Jakou teplotu by mělo dítě srazit

Virová infekce je obvykle doprovázena horečkou - první známkou onemocnění je zvýšená tělesná teplota. To znamená, že vaše imunita bránila tělo a vysoká teplota přispívá k ještě lepšímu boji proti viru.

Pokud se během onemocnění objeví horečka, znamená to, že máte výbornou imunitu. Je nežádoucí chladit teplotu na 38,5 ° C, protože to může snížit ochrannou funkci těla.

Vysoká teplota ukazuje, že tělo dítěte úspěšně bojuje s infekcí.

Jaké jsou stupně horečky?

V závislosti na tělesné teplotě se rozlišují tyto stupně horečky:

 1. subferal –37,2 - 38 stupňů (doporučujeme číst: co dělat, pokud je dítě ve věku 2 měsíců a teplota je 37?);
 2. febrile - 38 - 39,1 stupňů;
 3. hypertermický - od 39.1 a vyšší.

Pro kojence je tělesná teplota 37-37,1 ° C v normálním rozmezí (viz také: jak správně měřit teplotu dítěte pomocí rtuťového teploměru?). Pro děti do 3 let nepředstavuje žádné nebezpečí. Hypertermie může nastat z různých důvodů:

 • dítě křičí a pláče;
 • přejídání dítěte;
 • v důsledku koliky;
 • dítě je horké;
 • drobky v horké vodě;
 • dítě má řezané zuby;
 • očkování.

Současně s ledvinami, nervovými a kardiovaskulárními systémy dochází k velkému zatížení. Horečka přispívá k posílení metabolických procesů, díky čemuž je narušena rovnováha vody a soli, tělo je energeticky vyčerpáno a rychle dehydratováno. Pokud horečka přetrvává po dlouhou dobu, může způsobit otok mozku, zvýšit viskozitu krve, snížit krevní tlak nebo hypoxii.

Stačí jen srazit velmi vysokou teplotu, která překročila značku 38-39 stupňů

Chcete-li snížit teplo začít v případě, že je v hypertermické oblasti. Malé děti, i při teplotách nad 38,5 ° C, se mohou cítit normálně a být aktivní. V tomto případě není nutné ji snižovat, jen sledovat stav dítěte. Pokud se dítě necítí dobře, musí být horečka snížena všemi možnými prostředky.

Nevýhody antipyretik

Při užívání antipyretik existuje řada nevýhod:

 1. produkce interferonu, která působí proti virům, zastaví;
 2. existuje negativní vliv na ledviny, srdce, játra a žaludek, mohou se vyskytnout komplikace;
 3. může způsobit alergie ve formě kopřivky, svědění a otok;
 4. existuje riziko, že nebude včas detekována pneumonie, což může být způsobeno akutní respirační virovou infekcí.

Kdy je nutné snížit teplotu u dítěte?

Případy, kdy je teplota pro dítě nebezpečná a musí být sestřelena:

 • Teplota nad 39⁰С. To může nastat při bakteriálním, virovém nebo plísňovém onemocnění: SARS, otitis media, faryngitida, stomatitida, spalničky, plané neštovice, bolest v krku, meningitida a další. Pokud máte pochybnosti o tom, zda snížit teplotu, věnujte pozornost blahobytu dítěte a zjistěte, zda se bude dále zvyšovat. Když se dítě cítí pohodlně a používá velké množství tekutin do 39 ° C, je možné léky odložit až do konce. Pokud teplota prudce stoupne, dejte lék ihned.
Pokud je dítě dostatečně ostražité a neodmítá pít těžce, můžete trochu počkat s léky.
 • Teploty nad 38 ° C u kojenců, protože děti do jednoho roku jsou ohroženy. Během horka se aktivují jejich metabolické procesy a tělo se rychle dehydratuje, což může způsobit komplikaci srdce a nervového systému. Když teplota stoupne nad 38, 5 ° C během horečky u malých dětí, je žádoucí ji snížit, ale v každém případě může správné rozhodnutí učinit pouze lékař po vizuální kontrole.
 • Teploty nad 38 ° C u dětí náchylných k febrilním záchvatům - přecitlivělost na individuální teplotu. To je typické pro děti do 6 let. Ve vyšším věku se nervový systém stává více formovaným a křeče již nevznikají. V případě febrilních záchvatů musí být dítě předvedeno neurologovi. Pokud se při zvýšených teplotách vyskytne i jeden záchvat, je nutné dát dítěti antipyretikum.
 • Pro dítě je těžké dýchat nosem. Dýchání drobků ústy vede k vysychání sliznic a rychlému šíření viru, který je schopen proniknout do dolních dýchacích cest. V průběhu ohřevu se tyto procesy vyskytují intenzivněji. Navíc potíže s dýcháním nosem mohou vést k hypoxii. Nedostatek kyslíku je pro zdraví novorozenců velmi nebezpečný.
 • S kardiologickými, neurologickými a plicními chorobami. Aby se zabránilo výskytu komplikací v srdci, centrálním nervovém systému a dýchacích orgánech, je nutné snížit teplotu nad 38,5 ° C.

Teplota 38 ° C u dítěte: snížení nebo ne?

Pokud má dítě teplotu 38 ° C, stojí za to snížit? Vše záleží přímo na jeho pohodě. U některých závažných bakteriálních infekcí a škodlivých virů chřipky dochází k intoxikaci těla pacienta. V tomto případě, již při teplotě 38 stupňů, stav dítěte výrazně zhoršuje: slabost, zimnice, bolesti hlavy a bolesti svalů se objeví. Pro zlepšení jeho zdraví a zmírnění horečky je nutné dát dítěti febrifuge. Nicméně, s dobrým zdravotním stavem kojenců během horečky, to je lepší dělat bez drog.

Kdy to stojí za to vyzvánět alarm?

