků, dlouho je pít v dávkách. Tyto akce vedou k opačnému účinku a negativně ovlivňují imunitní systém. Pokud se problém několik dní trápí a nevidíte pozitivní trendy, poraďte se s lékařem a získejte kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Jak užívat Paracetamol a je to nebezpečné pro zdraví?

Paracetamol se používá jako účinné antipyretické léčivo. Zvažte účinnost léku, jako je Paracetamol, jeho přínosy a poškození, zjistíme letální dávku v případě předávkování nebo nevhodného podání.

Jaký je problém?

Paracetamol je účinným antipyretickým činidlem. Povoleno k použití dospělými a dětmi, od okamžiku narození. V lékařství se tento lék používá téměř jako "kouzelná hůlka". Mnoho pacientů bez toho, aby přemýšleli o možných následcích, užívá tento lék s sebemenší bolestí hlavy nebo mírným zvýšením teploty.

Lékaři z celého světa však varují: špatné, neoprávněné použití takové drogy může vést k nejnepříjemnějším následkům. Riziko je zvýšeno tím, že paracetamol je přítomen v mnoha kombinačních přípravcích - proti bolestem hlavy, pro symptomatickou léčbu nachlazení a podobně.

Co je užitečné Paracetamol?

Pomáhá dosáhnout těchto efektů:

 1. Nižší tělesná teplota.
 2. Odstraňte intenzivní bolesti hlavy.
 3. Snížení intenzity edému u nosohltanu, hrdla.

Tato terapie samozřejmě neovlivňuje příčinu patologie. Snižuje však intenzitu symptomů nemoci, což je velmi důležité pro nachlazení.

Je nutné snížit tělesnou teplotu pouze v případě, že překročila značku 38 stupňů. Když subfebrilní hodnoty v těle produkují účinnou antivirovou látku - interferon. Pomáhá zpomalit reprodukci patogenů. Lékaři nedoporučují užívat Paracetamol, pokud má pacient nízkou horečku.

Proč je tento lék nebezpečný?

Hlavním nebezpečím tohoto léku je, že je nebezpečný pro játra (v případě významného překročení doporučených dávek). Dlouhodobé a nekontrolované užívání léčiva vede k akutnímu selhání jater.

Nepoužívejte Paracetamol a pacienty, u kterých byl diagnostikován žaludeční nebo dvanáctníkový vřed. Další kontraindikace užívání drog jsou následující:

 • bronchiální astma;
 • novorozence (navzdory skutečnosti, že někteří lékaři stále doporučují pití těchto tablet pro malé děti);
 • třetí trimestr těhotenství;
 • oslabení imunity;
 • stáří

Pokud je však nutné tento lék použít k nouzové normalizaci tělesné teploty, je nutné před zahájením léčby konzultovat s odborníkem bezchybně (může být nutná úprava dávky).

Poškození jater u dítěte může nastat při dávce vyšší než 140 mg na kilogram hmotnosti. U dospělých je tato dávka mírně vyšší - 0,65 gramu. Člověk by však neměl nikdy doufat v „šanci“ a vždy dodržovat doporučené dávky takového léku.

Další nebezpečné účinky užívání velkých dávek Paracetamolu na tělo:

 1. Výsledkem je pronikání metabolitů do krve a poškození jaterních buněk.
 2. Porážka slinivky břišní.
 3. Poškození srdce.
 4. Potlačení vědomí.
 5. Silné, někdy nevratné poškození centrálního nervového systému.
 6. Posun pH (acidifikace krve).

Příčiny otravy drogami?

Proč může být člověk tímto léčivem otráven, přestože všichni lékaři varují před nebezpečím samoobsluhy a návod k použití je uveden v každém balení? Nejčastější příčinou intoxikace je nedbalost, nepozornost na jejich zdraví. Osoba často ani nečte pokyny a hodí ji do koše. Může však být nesnášenlivý nebo může být kontraindikován.

Další příčiny intoxikace paracetamolem jsou:

 • Pokus o sebevraždu.
 • Náhodný příjem léku ve vysokých dávkách, který zahrnuje Paracetamol.
 • Kombinace s alkoholem (v tomto případě i doporučené dávkování léku může způsobit příznaky otravy).
 • Současná léčba fenobarbitalem, některými antihistaminiky, hormony.
 • Jaterní patologie.
 • Dlouhodobá léčba indikovanými léky.

Příznaky otravy drogami

Toxikologové rozlišují čtyři fáze otravy s tímto lékem.

