Krmení teploty matky

Teplota během kojení je vždy nečekaným hostem. Ale co dělat: život je takový, že se čas od času všichni cítí dobře kvůli bakteriální, virové infekci nebo exacerbaci chronických onemocnění.

Dříve, když teplota vzrostla, matka byla izolována od dítěte, kojení bylo zastaveno a pak byl každý léčen léky. Naštěstí dnes odborníci na kojení poskytují mnoho informací, díky kterým žena úspěšně pokračuje v kojení a zároveň je sama vyléčena.

Jaká by měla být teplota normální kojící matky? Jak to změřit? Jak snížit teplo? Podívejme se na tyto otázky.

Teplota laktace: normy a pravidla měření

Nejčastěji měříme teplotu pod paží - je to pohodlné a dostatečně informativní. V případě kojící ženy je však třeba vzít v úvahu jednu věc: mléčné žlázy produkující mléko mají mírně zvýšenou teplotu a teploměr může ukazovat 37,1–37,2 ° C, což je považováno za variantu normy. Ale pak není jasné, zda je teplota skutečně zvýšená nebo zda se teplo uvolňuje z hrudníku.

Proto se v období laktace provádějí následující měření: v suché axilární dutině 30 minut po krmení nebo dekantaci, když je prsa prázdná.

Další dobrou možností je použití infračervených teploměrů. Takové teploměry mají řadu výhod: jsou bezkontaktní, měření se provádějí během 1-2 sekund, čímž se přístroj uvede na čelo. Infračervený teploměr je velmi vhodný, když je v domě dítě, protože umožňuje rychle měřit teplotu i v noci, aniž by se dítě probudilo. Jeho jedinou nevýhodou je vysoká cena. Pokud tedy není možné zakoupit zázračné zařízení, nenechte se odradit, změřte teplotu popsanou výše.

Pokud je příčinou tepla ARVI, až do 38 ° C, neměli byste užívat žádné léky s antipyretickým účinkem, protože v těle se při vzestupu teploty vyrábí interferon a začíná aktivní boj proti virům.

Určete příčinu

Existuje mnoho faktorů, proč se teplota během kojení zvyšuje. Ale vědět je to důležité, protože další léčebná taktika bude záviset na diagnóze. Zvažte nejčastější důvody.

Laktostáza a mastitida

Zavedení procesu krmení není vždy hladké. Nadměrné množství mléka, nesprávné připojení k prsu a nepříjemné držení krmiva často vedou k zablokování mléčných kanálků a stagnaci mléka.

Teplota stoupá na 38 ° C, v oblasti stagnace se projevuje bolestivá konsolidace. Základní princip léčby spočívá v častém řádném připevnění dítěte k prsu. Vyvíjí se stagnující náplast - teplo také ustoupí.

Pokud se laktostáza ponechá bez dozoru nebo se objeví praskliny na bradavkách, může se objevit mastitida, zánět mléčné žlázy způsobený stafylokokovou infekcí. Bez lékaře a kompetentní léčba nestačí. Vytvoření hnisu a zvýšení teploměru na 40 ° C je důvodem pro jmenování antibiotika. Lékař, který vyhodnotí závažnost onemocnění, rozhodne, zda je možné pokračovat v laktaci nebo zda ji musí pozastavit (krmení dítěte směsí, a matka k expresi), nebo možná i zastavení.

Poporodní komplikace

V případě těžkých porodů s perineálními slzami, epiziotomií nebo císařským řezem se může teplota zvýšit v důsledku zapálených stehů nebo infekce v urogenitální oblasti.

Postnatální onemocnění, která se vyskytla v prvním měsíci (přesněji prvních 6 týdnů) po porodu, jsou ošetřována v porodnicích lékařem, který porodil. Samozřejmě, musíte vzít na předporodní klinice. Léčba zpravidla zahrnuje užívání antibiotika.

Pravděpodobnost, že kojící matka dostane respirační infekci, je nízká, protože není na přeplněných místech a tráví mnoho času venku. Manžel nebo školní dítě však může do domu vnést virus. ARI začíná následujícími příznaky:

 • obecná malátnost, slabost;
 • hypertermie 37,5-38,5 ° C;
 • cervikální a maxilární lymfatické uzliny jsou zvětšeny;
 • bolest v krku, bolest;
 • nos je naplněn.

Co dělat Nespěchejte, aby se teplota snížila, pokud je nižší než 38 ° C. Jak bylo uvedeno výše, je nezbytné pro úspěšný boj proti virům. Je možné kojit? I třeba!

Nepřestávejte krmit dítě, pokud je v domě virová infekce. Pravděpodobnost, že je nemocná, je vysoká, ale pohlcením mateřského mléka dítě dostává z onemocnění ochranné faktory. A i když se nemoc stane, nemoc projde mnohem snadněji, než kdyby bylo dítě odstaveno.

Léčba taktika je jednoduchá: lůžko (co nejvíce), dostatek teplých nápojů, symptomatická léčba bolesti v krku, rýma, kašel, s ohledem na zvláštní situaci - léky by měly být kompatibilní s laktací. Přečtěte si více o tom, kdy kojit při teplotě, přečtěte si zde.

Střevní infekce

Kromě teploty a intoxikace těla jsou přítomny zvracení a průjem. Ošetření musí nutně probíhat pod dohledem lékaře a zahrnuje roztoky voda-sůl, sorbenty, potahová činidla. Je nezbytné, aby maminka během tohoto období následovala šetřící stravu, aby dodržovala hygienická pravidla, zejména aby pečlivě pila. Antidelační činidla snižující horečku pomáhají snižovat teplotu.

Kojení a dále

Téměř ve všech případech onemocnění není kojení kontraindikováno. Existuje mnoho „bezpečných“ léků, které mohou být použity během kojení, a to i mezi antibiotiky (například Amoxiclav).

Jak snížit teplotu? Povolené léky

Je třeba si uvědomit, že vysoká horečka je jen symptomem, což ukazuje, že tělo bojuje s infekcí, existuje zánětlivý proces. Proto by antipyretika neměla pít často.

Pokud tedy instrukce pro léky říkají, že si to můžete vzít každých 6 hodin, a vaše teplota se ztratila po prvním a už se nezvyšuje, pak nemusíte brát pilulku "jen pro případ". Mezi léky s antipyretickým účinkem rozlišujeme dva z nejbezpečnějších: paracetamol a ibuprofen.

Paracetamol

Látka s antipyretickým, analgetickým a malým protizánětlivým účinkem. V klinických studiích o jeho účincích na plod se zúčastnilo 12 000 těhotných žen a nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky.

Přípravky na bázi paracetamolu (Panadol, Efferalgan, Cefecon) ve formě sirupů jsou podávány kojencům od 2 měsíců, pokud mají vysokou teplotu, což také indikuje bezpečnost látky. Forma sirupu kojících matek není vhodná, protože dávkování bude příliš malé na to, aby mělo terapeutický účinek.