Obvyklý výskyt horečky by neměl vyvolat poplach, ale v některých případech byste měli okamžitě zavolat lékaře. To musí být provedeno v následujících situacích:

 1. během horečky u dítěte studené končetiny, který je jeden z znamení pre-konvulzivní stav;
 2. dítě nedosáhlo věku jednoho, rychle rostoucí teplo může vést k výskytu záchvatů;
 3. dítě je bledé a velmi pomalé, má chlad nebo dokonce ztrátu vědomí;
 4. teplota překročila 40 stupňů;
 5. tělo ztratilo většinu své tekutiny s trvalým průjmem nebo zvracením;
 6. úzkost dítěte s horečkou, neustálý pláč;
 7. febrilní horečka neodezní déle než 3 dny.

Teplota po očkování

Reakce na očkování se často projevuje ve formě horečky. Obávám se, že to nestojí za to. Během horečky, tělo začne produkovat nezbytné protilátky - to znamená, že imunitní systém vstal na obranu a začal bojovat s virem.

Hypertermie je často pozorována po těchto vakcinacích:

 • z DTP;
 • z BCG;
 • z ČKS.

K očkování obvykle dochází během dvou dnů. Se zavedením živé vakcíny je hypertermie pozorována během 7-10 dnů - tato reakce je považována za normální.

Některé běžné očkování mohou způsobit horečku.

Jaká teplota není nebezpečná a co musíte sestřelit:

 • Zpravidla se v prvních 2-3 dnech po očkování udržuje nízká horečka. Omezit to nestojí za to. Nechte tělo produkovat nezbytné protilátky pro ochranu.
 • Vysoká hypertermie do 39 stupňů a špatný stav dítěte představují nebezpečí pro tělo dítěte, proto je třeba okamžitě zavolat lékaře. Mezitím je nutné mu podat antipyretikum: paracetamol nebo ibuprofen.
 • Nejvyšší horečka může nastat po očkování DTP. Tato reakce dává černý kašel, který je součástí vakcíny. V teple může značka dosáhnout 40 stupňů. Situaci komplikuje skutečnost, že tato horečka neprojde do 3 dnů a je těžké ji snížit. Při této reakci je žádoucí, aby následující vakcína prováděla ADS bez pertussis.

U těžkých reakcí na očkování (vysoká hypertermie a zhoršení neurologického stavu) je dítě ze zdravotních důvodů vysazeno. Očkování se na nějakou dobu přenáší nebo vůbec ne.

Metody snižování teploty

Existují metody, jak snížit teplo bez použití léků:

 1. Je nutné odstranit veškeré oblečení od dítěte (mírná teplota je schopna udržet krok, protože dítě je příliš teple oblečené). Dítě musí být bez pleny, jinak přítomnost pleny situaci zhorší.
 2. Otřete tělo dítěte tampónem namočeným v teplé vodě.
 3. Snažte se dítě vykoupat po dobu 10 minut, namočte ho hlavou. Pak jej bez otírání vložte do ručníku a odneste do větrané místnosti. Je třeba mít na paměti, že při koupání a otírání by se teplota vody a těla dítěte neměla lišit o více než jeden stupeň, jinak hrozí riziko vazospazmu. Když chlad začne během horečky, plavání a tření je zakázáno!
 4. Dává více tekutiny. Děti potřebují dát více prsou. Starším dětem je dovoleno dávat slabě okyselenou vodu, stejně jako limetku a malinový odvar s medem. Při pocení bude horečka ustupovat. Poté, co se dítě potí bez otírání, položte na něj suché prádlo.
 5. Pokud je třeba podat lék, je povoleno použití paracetamolu a ibuprofenu. Kromě těchto léků nemají děti dovoleno dávat nic, zejména aspirin, zakázané Světovou zdravotnickou organizací.
 6. Někdy ani drogy nepřinesou úlevu, pak musíte zavolat sanitku. V extrémních případech budou lékaři dávat dítěti šanci na úlevu od tepla.
 7. V noci se snažte změnit dítě a pokud možno vyměnit ložní prádlo. Obvykle se vysoká teplota, která nespadá po dobu 6 dnů, snižuje v noci, což vede k tomu, že se začíná hojně potit. Aby se zabránilo nadměrnému vychlazení těla dítěte a vzniku možných komplikací, je nutné jej včas nasadit do suchého a čistého oblečení.

Pojďme to shrnout

Jakou teplotu může poškodit tělo dítěte a který z nich by neměl být sestřelen? Je nutné se uchýlit k poklesu v následujících situacích:

 • s hypertermií nad 39 stupňů, bez ohledu na typ onemocnění;
 • při závažných reakcích na vakcínu;
 • přetrvávání hypertermie po dlouhou dobu, špatně temperovaná teplota;
 • v přítomnosti febrilních záchvatů;
 • těžké intoxikace;
 • s těžkým dýcháním nosem.

Ve všech ostatních případech je možné se zbavit horečky bez použití antipyretik. K tomuto účelu se doporučuje dávat dostatek nápojů, nezpracovávat dítě příliš teple, být ve větrané místnosti a pravidelně provádět mokré čištění.

Dítě má horečku

Neustálým společníkem jakékoli infekční nemoci je zvýšení tělesné teploty. A navzdory skutečnosti, že se jedná o standardní reakci těla, mnoho rodičů neví, jak v tomto případě jednat. Přemýšlejí, kdy se teplota dítěte a jeho hodnota vůbec vyplatí. V tomto článku se budeme zabývat touto otázkou, která se týká mnoha rodičů, a také důvody, proč se to děje, hlavní symptomy, jak správně sestřelit a další užitečné informace.

