Plicní onemocnění

Plíce jsou hlavním orgánem dýchacího systému lidského těla a zabírají téměř celou dutinu hrudníku. Stejně jako všechny ostatní jsou nemoci plic akutní a chronické a jsou způsobeny jak vnějšími, tak vnitřními faktory, jejich příznaky jsou velmi rozdílné. Bohužel, nemoci plic se v poslední době staly poměrně častými a rozšířenými a představují jednu z nejdůležitějších hrozeb pro lidský život a zdraví. Onemocnění plic zaujímají 6. místo mezi příčinami vysoké úmrtnosti na celém světě, což často vede k invaliditě a časnému postižení. To vše závisí na vysokých nákladech na hospitalizaci a léčivých přípravcích potřebných k jejich léčbě.

Podstata problému

Hlavní funkce plic - výměna plynů - obohacuje krev kyslíkem z vdechovaného vzduchu a uvolňování oxidu uhličitého - oxidu uhličitého. Proces výměny plynu probíhá v alveolech plic a je zajištěn aktivním pohybem hrudníku a membrány. Fyziologická role plic v práci celého organismu se však neomezuje pouze na proces výměny plynů - podílí se také na metabolických procesech, vykonává sekreční, vylučovací funkce a mají fagocytární vlastnosti. Plíce se účastní procesu termoregulace celého organismu. Stejně jako všechny ostatní orgány jsou také plíce citlivé na vznik a vývoj různých nemocí, které mohou být zánětlivé i infekční v důsledku požití různých typů bakterií, virů nebo hub.

Seznam nejčastějších plicních onemocnění:

 • pneumonie;
 • bronchitida;
 • bronchiální astma;
 • tuberkulóza;
 • emfyzém;
 • rakovina plic;
 • pneumonie.

Pneumonie, bronchitida, astma

Pneumonie je zánětlivý proces, který se vyvíjí v plicích v důsledku požití různých patologických mikroorganismů: bakterií, virů nebo hub. Někdy jsou původci pneumonie různé chemikálie, které vstoupily do lidského těla. Pneumonie se může vyvinout na všech tkáních plic, na obou stranách a na každé její samostatné části. Příznaky pneumonie jsou velmi bolestivé pocity na hrudi, kašel, potíže s dýcháním, zimnice, horečka a neočekávaný pocit úzkosti. Pneumonie je léčena penicilinovými antibiotiky a je nejzávažnějším a nejnebezpečnějším plicním onemocněním, které často vede k úmrtí pacienta.

Bronchitida - zánětlivé onemocnění sliznice plic, bronchioly. Nejčastěji se vyskytují u malých dětí a lidí, kteří jsou v důsledku infekce horních cest dýchacích, stejně jako v důsledku alergických reakcí. Příznakem bronchitidy je suchý, dráždivý, ostrý kašel, horší v noci. Bronchitida má dva typy: akutní a chronické, jejichž charakteristické příznaky jsou potíže s pískáním, dýcháním, otokem horní části těla, silným a přetrvávajícím kašlem, doprovázeným hojným hlenem a sputem, pokožka obličeje získává modravý odstín, zejména v oblasti nasolabiálního trojúhelníku. Někdy paralelně s chronickou bronchitidou se vyvíjí obstrukční bronchitida, jejímž příznakem je extrémně těžké dýchání, kterému je zabráněno zúžení lumen (obstrukce) horních cest dýchacích, způsobené zánětlivým procesem a zahuštěním stěn průdušek. Chronická obstrukční bronchitida je onemocnění plic, které je charakteristické zejména pro kuřáky.

Bronchiální astma je také chronické onemocnění, které se projevuje záchvaty suchého, dráždivého kašle a končí udušením. Při těchto útocích se průdušky a celá hrudní buňka stahují a bobtnají, což ztěžuje dýchací proces. Bronchiální astma postupuje poměrně rychle a vede k patologickému poškození tkání plic. Tento proces je nevratný a má charakteristické příznaky: neustálý vyčerpávající kašel, cyanóza kůže v důsledku neustálého nedostatku kyslíku a poměrně těžké, hlučné dýchání.

Tuberkulóza, emfyzém, rakovina

Tuberkulóza je plicní onemocnění způsobené mykobakteriem - Kochovými tyčinkami, přenášenými vzduchovými kapičkami. Infekce se vyskytuje u nositele onemocnění a v počáteční fázi je téměř asymptomatická. Je to proto, že protilátky produkované lidským imunitním systémem obklopují tyto mykobakterie v takzvaných kokonech, které mohou být v plicích osoby v klidovém stavu po dostatečně dlouhou dobu. Poté, v závislosti na stavu lidského zdraví, jeho životním stylu, vnějších faktorech, počtu mykobakterií v těle, onemocnění začíná postupovat a projevuje se ve formě náhlého úbytku hmotnosti, nadměrného pocení, poměrně nízkého výkonu, slabosti a neustále se zvyšujících na 37 ° C. tělesná teplota.

Emfyzém - zničení stěn mezi alvioly plic, což vede ke zvýšení objemu plic a zúžení dýchacích cest. Patologické poškození tkání vede k narušení výměny plynu a značné ztrátě kyslíku, což vede k obtížným dýcháním. Pro plicní onemocnění, emfyzém je docela utajený, jeho příznaky se objevují již s významnými poranění - člověk má dušnost, rychle ztrácí váhu, kůže zčervená, stává se obtížným, téměř nemožné dýchat a hrudník se stává ve tvaru sudu.

Další nemocí je rakovina plic. Patologické, fatální onemocnění, které je téměř asymptomatické, zejména v rané fázi vývoje. Někdy rakovina může být identifikována přítomností bolesti v hrudní kosti, kašli, dušnosti a hemoptýze. Rakoviny jsou charakterizovány rychlým růstem patologických buněk (metastáz), které se šíří ve všech orgánech a systémech těla. Proto je rakovina považována za smrtelnou chorobu a není prakticky vyléčena, zejména ve stadiu metastáz.

Někdy jsou případy pneumonie bez kašle. Jedná se o nebezpečnější chorobu, protože při kašli se tělo přirozeně očistí od hlenu a sputa, které obsahují poměrně velký počet patogenních mikroorganismů, které způsobují zánět. Kašel signalizuje patologický proces v plicích a umožňuje včas zahájit nezbytnou léčbu, což snižuje riziko komplikací. V nepřítomnosti syndromu kašle nejsou průdušky zbaveny sputa a hlenu, což vede ke zhoršení zánětlivého procesu a vzniku hnisu v hlenu a sputu.

Jaká by měla být léčba?

