Ucho nemůže slyšet a hluchotu

Porucha sluchu - částečná (ztráta sluchu) nebo úplná (hluchota) snižují schopnost vnímat zvuky. Podle statistik WHO trpí více než 5% lidí postižením sluchu a ztrátou sluchu. Pokud je práh slyšení 26 dB nebo vyšší, znamená to, že funkce sluchového analyzátoru je narušena. S úplnou hluchotou není pacient schopen rozlišit zvuky s intenzitou nižší než 90 dB.

Obsah článku

Co když ucho neslyší, ale nebolí? Pokud jsou problémy se sluchem, pacienti jsou vyšetřeni otoneurologem a otolaryngologem. Po stanovení stupně ztráty sluchu specialista předepíše vhodné konzervativní (farmakoterapii, fyzioterapii) a chirurgické metody léčby.

Ztráta sluchu a hluchota

Ztráta sluchu je považována za ztrátu sluchu, ve které je bráněno vnímání zvuků a řeči v rozsahu od 0 do 25 dB. Hluchota je ztráta sluchu charakterizovaná neschopností vnímat hlasité řeči (přes 25 - 30 dB), vyslovoval se u ucha. Problém dysfunkce sluchového analyzátoru získal zvláštní důležitost vzhledem k prevalenci tohoto jevu. Podle předběžných odhadů trpí ztrátou sluchu více než 350 milionů lidí.

Ztráta sluchu může být způsobena exogenními a endogenními faktory ovlivňujícími funkci sluchového analyzátoru nebo jeho jednotlivých částí. Existuje všeobecně uznávaná klasifikace sluchové dysfunkce, s přihlédnutím ke stupni ztráty sluchu, stejně jako k časovému intervalu, během něhož došlo ke zhoršení kvality sluchu:

 1. vodivá ztráta sluchu - vyvolaná výskytem překážek v externím sluchovém kanálu, dutině středního nebo vnitřního ucha, což vede k zhoršenému zvukovému signálu;
 2. smyslová ztráta sluchu - vzniká v důsledku poškození labyrintu ucha a součástí vnitřního ucha;
 3. neurální ztráta sluchu - v důsledku vzniku poškození sluchových nervů.

Jednou z nejčastějších příčin problémů se sluchem je časté používání sluchátek ve vakuu.

Ve většině případů se sluchová dysfunkce vyskytuje u starších lidí, což souvisí s degenerativními změnami struktury kochleárních kostí a orgánem Corti. První projevy senilní hluchoty (presbyacusis) se mohou objevit ve věku 30 let s mírným oslabením vnímání vysokofrekvenčních zvuků.

Vrozené příčiny ztráty sluchu

Je hluchota zděděná? Podle pozorování otolaryngologů může být sluchová dysfunkce spojena s dědičnými faktory. U dětí v rodinách, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní byli hluší, se riziko ztráty sluchu zvyšuje třikrát. Mezi běžné vrozené příčiny hluchoty patří:

 • asfyxie při porodu;
 • kriticky nízká porodní hmotnost;
 • vývoj rubeoly u žen během těhotenství;
 • zneužívání cytostatik během těhotenství;
 • Gospelaova choroba (žloutenka) v novorozeneckém období.

Dědičná hluchota je často způsobena senzorineurálními poruchami, které mohou být zavedeny syndromicky nebo autozomálně reaktivně. V 50% případů je vývoj patologie spojen s výskytem abnormalit v syntéze specifických proteinů konexinu 30. Znakem výskytu sluchové dysfunkce je nedostatek odpovědi novorozence na hlasité zvuky.

Úplná hluchota je extrémně vzácná, takže včasná diagnostika a léčba ztráty sluchu přispívá k částečné obnově sluchu u novorozenců.

Vrozená hluchota vzniká v důsledku intoxikace vyvolané vývojem infekcí v těle budoucí matky. Abnormální intrauterinní vývoj ovlivňuje tvorbu sluchového analyzátoru, v důsledku čehož se vyvíjí sluchová dysfunkce. Chřipka, spalničky, příušnice, šarlatová horečka a další infekce se mohou stát provokatéry patologických procesů.

Získané příčiny ztráty sluchu

Když ucho bolí a neslyší, ukazuje vývoj získané hluchoty, vyvolané zánětlivými procesy v sluchovém analyzátoru. Nejčastěji se vyskytuje problém s porážkou sluchového nervu a hlavními částmi středního ucha. Mezi nejčastější příčiny získané hluchoty patří:

 • poranění hlavy;
 • zneužívání antibiotik a cytostatik;
 • degradace senzorických buněk ve stáří;
 • infekce v nosohltanu a chronický zánět v sluchovém orgánu;
 • nadměrný hluk z osobního audio a speciálního vybavení.

Funkční ztráta sluchu se často vyskytuje v důsledku imobilizace sluchových kůstek, která je spojena s jejich mineralizací. Patologické změny mohou být spojeny s rozvojem adhezivní, serózní a hnisavé otitis.

Pozdní léčba zánětlivých procesů vede k nevratné destrukci měkkých a kostních tkání, které mohou být eliminovány výhradně chirurgickým zákrokem.

Pokud je sluch poškozen, měli byste vyhledat pomoc specialisty. Včasná úleva od zánětlivých reakcí přispívá k regeneraci tkání a obnovení sluchové funkce.

Stupně hluchoty

Pro určení stupně hluchoty se pacient podrobí audiometrickému vyšetření, během něhož specialista stanoví práh vnímání zvuků s vysokou přesností. Při absenci patologií člověk vnímá zvukové signály při frekvencích do 25 dB. Neschopnost rozlišovat zvuky v tomto rozsahu indikuje přítomnost sluchové dysfunkce.

 • 1 stupeň (snadné) - neschopnost vnímat zvukové signály s frekvencí až 40 dB.
 • 2 stupně (střední) - neschopnost vnímat zvukové signály střední hlasitosti s frekvencí až 55 dB.
 • Stupeň 3 (těžký) - neschopnost vnímat většinu zvuků s frekvencí až 70 dB.
 • 4 stupně (velmi těžké) - neschopnost vnímat hlasité zvuky s frekvencí až 90 dB.

V případech, kdy ucho neslyší zvuky, jejichž frekvence přesahuje 90 dB, je diagnostikována s úplnou hluchotou. Bez použití speciálních zesilovačů zvuků není pacient schopen vnímat řeč a velmi hlasité zvuky.

Diagnostika

K určení optimálního průběhu léčby sluchové dysfunkce provádí otolaryngolog vizuální a audiometrické vyšetření pacienta. Je tedy možné zjistit příčinu problému, stupeň poškození sluchového analyzátoru a práh citlivosti zvuku. Pokud dojde ke ztrátě sluchu v jednom uchu, lze k diagnostice patologie použít následující:

 1. otoskopie;
 2. Rinne a Weber testy;
 3. audiogram řeči;
 4. počítačová tomografie;
 5. tympanometrie;
 6. měření autoakustických emisí.

Při stanovení diagnózy lékař rozlišuje mezi dysfunkcí přístroje pro vnímání zvuku (neurosenzorická ztráta sluchu) a patologií zvukově vodivého přístroje (vodivá ztráta sluchu). Srovnávací analýza vedení zvuku a vzduchu zvukových signálů nám umožňuje určit klíčovou příčinu ztráty sluchu a v důsledku toho optimální způsob léčby.

