Konstantní a často bolavé hrdlo a neprochází: důvody, proč dělat

Každý člověk z první ruky ví, co je to bolest v krku, od dětství. Je-li hrdlo často nebo neustále bolí, způsobuje to spoustu nepříjemností. Nepříjemný pocit při polykání, nevrlý pocit a pocit pálení v nosohltanu se zpravidla objevují na začátku zimy a jsou výraznými příznaky ARVI, chřipky nebo bolestí v krku. Tyto bolesti zmizí během několika dní a při odpovídající léčbě se nevracejí. Pokud je hrdlo neustále bolavé, nejdou dlouho, důvody mohou být jiné. Abychom se zbavili nemoci, je nutné spolehlivě určit, proč má dospělý bolest v krku, příčinu tohoto nepříjemného jevu.

Pokud má dospělý bolest v krku

Stejně jako u jiných druhů bolesti, časté bolesti v krku, jejichž příčiny mohou být různé, způsobují nepohodlí a zhoršují kvalitu života pacienta. Trvalé bolesti ovlivňují hltan, průdušnici a hrtan. Časté recidivy vedou ke všeobecnému zhoršení zdraví. Nezávisle na tom nebude člověk schopen spolehlivě určit, který orgán horního dýchacího traktu byl ovlivněn, proto je nutné se poradit s lékařem o správné diagnóze.

Důvody

Tak proč se krk často bolí? Důvody pro dospělého tohoto jevu mohou být následující:

 1. Faryngitida Jestliže bolest v krku často neodchází, může to znamenat chronickou formu faryngitidy. Často je bolest lokalizována nejen v oblasti hltanu a patra, ale šíří se i do hrtanu v oblasti Adamova jablka. Při faryngitidě se tělesná teplota často pohybuje kolem 37,3-38,1 ° C. S velmi silným zánětlivým procesem může teplota stoupnout až do kritického bodu. Onemocnění je doprovázeno pocitem suchosti, pálení a poškrábání hrtanu. Kašel je suchý. Celkový zdravotní stav pacienta je nestabilní, je zde letargie, slabost a malátnost, bolestivé klouby a řezání v očních bulvách. Často jsou v krku ostré bolesti, krční lymfatické uzliny se mohou zvyšovat. Pokud není faryngitida léčena okamžitě, může to vést k nepříjemným následkům. Pokud má člověk často bolest v krku, důvody ve většině případů spočívají v předčasně vyléčené faryngitidě.
 2. Tonsillitis je jedna z nejčastějších nemocí postihujících horní dýchací cesty. Povaha bolesti v hrdle je v tomto případě infekční. V akutní formě způsobuje tonzilitida otoky sliznic, potíže s dýcháním a polykání. Pokud se nemoc stane chronickou, pacient je neustále pronásledován myšlenkami o tom, proč hrdlo často bolí. Abychom se zbavili angíny, je nutná kombinace antibiotické terapie, fyzioterapie, zahřívání a inhalace. Kromě toho, po zmírnění příznaků, by osoba měla vést zdravý životní styl, aby tělo mohlo bojovat proti škodlivým bakteriím a virům.
 3. Poškození virů nebo jiných bakterií. Existuje velké množství patogenů, které mohou způsobit stav, ve kterém velmi často bolest v krku. Proto je nutné absolvovat příslušné testy k identifikaci původce onemocnění (streptokoky, houby, herpes, stafylokoky atd.). Pro tyto infekční agens je oblíbeným stanovištěm hrtan.
 4. Vzácnější a nebezpečné nemoci, jako jsou spalničky a plané neštovice, způsobují bolest v krku méně často. Ovlivňují nejen horní dýchací cesty, ale i další orgány a systémy těla. To je důvod, proč, aby pochopili, proč dospělý často má bolest v krku, je nutné se poradit s lékařem a ne self-léčit. Symptomy mnoha nemocí jsou často podobné, takže člověk, který nemá lékařské vzdělání, nedokáže rozlišit běžnou nachlazení od vážnější nemoci.

Změníme životní styl a zvyky

Po zjištění příčin bolesti v hrtanu nebo hltanu lékař předepíše léčebný cyklus. Existuje řada obecných pravidel, která se týkají životního stylu a zvyků člověka. Pokud je budete důsledně následovat, můžete dlouho zapomenout na bolest v krku a užívat si plného života.

Podmínky, které musí být splněny, aby se zbavili častého nebo přetrvávajícího bolení v krku:

 1. Pravidelné provádění temperačních postupů. S jejich pomocí můžete výrazně zlepšit imunitní funkci těla. Pro začátečníky se doporučuje postupně trénovat tělo, aby se změnila teplota vody. Nejprve musíte snížit teplotu o 2-3 stupně, a to pouze v případě, že tělo dostane zvyklý na kalení, můžete si vzít kontrastní sprchu. Před zahájením zákroku se poraďte se svým lékařem. Je nutné provádět temperování neustále, bez přerušení.
 2. Použití vitaminů a minerálních látek. Léčba antibiotiky a jinými léky má často vynikající výsledek. Terapeuti však na jaře a na podzim doporučují další pití multivitamínů. Někdy by se vitaminy měly užívat nepřetržitě.
 3. V obytné zóně a na pracovišti je třeba udržovat dostatečně vysokou úroveň vlhkosti. Suchý vzduch je běžnou příčinou bolesti v krku.
 4. Jedním z provokujících faktorů způsobujících bolest neustále nebo velmi často je kouření. Tato závislost otráví tělo a může vést nejen k bolesti v hrtanu, ale také k vážným onemocněním, včetně rakoviny.
 5. Zubní kartáček je předmětem častých změn, nelze jej vždy používat. Tenké štětiny a prostor mezi nimi jsou ideálními podmínkami pro reprodukci patogenních bakterií.
 6. Během období zhoršování epidemiologické situace je nutné co nejrychleji kloktat slanou vodou, nejlépe pokaždé, když se vrátíte domů.
 7. Prostory musí být neustále větrané.
 8. Doporučuje se často pít teplý bylinkový čaj s citronem a lžičkou medu. Heřmánek, lípa a meduňka jsou vynikající pro přípravu nápoje.
 9. Pokud často hovoříte na veřejnosti, pak po události, neotvírejte hrdlo, abyste obnovili jeho funkce.
 10. Pokud jste náchylní k alergickým reakcím, udržujte antihistaminika po celou dobu.

Pokud to bolí dlouho a nepřestane

V situacích, kdy bolest v krku dlouhodobě bolí, mohou být důvody jiné. Abyste je spolehlivě zřídili, musíte se poradit s lékařem.

Co by to mohlo být?

Pokud povaha nepohodlí v hrtanu není infekční, může se projevit přetrvávající bolest pod vlivem následujících faktorů:

 • ezofageální reflux je patologický stav trávicího systému, kdy žaludeční šťáva stoupá přes jícen, dráždí ji. Když řinčení, část šťávy neustále padá do krku. To je společná odpověď na otázku: "Proč mi bolest krku po celou dobu trpí?" Žaludeční šťáva často způsobuje silnou bolest při polykání;
 • suchý vzduch, který během chladného období neustále dráždí hrdlo. Z tohoto důvodu se mohou mikrotrhliny objevit v hrtanu a hltanu, což často způsobuje pacientovi nepohodlí;
 • onkologické formace, jak benigní, tak maligní. Zároveň si člověk nejen neustále myslí, proč jeho krk bolí a neprochází, ale také zažívá neustálý pocit cizího těla v krku;
 • alergie, která se často stává důvodem, proč bolí bolest v krku a neprochází;
 • Kouření může často způsobit podráždění hrdla.

