Tip 1: Jak vyléčit prodloužený nos

Protrahovaná rýma u dospělých je problém, který se vyskytuje poměrně často a je extrémně nepříjemný. S podobným onemocněním se lze setkat v každém ročním období, ale nejčastěji se aktivuje na podzim nebo v zimě, kdy imunitní obrana těla mírně oslabuje.

Dlouhý nos může být způsoben různými důvody. Nejběžnější je zvýraznění průběhu chronických ORL onemocnění nebo vývoje rýmy. Bez ohledu na etiologii prodloužené rýmy se musí každý dospělý zbavit problému, jinak hrozí riziko komplikací.

Dlouhý nos: příčiny

Prodloužená rýma - rýma, která trvá déle než týden

Prodloužený výtok z nosu u dospělých může nastat z mnoha různých důvodů. Přítomnost jakékoli infekce v těle po dlouhou dobu může způsobit prodlouženou nazální kongesci, doprovázenou periodickými komplikacemi, které se projevují formou mírného nachlazení.

Je důležité si uvědomit, že pro organizaci účinné patologické terapie je nutné správně identifikovat příčinu jejího výskytu a odstranit všechny faktory, které vyvolávají ucpání nosu.

Mezi hlavní příčiny prodlouženého rýmu u dospělých v medicíně patří:

 • Rýma v různých formách jejího projevu. Toto onemocnění je charakterizováno přítomností konstantního zánětlivého procesu v sliznici. Jakékoliv jiné symptomy nachlazení se však často neprojevují. Nemoc je několik druhů. Nejčastější jsou alergická a chronická rýma. Důvodem vzniku je podráždění sliznice nosohltanu, které vzniklo v důsledku nepříznivých podmínek prostředí (nízká vlhkost, teplota atd.). Alergická rýma se projevuje formou prodloužené nosní kongesce, která je způsobena neustálým působením alergenů na člověka (pracovní faktory, prach v domácnosti atd.).
 • Průběh chronických ORL onemocnění. Seznam onemocnění horních cest dýchacích, které mohou vyvolat dlouhý výtok z nosu, je poměrně široký. Nejčastější příčinou patologie je rozvoj sinusitidy nebo chronické bronchitidy. V posledním případě je hlavní příčinou nosní kongesce to, že permanentní infekce na průduškách se také rozšiřuje na sliznici. Zánět vedlejších nosních dutin je chronický zánět vedlejších dutin. Podle místa je onemocnění rozděleno na sinusitidu, čelní sinusitidu, etmoiditidu a spenoiditidu.
 • Dědičné a vrozené vady. Tento jev vyvolává tzv. Fyziologickou rýmu. Často jsou dědičné patologie reprezentovány určitým zakřivením nosní přepážky a podobnými problémy.

Další vzácné příčiny jsou výskyt prodloužené nosní kongesce v důsledku průběhu těhotenství, přítomnost endokrinní, autoimunitní a řadu vážných onemocnění. Nezapomeňte, že na základě příčiny onemocnění je určen správným průběhem léčby a léčebnými metodami.

Nebezpečné příznaky a možné komplikace

Protrahovaná rýma se může změnit na chronickou

Dlouhotrvající výtok z nosu může po dlouhou dobu jednoduše způsobit nepříjemnosti osobě, aniž by to způsobilo komplikace. Mělo by se však chápat, že v průběhu času nelze tomuto vzhledu zabránit.

Teprve po nalezení problému je nutné začít s odstraňováním prodloužené nosní kongesce. Ale jak zjistit, jak situace běží? V první řadě je důležité věnovat pozornost některým příznakům, které mohou naznačovat nebezpečí patologie.

Mezi nebezpečné známky prodloužené rýmy u dospělých patří:

 • vznik vážných problémů v procesu dýchání, které jsou eliminovány pouze pomocí kapek
 • poruchy spánku
 • slabost, zvýšená ospalost a celková malátnost
 • periodický a spontánní vývoj horečnatého stavu, který je podobný průběhu mírného nachlazení
 • udržení rýmy s chronickým kašlem
 • časté bolesti hlavy a závratě
 • úbytek hmotnosti
 • bledost kůže

Vzhled i několika z výše uvedených jevů naznačuje buď narození nebo úplný rozvoj komplikací, které jsou způsobeny prodlouženou rýmou. V takové situaci je vhodné okamžitě konzultovat lékaře a zajistit patologickou terapii.

Ignorování problému a nedostatečná léčba nachlazení může vést k těmto komplikacím:

 • chronické rýmy
 • vznik chronických ORL onemocnění
 • aktivace akutní respirační infekce
 • vývoj patologických a nevratných poruch fungování sliznice nosohltanu
 • výskyt závažných onemocnění ovlivňujících celé tělo

Vycházíme-li ze značného nebezpečí zdánlivě neškodné koryzy, můžeme uvést celou důležitost a nutnost organizovat včasnou léčbu. V opačném případě budou komplikace vyžadovat provádění složitějších, časově náročnějších a závažnějších léčebných opatření.

Léky

Léčba protrahovanou rýmou by měla být okamžitá, komplexní a systematická.

Než začnete s léčbou protrahované rýmy u dospělých, musíte provést řadu povinných opatření. Všechny spočívají v minimalizaci nepříznivých účinků vnějších faktorů prostředí na nosní sliznici. Přesněji řečeno, je nutné provést následující:

 • Uspořádejte normální a pohodlné podmínky pro dýchací systém (vlhkost, teplota, větrání místnosti atd.).
 • Omezte kontakt pacienta s potenciálně nebezpečnými alergeny (prach, kouř, plyny atd.).
 • Eliminujte další faktory, které u lidí způsobují prodlouženou nazální kongesci.
 • Pokud dostáváte vazokonstrikční kapky po dlouhou dobu, musíte je postupně opustit.

Při jeho realizaci je důležité poskytnout pacientovi maximální pohodlí a bezpečnost. Hlavní věcí při léčbě není poškození.

Zcela se zbavit přetrvávající chlad a příčiny, které způsobí, že pomůže komplexní využití fyzioterapie, lidové recepty a léky.

Pokud jde o druhé, můžeme říci, že je vhodné předepsat léky lékaři na základě etiologického obrazu patologie. Ve většině případů je léčba těchto onemocnění léčebným postupem následující:

 • antibiotické kapky (Isofra, Polydex, Bioparox), které jsou užívány s bakteriální etiologií onemocnění
 • vazokonstrikční kapky (Nazivin, Sanorin, Xymelin) - v přítomnosti tekutého průhledného tajemství (průběh léčby není delší než 2 týdny, protože jsou návykové, kontraindikovány u vrozených abnormalit)
 • roztoky pro mytí nosu a dutin (Aqua Maris, Aqualor, Marimer) - pro jakoukoli etiologii patologie
 • antihistaminika (Zyrtec, Loratadine, Kestin) - v případě alergické etiologie kongesce, protože pomáhají zmírňovat otoky a zánět sliznic
 • imunostimulancia - pro jakoukoliv etiologii patologie
 • antivirotika - v průběhu virové infekce

Organizování příjmu léku je důležité v plném souladu s pokyny pro jeho užívání. Před použitím by nebylo zbytečné konzultovat lékaře nebo lékárníka z lékárny.

Lidové recepty

Opláchnutí nosu pomůže zbavit se přetížení, zvlhčit sliznici a zmírnit otok.

Je možné doplnit hlavní metody léčby protrahované rinitidy populárními recepty, ale pouze v případě, že je to účelné, přípustné a neudělá pacienta horší.