Pro dospělé je paracetamol dostupný ve formě tablet, tobolek, šumivých tablet a čípků. Mnoho lidí se mylně domnívá, že svíčky jsou bezpečnější, protože jsou absorbovány ve střevě. To je mylná představa. Ať už může být jakákoliv forma léku, látka vstupuje do krve a pak do mléka, ale stále zůstává bezpečná.

Svíčky jsou pomalejší, ale delší čas, je dobré dát je v noci. Pokud potřebujete rychlý efekt, použijte pilulku. Chcete-li snížit teplo, musíte vzít 500-650 mg paracetamol. Opakovaný příjem je možný nejdříve za 4-6 hodin.

Ibuprofen

Kromě antipyretického účinku je dobře exprimován a protizánětlivý. Proto dobře srazí teplotu jak virových, tak bakteriálních infekcí a mastitidy a zmírní bolest.

Ibuprofen a jeho analogy (Nurofen, Ibuprom, Ibumaks, Ibufen) pronikají do mléka v minimálním množství - méně než 1% odebrané dávky a nepříznivě neovlivňují dítě. Jako antipyretikum je třeba brát 200-400 mg. Opakovaný příjem je možný po 8 hodinách. Maximální denní dávka je 1200 mg.

A pokud po užití paracetamolu po 3 hodinách je teplota opět 39 ° C? Nová porce stejné látky, zatímco vy nemůžete pít, ale můžete ji střídat s ibuprofenem. A samozřejmě byste měli zavolat lékaře a určit příčinu tepla, jako u bakteriální infekce bez vhodné léčby antibiotiky, teplotu nelze normalizovat.

Co nelze použít?

Pokud je to možné, neužívejte Aspirin. Kyselina acetylsalicylová není vždy, ale může vyvolat poškození jater a mozku u kojence (Rayův syndrom). Proto je Aspirin užíván pouze tehdy, když nejsou k dispozici žádné jiné prostředky a teplo musí být odstraněno.

Neužívejte vícesložkové studené léky ve formě čajů nebo tablet, jako je Pharmacytron, Tera Flu, Coldrex, Cold Flu, atd. Často obsahují látky, které nebyly pro děti studovány.

Obecná doporučení a lidové prostředky

 1. Pijte více tekutin. Při horku tělo ztrácí hodně vody. To zvyšuje příznaky intoxikace a snižuje produkci mléka. Proto se během nemoci snažte vypít sklenici vody, teplého kompotu nebo čaje každou hodinu a půl až dvě hodiny.
 2. Studené obklady na čele (voda v pokojové teplotě). Někteří doporučují dělat otírání octem, ale tato metoda má své nevýhody: ocet je toxický, a to pouze snižuje teplotu na povrchu kůže, aniž by ovlivnily vnitřní orgány. Takové tření může vést k vazospazmu (kůže se stává bledou), což je zvláště nebezpečné pro děti. Pokud se však rozhodnete použít tuto metodu, zřeďte 9% octa v poměru 1: 1 teplou vodou. Gáza (tkanina) navlhčená v roztoku otírá tělo, začíná od čela a věnuje zvláštní pozornost axilární a poplitální dutině. Po zákroku je třeba zabalit do teplé deky.
 3. Užitečné čaje s medem, citronem, malinami. Samotná malina obsahuje kyselinu salicylovou, takže přirozeně snižuje teplotu.

Viděli jsme tedy situace, ve kterých může teplota během kojení vzrůst a že během horkého dne můžete pít své matce. Pokud teplota trvá déle než 2 - 3 dny, poraďte se s lékařem.

Co dělat, když má kojící matka horečku

Zvýšená tělesná teplota je překvapením pro kojící matku. Bez ohledu na to, jak se žena snaží ochránit, v postpartum období je ženské tělo velmi zranitelné. Existuje mnoho důvodů pro tuto podmínku.

Je důležité, aby mladá matka rozhodovala o dalším krmení dítěte, protože dítě potřebuje jídlo každé 2-3 hodiny. Prvním krokem je zjistit skutečnou příčinu tohoto stavu.

Důvody pro zvýšení teploty

Nejčastější příčinou malátnosti je virová a bakteriální infekce, která vstupuje do těla matky vzduchem, jídlem a vodou. V období podzim-zima je nejvyšší výskyt respiračních infekcí, jako je chřipka a ARVI. Pokud mladá matka ulovila bakteriální nebo virovou infekci, je riziko infekce novorozence velmi vysoké.

Odmítnutí kojení na pozadí akutních respiračních virových infekcí je přísně zakázáno, protože spolu s mateřským mlékem cenné imunitní sloučeniny vstupují do těla novorozence, což vytváří odolnost těla dítěte vůči virové nebo bakteriální infekci. Díky těmto protilátkám je u dětí méně pravděpodobné, že se nakazí. Pokud se dítě nakazí z matky, pak nemoc v jeho těle bude pokračovat v mírné formě.

Podávejte příčinu zvýšení tělesné teploty u kojící ženy, mohou tyto faktory:

 • přetížení v mléčných žlázách (laktostáza) a hnisavý zánětlivý proces (mastitida);
 • bakteriální léze orofaryngu a nosohltanu (angína, angína, sinusitida);
 • zhoršení chronických onemocnění vnitřních orgánů;
 • nesrovnalost nebo zánět stehů uložených po císařském řezu;
 • toxikoinfekce potravin;
 • zánětlivý proces v endometriu dělohy;
 • jiných závažných patologií vnitřních orgánů.

Každá nemoc, která způsobila vzestup tělesné teploty, by měla být léčena pod přísným dohledem lékaře. O tom, zda pokračovat v kojení, rozhoduje ošetřující lékař po předběžném vyšetření. Mnoho léků je během kojení přísně kontraindikováno, takže můžete zapomenout na vlastní léčbu.

Porušení techniky uchycení dítěte k prsu vyvolává vývoj stagnace. Pokud nejsou mléčné žlázy vyprázdněny v čase, pak se zánět tvoří v městnavém soustředění, projevuje se zvýšenou tělesnou teplotou.

Vliv zvýšené teploty na kvalitu mléka

Nejbolestivějším problémem pro mladou matku je kvalita a bezpečnost mateřského mléka při zvýšené tělesné teplotě. To je velmi důležité, protože nekvalitní výživa způsobuje závažné poškození nezralého těla novorozence.

S rozvojem zánětlivých procesů mohou patogenní mikroorganismy proniknout mateřským mlékem do těla dítěte. Pokud se to stalo s mladou matkou, pak se doporučuje na chvíli přestat kojit. Aby mléko zmizelo, mělo by být pravidelně dekantováno.

Pokud se laktostáza stala příčinou tohoto stavu těla, pak v počátečním stadiu nemoci nejsou pozorovány žádné kvalitativní změny v mateřském mléku. Během tohoto období byste neměli přestat kojit, protože tento proces pomůže dítěti zůstat plný a mladá matka se zbaví stagnace.

Akutní infekční onemocnění nepřispívají ke změnám v kvalitě mateřského mléka. Spolu s mlékem vstupují do těla novorozence cenné protilátky, které tvoří imunitní systém dítěte.

