Zajímavá místa Moskvy

Naposledy jsme sestavili podrobný průvodce očkováním proti chřipce pro děti a dospělé, dnes se dotkneme tématu očkování těhotných žen. Článek níže napsala Elena Savinova, autorka telegramu "O očkování bez hysteriky".

Otázky o tom, zda je možné a nutné očkování proti chřipce u těhotných žen, jsou žádány se záviděníhodnou pravidelností. A ačkoli odpovědi v populárním rusko-lékařském internetu jim nedaly jen líný, stále přicházejí. Rozhodl jsem se napsat podrobný příspěvek na toto úzké téma. Nic zvláštního - tam budou citace z pozice WHO, ruské federální klinické směrnice (dále jen RFCR) a vědecké základy.

Nejprve, jak řekl Sergej Butriy, v jakékoli nepochopitelné situaci, viz postoj WHO k očkovacím látkám, v tomto případě - proti vakcínám proti chřipce. Seznamte se s některými ustanoveními této pozice (všechny citace jsou převzaty z pozice WHO, není-li uvedeno jinak):

Koneckonců... těhotné ženy nemohou být očkovány? Řekl jsem to na LCD

To není. Vůbec ne: u těhotných žen je očkování nejen možné, ale i nezbytné. Vakcína proti chřipce je doporučena přímo WHO a proto:

Těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku těžké chřipky a smrti, infekce může také vést k takovým komplikacím, jako je narození mrtvého plodu, smrt novorozence, předčasný porod, narození malého dítěte. Když byly infikovány kmenem A (H1N1) pdm2009, těhotné ženy v New Yorku měly 7,2krát vyšší pravděpodobnost hospitalizace a četnost hospitalizací v důsledku těžké chřipky byla 4,3krát vyšší než u negravidních žen.

Ale po tom všem v ženských konzultacích řekli!

Zapomeňte na to, co jste tam řekl. Předpokládejme, že to nepřispívá k dodržování léčby, ale stále píšu: se znalostí očkování je vše špatné, a to nejen mezi obyvatelstvem, ale i mezi některými lékaři. Pokud lékař na LCD říká, že očkování pro těhotné ženy je zakázáno, pak se prostě neznal s dokumenty WHO a ruskými doporučeními, což naznačuje praktický závěr: tohoto lékaře byste neměli poslouchat v otázkách očkování.

Je to vůbec bezpečné?

Randomizované kontrolované studie (RCT) ve Spojených státech a Bangladéši o analýze bezpečnosti očkování proti chřipce během těhotenství neprokázaly přítomnost významných nežádoucích účinků, jakož i intrauterinních, perinatálních komplikací nebo komplikací v dětství u potomků žen.

A kdykoliv můžete?

Těhotné ženy by měly být očkovány TIV (trivalentní inaktivovaná vakcína - můj překlad) v kterémkoli stadiu těhotenství. Toto doporučení je založeno na důkazech o existenci významného rizika závažného onemocnění v této skupině lidí a důkazech, že vakcína proti sezónní chřipce je bezpečná pro očkování během těhotenství a je účinná při prevenci chřipky u žen a jejich dětí, včetně zátěže nemocí. vysoké

Je to bezpečné pro dítě?

To je nejen bezpečné, ale také chrání dítě v prvních šesti měsících jeho života, kdy a) nemůže dostat vakcínu proti chřipce ve věku a také b) nemůže přijmout antivirovou léčbu, pokud náhle onemocní. Podle věku očkování stejným způsobem jako pertussis.

Očkování proti chřipce těhotných žen ochrání těhotné ženy i jejich novorozence před infekcí.

Děti mladší 6 měsíců nemají nárok na očkování vakcínami proti chřipce, které jsou v současné době licencovány, a měly by být chráněny před infekcí očkováním svých matek během těhotenství, stejně tak jako očkování kontaktních osob za účelem omezení přenosu virů chřipky na kojence.

Očkování proti chřipce dětí v první polovině roku je neúčinné; Použití antivirové terapie proti chřipce u dětí první poloviny života není dosud povoleno.

A nejsem jen těhotná, ale mám také astma, obezitu, průjem a scrofulu. Asi nemůžu být proti chřipce očkována?

Potřebuješ to ještě víc. Pozice WHO:

Riziko vzniku závažné infekce během těhotenství se zvyšuje při současném astmatu, diabetu a obezitě.

Nejdůležitější rizikové faktory vedoucí k hospitalizaci těhotných žen s chřipkou jsou: exacerbace již existujícího bronchiálního astmatu, obezity, diabetu, pozdního těhotenství.

WHO

Pro země, které zvažují zavedení nebo rozšíření programů pro sezónní očkování proti chřipce, WHO doporučuje, aby těhotné ženy byly nejvyšší prioritní skupinou pro očkování.

Můj komentář a překlad do ruštiny nelékařské. Pozice se dále vztahuje k následujícím kategoriím: malé děti, starší osoby, vážně nemocní atd. Tato fráze znamená následující: WHO se hlásí na kolena: drahá ministerstva zdravotnictví v chudých zemích, dobře, pokud nemáte peníze na očkování celé populace, pak by bylo očkovat těhotné najít! Nejdřív potřebují!

Statistiky z ruských doporučení

Z analýzy úmrtí na laboratorně potvrzenou chřipku vyplynulo, že nejčastějšími komplikujícími okolnostmi jsou těhotenství - 4,5%, chronické plicní onemocnění - 3,6%.
Pandemie chřipky A / H2N2 / 1957 zabila více než 50% žen v různých stadiích těhotenství, což představovalo až 10% všech úmrtí na tuto infekci během epidemického období.

Jen si myslím, chřipka: může být léčen, zejména proto, že existují léky s prokázanou účinností. Na "Medusa" napsal!

Očkování proti chřipce může snížit potřebu těhotných žen užívat antivirotika, která jsou teoreticky nebezpečnější než použití inaktivované vakcíny.

Použití antivirové terapie a očkování proti chřipce u dětí mladších šesti měsíců je nepřijatelné, a proto nedostatek alternativy k účinné ochraně před možnou infekcí a závažné následky nemoci u kojenců dává přednost očkování nastávající matky.

A možná, že je lepší přenést protilátky na dítě s mateřským mlékem?

Protilátky jsou přenášeny na dítě primárně placentou. Právě tento mechanismus je základem programu očkování těhotných žen proti chřipce a černému kašli na ochranu nenarozených dětí. Pokud jde o děti, především novorozenci (tj. Děti ve věku přibližně jednoho měsíce) jsou schopni absorbovat protilátky přes gastrointestinální trakt, a to není hlavní způsob přenosu protilátek na kojence. Hlavní je transplacentární. Smutné, ale pravdivé. Smutné, ale pravdivé. Navíc, někde je argumentováno tím, že lidské děti na rozdíl od mladých hlodavců, přežvýkavců atd., Nedostávají protilátky z mateřského mléka.