Obecné informace

Tělesná teplota je indikátorem tepelného stavu těla, který odráží vztah mezi produkcí tepla celým tělem a jeho výměnou tepla s vnějším prostředím. Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36,5 ° a 37,2 °. Cokoliv nad nebo pod těmito ukazateli je považován za odchylku od normálního stavu. Rostoucí tělesná teplota je signálem pro tělo, že s ním něco není v pořádku. Nejčastěji to znamená, že imunitní systém zahájil proces řešení onemocnění. Jedná se o přirozenou obrannou reakci, která spojením různých biochemických reakcí ničí cizí mikroorganismy. Je rozdělen do několika poddruhů vzhledem k míře jeho zvýšení:

 • nízký stupeň - 37-38 stupňů;
 • febrilní - 38-39 stupňů.
Vše, co je nad značkou 39 stupňů, zvanou vysoká teplota, a má také svou vlastní klasifikaci:

 • pyretic - 39-41 stupňů;
 • hyperpyretický - více než 41 stupňů.
Tam je další gradace tělesné teploty: t

 • Normální ukazatel je od 35 do 37 stupňů (může se měnit v rámci těchto limitů v závislosti na pohlaví, věku, momentu měření, individuálních charakteristik atd.).
 • Hypertermie - tělesná teplota nad 37 stupňů.
 • Horečka - vysoká tělesná teplota, která zachovává procesy regulace tepla tělem, na rozdíl od nízké tělesné teploty.

Zvýšení tělesné teploty je vždy doprovázeno určitými symptomy a čím vyšší je, tím více se tyto příznaky objeví:

 • obecná malátnost;
 • bolesti těla;
 • bolest svalů;
 • bolest hlavy;
 • zimnice;
 • bolest v očích;
 • zvýšené pocení;
 • křeče;
 • závratě;
 • srdeční selhání a potíže s dýcháním;
 • halucinace a halucinace.
Když je tělesná teplota velmi vysoká, dochází k poklesu aktivity centrálního nervového systému, dochází k těžké dehydrataci, dochází k narušení krevního oběhu ak poklesu krevního tlaku.

Příčiny teploty u dětí

Podívejme se, proč se zvyšuje teplota dítěte. Za prvé, cizí bakterie a viry vstupují do těla přes respirační trakt nebo jiné zdroje. Jakmile je jejich záznam zaznamenán, náš mozek vyšle signál všem vnitřním orgánům, aby produkovaly speciální proteiny - pyrogeny. Přítomnost těchto látek v těle začíná proces zvyšování teploty.

Jakmile se to stane, jsou poslány jiné látky, aby bojovaly s nezvanými hosty - interferonovým proteinem a protilátkami. Interferon - hlavní bojovník s nechtěnými mikroorganismy. A tady je přímý vztah: tělesná teplota se zvyšuje a požadovaný protein bude také produkován více.

Když ji uměle snižujeme, produkce interferonu se snižuje a hlavní roli hrají protilátky. Úspěšně také překonávají infekci, ale neudělají to tak rychle jako interferon, takže proces hojení je výrazně zpožděn.

Tělo však může selhat, zejména u dětí, u nichž imunitní systém není tak stabilní jako u dospělých. V tomto případě se teplota může přiblížit nebezpečným ukazatelům pro dítě - od 39,5 ° do 41 °.

Když potřebujete porazit teplo dítěte

Zvažte, jakou teplotu by mělo dítě porazit. Pokud budeme analyzovat všechny výše uvedené a obrátíme se na názor většiny lékařů, můžeme konstatovat, že teploty až 38,5 stupně jsou normou pro infekční onemocnění, a to není užitečné střílet.

Konec konců, taková reakce těla pouze znamená, že imunitní systém funguje dobře. Pokud snížíte zvýšený výkon teploměru pomocí speciálních léků, oslabí to ochranu a může to ovlivnit průběh dalšího zotavení.

Výjimkou jsou děti s neurologickými patologiemi, křečemi a citlivostí na změny počasí. V takových případech se doporučuje použít opatření při teplotě 37,5 ° C. Také, pokud se vaše dítě cítí velmi špatně, trpí silnou svalovou nebo bolestí hlavy, pak je v takových případech také lepší uchýlit se ke snížení výkonu, ale dříve je lepší nejprve konzultovat s odborníkem.

Pokud nevíte, na jaký ukazatel snížit teplotu, pak mějte na paměti, že neexistuje jasná norma teploty, liší se od 36 do 37 stupňů pro každé dítě, v závislosti na věku. Například u kojenců je tento indikátor obvykle blíže 37 stupňům au starších dětí je již nižší. Ale to vše je individuální a standard 36,6 ° se obvykle neprovádí v praxi.

Jak správně snížit hodnoty teploměru, pokud nemůžete užívat léky

Vidíte-li, že teplota ve vašem nemocném dítěti dosahuje 39 stupňů, a drogy jsou z nějakého důvodu kontraindikovány, můžete se pokusit je snížit bez nich.

Pro začátek vysvětlíme procesy, které se vyskytují v naší zemi a ovlivňují indexy tělesné teploty.

Lidské tělo samo produkuje teplo, takže pokud má vaše dítě vysokou teplotu, je nutné snížit jeho produkci. K tomu, nenechte batole pohybovat hodně, jíst pevně a pít horké nápoje. Je lepší poskytnout mu lehký režim a lehký nápoj.

Dalším důležitým procesem je uvolňování tepla. Zde je to naopak, je třeba ji zvýšit. To pomůže v tomto chladném vzduchu v místnosti, asi 18 stupňů. V tomto případě by dítě nemělo zamrznout, stačí, když tento vzduch vdechne. A stále potřebují aktivní pot, pomoc s tímto hojným nápojem.

Tím, že snížíte výrobu tepla a zvýšíte jeho dopad, můžete přirozeně snížit odečet teploměru.

Pokud jde o první lékařskou pomoc v případě, že v domě nebyla antipyretika nebo nechcete uchýlit se k léčivým přípravkům, můžete aplikovat utěrku vodou. Pro tento účel však nepoužívejte studenou vodu, ani nepotřebujete led nebo jiné studené předměty. Ale touto metodou dosáhnete pouze chlazení kůže samotné, ale uvnitř těla se teplota nejen nesníží, ale také zvýší! K tomu dochází v důsledku křeče kožních cév, které se na chvíli uzavírají a nedávají teplo. Přirozeně, díky těmto událostem se blahobyt dítěte zhorší.