Konzervativní léčba

Hluchota v jednom uchu je zpravidla způsobena rozvojem infekčního onemocnění v hlavních částech sluchového analyzátoru. Pro léčbu akutních a chronických zánětů se používají léky symptomatického a patogenetického působení, které se injikují intramuskulárně, orálně nebo parenterálně. V rámci konzervativní terapie lze aplikovat:

 • Nootropika ("Lutset", "Pentoxifylin") - přispívají ke zvýšení krevního zásobení tkání sluchového analyzátoru, což ovlivňuje rychlost regenerace postižených buněk;
 • antibiotika ("Amoxiclav", "Supraks") - potlačují hnisavý zánět způsobený destrukcí patogenů;
 • antihistaminika ("Furosemid", "Zyrtec") - snižují opuch, který přispívá k evakuaci transudátu z ušní dutiny;
 • B vitamíny ("Benfotiamin", "Milgamma") - urychlují regeneraci izolační membrány sluchových nervů, což ovlivňuje nervové vedení zvukových signálů.

Komplexní léčba patologických patologií zahrnuje využití fyzioterapie, jejíž hlavní součástí je:

 1. laserová terapie;
 2. elektrokoagulace;
 3. phono elektroforéza;
 4. kolísavé proudy.

Fyzioterapeutické postupy normalizují trofismus tkání, což urychluje jejich epitelizaci v lézích.

Chirurgická léčba

Co dělat, když neslyšíte ucho po absolvování farmakoterapie? V případě přetrvávající ztráty sluchu se používají metody chirurgické léčby. Chirurgický zákrok vám umožní obnovit sluchovou funkci i při úplné ztrátě sluchu. K odstranění patologie lze použít:

 • kochleární implantace - chirurgický zákrok, při kterém je elektronický systém instalován v labyrintu ucha, který zajišťuje nezbytnou stimulaci sluchových nervů;
 • tympanoplastika - operace k obnovení normálního umístění sluchových kůstek a integrity ušní membrány;
 • naslouchátko - výběr a instalace vhodného zvukového zesilovače (sluchadla).

Se smrtí většiny vlasových buněk zodpovědných za výrobu zvukových signálů bude chirurgická léčba hluchoty neúčinná.

Ztráta sluchu po zimě

Příznaky ztráty sluchu po nachlazení

Při nachlazení je pozorována nazální kongesce a rýma. Výsledkem je porušení procesu ventilace středního ucha, ve kterém proudí vzduch z nosohltanu. Pokud je pozorován nepříznivý průběh chladu, dochází k infekci z nosohltanu do středního ucha, což má za následek zánět. Má název - otitis media.

Výsledkem otitis media ve středním uchu je dočasná nebo trvalá ztráta sluchu u lidí. V závislosti na tom, jak výše uvedená choroba postupuje, se rozlišují její akutní a chronické formy. Lidé téměř jakéhokoli věku mohou mít otitidu, ale děti jsou k němu nejčastěji náchylné.

Hlavní příčinou nástupu a rozvoje média u zánětu středního ucha je požití různých bakterií, jako jsou streptokoky a pneumokoky. Podobný výsledek má vývoj zánětlivých procesů v nose a nosohltanu. K infekci může přispět i snížená imunita, onemocnění křivice, diabetes mellitus a celková hypothermie.

U dětí s nízkou úrovní imunitní ochrany dochází k rozvoji akutní formy katarálního otitis středního ucha. Na pozadí zimy je podobný. Kauzativní agens jako takový neexistuje, ale nejčastěji je tento stav způsoben expozicí koksovým infekcím. Další faktory pro vývoj popsaného chorobného stavu zahrnují hypotermii, další infekční léze, beri-beri a selhání ledvin. Je také možné, aby infekce pronikla do dutiny středního ucha při kýchání a kašlání. Když k tomu dojde, zvýší se tlak v nosohltanové dutině osoby, v důsledku čehož bakterie překonají sluchový blok. V případě dětí může být infekce přenášena u dětí. Jako je šarlatová horečka a spalničky.

Symptomy akutního katarálního otitis zahrnují:

 • pulzující, bolestivá nebo bodavá bolest v uchu, někdy může být aplikována na krk nebo zuby;
 • prudký nárůst tělesné teploty na 39 ° C a vyšší;
 • pokládání uší;
 • vzhled tinitu;
 • náhlá ztráta sluchu.

Pacientův akutní průběh akutní katarální otitis způsobuje vznik akutní hnisavé otitis. Nazývá se perforovaná otitis. Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:

 • prudký nárůst earache;
 • zvýšení tělesné teploty na 39 ° C a vyšší;
 • rozvoj celkové slabosti těla, blanšírování kůže;
 • výtok hnisu z ušního bubínku.

Příčiny neúplné ztráty sluchu

Porucha sluchu se týká jeho částečné ztráty, která má jiný název - ztrátu sluchu. Ve ztrátě se projevuje nějakou dobu, nebo neustále, schopnost vnímat zvuky. Každý organismus se zvukovým vnímáním může trpět neúplnou ztrátou sluchu.

Neúplnou ztrátu sluchu lze hovořit v případech, kdy člověk ztrácí schopnost vnímat zvuky, které mohou slyšet jiní lidé. Stupeň ztráty sluchu je dán tím, kolik hlasitějšího zvuku musí být nyní, aby ho člověk mohl slyšet. Dokonce jestliže tam je hluboký stupeň hluchoty, osoba ještě má schopnost rozlišovat zvuky, které jsou produkovány zvláštním zařízením - audiometer.

Úroveň neúplné ztráty sluchu osobou je určena minimálním objemem, který je člověk stále schopen vnímat.

Příčiny neúplné ztráty sluchu spočívají ve vlivu biologických a environmentálních faktorů na člověka.

Vodivostní ztráta sluchu se nazývá ztráta sluchu kvůli neschopnosti udělat zvuk se středním nebo vnějším uchem. V tomto případě je ztráta sluchu zcela bezvýznamná. Neexistuje žádné porušení rozpoznávání zvuků osobou v případě, že je slyší ten, kdo vyslovuje slova. Příčiny vodivé ztráty sluchu spočívají v obstrukci ušního kanálu, stejně jako v anomáliích vývoje ušního bubínku, středního ucha.
Sensorineurální ztráta sluchu se projevuje sníženou citlivostí vnitřního ucha nebo poruchou sluchového nervu. Tento typ ztráty sluchu může vést ke ztrátě sluchu v různých stupních, od mírné až těžké.

Nejčastější příčinou tohoto stavu je vývojová patologie buněk vnitřního ucha člověka. Velmi vzácně existují případy, kdy dochází k centrální ztrátě sluchu. Zároveň může člověk normálně slyšet, ale nerozlišovat mezi jednotlivými slovy v důsledku zhoršení kvality zvuku.
Kromě toho existují známé případy genetické náchylnosti člověka ke ztrátě sluchu. Takový stav může být přenášen v každé generaci i skrze ni. Důvodem je kombinace genů zodpovědných za vývoj ztráty sluchu.

Ztráta sluchu po nachlazení: léčba

Ve většině případů může být ztráta sluchu po nachlazení léčena. V některých případech se pro léčbu ztráty sluchu používají fyzioterapeutické postupy i obecné terapie. V jiných situacích může být indikována operace. Je také velmi efektivní používat sluchadlo.

Tradiční

Drogová léčba se zaměřuje na odstranění ohniska zánětu, což způsobilo pokles sluchu. V takových případech je účinné užívání antibiotik, stejně jako steroidů, které mohou zpomalit proces dalšího zhoršování sluchu. Dobré výsledky ukazují použití terapie vitamíny. Dosažení maximálního výsledku je dosaženo pomocí několika metod najednou. Rovněž bylo dosaženo dobrých výsledků při uplatňování těchto opatření:

 • ventilace a splachování zvukovodu pomocí speciálního pryžového balónu;
 • použití antiseptických a dezinfekčních prostředků pro mytí středního ucha;
 • masírujte ušní bubínek vzduchem a vibracemi.