Nakrmte nebo nekrmte

K zodpovězení této otázky musí mladá matka ověřit příčinu stavu. Kojení může být v těchto případech:

 • pokud příčinou zvýšení teploty byla akutní respirační virová infekce (ARVI a ARD);
 • jestliže teplota vzrostla v důsledku stagnace a mastitidy bez hnisavého procesu;
 • jestliže vysoká tělesná teplota není doprovázena příznaky hnisavého zánětlivého procesu v mléčných žlázách.
 • pokud je v mléčných žlázách kojící matky přítomna stafylokoková infekce;
 • pokud se příčinou zvýšení tělesné teploty stala mastitida, komplikovaná hnisavým zánětlivým procesem;
 • jestliže mladá matka zhoršila chronická onemocnění vnitřních orgánů.

Pokud byla mladá matka nucena přerušit kojení, aby byla udržena zdravá kojení, bylo jí doporučeno neustále vyjadřovat mléko a pečlivě sledovat hygienu prsních žláz. Existují dobré důvody pro zachování plné výživy, mezi které patří:

 • Mateřské mléko je jedinečný produkt, který může tělu novorozence poskytnout základní látky. Ani výrazné zvýšení tělesné teploty matky nepřispívá k zakysávání a navíjení mléka.
 • S chřipkou a SARS produkuje mateřský organismus velké množství cenných protilátek, které prostřednictvím potravy vstupují do těla novorozence. Tento okamžik je pro dítě v prvním roce života velmi důležitý, protože v tomto období dochází k aktivní tvorbě imunity.
 • Když je tělesná teplota zvýšená, žena se stává slabou a je pro ni mnohem snazší připojit dítě k prsu v pohodlném držení těla, než aby několikrát denně vstala, aby vyjádřila mléko. Postup čerpání je zdlouhavý.

I nemoci způsobené infekčními patogeny nemohou způsobit přerušení krmení, pokud by byly pro mladou matku vybrány bezpečné léky.

Jak měřit teplotu

Správné měření tělesné teploty ovlivňuje přesnost ukazatelů. Příliv mateřského mléka v mléčných žlázách přispívá ke zvýšení tělesné teploty, takže jeho měření v podpaží dává falešný výsledek.

První 2 měsíce po narození dítěte by maminka měla změřit tělesnou teplotu v oblasti ohybu lokte. Normálním ukazatelem je teplotní rozsah od 36,4 do 37,3 stupňů.

Jak snížit teplotu

Pokud byla zjištěna příčina této podmínky, je primárním úkolem určit proveditelnost jejího snížení. Pokud má být teplota snížena, měla by žena zvolit pouze bezpečné léky, které nemohou poškodit tělo dítěte.

Bezpečným způsobem snížení teploty jsou rektální antipyretické čípky obsahující paracetamol a ibuprofen. Tyto látky se nemohou dostat do složení mateřského mléka. Mladé matky jsou často předepisovány jako antipyretika užívaná v pediatrické praxi. Takové léky jemně ovlivňují ženské tělo a rychle snižují teplotu o několik stupňů.

Snížení teploty bez léků pomůže ochlazovat obklad na čele. Můžete použít primitivní metodu, která spočívá v tření těla roztokem octa a vody v poměru 1: 3.

Pokud existuje indispozice, pak je velmi důležité, aby kojící matka dodržovala správný pitný režim. Denní objem tekutiny by měl být 1,5-2 litrů. Měla by být použita čistá a minerální voda, ovocné šťávy, ovocné nápoje a ovocné nápoje. Antipyretický účinek má teplý čaj s citronem. Čaj lze opít s kalíškem nebo malinovým džemem. Použití těchto přípravků musí být koordinováno se svým lékařem. Pokud má dítě tendenci k alergiím, měla by se žena zdržet konzumace určitých potravin.

Jídlo v tomto stavu by mělo být rozmanité a plné. Jíst jídlo by mělo být často a v malých porcích. Je důležité vyhnout se fyzickému a emocionálnímu přepětí.

Kojící matce je přísně zakázáno provádět nezávislý boj s horečkou. Pokud se žena cítí dobře, měla by se poradit s lékařem, který zvolí nezbytnou léčbu bez rizika poškození dítěte.

Kojící teplota: co pomůže kojící matce?

Cítíme se dobře, když srdce funguje správně, udržuje se normální krevní oběh a udržuje se optimální teplota všech prostředí obklopujících orgány. Optimální teplota je obvykle od 36,5 ° C do 36,9 ° C. Ošetřovatelské ženy jsou však trochu jiné. Jaké jsou hodnoty normální teploty pro kojení, jak udržet tělesnou teplotu v normálním rozmezí - to vše uvážíme v našem článku.

Cítíme se dobře, když srdce funguje správně, udržuje se normální krevní oběh a udržuje se optimální teplota všech prostředí obklopujících orgány. Optimální teplota je obvykle od 36,5 ° C do 36,9 ° C. Ošetřovatelské ženy jsou však trochu jiné. Jaké jsou hodnoty normální teploty pro kojení, jak udržet tělesnou teplotu v normálním rozmezí - to vše uvážíme v našem článku.

Jaká je teplota ošetřovatelské matky považována za normální?

Žena, která kontroluje svou tělesnou teplotu během těhotenství, si může všimnout, že po porodu se mění: teploměr začíná ukazovat o 1–1,5 ° C vyšší. To je fyziologické a kvůli příchodu mléka, takže maminka by neměla být vyděšená a jednat. Skoky v tělesné teplotě se vyskytují i ​​v průběhu krmení: obvykle před krmením jsou hodnoty na teploměru vyšší než po krmení nebo dekantaci.

Mateřské mléko je látka s pyrogenními vlastnostmi (zvyšujícími teplotu). Čím více se hromadí v hrudníku, tím vyšší bude teplota. Při poškození nebo infekci hrudních cest roste teplota na 39 ° C.

Pro zjištění přesné teploty kojící ženy by měření nemělo být provedeno dříve než půl hodiny po krmení. Norma je ukazatel 37–37,1 stupňů. Během krmení se hodnota normy zvýší na 37,4 ° C.

V prvním měsíci po porodu zranily prsní žlázy u žen a někdy je bolest doprovázena nízkým stupněm horečky. Pokud nejsou tuleň, nebojte se - během tohoto období se hrudní kanály rozšiřují, což je příčinou bolesti.

Co znamená zvýšená teplota během laktace?

Zvýšená teplota během krmení může mít charakter:

Fyziologický proces je spojen s produkcí mléka mléčnými žlázami.

Patologičtí lékaři uvažují teplotu nad 37,6 ° C, která trvá dlouhou dobu a je doprovázena dalšími příznaky indispozice.

Nejčastějším znakem horečky bezprostředně po narození dítěte jsou komplikace při porodu:

 • divergence stehů po císařském řezu nebo epiziotomii;
 • endometritida;
 • poporodní tromboflebitida;
 • stagnace mléka (laktostáza) v mléčných žlázách.