K dispozici je další metoda tření, která se používá pouze pro dospělé, ale nedoporučuje se pro děti - tře se alkoholem nebo octem. Čistě fyzicky je tato metoda poměrně účinná, protože pot s výpary alkoholu nebo octa se rychleji vypařuje, a tak odvádí část tepla. Ale přes jemnou a tenkou kůži dítěte dochází k rychlému pronikání těchto látek do krve a otravuje jeho tělo. Čím mladší je dítě, tím rychleji se škodlivé látky hromadí v jeho krvi. Proto jako utěrku používejte pouze vodu.

Co může teplota způsobit a co by mělo být zlikvidováno

Pokud výše uvedené metody nepomohou a teplota dítěte se nesníží, pak rodiče potřebují vědět, co mají v takových případech léčit.

K dnešnímu dni existují dvě látky, jejichž použití je schváleno lékaři po celém světě jako samostatná léčba vysoké horečky u dítěte. Tyto látky jsou součástí různých léků, ale mají mezinárodní názvy - to je paracetamol a ibuprofen. V lékárně se zeptejte účinné látky, která vám řekne, zda stojí za to tuto antipyretickou látku použít. Drogy založené na těchto dvou látkách jsou účinné a bezpečné a dobře se hodí k sobě. Samozřejmě, všechny tyto pozitivní vlastnosti budou probíhat při dodržení předepsané dávky a pravidel podávání.

Často se při hledání účinných antipyretických léků dá koupit špatné drogy a používat je bez znalosti nebezpečí. Tyto léky zahrnují aspirin a analgin. První je nebezpečný pro děti v případě SARS. Potvrzuje se, že aspirin může způsobit Rayův syndrom u dítěte - akutní tuková dystrofie jater. To někdy vede k nenapravitelnému poškození jaterních buněk a v mnoha případech k smrti. Mimochodem, věk, kdy není bezpečné užívat aspirin, trvá až 18 let.

Další droga, analgin, je často používán pohotovostními lékaři v kritických podmínkách. Lékaři nedoporučují používat samostatně. Koneckonců, tento lék má spoustu nežádoucích účinků, které jsou zvláště nebezpečné pro dítě. Analgin může způsobit nejvíce poškození oběhového systému.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný lékař Evgeny Olegovich Komarovsky se etabloval jako kompetentní pediatr, který poskytuje praktické rady a pomáhá mnoha rodičům získat odpovědi na naléhavé otázky. Učíme se, co si Komarovsky myslí o vysoké teplotě dítěte.

Jevgenij Olegovich věří, že každé dítě je svým způsobem individuální a není možné určit pro všechny děti, že indikátor teploměru, na kterém by měla být přijata nezbytná opatření. Někdo dokonce na 39 stupních se cítí dobře a někdo už na 37,5 ° je špatný. Proto doporučuje sledovat stav dítěte a pokud není vůbec dobrý, je třeba snížit teplotu před příchodem lékaře. Pro tyto účely se Komarovsky drží stejného názoru, který jsme zmínili výše, tedy:

 • Zajistěte v místnosti chladný vzduch (zatímco dítě musí být oblečeno v teplém, suchém oblečení).
 • Dejte pít dostatek tekutin pro lepší pocení. Pro tyto účely Komarovsky radí dávat odvar z rozinek nebo kompotů ze sušeného ovoce. Často používá lidé malinový čaj, nedoporučuje dávat děti až jeden rok obecně, a starší děti pouze jako další nápoj. Faktem je, že maliny způsobují příliš mnoho pocení a pak dehydrataci.
 • Komarovsky nepovažuje ventilátor, ocet, alkohol, studenou vodu, led a jiné lidové metody za účinné a v některých případech dokonce nebezpečné.

Za takové případy považuje febrifuge:

 • dítě má velmi špatný zdravotní stav;
 • přítomnost všech patologických stavů nervového systému, které mohou způsobit záchvaty;
 • indikátory teploměru nad 39 stupňů.
Komarovsky považuje Paracetamol za nejvhodnější antipyretikum pro děti, protože je bezpečný, účinný a přichází v mnoha formách.

To jsou hlavní body, jak správně snížit teplotu dítěte doma a jaké aktivity ho mohou zhoršit. Vždy požádejte o pomoc odborníky a neošetřujte dítě sami. Přejeme Vám zdraví pro vaše rodiny!

Je-li nutné, aby teplota dítěte klesla. Zlatá pravidla

Nemoci z dětství jsou nepředvídatelné věci. Absolutně zdravé dítě, které před chvílí vyskočilo a strhlo zdi, se jeví jako žhavé. Snížení teploty nebo čekání?

Horečka je signál pro mozek produkovat více látek, které pomohou porazit infekční onemocnění. 80% dětských onemocnění je ARVI. A nejdůležitějším soupeřem virů je interferon, specifický protein, jehož hladina přímo závisí na tělesné teplotě. Jinými slovy, čím vyšší je teplota, tím více se vyrábí vlastní lék!

Rozhodli jsme se, že teplotu zjistíme, jakmile bude objevena. Ale to není úplně správné, nebo spíše úplně špatné! Léky, které snižují teplotu, nedávají tělu šanci porazit nemoc v nejkratším možném čase.

Pamatujte na zlaté pravidlo: určujícím faktorem pro užívání antipyretických léků není teplota, ale celkový stav dítěte!

Uvažujme o tom, jak snížit teplotu dítěte co nejefektivněji, aniž by se současně poškodilo.

Kdy sestřelit?