Stejně tak je důležité, aby při zahrnutí lidových receptů v průběhu léčby byla vyloučena možnost, že pacient je alergický na základní složky jakéhokoliv domácího léku, protože to bude mít za následek komplikace během patologie.

Níže jsou uvedeny nejúčinnější a nejčastěji používané metody lidové léčby protrahované rýmy u dospělých:

 • Řešení pro praní. Tento nástroj připravte mnoha způsoby. Nejlepší možnosti mycího roztoku jsou: „půl sklenice teplé vody + půl polévkové lžíce mořské soli“, „sklenice heřmánkové infuze + plná lžíce soli“, „plná sklenice teplé vody + plná lžička eukalyptového oleje“. Nos opláchněte nejlépe 3 až 5krát denně.
 • Procedury koupání. Systematické návštěvy lázně s prodlouženou rýmou jsou jedním z nejlepších způsobů, jak urychlit proces léčby. Zároveň nemůžete jen "páru", ale přidat pár kapek esenciálního oleje do horkých kamenů a sedět uvnitř. Pro dosažení efektu stačí během léčby jednou týdně navštívit lázeň.
 • Česnek Česnek je vynikající antimikrobiální činidlo pro virovou nebo bakteriální etiologii prodloužené koryzy. To může být přijato v potravinách, a můžete inhalovat jeho páry po dobu 2-5 minut denně. Efekt bude jedinečný.
 • Vitamínové čaje. Jakýkoliv vitaminový čaj s prodlouženým nasazením nosu bude vynikajícím imunostimulačním činidlem pro oslabené tělo. K nápoji mohou být přidány bylinné čaje, džemy, bobule, sušené ovoce nebo med. Hlavní věc - pít byl bohatý.
 • Domácí kapky. Ty mohou být vyrobeny z odvarů nebo infuze všech léčivých bylin. Nejúčinnější kapky tinktury měsíčku, které musí být instilovány třikrát do nosu, 3-5 kapek do každé nosní dírky.

Než začnete v průběhu léčby používat oblíbené recepty, nezapomeňte se svým lékařem poradit o této otázce.

Inhalace

Inhalace při léčbě protrahované rýmy může být provedena v případě, že patologie není doprovázena horečkou a vředy v dýchacích cestách pacienta. Také by měl být postup opuštěn, pokud má pacient některá onemocnění kardiovaskulárního systému nebo krevních cév nosu.

V jiných případech je inhalace nejen aplikovatelná, ale také velmi účinná, protože urychluje proces terapie.

Inhalaci lze provést dvěma hlavními způsoby:

 • lidové metody (termální inhalace, koupele atd.)
 • se speciálním zařízením - nebulizátorem

Tradiční způsoby inhalace jsou založeny na inhalaci teplé páry, která obsahuje užitečné stopové prvky. Nejúčinnější inhalace páry. Podobný postup se provádí přípravou speciální kapaliny. Nejběžnějším způsobem je míchání 3-4 litrů vody s 2-3 velkými bramborami a párem kapek esenciálního oleje, a pak se směs přivede do varu. Po vaření, musíte dát nádobu na stůl, sedět před ní a vdechovat výpary z vody po dobu 10-20 minut, musíte nejprve zakrýt velkou deku nebo ručník.

Další informace o tom, jak správně léčit protrahovanou rýmu, naleznete ve videu:

Inhalace rozprašovače prováděná v případě, že je toto zařízení. Pro realizaci léčebných opatření bude třeba připravit speciální řešení, a to buď pouze lékařskými přípravky, nebo jejich směsí s fyziologickým roztokem.

Také inhalace nebulizátorem může být provedena pomocí minerálních vod.

Doba trvání procedury je 7-10 minut. Je nutné strávit 2-3 krát denně. Nejúčinnější inhalační roztoky pro nebulizátor jsou:

 • alkohol tinktura propolisu s fyziologickým roztokem (1:20)
 • Tonsilong se stejným fyziologickým roztokem (1: 1)
 • Furacilin v čisté formě
 • destilát z měsíčku s fyziologickým roztokem (1:40)
 • Interferujte jednu ampulku s 3 ml fyziologického roztoku

Vdechnutí nejen dokonale snižuje otoky a záněty sliznic, ale také pomáhá v boji proti kašli, samozřejmě, pokud je jedna.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba může být předepsána lékařem pouze v případě potřeby.

V případě, že prodloužená rýma u dospělého je způsobena anatomickými rysy nosu nebo nosních dutin v důsledku dědičných nebo vrozených abnormalit, nelze chirurgické léčbě zabránit.

Vhodnost operace může určit pouze lékař, takže volání na kliniku by nemělo být ignorováno.

Pro diagnostiku anatomických rysů nosu nebo sinusů se zpravidla používají následující opatření:

 • Podrobná prohlídka u ORL lékaře.
 • Diagnostická opatření (MRI, CT, RTG).
 • Další diagnostická vyšetření (například experimentální promývání).

Pokud má pacient výraznou anatomickou odchylku, musí podstoupit chirurgický zákrok. Takové opatření však není téměř vždy nutné a pacient má právo toto právo odmítnout. Je však důležité poznamenat, že po operaci se fyziologická rýma ustoupí a zcela zmizí.

Obecně platí, že problém prodloužené nosní kongesce není pro člověka tak nebezpečný a závažný. Je však třeba chápat, že relativní patologie neškodnosti šetří pouze včasnou léčbou. Při absenci jakékoli terapie může prodloužený rýma způsobit řadu nebezpečných komplikací, na to nezapomeňte. Zdraví pro vás!

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Příčiny a léčba prodloužené rýmy u dospělých

V init nebo jinými slovy, rýma, která trvá déle než 10-14 dnů je považována za prodlouženou v lékařské praxi. Tento stav není normou a vyžaduje povinnou diagnostiku, protože může mít různé příčiny, ale podobné symptomy. V závislosti na příčině je léčba také odlišná.

Ignorování studené nebo nesprávné terapie, může vést ke komplikacím v seznamu, který zahrnuje: sinusitida, sinusitida různého původu, angína, zánět hrtanu, tracheitida a další.

To, co potřebujete vědět o etiologii procesu a jak léčit protrahovanou rýmu, by mělo být podrobnější.

Proč dochází k prodloužené rýmě?

Prodloužený výtok z nosu u dospělých nastává v důsledku prodloužené expozice dráždivého faktoru sliznicím nosní dutiny.

Tyto faktory mohou být:

 • viry;
 • bakterie;
 • alergeny;
 • drog.

Je důležité pochopit rozdíl mezi akutní rýmou a protrahovaným. Akutní forma je primární imunitní odpovědí na vstup patogenních a podmíněně patogenních mikroorganismů do sliznic nosních cest, což zahrnuje sekreci nosního hlenu, edém, horečku.

V protrahované fázi prochází patologický proces v případě, že léčba byla zahájena mimo čas, nebo byla provedena nesprávně. Bakterie se rozšířily hlouběji a kolonizovaly nové části těla - nosní dutiny, hltan nebo sluchové trubice.

Z toho lze usuzovat, že dlouhodobý nos je již sekundárním příznakem hlubokého zánětlivého procesu.

Jaké jsou tyto procesy:

 • chronický zánět dutin - sinusitida, sinusitida;
 • chronický zánětlivý proces faryngeálních tonzil a hltanu - tonzilitida a faryngitida;
 • kouření, včetně pasivního;
 • nekontrolované a dlouhodobé užívání vasokonstrikčních nosních kapek;
 • suchý vnitřní vzduch;
 • patologické zakřivení nosní přepážky, vrozené nebo vyplývající z poranění nosu;
 • vrozené anomálie struktury nosní dutiny - v tomto případě se rýma obává osoby z prvních let života.