Jak správně léčit, projít

Někdy je člověk konfrontován se skutečností, že důvody pro to, že bolest v krku nezmizí, jsou identifikovány a odstraněny. Ale bolestivé pocity často nejdou pryč, ale dlouho si připomínají. To může znamenat neúplný průběh léčby.

S prodlouženou bolestí v horních dýchacích cestách, můžete se uchýlit k domácí opravné prostředky, které se ukázaly jako účinné.

Před použitím máchání a inhalace musíte zajistit, aby na prostředky použité k jejich výrobě nedošlo k žádné alergické reakci.

Med je považován za velmi užitečný pro bolest v krku. Pro opláchnutí použijte odvar z bylin, jako je heřmánek, podběl, jitrocel, lopuch. Změkčují bolestné hrdlo odvarů řepy a chokeberry.

Pokud to bolí neustále a neprojde

Jedna z nejčastěji kladených otázek pacientů: "Proč se moje hrdlo neustále a neprojde?". Někdy přetrvávající bolest netrvá dlouho ani po několika cyklech léčby. V této situaci lékař doporučuje řadu studií a lékařských testů. Odstranění onkologických a infekčních příčin přetrvávající bolesti v hrtanu a hltanu, můžeme hovořit o přechodu tonzilitidy, laryngitidy nebo faryngitidy na chronickou formu.

Proč

Přechod onemocnění horních cest dýchacích z akutního na chronický je způsoben slabou imunitou, přítomností provokujících faktorů (hypotermií nebo prodlouženým užíváním antibiotik), což je nesprávně zvolený režim léčby. V takových situacích bolest není tak výrazná jako u exacerbace onemocnění, ale způsobuje neustálé nepohodlí pacienta. Pokud bolí bolest v krku po dlouhou dobu, musí být nalezeny a napraveny příčiny.

Je neustálá bolest nebezpečím?

Konstantní bolest v krku, jejíž důvody mohou být spolehlivě stanoveny pouze lékařem, je nepochybně „rušivým zvonem“ a neměli byste k němu zavírat oči. Nejčastěji je způsobena banálními viry nebo bakteriemi, takže po dobře zvoleném průběhu léčby bolestivé pocity zmizí. Ale pokud hrdlo nepřestane dlouho bolet, což způsobuje pacientovi fyzické utrpení, pak byste měli určitě projít podrobným vyšetřením. Tento zdánlivě nevýznamný trvalý příznak může znamenat závažné patologické stavy horních cest dýchacích, například tuberkulózy nebo onkologických onemocnění.

Pokud lékař provedl veškerý nezbytný výzkum a pečlivě studoval historii onemocnění, aniž by identifikoval vážné onemocnění, pak neustálá bolest v krku nezpůsobuje velké nebezpečí pro lidské zdraví. Je však nutné se této podmínky zbavit. Vzhledem k tomu, že pacient má neustále bolest v krku, hnisavý výtok se objevuje ve sputu, nebe nabobtná a jsou problémy s dýcháním. Z tohoto důvodu pacient neustále trpí problémy se spánkem, trpí nespavostí, letargií, sníženou pracovní kapacitou.

Co dělat

Pokud jste zmateni nad tím, proč je hrdlo neustále bolavé, měli byste se nejprve poradit s odborníkem. Pouze po zjištění příčin přetrvávající bolesti lékař předepíše léčbu. Je nutné se připravit na to, že kurz může být velmi dlouhý. Nejčastěji předepisovaným léčebným režimem je:

 1. Při bakteriálních infekcích je předepsán cyklus antibiotik. Tato léčba je vhodná, když máte bolest v krku. Příčiny bolestivých pocitů jsou často způsobeny přítomností chronické infekce v těle, která není citlivá na průběh již užívaných léků.
 2. Opláchnutí krku různými léčivými prášky (furatsilin, octenisept) vám umožní snížit bolest.
 3. Resorpce bonbónů, které mají antiseptické vlastnosti.

V situacích, kdy příčinou toho, proč bolí bolest v krku časem je zánět mandlí, může lékař navrhnout jejich očištění pomocí kryoterapie. Po zákroku se rychle obnoví ochranné funkce mandlí.

Takže otázka: „Proč moje hrdlo neustále bolí, příčiny těchto bolestí?“ Existuje mnoho odpovědí. Faktory, které přispívají ke vzniku tohoto bolestivého a nesmírně nepříjemného pocitu, se mohou lišit. Pouze po stanovení diagnózy lékařem může být zahájena léčba, která je vybrána individuálně pro každého pacienta.

Co dělat, když hrdlo dlouho bolí a neprojde bez horečky a nic nepomůže

Je-li bolest v krku dlouho bolí a neodchází bez horečky, pak je to alarmující příznak chronické angíny. Tyto příznaky by neměly být ignorovány, protože mohou vyvolat nebezpečné následky.

Hlavní příčiny prodlouženého bolestivého hrdla

Výskyt symptomu může být spojen s dlouhou konverzací. V tomto případě se nemůžete bát. Bolest bude probíhat sama bez další léčby. Chronické patologické stavy a infekční onemocnění, která vyžadují terapii, však mohou vyvolat podobný klinický obraz.

Chronická patologie

Pokud se bolest vyskytuje téměř každý měsíc, pak je to chronická forma angíny. Nepohodlí se může zhoršit polykáním a během konverzace. Chronická faryngitida a další zánětlivé patologie, které se vyskytují po dlouhou dobu, mohou tyto příznaky vyvolat.

Infekční onemocnění

Bakteriální bolest v krku může způsobit bolest. Pokud je léčba abnormální, onemocnění se stává chronickým a může způsobit recidivy každý měsíc nebo dokonce týden, pokud existují provokativní faktory. Houbová infekce může přispět ke vzniku takového klinického obrazu.

Další patologie

Zánět glazofaryngeálního nervu může způsobit nepohodlí v krku. Prodloužená a silná bolest se objevuje, když jsou hlasivky přehnané a existuje osteochondróza krční oblasti.

Diagnostika

Identifikace příčin bolesti v krku je kontrola mandlí a hltanu pomocí speciálních optických zařízení. Kromě toho lékař provádí škrábání z hrtanu, aby určil povahu mikroflóry.

Kdy mám navštívit lékaře?

Důvody pro kontaktování specialisty jsou:

 • periodicky se opakující bolest, ve které nic nepomáhá;
 • nástup příznaku bezprostředně po konzumaci studeného jídla;
 • vznik bolesti při sebemenším podchlazení.

Je to důležité! Pokud je nepříjemný pocit v krku přítomen po velmi dlouhou dobu - šest měsíců nebo déle, pak je nutné, abyste navštívil lékaře. Lékaři si také všimnou, že pokud se objeví nádor, který se projevuje při jídle, při pohybu jazyka, při čištění zubů, měli byste se vždy poradit s ORL specialistou.

Co dělat, když hrdlo nejdou dlouho?