Některé děti se cítí dobře na 39 °, zatímco jiní se nemohou dostat z postele na 37,5 °. Výběr léků je zřejmý. Každé dítě má svůj vlastní obličej, ale při jeho hledání byste neměli riskovat. Pokud teplota vzrostla na 39,5 ° - okamžitě se chraňte!

„Blíže k 40,0 ° se obrátí ochranné funkce horečky: zvyšuje se metabolismus a spotřeba kyslíku, zvyšuje se ztráta tekutin, vzniká další stres na srdce a plíce.“

Děti s křečovitým syndromem vyžadují zvláštní sledování. Pokud byly dříve pozorovány febrilní křeče na pozadí vysoké teploty, doporučuje se užívat léky se zvýšením na 38,5 ° nebo na hladinu uvedenou vaším pediatrem. To platí i ve věku 3 měsíců.

V tomto článku hovoříme o teplotě měřené v podpaží. Měří se nejméně 10 minut běžným teploměrem. Rektální je vždy o 1 stupeň vyšší, pro spolehlivý výsledek stačí 5 minut.

Kde ublížit?

Hlavní věc, kterou musíte udělat, když stoupá tělesná teplota, je vytvořit podmínky pro dítě, ve kterém může co nejvíce ztratit teplo. A to je možné pouze dvěma způsoby: potem nebo zahřátím vdechovaného vzduchu.

Pokuste se vytvořit v místnosti chladnou teplotu (17–20 ° C), při oblékání dítěte do extra blůzy nebo zakrytí přikrývkou. Zajistěte pitný režim (50-100 ml na 1 kg hmotnosti dítěte). Bez dodržování těchto pravidel dojde k pozdějšímu oživení a riziko komplikací se zvýší.

Jak sestřelit?

Vaším úkolem není panikařit, ale používat integrovaný přístup: léky, parametry vzduchu a hojné pití. A poslední dva body nejsou o nic méně účinné než jakýkoli sirup nebo tablet!

Podle doporučení WHO je Paracetamol první volbou pro děti. V domácí lékárni by měl být tento lék, nejlépe v různých formách. Pro děti do 6 let je to sirup nebo rektální čípky.

Sirup má účinek po 15–20 minutách po použití, ale obsahuje mnoho chemických přísad, příchutí a barviv. Svíčky za 40-50 minut, ale antipyretický účinek trvá déle. Jsou nepostradatelné, pokud má dítě nauzeu nebo zvracení, pokud je to možné, mělo by být použito po pohybu střev.

V lékárně se Paracetamol prodává pod rouškou následujících léků: Panadol, Kalpol, Efferalgan, Dofalgan, Mexalen, Dolomol, Tsefekon. "Ibuprofen" je méně bezpečný, ale účinnější. Jeho analogy jsou „Ibufen“, „Nurofen“, „Bofen“, „Markofen“, „Dětský motrin“, „Ibunorm Baby“, „Brufen“.

Dávkování

Velmi často výrobci uvádějí věk na etiketě léku. Ale ne všechny děti jsou stejné, je třeba vypočítat dávkování podle hmotnosti dítěte. Viz pravidla výpočtu na obrázku.

Buďte velmi pozorní, nejčastější chybou je, když jsou zmateny miligramy (mg) a mililitry (ml). Zvažte příklad. Štítek říká: "100 mg účinné látky v 5 ml suspenze." To znamená, že dítě o hmotnosti 10 kg, které potřebuje 150 mg paracetamolu, bude potřebovat 7,5 ml léku. Pokud je "Ibuprofen", pak 5 ml. To je případ, kdy je užitečná školní matematika.

Zeptejte se lékárny na požadovanou dávku antipyretických čípků. Je lepší je používat v noci, kvůli dlouhodobému účinku. Jedna dávka "Paracetamol" ve svíčkách je až 20 mg / kg, vezměte to v úvahu při výpočtu denního.

Pokud se teplota zvýší dříve, než je minimální doba do příštího vstupu uvedeného v návodu, střídavě mezi léky. Neměly by se jednat o různé názvy léčiv, ale o jiné účinné látky („paracetamol“ nebo „ibuprofen“). Pod odlišnými štítky se často skrývá stejný lék.

Pokud se po užívání léků teplota snížila o 1-1,5 °, je to velmi dobré! Neměli byste dosáhnout 36,6 ° - to je obrovský stres pro tělo a cévy.

Zakázané léky

To je kategoricky nedoporučuje, aby děti "Aspirin" (kyselina acetylsalicylová), "Analgin" (metamizol sodný), "Nimesulide." Mají vyšší riziko rozvoje a větší závažnost nežádoucích účinků.

Populární v naší zemi "lytické směsi" na základě Analgin lze použít jednou, když jiné, bezpečnější léky nejsou k dispozici. Trvalá recepce je pro děti i dospělé naprosto nepřijatelná.

"Aspirin" v kombinaci s virovou infekcí může způsobit vážné poškození jater a mozku - syndrom Rey, ve kterém míra úmrtnosti dosahuje 20%. Nimesulid je také zakázán kvůli riziku vzniku toxické hepatitidy. To platí pro děti do 12 let.

Bílá horečka

Obvykle je dítě s vysokou teplotou horké na dotek, s růžovým nebo načervenalým nádechem kůže. V tomto případě můžete zůstat klidný - termoregulace a přenos tepla fungují dobře. Pokud je však vysoká teplota doprovázena bledostí kůže, zimnicí, studenými končetinami - dochází k vazospazmu.

Může existovat několik důvodů: od poškození nervového systému a nedostatku tekutin až po snížení tlaku. V tomto případě otřete studené ruce a nohy, dokud nezmizí do růžova, dejte dětem polovinu antispasmodického léku ("Drotaverin", "Nosh-pa"). Vylučte naprosto všechny studené obklady a zábaly. Pamatujte si, že antipyretika nebude působit úplně, dokud nebude křeč. Pokud nemůžete snížit teplo do 2-3 hodin, okamžitě zavolejte sanitku!

