Tracheitida Popis, symptomy, příčiny a léčba tracheitidy

Obsah:

Dobrý den, milí návštěvníci projektu "Dobrý IS!", Sekce "Lékařství"!

V dnešním článku budeme diskutovat o této nemoci, jako tracheitida.

Tracheitida (lat. Tracheitida) - zánět tracheální sliznice.

I když trachea patří do dolních cest dýchacích, ICD (International Classification of Diseases) označuje tracheitidu jako onemocnění horních cest dýchacích.

ICD-10: J04.0, J42.
ICD-9: 464.1

V průběhu onemocnění rozlišujeme akutní a chronickou tracheitidu. Chronická je komplikace akutní.

Tracheitida se zřídka odehrává izolovaně, nejčastěji se spojuje s rýmou, faryngitidou, laryngitidou, bronchitidou, tvorbou rhinofaryngotracheitidy, laryngotracheitidy, tracheobronchitidy.

Příznaky tracheitidy

První příznaky tracheitidy a její symptomy závisí na typu infekce a zdravotním stavu v době infekce.

Příznaky akutní tracheitidy

Příznaky akutní tracheitidy se obvykle objevují po vzniku akutního zánětu nadložního dýchacího traktu. Nejcharakterističtějším znakem tracheitidy je suchý kašel v noci a zejména ráno, epizody kašle během hlubokého dechu, smíchu, pláče nebo změny teploty vzduchu.

Během kašle a po něm dochází k otravné bolesti v krku a za hrudní kostí, v důsledku čehož se pacienti snaží omezit dýchání. V takových případech, zejména u dětí, se dýchání stává plytké a rychlé. I malá akumulace sputa v oblasti bifurkace průdušnice způsobuje další útok silného, ​​křečovitého kašle.

Při současné laryngitidě může být hlas chraptivý. S perkusí a auskulturací světla obvykle nejsou pozorovány abnormality. Obecný stav pacienta obvykle trpí mírně, tělesná teplota je často mírně zvýšená, zvláště ve večerních hodinách. U dětí může teplota dosáhnout 39 °.

Hlen je nejprve viskózní, slizovitý v přírodě, v malém množství stěží zanechává. Postupně (od 3. do 4. dne) se stává muko-hnisavým, hojnějším, snadněji se odděluje: bolest při kašli se stává méně intenzivní.

Někdy, současně s průdušnicí, zánětlivý proces zachycuje velké průdušky a klinický obraz nabývá charakteru tracheobronchitidy, při které je kašel bolestivější a konstantnější než u tracheitidy, tělesná teplota je vyšší.

Nejčastější komplikací tracheitidy a tracheobronchitidy je šíření zánětlivého procesu na sliznici základního dýchacího traktu. Zvláště nebezpečný je vývoj bronchopneumonie (pneumonie v kombinaci s bronchitidou) ve stáří a bronchiolitida u dětí.

Příznaky chronické tracheitidy

Hlavním příznakem chronické tracheitidy - paroxyzmální agonizující kašel, zvláště v noci a v dopoledních hodinách, doprovázený bolestí na hrudi. Sputum u pacienta s chronickou tracheitidou může být v některých případech skvrnité a viskózní, v jiných - hojné a mukopurulentní. Navzdory své konzistenci se však téměř vždy velmi snadno odděluje.

Průběh onemocnění u většiny pacientů je dlouhý, s exacerbacemi.

Jiné příznaky tracheitidy:

- pálení v hrudi;
- obecná slabost;
- bolest hlavy;
- potíže s dýcháním, časem se zhoršující;
- dýchací stridor - hlučné dýchání;
- interkostální retrakce (stlačení žeber během dýchání);
- různé stupně respiračního selhání;
- bolest v krku, polykání;
- dysfonie (neznělý hlas).

Příčiny tracheitidy

Příčinou tracheitidy je stejná infekce, která způsobuje rýmu, faryngitidu a laryngitidu: stafylokoky, streptokoky atd. V případě nedostatečné léčby (nebo jejího nedostatku) se může zánětlivý proces rozšířit do průdušnice a způsobit tracheitidu.

Příčiny akutní tracheitidy

Nejběžnější příčinou akutní tracheitidy je virová infekce, méně často stafylokoky, streptokoky atd. Vývoj tracheitidy je podporován vdechováním suchého, studeného nebo prašného vzduchu, dráždivých par a plynů (barvy, benzín, jiné chemikálie). U lidí náchylných k alergiím se může tracheitida vyvíjet v prašném prostředí.

Příčiny chronické tracheitidy

Chronická tracheitida se vyvíjí hlavně z akutní. Často se vyskytuje u jedinců, kteří zneužívají kouření a alkohol, stejně jako u přetížení dýchacích cest na základě emfyzému, srdečních chorob a problémů s ledvinami. Příčinou chronické tracheitidy jsou často chronická zánětlivá onemocnění nosní dutiny a vedlejších nosních dutin (rinitida, sinusitida).

Hlavní patogeny tracheitidy:

- Streptokokové druhy bakterií, zejména S pyogenes;
- Hemofilní infekce typu B (Hib) (Tato příčina je méně častá po podání Hib vakcíny);
- zástupci rodu Klebsiella;
- zástupci rodu Pseudomonas;
- zástupci rodu Peptostreptococcus;
- zástupci rodu Prevotella;
- baktericidy;
- Anaerobes;
- Moraxella catarrhalis (nedávné studie ukazují, že toto je hlavní příčina bakteriální tracheitidy).

Diagnostika tracheitidy

Diagnóza akutní tracheitidy je založena na klinickém obrazu, anamnéze a výsledcích vyšetření průdušnice pomocí laryngoskopu.

Během auskultace plic v počátečním stádiu tracheobronchitidy je slyšet suché, později neznící vlhké malé a středně velké sípání rozptýlené oběma plícemi (hlavně v kořenech a dolních lalocích).

Také pro diagnostiku onemocnění lze přiřadit:

Léčba tracheitidy

Léčba akutní tracheitidy

Léčba akutní tracheitidy by měla být zaměřena především na eliminaci kauzálních a přispívajících faktorů k tracheitidě.

Bez použití antivirotik je léčba převážně symptomatická: hořčičná omítka na oblasti hrudní kosti a mezi lopatkami, antipyretiky a protizánětlivými léky (Aspirin, Paracetamol), horkými doušky, termálními inhalacemi.

Když příznaky intoxikace nebo šíření procesu na dolní části dýchacího traktu - sulfa léky a antibiotika, včetně ve formě aerosolů.

Když vyčerpávající suchý kašel jmenoval - “kodein”, “Libeksin”, “Glaucin”.

V případech obtížného vypouštění sputu jsou léky vykašlávání: termoplastická bylina, kořen Althea, lékořice atd., Stejně jako alkalické inhalace.

Pro purulentní sputum jsou předepsány sulfanilamidové přípravky, antibiotika (nejlépe v aerosolech).

