Bronchitida

Bronchitida (bronchitida) je jednou z nejčastějších onemocnění dýchacího ústrojí. Jako nezávislé onemocnění je prakticky vzácné, obvykle je kombinováno s poškozením hrtanu, průdušnice, nosohltanu a plic. Přesto může být bronchitida hlavním klinickým projevem nemoci a určit její průběh. Často je pozorován u dětí, stejně jako u starších lidí v důsledku změn ve stěně průdušek souvisejících s věkem a snížení ochranných vlastností jejich sliznice. Častěji jsou muži nemocní; to může být způsobeno kouřením, stejně jako vlivem profesionálních faktorů. Obecně uznávaná klasifikace bronchitidy je. Klinické projevy bronchitidy jsou různé. V některých případech jde snadno, v jiných je obtížné ovlivnit zdraví pacientů a způsobit komplikace, které mohou mít nepříznivou prognózu.

Etiologické faktory jsou také různé: bakteriální infekce (staphylococcus, streptococcus, pneumococcus), viry (chřipka, spalničky, černý kašel), vystavení vnějším fyzikálním faktorům (přehřátý a ochlazený vzduch) a chemikálie (výpary chloru, výfukové plyny atd.), různé alergeny, stejně jako intoxikace různými závažnými patologickými procesy (například urémií). Povaha zánětlivého procesu, který se vyvíjí v průduškách, může být také odlišná. Existují bronchitida: katarální, hemoragická, hnisavá, hnilobná a fibrinózní, podle klinického průběhu se obvykle rozlišuje akutní a chronická bronchitida.

Klasifikace

 • Akutní bronchitida je akutní difuzní zánět sliznice tracheobronchiálního stromu, charakterizovaný zvýšením objemu bronchiální sekrece s kašlem a separací sputa.
 • Chronická bronchitida - difuzní progresivní léze bronchiálního stromu restrukturalizací sekrečního aparátu sliznice s rozvojem zánětlivého procesu, doprovázeného hypersekrecí sputa, porušením čisticích a ochranných funkcí průdušek.

Akutní a chronická bronchitida se významně liší v etiologii, patogenezi a terapii.

Akutní bronchitida

Etiologie (příčiny)

Ve většině případů jsou příčinou akutní bronchitidy viry (chřipka, parainfluenza, adeno-, rinoviry atd.) A bakterie (pneumokoky, hemofilus bacilli, streptokoky a další). Méně často fungují jako příčina bronchitidy houby, kontakt s alergeny nebo inhalace toxických látek. Nejběžnější cestou infekce je vzdušné, tj. Inhalace infikovaných kapiček slin při kontaktu s nemocnou osobou (při rozhovoru, kašlání, kýchání, líbání).

Patogeneze

Viry nebo chemické, fyzikální účinky poškozují epiteliální buňky bronchiální sliznice a způsobují jejich smrt, což vytváří příznivé podmínky pro pronikání bakteriální flóry do bronchiální tkáně (obvykle pneumokoků a hemofilů bacilů). Bakteriální flóra obvykle spojuje virovou lézi dýchacího traktu od 2-3 dnů onemocnění. To určuje další průběh výsledného zánětu, který je zhoršován zhoršenou mikrocirkulací, nervovým trofismem a mikrotrombózou. Obvykle zánět zmizí a poškozená sliznice dýchacích cest je obnovena během několika týdnů. U některých pacientů patologický proces nezvrátí vývoj a stává se chronickým. V mírných případech jsou morfologické změny omezeny pouze na sliznici, v závažných případech jsou zachyceny všechny vrstvy bronchiální stěny. Zdá se, že sliznice je edematózní, hyperemická s přítomností hlenu, mukopurulentního nebo hnisavého exsudátu na povrchu. V těžké formě jsou často pozorovány krvácení v sliznici, exsudát může získat hemoragickou povahu. V některých případech dochází k úplnému utěsnění tajemství lumenu malých průdušek a průdušek.

Průběh onemocnění a prognóza

Akutní bronchitida obvykle trvá asi 10 dní. Stejně jako ostatní respirační onemocnění může bronchitida doprovázet nachlazení nebo chřipku, nebo se může objevit jako výsledek, ale může začít sama, bez viditelné předběžné příčiny. Onemocnění obvykle začíná suchým kašlem, který může být silný, zejména v noci, a může tak zbavit osobu trpící tímto onemocněním normálního spánku a odpočinku. Po několika dnech se suchý kašel změní na mokrý kašel, který může být doprovázen mírným zvýšením teploty, únavy a bolestí hlavy. Teplo, malátnost, únava a apatie mohou zmizet během několika dní, ale kašel může trvat několik týdnů. U některých lidí může kašel trvat až několik měsíců, protože hojení zánětů průdušek průdušek je pomalý proces.