 1. V první fázi se objevují nespecifické symptomy. Tato nevolnost, malátnost a někdy zvracení. Mohou být intoxikovány jinými látkami.
 2. Den nebo více po užití tohoto léku se projeví známky poškození jater ve vysoké dávce. V krvi zvyšuje obsah jaterních enzymů. Ukazatele AST a ALT tak vzrostou na 1 000 kusů.
 3. Po třech dnech se vyvíjí akutní smrt jaterních buněk. Kvůli pacientově jaterní encefalopatii postupuje postupně kóma. Aktivita jaterních enzymů v krvi je extrémně vysoká. Hladina bilirubinu se prudce zvyšuje. Pacient vyvíjí acidózu, zvyšuje množství kyseliny mléčné.
 4. Ve čtvrté fázi dochází k regeneraci. To je způsobeno tím, že jaterní buňky mají schopnost se zotavit.

Co může poškodit Paracetamol v játrech? Jak již bylo zmíněno, během akutních stadií otravy se vyvíjí akutní selhání tohoto orgánu. Její příznaky jsou:

 • Duševní poruchy (ospalost, střídavá motorická vzrušivost, slabost, poruchy mentálních procesů, zmatenost, kóma, křeče).
 • Téměř úplný nedostatek chuti k jídlu.
 • Nevolnost, zvracení, průjem.
 • Kvůli ascites, množství tekutiny v tkáních se zvětší (v první řadě, pacient významně zvětší velikost žaludku).
 • Objevují se subkutánní krvácení, krvácení z dásní se obává.
 • Hypotermie (nepříznivý prekurzor kómy).
 • Vzhled jaterního zápachu ve vydechovaném vzduchu.
 • Arytmie.
 • Zvýšení velikosti jater.
 • Narušení práce všech orgánů.

Diagnostika a první pomoc při otravě

Pokud je podezření na intoxikaci paracetamolem, je nutné stanovit koncentraci léčiva v krvi. K tomu použijte nomogram Matthew-Rumacka.

Studie by měla být provedena 4 hodiny po vstupu léčiva do těla. Pomůže přesněji určit stupeň poškození orgánů, přesný čas, kdy pacient pil hodně léků. Pokud je koncentrace léku menší než 150 mikrogramů na ml krve, pak pro pacienta neexistuje žádné nebezpečí.

První pomoc při otravě:

 1. Proveďte výplach žaludku.
 2. Vezměte aktivní uhlí (rychlostí tablety na 10 kg hmotnosti).
 3. Okamžitě zavolejte sanitku.

Video: smrtící paracetamol - spam nebo nebezpečí?

Léčba intoxikace

Protijed (antidotum) pro intoxikaci je lék Acetylcystein. Se zavedením takové drogy do těla jsou toxické metabolické produkty Paracetamolu neutralizovány a vylučovány. Je vhodné zavést toto antidotum nejpozději do 8 hodin po otravě. Antidotum může být užíváno buď intravenózně nebo perorálně (pouze pokud je pacient při vědomí). V mírných případech vezmeme metionin.

Symptomatická léčba selhání jater:

 • výměnu plazmy, hemosorpci;
 • v těžkých případech hemodialýza;
 • intravenózní kapání Reopoliglukin, albuminu, roztoku glukózy;
 • zavedení mannitolu, aby se zabránilo otoku mozku;
 • léčba vitamíny (v úvodu);
 • při hemoragiích je ukázáno použití Vikasol, Etamzilat, Aminocaproic k - vám;
 • plazma je injikována pro závažné porušení systému srážení krve;
 • inhalace kyslíku se používají pro těžké dýchací poruchy.

Příznivá je prognóza otravy v mírných případech a včasná léčba.

Takže nenoste Paracetamol na "bezpečné" léky. Tento lék neexistuje. Pokud máte podezření na otravu, musíte naléhavě zavolat sanitku. Výsledek onemocnění závisí na zahájení léčby.

Přínos a poškození Paracetamolu

Paracetamol je jedním z nejpoužívanějších antipyretických léčiv a stejně jako každý jiný lék může poškodit tělo. Škodlivý Paracetamol, když je správně aplikován, je prakticky nepřítomný, pokud však překročíte přípustné dávky nebo pokud má osoba kontraindikace, užívání léku může způsobit vážné poškození Vašeho zdraví.

Paracetamol by proto měl být užíván pouze ze zdravotních důvodů, dříve si přečetl návod. Přínos nebo poškození léku bude záviset na přiměřenosti a správnosti jeho použití.