Pokud se předpokládá virová infekce (především chřipka A a B), předepisuje se „Remantadin“ podle následujícího schématu: 1. den - 0,1 g 3krát denně, 2. a 3. den - 0,1 g 2x denně, 4. den - 0,1 g 1 krát denně po jídle. Remantadin je účinnější v prvních dnech léčby.

V případě kombinace tracheitidy s akutní faryngitidou, laryngitidou v 1. až 3. dni nemoci, je účinná směs hydrochloridu apomorfinu 1 polévková lžíce. Já každé 2-3 hodiny, aplikujte a infuzi termoplastu, Althea.

V případě nespecifické virové infekce se používá „Interferon“ ve formě opakovaných výplachů (0,6 mg na zákrok) sliznice nosohltanu a tracheální sliznice.

Inhalace. Pro inhalaci se doporučuje použít běžný parní nebo ultrazvukový inhalátor. Doma, nebo v nepřítomnosti inhalátoru, pro inhalaci, můžete použít obyčejnou smaltovanou pánev, která ohřívá 4-5 sklenic vody s přidáním různých léků, což způsobuje mírný protizánětlivý účinek. Například: 5-10 kapek 5-10% jodové tinktury, 1-2 lžíce. Já drcené listy eukalyptu, 0,5-1 lžičky. eukalyptu, mentolu nebo anýzového oleje.

Pro inhalaci můžete použít trychtýř ve tvaru kužele, vyvalený z hustého papíru, jehož široký konec pevně zakrývá pánev, zatímco pacient dýchá úzkým koncem nálevky vložené do úst. Můžete také dýchat páru na pánev pokrytém širokým ručníkem nebo listem ve vzdálenosti 20-30 cm, přičemž mějte na paměti, že čím delší je tato vzdálenost, tím nižší je teplota páry.

Tyto termální inhalace by měly být prováděny po dobu 5 minut několikrát denně po dobu 3-5 dnů.

Při léčbě akutních a akutních exacerbací chronické tracheitidy se často používá inhalace propolisu (včelí lepidlo). Pro přípravu této inhalace se 60 g propolisu a 40 g vosku umístí do hliníkové nádoby o objemu 300 ml a vloží se do větší nádoby s vroucí vodou. Dýchejte ráno a večer po dobu 10-15 minut.

Vitaminová terapie je také indikována pro léčbu akutní tracheitidy (vitamíny A a C, 3 mg a 0, 1 g, 3krát denně).

Včasná léčba nekomplikované akutní tracheitidy se obvykle objevuje během 1-2 týdnů.

Léčba chronické tracheitidy

Léčba chronické tracheitidy je založena na stejných principech jako u akutní tracheitidy. Pro hnisavé a mukopurulentní sputy se používají širokospektrá antibiotika:

- ampicilin 2-3 g denně, průběh léčby je 1,5-3 týdny;
- "Doxycyklin" 0,2 g první den a 0,1 g v následujících dnech, průběh léčby je 7-14 dnů).

Jsou ukázány inhalace fytoncidů česneku nebo cibule (před inhalací se připravuje česneková a cibulová šťáva, smíchá se s 0,25% roztokem novokainu nebo isotonickým roztokem chloridu sodného v poměru 1 díl šťávy k 3 dílům rozpouštědla). Inhalace tráví 2x denně (v průběhu 20 inhalace). Phytoncids také zahrnují Chlorfillipt. Naneste do 1% roztoku alkoholu 25 kapek 3x denně.

Také pro léčbu chronické tracheitidy jsou ukázány reflexně působící expektorační léky, které zvyšují sekreci bronchiální žlázy a zkapalňující sputum.

Z vykašlávání se rozumí předepsaný hojný alkalický nápoj, 3% roztok jodidu draselného, ​​infuze a odvar Althea, termoplaze až 10krát denně, inhalace 2% roztokem hydrogenuhličitanu sodného.

Léčiva vykašlávání se používají jak v období exacerbace onemocnění, tak v období remise.

Lidové léky na léčbu tracheitidy

1. Ředkvička s medem. Při léčbě tracheitidy pomáhá šťáva černého ředkvičky s medem v poměru 1: 1. Pijí to v lžíci 3 krát denně po jídle. Pro vaření, musíte snížit ředkev jádra, a dát med v něm. Ředkev začne šťávu a během několika hodin bude směs připravena.

2. Když se objeví příznaky laryngitidy a tracheitidy, je užitečné dýchat kašu cibule nebo česnek zabalený v gáze.

3. Je vhodné pít čerstvě připravenou mrkvovou šťávu na ½ šálku 2-3 krát denně.

4. Můžete kloktat s infuzí cibule slupky. 2 lžíce lusku nalít dvě sklenice vařící vody, trvat 2-4 hodiny v termosce a několikrát denně kloktat s plnou hrdlo.

5. Účinně opláchněte tinkturu malinového listí (2 lžíce nalijte 0,5 litru vroucí vody v termosce, trvejte 1-2 hodiny).

6. Můžete kloktat s měsíční tinkturou (1 - 2 čajové lžičky na šálek teplé vody).

7. Odvar z listů eukalyptu je také vhodný pro inhalaci a pro orální podání (2 lžíce eukalyptových listů trvají na termosce 0,5 litru vařící vody po dobu 1-2 hodin). Kloktejte několikrát denně a pijte 2 lžíce 3krát denně po jídle ve formě tepla.

8. Protizánětlivé a zvláčňující účinky mají inhalace par brambor, inhalace a pití odvarů bylin: heřmánek (2 lžíce na 0,5 l vody), velký jitrocel (2 lžíce na 0,5 l vody), kořen Althea (2 lžíce 0,5 litru vody). Tyto vývary mohou být dýchány, pokryté odvar hrnce, můžete pít za ½ šálku 3x denně před jídlem.

9. Vdechnutí propolisem. K tomu dejte do hliníkové misky 40 g vosku a 60 g propolisu a vložte do vodní lázně. Dvakrát denně dýchejte 15 minut.

10. Smíchejte listy eukalyptu, šalvěje, květy heřmánku, bylinky, máty a borovice. Výsledná hmota se nalije sklenicí vroucí vody a 30 minut se vloží do vodní lázně, potom se nalije do inhalátoru. Vdechujte výpary déle než 15 minut.

11. Následující recept je účinný: 5-6 stroužků česnekové libry a vařit ve sklenici mléka, vychladnout a vypít 1 lžičku několikrát denně.

12. S chrapotem, čerstvě připravené zelné šťávy 30-40 minut před jídlem, 3-4 krát denně, pomáhá vám začít s ½ šálky a přivést ji na 1 šálek.

13. Při tracheitidě užitečné vykašlávání a ztenčování rostlin sputa: listy matka a nevlastní matka, kořen lékořice, řebříček bylina, elecampane, posloupnost, tymián, kořen Althea. Chcete-li připravit vzít 2 polévkové lžíce některého z těchto léčivých rostlin, a nalijte 0,5 litru vroucí vody v termosce, trvat 1-2 hodiny, filtrovat a pít ½ šálku 2-3 krát denně 30 minut před jídlem (likér kořen infuze nápoj 2 lžíce 3-4 krát denně).

