Bronchodilatační léky na bronchitidu: skupiny, příklady a použití

Bronchodilatační léčiva jsou farmakologickou skupinou léčiv, která zvyšují průchodnost průdušek. Prostředky snižují tón svalové membrány a tím zvyšují lumen průduškového stromu. Potřeba takových léků vzniká při různých obstrukčních onemocněních dýchacích cest. Lékaři často předepisují bronchodilatační léky na bronchitidu.

Bronchitida a bronchodilatátory

Bronchitida je zánětlivé onemocnění dýchacího traktu, charakterizované lézí průduškového stromu. Nejčastější příčinou onemocnění je infekce bakteriální nebo virové povahy. Při této nemoci je bronchiální sliznice poškozena a dochází k významnému zúžení, které interferuje s dýcháním.

Bronchitida může být akutní, chronická a obstrukční, symptomy a klinický obraz těchto tří nemocí se liší:

 • Akutní bronchitida se vyskytuje jako samostatné onemocnění nebo jako komplikace chřipky. Zpravidla se nejprve objeví suchý kašel a až po 2-3 dnech dochází k kašli s vykašláváním sputa a horečky. Mezi další příznaky patří celková malátnost, bolest hlavy a slabost. Akutní bronchitida netrvá déle než dva týdny.
 • Chronická bronchitida se vyznačuje dlouhým průběhem - od několika měsíců do několika let. Často se vyskytuje jako komplikace akutní bronchitidy.
 • Obstrukční bronchitida může být akutní i chronická. Hlavním rysem je, že při obstrukční bronchitidě v lumenu průdušek se hromadí velké množství viskózního sputa. Hlen v průduškách zúžený na pozadí zánětu brání již tak těžkému dýchání, dochází k dýchavičnosti.

Normálně je svalová vrstva průdušek ovlivněna jak zúžení regulačních složek, tak i expanzí. Díky rovnováze v tomto nařízení není narušen průtok vzduchu dýchacími cestami a člověk může bez obtíží dýchat. Zánětlivé procesy v bronchitidě mění regulační vlastnosti bronchiální svalové tkáně - to je způsob, jakým se tvoří patologická bronchokonstrikce, která vede k dušnosti. S bronchitidou se také hromadí viskózní sputum v lumen již zúžených dýchacích cest. Vzniká dušnost.

V bronchodilatačních léčivech (bronchodilatátory) jsou dvěma hlavními úkoly obnovení normální lumen průdušek a zlepšení vykašlávání viskózního sputa.

Bronchodilatátory jsou rozděleny do skupin v závislosti na účinných látkách a farmakologických vlastnostech. Některé skupiny bronchodilatátorů mohou selektivně ovlivňovat receptory průdušek a neinteragují s jinými orgány, ale většina nástrojů má řadu vedlejších účinků na různé systémy těla.

Přípravky cholinolytické skupiny

Léky v této skupině nedávají nervová zakončení spojená s průduškami, což způsobuje zúžení lumen dýchacích cest. Existuje blokování M-cholinergních receptorů a expanze průdušek. Účinek anticholinergik je poměrně pomalý - úleva dýchání se objevuje za 30-60 minut.

Vedlejší účinky anticholinergik zahrnují nevolnost, sucho v ústech, bolest na hrudi, palpitace a problémy s močením.

Nejčastěji jsou tyto léky kombinovány s ostatními, aby se účinek zlepšil.

Zde jsou uvedeny příklady účinných anticholinergik:

 • Ipratropium bromid je účinná látka přípravku Atrovent a Iprovent. Používá se ve formě aerosolů, tablet a prášků.
 • Účinná látka přípravku Ventalata je oxitropiumbromid. Zvláštností je poměrně rychlé dosažení terapeutického účinku - až 30 minut. K dispozici v aerosolech.

Adrenomimetika

Tyto léky se zaměřují na receptory bronchiálního svalu a rozšiřují lumen dýchacích cest. Adrenomimetika mají oproti anticholinergním lékům významnou výhodu - rychlé dosažení terapeutického účinku. Dechová úleva proti přijetí adrenergních mimiků se projeví v 15-25 minutách. Kromě toho mohou být tato léčiva použita bez přidání dalších skupin bronchodilatátorů. Negativní vlastnosti zahrnují výraznější negativní vliv na kardiovaskulární systém.

Uvádíme osvědčené adrenomimetika:

 • Fenoterol - účinná látka Beroteka a Partusistena. Typické adrenomimetikum ve formě aerosolů a tablet.
 • Salbutamol je účinná látka přípravku Astalin, Salben a dalších obchodních názvů. Je to nejoblíbenější adrenomimetikum s rychlým a dlouhodobým účinkem.
 • Formoterol je účinná látka přípravku Atimos a Foradil. Vztahuje se na dlouhodobě působící adrenomimetika a má malý protizánětlivý účinek. K dispozici v aerosolech.

Methylxanthiny

Přípravky této skupiny blokují uvolňování zánětlivých mediátorů z buněk, což zabraňuje křeči bronchiálního svalu. Methylxanthiny mají vážné vedlejší účinky na kardiovaskulární systém, takže je lékaři předepisují jako poslední možnost.

 • Účinná složka teofylinu je dimethylxanthin. Lék je rychle působící a je poměrně účinný pro obstrukční bronchitidu.
 • Aminofylin - účinná látka Euphyllinum. Jedná se v podstatě o chemicky zlepšený teofylin - léčivo se rozpouští rychleji a je absorbováno tkáněmi, což snižuje očekávání terapeutického účinku.
 • Diprofilin - účinná látka stejného léčiva. K dispozici ve formě aerosolů, svíček a tablet. Předepisuje se pro dlouhodobou léčbu bronchiálního astmatu, ale je také vhodný pro léčbu obstrukční bronchitidy.

Použití bronchodilatátorů

Lékaři předepisují bronchodilatátory s velkou péčí. Studie v posledních letech ukazují, že u obstrukčních onemocnění dýchacích cest se úmrtnost zvyšuje nejen u udušení, ale také u kardiovaskulárních poruch způsobených nesprávným podáváním. Kromě toho tyto léky nejsou prokázány pro žádnou bronchitidu - pacient by měl mít obrázek zúžení průdušek, hypertrofie svalové tkáně dýchacích cest a fibrózy. Při současných kardiovaskulárních patologií by lékaři měli zvážit rizika a zvolit metodu nejmenší škody. Je nutné rozlišovat bronchiální spazmus při bronchitidě od křečí při alergických onemocněních, stejně jako ve druhém případě bronchodilatační léčiva nefungují.

Existují obecná lékařská doporučení pro použití bronchodilatátorů:

 • Konstantní příjem bronchodilatátorů vyžaduje kompetentní výběr způsobu podání. Nedoporučuje se inhalace.
 • Bronchodilatátory nelze použít v nepřítomnosti bronchospasmu v určitém okamžiku. Adrenomimetika by měla být střídána s jinými skupinami léků, aby se snížil účinek na srdce.
 • Doporučuje se střídavě inhalační a neinhalační podání.
 • Pokud není možné se dostat k lékaři a je zapotřebí jednorázový bronchodilatátor, pak by volba měla spadat na adrenomimetika. Léky v této skupině mají přibližně stejnou účinnost a běžné vedlejší účinky.
 • Bez předpisu, nemůžete používat salbutamol a další bronchodilatancia s prodlouženým účinkem.

Použití bronchodilatačních léků u dětí vyžaduje zvláštní přístup. Tělo dětí se utváří, a to především kardiovaskulární systém, který je nejvíce citlivý na vliv vedlejších účinků těchto fondů. Pediatři předepisují terapii každému dítěti individuálně. Jeden z nejbezpečnějších bronchodilatátorů pro děti je Berodual.

Kombinované fondy

V současné době se bronchodilatátory staly nejoblíbenějšími a obsahují aktivní látky několika skupin najednou. Takové léky mají větší účinnost a trvání účinku. Kombinované bronchodilatátory mají pouze jednu nevýhodu - vedlejší účinky různých účinných látek se přidávají společně se současným použitím.

K často používaným kombinovaným prostředkům nést výše zmíněný Berodual. Účinné látky tohoto léku jsou adrenergní a anticholinergní - tato kombinace poskytuje rychlý terapeutický účinek.

Bronchodilatační lidové prostředky

Některé recepty tradiční medicíny mohou pomoci zmírnit dýchání v případě bronchitidy, pokud na ruce nejsou žádné léky:

Přípravky pro expanzi průdušek

Ze všech patologií onemocnění spojených s porážkou průdušek jsou velmi časté. Například bronchitida, bronchiální astma, obstrukce plic, pohrudnice, bronchiektázy. Aby se zmírnil stav pacienta, lékař předepíše finanční prostředky na rozšíření průdušek v závislosti na tom, jaký typ onemocnění má pacient.