Za druhé, aby bylo možné přenést protilátky na virus chřipky na novorozence s mateřským mlékem, musíte dostat chřipku v prvním měsíci porodu - virus, který způsobuje 3-5 milionů případů vážných onemocnění a 250000-500000 úmrtí na světě. Zábavná perspektiva, že? A konečně, pokud si vezmete adenovirus, parainfluenzu nebo jakýkoli jiný virus ze skupiny akutních respiračních virových infekcí, nechrání dítě před chřipkou žádným způsobem.

Ale co thiomersal?

V roce 2009 WHO dále uvedla, že nebyl prokázán negativní účinek thiomersalu (konzervační složky některých inaktivovaných vakcín) na kojence a dospělé, včetně těhotných žen.

Dobře, přesvědčen. Jaká vakcína proti chřipce může být očkována těhotná?

Pouze inaktivovaná vakcína. Živé vakcíny proti chřipce pro těhotné ženy jsou zakázány. Pozice WHO zmiňuje pouze trivalentní vakcíny, které jsou schváleny pro použití u těhotných žen, a proto s quadrivalentními vakcínami předloženými v zahraničí stojí za to počkat a zvolit trivalentní vakcíny.

Bydlím v Kukuyev. Když se ho ptali na očkování jediného gynekologa a terapeuta v Kukuyevu, vlasy se začaly pohybovat po jeho hlavě a řekli mi přísně: Já to nedostanu. Kde je?

Co dělat: vytisknout pozici WHO v ruštině a RFCR, označit správná místa markerem a nechat lékaře ke studiu.

A co domácí úkoly? Inokulovat je taky?

Očkování proti chřipce by mělo podléhat všem lidem, kteří mají přímý kontakt s těhotnou ženou (zejména dětmi v prvních 5 letech života). Tento požadavek snižuje riziko epidemiologického kontaktu mezi těhotnou a nemocnou osobou a zvyšuje spolehlivost obecné a specifické prevence chřipky v rodině.

A kdo se stále nedoporučuje k očkování proti chřipce?

Neměla by být očkována proti chřipce u osob s přecitlivělostí na vejce (s anafylaktickou reakcí) a siřičitany. Nezaměňujte anafylaktickou reakci s jinými alergickými reakcemi na vejce. "Medskeyp" dokonce píše samostatně, že ti, kteří mají kopřivku na svých vejcích, mohou být očkováni proti chřipce.

Vakcína proti chřipce: potřebná nebo nepotřebná během těhotenství?

Všem dospělým se doporučuje, aby si každý rok očkovali chřipku. Těhotné ženy mají zvýšené riziko infekce. To je způsobeno změnami oběhového, respiračního a imunitního systému v těle. Proto je důležité provádět sezónní očkování při plánování těhotenství nebo při přepravě dítěte.

Proč je očkování potřeba?

Mohu dostat během těhotenství chřipku? Ano a mezinárodní doporučení zdůrazňují, že to není možné, ale nutné.

Studie potvrdily, že incidence chřipky u těhotných žen je o něco vyšší než u těhotenství. Současně se zvyšuje závažnost kurzu, což vede ke zvýšení hospitalizace. Současně se ve srovnání s negravidními pacienty zvyšuje doba hospitalizace, zejména u pacientů ve třetím trimestru.

Kromě nebezpečí spojeného se sezónní morbiditou byla zvýšená mortalita během pandemií zaznamenána u těhotných žen, které byly zaznamenány v letech 1918-1919, 1957-1958 v pandemii vyvolané virem H1N1 v roce 2009. Smrt většiny těchto žen mohla být zabráněna očkováním.

Tyto údaje potvrzují význam očkování pro prevenci onemocnění během těhotenství a po porodu.

Jedna z nejnovějších vědeckých studií ukázala méně infekcí u kojenců, jejichž matky byly během těhotenství očkovány, a méně případů SARS s horečkou. To je způsobeno vstupem mateřských protilátek přes placentu a tvorbou pasivní získané imunity u novorozence. To je velmi důležité, protože očkování není předepsáno dětem do 6 měsíců.

Pokud není nově narozená žena očkována a onemocní, je pravděpodobnější, že infikuje své dítě, které navíc nemá v krvi žádné ochranné protilátky.

Proto očkování budoucích matek chrání nejen samotné těhotné ženy, ale i děti po narození. Nejlepší pro ochranu malých dětí pomáhá vakcíně proti chřipce ve 2. trimestru těhotenství nebo dokonce později.

Nejlepší strategií pro prevenci chřipky je každoroční očkování. Optimální doba těhotenství pro očkování je první trimestr těhotenství nebo o několik týdnů později, ale v případě potřeby může být léčivo podáno kdykoliv. Čas je říjen-listopad, před začátkem sezóny výskytu.

Jakou vakcínu si vybrat?

Vakcíny existují ve dvou verzích: inaktivované a živé oslabené. Viry používané k produkci obou typů léků se pěstují na kuřecích embryích, takže léky obsahují vaječný bílek.

Inaktivovaná vakcína neobsahuje živé viry a může být podávána těhotným ženám kdykoliv. Živá oslabená vakcína se používá mnohem méně často. Dodává se ve formě nosního spreje a nesmí být používán během těhotenství, ale je bezpečný v období po porodu.

Inaktivované vakcíny jsou dostupné na trhu ve dvou verzích:

 1. Přípravky čištěného povrchového antigenu.
 2. Moderní split vakcíny.

Mnohé z těchto léčiv zahrnují thimerosal, konzervační látku obsahující rtuť, která se používá ve vícedávkových lahvičkách s vakcínou. Mezinárodní doporučení uvádějí, že výrobky s thimerosalem a bez něj jsou stejně bezpečné.

Také v závislosti na počtu kmenů (odrůd) virů se izolují 3 nebo 4 valentní přípravky. Novější 4-vyhovující vakcíny působí proti dvěma kmenům viru chřipky A a dvěma kmenům chřipky B. Oba tyto druhy léků jsou stejně bezpečné jak v prvních týdnech těhotenství, tak v budoucnosti.

Příznaky infekce chřipky

Onemocnění je doprovázeno následujícími příznaky:

 • horečka;
 • bolest svalů;
 • malátnost;
 • bolest hlavy;
 • bolest v krku, rýma, menší kašel.

Hlavními komplikacemi jsou pneumonie, bronchitida, sinusitida, méně často encefalitida, myokarditida nebo perikarditida. Riziko komplikací pro ženu se zvyšuje v pozdním stádiu těhotenství, v tomto ohledu je zvláště nebezpečný třetí trimestr.

