Bolí v krku, bolí to polykat, není tam žádná teplota - důvody a co dělat?

Bolest v krku je jedním z nejčastějších příznaků jednoduché respirační virové choroby. A dost často není bolest v krku doprovázena horečkou. Bohužel, ne každý ví, jak si na samém začátku pomoci, aby se v budoucnu zabránilo zvyšování teploty.

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku a bolest polykat - hlavní důvody

Ve skutečnosti existuje celá řada nemocí, při kterých může krk zranit, ale nedochází ke zvýšení teploty.

Nejčastěji se to děje buď prostým chladem nebo s ARVI, kdy tělo bojuje proti infekcím a virům, které do něj spadly, což se mu daří docela dobře.

Existuje několik důvodů, proč může bolet v krku bolet:

 1. Virové infekce. Když se viry dostanou do těla, tělesná teplota se často nezvyšuje, takže ve většině případů je možné dělat s jednoduchými antivirotiky. V tomto případě není krk příliš zraněný, ale bolí ho polknout, jako by byl vložen nůž. Každý člověk má jiný práh bolesti, takže někteří říkají, že bolest není silná a tolerovatelná, zatímco jiní žádají, aby předepsali silná antibiotika, aby se na druhý den projevil účinek a bolest skončila.
 2. Podráždění sliznice hrdla. K tomu dochází nejčastěji během alergické reakce, která může způsobit otok sliznice a v důsledku těchto příznaků.
 3. Laryngitida, během které osoba může buď částečně nebo úplně zmizet hlas. Ve stejné době, na samém počátku vývoje nemoci, pacienti poznamenali, že cítili řeznou bolest, a pak hlas náhle zmizel.
 4. Přetížení hrtanových svalů. Někdy je taková přepětí plná nejen zhroucení hlasu, ale také rozvoje bolesti v krku, která je způsobena zvýšeným tónem.
 5. Trauma.

V závislosti na tom, co způsobilo bolest v krku, léčba bude záviset. To je důvod, proč byste se neměli zabývat samoléčbou a kupovat drahé léky ke zmírnění tohoto stavu.

Nejlepší je obrátit se na specialistu, který vybere správné léky a provede přesnou diagnózu.

Téměř každý ví, co je třeba udělat v prvních hodinách po bolení v krku. Zvláště pokud si je jistý, že se jedná o studenou nebo virovou infekci.

Je-li v tom důvod, pak je nutné:

 • Kloktadlo. K tomu, můžete si vzít odvar z heřmánku nebo roztoku sody. Soda roztok se snadno připravuje. Musíte si vzít jednu čajovou lžičku soli, jednu lžičku sody, nalít horkou vodu do sklenice, a pak přidat pár kapek jódu tam. Oplach se nejlépe provádí nejméně třikrát denně, aby byl účinek co nejpozitivnější.
 • Nastříkejte do krku spreje, jako je Hexoral nebo Tantum Verde.
 • Získat pastilky jako Lisobact nebo Strepsils. Nejen že změknou bolest v krku, ale mají také dezinfekční účinek.

V zásadě, během následujících dvou dnů, musí být bolest v krku buď pryč, nebo méně. Ale pokud se to nestane a bolest se stává silnější, pak je nejlepší obrátit se na odborníka, který vám poradí.

Chlad a bolest v krku

Bolí v krku chladem

Pokud je člověk dlouho v chladu nebo nebyl oblečen podle počasí, pak se zvyšuje pravděpodobnost jeho nemoci. A zpravidla se na podzim a na jaře prudce zvyšuje počet pacientů s banálním chladem.

Chlad začíná postupně. Na jednom místě se člověk cítí, že jeho nos se chvěje a že si podivným způsobem tahá hrdlo. Po určité době vzrůstá malátnost a přidává se k němu bolest v krku a úplné ucpání nosu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována eliminaci symptomů, zejména v případě nachlazení, protože není způsobena pronikáním mikroorganismů dovnitř, totiž hypotermií.

Proto se po správném přístupu po třech dnech osoba vrátí do normálu.

Virové infekce

V dospělosti virové infekce, i když pronikají do těla, ale mnohem méně často než u dětí. Během návštěvy v mateřské škole většina rodičů uvádí, že děti často onemocní a hrdlo je nejvíce znepokojující.

Když virus vstoupí do těla, je konfrontován s bariérou ve formě nosní dutiny a hrdla. A pokud virus byl schopen překonat bariéru v nose, pak pravděpodobnost, že se "usadit" v krku se zvyšuje.

Virová infekce, kromě bolesti v krku, je také doprovázena takovými zjevnými příznaky jako:

 1. Obecná malátnost, která se projevuje touhou člověka lehnout si, spát.
 2. Celé tělo bolí, někdy pacienti říkají, že doslova všechny bolesti svalů, to je nemožné pohybovat normálně.
 3. Únava.

V prvních hodinách a dnech jsou nejdůležitější tyto symptomy, a pokud hovoříme konkrétně o bolení v krku, pak se postupně vyvíjí.

Více informací o onemocněních krku naleznete ve videu:

Je-li bolest v krku, zejména když existuje přesné prohlášení, že se jedná o virus, je nutné:

 • Pijte co nejvíce vody, abyste odstranili všechny toxiny z těla.
 • Kloktejte co nejčastěji.
 • Stříkající drogy v krku.

V případě, že po třech dnech léčby se stav nezlepšil, ale pouze se zhoršil (teplota se objevila), je nutné okamžitě se poradit s lékařem.

Laryngitida

Bolest v krku s laryngitidou

S laryngitidou na samém počátku vývoje onemocnění pacienti zaznamenávají, že pociťují jakousi necitlivost, kompresi hrdla.

To bylo způsobeno nejsilnějším edémem. Kromě toho někteří uvedli, že zpočátku byla silná bolest, kvůli které bylo těžké mluvit, a po několika hodinách hlas buď úplně zmizel, nebo se stal chraptivým a sotva slyšitelným.

Jeden z rysů laryngitis, obzvláště u dospělých, je že tělesná teplota nestoupá, přes skutečnost, že hrtan je téměř zapálený.

To je způsobeno tím, že viry jsou uloženy v samotném hrdle, aniž by pronikaly dále.

Ale pokud je k laryngitidě přidána studená nebo nějaká bakteriální infekce, pak nebude žádný skok ze skoku.

V případě, že byla provedena diagnóza laryngitidy, je nutné:

 • Pít co nejvíce teplé a teplé vody (čaj), aby se uvolnil vazy ještě jednou, a také podporovat výtok hlenu.
 • Doporučuje se zdržet se mluvení alespoň pár dní. Většina lidí si myslí, že je možné hovořit šeptem, ve skutečnosti to ještě více zatěžuje vazy.
 • Používejte antibakteriální a antivirotika.
 • Vezměte antibiotika, ale pouze v případě, že otok je mnohem nižší.
 • Někteří lékaři doporučují, aby se během laryngitidy oteplily obklady, aby se hlen nahromadil na vazech rychleji.

Podráždění sliznice hrdla

Někdy může krk ublížit nejen proto, že se do těla dostal virus nebo nějaký druh infekce. Často je to prostě podráždění sliznice v důsledku působení alergenů.

Ti, kdo se poprvé setkají s takovým projevem, si mohou nejprve představit chlad. A ve skutečnosti jsou s ní alergie snadno zaměňovány, protože příznaky projevu mohou být podobné, ale léčba je v zásadě odlišná.