Obecné vlastnosti

Produkují léky v následujících formách:

Bronchodilatátory používají k působení na receptory, čímž uvolňují buňky v průduškách, expandují a křeč je odstraněn.

Klasifikace léčiv

Léky, které rozšiřují průdušky, jsou rozděleny do tří skupin:

 1. Holinoblockers.
 2. Adrenomimetika.
 3. Methylxanthiny.

Které léky pro rozšíření průdušek jmenovat lékaře rozhodne, na základě příznaků onemocnění, stavu pacienta, věku a kontraindikace.

Adrenomimetika

Mezi adrenomimetikam patří takové léky:

Zvažte každý z těchto léků, stejně jako průběh podání specifikovaný v návodu (lékař každému pacientovi podá individuální schůzku).

Salbutamol

Tento lék je předepsán pro záchvaty bronchiálního astmatu, chronické bronchitidy. Jedná se o lék, který rychle a trvale rozšiřuje průdušky (asi 8 hodin). Forma - tablety, sirupy, aerosoly, inhalační a injekční roztoky.

Děti starší 12 let a dospělá populace lidí užívají až 4 mg třikrát denně. Pro inhalaci se prášek přidává ve dvojnásobné dávce. Inhalační roztoky - 2,5 mg, rozděleny do čtyř dávek.

Někdy se vyskytují vedlejší účinky ve formě tachykardie, třesu, rozšíření periferních cév.

Neexistují žádné kontraindikace, s opatrností, aby se s tendencí k hypertenzi, thyrotoxikóza, porod, paroxysmální tachykardie.

Terbutalin

Tento lék podporuje expanzi lumenu průdušek. K dispozici ve formě tablet, injekčních lahviček. Aplikováno při léčbě astmatické bronchitidy, při bronchiálním astmatu, hypertonii dělohy, při bronchospasmu. Jmenován:

 • Dospělí s maximálně 2 tabletami (mohou být užíváni ve 3 dávkách).
 • Děti od 3 do 7 let - na čtvrtinu nebo půl tablety.
 • Od 7 do 15 let - polovina pilulky ve 3 dávkách.
 • Aby se zbavili astmatického záchvatu, je polovina ampule předepsána pod kůží 3krát denně.

Kontraindikace: věk do 12 let, nesoucí dítě, kojení.

Fenoterol

K dispozici ve formě aerosolové nádoby, stejně jako tablety, ampule pro injekce. Při léčbě bronchiálního astmatu, spastické bronchitidy, emfyzému v plicích. Lékař zvolí dávku individuálně. Častěji dospělí a děti starší 6 let užívají dávku 0,2 mg. Pokud tato dávka nepomůže, je třeba po 5 minutách opakovat. Po uplynutí pouze 6 hodin. Prevence útoku - 0,2 mg (jeden dech) 3krát denně.

Někdy způsobuje nežádoucí účinky: únavu, tachykardii, bolesti hlavy, zvýšené pocení. V takových případech musíte snížit dávkování léku. Existuje řada kontraindikací - ateroskleróza a arytmie.

Méně komplikací nastává, pokud pacient používá bronchodilatátory po použití inhalátorů, protože velká část účinných látek je absorbována v ústech a v důsledku toho je účinek minimální.

Anticholinergika

Tato skupina léků, které rozšiřují průdušky, zahrnuje Berodual. Lék je předepsán pro DN, chronickou obstrukční bronchitidu, bronchospasmus, pro léčbu astmatických záchvatů. Dostupný aerosolový roztok, lahvičky. Používejte děti starší 3 let a dospělé osoby. Přiřazení 1-2 dávek ve 3 dávkách. Pro inhalaci od 2 do 8 kapek aplikujte maximálně 6krát denně s přestávkou 2 hodiny.

Použijte kombinaci léků s kortikosteroidy a Intalem a současně zvyšujte účinek léčiva. Je nemožné brát při přepravě dítěte v prvním trimestru a před porodem, a to společně s Xanthinem, betablokátory.

Methylxanthiny

Tato skupina je obvykle přiřazena 3 léky - Eufillin, Diprofillin, Theofhylline.

Euphyllinum je předepsán pro bronchospasmus, bronchiální astma, hypertenze v plicním oběhu. K dispozici v prášku, tabletách, ampulích. Kontraindikace je tendence k nízkému tlaku, paroxyzmální tachykardie, epileptickým záchvatům, s HF.

Diprofillin je předepsán pro koronární spazmus, bronchospasmus, jestliže hypertenzní onemocnění. Uvolňovací prášek, tablety, ampule, svíčky. Lék by neměl být užíván s paroxyzmální tachykardií, epilepsií, s poklesem tlaku.

Teofylin je dostupný ve formě svíček a prášku. Jmenován k rozšíření lumenu průdušek, ke zvýšení síly kontrakcí srdce jako diuretika. Vezměte 0,1-0,2 mg až čtyřikrát. Rektální platí pro 1-2 svíčky denně. Teofylin je kontraindikován v případě přecitlivělosti na léčivou látku, hyperfunkci štítné žlázy, infarktu myokardu. Jemně aplikujte s gastrointestinálními vředy.

Pokud lékař určil průběh léčby a liší se od postupu uvedeného v návodu, postupujte podle doporučení specialisty. Změna dávkování bronchodilatátorů podle svého uvážení je přísně zakázána.

Jaké bronchodilatační léky pomohou vyléčit nemoc

Jmenování bronchodilatačních léků pro bronchitidu je oprávněné nejen v obstrukční formě. Někteří členové této skupiny jsou součástí kombinovaného léku proti kašli a vykazují vysokou účinnost. Podívejme se, co jsou užitečné a jak fungují.

Účel bronchodilatátorů

Zánět v dýchacích cestách je doprovázen otokem sliznice, v důsledku čehož se průsvit průdušek zužuje a dýchání je obtížné. Zánět může navíc vyvolat spazmus hladkého svalstva, který vede k paroxyzmálnímu kašli a udušení.

Bronchodilatátory mohou eliminovat ohrožující symptomy a ovlivnit stav bronchiální stěny. Tato skupina zahrnuje léky s odlišným mechanismem účinku, ale všechny jsou navrženy tak, aby snižovaly stres v průduškách a usnadňovaly dýchání pacienta. Je taková bronchitida nakažlivá pro ostatní? Možnost infekce není určena průběhem onemocnění, ale patogenem. V případě infekce je pravděpodobnost přenosu na jinou osobu přítomna v jakékoli formě bronchitidy.

Správná aplikace

Prostředky na zmírnění bronchospasmu jsou zpravidla vyráběny v takových dávkových formách, které poskytují nejrychlejší terapeutický účinek. Nejčastěji se do nebulizéru přidávají hotové aerosoly pro inhalaci nebo nebuly.

Při inhalaci se léčivá látka dostane přímo do ohniska zánětu a okamžitě začne působit. Pozitivní účinek je patrný po několika minutách.

Stejné složky mohou být vyráběny v perorálních formách - tablety, sirupy. Takové léky jsou určeny spíše pro účinné čištění dýchacích cest a ne pro úlevu od akutních stavů. Díky bronchodilatátoru se lumen průdušek rozšiřuje, sputum se stahuje mnohem snadněji a rychleji. Lékaři hovoří o nutnosti dodržovat určitá pravidla týkající se této skupiny drog:

 1. Alternativní inhalační a neinhalační formy.
 2. Pokud je to nutné, naléhavá jednorázová recepce dává přednost skupině adrenomimetik.
 3. Neužívejte bronchodilatační léčbu bez lékařského předpisu.
 4. Bronchodilatancia by neměla být užívána v době, kdy neexistuje bronchospasmus.

Anticholinergika

Mechanismus účinku je založen na blokování receptorů, které jsou zodpovědné za křeč hladkých svalů dýchacích cest. Zástupci této skupiny jsou takové účinné látky jako ipratropium bromid (Atrovent) a oxitropium bromid (Ventilate). Pozitivní účinek se v průměru vyvíjí poměrně pomalu - asi po 30 minutách.

Inovační forma Atroventu nemá téměř žádný systémový účinek, což minimalizuje pravděpodobnost vedlejších účinků. Schváleno pro použití od 6 let. U mladších dětí je dovoleno přidávat Atrovent N kapky do roztoku pro inhalaci podle doporučení ošetřujícího lékaře.

Analog je nativní Ipratropium. Jedna dávka léčiva je 2 ml. Zředí se stejným objemem fyziologického roztoku a inhaluje se pomocí nebulizátoru. Zbývající roztok nelze znovu použít.

Adrenomimetika

Přípravky tohoto pozorování podskupiny ovlivňují jiný typ receptoru - adrenoreceptorů. Jejich působení však vede ke stejnému výsledku - odstranění křeče a expanze lumenu průdušek. Tyto léky mají rychlejší účinek, ale často způsobují nežádoucí reakce kardiovaskulárního systému.