Jak lék působí na tělo

Abychom pochopili, zda je Paracetamol škodlivý pro zdraví, je nutné vědět, jak přesně tento lék ovlivňuje lidské tělo. Protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti léčiva jsou zajištěny působením účinné látky na termoregulační centrum v mozku a blokováním zánětlivých mediátorů. Většina protizánětlivých léčiv, jako je například Aspirin, má výrazný negativní účinek na sliznici žaludku a střev.

V tomto ohledu je paracetamol bezpečnější, může být užíván ve standardních dávkách za přítomnosti gastritidy a peptického vředu.

Lék má také několik výhod ve srovnání s jinými protizánětlivými léky:

 • rychle vstřebává ve střevech, účinek nastane během jedné hodiny;
 • neovlivňuje metabolismus vody a minerálů v těle;
 • nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu;
 • má mnoho různých forem propuštění;
 • schválené pro použití u dětí od útlého věku.
Poškození Paracetamolu na lidském těle se projevuje porušením pravidel pro přijetí nebo předávkování lékem.

Užívání drog

Nejčastěji se lék užívá k normalizaci tělesné teploty a odstranění nepříjemných příznaků nachlazení a zánětlivých onemocnění. Účinek léčiva může být pociťován již po 40-60 minutách po podání. Teplota klesá na normální úroveň, bolesti hlavy a bolesti těla zmizí.

Při užívání léku může být škodlivé

Hlavním kritériem pro výskyt negativních symptomů při užívání léku je překročení přípustné jednorázové a / nebo denní dávky. Pro dospělého je jednorázová dávka, která vede k nenapravitelnému poškození jater, 140 mg na 1 kg hmotnosti. Během dne nemohou dospělí užívat více než 3 - 4 g léku, což povede k poškození jater, ledvin a krevního systému. Je třeba mít také na paměti, že i malé množství alkoholu významně zvyšuje toxicitu léku.

Pro dítě by denní dávka neměla překročit 60 mg na 1 kg hmotnosti a dávka by měla být vypočtena s přihlédnutím k věku a hmotnosti na individuálním základě. Existují různé analogy paracetamolu (acetaminofen, panadol, febrinol a další), ale dávka se vypočítá podle stejných pravidel jako původní léčivo. Nebezpečí paracetamolu pro dítě může také nastat při dlouhodobém užívání léku, takže léčba by neměla překročit 3-5 dnů.

Poškození drogami

Při užívání léků je důležité znát zdraví Paracetamolu. Vzhledem k tomu, že se jeho metabolismus vyskytuje v gastrointestinálním traktu, játrech a ledvinách, jsou tyto orgány nejvíce citlivé na negativní účinky nesprávného zacházení. Paracetamol je také škodlivý, pokud má člověk alergie na lék, chronické onemocnění jater nebo ledvin.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Co pomáhá Paracetamolu

Paracetamol je populární farmakologický lék, který má antipyretické a jiné léčebné schopnosti. Široké spektrum činností, pohodlná farmakologická forma, nízká cena dělají nástroj populární mezi všechny segmenty populace. Mnozí se ptají, co Paracetamol pomáhá. Mít jedinečné farmakologické vlastnosti, tento lék bojuje mnoho zdravotních problémů. Zjistit, kdy a jak podat lék dětem, dospělým, stojí za to znát mechanismy jeho vlivu, cestu eliminace, indikaci a kontraindikaci použití.

Farmakologický účinek léčiva

Abyste pochopili, jak Paracetamol působí, musíte studovat jeho farmakologické principy fungování. Lék je dobře absorbován sliznicí zažívacího systému. Maximální koncentrace léčiva v krvi po podání je dosaženo po 40 minutách.

Při požití lék inhibuje tvorbu prostaglandinů. Tyto látky vznikají zánětlivými procesy jakékoliv povahy, vyvolávají vznik horečky a bolesti. Nejčastěji tento stav způsobuje chlad. Lék snadno ovlivňuje neurony, takže účinně odstraňuje bolest. V kombinaci s protizánětlivými schopnostmi má léčivo široké spektrum použití.

Indikace pro použití Paracetamol

Lékaři předepisují tablety jako antipyretické, protizánětlivé a analgetické. Děti doporučují paracetamol pro děti se zoubky, zánět v ústech. Použití prostředků je možné v různých farmakologických formách: perorální tablety a tobolky ve speciálním obalu, rozpustný šumivý, sirup a suspenze, čípky (dětský paracetamol), injekční roztok. Všude se stejné složení liší pouze obsahem účinné látky. Prostředky lze přijmout na adrese:

 • zvýšení teploty;
 • bolest zubů a dásní;
 • měsíčně;
 • bolest hlavy;
 • akné a akné;
 • kocovina

Teplota paracetamolu

Tableta účinně a rychle snižuje teplotu. Každý lékař řekne, že snížení horečky nižší než 37,5 se nedoporučuje. To je příznak zánětlivého procesu, reakce boje přirozených sil imunity proti virům, bakteriím a dalším patogenům. Ale pokud dospělý snadno vydrží takový stav, pak bolest a malátnost přinášejí dítěti a jeho rodičům spoustu problémů. Proto mu chci pomoci. Látka je ve formě svíček, sirupu, tablet.