Pokud bolest neprojde dlouhou dobu, je nutný integrovaný přístup k terapii. V první řadě je třeba věnovat pozornost stavu imunitního systému.

Fyzioterapie má dobrý účinek, zejména ultrazvuk s interferonem na mandlích. To zvyšuje lokální imunitu a snižuje počet recidiv onemocnění. Další postup, účinný při zánětu hrdla, je mytí mandlí, které se provádí v nemocnici.

Drogová terapie

Je nutné léčit bolest v krku po dobu nejméně 10 dnů, ale nedoporučuje se zvyšovat průběh léčby. Léky, které se používají nejčastěji:

 1. Antibiotika - používají se v infekčních patologiích. Nejčastěji jsou předepisovány cefalosporiny, tetracykliny a peniciliny. Uvedené skupiny antibakteriálních činidel mají vynikající práci s bakteriální mikroflórou, která je zvláště důležitá pro akutní anginu pectoris.
 2. Imunostimulancia. Přiřaďte k posílení obranyschopnosti těla. Přípravky z této linie stimulují imunitní práci, snižují riziko recidivy onemocnění.
 3. Místní antiseptika. Nejčastěji se jedná o resorpční pilulky na bázi chlorhexidinu a dalších podobných produktů. Takové léky snižují koncentraci mikrobiální flóry v krku, což přispívá k účinné terapii.
 4. Přípravy komplexních akcí. Přiřazení v přítomnosti smíšených infekcí. Tyto léky zahrnují sprej „Hexoral“, „Chlorophyllipt“. Tyto léky mají protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky.
 5. Antifungální léky. Aplikováno s výskytem stomatitidy a dalších kandidálních lézí dutiny ústní a hltanu.

Lidové metody

Tradiční metody se používají při komplexní léčbě zánětlivých onemocnění krku. Účinné prostředky:

 1. Sage decoction. 1 polévková lžíce. Já suroviny potřebují nalít 300 ml vařící vody a vařit po dobu 10 minut. Pak ho nechte vařit půl hodiny. Filtrovat a aplikovat pro kloktání 4 krát denně ve formě tepla. Průběh léčby je nejméně 20 dnů.
 2. Infuze měsíčku a heřmánku. Bude to trvat 2 lžíce. Já směsi surovin, které by měly být nality 400 ml vařící vody a nechat vařit po dobu 2 hodin. Poté přefiltrujte a aplikujte infuzi k vypláchnutí hrtanu třikrát denně. Ošetření je stejné jako u předchozího receptu.
 3. Propolisová tinktura Účinně zmírňuje zánět, pokud je symptom spojen s anginou pectoris. Budete potřebovat alkoholovou tinkturu z propolisu, ve které byste měli namočit vatový tampon a namazat mandle. To by mělo být prováděno dvakrát denně po dobu 10 dnů.
 4. Zlato Tento včelařský produkt by měl být použit v nepřítomnosti alergie na resorpci. 1 čas stačí 1 lžička. Tento nástroj dokonale stimuluje imunitní systém, zmírňuje záněty.

Příčiny prodlouženého bolestí v krku

Nemoci horních cest dýchacích mohou být charakterizovány akutními nebo chronickými, pokud jsou klinické symptomy přítomny déle než 3 týdny. Pokud jde o hlavní symptom, záleží na lokalizaci zánětlivého procesu.

Obsah článku

Příznakem, kdy je bolest v krku dlouhá doba, může být léze odpovídajících úseků ústní dutiny nebo vývoj onemocnění, které nesouvisí s patologií horních cest dýchacích.

Pro objasnění povahy léze, kdy bolest v krku nezmizí po dobu 3 týdnů, je nutné zjistit další příznaky, shromáždit historii onemocnění, zjistit, co způsobilo tyto příznaky.

Nejtypičtější důvody, proč pacient už měsíc trpěl bolestmi v krku, jsou následující:

 • Přítomnost nebezpečných látek ve vzduchu, který dýcháme;
 • Hypotermie;
 • Vystavení patogenům;
 • Dlouhodobé užívání léčiv;
 • Náhodné nebo úmyslné použití koncentrovaných roztoků, kyseliny, octa;
 • Traumatické poranění;
 • Přítomnost onemocnění doprovázená poklesem imunity, sucho v ústech a také charakterizovaná bolestí, dáváním do krku.

Patologie ORL orgánů

Mezi patologií horních cest dýchacích se projevuje skutečnost, že bolest v krku vydává:

Pokud dva týdny bolesti v krku, to obvykle nezpůsobuje obavy. Takový průběh nachlazení je nejčastější u dětí a je do značné míry způsoben nedostatkem imunity pacienta. Prodloužený průběh ARVI nebo jiných onemocnění horních cest dýchacích je velmi rozšířený. V tomto případě je nebezpečí pouze rozvoj komplikací, bronchitida, pneumonie, otitis. V tomto případě se však do popředí dostávají další příznaky, které nesouvisejí s patologií hrdla.

Máte-li bolest v krku po dobu tří nebo čtyř týdnů, druhý měsíc jsou nepohodlí při polykání, měli byste se obrátit na otolaryngologa na schůzku a zjistit důvody tohoto stavu. U pacientů s chronickou laryngitidou a faryngitidou se kromě skutečnosti, že bolest v krku nezmizí dlouho, pozoruje suchý, štěkavý, přetrvávající kašel. Je přítomen ve dne i v noci a narušuje správný odpočinek pacienta.

Současně, navzdory závažnosti takového symptomu, objektivní vyšetření hltanové dutiny během faryngitidy odhalí pouze malé změny, které se projevují hyperémií sliznice hrdla.

Dalším příznakem laryngitidy je změna tónu hlasu. Stane se chraptivým. S těžkým procesem může být reprodukce zvuku narušena natolik, že onemocnění je doprovázeno nedostatkem hlasu. Příčiny tohoto stavu jsou v porážce hlasivek.

Když se na nich vytvoří hypertrofická forma laryngitidy, takzvaný „uzlíček zpěváka“, růst epitelu o velikosti špendlíkové hlavičky, což naráží na plnou práci vazů. Tyto změny mohou být způsobeny neustálým dopadem některých nepříznivých environmentálních faktorů, kouřením, kouřem ve vzduchu, přítomností nebezpečných nečistot v něm. Zaměstnanci některých chemických závodů, cementáren jsou vystaveni těmto nebezpečným látkám po celý pracovní den.

Příčiny laryngitidy mohou být způsobeny přepětí této části hrtanu.

Nejčastěji se tento příznak rozvíjí u vokalistů, lektorů. Co se týče syndromu bolesti v krku, pacienti ji popisují jako lechtání, zjizvení, bolestivost a zhoršení na konci dne. Postupem času se stav těchto pacientů zhoršuje.

V tomto případě budou příznaky pozorovány tak dlouho, dokud budou přítomny provokativní faktory. Poměrně často je jedinou cestou, jak situaci zlepšit, změna profesní činnosti. Současně může rehabilitační proces trvat hodně času.

Chronická angína je důsledkem akutního procesu, kdy předčasná nesprávná léčba vedla k bolestem v krku, které trvá déle než 3 týdny. Obraz je zároveň charakteristický pro faryngoskopii. Mandle se zvětšily, pokryté šedavě špinavou patinou.