Předpokládá se, že virus není přenášen placentou a nepoškozuje dítě. Nastávající matka je však nucena užívat léky, aby zmírnila její pohodu, což může nepříznivě ovlivnit zdraví plodu.

Odložená infekce může vyvolat patologický průběh těhotenství a předčasný porod.

Účinnost očkování

Proč byste měli dostat vakcínu proti chřipce na počátku těhotenství?

 1. I s vývojem onemocnění u těhotné ženy po očkování dojde k mírné formě a bude vyžadovat méně léků.
 2. Novorozenci narození očkovaným matkám budou mít ve své krvi protilátky, které zabrání nemocným.
 3. Očkování pomáhá předcházet případům dočasné invalidity a má významnou ekonomickou efektivitu.

Žádná ze studií neodhalila žádné nebezpečí pro plod a později pro nenarozené dítě. Proto, pokud v nepřítomnosti kontraindikací žena očkovaná proti chřipce, která nevěděla o těhotenství, musí o tom pouze informovat porodníka-gynekologa.

Účinnost inaktivované 3-valentní vakcíny pro prevenci onemocnění u těhotných žen je 55-90%. Také 86% účinnost proti respiračním virovým infekcím.

První příznaky chřipkové imunity se objevují v krvi těhotné ženy 2 týdny po očkování a plně se vyvíjí po 4-6 týdnech.

Bezpečnost léčiv

Během těhotenství dochází ke změnám v imunitním systému, což vám umožní zachránit geneticky odlišné od mateřské tkáně plodu. Bylo provedeno několik studií zaměřených na změny hladin protilátek u těhotných a negravidních pacientů. Bylo zjištěno, že očkování neovlivňuje stav imunity a naopak, změněná imunitní reaktivita během narození dítěte neovlivňuje účinnost samotné vakcíny.

Jak vakcína proti chřipce ovlivňuje těhotenství?

Žádná ze studií na tomto subjektu neprokázala žádné statisticky významné nepříznivé účinky na přepravu dítěte, pokud bylo očkování provedeno bez kontraindikací.

Možné nežádoucí účinky zahrnují alergickou reakci. Může mít různé stupně závažnosti - od mírného onemocnění, svědění, vyrážky až po anafylaktický šok. Taková vakcína je proto kontraindikována u žen, které jsou alergické na vaječný bílek nebo které měly v minulosti po použití vakcíny alergickou reakci.

Názvy léků a jejich použití

Pro zavedení těhotných žen můžete použít tyto vakcíny proti chřipce:

 • ve vzácných případech - otok, zarudnutí kůže, bolest v místě vpichu injekce;
 • bolest hlavy, slabost, nevolnost, mírná horečka během 1-2 dnů.
 • nesnášenlivost kuřecí proteiny nebo vakcíny proti chřipce;
 • horečka, ARVI;
 • exacerbace chronických onemocnění.

Během kojení je možné inokulovat, není-li krmivo zastaveno, mléko není dekantováno.

Lék se vstřikuje do horní části ramene hluboko pod kůži nebo do svalu v objemu 0,5 ml.

Nejčastější dotazy

Jak nebezpečná je chřipka u těhotných žen?

Těhotné ženy trpí závažněji, jsou častěji hospitalizovány, předepisují více léků a léčí déle než těhotné.

Můžu dostat vakcínu proti chřipce?

Ne, není to možné nakazit takhle. Lék neobsahuje živé viry.

Vzal jsem si kořen, ale pořád jsem onemocněl, proč?

Očkování nechrání proti všem kmenům viru. I když odborníci dělají vše, co je v jejich silách, aby identifikovali patogeny, které způsobí infekci v období epidemie, někdy existují další kmeny, které způsobují onemocnění. Kromě toho preventivní opatření nechrání proti nachlazení. Také mírné zvýšení teploty, malátnosti a bolesti hlavy může být reakcí na samotný lék.

Jsou konzervační látky bezpečné ve vakcíně mého dítěte?

Ano, v bezpečí. Thimerosal se používá ve velmi malých množstvích. Není prokázáno, že by mohlo způsobit patologii u těhotných žen nebo plodů. Pokud se pacient obává takové inokulace, může použít lék, který neobsahuje thimerosal.

Kojím dítě. Je bezpečné být očkován proti chřipce?

Ano, je to nejen bezpečné, ale nutné. Protilátky vytvořené v těle po vakcinaci mohou být přenášeny na dítě mateřským mlékem, čímž se snižuje riziko vzniku onemocnění.

Můžu dostat chřipkové záběry a DTP současně?

Ano, je nejen efektivní, ale také bezpečnější.

Očkování proti chřipce poskytne spolehlivou ochranu pro těhotné a miminko

Období těhotenství pro každou ženu se mění kolem zvláštních podmínek, protože musíte myslet nejen na sebe, ale také na starost o budoucí dítě. Budoucí maminka je překonána pochybnostmi a obavami, protože vzhledem k předvídaným komplikacím pro plod je volba léků výrazně omezena. Z tohoto důvodu je doporučení lékařů jednoznačné - vakcína proti chřipce během těhotenství by měla být podána během plánovacího období pro koncepci nového života. Je známo, že chřipka je považována za nejzávažnější chorobu, která ohrožuje těžké komplikace, jak matku, tak dítě.

Důležité: ženské tělo oslabené v průběhu těhotenství během špatného počasí na podzim-zima je vystaveno zvláštnímu riziku nákazy virovými infekcemi, včetně chřipky. Tato choroba může mít za následek potrat nebo poruchy vývoje nenarozeného dítěte.

Imunizující těhotné ženy proti chřipce

Mezi zdravotnickými pracovníky neexistuje jednoznačný názor na to, zda je očkování povinné během těhotenství, v okamžiku, kdy se nevyvinulo. Srovnávají-li však škody způsobené účinky vakcíny a účinky infekce matky a dítěte, lékaři hovoří ve prospěch očkování pro těhotné ženy, pokud se injekce neprovádí při plánování těhotenství.

Tip: pokud bude nastávající matka muset často navštěvovat přeplněná místa, pak je pravděpodobnost chytání infekce poměrně vysoká. V tomto případě očkování pomůže, ale ne na vrcholu epidemie, ale měsíc před zamýšleným začátkem.