Pokud je teplota u kojenců od 3 měsíců, pak pediatři doporučují používat svíčky s dávkou 50 mg před nebo po jídle. Recepce - 4 krát ve stejných intervalech denně. Ve věku od 3 měsíců do jednoho roku se svíčky používají v dávce 100 mg nebo dětského sirupu. V této formě nástroj rychle zabije teplo. Ve věku 1 až 6 let je dávka 200 mg v čase, 6–12 let, jednorázová dávka až 500 mg. Mezi dávkami paracetamolu se periodicky odečítají hodnoty teploty. V nepřítomnosti tepla byste měli okamžitě přestat užívat lék, protože nemá dostatečné protizánětlivé, antivirové schopnosti.

Když horečky dospělí vezmou lék k úlevě od horečky a bolesti ne více než 5 krát denně. Jedno maximum - 500 mg účinné látky ve formě sirupu, injekce. Populární je kombinace aspirinu a paracetamolu. Ale zapojit se do takového nástroje nestojí za to. Aspirin má negativní účinek na horní části trávicího traktu, proto často po požití trpí žaludečními problémy.

Pro zuby

Paracetamol je schopen zmírnit bolest v zánětlivých procesech ústní dutiny, dásní a parodontu. Vezměte dospělé: 1 tableta s dávkou 0,5-1 gramu nejvýše 5krát denně. Mláďata od 3 let, kdy se v průběhu tohoto období zubá a zvyšuje teplota, dostávají paracetamol ve formě svíčky nebo speciálního sirupu s jednorázovou dávkou nejvýše 100 mg. Tento lék nevyléčí vaše zuby a bolest zmizí jen na několik hodin, takže byste měli navštívit ordinaci lékaře, abyste problém vyřešili.

Od bolesti během menstruace

Menstruace u mnoha žen je doprovázena těžkou bolestí. Pro zmírnění křeče během menstruace lékaři doporučují použití nesteroidních protizánětlivých léků. Paracetamol je považován za populární mezi nimi. Pokud jsou pocity velmi silné, zvyšte dávku. Nespotřebujte více než 8 tablet denně. V tomto případě dochází k předávkování se všemi důsledky.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Bolesti hlavy, migréna ustupují před paracetamolem. Pro zmírnění tohoto stavu dospělí užívají současně až 500 mg účinné látky ve formě tablet. Pokud denní dávka překročí 4 gramy drogy, pak se rychle objeví vedlejší účinky, otrava a špatné zdraví. Aby se to stalo, stojí za to přečíst si podrobně recept.

Nástroj může účinně zmírnit bolest hlavy jiné povahy a síly, ale ne více než 4 dny v řadě. Potom si prostaglandiny zvyknou na příjem prostředků a anestetický účinek nepřijde.

Akné a akné

Tableta paracetamolu při aplikaci externě rychle odstraňuje akné, akné. Chcete-li to udělat, jednoduše brousit lék, přidejte vodu a vařit kaše. Tento přípravek připojte na postižené místo po dobu 5 minut. Během této doby odstraní zarudnutí a zánět z akné. V den, kdy musíte udělat 4 takové postupy. Lék pomáhá odstranit akné během několika dní.

Odstranit bolest, křeč hlavy, odstranit obecný stav slabosti po pití alkoholu může látka paracetamol. To nemá nepříznivý vliv na žaludek (na rozdíl od aspirinu), a proto nezpůsobuje nevolnost nebo pálení žáhy. Jednorázová dávka až 500 mg léčiva, denní dávka by neměla překročit 4 gramy.

Jak dlouho pomáhá paracetamol?

Paracetamol rychle vstupuje do krevního oběhu, který je absorbován horním zažívacím traktem. Maximální koncentrace po odběru nastane po 40 minutách. Děti svírají teplotu svíček. Taková farmakologická forma, metabolické vlastnosti těla dítěte a krevní zásobování sliznice řiti přispívají k požití léku během 10 minut.

Můžete pít paracetamol během těhotenství a HB?