Poporodní období je považováno za kritické, protože žena jde tvrdě, což je spousta komplikací. Otevřený porodní kanál, slzy, hormonální třes - to není seznam všech nebezpečných podmínek. Každá z nich dává infekci možnost snadno vstoupit do těla ženy, takže teplota kojící ženy je jedním z důležitých ukazatelů jejího zdravotního stavu.

Porody často začínají řadou různých zánětů: endometritidy, mastitidy. Tumboflebitida po porodu může být také přičítána tomuto seznamu - zánětu žilní stěny, v důsledku čehož se v cévě tvoří tromby. Jedná se o velmi nebezpečnou komplikaci po porodu, jejímž ukazatelem je teplota a odpovídající symptomy.

Někdy po narození může být příčinou horečky:

Horečka často doprovází kašel, rýmu a bolest v krku. Nachlazení jsou nejčastější příčinou horečky. Poté následuje stagnace mléka v prsu (laktostáza). Laktostáza se liší od mastitidy v nepřítomnosti edému a hyperémie prsu. Po obnovení odtoku zmizí horečka a bolest bez léčby. Laktostáza, častý výskyt a bez léčby, může vést k závažnější komplikaci - mastitidě. V tomto případě teplota silně stoupá (až o 38 ° C a vyšší) a nedochází k úlevě od mléka.

Hlavním příznakem mastitidy je přítomnost bolestivé těsnosti na hrudi a zarudnutí kůže nad ním, což je doprovázeno zvýšením teploty na 38 ° C. Pokud provedete krevní test, ESR se zvýší, leukocyty se zvýší. Je zde výrazná intoxikace s malátností a bolestí hlavy. Bez léčby se vyvíjí hnisavá mastitida.

Kojení teplota: churn nebo ne?

Když se teplota zvýší, může se kojící žena obtěžovat následujícími otázkami:

 • Je možné pokračovat v krmení?
 • Zda se zhoršuje kvalita mléka;
 • Nese patogeny, které vstupují do mléka, nebezpečí?

Dříve byla horečka na pozadí akutních respiračních virových infekcí důvodem pro ukončení laktace. Nyní je prokázáno, že není třeba zastavit krmení, protože s mlékem dítě dostává protilátky, které dítě chrání. Matka však musí dodržovat řadu opatření:

 • nosit masku;
 • umýt ruce;
 • vzduch v místnosti;
 • Pro mechanické zpoždění virů namažte nos dítěte bezpečnou mastí.

Snížení teploty při akutních respiračních virových infekcích by mělo být v případě, že je nad 39 ° C - krmení je obtížné.

Upozorňujeme, že zvýšená teplota neovlivňuje kvalitu mléka.

Když hnisavé procesy v krvi padají různé patogenní bakterie. V tomto případě musí být laktace přes teplotní hodnoty zastavena. Také, bez průběhu antibiotik nemůže dělat. Jejich příjem omezuje kojení.

Když se krmení laktostázy nezastaví. Naproti tomu to pomůže vyrovnat se s tím, že se dítě dostane do nemocného prsu, zlepšíme tok mléka. V důsledku toho teplota klesá sama bez použití léků.

Jak snížit teplotu kojící matky?

Při rozhodování o snížení teploty je třeba zvážit následující faktory:

 • Teplota a stav teploty;
 • Onemocnění, při kterém je horečka.

Snížení teploty není lékem, protože bojujeme pouze se symptomem. Snížení teploty pomocí léků neznamená vůbec uzdravení, proto je mnohem důležitější znát příčinu horečky.

Pokud je příčinou ARVI horečky s teplotou nad 39 ° C, doporučuje se postupně snižovat teplotu. S nejasným genezem je to nebezpečné, musíte se poradit s lékařem, nechat se testovat. Při správném ošetření teplota klesne sama o sobě.

Můžete začít porazit teplotu hojným nápojem z přírodních teplých šťáv z malin, kalina, medu a citronu. Také pomáhají otírat ocet nebo chladné obklady na čele.

Pro kojící matky jsou povoleny dvě nesteroidní protizánětlivé léky, Ibuprofen a Paracetamol. Přečtěte si více o Paracetomolu při kojení na teplotě.

Panadol, Tylenol, známý mnoha lidem, je také Paracetamol. Při užívání je důležité nepřekročit jednorázové a denní dávky, protože to může nepříznivě ovlivnit krev a játra.

Ibuprofen je aktivní látka známějších prostředků pro nás Nurofen, Advil, Brufen.

Je velmi důležité dodržovat dávkování. Dávka paracetamolu by neměla překročit 2 gramy (0,5 g 4krát denně). Kurz je krátký - 2-3 dny. Pokud horečka přetrvává, pak příčinou teploty není zima. V tomto případě se musíte poradit s lékařem.

Je teplota normální pro ošetřující matku?

Příčiny zvýšené tělesné teploty u kojících matek

Během těhotenství a kojení dítěte by měla žena pečlivě sledovat své zdraví, protože jakékoli zhoršení pohody, které vedlo k lékařskému ošetření, může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte. Zvýšení tělesné teploty během laktace lze vysvětlit několika příčinami, z nichž nejčastější je sezónní virová infekce, a není z ní vždy možné uniknout. Kromě tohoto symptomu, kojící matka v tomto případě, tam jsou jiné známky nemoci - bolest v krku, kašel, rýma. Pro přesnější měření teploty by měl být teploměr udržován v ohybu kolena. Faktem je, že během laktace mohou být stupně pod paží mnohem vyšší.

Zvýšení teploty v matce během kojení může být spojeno s rozvojem laktostázy, tj. Stagnace mléka ve žlázách. Za prvé, žena cítí nepohodlí v hrudi, a teprve poté, co její teplota stoupá. Důvody této odchylky jsou:
- hyperlaktace;
- zranění;
- mačkání mléčných žláz;
- nesprávná strava.

Riziko stagnujícího mléka je, že může způsobit laktační mastitidu, jejíž léčba v pokročilých případech vyžaduje chirurgický zákrok.

Je možné kojit při teplotě?

Otázka, zda kojení poškodí dítě, když teplota během laktace vzroste, se obává každé matky. Neměli by se o to bát, protože lékaři říkají, že kojení může a mělo by pokračovat. Motivují takový přístup požitím protilátek obsažených v lidském mléku do dětského organismu. Tím se zvyšuje obranyschopnost dítěte.

Pokud přestanete kojit, významně se zvýší vaše šance na vychladnutí nebo získání chřipky od vlastní matky. Pokud však viníkem zvýšení teploty byla stále laktostáza nebo jím vyvolaná mastitida, mělo by kojení pokračovat a aktivněji. Odsátím mléka dítě uvolní mateřské prsa ze stagnace.

Jak bezpečně snížit teplotu matky během kojení?