Hlavní typy protrahované rýmy a jejich příznaky

V závislosti na povaze původu může být prodloužená rýma několika typů, jejichž klinické symptomy se také liší.

Běžnými příznaky prodloužené rýmy jsou ucpání nosu, těžké propuštění, porušení nosního dýchání a zápach. Pro každý typ rýmy má své vlastní klinické projevy.

Katarální rýma

Pro nosní katar, nazální kongesci, otoky tkání, kýchání, zarudnutí kůže kolem vestibulu nosní dutiny v důsledku neustálého podráždění proudícím výtokem (hlen obsahuje velké množství solí, které nepříznivě ovlivňují pokožku kolem nosu a způsobují ho spálení).

První 3 - 4 dny nosního výtoku jsou čiré, sliznice, 5. den se stanou nažloutlou a silnější. V případě nesprávné léčby nebo její nepřítomnosti se sekundární bakteriální flóra spojí s virovou rýmou a pak se nosní výtok stává zeleným a nepříjemným.

Při atrofické prodloužené rinitidě je pacient náchylný k častým krvácení z nosu, stěžuje si na suchost a svědění v nose, tvorbu krust, které po odstranění zanechávají ulcerózní a erozivní útvary na povrchu sliznic.

Hypertrofická katarální rýma je charakterizována poruchou čichu, nepříjemným zápachem z úst a chronickým nasycením nosu, které nezmizí ani po použití vasokonstrikčních nosních kapek.

Alergické

Vyznačuje se náhlým otokem sliznic, svěděním, pálením v nose, neustálým kýcháním, hojným, transparentním vodnatým hlenem, paroxyzmálním kašlem.

Zároveň mohou z očí proudit slzy, pozorovat zčervenání spojivek a otoky očních víček. V závažných případech může být alergická rýma komplikována otokem laryngofaryngeální tkáně a asfyxií (asfyxií).

Medikamentózní

Tento typ přetrvávajícího výtoku z nosu je charakterizován konstantním kongescí nosu, která prochází jen krátce po použití nosních vazokonstrikčních kapek. Pacient si stěžuje na zhoršení zápachu, nedostatek vzduchu, bolesti hlavy a závratě. Nosní výtok bezvýznamný nebo nepřítomný. Přečtěte si více o medikaci rýmy v tomto článku.

Vasomotorika

Jsou nevyhnutelným společníkem budoucích matek a lidí, kteří jsou neustále v místnosti s topnými zařízeními zapnutými. Klinicky se vasomotorická rýma projevuje nazální kongescí a zhoršením zápachu, které se zvyšuje v poloze na břiše, zpravidla při vstupu na čerstvý vzduch, zejména v mlhavém počasí, všechny nepříjemné symptomy samy o sobě zmizí.

Obecné zásady léčby

Léčit prodloužený nos může být pouze tehdy, pokud přesně víte příčinu jeho výskytu - pro tento účel byste se měli poradit s otolaryngologem.

Obecné zásady terapie, které se používají pro všechny typy dlouhých rým, jsou:

 • zvlhčování vzduchu v místnosti - používejte zvlhčovač vzduchu pro udržení optimální úrovně vlhkosti nebo jednoduše zavěste mokré froté prostěradla poblíž topných zařízení;
 • bohatý nápoj - alkalické minerální vody, teplý čaj, kompot, džus, brusinková šťáva, odvar z šípků (tekutina pomáhá odstraňovat toxiny z těla, pomáhá zkapalňovat viskózní hlen, zabraňuje šíření infekce do dolních dýchacích cest);
 • inhalace - odvádějí teplo, páru, nebulizátorem. Speciální lékárenská řešení pro inhalace (pro nebulizér) nebo éterické oleje, odvar léčivých bylin (pro parní inhalátory), podrobný popis procesu a léků - přinášejí tento dobrý účinek v tomto článku;
 • symptomatické léky - praní, vasokonstrikční nosní kapky, olejové roztoky v nose, antihistaminika a hormonální dávkové spreje;
 • fyzioterapeutické postupy - provádějí se v období remise (poklesu) akutního zánětlivého procesu a jsou účinné pro virovou a bakteriální rýmu.

Léčba alergické formy

Léčba prodloužené rýmy u dospělých alergických osob začíná identifikací alergenu, který tento stav vyprovokoval a ukončil s ním kontakt. Chcete-li to provést, měli byste se obrátit na svého alergika na kožní testy.

V případě, že není možné zcela zastavit kontakt s ním, například když je rýma vidět na pozadí kvetoucích bylin a stromů, lékař vybere léky, které pomohou zmírnit otoky a zmírnit stav pacienta.

Pro usnadnění nosního dýchání se pacientovi předepisují nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem:

Kapky se používají pouze v případě potřeby, ale ne více než dvakrát denně, aby se zabránilo závislosti, a celková doba léčby je maximálně 3-5 dnů.

Aby se snížil počet nosních sekrecí a zmírnil se edém tkáně, zahrnuje léčba prodloužené rýmy také použití lokálních přípravků s hormonální kompozicí.

Seznam léků je následující:

 • Avamys dávkoval sprej;
 • Nasonex;
 • Alergodil;
 • Fliksonaze.

Trvání léčby určuje lékař v závislosti na závažnosti alergie a individuálních charakteristik těla, obvykle je to nejméně 7-10 dní.

U těžké alergické rýmy doprovázené edémem hltanových tkání a zánětem spojivek jsou předepsány další přípravky obecného účinku ze skupiny antihistaminik:

 • Suprastin tablety;
 • Tavegil;
 • Loratadin;
 • Diazolin;
 • Claritin.

Léčba prodloužených bakteriálních forem

K léčbě prodloužené rýmy se žlutými nebo zelenými sekrecemi by měly být převážně antibiotika, protože tyto příznaky indikují přilnavost bakteriální flóry.

Topické antibiotikum ve formě dávkovaného nosního spreje je lék Isofra. Účinná účinná látka léku Framycetin je antibiotikum ze skupiny aminoglykosidů.

Velkou výhodou tohoto léku je, že Izofra působí lokálně, téměř bez vstřebávání do krevního oběhu. Léčivo má vysokou účinnost při léčbě komplikované bakteriální rýmy, rhinofaryngitidy, sinusitidy a sinusitidy. Může být použit jako nezávislý prostředek a jako součást komplexní terapie.

Antibakteriální látky systémového účinku (Amoklav, Augmentin, Sefpotek) se používají v případě přidání dalších příznaků ve formě bolesti hlavy a bolesti ucha, celkové slabosti a Ibuprofenu je předepsán pro zvýšení tělesné teploty o více než 38,1 stupně.

K vysušení podrážděných sliznic a dezinfekci dobře pomáhají léky na bázi koloidního stříbra - Protargol nebo Collargol, a naředění hustého nosního hlenu pomůže mukolytikům Sinupret a Gelomirtol. Snot se stane větší, ale více tekuté konzistence, což usnadní jejich odstranění.

Před instilací jakéhokoliv léku by měl pacient důkladně očistit nos nahromaděného hlenu a kůry a opláchnout ho fyziologickým roztokem v poměru 1 lžička na 0,5 litru teplé vody.

Nikdy nezačněte kopat antibiotika na vlastní pěst, protože jsou naprosto k ničemu proti virové infekci. Diagnóza bakteriální rýmy se provádí na základě výsledků bakposevu z nosní dutiny.

