Chřipka během těhotenství v prvním trimestru

Každý porodník-gynekolog pro svou praktickou práci musel řešit akutní patologii dýchacích cest u žen během těhotenství. Akutní respirační onemocnění u těhotných žen jsou pozorována v různých obdobích gestačního věku a jsou poměrně časté. Nejnebezpečnější onemocnění dýchacího ústrojí, které s sebou nese mnoho komplikací, je chřipka.

Co je to chřipka?

- akutní virové onemocnění způsobené viry chřipky A, B a C přenášenými kapkami vzduchu.

Virus vstupuje do sliznice dýchacího traktu zdravého člověka od pacienta. Začíná zničení epitelu dýchacího ústrojí a vstupuje do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Poškozená sliznice nemůže plně plnit své ochranné funkce, proto je vysoká pravděpodobnost vzniku pneumonie, sinusitidy, bronchitidy a otitis.

Jakákoliv bakteriální infekce (pneumokoková, stafylokoková) se snadno připojí k tělu oslabenému virem chřipky. Často zhoršila již existující onemocnění - bronchiální astma, chronickou bronchitidu. Virus je tak silný, že může také ovlivnit srdeční sval, což způsobuje srdeční selhání.

Je to z důvodu velkého rozsahu možných komplikací, že chřipka je během těhotenství tak nebezpečná.

Vlastnosti léčby chřipky během těhotenství

Při léčbě by se měl samozřejmě zabývat pouze lékař. Léčba chřipky u těhotných žen má výrazné rysy, zejména pokud si myslíte, že užívání většiny léků je kontraindikováno. Co dělat?

Symptomatická léčba se provádí v prvním trimestru těhotenství. To znamená, že každý symptom onemocnění je léčen odděleně. Například vysoká teplota (nad 38,5 - 39 ° C) může být jednou snížena s ibuprofenem nebo paracetamolem, pro kašel - v tomto období jsou vhodné bylinné a antitusické léky povolené během těhotenství. Vyrovnat se s virem pomůže hojný teplý nápoj a odpočinek. Nebude zbytečné provádět parní inhalace infuzí měsíčku, heřmánku, třezalky tečkované, atd. Antibakteriální léčba chřipky není relevantní, protože toto onemocnění je způsobeno virem.

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství se také provádí symptomatická léčba s přidáním interferonů do seznamu (jiná antivirotika jsou během těhotenství zakázána). Antibiotika jsou předepisována pouze pro komplikace (přístup bakteriální infekce).

V případě potřeby provádějte léčbu ohroženého potratu a placentární nedostatečnosti.

Komplikace gestace

Je zřejmé, že každá žena, která měla během těhotenství chřipku, se bude obávat možných komplikací.

Chřipka je nejvíce ohrožena v prvním trimestru těhotenství. Během tohoto období je vysoké riziko vzniku malformací plodu (10%). Někdy jsou ženy, které již mají děti, nabídnuty k ukončení těhotenství v raných fázích.

Akutní infekční proces, ke kterému dochází v těle, má přímý toxický účinek na plod až do jeho smrti. V tomto případě se pravděpodobnost spontánního potratu zvyšuje na 25-50%.

Ve 2. a 3. trimestru těhotenství se může vyskytnout intrauterinní infekce plodu, může se objevit placentární insuficience, vývojové zpoždění a chronická hypoxie plodu, vzniká hrozba předčasného porodu.

Jak se dostat nemocný, nebo metody prevence chřipky

Především je nutné omezit komunikaci s cizinci, zejména v období zvýšené morbidity (období podzim-zima, epidemie). Měli byste brát vitamíny, vést zdravý životní styl, a tím posílit celkovou odolnost vůči tělu.

Zvláštní preventivní opatření zahrnují očkování proti chřipkovému viru. Bohužel, stopercentní záruka neublíží - vakcína ne. Je třeba také poznamenat, že v prvním trimestru se nedoporučuje.

Je lepší předcházet nemoci než léčit později! Požehnej vám!

Chřipka během těhotenství: rizika, následky a léčba

Je úžasné, jak se ženský pohled na nemoci v každodenním životě a během těhotenství mění. Když je nutné se rozhodnout jen pro sebe, jsme překvapivě neopatrní a můžeme nést nemoc na nohou. S ložiskem v lůně vašeho dítěte, jsme se více pozorní na všechny signály těla, a jakékoli onemocnění, mnohem méně chřipky během těhotenství, se stává důvodem k panice pro mnoho.

Pojďme se důsledně zabývat všemi otázkami, které vznikají v budoucí matce, zmatené jejich zdraví a zdraví dítěte. Nebudeme věnovat velkou pozornost manifestaci a symptomům chřipky, tomuto je věnován samostatný článek, který vám doporučujeme přečíst. Je mnohem důležitější, zdá se mi, mluvit o tom, jak bude chřipka ovlivňovat vaše nenarozené dítě, jak léčit toto onemocnění během těhotenství. Pokud jde o prevenci chřipky, lze to najít v příslušné části.

Chřipka v budoucí matce: rizika a následky

Dnes, díky bohu, většina těhotných žen může volně dýchat - existuje život po chřipce, včetně života vašeho dítěte. Vzpomínám si na sebe, když jsem čekal na dítě, vzpomínám si, jak bylo všechno, co jsem ve mně, komprimováno ze strachu, protože mé dítě rostlo a vyvinulo se ve mně, když kolem mě zuřila prasečí chřipka. Kdo by mi pak vysvětlil, že ano, chřipka je nebezpečná, ale to neznamená, že dítě bude nakaženo, že bude vyvíjet vývojové patologie. Někdy činím pokání, že mnoho neúspěchů a projevů u novorozenců těchto onemocnění CNS jako ischémie je částečně způsobeno strachem z matky. Obáváme se, jsme nervózní a to ovlivňuje děti.

Nemyslete si, že vás nenutím, abyste se přestali bát, že onemocníte, buďte klidní. Pamatujte si, že vinutí sami poškodí vaše dítě. A váš strach z paniky jen zvyšuje riziko onemocnění, protože bylo opakovaně prokázáno, že lidé náchylní k depresi, depresi a v dekadentním stavu jsou mnohem více ohroženi tím, že dostanou chřipku.

Nepotřebujete vodu, řekněme. Promluvme si konkrétně o účincích chřipky na těhotnou ženu a dítě.

Co ohrožuje vaši dětskou chřipku?