Tělo tedy může reagovat na následující:

 • Tabákový kouř Ve skutečnosti vnímají tabákový kouř pouze kuřáci a jejich těla.
 • Znečištěný nebo suchý vzduch. Obyvatelé velkých průmyslových měst si často stěžují na bolest v krku a bolest v krku, což je způsobeno neustálou přítomností chemických částic ve vzduchu. Pokud mluvíme o suchém vzduchu, pak často na samém začátku topné sezóny, mnoho lidí trpí bolestí v krku v důsledku elementárního sušení sliznice.
 • Produkty. Někdy se alergie na některé produkty nemusí projevovat svěděním a vyrážkami na kůži, ale vznikem bolesti a bolestí v krku. Tam jsou případy, kdy taková reakce u lidí byla na blackberry a meloun.
 • Květiny a pyl rostlin. Během období kvetení (jaro - léto) začínají pacienti trpící alergiemi období exacerbace, během které mají nejen nos, ale i bolest v krku.

Zpravidla, pokud je příčinou právě účinek alergenu, pak kromě bolesti v krku bude také slznost, silné svědění a rýma.

Pro zmírnění stavu je nutné:

 1. Naléhavě odstranit alergen. K tomu musíte buď jít na jiné místo, nebo přestat jíst produkt.
 2. Opláchněte nosní dutinu a opláchněte hrdlo fyziologickým roztokem, který odstraní dráždivé částice.
 3. Navlhčete vzduch. Optimální vlhkost je v tomto případě 60%.

Ne všichni lidé mohou rozlišit jednoduché podráždění sliznice od nemoci, a proto začnou stříkat spreje do krku, kapající vazokonstrikční kapky do nosu. Ale to všechno nepomůže.

Kdy navštívit lékaře

Lékařská pomoc pro bolest v krku

Navzdory skutečnosti, že mnoho lidí věří, že pokud máte bolesti v krku, ale tělesná teplota je normální, neměli byste jít k lékaři. To je jeden z nejhlubších mylných představ, protože člověk trpí ještě více.

Existují situace, kdy by se měl okamžitě odvolat odborník:

 • Pokud bolest v krku nezmizí během dvou dnů intenzivní léčby doma.
 • Pokud se bolest i přes léčbu stává silnější.
 • Pokud je bolest těžká a je těžké polykat nebo otevřít ústa.
 • Je-li bolest v krku doprovázena vyrážkou neznámého původu na těle, která nezmizí ani po užívání antihistaminik.
 • Pokud váš krk bolí neustále. To může znamenat přítomnost chronických onemocnění, jejichž léčba musí být věnována zvláštní pozornost.

Ve všech výše uvedených případech je nutné co nejdříve navštívit lékaře, aby zjistil skutečnou příčinu nemoci a předepsal léčbu.

Jeden z nejoblíbenějších dotazů ve vyhledávačích je "bolest v krku, bolí to polykat, není tam žádná teplota." Ne každý ví, co dělat v tomto případě. Ale ve skutečnosti, je lepší, aby se sami léčit a navštívit lékaře, který bude zkoumat hrdlo a psát potřebné léky.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co dělat, když bolí v krku, to bolí spolknout, a není teplota?

Zhoršení zdraví, když bolest v krku, bolí polykat, není teplota, říká, že je třeba terapeutických opatření. Lokalizace nepohodlí se někdy posouvá z hrtanu do chrámů. Pak každodenní činnosti - jíst a mluvit sami - způsobují značné nepohodlí. Stav otoků s bolestivými příznaky a chrapotem ovlivňuje náladu, kvalitu profesionální činnosti. Pouze odborník může určit, proč má konkrétní pacient mravenčení a bolest v krku, při zachování tělesné teploty na normální úrovni.

7 příčin bolesti v krku

Existuje několik příčin bolesti dýchacích cest bez zvýšení tělesné teploty:

 1. Jíst příliš horké nebo studené potraviny.
 2. Hypotermie
 3. Kouření
 4. Alergie.
 5. Pronikání patogenů do krve.
 6. Chemické popáleniny (vdechováním).
 7. Výkřik, hlasitý rozhovor, během kterého dochází k napětí hlasivek.

Zvláště nebezpečné, když se na pozadí bolesti, otoky vyvíjí. Stenóza lumen dýchacích cest je v rozporu s plným přívodem vzduchu do plic. Existují známky dušnosti. Klinické projevy rostou pomalu, zpočátku chrapot, krátké epizody udušení.

Chlad a bolest v krku

V počáteční fázi se pacient stěžuje na přetížení, chrapot, trvalé opotřebení. Pak je stav zhoršen bolestí, kašlem. Hypothermia, kontakt s nemocným předchází onemocnění. Zhoršená bolest hlavy, celková slabost, která se stává jedním z důvodů pro jmenování lůžka.

Zvětšené lymfatické uzliny jsou palpovány v oblasti dolní čelisti a krku. Celkové trvání onemocnění závisí na stavu imunitního systému. Při dodržování lékařských předpisů jsou však první zlepšení patrná po 3-4 dnech léčby.

ARVI, ORZ

Onemocnění je způsobeno viry vstupujícími do těla. Infekce tohoto typu se vyznačují určitými rozdíly:

 • bolest při polykání je jednostranná, v nepřítomnosti terapie v krátkém časovém období pokrývá obrovský povrch;
 • objem produkovaných slin se zvyšuje;
 • hlas se téměř okamžitě chraptí;
 • narušuje bolesti kostí, svalů;
 • stav je doprovázen pocitem slabosti.

Specialista předepisuje antivirovou léčbu navíc - imunomodulátory. Požadovaný odpočinek na lůžku, dostatek nápojů.

Laryngitida

K zánětu dochází v důsledku napětí hlasivek, inhalace suchého horkého vzduchu a používání silných alkoholických nápojů. Hlavním důvodem patologie je pronikání patogenní mikroflóry do dýchacích cest. Hlavním rysem laryngitidy je absence hypertermie s téměř úplným zánětem hrtanu. Viry jsou uloženy v horních dýchacích cestách, aniž by pronikaly dále.

Otok sliznice se vyskytuje v akutní nebo chronické formě (pokud nehledáte léčbu déle než 2 týdny). Stav je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Podráždění, pocit blokování dýchacích cest cizím tělesem.
 2. Bolest při polknutí.
 3. Obecná slabost, chrapot.
 4. Nadměrná suchost membrán ústní dutiny.
 5. Přetížení dýchacích cest.
 6. Hyperémie, výrazný edém hltanu.
 7. Kašel (v počáteční fázi je suchý, pak - se zvýšenou produkcí hlenu).
 8. Ve 3 případech z 5 je po kašli malé množství krve.

Je důležité, aby nedošlo k přehřátí, vyhnout se jíst horké nebo studené potraviny. Pro lehké, bezbolestné sputum, protivokashlevye drogy.

Podráždění sliznice hrdla

Následující faktory mohou způsobit lechtání:

 • Tabákový kouř (včetně tzv. Pasivních kuřáků).
 • Znečištěný okolní vzduch.
 • Vdechování žíravých pachů (aceton, barva).
 • Pyl květiny.

Obecná pohoda se nezhoršuje - symptomy se projevují lokálně. Při polykání se zhoršuje nepohodlí. Pacient si stěžuje na bolest, lechtání, podráždění. Hrudy v těle nejsou označeny.

Nemnoho poruch trávicího systému může také způsobit podráždění. Existují patologické stavy, při nichž dochází k refluxu potravinové hmoty přítomné v žaludku do hltanu, ústní dutiny. Klinický obraz je doprovázen pálením žáhy, definovaným jako refluxní ezofagitida. V tomto případě se gastroenterolog podílí na diagnostice a terapii.