14. Je užitečné ušit podušku, naplnit ji sušeným tymiánem a zavěsit ji do blízkosti čela. Tymiánové éterické oleje uklidňují kašel a bolest v krku.

15. Doma pro přípravu infuze vody 2 lžíce rozdrcených suchých kořenů althea se nalijí 1 šálek studené vařené vody a infuzí při pokojové teplotě po dobu 30 minut za občasného míchání. Potom se kapalina vypustí bez stlačení sraženiny, přefiltruje se přes několik vrstev gázy a přidá se studená vařená voda na 200 ml.

16. Lidé používají připravený práškový prášek kořene Althea. Smíchá se s teplou vodou do stavu hustého krému. Výsledná suspenze se přefiltruje a dvakrát se denně vezme 1 lžíce.

17. Velmi účinným odvarem při léčbě tracheitidy je infuze následující směsi: 10 dílů plíživého tymiánu, kopru a semen máty, 15 částí kořene jitrocelu a lékořice, 5 částí jetele a 20 - matka a nevlastní matka. 4 lžíce. nasekanou směs zalijeme vroucí vodou (800 ml), trváme na 1 hodině a namáháme. Nápoj zahřátý na 40 ° C s medem 200 ml. Během noci vypijte 2-3 porce.

18. V tradiční medicíně v mnoha zemích v radách, jak léčit tracheitidu, je recept na odvar z pupenů nebo mladých výhonků borovice. K tomu se vaří 15 pupenů ve 250 ml vody. A brát horký vývar 4 krát denně. Můžete přidat 10 g skořice, 5 g hřebíčku a 1 muškátový oříšek.

19. Vaječná směs. Je nutné vařit sklenici mléka, přidejte lžíci medu a másla, dobře šlehacího žloutku a lžičky. soda Pijte v noci.

20. Máte-li chronickou formu nemoci, a vy se neustále ptáte, jak léčit tracheitidu, pak zkuste použít obklady ze směsi medu, slunečnicového oleje, suché hořčice a mouky. Každá složka musí mít lžíci. A přidejte 1,5 lžíce. vodka. Vše promíchejte, ohřejte vodní lázeň. Dejte směs do gázy a aplikujte obklad na místě, kde to nejvíce bolí. Zajistěte polyethylenem a teplým šátkem. Procedura se opakuje několik dní v řadě.

21. Tracheitida u dětí: léčba bramborovými obklady. Vařte dvě brambory v uniformě, zahřejte, přidejte lžíci rostlinného oleje, připevněte k hrudníku, přikryjte a udržujte, dokud nevychladne.

22. Alergická tracheitida, tradiční medicína doporučuje léčbu infuzí listů a plodů ostružin. Pro tuto 2 lžíce. směs nalít půl litru vroucí vody a nechte ji vařit po dobu 1 hodiny. Namísto čaje vypijte namočený roztok.

Tracheitida u dítěte

Příčiny a příznaky tracheitidy u dětí jsou stejné jako u dospělých. Jediný rozdíl je v metodách léčby tohoto onemocnění.

Faktem je, že tělo dítěte, na rozdíl od těla dospělého, ještě není plně rozvinuto, a proto je v plenkách špatná diagnóza a následně vybraná léčiva pro léčbu tracheitidy u dítěte mohou poškodit zdraví dítěte. Konec konců, drogy pro dospělé mohou být pro dítě silné a mají negativní dopad na budoucí vývoj dítěte.

Proto by měla být léčba prováděna především pod dohledem lékaře.

Hlavním úkolem lékaře a rodičů při léčbě tracheitidy u dětí je zvýšení imunity a doplnění těla vitamíny.

Žádné léky, zejména antibiotika, by neměly být užívány bez jmenování.

K překonání kašle, bude dítě předepsané sirupy a odvarů (lékořice kořenový sirup, stoptussin, sběr hrudníku), kloktání, inhalace s bylinkami a éterickými oleji, teplé, nejlépe alkalické, pití. Pomáhá čaju s kalíškem, malinou, lípou, horkým mlékem s medem. Pokud je dítě velmi malé, kloktání nebude fungovat. V tomto případě je nutné dát dítě teplý bylinný čaj, a čím častěji, tím lépe. Také se doporučuje užívat třikrát denně vitamíny A a C, které zvyšují imunitu.

Kromě toho jsou při léčbě tracheitidy předepsány antivirové, aerosolové přípravky.

Při tracheitidě si otřete hruď dítěte balzámem „Asterisk“ nebo „Doctor IOM“. Postup by měl být prováděn dvakrát denně. Jeden z tření se nejlépe provádí v noci.

Tření může být prováděno denně, počínaje prvními dny onemocnění a inhalace, které budou diskutovány dále, jsou používány ne dříve než třetí den od nástupu onemocnění.

Parní inhalace je velmi účinný způsob, jak bojovat proti tracheitidě. Ale pokud je dítě velmi malé, pak klasická inhalace nebude fungovat. V tomto případě můžete najít cestu ven: dát pánev s vodou a další komponenty na plyn, zavřete dveře do kuchyně, vzít dítě do náruče a stát s ním po dobu 10 minut v blízkosti vařící vývar. Pokud je dítě starší než dva roky, můžete provést klasickou inhalaci.

Zde je několik možností pro jejich složení:

1. Vdechování medu je velmi účinné a podporuje regeneraci v nejkratším možném čase. Pro jeho přípravu 10 gr. květový med, rozpusťte ho ve vodě, přidejte 5 ml. chlorid vápenatý. Směs musí být zahřívána ve vodní lázni. S těmito výpary musí dítě dýchat nejméně 7 minut.

2. Jod + eukalypt. Pro tuto možnost potřebujete pět sklenic vody, 25 kapek jódu, dvě polévkové lžíce listů eukalyptu nebo šalvějových bylin. Můžete přidat jednu čajovou lžičku anýzového oleje. Doba inhalace, stejně jako v předchozím případě, je asi 5-7 minut.

3. Vdechnutí čajovníku. Vezměte šálek horké vody a přidejte 5 kapek oleje tea tree. Zeptejte se svého dítěte, aby dýchalo nad párou.

Pro léčbu tracheitidy se úspěšně používají zahřívací obklady, které by měly být aplikovány na oblast hrudní kosti a mezi lopatky, stejně jako na koupání v lázních.

Mezi jinými aktivitami, které jsou prováděny s cílem snížit nemoc a urychlit zotavení, můžeme rozlišovat:

- časté mokré čištění;

- Zvlhčování vzduchu (suché sliznice zasychá a stav zhoršuje). K tomu můžete použít zvlhčovač.

Kromě toho můžete použít noční lampu. Kromě osvětlení je toto zařízení také schopno příznivě ovlivnit vnitřní klima.