Adrenomimetik jsou široce používány:

 1. Fenoterol. Kromě bronchodilatačního účinku má schopnost stabilizovat membrány žírných buněk a zlepšit mukociliární clearance. V pulmonologii, to je hlavně používáno jako zapálení, v gynekologii - v tabletách.
 2. Salbutamol. Zahrnuty v některých kombinovaných lécích proti kašli. Zlepšuje vypouštění sputu při užívání s ambroxolem.

Lék Berodual je považován za jeden z nejúčinnějších bronchodilatátorů. Kombinuje dvě složky s odlišným mechanismem účinku, takže pacient získá nejlepší terapeutický výsledek. Kombinace ipratropia a fenoterolu snižuje jeho dávku a snižuje počet vedlejších účinků.

Methylxanthiny

Většina zánětlivých mediátorů, které se vylučují v těle s bronchitidou a jinými chorobami, má vazokonstrikční účinek. Léky skupiny methylxanthines blokují uvolňování mediátorů z buněk, což umožňuje eliminovat bronchospasmus. Tyto fondy jsou zpravidla určeny jako poslední, neboť mohou způsobit závažné vedlejší účinky.

Nejznámějšími zástupci této skupiny jsou teofylin, Eufillin. Při parenterálním podání má Eufillin velmi rychlý účinek:

 1. Uvolňuje svaly průdušek.
 2. Snižuje odolnost cév.
 3. Snižuje tlak v plicní tepně.

Kromě toho se projevuje také jeho účinek na jiné orgány:

 1. Expanze koronárních cév.
 2. Zvýšený průtok krve ledvinami.
 3. Stimulace diurézy.
 4. Snížení tubulární reabsorpce.

Lidové léky

Některé přírodní složky jsou také schopny zmírnit křeč dýchacích cest. Rychlého účinku z nich nelze dosáhnout, ale při dlouhodobé léčbě je výsledek patrný. Jako pomoc při léčbě bronchitidy lze předepisovat:

 1. Infuze heřmánku, valeriánu, máty.
 2. Měsíček, oregano, pampeliška.
 3. Zázvorová infuze.
 4. Ředkev šťáva s medem.

S bronchitidou bakteriální etiologie lidové prostředky budou neúčinné. V tomto případě musí lékař upravit dávkování přípravku Biseptol pro bronchitidu nebo jiné antibakteriální činidlo.

Kombinované fondy

Kombinace účinných látek s odlišným mechanismem účinku, ale stejný výsledek může dosáhnout vyšší účinnosti a trvání účinku. Velmi často dochází k rychlejšímu využití pomocí kombinovaných prostředků. Jedinou nevýhodou je širší rozsah vedlejších účinků, ale s krátkým průběhem léčby nemusí mít čas projevit se. Příklady kombinovaných prostředků:

Ascoril u dětí s bronchitidou může být podáván od dvou let ve formě sirupu. Vysoká účinnost tohoto léku je zaznamenána jak lékaři, tak pacienty. Dospělí mohou napomoci stažení mukolytik sputa. ACC pro bronchitidu u dospělých je jedním z nejlepších prostředků této skupiny.

Léky na astma a CHOPN

Astmatické záchvaty jsou zvláštní indikací bronchodilatačních léků. V tomto případě by měl být účinek rychlý a s výhodou dlouhodobý.

V případě CHOPN jsou tyto léky pouze symptomatickou léčbou a samotná choroba může v průběhu let významně pokročit. Patologický proces můžete zastavit ukončením kouření a zahájením rehabilitační léčby. Zahrnuje dobrou výživu, dechový trénink, hydrataci sliznice průdušek.

Za prvé, lék musí být pro pacienta bezpečný. Pacienti s chronickým onemocněním (astma, obstrukční stavy) jsou lékaři vyučováni tak, aby nezávisle určovali závažnost rostoucích symptomů a vybrali různé léky na úlevu od záchvatů, které se doporučují střídat.

Každý člověk by měl pochopit, že existují případy, kdy je nutná konzultace s lékařem. Lékař rozhoduje, kolik dní užívá amoxicilin pro bronchitidu a zda existuje potřeba bronchodilatačních léků.

Léčba akutní bronchitidy doma

Všimli jste si, že k běžnému nachlazení byl přidán suchý kašel (nazální kongesce a zarudnutí hrdla)? Po několika dnech, kašel mokrý a tam je ostrá bolest v hrudi? To s největší pravděpodobností znamená rozvoj bronchitidy. Co lze udělat pro to, aby se bronchitida nevyvinula v protrahovaný chronický proces?

Antibiotika pro bronchitidu - je to vhodné?

Bronchitida má virovou etiologii, takže lékaři si jsou jisti, že antibakteriální léčiva (antibiotika) budou při léčbě naprosto k ničemu. Existují však výjimky! Předpokládá se, že tyto příznaky zahrnují některé příznaky, které nejdou do 5 dnů nebo déle:

 • vysoká tělesná teplota;
 • obecná slabost;
 • dušnost;
 • hojné sputum.

Je pozoruhodné, že ve sputu může být zelená barva, pacienti si začínají stěžovat na dušnost, která se vyskytuje s malou námahou - například při průchodu nejkratší cestou z postele do kuchyně. V tomto případě odborník předepíše vyšetření sputa - s největší pravděpodobností identifikuje patogenní bakterie. A pouze v tomto případě je nutné předepsat antibiotika, ale výběr konkrétních léků by měl provádět pouze lékař. Nejčastěji předepisovaná antibiotika jsou dvě skupiny:

 • makrolidy - Sumamed, Macropene;
 • peniciliny - Amoxicilin, Augmentin.

Antivirová léčba bronchitidy

Uvažovaná choroba má virovou etiologii - to je prokázaná skutečnost. A pokud by antivirotika byla předepsána jako součást léčby akutní respirační virové infekce, pak by byl účinek také v případě bronchitidy. A pokud uplynuly více než 2 dny od nástupu příznaků uvažované nemoci, pak budou antivirové léky k ničemu.

Protizánětlivé s bronchitidou

Při diagnostice bronchitidy se užívají nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, paracetamol a další. Mají skutečně antipyretické, detoxikační a anti-edémové účinky. Ale lékaři varují - jsou to tyto léky, které mohou vést k rozvoji intenzivních vedlejších účinků, které zhorší stav pacienta.

Pro léčbu akutní bronchitidy dnes používejte Erespal (Fenspirid) - bude mít protizánětlivý účinek a zmírní otoky průdušek a usnadní dýchání. S takovým kombinovaným účinkem jsou vedlejší účinky užívání přípravku Erespal velmi vzácné.

Režim pro bronchitidu

Existuje řada doporučení pro dodržování bronchitidy - musí se dodržovat, aby se urychlil proces hojení a snížilo se riziko možných komplikací po onemocnění. Jaký režim by měl být dodržován v případě bronchitidy:

 1. Pokud má pacient zvýšenou tělesnou teplotu, měl by být pozorován klid na lůžku. Ale jakmile se hodnoty ustálí, je nutné projít se na čerstvém vzduchu - měly by být krátkodobé, bez fyzického namáhání a rozhodně ne v 30stupňovém mrazu.
 2. I při vysokých teplotách by místnost, ve které je pacient s bronchitidou umístěn, měla být pravidelně odvzdušňována. Nesmíme zapomenout na zvýšení úrovně vlhkosti v místnosti - k tomu můžete použít speciální zvlhčovače vzduchu. Ale můžete udělat starou „staromódní“ cestu - na radiátory umístit vlhké hadry nebo uspořádat nádoby v místnosti vodou.
 3. Během období vzniku akutní bronchitidy mohou všechny dráždivé látky ovlivnit zdraví pacienta - prach, silný pach, tabákový kouř. K tomu je třeba podlahy alespoň třikrát denně otřít vlhkým hadříkem a odstranit prach z nábytku v místnosti, kde je pacient. Pokud má rodina kouřící osobu, posílejte ji na ulici. Pokud je kuřák pacient sám, pak akutní bronchitida může být vynikajícím důvodem pro ukončení závislosti.
 4. Pacient musí být vybaven dostatečným pitím. Můžete mu nabídnout ovocné nápoje, čaj s citronovým nebo malinovým džemem, sušené ovocné kompoty nebo čerstvé ovoce / bobule, ale musíte se vzdát kávy a kakaa. Takové hojné pití pomáhá rozředit sputum, snižuje intoxikaci těla.

Inhalace s bronchitidou

Předpokládá se, že obvyklá inhalace páry bude pro bronchitidu naprosto nevhodná - účinek je nulový. Pokud se však k roztoku pro inhalaci přidají éterické oleje z rozmarýnu, borovice, kafru, máty peprné, eukalyptu a česneku, bude účinek vynikající - počet epizod kašle se sníží a vykašlávání sputa se zlepší.

Můžete provádět inhalaci s bronchitidou pomocí aromalampy, ale můžete jen dát několik kapek éterických olejů na oblečení pacienta, blíže k obličeji.

