Virová pneumonie u dětí: symptomy a léčba

Dětská pneumonie je převážně infekčního původu. Dítě s akutní respirační virovou infekcí, střevní infekcí, nebo bylo zraněno a po pěti dnech nákaza je náhle komplikována pneumonií. Proč Pokusíme se na to přijít.

Rozdíl virové pneumonie od bakterií

Pneumonie (pneumonie) je infekční zánětlivý proces, který vede k hromadění hlenu v alveolech plic. Plicní váčky, kde dochází k výměně plynu, jsou během infekce naplněny tekutinou (hlenem), která zabraňuje pronikání vzduchu a narušuje přívod kyslíku do těla.

V závislosti na patogenu rozlišují pneumonii bakteriální, virové, plísňové, smíšené etiologie.

Bakteriální pneumonie je způsobena stafylokoky, streptokoky, pneumokoky a dalšími bakteriemi, které vstupují do plic a způsobují zánět. Při působení virů dochází k virové pneumonii.

Pokud se bakterie nebo viry dostanou přímo do plic, což způsobuje akutní zánětlivý proces, pak mluví o primární pneumonii. Ale častěji je onemocnění způsobeno jinými virovými nebo bakteriálními infekcemi, onemocněním gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárním systémem, respiračními orgány, oběhovým systémem. Zde hovoříme o sekundární patogenezi.

Příčiny virové pneumonie

Doma u dětí mladších 5 let je diagnostikováno 65% případů virové pneumonie, které nepotřebují nemocniční léčbu. Jsou způsobeny těmito patogeny:

 • respirační syncytiál - nejčastější virus, který je v prvních měsících života dětí detekován ve 39% případů;
 • rhinovirus;
 • parainfluenza virus;
 • chřipkové viry A a B;
 • adenovirus;
 • metapneumovirus;
 • herpovirů;
 • bokavirus;
 • koronavirus.

Dětské tělo díky nedokonalosti imunitního systému, náchylnější k různým virovým infekcím. Akutní respirační virové infekce způsobené nepříznivými faktory v těle nebo v životním prostředí jsou komplikované, viry se pohybují do plic a množí se tam, což způsobuje zánět.

Patogeneze během virové pneumonie

V závislosti na věku, stavu imunity, hlavním infekčním onemocnění se tvoří symptomy virové pneumonie. Liší se od mírných forem onemocnění až po extrémně nebezpečné formy vyžadující okamžitou hospitalizaci. Ale bez ohledu na patogen, běžné příznaky pneumonie jsou:

 • horečka doprovázená zimnicí;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • rychlé plytké dýchání (tachypnea);
 • mokrý kašel se sputem;
 • zhoršení stavu pacienta po zlepšení nebo nachlazení, které trvá déle než 7 dnů;
 • hluboký dech způsobuje kašel.

Některé příznaky onemocnění se vyvíjejí postupně, mezi nimi:

 • bolest na hrudi a břiše;
 • bolesti hlavy a bolest v krku;
 • zvracení;
 • poruchy vědomí a křeče u malých dětí;
 • s plicním perkuse, místní tupý zvuk;

Kombinace klinických projevů - horečka, tachypnoe, lokalizované oslabení dýchání a sípání - je pro diagnostiku pneumonie u dítěte nejdůležitější.

U mírných a středních forem virová pneumonie zmizí za 20 dní, těžké formy pneumonie často vyžadují, aby byl pacient umístěn na jednotce intenzivní péče.

Diagnóza a indikace pro hospitalizaci

Virová pneumonie je dostatečně diagnostikována, což je důležité pro rychlé přijetí nezbytných opatření. Přesná kritéria pro diagnózu - detekce tekutin, chemikálií a buněčných prvků (infiltrace plic) na rentgenový snímek hrudníku v plicní tkáni spolu s nejméně dvěma z následujících příznaků:

 • horečný stav se zvýšením tělesné teploty na 38–39,5 ° C po dobu tří nebo více dnů, zatímco teplota je špatně zaměňována s antipyretiky;
 • vlhký kašel s nažloutlým sputem;
 • příznaky pneumonie, zjištěné perkusí nebo auskulturací plic;
 • s obecnou klinickou analýzou zvýšení krevních leukocytů (WBC> 15 * 109 / l) a / nebo pásových neutrofilů> 10%.

V laboratorní diagnostice je stanovena hladina prokalcitoninu v krvi (marker pro diagnózu závažných infekcí), který závisí na etiologii onemocnění a pomáhá vybrat účinnou léčbu léčby. U virové pneumonie je hladina PCT nižší než 1 ng / ml.

V dětství, za následujících podmínek, je uvedena jednoznačná hospitalizace:

 • děti do 6 měsíců;
 • těžké formy pneumonie;
 • s těžkými onemocněními na pozadí - cukrovkou, imunodeficiencí, chronickými plicními chorobami, vrozenou srdeční vadou;
 • během imunosepresivní terapie;
 • pokud neexistuje záruka, že budou dodržována lékařská doporučení nebo podmínky pro léčbu doma.
Léčba

Pokud je u dětí diagnostikována virová pneumonie: příznaky a léčba základního onemocnění jsou povinné. Kromě toho je nutné posílit imunitu dítěte, aby se zabránilo akutním stavům.

V léčbě virové pneumonie je předepsána komplexní širokospektrální terapie.

 • Antivirová terapie - s pozadím virové infekce. V závislosti na patogenu jsou předepsány antivirotika (amantadin, rimantadin, zanamivir, oseltamivir, ganciklovir, foscarnet, ribavirin, cidofovir). Nepoužívejte antibiotika v léčbě virové pneumonie, vyvolávají zhoršení dítěte.
 • Infuzní terapie - s intoxikací a těžkou pneumonií. Pacient je připojen k IV, aby poskytl tělu vodu, živiny, elektrolyty a léky.
 • Kyslíková terapie - ošetření kyslíkovými polštáři. Když je ukázáno, že čistý kyslík zmírňuje stav.
 • Antipyretika - antipyretika předepsaná pouze podle potřeby, ale ne v plánované léčbě.
 • Mukolytika - používá se s intenzivním neproduktivním kašlem, který stav zhoršuje.
 • Bronchodilatátory - léky, které eliminují křeč v průduškách. Určete pacienty se souběžným broncho-obstrukčním syndromem nebo s bronchiálním astmatem.
 • Antihistaminika - s exacerbací atopických onemocnění (bronchiální astma, anafylaktické reakce, alergická rýma).
 • Probiotika - předepsána pacientům s onemocněním pozadí gastrointestinálního traktu.