Při chronické tracheitidě není neobvyklé, že se doporučuje klimatická léčba, tj. Léčba v sanatoriích, na moři, s maximální expozicí čerstvému ​​vzduchu.

Tracheitida během těhotenství

Během těhotenství je tělo ženy oslabeno a náchylné k infekcím a virům, a proto mají často zánět tracheální sliznice. Příznaky tracheitidy u těhotných žen jsou stejné jako u všech lidí, ale léčba se vyznačuje délkou trvání a složitostí v důsledku omezeného užívání drog.

Tracheitida u těhotných žen je nebezpečná, protože od nastávající matky může být virus nebo infekce přenášena placentou na dítě. Launched tracheitis může ohrozit zdraví nenarozeného dítěte a komplikovat porod. Charakterem tohoto onemocnění u těhotných žen je, že často vede k bronchitidě způsobené „opomenutím“ onemocnění z průdušnice do průdušek. Aby se zabránilo této tracheitidě by měla být diagnostikována a léčena včas.

Tracheitida během těhotenství je také nebezpečná vzhledem k tomu, že při silném kašli je přední stěna břicha napjatá, což je pro těhotnou ženu nežádoucí, takže tracheitida musí být léčena a kašel by měl být méně intenzivní a bolestivý.

Léčba tracheitidy během těhotenství

Je to důležité! S příznaky tracheitidy během těhotenství se ujistěte, že se poraďte s lékařem a neošetřete sami, abyste nepoškodili své vlastní ani zdraví nenarozeného dítěte!

Když těhotné ženy mají respirační infekce, zejména tracheitida, je v prvních dnech zapotřebí více odpočinku. Doporučuje se časté větrání místnosti, aby se mokré čištění provádělo dvakrát denně. Na začátku nemoci je dovoleno užívat antivirotika na bázi interferonu.

Při léčbě tracheitidy mají léky velký význam, což odlehčuje kašel To je jeden z hlavních a bolestivých příznaků tracheitidy. Aby se snížila intenzita kašle, podávají se páry nebo ultrazvukové inhalace fyziologickým roztokem, sodou, minerální vodou, česnekem nebo cibulí.

Zpravidla je to předepsáno teplé a často pít (mléko se sodou nebo borjomi, horký čaj s medem nebo citronem, limetkou a dalšími čaji, ovocné nápoje, kompoty, mléko). Ve stravě by měly převažovat mléčné výrobky.

Existuje však potřeba jmenovat drogy vykašlávání, které mohou zkapalnit sputum a usnadnit jeho vylučování.

Expektoranty používané pro těhotné ženy lze rozdělit do dvou skupin:

- přípravky reflexního působení, tzv. sekretomotorické látky (hydrogenuhličitan sodný, chlorid amonný, jodid sodný, termopis, ipecac, terpinehydrát). Z těchto léků se doporučuje užívat směs termopsis, protože v žádném stadiu těhotenství nezpůsobuje žádné vedlejší účinky;

- mukolytika. Tyto produkty zahrnují Ambroxol (Trisolvin, Ambrosan), bromhexin (Mukodeks, Flegamin, Bisolvon).

Vysoké teploty u těhotných žen jsou redukovány fyzikálními metodami (otírání vlhkou houbou, chladnou sprchou, chladem na velkých nádobách), v případě jejich neúčinnosti je povoleno použití paracetamolu.

Od tradiční medicíny k potlačení kašle, se doporučuje použít odvar z kořene alteynogo.

Antibakteriální léčiva v léčbě tohoto onemocnění se nedoporučují pro těhotné ženy. Nicméně, oni mohou být předepsáni jestliže tam je hnisavý sputum. Proto se v prvním trimestru obvykle předepisují semisyntetické peniciliny, jako například "Amoxicilin". Od začátku druhého trimestru jsou předepsány makrolidy (Vilprafen, Azithromycin, Rovamycin) a cefalosporiny (Cefuroxime, Kefzol).

Celkový stav je zmírněn především symptomatickými prostředky. Když se provádí nazální kongesce, nosní výplach se provádí roztokem soli nebo mořské soli. V případě nepříjemných pocitů v krku - kloktání bylin (heřmánek, šalvěj, dubová kůra).

Prevence tracheitidy

Prevence akutní i chronické tracheitidy je zaměřena na včasné odstranění příčin tracheitidy, posílení těla, zejména těch, které jsou náchylné k akutním onemocněním horních cest dýchacích.

Velice důležité je vytvrzování těla, snižování znečištění prachu a vzduchu (používání čističů vzduchu).

Snažte se vyhnout jak aktivnímu, tak pasivnímu kouření.

Navíc neumožňují prodlouženou hypotermii.

Udržujte čistou a základní hygienu doma.

Snažte se chodit více na čerstvý vzduch a aktivně trávit volný čas.

Jíst bohaté na vitamíny. Mimochodem, můžete také vařit jídlo ve dvojitém kotle. Tímto způsobem přípravy nejméně ztrácí množství vitamínů.

Kteří lékaři by měli být konzultováni, pokud máte tracheitidu?

Tracheitida - video

Diskutujte o tracheitidě na fóru

Tagy: průdušnice, ORL onemocnění, tracheitida léčba, průdušnice u dětí, příznaky průdušnice, akutní průdušnice, tracheitida drogy, tracheitida Komorowski, tracheitida národní zacházení, chronickou průdušnice, antibiotika pro průdušnice, inhalační průdušnice, průdušnice během těhotenství, známky průdušnice, průdušnice onemocnění, pulmonologie, otolaryngologie

Tracheitida - příčiny, příznaky, příznaky a léčba u dospělých

Tracheitida je klinický syndrom charakterizovaný zánětlivými změnami v tracheální sliznici, která je projevem respiračních infekcí, vyskytujících se jak akutně, tak chronicky. Stejně jako respirační infekce je tracheitida nejčastější v období podzimu, zimy a jara.

Nemoc se zpravidla projevuje jako nezávislé onemocnění, ale vyvíjí se na pozadí jiných virových infekcí. Co je to nemoc, jaké jsou první příznaky a příznaky, stejně jako způsob, jak léčit tracheitidu u dospělých, zvažte další.

Co je tracheitida?

Tracheitida je zánětlivý proces v tracheální sliznici. Tracheitida u dospělých se zřídka odehrává izolovaně, nejčastěji se spojuje s rýmou, faryngitidou, laryngitidou, bronchitidou, tvorbou tracheitidy rhinopharyngitis, laryngotracheitidy, tracheobronchitidy.

Jak dlouho nemoc vydrží? Doba nemoci a doba zotavení vždy závisí na formě zánětlivého procesu, který může být jak akutní, tak chronický, tj. Vleklý. Navíc stav pacientovy imunity ovlivňuje, jak dlouho trvá tracheitida, čím aktivněji tělo bojuje s tracheitidou, tím rychleji dojde k zotavení.

Prognóza pro včasnou léčbu je příznivá, doba trvání onemocnění se pohybuje od 7 do 14 dnů.