Pokud rtuťová kolona nepřekročí 38 ° C, teplota by neměla být řešena - tělo by si mělo poradit sám. Bohatý teplý nápoj jako prostředek ke snížení teploty může být konzumován pouze v nepřítomnosti laktostázy. Pokud dítě není alergické, do čaje se přidává med a citron. Ale pokud teploměr "převrátí", už ne drogy. „Nurofen“ nebo „Ibuprofen“ a „Paracetamol“ jsou považovány za bezpečné léky pro kojící matky. Rektální čípky, jejichž složení je založeno na paracetamolu a ibuprofenu, pomáhají rychle snížit teplotu.

Chladné obklady aplikované na čelo zmírní horečku. Je povoleno tření těla slabým roztokem octa. Pro tento účel se nedoporučuje používat vodku nebo alkohol, protože alkohol může proniknout kůží do těla a způsobit intoxikaci.

Co dělat při teplotě 38-39 v kojící matce

Teplota kojící matky může být z několika důvodů, po zjištění, že je nutné přijmout opatření naléhavě. Pokud žena nedávno porodila, je možné, že se jedná o individuální reakci na tvorbu laktace, v těchto případech jsou pozorovány subfebrilní hodnoty, které nepřesahují 37 stupňů. Nikdy nezapomeňte na nebezpečnou mastitidu nebo různé infekční procesy probíhající v těle. Než porazíte vysokou tělesnou teplotu sami, je nezbytné kontaktovat kompetentního odborníka, který zjistí hlavní důvody a předepíše řádnou léčbu. A každá matka by si měla pamatovat, že ani při 39 stupních nemůžete přestat kojit.

Zvažte podrobně, co může ovlivnit zvýšení teploty u ženy během kojení a jaká opatření lze přijmout v konkrétních případech, jaké léky se mohou pít a jak měřit teplotu během laktace?

Zkontrolujte správnou teplotu.

Pokud žena kojí dítě, pak při měření teplotních hodnot v podpaží můžete získat nespolehlivý výsledek. Během kojení matky kojící obvykle ukazují teploměr nad 37 stupňů, a to je norma.

Se zhoršujícím se zdravotním stavem je nejlepší měřit teplotu v ohybu loktů nebo v tříslech, to je to, jak můžete získat skutečnou hodnotu. Často v porodnicích měří indikace v ústní dutině. Pokud však žena má podezření na problémy s prsou, pak je třeba umístit teploměr pod oběma podpaží, se zvýšením teploty na 38 ° C a vyšší, je třeba vydat alarm. Nezapomeňte, že je nutné změřit teplotu v podpaží za půl hodiny po krmení dítěte a předem osušit pokožku.

Možné zdroje změny teploty

 1. Kojící matka má subfebrilní hodnoty, které nepřesahují úroveň 37-37,5 stupňů, v mnoha případech se nemůžete bát. Tímto způsobem tělo reaguje na produkci mateřského mléka. Nezapomeňte však, že pokud je mléko příliš intenzivní a čas na krmení ještě nepřichází, je nejlepší namáhat prsa tak, aby laktostáza nebo hnisavá mastitida nezačala. V těchto situacích je teplotní skok na 38-39 stupňů.
 2. Často, bezprostředně po narození drobků, teplota kojící matky stoupá v důsledku exacerbace různých chronických onemocnění, infekcí, protože v poporodním období je imunita ženy značně snížena. Pokud teplota vzrostla nad 38 stupňů a došlo ke zhoršení zdravotního stavu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.
 3. Jedním z důvodů vysokých teplot v prvním měsíci po narození může být zánětlivý proces:
  • zánět sutury po císařském řezu;
  • endometritida;
  • divergence švů v rozkroku.
 4. Pokud se teplota zvýšila na 39 stupňů, doprovázené zvracením, průjmem, bolestí v břiše, pak můžeme hovořit o otravě nebo rozvoji rotavirové infekce. Při jakékoli infekci byste se neměli vzdát kojení dítěte, protože je to v mateřském mléku, že existují protilátky, které mohou dítě chránit.
 5. Pokud dojde ke zvýšení tělesné teploty na 38 stupňů a výše, rýma, zimnice, bolest v krku, pak s největší pravděpodobností jde o jednoduchý SARS. V tomto případě je nutné obrátit se na lékaře, aby předepsal příslušnou léčbu léky schválenými během laktace.

Teplota během kojení je spíše nebezpečným příznakem a každá žena si musí pamatovat, že není možné vyvodit nezávislé závěry a samy se léčit.

Je-li zaznamenán prudký teplotní skok o více než 38 stupňů, je naléhavá potřeba poradit se s lékařem.

V případě zmeškaného případu mastitidy nebo jakékoli poporodní komplikace může být nutná silná léčba léčivem, která ukončí pokračování kojení.

Způsoby snížení teploty

Když žena vidí teploměr na značce 39, v panice se ptá: jak snížit teplotu kojící matky? Koneckonců, ne všechny léky jsou vhodné během tohoto období, protože mnoho z nich proniká do mateřského mléka, a proto vstupuje do těla dítěte.

Za zmínku stojí také skutečnost, že zatímco značka teploměru nepřekonala 38 stupňů, samotné tělo bojuje s infekcí a není třeba používat antipyretika, protože To je normální situace s vývojem zimy. Aby se snížila teplota nad 38,5-39, existují dva způsoby: buď užívat léky nebo s pomocí tradiční medicíny. Zvažte obě možnosti.

 1. Drogová metoda:
  • Nejlepší volbou pro ženu, která kojí dítě, může být užívání léků určených pro kojence, které obvykle obsahují paracetamol nebo ibuprofen, a je bezpečné pít tyto léky pro ženy i děti;
  • Nejlepší je koupit antipyretika v čípcích, protože absorpce složek v mateřském mléku není tak intenzivní.
 2. Metody tradiční medicíny.
  • jestliže žena nemá laktostázu, pak v případě zvýšení teploty je indikováno, že pije hojně (pitná voda, slabý čaj, ovocné nápoje, sušené ovocné kompoty); v nepřítomnosti alergií u dítěte, můžete přidat trochu medu nebo plátek citronu;
  • pít čaj s malinovou marmeládou (v nepřítomnosti alergických reakcí u dítěte), můžete také samostatně vařit listy malin, které se prodávají v lékárně;
  • je nutné striktně dodržovat odpočinek na lůžku, nemoc mu pomůže pouze odpočinek;
  • chladné obklady na čele také dělají skvělou práci, nebo popadl slabý roztok octa, ale obaly z vodky nebo alkoholu nejsou nutné, protože Alkoholy pronikají kůží a jsou absorbovány do mateřského mléka.

Teplota a kojení

Mnoho žen v období nemoci je trápeno jednou otázkou: jak ovlivňuje teplota během kojení kvalitu mléka a je v tuto chvíli možné krmit své dítě? Ve většině případů, kojení rozhodně nestojí za to, protože v mateřském mléce obsahuje protilátky, které chrání dítě před nemocemi. Existují však výjimky, například hnisavá mastitida, patogenní bakterie vstupují do mateřského mléka a mohou vést k infekci dítěte. Kojení se zastaví, dokud se žena nevrátí.