 • V prvním trimestru (do 12 týdnů) jsou účinky chřipky během těhotenství nejhorší. V této době, vytvoření nervového systému, položení vnitřních orgánů vašeho dítěte. Pokud máte horečku během své nemoci, kterou nezvládnete, pokud je plod infikován, může to vést k rozvoji neonatálních účinků u dítěte: encefalopatie, záchvaty, mozková obrna a dokonce i smrt.
 • Poškození plancety je možné, což vede ke snížení krevního oběhu v plantáži. Moderní medicína proti tomu zpravidla úspěšně bojuje a toto porušení je přístupné korekci. To často vede k předčasnému porodu, ale dítě je životaschopné. Z následků poruch oběhového systému je možno uvést intrauterinní růstovou retardaci a nedostatek vody, která je plná skutečnosti, že se dítě narodí s malou tělesnou hmotností.
 • Chřipka v pozdějších stádiích těhotenství (2 a 3 trimestry) je méně nebezpečná, riziko fetální infekce a ukončení těhotenství je mnohem nižší, ale přesto existuje.

Léčba chřipky: co je možné a co ne pro nastávající matku

Opět platí, že pokud se dostanete chřipku, nepropadejte panice. Nezapomeňte se obrátit na lékaře, jehož kvalifikace důvěřujete, varovat před vaší gynekologem, který pozoroval.

Neošetřujte sami. Je to tak nebezpečné, a pokud jde nejen o vaše zdraví, ale i o malé dítě, ani to neriskujete. Doporučuji vám zapomenout na takové léky, jako jsou rimantadin, aspirin a léky obsahující aspirin během těhotenství.

A co je stále léčeno na chřipku během těhotenství?

Znovu a znovu opakuji - ne-medikuju. Lék může předepisovat pouze lékař. Koneckonců, během těhotenství nemůžete brát většinu léků, mohou tak či onak ovlivnit zdraví dítěte. Nezvyšujte účinky chřipky se špatnou volbou léku. Koneckonců, i neškodné, jak si mnozí lidé myslí, bylinky z tradiční medicíny pro těhotnou ženu mohou být nebezpečné. Ale kromě toho, co vám lékař předepsal, můžeme poradit:

 • Pro snížení teploty použijte paracetamol. Všechny druhy léků, jako je Theraflu, Grippo a podobně, nejsou o nic lepší než běžné paracetamol. Stačí se podívat na jejich složení, uvidíte, že lví podíl léku je paracetamol, zbývajících 5-10% jsou všechny druhy vůní a příchutí.
 • Můžete si vzít homeopatické léky, nicméně není možné s jistotou říci, zda vám pomohou. Například, ocillococcinum (kdo jen přijde s názvem, sotva vyslovil J v lékárně poprvé), pomáhá mi, ale absolutně ne můj manžel. Je napsáno, že těhotná ocillococcinum může
 • Bohatý a teplý nápoj. Pomáhá vypláchnout virus z těla. Dobře, měli byste vypít alespoň 2 litry tekutiny denně. Vynikající čaj s citronem a medem (med, nenechte se unést - to je silný alergen), bobulové ovocné nápoje (brusinky, brusinky, černý rybíz, šípky).
 • Inhalace s olejem z eukalyptu, čajovníku, nálevů heřmánku, eukalyptu, máty, šalvěje.
 • Aromaterapie: Do aroma lampy vložte několik kapek eukalyptu (pro snadnější dýchání), grapefruitu nebo pomeranče (přírodní antiseptikum). Další informace o aromaterapii pro nachlazení - zde
 • Pokud máte bolest v krku, kloktejte s heřmánkovým odvarem, chlorofylliptem (3-5 kapek na sklenici vody), roztokem sody a jódu (3-4 kapky jódu a 1 hl sody na sklenici vody).
 • Dostat spoustu spánku. Ve snu, vaše tělo bojuje s nemocí.
 • Nezapomeňte jíst ovoce, česnek a cibuli. Bude užitečné si přečíst náš článek na téma co je s chřipkou.

Pokud se nemoc vyskytla v prvním trimestru těhotenství, pak je smysluplné provést "trojitý" test, a to musí být provedeno před 20. týdnem těhotenství. Test je určen pro HCG (lidský choriový gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a estriol a navrhuje možný rozvoj malformací ve vývoji dítěte. I když test ukázal možné nedostatky, nezoufejte. Výsledky jsou pouze předběžné a v tomto případě bude nutné absolvovat sérii testů, které vyvrátí nebo potvrdí výsledky studie.

A poslední...

Nezapomeňte, že prevence jakékoli jiné nemoci je mnohem jednodušší než léčba samotného onemocnění. Proto nebuďte líní dodržovat známé metody prevence nemocí, bez ohledu na to, jak málo volného času máte. V případě, že uvedu odkaz na článek "Prevence chřipky během těhotenství"

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

Chřipka v prvním trimestru těhotenství?

Ahoj! Mám teď 6 týdnů těhotenství. Je to zima a bojím se dostat chřipku. Už jsem měl kašel, zimu a bolest v krku a obecně jsem měl zima. Má někdo v prvním trimestru těhotenství chřipku? Jak jste byli léčeni a jaké následky mělo dítě? Jsem teď velmi znepokojený!

pokud antibiotika nejsou opilá, pak myslím, že nic špatného nebude. Mám kamaráda antibiotik propyl, protože mě její lékař poslal na potrat (

2. | 01/10/2011 5:30:54

Zapomněl jsem říct, že žiji v Moskvě a každý den chodím do práce na metru a je tu spousta nejrůznějších bakterií!

Zapomněl jsem říct, že žiji v Moskvě a každý den chodím do práce na metru a je tu spousta nejrůznějších bakterií!

koupit nosní kapky nebo masti povolené pro těhotné ženy. bariéru pro bakterie. 4. | 01/10/2011, 18:27:16

Mysli na to méně! Jeden z mých přátel onemocněl chřipkou a byl poslán na něco jiného pro potrat, ale sám jsem se rozhodl. Ve druhém těhotenství jsem v létě otěhotněla, nikdy jsem neměla ani zima, měla by být věnována péče, aby tento přítel z práce přestal jen dostat dost infekce, ale ona už měla strach.

koupit nosní kapky nebo masti povolené pro těhotné ženy. bariéru pro bakterie.

Po návratu domů byste měli okamžitě umyt nos lehce osolenou vodou, promýt mikroby po veřejné dopravě v Moskvě. 7. | 01/10/2011 23:24:03

Nějaký odpad byl nemocný, nevím chřipku, ne chřipku. je to v pořádku hlavní věc je nyní se vyhnout davům, vol. doprava atd. alespoň do konce prvního trimestru. A neuděláte očkování?

8. | 11.01.2011, 01:08:56

Byl jsem nemocný, měl jsem rýmu, kašel, horečku. a žádný velký problém. Porodila naprosto zdravé dítě, nyní 4 roky staré, velmi zřídka nemocné. Obecně se poraďte se svým lékařem, můžete prokapat imunoglobulin podobný.