Tonzilitida

Bolest bez hypertermie je charakteristická pro projev prodloužené tonzilitidy v remisi. Tonzily hltanu a palatinu zahrnují zánětlivý proces v důsledku dlouhodobého poškození lymfoidní tkáně infekcí.

Patologie je charakterizována následujícími příznaky:

 • zvětšené mandle, sliznice zarudlé, edematózní
 • pacient si stěžuje na nepohodlí při polykání
 • jeho hlas je chraplavý, objeví se další chlad

Současné poškození ucha je pozoruhodné, což je doprovázeno bolestí, poruchou sluchu. Dále se vyvíjejí následující příznaky - bolesti svalů a kloubů, slabost, pocit slabosti, apatie. V následném provedení diferenciální diagnostika se zubními problémy. Charakteristickým znakem tonzilitidy je výskyt hnijícího dechu.

Virová faryngitida

Příjem virů na sliznici hltanu způsobuje zánětlivý proces. Patologie je definována jako virová faryngitida. Doprovázena kongescí, bolestivostí, mírným otokem a téměř vždy zarudnutím.

Kdy navštívit lékaře

Hlavní indikace pro návštěvu specialisty:

 1. Nepohodlí přetrvává po dobu 3 dnů, při polykání se zhoršuje
 2. Pacient nemůže plně dýchat - je třeba přijmout další dech, aby se kompenzovalo množství vzduchu, které v plicích chybí.
 3. Hlas je chraptivý nebo výrazně zkreslený.
 4. Neschopnost mluvit 7 dní
 5. Na povrchu mandlí se zobrazuje hnisavý ložisko.
 6. Zvětšené submandibulární lymfatické uzliny

Doporučuje se navštívit lékaře ve všech případech zhoršení dýchacích cest. Zvláště - pokud se týkaly pouze bolesti a otoku, pak byl klinický obraz doplněn horečkou.

Který lékař bych měl kontaktovat?

Zpočátku byste měli kontaktovat terapeuta - specialista se obrátí na otolaryngologa. ORL lékař provede vyšetření, identifikuje příčinu patologie, předepíše potřebnou léčbu. Někdy je to potvrzeno vztahem bolesti dýchacích struktur a poruch trávení. Pak se gastroenterolog připojí ke kompilaci terapie.

Diagnostika a léčba

Vývoju nepříjemného procesu předchází několik faktorů. Je však důležité rozlišovat mezi bolestí v krku a uvnitř dýchacích cest. Diagnóza určí následnou terapeutickou taktiku. K vyloučení patologických stavů krku se řídí dobře známým pravidlem: bolestivé, oteklé hrdlo nelze povrchně prohmatat.

 1. Fluorografie
 2. Manometrie (k odstranění dysfunkce jícnu)
 3. Šmouh na definici mikroflóry
 4. Laboratorní vyšetření krve, moči
 5. Stanovení úrovně kyselosti v jícnu

Pro léčbu není nutná hospitalizace. Jmenování se provádí ambulantně (ale pouze v nepřítomnosti zvýšení tělesné teploty).

Zavedení diuretika snižuje edém - Furosemid, používá se Lasix.

 • Když je laryngitida naprosto kontraindikována. Cítí přetížení, snaží se vyslovit slova šepotem, ale toto zabarvení namáhá hlasivky ještě více. Pro zachování anatomických struktur je lepší se zdržet mluvení. Doporučuje se používat mentol - lízátka poskytují pocit chlazení, minimalizují bolest.
 • Když tonsillitis předepsané léky antibakteriální vlastnosti. Vyžaduje se opláchnutí hrdla teplým antiseptickým roztokem (například soda). Přítomnost hnisavých filmů nebo eroze na mandlích naznačuje potřebu jejich léčby. Proceduru provádí ORL lékař - používá pinzetu a gázovou část, několikrát složenou.
 • V případě alergických příhod má příznivý účinek Diazolin, Tavegil, Suprastin. Efektivně eliminuje edém, který obnovuje dýchání, zmírňuje přetížení. Tyto léky však způsobují ospalost a měly by být užívány výhradně jmenováním specialisty.
 • Neinfekční respirační poruchy účinně eliminují prostředky ve formě tablet. Jsou vyráběny na rostlinné bázi s obsahem enzymů nebo nesteroidních sloučenin protizánětlivých vlastností.
 • Expektorant, antihistaminikum, antibakteriální schopnost mít sirupy. Mohou být užívány pouze po zjištění vzniku nepohodlí uvnitř dýchacích cest.
 • Antibakteriální spreje eliminují patogenní mikroflóru a snižují riziko komplikací.

Pokud je poškození dýchacího ústrojí doprovázeno produkcí hlenu, je důležité dbát na jeho evakuaci. Pro aktivnější vypouštění sputu byste měli konzumovat až 2 litry teplého nápoje. Zvláště užitečné odvarů bylin (heřmánek, měsíček, máta) a mléka. Teplota nápoje by neměla být vysoká.

Kontaktováním specialisty se můžete dozvědět o příčinách zhoršení dýchacích cest, ošetření. Pomocí kompetentních schůzek je možné rychle odstranit nepříjemné symptomy, po kterých se hlas obnoví. S včasnou léčbou k lékaři se patologie nestane chronickou. Prognóza je příznivá.

Příčiny a léčba bolesti v krku bez horečky

Bolesti v krku, rýma, hypertermie, slabost jsou typické příznaky studené, virové nebo bakteriální infekce. Existují však situace, kdy hrdlo bolí, ale není zde žádná teplota ani jiný projev. Není možné určit příčinu tohoto stavu na vlastní pěst. V takovém případě byste se měli neprodleně poradit s lékařem, protože ignorování nemoci nebo vlastní léčba může vést k vážným a nepříjemným následkům.

Proč to krk bolí bez horečky

Silná bolest v krku bez horečky je signálem z těla, což často ukazuje, že existují vážné zdravotní problémy. Příčiny tohoto stavu mohou být různé: infekční i neinfekční. V této situaci může pomoci pouze včasná diagnostika a řádná léčba.

Infekční

Infekce ve většině případů vstupuje do lidského těla vzduchovými kapičkami. Nejčastěji se infekční patologie vyskytují se zvýšenou tělesnou teplotou, ale existují výjimky, které se týkají pouze bolestivých pocitů v krku.

Faryngitida

Faryngitida bez horečky není neobvyklá. Tento stav se často vyskytuje v případech, kdy se onemocnění stává chronickým. Různé patogeny mohou vyvolat rozvoj faryngitidy: viry, houby a další patogenní mikroorganismy. Následující faktory mohou také vést k patologickému stavu: špatné návyky, pití příliš chladných nebo příliš horkých nápojů, prodloužené alergie, endokrinní onemocnění atd. Léčba se volí až po zjištění původce.

Laryngitida

S laryngitidou, stejně jako u faryngitidy, je postižen hrtan. Hlavními příčinami onemocnění jsou infekce, přeplnění, podchlazení nebo přehřátí. Předpokládá se, že laryngitida je dětská choroba, proto ji častěji trpí děti. Tento faktor je vysvětlen tím, že hrtan dítěte je mnohonásobně menší a dokonce i mírný zánět vede k jeho zúžení.

Angina

Přítomnost hypertermie v bolestech v krku je běžným jevem, ale existují případy, kdy nemoc pokračuje bez horečky. Tento kurz je charakteristický pro katarální anginu pectoris. Hlavním patogenem je streptokoky. Symptomy patologického stavu jsou následující: nepohodlí a bolest při polykání, poškrábání a pálení v místě poranění, pacienti si také často stěžují, že jejich tělesné bolesti a všeobecná slabost. Léčba je téměř kompletní bez užívání antibakteriálních léčiv.