Kromě toho je zvláště účinný při léčbě nebulizátorů kašle. O léčbě se můžete dočíst s pomocí v tomto článku.

Jak léčit kašel s bronchitidou

Existuje postup pro užívání léčiv pro kašel s bronchitidou - pouze jeho dodržování může vést k rychlému zotavení.

V prvních dnech akutní bronchitidy, které se vyznačují suchým kašlem, může pacient užívat antitusika, ale pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Vezměte prosím na vědomí: V prvních dnech bronchitidy, můžete úspěšně používat produkty z kategorie "tradiční medicína" - například, podběl, odvar z kořene Althea, kořene lékořice a termopsis.

Po dobu 3 - 4 dnů onemocnění začne sputum ustupovat, kašel se stává mokrým, „bublajícím“ - v tuto chvíli musíte opustit antitusika a začít užívat léky, které přispívají k ředění a vylučování sputa. Patří mezi ně:

 • mukolytika - acetylcystein, karbocystein;
 • Expektoráty - amoniakální anisické kapky, jitrocel, slanina a tymián;
 • mukokinetika - Lasolvan a bromhexin.

Vezměte prosím na vědomí: Tyto léky nejsou všelékem, mohou být nahrazeny. Pro léčbu bronchitidy lze použít nástroje založené na léčivých rostlinách - Prospan, Bronhikum a další. Neméně účinné a poplatky za hrudník, které se prodávají v lékárnách. Zde je třeba si pamatovat na jejich klasifikaci: sbírka hrudníku číslo 1 a číslo 2 bude vhodná pro použití v období suchého kašle a sběru hrudníku číslo 3 a 4 - s vlhkým kašlem v době vypouštění sputa.

Pokud nejsou žádné alergie a kontraindikace, pak můžete použít nástroje patřící do kategorie rodinných receptů. Patří mezi ně: ředkvičky s medem, mléko s medem, vařené s cibulí, březovou mízou, vaječným koňakem a další.

Léky, které rozšiřují průdušky - pokud jsou vhodné pro bronchitidu

Často se při akutní bronchitidě vyvíjí bronchiální obstrukce - silný bronchospasmus, který zabraňuje dýchání. V takových případech lékaři považují za vhodné, a dokonce nutné, předepsat pacientům bronchodilatátory - léky, které mohou rozšířit průdušky. Mluvíme o salbutamolu nebo Berodualu - jsou k dispozici jako inhalátory.

Nejčastěji se u dětí vyvíjí obstrukční bronchitida - pro ně mohou být výše uvedené léky skutečnou záchranou. V době bronchiální spazmy dochází k silnému útoku suchého kašle, doprovázenému krátkým dechem - to vede k pocitu strachu a úzkosti, který automaticky zhoršuje blaho pacienta.

Léčba akutní bronchitidy by měla být komplexní - urychlí zotavení, předejde vzniku komplikací. Během bronchitidy se doporučuje masírovat hrudník, dechová cvičení, najít kompletní dietu. Pouze v tomto případě bude prognóza mimořádně příznivá.

Yana Alexandrovna Tsygankova, lékařský recenzent, praktický lékař nejvyšší kvalifikační kategorie.

Celkový počet zobrazení, 8 zobrazení dnes

jak doma rozšířit průdušky

Bronchodilatační léky na bronchitidu: skupiny, příklady a použití

Bronchodilatační léčiva jsou farmakologickou skupinou léčiv, která zvyšují průchodnost průdušek. Prostředky snižují tón svalové membrány a tím zvyšují lumen průduškového stromu. Potřeba takových léků vzniká při různých obstrukčních onemocněních dýchacích cest. Lékaři často předepisují bronchodilatační léky na bronchitidu.

Bronchitida a bronchodilatátory

Bronchitida je zánětlivé onemocnění dýchacího traktu, charakterizované lézí průduškového stromu. Nejčastější příčinou onemocnění je infekce bakteriální nebo virové povahy. Při této nemoci je bronchiální sliznice poškozena a dochází k významnému zúžení, které interferuje s dýcháním.

Bronchitida může být akutní, chronická a obstrukční, symptomy a klinický obraz těchto tří nemocí se liší:

 • Akutní bronchitida se vyskytuje jako samostatné onemocnění nebo jako komplikace chřipky. Zpravidla se nejprve objeví suchý kašel a až po 2-3 dnech dochází k kašli s vykašláváním sputa a horečky. Mezi další příznaky patří celková malátnost, bolest hlavy a slabost. Akutní bronchitida netrvá déle než dva týdny.
 • Chronická bronchitida se vyznačuje dlouhým průběhem - od několika měsíců do několika let. Často se vyskytuje jako komplikace akutní bronchitidy.
 • Obstrukční bronchitida může být akutní i chronická. Hlavním rysem je, že při obstrukční bronchitidě v lumenu průdušek se hromadí velké množství viskózního sputa. Hlen v průduškách zúžený na pozadí zánětu brání již tak těžkému dýchání, dochází k dýchavičnosti.

Normálně je svalová vrstva průdušek ovlivněna jak zúžení regulačních složek, tak i expanzí. Díky rovnováze v tomto nařízení není narušen průtok vzduchu dýchacími cestami a člověk může bez obtíží dýchat. Zánětlivé procesy v bronchitidě mění regulační vlastnosti bronchiální svalové tkáně - to je způsob, jakým se tvoří patologická bronchokonstrikce, která vede k dušnosti. S bronchitidou se také hromadí viskózní sputum v lumen již zúžených dýchacích cest. Vzniká dušnost.

V bronchodilatačních léčivech (bronchodilatátory) jsou dvěma hlavními úkoly obnovení normální lumen průdušek a zlepšení vykašlávání viskózního sputa.

Bronchodilatátory jsou rozděleny do skupin v závislosti na účinných látkách a farmakologických vlastnostech. Některé skupiny bronchodilatátorů mohou selektivně ovlivňovat receptory průdušek a neinteragují s jinými orgány, ale většina nástrojů má řadu vedlejších účinků na různé systémy těla.

Léky v této skupině nedávají nervová zakončení spojená s průduškami, což způsobuje zúžení lumen dýchacích cest. Existuje blokování M-cholinergních receptorů a expanze průdušek. Účinek anticholinergik je poměrně pomalý - úleva dýchání se objevuje za 30-60 minut.

Vedlejší účinky anticholinergik zahrnují nevolnost, sucho v ústech, bolest na hrudi, palpitace a problémy s močením.

Nejčastěji jsou tyto léky kombinovány s ostatními, aby se účinek zlepšil.

Zde jsou uvedeny příklady účinných anticholinergik:

 • Ipratropium bromid je účinná látka přípravku Atrovent a Iprovent. Používá se ve formě aerosolů, tablet a prášků.
 • Účinná látka přípravku Ventalata je oxitropiumbromid. Zvláštností je poměrně rychlé dosažení terapeutického účinku - až 30 minut. K dispozici v aerosolech.

Tyto léky se zaměřují na receptory bronchiálního svalu a rozšiřují lumen dýchacích cest. Adrenomimetika mají oproti anticholinergním lékům významnou výhodu - rychlé dosažení terapeutického účinku. Dechová úleva proti přijetí adrenergních mimiků se projeví v 15-25 minutách. Kromě toho mohou být tato léčiva použita bez přidání dalších skupin bronchodilatátorů. Negativní vlastnosti zahrnují výraznější negativní vliv na kardiovaskulární systém.

Uvádíme osvědčené adrenomimetika:

 • Fenoterol - účinná látka Beroteka a Partusistena. Typické adrenomimetikum ve formě aerosolů a tablet.
 • Salbutamol je účinná látka přípravku Astalin, Salben a dalších obchodních názvů. Je to nejoblíbenější adrenomimetikum s rychlým a dlouhodobým účinkem.
 • Formoterol je účinná látka přípravku Atimos a Foradil. Vztahuje se na dlouhodobě působící adrenomimetika a má malý protizánětlivý účinek. K dispozici v aerosolech.

Přípravky této skupiny blokují uvolňování zánětlivých mediátorů z buněk, což zabraňuje křeči bronchiálního svalu. Methylxanthiny mají vážné vedlejší účinky na kardiovaskulární systém, takže je lékaři předepisují jako poslední možnost.

 • Účinná složka teofylinu je dimethylxanthin. Lék je rychle působící a je poměrně účinný pro obstrukční bronchitidu.
 • Aminofylin - účinná látka Euphyllinum. Jedná se v podstatě o chemicky zlepšený teofylin - léčivo se rozpouští rychleji a je absorbováno tkáněmi, což snižuje očekávání terapeutického účinku.
 • Diprofilin - účinná látka stejného léčiva. K dispozici ve formě aerosolů, svíček a tablet. Předepisuje se pro dlouhodobou léčbu bronchiálního astmatu, ale je také vhodný pro léčbu obstrukční bronchitidy.