U chronické angíny, bolest v krku není konstantní. Jeho přítomnost je spojena se stádiem onemocnění, remisí nebo exacerbací. Nejčastěji se zhoršení stavu pacienta vyskytuje v období podzimu a zimy, může být provokováno hypotermií, exacerbací komorbidit. Nicméně ve stavu remise jsou zaznamenány změny v dutině hrdla, charakteristické pro zánětlivý proces mandlí, hnisavé zátky.

Zánětlivý proces v dutinách paranazálů je doprovázen viskózním výbojem. Když je pacient v horizontální poloze, teče po zadní části hltanu a dráždí ji. Výsledkem těchto akcí je rozvoj bolesti v krku, kašel. Bez vhodné léčby se sinusitida vyznačuje dlouhým průběhem. Hrdlo může zranit 3-4 týdny.

Lokální léčba a látky potlačující kašel používané v této situaci situaci nezlepšují. Pacienti si stěžují, že nic nepomáhá. Postupy zaměřené na rehabilitaci těchto ohnisek infekce zároveň povedou ke snížení bolesti v krku a kašli v blízké budoucnosti po provedení odpovídající léčby.

Infekční onemocnění

Příčiny dlouhodobého bolesti v krku mohou být některé infekční nemoci. Nejtypičtější z nich je infekční mononukleóza. Zároveň může bolest v krku trvat 2 týdny a déle. Je to přítomnost závažných symptomů během tohoto období, která umožňuje, aby se nemoc odlišovala od jiných akutních virových respiračních infekcí, které mohou být také náchylné ke kapkám z infikovaného pacienta.

Důležitá role v diagnostice infekční mononukleózy způsobené virem Epstein-Barr, přítomnost dalších funkcí:

 • Zvětšené cervikální, axilární, inguinální lymfatické uzliny;
 • Prodloužená horečka;
 • Přítomnost kožních vyrážek;
 • Zvětšená játra a slezina;
 • Detekce atypických buněk v krevních testech;

Některé příznaky infekční mononukleózy lze zjistit do šesti měsíců. Dětské infekce, spalničky, plané neštovice, šarlatová horečka, rubeola, přenášené vzduchovými kapičkami, mohou být doprovázeny zánětem v krku po dobu několika týdnů.

Příčinou vývoje tohoto příznaku mohou být některé pohlavně přenosné infekce.

Syfilis, poškození sliznice hrdla chlamydií, gonokokové patogeny - patologické stavy, které je třeba také vzít v úvahu při provádění diferenciální diagnostiky stavů zahrnujících bolest v krku.

Tuto patologii lze diagnostikovat pouze s využitím laboratorní diagnostiky, protože klinické projevy jsou nespecifické. Pokud jde o infekci HIV, oslabení imunity charakteristické pro toto onemocnění vede k rozvoji plísňových, virových a bakteriálních lézí sliznic, včetně hrdla.

Patologie jiných orgánů

Příčiny bolesti v krku mohou být onemocnění jiných orgánů a systémů.

Nejčastěji je vývoj takových symptomů označen těmito patologiemi:

 • refluxní ezofagitida;
 • angina pectoris;
 • diabetes;
 • hypotyreóza;
 • hypovitaminóza;
 • poruchy páteře;
 • anémie.

Navíc jakákoliv patologie vyžadující dlouhodobé užívání antibiotik, kortikosteroidů, chemoterapie vede k rozvoji zánětlivého nebo atrofického procesu v ústech a krku. Důsledkem je výskyt bolesti.

Když se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, je sliznice jícnu a hltanu podrážděna kyselým obsahem. Tento dráždivý účinek je charakterizován přetrvávajícím bolestem v krku, ke kterému dochází po jídle a když pacient bere horizontální polohu těla. Provedení esofagoskopie identifikuje existující zánětlivá onemocnění nebo vrozené vady.

Dalšími příznaky potvrzujícími patologii orgánů trávicího traktu jsou přítomnost dyspeptických obtíží, říhání, pálení žáhy, bolest v břiše, porušení křesla. Léčba předepsaná pro chronickou gastritidu, duodenitidu, cholecystitidu nebo hiátovou kýlu povede ke snížení bolesti v krku.

První příznaky diabetu jsou sucho v ústech, konstantní žízeň. Výsledkem může být zánětlivý proces hltanu, doprovázený rozvojem nepříjemných pocitů, poškrábáním a poškrábáním. Hypotyreóza je často známá pro suchost kůže a sliznice. Současně může být narušen proces polykání, který je také doprovázen rozvojem syndromu bolesti a pocitem hrudníku v krku.

Leukémie, stejně jako krevní nemoci, které se projevují anémií, jsou doprovázeny atrofickými, ulcerózně-nekrotickými procesy ústní sliznice a mandlí mandlí.

Dalšími příznaky jsou hladkost papilární vrstvy jazyka, pálení v jazyku, plazení, slabost, bledost kůže. Ve všech případech, pro objasnění diagnózy, musí pacient podstoupit laboratorní vyšetření.

Podobné symptomy se mohou vyvinout při chronickém krvácení způsobeném ulcerózními procesy ve střevě nebo těžké menstruaci. Nucené hladovění nebo duševní poruchy, doprovázené odmítnutím jíst, vedou k hypovitaminóze a rozvoji patologického procesu v ústech a krku.

Angina nebo infarkt myokardu může také nastat atypicky a může být doprovázena bolestí ne v hrudní kosti nebo v oblasti srdce, ale je charakterizována bolestmi v krku.

V případě těžké bolesti, zhoršení, dušnosti jsou tito pacienti hospitalizováni a vyšetřeni.

Nemoci muskuloskeletálního systému, osteochondróza krční páteře a radiculitida se mohou projevit v podobném syndromu bolesti. Ve stejné době, je krutost při otočení krku, zvýšení syndrom bolesti při pohybu, otáčení hlavy. Patologie dásní, proces kousání a zánětlivé procesy v nich také nevylučují výskyt prodloužené bolesti v krku nebo dutině ústní.

Nádorové procesy lokalizované v hrtanu, hltanu, štítné žláze, se vyznačují pocitem hrudky v hrdle nebo přítomností cizího tělesa. Prvním příznakem těchto nemocí je často změna barvy, vzhled jeho chrapotu. Dalšími příznaky v tomto případě mohou být emalace, slabost, pocení, prodloužená nízká horečka. Podobné symptomy jsou přítomny s lézemi sliznice krku patogenem tuberkulózy. Současně dochází k nárůstu regionálních lymfatických uzlin, což potvrzuje bakteriální povahu patogenu.

Povaha léze, u které lze zaznamenat bolest v krku po dobu 2 měsíců, by měla být objasněna, i když tento stav není doprovázen výrazným zhoršením celkového stavu. K tomu je třeba konzultovat s otolaryngologem, který provede objektivní studium patologie ORL orgánů. Při absenci těchto onemocnění pomůže terapeut určit nezbytná vyšetření. V závislosti na údajné patologii budou zahrnovat laboratorní a hardwarová vyšetření.

Co je důvodem dlouhého bolestí v krku?