Stomatitida

Jakékoliv onemocnění ústní dutiny může vyvolat zánětlivý proces v orgánech umístěných v blízkosti léze. Stomatitida je primárně považována za dětskou nemoc, ale u lidí s oslabeným imunitním systémem se také může projevit. Příčiny jejího výskytu jsou infekce v těle (virová, plísňová, bakteriální), orální trauma, špatná péče o chrup, onemocnění vnitřních orgánů a další. Lokalizace - tváře a rty (vnitřní povrch), patra. Nejčastěji patologie probíhá bez hypertermie, ale při pokročilé stomatitidě může teplota stoupat do vysokých výšek.

Navzdory tomu, že každý zná hlavní symptomy ARVI, mezi které patří hypertermie, existují situace, kdy tento projev chybí. Důvodem je oslabení imunitního systému. S tímto stavem není tělo schopno odolávat infekci, která se stává vážnou hrozbou pro lidský život. Také nepřítomnost hypertermie u akutních respiračních virových infekcí může být vysvětlena nesprávným fungováním hypotalamu.

Syfilis

Situace, kdy bolest v krku, ale žádná teplota je také charakteristická pro syfilis. Mohou být infikovány nejen sexuálně, ale také prostřednictvím kontaktu s domácností. Syfilis je nebezpečný latentní. Člověk, dokonce i bez podezření, může nakazit příbuzné a v přítomnosti zjevných projevů se riziko významně zvyšuje. Proto pokud jsou v krku bolestivé pocity, objeví se v ústní dutině vyrážka, okamžitě vyhledejte lékaře.

Neinfekční

Bolestivé pocity v krku bez doprovodných příznaků, které jsou charakteristické pro infekční onemocnění, mohou být způsobeny jinými negativními faktory, takže v ordinaci lékaře byste měli podrobně vyprávět o všech možných příčinách tohoto stavu (jak si myslíte).

Přítomnost cizího tělesa ve hltanu

Hrdlo může bolet v důsledku vniknutí cizího předmětu do dýchacího systému. Pokud, krátce před onemocněním, člověk konzumuje ryby, výrobky obsahující kosti, měl by to také uvést na odborném recepci. Mimořádně pozorní by měli být i rodiče malých dětí. Někdy si dítě může polknout malý cizí předmět bez povšimnutí, takže pokud taková možnost není vyloučena, je důležité tyto obavy sdílet s dětským lékařem.

Onkologie

Další příčinou lechtání a bolesti v krku bez horečky může být přítomnost onkologického procesu v hrtanu. Prodloužená bolest, štěkavý kašel, chrapot, dušnost - hlavní příznaky onkologie. Příčiny vzniku patologického stavu jsou špatné návyky, vliv viru HIV na organismus, nezdravá strava, snížení ochranných sil, dědičnost atd.

Zranění

Vnější a vnitřní poranění hrtanu mohou být doprovázeny nejen bolestivými pocity, ale i dalšími symptomy: respiračními poruchami, krvácením, kašlem, hemoptýzou atd. Vnitřní poranění jsou diagnostikována ultrazvukem, rentgenovým zářením, tomografií a palpací.

Alergie

Situace, kdy je bolest v krku a žádná teplota také charakteristická pro alergické reakce. Velmi často, v případě alergií, je postižen horní respirační trakt, což je důvod, proč je často zaměňován s ARVI. Pacienti si stěžují, že mají bolest v krku, kašel, slabost, dušnost a potíže s dýcháním. Existuje několik typů alergií, u kterých dochází k bolesti v krku: alergická faryngopatie, alergická tracheitida a alergická laryngitida. V takových případech není standardní léčba ARVI nejen vhodná, ale může situaci ještě zhoršit.

Popáleniny

Popáleniny horkými tekutinami nebo chemikáliemi mohou také způsobit bolest v krku. Symptomy doprovázející patologický stav - nevolnost a zvracení, pálení, hojné slinění (s malým poškozením) a šok, hypertermie, zánět lymfatických uzlin (s těžkými popáleninami).

Diagnostika

Pokud pociťujete bolestivé pocity, které nejdou dlouho (týden nebo déle), měli byste okamžitě kontaktovat lékaře (dospělého - praktického lékaře, děti - pediatra). Po rozhovoru, anamnéze a vizuálním vyšetření lékař rozhodne, zda jsou nutná další diagnostická opatření.

Diagnostická opatření, která mohou být přiřazena:

 • obecné klinické testy (testy krve a moči);
 • biochemický krevní test;
 • testy alergie;
 • Metody ELISA a PCR;
 • biopsie a histologie;
 • výtěr z krku;
 • rentgen hrudníku;
 • laryngoskopie atd. (seznam může být doplněn v závislosti na souvisejících symptomech).

Specialisté, jejichž pomoc můžete potřebovat: terapeut, otolaryngolog, specialista na infekční onemocnění, onkolog, alergik.

Lékařská pomoc

Léčba tohoto patologického stavu by měla být komplexní a měla by zahrnovat: farmakoterapii, fyzioterapii, lidové metody. Veškeré terapeutické akce by měl předepsat lékař a být s nimi v souladu. Samoléčba může vést k nebezpečným následkům.

Drogová terapie

Léčebný režim je zvolen individuálně v závislosti na základní příčině patologického stavu. Skupiny léků, které mohou být předepsány pro bolest v krku:

 • anestetika;
 • antibakteriální léčiva;
 • antiseptika;
 • antimykotika;
 • antihistaminika;
 • antivirotika;
 • steroidní hormony.

Fyzioterapie

Účinnost fyzioterapie pro bolest v krku je již dlouho známa. Běžná léčba úlevy od příznaků:

 • tepelné zpracování;
 • laserová a fototerapie;
 • elektroléčba;
 • magnetická terapie.

Tyto postupy mají určité kontraindikace a nejsou předepisovány pro některá onemocnění (onkologie, kardiovaskulární patologie atd.).

Lidové metody

Tradiční medicína má také ve svém arzenálu mnoho receptů, které pomáhají zmírnit bolest a zbavit se mnoha nemocí, ale jejich účinnost, bezpečnost a proveditelnost, měli byste se poradit se svým lékařem.

Nejoblíbenější recepty jsou:

 • opláchnutí slanou vodou (pomáhá zbavit se bakterií);
 • opláchnutí sódou;
 • propolis (rozpouštět);
 • citrónová kůra (pro sání);
 • mléko nebo čaj s medem;
 • jedlový olej (namazat mandle);
 • tepelné obklady s heřmánkovým odvarem atd.

Léčivé rostliny mohou vyvolat alergickou reakci, proto by měly být používány s opatrností.

V některých případech je nutné okamžitě zavolat sanitku: pro člověka je těžké dýchat, teplota prudce vzrostla a lymfatické uzliny se příliš zvýšily.

Zdraví je to, o co se musíte postarat. Správný životní styl, prevence a včasná léčba nemocí pomůže vyhnout se vážným komplikacím a následkům. Pokud pocítíte nepříjemné příznaky, návštěvu lékaře neodkládejte.

Bolest v krku bolí polykání č. Co dělat Léčba

Někdy se lékaři musí vypořádat s takovými stížnostmi jako bolest v krku, to bolí spolknout teplotu.