Očkování. Argumenty ve prospěch jeho nepopiratelných přínosů během těhotenství: t

 • může být provedeno očkování, může chránit život plodu, chránit jej před výskytem vrozených anomálií, zabránit zpoždění tělesného a duševního vývoje dítěte v případě infekce chřipkou těhotné ženy;
 • očkování by mělo být provedeno, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, astmatem, příznaky onemocnění srdce, jater a ledvin, nervového systému, protože tyto patologické stavy zvyšují šanci na infekci mazaným virem;
 • vakcinace může být provedena, protože jednou v těle těhotné ženy, droga způsobuje produkci protilátek přenášených na plod přes placentu, což vede k tvorbě intrauterinní imunity k impozantní infekci, která přetrvává u novorozence půl roku po narození.

Lékaři, přívrženci očkování, se doporučuje očkovat při plánování koncepce očkováním přizpůsobeným pro aktuální sezónu s aktualizovaným složením antigenů. Odhadovaný čas jejich vzhledu - září, ale měsíc před početím.

Důležité: pokud neexistují žádné kontraindikace, těhotné matky mohou být očkovány proti chřipce od druhého trimestru těhotenství. Moderní medicína, po důkladném testování, nabízí nové léky, takže injekce, podle názoru většiny lékařů, nepoškodí plod a nastávající matku.

Očkování. Varování proti ní:

 • protože vakcína, která prošla bariérou placenty, se ocitne v nutričním prostředí plodu a je to léčivý přípravek a může způsobit nepředvídatelné důsledky ve vývoji dítěte;
 • imunizace nebude bezpodmínečnou ochranou proti infekci;
 • očkování během těhotenství nezaručuje absenci komplikací při zavádění drogy, což může být nebezpečné nejen pro těhotnou ženu, ale i pro nenarozené dítě.

Tip: Pokud se rozhodnete pro očkování proti chřipce, poraďte se se svým lékařem a zjistěte, která vakcína je v současné době nejbezpečnější pro těhotné ženy, a také pro intrauterinní vývoj plodu.

Pokud není očkování proti chřipce provedeno

 1. Očkování se neprovádí, pokud má těhotná žena příznaky alergie na vaječný bílek.
 2. Postup je zakázán v prvním trimestru těhotenství, je to období vzniku plodu.
 3. S individuální intolerancí k látce vakcíny, stejně jako uprostřed epidemie chřipky.
 4. Při jakékoliv nemoci těhotné, doprovázené horečkou.

Důležité: vzhledem k tomu, že vakcína má omezenou dobu účinku (šest měsíců), měla by být prováděna na podzim při plánování 2-3 trimestrů těhotenství, pokud se toto období může shodovat s okamžikem epidemie. Pak bude odolnost proti chřipce pokračovat až do jara. Nicméně, to stojí za zvážení, že vakcína začne chránit tělo jen 2-4 týdny po jeho zavedení.

Co je očkováno?

Na konci minulého století se většina lékařských odborníků silně stavěla proti očkování těhotných žen, přičemž těhotenství považovala za přirozenou kontraindikaci proti očkování proti chřipce. Tato otázka se stala obzvláště důležitou v souvislosti s rychlými mutacemi viru, které způsobují nebezpečné onemocnění.

Moderní vakcína, kterou lze považovat za nejbezpečnější z důvodu minimálního vlivu na procesy nitroděložního vývoje plodu, je inaktivována. Léčivo obsahuje usmrcený virus chřipky s neustále se měnící antigenní kompozicí v závislosti na očekávané mutaci kmene chřipkového viru. Netoxická split vakcína je prostá antibiotik a stabilizátorů, je připravena na bázi kuřecích embryí a uvolněna ve speciálních jednorázových injekčních stříkačkách určených pro jednu vakcinační dávku.

Nejúčinnější typy vakcín proti chřipce používané k imunizaci

Chřipková vakcína pro těhotné ženy: očkování a kontraindikace

Během těhotenství je zvláště nebezpečná infekce chřipkou. Nemoc může ohrozit jak ženy, tak jejich děti. Proto očkování těhotných žen věnuje zvláštní pozornost, ale utrácí se podle zvláštních pravidel.

Potřeba očkování těhotných žen z chřipky

V období podzimu a zimy je organismus těhotných žen obzvláště citlivý na riziko infekce virovými infekcemi. Chřipka u ženy při přenášení dítěte může způsobit následující následky:

 • potrat;
 • intrauterinální vývojové vady;
 • smrt plodu;
 • předčasné dodání;
 • infekce plodu.

Na pozadí chřipky se zhoršily chronické choroby. Hlavní důvody potřeby očkovat těhotné ženy:

 • Během těhotenství je tělo oslabeno, takže riziko onemocnění je mnohem vyšší.
 • U těhotných žen je patologie mnohem obtížnější.
 • Vakcína chrání jak ženu, tak dítě, protože protilátky jsou přenášeny na něj placentou. Podle statistik očkování snižuje riziko infekce novorozené chřipky o 63%.

Výhody a nevýhody imunizace

Lékaři nedávají jasnou odpověď, zda potřebujete vakcínu proti chřipce během těhotenství. Všichni experti podmíněně rozděleni do 2 táborů. Některé poukazují na výhody očkování, jiné na jeho nevýhody:

 • snížení rizika vrozených abnormalit;
 • prevence tělesné a duševní retardace dítěte, i když je infikována těhotnou ženou s virem;
 • vývoj dítěte protilátek proti viru, které chrání jeho prvních šest měsíců života;
 • průběh nemoci v mírnější formě po očkování.
 • vakcína není absolutní ochranou proti infekci;
 • některé ženy onemocní v důsledku oslabené imunity po očkování;
 • některé vakcíny jsou nebezpečné;
 • existují kontraindikace;
 • možné nežádoucí účinky vakcíny.

Bezpečné vakcíny proti chřipce

Vakcína proti chřipce pro těhotné ženy je dnes bezpečnější, protože lékaři užívají léky, které neovlivňují proces vývoje plodu. Použije se inaktivovaná vakcína, která se skládá z mikrobiálních částic, které byly pěstovány a poté usmrceny tepelným zpracováním.

Vakcína nemá toxický účinek, protože neobsahuje antibiotika, stabilizátory. Připravuje se na bázi kuřecích embryí a vyrábí se v injekčních stříkačkách na jedno použití. Jsou určeny pro jednu vakcinační dávku. Tyto bezpečné vakcíny zahrnují:

 • Grippol Plus (Rusko);
 • Begrivak (Německo);
 • Influvac (Nizozemsko);
 • Waxigripp (Francie);
 • Fluarix (Nizozemí).

Vezměte prosím na vědomí, že vakcína proti chřipce je také dostupná ve formě nosního spreje. Používá se pro injekce do nosních cest. U těhotných žen je tento způsob podávání vakcíny nebezpečný, protože léčivo stále obsahuje fragmenty těl viru, i když oslabené. Sprej mohou používat rodinní příslušníci ženy v pozici.