Pro každý, i když není příliš silný kašel, musíte se poradit s lékařem, provést nezbytné laboratorní testy a být diagnostikován. Po zjištění příčiny symptomů plicního onemocnění je nutné léčit léky předepsanými lékařem podle onemocnění a stupněm jeho vývoje. Kromě lékové terapie můžete použít poměrně jednoduché a stejně účinné prostředky tradiční medicíny:

 1. Balzám z listové buničiny Aloe je vyroben z drcených listů aloe, které by měly být nality hroznovým vínem a smíchány s tekutým medem. Směs trvá na chladném místě po dobu několika týdnů, pak kmen a použití 3 krát denně každý den pro všechny nemoci plic.
 2. Léčivá směs mrkvové šťávy, řepy, ředkvičky s přídavkem alkoholu a medu musí být naplněna na tmavém místě po dobu 10 dnů, občas se třese. Pak vypijte 1 polévkovou lžíci. Já 3krát denně, dokud není infuze kompletní. Po chvilce přestávky při přípravě nové směsi. Tato sloučenina je velmi užitečná při odstraňování a zmírňování symptomů všech plicních onemocnění.
 3. Můžete si tuto lékařskou pastu, která by měla být konzumována 3 krát denně, zapít sklenicí kozího mléka nebo rozmazané na chlebu, takže sendvič: 10 žloutků z čerstvých kuřecích vajec smíchaných s cukrem, přidejte rozpuštěnou čokoládu, sádlo a strouhané jablko. Vše důkladně promíchejte a uložte do chladničky. Tato směs je vynikající vykašlávání a má také vlastnosti pro posílení imunitního systému.

Ale přesto, abyste správně určili diagnózu, užívali léky a lidové recepty, měli byste se poradit s lékařem.

Symptomy, klasifikace a prevence závažných plicních onemocnění

Různá onemocnění plic jsou v běžném životě běžná. Většina klasifikovaných nemocí má u člověka závažné příznaky akutního plicního onemocnění, a pokud je nesprávně léčena, může vést ke špatným následkům. Studium respiračních onemocnění se zabývá pulmonologií.

Příčiny a příznaky onemocnění plic

Chcete-li zjistit příčinu jakéhokoli onemocnění, měli byste se obrátit na kvalifikovaného odborníka (pulmonologa), který provede důkladnou studii a provede diagnostiku.

Plicní onemocnění je obtížné diagnostikovat, takže musíte projít celý seznam doporučených testů.

Existují však společné faktory, které mohou být příčinou akutní plicní infekce:

 • degradace životního prostředí;
 • přítomnost špatných návyků;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zvýšené hladiny cukru v krvi;
 • chronická onemocnění;
 • nervové poruchy.

Existuje velké množství objektivních znaků charakterizujících onemocnění plic. Jejich hlavními příznaky jsou:

Přítomnost kašle. Když se v plicích vyskytne patologický proces, dojde k zánětlivým formám a poté dojde k reflexnímu kašli. Osoba cítí:

 • nepohodlí;
 • bolest;
 • pálení v krku;
 • stlačení hrudníku;
 • nedostatek vzduchu.
 • Tvorba sputa. Kvůli zánětlivému procesu v sliznici se hromadí sputum, které obsahuje velké množství infekčních bakterií. Mohou se stát patogeny nemocí.
 • Vykašlávání krví. S rozvojem závažných plicních onemocnění je pozorován výtok krve spolu se sputem. Tento symptom vyžaduje okamžitou léčbu specialisty;
 • Porucha dýchání Příznakem mnoha plicních onemocnění, dušnost může způsobit kardiovaskulární problémy. Je nutná pečlivá diagnóza;
 • Bolest v hrudi. Poruchy pleury způsobují patologii plic v hrudní kosti, dochází k pocitu silného zploštění
 • Stojí za povšimnutí, že symptomy infekčního onemocnění plic se objevují náhle a téměř okamžitě způsobují horečku, je to vysoká horečka, třes studené vody, silné pocení.

  Klasifikace

  Co je těžké říct nemoci plic. Je jich spousta a mohou ovlivnit různé části plic a dokonce i jiné orgány. Nejběžnější klasifikace plic vypadá takto:

  • respirační onemocnění;
  • onemocnění plic ovlivňující alveoly;
  • onemocnění postihující pohrudnice;
  • onemocnění postihující hrudník;
  • dědičné choroby;
  • bronchopulmonální onemocnění;
  • hnisavé nemoci;
  • malformací plic.
  zpět na index ↑

  Nemoci ovlivňující dýchací cesty

  Klasifikace onemocnění závisí na mnoha faktorech, které přímo ovlivňují rychlý vývoj onemocnění. V závislosti na lézi se rozlišují následující respirační onemocnění:

   CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění). V akutních případech přetrvává chronický kašel, který se obtížně léčí.

  Emfyzém je druh CHOPN - dochází k destrukci a poškození plicní tkáně. Tam je porušení výměny kyslíku, a také zvyšuje uvolňování oxidu uhličitého v nebezpečných objemech.

  Charakteristické příznaky jsou vyjádřeny ostrým úbytkem hmotnosti, obtížným dýcháním, zarudnutím kůže.

 • Asfyxie. Vyskytuje se v důsledku fyzického poškození orgánů nebo dýchacích cest, je doprovázen ostrým nedostatkem kyslíku a může být fatální.
 • Akutní bronchitida. Porážka průdušek v případě infekce nebo viru. Vyznačuje se silným kašlem se sputem, horečkou, zimnicí. Nesprávně léčené onemocnění se může snadno proměnit v chronickou bronchitidu. Současně se kašel prakticky nezastaví a vyskytuje se při sebemenším oslabení imunity.
 • Nemoci plic ovlivňující alveoly

  Hlavními funkčními segmenty plic jsou alveoly, tzv. Vzduchové vaky. S porážkou alveol se klasifikují jednotlivé patologie plic:

  Pneumonie. Povaha onemocnění je infekční a způsobuje pneumonii. Onemocnění postupuje rychle, proto v případě primárních příznaků je nutná léčba v nemocnici. Hlavní příznaky:

  • zimnice;
  • prudký nárůst teploty;
  • kašel;
  • potíže s dýcháním.

  Tuberkulóza. Způsobuje postupné poškození plic, a pokud se neléčí, vede k smrti. Kauzální agens je Kochova hůlka, která proniká do těla a za příznivých podmínek se začíná rychle rozvíjet. K prevenci onemocnění by mělo být roční šetření. V počátečních stadiích jsou první známky onemocnění:

  • přítomnost subfebrilní teploty;
  • chronický kašel trvalé povahy.
 • Plicní edém. Pokud tekutina vstupuje do plic z cév, způsobuje zánět a otok orgánu. Nemoc je velmi nebezpečná, takže je třeba rychle diagnostikovat a komplex léčebných opatření pro prevenci.