Rozptylující postupy

Zapomeňte na alkohol a ocet! Citlivá dětská pokožka okamžitě pohlcuje nebezpečné látky a hrozí riziko otravy.

Nemůžete použít doma ohřívače s ledem, mokrými studenými listy, studenými klystýry. Navenek se zdá, že teplota se snížila, ale tento výsledek byl způsoben křečem kožních cév! To zpomaluje pohyb krve, snižuje pocení a odvod tepla. V důsledku toho se zvyšuje teplota vnitřních orgánů. To je velmi nebezpečné!

Maximální, co můžete udělat, je studený obvaz na čele dítěte, aby se zmírnil stav, ale pouze po použití antipyretika.

Hořčičná omítka, horké koupele a parní inhalace škodí více než užitku. Při sebemenším podezření na teplotu vyvolá použití těchto postupů jeho zvýšení. Pokud se chcete uklidnit a experimentovat se svým vlastním dítětem - prosím, na vlastní nebezpečí a nebezpečí, ale jen tehdy, když má normální teplotu!

Někdy sedativa pro příbuzné pomáhají lépe než nejlepší hořčičná omítka.

Deska

Ve většině případů se děti zotavují samy, bez výrazného zásahu do drog. Někdy je přijatelné použít lidové prostředky k zmírnění celkového stavu. Spolu s hojným pitím, nabízet teplé a zdravé mléčné nápoje pro vaše dítě. Pomáhají při kašli, laryngitidě a velmi chutných. Může to být mléko s medem, kakaové máslo, propolis. Ale pouze v nepřítomnosti alergie na tyto produkty!

Do teplého mléka přidejte lžičku medu, zamíchejte. Je lepší pít tento nápoj v noci, dobře se uklidňuje. Kakaové máslo dobře zvládá bolest v krku, pokud je rozpuštěno v teplém mléku.

Můžete si koupit v lékárně 10% propolis tinktura, to je levné. Přidejte 10 kapek do teplého mléka, ať už je to půl sklenice nebo jedna lžíce. Tento nástroj dobře zvládá onemocnění plic, zlepšuje pocit pohody. Vezměte si to před spaním. Testováno na vlastní zkušenosti - funguje to! Propolis je skladem léčivých látek, příznivě ovlivňuje všechny systémy lidského těla.

Při léčbě nemocí z dětství se řídí pouze zdravým rozumem a nepanikaří. Pokud pochybujete o svých akcích, poraďte se s lékařem. Pokud příznaky onemocnění trvají déle než 5 dnů, kontaktujte ho. Přeji vám a vašim dětem jen zdraví!

Pokud byl tento článek pro vás užitečný, nezapomeňte ho ukázat svým přátelům, protože je důležité pomoci správně se zotavit!

Toto je opravdová kreativní laboratoř! Tým věrných lidí, z nichž každý je odborníkem ve svém oboru, sjednocený společným cílem: pomáhat lidem. Vytváříme materiály, které stojí za to sdílet, a naše oblíbené čtenáře slouží jako zdroj nevyčerpatelné inspirace pro nás!

Teplo je dobré! Je nutné snížit teplotu u dítěte?

Když má dítě horečku, dospělí se bojí a spěchají, aby mu dali antipyretikum. Ale stojí za to vždy?

Náš expert je pediatr Maria Sedova.

Proč potřebuji horečku

Teplo se obvykle vyskytuje na pozadí virové infekce. Často onemocnění začíná zvýšením tělesné teploty, jiné příznaky se objeví později.

Ve skutečnosti je horečka dobrým znamením. Koneckonců, zvýšení teploty znamená, že tělo vstoupilo do boje proti infekci a vysoké teplotě - že tělo dobře zvládá.

Teplo, jako reakce na nemoc, hovoří o zdravé imunitě - takže to není důvod ke strachu, ale pro radost. Umělá redukce teploty může oslabit ochranu, takže bez dostatečně dobrých důvodů byste se k ní neměli uchýlit, alespoň dokud teploměr neukáže více než 38,5 °.

Tři stupně, tři rozdíly.

Existují tři stupně horečky:

 • nízký stupeň (37,2–38 ° C)
 • febrilní (38–39,1 ° C)
 • hypertermická (39,1 ° C a vyšší).

Tělesná teplota 37–37,1 ° C pro malé děti je považována za normální a až tři roky ji můžete ignorovat.

Pokles teploty se stává relevantním, když dosáhne hypertermického stupně nebo se k němu přiblíží. To, zda je nutné dítě u dítěte nad 38,5 ° C, závisí na jeho stavu, protože nemusí odpovídat údajům teploměru. Pokud se nemocné dítě necítí příliš špatně a je velmi ostražité, pak není třeba snižovat teplotu - stačí sledovat vaši pohodu. Pro dítě, které netoleruje vysokou teplotu, musíte najít způsob, jak ho snížit.

Spravujeme to správně

Pro snížení teploty není nutné okamžitě se uchýlit k antipyretickým lékům.

Nejdřív je třeba svléknout dítě (někdy může teplota stoupnout o 1–2 stupně jen proto, že je dítě zmatené). Pokud je to dítě, ujistěte se, že nemá plenu - tento objekt je naprosto neslučitelný s vysokou tělesnou teplotou.

Můžete zkusit otírání teplou vodou s přídavkem 9% octa (1 lžíce na 1 litr vody).

Je dobré uspořádat 10 minutovou koupel pro dítě, nejlépe s hlavou, a pak, bez otírání, zabalit do listu nebo ručníku a přivést ji do větrané místnosti. Nicméně, s vodními procedurami a abrasions je důležité, aby teplota vody byla nižší než tělesná teplota ne více než 1 stupeň - jinak silný kontrast může způsobit křeč cév. A - pozornost! - Pokud je horečka dítěte doprovázena zimnicí, nekoupejte ji ani ji neotírejte.