Doporučení a kontraindikace

Při plánování těhotenství se doporučuje provést očkování předem - asi 4 týdny před pokusem o koncepci, protože v tomto období vzniká imunitní odpověď. Indikace pro účely očkování již těhotná - sezónní prevence. Koná se v září a říjnu. Ženy jsou očkovány od druhého trimestru. Vakcína proti chřipce pro těhotné ženy má následující kontraindikace:

 • idiosyncrasy vakcín;
 • alergie na kuřecí proteiny;
 • první trimestr těhotenství;
 • nesnášenlivost antibiotik;
 • alergie na dříve imunizované;
 • období exacerbace chronických onemocnění;
 • virové infekce.

Možné účinky po očkování

Vývoj komplikací po očkování je velmi vzácný. Vznikají v důsledku čistě individuální reakce těla na podávané léky. Přestože výskyt komplikací je nízký, lékař je bere v úvahu při předepisování očkování. Mezi běžnější efekty patří:

 • alergie, která se vyvíjí u dítěte po porodu;
 • potrat v rané době, smrt plodu;
 • angioedém;
 • prudký pokles krevního tlaku;
 • těžké alergické reakce;
 • anafylaktický šok.

Příprava k očkování

V době očkování musí být žena zcela zdravá. Pokud má nějaké infekce, je očkování odloženo až do nástupu uzdravení. Po léčbě by měla trvat nejméně 2 týdny. Základním pravidlem přípravy je za pár dní upustit nové pokrmy a exotické potraviny. Před zákrokem žena konzultuje s lékařem, informuje ho o možné alergii na kuřecí proteiny nebo antibiotika.

Mohou těhotné ženy dostat vakcínu proti chřipce?

Mohu dostat během těhotenství chřipku? Ve většině případů říkají experti: nejen možné, ale nutné: v období těhotenství patří žena k nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva, spolu s malými dětmi, staršími osobami a lidmi s chronickými onemocněními.

Nesení dítěte způsobuje, že tělo pracuje se zvýšeným stresem, a vakcína proti chřipce pomáhá těhotným ženám, aby se neublížily, nebo je snazší vyrovnat se s virovou infekcí. Jaká je časová osa očkování proti chřipce během těhotenství, existují absolutní a dočasné kontraindikace očkování a jaké komplikace mohou být po očkování?

Je chřipka nebezpečná během těhotenství?

Chřipka je infekční onemocnění, v závislosti na kmeni a imunitní reakci organismu, může nastat poměrně snadno a může způsobit vážné komplikace a následky. Těhotenství je fyziologický stav, ve kterém se přirozeně snižuje obranyschopnost těla, imunita matky je potlačena, aby se snížila pravděpodobnost odmítnutí plodu, což má za následek sníženou schopnost odolávat různým infekčním agens a virus chřipky není výjimkou.

Těhotné ženy jsou mnohem pravděpodobnější než ve stejném věku mimo gestaci, jsou pozorovány komplikace chřipky: virová, bakteriální pneumonie a pneumonie smíšené etiologie, sinusitida, bronchitida, otitis, pyelonefritida atd.

U těžkého onemocnění, které je také častěji pozorováno u těhotných žen, se mohou vyvinout komplikace kardiovaskulárního systému (myokarditida, srdeční selhání). Na pozadí chřipky se často endokrinní systém (diabetes mellitus), močový systém (nefritida, cystitida) často zhoršují nebo debutují a pozorují se epizody bronchiálního astmatu.

Bakteriální onemocnění, která nejsou přímo spojena s vlivem chřipkového viru, například kandidóza, se mohou také zhoršit nebo vyvinout po předchozí virové infekci v důsledku snížení celkové imunity. Kromě závažnějšího průběhu nemoci a komplikací chřipky u těhotných žen může znamenat hrozbu předčasného porodu, spontánního potratu. V raných stadiích může virus chřipky a některé léky negativně ovlivnit orgány a systémy plodu a v pozdějších stádiích těhotenství může virus, který pronikl do placentární bariéry, způsobit u dítěte chřipku.

Mohou těhotné ženy dostat očkování proti chřipce?

Světová zdravotnická organizace provádí program očkování těhotných žen vakcínou proti chřipce. Vzhledem k absenci kontraindikací odborníci doporučují, aby všechny těhotné ženy byly očkovány proti chřipce, i když nejsou zahrnuty do povinného seznamu očkování a volba závisí na nastávající matce.
Jaké jsou příčiny chřipky během těhotenství?

 • Slabá imunita těhotné ženy ji vystavuje vyššímu riziku nákazy virem chřipky během sezónních ohnisek a epidemií.
 • Při infikování může být průběh onemocnění mnohem těžší než průměr tohoto kmene, a když se objeví nové mutované kmeny chřipky, jsou těhotné ženy jednou ze skupin s nejvyšší úmrtností.
 • Riziko vzniku komplikací chřipky u těhotných žen je mnohem vyšší.
 • Chřipka může postihnout nejen tělo matky, ale také způsobit spontánní potrat nebo patologický vývoj plodu.
 • Očkování umožňuje vytvořit protilátky proti chřipce, které jsou přenášeny na dítě a slouží jako ochrana před infekcí během prvních 6 měsíců života.

Existují kontraindikace očkování proti chřipce během těhotenství?

Absolutní kontraindikací je přítomnost alergické reakce na kuřecí protein, základní látku pro vytvoření vakcíny, jakož i individuální intoleranci na složky vakcín.

Relativní kontraindikace, které musí být pro každou ženu hodnoceny odděleně, zahrnují alergie na různé skupiny antibiotik, alergickou reakci během předchozích očkování. V raných stadiích (v prvním trimestru před tvorbou placenty) se nedoporučuje podávat vakcínu proti chřipce. Roční profylaktické očkování před početím pomáhá vyhnout se riziku onemocnění v období vysoké virové zátěže.

Dočasné kontraindikace, u nichž je nutné odložit očkovací období na období plného zdraví, zahrnují respirační onemocnění, exacerbaci somatických onemocnění, alergie, gestasu druhého a třetího trimestru.

Kdy se má očkovat během těhotenství a při plánování početí?

Těhotným ženám se doporučuje, aby měly vakcínu proti chřipce na začátku druhého trimestru, zejména pokud se během sezónního období epidemií vyskytne těhotenství. Očkování je vhodnější 1 měsíc před začátkem nárůstu infekční aktivity viru, nejčastěji v září a začátkem října.


Proces tvorby imunitní odpovědi trvá 2 až 4 týdny, takže 1 měsíc před začátkem průměrné aktivity viru je nutné inokulovat.
Při plánování těhotenství se očkování provádí 1 měsíc před pokusem o koncepci. Je třeba mít na paměti, že doba platnosti očkování je asi 12 měsíců, takže pro pravidelnou ochranu je nutná pravidelná každoroční revakcinace.