  Rakovina plic. Nebezpečné onemocnění, které ve druhé fázi vede k smrti. Jeho chytrostí je, že v počátečních fázích je velmi obtížné stanovit přesnou diagnózu a předepsat rychlou účinnou léčbu. Nepřímé známky rakoviny mohou být:

  • vykašlávání krve;
  • těžké dýchání;
  • nízká horečka;
  • prudký pokles hmotnosti.
 • Silikóza Nemoci z povolání, ke kterým dochází u pracovníků v těžkém, chemickém, těžebním průmyslu. Onemocnění se vyvíjí během několika let a poslední fáze jsou charakterizována respiračním selháním, konstantním kašlem, horečkou.
 • Akutní respirační syndrom. Tam je ostré zničení tkání orgánu a vyžaduje konstantní umělou plicní ventilaci. Je to velmi vzácné, téměř neošetřitelné.
 • zpět na index ↑

  Nemoci postihující pohrudnice a hrudník

  Pohrudnice se nazývá tenký vak, který obsahuje plíce. Když je poškozen, existují takové respirační choroby:

  1. Pleurisy - zánět pohrudnice s fyzickými nebo infekčními lézemi vnější vrstvy plic. Hlavními příznaky jsou těžké bolesti na hrudi a abnormální rytmus dýchání.
  2. Pneumothorax. Vzduch vstupuje do pleurální dutiny, což může vést ke kolapsu plic. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci a řádné ošetření.

  Je známo, že krevní cévy nesou kyslík a jejich porušení způsobuje onemocnění hrudníku

  1. Plicní hypertenze. Porušení tlaku v plicních tepnách postupně vede ke zničení orgánu a vzniku primárních příznaků onemocnění.
  2. Plicní embolie. Často dochází k žilní trombóze, kdy krevní sraženina vstupuje do plic a blokuje tok kyslíku do srdce. Toto onemocnění je charakterizováno náhlým krvácením do mozku a smrtí.

  S přetrvávající bolestí na hrudi vyzařují nemoci:

  1. Hypoventilace s nadměrnou hmotností. Nadváha přímo vyvíjí tlak na hrudník a může způsobit vážné problémy s dýchacím systémem.
  2. Nervový stres. Narušení nervových vláken v plicích také vede k chorobám, které způsobují zničení tohoto orgánu. Příkladem takové nemoci je myasthenia gravis.

  Dědičná a bronchopulmonální onemocnění

  Dědičná onemocnění dýchacího ústrojí se přenášejí z rodičů na děti a mohou mít několik typů. Hlavní:

  1. Bronchiální astma. Má alergický charakter, charakterizovaný náhlými křečemi, respiračním selháním, dušností.
  2. Cystická fibróza. To způsobuje nadměrnou přítomnost hlenu v plicích, má dědičnou predispozici, systémově ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí.
  3. Primární dyskineze. Vrozené poškození průdušek, které způsobuje hnisavou bronchitidu. Vyžaduje individuální zacházení.
  4. Fibróza Vláknité změny, respirační selhání, dušnost a další související symptomy se vyskytují;
  5. Hemosideróza. Vyskytuje se v důsledku plicního krvácení a hemolýzy červených krvinek

  Základem onemocnění bronchopulmonálního systému je akutní respirační infekce. Nejčastěji se bronchopulmonální infekční onemocnění vyznačují mírnou indispozicí, která se postupně mění v akutní infekci v obou plicích.

  Bronchopulmonální zánětlivá onemocnění způsobují virové mikroorganismy. Ovlivňují dýchací systém a sliznice. Nesprávná léčba může vést k rozvoji komplikací a vzniku nebezpečnějších bronchopulmonálních onemocnění.

  Symptomy infekčního onemocnění dýchacího ústrojí jsou velmi podobné běžnému nachlazení způsobenému virovými bakteriemi. Infekční onemocnění plic se vyvíjejí velmi rychle a mají bakteriální původ. Patří mezi ně:

  • pneumonie;
  • bronchitida;
  • astma;
  • tuberkulóza;
  • respirační alergie;
  • pohrudnice;
  • respirační selhání.

  Infekce v zánětlivých plicích se rychle rozvíjí. Aby se zabránilo komplikacím, měla by být provedena celá škála léčby a profylaxe.

  Onemocnění hrudníku jako je pneumotorax, asfyxie, fyzické poškození plic způsobují akutní bolest a mohou způsobit problémy s dýcháním a plic. Zde je nutné aplikovat individuální léčebný režim, který má asociovanou sekvenční povahu.

  Hnisavé nemoci

  V souvislosti s nárůstem hnisavých onemocnění vzrostlo procento výskytu hnisavých zánětů způsobujících problémy s poškozenými plícemi. Plicní hnisavá infekce postihuje velkou část těla a může vést k vážným komplikacím. Existují tři hlavní typy této patologie:

   Plicní absces. Vzdělávání v plicní tkáni hnisavé dutině. Má akutní a chronickou formu. Hlavní původce hemolytického stafylokoku. Forma onemocnění je závažná: těžká horečka, bolest v postižené části plic, hnisavý sputum, vykašlávání krve. Léčba se provádí lymfatickou drenáží, antibakteriální terapií. Prognóza je pozitivní, ale pokud se zotavení neobjeví do dvou měsíců, nemoc se dostane do chronické formy;

  Gangrene z plic. Významné rozšíření nekrotické tkáně bez výrazných hranic.

  Průběh onemocnění je závažný a při nesprávném léčení je smrtelný. Existuje horečka, nadměrný nárůst leukocytů v krvi, suchý a přetrvávající kašel, silná bolest v místě poranění. Pro příznivou prognózu je nutná hospitalizace.

  Purulentní pohrudnice. Akutní hnisavý zánět pleurální dutiny. Onemocnění postupuje rychle, takže léčba musí začít okamžitě. Hlavní metodou je extrakce hnisu a pak použití antibiotik řady penicilinů. S včasnou detekcí je prognóza uspokojivá. Klíčové vlastnosti:

  Malformace plic

  Malformace plic zahrnují všechny nevratné změny v plicní struktuře v embryonálním stadiu vývoje. Hlavní malformace plic:

  1. Aplasie - nepřítomnost části těla.
  2. Ageneze - úplná absence respiračních orgánů.
  3. Hypoplazie je úplná nedostatečnost dýchacího ústrojí.
  4. Tracheobronchomegalia - nadměrná vzdálenost mezi průdušnicí a průduškami. Vyvolává rozvoj trocheické bronchitidy.
  5. Tracheobronchomatizace je porušením chrupavkového systému průdušek a průdušnic, což vede k trvalé apnoe.
  6. Stenóza je abnormální zúžení průdušnice a průdušek. Tam je úplné porušení procesu polykání. Tyto malformace plic způsobují těžké lidské životy.
  7. Další podíl - přítomnost nadbytečné plicní tkáně.
  8. Sekvestrace - vývoj oddělené plicní tkáně, vybavené vlastním kruhem krevního oběhu. Na tomto pozadí se vyvíjí atypická pneumonie.
  9. Nepárová žíla. Pravá strana plic je rozdělena nepárovou žílou.