V některých případech se pro obnovu sluchu používá magnetická a laserová terapie. Akupresura oddělených zón také dobře pomáhá, ale neměli byste to dělat sami. Obraťte se na odborníka. Nezávisle na tom můžete provést základní masáž, při které se uši masírují ve směru pohybu ve směru hodinových ručiček.

Lidi

Pro léčbu ztráty sluchu a rozvoje ztráty sluchu platí domácí léky:

 • Jeden stroužek česneku se rozemele na kaše, po které se smíchá s několika kapkami gáforového oleje. Směs se umístí na gázový obvaz, po kterém se umístí do bolavého ucha. Mělo by to být až do okamžiku, kdy začne hodně hořet. Celý sled popsaných operací by měl být prováděn každý den před spaním. Opakujte postup by měl být do té doby až do úplného uzdravení. Je indikován pro neuritis a sluchové postižení;
 • extrakt z propolisového alkoholu se smísí s rostlinným olejem a pak se důkladně protřepe. Koncentrace alkoholového extraktu je 10%. Poměr složek je jeden až dva. Plášť gázy je impregnován výslednou kompozicí a poté je zaveden do zvukového kanálu na jeden den. Jeho čas v kanálu je den. Popsaný nástroj je velmi účinný při ztrátě sluchu od věku;
 • zlepšení kvality sluchu přispívá ke každodennímu požívání čtvrté části citronu spolu s kůží;
 • Pokud je ztráta sluchu způsobena chladným mandlovým olejem, pomáhá. Pořadí aplikace je následující: první den se do ucha nalije osm kapek oleje, téhož dne se stejný objem nalije do druhého ucha. Uši by měly být zasunuty vatou.

S poklesem sluchu a progresí hluchoty se doporučuje užívat tyto bylinné přípravky:

 • Kontejner s popelovou šťávou shromážděnou v posledním měsíci jara je zapálen. Pod prominentními páry šťávy by mělo být náhradní ucho. Je nutné aplikovat tyto prostředky v kombinaci s mytím ucha každý večer a ráno;
 • list šalvěje se nalije vodou a zapálí. Po vroucí vodě by měla přinést jedno ucho do nádrže a podržet ji po určitou dobu nad vroucí vodou. Po tom, nahradit jiné ucho. Aby nedošlo k popálení, neohýbejte příliš nízko;

Jalovcové plody se nalijí do nádoby o objemu 100 mililitrů. Listy by neměly trvat déle než polovinu kapacity, po které se vodka nalije shora. Pravidelné míchání nádobí by mělo trvat tři dny na suchém, tmavém místě. Před odchodem do postele by měl kapat do každého ucha třemi kapkami tinktury.

Hluchota: příčiny ztráty sluchu a metody léčby

Takový problém jako hluchota má určité příčiny. Některé z nich je možné předem eliminovat, ale někdy je ztráta sluchu nevyhnutelná a nevratná. Pokud člověk v jednom uchu neslyší, lze to smířit, ale v případě bilaterálního selhání orgánu dochází k invaliditě.

Vlastnosti ztráty sluchu

Nejdříve musíte zjistit, jaké sluchové postižení se nacházejí u lidí a jaké jsou jejich hlavní rozdíly. Klasifikace zdůrazňuje takové problémy, jako je hluchota a ztráta sluchu. Ztráta sluchu - částečný pokles ostrosti sluchu, tj. Nedostatek vnímání frekvencí určitého stoupání a zvuků, které nedosahují hraniční hodnoty hlasitosti. Hluchota je úplná ztráta sluchu, neschopnost vnímat a zpracovávat zvukové signály.

Získaná ztráta sluchu se objevuje postupně a má následující znaky a příznaky:

 • vzhled vnějšího hluku, zvonění v uších;
 • porucha rozpoznávání řeči;
 • neschopnost slyšet šeptání z velkých vzdáleností;
 • nedostatek vysokofrekvenčního vnímání;
 • bolesti uší;
 • pocit dusnosti a tlaku zevnitř;
 • nevolnost a vestibulární poruchy.

Pokud se objeví příznaky vestibulárního onemocnění, je třeba zkontrolovat vnitřní ucho.

Samostatně se uvažovalo o klasifikaci ztráty sluchu a hluchoty. Základní klasifikace hluchotních typů naznačuje následující rozdělení:

 • Vodivý (funkční). Vyskytuje se, když je vedení zvuku ve vnějším a středním uchu narušeno v důsledku dysfunkce jednotlivých prvků nebo výskytu překážek průchodu akustických signálů.
 • Smyslové. Jedná se o selhání prvků vnitřního ucha, resp. Receptorů v orgánu Cortiho.
 • Neurální. Náhlá hluchota sahající do jednoho nebo obou uší. Může být způsobeno poškozením sluchového nervu. Spolu se senzorickou ztrátou vyniká senzorická ztráta.
 • Centrální. Narušení některých center v mozku, které dostávají nervové impulsy.
 • Smíšené Kombinuje dva nebo více typů poruch výše uvedených typů.

Klasifikace dále dělí ztrátu sluchu na dva typy. Rozlišujte získané a vrozené. Získává se pod vlivem nemocí, úrazů a dalších faktorů. Vrozená ztráta sluchu je dědičná patologie nebo problém, který se objevil v procesu tvorby plodu a porodu.

Jestliže sluch byl ztracen pouze v jednom uchu, klasifikace hovoří o levostranné nebo pravostranné patologii. Při poškození ucha na pravé i levé straně se vyvíjí bilaterální hluchota.

Odděleně je ztráta sluchu rozdělena stupněm. Klasifikace je následující:

 • 1 - světlo, až 25-40 dB;
 • 2 - střední, až 55 dB;
 • 3 - těžký, až 70 dB;
 • 4 - velmi těžké, až 90 dB;
 • 5 - úplná hluchota, úplná nerozeznatelnost zvuků.

Příčiny hluchoty závisí na jejím typu. Vrozené hluchoty vyplývají z takových problémů jako:

 • Wilsonova choroba;
 • dědičný faktor;
 • asfyxie;
 • přenos závažných infekčních onemocnění na těhotnou ženu;
 • předčasné narození a nízká hmotnost dítěte;
 • těžká žloutenka;
 • užívání ototoxických léků během těhotenství;
 • ignorování matky pravidel zdravého životního stylu (zdravého životního stylu), špatných návyků.

Situace je komplikovaná tím, že Wilsonova nemoc, jako hluchota, je zděděná. Hluchota a Wilsonova choroba jsou recesivní symptomy, to znamená, že existuje pravděpodobnost, že bude mít zdravé dítě se stávajícími patologiemi rodičů. Často je tento podíl asi 25%.

Wilsonova choroba je porušením metabolismu mědi na úrovni chromozomů, takže může být zděděna, je těžké léčit nemoc.

Vrozená patologie se projevuje náhle, v prvních dnech života dítěte. Lze s ní zacházet pouze radikálně.

Pokud se uvažuje o klasifikaci příčin ztráty sluchu, jedná se o: t

 • nedostatek zdravého životního stylu;
 • infekce;
 • častá otitis
 • chronická onemocnění;
 • zranění;
 • věkové změny;
 • intoxikace;
 • účinky hluku a vibrací;
 • akustické a barotraumatické ucho;
 • vstup cizích předmětů;
 • nedodržování hygienických pravidel;
 • odborné činnosti.

Náhlá a rychlá ztráta sluchu může postihnout jedno ucho nebo obojí, a během několika týdnů vede k trvalé ztrátě sluchu jednoho stupně nebo jiného, ​​ale pokud se okamžitě začnete hojit, pak šance na obnovu sluchu jsou mnohem vyšší než u pomalé nemoci. Wilsonova choroba komplikuje léčbu.