Ve většině případů jsou bolestivé pocity způsobeny infekčními činiteli, proto je všeobecně přijímáno, že hlavní příčinou je bolest v krku.

S hypertermickým syndromem však ne vždy dochází k infekčním onemocněním; Kromě toho existuje celá řada dalších příčin, které mohou při polykání a požití způsobit bolest v orofarynxu.

Tento článek pomůže čtenáři pochopit, jaké nemoci způsobují bolest v krku, ale neexistuje žádný syndrom intoxikace a jaké metody léčby existují.

Máte-li bolest v krku a bolí to polykat, ale není teplota: co to je?

U zánětlivých lézí sliznice a lymfatické tkáně (palatinové tonzily) orofarynxu dochází k ostré nebo bolestivé bolesti, při vyšetření je odhaleno červené hrdlo (v důsledku reflexní dilatace krevních cév) a v některých případech vyrážka, nájezdy a ulcerace.

Někdy, s patologickými procesy popsanými nahoře, teplota je nepřítomná. To může být způsobeno jak specifiky onemocnění, tak nedostatečnou reakcí termoregulačního centra.

Zvažte důvody, proč to bolí v krku a bolí ho spolknout bez horečky a to může být:

 1. Asymptomatická nebo latentní léčba infekčních onemocnění (bakteriální nebo virová tonzilitida, angína).
 2. Gingivitida a virová stomatitida, houbová povaha.
 3. Specifické infekční procesy, u kterých je tato lokalizace zánětu vzácná a atypická (primární syfilis, kapavka, mykoplazma nebo ureaplasmatická faryngitida).
 4. Když nejsou žádné příznaky nachlazení, ale tam je bolest při polykání, také nezapomeňte na cizí těla. Dostávají se z jídla, během her nebo v důsledku jejich nesprávného použití (rybí kosti, párátka, jehly, malé nehty).
 5. Trauma na sliznici ústní dutiny řezem nebo propíchnutím předmětu v důsledku popálení.
 6. Alergická reakce na potraviny, tabákový kouř; projevy syndromu autonomní dysfunkce.
 7. Refluxní ezofagitida, angina pectoris, neuralgie, nádorový proces.

Existuje tedy mnoho důvodů pro výskyt takovýchto stížností, ale všechny vyžadují důkladný sběr anamnézy u pacienta, předepisování laboratorních a instrumentálních metod léčby, jakož i provedení důkladné diferenciální diagnostiky.

Silné bolesti v krku při polknutí bez horečky: příčiny

Podívejme se blíže na to, co může způsobit bolest v krku bez živých známek intoxikace.

Latentní a asymptomatické formy infekčních patologií

Zánět orofarynxu se nejčastěji objevuje s jasným klinickým obrazem syndromu intoxikace: horečka, zimnice, slabost a podrážděnost.

V některých případech není tělo nemocného schopno plně reagovat na zavedení infekčního agens, proto mohou být příznaky jako vysoká tělesná teplota a zimnice úplně chybí.

Pro vymazanou formu bolesti v krku je charakteristická bolest v hltanu různé intenzity: od akutního řezání až po bolestivou konstantu. Sliznice ústní dutiny při pozorování hyperemické a edematózní.

Mandle se zvětšují, uvolňují, na jejich povrchu lze detekovat hojné bělavě šedé usazeniny nebo hleny.

S faryngitidou - izolovaným zánětem zadní stěny hltanu, nejsou žlázy zapojeny do patologického procesu. Pacient pociťuje bolest při polykání a poškrábání.

Při objektivním vyšetření lékař zjistí, že na zadním povrchu hltanu je rozšířen a zapálen folikul.
Zdroj: nasmorkam.net S bolestmi v krku, ale bez horečky, může dojít ke vzniku laryngitidy (zánět a otoky hrtanového subglottického prostoru) a černého kašle.

Bolest v tomto případě je způsobena častým a hackujícím kašlem, který jednoduše silně dráždí sliznici hltanu.

Stomatitida a zánět dásní

Bolí to spolknout teplotu není - jeden z příznaků virové nebo plísňové léze ústní sliznice, a to jazyk, měkké patra, dásně a vnitřní povrch tváře.

Stomatitida herpesvirů a zánět dásní se vyskytují hlavně bez horečky, ale s velkou bolestí a tvorbou velkého počtu vícesložkových váčků s průhledným a pak blátivým obsahem, aftózních vředů. Pacient si také často stěžuje, že ho to bolí.

Když drozd z ústní dutiny sliznice je posetý tečkovaný nebo lamellar drobivý nájezdy bílé barvy.

Pokud je jemně odstraníte špachtlí, zůstane mírná eroze, která může lehce krvácet. Pro takového pacienta je těžké mluvit a slzit si do krku.

Specifické infekční procesy

Hlavní cesta infekce s bledým treponémem, ureplazmou a mykoplazmou - je sexuální. Při páchání nekonvenčních sexuálních aktů (zejména ústních) patogeny snadno vstupují do ústní dutiny, kde způsobují primární změny.

Primární syfilitický vliv (chancre) se může tvořit na vnitřním povrchu rtu nebo na mandlí. Takový vřed obvykle nebolí, ale způsobuje nepohodlí při polykání.

Má nepravidelně tvarované okraje a špinavé šedé dno. Dlouhá doba může být zcela asymptomatická pro dokončení epitelizace.

Faryngitida je vzácná forma mykoplazmy nebo ureaplasmatické infekce. Charakterizován tím, že se pacient stává těžko polykatelným slinami a jídlem, a v krku je bolest a nepohodlí.

Cizí tělo a zranění

Při polykání malých kostí, nehtů nebo jehel (častěji v dětství) je sliznice orofarynxu zraněna a někdy i jícen.

V této oblasti dochází také ke zranění popáleninami v důsledku spotřeby horkých jídel a tekutin, některých chemikálií (kyselin, zásad, peroxidu vodíku 6% atd.).

Pacient se náhle objeví bolest řezání, zejména v době polykání. V tomto případě je důležité, abyste co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc, aby nedošlo k nafouknutí poškození a subjekt zranění nepoškodil jiné orgány.

V případě chemického popálení je pacient okamžitě odeslán na jednotku intenzivní péče.

Alergie a IRR

Použití některých potravin (čokoláda, citrusové plody, marmeláda atd.), Inhalace par tabáku, použití některých léků (sirupy, pastilky) může vyvolat lokální alergickou reakci.

V tomto případě je hrdlo oteklé, není kašel a horečka. Kromě nepohodlí v hltanu může pacient pociťovat dušnost způsobenou těžkým otokem.

Pokud tedy dítě nebo dospělý má bolest v krku a je oteklá, měli byste zavolat sanitku nebo okamžitě jít do nemocnice.

Syndrom autonomní dysfunkce zahrnuje širokou škálu neurologických symptomů a stížností, jako je hrudka v krku a lechtání. Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u emocionálních dospívajících.

Děti si stěžují na pocit cizího tělesa v krku, jako by do nich něco zasahovalo. To je zvláště výrazné po emocionálním stresu.

Neuralgie, tumory a refluxní ezofagitida

Se zánětem trojklanného nervu bolí hrdlo po dlouhou dobu a bolí ho polykat, není zde žádná teplota a dává to do uší. To je způsobeno znaky inervace této oblasti lebky obličeje.

Kromě toho je narušena citlivost pokožky a bolesti na obličej, je možný výskyt bolestivých pocitů v zubech. Proto pokud bolest při polykání vnikne do ucha, ne vždy svědčí pro akutní otitis.