  Stojí za zmínku, že malformace plic mohou být snadno zaznamenány ultrazvukem vyšetření plodu a zabránění možnosti jejich vývoje.

  Ne všechny patologie však lze napravit, proto je nutné udržovat stálé sledování a v případě potřeby provádět odpovídající terapii.

  Diagnostika a preventivní opatření

  Určení přesné diagnózy je klíčem k rychlé obnově. Při počátečním vyšetření musí plicní lékař vzít v úvahu všechny vnější faktory v projevech respiračních onemocnění a stížností pacientů.

  Poté vytvořte předběžný seznam analýz, přiřaďte určité výzkumné metody, například:

  • X-ray
  • fluorografie;
  • kompletní krevní obraz;
  • tomografii;
  • bronchografie;
  • výzkumu infekcí.

  Po provedeném výzkumu musí lékař určit individuální léčebný plán, nezbytné postupy a antibakteriální léčbu. Je třeba mít na paměti, že pouze přísné provádění všech doporučení povede k rychlému zotavení.

  Dodržování preventivních opatření pro onemocnění plic významně snižuje riziko jejich výskytu. Vyloučit nemoci dýchacího systému je řídit se jednoduchými pravidly: t

  • udržení zdravého životního stylu;
  • žádné špatné návyky;
  • mírné cvičení;
  • vytvrzování těla;
  • roční dovolená na mořském pobřeží;
  • pravidelné návštěvy plicního lékaře.

  Každý člověk by měl znát projevy výše uvedených nemocí, aby rychle identifikoval symptomy začínající respirační nemoci a pak včas vyhledal kvalifikovanou pomoc, protože zdraví je jedním z nejcennějších atributů života!

  Plicní onemocnění

  Nemoci plic se vyvíjejí na pozadí pronikání patogenních mikrobů do těla, často způsobených kouřením a alkoholismem, špatnou ekologií, škodlivými produkčními podmínkami. Většina nemocí má výrazný klinický obraz, vyžaduje okamžitou léčbu, jinak se v tkáních začínají vyskytovat nevratné procesy, které jsou doprovázeny vážnými komplikacemi a smrtí.

  Plicní onemocnění vyžadují okamžitou léčbu.

  Klasifikace a seznam plicních onemocnění

  Nemoci plic jsou klasifikovány podle lokalizace zánětlivého, destruktivního procesu - patologové mohou postihnout cévy, tkáně, rozšířené do všech dýchacích orgánů. Limitní nemoci jsou ty, u kterých je pro člověka těžké se nadechnout, obstrukční - plný dech.

  Podle stupně poškození jsou plicní nemoci lokální a difúzní, všechna onemocnění dýchacích orgánů jsou akutní a chronická a plicní patologie jsou rozděleny na vrozené a získané choroby.

  Časté příznaky bronchopulmonálních onemocnění:

  1. Dyspnea se vyskytuje nejen při fyzické námaze, ale také ve stavu klidu, na pozadí stresu, podobný příznak se vyskytuje u srdečních onemocnění.
  2. Kašel je hlavním příznakem patologických stavů dýchacích cest, může být suchý nebo mokrý, štěkot, paroxyzmální, ve sputu je často spousta hlenu, který je rozptýlen hnisem nebo krví.
  3. Pocit těžkosti na hrudi, bolest při vdechování nebo vydechování.
  4. Píšťalky, při dýchání sipot.
  5. Zvýšení teploty, slabost, celková malátnost, ztráta chuti k jídlu.

  Pocit těžkosti v hrudi mluví o onemocnění plic.

  Patologie, které ovlivňují dýchací cesty

  Tato onemocnění mají výrazný klinický obraz, jsou obtížně léčitelná.

  Chronická obstrukční plicní choroba je progresivní onemocnění, při kterém dochází ke strukturálním změnám v cévách a tkáních orgánu. Nejčastěji diagnostikované u mužů po 40 letech, těžké kuřáky, patologie může způsobit invaliditu nebo smrt. Kód ICD-10 je J44.

  Zdravé plíce a plíce s CHOPN

  Příznaky:

  • chronický mokrý kašel se spoustou sputa;
  • těžké dýchání;
  • když vydechujete, sníží se objem vzduchu;
  • v pozdějších stadiích se vyvíjí plicní srdce, akutní respirační selhání.
  Příčiny CHOPN jsou kouření, akutní respirační virové infekce, bronchiální patologie, škodlivé produkční podmínky, znečištěný vzduch, genetický faktor.

  Emfyzém

  Týká se odrůd CHOPN, často se vyvíjí u žen uprostřed hormonální nerovnováhy. Kód ICD-10 je J43.9.

  Emfyzém se nejčastěji vyvíjí u žen.

  Příznaky:

  • cyanóza - nehtové destičky, špička nosu a ušní lalůčky získávají modrý odstín;
  • dušnost s obtížemi vydechování;
  • znatelné napětí svalů membrány během inhalace;
  • otoky žil v krku;
  • snížení hmotnosti;
  • bolest v pravém hypochondriu, ke kterému dochází při zvětšování jater.

  Zvláštností je, že když člověk kašle, jeho tvář se stává růžovou, během útoku se vylučuje malé množství hlenu. Jak choroba postupuje, mění se vzhled pacienta - krk se zkracuje, supraclavikulární fossa silně vyčnívá, hrudní koš je zaoblený a žaludek klesá.

  Asfyxie

  Patologie se vyskytuje na pozadí poškození dýchacího ústrojí, poranění hrudníku, doprovázené zvýšeným udušením. Kód ICD-10 je T71.

  Příznaky:

  • v počátečním stádiu, rychlé mělké dýchání, zvýšené arteriální indexy, tep, panika, závratě;
  • pak se sníží rychlost dýchání, vydechne se hluboko, tlak se sníží;
  • postupně se arteriální indexy snižují na kritické úrovně, dýchání je slabé, často mizí, člověk ztrácí vědomí, může se dostat do kómy, vzniká plicní a mozkový edém.

  K vyvolání atakování udušení může dojít k akumulaci v dýchacích cestách krve, sputu, zvracení, asfyxii, ataku alergie nebo astmatu, popáleninám hrtanu.

  Průměrná doba trvání záchvatu asfyxie je 3–7 minut, po které dojde k smrtelnému výsledku.

  Akutní bronchitida

  Virové, plísňové, bakteriální onemocnění se často stávají chronickými, zejména u dětí, těhotných žen a starších osob. Kód ICD-10 je J20.