Léčbu antibiotiky předepisuje pouze lékař s prokázanou diagnózou pneumonie smíšené bakteriální a virové povahy.

Pokud ošetřujete dítě doma, vytvořte ve svém pokoji příznivé podmínky - čerstvý, chladný vzduch, denní mokré čištění, aby nedošlo k hromadění prachu. Dětská voda hodně - pít hodně tekutin a zobrazuje sputum. Krmte na přání zdravých obohacených potravin.

Prevence pneumonie

Vzhledem k tomu, že se viry šíří z osoby na osobu, když pacient kýchá nebo kašle, vyhněte se epidemii veřejných událostí a přeplněných míst s dítětem.

Naučte své dítě od útlého věku umýt si ruce: před a po jídle. Během nachlazení, pít hodně vody, krmení na chuť k jídlu, chodit hodně (pokud není teplota). Udržujte optimální vlhkost a teplotu v dětském pokoji.

Nezačínejte léčbu infekčních onemocnění a při prvních příznacích pneumonie kontaktujte svého pediatra nebo pulmonologa. Neošetřujte sami. Pamatujte si, že dítě není pole pro rodičovské experimenty. Včasná lékařská péče zabraňuje vážným následkům pro vás a vaše děti.

Virová pneumonie

Virová pneumonie je infekční léze dolních dýchacích cest způsobená respiračními viry (chřipka, parainfluenza, adenoviry, enteroviry, respirační syncytiální virus atd.). Virová pneumonie je akutní s náhlou horečkou, zimnicí, syndromem intoxikace, mokrým kašlem, pleurální bolestí, respiračním selháním. Diagnóza zohledňuje fyzikální, radiologická a laboratorní data, spojení pneumonie s virovou infekcí. Terapie je založena na jmenování antivirových a symptomatických látek.

Virová pneumonie

Virová pneumonie je akutní zánět respiračních oblastí plic způsobený virovými patogeny, ke kterým dochází při syndromu intoxikace a respiračních poruch. V dětství představuje podíl virové pneumonie přibližně 90% všech případů pneumonie. Ve struktuře morbidity dospělých převažuje bakteriální pneumonie a virové 4–39% z celkového počtu (častěji jsou nemocní lidé starší 65 let). Četnost výskytu virové pneumonie úzce souvisí s epidemiologickým vypuknutím ARVI - jejich výskyt nastává v období podzimu a zimy. V pulmonologii se rozlišuje primární virová pneumonie (intersticiální s benigním průběhem a hemoragií s maligním průběhem) a sekundární (virová bakteriální pneumonie - časná a pozdní).

Příčiny virové pneumonie

Spektrum virových pneumonií je extrémně široké. Nejčastějšími etiologickými činidly jsou viry chřipky A a B, parainfluenza, adenovirus. Osoby s imunodeficiencí jsou náchylnější k virové pneumonii způsobené virem herpes a cytomegalovirem. Vzácněji je diagnostikována pneumonie iniciovaná enteroviry, hantaviry, metapneumoviry, viru Epstein-Barrové. Koronavirus spojený s SARS je původcem závažného akutního respiračního syndromu, známého jako SARS. U malých dětí je virová pneumonie často způsobena respiračním syncytiálním virem, stejně jako viry spalniček a planých neštovic.

Primární virová pneumonie se projevuje v prvních 3 dnech po infekci a po 3 až 5 dnech se bakteriální flóra spojí a pneumonie se stává smíšenou - virovou bakterií. Děti se zvýšeným rizikem virové pneumonie zahrnují malé děti, pacienty starší 65 let, osoby s oslabeným imunitním systémem, kardiopulmonální patologii (srdeční vady, těžká hypertenze, koronární srdeční onemocnění, chronická bronchitida, bronchiální astma, plicní emfyzém) a jiných souvisejících chronických onemocnění.

Přenos virů se provádí ve vzduchu dýcháním, mluvením, kýcháním, kašlem; možné infekce způsobené kontaktem domácnosti prostřednictvím kontaminovaných předmětů v domácnosti. Virové částice pronikají do dýchacích cest dýchacího traktu, kde jsou adsorbovány na buňkách bronchiálního a alveolárního epitelu, způsobují jeho proliferaci, infiltraci a zahušťování interalveolární septa, infiltraci peribronchiální tkáně do kulatých buněk. U těžkých forem virové pneumonie se hemoragický exsudát nachází v alveolech. Bakteriální superinfekce významně zhoršuje průběh virové pneumonie.

Symptomy virové pneumonie

V závislosti na etiologickém činidle se může vyskytnout virová pneumonie s různou závažností, komplikacemi a výsledky. Zánět plic je obvykle spojován s prvními dny průběhu SARS.

Porážka dýchacího traktu dýchacích cest je tedy častým společníkem adenovirové infekce. Nástup pneumonie je ve většině případů akutní, s vysokou teplotou (38-39 °), kašlem, těžkou faryngitidou, konjunktivitidou, rýmou a bolestivou lymfadenopatií. Teplota v adenovirové pneumonii trvá dlouhou dobu (až 10-15 dnů), vyznačuje se velkými denními výkyvy. Vyznačuje se častým, krátkým kašlem, dýchavičností, akrocyanózou, smíšenými vlhkými ralesemi v plicích. Obecně se adenovirová pneumonie vyznačuje dlouhodobým udržováním klinických a radiologických změn, tendencí k rekurentnímu průběhu a komplikací (pleuritida, otitis media).

Výskyt virové pneumonie na pozadí chřipky se v období epidemií respirační infekce významně zvyšuje. V tomto případě na pozadí typických příznaků akutních respiračních virových infekcí (horečka, závažná slabost, myalgie, katar horního dýchacího traktu) je patrná krátká dechová ztráta, difuzní cyanóza, kašel s rezavým sputem, sípání v plicích, bolest na hrudi při inhalaci. Děti mají obecnou toxikózu, úzkost, zvracení, křeče, mohou se objevit příznaky meningálního krvácení. Chřipková pneumonie je obvykle bilaterální, o čemž svědčí auskultační data a rentgenový snímek (fokální ztmavnutí v obou plicích).