V závislosti na etiologickém faktoru tracheitidy je:

 • Infekční:
 • bakteriální;
 • virové;
 • smíšené nebo bakteriální viry.
 • Alergické.
 • Infekční alergie.

V závislosti na kombinaci s jinými chorobami (nejčastější formy):

 • Rinofaringotracheitida - zánět sliznice nosu, krku a průdušnice;
 • laryngotracheitida - zánět hrtanu a průdušnice;
 • tracheobronchitida - zánět sliznice průdušnice a průdušek.

Průběh onemocnění může být:

Akutní tracheitida

Vyskytuje se častěji, s průběhem a symptomy, které se podobají běžnému akutnímu respiračnímu onemocnění. Akutní tracheitida se vyskytuje náhle a má krátké trvání (v průměru 2 týdny). Během přechodu na chronickou formu jsou pozorovány periodické exacerbace, které se střídají s obdobími remise.

Chronická tracheitida

Chronická tracheitida může být důsledkem akutní tracheitidy a dalších chronických zánětlivých procesů (zánět nosních dutin, nosohltanu). Faktory, které přispívají k:

 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • silný pokles imunity;
 • pracovní rizika a nepříznivé ekologie;
 • plicní emfyzém;
 • onemocnění srdce a ledvin;
 • chronická rýma, sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin, například čelistní dutiny - sinusitida).

Při hypertrofické tracheitidě se cévy rozšiřují a sliznice bobtná. Hlenové sekrece se stávají intenzivními, objevuje se hnisavé sputum.

Atrofická chronická tracheitida způsobuje ztenčení sliznice. Stává se šedou, hladkou a lesklou, může být pokryta malými krustami a způsobit silný kašel. Často dochází k atrofické tracheitidě spolu s atrofií sliznice dýchacího traktu, která se nachází výše.

Důvody

Příčinou tracheitidy je stejná infekce, která způsobuje rýmu, faryngitidu a laryngitidu: stafylokoky, streptokoky atd. V případě nedostatečné léčby (nebo jejího nedostatku) se může zánětlivý proces rozšířit do průdušnice a způsobit tracheitidu.

Některé faktory mohou vyvolat rozvoj tracheitidy:

 • dlouhodobě ve vlhké, špatně vytápěné místnosti;
 • dýchání v chladném, příliš suchém nebo vlhkém vzduchu;
 • podráždění dýchacích cest toxickými výpary nebo plyny;
 • infekční, kontaktní, potravinové a jiné alergeny;
 • hypothermie;
 • kouř při kouření;
 • zvýšená prašnost vzduchu.

Alergická tracheitida je alergická reakce, která se vyvíjí v reakci na inhalaci různých alergenů:

 • domácí, průmyslový nebo knihovní prach,
 • rostlinný pyl,
 • mikročástice zvířecích chlupů,
 • chemických sloučenin
 • obsaženy ve vzduchu průmyslových prostor chemického, farmaceutického a parfémového průmyslu.

Příznaky tracheitidy

Vedoucím znakem akutního zánětu průdušnice je hackující kašel, horší v noci a ráno. Za prvé, on suché "štěkání", v následujícím s uvolněním husté sputum. S kašlem fit, člověk začne cítit bolest v hrudníku a krku, což způsobuje problémy s dýchacími pohyby. V tomto patologickém stavu se dýchání stává mělkým a rychlým.

Kromě toho je celkový stav pacienta znatelně horší:

 • vzrůstá tělesná teplota
 • je zde zvýšená slabost a ospalost
 • pacient se rychle unaví
 • lymfatické uzliny se mohou zvýšit.
 • vysoká tělesná teplota (asi 380 ° C);
 • celková slabost těla;
 • zvýšená únava s minimální fyzickou námahou;
 • bolest na hrudi a mezi lopatkami při kašli;
 • dušnost;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost;
 • pálení a bolest v krku;
 • mírné zvýšení krčních lymfatických uzlin;
 • chrapot;
 • sípání v plicích;
 • těžký výtok z nosu;
 • šedavá kůže v důsledku zhoršeného respiračního procesu;
 • pocení;
 • nedostatek chuti k jídlu.
 • Ukázalo se, že hlavní změny v sliznici hrdla. To nabobtná, stane se edematous, cévy jsou rozšířené.
 • Možná, že nahromadění hnisavého nebo slizničního obsahu, který vysychá, způsobuje obtížné oddělení kůry.

Akutní paroxyzmální kašel je charakteristický pro zánět hrtanu, průdušnice, průdušek a plic. Jakýkoliv zánětlivý proces v dýchací trubici je zpočátku charakterizován suchým kašlem. Tento stav je způsoben mírnou sekrecí sputa během podráždění nervových receptorů průdušek, průdušnice, hrtanu. Hleny neodcházejí sami, protože jsou tvořeny v malých množstvích.

S přítomností průvodní tracheitidy faryngitida nebo laryngitida se pacienti stěžují na:

 • pocit pálení
 • lechtat,
 • suchost
 • lechtání a další nepohodlí v krku.

Komplikace

Jednou z komplikací tracheitidy jsou změny a novotvary endotracheální povahy. Mohou být benigní i maligní a mohou se vyskytovat v důsledku stálého vlivu zánětlivého procesu a změn tracheální sliznice.

 • bronchitida;
 • pneumonie;
 • bronchiální astma;
 • emfyzém;
 • tracheobronchitis;
 • bronchiolitis;
 • bronchopneumonie;
 • vývoj endobronchiálních nádorů.

Diagnostika

Pokud se vyskytnou známky zánětu dýchacího traktu, měli byste se obrátit na místního lékaře, který po fyzickém vyšetření jistě doporučí návštěvu otolaryngologa. Diagnóza tracheitidy je stanovena na základě klinických a epidemiologických údajů.

Tracheitida je obvykle diagnostikována rychle, ale v některých případech (např. Pokud pacient požádal o lékařskou pomoc pozdě, když nemoc progreduje aktivně), může být zapotřebí další vyšetření. To zahrnuje postupy:

 • radiografie hrudních orgánů - lékaři tak vylučují pneumonii;
 • spirografie - je hodnocena průchodnost dýchacích cest a je vyloučeno chronické obstrukční plicní onemocnění nebo bronchiální astma;
 • laboratorní vyšetření sputa - tento postup je nezbytný k identifikaci původce onemocnění, pokud se plánuje předepsat antibakteriální léčiva (antibiotika).

Léčba tracheitidy

Střední, mírné formy patologie, které jsou kombinovány s jinými příznaky respirační infekce, jsou léčeny doma (ambulantně).

 • identifikace a eliminace etiologického faktoru - alergenu, virů, bakterií;
 • zastavení symptomů nemoci;
 • prevenci vzniku komplikací nebo přechodu na chronickou formu.

Největšího účinku při léčení drog u dospělých lze dosáhnout pomocí léků vyráběných ve formě aerosolů. Tato forma léků umožňuje proniknout do všech oddělení průdušnice a průduškového stromu.