Léčba vazomotorické formy

U dospělých má vazomotorická rýma mnoho forem a příčin - od prašného vzduchu a alergické reakce na endokrinní poruchy v těle (více zde). Ani zkušený lékař není vždy schopen prokázat svou skutečnou etiologii.

Bez diagnózy je léčba symptomatická a vychází z použití lokálního hormonálního přípravku (Avamys, Nasonex) k odstranění edému a promytí nosních cest fyziologickými roztoky.

U těhotných žen je vazomotorická rýma způsobena hormonálními změnami, takže jakákoli terapie bude neúčinná a může dokonce poškodit plod.

Jevy prodloužené rýmy v tomto případě projdou po porodu nezávisle. Pro usnadnění nosního dýchání se budoucí matce doporučuje častěji navštěvovat venkovní vzduch, sledovat vlhkost v místnosti a větrat místnost více.

Pro odstranění sucha v nose můžete použít farmaceutické roztoky pro mytí a zvlhčení nosní dutiny:

Můžete také použít obvyklý izotonický roztok chloridu sodného 0,9% - a všechny uvedené léky jsou naprosto bezpečné a mohou být použity od prvních dnů těhotenství.

Léčba prodloužené katarální rýmy

Léčba katarální rýmy je rozdělena na obecnou a lokální. Lokální terapeutické akce jsou zaměřeny na odstranění symptomů nemoci, která pacientovi brání v plném dýchání:

 • čištění a zvlhčení nosní dutiny z hlenu a kůry - za použití fyziologických roztoků na bázi sterilní mořské vody nebo fyziologického roztoku chloridu sodného;
 • vasokonstrikční nosní kapky - rychle zmírňují otoky tkání, snižují sekreci hlenu z nosu, usnadňují dýchání;
 • lokální antiseptika - Miramistin, Furacilin a roztok chlorhexidinu se používají k propláchnutí nosní dutiny z nahromaděného abnormálního hlenu a zničení infekce v nose;
 • olejové kapky a spreje - používejte Pinosol, Evkazolin, jedná se o přípravky s esenciálními oleji z máty a eukalyptů, které podporují hojení mikroskopických trhlin v sliznicích nosní dutiny a na jejich povrchu také vytvářejí neviditelný ochranný film, který zabraňuje vysychání sliznic.

Obecné terapeutické účinky jsou při inhalaci. Procedura může být prováděna přes umyvadlo horké vody, kde jsou přidány éterické oleje nebo odvar z léčivých rostlin - pacient očistí nos krusty a hlenu a dýchá klidně nosem parou, zakrývající hlavu listem.

Po této inhalaci páry se zlepší odtok hlenu, vykašlává se sputum, zmenší se slizniční edém a usnadní se nosní dýchání. Procedura má kontraindikace, proto byste se před zahájením léčby měli poradit se svým lékařem. Přečtěte si více o všech typech inhalačních procedur zde.

Bezpečnou a účinnější metodou léčby prodloužené rýmy u dospělých je inhalace nebulizátoru. Do zařízení se nalije určitá dávka léčivého roztoku, na obličej se vloží maska, do sítě se vloží nebulizátor a mlha se vdechuje nosem. Pravidla postupu a seznam léků, přečtěte si tento článek.

Přístroj dodává lék přímo do nosní dutiny, což poskytuje rychlý a výrazný terapeutický účinek.

Katarální prodloužená rýma je zaměřením chronické infekce, která sama o sobě snižuje imunitní systém a přispívá k neustálé reprodukci bakteriální flóry.

Pro zvýšení obranyschopnosti těla a rychlého zotavení se předepisují imunostimulanty na bázi lidského interferonu - ve formě nosních kapek, roztoků pro inhalaci nebo rektálních čípků (rektálních čípků).

Tyto léky jsou:

 • Interferon lyofyzie;
 • Viferon;
 • Nazoferon - nosní sprej;
 • Laferobion čípky.

Pacienti by měli věnovat zvýšenou pozornost své stravě - jídlo musí být obohaceno a snadno vstřebáváno do těla.

Po odstranění akutních symptomů onemocnění je katarální forma úspěšně léčena fyzioterapeutickými postupy:

 • Laserová terapie;
 • UFO;
 • Elektroforéza;
 • Solné "jeskyně";
 • Aromaterapie.

Léčba léčby rinitidy

Lékařská prodloužená rýma je důsledkem dlouhodobého a nekontrolovaného užívání nosních kapek s vazokonstrikčním účinkem, v důsledku čehož se organismus vyvíjí závislost na účinné látce a otok sliznic se stává stálým společníkem.

Pro zmírnění tohoto stavu se pacientům doporučuje pravidelně zvlhčovat nosní sliznice solným roztokem nebo solným roztokem založeným na sterilní mořské vodě, sledovat hladinu vlhkosti v místnosti, chodit více, zejména při zataženém, mlhavém počasí.

V těžkých případech, k vyléčení závislých, pacient dostane injekce Dexametozone, který je injikován přímo do nosní ulity, tento způsob léčby vám umožní rychle odstranit otok tkáně a okamžitě usnadnit dýchání. Po hormonální injekci je pacientovi předepsán léčebný cyklus po dobu 5 až 7 dnů s přípravkem Avamys, Nasonex nebo Fliksonaze.

Použití hormonálních léků pro léčbu samotné lékařské rýmy může vést k závažným komplikacím - takové rozhodnutí může učinit pouze otolaryngolog, pokud všechny výše uvedené metody nevedly k požadovanému výsledku.

Jak vyléčit prodlouženou rýmu: snadný způsob!

Irina Lyrnetskaya, zejména pro domácího léčitele

Své zkušenosti s léčbou chronické rýmy jsem popsal již dávno na svých webových stránkách. Ani jsem nevěděl, že by sociální sítě text zkopírovaly a okamžitě ho šířily po síti, aniž by dokonce uváděly, kde byly informace skutečně převzaty. Svatá jednoduchost Tak, publikovat originál, který v redukované verzi chůze po celém světě.

Léčba chronické rýmy streptocidem

Z vlastní zkušenosti vím, co je to uklidňující chlad. Můj nos „tekl“ po celý rok, 24 hodin denně, každou minutu a každou sekundu. Není divu, že jsem se nikdy nerozloučila s papírovými ubrousky. Vystrčili ze všech kapes, několikrát vizuálně rozšiřovali postavu.

Zdálo se mi, že když jsem konečně opustil tu strašnou zimu, ale léčba lidovými prostředky rychle vyprchala - všechny metody se ukázaly být neúčinné.

Touha zotavovat se však každým dnem rostla a já jsem neustále hledal "můj" recept, který by mě zachránil před mnoha lety utrpení. A ten zázrak se stal!

Dětská ORL, žena, která je překvapivě příjemná a otevřená, když viděla můj oteklý nos v horkém srpnovém dni, dala mi lidový lék na zimu a podrobně mi řekla, jak a co dělat. Tento způsob léčby rýmy je spíše spíše domovem než lidskou, protože se používá obyčejná soda a levný a známý lék.

Pomocí této metody lze léčit i chronickou rýmu, kterou jsem vlastně měl. Lékař řekl, že i sinusitida je takto léčen, ale nemohu to tak říct.

Mohu říci, že můj hrozný proud z nosu se zastavil třetí den intenzivního léčení a pak zmizel... tři roky. Ano, ano. Absolutně žádný výtok z nosu, neměl jsem plné tři roky, ani s chladem.

Když jsem znovu "snooped" s neočekávanou chřipkou, léčba byla zahájena okamžitě, a rýma opět utekla několik let.