Proto je velmi důležité sledovat tělesnou teplotu kojící ženy, jakmile je značka vyšší než 37,5, musíte se poradit s lékařem, aby nedošlo k vynechání laktostázy nebo hnisavé mastitidy. Jakékoliv zpoždění může být nákladné pro zdraví matky a jejího dítěte.

Způsoby, jak snížit teplotu během kojení

Pro kojící matku může být zvýšení tělesné teploty nepříjemným překvapením. Žena bude určitě mít otázku: existují bezpečné metody pro snížení teploty? Jaké jsou příčiny vysokého teploměru a způsoby, jak tento problém odstranit během kojení?

Důvody pro zvýšení teploty u žen během kojení

Existuje řada faktorů, které mohou vyvolat zvýšení tělesné teploty u ženy, která kojí. Mohou být rozděleny na poporodní (které vznikají bezprostředně po narození) a běžné, to znamená ty, které se mohou objevit po celou dobu kojení.

Příčinou zvýšené tělesné teploty po porodu může být:

 • nesoulad švů při přerušení během porodu;
 • fúze stehu, když se dítě narodí do císařského řezu;
 • endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy, který je po porodu velmi zranitelný vůči různým druhům infekcí;
 • zhoršení chronických onemocnění, protože po porodu je imunita ženy oslabena; Důvodem pro zvýšení teploty může být endometritida - zánět sliznice dělohy
 • kojení. Začátek období laktace je prvním připojením dítěte k prsu. První dětská výživa je kolostrum - nezralé mléko, které je nahrazeno zralým mlékem přibližně 4 dny po narození dítěte. Tam je takzvaný spěch mléka, během kterého někdy teplota se zvedne.

Obecné stavy zahrnující zvýšení tělesné teploty během kojení:

 • laktostáza - stagnace mléka v prsou, při které může teplota mírně vzrůst. Důvodem je to, že mléko, které se hromadí v potrubí, je stlačuje a tvoří mléčnou zátku. To může způsobit menší zánět. K laktostáze dochází v případě nedostatečného vyprazdňování prsu a může se vyvinout do mastitidy; Často se laktostáza projevuje nejen bolestí v mléčných žlázách, ale také zvýšením teploty.
 • laktační mastitida - zánět prsu, který je zraněn laktostázou, způsobený vstupem bakterií, jako je staphylococcus a streptococcus;
 • otrava jídlem, která může být rozpoznána příznaky jako průjem a (nebo) zvracení;
 • akutní respirační virovou infekci (ARVI). Rozpoznat to je snadné. Ve virových infekcích, kromě změn tělesné teploty, rýma, bolest v krku, kašel.

Video: teplota matky během kojení

Normální teplota u kojící matky

Mladé matky by si měly uvědomit, že po celou dobu kojení může tělesná teplota dosáhnout hodnot 37–37,5 stupně. Obzvláště často dochází k mírnému zvýšení teploty ve stadiu výše popsané laktace a pokaždé přímo při krmení, kdy je příliv velkého množství mléka.

Proces pobytu mléka je doprovázen horečkou. Toto je fyziologická norma.

Správné měření teploty

Aby se dosáhlo správné hodnoty na teploměru, je třeba vzít v úvahu, že při měření v podpaží bude výsledek mírně vyšší vzhledem k těsné blízkosti mléčné žlázy, v níž je intenzivní tok mléka.

Je nutné změřit teplotu v podpaží nejméně 30 minut po krmení nebo dekantaci.

Měření lze provádět bez postavení půl hodiny po vyprázdnění hrudníku v ohybu lokte.

První 2 měsíce po narození dítěte by maminka měla nejlépe měřit tělesnou teplotu v oblasti ohybu lokte

Měla bych snížit teplotu o 37–38 stupňů

Měli byste vědět, že rostoucí teplota - přirozená reakce imunitního systému na zánětlivý proces nebo virus. Většina mikroorganismů škodlivých lidem umírá při této teplotě. Proto je v této fázi důležité nezasahovat do přirozeného boje o imunitu a nepřijímat opatření ke snížení tělesné teploty.

Akce mladých matek při teplotě 38 stupňů a vyšší

Teploty nad 38 stupňů by měly být sníženy. Nejdříve je nutné analyzovat obecnou podmínku pro určení příčin jejího zvýšení.

Příčiny patologického stavu a metody léčby

Akce ošetřovatelské matky, když teplota stoupá z různých důvodů:

 • Pokud je vysoká teplota důsledkem zánětlivého procesu, musíte okamžitě podniknout kroky k jeho odstranění. Pro účely léčby musíte kontaktovat lékaře, který zvolí nejvhodnější způsob, jak zmírnit zánět;
 • v případě zvýšení tělesné teploty v důsledku stagnace mléka v prsu je nutné začít ho vyprazdňovat častým připojením dítěte k mléčné žláze nebo jeho vyjádřením; Když teplota stoupá v důsledku stagnace mléka, je nutné dítě častěji přivést k prsu.
 • v přítomnosti všech známek virové infekce je nutné jednat podle symptomů: léčit rýmu, kašel, hrdlo.

Když žena zjistí, že je obtížné určit příčinu zvýšené teploty, stejně jako ve všech případech popsaných výše, důrazně se doporučuje konzultovat s lékařem předepsat adekvátní a bezpečnou léčbu.

Použití antipyretik

Slavný pediatr E.O. Komarovsky doporučuje užívat během kojení pouze dvě drogy:

Paracetamol

Účinná látka přípravku Paracetamol nepříznivě neovlivňuje dítě, i když přechází do mateřského mléka. Lék se užívá jako antipyretikum a analgetikum. K dispozici ve formě:

 • pilulky. Neužívejte více než čtyři gramy tablety denně, které by měly být rozděleny do tří dávek;
 • rektální čípky pro děti. Svíčky v nepřítomnosti pilulek žena je dovoleno vstoupit, ale ne více než 0.5 g až čtyřikrát denně;
 • sirup pro děti. Paracetamol v sirupu se používá v množství až 40 mililitrů denně, rozdělených do několika dávek.

Při použití dětských forem léků nejprve spočítejte, kolik peněz bude identické s jednou tabletou obsahem účinné látky. Příjem dětských dávek může být pro dospělou ženu neúčinný.

Paracetamol je vynikající volbou pro úlevu od bolesti a snížení teploty u kojících matek.

Aby se snížily účinky na mateřské mléko, vezměte si minimální dávku léku. Konečné dávkování musí být stanoveno lékařem.

Paracetamol je také dostupný pod následujícími obchodními názvy:

Ibuprofen

Ibuprofen je podle pokynů kompatibilní s kojením. Současně kromě antipyretických vlastností zmírňuje bolest při laktostáze, mastitidě, bolesti hlavy při akutních respiračních infekcích a SARS.

Ibuprofen je dostupný ve formě tablet, suspenzí, čípků. Denně je povoleno nejvýše 1200 mg tablety denně, ale lékař by měl doporučit přesné dávkování a režim podávání.

Ve formě suspenzí a rektálních čípků se produkt označí jako „pro děti“. Pro dospělé nejsou dávky pro děti účinné.