  Příznaky:

  • neproduktivní kašel - objevuje se v počáteční fázi vývoje onemocnění;
  • mokrý kašel - znamení druhé fáze vývoje onemocnění, hlenu či žlutozeleného;
  • zvýšení teploty na 38 a více stupňů;
  • zvýšené pocení, slabost;
  • dušnost, sípání.

  Bronchitida se často stává chronickou

  Vyprovokovat rozvoj nemoci může:

  • inhalace špinavého, chladného, ​​vlhkého vzduchu;
  • chřipka;
  • cocci;
  • kouření;
  • avitaminóza;
  • hypotermie

  Sarkoidóza

  Vzácné systémové onemocnění, které postihuje různé orgány, často postihuje plíce a průdušky, je diagnostikováno u lidí mladších 40 let, častěji u žen. Vyznačuje se akumulací zánětlivých buněk zvaných granulomy. Kód ICD-10 je D86.

  Sarkoidóza způsobuje akumulaci zánětlivých buněk.

  Příznaky:

  • velmi unavený ihned po probuzení, letargie;
  • ztráta chuti k jídlu, drastické hubnutí;
  • zvýšení teploty na subfebrilní značky;
  • neproduktivní kašel;
  • bolesti svalů a kloubů;
  • dušnost.

  Nemoci, při kterých jsou postiženy alveoly

  Alveoli - malé puchýře v plicích, které jsou zodpovědné za výměnu plynu v těle.

  Pneumonie

  Zánět plic je jednou z nejčastějších patologií dýchacích orgánů, často se vyvíjející jako komplikace chřipky, bronchitidy. Kód ICD-10 je J12 - J18.

  Pneumonie je nejčastější plicní onemocnění.

  Symptomy patologie závisí na jeho typu, ale v počáteční fázi onemocnění se vyskytují běžné příznaky:

  • horečka, zimnice, horečka, rýma;
  • silný kašel - v počátečním stádiu, suchý a dotěrný, pak se stává mokrým, uvolňuje se sputum zelenožluté barvy s nečistotami hnisu;
  • dušnost;
  • slabost;
  • bolest v hrudi s hlubokým dechem;
  • cephalgie

  Tuberkulóza

  Smrtící onemocnění, při kterém je plicní tkáň zcela zničena, je otevřená forma přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, je možné se nakazit pitím syrového mléka, původcem onemocnění je bacil tuberkulózy. Kód ICD-10 je A15 - A19.

  Tuberkulóza je velmi nebezpečná choroba.

  Známky:

  • kašel se sputem, který trvá déle než tři týdny;
  • přítomnost krve v hlenu;
  • prodloužený nárůst teploty na subfebrilní značky;
  • bolest na hrudi;
  • noční pocení;
  • slabost, ztráta hmotnosti.

  Tuberkulóza je často diagnostikována u lidí s oslabenou imunitou, nedostatkem proteinových potravin, cukrovkou, těhotenstvím, zneužíváním alkoholu může vyvolat nástup onemocnění.

  Plicní edém

  Onemocnění se vyvíjí, když intersticiální tekutina z cév proniká do plic a je doprovázena zánětem a otokem hrtanu. Kód ICD-10 je J81.

  Při hromadění edému v plicní tekutině

  Příčiny hromadění tekutin v plicích:

  • akutní srdeční selhání;
  • těhotenství;
  • cirhóza;
  • půst;
  • infekční onemocnění;
  • intenzivní fyzická námaha, zvedání do velké výšky;
  • alergie;
  • poranění hrudní kosti, přítomnost cizího tělesa v plicích;
  • Rychlé zavedení velkého množství fyziologického roztoku, krevních náhrad může vyvolat edém.

  V počátečním stádiu, dušnost, suchý kašel, zvýšené pocení, zvýšení tepové frekvence. S progresí nemoci, když začíná kašel, začíná vynikat růžové pěnivé sputum, dýchání se stává sípavé, žíly se zvětšují na krku, končetiny jsou studené, člověk trpí udušením a ztrácí vědomí.

  Rakovina plic

  Karcinom je komplexní onemocnění, v posledním stadiu vývoje je považován za nevyléčitelný. Hlavní nebezpečí onemocnění - v raných stádiích vývoje je asymptomatické, takže lidé jdou k lékaři již s pokročilými formami rakoviny, kdy dochází k úplnému nebo částečnému vysychání plic, rozkladu tkáně. Kód ICD-10 je C33 - C34.

  Rakovina plic často probíhá bez příznaků.

  Příznaky:

  • kašel - ve sputu jsou krevní sraženiny, hnis, hlen;
  • dušnost;
  • bolest na hrudi;
  • křečové žíly v horní části hrudníku, krční žíly;
  • otoky obličeje, krku, nohou;
  • cyanóza;
  • časté záchvaty arytmie;
  • ostrý úbytek hmotnosti;
  • únava;
  • nevysvětlitelná horečka.
  Hlavní příčinou rakoviny je aktivní a pasivní kouření, pracující v nebezpečných odvětvích.

  Nemoci, které ovlivňují pleuru a hrudník

  Pohrudnice je vnější výstelkou plic, podobá se malému vaku, některé vážné nemoci se vyvíjejí, když je poškozen, často se orgán jednoduše zhroutí, člověk nemůže dýchat.

  Pleurisy

  Zánětlivý proces nastává na pozadí zranění nebo proniknutí do dýchacích orgánů patogenních mikroorganismů. Onemocnění je doprovázeno krátkým dechem, bolestí v oblasti hrudníku, suchým kašlem střední intenzity. Kód ICD-10 je R09.1, J90.

  Plíce jsou v pohrudnici postiženy škodlivými mikroorganismy.

  Příčiny onemocnění:

  • infekce různými koky;
  • plísňové infekce;
  • viry a parazity;
  • tuberkulóza;
  • operace na hrudi;
  • syfilis;
  • poranění hrudní kosti;
  • onemocnění pankreatu.

  Rizikovými faktory pro rozvoj pleuritidy jsou diabetes, alkoholismus, revmatoidní artritida, chronická onemocnění trávicího systému, zejména ohyb tlustého střeva.

  Pneumothorax

  Vzduch vstupuje do pleurální oblasti, což může způsobit kolaps, a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Kód ICD-10 je J93.

  Pneumothorax vyžaduje okamžitý zásah.

  Příznaky:

  • časté mělké dýchání;
  • studený lepkavý pot;
  • záchvaty neproduktivního kašle;
  • kůže dostane modrý odstín;
  • urychluje srdeční rytmus, snižuje tlak;
  • strach ze smrti.