Obvykle, nemoci doprovázené bolestmi v krku, s adekvátní léčbou, zmizí za méně než 14 dnů, ale samozřejmě existují výjimky, například pokud se bakteriální infekce připojila k virové infekci. Pokud vaše hrdlo dlouhodobě bolí - déle než 3 týdny, měsíc atd. To je vážný důvod přemýšlet o skutečných příčinách tohoto jevu.

Koneckonců, to není vždy viníkem dlouhodobého bolesti v krku jsou zánětlivá onemocnění dýchacích cest a dýchacích orgánů, v některých případech jsou příčiny mnohem závažnější a vyžadují důkladnější léčbu.

V tomto článku budeme hovořit o tom, proč hrdlo bolí po dlouhou dobu as jakým onemocněním může být spojeno. A také zvážit příznaky těchto onemocnění a diagnostické metody zaměřené na jejich detekci.

Co je příčinou dlouhodobé bolesti

Jakékoli nepohodlí v krku, které trvá dlouho, je důvodem k zamyšlení nad tím, co je způsobilo. Ve většině případů, podle dalších charakteristických příznaků, bude odborník schopen snadno určit důvod, proč bolí bolest v krku.

Mezi tyto důvody patří:

 • Snížení obranyschopnosti těla. Imunitu lze snížit z mnoha důvodů - kvůli stresu a přepracování, hypovitaminóze, chronickým onemocněním nebo hormonální terapii. To vše má negativní vliv na tělo a může způsobit zpoždění onemocnění na delší dobu.
 • Kuřáci často slyší stížnosti na přetrvávající kašel a bolest v krku bez horečky. To se děje proto, že sliznice hrdla je pravidelně podrážděna škodlivými látkami přítomnými v tabákovém kouři. Navíc kuřáci často dostávají stížnosti na lechtání nebo pocit hrudky v krku. Prakticky jakékoliv patogenní mikroorganismy, které se dostanou na již podrážděnou sliznici, mohou vyvolat další onemocnění, například bronchitidu nebo faryngitidu, což dále komplikuje a prodlužuje bolestivé pocity v krku.
 • Přítomnost alergických reakcí na potravinářské výrobky, výrobky pro osobní hygienu, prach, vlnu nebo dolů a zejména na pyl je jedním z důvodů, proč bolí bolest v krku. Sezónní alergie na topolové chmýří nebo pyl mohou trvat až 4 měsíce, což způsobuje lechtání a bolest v krku, rýmu, vodnaté oči a v některých případech vyrážku a svědění kůže nebo kašel. Pokud dospělý nebo dítě dlouho neprochází krkem, má smysl provádět testy alergie.

Je to důležité! Alergické reakce mohou způsobit komplikaci ohrožující život - angioedém, proto se u všech příznaků poraďte s lékařem, aby diagnostikoval a předepsal nezbytnou léčbu.

 • Pokud hrdlo neprojde dlouhou dobu, může být příčinou chronická faryngitida. Vyskytuje se po vícenásobné akutní faryngitidě v důsledku nesprávné nebo neúplné léčby. K vyvolání exacerbace chronické faryngitidy mohou být bakteriální nebo virové infekce, jakož i hypothermie a inhalace vzduchu znečištěného různými emisemi. Chronické onemocnění se může rozvinout v jedné z forem:
 1. katarální;
 2. hypertrofie;
 3. atrofický.

Hlavními příznaky jsou pocit sucha v krku, lechtání nebo pálení, pocit hrudky v krku. Kromě toho, že je dlouhé hrdlo po dlouhou dobu, pacienti si stěžují na bolest, která se stává silnější při polykání. Ve vzácných případech se během období exacerbace může objevit mírné zvýšení tělesné teploty, ztráta síly a indispozice.

 • Jedním z důvodů, pro které po dlouhou dobu bolest v krku může být chronická angína - zánětlivý proces v mandlích. To může nastat kvůli zakřivení nosní přepážky, polypy v nose, častým opakujícím se bolestem v krku nebo jiným chronickým ložiskům infekcí v přilehlých orgánech.

Onemocnění se projevuje konstantním bolestem v krku na jedné straně nebo oběma, během exacerbace se červené hrdlo po dlouhou dobu nerozpadá, bolí polykání, zejména horké nebo studené jídlo a pití. Trubky nebo filmy jsou vizualizovány na mandlích, je přítomen špatný dech, nosohltanová sliznice je oteklá a dochází ke zvýšené slabosti a únavě.

Navíc u chronické tonzilitidy může docházet k tažení nebo bolestivé bolesti v kloubech kolene a zápěstí.

 • Pokud hrdlo neprojde dlouhou dobu, příčinou může být kýla. To může nastat s sevřeným nervem, infekčními chorobami, osteochondrózou, tyreoiditidou, mechanickým poraněním, artritidou. S kýlou se v krku objeví pocit komatu a hrdlo po dlouhou dobu bolí, zejména při polknutí slin nebo jídla.

Také, s hernií hrdla, v závislosti na jeho velikosti a umístění, může být spalování, změny hlasu, paroxyzmální kašel, nadměrné slinění a udušení. Kromě toho, kýla hrdla může být doprovázena bolestí v zádech a krku, a provokovat vzhled bolesti hlavy.

Je to důležité! Kýla může být docela nebezpečná nemoc, například, jestliže to poškodí nebo deformuje krční páteř.

 • Když bolí bolest v krku velmi dlouho, může být příčinou hrtanová cysta. Cysta je benigní novotvar s vlastními stěnami a kapalným nebo polotekutým obsahem. Ve většině případů mají cysty zaoblený tvar a hladké stěny a neliší se v barvě od okolních tkání. Pouze pokud cysta dosáhne velké velikosti, cévní vzor je na ní jasně viditelný a stěny mají nažloutlý odstín.

Nejčastěji cysty vznikají z blokády žlázových kanálků s různými malými nečistotami nebo hlenem, ale špatné návyky a zanedbávání ústní hygieny jsou predisponujícími faktory.

V závislosti na umístění cysty, chrapotu nebo chrapotu, afonii, pocitu přítomnosti cizího tělesa, nepříjemných pocitech při polykání se může objevit kašel. V některých případech může obsah cysty vzplanout a z tohoto důvodu po dlouhou dobu bolí hrdlo, zvyšuje se tělesná teplota, projevuje se nárůst intoxikace.

Nebezpečí spočívá v tom, že zánět může být pomalý a neprojevuje se žádnými jinými příznaky než bolestí a mírnou teplotou, což vede k prasknutí cysty.

 • V případě dlouhodobého zranění hrdla může být příčinou faryngeální neuralgie. Příčiny tohoto onemocnění mohou být traumatické poškození mandlí, nadměrná délka styloidního procesu, intoxikace po otravě těžkými kovy, ateroskleróza a infekční onemocnění.

S touto neuralgií je jednostranná bolest v kořeni jazyka, amygdale a hltanu, který se šíří do zvukovodu. Jak dlouho může hrdlo ublížit při záchvatech neuralgie, nelze s jistotou říci, protože všechno je zcela individuální, ale v průměru bolest trvá několik minut.

V průběhu onemocnění se bolest stává intenzivnější a téměř nezastaví, což způsobuje, že pacienti sténají a křičejí. Neuralgie glosofaryngeálního nervu může způsobit poruchy srdečního rytmu, mdloby, bolesti při pohmatu, při žvýkání a polykání potravy.