Příprava na očkování proti chřipce

V extrémně vzácných případech se na složkách vakcíny vyskytují alergické reakce výrazné povahy (až do edému Quinckeho), které se neočekávaly během předchozího vyšetření ženy. Aby se snížila pravděpodobnost alergií jakékoli závažnosti, musíte dodržovat pravidla přípravy na očkování:

 • očkování se provádí na pozadí úplného zdravotního stavu a ne dříve než 2 týdny po onemocnění virem nebo bakterií;
 • malátnost v den očkování je důvodem k vyšetření lékařem a odložení data očkování;
 • 2-3 dny před očkováním, v den očkování a týden poté, co je nutné se vyhnout neobvyklým jídlům, nápojům, potenciálním alergenům v potravinách, kosmetice atd.

Výběr vakcíny pro těhotné ženy

Všechny vakcíny nabízené pro rozvoj imunity proti nejběžnějším kmenům chřipky jsou inaktivovány, to znamená, že živý virus nevstoupí do těla, což eliminuje jak negativní účinek infekčního agens na nastávající matku, tak teratogenní účinek na plod. Vakcíny se však mohou lišit přítomností a množstvím konzervačního činidla, zaměřením účinku na jeden nebo dva kmeny viru předvídané pro další epidemii atd.
Mezi nejčastěji zvolené léky pro očkování těhotných žen odborníky patří:

 • Influvac;
 • Waxigripp;
 • Grippol;
 • Begrivak;
 • Grippo Plus a další.

Nejběžnější vakcíny v Rusku, Grippolu a Grippolu Plus jsou cenově dostupné. Druhá možnost je považována za nejvhodnější pro ženy v období těhotenství, protože ve vakcíně nejsou žádné konzervační látky.

Navzdory skutečnosti, že působení vakcíny není absolutní obranou proti virové infekci, je v případě nemoci klinický obraz u pacientů, včetně těhotných žen, méně výraznými symptomy, mírnými formami onemocnění a vzácnými komplikacemi. Včasné očkování proti chřipce pomáhá chránit nejen matku, ale i dítě, a doporučuje se téměř všem těhotným ženám a plánuje dítě.

Vakcína proti chřipce během těhotenství

Je dobře známo, že doba, kdy je dítě přepravováno, je pro ženu obdobím zvýšených rizik, v neposlední řadě spojených s velkou restrukturalizací těla a poklesem imunity vůči tomuto pozadí. Proto je třeba neustále monitorovat zdravotní stav: jakákoli choroba v budoucnu může nepříznivě ovlivnit vývoj a tvorbu plodu. Není divu, že otázka, zda se má očkovat proti chřipce během těhotenství, trápí mnoho nastávajících matek, zejména v období infekčních virových onemocnění. Chřipka je nebezpečná nemoc: je extrémně snadné se s ní nakazit a následky minulé nemoci mohou být velmi, velmi závažné, dokonce fatální.

Nicméně lékařská komunita nedospěla k žádnému definitivnímu závěru, zda je vakcína proti chřipce potřebná během těhotenství. Ačkoli si člověk může všimnout tendence, že většina odborníků v tomto kroku nevidí žádnou konkrétní hrozbu pro plod a matku, tvrdí, že vakcína proti chřipce během těhotenství, naopak, může zachránit matku i dítě před vážnými následky onemocnění. Současně je zdůrazněno, že je lepší být očkován proti chřipce v procesu plánování těhotenství, aby bylo možné zcela eliminovat případná rizika. Pokud je však potřeba, agitují, aby očkovali proti chřipce, i když jsou v poloze - pokud je to potřeba.

Argumentem pro takové rozrušení je skutečnost, že rizika spojená s onemocněním daleko převyšují rizika komplikací po očkování. Tento krok by byl zcela oprávněný, kdyby byla těhotná žena také v rizikové skupině, která zahrnuje těhotné ženy s astmatem, cukrovkou, onemocněním srdce, ledvin, jater nebo nervového systému. Ale iu docela zdravých žen, které během těhotenství „dohoní“ chřipkou, lékaři často opravují závažné komplikace spojené s onemocněním. Během těhotenství je totiž žena náchylnější k virovým onemocněním a zároveň se výrazně snižuje odpor těla.

Vakcína proti chřipce během těhotenství

Těhotným ženám hrozí riziko vzniku různých infekčních onemocnění. Důvodem je kolosální restrukturalizace těla a přirozený pokles imunity. To vše se děje ve prospěch rozvoje nenarozeného dítěte, ale viry se nestarají a jednou v těle začínají svou práci.

Chřipka je infekční onemocnění s vysokou nákazou, které je nebezpečné pro všechny skupiny obyvatelstva. Patologie může vést k vážným komplikacím, dokonce i smrti. Při přenášení plodu, hlavní nebezpečí spočívá v potratu v časném těhotenství. Možný výsledek může být příznivý, což závisí na mnoha faktorech.

Jedinou spolehlivou ochranou proti chřipce je vakcína proti chřipce při plánování těhotenství nebo počínaje 14. týdnem přenášení plodu. Očkování proti chřipce lze provést během určitého období těhotenství, ale volba by měla být dostatečně zdůvodněna odborníky.

Problematika očkování znepokojuje mnoho žen, kterým se podařilo otěhotnět, ale odborníci stále nemohou jednoznačně odpovědět.

Uvažujme, zda je možné očkovat vakcínu proti chřipce těhotným ženám, pokud je to nejbezpečnější období, a jak může vakcína proti chřipce nepříznivě ovlivnit plod.

Očkování těhotné

Během těhotenství se žena snaží všemi prostředky chránit své budoucí dítě, ale někdy musí učinit volbu a neví, co to povede. Existuje mnoho mylných představ a mýtů o očkování, protože mnoho žen věří, že vakcína proti chřipce během těhotenství přinese dětem škodu.

Mohou však být těhotné ženy očkovány zárukou úplné bezpečnosti? Bohužel, názor odborníků je rozdělen, a pokud vám jeden lékař jistě řekne, že chcete očkovat, druhý neschválí takovou předčasnou volbu s ohledem na nebezpečí očkování nad potenciální infekcí.

Konečnou volbu provádí žena po schválení odborníkem.