Mírné případy virové pneumonie způsobené chřipkovým virem jsou charakterizovány mírnou symptomatologií a končí zotavením. Závažné formy se vyskytují při přetrvávající vysoké horečce, respiračním selhání, kolapsu. Mezi komplikace patří častá chřipková encefalitida a meningitida, otitis media, pyelonefritida. Přistoupení sekundární bakteriální infekce často vede k plicním abscesům nebo empyému. Možná smrt během prvního týdne nemoci.

Parainfluenza pneumonie často postihuje novorozence a malé děti. Má malý ohnisk (méně často konfluentní) charakter a postupuje na pozadí katarálních jevů. Respirační poruchy a intoxikační syndrom jsou mírné, tělesná teplota obvykle nepřekračuje subfebrilní hodnoty. Závažné formy virové pneumonie u parainfluenza u dětí se vyskytují s těžkou hypertermií, záchvaty, anorexií, průjmem, hemoragickým syndromem.

Charakteristikou respirační syncytiální pneumonie je rozvoj těžké obstrukční bronchiolitidy. Porážka dolních částí dýchacích cest je poznamenána zvýšením tělesné teploty až na 38–39 ° C, zhoršením celkového stavu. V důsledku křeče a zablokování malých průdušek hlenem a deskvamovaným epitelem se dýchání stává ostře komplikovaným a zrychleným, vyvíjí se cyanóza nasolabiálních a periorbitálních oblastí. Kašel častý, mokrý, ale díky zvýšené viskozitě sputa - neproduktivní. S tímto typem virové pneumonie upozorňuje pozornost nesoulad intoxikace (mírně vyjádřený) stupně respiračního selhání (extrémně výrazný).

Enterovirová pneumonie, jejíž původci jsou viry Coxsackie a ECHO, se vyskytuje se skromnými fyzikálními a radiologickými daty. V klinickém obraze se do popředí dostávají doprovodné meningální, intestinální, kardiovaskulární poruchy, které činí diagnózu obtížnou.

Diagnostika a léčba virové pneumonie

Správná studie etiologické formy pneumonie a identifikace původce pomůže pečlivě studovat historii, epidemiologickou situaci, hodnocení fyzikálních a laboratorních radiografických dat. Virová pneumonie se obvykle vyvíjí v obdobích epidemických epidemií akutních respiračních virových infekcí, vyskytujících se na pozadí katarálního syndromu, doprovázených příznaky respiračního selhání s různou závažností. Auskultace v plicích je slyšet jemný sipot.

Když radiografie plic odhalila zvýšení intersticiálního vzoru, přítomnost malých ohniskových stínů často v dolních lalocích. Pro potvrzení virové etiologie pneumonie pomáhá studovat sputum, tracheální aspirát nebo promývací vodu průdušek metodou fluorescenčních protilátek. V krvi v akutním období dochází k čtyřnásobnému zvýšení titrů AT na virové agens. Komplexní posouzení objektivních dat pulmonologem umožní vyloučit atypické, aspirační pneumonii, bronchiolitis obliterans, infarkt-pneumonii, bronchogenní rakovinu atd.

Hospitalizace pro virovou pneumonii je indikována pouze pro děti do 1 roku věku, pacienty starší věkové skupiny (65 let), stejně jako pro osoby s těžkým průvodním onemocněním (CHOPN, srdeční selhání, diabetes mellitus). Pacientům je přiřazen odpočinek na lůžku, bohatý nápoj, obohacená, vysoce kalorická jídla.

Kauzální léčba je předepsán v závislosti na virových patogenu: rimantadin, oseltamivir, zanamivir - chřipkovým pneumonie, acyklovir - s herpes virové pneumonie, gancicloviru - cytomegalovirem infekce, ribavirin - s respiračním syncytiálním zápalu plic a lézí Hantavirus atd antibakteriální látky.. přidán pouze se smíšenou povahou pneumonie nebo rozvoj hnisavých komplikací. Jako symptomatická léčba se používají antipyretická činidla vykašlávání. Aby se usnadnilo vypouštění sputa, provádějí se lékařské inhalace a drenážní masáž. V případech těžké toxikózy se provádí intravenózní infuze roztoků; s rozvojem respiračního selhání - kyslíková terapie.

Prognóza a prevence virové pneumonie

Ve většině případů končí virová pneumonie zotavení během 14 dnů. U 30-40% pacientů se prodlužuje průběh onemocnění se zachováním klinických a radiologických změn po dobu 3-4 týdnů s následným rozvojem chronické bronchitidy nebo chronické pneumonie. Morbidita a mortalita na virovou pneumonii je vyšší u mladých dětí a starších pacientů.

Prevence virové pneumonie je úzce spojena s imunizací populace, především preventivní sezónní vakcinace proti chřipce a nejnebezpečnějším dětským infekcím. Mezi nespecifická opatření k posílení imunitního systému patří kalení, vitaminová terapie. Během epizod akutních respiračních virových infekcí je třeba dodržovat osobní bezpečnostní opatření: pokud je to možné, vyhýbejte se kontaktu s pacienty s respiračními infekcemi, umývejte si ruce častěji, větrejte místnost atd. Zvláště tato doporučení se týkají zvýšeného rizika vzniku a komplikované virové pneumonie.

Jak odlišit virovou pneumonii od bakterií: rozdíly ve symptomech onemocnění

Pneumonie nebo pneumonie je akutní infekční onemocnění, které postihuje různé části plic a dolních dýchacích cest (průdušky a průdušnice).

Když k tomu dojde, vznik a akumulace hlenu v alveolech (plicních váčcích), což přispívá k narušení výměny plynu a vede ke snížení množství absorbovaného kyslíku.

Správná volba léčby závisí na tom, jaké mikroorganismy jsou původci onemocnění.

Rozdíly v nemocech

Bakterie a viry jsou běžné příčiny pneumonie. Navzdory skutečnosti, že celkový obraz průběhu onemocnění zůstává podobný, existují rozdíly ve symptomech, které umožňují identifikovat patogen a předepsat vhodnou léčbu.