 • V případě bakteriální tracheitidy se používají antibiotika (amoxicilin, ceftrioxon, azithromycin),
 • virové antivirotika (proteflazid, umifenovir, interferonové přípravky),
 • s alergiemi - antialergické léky (loratadin, dezoloratadin, hifenadin).
 • Používají se expektorantní léky (kořen althea, podběl, teploměr) a mukolytika (acetylcystein, bromhexin).

Antibiotika jsou předepsána pro prokázané bakteriální infekce. Pro dosažení výsledků bakteriálního očkování bude trvat 1-2 týdny. Během tohoto období by měla být léčena tracheitida. Předpokládejme, že bakteriální infekce může být založena na zvýšení počtu leukocytů v krvi a udržení vysoké teploty po dobu delší než 3 dny.

Největšího účinku při provádění lékové léčby lze dosáhnout pomocí léků vyráběných ve formě aerosolů. Tato forma léků umožňuje proniknout do všech oddělení průdušnice a průduškového stromu.

Během celého průběhu léčby se doporučuje jemná chemická, mechanická dieta (tuk, kořeněná, smažená), vyloučeny jsou pouze teplé nápoje a pití velkého množství. K hrudníku je připevněna hořčičná omítka, místnost je pravidelně větrána a provádí se mokré čištění.

Jak léčit chronickou tracheitidu?

Chronická tracheitida u dospělých je léčena mnohem déle než její akutní forma. Důvodem je skutečnost, že léčba chronické tracheitidy je zaměřena nejen na odstranění příznaků kašle, ale také na léčbu komplikací, jako je faryngitida, bronchitida. Chronická forma onemocnění má nejčastěji bakteriální etiologii, resp. Vykazuje antibakteriální terapii.

 • Při přidělování mukopurulentního sputa se používají širokospektrální antibiotika: ampicilin, doxycyklin.
 • Používají se inhalace fytoncidů: cibule, česnek a chlorofyllipt.
 • Z vykašlávacích léků se používá hojný alkalický nápoj, 3% roztok jodidu draselného, ​​odvarů a nálevů Althea a termoplastů.
 • stresové situace;
 • fyzická aktivita;
 • kouření;
 • používání alkoholických nápojů.

Jak léčit lidové léky tracheitidy

Tradiční medicína nabízí mnoho účinných způsobů, jak bojovat proti onemocněním dýchacího ústrojí, ale dříve, než je začnete používat, doporučujeme poradit se s odborníkem.

 1. Kloktání může být infuze cibulí. 2 lžíce lusku nalít dvě sklenice vařící vody, trvat 2-4 hodiny v termosce a několikrát denně kloktat s plnou hrdlo.
 2. Chcete-li provést inhalaci s tracheitidou, můžete použít minerální vodu, ale pouze alkalické. Díky ošetření s jejich pomocí je možné navlhčit sliznici dýchacích cest a rychle odstranit nahromaděné sputum.
 3. Koupelová koupel nohou. K tomu stačí nalít suchou hořčici do ponožek (v prášku) a dát je na nohy.
 4. Alergická tracheitida, tradiční medicína doporučuje léčbu infuzí listů a ovoce ostružin. Pro tuto 2 lžíce. Já smíchejte 500 ml. vařící vodou a nechte stát 1 hodinu. Namísto čaje vypijte namočený roztok.
 5. Vezměte 1 lžíce: med, hořčičný prášek, rostlinný olej. Smíchejte to. Zahřívejte ve vodní lázni. Přidejte 1,5 lžíce vodky. Zabalte do tenká a proveďte komprimaci. Nechte přes noc.
 6. Kořen lékořice pomáhá s tracheitidou. Lék má výraznou vykašlávací a antitusickou vlastnost. Snižuje počet útoků, ale činí je efektivnějšími. Sirup z kořenů lékořice patří k nejúčinnějším prostředkům rostlinného původu.

Prevence

Prevence akutní i chronické tracheitidy je zaměřena na včasné odstranění příčin tracheitidy, posílení těla, zejména těch, které jsou náchylné k akutním onemocněním horních cest dýchacích.

 • Vyhněte se podchlazení, velké setkání lidí v období podzim-zima-jaro.
 • Zdravý životní styl (dobrá výživa, procházky na čerstvém vzduchu, sport, vitamíny), boj proti špatným návykům.
 • Kalení těla během zdravotního období (otírání, doutání studenou vodou).
 • Včasná léčba akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi může v některých případech zabránit vzniku tracheitidy.
 • Včasná léčba chronických ložisek infekcí a souvisejících onemocnění.

Správná výživa, zdravý životní styl, pozorný přístup ke svému zdraví pomůže vyhnout se výskytu takových onemocnění, jako je tracheitida. Symptomy a léčbu tohoto onemocnění může stanovit pouze odborník.

Tracheitida Příčiny, příznaky, diagnostika a léčba onemocnění. Prevence a efektivní léčba tracheitidy u dětí a dospělých.

Stránky poskytují základní informace. Pod dohledem svědomitého lékaře je možná adekvátní diagnostika a léčba onemocnění.

Tracheitida je zánětlivé onemocnění průdušnice. Může se vyvíjet nezávisle nebo na pozadí zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích: laryngitida (zánět hrtanu), faryngitida (zánět hltanu), rýma (zánět nosní sliznice).

Anatomové se týkají průdušnice dolního dýchacího traktu. Ale na klinice av Mezinárodní klasifikaci nemocí (ICD) je tracheitida obvykle považována za onemocnění horních cest dýchacích. Jeho léčba zahrnovala otolaryngology (ORL lékaři).

Stejně jako respirační infekce je tracheitida nejčastější v období podzimu, zimy a jara.

Anatomické rysy průdušnice

Průdušnice je orgán, který je dutá trubka, která začíná od hrtanu na úrovni 6–7 krčního obratle a končí větvením do hlavních průdušek na úrovni 4–5 hrudních obratlů. Celková délka u dospělého je 10-15 cm.

Základ průdušnice - 16 - 20 chrupavky, mající formu odemknutých kroužků. Jsou to souvisle propojené vazy a svaly.

Místo dělení průdušnice do dvou hlavních průdušek se nazývá bifurkace. Pravý hlavní průdušek je kratší a širší než levý, pohybuje se více vertikálně od průdušnice. To je způsobeno umístěním plic a srdce v hrudníku.

Anatomicky je trachea rozdělena do dvou částí:

 • krční - horní část, průdušnice, která se odchyluje od hrtanu a nachází se v krku;
 • hrudník - spodní část uvnitř hrudníku.
V přední části aorty se nachází štítná žláza (u dětí je to také brzlík), aortální oblouk. Nachází se za jícnem. Otevřené části tracheálních prstenců jsou otočeny jen dozadu, takže jídlo může volně procházet.
Vnitřní povrch průdušnice je lemován sliznicí. S rozvojem zánětlivého procesu nabobtnává.