Diagnostika a léčba

Stanovená ztráta sluchu a její stupeň pomocí důkladné diagnostiky. Pokud je postiženo pouze jedno ucho, je stále nutné kontrolovat oba orgány, zejména pokud je tendence k hluchotě, která je dědičná. Pro toto použití:

 • otoskopie;
 • audiometrie;
 • ladička;
 • CT a MRI;
 • X-ray
 • dopplerova sonografie;
 • neurologické testy;
 • tympanometrie.

Na základě získaných dat začnou léčit identifikovanou patologii. Souběžně s léčbou je nutné udržet zdravý život a posílit imunitní systém.

Hluchota a hluchota jsou léčeni léky. Pro léčbu lze použít takové skupiny léků jako:

 • protizánětlivé;
 • antibiotika;
 • antibakteriální;
 • antihistaminika;
 • detoxikace;
 • neurostimulační;
 • tonikum;
 • diuretikum.

Pouze počáteční fáze patologie mohou být léčeny výhradně konzervativními metodami. Pomocné ošetření hluchoty se provádí zavedením fyzioterapie. Je možné ošetřit sluch elektrickou, pneumatickou, laserovou a magnetickou stimulací, UHF a UFO. A opět musíte striktně dodržovat pravidla zdravého životního stylu.

Progresivní problémy jsou řešeny okamžitě. Jedná se o operace na středním a vnitřním uchu, které eliminují záněty a poškození, neoplazmy, infekce, plastické i nervové odstranění, pokud nemohou být obnoveny. Sluchová ztráta je účinně kompenzována sluchadly. Pokud mají být léčena neurosenzorická poškození, jsou do uší instalovány kochleární implantáty.

Lidové recepty mohou být pomocnými metodami. Od hluchoty používejte červený jetel, pelargonium, propolis, březový dehet, králičí tuk. Populární používání zdravého životního stylu recepty ve stravě. Stejný jetel může být přidán do salátů. K dispozici jsou další zajímavé recepty. Z nestandardních přístupů používejte dechová cvičení, dopad na bod, léčbu bioenergie atd.

Pro prevenci je základem zdravý životní styl a recepty pro správnou výživu. Aby se zabránilo sluchu, je nutné omezit účinky hluku, vibrací, infekcí a toxinů. Pokud má rodina Wilsonovu nemoc nebo jinou patologii, která je zděděná, sledujte své zdraví. HLS zvýší šanci na zachování vašeho sluchu a také přispěje k narození zdravého dítěte.

Ztráta sluchu Příčiny, příznaky, diagnostika a léčba ztráty sluchu.

Tato nemoc je specialitou: Terapie

1. Ztráta sluchu a možné příčiny

Ztráta sluchu je náhlý nebo postupný pokles v tom, jak dobře slyšíte různé zvuky. V závislosti na příčinách může být ztráta sluchu mírná nebo závažná, dočasná nebo trvalá. Slyšení může zmizet na dlouhou dobu a lidé tohoto věku čelí tomuto problému.

Příčiny ztráty sluchu

U dospělých jsou nejčastější příčinou ztráty sluchu:

 • Hluk Ztráta sluchu způsobená hlukem může nastat pomalu a postupně. Příležitostné zvuky, jako je poslech velmi hlasité hudby nebo zvuk pracovního nářadí, mohou způsobit poškození struktury vnitřního ucha, v důsledku čehož se sluch postupně snižuje. Náhlý hlasitý hluk (například výbuch) může také způsobit ztrátu sluchu.
 • Věk S věkem, lidé zažívají změny ve vnitřním uchu, a to způsobuje pomalé a trvalé poškození sluchu. Podle statistik jeden ze tří lidí ve věku 65-74 let do jisté míry ztrácí sluch. Po 75 letech se tento poměr mění - každá sekunda má problém se sluchem. Ztráta sluchu může být mírná nebo těžká a sama o sobě nezmizí.
 • Některé léky mohou také ovlivnit sluch. Jako vedlejší účinek má více než 200 léků sluchové postižení. Jedná se o antibiotika, chemoterapeutika, aspirin, některé léky pro léčbu malárie a erektilní dysfunkce.
 • Nemoci, jako je srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, diabetes, ovlivňují prokrvení ucha. Oskleróza je onemocnění kostí středního ucha. Všechny tyto problémy mohou vést ke ztrátě sluchu.

Jiné příčiny ztráty sluchu mohou být akumulace ušního mazu v uchu (blokuje ušní kanály a sluch se zhoršuje), cizí tělesa se dostávají do uší, zranění hlavy nebo uší, ušní infekce, ruptura ušního bubínku a další faktory, které mohou ovlivnit průměr nebo vnitřní ucho.

Ztráta sluchu, co dělat

Ztráta sluchu může být vodivá nebo neurosenzorická (syn: senzorineurální). Pokud zjednodušíme vysvětlení těchto pojmů, můžeme říci, že: vodivá ztráta sluchu vzniká v důsledku poruchy v dodávce zvukové vlny do labyrintu vnitřního ucha a neurosenzorii způsobuje porážka labyrintu a sluchového nervu. (Viz články "Anatomie ucha" a "Zařízení vnitřního ucha"). Příčiny vodivé ztráty sluchu - onemocnění středního a vnějšího ucha. Akutní neurosenzorická ztráta sluchu je rychlá (za méně než tři dny) ztráta sluchu spojená s poškozením vnitřního ucha nebo sluchového nervu. Existuje mnoho důvodů pro takové poškození: virová nebo bakteriální infekce, expozice toxinům, vedlejší účinky léků, zhoršený krevní oběh, trauma atd. Bohužel, ve většině případů náhlé ztráty sluchu je příčina incidentu nepochopitelná a po dalším vyšetření zůstává nepochopitelná. Taková akutní neurosenzorická ztráta sluchu se nazývá akutní idiopatická senzorineurální ztráta sluchu. Idiopatická neznamená kauzální. Je to samozřejmě důvod, ale na současné úrovni vývoje medicíny je to nedetekovatelné. Může se jednat o virovou infekci, kterou nemocná osoba nepozorovala, může docházet k prasknutí nejtenčích membrán uvnitř labyrintu vnitřního ucha nebo jiných neznámých příčin.

Jaká je nejčastější akutní idiopatická neurosenzorická ztráta sluchu? Ten člověk jde do postele a ráno se probouzí, cítí hluk v jednom uchu. Pak přivede sluchátko k uchu a uvědomí si, že s jedním uchem nic neslyší. V takové situaci byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Jak často se takové případy vyskytují? Přibližně 5-20 případů na 100 000 lidí ročně bez ohledu na pohlaví.

Dochází k bilaterální bilaterální ztrátě sluchu? Stává se to, ale velmi zřídka. Osobně jsem se s takovou situací nikdy nesetkal deset let.

Jaká léčba je obvykle předepsána? Pokud je známa příčina ztráty sluchu, jsou způsoby ovlivnění také jasné: antivirotika nebo antibakteriální léčiva pro virové nebo bakteriální infekce, detoxikační terapii, pokud jsou vystaveny toxinům atd. Pokud je příčina neznámá (pro idiopatickou ztrátu sluchu), je předepsána nespecifická léčba ke zlepšení výživy nervové tkáně a odstranění edému ve vnitřním uchu. Klíčovou roli v této terapii hrají kortikosteroidy - protizánětlivé léky hormonální povahy. Předepisují se jako tablety pro orální podání a intramuskulární injekce a injikují se stříkačkou přes ušní bubínek do dutiny středního ucha.