Ibuprofen je kompatibilní s kojením, ale může být užíván pouze kojícími matkami po konzultaci s lékařem.

Méně než 1% přijaté dávky léku proniká do mateřského mléka. Po třech hodinách není v mléce prakticky žádná účinná látka. Proto, pro vlastní klid, některé matky užívají pilulku ihned po krmení a udržují tuto dobu až do příštího jídla dítěte.

Ibuprofen je dostupný pod následujícími obchodními názvy:

Snížení teploty nepotravinových prostředků

Existují způsoby, jak snížit teplotu, nesouvisí s užíváním léků.

Režim pití

Imunitní systém bojuje proti virům a bakteriím. V důsledku tohoto působení jsou škodlivé organismy zničeny. Jejich produkty rozpadu jsou toxické. Nadměrné pití přirozeně přispívá k jejich odstranění vymýváním.

Jakákoli tekutina z gastrointestinálního traktu vstupuje do krve pouze tehdy, když se její teplota rovná teplotě žaludku. To znamená, že studený nápoj před vstupem do krve by měl být zahříván uvnitř těla, naopak horká voda nebude absorbovat, dokud nevychladne.

Pití velkého množství vody pomůže snížit teplotu.

Můžete pít jakékoli nápoje, které jsou povoleny pro kojení.

Odpočinek

Odpočinek je dodatečným opatřením při řešení zvýšené tělesné teploty. Jelikož tělo nevynakládá síly na fyzickou námahu, všechny vnitřní zdroje směřují k překonání této nemoci.

Chladný obklad na čele

Urychlit proces snižování teploty, stejně jako zmírnit bolest pomáhá komprimovat. Na čelo může být aplikován ručník navlhčený v chladné vodě. Je povoleno při kojení a při použití obkladů se stolním octem.

Jedním ze způsobů, jak snížit tělesnou teplotu u kojící matky, je použití kyseliny octové.

Předpokládá se, že ocet pomáhá snižovat teplotu díky jeho vlastnostem rychle se vypařit. Tohoto účinku je dosaženo, protože teplota povrchu, s nímž dochází k odpařování, klesá.

Stolní ocet se ředí studenou vodou v poměru 1: 1, míchá se a aplikuje se na čelo. Můžete použít jablečný ocet, který má méně štiplavý zápach než klasický.

Tělo

Stírání je metoda, která je často uchvácena, když je nutné snížit tělesnou teplotu. Stejně jako v případě komprese na čele, pro tento postup, můžete použít studenou vodu nebo ředit v poměru 1: 1 s octem. S měkkým ručníkem nebo kusem bavlněného hadříku otřete celé tělo a obejměte hrudník. Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat při odběru velkých cév. Tento krk, lokty a kolena, tříslová plocha.

Neplatné akce při zvyšování teploty

Zvýšená tělesná teplota často způsobuje zimnici. V tomto bodě zahřejte - přirozenou touhu člověka. A mnoho matek dělají společnou chybu - uměle zvyšují teplotu.

Teplé oblečení a teplé deky

Ucpané prostředí může vyvolat narušení přenosu tepla. Výsledkem bude ještě vyšší teplota. Proto byste měli dát přednost světlu, nejlépe bavlněné, prostorné oblečení. Pokud cítíte silný chlad, můžete se skrýt lehkou přikrývkou.

Teplé nápoje

Čím vyšší je teplo, tím více tělo potřebuje tekutinu. Voda musí přijít nejen v požadovaném objemu, ale také v určitém stupni tepla. Horké pití může způsobit horečku. Proto si pamatujeme na hlavní pravidlo: spotřebovaná kapalina a tělesná teplota by měly být přibližně stejné.

Topení se tře

Kromě tepelného ovlivnění těla v zásadě je přísně zakázáno při zvýšené teplotě, nejčastěji jsou ohřívací zeminy obsahující alkohol. Jejich užívání je v období kojení nepřijatelné, protože alkohol se velmi rychle vstřebává do krve a vstupuje do těla dítěte mlékem.

Ať už došlo ke zvýšení tělesné teploty u kojící matky, je nutné okamžitě zjistit příčinu a pokračovat v její eliminaci. Nežádoucí postupy, které vylučují možnost poškození matky a dítěte, zaměřené na snížení příznaků, mohou být provedeny před konzultací s lékařem. Aby se však předešlo chybám, které by mohly vést k negativním důsledkům, je stále nutné obrátit se na lékaře. Za prvé, pro správnou diagnózu a stanovení léčebné taktiky.

Co dělat při teplotě kojící matky: je možné krmit dítě než snížit teplo během kojení?

Když se teplota těla zvýší, znamená to, že imunitní systém aktivně bojuje s onemocněním. Teplo je normální reakce těla, ale v případě kojící matky je situace poněkud odlišná. V prvních 6 týdnech po porodu existuje možnost vzniku poporodních komplikací, zejména pokud je porod obtížný nebo byl použit císařský řez. V takové situaci může vysoká teplota znamenat zánět jater po porodu nebo orgánů urogenitálního systému - je nutná konzultace a pomoc kvalifikovaného lékaře.

Proč může teplota během laktace vzrůst?

Když skončí poporodní období (6 týdnů), přidají se některé příčiny k příčinám zvýšení teploty. Mezi nimi jsou:

 • chřipka, nachlazení;
 • laktostáza a mastitida;
 • střevní infekce, otrava.

Akutní respirační infekce během laktace se vyskytují méně často. Infekce se může objevit u každého člena rodiny žijícího ve stejném pečovatelském domě. Každý zná příznaky tohoto onemocnění - únavu, kongesci nosu a snot, kýchání, bolest v krku (viz také: jak léčit krk u kojící matky při kojení, pokud to bolí?). Teplota stoupá nad 38 stupňů. Pozorování odpočinku na lůžku, pití velkého množství tekutin a užívání antipyretik, pátý nebo šestý den, se můžete zcela zbavit nepříjemných onemocnění.

Laktostáza - porušení odtoku mléka v mléčných žlázách. Ucpaný mléčný kanál, otok a po něm zánět. Přirozeně, s takovými procesy, teplota stoupá a bolesti se vyskytují v mléčných žlázách, a jestliže problém přetrvává, pak za 3-4 dny to může být komplikováno bakteriální infekcí a mastitida se bude vyvíjet s ještě vážnější teplotou - až 39-40 stupňů. Prevence laktostázy není příliš obtížná. Je nutné zajistit prevenci stagnace mléka, ke které dochází častým připojením dítěte k prsu, dekantováním zbytků a masáží. Pokud je v prsou příliš mnoho mléka pro miminko, některé matky používají ruční odsávačky. Je pravda, že s touto metodou jsou v hrudi malá těsnění, ale snadno se odstraní masáží.

Když je ještě dosaženo infekční mastitidy, bude muset být léčena antibiotiky a v nejvíce zanedbávaném případě bude nutná operace.