Tento recept je starší než 10 let - začal jsem ho používat v roce 2004 a během této doby mě rinitida sužovala 3-4 krát, a to i během ORVI. Bez nadsázky řeknu, že pro mě je to nejlepší lidový lék proti nachlazení, který se hojí rychle, bezpečně a trvale.

Začneme se tedy léčit:

První etapa - mytí nosu roztokem sody Příprava roztoku - 1 čajová lžička sody na šálek vody.

Lékař mi řekl, abych si umyl nos z dlaně, střílel vodu z každé nosní dírky střídavě a plival ústy. Ale kvůli špatnému uchu (měl jsem chronický otitis), tato metoda se stala nepřijatelnou - voda se dostala do středního ucha a zánět začal.

Pro tyto účely jsem upravil malou konvici na vaření a mytí nosu podle metody jogínů: Jednoduše vložím špičku konvice do jedné nosní dírky a nakloním hlavu tak, aby voda protékala přes druhou nosní dírku. A tak střídavě.

Nosní průchody se tak promyjí a část vody musí spadnout do hrdla - nosohltan se promyje. Po zákroku je třeba dobře vyfouknout nos. Obvykle po opláchnutí začíná bohatý výstup hlenu z nosu, trvající 5-10 minut, takže se zásobuje ubrousky.
Pak můžete pokračovat do druhé fáze.

Druhá etapa - opylování nosohltanu streptocidem Tabletu streptocidu vložit lžičkou na prášek (to je velmi snadné) a stříkat každý prášek do každé nosní dírky. To je vhodné udělat přímo z lžíce, ale můžete zkroutit trubku z papíru.

Vdechujte streptocidový prášek, aby padl do hrdla. Jedna pilulka stačí pro 3-4 procedury. Taková léčba se provádí alespoň 6krát denně během prvních 3 až 4 dnů (v závislosti na závažnosti onemocnění) a potom se nádcha úplně zastaví.

Nikdo nebyl léčen déle než 6 dní, všichni, kteří tuto metodu vyzkoušeli, se zastavili na 3-5 dní.

To je všechno. Existuje mnoho dalších lidových prostředků pro léčbu rýma rychle a bez drahých léků, ale více o tom v následujících článcích.

Jak vyléčit prodloužený výtok z nosu u dospělého

Jak efektivně a rychle vyléčit protáhlý nos u dospělého?

 • Příčiny dlouhodobé rýmy
 • Hlavní typy rýmy
 • Léčba rýmy
 • Příroda vs rýma

Otázka, jak vyléčit prodloužit rýmu u dospělého, aby nevyvolávala komplikace, je jednou z nejoblíbenějších mezi pacienty, kteří se na otolaryngolog jmenují. Koneckonců, každá dospělá osoba je obeznámena s takovým stavem jako rýma, která se objevuje v důsledku podchlazení nebo v důsledku virové infekce.

Tradičně, rýma trvá jeden až dva týdny, ale tam jsou časy, kdy se promění v prodloužený proces, pak se to stává důvodem ke znepokojení a návštěvě u lékaře.

Příčiny dlouhodobé rýmy

Pochopit skutečné příčiny a předepsat léčbu přetrvávající rýmu na dlouhou dobu může být pouze odborník. Pro získání úplného klinického obrazu o existující chorobě je nutné provést důkladné laboratorní vyšetření, které předepíše lékař.

Hlavní příčiny dlouhotrvajícího nachlazení mohou být:

 • rozvoj zánětlivého procesu v těle (sinusitida, sinusitida);
 • citlivost na všechny druhy alergenů;
 • duševní stav, ve kterém se rýma pravidelně objevuje a mizí;
 • vysoká suchost vnitřního vzduchu a průvanu.

Dlouhý výtok z nosu (rýma) se objevuje jako výsledek zánětu a otoku sliznice dutin. Vyznačuje se takovými projevy, jako je konstantní nazální kongesce, zhoršení dýchání, výtok čiré nebo hnisavé sliznice z nosu, doprovázený pocitem pálení a podráždění v nose. Dlouhotrvající nemoc je často doplněna bolestmi hlavy, poruchami spánku a sníženým výkonem.

Nosní dutina plní několik důležitých funkcí. Když se vzduch dostává do nosu, zahřívá, zvlhčuje a čistí. V důsledku expozice určitým nepříznivým faktorům začíná zánět nosní sliznice. To mohou být bakterie, prach, studený vzduch, alergie a další. Zanedbaný stav tohoto onemocnění, pokud není léčen včas, může vyvolat chronickou formu, která může způsobit poruchy dýchacích funkcí a změny v srdci a plicích.

Bez ohledu na příčiny rýmy má zánětlivý proces v nosní dutině společné vlastnosti. Vzhledem k tomu, že v nosní dutině je mnoho krevních cév, v důsledku nemoci dochází k narušení krevního oběhu a vzniku krevních stází, nosní sliznice bobtná, což ztěžuje dýchání nosu. Výsledkem je výtok s charakteristickým výbojem.

Zpět na obsah

Hlavní typy rýmy

Moderní medicína klasifikuje několik poddruhů rýmy: akutní, chronické, katarální, hypertrofické, atrofické, vazomotorické a lékařské.

Nejběžnější je akutní rýma. který u dospělého začíná hned několika projevy: slzením, svěděním, bolestí hlavy a horečkou. Doba trvání této fáze je až dva dny. Druhá fáze je doprovázena nazální kongescí, zhoršeným čichem. Riziko tohoto typu rýmy je v jejím rychlém přechodu na chronickou formu s opožděnou léčbou a komplikacemi: bronchitida, otitis, sinus a pneumonie.

Při katarální rinitidě je stav imunitního systému snížen, což je charakterizováno častým nachlazením, mírným nasazením nosu a mírnými obtížemi s dýcháním. Když se krátkodobě používají antibakteriální masti a antiseptika, onemocnění ustupuje.

Hypertrofická rýma je charakterizována zvýšenou sekrecí z nosu, silným přetížením, které přispívá ke vzniku bolestí hlavy a inhibici zápachu. To vše je způsobeno zúžení nosních průchodů a expanzí konchy. Chirurgická léčba je zpravidla předepisována pro tuto formu onemocnění.

Atrofická rýma se projevuje suchostí a tvorbou kůry v nose, pocitem těsnosti a výskytem vzácného krvácení. Předepisuje se konzervativní léčba: hlavně změkčení, dezinfekce a dráždění kapek nebo mastí.

Vazomotorická rýma se vyvíjí na pozadí onemocnění zahrnujících porušení cévního tonusu. Jeho hlavní charakteristikou je alternativní přetížení nosních průchodů. Pomocí nosních blokád, ultrazvukové dezintegrace, submukózní vazotomie a řady dalších postupů se onemocnění vyléčí. Lékařská rýma se vyvíjí jako vedlejší účinek v důsledku užívání některých léků, vyjma toho, kdy se pacient zotavuje.

Zpět na obsah

Léčba rýmy

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak léčit rýmu u dospělých, je inhalace, koupele a horké pití. Po určitou dobu je pacientům předepsán odpočinek. Tato opatření jsou dobrá pouze v počátečním stadiu zimy, kdy nemoc neprošla do zdlouhavého stadia.

Pokud onemocnění začalo postupovat a ukazovat nové projevy, jako je například ucpání nosu, výtok, který se každým dnem zvyšuje, pak lékař předepíše speciální skupiny léků: vazokonstriktor usnadňující nosní dýchání a řadu dalších kombinovaných léků.

Nelze-li dosáhnout terapeutického účinku, předepisují se antibiotika v kombinaci s inhalacemi a výplachy.

Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak léčit protrahovanou rýmu:

 1. Zahřívání nohou pomocí hořčice a koupele (za předpokladu, že tělo je při normální teplotě).
 2. Inhalace s éterickými oleji, bylinkovým odvarem.
 3. Nasaďte nosní cesty s ovocnými a zeleninovými šťávami.
 4. Použití horkých imunostimulačních odvarů a nápojů.
 5. Masáž nosních dutin.

S velkou opatrností je třeba léčit některé způsoby léčby pro osoby s chronickým onemocněním, těhotné ženy.

Zpět na obsah

Příroda vs rýma

Léky na přirozeném základě (spreje, masti nebo kapky) v léčbě protrahované formy rýmy jsou velmi populární. U správně předepsaného léku je pacient již druhý den ulehčen: otok je snížen, množství výtoku je sníženo. Některé homeopatické léky pomáhají zlepšit imunitu, zlepšují odolnost organismu vůči všem druhům infekcí a virů. Esenciální oleje jsou široce používány jako složky pro aromaterapii a inhalaci.

Pro léčbu akutní rýmy, léčivé byliny jsou nejúčinnější odvar z heřmánku, měsíčku, eukalyptu listy, které umývají nos několikrát denně. V této fázi se osvědčilo použití uvařených čajů s malinami a citronem jako vynikajícím zpevněným lékem.

Chronická koryza je dobře ošetřena promytím nosních dutin jodem ve směsi se solí (200 ml jodu s 1 lžičkou soli). Dobrým lékem je použití vařených listů měsíčku a eukalyptu, na lžíci, která nalije 300 ml vroucí vody, trvají na 30 minut a pít v noci.

V případě alergické rýmy vypláchněte nosní sliznici roztokem soli nebo citronové šťávy smíchané s vodou. Efektivní, dlouhodobě osvědčená metoda rozpoznaná inhalace směsi heřmánku, oreganu, lipových květů. V litru vody vařte sedm polévkových lžic směsi těchto bylin, přidejte 3 kapky esenciálního oleje eukalyptu nebo máty. Aloe, Kalanchoe, česneková šťáva, zředěná v poměru 1: 1 s medem a používaná jako nosní kapky jsou vynikajícími prostředky při ochraně a prevenci proti nachlazení.

Velkým plusem je skutečnost, že při použití takových bylinných přípravků ve formě obkladů a mastí se nemusíte obávat nežádoucích účinků, protože léky jsou bezpečné a nepoškozují tělo. Ale i přes to, lékaři doporučují, aby se self-léčit a být vedeni pouze odborným poradenstvím: vyhnout se podchlazení a nachlazení, vyhnout se návštěvě místa obsahující alergeny, zabránit zamrznutí nohou a posílit imunitní systém. Měli byste vždy dodržovat pravidla osobní hygieny a nepoužívat kapesníky jiných lidí a také udržovat čistý nos, a chránit tak před bakteriemi.

Dodržování těchto jednoduchých tipů, můžete zapomenout na takové nepříjemné a bolestivé onemocnění jako zima.

Jak vyhrát prodloužený výtok z nosu u dospělých?

Normální výtok z nosu trvá jeden až dva týdny a zvládání s ním není tak těžké. Existují však případy, kdy rýma prochází do zdlouhavého procesu. V tomto případě by se dospělí měli starat o své zdraví a vždy se poradit s lékařem. Jaké příčiny přispívají k prodloužení rýmy a jak ji léčit? Budeme o tom dále diskutovat.

Příčiny

Pokud rýma neprojde dlouhou dobu, je nutné hledat příčinu.

Abychom porozuměli skutečným příčinám prodloužené rýmy, a ještě více, pouze odborník je schopen předepsat účinnou léčbu. Chcete-li zjistit příčinu, musíte získat úplný klinický obraz o existující chorobě a provést důkladné laboratorní vyšetření, které vám lékař předepíše.

Hlavními důvody prodlouženého výtoku u dospělých mohou být:

 • alergie;
 • rozvoj zánětlivého procesu v těle (sinusitida, sinusitida);
 • citlivost na všechny druhy alergenů;
 • psychologický stav. ve kterých se rýma pravidelně objevuje a mizí;
 • průvanu a vysoké suchosti vnitřního vzduchu.

Prodloužená rýma se vyskytuje v důsledku zánětu a otoku sliznice dutin. Onemocnění je charakterizováno těmito projevy jako:

 • konstantní kongesce nosu;
 • zhoršení dýchání;
 • vypuštění čisté nebo hnisavé sliznice z nosu;
 • pocit pálení a podráždění v nose.

Někdy je prodloužená rýma doprovázena bolestmi hlavy, poruchami spánku a sníženým výkonem.

Nosní dutina plní řadu důležitých funkcí. Zahřívá, zvlhčuje a čistí vzduch, který vstupuje do nosu. Pod vlivem nepříznivých faktorů (prach, bakterie, studený vzduch, alergeny) začíná zánět nosní sliznice. Zanedbaný stav rýmy může vyvolat chronickou formu, která zase vyvolává řadu patologických procesů v dýchacím systému a v oblasti srdce.

Ať už je důvod pro rozvoj rýmy. Zánětlivý proces v nosní dutině má společné vlastnosti. V dutinách je mnoho cév. Při zánětu dochází k narušení krevního oběhu, k tvorbě krevní stáze, k nosní sliznici, což ztěžuje dýchání nosu. Výsledkem je rýma s charakteristickým výbojem.

Možné komplikace

Pokud nebudete dávat pozor na vleklou rýmu, pak se může vyvinout do sinusitidy. Při tomto onemocnění dochází k zánětu paranazálních sinusů: v nich se hromadí hleny, množí se mikroby a vytváří se hnis. Pacient trpí těmito projevy jako:

 • nazální kongesce;
 • zhoršení zápachu;
 • zvýšení teploty;
 • slabost;
 • ztráta chuti k jídlu a citlivost obličeje;
 • otok;
 • bolest hlavy.

Rýma - hlavní symptom ARVI

Spuštěná zánět vedlejších nosních dutin může zase znamenat následky nebezpečné pro zdraví a život, jako jsou:

 • absces oční bulvy a další ztráta zraku;
 • rozvoj onemocnění dolních dýchacích cest;
 • šíření infekce v celém těle;
 • poškození jiných orgánů;
 • sepse;
 • osteomyelitidu;
 • meningitida

Je-li zjištěna příčina protrahované rýmy, je nutné zajistit její správnou léčbu, která by měla brát v úvahu několik směrů:

 • odstranění příčin nemoci;
 • lokální expozice léku;
 • posílení imunity;
 • intervence pro prevenci.

Od samého počátku léčby je nutné vytvořit příznivé podmínky prostředí pro pacienta:

 • pravidelně větrajte místnost;
 • zvlhčování vzduchu;
 • chodit hodně pod širým nebem;
 • k odpočinku;
 • dostat dostatek spánku;
 • omezit váš pobyt ve stresových situacích;
 • dělat tělesnou výchovu;
 • používat multivitaminy;
 • jíst dobře;
 • zastavit nebo omezit kontakt s dráždivou látkou (pokud je rýma způsobena alergií).

Postupy vytvrzování jsou velmi účinné. Každý den je třeba stříkat střídavě teplou nebo studenou vodou. V průběhu času musí být teplota vody snížena. Takové lokální vytvrzování má příznivý vliv na imunitní systém a zkracuje dobu běžného nachlazení během období nemoci.

Drogová terapie

Jaké léky mohou být předepsány lékařem během prodloužené rýmy? Záleží na příčině a typu rýmy, stejně jako na stupni její závažnosti.