  Spontánní pneumotorax je diagnostikován u vysokých mužů, kuřáků, s prudkým poklesem tlaku. Sekundární forma onemocnění se vyvíjí s dlouhodobými onemocněními dýchacího ústrojí, rakovinou, na pozadí poranění pojivové tkáně plic, revmatoidní artritidy, sklerodermie.

  Plicní hypertenze - specifický syndrom obstrukční bronchitidy, fibrózy, se vyvíjí častěji u starších osob, charakterizovaných zvýšeným tlakem v cévách, které krmí dýchací systém.

  Hnisavé nemoci

  Infekce postihují významnou část plic, což způsobuje těžké komplikace.

  Plicní absces

  Zánětlivý proces, při kterém se v plicích vytváří dutina s hnisavým obsahem, onemocnění je obtížné diagnostikovat. Kód ICD-10 je J85.

  Absces - hnisavý útvar v plicích

  Příčiny:

  • nedostatečná ústní hygiena;
  • alkohol, drogová závislost;
  • epilepsie;
  • pneumonie, chronická bronchitida, sinusitida, angína, karcinom;
  • refluxní choroba;
  • dlouhodobé užívání hormonálních a protirakovinných léčiv;
  • diabetes, kardiovaskulární onemocnění;
  • zraněný hrudník.

  V akutní formě abscesu se klinický obraz projevuje živě - intenzivní bolest na hrudi, nejčastěji na jedné straně, dlouhodobé ataky vlhkého kašle, sputa a krve a hlenu ve sputu. Když nemoc vstoupí do chronického stadia, dojde k vyčerpání, slabosti a chronické únavě.

  Plicní gangréna

  Smrtící onemocnění - na pozadí hnilobného procesu dochází k rozpadu plicní tkáně, proces se rychle šíří po celém těle, patologie je častěji diagnostikována u mužů. Kód ICD-10 je J85.

  Plicní gangréna - rozklad plicní tkáně

  Příznaky:

  • onemocnění se vyvíjí rychle, dochází k rychlému zhoršení zdravotního stavu;
  • bolest v hrudní kosti s hlubokým dechem;
  • prudký nárůst teploty na kritické úrovně;
  • těžký kašel se spoustou pěnivého sputu - výtok má páchnoucí zápach, přítomnost hnědých pruhů krve a hnisu;
  • udušení;
  • zvýšené pocení;
  • zvýšená tepová frekvence;
  • kůže se stává bledou.
  Jediný důvod pro rozvoj gangrény je porážka plicní tkáně různými patogenními mikroorganismy.

  Dědičná onemocnění

  Nemoci dýchacího ústrojí jsou často zděděny, diagnostikovány u dětí bezprostředně po narození nebo během prvních tří let života.

  Seznam dědičných onemocnění:

  1. Bronchiální astma - vyvíjí se na pozadí neurologických patologií, alergií. V doprovodu častých silných útoků, při kterých není možné plně dýchat, dýchá dech.
  2. Cystická fibróza - onemocnění je doprovázeno nadměrnou akumulací hlenu v plicích, postihuje žlázy endokrinního systému, nepříznivě ovlivňuje práci mnoha vnitřních orgánů. V této souvislosti se vyvíjí bronchiektáza, která je charakterizována přetrvávajícím kašlem s výbojem hustého hnisavého sputa, dušností a sípáním.
  3. Primární dyskineze - vrozená hnisavá bronchitida.

  Mnoho malformací plic může být pozorováno během ultrazvukového vyšetření během těhotenství, stejně jako intrauterinní léčby.

  Bronchiální astma je dědičné

  Který lékař kontaktovat?

  Pokud se objeví příznaky onemocnění plic, měli byste navštívit praktického lékaře nebo pediatra. Po poslechu předběžné diagnózy vám lékař dá doporučení k pulmonologovi. V některých případech budete možná muset konzultovat s onkologem, chirurgem.

  Příčinou vzniku problémů s dýchacími orgány mohou být červi a prvoky, takže byste měli navíc navštívit parazitologa.

  Diagnostika plicních onemocnění

  Lékař může provést primární diagnózu po externím vyšetření, během kterého provádí palpaci, perkuse, poslouchá zvuky dýchacího ústrojí se stetoskopem. Pro rozpoznání skutečné příčiny onemocnění je nezbytné provést laboratorní a instrumentální studie.

  Základní diagnostické metody:

  • obecná analýza krve a moči;
  • vyšetření sputa pro detekci skrytých nečistot, patogenů;
  • imunologická studie;
  • EKG - umožňuje určit, jak onemocnění plic ovlivňuje srdce;
  • bronchoskopie;
  • rentgen hrudníku;
  • fluorografie;
  • CT, MRI - umožňuje vidět změny ve struktuře tkání;
  • spirometrie - pomocí speciálního přístroje se měří objem inhalovaného a vydechovaného vzduchu;
  • sondování - metoda nezbytná pro studium respirační mechaniky;
  • chirurgické metody - torakotomie, torakoskopie.

  X-ray hrudníku pomáhá vidět stav plic

  Léčba plicních onemocnění

  Na základě získaných diagnostických výsledků odborník sestaví léčebný režim, ale v každém případě terapie využívá integrovaný přístup, jehož cílem je eliminovat příčiny a příznaky onemocnění. Nejčastěji lékaři předepisují léky ve formě tablet, suspenzí a sirupů, léky se podávají injekčním pacientům pro obtížné pacienty.

  Skupiny léků:

  • antibiotika penicilinu, makrolidu, cefalosporinové skupiny - cefotaximu, azithromycinu, ampicilinu;
  • antivirotika - rimantadin, izoprinozin;
  • antimykotika - Nizoral, Amfoglyukamin;
  • protizánětlivé léky - indomethacin, Ketorolac;
  • léky na odstranění suchého kašle - Glauvent;
  • mukolytika - Glyciram, Bronholitin, pro léčbu dětských onemocnění, karbocystein je považován za nejúčinnější;
  • bronchodilatátory k odstranění bronchospasmu - Eufillin, Salbutamol;
  • léky proti astmatu - Atma, Solutan;
  • antipyretika - Ibuprofen, Paracetamol.

  Atma - lék na astma

  Dále předepsat vitamínové komplexy, imunostimulanty, fyzioterapii, tradiční medicínu. Když složité a pokročilé formy onemocnění vyžadují operaci.

  Možné komplikace

  Bez patřičné léčby se respirační patologie stávají chronickými, což je spojeno s neustálými relapsy při sebemenší hypotermii.

  Jaké jsou nebezpečné onemocnění plic:

  • asfyxie;
  • na pozadí zúžení lumen dýchacího traktu se vyvíjí hypoxie, všechny vnitřní orgány trpí nedostatkem kyslíku, což negativně ovlivňuje jejich práci;
  • akutní záchvat astmatu může být smrtelný;
  • vyvinout závažné onemocnění srdce.