Nachlazení, horečka v časném těhotenství je upravena paracetamolem. V tomto případě byste měli striktně dodržovat návod k použití, nepřekračovat denní dávku 4 g léku a ne více než 4 dny v řadě. Ve třetím trimestru se nedoporučuje pít paracetamol. V pozdějších stadiích těhotenství předepisují lékaři analogy, které nepříznivě neovlivňují plod a ledviny matky.

Paracetamol s gv je možný. Vzhledem k rychlému vylučování z těla (do jedné hodiny po aplikaci) se v mléku neshromažďuje. K ochraně dětí před účinky léků na těle byste neměli kojit hodinu po užití přípravku. Norma pro zmírnění bolesti nebo tepla u mladé matky je 1 tableta.

Jak užívat: dávkování pro dospělé a děti

Dospělí používají tablety paracetamolu, sirup, svíčky. V jakékoliv farmakologické formě by denní dávka léčiva neměla překročit 4 gramy, jednorázová dávka 1, 5 g. Instrukce doporučuje, aby dospělí užívali léky na horečku a bolest:

 • Prášky 1-2 tablety (200, 250, 300, 500 mg dávky) po jídle Maximální denní příjem je 4krát;
 • Rektální svíčky. Maximální rychlost je 1,5 g účinné látky. Jedna dávka - 1 svíčka. Maximální množství léku za den - 4x;
 • Sirup 50 ml 4krát denně v pravidelných intervalech.

Děti užívající lék závisí na věku a hmotnosti. Pro léčebné použití:

 • Prášky Ve věku 3 až 6 let - denní sazba prostředků není větší než 2 gramy. Recepce - 1-2 tablety najednou s dávkou 120-200 ml;
 • Sirup Ne více než 4 recepce denně. Věk a dávkování: od 3 měsíců do 1 roku - 2,5-5 ml; 1-6 let - 5-10 ml, od 6 do 12 let - 10-20 ml;
 • Svíčky. Do 3 let - 15 mg na kilogram, 3-6 let - do 60 mg na 1 kg; 6-12 let - do 2 gramů denně.

Kontraindikace

Příjem paracetamolu ne vždy přináší úlevu, protože jeho užívání je kontraindikováno. Tento populární lék nelze použít k úlevě od bolesti nebo tepla, když:

 1. Pacient je do 1 měsíce starý;
 2. V době nošení dítěte nebo kojení (laktace);
 3. Pro případná onemocnění jater;
 4. Problémy s ledvinami;
 5. Alergie na léčivou látku.

Pokud existuje alespoň jedna kontraindikace, lékař vybere jiné léky proti bolesti nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Vedlejší účinky

Účinek léku v rozporu s pokyny, dávkování vyvolává vedlejší účinky. Předávkování může způsobit:

 • vyrážka, zarudnutí, „kopřivka“. Alergie na lék má nejčastěji takové vnější projevy;
 • bolesti břicha. Žaludek reaguje na abnormální příjem nebo předávkování;
 • ospalý, chcete spát. Příčinou tohoto stavu je nízký tlak;
 • dysfunkce jater nebo ledvin;
 • prudký pokles hladiny glukózy, hemoglobinu v krvi.

V případě porušení dávkování nebo nesprávného přijetí by měla okamžitě zavolat sanitku.

Náklady na léky

Mnozí se zajímají: kolik je Paracetamol v lékárně. Cena závisí na farmakologické formě léku, dávkování, balení, ke které síti lékárna patří. Cena je:

 • Prášky Balení 10 kusů v dávce 200 mg - od 4 do 6 rublů, 10 kusů v dávce 500 mg - od 9 do 12 rublů;
 • Svíčky dávkování 500 mg 10 kusů - 40-60 rublů;
 • Sirup 100 ml - 60-80 rublů;
 • Suspenze s jahodovou příchutí pro děti 10 ml - 70-90 rublů.

Analogy paracetamolu

Existují analogy obsahující paracetamol a další účinné látky nebo jiné léčivé látky. Výběr analogů nesteroidních protizánětlivých látek nebo léků proti bolesti je pouze lékař. Toto rozhodnutí se provádí za přítomnosti kontraindikací, alergických reakcí a dalších závažných příčin. Tyto léky ke zmírnění bolesti, zánětu a horečky zahrnují:

 1. Panadol Aktivní koktejl se skládá z paracetamolu a kofeinu. Používá se ke zmírnění horečky, pocitu bolesti různých sil a charakteru. K dispozici ve formě perorálních tablet. Dospělí a děti starší 12 let užívají 1-2 tablety v dávce 500-1000 mg až 4krát denně. Sazba za den - ne více než 4 gramy drogy.
 2. Baralgetas Účinné látky analgin, pitofenon odstraňují zánět, horečku u dětí i dospělých. Pharma forma - pilulky. Denní dávka je nejvýše 6 kusů, doba recepce není delší než 5 dnů. Dávkování: dospělí - 1-3 tablety najednou až 3x denně; děti: 6-8 let - půl kapsle, 9-12 let - ¾, 12-15 let - 1 tobolka ne více než 2krát za kohoutek.
 3. Nimid. Léčivo na bázi nimesulidu. Bojuje s horečkou, bolestí a zánětem. Jako analog paracetamolu se používá ve formě farmakologických forem tablet, granulí a suspenzí. Vezměte: dospělí a děti starší 12 let - 100 mg 2x denně, děti do 12 let –1,5 mg na 1 kg hmotnosti, rychlost je rozdělena do dvou dávek.

Poškození paracetamolu a jeho přínos

Ruská média se obávají nebezpečí spojeného s užíváním antipyretik a analgetik, jako je paracetamol. Jeden vstup ročně je dostačující pro zvýšení rizika astmatu u dospívajících ve věku 13-14 let až o 43%. Rovněž je indikováno současné zvýšení pravděpodobnosti alergické rýmy a ekzému, „které je sotva náhodné, protože tyto nemoci mají mnoho společného s astmatem“. To vše, jak je uvedeno v jedné z publikací, objevili novozélandští vědci, kteří analyzovali data z mezinárodní studie astmatu u více než 300 000 dětí z 50 zemí světa. V roce 2008 tedy bylo prokázáno: u kojenců, kteří byli v prvním roce života léčeni paracetamolem, se astma rozvinula o 46% častěji u 6-7 let, alergická rýma - o 48 let a ekzém o 35 let.

Mimochodem, je třeba připomenout, že paracetamol nahradil aspirin. Jak víte, není to samotný lék, který často poškozuje tělo, ale jeho kombinace, například s virovou infekcí. Jedná se především o aspirin, který je v mnoha zemích světa zakázán používat do věku 18 let, v naší zemi do 12 let. Faktem je, že "v kombinaci" s virem chřipky nebo virem, který způsobuje neštovice kuřat, u pacientů s mitochondriální insuficiencí, aspirin přispívá k rozvoji Reyeova syndromu - onemocnění, které má akutní selhání jaterní kliniky, závažné poruchy centrálního nervového systému a poruchy vědomí., až do smrtícího výsledku.

Před časem byl pyramidon nebo amidopyrin používán ke snížení horečky, ale ukázalo se, že přispívá k rozvoji syndromu záchvatů. Paracetamol byl na druhou stranu mnohem bezpečnější. Odborníci WHO jej proto doporučují jako lék první linie ke snížení teploty.

Samozřejmě, že každý lék má svá rizika, vedlejší účinky. Zde je však důležité, na pozadí jakých zdravotních problémů a charakteristik těla je léčivo užíváno. Z tohoto důvodu odborníci a trvají na lékařském vyšetření. S opatrností je nutné užívat paracetamol u pacientů s hepatitidou, s určitou dědičnou dispozicí. Kromě toho by rodiče měli vzít na vědomí následující: teplota, která nepřekračuje 39 stupňů, nenese žádné nebezpečí, ale pouze ukazuje, že tělo produkuje interferon - obránce před infekcí.

Odborný komentář

Profesor katedry dětské infekční nemoci běloruské státní lékařské univerzity, kandidát lékařských věd, hlavní odborník na volné noze Ministerstva zdravotnictví Běloruska pro dětské infekční nemoci Inna Germanenko:

- Paracetamol (farmakologický název léku - acetaminofen) je povolen k použití od okamžiku narození. Použití tohoto nástroje závisí na hmotnosti dítěte, indikacích, uvolňovací formě. Pro každý věk byla vyvinuta výhodná forma. Pro děti v prvních měsících života je vhodnější, aby se jednalo o roztok, suspenzi, sirup nebo rektální čípky. Tablety, kapsle mohou být použity pro starší děti.

Léčivo patří do skupiny antipyretik a analgetik a antipyretický účinek paracetamolu je vyšší než účinek analgezie. První indikací pro použití je tedy zvýšení teploty. Na doporučení Světové zdravotnické organizace by mělo být zvýšení teploty u dítěte do 2 měsíců života považováno za 38,5 stupně po 2 měsících - více než 39 stupňů. Pokud má dítě nějaký druh nepříznivého pozadí - známky poškození centrálního nervového systému, srdečních chorob, onemocnění ledvin, nebo pokud se v minulosti vyskytly křeče a jiné stavy, pak se teplota dítěte „sestřelí“ na 38 stupňů. Rodiče mohou začít „chrlit“ teplotu ještě před příchodem sanitky nebo příchodem lékaře, protože teplota je často vysoká nad určenými hodnotami, teplota je pro dítě nebezpečná v důsledku nekontrolovaných změn metabolismu, vývoje záchvatů atd.