9. | 01.11.2011, 14:35:48

Koupit OXALINE OIL. Před odchodem z domu namažte nosní sliznici - bariéru proti bakteriím. Méně na místech velkých zástupů lidí, umývejte si ruce častěji, vřele se oblékněte. Obecně platí, že nejjednodušší pravidla vám nepomohou)))

10. | 01/14/2011, 10:39:39 PM

Ujistěte se, že si opláchněte nos fyziologickým roztokem, můžete akvamarín - tato mořská voda se prodává v lékárně. Pokud je to možné, vezměte si dovolenou, projděte se na čerstvém vzduchu, spánek. Měla jsem chřipku v prvním trimestru, byla léčena bioparoxem, málem jsem ztratila mysl, velmi jsem se bála dítěte. Všechno dopadlo, porodilo v čase zdravé.

11. | 03/14/2011, 15:02:13

Byla jsem nemocná, když jsem nevěděla, že jsem otěhotněla a strávila jsem 5 dní na amoxicilinu, ale neřekla jsem, že musím mít potrat, říkali, že za 12 týdnů bych měla propíchnout chorion za deformitu plodu a myslím, co bych měla udělat. Nikdo se s tím nesetkal?

12. | 03/24/2011, 18:06:41

onemocněl prasečí chřipkou v 9 týdnech. Okamžitě nemocnici-střílí. Zpočátku lékaři řekli, že všechno je normální, a pak řekli, že chřipka mohla mít malý dopad na dítě, ale nakonec mě poslali k potratu. (((Toto bylo mé první těhotenství, žádané dítě, velmi se bojí důsledků.)

13. | 04/29/2012, 11:43:27

Měl jsem také chřipku po dobu 1 trimestru, nebral jsem léky po dobu 2 týdnů, kašel a rýma a prazdiku viděl hned 14 týdnů.

Byla jsem nemocná, když jsem nevěděla, že jsem otěhotněla a strávila jsem 5 dní na amoxicilinu, ale neřekla jsem, že musím mít potrat, říkali, že za 12 týdnů bych měla propíchnout chorion za deformitu plodu a myslím, co bych měla udělat. Nikdo se s tím nesetkal?

. Po dvanácti týdnech si každý vezme tuto analýzu, samozřejmě, pokud budete chtít. Neuspěl jsem, ve 12 týdnech jsem také ležel s tím 39, paracetamol nepomohl, pil jednu pilulku ibukliny, teď se obávám. 15. | 05/06/2012, 13:58:38

Měl jsem podezření na chřipku. Leží na mytí (nebo jak to je voláno) pod kapáním s fyziologickým roztokem a hemodez.

Byla jsem nemocná, když jsem nevěděla, že jsem otěhotněla a strávila jsem 5 dní na amoxicilinu, ale neřekla jsem, že musím mít potrat, říkali, že za 12 týdnů bych měla propíchnout chorion za deformitu plodu a myslím, co bych měla udělat. Nikdo se s tím nesetkal?

Náhodně jsem pil antibiotika, dokonce i můj příbuzný ležel v nemocnici - anestezie, antibiotika, operace, ve které viděli, že je těhotná. Obě děti jsou 100% zdravé. Udělejte lepší ultrazvuk: Malmberg, voevodin. Oni jsou 90 + procent vidět neřesti.

Přeji zdraví všem nastávajícím matkám! Doporučuji Vám seznámit se s bezplatným ženským programem Žena Kalendář ZAYA (http://zaya-soft.com/wcalendar) Pomáhá správně vytvořit zdravý životní styl a výživu pro nastávající matky.

19. | 06/27/2014, 18:11:05

V únoru, v 8. týdnu těhotenství, měla chřipku. Antibiotika nepila, byla zachráněna lidovými prostředky a paracetamolem. O pět dní později, vysoká teplota ustoupila, ale nakonec došlo k nezdařenému potratu v 10 týdnech.

Uživatel webové stránky Woman.ru chápe a přijímá, že je plně zodpovědný za veškeré materiály, které mu byly prostřednictvím služby Woman.ru částečně nebo úplně publikovány, přičemž uživatel webové stránky Woman.ru zaručuje, že umístění materiálů, které jim byly předloženy, neporušuje práva třetích osob (včetně neomezuje se na autorská práva), nepoškozuje jejich čest a důstojnost Uživatelka Woman.ru, posílající materiály, má tedy zájem o jejich zveřejnění na těchto stránkách a vyjadřuje svůj souhlas s jejich dalším používáním redaktory Woman.ru.All materiály stránek Woman.ru, bez ohledu na formu a datum odeslání na webu, mohou být použity pouze se souhlasem redakce stránek. Bez písemného souhlasu vydavatele není možné znovu vytisknout materiály z časopisu Woman.ru Redakce neodpovídá za obsah reklam a článků. Názory autorů se nemusí shodovat s názorem redaktorů. Materiály umístěné v sekci "Sex" se nedoporučují k prohlížení osobám mladším 18 let (18+). Při návštěvě woman.ru přijímáte podmínky používání služby Woman.ru, vč. a z hlediska cookies

Kdo měl chřipku, akutní respirační infekce v prvním trimestru těhotenství?

Zde se mi podařilo. Četl jsem všechny hrůzy! co říct Hlasování pro nejlepší odpověď Thinker (5321) před 5 lety Krátké a jasné. Děkuji))) Myslitel (5321) 5 let agoeeehhhh ((((Pijete vitamíny? A co obvykle léčíte? Já jsem jen Kalina-Malina, mléko s medem.)

Mistr (1557) Konesh Drink, čaj horký s medem a citronem piju s kbelíky a šípky. V krku bioparox pshikayu a všechny. Brzy se uzdravte. Zdraví pro vás a dítě. Myslitel (5321) před 5 letySpasibochka)))) byl zpracován stejně jako Natasha Gataullina. stále vdechoval. Zdraví pro vás a vaše dítě =) Myslitel (5321) Před 5 lety Děkuji)) Myslitel (6627) Před 5 lety jsem byl nemocný, žádný velký problém. A teplota byla 39 - 3 dny, ale nic leželo, pilo čaj s trávou. Dítě je zdravé. Mnozí z nich mají chřipkové a akutní respirační symptomy - přicházejí s těhotenstvím. Přítel obecně, všechny těhotenství rýma a kašel, ale jak porodila. tak vše šlo Wise (10034) před 5 lety, to bolí bolest, snížení teploty s paracetamol 1 krát, protože to bylo 38,5. Neudělal jsem nic víc - lhal jsem a snotting ven. Na ulici týden nosu nevydržel. Všechno šlo bez komplikací - pro mě a pro mou dceru! Tak se dobře a nebojte se! Hodně štěstí.