Pokud máte bolest v krku bez horečky pro polykání po dlouhou dobu, je důležité vyloučit nádorový proces v krku, který může být v raných fázích zcela bezbolestný. To může být nádor z lymfoidní tkáně, vegetace na sliznici hlasivek, sarkom hltanu atd.

S gastroezofageální refluxní chorobou se kyselá žaludeční šťáva vrhá do dutiny jícnu a pak do ústní dutiny.

To způsobuje bolest v krku (v důsledku agresivního působení kyselého prostředí na sliznici orofaryngu), škrábanců a někdy zvracení. Výraznější příznaky v noci a ve vodorovné poloze.

První pomoc

Lékařská péče je poskytována v závislosti na patologii:

 • V případě infekčních procesů stačí předepsat etiotropní terapii a lokální anestetika ve formě bonbónů nebo sprejů.
 • Při léčbě stomatitidy a zánětu dásní má dobrý účinek opláchnutí antiseptickými roztoky, antivirotika a antimykotika.
 • Při poranění sliznice nebo popálení je důležité rychle vyhledávat specializovanou pomoc spíše než samoléčbu.
 • V případě akutní alergické reakce je alergen vyloučen a intravenózně se aplikují desenzibilizující léčiva (antihistaminika nebo steroidní hormony).

V každém případě by měla být pomoc poskytnuta kvalifikovaným zdravotnickým personálem.

Bolesti v krku na jedné straně při polknutí bez horečky

Syndrom jednostranné bolesti v hltanu je typický pro:

 • Atypická forma anginy pectoris, když je výraznější zánět ne na dvou, ale na jedné mandlici.
 • Paratonsilární absces, který obvykle vychází z určité strany.
 • Akutní střední unilaterální otitis (charakterizovaný těžkou pulzující bolestí v postiženém uchu s ozářením do krku).
 • Nádory na levé nebo pravé straně.
 • Opakování hemisinusitidy (zánět levého nebo pravého boku několika vedlejších nosních dutin současně).

Pokud není zima, je nutné vyloučit neoplastický proces a specifická infekční onemocnění.

Který lékař bych měl kontaktovat?

Za relativně uspokojivého stavu se můžete nejprve obrátit na oblastního lékaře nebo pediatra, který v případě potřeby určí konzultace příbuzných odborníků:

 1. ORL specialista a specialista na infekční onemocnění.
 2. Onkolog onkolog.
 3. Alergist-imunolog.
 4. Neuropatolog.
 5. Zubař.
 6. Dermato venereologist.

Někdy musí být pacient vyšetřen několika specialisty najednou pro diferenciální diagnostiku.

Jak léčit těžké bolesti v krku při polknutí bez horečky

Například u anginy pectoris je důležité předepsat správné antibiotikum nebo účinné antivirotikum, jakož i účinné lokální antiseptické a léky proti bolesti.

Pro stomatitidu se kromě etiotropních přípravků používá také pravidelné oplach ústní dutiny. Pokud se v oblasti hltanu vyskytne lokální alergická reakce, může se před příchodem sanitky opláchnout sanitním roztokem zředěným ve sklenici vody.

Když reflux a syndrom autonomní dysfunkce, pastilky pro sání jsou používány více pro účely rozptylující terapie.

Jak léčit bolest v krku s lokální medikací:

Spreje a sirupy pomáhají zmírnit bolest v hrtanu při polykání:

Léčba lidových prostředků doma

Chcete-li pomoci zbavit se nepohodlí a nepohodlí v krku lze prokázat v průběhu let lidových prostředků, které lze snadno připravit i doma:

Nepříjemné pocity v hltanu bez známek intoxikace jsou nespecifickým příznakem pro velký počet patologií.

Bolí v krku, bolí to polykat, ale není tam žádná teplota - co to může být a co léčit?

Každý člověk je obeznámen s tímto nepříjemným pocitem, když je bolest v krku a bolí ho polykat, ale tělesná teplota není zvýšená - alespoň jednou v životě to každý prošel. Vzhledem k tomu, že se tato podmínka může kdykoliv v průběhu roku opakovat, je důležité vědět, co ji způsobuje, a tedy i to, jak ji rychle a účinně odstranit.

Existuje mnoho důvodů pro výskyt bolesti v krku, a ne všechny z nich jsou nutně spojeny s onemocněním.

Proč je v krku?

Důvodem tohoto fenoménu může být mnoho - nejčastěji je to banální chlad, ale může to být také bakteriální léze. Dá se říci, že sliznice orofaryngu je ochrannou bariérou, s níž se setkávají patogenní organismy, spadající do lidské ústní dutiny, proto začíná nachlazení právě s bolestmi v krku. Imunitní systém, chránící člověka před nemocemi, začíná bojovat s patogeny. Někdy však z několika důvodů (stres, podchlazení a další) obrana těla oslabuje a pak se začíná proces infekce vyvíjet.

Příčiny nepřenosné povahy

Před spěcháním do lékárny a lékařů, analyzovat, co by mohlo způsobit nepohodlí v krku, pokud to bolí, ale to nevypadá jako zima, a není teplota. Nepříjemné pocity mohou vzniknout z:

 • Kouření Poměrně často mají kuřáci zánět sliznice hrdla. Pokud se do tabákového kouře přidávají další dráždivé látky, bolest se projeví.
 • Alergie. Absolutně jakýkoli výrobek nebo látka může vyvolat nepohodlí v krku - to může být jídlo, lék, plíseň, prach, vlna atd. Hrdlo není během alergické reakce červené, nejsou tam žádné mandle a jazyk, ale je možný výtok z nosu, trhání nebo silné svědění. Můžete se zbavit příznaků pomocí Suprastinu, Diazolinu, Tavegily a dalších.Můžete také opláchnout hrdlo a umýt si nos roztokem soli - tak brzy se objeví dráždivé částice.
 • Znečištěný nebo suchý vzduch. Přísné pachy, chemické výpary, výfukové plyny a plyny v domácnostech, kouř (zejména tabák) mohou způsobit těžké bolesti v krku. Aby se toho zbavili, je nutné především omezit kontakt s dráždivými látkami, po kterých byste měli pít dostatek teplé tekutiny a namazat hrdlo rakytníkem.
 • Mechanická, tepelná nebo chemická poranění. Hrdlo může být bolestivé z důvodu banálního popálení horkým jídlem nebo kapalinou, kvůli podráždění drogami, výpary čisticích prostředků nebo jinými látkami chemické povahy; kvůli ránu do oblasti hrdla; po zvracení.
Hrdlo může bolet v případě opatrovnictví nebo mechanického poškození, stejně jako alergie a kouření.

Infekce a jiná onemocnění

Často je příčinou bolestí v krku onemocnění přenášená vzduchovými kapičkami a způsobená patogeny - viry a bakteriemi, stejně jako neinfekčními patologiemi. Bolest v krku bez horečky může být způsobena:

 • SARS. I přes všeobecně uznávaný názor, s takovými chorobami jako ARVI a ARI, teplota ne vždy stoupá. Ale téměř vždy jeden z prvních příznaků je bolest v krku. Obvykle je onemocnění doprovázeno hojným výtokem z nosu (může být žluté a zelené), zánětem sliznice nosu a krku, ospalostí, svalem a bolestmi hlavy.
 • Laryngitida. V této nemoci se objeví zánět hrtanu spolu s hlasivkami. Onemocnění může být vyvoláno jak bakteriemi, tak vnějšími faktory (účinky chemie, silného napětí hlasivek, vdechováním znečištěného vzduchu atd.) Laryngitida je také charakterizována nepřítomností teploty. To může se zvětšit jestliže hrtan je zapálený kvůli jiným nemocem, symptomy zahrnovat febrile nebo low-grade horečka (chřipka, pneumonia, bronchitida).