 • Pokud se hrdlo neprojde po dlouhou dobu, může se vyplatit podezření na rakovinu hrdla. Jedná se o zhoubný novotvar, jehož základem jsou sliznice hrdla. Důvody výskytu tohoto onemocnění nejsou plně identifikovány, ale zneužívání alkoholu a kouření, chronické respirační onemocnění lze považovat za predisponující faktory.

Hlavními příznaky rakoviny hrdla jsou změny hlasu, problémy s polykáním potravy a v pozdních stadiích nemoci a dýchání, kašel, úbytek hmotnosti, tvorba nádoru v krku, bolest v krku různé intenzity a povahy. Bolest v krku je trvalá, nezastavuje léky proti bolesti a může později dávat zuby. Lymfatické uzliny jsou značně zvýšeny, z úst je specifický hnilobný zápach.

Diagnostické metody dlouhodobé bolesti

Aby bylo možné zjistit, proč krk po dlouhou dobu bolí, je třeba se nejprve obrátit na ORL, který má diagnostické instrukce pro každou specifickou nemoc. Poté, co lékař určí příčinu dlouhodobé bolesti v krku a předepíše léčbu, je nesmírně důležité dodržovat doporučení a v žádném případě se nepokoušejte léčit sami. Vlastní léčba většiny nemocí obvykle zhoršuje stav pacienta.

Pro zjištění důvodů, proč odborník dlouhodobě neprochází krkem, mohou být tyto metody použity:

 • faryngoskopie;
 • laryngoskopie;
 • X-ray;
 • CT nebo MRI;
 • OAK a OAM;
 • Ultrazvuk;
 • nosohltanové šmouhy pro bakteriologické studie;
 • krevní test na imunoglobulin E;
 • stroboskopie;
 • alergické testy.

Po diagnóze je ošetřujícímu lékaři předepsána komplexní léčba, jejímž cílem je zbavit se základního onemocnění a zmírnit bolest v krku. V některých případech může být cena léků vysoká, což je způsobeno absencí analogů a vysokými náklady na látky ve složení léčiva.

Z fotografií a videí v tomto článku jsme se dozvěděli o nemocech, při kterých může být bolest v krku dlouhodobě narušena, jaké příznaky doprovázejí a jaké metody mohou být detekovány.

Často nebo neustále bolí v krku: jak se chovat? Možné příčiny

Článek popisuje běžné důvody, proč je hrdlo neustále bolavé, stejně jako metody léčby a prevence.

Nepohodlí v orofarynxu způsobuje nepohodlí, může vyvolat zhoršení chuti k jídlu a indikovat přítomnost vážné patologie.

Trvalá bolest je nejčastěji odpovědí na zánět nebo poškození.

Konstantní bolest v krku: příčiny

Podle lékařského výzkumu se chronické bolesti v krku vyskytují u asi 15% populace. Stížnosti na dlouhodobé nepohodlí v této oblasti se vyskytují u 20-25% lidí. V malém počtu případů je stres příčinným faktorem, jinak je třeba hledat chronický zánětlivý proces.

Časté důvody, proč je hrdlo při polykání neustále bolestivé:

O chronickém procesu, který říkají, je-li nemoc vadí více než 6 měsíců v řadě nebo několik let. Nepříjemné symptomy ve výše uvedených patologiích zpravidla probíhají bez horečky.

Mezi neslučitelnými chorobami mohou tyto stížnosti způsobit:

 • osteochondróza krční páteře;
 • difuzní struma (patologie štítné žlázy);
 • nádorový proces v orofarynxu nebo hrtanu;
 • refluxní choroba, diafragmatická kýla, poranění.

Kromě toho mají tato chronická onemocnění další specifické příznaky, které pomáhají lékaři rozhodnout o diagnostickém plánu a plánu léčby.
Zdroj: nasmorkam.net

Mít dítě

Pokud si dítě stěžuje, že má celou dobu bolest v krku, je nutné vyloučit akutní nebo dlouhodobý proces infekce. Může to být:

 • angina pectoris (akutní tonzilitida);
 • akutní nazofaryngitida;
 • akutní laryngitida.


Také Dr. Komarovsky vždy připomíná, že v dětství je často alergie na jídlo, kvetení bylin a stromů. Jedním z projevů alergické reakce je otok a zúžení lumen hrtanu, hltanu.

Dítě si může stěžovat na nepohodlí v krku, pocit udušení. U kojenců se za charakteristický znak alergického edému považuje nedostatek hlasu, modrý nasolabiální trojúhelník a častá dušnost. Pokud se neléčí, stav se může zhoršit během několika dnů nebo dokonce hodin.

Chronická bolest v krku: příznaky

Typické příznaky onemocnění:

 • bolest v orofarynxu, lechtání;
 • špatný dech;
 • časté exacerbace se zvýšenými symptomy a horečkou.

Také charakterizované stížnostmi na:

 • vypadávání vlasů, ztráta hmotnosti;
 • časté bolesti hlavy, studené ruce a nohy;
 • emoční nestabilita, třes;
 • průjem, bolest břicha.

Kdy potřebujete pomoc od lékaře?

Pokud se vyskytnou známky nemoci, které neprocházejí na pozadí léčby, doporučuje se vždy navštívit nemocnici k vyšetření a získat kvalifikovanou pomoc.

Symptomy úzkosti, pro které byste měli určitě přijít na konzultaci s lékařem:

 • přetrvávající bolest, která se časem zvyšuje;
 • nepohodlí v krku, hrtanu, který neprojde déle než měsíc;
 • zvyšující se intoxikace (horečka, zimnice, slabost), potíže s polykáním slin, potrava, časté říhání;
 • výskyt příznaků udušení: dušnost, silná bledost nebo naopak - modrá kůže, nasolabiální trojúhelník;
 • re-konfigurace krku, prudký pokles tělesné hmotnosti.

Nezanedbávejte lékařskou konzultaci, je-li hrdlo často zánětlivé, na mandlích se objevují bílé usazeniny a to vše je doprovázeno vysokou tělesnou teplotou.

Diagnóza: jaké testy projít?

Pro vyléčení osoby nebo zmírnění symptomů je nutné zjistit příčinu stížností. K tomu jsou kromě obvyklého průzkumu a inspekce předepsány další laboratorní, instrumentální a funkční metody výzkumu.

Při častých infekcích orofaryngu a chronické tonzilitidy je povinné bakteriologické vyšetření nosní a hltanové skvrny.

Po určité době (v průměru 5-6 dnů) tato analýza ukáže původce, jeho koncentraci a rozsah antibakteriálních léčiv, s nimiž můžete bojovat proti infekci.

Z laboratorních testů také předepište:

 • CBC, krevní test na hormony (bez T4, TSH, T3);
 • krev pro nádorové markery;
 • krev pro sterilitu, protilátky proti určitým infekcím.

V ojedinělých případech se používá biochemické vyšetření periferní krve, šmouhy na houbové flóře. Z instrumentálních a funkčních průzkumů lze použít:

 • přímé, nepřímé laryngoskopie, rinoskopie;
 • fibrogastroskopie k vyloučení nebo potvrzení patologického refluxu;
 • ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, mandlí palatinu, regionálních lymfatických uzlin;
 • punkční jemná jehlová biopsie nádorů s následnou histologickou analýzou.