 • Jak se dostat chřipku

Příznaky chřipky

Charakteristickým rysem období akutní chřipky během těhotenství je závažnost intoxikace s mírnými symptomy. Inkubační doba onemocnění je krátká - od několika hodin do 1-2 dnů. Drtivá většina pacientů má akutní nástup chřipky, doprovázený rychlým vzestupem teploty na vysokou. Nejvyšší teplota (až 39-40 ° C) je pozorována v prvních dvou dnech onemocnění, poté dochází k jeho rychlému poklesu.

PREGNANCY. PRVNÍ TRIMESTER

Délka febrilního období obvykle nepřesáhne 2-4 dny. U některých pacientů, 1-2 dny po poklesu teploty, teplota opět stoupne o 1-2 dny (druhá vlna chřipky). Na konci prvního dne je již obraz onemocnění, jehož charakteristickým rysem je převaha běžných jevů spojených s intoxikací (bolest hlavy, bolest svalů, bolesti svalů), nejčastějším časným příznakem chřipky během těhotenství je zarudnutí a suchost sliznice hltanu, kongesce nosu (sliznice) propuštění se objeví na 2-3 den nemoci). Charakteristická je také granularita hltanu - přítomnost malých lymfatických folikulů vystupujících nad povrch sliznice, které se udržují i ​​po poklesu teploty až do 7. až 8. dne nemoci. Zadní stěna hltanu je také červená, suchá, ne vzácně s přítomností velkého zrna. Současně s růstem teploty, bolestí hlavy, závratí, bolestí při pohybu očí, bolestí břicha, nevolností, zvracením (obvykle jednorázovým) a poruchami spánku jsou téměř konstantní příznaky prvního dne chřipky. Osoba s chřipkou má charakteristický vzhled: opuch, re: kaya pallor, někdy jasná barva tváře; cyanóza (modravý nádech) nasolabiálního trojúhelníku a rtů.

Patogenní účinek viru je primárně asociován s jeho biologickými vlastnostmi: převažující lézí sliznice sliznice dýchacího traktu a toxicity. Virus proniká přes dýchací ústrojí, usazuje se na sliznici dýchacího ústrojí, zejména průdušnice, a začíná uvolňovat toxiny (druh jedů), které jsou přenášeny celým tělem krevním oběhem. Proniknutím placentou, poškozením, vstupuje virus do krevního oběhu plodu krevním oběhem.

Chřipka během těhotenství

V prvním trimestru těhotenství (do 12 týdnů), kdy je zavedení vnitřních orgánů dítěte intenzivní, může účinek viru nepříznivě ovlivnit tvorbu systémů a orgánů plodu. Existuje riziko malformací a dokonce i úmrtí plodu. Existuje důkaz, že během těhotenství virus chřipky ovlivňuje nervové tkáně embrya více, což způsobuje malformace centrálního nervového systému.

Boris Ragozin - Ayurveda během těhotenství

V pozdějších stadiích těhotenství, chřipka je ještě schopná způsobit infekci plodu, vést k nepříznivému průběhu těhotenství a vytvářet hrozbu potratu, nicméně méně než v prvním trimestru.

Poškození placenty může vést k rozvoji oběhového selhání placenty. Častěji je tato porucha léčitelná. V těchto případech může mít těhotenství za následek včasné dodání životaschopného dítěte. Nicméně nedostatek vody, intrauterinní retardace plodu. V důsledku toho se dítě narodí s malou hmotou.

Studie adaptace novorozenců a malých dětí infikovaných virem intrauterinní chřipky ukázala, že 60% z nich mělo vývojové postižení. Mnoho dětí mělo pozdní chrup, endokrinní poruchy, kožní alergická onemocnění, akutní respirační infekce v novorozeneckém období, pneumonii proti virové infekci.

Diagnóza chřipky

Častěji je diagnóza chřipky prováděna na základě charakteristických klinických příznaků, ale v případě obtíží při stanovení diagnózy lze povahu onemocnění objasnit pomocí dalších výzkumných metod.

V současné době, pro potvrzení diagnózy chřipky ve zdravotnických zařízeních, metoda fluorescenčních (světelných) protilátek se používá k detekci virových protilátek v infikovaném materiálu (k provedení studie, lékař vezme tampon z nosu nebo krku).

Pokud byla chřipka odložena v první polovině těhotenství, doporučuje se provést tzv. "Trojitý test" v rozsahu 16-20 týdnů těhotenství - pro alfa-fetoprotein (AFP), lidský choriový gonadotropin (hCG) a estriol (musíte projít třemi hormony, protože pro dva nebo jedno je často nemožné posoudit riziko patologických stavů). Tyto analýzy naznačují přítomnost malformací plodu. Je však třeba mít na paměti, že výsledky tohoto testu jsou orientační a při odhalování odchylek se provádí řada studií a konzultace s genetikem. Spolu s trojitým testem po zotavení se provede ultrazvukové vyšetření. V závislosti na výsledcích "trojitého" testu a ultrazvuku se můžete buď zklidnit, nebo zkoumat.

Další vyšetření zahrnuje amniocentézu. Při amniocentéze odebírají vzorek plodové vody a zkoumají přítomnost abnormalit u dítěte. I když je postup prováděn velmi rychle, téměř bezbolestně, pod kontrolou ultrazvuku, v asi 1-2% případů hrozí potrat nebo předčasný porod.

Pokud byla chřipka odložena ve druhé polovině těhotenství, pak je třeba objasnit stav plodu, je tedy nutné provést ultrazvukové vyšetření, dopplerografii - studii průtoku krve ve fetálních cévách, placentě, pupeční šňůře, kardiotokografii - studii aktivity plodu.

Slovníček pojmů

Intoxikace - otrava těla toxickými látkami, které se v ní tvoří nebo jsou přijímány zvenčí.

Nákazlivost je nakažlivá.

Pandemie je epidemie charakterizovaná šířením infekčního onemocnění v celé zemi, na území sousedních zemí a někdy i v mnoha zemích po celém světě (například cholera, chřipka).

Pyelonefritida je bakteriální zánět močové části jedné nebo obou ledvin. Tonzilitida - zánět mandlí.

Tracheitida - zánět tracheální sliznice.

Epidemie - šíření jakékoliv infekční lidské nemoci, daleko překračující úroveň normální (sporadické) morbidity na daném území.

Léčba chřipky během těhotenství

Léčba chřipky během těhotenství se provádí doma. Pacient poskytuje odpočinek na lůžku. Provádění větrání místnosti (nejlépe každou hodinu), jeho pravidelné mokré čištění, pacient s osobní chřipkou by měl být opláchnut vroucí vodou.