Argumenty lékařů, kteří jsou „pro“ očkování:

 • Po očkování jsou v těle vytvořeny specifické protilátky, které jsou přenášeny na plod, takže dítě bude mít imunitu vůči chřipce do šesti měsíců po narození;
 • infekce chřipkou během těhotenství může vést k úmrtí plodu, zpoždění vývoje, infekci mozku, samozřejmě, toto jsou nejnepříznivější důsledky;
 • vakcíny, které jsou dnes používány, procházejí výzkumem a jsou považovány za bezpečné pro těhotnou ženu a plod;
 • V případě chronického onemocnění u ženy může přenášený virus způsobit exacerbaci a vést k ještě větším zdravotním problémům.

Argument lékařů, kteří jsou proti očkování:

 • očkování nedává absolutní záruku, že žena nedostane virovou infekci a že zůstane riziko vakcíny pro plod;
 • nikdo nezaručuje, že po očkování nebudou žádné komplikace, protože každý organismus může reagovat vlastním způsobem;
 • Vakcína je lék, stejně jako ostatní se dostává do nutričního prostředí plodu a není známo, jak na to bude budoucí dítě reagovat.

Ve všem je nejistota, ale je to očkování těhotných žen proti chřipce, které způsobuje mnoho sporů a vyvolává nové otázky. Stejně obtížné je posuzovat rizika účinků chřipky a očkování. Tak si vezměte záběr na chřipku nebo ne? Žena by měla učinit vlastní rozhodnutí po vyslechnutí obou stran. Je samozřejmě rozumné očkovat, když je epidemie nevyhnutelná, a případy jeho škodlivých účinků na plod jsou již známy.

Kontraindikace

V případě kontraindikací nebude vakcína proti chřipce během těhotenství provedena ani se všemi přáními žen.

V takových případech není možná vakcína proti chřipce:

 • první trimestr těhotenství - pokud jste očkováni brzy, hrozba pro plod je nevyhnutelná;
 • exacerbace chronických onemocnění nebo akutního průběhu nového infekčního onemocnění;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • alergický na lék, zejména vaječný bílek.

Výběr vakcíny

Existuje několik léků, které jsou považovány za bezpečné při přenášení plodu. Některé z nich jsou zvláště uznávány lékaři jako nejspolehlivější, které mají minimální vliv na intrauterinní vývoj.

Tyto vakcíny zahrnují:

 • Influvac;
 • Fluarix;
 • Monogrippol;
 • Inflexal V;
 • MonoGrippolNeo;
 • MonogrippolPlyus.

Tyto léky jsou přípustné během těhotenství, ale jejich bezpečnost není 100% zaručena, proto jsou možné různé komplikace na straně ženy a nenarozeného dítěte.

Komplikace

Případy komplikací jsou vzácné, ale to nemůže uklidnit ženu čekající na narození její jistě zdravé dítě. Uvedené důsledky jsou možné v každém případě, ale zejména jejich riziko se zvyšuje, když jsou kontraindikace ignorovány.

Možné následky:

 • alergická reakce, angioedém;
 • budoucí dětské alergie;
 • pokles krevního tlaku, anafylaktický šok;
 • kyslíkové hladovění plodu s potřebou potratu.

Chřipka během těhotenství

Seznam možných důsledků očkování během těhotenství se bude zdát neškodný ve srovnání s komplikacemi, které může virová infekce způsobit.

Komplikace po infekci

 • exacerbace chronických systémových onemocnění, která svým způsobem negativně ovlivňují intrauterinní tvorbu plodu, mohou to být kardiovaskulární patologie, dysfunkce urogenitálního systému, alergie;
 • hormonální poruchy, předčasný porod, opožděný a abnormální vývoj plodu, poruchy krevního oběhu v placentě;
 • srdeční selhání a zánět sliznice srdce;
 • poruchy dýchací soustavy - sinusitida, bronchitida, pneumonie, tracheobronchitida, adenoidy a další.

Žena by se měla okamžitě poradit s lékařem s těmito příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty nad 37 stupňů;
 • kašel, bolest v krku, bolestivost;
 • nazální kongesce a rýma;
 • prodloužená bolest hlavy, neustálá únava;
 • dyspeptické symptomy, nevolnost, zvracení, průjem.

U těhotné ženy mohou tyto příznaky trvat déle než obvykle, takže musíte okamžitě zahájit léčbu. Aby se zabránilo chřipce, doporučuje se, aby byla očkována po 14 týdnech těhotenství.

Léčba

Pokud se chřipce nelze vyhnout, začíná komplexní léčba.

Následující léky a manipulace jsou předepsány pro léčbu chřipky u těhotných žen:

 • snížit tělesnou teplotu předepsaný bezpečný lék Paracetamol;
 • s nazální kongescí se doporučují pinosolové kapky;
 • můžete zmírnit bolest v krku přírodními odvarmi heřmánku s roztokem furacilinu;
 • imunomodulátory;
 • jsou povoleny také homeopatické léky - Influenza Hel a Ocillococcinum;
 • používá se fytoterapie a lidové léky schválené lékařem.

Antibiotika proti chřipce nejsou v žádném případě předepsána, neovlivňují virus, ale pouze pomáhají v případě bakteriální komplikace.

Prevence

V prvním trimestru před zamýšleným očkováním by se mělo zabývat prevencí infekce. Pro tyto vhodné přípravky Viferon-gel a Oxolinic mast, která musí být aplikována na nosní sliznici. Při cestování ve veřejné dopravě a při návštěvě veřejných prostranství, zejména v chladném období, kdy se očekává epidemie, se nedoporučuje zanedbávat obvaz.

Mohou těhotné ženy dostat očkování proti chřipce?

Chřipku nejvíce poškozují nejzranitelnější osoby, včetně těhotných žen. Například v případě pandemie v roce 1957 představovaly zesnulé těhotné ženy 50% žen ve fertilním věku. Epidémie prasečí chřipky v Rusku v roce 2009 si vyžádala život 83 žen. Doporučení Světové zdravotnické organizace na ochranu matek a dětí upřednostňují očkování těhotných žen před chřipkou. Poradní rada pro postupy imunizace (ACIP) doporučila sezónní očkování těhotných žen.

Podle provedeného výzkumu nemá použití inaktivovaných (usmrcených) vakcín proti chřipce teratogenní účinek na plod a nepoškozuje zdraví těhotné ženy. Je tedy možné, aby těhotné ženy dostaly vakcínu proti chřipce, je to nebezpečné pro nenarozené dítě?

Jaké je nebezpečí chřipky během těhotenství

Během těhotenství je oslabena imunita ženy, je náchylná k infekci. Nejčastěji může být nastávající matka vystavena riziku nákazy v důsledku každoroční epidemie chřipky. Tato choroba u těhotné ženy probíhá v závažnější formě as komplikacemi. Tato choroba je nebezpečná pro těhotnou ženu kvůli jejím komplikacím:

V závažných případech se může vyvinout myokarditida se srdečním selháním. Chronická onemocnění se zhoršují: diabetes, bronchiální astma, bronchitida, nefritida.