Maximální přípustná denní dávka paracetamolu v naší zemi je 60 mg / kg. Je velmi důležité nepřekročit jednu dávku léku a to je 10-15 mg / kg. V tomto případě je vždy lepší použít o něco méně než o něco více. Obecně platí, že lék není předepsán systematicky a symptomaticky. Paracetamol lze podávat až 6krát denně - 10 mg / kg, ale to neznamená, že to opravdu potřebujete. Možná stačí jedno použití.

Některá farmakologická léčiva, včetně paracetamolu, nesou určitá rizika. Zvláště nebezpečné léky v této skupině pro pacienty se změnami v játrech, metabolické, dědičné choroby. To je způsobeno skutečností, že v játrech dochází k využití acetaminofenu. Během klinických studií musí být identifikovány nežádoucí účinky, které musí být uvedeny v návodu k použití paracetamolu. V první řadě se pamatují alergické reakce. Nicméně, léčivo může vést k rozvoji selhání jater, když pacient nevenuje pozornost dávkovým limitům léku. V každém případě se problém neobjeví na prázdném místě. Pouze pokud existuje nějaké pozadí - například dědičný nedostatek enzymů, které likvidují určité látky, chemické sloučeniny. Takoví pacienti by si měli být vědomi toho, že exacerbace selhání jater může vyvolat nejen paracetamol, ale také jakýkoli potravinový výrobek - ocet, kečup a další.

Paracetamol je jedním z nejpoužívanějších antipyretických léčiv a stejně jako každý jiný lék může poškodit tělo. Škodlivý Paracetamol, když je správně aplikován, je prakticky nepřítomný, pokud však překročíte přípustné dávky nebo pokud má osoba kontraindikace, užívání léku může způsobit vážné poškození Vašeho zdraví.

Paracetamol by proto měl být užíván pouze ze zdravotních důvodů, dříve si přečetl návod. Přínos nebo poškození léku bude záviset na přiměřenosti a správnosti jeho použití.

Jak lék působí na tělo

Abychom pochopili, zda je Paracetamol škodlivý pro zdraví, je nutné vědět, jak přesně tento lék ovlivňuje lidské tělo. Protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti léčiva jsou zajištěny působením účinné látky na termoregulační centrum v mozku a blokováním zánětlivých mediátorů. Většina protizánětlivých léčiv, jako je například Aspirin, má výrazný negativní účinek na sliznici žaludku a střev.

V tomto ohledu je paracetamol bezpečnější, může být užíván ve standardních dávkách za přítomnosti gastritidy a peptického vředu.

Lék má také několik výhod ve srovnání s jinými protizánětlivými léky:

 • rychle vstřebává ve střevech, účinek nastane během jedné hodiny;
 • neovlivňuje metabolismus vody a minerálů v těle;
 • nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu;
 • má mnoho různých forem propuštění;
 • schválené pro použití u dětí od útlého věku.

Poškození Paracetamolu na lidském těle se projevuje porušením pravidel pro přijetí nebo předávkování lékem.

Užívání drog

Nejčastěji se lék užívá k normalizaci tělesné teploty a odstranění nepříjemných příznaků nachlazení a zánětlivých onemocnění. Účinek léčiva může být pociťován již po 40-60 minutách po podání. Teplota klesá na normální úroveň, bolesti hlavy a bolesti těla zmizí.

Při užívání léku může být škodlivé

Hlavním kritériem pro výskyt negativních symptomů při užívání léku je překročení přípustné jednorázové a / nebo denní dávky. Pro dospělého je jednorázová dávka, která vede k nenapravitelnému poškození jater, 140 mg na 1 kg hmotnosti. Během dne nemohou dospělí užívat více než 3 - 4 g léku, což povede k poškození jater, ledvin a krevního systému. Je třeba mít také na paměti, že i malé množství alkoholu významně zvyšuje toxicitu léku.

Pro dítě by denní dávka neměla překročit 60 mg na 1 kg hmotnosti a dávka by měla být vypočtena s přihlédnutím k věku a hmotnosti na individuálním základě. Existují různé analogy paracetamolu (acetaminofen, panadol, febrinol a další), ale dávka se vypočítá podle stejných pravidel jako původní léčivo. Nebezpečí paracetamolu pro dítě může také nastat při dlouhodobém užívání léku, takže léčba by neměla překročit 3-5 dnů.