Počet a charakter výzkumu určuje pouze lékař. V některých případech konzultují se spojeneckými odborníky: endokrinologem, otolaryngologem, chirurgem, onkologem a specialistou na infekční onemocnění.

Léčba

Pro odstranění bolesti během nebo po bolení v krku je vhodné použít resorpci lokálních antiseptik ve formě tablet nebo pastilek (Lizobact, Dekatilen, Septefril, Angistop, Faringosept, Hexoral-Tabs).

Antiseptické aerosoly nebo roztoky pro zavlažování ústní dutiny, máchání ("Chlorophyllipt", "Rotocan", "Tantum Verde", "Ingalipt") mají dobrý protizánětlivý a analgetický účinek.

Je-li při zavádění aerosolů alergická reakce nebo anamnéza spontánního laryngismu, resorpce bonbónů, je lepší použít oplach:

 • furatsilinovym roztok (dvě tablety se rozpustí ve 250 ml čisté teplé vody; postup se provádí 3-5 krát denně, vždy s novým roztokem);
 • s roztokem sody (polovina malé lžičky se odebírá ve 200 ml čisté vody; ústní dutina se zpracovává 3-4krát denně).

V případě plísňové infekce bude mít oplach s Metrogylem, Miramistinem nebo banálním fyziologickým roztokem pozitivní účinek.

Během těhotenství se doporučuje užívat antibiotika s maximální opatrností. Rizika a očekávané přínosy léku může adekvátně zvážit pouze lékař.

Pokud vás bolest nepřestává obtěžovat, měli byste se znovu obrátit na svého lékaře a požádat o pomoc a další vyšetření.

Jak léčit lidové prostředky?

Použití alternativní medicíny je oprávněné pouze v případě úlevy od akutního zánětlivého procesu, stejně jako v nepřítomnosti kontraindikací ve formě alergických reakcí apod.

Populární a účinné domácí recepty pro bolest v orofarynxu:

 1. Fíky s mlékem. 8-10 bobulí by se mělo vařit ve 200 ml mléka, po čemž se výsledný vývar ochlazuje, odebírá se 3-5krát denně a vždy před spaním.
 2. Med s citronem. Čerstvě vymačkaná šťáva 2-3 citrónů musí být smíchána s malým sklenkou medu. Výsledný nástroj se doporučuje rozpouštět každých půl hodiny během prvních 1-2 dnů nemoci.
 3. Malinový čaj s divokou růží. Nástroj má silný protizánětlivý a analgetický účinek. Čaj se podává každé 3-4 hodiny.
 4. Heřmánkový odvar. V lékárně si můžete koupit léčivý heřmánek ve speciálních pytlích, které se vaří jako pravidelný čaj. Výsledný odvar může kloktat 3 až 5 krát denně.

Z toho nemoci nemohou používat tradiční medicínu a bylinné přípravky: patologii štítné žlázy, plísňovou faryngitidu, nádorové procesy, akutní laryngitidu, alergickou reakci s edémem hrtanu.

Jak urychlit zotavení?

Aby se zkrátilo trvání léčby a zabránilo se vzniku komplikací, je nutné při prvních známkách onemocnění jít do nemocnice.

Racionální léčba antibiotiky, zvolená podle citlivosti, může pomoci v rychlém zotavení z infekčních procesů (pro tento účel se provádí bakteriologické vyšetření stěr z zadní stěny hltanu a mandlí).

Důkladné opláchnutí úst, mechanicky a chemicky šetrné jídlo, časté teplé nápoje také pomohou zbavit se nepříjemných příznaků.

Prevence

K dnešnímu dni neexistují žádné léky, které by mohly "zlepšit" imunitní systém. Stačí se pravidelně věnovat sportu, vyvážené stravě, omezit kontakt s infekčními pacienty a včas dostávat léčbu.

Lidé s chronickou patologií, a to i při absenci stížností, musí každoročně podstoupit lékařskou prohlídku av případě potřeby preventivní léčbu.
[ads-pc-1] [reklamy-mob-1]

Otázky k lékaři

Jak dlouho může bolet hrdlo s bolestmi v krku?

V průměru trvá bolest 3-5 dní. Včas poskytovala systémovou a lokální léčbu ve formě antibakteriálních léčiv, oplachů. Jinak se infekční proces rozšíří a bolest nezmizí.

S faryngitidou?

K zánětu zadní stěny hltanu dochází často při silné bolesti, zejména během jídla a polykání tekutin. Pacienti mohou narušit 3 až 10 dnů, pokud byla zahájena léčba, používají se protizánětlivá léčiva a lokální antiseptika.

Pokud nic nepomůže?

V tomto případě stojí za to znovu se obrátit na ošetřujícího lékaře, opakovat klinický krevní test (vyloučit zhoršení infekce, přistoupení nového), zkontrolovat léčebný plán. Možná budete muset konzultovat jiné specialisty, další laboratorní nebo funkční studie.

Dlouhé bolesti v krku a neprochází (bez horečky): příčiny a léčba

Bylo vědecky prokázáno, že rychlost zotavení pacienta s nachlazení je přímo závislá na práci imunitního systému. Při prvních projevech nemoci v těle dochází k aktivní produkci látek proteinové povahy - interferonu, který zabraňuje dalšímu pronikání virových mikroorganismů a začíná jejich reprodukce. Během normálního chladu po dobu 2-3 dnů dochází ke špičkové koncentraci proteinu a snižují se charakteristické symptomy pacienta. V situacích, kdy tělo není schopno produkovat potřebné látky pro antimikrobiální ochranu, může onemocnění trvat 2 týdny nebo déle. Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí a neodchází, takový příznak je potvrzením, že zánět postupuje a je nutná nouzová léčba.

Časté faktory, které vyvolávají dlouhodobé bolesti v krku

Každý, kdo vyléčil zima alespoň jednou přemýšlel, proč jeho hrdlo bolí po dlouhou dobu a co je třeba udělat, aby se odstranily charakteristické příznaky. Při dlouhodobém průběhu virového onemocnění (více než 7 dní), které je doprovázeno kašlem, bolestivostí orofaryngu, horečkou, kongescí nosu, se předpokládá, že onemocnění je vleklé.

Hlavním faktorem, který vyvolal komplikaci nachlazení, je oslabení ochranných funkcí imunitního systému pacienta. Důvody pro snížení odolnosti organismu vůči působení patogenních mikroorganismů mohou být:

 1. Avitaminóza (nedostatek zdravých organických látek), špatná výživa.
 2. Špatná kvalita pitné vody.
 3. Nedostatek cvičení.
 4. Škodlivé podmínky prostředí.
 5. Často opakované emocionální recese, stres, deprese.
 6. Zneužívání alkoholu a tabáku.
 7. Nedostatek požadované vlhkosti v obývacím pokoji.

S ohledem na tyto faktory, které nejen nepříznivě ovlivňují stabilitu a odolnost organismu, ale také způsobují prodloužené neustálé bolesti v krku, by zpočátku měl pacient tyto příčiny odstranit. Lékaři doporučují užívat vitamínové komplexy, provádět temperační procedury doma.

Vzhledem ke slabosti těla v průběhu nemoci je pacient nejcitlivější na negativní účinky bakterií. To je přesně to, co způsobuje sekundární infekci. Máte-li po dlouhou dobu bolest v krku, nos je vycpaný a vaše zima nezmizí, neměli byste odkládat dlouhodobou návštěvu lékaře.