S chřipkou těhotné ženy by měla poskytovat vyváženou stravu, dieta by měla být kompletní a bohatá na vitamíny. Je žádoucí převaha potravin z mléčné a uhelné vody s omezením na obsah soli (doporučené mléčné výrobky). Při absenci edému se doporučuje dostatek nápojů (ovocný nápoj, ovocná šťáva, ovocná šťáva atd.). Je nezbytné pro odstranění toxinů z těla.

Při vysokých teplotách (nad 38 ° C) a syndromu těžké bolesti (bolest hlavy, bolest svalů) se doporučuje PARACETAMOL. Použití antipyretik by však nemělo být zneužíváno - neměly by být používány častěji než jednou za 4-6 hodin, což omezuje počet dávek denně na 4-krát. Je třeba mít na paměti, že horečka přispívá k brzké smrti viru chřipky.

Pro opláchnutí hrdla se doporučuje použít roztok FURACILINE. V lékárně si můžete koupit hotový roztok a zředit ho v poměru 1: 1 (půl sklenice roztoku na půl sklenice teplé vody) nebo si roztok připravte sami, a to rychlostí 4 tablety přípravku FURA CYLIN na 800 ml vody. Tablety musí být vylity vroucí vodou a vyčkat na jejich úplné rozpuštění.

Použijte také oplach s jedlou sodou -1 lžičku na sklenici vody.

Při nachlazení můžete použít vasokonstrikční kapky. Při kašli je předepsáno vykašlávací léčivo, které obsahuje termopsis nebo kořen Althea, předepsaný v lžíci 4krát denně.

Tam je mylná představa, že antibiotika pomáhají ze všech nemocí, a čím více „silnější“ lék, tím lépe. Nepoužívejte antibakteriální prostředky na vlastní pěst! Užívání antibiotik pro chřipku je obecně iracionální, protože antibakteriální léčiva nepůsobí na viry, které se nacházejí v jádře buněk - antibiotika nemohou virus „dostat“. Současně použití antibakteriálních činidel vede k tvorbě mikroorganismů rezistentních vůči biotickým látkám a je doprovázeno velkým množstvím nežádoucích vedlejších účinků. Antibiotika jsou předepisována pouze lékařem a jsou nezbytná pouze pro takové bakteriální komplikace chřipky, jako je bronchitida, pneumonie, sinusitida, encefalitida, otitis.

Během léčby chřipky během těhotenství by mělo být v každém případě projednáno užívání imuno-modulačních léků se svým lékařem, protože otázka jejich použití je stále sporná.

Hospitalizace těhotné s chřipkou v nemocnici se provádí v těžkých formách onemocnění:

 • v přítomnosti komplikací (pneumonie, poškození nervového systému atd.);
 • v přítomnosti akutních průvodních onemocnění (chronická pneumonie, chronická tonzilitida, pyelonefritida, kardiovaskulární onemocnění atd.);
 • není-li možné zajistit dobrou péči a nezbytné hygienické podmínky doma.

Když se doporučuje chřipka kloktat s odvar z léčivých bylin:

 • infuze heřmánku (1 polévková lžíce zalijeme sklenicí vroucí vody, vaříme po dobu 10 minut, potom se výsledný roztok zformuje a kloktá);
 • infuze měsíčku (způsob přípravy infuze je stejný jako u heřmánku);
 • infuze šalvěje léčivé (1 lžíce rozdrcených listů vařit 1 šálek vařící vody, nechte po dobu 30 minut, kmen roztok a kloktadlo);
 • Siberian starší čaj extrakt (3-4 lžíce květin nalít sklenici vroucí vody, vařit na nízké teplo po dobu 10-15 minut, pak kmen a kloktat).

Prevence chřipky během těhotenství

Je známo, že mnoho nemocí je snadnější předcházet než léčit. Během epidemie akutních respiračních infekcí a jiných onemocnění se snažte učinit veškerá možná opatření ke snížení rizika vzniku onemocnění. To platí zejména pro první tři měsíce těhotenství. Například omezit cestování ve veřejné dopravě během chladného období (protože největší pravděpodobnost nakažení se vyskytuje právě v oblastech s velkou koncentrací osob). Než půjdete na přeplněná místa, zejména v období epidemie, namažte si nos pomocí OXOLINE.

Pro zvýšení odolnosti organismu a následně snížení náchylnosti k virovým infekcím se doporučuje užívat multivitaminové komplexy pro těhotné ženy.

V případě, že někdo z vaší domácnosti má chřipku, zkuste omezit kontakt s ním, nasadit masku na gázu, vyměnit ji každé 2 hodiny, pečlivě dodržovat osobní hygienická opatření.

Léky na těhotenství

 • Používejte léky pouze podle pokynů nebo po konzultaci s lékařem.
 • Pokud Vám lékař předepsal lék, pak se před jeho užitím zeptejte na možné nežádoucí důsledky pro plod. Neváhejte se na takové otázky zeptat!
 • Nelze samostatně užívat neznámé nebo neznámé léky. Absolutně ne nutně lék doporučený médii jako nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se zbavit všech příznaků nemoci, dosáhne léku. Nejlepší je poradit se s lékařem, který vám může poskytnout kvalifikovanou pomoc.
 • Při čtení návodu k léku buďte opatrní (jedná se o informační doprovodný leták v balení léku) - může obsahovat informace o tom, zda máte možnost užívat tento lék během těhotenství.

Chřipkové záběry

Očkování je hlavním způsobem, jak zabránit chřipce. Provádí se ve zdravotnických zařízeních podle přání během epidemií. Moderní očkování obsahuje inaktivovaný (zabitý) virus chřipky, tak to je věřil, že to je bezpečné jak pro matku tak pro dítě. Pokud je však Vaše těhotenství kratší než 14 týdnů, neměli byste dostat očkování proti chřipce! Kromě toho, žádná vakcína proti chřipce nezaručuje, že nemoc nedostanete přesně, protože vakcína proti chřipce je vysoce účinná proti virům, které jsou antigenně podobné těm, které se používají k získání této vakcíny, ale neovlivňuje jiné typy virů.

Složení vakcín se mění každý rok, aby byla zajištěna maximální ochrana proti viru v závislosti na prognózách WHO (jaký typ viru bude v příští sezóně cirkulovat). Vysoká variabilita chřipkových virů neumožňuje plnou ochranu, i když výskyt v nové sezóně druhů, které se výrazně liší od jejich předchůdců, není častým jevem. Je tedy totéž, pokud existuje malá, ale nepříjemná příležitost vydržet chřipku, často v opotřebované formě, proto zvýšení imunity nebude u konce. A to je zpevnění a zdravý životní styl a správná výživa a fyzická aktivita.

SOS - FLU: co dělat, když virus chytil během těhotenství?