Lékaři předepisují bronchodilatátory s velkou péčí. Studie v posledních letech ukazují, že u obstrukčních onemocnění dýchacích cest se úmrtnost zvyšuje nejen u udušení, ale také u kardiovaskulárních poruch způsobených nesprávným podáváním. Kromě toho tyto léky nejsou prokázány pro žádnou bronchitidu - pacient by měl mít obrázek zúžení průdušek, hypertrofie svalové tkáně dýchacích cest a fibrózy. Při současných kardiovaskulárních patologií by lékaři měli zvážit rizika a zvolit metodu nejmenší škody. Je nutné rozlišovat bronchiální spazmus při bronchitidě od křečí při alergických onemocněních, stejně jako ve druhém případě bronchodilatační léčiva nefungují.

Existují obecná lékařská doporučení pro použití bronchodilatátorů:

 • Konstantní příjem bronchodilatátorů vyžaduje kompetentní výběr způsobu podání. Nedoporučuje se inhalace.
 • Bronchodilatátory nelze použít v nepřítomnosti bronchospasmu v určitém okamžiku. Adrenomimetika by měla být střídána s jinými skupinami léků, aby se snížil účinek na srdce.
 • Doporučuje se střídavě inhalační a neinhalační podání.
 • Pokud není možné se dostat k lékaři a je zapotřebí jednorázový bronchodilatátor, pak by volba měla spadat na adrenomimetika. Léky v této skupině mají přibližně stejnou účinnost a běžné vedlejší účinky.
 • Bez předpisu, nemůžete používat salbutamol a další bronchodilatancia s prodlouženým účinkem.

Použití bronchodilatačních léků u dětí vyžaduje zvláštní přístup. Tělo dětí se utváří, a to především kardiovaskulární systém, který je nejvíce citlivý na vliv vedlejších účinků těchto fondů. Pediatři předepisují terapii každému dítěti individuálně. Jeden z nejbezpečnějších bronchodilatátorů pro děti je Berodual.

V současné době se bronchodilatátory staly nejoblíbenějšími a obsahují aktivní látky několika skupin najednou. Takové léky mají větší účinnost a trvání účinku. Kombinované bronchodilatátory mají pouze jednu nevýhodu - vedlejší účinky různých účinných látek se přidávají společně se současným použitím.

K často používaným kombinovaným prostředkům nést výše zmíněný Berodual. Účinné látky tohoto léku jsou adrenergní a anticholinergní - tato kombinace poskytuje rychlý terapeutický účinek.

Bronchodilatační lidové prostředky

Některé recepty tradiční medicíny mohou pomoci zmírnit dýchání v případě bronchitidy, pokud na ruce nejsou žádné léky:

Jak odstranit hlen z průdušek doma bez antibiotik

Normálně se určité množství sekrece produkuje vždy v dýchacích cestách zdravého člověka. Jedná se o průběžný proces zaměřený na jejich očištění, prevenci infekce a obnovu vnitřních průduškových buněk v nich.

Obvykle nejsou zjištěny žádné závažné problémy s odstraňováním hlenu. Problémy vznikají, když se nemoc vyvíjí.

Za přítomnosti patologických stavů se sputum začíná produkovat ve velkém množství, stagnuje v průduškách, stává se příliš viskózním a v důsledku toho sotva vychází.

Jeho akumulace často přitahuje infekci, často bronchitida, způsobuje významnou stagnaci v plicním oběhu, vyvolává plicní insuficienci.

V důsledku toho se u pacienta vyvíjí závažná malátnost nebo dokonce výrazný bolestivý stav.

Uvolnění z nahromadění hlenu v průduškách je nezbytné. K tomu je vhodné poradit se s lékařem. Bude provádět fluorografii, bronchoskopii, klinickou a biochemickou analýzu krve, ultrazvuku, histologického a mikroskopického vyšetření.
Tyto studie určí příčiny zvýšené akumulace sekrecí v dýchacích cestách.
Mohou to být:

 • Chřipka
 • ARVI
 • bronchitida
 • laryngitida
 • faryngitida
 • pneumonie
 • bronchiální astma
 • zhoubných novotvarů v plicích
 • tuberkulóza
 • alergické reakce
 • srdečního selhání
 • celoroční kouření
 • plísňové infekce

Při těchto onemocněních vzniká zánět dýchacích cest, bronchiální edém, změna struktury jejich sliznic, což má za následek vznik velkého množství sputa. Někdy se stává příliš mnoho a způsobuje silný kašel.

Tajemství je rozděleno na serózní, slizký, hnisavý, rozptýlený krví, sklivcem atd. Jeho barva je odlišná v závislosti na nemocech.

Existuje spousta způsobů, jak se zbavit sputa, často používaného pro bronchitidu. To musí být učiněno, protože jeho akumulace významně narušuje práci kardiovaskulárního, plicního a oběhového systému. Kromě toho velké množství sputa silně dráždí sliznici.

Když vyjde sputum, průdušky jsou zcela zbaveny akumulace a pacientova blahobyt se výrazně zlepšuje.

Je obzvláště důležité, abyste se rychle a rychle zbavili nahromaděného tajemství, pokud se v hrudi cítí sípání, pískání, bolest. To ukazuje, že sliznice dýchacího ústrojí se již nemůže vyrovnat s prudce zvýšeným objemem, kromě toho, že obsahuje toxické látky a buněčné zbytky.

Je nutné bojovat proti hromadění sputa se souhlasem ošetřujícího lékaře. Vyšetří pacienta, shromáždí podrobnou historii, provede laboratorní a instrumentální vyšetření. Jakmile bude diagnóza objasněna, bude možné ovlivnit hlavní příčinu zvýšené produkce a její akumulaci v dýchacích cestách.

Pro tento účel se používají léčebné a lidové léčebné metody.

Pracují ve dvou hlavních oblastech ve dvou směrech:

 1. Mukolytika (přispívají k ředění hlenu, mění ho na polotekutý stav a usnadňují opuštění dýchacích cest)
 2. Léčiva vykašlávání (aktivuje svalovou vrstvu vnitřní výstelky průdušek, pomáhá odstraňovat nahromaděné sputy)

Mezi hlavní drogy patří také:

 • bronchodilatátory;
 • protizánětlivé látky;
 • antibiotika;
 • antivirotika;
 • antihistaminika atd.

Umožňují zcela rozpustit tajemství v dýchacích cestách, přivést ho ven, eliminovat příčiny zvýšené tvorby sputa v průduškách. Tyto léky pomáhají průduškám výrazně rozšířit jejich lumen, vytlačit sputum a také zničit infekci, která vyvolává relaps onemocnění.

Existuje mnoho domácích receptů, jak se zbavit hlenu v plicích. Osvědčeným lékem v tomto případě je med a jeho deriváty. Jsou připravovány různými způsoby a dokonale aktivují lymfatickou cirkulaci v plicích, zcela zředěné sputum, mají výrazný expektorační, protizánětlivý a baktericidní účinek. Navíc zvyšují obranyschopnost těla.

Musíte vzít jednu polévkovou lžíci sušených surovin, zalijeme ji sklenicí vroucí vody. Pak byste měli na takové řešení trvat asi čtyřicet minut. Poté se odfiltruje a třikrát denně vezme padesát mililitrů. Tento účinný lék dokonale zmírní zánět, zcela odstraní akumulaci sputa, změkčí hrdlo.

 • Mléko s přídavkem částí borovice také dobře pomáhá. Měli byste si vzít 3 šálky horkého mléka, přidejte k tomu nějaké rozdrcené kužely. Pak musíte tento nápoj v termosce trvat alespoň dvě hodiny, namáhat a odebrat dvě stě mililitrů dvakrát denně.
 • Inhalace pomáhá odstranit průdušky z hlenu. Můžete provádět je pomocí suché páry, odvar z brambor, bylin, éterických olejů. Mají antispasmodický a reflexní účinek, stimulují krevní oběh a pomáhají zbavit se hlenu v plicích.
 • Doporučuje se používat více tekutiny. Rozpouští tajemství, napomáhá jeho evakuaci z dýchacích cest, podporuje detoxikaci organismu. Zvláště užitečné jsou ovocné nápoje, mléko s medem, roztok sody, zelený čaj nebo citronová šťáva.
 • Musíte úplně přestat kouřit a pít alkohol. Nikotin a alkohol stimulují průtok krve do dýchacích cest a způsobují bronchiální edém, který přispívá k dehydrataci. Navíc významně oslabují imunitní systém. Při zneužívání těchto špatných návyků se mohou vyvinout závažné komplikace, které vyžadují dlouhou a komplexní léčbu.

Léky, které odstraňují sputum z průdušek

Chcete-li účinně léčit a dosáhnout rychlého účinku, musíte znát základní léky, které vám pomohou zbavit se sputa v plicích. Mohou být použity pouze po schválení ošetřujícím lékařem, protože každý z nich má řadu vedlejších účinků a kontraindikací.