Léčba protrahované rýmy a rýmy se musí nutně uskutečnit pod dohledem ORL lékaře. Je zaměřen na zmírnění zánětu v nosních dutinách, obnovení funkce nosní sliznice, posílení krevních cév.

V případě infekční povahy rýmy jsou obvykle předepsány vazokonstrikční kapky nebo spreje:

Vibrocil z prodloužené rýmy

Použití těchto léků je prokázáno hojnými a bezbarvými sekrecemi. Ale pokud je jich málo a jsou tlusté, pak použijte antibakteriální léky (například Polydex) nebo zvlhčující solné roztoky, například Aquamaris.

Protrahovaná rýma způsobená alergiemi vyžaduje použití antihistaminik (Zyrtec, Klarinase, Allergodil). Tyto léky nové generace jsou dobré, protože nemají vedlejší účinky, jako je ospalost, dezorientace, bolesti hlavy.

Pro léčbu protrahované rýmy, někdy alternativní přípravky Sinuforte a Nasobek. Tablety Sinupret můžete také použít k tomu, abyste zmírnili otoky a nosní výplach Fliksonase. V posledních letech se obvykle předepisují antibiotika:

Fliksonaze ​​sprej z dlouhodobé rýmy

Někdy nelze stanovit přesnou povahu dlouhé zimy. V tomto případě použijte kombinované léky:

Tyto léky kombinují antibakteriální, protizánětlivé a sušící vlastnosti, takže se používají při rinitidě jakékoli etiologie.

Lidové léky

Populární recepty jsou také účinné v boji s prodlouženou rýmou.

Před provedením jakýchkoli postupů z receptů „babičky“ musíte získat povolení od lékaře. Povaha nemoci každého člověka je individuální a ne všechny lidové metody mohou prospět pacientovi.

Tradiční medicína navrhuje bojovat proti rýmě, a to pomocí těchto prostředků:

Před použitím džusů zřeďte vodou ve stejném poměru.

Ve sklenici vody rozpusťte půl lžičky sody a soli. V 10 ml získané kapaliny se rozpustí tableta Dimedrolu (0,05 g) a nalije se 20 kapek propolisové tinktury. Směs přiveďte do varu, každou hodinu ochlazujte a kapejte 4 kapky do každé nosní dírky. Při zesvětlování snižte frekvenci kapiček.

Nezbytným postupem pro rýmu je mytí nosu. Pomáhá odstraňovat patogenní mikroflóry ze sinusů. Tento postup lze provést pomocí speciálního zařízení (delfín) nebo pomocí běžné konvice nebo pipety. Tekutina proudí do jednoho nosního průchodu a vytéká z druhé, zatímco čistí sliz. Procedura se provádí několikrát denně za použití následujících terapeutických roztoků:

 • sůl (polovina lžíce mořské soli se rozpustí v půl sklenice vody);
 • heřmánek (jedna skleněná lžička soli se rozpustí ve sklenici heřmánkové infuze);
 • eucalyptus (jedna čajová lžička eukalyptového oleje se rozpustí ve sklenici vody).

Inhalace mají dobrý účinek. Mohou být prováděny speciálním přístrojem nebo starým způsobem, dýchání nad parou pod ručníkem. Pro inhalaci léčivými rostlinami, které nezpůsobují alergie pacienta. Mohou to být různé oleje:

Používá se také odvarů šalvěje a máty, nebo jemně nasekané cibule, česneku, křenu. Všechny tyto produkty mají dezinfekční a hydratační účinek, zmírňují otoky nosní sliznice.

V boji proti rinitidě používejte také vatové tampony namočené v léčivých směsích, které jsou vloženy do nosních cest po dobu 5-10 minut. Jak mohou lékařská řešení sloužit:

 • med se špatně zředěným manganistanem draselným;
 • fyziologický roztok;
 • směs řepy, mrkve, cibule, aloe a medových šťáv ve stejném poměru.

Chirurgická intervence a fyzioterapie

Když je rýma zpožděna o několik měsíců a léčba drogami nepřinese hmatatelné výsledky, měli byste se obrátit na drastická opatření. Moderní medicína nabízí několik radikální léčby protrahované rýmy u dospělých, jako jsou:

 • Laserová terapie. Nosní sliznice je léčena laserovým paprskem, který ničí poškozené krevní cévy a zanechává pouze zdravé. To vám umožní odstranit opuch, obnovit dýchání a eliminovat rýmu navždy.
 • Kryochirurgie Nosní membrána je ošetřena kapalným dusíkem, který přispívá k jeho zhutnění a zúžení krevních cév. Po tomto zásahu, rýma se neobtěžuje osobu na několik let.
 • Intranasální blokáda. Lék se injikuje do dutin.

Když protrahovaná rýma, která prošla do sinusitidy, použijte fyzioterapii, jako jsou:

 • zahřívání pomocí UV;
 • diatermie (používaná v komplexní terapii);
 • propíchnutí;
 • čerpání hnisavých hmot;
 • mytí dutin vakuovým zařízením.

Masáž pomáhá zmírnit stav s prodlouženou koryzou. To se provádí poklepáním falangy palce přes nos a kolem oběžné dráhy každých půl hodiny po dobu 2-3 minut. Můžete použít speciální ebonitový disk pro masáž celého obličeje, který by měl být držen ve směru hodinových ručiček po dobu 10 minut, což činí jednu otáčku za sekundu.

Dechová cvičení pomohou zlepšit cirkulaci v nosní dutině. K tomu střídavě dýchejte jednu nebo druhou nozdry po dobu 5 sekund 10krát.

Bolest v krku: co dělat?

Jak léčit rýmu během těhotenství ve 2. trimestru?

Rýma, jako každá nemoc, je lepší nepřenášet do chronického stavu, aby se zabránilo nepříjemným následkům. Ale i zdlouhavá rýma může být eliminována včasným zahájením komplexní léčby. Nejdůležitější věcí je zabránit takovému státu. Preventivní opatření, která zahrnují zpevnění těla, tělesné cvičení, zastavení kouření a udržení zdravého životního stylu, budou chránit před dlouhodobou rýmou.

Kašel se štítnou žlázou a další příznaky u žen viz zde.

Faryngitida: příznaky, léčba a další aspekty onemocnění.

 • Chronická rýma: proč k ní dochází, jak ji správně léčit
 • Co dělat, pokud máte špatné nachlazení a kýchání: účinná léčba
 • Příčiny konstantní rýmy a metody její léčby

Jak vyléčit protrahovanou rýmu u dospělých

Konstantní ucpání nosu a rhinorrhea brání člověku plně žít, komunikovat s ostatními lidmi normálně, pracovat a spát. V důsledku toho trpí nejen jeho fyzická kondice, ale i jeho emocionální stránka. Člověk se stává podrážděným, dochází k časté změně nálady a snížení výkonu. Jaká je léčba prodlouženého rýmu u dospělých?