Inkubační doba

Na rozdíl od bakteriální pneumonie, která se může rozvinout během několika týdnů, má virus krátkou inkubační dobu 2 až 5 dnů.

Teplota

Když je virus charakterizován prudkým skokem teploty na samém počátku onemocnění na 39-39,5 ° C. Pokud je patogenem bakterie, vzrůst teploty je relativně menší - až 37,5-38 ° C.

Poranění plic

Při bakteriální pneumonii jsou symptomy vyslovovány od prvních dnů onemocnění, zatímco v případě virového onemocnění jsou symptomy obecné malátnosti zřetelně rozlišitelné nejprve:

 • horečka;
 • zimnice;
 • bolesti svalů;
 • bolesti hlavy;
 • v některých případech nevolnost a zvracení.

Kašel a sputum

Bakteriální pneumonie je charakterizována rychlým přechodem od suchého k mokrému kašli s hojnou sekrecí mukopurulentního sputa zeleného nebo nažloutlého odstínu, někdy s příměsí krve. Při virové pneumonii není kašel příliš výrazný, s malým množstvím čistého nebo bělavého sputa bez charakteristického zápachu.

Auskultace

Pro virový zánět plic je charakteristické těžké dýchání s jednotlivými jednotlivými sípkami a pro zánět bakterií je charakteristický více vlhkých pískotů různé intenzity.

Rentgenové vyšetření

Na rentgenovém snímku bude vidět bakteriální pneumonie:

 • mnoho ohnisek různých velikostí;
 • obrysy tmavých oblastí jsou rozmazané;
 • všeobecné ztmavnutí plic, což naznačuje pokles vzdušnosti;
 • tekutina v pleurální dutině.

Pro virovou pneumonii bude charakteristické následující:

 • plocha kolem průdušek je tmavá;
 • interlobarové příčky jsou zesíleny;
 • zvýšily se perebronchiální uzly;
 • cévy v kořenech plic jsou vyslovovány.

Dozvíte se o dalších vlastnostech virové pneumonie v článku o této formě onemocnění.

Obecný krevní test

Virový zánět plic je indikován snížením počtu leukocytů, je také možná lymfocytóza (snížení počtu lymfocytů) nebo monocytóza (snížení počtu monocytů). V případě bakteriálních patogenů je pozorována leukocytóza (WBC> 15 * 109 / l) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů).

Kombinovaná virová bakteriální pneumonie se obtížně diagnostikuje a vyžaduje dlouhodobou léčbu.

Léčba

Pro léčbu bakteriální pneumonie se používají širokospektrá antibiotika. Jejich forma a způsoby podávání závisí na závažnosti tolerovaného onemocnění.

Pokud během prvních dnů není pozitivní reakce na antibiotika pozorována, je nutné lék nahradit a provést další laboratorní testy. Předepisují se také expektoranty a imunostimulační léky.

Další informace o bakteriálním zánětu plic a jeho léčbě naleznete v příslušném článku.

S virovou povahou onemocnění léčba antibiotiky nepřinese pozitivní výsledek. V tomto případě jsou předepsány antivirotika, doplněná antipyretiky a mukolytiky. Při akutním respiračním selhání (dušnost, modré rty, nos a nehty) se doporučuje používat kyslíkovou terapii - kyslíkový polštář.

Bakteriální a virová pneumonie mají nejen různé patogeny, ale také se liší v klinickém průběhu. To je třeba vzít v úvahu při předepisování léčby, aby se dosáhlo co nejrychlejšího zotavení pacienta.

Virová a bakteriální pneumonie: rozdíly a rysy

Virová nebo bakteriální pneumonie ovlivňující plicní tkáň mají odlišnou etiologii. Virová pneumonie je důsledkem infekce dýchacích cest viry. Příčiny bakteriální pneumonie jsou houby nebo bakterie. Toto onemocnění se také může rozvinout jako posttraumatický syndrom na pozadí poranění hrudníku.

Pokud pocítíte suchý kašel a dušnost, stejně jako krev ve sputu, okamžitě vyhledejte lékaře! Mohou to být příznaky virové pneumonie. A pokud se po normalizaci tělesné teploty objeví druhá vlna horečky, může to znamenat bakteriální infekci, pneumonie v tomto případě není infekční a zpravidla je snadno potlačena léčbou antibiotiky.

V tomto článku se dozvíte, jak se tyto nemoci liší, jak se projevují, a jaká preventivní opatření je třeba podniknout k ochraně sebe a svých blízkých před možnými komplikacemi.

Příčiny virové a bakteriální pneumonie: etiologie onemocnění

Virové a bakteriální onemocnění pneumonie se může vyvinout v jakémkoliv období onemocnění - v důsledku přilnutí bakteriální flóry, ale jeho nejnebezpečnější formy se vyskytují v raných stadiích (1-3 dny nemoci) a jsou způsobeny přímo chřipkovým virem. V tomto případě je postižena celá plicní tkáň, což má za následek extrémní obtížnost onemocnění. Symptomy virové pneumonie jsou doprovázeny plicním edémem, který je příčinou většiny fatálních případů.

Vzhledem k tomu, že se virus v této době stále aktivně projevuje, je nesmírně důležité zahájit antivirovou léčbu inhibitory neuraminidázy a interferonovými přípravky co nejdříve v nemocnici. Proto je to včasná diagnóza takové pneumonie, která může zachránit život pacienta! Nepokoušejte se zavolat do domu lékaře! V tomto případě účet přejde na hodiny.

Pokud je bakteriální pneumonie komplikací chřipky, pak se projevuje dlouhou horečkou - více než 5 dnů - nebo výskytem druhé teplotní vlny poté, co se zdá, že tělesná teplota je normalizována. Zpravidla se v tomto případě, s dočasnou krátkou normalizací teploty, nezlepší stav pacienta.

Lékaři se domnívají, že pokud se pneumonie vyvíjí v prvních dnech proti nástupu chřipky, pak osoba trpí virovou pneumonií. Pneumonie, která se vyvíjí po dobu 5-7 dnů, je taková pneumonie v přírodě virová a bakteriální. Virus již odchází, ale bakteriální flóra se spojila a vyvíjí se virová bakteriální pneumonie.