V případě otravy a střevních infekcí jsou kromě vysoké teploty pozorovány zvracení, průjem, silná bolest hlavy a závažná slabost (doporučujeme číst: co by měla žena užívat, pokud má bolesti hlavy při laktaci?). Pro léčbu potřebují léky obklopující akci a sorbenty, stejně jako přísnou dietu. Vždy byste se měli poradit s lékařem, protože střevní infekce jsou velmi nebezpečné a je nutné je léčit během kojení pouze pod dohledem specialisty.

Algoritmus působení při zvýšené teplotě

Když se teplota během kojení náhle stala vyšší, než je obvyklé, v žádném případě nemůže panika - to zhorší bolestivé stav matky a nejhorší způsob, jak ovlivnit dítě.

První je určení příčiny

Pokud znáte příznaky všech výše uvedených onemocnění, určení příčiny nezpůsobí žádné zvláštní obtíže. V každém případě, i když jste se správně diagnostikovali, poraďte se se svým lékařem. Pokud je kojení důležité, může si specialista všimnout příznaků, které unikly vašemu pohledu. Pomoc zkušeného lékaře nebude nikdy zbytečná.

Druhou možností je pokračovat v laktaci.

Tam je obyčejný názor, že to je nemožné pokračovat kojit dítě u zvýšené teploty, ale více a více důkazu opaku se objeví. Lékařka Ruth Lawrenceová, odbornice ve svém oboru, v Příručce kojení pro lékaře uvádí seznam nemocí, ve kterých by proces neměl skončit:

 • chřipka, nachlazení;
 • laktostáza, mastitida, absces hrudníku;
 • průjem;
 • hepatitida A, B, C;
 • herpes (s výjimkou dvorce);
 • stafylokokové infekce;
 • rubeola
 • spalničky;
 • autoimunitní onemocnění.
Mateřské mléko je nejlepším „imunomodulátorem“ pro dítě, takže pediatrové ve většině případů doporučují pokračovat v kojení, a to i v případě onemocnění

V současné době existují léky, které může kojící matka používat bez poškození dítěte. Pokud je kojení zastaveno po dobu nemoci, dítě ztratí protilátky, které vznikají v krvi a přecházejí do mateřského mléka; a pokud on sám onemocněl, je to ještě více nezdravé.

Třetí je správné měření teploty.

To není překvapující - dokonce i v nepřítomnosti nemoci u kojící matky, teplota v podpaží je mírně vyšší než normální - 37,1-37,3 stupňů. Hypertermie v důsledku vysokého obsahu mléka v mléčných žlázách. Spolehlivý výsledek může být dosažen pouze půl hodiny po krmení, vymytí a utírání kůže v podpaží dobře.

Za čtvrté - použijte antipyretikum

Činidla snižující teplotu jsou orální (tablety, prášky, sirupy) a rektální (čípky).

Rozdíl je jen v rychlosti akce. Orální přípravky začnou působit rychleji, protože oblast sliznice, se kterou látka reaguje, je větší v žaludku.

Páté - vypijte spoustu tekutin

Nezáleží na tom, jestli je matka nemocná zimou, nebo má prostě nadbytek mléka v prsou, při zvýšené teplotě potřebuje dostatek nápoje. Každou hodinu se doporučuje pít alespoň sklenici vody. Kromě toho, že ztracená tekutina bude doplněna v těle, mléko nezhustne a bude se snadno vzdalovat - to pomůže jak normalizovat teplotu, tak sníží riziko laktasy.

Přípustné prostředky ke snížení teploty během laktace

Ne každá teplota by měla být sestřelena. Pokud vzrostla mírně nad 37 stupňů, je lepší nechat na imunitním systému možnost bojovat a produkovat protilátky. Doporučuje se pít antipyretika, když teploměr dosáhne úrovně 38,5.

Jaké léky jsou povoleny, pokud kojící matka potřebuje pomoc? Seznam v tomto případě obsahuje pouze 2 položky:

Podle klinických studií prochází Paracetamol během těhotenství placentární bariérou a je vysoce koncentrovaný v mateřském mléku (až 24%). Nicméně vědci tvrdí, že není schopen ublížit dítě během vývoje plodu nebo po porodu během kojení. Dokonce i varianty přípravků Paracetamol byly vyvinuty pro děti od 2 měsíců z důvodu své bezpečnosti. Kojící máma, normalizovat teplotu, musíte pít 325-650 mg fondy a každých 4-6 hodin opakovat příjem na stabilní výsledek.

Ibuprofen je nesteroidní léčivo. Působí komplexně: snižuje teplotu, eliminuje záněty, zmírňuje bolest a zklidňuje stavy horečky. V mezinárodním klasifikátoru léků patří Ibuprofen mezi léky, které jsou kompatibilní s kojením. Termín jeho antipyretického účinku dosahuje 8 hodin. Tento lék se užívá v dávce 200 mg 3-4krát denně. V případě nouze je povoleno užívat 400 mg, ale další podání by mělo být sníženo na 200 mg. Za den lze konzumovat 400 mg 3x, ale ne více.

Co nelze použít?

O milované mnoha "Aspirin" v té době bude muset zapomenout. Jeho aktivní složka - kyselina acetylsalicylová - není nejlepší způsob ovlivnění práce srdce, trávicího systému a dalších orgánů matky a dítěte. Je schopen vyvolat lokální lézi jater a mozku u dítěte (Rayův syndrom). Mezinárodní klasifikátor E-LACTANCIA považuje „Aspirin“ za nebezpečný, který by neměl být užíván během laktace. Je přípustné pouze jedno použití, když je vše ostatní ještě více nežádoucí. V tomto případě je lepší, aby se dítě po delší době nekrmilo, nekalo mléko a kojení, aby se po určité době obnovilo (viz také: jak lze kašel účinně léčit při kojení?).

Není známo, jaké vedlejší účinky se mohou vyskytnout, proto je nejlepší užívat účinnou látku v čisté formě.

Jak vzít febrifuge?

Léčba antipyretiky by neměla být chaotická, ale s dodržováním určitých pravidel. Snažte se s nimi držet:

 1. Pijte léky pouze podle potřeby, aby se teplota snížila. K tomu není nutná prevence.
 2. Nejvhodnější doba pro užívání léků je bezprostředně po krmení. Výhody budou maximalizovány a potenciální poškození - minimální.
 3. Neupravujte krmení podle harmonogramu léčby - není to nutné.

Když se potřeba antipyretik vyskytuje často, mnoho z nich má logickou otázku: lze použít ne jeden, ale jiný prostředek? Autoritativní pediatr E. Komarovsky dává tuto radu: můžete střídavě Paracetamol a Ibuprofen, pokud to dává výsledek, ale nezapomeňte, že musíte brát léky důsledně, a časový interval mezi dávkami by měl být nejméně 2 hodiny.

Na závěr je třeba říci, že zvýšená tělesná teplota neovlivňuje kvalitu mateřského mléka - nemůže prostě vyhořet nebo se zhoršit. Odmítání laktace v této situaci není nutné. Maminka ji ochrání před problémy s prsy a její dítě poskytne podporu imunity.