  Akutní astma je smrtící

  Pneumonie je druhá z nemocí, které jsou smrtelné - to je způsobeno tím, že většina lidí ignoruje příznaky nemoci. V počátečním stádiu lze onemocnění snadno vyléčit za 2-3 týdny.

  Prevence plicních onemocnění

  Aby se snížilo riziko vzniku respiračních onemocnění a jejich komplikací, je nutné posílit imunitní systém, vést zdravý životní styl a při prvním varování se poraďte s odborníkem.

  Jak se vyhnout problémům s plicemi a průduškami:

  • vzdát se škodlivých závislostí;
  • vyhnout se podchlazení;
  • trávit více času venku;
  • udržujte optimální teplotu a vlhkost v místnosti, pravidelně provádějte mokré čištění;
  • hrát sport, vzít si sprchu, dostat dostatek spánku, vyhnout se stresu;
  • jíst zdravé a zdravé jídlo, řídit se pitným režimem;
  • podstoupit každoročně vyšetření, rentgenové vyšetření plic nebo fluorografii.

  Chůze venku je dobré pro vaše zdraví.

  Mořský a jehličnatý vzduch má příznivý vliv na dýchací orgány, proto je nutné každý rok relaxovat v lese nebo na pobřeží moře. Během epidemií nachlazení užívejte antivirotika pro profylaxi, vyhněte se přeplněným místům, omezte kontakt s nemocnými lidmi.

  Onemocnění plic může způsobit smrt, včasnou diagnózu, pravidelné kontroly mohou pomoci vyhnout se nemoci nebo zahájit léčbu v počáteční fázi patologie.

  Druhy a důsledky plicních onemocnění

  Patologie plic patří mezi procesy, které představují vážné nebezpečí pro lidské zdraví a život. Úmrtnost takové nemoci zaujímají pozici po srdečních abnormalitách. Nemoci plic, jejich léčba a prevence jsou v kompetenci plicních lékařů.

  Nemoci plic u lidí - obecně uznávaná klasifikace

  V závislosti na typu postižené léze jsou problémy s plicemi rozděleny do několika typů:

  • nemoci ovlivňující dýchací trakt;
  • patologické procesy v alveolech;
  • poruchy postihující pleuru a hrudník;
  • hnisavé choroby;
  • onemocnění způsobená negativní dědičností;
  • vrozené.

  Charakteristickým rysem většiny plicních onemocnění je jejich tendence k destruktivnímu účinku nejen na plíce, ale také na další vnitřní orgány.

  Jaké nemoci postihují dýchací cesty

  Mezi tyto choroby patří:

  1. CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění).
  2. Emfyzém.
  3. Hladina kyslíku (asfyxie).

  Chronická obstrukční plicní choroba

  Pro CHOPN je typické postižení plic a průdušek. Patologie označuje těžké, vyvíjí se v důsledku zánětlivé reakce na působení dráždivých faktorů prostředí. Onemocnění je plné poškození distálních průdušek, vzrůstajícího poklesu rychlosti proudění vzduchu, respiračního selhání.

  Hlavní projevy onemocnění - přetrvávající kašel s intenzivním sputem, dušnost. CHOPN je považována za nevyléčitelnou chorobu, má relativně vysokou úmrtnost a zaujímá 4. místo mezi hlavními příčinami úmrtí.

  Emfyzém

  Tato patologie je považována za typ CHOPN, komplikace tuberkulózy, silikózy a obstrukční bronchitidy. Onemocnění vede k zhoršené ventilaci, krevnímu oběhu a destrukci plicní tkáně.

  Charakteristické příznaky všech typů emfyzému jsou ostré úbytky hmotnosti, změna barvy kůže a neustálé dýchání. Mezi běžné důsledky onemocnění - myokardiální dystrofie, plicní, srdeční selhání.

  Asfyxie

  Při asfyxii je nedostatek kyslíku, nadměrné množství oxidu uhličitého. Onemocnění se projevuje formou přetrvávajícího kašle se sputem, hojným pocením. V závislosti na mechanismu vývoje může být asfyxie mechanická (provokovaná ždímáním, zúžení dýchacích cest), traumatická (vyskytující se na pozadí poškození uvnitř hrudníku), toxická (způsobená negativními účinky chemických látek).

  Patologie ovlivňující alveoly

  Alveoly jsou částice světla, které mají formu mikroskopických sáčků. Jejich porážka vede k rozvoji:

  1. Pneumonie.
  2. Rakovina plic.
  3. Tuberkulóza.
  4. Silikóza
  5. Plicní edém.

  Pneumonie

  Pneumonie je infekční onemocnění, vyvolané patogenní flórou (viry nebo bakteriemi). Onemocnění se často vyskytuje v akutní formě, způsobuje výrazné symptomy ve formě:

  • prudké zvýšení tělesného t;
  • těžké dýchání;
  • sípání v hrudní kosti;
  • separace sliznic z dýchacích cest;
  • zimnice;
  • dušnost;
  • obecná slabost.

  Závažné formy onemocnění vedou ke změně barvy kůže, závažné intoxikaci a vyžadují povinnou hospitalizaci pacienta.

  Rakovina plic

  V případě rakoviny plic se v těle pacienta vyskytují agresivní onkologické procesy, které mohou být fatální. Hlavní příčiny onemocnění jsou považovány za aktivní nebo pasivní kouření, neustálé vdechování znečištěného vzduchu, kontakt se škodlivými chemickými sloučeninami.

  Plicní onkologie se projevuje přetrvávajícím kašlem se separací krevních sraženin, náhlou ztrátou hmotnosti, důsledně zvýšenou tělesnou teplotou, obtížným dýcháním. Charakteristikou patologie je postupný vývoj, který není doprovázen silnou bolestí. Syndrom bolesti se projevuje v terminálním stadiu onemocnění, na pozadí rozsáhlých metastáz.

  Tuberkulóza

  Příčinou je nebezpečná bakterie - Kochova hůlka. Onemocnění je charakterizováno těžkou progresí, vysokým stupněm infekčnosti. Při absenci nezbytných léčebných opatření nemoc nevyhnutelně vede k smrti. Patologie je zpravidla závažnější u dětí.

  Vývoj tuberkulózy je často indikován subfebrilní teplotou, kterou nelze eliminovat antipyretiky, konstantním kašlem a přítomností krvavých žil ve sputu. Nejvyšší výskyt je pozorován mezi asociálním životním stylem sloužícím k výkonu trestu odnětí svobody s oslabenou imunitou.

  Silikóza

  Tato patologie patří mezi nemoci z povolání plic. Silikóza je onemocnění způsobené neustálým vdechováním škodlivého prachu. Horníci, horníci, brusky podléhají vývoji porušení.