Lékaři jsou však zvláště znepokojeni vývojem pneumonie v prvních dnech onemocnění. Přibližně mezi 2 a 7 dny chřipkového onemocnění se může vyvinout syndrom nouze.

Jedná se o tzv. Šokové plíce. Takový stav může vést k drastickému narušení transportu kyslíku v těle a bude vyžadovat mechanické větrání.

Onemocnění postihuje plicní tkáň. Příčiny pneumonie jsou infekce dýchacích cest viry, bakteriemi nebo plísněmi. Nejčastější příčinou onemocnění je bakteriální infekce. Staphylococcus, pneumokoky, streptokoky, stejně jako hemofilní bacily a další patogenní bakterie mohou být viníky onemocnění. Neinfekční příčiny pneumonie mohou být toxické látky nebo alergické složky. Zánět plic může také vzniknout na pozadí zranění hrudníku.

Obchod s lékařem se zabývá léčbou diagnózy a předepisováním léčby. Je důležité, aby pacient neztratil drahocenný čas. Lékaři doporučují léčit chřipku přibližně stejně jako apendicitida. Když se objeví první příznaky, okamžitě zavolejte lékaře a v případě potřeby souhlasíte s hospitalizací.

Rozdíly oproti virové pneumonii z bakteriálních symptomů, jak se onemocnění projevuje

Virová pneumonie má řadu vlastností, které ji odlišují od bakterií. Současně se virová pneumonie vyvíjí vzácně bez bakteriálních komplikací. Často je to komplikované bakteriální infekcí. Virová pneumonie bez bakteriální infekce ve více než 85 procentech případů se vyskytuje u dětí. U dospělých je nejčastěji diagnostikována virová bakteriální pneumonie.

Tabulka "Rozdíly a rysy virové a bakteriální pneumonie":

Je nakažlivá, stejně jako jakékoli akutní respirační virové onemocnění (ARI)

Z epidemiologického hlediska se nepovažuje za nakažlivé.

Krátká inkubační doba je 2 až 5 dnů.

Bakteriální onemocnění pneumonie má dlouhou inkubační dobu - od 3 dnů do 2 týdnů.

Pneumonie se vždy jeví jako komplikace akutního respiračního virového onemocnění, nejčastěji chřipky.

Ne vždy předchozí nemoc.

Trvá asi 24 hodin. Zvláště výrazné. Hlavní příznaky virové pneumonie: těžké bolesti svalů, bolesti kostí, kongesce nosu, rýma

Pacient si ho nevšimne.

Výrazný debut onemocnění, ve kterém se tělesná teplota rychle zvyšuje na 39-39,5 stupně

Příznaky bakteriální pneumonie se objevují postupně, teplota není vyšší než 37,5-38 stupňů.

Nejčastějšími příznaky syndromu obecné intoxikace jsou: horečka; zimnice; svalů a bolestí hlavy; všeobecná únava; dyspeptické poruchy ve formě nevolnosti, zvracení, průjmu.

Vyjádřeno. Nejběžnější příznaky syndromu intoxikace jsou: horečka; zimnice; bolest hlavy; obecná slabost; ztráta chuti k jídlu; bušení srdce (více než 90 úderů za minutu).

Příznaky poškození plicní tkáně

Příznaky poškození plic u infekční pneumonie jsou mírné při nástupu onemocnění. Příznaky obecné nevolnosti se dostávají do popředí.

Plicní symptomy jsou vyjádřeny od prvních dnů onemocnění.

Dlouhou dobu dochází k mírnému neproduktivnímu kašli. Postupně se uvolňuje malé množství sputa. Hlen má průhlednou nebo bělavou barvu, bez zápachu. Někdy se ve sputu objevují pruhy krve.

Suchý kašel rychle zvlhne. Nejprve se vylučuje malé množství hlenu hlenu. Objem sputa se zvyšuje a stává se mukopurulentním. Barva sputa může být různá: zelenkavá, nažloutlá nebo rezavá smíšená s krví.

Známky respiračního selhání

V pokročilých stadiích se virová pneumonie projevuje jako akutní respirační selhání s těžkou dyspnoe a cyanózou rtů, nosu a nehtů.

Hlavní symptomy respiračního selhání jsou: těžká dušnost, dokonce i v klidu; modravost rtů, nosu a prstů; rychlé dýchání - více než 40 dýchacích pohybů za minutu.

Tam jsou mírné bolesti na hrudi. Bolest se zhoršuje kašlem a zhluboka se nadechuje.

V hrudi jsou výrazné bolesti při kašlání a zhluboka se nadechují.

Auscultatory data (konkurz)

Po celou dobu nemoci je těžké dýchání slyšet s občasným sipotem.

Naslouchejte spoustě mokrých rales různých velikostí a intenzit.

Existuje obraz intersticiální (intercelulární) pneumonie. Hlavními charakteristikami rentgenového snímku virové pneumonie jsou: ztluštění interlobarových dělení, což dodává plicní tkáni vzhled voštin; mírné zhutnění a ztmavnutí tkáně kolem průdušek; zvýšení peribronchiálních uzlin; podtržení cév v kořenech plic.

Neexistují žádné vysoce specifické známky bakteriální pneumonie. Hlavní charakteristiky rentgenového obrazu jsou: tmavé oblasti plic různých velikostí (ohniskové nebo difúzní); obrysy ohniska jsou rozmazané; mírné ztmavnutí plicní tkáně (snížení vzdušnosti); detekce hladiny tekutin v pleurální dutině.

Obecný krevní test

Dochází k poklesu počtu leukocytů (bílých krvinek). Někdy se vyskytuje lymfocytóza (zvýšení počtu lymfocytů) a / nebo monocytóza (zvýšení počtu monocytů).

Je detekována výrazná leukocytóza a zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů (ESR).

Antibiotická odpověď

Negativní reakce na antibiotika. Antivirová léčba je účinná v prvních dnech onemocnění.

Pozitivní reakce na antibiotika je viditelná od prvních dnů léčby.