Při suchém kašli se na vrcholu objevují mukolytika. Překládají suchý kašel do mokrých a zmírňují přetížení dýchacích cest.

Tyto nejčastěji zahrnují:

V těchto případech se často používají Ambrobene a ACC. Jsou to léky komplexního působení, zcela eliminující kašel, mnohem jednodušší dýchání a významně zvyšují obranyschopnost organismu.

Léčiva vykašlávání se často používají při kašli s bronchitidou. Přímo regulují separaci sputa z průdušek do vnějšího prostředí.

Některé z nich působí na mozková centra, jiné - na sliznici dýchacích cest. Za tímto účelem aplikujte tato účinná farmakologická činidla jako:

 1. Thermopsol
 2. Codelac
 3. Herbion
 4. Pertussin
 5. Bronhikum
 6. Ambroxol
 7. Bromhexin

Dobrým výsledkem jsou různé sirupy a extrakty, které obsahují rostlinné látky reflexního působení. Mezi ně patří

 • měsíčku
 • dřišťál
 • termopsis
 • semena kopru
 • lékořice
 • podběl
 • tymián
 • mudrce
 • sedmikráska

Aromaterapie s použitím eukalyptového oleje, mentolu, čajovníku má také velký efekt. Aktivně působí přímo na pacientovy průdušky, což má na ně pozitivní vliv. Obvykle se používají s mokrým kašlem, kdy potřebujete rychle usnadnit vylučování sputa, které je již postupně vypouštěno.

Farmakologický průmysl vyrábí speciální sirupy, směsi a roztoky, aby se zbavil kašle a eliminoval nadměrnou sekreci. Patří mezi ně Gödelix, Dr. Mom a další.

Všechny tyto léky mají účinný účinek v boji proti hromadění sputa v průduškách. Liší se svým účelem, dávkou a trváním léčby.

Tyto fondy mají různé účinky na intenzitu lidského těla a jeho plicního systému. Také, všichni dávají příležitost kašlat, odstranit tajemství z průdušek a zmírnit jejich zánět.

Dechová cvičení pro odstranění sputa

Stimuluje odběr nahromaděného hlenu jako speciální gymnastiku. Umožňuje:

 • Úplně odstraňte otok bronchiální sliznice;
 • významně obnovit respirační funkci;
 • poskytují aktivní přívod kyslíku do buněk těla;
 • stimulovat krevní oběh v tkáních;
 • vytvořit potřebnou zátěž na svalovou vrstvu průdušek;
 • pomáhat vynášet hlen;
 • zmírnit kašel.

Tato opatření umožňují intenzivnější práci dýchacího systému, jeho souvisejících tkání a struktur.

Cvičení jsou dostatečně jednoduchá a dokonce i dítě je může dělat. Aktivně pomáhají zbavit se sputa při bronchitidě a aktivují tělo.

Pacient by měl ležet na zádech, povrch by měl být plochý. Potom se nakloní na jednu stranu pod úhlem pěti stupňů. Hluboko dýchá, hlen se vylévá ve speciálně připravené pánvi. Pak se otočí na druhou stranu. Musí být provedeno desetkrát.

Klekněte si na postel nebo koberec a ohněte se dopředu. Pokud se tajemství z průdušek odkloní, zbavte se ho. Pokud není nic, pak po krátkém oddechu opakujte cvičení desetkrát.

Na rovném okraji postele by měl být povrch rovný. Pověste co nejdále z postele. Pak udělejte totéž z druhé strany. Vyplňte hlen ve vařených nádobách. Běh desetkrát.

Lehněte si na záda. Vaše nohy by měly být ve zvednuté poloze, takže je lepší dát pod ně něco. Zůstaňte v této pozici půl hodiny. Po tom, vstát, vyčistit vylučované sekrece průdušek a opakovat cvičení ještě třikrát.

Tyto pohyby umožňují přirozené čištění dýchacích cest. Umožňují zcela evakuovat tajemství, aby práce plic byla intenzivnější, aby se aktivovala lymfatická drenáž. Kromě toho ovlivňují celý systém, včetně nejmenších alveol.

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit hlen a měli byste je všechny použít, abyste se zbavili nemoci a znovu získali své ztracené zdraví.

Se separací sekrecí, bakterií, produktů rozpadu buněk a částic epitelu, které uhynuly během zánětu, vychází. Průdušky a cévy, které je umývají krví a lymfou, jsou výrazně očištěny a aktivněji vykonávají své funkce. Objem spotřebovaného kyslíku se zvyšuje, v této souvislosti se stav pacienta zlepšuje, aktivita mozku a kardiovaskulárního systému je normalizována.

Při akutní bronchitidě je domácí léčba považována za jednu z nejúčinnějších.

Bolest v krku, rýma, těžký suchý kašel a hrozný zdravotní stav - akutní bronchitida nese takové potíže. Každá třetí osoba je obeznámena s běžným onemocněním, které způsobuje zánět a otok průdušek. Je však nutné zůstat v nudné nemocnici? Je možné léčit akutní bronchitidu doma?

Akutní bronchitida - léčba doma

V jeho projevech je akutní bronchitida podobná virovým onemocněním. To je pochopitelné - koneckonců akutní respirační onemocnění je častou příčinou bronchiálního zánětu. Jasným znakem akutní bronchitidy je kašel. Při nástupu onemocnění je kašel suchý a hacking, po 2-3 dnech kašel přechází v mokrý kašel s jasným hojným sputem.

Co dělat s počátečními příznaky onemocnění? Lehněte si do teplé, útulné postele. Důležitou podmínkou pro rychlé zotavení je přísný odpočinek.

Musí být pozorován po dobu 2-3 dnů od nástupu akutní bronchitidy. Pak můžete pomalu jít do poloviny-lůžko, a po 4-5 dny můžete jít ven a chodit.

Během léčby se ujistěte, že pacientovi poskytnete úplné podmínky: vysokou vlhkost a čistotu místnosti. Během tohoto období byste měli dodržovat zdravou dietu s vysokým obsahem kalorií s převahou rostlinných obilovin a zvýšením pití. Pití velkého množství tekutin pomáhá hubnout, sputum a očistit tělo toxinů, které viry nesou.

Pro domácí léčbu je lepší pít odvar z léčivých bylin, které mají expektorační a antipyretické účinky: malinu, heřmánek, máta, šípku, lipu, matku a nevlastní matku. Přínos přinese med a minerální nápoje (je lepší použít nesycenou vodu Narzan nebo Borjomi) s přídavkem přírodního medu a mléka.

Jak léčit akutní bronchitidu doma

Postupujte podle podrobných pokynů, jak se vyrovnat s akutní bronchitidou a raději jej trávit při léčbě doma:

Krok 1. Při prvních poplachových zvoncích a zhoršení zdraví si každou hodinu vypláchněte hrdlo. Používejte lihovinové tinktury z roztoku měsíčku, eukalyptu nebo furatsiliny. Pro jeden máchání vezměte sklenici léčivé kapaliny.

Krok 2. V intervalech mezi ošetřeními vypijte sklenku ohřátého nápoje. Ale ne dříve než čtvrt hodiny po opláchnutí.

Krok 3. Proveďte inhalaci. Pro inhalace při akutní bronchitidě budou ideální bylinné odrůdy máty, tymiánu, heřmánku, šalvěje, třezalky a esenciálních olejů anýzu, mentolu nebo eukalyptu. Tyto prostředky se používají na inhalaci páry.

Pro inhalaci pomocí nebulizátoru použijte následující metody:

 • k navlhčení sliznice průdušek a její změkčení suchým kašlem: soda a minerální voda nebo fyziologický roztok;
 • eliminovat křeče v průduškách (bronchodilatátory ke zmírnění záchvatů astmatu ze syndromu suchého kašle): Ventolin, Berotek, Beroudal a Atrovent;
 • mukolytika (se suchým / mokrým kašlem) pro zkapalnění sputa: Lasolvan, ACC, Mukaltin, Ambrobene, Bronhopret;
 • protizánětlivé pro zmírnění bronchiálního edému a zmírnění zánětlivých procesů (suchým a mokrým kašlem), Rotocan, Pulmicort, Tonsilgon N, Cromohexal;
 • antitusikum (pro štěkání suchého kašle): Tussamag nebo Lidokain;
 • antiseptika pro čištění a sanitaci zanícené sliznice (s vlhkým hnisavým kašlem): Dioxidin, Chlorovillipt, Miramistin nebo Furacilin.

Krok 4. Ačkoli při prvních známkách akutní bronchitidy zmizí chuť k jídlu, ale je nutné jíst. Přinutit se jíst chudé maso, mastné ryby, zelenina, ovoce. Dýňová semínka a koření jsou velmi užitečné: paprika a hřebíček.

Poskytnutí lůžka v prvních dnech nemoci, udržení zdravé mikroklima v domě, zdravá plnohodnotná strava pomůže překonat akutní bronchitidu doma po dobu 7-10 dnů. Aby se však nemoc v chronické formě nevrátila, je také nutné použít lékovou terapii.