Jaké jsou šance na obnovu sluchu v akutní neurosenzorické ztrátě sluchu? Literární údaje o této problematice jsou kontroverzní. To vyplývá ze skutečnosti, že při náhlé ztrátě sluchu možná spontánní zotavení sluchu. Někteří lidé v této situaci nejdou k lékaři, což neumožňuje určit skutečné procento sebeobnovy. Často je také obtížné určit, zda se osoba pod vlivem medikace nebo uzdravení vrátila sama. Vzhledem k nedostatečné dohodě ve vědecké komunitě vyjádřím svůj názor na základě osobní zkušenosti, se kterou jsem pacienty seznámil před zahájením léčby: šance na zotavení sluchu v prvních dnech onemocnění jsou bohužel 50 až 50 let. Prognóza je horší s úplnou ztrátou sluchu, pozdní lékařskou pomoc (> 3 dny), a pokud je akutní ztráta sluchu doprovázena závratí.

Také by vás mohlo zajímat čtení následujících článků:

Proč slyšení začíná klesat a jak jej obnovit

Slyšení pro každou živou bytost je velmi důležitý pocit. Ztráta sluchu omezuje lidi: je pro ně těžší komunikovat s lidmi a navigovat ve vesmíru, cítí závratě a dokonce i chůze se stává obtížnější. Bohužel, člověk je neustále konfrontován s důvody, které mohou vést ke ztrátě sluchu, nazývané také špatným sluchem. Aby nedošlo k nastartování situace a ne aby se tělo dostalo do úplné hluchoty, je nutné, aby se jakékoli odchylky obrátily na otolaryngologa. Koneckonců včasná diagnostika a léčba pomůže obnovit funkci ucha.

To vede k poklesu sluchu

Z různých důvodů je ztráta sluchu pozorována u 8% světové populace. To není přesný údaj, protože ne každý člověk jde do nemocnice s podobným problémem. Nejčastěji začíná ztráta sluchu u starších lidí. Příčiny ztráty sluchu závisí na tom, která oblast sluchadla selhala. Proto stojí za to zvážit jeho strukturu. Orgány slyšení zastupují: t

 1. Vnější a střední ucho, kterým prochází zvuk.
 2. Vnitřní ucho se smyslovým epitelem, přijímající signály.
 3. Nervové impulsy.
 4. Oblast mozkové kůry, analýza získaných informací.

Slabání sluchu může být způsobeno oběhovými problémy, nebo je výsledkem onemocnění, zranění kterékoliv části sluchadla. V každém případě pouze lékař je schopen zjistit příčiny ztráty sluchu a předepsat adekvátní léčbu.

Vodivá ztráta sluchu

K vodivé ztrátě sluchu dochází v důsledku zhoršeného pohybu zvuku v oblasti vnějšího a středního ucha:

 • sírovou zátkou. Začíná ležet v případě, kdy člověk zanedbává hygienu nebo orgán podléhá častým zánětlivým onemocněním. Mechanické poškození vede ke stejnému účinku. Porucha sluchu se vyskytuje ve dvou uších. Důvodem je čištění varhan s bavlněnými pupeny. Všichni odborníci říkají jedním hlasem: uši by měly být umyty, nečištěny;
 • cizího subjektu. Pokud má vaše dítě ucho, zkontrolujte, zda je uvnitř LEGO designer, kousek tužky nebo nějaký malý míč. Z tohoto důvodu se s největší pravděpodobností vyskytl prudký pokles sluchu u dětí. Dospělá osoba nemusí dobře slyšet v důsledku proniknutí malého hmyzu nebo hlavy utkání, která se při čištění odtrhla;
 • otitis. Důvodem ztráty sluchu u jednoho ucha může být zánět středního ucha. Doba zotavení sluchu po otitis závisí na zanedbání nemoci. Pokud se po uzdravení ušního bubínku vytvoří jizva, bude v jednom uchu přetrvávat ztráta sluchu;
 • vařit. Ztráta sluchu je možná v důsledku edému a velké velikosti formace blokující průchod zvuku;
 • mechanické poškození ušního bubínku. Vnímání zvuku se zhoršuje v důsledku sbírání v uších, vlny zvuku nebo tlaku.

Ve stáří

S věkem dochází ke ztrátě sluchu u starších lidí v několika fázích. V raných fázích člověk slyší hluk v domácnosti dobře, ale špatně, vrtáky ptáků. Ztráta sluchu je poměrně pomalá. Starší osoba může mít problémy s komunikací pouze ve věku 60 let. To je způsobeno přirozeným stárnutím sluchového orgánu. Kromě toho různá onemocnění ovlivňují ztrátu sluchu u starší osoby:

 • cévní onemocnění v důsledku diabetu nebo vysokého krevního tlaku;
 • srdeční selhání;
 • virové a bakteriální infekce;
 • aterosklerotické cévní změny.

Profesionální hluk situaci často zhoršuje. Ztráta sluchu, jejíž příčiny jsou zakořeněny ve stárnutí, v kombinaci s profesními poruchami, přichází dříve.

 • hlasitý hluk. Od stálého tlaku městského hluku (letadla, auta, ohňostroje, stavební zvuky) se uši zhorší a zhorší. Poslech hlasitých sluchátek je také špatný pro uši. Koneckonců se stává nejen zdrojem vibrací a hluku, ale také infekcí, která vstupuje do zvukovodu bez řádné hygieny;
 • léky. Užívání některých léků má toxický účinek na tělo. To vede ke skutečnosti, že se sluch v době užívání léku zhoršil nebo se vyvinula konstantní ztráta sluchu.

Poruchy oběhu,

Ve své praxi se neurologové setkávají s takovým jevem, kdy se pacient kromě stěžování na bolesti hlavy a krku, zvonění v uších a chrámech ptá: co dělat, když jsem začal slyšet špatně v jednom uchu? Zde lékaři doporučují podstoupit další vyšetření: vyšetření otolaryngologem, rentgen rentgenu páteře a hloubkové studium cervikálních cév.

Ucho položené v tomto případě kvůli syndromu vertebrálních tepen. Změny osteochondrózy cervikální páteře nebo cervikální stenózy zhoršily průtok krve, což ohrožuje ischemickou mrtvici. Pokud příjem vazodilatačních léků a protidestičkových látek nepřinese výsledky, je nutný chirurgický zákrok.

Jak vyléčit

Léčba ztráty sluchu závisí na příčině jejího výskytu. Proto není vhodné cvičit, pokud jste si položili ucho, ale to nebolí. Můžete tak poškodit zdraví a dokončit hluchotu. Takže:

 • síry nebo cizího tělesa. Různé předměty, které spadají do zvukovodu, by měl odstranit pouze lékař. Dopravní zácpy jsou také vyplaveny v kanceláři ORL lékaře. Lékař často před zákrokem požádá pacienta o několik dní, aby ponořil ucho peroxidem vodíku;
 • vařit. Když došlo ke ztrátě sluchu osoby v důsledku překrytí ušního kanálu vzděláváním, odborníci předepisují antiseptika, antibiotika a chirurgickou léčbu;
 • s otitis, léčba se provádí s takovými kapkami jako "Otipaks" nebo "Albucid". V případě hnisavého zánětu předepisují lékaři antibiotikum (lokální nebo systémové). Kromě toho mohou být otitis media léčeny léky proti bolesti a protizánětlivými léky. Pokud člověk neslyší dobře, je třeba léčit nachlazení.

Několik způsobů, jak obnovit sluch alternativní medicíny

Fyzioterapie, jako je mikroproudová reflexní terapie, může být použita pro zotavení, ale nepřináší žádný konkrétní výsledek. Pomocí audio her můžete rozšířit rozsah vnímaných zvuků. Tato metoda, testovaná lidmi, pomůže lépe předcházet zdravým uším, než když ucho neslyší dobře. Co dělat v situaci, kdy je slyšení ztraceno? Nejlepší je složit zkoušku a poradit se s otolaryngologem.