Bakteriální pneumonie je léčena antibiotiky. Správný lék v určité situaci zvolí a předepíše lékař. V žádném případě nemůže samo-léčit! Diagnóza "virové pneumonie" vyžaduje okamžité umístění pacienta v nemocnici!

Komplikace přenesené chřipky a možné důsledky pneumonie plic

Po chřipce se často vyvíjejí komplikace - asi 10-15% všech případů. Akutní pneumonie (virové i bakteriální) jsou častou komplikací chřipky, která je detekována téměř v 10% všech případů a přibližně u poloviny hospitalizovaných pacientů s chřipkou, převážně těžkou a střední formou. Druhým nejčastějším místem jsou komplikace z orgánů JIOP - sinusitida, otitis, sinusitida. Méně časté jsou pyelonefritida, myokarditida a poruchy krevního systému.

Infekce chřipky může změnit vlastnosti krve, zvýšit její srážení, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, a to zase může způsobit poškození myokardu a ledvinové tkáně.

Hlavní, nejnebezpečnější komplikací chřipky je chřipková (virová) pneumonie a následky po utrpení nemoci mohou být nejvíce nepředvídatelné.

Pneumonie, pneumonie, je nebezpečné a často nepředvídatelné onemocnění. Nesprávná diagnóza a opožděná léčba mohou být fatální. Je třeba mít na paměti, že příznaky pneumonie jsou podobné příznakům jiných onemocnění dýchacích cest. Přesná diagnóza je proto prováděna až po odborném vyšetření. Pro poslech diagnózy pneumonie nestačí jen poslech plic s fonendoskopem! Lékař minimálně odkáže pacienta na krevní testy a rentgen. Pokud je podezření na pneumonii pacienta, jsou často okamžitě hospitalizováni a v nemocnici jsou prováděna nezbytná vyšetření.

Léčba pneumonie vyžaduje určitý čas. Vše záleží na klinických projevech, povaze léze a věku pacienta, na celkovém stavu jeho těla. Významnou roli hraje prevence, zejména u chronických onemocnění dýchacího ústrojí a snížená imunita.

Při těžkém onemocnění jsou postiženy plíce. Následkem pneumonie plic může být poškození jiných orgánů, které nejsou spojeny s dýchacím systémem.

Možnou komplikací pneumonie je pohrudnice, spojená se zánětem pohrudnice. V důsledku akumulace exsudátu vede komplikace k hnisavé pohrudnici. Když hnisavý zánět nastane zničení plic. V plicních tkáních jsou vytvořeny dutiny, ve kterých se hromadí hnis. Gangréna a plicní edém jsou považovány za nejzávažnější následky pneumonie.

Při včasné léčbě však může být pneumonie poražena.

V případě, že máte na pozadí chřipky nebo ARVI kašel a dušnost, okamžitě zavolejte lékaře! Hrozné znamení - vzhled krve ve sputu.

Doporučení pro primární prevenci virové a bakteriální pneumonie

K ochraně sebe a svých dětí před zápalem plic můžete přijmout preventivní opatření. Nejúčinnějším doporučením pro prevenci pneumonie je pneumokokové očkování. Naštěstí se takové vakcíny již objevily v Rusku. Nezapomeňte, že pro primární prevenci pneumonie musíte být očkováni ve zdravém stavu, s výhodou ne v období epidemie.

Dospělí se mohou chránit vakcínou Pneumo-23.

Prevenar-13 a Sinflorix budou vyhovovat dětem.

V roce 2014 vstoupila vakcína Prevenar do očkovacího schématu, ale není nabízena všem dětem, ale pouze těm, kteří mají oslabenou imunitu a mají chronická onemocnění:

Chcete-li poskytnout sebe nebo svému dítěti dodatečnou ochranu proti pneumokokové infekci během sezónní chřipky, můžete také získat placené očkování. Podívejte se na pneumokokové vakcíny v lékárnách nebo očkování v lékařském centru, kde vám bude poskytnuta nezbytná vakcína a bude Vám podána vakcína. Pokud budete brát vážně prevenci virové a bakteriální pneumonie, můžete chránit sebe a svou rodinu před tímto nebezpečným onemocněním.

Zda pneumonie je virová, podrobný popis, stejně jako účinné způsoby, jak identifikovat a léčit nemoc

Virová pneumonie je vzácné, ale nebezpečné onemocnění. Zranitelným skupinám obyvatelstva jsou zpravidla vystaveny: děti, chroničtí pacienti, pacienti se stavem imunodeficience. Na rozdíl od klasické pneumonie má virová pneumonie vlastní klinický průběh, diagnostiku a léčbu. Podívejme se podrobně na charakteristické rysy nemoci, první příznaky a symptomy, co a kolik léčit na různé formy nemoci, stejně jako na to, jak se přenáší během infekce a jak se neinfikovat zdravým člověkem.

Co je to a je nakažlivé pro ostatní

Pneumonie je zánětlivé onemocnění plicní tkáně.

HELP! V pneumonii je v patologickém procesu zapojen plicní parenchymus - část tvořená alveolemi, která je zodpovědná za výměnu plynu.

Ačkoli to může být z různých důvodů, termín „pneumonie“ se běžně používá k označení akutního infekčního procesu. Nejčastějšími patogeny pneumonie jsou bakterie: způsobují až 90% případů této patologie. Méně obyčejně, příčinné faktory pneumonia jsou houby, prvoci a viry.

Následující viry jsou infekční agens zodpovědný za rozvoj pneumonie:

 • chřipka;
 • parainfluenza;
 • adenoviry;
 • rinoviry;
 • respirační syncytiální virus;
 • pikornaviry;
 • enteroviry (skupina ECHO, Coxsackie);
 • méně často je pneumonie způsobena spalničkami, varicellou, cytomegalovirem atd.

Virová pneumonie je vzácná u dospělých pacientů s dobře fungujícím imunitním systémem a bez závažných komorbidit. Rizikem jsou děti, které tvoří 80-90% pacientů.

Zdrojem infekce je obvykle nemocný člověk, který produkuje viry do životního prostředí. Hlavní mechanismy šíření virové pneumonie:

 • ve vzduchu (aerosol): převažující způsob přenosu, který je zodpovědný za převážnou většinu případů onemocnění;
 • kontakt-domácnost: prostřednictvím běžných domácích potřeb;
 • hematogenní a lymfogenní: průnikem virové látky do plicní tkáně z jiných zdrojů v lidském těle s průtokem krve nebo lymfatickou tekutinou.