Příčiny tracheitidy

Ve většině případů je tracheitida výhradně infekční. Rozvíjí se na pozadí bronchitidy, rýmy, faryngitidy, laryngitidy. To je, on často se připojí k obyčejnému nachlazení. A to je způsobeno stejnými patogeny jako "vinnými" v základním onemocnění.

Další příčiny tracheitidy:

 • Hypotermie Při nízkých teplotách dochází k vazospazmu sliznice dýchacích cest. V důsledku toho jsou porušeny obranné mechanismy. Podmíněně patogenní mikroorganismy jsou aktivovány: jsou neustále na sliznici a nemohou způsobit onemocnění normálně, ale stávají se patogenními, když se tělo „uvolní“.
 • Imunitní oslabení. To může být způsobeno častými a dlouhodobými infekcemi, vážnými nemocemi, hladem, beri-beri a jinými příčinami. V případě výrazných poruch se může tracheitida proměnit v bronchitidu a pneumonii - pneumonii.
 • Alergické reakce. Alergie mohou také vést k zánětlivým procesům v tracheální sliznici. Alergické reakce mohou být následkem alergií na potraviny (u dětí), dědičné predispozice, kontaktu s různými chemikáliemi, dlouhodobých infekcí atd.
 • Průdušnice cizího tělesa. Když se cizí předmět dostane do průdušnice, na sliznici se vyvíjí lokální zánět. Tělo se snaží dostat cizí tělo ven.
 • Kouření Tabákový kouř je silný respirační dráždivý prostředek. Obecně platí, že kouření tabáku zvyšuje náchylnost k infekcím dýchacích cest.
 • Užívání alkoholu. Ethylalkohol potlačuje imunitní systém, zejména pokud je konzumován ve velkém množství. Pokud člověk trpí alkoholismem, pak často nastává situace, kdy se během zvracení obsah žaludku dostane do dýchacího traktu, což způsobuje zánět sliznice.
 • Znečištění ovzduší. Páry, prach, aerosoly různých chemikálií mají škodlivý vliv na dýchací cesty. Způsobují podráždění sliznice průdušnice a průdušek a způsobují zánět a alergické reakce. Tato pracovní rizika jsou přítomna v mnoha podnicích a laboratořích.
 • Nemoci jiných orgánů. Často se tracheitida vyskytuje na pozadí onemocnění srdce a ledvin (je narušena dodávka krve a kyslíku do plic a dýchacích cest), emfyzém (otoky) plic (dochází k ventilaci).

Tracheitida

Tracheitida je zánětlivé onemocnění průdušnice, často infekční. Tracheitida je doprovázena paroxyzmálním kašlem suché povahy nebo uvolňováním tlustého hlenu nebo mukopurulentního sputa a bolestivých pocitů za hrudní kostí během a po kašli. Diagnostika tracheitidy zahrnuje klinický krevní test, laryngotracheoskopii, bakteriologické vyšetření sputu a hltanu, radiografii plic, konzultaci specialisty na TB, alergologa a pulmonologa. Léčba se provádí pomocí etiotropních léků (antibakteriálních, antivirových, antialergických), mukolytik, expektorančních nebo antitusických léčiv, metod fyzioterapie.

Tracheitida

Jako nezávislá nemoc je tracheitida poměrně vzácná. Ve většině případů se jedná o kombinovanou lézi dýchacího traktu s rozvojem laryngotracheitidy nebo tracheobronchitidy. Tracheitida navíc často předchází nebo je doprovázena rýmou a faryngitidou. Alergická povaha tracheitidy se obvykle vyvíjí ve spojení s alergickou konjunktivitidou a alergickou rýmou.

Příčiny tracheitidy

Tracheitida infekční geneze nastane, když viry nebo bakterie v inhalovaném vzduchu vstoupí do těla. Protože většina patogenů infekcí dýchacích cest je ve vnějším prostředí nestabilní, může se infekce vyskytnout pouze přímým kontaktem s pacientem. Možná, že rozvoj tracheitidy na pozadí chřipky, parainfluenza, zarděnka, spalničky, šarlatová horečka, plané neštovice. Bakteriální tracheitida může způsobit pneumokoky, stafylokoky, chřipkové bacily, streptokoky. Bakteriální tracheitida se však nejčastěji vyskytuje, když jsou v dýchacích cestách aktivovány patogenní vlastnosti podmíněně patogenní flóry.

K faktorům přispívajícím k rozvoji tracheitidy patří: obsah prachu vdechovaného vzduchu, tabákový kouř, nepříznivé klimatické podmínky: příliš horký nebo studený, vlhký nebo suchý vzduch. Normálně inhalovaný vzduch nejprve prochází nosem, kde se ohřívá a zvlhčuje. Velké částice prachu jsou uloženy v nosní dutině, které jsou pak odstraněny z těla působením slizničních epiteliálních řas nebo v procesu kýchání. Porušení tohoto mechanismu se vyskytuje u onemocnění, která způsobují potíže s nosním dýcháním: rýmou, sinusitidou, Choanovou atresií, adenoidy, nádory nebo cizím tělem nosu, zakřivením nosní přepážky. V důsledku toho vdechovaný vzduch okamžitě vstoupí do hrtanu a průdušnice a může způsobit jejich podchlazení nebo podráždění, což vyvolá rozvoj tracheitidy.

Vedoucí ke vzniku infekční tracheitidy je oslabený stav mikroorganismu, který lze pozorovat za přítomnosti chronických infekčních ložisek (angína, periodontitida, sinusitida, chronická otitis, adenoidy), stavy imunodeficience (infekce HIV, účinky radiace nebo chemoterapie), chronické infekce (tuberkulóza, syfilis) a somatické nemoci (chronická hepatitida, cirhóza, žaludeční vřed, ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, revmatismus, chronické selhání ledvin, diabetes mellitus).

Alergická tracheitida je alergická reakce, která se vyvíjí v reakci na inhalaci různých alergenů: domácí, průmyslový nebo knihovní prach, pyl rostlin, mikročástice zvířecích chlupů, chemické sloučeniny obsažené ve vzduchu průmyslových prostor chemického, farmaceutického a parfémového průmyslu. Alergická tracheitida se může objevit na pozadí infekčního onemocnění, které je výsledkem alergické reakce na mikrobiální antigeny. V takových případech se tracheitida nazývá infekční alergie.

Klasifikace tracheitidy

V klinické otolaryngologii se rozlišují infekční, alergická a infekční alergická tracheitida. Infekční tracheitida se dále dělí na bakteriální, virové a bakteriální viry (smíšené).

Tracheitida je povahou předmětu klasifikována jako akutní a chronická. Akutní tracheitida se vyskytuje náhle a má krátké trvání (v průměru 2 týdny). Během přechodu na chronickou formu jsou pozorovány periodické exacerbace, které se střídají s obdobími remise. Chronická tracheitida vede k morfologickým změnám v tracheální sliznici, která může být hypertrofická nebo atrofická.