Pro zlepšení krevního oběhu v mozkové kůře a vnitřním uchu se používá masáž ušních mušlí. Metoda je pomocná a problém ztráty sluchu se neřeší.

Pomoc při alternativní medicíně

Recepty babičky nikdy neztratí svůj význam mezi lidmi. Koneckonců, mnoho léků opravdu léčit. Ale než se uchýlí k léčbě lidových prostředků, musíte se poradit se svým lékařem. V opačném případě můžete tento stav přinést ke ztrátě sluchu.

Některé účinné recepty:

 1. Vezměte 15 g melissy a 100 g vodky, promíchejte a nechte tři dny na tmavém místě. Po navlhčení bavlny

vylijte do infuze a vložte do bočního ucha. Prostředky dobře pomáhají při otitidě a bolesti na pozadí zimy.

 1. Stálý snot se stává předzvěstí otitis media, takže stojí za to kopat nos s červenou řepou šťávy.
 2. Mandlový olej je velmi populární v léčbě uší. Denní kapání 5 kapek po dobu 10 dnů.
 3. Můžete si udělat odvar z kopru. K tomu vezměte 2 lžíce suchých bylin, nalijte 0,5 litru pouze vařící vody. Trvejte na půl hodině. Pijte 100 mililitrů 20 minut před jídlem.
 4. Zadejte půl šálku jalovcových bobulí, zakryjte vodou. Trvejte na třech týdnech, pravidelně se míchejte. Chraňte před slunečním zářením. Každý den odkapte 3–4 kapky po dobu nejméně 10 dnů do bolavého ucha.
 5. Kafrový olej a česnek pomohou proměnit ucho v dobře naslouchající ucho. Smíchejte několik kapek přípravku s hřebíkem mletého česneku. Výslednou hmotu dejte do tenkého plátna a vložte do ucha. Proveďte postup před spaním. Když se v sluchovém orgánu objeví pocit pálení, musí se gáza okamžitě odstranit. Udělejte manipulaci dva týdny.
 6. Uvnitř, můžete ještě vzít odvar z kořenů maliny. Po náplasti naplní 10 hodin, namáhejte a vypijte 100 mililitrů denně.

Jakýkoli nejbezpečnější lidový lék může ublížit jak celému tělu, tak i orgánu sluchu, přinést člověku hluchotu. Koneckonců, všichni lidé jsou individuální a nikdo není pojištěn alergickou reakcí a jinými komplikacemi. Postarejte se o sebe a poraďte se s lékařem před použitím různých odvarů a bylin.

Preventivní opatření

Aby osoba vždy dobře slyšela, měla by být provedena prevence ztráty sluchu. Proto se snažte dodržovat následující pravidla:

 • Chraňte své uši před podchlazením. Zánět nakonec snižuje ostrost sluchu;
 • léčbu včas. Pokud se vyskytnou známky otitis, tympanitida, okamžitě kontaktujte kliniku;
 • chránit sluchadlo před hlučným hlukem, hlukem;
 • Nejméně jednou za šest měsíců navštivte ordinaci otolaryngologa. To poskytne příležitost identifikovat patologii v raném stádiu vývoje;
 • dodržovat osobní hygienu. Umyjte si uši každý den a sbírejte je méně bavlněnými pupeny a jinými předměty.

Realizace těchto jednoduchých doporučení pomůže udržet ostrost vnímání po dlouhou dobu.

Sluchové orgány musí být chráněny. Včasné diagnostikované onemocnění zahrnuje rychlé odstranění problémů s obnovou zdraví sluchadla. Jakákoliv nemoc je snazší zabránit než léčit. Slyšení není výjimkou. Proto podstupujte preventivní vyšetření, kontaktujte první lékaře u prvních příznaků otitis media a dalších ušních infekcí. Dodržujte preventivní opatření. S věkem se nelze vyhnout ztrátě sluchu, ale je možné tento proces zpozdit.

7 receptů, jak znovu ztratit sluch. Léčí se i senilní ztráta sluchu a těžká ztráta sluchu.

Po smrti jejího syna teta ztratila sluch. Poradenství lékařů mu nepomohlo vrátit se, pak teta trvala 10 dní ve 300 ml 40% vodky 30 g drceného propolisu a pak začala denně ráno a večer pohřbít 3 kapky této tinktury do každého ucha. Po 10 dnech se sluch obnovil v pravém uchu a po dalších 3 dnech - vlevo.

Je možné obnovit sluch při jeho ztrátě, a také se zbavit hluku v uších pomocí tinktury z meduňky. Je nutné nalít 1 hmotnostní díl sušené a drcené trávy 3 díly vysoce kvalitní vodky a dát na 7 dní do tmavého místa, aby se naplnila.

Po tomto, kmen a kapat 3-4 kapky teplé tinktury v každém uchu. Vložte bavlněné tampony do uší a zabalte se do teplého šálu. A tak dále až do uzdravení.

Uvedení pelargónie do trubice nebo zlatého vousatého listu do ucha pomůže obnovit ztracený sluch. Dobré izolovat.

Někdy příčinou poklesu sluchu může být Eustachitis, to znamená zánět Eustachovy (sluchové) zkumavky. Vyrovnat se s tímto onemocněním pomůže směs alkoholické tinktury propolisu a medu v poměru 1: 1. Kopat do každého ucha 3 kapky 3x denně.

Můžete naplnit sto gram láhve s bobulemi jalovce a nalijte 400 vodky na vrchol. Trvejte 2 dny na tmavém místě, třepejte se tak často, jak je to možné, a pak pohřbte hotovou tinkturu 5 kapek v každém uchu 3krát denně.

Pomáhá vyrovnat se s Eustachitis a červenou řepou. Vařte kořenovou zeleninu, vytlačte šťávu a pohřbte ji do uší. Všechno, do čeho se vrhnete, musí být teplé.

Zánět sluchové trubice aloe je dobře léčen. Odtrhněte list tříleté rostliny, odřízněte z něj kůži, zabalte do gázy a na každý tampon umístěte na tampon.

Naneste na ošetření a sůl. Je vyhřívaný, vložen do sáčku s jednoduchou tkaninou a položen za uši, takže se zahřívá obklad.

Masáž oběma rukama na uších pomůže zlepšit sluch, dokud se neobjeví příjemné teplo.

Poté, oběma rukama, současně pevně stiskněte uši a pak uvolněte. A tak desetkrát.

Potom prsty ušima a ušním lalůčkům masírujte prsty, stiskněte stojany a vytáhněte ušní lalůčky. Udělej to všech desetkrát.

Nejen, že se váš sluch zlepší, ale hypertenze bude také ustupovat. Pravidelně jsem prováděla toto cvičení a když lékař při mém dalším vyšetření změřil tlak, řekl jsem s překvapením: „Ano, máte to, jako astronaut!“

Také jsem si vzpomněl na recept, který pomáhá s kongescí nosu a rýmou. Pokud se to stane, okamžitě pokračujte v masírování kruhovým pohybem křídel nosu dvěma prsty obou rukou. Cvičení proveďte 9-10 krát v každém směru. Když dokončíte masáž, poklepejte prostředním prstem na 9-10 krát na nos. Přetížení a výtok z nosu projdou. Tak tradiční medicína pomáhá porazit nemoci!

Ztratíte-li svůj sluch, můžete jej vrátit s pomocí řeky rákosu. Odřízněte tlustý stonek rostliny tak, aby jeho délka nepřekročila 40 cm, očistěte střed dužiny tenkou tyčí a vložte vatu do sudu, ponechte 5 cm od každého konce tyče.

Na vatu naneste 6 kapek eukalyptu a jedle a zakryjte otvory zátkami. Při zahájení léčby vyjměte zátky a vdechněte vůni, která vychází z rákosu s ústy.