Ve většině těchto situací může být nutná antibiotická léčba. K tomu je třeba, aby lékař identifikoval faktory, které předcházely rozvoji vleklé nemoci. Příčiny tohoto stavu jsou infekční zánětlivá onemocnění a chronická onemocnění orgánů.

Chronická patologie horních cest dýchacích

Nemoc, která trvá 5 až 14 dnů, nezpůsobuje žádné zvláštní obavy. Často se diagnostikuje protrahovaný průběh respiračních virových infekcí. V takových situacích se však objevují jiné příznaky, které neovlivňují orofarynx. Když bolí bolest v krku dlouho, důvody jsou různé okolnosti. Před předepsáním léků by měl ošetřující lékař stanovit diagnózu a zjistit skutečné příčiny tohoto stavu.

[smartcontrol_youtube_shortcode key = "dlouhá bolest v krku" cnt = "3 ″ col =" 3 ″ shls = "true"]

Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí (3 týdny nebo déle), lékař může mít podezření na přítomnost následujících patologií ORL orgánů:

Pacienti by měli vědět, co mají dělat, pokud mají bolest v krku velmi dlouhou dobu. V první řadě je přísně zakázáno provádět samoléčbu v případech podezření na závažné chronické patologie ORL orgánů. Přesné stanovení diagnózy a předepsání adekvátního léčebného postupu podle závažnosti průběhu onemocnění a individuálních charakteristik pacienta může provést pouze kompetentní odborník.

Infekční a zánětlivá onemocnění

V situacích, kdy bolest v krku bolí při polykání, zatímco doba nachlazení je delší než jeden měsíc, jsou různé infekční agens provokatéry takovéhoto stavu u pacienta. Lékaři rozlišují následující onemocnění bakteriální etiologie, na jejichž pozadí lze pozorovat bolestivé symptomy orofaryngeálních lézí dlouhodobé povahy.

Infekční mononukleóza

Nejčastěji je diagnostikována v mladém věku (14-18 let) a vyvíjí se v důsledku infekce virem Epstein-Barr. Současně má pacient v počátečních stádiích onemocnění dlouhodobě bolest v krku bez horečky a s progresí se přidávají následující symptomy: zvětšená játra a slezina, otoky regionálních lymfatických uzlin, bolest v kloubech způsobená stagnací lymfy, trvalé migrény, angína. Při provádění laboratorních analýz vyšly najevo atypické virové buňky.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Může se vyskytnout u pacientů po dobu 2 měsíců. Charakteristickým rysem této infekční nemoci je, že navzdory hnisavým a zánětlivým ranám (vředům) na povrchu žláz ve tvaru mandlí si pacient nevšimne zhoršení zdraví a stěžuje si jen na malé nepohodlí při polykání. S tímto vzácným onemocněním, které postihuje hlavně muže ve věku 18-35 let, je zpravidla bolest na krku na jedné straně. U těžkého infekčního zánětu lékaři diagnostikují gangrenózní lézi hrtanu s nekrózou tkáně a rozvojem sepse (rozsáhlá infekce těla).

V přítomnosti pohlavně přenosných virových mikroorganismů může být hrdlo také dlouhodobě bolestivé. Z tohoto důvodu, syfilis, poškození sliznic orofarynx chlamydií a gonokoky jsou faktory, které musí být vzaty v úvahu při diagnostice stavu pacienta s protrahovaným chladem. Tyto infekce mohou být detekovány pouze laboratorními testy, které umožňují stanovit kmen bakterií. Lékaři také poznamenávají, že v případě onemocnění HIV jsou na pozadí snížené imunity pozorovány aktivní růst a reprodukce houbových mikroorganismů, které také ovlivňují sliznice orofaryngu.

Černý kašel

Protrahovaní nachlazení jsou často pozorováni lékaři s infekčním kašlem. Toto onemocnění v počátečních stádiích průtoku je doprovázeno horečkou, malým zahlcením nosních průchodů, bolestmi v krku. S progresí černého kašle trpí pacient suchým, křečovitým kašlem, který mu brání v dýchání. V tomto případě neprochází bolest v krku. Při epizodách kašle se obličej stane červeně a hlen z orofarynxu začne vystupovat. U dětí v tomto stavu jsou často pozorovány emetické nutkání.

Je třeba mít na paměti, že pokud máte bolest v krku po dlouhou dobu, musíte včas konzultovat lékaře nebo otolaryngologa, abyste mohli přesně stanovit diagnózu a zahájit léčbu.

Poškození jiných orgánů

Pokud po dlouhou dobu bolí hrdlo, i po zotavení z nachlazení, může to být způsobeno vdechnutím prachu, alergickou reakcí. Ne ve všech případech kašle a bolesti v krku, na vině jsou různé patologie. Nicméně, v jakémkoliv stavu, který je doprovázen zhoršením zdraví, je třeba mít na paměti, že self-léčba pouze zvyšuje riziko komplikací onemocnění. Dlouhodobé bolestivé pocity v orofaryngu jsou pozorovány na pozadí vývoje patologií jiných vnitřních orgánů. Aby se vyloučila infekční léze chronické povahy, je nutné podstoupit určité lékařské vyšetření a vizuální vyšetření kompetentním odborníkem, který vám poradí, jak léčit onemocnění.

Bolestivé symptomy dlouhodobé povahy mohou indikovat přítomnost následujících patologií:

 • při osteochondróze krční páteře se při naklonění hlavy zvyšuje bolest v orofarynxu;
 • porušení produkce hormonů v hyperplazii štítné žlázy;
 • na pozadí diabetu mellitus má pacient stížnosti na sucho v ústech, škrábání pocitů v krku. Současně existuje možnost dysfunkce polykání, která je také doprovázena bolestivými příznaky;
 • onemocnění orgánů tvořících krev - leukémie, anémie;
 • bolest na hrudi (stenokardie), infarkt myokardu se nemusí vyvíjet podle standardního schématu, ale musí být doprovázen bolestmi v krku;
 • prodloužené bolesti v ústech jsou doprovázeny těžkými lézemi zubů, zánětem dásní;
 • v přítomnosti nádorových nádorů v hrtanu, štítné žláze, může pacient zažít hrudku v hrdle;
 • tuberkulózní léze, která je doprovázena otokem lymfatických uzlin;
 • ulcerózní rány v gastrointestinálním traktu, spolu s bolestmi v krku, jsou doprovázeny abnormální stolicí, nadměrnou tvorbou plynů a pálením žáhy.

Tento seznam zdaleka není kompletní a to opět potvrzuje potřebu kontaktovat odborníky.

Závěr

Povaha zánětu, která je doprovázena bolestivými pocity v krku déle než 2 měsíce, musí být objasněna pomocí diagnostických studií. To platí i pro situace, kdy pacienti zaznamenávají mírné zhoršení celkového pocitu zdraví. V případě vyloučení patologií horních cest dýchacích otolaryngologem je nutné podstoupit vyšetření terapeutem. Pouze pomocí laboratorních testů můžeme identifikovat skutečnou příčinu protrahované povahy bolestivých symptomů v orofarynxu a přijmout nezbytná opatření.