Pokud kašel trvá déle než měsíc, měli byste se poradit s pulmonologem a zjistit, zda máte podráždění dýchacích cest a kašel jiný důvod než zánět. U některých pacientů s bronchitidou může podráždění průdušek průdušek, které trvá několik měsíců, vést k astmatu.

Je nutné se poradit s lékařem, pokud pacient vykašle krev spolu se sputem, aby se vyloučily takové závažné choroby, jako je tuberkulóza nebo rakovina plic.

Léčba

Ve většině případů je akutní bronchitida způsobena spíše virovou než bakteriální infekcí a akutní stadium obvykle zmizí bez použití antibiotik během týdne. Antibiotika mohou být použita při léčbě bronchitidy, která má bakteriální povahu, a někdy jako pomoc při podezření na možné komplikace nebo souběžná onemocnění.

V poslední době se nekomplikovaná akutní bronchitida považuje spíše za zánětlivý než za infekční proces, v souvislosti s nímž se protizánětlivá léčba jeví jako oprávněnější než antimikrobiální. Během randomizované, placebem kontrolované studie provedené ve Španělsku (protokol BAAP) byla prokázána vyšší účinnost protizánětlivé léčby (ibuprofen 600 mg po 8 hodinách po dobu 10 dnů) ve srovnání s placebem a léčbou antibiotiky (amoxicilin + 500 kyselina klavulanová). (125 mg po 8 hodinách po dobu 10 dnů).

Existují účinné neléčebné metody léčby kašle, včetně akutní bronchitidy, které jsou užitečné v přítomnosti předepsaného lékařského ošetření lékařem a v jeho nepřítomnosti.

Pacient musí odpočívat a pít co nejvíce. Je třeba dostatečné množství nápojů bez kofeinu, jako je voda nebo džus nebo bylinný čaj (až 2 až 4 litry tekutiny denně). V chladném podnebí se tradičně doporučuje kašlat teplé pití: čaj s malinami, medem a květy vápna; vyhřívaná alkalická minerální voda.

Protože zánět průdušek průdušek je obvykle doprovázen zánětem hltanu, doporučuje se při bronchitidě měkké, mírné, nedráždivé jídlo.

Jako zahřívací antitusiku se používá broušení teplým kafrovým olejem.

Vzhledem k tomu, že stav pacienta s bronchitidou v suchém vzduchu se může zhoršit, je nutné přijmout opatření ke zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti. K tomu můžete buď použít pokojové zvlhčovače, nebo jednoduchý domácí lék: jak vysychá, neustále visí mokré ručníky nebo prostěradla v pacientově pokoji. To je obzvláště důležité v chladném podnebí, kdy se na podzim a v zimě vnitřek zahřívá a vzduch v nich je velmi suchý.

V chladném podnebí je také důležité věnovat pozornost tělesné teplotě a oděvu. V případě bronchitidy dochází k porušení termoregulace těla a zpravidla se zvyšuje otok a uvolnění neobvykle silného pocení může nastat i při malém obvyklém fyzickém úsilí. Pacient s bronchitidou musí být oblečen na počasí, aby se nezchladl a nezchladl, ale je také nutné se v případě potu osprchovat a vyměnit mokré oblečení za suché.

Aby nedošlo ke zhoršení kašle a urychlení hojení zánětlivých průdušek průdušek, kuřákům se důrazně doporučuje, aby výrazně snížili počet cigaret (a pokud je to možné, je lepší přestat kouřit úplně) a v každém případě se zdržet kouření v místnosti, kde žijí nebo pracují..

Během zotavovacího období, kdy se cítíte dobře a blížíme se k normální teplotě, ale stále trpíte kašlem a spánkem, je stále často narušováno, je doporučeno, abyste se v posteli v klidu nepokoušeli dlouho a během ospalých přestávek během teplého období v letních měsících procházeli krátkými procházkami na čerstvém vzduchu nebo v blízkosti moře. To pomůže vykašlávat bolestivé sputum a zlepšit celkový stav a nakonec pomůže normalizovat spánek pacienta a obnovit jeho sílu.

Chronická bronchitida

Bronchitida je považována za chronickou, pokud kašel se sputem trvá nejméně tři měsíce v roce po dobu dvou let nebo déle. Chronická bronchitida (CB) je nejčastější chronické nespecifické onemocnění dýchacího ústrojí.