  Onemocnění se nemůže projevovat po mnoho let, nebo se chopit slabé formy. Progres silikózy vede k nedostatečné pohyblivosti plic, zhoršenému respiračnímu procesu.

  Plicní edém

  Tento typ plicního onemocnění je vnímán jako komplikace jiných onemocnění. Příčiny jejího výskytu zahrnují ničení alveolárních stěn toxiny, pronikání tekutiny do plicního prostoru. Porušení je často příčinou smrti, a proto vyžaduje nouzová vysoce výkonná lékařská opatření.

  SARS (atypická pneumonie) patří k smrtícím onemocněním, které ničí plicní alveoly. Příčinou tohoto onemocnění je koronavirus, který způsobuje prudké zhoršení stavu pacienta a expanzi pojivové plicní tkáně. Vědecké studie zjistily vzácnou schopnost koronaviru potlačit ochranné mechanismy imunitního systému.

  Poruchy postihující pleuru a hrudník

  Pohrudnice má vzhled tenkého vaku, který obklopuje plíce a zakrývá vnitřní povrch hrudníku. Tato tkáň je náchylná k rozvoji patologií z níže uvedeného seznamu:

  1. Pleurisy.
  2. Plicní hypertenze.
  3. Pneumothorax.
  4. Plicní embolie.

  Pleurisy

  Tato choroba je vývoj zánětlivého procesu v pohrudnici, způsobený ve většině případů Staphylococcus aureus, Legionella. Příznaky pleuritidy se projevují jako bodavá nebo matná bolest na hrudi, těžké pocení, hemoptýza.

  Plicní hypertenze

  Plicní hypertenze (PH) je charakterizována progresivním zvýšením vaskulární rezistence v plicích, což může vyvolat selhání pravé komory a předčasnou smrt pacienta. Asymptomaticky tekoucí během doby kompenzace, patologie způsobuje výrazné symptomy v akutní fázi. Pacientka dramaticky ztrácí váhu, cítí nevysvětlitelnou dušnost, konstantní tep a zvýšenou únavu. Tam jsou kašel a chrapot hlasu, závratě, mdloby, hemoptýza, bolest na hrudi, otok nohou a nohou, bolest v játrech. Komplikace plicní hypertenze jsou plné úmrtí v důsledku rozvoje kardiopulmonální insuficience.

  Pneumothorax

  Důvodem vývoje patologie s tímto názvem je akumulace vzduchu (plynů) v pleurální dutině. V důsledku toho je funkce dýchacích cest poškozena, plíce se nedokáží vyrovnat se svými základními funkcemi.

  Onemocnění je způsobeno různými infekcemi, přítomností rakoviny v dýchacích cestách, zraněním a patologií pojivové tkáně (sklerodermie, revmatoidní artritidy, dermatomyositidy). S rozvojem pneumotoraxu se u pacienta objeví ostrá bolest v hrudní kosti, dýchání se stává častým a mělkým, dochází k krátkému dechu, kůže vybledne nebo se změní na modrou. Bez kvalitní terapie může patologie vést ke kolapsu a smrti pacienta.

  Plicní embolie

  V tomto onemocnění se část oddělené krevní sraženiny (embolus) pohybuje krevními cévami, což vede k zablokování lumen v plicní tepně. Nejčastěji krevní sraženina vychází ze stěn hlubokých žil, které pronikají dolními končetinami.

  Výsledkem embolie jsou potíže s dýcháním, bolest na hrudi, vývoj krvavého kašle, srdeční arytmie, křečovitý syndrom a závratě. Podle počtu úmrtí je tato patologie umístěna na druhém místě po infarktu myokardu - patologie se může náhle rozvinout a způsobit okamžitou smrt pacienta.

  Nemoci hnisavé povahy

  Podobné onemocnění plic patří do kategorie těžkých, nekrózních, hnisavých rozpadů tkání. Následující seznam obsahuje hlavní choroby hnisavé povahy:

  1. Plicní absces.
  2. Purulentní pohrudnice.
  3. Gangréna plic.

  Plicní absces

  Onemocnění je způsobeno aerobními bakteriemi, stafylokoky. V procesu vývoje patologie v plicích, tvorbě hnisavých dutin, obklopených mrtvou tkání. Hlavní příznaky onemocnění se projevují ve formě horečky, bolesti v postiženém segmentu, oddělení krvavého, hnisavého sputa. Eliminace destruktivních procesů vyžaduje intenzivní léčbu antibiotiky.

  Purulentní pohrudnice

  Postupuje s akutním hnisavým zánětem, který postihuje parietální a plicní membrány, které se mohou šířit do sousedních tkání. Pacient má bolestivý kašel, bolest na části léze, zimnici, dušnost a celkové oslabení.

  Gangréna plic

  Vede k progresi patogenních, hnilobných procesů a kompletní dezintegraci plicních tkání. Hlavní příznaky - propuštění z dýchacího traktu nepříjemně vonící hlen, zvýšené tělo na kritické ukazatele, hojné pocení, nepřetržitý kašel. Pravděpodobnost úmrtí pacienta je vysoká - až 80%.

  Nemoci, které se vyskytují při tvorbě hnisu v plicích, mohou být úplné povahy nebo mohou ovlivnit jednotlivé segmenty orgánu.

  Dědičné a vrozené plicní nemoci

  Dědičné patologie se vyvíjejí nezávisle na vnějších faktorech. Choroby vyplývající z negativních genových procesů zahrnují:

  1. Fibróza, vedoucí k proliferaci pojivové tkáně, převažující místo alveolární tkáně.
  2. Bronchiální astma, náchylné ke zhoršení pod vlivem alergenů, vyskytující se u spastických jevů, respiračních poruch.
  3. Hemosideróza, způsobená nadbytkem pigmentu hemosiderinu v těle, masivním uvolňováním červených krvinek do tkání těla a jejich kolapsem.
  4. Primární dyskineze, související s dědičnými patologiemi průdušek.

  K vrozeným onemocněním jsou zařazeny různé vady a anomálie. Jsou to:

  • aplazie spojená s nepřítomností části plic;
  • hypoplazie - nedostatečný rozvoj broncho-plicního systému;
  • sekvestrace - existence oblasti plicní tkáně, která není součástí procesů výměny plynů;
  • ageneze, při které pacient zcela chybí v plicích a hlavním průdušku;
  • Mounier-Kunův syndrom (tracheobronchomegálie) - nedostatečný rozvoj elastických a svalových struktur hlavních dýchacích orgánů, jejich abnormální expanze.

  Vrozené vady a anomálie jsou detekovány ve stádiu tvorby plodu s průchodem plánovaného ultrazvuku. Po jejich detekci se provádějí nezbytná terapeutická opatření, aby se zabránilo dalšímu progresi patologie.