Shromáždit plnou plíce, upnout nos a ústa, a nafouknout tváře, zkuste nasměrovat vzduch do uší.

Znovu uzavřete trubku s dopravními zácpami. Vezměte takové dechy ne více než 4-6 na proceduru a procedury by neměly být prováděny více než 4krát za hodinu. Průběh léčby je 3 týdny.

V případě potřeby můžete po 10denní přestávce opakovat.

Senilní hluchota, stejně jako tinnitus, jsou ošetřeny červenými květy jetele luční.

Takže v červnu, kdy jsou květenství největší a obsahují více biologicky aktivních látek, byste měli jít na louku a vybrat si květy jetele tak, aby byla noha květu asi 5 cm, v tomto případě je snazší roztrhnout okvětní lístky později. Zkrácené.

Okvětní lístky sušte v chladné otevřené peci a pravidelně kontrolujte jejich připravenost rukama. Ošetření bude vyžadovat plnou třílitrovou sklenici sušených okvětních lístků. Lék se připravuje následujícím způsobem. 2 lžíce. suché lístky usínají v termosce, nalijeme 0,5 litru vroucí vody a trváme na tom, aby první dávka trvala nejméně 3 minuty.

Pít první porci (3/4 šálku) ráno na prázdný žaludek, druhou - před večeří a zbytek infuze - 1 hodinu před spaním. A tak, dokud se nespotřebuje celá nádoba s lístky jetele. Vaše trpělivost bude odměněna návratem sluchu. Dobré zdraví pro všechny!

Co dělat, když ucho neslyší, ale to nebolí

Někdy se stává, že ucho neslyší, ale to nebolí. To může být po různých onemocněních nebo z nějakého jiného důvodu. Je důležité včas se poradit s lékařem, protože sluch pomáhá člověku plně si užívat života, slyšet přírodu a hlasy příbuzných.

Proč ucho neslyší, ale neublíží - příčiny problému po nachlazení


Ucho může uvíznout z několika důvodů:

 • při letu letadlem;
 • při sestupu z hor;
 • při jízdě vysokorychlostním výtahem.

To vše je způsobeno poklesem tlaku a po několika minutách je sluch opět obnoven. Ale co dělat, když ucho dlouho neslyší a nepustí.

Nemůžete pomoci s obyčejnými vatovými tyčinkami a sotva se můžete zbavit jiných hygienických postupů. A pokusit se provést hluboké čištění ušního boltce, člověk riskuje, že přijde o svůj sluch úplně.

Nezapomeňte také, že v případě ucpání ucha budou muset být vyšetřeny další důležité orgány, například hrdlo a nos.

Důvody pro takové důsledky mohou být různé, ale nejčastější je dlouhá rýma (sinusitida). To je způsobeno tím, že ve středu ucha musí být tlak jednotný, proto je zde speciální trubka, která je připojena k hltanu.

V případě narušení cirkulace vzduchu se začíná objevovat ucpání ucha a stojí za zmínku, že není bolest. Když má člověk nazální kongesci v důsledku nahromadění hlenu, cirkulace vzduchu je také po určitou dobu nemožná.

Podívejte se na video

Onemocnění po otitis

Pokud se setkáváte se situací, kdy po utrpení otitidy ucho přestalo slyšet, to znamená, že léčba nepomohla plně se zotavit.

A důsledky, které se objevují, jsou příčinou špatného zacházení nebo průběhu, který nebyl plně dokončen, což předepsal ošetřující lékař. V důsledku toho edém přetrvává v zvukovodu a střední ucho je naplněno hnisem. To vše ohrožuje pacienta s částečnou nebo úplnou ztrátou sluchu.

Pokud si všimnete podobných příznaků, neměli byste zahájit léčbu nemoci doma, okamžitě se poraďte s lékařem, protože přítomnost hnisu může vážně ovlivnit práci mozku.

Po důkladném vyšetření stanoví ORL léčebná opatření.

 1. Pokud je na ušním bubínku kůrka, jednoduše se čistí speciálními roztoky praním.
 2. Při hromadění velkého množství hnisu bude pacient muset podstoupit léčebný cyklus - fyzikální terapii, elektroforézu a další.
 3. V pokročilých případech je pacientovi předepsána antibiotika.
 4. Proveďte propíchnutí hnisavé vzdělání, aby se zcela vyčistil zdroj zánětu a infekce. Po mini-operaci, sluch je obnoven po nemnoho týdnů.

Užitečné video na toto téma

Podívejte se, proč ucho neslyší, ale nebolí:

Co číst

 • Symptoms Jaké jsou příznaky bederní osteochondrózy?
 • Ens Co ohrožuje encefalopatii mozku, pokud není léčena!
 • Bude tinktura z papriky pomáhat vypadávání vlasů?
 • Is Co je to hypertrofie levé komory a jaký výzkum je třeba udělat pro diagnostiku tohoto patologického stavu?

Následky chřipky

Zpravidla se ucpání ucha nevyskytuje samo o sobě, předchází mu otitis, SARS nebo chřipka. V tomto případě byste se měli určitě poradit s lékařem a v případě potřeby podstoupit kompletní léčbu.

Pak byste měli vyloučit zdroje zánětlivého procesu. Pro dokončení léčby rýmy, očištění dutin z hlenu a edému, které jsou nebezpečné a mohou způsobit opakované případy přetížení ucha.

Ve skutečnosti to tak není. Dokonce i ty "snadno" procházející nemoci jsou plné ostrých a nepředvídatelných následků, které mohou v budoucnu způsobit, že osoba bude postižena.

I když po skončení všech procedur není slyšení obnoveno, což vytváří určité nepohodlí během pracovního procesu a komunikaci s přáteli, kolegy, snaží se použít sluchadla.

Moderní medicína nabízí nákup drobných přístrojů pro interní použití i pro externí použití. Tento jev je však dočasný, po absolvování plnohodnotného vyšetření a léčby bude sluch po chvíli obnoven.

Je velmi důležité po odložených následcích chránit orgány slyšení před opakovanými situacemi.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, aby ucho nevytékalo silným větrem, zejména po přenesené operaci, zavřete ho speciálním tamponem navlhčeným antiseptikem (roztok, tinktura, mast).

Důsledky pokročilého stádia nachlazení, otitis:

 • ztráta sluchu, hluchota;
 • nepohodlí při komunikaci;
 • akutní nebo chronická ztráta sluchu;
 • omezené příležitosti doma i v práci;
 • tvorba nádoru v uchu a v důsledku toho se pravděpodobně objeví případy novotvaru v lidském mozku.

Co dělat po odrazu

Možné příčiny ucpání ucha zahrnují mechanické poškození. Když při nejmenším úderu začne modřina zažívat pocit sníženého sluchu, lidé si ani neuvědomují důsledky, které na ně čekají.

V tomto případě nemusí bolest bolavého ucha vůbec ublížit. To indikuje zranění a poškození sluchového nervu, který je zodpovědný za slyšitelnost kanálu a rozdíl ve zvukech.

Tyto situace jsou opakovaně pozorovány po odložení:

 • dopravní nehody;
 • boje;
 • cvičení.

Domácí léčba

Pokud se po utrpení zchlazení budete cítit uloženi do ucha a v důsledku toho ztráta sluchu, měli byste okamžitě kontaktovat specializovaný personál nejbližší nemocnice.

Některé účinné tipy, které vám pomohou zmírnit ucpání uší doma:

 1. Máte-li rýmu, opláchněte nos lehce osolenou teplou vodou, což pomůže vymýt hlen, který zabraňuje volnému oběhu vzduchu nosní dutinou. Po této proceduře odkapávejte kapky nosní vazokonstrikční látky, které se nacházejí v každé lékárně.
 2. Mimo jiné, jakkoliv směšné to může znít, zkuste nafouknout balónky slámou, čímž vytvoříte reakci a požadovaný tlak na dusný nos.
 3. Snažte se masírovat vnější ucho laloky prstů, v žádném případě ani nemyslíte na jeho čištění ostrými a tvrdými předměty, zejména proto, že nemůžete zahřát bolavé místo.