Příznaky tracheitidy

Hlavním příznakem tracheitidy je kašel. Na počátku svého vzhledu je v přírodě suchý, pak se uvolňuje husté hlenové sputum. Pro tracheitidu, typický paroxyzmální nástup bolestivého kašle po hlubokém dechu, během pláče, pláče nebo smíchu. Útok kašle je doprovázen bolestí na hrudi a končí oddělením malého množství sputa. Sternum může přetrvávat po určité době po kašli. Po několika dnech od začátku tracheitidy se množství sputa zvyšuje, jeho konzistence se stává tekutější. Při bakteriální nebo virové bakteriální tracheitidě se sputum často stává hnisavým.

Při nástupu tracheitidy může dojít ke zvýšení tělesné teploty na febrilní čísla, ale subfebrile je častější. Ve večerních hodinách se vyznačuje mírným zvýšením teploty, do konce dne je pocit únavy. Příznaky intoxikace nejsou výrazné. Vyčerpávající přetrvávající kašel dává pacientovi značné nepohodlí, které vyvolává podrážděnost, bolesti hlavy a poruchy spánku.

S přítomností průvodní tracheitidy faryngitidy nebo laryngitidy pacienti si stěžují na pálení, poškrábání, sucho, lechtání a další nepohodlí v krku. Zvýšení cervikálních lymfatických uzlin je možné v důsledku rozvoje reaktivní lymfadenitidy v nich. Perkuse a auskultura plic u pacientů s tracheitidou nemusí odhalit žádné patologické abnormality. V některých případech se jedná o difúzní suché rales, obvykle slyšitelné v oblasti bifurkace průdušnice.

U pacientů s chronickou tracheitidou je kašel trvalý. Zvýšený kašel je pozorován v noci a po spánku, během dne může být kašel prakticky chybí. V případě hypertrofické formy chronické tracheitidy je kašel doprovázen uvolněním sputa, v případě atrofie dochází k suchému paroxyzmálnímu kašli způsobenému podrážděním tracheální sliznice, na které se hromadí kůry. Exacerbace chronické tracheitidy je charakterizována zvýšeným kašlem, opakovaným záchvatem vyčerpávajícího kašle, ke kterému dochází během dne, nízkým stupněm horečky.

Když alergická tracheitida vyslovila nepohodlí za hrudní kostí a v krku. Kašel paroxyzmální tvrdohlavý a bolestivý, doprovázený intenzivní bolestí za hrudní kostí. Ve výšce kašle se u dětí mohou objevit zvracení. S perkuse a auskultací plic často chybí patologické změny. Alergická tracheitida je zpravidla doprovázena příznaky alergické rýmy, alergické keratitidy a konjunktivitidy.

Komplikace tracheitidy

Při tracheitidě infekční etiologie vede šíření zánětlivého procesu do dýchacího traktu k vzniku broncho-plicních komplikací: bronchitida a pneumonie. Častější jsou tracheobronchitida a bronchopneumonie. Zapojení do infekčního procesu bronchiálního stromu je indikováno vyšší tělesnou teplotou, zvýšeným kašlem, výskytem tvrdého dýchání v plicích a difúzním suchým a vlhkým velkým a středně velkým sípáním. S rozvojem pneumonie dochází ke zhoršení celkového stavu pacienta s tracheitidou a zhoršení příznaků intoxikace, při kašli a dýchání se může objevit bolest na hrudi. V plicích může být perkuse určována lokálním otupením zvuku, během auskultizace, oslabeného dýchání, crepitusu a vlhkého jemného sípání.

Konstantní zánět a morfologické změny sliznice při chronické tracheitidě mohou způsobit výskyt endotracheálních nádorů, jak benigních, tak maligních. Při dlouhodobém vystavení alergenům může být alergická tracheitida komplikována rozvojem alergické bronchitidy a jejím přechodem na bronchiální astma, doprovázená krátkým dechem s obtížemi s dýcháním a záchvaty astmatu.

Diagnostika tracheitidy

Zpravidla se pacienti s tracheitidou obracejí k terapeutovi. Konzultace s otolaryngologem je však nezbytná k objasnění diagnózy a povahy zánětlivých změn (zejména u chronické tracheitidy). Pacientovi je také předepsána klinická analýza krve, laryngotracheoskopie, výtěry z hltanu a nosu s následným bakteriologickým vyšetřením, sputum bakposev a jeho analýza na CUB.

U pacientů s anamnézou indikací alergických onemocnění (pollinóza, ekzém, atopická dermatitida, alergická dermatitida) je patrný možný alergický charakter tracheitidy. K určení povahy tracheitidy lze použít klinický krevní test. V případě tracheitidy infekční geneze jsou v celkové analýze krve (leukocytóza, akcelerace ESR) zaznamenány zánětlivé změny, v případě alergické tracheitidy není zánětlivá krevní reakce příliš výrazná, je zaznamenán zvýšený počet eozinofilů. Pro konečné vyloučení nebo potvrzení alergické tracheitidy je nutné konzultovat alergika a provést testy alergie.

Laryngotracheoskopie při akutní tracheitidě odhaluje hyperémii a otoky tracheální sliznice, v některých případech (například s chřipkou) petechiální krvácení. Obrázek hypertrofické chronické tracheitidy zahrnuje cyanotické zbarvení sliznice a její výrazné zahuštění, díky čemuž není vizualizována hranice mezi jednotlivými tracheálními kruhy. Atrofická forma chronické tracheitidy je charakterizována světle růžovou barvou, suchostí a ztenčením sliznice, přítomností těžkých krust na stěnách průdušnice.

Pokud je pacient podezřelý z tuberkulózy, je odkázán na fionisty a pokud se objeví bronchopulmonální komplikace, je předán k pulmonologovi. Dále provádět rinoskopii, faryngoskopii, radiografii plic a vedlejších nosních dutin. Tracheitida musí být odlišena od bronchitidy, černého kašle, falešné zádi, záškrtu, tuberkulózy, rakoviny plic, cizího tělesa hrtanu a průdušnice.

Léčba tracheitidy

Nejprve se provádí etiotropická léčba tracheitidy. Antibiotika (amoxicilin, ceftriokson, azithromycin) se používají pro bakteriální tracheitidu, antivirotika (proteflazid, umifenovir, interferonové přípravky) se používají pro virové infekce a antialergické léky (loratadin, desoloratadin, hifenadin) pro alergická léčiva. Používají se expektorantní léky (kořen althea, podběl, teploměr) a mukolytika (acetylcystein, bromhexin). S bolestivým suchým kašlem můžete předepsat antitusika. Navíc je imunokorekční léčba indikována u pacientů s chronickou tracheitidou.

Inhalační terapie (alkalické a olejové inhalace), podávání léčivých roztoků do dýchacích cest nebulizátorem, spelioterapie, se osvědčila při tracheitidě. UHF a elektroforéza trachey, masáže a reflexoterapie jsou používány od fyzioterapeutických činidel.