DŮLEŽITÉ! Virová pneumonie má často kombinovanou bakteriální virovou infekci.

Inkubační doba u dospělých a dětí, tj. časový interval od proniknutí patogenu do těla, dokud se neobjeví první klinické příznaky, závisí na zdroji infekce a může se velmi lišit. Při chřipkové pneumonii je průměrně 1-4 dny, s adenovirem - od 1 dne do 2 týdnů, s parainfluenzou - od 12 hodin do 6 dnů, s cytomegalovirem - až 2 měsíce.

Zánětu plic obvykle předchází porucha ochranných funkcí těla:

 1. Narušení lokálních a obecných imunitních, protizánětlivých systémů: snížená syntéza interferonů, imunoglobulinů, lysozymu.
 2. Vada mukociliárního transportu: odstranění plicních patologických látek z tkáně pohybem řasy epitelu a produkce specifického hlenu trpí.
 3. Porušení struktury a funkce povrchově aktivního činidla: jedná se o komplexní povrchově aktivní látku, která je nezbytná pro udržení normální funkce alveol a zajištění výměny plynu.
 4. Vývoj imunitních zánětlivých reakcí: přispívá k tvorbě imunitních komplexů, které napadají plicní parenchymu.
 5. Poruchy v mikrocirkulačním lůžku a buněčný metabolismus: způsobuje stagnaci krve v kapilárách plic a hromadění patologických produktů metabolismu, které jsou příznivým prostředím pro infekci.

Tyto mechanismy jsou implementovány, když pacient má následující predispoziční faktory:

 • respirační onemocnění (chronická obstrukční plicní choroba, bronchiální astma) a kardiovaskulární (chronické srdeční selhání) systémy;
 • zneužívání alkoholu a kouření;
 • vrozené vady (bronchiektázy, cysty, píštěle dýchacích cest);
 • defekty imunitního systému (primární a sekundární imunodeficience);
 • souběžných infekčních onemocnění (HIV infekce);
 • stáří;
 • nepříznivým ekologickým prostředím a pracovními riziky.

Příznaky pneumonie u dospělých a dětí

Začíná pneumonie, obvykle se symptomy banální akutní respirační infekce. Pacient se obává o kongesci nosu, bolesti hlavy, kašel, horečku, slabost.

V přítomnosti rizikových faktorů nebo pozdní léčby se tyto příznaky zhoršují a vyvíjí se klinický obraz virové pneumonie.

Projevy virové pneumonie závisí na stupni poškození parenchymu (fokální nebo lobarová pneumonie) a jsou rozděleny na obecné a plicní. V případě fokální pneumonie je oblast patologického procesu omezená, v případě lobarové pneumonie se jedná o celý lalok plic. Virová pneumonie je obvykle fokální nebo intersticiální (tj. V patologickém procesu se účastní alveoly a intermediální struktury).

HELP! Pravé plíce se skládají ze tří laloků (horní, střední, dolní), levé - dvou (horní a dolní).

Mezi běžné příznaky patří:

 • horečka: horečka obvykle začíná akutně, od prvních dnů nemoci. Lobarová pneumonie je charakterizována zvýšením teploty až o 39 ° C a vyšší, s doprovodnou zimnicí a mírným zvýšením ve večerních hodinách. Když ohnisko je mírná teplotní reakce, zřídka přes 38.5 ° C;
 • všeobecný syndrom intoxikace: debuty s výskytem celkové slabosti, zvýšená únava během normálního cvičení. Později, bolestivé, lámavé bolesti v kloubech a končetinách (myalgie, artralgie), bolesti hlavy, noční pocení spojit. Pacient má často zvýšený srdeční tep, nestabilitu krevního tlaku. V těžkých případech mohou být spojeny neurologické symptomy (zmatenost, bludné poruchy), urinární (nefritida), zažívací (hepatitida) a další tělesné systémy.

Plicní projevy virové pneumonie:

 • kašel: nejběžnější známkou pneumonie jakékoli etiologie. Zpočátku má suchý charakter, pak se může stát produktivním s těžko oddělitelným mukopurulentním sputem zelené barvy;
 • dýchavičnost: může být zcela nepřítomná nebo může způsobit značné nepohodlí pro pacienta, což způsobuje zvýšení rychlosti dýchání až o 30-40 za minutu. V případě výrazné dušnosti s kompenzačním účinkem se při dýchání podílejí pomocné respirační svaly (svaly krku, zad, přední stěny břicha);
 • bolest v hrudi: vadí pacienta v klidu a zvyšuje se při pohybu kašle. Příčinou je podráždění pohrudnice (serózní membrána plic) a interkonstální nervy. V případě syndromu silné bolesti se odpovídající polovina hrudníku zdržela v dechu. S mírným průběhem bolesti může chybět úplně.

Obraz pneumonie závisí na původci virové choroby. S adenovirovou infekcí, příznaky rhinofaryngitidy, kašel, zvýšení a bolestivost krčních lymfatických uzlin, horečka, příznaky konjunktivitidy se dostávají do popředí.

Komplikovaná pneumonie, plané neštovice se objevují s výrazným zvýšením tělesné teploty, bolestí na hrudi, dušnosti a někdy i hemoptýzy. Coreia pneumonia může začít ještě před výskytem vyrážek a je často komplikována pleurózou.

Zánět plic u viru chřipky se vyvíjí několik dní po prvních příznacích akutní respirační infekce. Chřipková pneumonie se vyznačuje těžkým průběhem, horečkou, kašlem se sputem (včetně krvavosti), bolestí na hrudi, dušností, modravým zbarvením kůže.

V závislosti na závažnosti klinických projevů u dospělých a dětí existují 3 stupně závažnosti virové pneumonie: mírné, střední a závažné.

Klinický obraz pneumonie u dětí do značné míry závisí na věku dítěte. U dětí v prvních letech života je virová pneumonie jednou z nejčastějších infekčních nemocí. Vyjádřili běžné symptomy: horečku, změnu barvy kůže, syndrom intoxikace (letargie, snížená motorická aktivita, slznost). Starší děti trpí projevy charakteristickými pro dospělé pacienty. Mají více plicních příznaků: kašel, bolest na hrudi, dušnost, atd.