Vím Nejnebezpečnějším důsledkem chřipky u těhotné ženy je hrozba potratu nebo předčasného porodu.

Chřipka u těhotné ženy může ovlivnit zdraví plodu. Nejvíce je to nebezpečné v raném stádiu těhotenství, kdy jsou tkáně a orgány lidského embrya pokládány a formovány. Virová intoxikace nebo vystavení drogům může vést k patologii orgánů dítěte. V pozdějších stadiích těhotenství existuje riziko infekce plodu.

Proč je očkování proti chřipce pro těhotné ženy důležité?

Budoucí matka se během těhotenství obává nejen svého zdraví, ale také toho, zda se dítě narodí zdravé a silné. A je zcela přirozené, že budoucí matky se často zajímají, zda se mají očkovat.

Důležité důvody pro očkování jsou následující.

 1. Žena během těhotenství je mnohem více ohrožena infekcí chřipkou, protože její imunita je oslabena.
 2. V případě infekce chřipkou je průběh onemocnění u těhotné ženy mnohem obtížnější a komplikovanější.
 3. Očkování těhotných žen proti chřipce chrání matku a její dítě. Těhotná žena, očkovaná během těhotenství, přenáší protilátky proti chřipce placentou do plodu. Dítě narozené očkovanou matkou dostává imunitu nejméně 6 měsíců. Podle výsledků výzkumu je známo, že mateřské očkování snižuje riziko chřipkové infekce novorozence o 63%.

Výhody a nevýhody chřipkových záběrů pro těhotné ženy

V současné době neexistuje ve zdravotnické komunitě shoda o tom, zda by měla být vakcína proti chřipce podávána těhotným ženám. Lékaři, kteří doporučují očkování, vysvětlují jeho potřebu z následujících důvodů.

 1. V případě infekce chřipkou může být nemoc u těhotné ženy závažná as komplikacemi.
 2. Silná chřipka může způsobit potrat nebo potrat.
 3. Virová intoxikace matky může způsobit vývojové abnormality nebo zpoždění v tělesném nebo duševním vývoji dítěte.
 4. Samice očkované očkované ženy je chráněna před infekcí a několik měsíců chrání své narozené dítě.

Lékaři, kteří se zdržují používání očkování, argumentují tyto argumenty.

 1. Vakcína nedává 100% záruku tvorby imunity.
 2. Podobně jako všechny léky, i vakcína má riziko nežádoucí reakce.

Ať už se chřipka dostane na těhotnou ženu nebo ne? Nejlepší je učinit toto rozhodnutí společně s lékařem. V každém případě nejsou podmínky stejné. Pokud je epidemie chřipky nevyhnutelná a těhotná žena nemá žádné kontraindikace, mělo by být očkování provedeno. Pokud má těhotná žena nevýznamné riziko infekce, není v kontaktu s velkým počtem lidí nebo je proti očkování, pak to nemůžete udělat. Po konzultaci se svým lékařem o této vakcíně můžete najít optimální řešení.

Kontraindikace očkování během těhotenství

Akutní respirační onemocnění nebo exacerbace jakéhokoliv jiného chronického onemocnění má dočasné kontraindikace - vakcína je zpožděna až do zotavení.

Obecné kontraindikace pro těhotné ženy proti vakcíně proti chřipce jsou následující:

 • alergické na vejce, antibiotika;
 • individuální intoleranci k vakcíně;
 • alergická reakce na předchozí očkování;
 • v prvním trimestru těhotenství.

Pokud se doporučuje očkovat těhotné

Je třeba mít na paměti očkování proti chřipce při plánování těhotenství, aby se zajistilo, že matka a dítě nebudou v budoucnu nakaženy. Vakcína je zvláště indikována pro těhotné ženy trpící chronickými onemocněními (diabetes, nefritida, bronchitida). Tato kategorie osob je zvláště náchylná k závažnému průběhu onemocnění v případě infekce.

Kdy se má očkovat?

 1. Sezónní prevence chřipky se provádí v září, říjnu. Očkování pro těhotné ženy se doporučuje od druhého trimestru těhotenství.
 2. Během plánovaného těhotenství se vakcína proti chřipce provádí před 1 měsícem.
 3. Očkování proti chřipce před těhotenstvím je plánováno na základě toho, že k tvorbě imunity dochází 2-4 týdny. Ochrana po očkování trvá asi rok.

Vzácné účinky očkování

Moderní vakcíny proti chřipce jsou bezpečné pro těhotné ženy. Někdy však mohou vzniknout těžké následky.

 1. Anafylaktický šok, doprovázený prudkým poklesem krevního tlaku matky. Výsledná hladina kyslíku v plodech může vyžadovat ukončení těhotenství.
 2. Alergická reakce u těžké nebezpečné formy angioedému.
 3. Vývoj alergických reakcí u novorozence.

Jak se připravit pro těhotné ženy na očkování

Nastávající matka, která ví, jak může vakcína proti chřipce ovlivnit těhotenství, by se měla o připravovaném očkování poradit s lékařem. Pokud žena měla alergickou reakci, zejména na kuřecí proteiny a antibiotika, informujte svého lékaře.

 1. V den očkování by měla být nastávající matka zdravá.
 2. 2 týdny před ní by neměla mít žádnou infekci.
 3. Několik dní před očkováním by měly být ze stravy odstraněny neobvyklé potraviny.

Jakou vakcínu si vybrat

Podle dostupných údajů nemají moderní inaktivované split (split) vakcíny toxický nebo teratogenní účinek na tělo těhotné ženy a plodu. Nejneškodnější vakcíny obsahují minimum škodlivých látek. Patří mezi ně:

 • Influvac vyrábí farmaceutická společnost Solvay Pharmak (Nizozemsko);
 • Begrivak německá výrobní společnost Novartis Vaccines and Diagnostics;
 • "Vaxigrip" výrobce společnosti Sanofi Pasteur (Francie);
 • Grippol vyráběný v Rusku vyrábí farmaceutická společnost NPO Microgen;
 • Grippol Plus, ruská společnost vyráběná společností NPO PETROVAX FARM.

Pokud si vyberete mezi posledními dvěma vakcínami domácí produkce, pak je „Grippol Plus“ vhodnější pro těhotné ženy, protože neobsahuje konzervační látku.

Shrneme-li to, zjistíme, že očkování chrání matku a její plod po celou dobu těhotenství. Dítě z očkované matky dostane protilátky přes placentu a po porodu dostane i mléko. Všechny vakcíny proti chřipce po mnoho let používání v Rusku a v zahraničí mají oprávněnou bezpečnost pro matku a plod. Mohou být také použity během laktace.