Jak vyléčit akutní bronchitidu doma - účinné léky

Řádná léčba akutní bronchitidy doma se provádí pod dohledem lékaře (praktického lékaře nebo pulmonologa). Lékař vyvíjí individuální terapii na základě výsledků testů a výzkumu. Komplexní léčebný postup bojuje s onemocněním v následujících oblastech:

Boj proti virům. Pokud je příčinou akutní bronchitidy chřipka, akutní respirační virové infekce, akutní respirační infekce (a to se děje v 95% případů), antivirotika jsou spojena s léčbou. Při akutní bronchitidě se často doporučuje užívat Interferon, Viferon, Groprinozon nebo Genferon.

Bitva s kašlem. Při akutní bronchitidě existuje určité pořadí užívání léků proti kašli.

Pouze její kompetentní realizace povede k úspěšné léčbě akutní bronchitidy:

 1. Nástup onemocnění. Během tohoto období je pacient mučen hackerovým suchým kašlem, který antitusika pomáhá změkčit (ale pouze na doporučení lékaře): Codelac, Libexin, Sinekod, Terpinkod, Glaucin, Faringomed, Evkabal sirup
 2. 3-4 dny po prvních příznacích. V této době, suchý kašel jde do mokrého, sputum začne odcházet. Antitusika jsou posílána na polici a jsou nahrazena léky, které jsou tenké a sputum: Ambroxol, Bromhexin, Carbotsistein, Lasolvan, Mukaltin, Acetylcystein, ACC. Lze použít také expektoranty na bázi tymiánu, anýzu, althea a plantejnu.
 3. Pokud je akutní bronchitida doprovázena známkami obstrukce (bronchiální obstrukce s hlenem, vedoucí ke zkrácení dechu), bronchodilatační léky se dostanou na cestu války s akutní bronchitidou. Nejúčinnější je Berodual. Tento lék je povolen (a lépe) používat ve formě inhalací - tímto způsobem mají mikročástice větší pravděpodobnost léčivých účinků.

Při léčbě kašle při akutní bronchitidě doma se také prokázaly poplatky za léky na hrudi. V období suchého kašle se používají dávky č. 1 a 2. Pro mokrý kašel č. 3 a 4.

Velmi často, osoba trpící příznaky akutní bronchitidy a rozhodování o provedení vlastní léčby, předepsat antibiotika. To je nebezpečné!

Nezapomeňte, že akutní bronchitida má často virovou povahu a antibiotika jsou proti virům bezmocná.

Existují však případy, kdy jsou nutná antibiotika pro akutní bronchitidu.

Přímé ukazatele pro použití antibakteriálních léčiv pro akutní bronchitidu jsou:

 • stáří pacienta (od 60 let);
 • prodloužené symptomy (více než 2,5 týdnů);
 • prodloužená (od 4-5 dnů) vysoká teplota (od + 38 ° C);
 • potvrzení bakteriální skály bronchitidy (testy, vyšetření);
 • intoxikace těla (ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, gastrointestinální poruchy);
 • přítomnost hnisu hlenu vykašlávání, proudění krve, změna barvy na žlutozelenou, výskyt nepříjemného zápachu.

Která antibiotika zvolit pro léčbu bronchitidy doma, řekněte pouze ošetřujícímu lékaři. Nejčastěji předepisovaná širokospektrá antibiotika (makrolidy a cefalosporiny): Rovamycin, Cefazolin, Azithromycin, Ceftriaxon, Flemoxin. Tyto léky mohou léčit mírnou / střední akutní bronchitidu.

Pokud se nemoc změnila v komplikovaný typ, budete muset být léčeni v nemocnici a antibiotika by měla být užívána jako injekce. Aby se vaše tělo nedostalo do extrémů, při léčbě akutní bronchitidy antibiotiky dodržujte tyto tipy:

 1. Nezvyšujte dávku léků bez povolení a nesnižujte ji.
 2. Nepřerušujte léčbu předepsanou lékařem.
 3. Přísně dodržujte časový rámec pro užívání antibiotik (současně užívejte léky).
 4. Současně s antibiotiky vezměte probiotika k obnově zažívacího traktu (Linex, Hilak-Forte, Probifor, Bimidumbacterin, Florin Forte).

Léčba akutní bronchitidy doma je těžké si představit bez použití rady tradičních léčitelů. Osvědčené dlouhodobé zkušenosti znamenají perfektní zvládání nepříjemných symptomů nemoci. Posílit imunitní systém a přispět k rychlému uzdravení.

Sweatshopy. V prvních dnech onemocnění se pacient musí dobře potit. Následující léky pomohou navodit hojný pot:

 • zahřáté mléko s přídavkem zelné šťávy, mrkve, medu;
 • třením končetin se směsí čisté vodky a octu jablečného moštu (ve stejném množství);
 • teplé šťávy z: brusinek, šípků, malin, citronu, rybízu, melounu, jahod, ostružin, jablek, jahod;
 • dekorace z léčivých bylin: divoký rozmarýn, měsíček, bezu, vřes, chrpa, hřebíček, devyasil, oregano, dyaghel, jetel, lípa, malina, milkweed.

Recepty na kašel. Následující recepty pomohou překonat suchý kašel, změkčit ho a převést ho na produktivní (mokré):

 1. Každý den vypijte sklenici ohřátého mléka smíšeného s medem a sódou.
 2. Mléko zřeďte Borjomi ve stejném poměru. Je nutné pít prostředky na prázdný žaludek třikrát denně na 120 ml.
 3. Rozemletou hlavu cibule a vaříme v mléce (200 ml). Bujónový filtr se po jídle třikrát denně podává perorálně 20 ml. Lék může být slazený medem.
 4. Vezměte si velkou černou ředkvičku a odřízněte vrchol ovoce. Hluboká náplň s rozpuštěným medem, počkejte 3-4 hodiny. Měli byste si vzít ředkev-med šťáva 2-3 krát denně 20 ml.
 5. Vyléčit ze šťávy dospělých aloe, másla, medu, vepřového nebo husího sádla a kakaového prášku (ve stejném poměru). Složky (20-30 g) zředěné ve sklenici vařeného mléka a odebrané ráno / večer.

Protizánětlivé léky. Léčba akutní bronchitidy lidových prostředků znamená boj proti virům. Následující recepty pomohou:

 1. Vdechování šalvějí (50 g byliny na 500 ml vody) a éterických olejů (eukalypt, čajovníku, heřmánku, pomeranče).
 2. Česnek rozemele na pyré a smícháme s nakrájeným koprem. Hodně se šíří na toastu a jedí sendviče, omývané teplým mlékem nebo limetkovým čajem.
 3. Jeden velký citron se vaří 20 minut. Z ovoce zcela vymačkejte tekutinu a promíchejte s glycerinem (50 ml). Můžete přidat med (20-30 ml). Pijte 5-6 krát denně čajovou lžičkou.
 4. Kousek zralých červených rajčat rozemele na česnek (150 g). Do hmoty se přidá strouhaný křen (300 g). Lék by měl užívat 20 g před jídlem dvakrát denně. Udržujte nástroj v chladu těsně uzavřený.
 5. Brousit listy aloe (věk rostlin by měl být od 2-3 let). Smíchejte zeleninovou hmotu s vepřovým masem (jeden litr), medem (1 kg) a tmavou čokoládou (500 g). Léčit léčivou hmotu za nízkého tepla za stálého míchání. Jakmile se směs stane jako pasta, odstraníme ji ze sporáku. Připravené léky uložené v chladu a přijaté ve formě tepla na 20 g před jídlem.

Obnovení imunity. Pro pomoc oslabenému tělu s akutní bronchitidou se s tímto onemocněním doporučuje následující léčba:

 1. Ve sklenici vroucí vody naparte bylinnou směs (50 g) měsíčku, calamus, třezalku a heřmánku. Po 2 až 3 hodinách infuze vypijte 3x 1/3 šálku denně.
 2. Ořízněte pár velkých jablek (oloupejte, aby se neodstraní) a parte je litrem vroucí vody. Po půl hodině se k hmotě přidá rozpuštěný med (10-12 ml). Pijte sklenici každý den.
 3. Suché šípky (100 g) rozdrťte a vařte v termosku vroucí vody. Nechte trvat půl hodiny a pít sklenici místo čaje každý den.
 4. Voda (500 g), med (50 ml) a cukr (400 g) se vaří v litru vody. Vařte po dobu 2-3 hodin, pak ochlaďte a nalijte do skleněných lahví. Pijte lék 5-6 krát denně po dobu 20 ml. Skladujte na chladném, tmavém místě.
 5. Smíchejte pomeranč a citrónovou kůru (po 50 g) s černým čajem (70 g). Hmota se vaří teplou vodou (2 litry) a nechá se 10 minut. Pak přidejte malinový sirup (15 ml) a celou dávku vypijte v malých doušcích denně.