Etiologie

Hlavní příčiny HB:

 • prodloužené podráždění průdušek škodlivými faktory (prach, oxid uhelnatý, různé chemikálie),
 • recidivující respirační infekce (viry, bacillus influenzae, pneumokoky),
 • dlouhodobé působení vlhkého a studeného vzduchu.

Méně často je HB způsobena některými genetickými abnormalitami.

HB může být sekundární na pozadí zánětlivých onemocnění plic a horních dýchacích cest.

Co je bronchitida a jak ji léčit

Bronchitida je onemocnění dýchacího systému, ve kterém se v bronchech vyskytují zánětlivé procesy, které jsou systémem rozvětvených trubek různých velikostí a objemů. Vdechovaný vzduch vstupuje do hrtanu z hrtanu. Při bronchitidě jsou průdušky oteklé. To vede k nadměrnému vylučování sputa a zhoršené cirkulaci vzduchu.

Co je bronchitida a jak ji léčit, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví? Chcete-li tyto problémy vyřešit, musíte vědět, jaké typy bronchitidy existují, jaké jsou jejich příčiny vývoje, příznaky a jak jsou diagnostikovány. Všechny tyto otázky stojí za pochopení podrobněji. Takže

Druhy bronchitidy

V obecně uznávané klasifikaci je obvyklé rozlišovat mezi akutními a chronickými formami bronchitidy. Nicméně mezi lékaři existuje takový termín jako obstrukční bronchitida.
Akutní forma bronchitidy je charakterizována difuzním zánětlivým procesem v tkáních sliznic tracheobronchiálního "stromu". Spolu s kašlem, sputem a zvýšeným objemem bronchiální sekrece.

Chronická forma tohoto onemocnění je také difuzní léze průdušek, ale již progresivní povahy. Pro akutní průběh tohoto onemocnění je charakteristická přítomnost zánětlivého procesu v kombinaci s restrukturalizací vylučovací funkce bronchiální sliznice. Porušení ochranných a očistných funkcí průdušek je také uvedeno.

Obstrukční bronchitida je charakterizována blokováním lumenu průdušek v důsledku významného otoku jejich sliznice.

Jaké jsou příčiny vzniku bronchitidy?

 1. Sekundární bakteriální infekce. Když SARS nebo běžné nachlazení vyvolává rozvoj ložisek zánětu v tkáních sliznice bronchiálního "stromu".
 2. V některých případech je příčinou bronchitidy pravidelné inhalace toxických plynů, par a tabákového kouře.
 3. V přítomnosti onemocnění, jako je gastroezofageální reflux, se kyselina chlorovodíková může dostat na sliznici hltanu a jícnu. Někdy je to provokativní faktor pro rozvoj zánětlivého procesu v průduškách. Pokud dojde k podobné situaci, poraďte se s lékařem, který vás v takových případech informuje o léčbě bronchitidy.
 4. Genetický faktor může také způsobit bronchitidu. Člověk, který zdědí od svých rodičů predispozici k rozvoji respiračních onemocnění, má vysokou šanci, že běžná nachlazení poskytne právě takovou komplikaci.
 5. Dalším důvodem, který přispívá k rozvoji bronchiálního zánětu, jsou nepříznivé klimatické podmínky - vlhkost, náhlé změny počasí, časté mlhy.

Kdo je v ohrožení?

Výskyt bronchitidy a její transformace na chronickou formu jsou pro kuřáky nejnáročnější a mají velké zkušenosti a osoby, které zneužívají alkohol, a jejichž profesionální činnost souvisí se škodlivou produkcí:

Rizikové faktory

1. Oslabená imunita, která, když je normální, poskytuje tělu odolnost vůči účinkům jakékoliv patogenní flóry. Imunitní systém může selhat z různých důvodů, například kvůli závažnému akutnímu infekčnímu onemocnění nebo přítomnosti jakéhokoli chronického onemocnění. Pokud lékař, kromě předepisování léků, doporučuje léčbu průdušek doma, můžete také použít lidové prostředky pro zlepšení imunity.

2. Věk. Čím je člověk starší, tím je jeho tělo náchylnější k rozvoji infekčních onemocnění. Většina pacientů s bronchitidou má více než 50 let.

3. Častá hypotermie.

4. Zachování sedavého životního stylu.

5. Chronické přepracování.

6. Život nebo dlouhodobý pobyt v místech, kde je prostředí „otráveno“ radioaktivními látkami.