V době, kdy si dítě vezme dítě, by měla být zvlášť pozorná na své zdraví. V období zvyšování přirozeného výskytu respiračních infekcí jsou viry chřipky zvláště nebezpečné. Většina lidí má možnost v ní zakořenit, ale pro těhotné ženy tato možnost není vždy k dispozici. Vzhledem k přirozené imunosupresi se zvyšuje riziko vzniku nemocných. Ještě problematičtější jsou komplikace těhotenství s chřipkou.

Co je na chřipkovém viru tak zvláštní?

Každý rok se informace o epidemii chřipkového viru objevují ve volném přístupu, mění se pouze jeho alfanumerické označení. Anglická písmena H a N označují strukturu dominantního viru.

Lidstvo s chřipkovými viry je již dlouho známo, pouze v roce 1933 byl izolován typ A. Později, po 7 letech, byl nalezen typ B a po 9 letech typ C. Vysoká variabilita patogenů zmatila vědce. Klasifikace však byla založena na přítomnosti určitých proteinových antigenů. Jedná se o hemaglutinin (označený latinským písmenem H) a neuraminidázu (N). Celkem bylo identifikováno 13 subtypů pro hemaglutininový antigen a 10 pro neuraminidázu. Tvoří mnoho kombinací.

Typ A zahrnuje Hl, 2, 3 a Nl antigeny a 2. Typ viru je označen H1N1, H2N1, a tak dále.

Hemaglutinin zajišťuje připojení viru k buňkám a produkci protilátek. Ale pod jejich vlivem dochází k mutaci tohoto antigenu, který se přenáší na potomstvo. Neuraminidázový virus poskytuje uvolnění virových částic z buňky. Je také schopna bodové mutace. Nové vlastnosti jsou přenášeny na mladé viry. To umožňuje patogenu opustit imunitní reakci.

Imunita se vytváří na virus se specifickou strukturou. Imunologové proto musí každý rok provádět výzkum a předvídat, jaký typ viru chřipky způsobí epidemii. Proto může být očkování špatnou prognózou k ničemu.

Jaké je nebezpečí infekce?

Pro ovoce

Nebezpečí virové infekce závisí na období, kdy se infekce vyskytne. V raných fázích těhotenství může přenesená chřipka vést k infekci embrya. Placenta v tomto období ještě není tvořena, matka matky volně proudí k plodu. Jeho pronikání do buněk vede k jejich zničení. Pro embryo je ztráta několika buněk plná smrti nebo výskytu hrubých deformit, což je porušení pokládky orgánů. V prvním trimestru těhotenství může infekce skončit potratem.

Infekce chřipky ve druhém trimestru není pro plod tak nebezpečná. Ale s průnikem viru placentou jsou známky intrauterinní retardace růstu, bude zaostávat ve velikosti a tělesné hmotnosti od normy.

Infekce ve třetím trimestru může také vést k intrauterinní infekci. K přenosu viru dochází někdy po porodu. Novorozenec trpí onemocněním velmi tvrdě, často se vyskytují komplikace. Důvodem je nedokonalost imunity. Pouze mateřské protilátky, které jsou během krmení přenášeny mlékem, jsou schopny dítě chránit jen málo.

Pro těhotné

Komplikace onemocnění představují hrozbu pro matku: její tělo má velkou zátěž ve formě rostoucího plodu. Pokud existují chronické patologie jiných orgánů, pak je velmi obtížné vyhnout se komplikacím. Nejčastěji se vyskytují patologické stavy z následujících systémů:

 • respirační: bakteriální pneumonie, empyema, plicní absces;
 • horních dýchacích cest: sinusitida, otitis, tracheitida;
 • kardiovaskulární: myokarditida, perikarditida;
 • neurologické: encefalitida, meningitida, meningoencefalitida, polyneuritida, neuralgie;
 • sval: myositida;
 • jiné systémy: nefritida, Reyeův syndrom, toxický a alergický šok.

Zvláštností tohoto viru je tendence poškodit cévní stěnu mikrociev, čímž se narušuje jejich propustnost, objevují se krvácení. U těhotných žen se mohou vyvinout poruchy krvácení v důsledku zvýšené spotřeby koagulačních faktorů.

Chřipka v pozdním těhotenství může vést ke krvácení, včetně poporodního období.

Virus je schopen interagovat s imunitními buňkami, což způsobuje jejich transformaci. To vede k následujícím důsledkům:

 • porušuje odezvu imunitního systému;
 • tvoří stav imunodeficience;
 • způsobuje autoimunitní reakce.

Tkáňové tkáně reagují na imunologické poruchy. Artritida a artróza se mohou vyvinout nebo zhoršit. Krvácení v parenchymálních orgánech, myokardu jsou také nebezpečné.

Jak se projevuje nemoc?

Nástup onemocnění je vždy náhlý, inkubační doba trvá 1-3 dny. První známkou je zvýšení teploty. V prvních dvou dnech stoupá na 39-40 stupňů. Poté se může snížit na 38. Asi den po nástupu horečky se objeví další příznaky chřipky:

 • bolest hlavy;
 • pocit bolesti ve svalech, kloubech;
 • nazální kongesce;
 • suchá nosní a hltanová sliznice;
 • bolest při pohybech očí;
 • někdy nevolnost, bolest břicha;
 • poruchy spánku.

Nosní hlen se objeví až po několika dnech. Charakteristickým rysem hltanu je hyperemie a na povrchu sliznice se objeví jemná zrna. Jedná se o řezy lymfoidní tkáně. Toto znamení přetrvává do 7-8 dnů po poklesu teploty.

Vzhled pacienta nabývá charakteristik:

 • obličej se jeví jako oteklý, opuchlý;
 • výrazná bledost kůže;
 • cyanóza nasolabiálního trojúhelníku a rtů.

Klinické projevy přidání komplikací závisí na postiženém orgánu. Pokud se jedná o srdce nebo perikard, pak se objeví bolest různé intenzity, mohou být zvuky, známky narušení práce.

Spojení pneumonie je doprovázeno náhlým zvýšením teploty, sípáním v plicích, slabostí. Objeví se dyspnoe.

Neurologické komplikace jsou doprovázeny známkami poškození mozku a jeho membrán. Vzniká intenzivní bolest hlavy, která nemůže být zmírněna analgetiky, světelným a zvukovým strachem. Patologické reflexy lze nalézt.

Sinusitida, nebo zánět vedlejších nosních dutin, je doprovázena bolestí hlavy, která je zhoršena pohyby. V dutinách může být pocit bolesti: na čele, na stranách nosu. Bolest se zvýší při ohýbání vpřed.

Potřebuji další diagnostiku?