Během horečky je důležitý pitný režim. Kojenci mohou být aplikováni na hrudník donekonečna a starší děti mohou být napojeny mírně okyselenou vodou, stejně jako dávají přírodní diaforické prostředky: limetka nebo malinový odvar s medem. Pocení má také antipyretické účinky. Ztracené dítě musí být přeměněno na suché oblečení, ale nesmí být otíráno.

Pokud existuje potřeba antipyretika, pak jsou takové léky jako paracetamol a ibuprofen povoleny pro děti. Více „dospělých“ léků může poškodit, z čehož je aspirin zvláště nebezpečný, což je obecně zakázáno Světovou zdravotnickou organizací pro použití u dětí.

Ve vzácných případech, kdy obvyklá antipyretika nepomáhají, musíte zavolat sanitku. Přijíždějící tým dá dítěti injekci lytické směsi (analgin-papaverin-difenhydramin), ale to je samozřejmě extrémní opatření.

Mezi lidmi, kteří jsou náchylní k samoléčbě, a bohužel i mezi některými lékaři jsou příznivci neoprávněného užívání antibiotik, včetně febrifuge. Jedná se o škodlivou iluzi: antibiotika mají svá vlastní, speciální indikace pro použití a zvýšení teploty není takovou indikací. Antibiotika jsou určena k léčbě bakteriálních infekcí a jsou nejen zbytečná pro virová onemocnění, ale jsou také kontraindikována.

Kdy se bát

Ačkoli horečka sama o sobě není důvodem ke znepokojení, existují některé z jejích projevů, které vyžadují neodkladný kontakt se svým lékařem. Jsou to případy, kdy:

 • dítě s horečkou má studené ruce a nohy, které mohou být znakem pre-konvulzivního stavu;
 • dítě je mladší než 1 rok a teplota rychle roste (riziko záchvatů);
 • horečka doprovázená bledostí a zimou nebo extrémní letargií až do zmatku;
 • teplota vzrostla nad 41 ° C;
 • došlo k velké ztrátě tekutin (když horečka je doprovázena prodlouženým průjmem a zvracením);
 • dítě neustále plače během horečky;
 • teplota (nad 38 ° C) trvá déle než 3 dny.

Je to důležité

V některých případech by měla být teplota snížena, a to ani na 38 ° C. Kdy?

 • Děti s neurologickými problémy (vzhledem k jejich tendenci k febrilním záchvatům).
 • Děti s chronickým onemocněním srdce.
 • Kojenci prvních tří měsíců života.

Jakou teplotu by mělo dítě srazit

Teplo dítěte je noční můrou každé matky. Jaká teplota by měla být u dítěte sražena a co ne? Co antipyretika použít? Jak často? Tyto otázky nenechávají ženu z nemocnice až do okamžiku, kdy se dítě stane nezávislým a krčí se z rodičovské péče.

Proč stoupá teplota?

Zvýšení z 2 důvodů:

 • boj imunitního systému proti chorobám - virům, infekcím, bakteriím, zánětům;
 • v důsledku fyzických činností - po pláči, pláče, běhu, horké lázni, přehřátí na slunci.

V prvním případě je horečka srazena léky, ve druhém - dítě dostane čas vychladnout nezávisle.

Před krmením dítěte paracetamolem je nutné pochopit rozdíl, který je pro dítě nebezpečný a který je užitečný.

Teplo je normální. Přirozenou reakcí těla na nemoc je aktivace imunitního systému a ohřev krve. Čím teplejší je krev, tím více typů patogenů se samo zničí - někteří ztratí svou schopnost množit se, někteří zemřou.

Jedná se o fyziologický proces stanovený na genetické úrovni. Boj proti bakteriím a virům prostřednictvím horečky produkuje protilátky v těle, které v budoucnu okamžitě reagují na re-infekci a onemocnění nezačne.

Bezmyšlenkovité zásahy a neustálé umělé snížení tělesné teploty tento stav nezmírňují, ale zhoršují se, což umožňuje zintenzivnění onemocnění. Současně je imunita zbavena schopnosti produkovat protilátky a při opakovaném onemocnění se onemocnění rychle vyvíjí.

Otázka - odpověď

Jaká teplota je pro dítě nebezpečná? Odpověď:

 • nad 38,5 - mozkové buňky začnou umírat, játra jsou přetížená;
 • způsobené nemocí - zaručenou dlouhou životností;
 • doprovázené křečemi a / nebo zvracením - křeče mohou vyvolat zástavu srdce nebo dýchání, zvracení dehydratace;
 • doprovázený průjmem - dochází k dehydrataci.

Jaká teplota by měla být u dítěte sražena? Bez ohledu na původní zdroj je teplo nad 38,5 stupně nebezpečné a vyžaduje snížení.

Jaká je teplota, kterou potřebujete sestřelit dítě na jeden rok? U kojenců není teplo způsobené silným pláčem ztraceno. Horečka vyvolaná onemocněním je snížena po dosažení značky 38,5 stupně antipyretiky spolu s hlavní terapií.

Když se zuby, horečka u kojenců není způsobena produkcí protilátek a zánětlivým procesem v dásních. Pokud je teplo dítěte pomalé a zlobivé - můžete dát antipyretikum v baru ve 38 stupních. Pokud je dítě mučeno bolestí, podávají lék na bázi ibuprofenu (Nurofen), který má analgetický účinek, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost horečky.

Kdy potřebujete snížit teplotu dítěte? Odpověď:

 • když dosáhne kritické úrovně 38,5 stupně a vyšší;
 • když prudce stoupá;
 • pokud je noc dopředu, a na teploměru již 38.

Měla bych u dětí teplotu 38 let? 38 není krajní limit. Pokud rychlost růstu nebyla ostrá, můžete odložit antipyretikum. V jednotlivých případech je citlivost těla na teplo akutní - křeče, nevolnost a zvracení začínají na 38 stupních. V tomto případě předtím kleplo teplo.