Je velmi důležité, abyste nepoškodili bolavé ucho kyselinou boritou. Někteří se mylně domnívají, že to pomůže zmírnit přetížení.

Další populární léčby jsou široce používány. Patří mezi ně instilace postiženého ucha česnekovou šťávou, aloe vera a medem na bázi alkoholu.

Pravděpodobné výsledky sluchového postižení

Ztráta sluchu je považována za stav, kdy člověk není schopen plně ocenit zvukové vlny přicházející zvenčí. Pokud je tato schopnost zcela degradována, pak koncept hluchoty.

Kromě toho, že člověk téměř nerozlišuje mezi příchozími zvuky, může být ztráta sluchu doprovázena dalšími zprostředkovanými podmínkami:

 • časté bolesti hlavy a migrény;
 • pocit jako ucho;
 • silný tinnitus;
 • pocit, jako by byla ušní dutina naplněna vodou, a ta se nalije z jednoho místa na druhé;
 • rozdíl v tělesné teplotě;
 • často spontánní vertigo;
 • říhání;
 • obecná slabost a nerovnováha.

Seznam indikovaných výsledků se týká fyziologických projevů ztráty sluchu a v tomto případě indikované symptomy v žádném případě nehovoří o sluchovém postižení. Pokud však zjistíte nějaké syndromy, které jsou charakterizovány progresivním růstem, musíte být vyšetřeni. Pokud vezmeme v úvahu významnější problémy spojené se sociální stránkou lidského života, které jsou zprostředkovány snížením sluchové aktivity, můžeme v první řadě poznamenat pasivní životní styl.

To ovlivňuje obtížné situace při komunikaci s lidmi, člověk v takovém případě má tendenci upadat do deprese a zažívá častý stres, což zhoršuje již tak složitý případ. Navíc mohou nastat problémy v oblasti práce, které mohou vést k nerovnováze výkonnosti. A nejhorší komplikací ztráty sluchu, která zní jako věta, je hluchota.

Diagnostika ztráty sluchu

Aby se zabránilo progresi ztráty sluchu a včasné diagnostikování příznaků této choroby, jsou prováděny různé diagnostické metody, které zahrnují seznam následujících postupů:

 1. Je nanejvýš důležité rozhovor s pacientem o období, kdy se začaly objevovat první příznaky ztráty sluchu.
 2. Vnější vyšetření ušního boltce, které zahrnuje rozpoznání jakýchkoli vizuálně zjistitelných vad uší.
 3. Interní vyšetření vám umožní dozvědět se o fungování ušního bubínku a jeho celkovém stavu, patologií vnějšího ucha, identifikovat zánětlivé procesy.
 4. Testování sluchu rozpoznáním řeči na dálku, s normálním sluchem, může člověk rozlišovat mezi šepotem v okruhu šesti metrů.
 5. Zkouška sluchu s ladící vidlicí a audiometrem.
 6. Diagnóza tympanické membrány a rozpoznání tekutiny ve středním uchu, stejně jako změna tlaku v ušní dutině.
 7. Vyšetření reflexních reakcí sluchadla, které vám umožní opravit kontrakci svalstva ucha v reakci na zvukový podnět.
 8. Pomocí specializovaných zařízení je testována zpětná vazba sluchového receptoru.
 9. Zkontrolujte stav nervového sluchu.

V počáteční historii je třeba vzít v úvahu faktory, které sloužily jako aktivátory ztráty sluchu, což je forma poškození sluchové činnosti, která se může rozšířit na jedno ucho nebo obojí. Také další způsob stanovení sluchu může sloužit jako test vestibulárního aparátu, jehož funkce se zhoršeným sluchem snižuje.

Lidové techniky v boji za slyšení

Jak je známo, v dávné minulosti, kdy uzdravení bylo přepychem, byli lidé nuceni vymýšlet vlastní metody léčby různých nemocí a získané dovednosti jsou stále aktivně využívány, protože nejsou založeny na léčivech, ale na tom, co příroda vytvořila. To vysvětluje jejich vysokou účinnost.

Mezi nejúčinnější postupy, jak se zbavit ztráty sluchu, patří:

 1. Desetiprocentní infuze propolisu by měla být smíchána s rostlinným olejem v poměru jedna ku třem, ve výsledné směsi ponořená gázová bandáž, svinutá a vložena do ucha na den. Podobným způsobem je třeba postupovat v rámci dvaceti postupů.
 2. Česnek se stlačí a buničina se smísí s olejem, s výhodou olivovým, v množství od jedné do tří, přičemž výsledná emulze by měla denně po dobu půlměsíce nebo měsíce zakopávat ucho. Taková směs může být použita, jak je popsáno v předchozím způsobu.
 3. Kalina je dalším obhájcem dobrého slyšení. Musíte si vzít několik bobulí kalina, vytlačte z nich obsah a přidejte trochu medu ve stejném množství, důkladně promíchejte, proveďte gázové popruhy a vložte je do ucha otevřeného přes noc. Opakujte postup až do dvaceti dnů.
 4. Je nutné extrahovat šťávu z několika listů pelargónie a pohltit uši výsledným roztokem jednou denně po dobu deseti dnů.
 5. Normalizujte činnost řepné šťávy, která by měla být vylisována z celé vařené řepy, doporučuje se v noci pochovat uši a navíc třikrát denně. Pokračujte v manipulaci jeden a půl měsíce.
 6. Několik bobkových listů se musí vařit se sklenicí vařící vody, nechat vařit, nejlépe pod hustým ručníkem po dobu tří hodin. Poté by měla být výsledná infuze odebrána půl hodiny před začátkem jídla třikrát denně a pohřbít stejný početkrát denně. Průběh léčby je podobný výše uvedeným metodám.

Než začnete léčbu přímo lidovými metodami, je důležité věnovat pozornost skutečnosti, že onemocnění uší přímo souvisejí s bolestivými stavy nosu a krku, takže zpočátku musíte zjistit, zda existují nějaké problémy. Pokud vezmeme v úvahu recenze lidí, kteří si vyzkoušeli recepty lidových metod obecně, můžeme rozlišit pozitivní výsledky, ale je třeba poznamenat, že s podobnými metodami můžete zlepšit situaci v raných stadiích onemocnění nebo je použít jako prevenci, závažnější stupně nemoci by měly být doprovázeny specializované léčby.

Preventivní opatření pro sluchově postižené

Následující metody jsou běžně používány jako metody prevence ztráty sluchu:

 • eradikaci onemocnění nosu, uší a krku;
 • při vstupu do zóny prudkého poklesu nebo zvýšení tlaku musí být něco aktivně žvýkáno, aby se kompenzoval pokles tlaku;
 • ochrana ušní dutiny před pronikáním chemických látek a cizích těles;
 • po koupeli opatrně otřete ucho ručníkem, aby se zabránilo hromadění přebytečné tekutiny;
 • plavecký bazén musí být navštíven pouze v plavecké čepici;
 • po tom, co jste byli v moři, bazénu, rybníku nebo řece, doporučujeme umyt uši čistou sladkou vodou.

Měli bychom mimo jiné věnovat pozornost způsobu života, vzdát se škodlivých návyků, věnovat se času procházkám a fyzické námaze, sledovat vyvážený spánek. Pokud je typ lidské činnosti doprovázen hlasitými zvuky, musíte nosit specializované prostředky ochrany. Doporučuje se také zastavit poslech hudby při vysoké hlasitosti se sluchátky, zejména vysavači.