7. Vdechování znečištěného vzduchu, ve kterém jsou přítomny:

 • amoniak;
 • alkálie;
 • chlor;
 • oxidy uhlíku;
 • znečišťující látky;
 • sirovodík;
 • páry různých kyselin.

8. Poranění hrudníku různé závažnosti.

9. Přítomnost zánětlivých zánětů v dutinách orofaryngu a nosohltanu, například sinusitida, sinusitida, angína.

10. Nemoci, které vedou k funkčním poruchám plicního oběhu.

Příznaky akutní bronchitidy

Kašel

Na samém počátku rychlého vývoje akutního zánětu průdušek se objevuje neproduktivní kašel, který často způsobuje zvracení u dětí a neklidný spánek u dospělých. Po několika dnech se suchý kašel stává produktivním. Začne vypouštění sputa, které má nazelenalý odstín. To ukazuje, že došlo k přistoupení infekce bakteriálního původu.

Spolu s transformací suchého kašle na produktivní kašel u pacientů je zpravidla úleva. Pokud sputum není zbarvené v jakékoli barvě, ale je zakalené, bílé nebo průsvitné, pak není bakteriální infekce.

Kašel s akutním zánětem průduškového "stromu" může trvat asi 15 dní. Pokud kašel nezmizí po 20 dnech, je vysoká pravděpodobnost, že se onemocnění stane chronickým. Pokud tedy nastane taková situace, vyhledejte lékařskou pomoc. Kromě předepsané lékařské terapie se zeptejte, jak léčit bronchitidu doma. To pomůže rychle dosáhnout pozitivního výsledku.

Zvýšená teplota

V akutním průběhu bronchitidy je zpravidla nevýznamné zvýšení teploty (ne více než 37,7 ° C). Pokud je však kromě zánětu průdušek jiné onemocnění, například akutní respirační infekce nebo chřipka, může tělesná teplota dosáhnout 40 ° C.

Jiné příznaky, které indikují přítomnost akutní bronchitidy:

 • únava;
 • obecná malátnost, slabost;
 • sípání při kašli;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • bolesti hlavy;
 • pocit těžkosti v hrudi.

1. Užitečný pouze produktivní kašel se snadno separovaným sputem v malém množství. Je to důležitá čistící funkce dýchacího ústrojí. Bronchi dospělého zdravého člověka jsou schopny produkovat až 30 g sputa za den. Jakékoli odchylky od této normy (kvantitativní, kvalitativní) hovoří o patologii.

2. Ve většině případů lékaři při léčbě akutní bronchitidy činí příznivé předpovědi. Pokud je však onemocnění „zahájeno“, kromě přechodu na chronickou formu se mohou vyvinout závažné komplikace ve formě:

 • akutní pneumonie;
 • emfyzém;
 • bronchiolitis;
 • syndrom astmatu;
 • "Plicní srdce".

3. Nenechte nemoc na nohou, věřit, že kašel, slabost v celém těle a nízká teplota jsou běžné nachlazení. Není nutné vnímat zánět průdušek, symptomy, jejichž léčba a diagnóza přímo závisí na příčinách, které ji způsobily, nejsou závažné. Buďte opatrní!

Příznaky chronické bronchitidy

Dochází k výskytu chronického zánětu průdušek pouze v případě, kdy kašel pacienta trvá nejméně 3 měsíce, a to v kterémkoli období roku. Můžeme tedy konstatovat, že kašel je hlavním příznakem této formy onemocnění.

Při chronické bronchitidě je "hluchý" a "hluboký" kašel se spoustou sputa, který se zvyšuje ráno. Takový klinický obraz může hovořit o vývoji jedné z komplikací - bronchiektázy.

Také tato forma onemocnění může být doprovázena nízkou teplotou, která se čas od času zvyšuje. Pro bronchitidu, která prošla do chronické formy, je charakteristická změna období remise a exacerbací. Exacerbace se vyskytují zpravidla na pozadí hypotermie, nachlazení a oslabené imunitní reakce.

Příznaky obstrukční bronchitidy

Tato bronchitida, vedle kašle, horečky a celkové slabosti, je doprovázena progresivní dušností (zejména během cvičení). To je způsobeno deformací průdušek, které se vyvíjejí postupně. Deformace znamená obstrukci průsvitu průdušek.

Když je nemoc v počátečních stadiích vývoje, blokování průdušek průdušek je reverzibilní proces. To znamená, že po vypuštění sliznice a provedeném ošetření může být funkce průdušek normalizována.

Pokud byla nemoc spuštěna, například když byla doma nedostatečná nebo žádná domácí léčba bronchitidy, bronchiální obstrukce je nevratný proces. Koneckonců, stěny průdušek již prošly významnou deformací a v důsledku toho se značně zúžily.