Průběh laryngitidy je doprovázen bolestí, bolestivostí a suchostí v hrdle během polykání, obtížemi s dýcháním v důsledku otoků hlasivky, svalového spazmu, kašle, změny hlasu nebo jeho úplné ztráty.

 • Tonzilitida. U chronické tonzilitidy se záněty hltanu a palatinu zapálí, protože lymfoidní tkáň mandlí je dlouhodobě vystavena infekci. Periodicky dochází k exacerbaci onemocnění a pak dochází k bolestem v krku, nicméně forma onemocnění bez anginy je poměrně běžná. Onemocnění je charakterizováno dlouhými remisemi (oslabení), kdy bolí bolest v krku bez horečky.

Pro angínu pectoris je doprovázena ospalost, slabost, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Kromě toho se nemoc projevuje bolestí v hrdle při polykání, hnilobný dech z úst, tvorba hnisavých "dopravních zácp" v mezerách mandlí, neproduktivní kašel. Během exacerbace nemoci mohou být zároveň krkem a uchem.

Věnujte pozornost! Je velmi důležité zahájit léčbu při prvních známkách infekce, jinak v důsledku otravy těla streptokoky a stafylokoky (které nejčastěji způsobují angínu), mohou nastat závažné komplikace, které se v první řadě rozšíří do srdce, ledvin, jater, kůže a dokonce i očí.

Faryngitida je jedna z nemocí, která způsobuje nepříjemné bolesti v krku a zároveň nezvyšuje tělesnou teplotu

 • Faryngitida. Charakterem tohoto onemocnění je bolest v krku s udržením normální tělesné teploty. Vlivem bakterií, virů nebo plísní na tělo se zanícuje hltanová sliznice. To je faryngitida. Může nastat také v důsledku působení na horní respirační trakt chemického nebo mechanického dráždivého, znečištěného nebo studeného vzduchu.

Při chronické faryngitidě se zapálí lymfatický aparát a sliznice hltanu. Tento typ patologie je komplikací akutní formy onemocnění, která nebyla zcela vyléčena. Může také nastat, pokud je sliznice hltanu vystavena dlouhodobému podráždění, například v důsledku dlouhodobého kouření, pití alkoholu, vdechování znečištěného vzduchu. Může se jednat o doprovodný příznak některých patologických stavů zažívacího systému, v němž dochází k refluxu potravinových potravin obsažených v žaludku do hltanu a ústní dutiny, jakož i pálení žáhy (například při refluxní ezofagitidě).

Existuje také typ onemocnění, jako je kandidální faryngitida, způsobená druhy Candida. Vyznačuje se výskytem bílého sýrového plaku na mandlích, sliznicích hrdla a palatinu. U dětí je také potažen jazyk a vnitřek tváří.

Tento typ faryngitidy se také projevuje bolestí a bolestmi v krku, pocitem „písku“ při polykání, obtížným dýcháním, zvětšením lymfatických uzlin, neproduktivním kašlem a tvorbou žlutých a bělavých skvrn na mandlích.

 • Nové růsty. Docela často, benigní a maligní formace v krku, na jazyku, v hrtanu jsou doprovázeny bolestmi v krku, které je zhoršeno pitím, pocitem mimozemského těla v krku, změnou hlasu, obtížemi při polykání a konverzací.

Je to důležité! Pokud se tyto příznaky objeví, nemůžete váhat navštívit lékaře a sami se léčit!

Nádory mohou také způsobit vážnou bolest v krku, zatímco vizuálně mohou být viděny

 • Cervikální osteochondróza. Bolest v krku je poměrně častým příznakem, který doprovází tuto patologii. Onemocnění je charakterizováno degenerativními procesy v meziobratlových ploténkách, které zahrnují neurovegetativní poruchy. To vše vede ke skutečnosti, že svaly jsou nuceny neustále se natahovat, aby udržely páteř v anatomicky správné poloze. Svalové napětí hltanu vede k zánětu a porušování nervových vláken, což způsobuje bolest v krku, lechtání a kašel, doma může být bolest v krku způsobená osteochondrózou zmírněna masti, gely a krémy, které snižují bolest, obnovují krevní oběh a svalový tonus v krční páteři. Účinné léky jsou považovány za Diclofenac, Fastum-gel, Dikloberl, Viprosal, dále je zobrazen denní příjem relaxačních koupelí s mořskou solí a masáže krku.
 • Shilopodiac syndrom. Jedná se o patologii styloidního procesu, který se vzdaluje od spánkové kosti. S tímto onemocněním je tento dodatek rozšířen a stav změn stylo-sublingválního vazu. V důsledku prodloužení slepého střeva se objevuje rozlitá bolest, která je lokalizována na jedné straně v přední horní části krku a vyzařuje do hrdla, kořene jazyka, do chrámu nebo čelisti. Pacient pociťuje silnou bolest při mluvení, zívání a otáčení hlavy. Tento stav se projevuje bolestmi v krku při polykání, pocitem cizího tělesa v krku, zvoněním v uších, nevolností, závratěmi, bolestmi hlavy. Je nemožné se zbavit této nemoci doma, protože je nutné částečné odstranění tohoto procesu. Pokud je však z nějakého důvodu nemožné operaci provést nebo je délka procesu nedostatečná pro chirurgickou léčbu, provádí se symptomatická léčba, která zahrnuje užívání analgetik (Analgin, Baralgin, Tempalgin), stejně jako bylinných sedativ.
Se shilopodiachytickým syndromem se chirurgie často používá k odstranění procesu, ale pokud to z nějakého důvodu nelze udělat, pak jsou předepsána různá analgetika.

Léčba

V každém případě, pokud máte podezření na nemoc, která způsobila bolest v krku, je lepší se poradit s lékařem a ne léčit sám. Nicméně, pokud to není možné, můžete se uchýlit k domácí terapii zmírnit nepříjemný pocit. Jaká opatření můžete přijmout?

 1. Nejlepší způsob, jak bojovat s bolestmi v krku, je kloktání. Je naprosto neškodné pro těhotné ženy a děti, pokud dodržujete všechna pravidla procesu. Nejčastěji je hrdlo opláchnuto jodinolem, chlorofyliptem, chlorhexidinem - tyto léky dokonale bojují proti patogenní flóře a mají také protizánětlivý účinek. Je nutné kloktat často - až 6krát denně, záleží na tom, jak rychle dlouho očekávaná úleva přijde. Při pravidelném oplachování bude tento efekt patrný po 3-4 procedurách, pokud je vaše hrdlo bolavé, mořská voda je perfektní - přidejte lžičku sody a soli a pár kapek jódu do sklenice teplé vařené vody. Oplach by měl být několikrát denně, pro ošetření krku také furatsilin - vynikající antimikrobiální činidlo. Pro přípravu roztoku je třeba rozpustit 1-2 tablety ve sklenici teplé vody. Oplach by měl být 4-5 krát denně.

Mezi bylinnými léky, heřmánek, šalvěj, třezalka tečkovaná, měsíček, lipové květy mají vynikající účinek. Na jejich základě proveďte infuze a dekory pro oplachování.
Je to důležité! Po opláchnutí hrdla byste se měli zdržet jídla a pití po dobu nejméně 30 minut, jinak bude účinek mnohem slabší.

Pokud je příčinou bolesti v krku běžná infekce, pak oplach je jedním z nejjednodušších způsobů, jak tuto příčinu odstranit.