Poškození drogami

Při užívání léků je důležité znát zdraví Paracetamolu. Vzhledem k tomu, že se jeho metabolismus vyskytuje v gastrointestinálním traktu, játrech a ledvinách, jsou tyto orgány nejvíce citlivé na negativní účinky nesprávného zacházení. Paracetamol je také škodlivý, pokud má člověk alergie na lék, chronické onemocnění jater nebo ledvin.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

  • Paracetamol. Harm nebo prospěch?
  • Theraflu / Coldrex: škoda nebo dobré
  • Jak přežít novoroční svátky bez poškození zdraví

  Vědci z celého světa studují škodlivé účinky paracetamolu na lidské tělo již delší dobu. V současné době existují stovky případů předávkování pro tento lék. V některých případech lidé užívající nadměrné množství paracetamolu dostávali závažné komplikace: zhoršení funkce jater a mozku. Byly také zaznamenány fatální případy.

  Hlavní nebezpečí této drogy pro lidské tělo je vážná "rána" do práce jater. Při neustálém zvyšování dávkování nebo dlouhodobém užívání tohoto nástroje se může vyvinout akutní selhání jater, které vede k poruše těla jako celku.

  Mezi hlavní příznaky předávkování paracetamolem patří:

  - nevolnost a zvracení spolu s těžkou bolestí břicha;

  - závratě a zvýšená bolest hlavy;

  - v některých případech dochází k omdlení.

  Také příliš časté užívání tohoto léku nebo jeho použití ve velkém množství může způsobit závažné alergické reakce. Přípravek Paracetamol by měl být užíván pouze tak, jak je předepsáno lékařem, přičemž musí být přísně dodržován návod k použití.

  Lidé, kteří dostávají finanční prostředky, by měli mít na paměti následující informace:

  · Můžete konzumovat maximálně 8 tablet paracetamolu denně, tj. 1-2 tablety každé čtyři hodiny.

  • Pokud používáte Paracetamol současně, musí být následující dávka vynechána.

  · Paracetamol jako účinná látka obsažená v mnoha léčivech.

  Je nutné číst složení léků, aby se zabránilo použití paracetamolu v množství větším než je denní norma.

  Užívání alkoholu při léčbě paracetamolu je nepřijatelné. Také nemůžete tento lék použít jako lék na kocovinu.

  Je důležité si uvědomit, že pokud lék nepomáhá s bolestí, nezvyšujte dávkování. Nejbezpečnějším přístupem ke zdraví a životu osoby by bylo kontaktovat specialistu a vybrat si jinou drogu.

  Co Kde Kdy? Jak?

  Paracetamol. Harm nebo prospěch?

  Vědci z celého světa studují škodlivé účinky paracetamolu na lidské tělo již delší dobu. V současné době existují stovky případů předávkování pro tento lék. V některých případech lidé užívající nadměrné množství paracetamolu dostávali závažné komplikace: zhoršení funkce jater a mozku. Byly také zaznamenány fatální případy.

  Hlavní nebezpečí této drogy pro lidské tělo je vážná "rána" do práce jater. Při neustálém zvyšování dávkování nebo dlouhodobém užívání tohoto nástroje se může vyvinout akutní selhání jater, které vede k poruše těla jako celku.

  - nevolnost a zvracení spolu s těžkou bolestí břicha;

  - závratě a zvýšená bolest hlavy;

  - v některých případech dochází k omdlení.

  Také příliš časté užívání tohoto léku nebo jeho použití ve velkém množství může způsobit závažné alergické reakce. Přípravek Paracetamol by měl být užíván pouze tak, jak je předepsáno lékařem, přičemž musí být přísně dodržován návod k použití.

  Lidé, kteří dostávají finanční prostředky, by měli mít na paměti následující informace:

  · Můžete konzumovat maximálně 8 tablet paracetamolu denně, tj. 1-2 tablety každé čtyři hodiny.

  • Pokud používáte Paracetamol současně, musí být následující dávka vynechána.

  · Paracetamol jako účinná látka obsažená v mnoha léčivech.

  Je nutné číst složení léků, aby se zabránilo použití paracetamolu v množství větším než je denní norma.

  Užívání alkoholu při léčbě paracetamolu je nepřijatelné. Také nemůžete tento lék použít jako lék na kocovinu.

  Je důležité si uvědomit, že pokud lék nepomáhá s bolestí, nezvyšujte dávkování. Nejbezpečnějším přístupem ke zdraví a životu osoby by bylo kontaktovat specialistu a vybrat si jinou drogu.