Příznaky nemoci bez příznaků

Docela běžnou možností pro rozvoj virové pneumonie je abortivní průběh, který je charakterizován skromnou symptomatologií. Pacient se obává mírných plicních projevů (mírný kašel) na pozadí mírného porušení celkového stavu. Rovněž při absenci symptomů u dospělých a dětí může onemocnění pokračovat bez horečky nebo vzestupu na subfebrilní čísla (ne více než 38 ° C). Abortivní průběh pneumonie je způsoben lokálním zaměřením infekce v plicní tkáni.

Diagnostika

HELP! Detekce a léčba virové pneumonie je prováděna praktickými lékaři, pulmonology, infekčními pracovníky.

Základem diagnózy je lékařské vyšetření se sběrem stížností a podrobnou anamnézou onemocnění. Při objektivním vyšetření může lékař zjistit následující příznaky pneumonie:

 • změna dýchacího hluku při auskultaci plic: nejcharakterističtějším znakem je crepitus („praskání“) při inhalaci, vlhké ralesky (hlavně jemné bublinky) a oslabení dýchání. Možný je také hluk z pohrudnice, vznik bronchiálního dýchání;
 • modravost kůže pacienta, účast křídel nosu a pomocných svalů při dýchání, zvýšení tepové frekvence.

V laboratorních testech je pozornost věnována především změnám v celkovém krevním testu. Dochází k poklesu počtu leukocytů s možným posunem vzorec pro stabilizaci doleva, snížení počtu lymfocytů a eosinofilů, zvýšení ESR.

Při biochemické analýze krve se zvyšuje koncentrace markerů zánětu: CRP, LDH atd.

„Zlatým standardem“ v diagnostice pneumonie jsou metody radiačního zobrazování: radiografie hrudních orgánů ve 2 projekcích nebo počítačová tomografie. Umožňují přesně identifikovat oblast zánětu plicní tkáně, která je vizualizována jako ohnisko zvýšené hustoty. Charakteristickým znakem virové pneumonie je pečeť septa mezi alveoly, a proto se na rentgenovém snímku objevuje vzor sítě.

Konečné stanovení virové etiologie pneumonie není možné bez identifikace viru patogenu. K tomuto účelu se používá izolace virové kultury pomocí kultury sputa, krve, faryngálního materiálu pro speciální živná média a sérologické diagnostiky. V druhém případě se sérum vyšetřuje na přítomnost protilátek proti různým typům virů, které potvrzují příčinu pneumonie.

DŮLEŽITÉ! Diagnóza virové pneumonie je založena na klinických údajích, na epidemiologickém obrazu (tj. Na analýze celkové morbidity), rentgenu hrudníku na hrudníku a na výsledcích sérologických testů.

Léčba

Při mírné nebo střední závažnosti je léčba možná ambulantně. Při těžké hospitalizaci v nemocnici.

Rozlišují se následující hlavní opatření pro léčbu virové pneumonie: t

 1. Vyvážená strava: s dostatečným obsahem bílkovin a zvýšeným množstvím tekutiny.
 2. Etiotropní terapie: provádí se pomocí antivirotik a je zaměřena přímo na patogen. Při infekci virem herpes předepisuje cytomegalovirus acyklovir, ganciklovir, valaciklovir. Pro pneumonii způsobenou virem chřipky, účinným oseltamivirem a zanamivirem. Trvání antivirové terapie je 7-14 dnů. Při smíšených virových a bakteriálních infekcích nutně léčených antibiotiky (peniciliny, cefalosporiny, makrolidy atd.)
 3. Imunomodulační terapie (interferonové přípravky, levamisol, thymalin atd.): Používá se k aktivaci imunitního systému těla.
 4. Léčiva vykašlávání: přispívají k ředění a vypouštění sputa (Ambroxol, Bromhexin, acetylcystein).
 5. Nesteroidní protizánětlivé léky: mají analgetickou a antipyretickou aktivitu, zlepšují blaho pacienta (ibuprofen, paracetamol, diclofenac).
 6. Antitusika: předepsána pro bolestivý kašel, který narušuje celkový stav pacienta (kodein).
 7. Fyzioterapeutická léčba: používá se ke zlepšení respiračních funkcí plic, normalizace metabolických procesů (laserová terapie, magnetoterapie, UHF, elektroforéza).

DŮLEŽITÉ! V některých typech virové pneumonie nejsou žádná specifická antivirotika (adenoviry, parainfluenza, pneumonie spalniček), takže jejich účel není vhodný. V tomto případě se provádí pouze symptomatická léčba.

Principy léčby virové pneumonie u dětí jsou podobné. Dávkování léků je založeno na věku a tělesné hmotnosti dítěte. Při symptomatické léčbě malých dětí jsou léky první linie ke snížení teploty ibuprofen a paracetamol (v sirupu nebo svíčkách).

Prevence

Pro minimalizaci rizika virové pneumonie je třeba dodržovat následující pokyny:

 • očkování: použití vakcín proti virovým agens se vyhne infekci nebo závažným infekcím, jako je chřipka, spalničky, neštovice.

DŮLEŽITÉ! Očkování je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit virové pneumonii. V některých případech poskytuje každoroční imunitu během epidemie (chřipky), v jiných - celoživotní (spalničky).

 • vyvážená strava se spoustou vitamínů a stopových prvků;
 • včasná rehabilitace ložisek chronických infekcí;
 • omezení návštěv na přeplněných místech v období epidemicky nepříznivého;
 • osobní hygiena (mytí rukou, návštěva dýchání po veřejných místech);
 • použití lékařské (oxolinické masti) a osobních ochranných pomůcek bez použití drog (maska).

Užitečné video

Přečtěte si více o virové pneumonii ve videu níže:

Atypický průběh virové pneumonie často vede k pozdní léčbě pacienta k lékaři. To komplikuje průběh onemocnění a může vést k rozvoji nepříznivých účinků. Včasná diagnóza pomáhá minimalizovat rizikové faktory a předepisovat adekvátní léčbu.