Chcete-li se rychle zbavit příznaků chronické rýmy, musíte nejprve zjistit příčinu onemocnění:

 1. bakteriální infekce. Často se dostává do styku s virovým zánětem nosní sliznice, s oslabením lokální imunitní obrany nebo neúčinnou léčbou patologie. Rychlé vysazení léků nebo dokonce nedostatek léčby vede k chronickému zánětu nosohltanu. Mikroby jsou v neaktivním stavu, ale za určitých podmínek vyvolávají vznik příznaků onemocnění;
 2. Příčinou prodloužené rýmy může být alergická reakce, která se vyvíjí pod vlivem alergenu na lidské tělo. V tomto případě bude možné zcela prodloužit prodloužený rým nosu u dospělého až po ukončení kontaktu s provokujícím faktorem. Při sezónní pollinóze se doporučuje, aby osoba zahájila profylaktické podávání léků 2 týdny před výskytem alergenů (pyl rostlin);
 3. příčiny vazomotorické rýmy by měly být hledány v těle, zkoumání nervového a kardiovaskulárního systému. Symptomy vasomotorické rýmy mohou být vyvolány změnami povětrnostních podmínek, stresu, fyzické námahy nebo silných pachů;
 4. pracovní rizika spojená se znečištěním ovzduší chemickými látkami. V tomto případě se zvyšuje otázka změny typu činnosti nebo optimalizace ochranných pomůcek při práci;
 5. rýma způsobená prodlouženým použitím nosních kapek s vazokonstrikčním účinkem. Obvykle je tato skupina léků předepsána až na 5 dní, ale ne všichni lidé dodržují lékařská doporučení. Jak se používají vazokonstrikční léčiva, cévy se postupně křečí, což způsobuje suchost sliznice nosních průchodů;
 6. rýma může být zpožděna v přítomnosti strukturálních defektů v oblasti nosohltanu, například se zakřivenou přepážkou nebo po traumatickém poškození kostních a chrupavkových útvarů.

Rýma je zpožděna, jestliže nemoc nebyla zahájena včas nebo léčba nebyla provedena správně.

Kromě toho, chronická imunizace zánětu přispívá k oslabenému imunitnímu systému s těžkou souběžnou patologií.

Pro správnou diagnostiku a stanovení příčiny onemocnění je nezbytné komplexní vyšetření pacienta:

 1. krevní test (PCR, ELISA, imunologická studie);
 2. testy alergie;
 3. mikroskopická analýza tampónů nosohltanu;
 4. propuštění bakposevu z nosních dutin;
 5. Rentgenové vyšetření paranazálních sinusů;
 6. rinoskopie.

Dále jsou analyzovány pracovní podmínky a posuzována závažnost asociovaných onemocnění.

Při absenci účinku léků u alergické rýmy může být tělo znecitlivěno.

Domácí léčba

Dlouhý rýmu je možné ošetřit doma, ale pouze po konzultaci s lékařem. Hlavní směry terapie:

 • odstranění příčiny rýmy (zastavení kontaktu s alergenem, boj proti infekci);
 • opláchnutí nosu;
 • předepisování léků;
 • používání lidových prostředků;
 • provádění postupů oteplování;
 • účel inhalace;
 • provádění masáží;
 • souladu s nutričním režimem.

Běžné nachlazení začíná kýcháním, výtokem z nosu a celkovou malátností. Jakmile se objeví příznaky onemocnění, je nutné zahájit léčbu. Postup pro nosní mytí může být použit pro terapeutické nebo profylaktické účely. Její úkol:

 1. očistěte povrch sliznice od prachu, bakterií;
 2. normalizovat sekreci;
 3. zlepšit odvodňovací funkci;
 4. zvlhčete sliznici;
 5. snížit opuch;
 6. obnovit nosní dýchání;
 7. zvýšení imunitní obrany;
 8. zabránit hromadění hlenu.

Pro léčbu lze použít taková řešení:

 1. hotové výrobky jako Humer, Marimer, Dolphin;
 2. fyziologický roztok;
 3. alkalická voda nesycená oxidem uhličitým;
 4. roztok soli (4 g), dvě kapky jódu a 300 ml teplé vody;
 5. odvar bylin (dub kůry, šalvěj, měsíček, třezalka tečkovaná). Chcete-li připravit, musíte nalít 15 g trávy s vroucí vodou 260 ml a nechat čtvrt hodiny. Pro zvýšení terapeutických vlastností roztoku můžete přidat 30 ml šťávy z aloe;
 6. Loupané, nasekané stroužky česneku (4 kusy) by měly být naplněny vroucí vodou o objemu 650 ml, ponechána půl hodiny, přikrytá víčkem. Před opláchnutím je třeba přidat aloe šťávu. Poměr infuze a aloe šťávy (3: 1);
 7. Čerstvé šťávy z řepy by se měly ředit vodou 1:10, přidat několik gramů soli.

Drogová terapie

Nedoporučuje se k léčbě prodloužené rýmy výhradně lidovými metodami. Pouze komplexní terapeutický přístup vám umožní rychle se zbavit příznaků nemoci. Pokud rýma nezmizí dlouho, musíte kontaktovat ORL specialistu, abyste zjistili příčinu nemoci a lékařskou taktiku.

Co může být předepsáno pro léčbu rýmy?

Léky ve formě nosního spreje nebo kapky musí být aplikovány na očištěnou nosní sliznici.

Studené ošetření

Dlouhý výtok z nosu by měl být léčen nejen léky, ale i užitečnými postupy. Tepelné ošetření lze použít pro místní nebo všeobecné oteplování. Zahřátí nosu vařenými brambory, vejci zabalenými v kapesníku, taškou soli nebo pohanky je dobré pro průchod rýmou.

Během procedury by neměl být pocit pálení, takže pokud je to nutné, zabalte zdroj tepla další látkou. Musí být aplikován na nos a nosní dutiny. Doba zahřívání je čtvrt hodiny. Po zákroku může dojít k mírné hyperémii kůže, takže je třeba pokožku namazat dětským krémem.

Obecné oteplování se provádí pomocí koupelí nohou s hořčicí, hořčičnou omítkou, hrudníkem, stejně jako meziprostorovou zónou. Vylepšete efekt tím, že obdržíte horký čaj s lipou, citronem, malinou, rybízem nebo medem, po kterém musíte zabalit deku.

Pokud byl nádech zpožděn po dobu 2 týdnů, mohou být provedeny inhalace. Doporučuje se použít:

 • vařené brambory, bylinné dekorace, éterické oleje - pro horkou inhalaci;
 • nakrájenou cibuli, česnek, éterické oleje - pro studený postup.

Pokud je zotavení zpožděno, můžete pomoci tělu zbavit se patologie pomocí masáže. Jeho účinkem je:

 1. aktivace mikrocirkulace;
 2. zlepšení dodávání biologicky aktivních živin;
 3. snížení závažnosti edému;
 4. urychlení regenerace;
 5. obnovit cévní tonus.

Během 10 minut je třeba masírovat určité body na obličeji. V tomto případě musí být prsty teplé a pohyby nezpůsobují bolest. Body jsou umístěny:

 • v čele mezi mostem nosu;
 • blízko vnějších rohů očí ve vzdálenosti 1 centimetr;
 • blízko křídel nosu, ustupující 1 centimetr ve směru uší;
 • nad horní hranou v projekci vnějších okrajů křídel nosu.

Lidové recepty na nosní kapky

Chcete-li rýma se neobtěžoval déle než týden, musíte použít lidové prostředky pro rýmu. Pro přípravu nosních léčiv lze použít:

 1. šťáva z aloe;
 2. mrkev, řepná šťáva;
 3. cibule, česneková šťáva;
 4. odvar z eukalyptu, šalvěje, heřmánku pro mytí nosních dutin;
 5. zázvorová infuze - pro orální podání za účelem posílení imunitního systému;
 6. éterické oleje (eukalypt, borovice, čajovníky);
 7. med, propolis.

Léčba rýmy u každého člověka se může lišit vzhledem k jeho individuálním vlastnostem. Zkoumali jsme nejčastěji používané léky pro nazální kongesci a rinorea. Všimněte si, že bylinné přípravky mohou vyvolat alergickou reakci, proto buďte opatrní při výběru léků.