 1. Léková terapie zahrnuje antifungální a antivirotika. První jsou: Fucis, Flukonazol, Mikosist, Nystatin. Anapheron, Groprinosin, Arpetol atd. Pomáhají zbavit se tohoto viru, někdy je důležité použít antibakteriální látky, jako je Clindamycin, Ceftriaxon, Bioparox, Azithromycin, ve formě pastilek a pastilek pro sání - Dekatilen, Trachisan, atd.

Je to důležité! Nepředepisujte si léky! Než je začnete užívat, poraďte se se svým lékařem. Nekontrolované léky mohou být život ohrožující.

 1. Není v rozporu s použitím prostředků pro zavlažování hrdlo a ústa typ Geksoral, Stopangin, Ingalipt, Orasepta Tantum Verde Proposola, lokální antibiotika Bioparox nebo přijímací antibakteriální tablet - Biseptolum, Grammidina atd. Pokud bolest v krku doprovází bolestivé kašel, také dráždí. na sliznici hrdla si můžete vzít sirupy Lasolvan, Ambrobene, Linkas, Gerbion, Bronholitin. Analgin a Ibuprofen, které mají analgetický účinek, mohou být zastaveny silným bolestem v krku.
 2. Jakákoli infekce - virová nebo bakteriální - vede k intoxikaci těla. Čím více toxinů v krvi, tím horší člověk cítí, tím slabší je obrana těla, která by mu měla pomoci vyrovnat se s onemocněním. Aby se zabránilo vážné intoxikaci těla, musíte pít dostatek tekutin - nejméně 2,5-3 litrů denně. To pomůže přirozeným způsobem eliminovat toxiny - močí a potem. Za tímto účelem bude velmi účinné přijímat šípkovou tinkturu - suché bobule se prodávají v lékárně nebo obchodě. Potřebují nalít vařící vodu a nechat trvat 2 hodiny v termosce. Vitamíny, které jsou bohaté na šípky, pomohou zbavit se lechtání a bolest v krku, stejně jako nachlazení a první příznaky nachlazení.
Šípka extrémně dlouho použita jako vynikající léky v boji proti příznaky nachlazení
 1. Udržujte teplo v krku. K tomu je vhodný vlněný šátek nebo svetr s límcem. Na hrdlo můžete dát heřmánkový obklad. Udělejte to snadno: musíte nalít 1 skleněnou lžičku suché heřmánkové barvy do sklenice vařící vody a nechte ji vařit po dobu 30 minut. Ručník namočený v této tekutině se aplikuje na hrdlo a brzy bolest ustupuje.

  Je to důležité! Tento nástroj nelze použít pro bolest v krku a jiné bakteriální infekce, protože při zahřívání se krev zvyšuje na místo infekce a patogeny se začnou množit ještě rychleji.

 2. Je vyžadováno zvlhčování vzduchu. Ze suchého vzduchu je sliznice již bolestivého hrdla ještě podrážděnější, bolest silnější. Doporučuje se používat speciální zvlhčovač během nemoci, a pokud to tam není, inhalace by měla být prováděna častěji, takže heřmánek, šalvěj nebo měsíček. Vlhké listy nebo ručníky zavěšené v místnosti pomohou navlhčit vzduch. Je důležité si uvědomit, že s čerstvým vlhkým vzduchem v domě chřipka a ARVI projdou rychleji.
 3. Bolest můžete snížit pomocí starých osvědčených pomocníků - česneku a cibule. Tato zelenina má vynikající antiseptické vlastnosti a pomáhá rychle vyhubit škodlivé mikroby z těla. Dost na to, aby je každý den přidával v syrové potravě. Nebo můžete rošt cibule, zmáčknout jeho šťávu přes gázu a pít každé 3 hodiny na 2 čajové lžičky. Tam je další recept: jemně nasekané cibule je umístěn do sklenice a pokryté cukrem (asi půl šálku). Někde za den začne cibule ždímat šťávu, kterou musíte vypít třikrát denně v lžíci. Česnek s obsahem alicinu je silný přírodní antiseptický prostředek, který ničí bakterie, které způsobují bolest v krku. Pro ošetření česneku by měl mít jeden stroužek, nakrájejte na dvě části a položte je na tváře. Nekousejte česnek, jen sát ve šťávě, pak vyplivnout dort.

Je to důležité! Léčba česnekem a cibulí je kontraindikována u onemocnění žaludku a slinivky břišní.

 1. Pomozte krku teplým mlékem a medem. Ve sklenici předehřátého mléka rozpusťte jednu čajovou lžičku medu. Pijte tento nápoj několikrát denně. Tento přírodní lék pomůže vyléčit kašel, nachlazení a zmírnit bolest v krku v krátkém čase. Pokud nepijete mléko, můžete jíst (pomalu rozpouštět) lžíci medu a nepít ji vodou po dobu nejméně 30 minut.
Mléko a med - to je neuvěřitelně užitečná dobrota pro hrdlo, které téměř okamžitě odstraňuje škrábance a nepohodlí.

Pokud je nutná okamžitá lékařská pomoc

Je velkou chybou věřit, že pokud bolí bolest v krku, ale není teplota, neměli byste jít k lékaři. Odborná pomoc v tomto případě je stále nutná, zejména pokud má dítě bolest v krku nebo žena má těhotenství. Kdy mám neprodleně kontaktovat lékaře?

 • Po dvou dnech intenzivní léčby doma bolest nezmizí.
 • I přes intenzivní terapii se bolest zvyšuje.
 • Paralelně s bolestmi v krku se na těle objevila nepochopitelná vyrážka, která nezmizí ani po užití antihistaminika.
 • Můj krk tolik bolí, bolí mě mluvit, polykat nebo otevřít ústa.
 • Bolest v krku je trvalá. To může být způsobeno přítomností chronického onemocnění, jehož léčba by se měla brát velmi vážně.

V každé z těchto situací byste se raději měli poradit s lékařem, který problém identifikuje a předepíše správnou léčbu. Samoléčba je nepřijatelná, protože problém může jen zhoršit.

Je-li bolest v krku doprovázena vyrážkou, po několika dnech intenzivní léčby nezmizí nebo vám nedovolí otevřít ústa, okamžitě vyhledejte lékaře.

Diagnostika a terapie

Jak bylo uvedeno výše, v některých konkrétních případech je lepší neprodloužit návštěvu u lékaře. Chcete-li začít, měli byste kontaktovat terapeuta. Další, on bude odkazovat na otolaryngologist, a po inspekci, v závislosti na předběžné diagnóze, bude psát doporučení pro kompletní krevní obraz, stejně jako stěr a bakposev z krku a nosu. Tato analýza je nezbytná, aby bylo možné určit, která bakterie způsobila nemoc a jaké prostředky proti ní bojovat. Při potvrzení bakteriální příčiny bolest v krku, lékař předepíše antibiotika a antimikrobiální látky, a UV léčby mohou být také předepsány. V případě hnisavých zátek se mandle opláchnou antibiotikem, které se provádí na klinice. V pokročilých případech se stává problém odstranění žláz.

Je to důležité! Po provedení nezbytných analýz a zvážení všech kladů a záporů bude lékař rozhodovat o vhodnosti takové operace. Pokud taková naléhavá potřeba neexistuje, je lepší mandle neodstraňovat, ale léčit, protože jsou ochrannou bariérou proti infekcím, které vstupují do těla ústní dutinou.

Kromě léků zaměřených na léčbu musí lékař předepsat vitamínové komplexy nebo imunomodulátory, aby posílily obranyschopnost organismu.