Co dělat, když se objeví první příznaky akutní respirační infekce? Je třeba se poradit s lékařem. Léčba těhotné ženy by měla probíhat pod přísným dohledem praktického lékaře a gynekologa, aby se zabránilo negativním účinkům na plod. Nejdříve však musíte správně diagnostikovat.

Ve většině případů není nutná speciální diagnostika pro stanovení chřipkového viru. Diagnóza se provádí na základě charakteristických klinických příznaků a stížností pacienta.

Pokud chřipka ovlivnila 1 trimestr, ale těhotenství se nezastavilo, pak v období 16-20 týdnů je nutné provést fetální vyšetření k detekci malformací a skrytých patologií. Proveďte trojitý test, který zahrnuje:

 • alfa-fetoprotein;
 • lidský choriový gonadotropin;
 • estriol.

Analýza pouze jednoho hormonu není informativní, je nutné jej provést v komplexu. Krevní test je doplněn fetálním ultrazvukem. Podle jeho výsledků je možné posoudit přítomnost hrubých malformací vnitřních orgánů. Pokud nálezy ukazují abnormality, může být vyžadována amniocentéza. Toto je postup pro sběr plodové vody punkcí v přední abdominální stěně pod kontrolou ultrazvuku. Analýza tekutin odhaluje genetické abnormality.

Infekce ve 2. trimestru a později vyžaduje další metody vyšetření. Dost na:

 • Fetální ultrazvuk;
 • dopplerografie cév placenty, pupeční šňůry;
 • CTG plodu.

Sérologická diagnostika infekce se používá jen zřídka. Stanovení růstu protilátek se provádí v intervalech 8 až 14 dnů. To odráží pouze proces vzniku imunity. Virologické metody jsou nezbytné pro mikrobiologické laboratoře, pokud jde o studium prevalence viru Studie vyžaduje dlouhodobý růst patogenu na buněčné kultuře.

Možné ošetření

Léčba chřipky během těhotenství začíná nespecifickými metodami. Mezi ně patří omezení kontaktu s jinými lidmi, časté mokré čištění místností a větrání. Pokud je doma křemenná lampa, může být zpracování křemene prováděno po dobu 30 minut dvakrát denně.

Jídlo v období nemoci by mělo být šetrné, rozmanité a vyvážené. Kromě toho, aby nedošlo k poranění ústní sliznice, neměli byste být léčeni horkým čajem, mlékem. Teplota kapaliny by měla být taková, aby nedošlo k popálení a zahřátí. Nadměrné pití je jednou z podmínek zotavení. Můžete pít citronový čaj, brusinkovou šťávu, kompoty, zředěný heřmánkový odvar.

Opláchnutí antiseptickými roztoky pomáhá eliminovat lokální symptomy:

 • teplý roztok sodovky;
 • furatsilin;
 • odvar z heřmánku, měsíčku.

Pro léčbu rýmy pomocí vazokonstrikčních léků je možné pouze po konzultaci s lékařem. Pokud překročíte dávku, mohou mít systémový účinek a zvýšit tlak. Solné roztoky lze použít pro nosní mytí a instilaci - Aquamaris, fyziologický roztok.

Pro snížení teploty se používá pouze paracetamol. Další antipyretika během těhotenství jsou přísně kontraindikována.

Období těhotenství také určuje, které léky lze užívat. Až 12 týdnů je většina léků zakázána. To platí i pro antivirotikum Arpetol. Používá se pouze ve 2. trimestru těhotenství.

Termín 2 a 3 - období, kdy mohou být interferony použity k léčbě. Jsou předepsány ve formě rektálních čípků po dobu 10 dnů.

K léčbě virové infekce není nutné brát antibiotika. Používají se pouze pro rozvoj bakteriálních komplikací:

Volba léku je v kompetenci lékaře. Zohledňuje možný typ mikroorganismu a jeho citlivost na antibiotikum, stejně jako bezpečnost léčiva pro plod. Nejčastěji se jedná o skupinu penicilinů, cefalosporinů. Forma podávání a dávkování závisí na patologii a závažnosti.

Infekce v 37. týdnu těhotenství není známkou předčasného porodu. Je nutné projít akutním obdobím nemoci, plody dozrají. Pokud se nepřipojí komplikace, může být žena před nástupem porodu doma.

Chřipka zjištěná před porodem je indikací pro hospitalizaci v oddělení pozorování. Onemocnění není kontraindikací kojení. Je nutné pouze důkladně umýt ruce, nosit masku, aby se zabránilo infekci dítěte.

Jak se chránit před chřipkou?

Prevence chřipky během těhotenství zahrnuje procházky na čerstvém vzduchu, pravidelné mokré čištění a větrání bytu. V období přirozeného nárůstu výskytu ARVI je nutné se vyhnout návštěvě přeplněných míst, méně se pohybovat ve veřejné dopravě. Oxolinická mast může být aplikována na nosní sliznici před opuštěním domu. Nepovoluje připojení virů k epitelu sliznice. Pomáhá umýt ruce, tvář a opláchnout nos po ulici. Pokud musíte být na přeplněných místech, pak se nemusíte dotýkat nosu rukama nebo si otírat oči. Nezapomeňte také na vyváženou stravu a odpovídající příjem tekutin.

Pokud jde o očkování proti chřipce, názory lékařů jsou rozděleny. Rozhodněte o zavedení očkování a výběr vakcíny by měl učinit lékaře, počínaje touhou těhotné ženy, zdravotním stavem, přítomností alergické reakce atd.

Chřipka a těhotenství: léčba a prevence

Imunitní ochrana těhotné ženy je silně oslabena v důsledku přirozených faktorů, takže chřipka a těhotenství jsou nebezpečnou kombinací, zejména v raných fázích. Budoucí matka by měla přijmout veškerá opatření k ochraně sebe samého a dítěte před účinky virového onemocnění, ale pokud došlo k infekci, měli byste vědět, jak správně léčit chřipku během těhotenství.

Co je to chřipka

Jedním z nejnebezpečnějších infekčních onemocnění ve skupině respiračních virových infekcí (ARVI) je chřipka. Identifikoval více než 2000 variant virů patřících do skupiny ortomyxovirů, které mohou způsobit toto onemocnění. Pro člověka představují epidemiologické nebezpečí 3 serovarianti (skupina podobných mikroorganismů) virů obsahujících RNA, A, B, C, z nichž každá má svou specifickou aktivitu. Všechny kategorie populace jsou náchylné k chřipce, zejména těm, jejichž imunitní systém je slabý.

Mechanismus přenosu infekce je charakterizován aerosolovou (vzdušnou) metodou a rychlým rozšířením v celém těle. Proniknutím horními dýchacími cestami se virus připojí k buňkám řasnatého epitelu a začne je aktivně ničit, což vysvětluje výskyt bolestí v krku, kašel, kýchání. Nebezpečí chřipky spočívá v komplikacích, které může způsobit virémie.