Zahřívání hrudníku. Různé topné ploché koláče a obklady pomáhají účinně léčit akutní bronchitidu:

 • ze směsi medu, mouky, hořčičného prášku (po 20 g);
 • z cibulové šťávy (200 ml) s přídavkem suché hořčice (30 g) a mouky (100 g);
 • z vařených velkých brambor smíchaných s vodkou (50 ml), medem (12 g) a hořčičným práškem (50 g);
 • vařené (s kůží) brambory s přidáním jódu (2-3 kapky) a slunečnicového oleje (25 ml).

Prášky jsou tvořeny z hmoty a umístěny na zádech a hrudníku (oblast srdce není ovlivněna). Dříve byla na tělo položena marlechka, na jejímž konci je upevněn obklad teplým šátkem. Takové ošetření může být provedeno večer a udržovat topné koláče přes noc.

Provedení skutečně účinné léčby akutní bronchitidy je možné pouze s kompetentním a odpovědným přístupem.

Léčba akutní bronchitidy doma

Všimli jste si, že k běžnému nachlazení byl přidán suchý kašel (nazální kongesce a zarudnutí hrdla)? Po několika dnech, kašel mokrý a tam je ostrá bolest v hrudi? To s největší pravděpodobností znamená rozvoj bronchitidy. Co lze udělat pro to, aby se bronchitida nevyvinula v protrahovaný chronický proces?

Antibiotika pro bronchitidu - je to vhodné?

Bronchitida má virovou etiologii, takže lékaři si jsou jisti, že antibakteriální léčiva (antibiotika) budou při léčbě naprosto k ničemu. Existují však výjimky! Předpokládá se, že tyto příznaky zahrnují některé příznaky, které nejdou do 5 dnů nebo déle:

 • vysoká tělesná teplota;
 • obecná slabost;
 • dušnost;
 • hojné sputum.

Je pozoruhodné, že ve sputu může být zelená barva, pacienti si začínají stěžovat na dušnost, která se vyskytuje s malou námahou - například při průchodu nejkratší cestou z postele do kuchyně. V tomto případě odborník předepíše vyšetření sputa - s největší pravděpodobností identifikuje patogenní bakterie. A pouze v tomto případě je nutné předepsat antibiotika, ale výběr konkrétních léků by měl provádět pouze lékař. Nejčastěji předepisovaná antibiotika jsou dvě skupiny:

 • makrolidy - Sumamed, Macropene;
 • peniciliny - Amoxicilin, Augmentin.

Uvažovaná choroba má virovou etiologii - to je prokázaná skutečnost. A pokud by antivirotika byla předepsána jako součást léčby akutní respirační virové infekce, pak by byl účinek také v případě bronchitidy. A pokud uplynuly více než 2 dny od nástupu příznaků uvažované nemoci, pak budou antivirové léky k ničemu.

Při diagnostice bronchitidy se užívají nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, paracetamol a další. Mají skutečně antipyretické, detoxikační a anti-edémové účinky. Ale lékaři varují - jsou to tyto léky, které mohou vést k rozvoji intenzivních vedlejších účinků, které zhorší stav pacienta.

Pro léčbu akutní bronchitidy dnes používejte Erespal (Fenspirid) - bude mít protizánětlivý účinek a zmírní otoky průdušek a usnadní dýchání. S takovým kombinovaným účinkem jsou vedlejší účinky užívání přípravku Erespal velmi vzácné.

Existuje řada doporučení pro dodržování bronchitidy - musí se dodržovat, aby se urychlil proces hojení a snížilo se riziko možných komplikací po onemocnění. Jaký režim by měl být dodržován v případě bronchitidy:

 1. Pokud má pacient zvýšenou tělesnou teplotu, měl by být pozorován klid na lůžku. Ale jakmile se hodnoty ustálí, je nutné projít se na čerstvém vzduchu - měly by být krátkodobé, bez fyzického namáhání a rozhodně ne v 30stupňovém mrazu.
 2. I při vysokých teplotách by místnost, ve které je pacient s bronchitidou umístěn, měla být pravidelně odvzdušňována. Nesmíme zapomenout na zvýšení úrovně vlhkosti v místnosti - k tomu můžete použít speciální zvlhčovače vzduchu. Ale můžete udělat starou „staromódní“ cestu - na radiátory umístit vlhké hadry nebo uspořádat nádoby v místnosti vodou.
 3. Během období vzniku akutní bronchitidy mohou všechny dráždivé látky ovlivnit zdraví pacienta - prach, silný pach, tabákový kouř. K tomu je třeba podlahy alespoň třikrát denně otřít vlhkým hadříkem a odstranit prach z nábytku v místnosti, kde je pacient. Pokud má rodina kouřící osobu, posílejte ji na ulici. Pokud je kuřák pacient sám, pak akutní bronchitida může být vynikajícím důvodem pro ukončení závislosti.
 4. Pacient musí být vybaven dostatečným pitím. Můžete mu nabídnout ovocné nápoje, čaj s citronovým nebo malinovým džemem, sušené ovocné kompoty nebo čerstvé ovoce / bobule, ale musíte se vzdát kávy a kakaa. Takové hojné pití pomáhá rozředit sputum, snižuje intoxikaci těla.

Předpokládá se, že obvyklá inhalace páry bude pro bronchitidu naprosto nevhodná - účinek je nulový. Pokud se však k roztoku pro inhalaci přidají éterické oleje z rozmarýnu, borovice, kafru, máty peprné, eukalyptu a česneku, bude účinek vynikající - počet epizod kašle se sníží a vykašlávání sputa se zlepší.

Můžete provádět inhalaci s bronchitidou pomocí aromalampy, ale můžete jen dát několik kapek éterických olejů na oblečení pacienta, blíže k obličeji.

Kromě toho je zvláště účinný při léčbě nebulizátorů kašle. O léčbě se můžete dočíst s pomocí v tomto článku.

Existuje postup pro užívání léčiv pro kašel s bronchitidou - pouze jeho dodržování může vést k rychlému zotavení.

V prvních dnech akutní bronchitidy, které se vyznačují suchým kašlem, může pacient užívat antitusika, ale pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Vezměte prosím na vědomí: V prvních dnech bronchitidy, můžete úspěšně používat produkty z kategorie "tradiční medicína" - například, podběl, odvar z kořene Althea, kořene lékořice a termopsis.

Po dobu 3 - 4 dnů onemocnění začne sputum ustupovat, kašel se stává mokrým, „bublajícím“ - v tuto chvíli musíte opustit antitusika a začít užívat léky, které přispívají k ředění a vylučování sputa. Patří mezi ně:

 • mukolytika - acetylcystein, karbocystein;
 • Expektoráty - amoniakální anisické kapky, jitrocel, slanina a tymián;
 • mukokinetika - Lasolvan a bromhexin.

Vezměte prosím na vědomí: Tyto léky nejsou všelékem, mohou být nahrazeny. Pro léčbu bronchitidy lze použít nástroje založené na léčivých rostlinách - Prospan, Bronhikum a další. Neméně účinné a poplatky za hrudník, které se prodávají v lékárnách. Zde je třeba si pamatovat na jejich klasifikaci: sbírka hrudníku číslo 1 a číslo 2 bude vhodná pro použití v období suchého kašle a sběru hrudníku číslo 3 a 4 - s vlhkým kašlem v době vypouštění sputa.

Pokud nejsou žádné alergie a kontraindikace, pak můžete použít nástroje patřící do kategorie rodinných receptů. Patří mezi ně: ředkvičky s medem, mléko s medem, vařené s cibulí, březovou mízou, vaječným koňakem a další.

Léky, které rozšiřují průdušky - pokud jsou vhodné pro bronchitidu

Často se při akutní bronchitidě vyvíjí bronchiální obstrukce - silný bronchospasmus, který zabraňuje dýchání. V takových případech lékaři považují za vhodné, a dokonce nutné, předepsat pacientům bronchodilatátory - léky, které mohou rozšířit průdušky. Mluvíme o salbutamolu nebo Berodualu - jsou k dispozici jako inhalátory.

Nejčastěji se u dětí vyvíjí obstrukční bronchitida - pro ně mohou být výše uvedené léky skutečnou záchranou. V době bronchiální spazmy dochází k silnému útoku suchého kašle, doprovázenému krátkým dechem - to vede k pocitu strachu a úzkosti, který automaticky zhoršuje blaho pacienta.

Léčba akutní bronchitidy by měla být komplexní - urychlí zotavení, předejde vzniku komplikací. Během bronchitidy se doporučuje masírovat hrudník, dechová cvičení, najít kompletní dietu. Pouze v tomto případě bude prognóza mimořádně příznivá.

Yana Alexandrovna Tsygankova, lékařský recenzent, praktický lékař nejvyšší kvalifikační kategorie.

Celkový počet zobrazení, 7 dnes