Kolik dní můžete porazit teplotu? Doporučený limit je 4 dny. Příjem antipyretika 5 nebo více dnů dává zatížení na játra, ale nemůžete dovolit, aby dítě "hořet". Pokud horečka nezmizí déle než 5 dnů, jsou předepsána antibiotika, nebo jsou umístěna v oddělení pro stálé sledování průběhu onemocnění.

Jak často můžete porazit teplotu? Rozdíl mezi užitím antipyretika je nejméně 4 hodiny.

Je nutné, aby se teplota dítěte pohybovala v rozmezí od 37 do 38 stupňů? Ne, protože:

 • Až 38 stupňů, tělo aktivně a nezávisle zvládá onemocnění. S takovým indikátorem, dítě zůstane doma po dobu 3 dnů, a na 4. to bude ostře zlepšit - protilátky se vyvinuly, nemoc byla eradikována. Pokud zasáhnete - imunitní systém selže, mikroby zaútočí a nemoc bude zpožděna o několik týdnů.
 • Když je tyč až 37,5 stupňů, účinek antipyretika je téměř žádný.

Ve výjimečných případech může lékař předepsat antipyretika při teplotě 37,5-37,7 ° C.

Spravujeme to správně

Metody, jak se zbavit horečky během nemocí:

 • dostatek vody;
 • zastavit faktory způsobující teplo;
 • poskytnout antipyretikum;
 • otevřít / nahradit deku listem;
 • otřete končetiny teplou vodou.

Neustále krmit dítě antipyretikum - chybu. Správným přístupem k řešení tohoto problému je zastavení faktorů, které způsobují teplo.

V zánětlivých procesech je teplota dítěte sražena v důsledku snížení zdroje infekce. Záněty v krku jsou odstraněny opláchnutím, propíchnutím v krku a požitím protizánětlivých léčiv.

U virových onemocnění je virová aktivita snížena antivirotiky a těžkým pitím. Za studena s hustým zeleným snotem si umyjte nos fyziologickým roztokem. Obecným významem je, že pokud imunitní systém nemá co bojovat, jeho aktivita se snižuje.

Riziková, ale účinná metoda je pot. Pokud se dítě, které se vztahuje, začal potit, může být pokryta silněji a umožní tělu aktivně se potit. Riziko spočívá v tom, že je velmi obtížné zachytit okamžik aktivního pocení a není možné způsobit pot po zabalení - jedná se o chemickou reakci v těle. Pokus povede k horečce. Existuje však šance, že se chopí okamžiku a přirozeně odstraní teplo.

Vysoká teplota

Co když horečka dosáhne 39 stupňů nebo více? Rodičovské akce:

 1. Nezvyšujte přípustnou dávku antipyretika.
 2. Odhalte a odpojte dítě.
 3. Otřete si ruce, nohy a chodidla hadříkem navlhčeným v teplé vodě.
 4. Pijte. Pokud odmítne - nabídnout slámu. Nejjednodušší způsob, jak dát vodu dětem do 5 let, na rozdíl od jejich rozmarů, je injekční stříkačkou od Nurofen.
 5. Ocet nebo vodka se nedoporučuje používat na tvářích do 11 let - kůže je velmi jemná, dojde k podráždění a může dojít k tvorbě chemických popálenin.
 6. Pokud začaly křeče, zakalení vědomí, horečka stále stoupá, i když užíváte léky, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Komprese není aplikována na hlavu novorozenců - je možné vyvolat nárůst tepla. Neaplikujte mokrý, studený hadřík na hlavu novorozence - meningitida může začít. Tvář a čelo lze setřít pouze.

Jaké antipyretické použití?

Snížení teploty u dítěte se doporučuje u dvou přípravků s různými hlavními účinnými látkami.

První bází je ibuprofen, druhým je paracetamol. Užívání léků jeden po druhém účinněji sníží horečku.

Svíčky jsou pomalé, ale dlouhé. Dali:

 • na noc - zvyšuje se doba vystavení léku a matka může spát;
 • pokud užíváte antipyretika ústně, je nemožné.

Jak dát antipyretikum? Příjem antipyretika není spojen s příjmem potravy. Dávkování nezávisí na věku, ale na hmotnosti. V návodu připojeném k tabulce léků s váhou / věkem a odpovídající dávkou.

Nedoporučuje se překročit jednorázové / denní dávkování - mohou se objevit vedlejší účinky nebo alergické reakce.

Co když se teplota prudce srazí? Indikátory pod 36,6 stupně, až 34 jsou považovány za přirozenou reakci organismu. Po vysokém skoku a aktivním boji s nemocí se tělo oslabuje a trvá nějakou dobu, než se zotaví. Pokud nejsou pozorovány žádné jiné podezřelé symptomy (nedostatek chuti k jídlu, letargie, nevolnost, zvracení, křeče atd.) - stačí, aby tělo bylo zásobeno vitamíny a poskytlo čas na zotavení.

Očkování

Děti do 3 let jsou pravidelně očkovány. Teplo nebo horečka po očkování je přirozenou reakcí těla. V této době se protilátky produkují na virových kmenech, čímž se vytváří imunita.

Je to černý kašel, který způsobuje horečku až po těžké alergické reakce. Kdy se teplota po očkování chrlí? Po očkování razítky virů, které způsobují horečku, pediatrové doporučují matky, aby dávaly léky snižující horečku ihned po příjezdu domů, místo aby čekaly na skok. V některých případech předepsat antihistaminika, aby se zabránilo vzniku reakce ve formě horečky.

Užitečné video: jaká teplota by měla být sestřelena?

V závislosti na příčinách a příznacích je nutné snížit ukazatele teploty. Člověk by měl brát v úvahu individuální reakci těla a vyhnout se předávkování antipyretiky.