Chřipka během těhotenství

Imunitní systém ženy oslabuje s nástupem těhotenství. Tato funkce je přirozeně stanovena tak, aby vytvořila příznivé podmínky pro vývoj plodu. Dítě je vnímáno ochranným systémem matky jako mimozemský organismus, a pokud se imunita nesníží, embryo bude napadeno lymfocytovými buňkami. Během těhotenství se zvyšuje riziko, že se žena nakazí viry, se kterými se její ochranný systém dosud nesetkal. Infekce chřipky u těhotné ženy je plná exacerbací chronických onemocnění.

Příznaky

Specifické symptomy chřipkového viru se neobjeví, takže je snadné se zaměňovat s SARS. Chcete-li přesně zjistit přítomnost infekce v těle těhotné ženy, je nutné se poradit s lékařem při prvním příznaku infekce. Hlavní příznaky onemocnění jsou:

 • bolest v krku;
 • prudké zvýšení teploty (až na 39-40 ° C);
 • existují příznaky intoxikace (svalová slabost, bolest hlavy);
 • objeví se respirační selhání (rýma začíná po 2-3 dnech);
 • kůže získává bledost, cyanózu.

Co je nebezpečná chřipka během těhotenství

Pronikání viru chřipky do těla během těhotenství může vést k různým narušením vývoje plodu. Riziko vzniku patologických stavů se zvyšuje, pokud se infekce vyskytla v raném období, kdy ještě nebyly vytvořeny tkáně a orgány embrya. Chřipka u těhotných žen v prvním trimestru může vést ke spontánnímu potratu. Onemocnění později je méně nebezpečné, ale riziko možných komplikací je stále velké.

První trimestr

Chřipka v časném těhotenství může způsobit abnormální vývoj dítěte v důsledku toho, že se v tomto období začínají tvořit systémy a orgány plodu. Po uzdravení je nutné projít testy, aby se vyhodnotilo riziko vzniku patologií u dítěte:

Druhý trimestr

Chřipka během druhého trimestru těhotenství je méně nebezpečná než v první, ale nebezpečí infekce plodu zůstává. Následkem virového onemocnění, které bylo v tomto období odloženo, může být nepříznivý průběh těhotenství. Infekce virové infekce druhého trimestru je charakterizována následujícími riziky:

Ve třetím trimestru

Chřipka během těhotenství ve třetím trimestru implikuje amniocentézu po zotavení. Tato studie však zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu, takže nastávající matka by měla rozhodnout, zda je připravena vystavit sebe a dítě takovému nebezpečí:

Jak je chřipka diagnostikována během těhotenství?

Laboratorní testy se používají k přesnému stanovení přítomnosti viru chřipky a jejích odrůd v těle těhotné ženy. Primární diagnóza zahrnuje primární vyšetření, rozhovor s pacientem, identifikaci charakteristických znaků onemocnění. Pokud je podezření na virus, lékař pošle těhotnou ženu k dalšímu vyšetření, které se skládá z:

 • krevní test pro sérologický test;
 • studie epiteliálních nátěrů ze sliznice dýchacích cest.

Jak léčit chřipku během těhotenství

Onemocnění, které se vyskytuje v mírné a střední formě, zahrnuje provádění terapeutických opatření doma, s exacerbacemi může vyžadovat hospitalizaci. Komplex léčebných opatření zahrnuje léky, odpočinek na lůžku a hojné pití. Navíc můžete aplikovat nosní kapky (Pinosol) a kloktat s roztokem sody. Užívání antibiotik během těhotenství se nedoporučuje (zejména během prvního trimestru).

Léky

Pouze v případě naléhavé potřeby by měly být léky používány k léčbě chřipky během těhotenství. Lékaři předepisovali silné léky pro ženy v raném a pozdním období. Terapie závisí na závažnosti symptomů a přítomnosti komplikací. Skupiny léčiv, které lze použít při léčbě viru, jsou analgetika, antiseptika, imunomodulátory (vzácně), homeopatické léky:

 • název: Paracetamol;
 • Popis: analgetikum, má antipyretický, protizánětlivý účinek, snižuje excitabilitu center bolesti;
 • plusy: rychlá akce;
 • Nevýhody: Nedoporučuje se během prvního a posledního trimestru.

Mírná a střední závažnost chřipky umožňuje použití homeopatických léčiv obsahujících účinné látky přírodního původu:

 • název: Oscillococcinum;
 • Popis: Homeopatické antivirotikum pro léčbu a prevenci infekcí, rychle eliminuje příznaky onemocnění, hlavní aktivní složkou je mikro dávka extraktu z jater a srdce barbarské kachny;
 • plusy: přírodní složky;
 • Nevýhody: má kontraindikace (nesnášenlivost laktózy a sacharóza).

V některých případech, pokud je imunita těhotné ženy značně omezena a tělo není schopno překonat samotný virus chřipky, lékaři předepisují imunomodulátory:

 • Název: Přenosový faktor;
 • Popis: 3-frakční imunomodulátor, vedoucí k imunitní reakci těla na optimální parametry, je bezpečný v časném a pozdním těhotenství;
 • plusy: nejsou návykové;
 • nevýhody: vysoká cena.

Lidové léky

Komponenty používané pro výrobu odvarů a infuzí podle receptur tradiční medicíny by měly být bezpečné. Léčba chřipky doma je účinná při použití následujících receptů:

 1. Kořen křenu. Strouhaný kořen strouháme, přidáme cukr v množství 1 až 1, necháme 12 hodin na teplém místě, filtrujeme každou hodinu během prvních dvou dnů onemocnění.
 2. Heřmánek infuze. 1 polévková lžíce. Já Farmaceutický heřmánek nalijte sklenici vroucí vody a vařte 10 minut. Chlazený vývar by měl třikrát denně kloktat.
 3. Solný roztok. Čtvrtinu lžičky soli zředěné v půl sklenice vařené vody. Výsledný roztok vdechne nos 3-4krát denně.

Prevence

Vzhledem k tomu, že ochranný mechanismus těhotné ženy je oslaben a riziko infekce se zvyšuje a infekční onemocnění představuje vážnou hrozbu pro normální vývoj plodu, lékaři doporučují vakcínu proti chřipce. Očkování těhotných žen je provedeno ve 2. trimestru a není nebezpečné, protože injekční roztok obsahuje inaktivovaný virus. Doporučuje se provést soubor preventivních opatření pro zvýšení celkové imunity, která zahrnuje:

 • kalení;
 • správné výživy;
 • mírná fyzická aktivita;
 • léčba nosní sliznice antivirovými masti (Oxolinic, Viferon masti).