Metody diagnostiky bronchitidy

Pro potvrzení podezření na vývoj bronchitidy proveďte následující studie:

 • obecný klinický krevní test;
 • spirografie (umožňuje posoudit stav funkcí vnějšího dýchání). Při provádění této analýzy zpravidla používejte Berodual nebo Salbutamol, které jsou schopny odstranit bronchospasmy;
 • rentgeny plic a průdušek;
 • kultura mikroflóry ve sputu;
 • cytologie sputa;
 • bronchoskopie. Tato analýza nám umožňuje rozlišit bronchitidu s jinými chorobami, které jsou podobné symptomům;
 • krevní test pro detekci protilátek proti atypickým infekcím (mykoplazma, chlamydie).

Jídlo a životní styl při léčbě bronchitidy doma

V průběhu léčby jakéhokoliv onemocnění dýchacího ústrojí, včetně bronchitidy, se pacientovi doporučuje zvýšit objem tekutin na 3 litry denně. Můžete použít:

 • bylinné čaje;
 • voda bez plynu;
 • želé;
 • mléko v kombinaci s borjomi (1: 1);
 • morsy;
 • kompoty.

Strava také musí být upravena tak, aby obsahovala dostatečné množství proteinových potravin a potravin bohatých na vitamíny a minerály. Snažte se jíst více čerstvé zeleniny a ovoce.

Pokud dojde k nárůstu intoxikace se zvyšující se teplotou, může být zapotřebí krátkodobý rychlý výkon. Než však tento způsob léčby použijete, musíte se poradit se svým lékařem.

Nedoporučuje se dodržovat dietu omezující příjem některých přípravků při léčbě bronchitidy.

Akutní bronchitida: co léčit doma?

Číslo receptu 1

Zahřívejte 150 ml rostlinného oleje (nejlépe nerafinovaného) ve vodní lázni. Namočte froté ručník do oleje a zabalte hrudník a záda pacienta. Obal s plastovým obalem, na bavlněné košili a přikrývku s teplou přikrývkou. Kompresi udržujte 2-3 hodiny.

Vzhledem k tomu, že tělo rychle zvykne na účinky olejových obkladů, tento postup by měl být prováděn ne každý den, ale s intervalem 2-3 dnů.

Číslo receptu 2

Podle lidí, kteří vědí z první ruky, jak léčit bronchitidu doma, může tento lidový lék jednou provždy zmírnit toto onemocnění, včetně chronických onemocnění. Budete muset dát do nádoby o obsahu 250 g:

 • borovice;
 • drcený vosk;
 • přírodní med (nejlépe květinový);
 • rostlinných olejů.

Nasaďte směs na oheň a ohřívejte, dokud nebude homogenní hmota, aniž by se zastavila. Ale přiveďte to do varu. Poté musí být masa ochlazena a spotřebována 1 polévkovou lžičku půl hodiny před jídlem. Směs skladujte v chladničce ve skleněné nádobě s víčkem.

Číslo receptu 3

Máslo a přírodní med (ve stejném poměru) je třeba umístit do smaltované pánve a dát do ohně. Míchejte, dokud se složky nepřemění na homogenní hmotu. Výsledná směs by měla být aplikována každý večer v oblasti horní části zad a hrudníku. Nahoře na těchto místech jsou pokryty gázovým hadříkem (je přípustné nahradit celofán).

Pak musíte nosit teplé oblečení a ležet pod dekou. Komprese je přípustná pro celou noc. Ropa-med obklady jsou účinným prostředkem, podle lidí, kteří nezávisle vyhráli akutní bronchitidu. Léčba doma s použitím takových obkladů vám umožní cítit se mnohem lépe už týden po zahájení denních procedur.

Číslo receptu 4

Do skleněné nádoby vložte 20 g mrkve a slunečnicových semen. Nalijte je sklenicí roztoku vody a alkoholu, který se připravuje rychlostí 50/50. Banka je pevně uzavřena a ponechána vyluhovat po dobu 1 týdne. Pijte 1 polévková lžíce. třikrát denně mezi jídly, pít teplé mléko. Po několika dnech se stav výrazně zlepší a po nějakém čase se nemoc zcela ustoupí.

Chronická bronchitida: jak léčit doma?

Číslo receptu 1

Smíchejte ve smaltované pánvi s 200 g vnitřního tuku (přehřátého a procházejícího sítem), másla (bez přítomnosti soli) a granulovaného cukru. Hmotu zahřívejte na vodní lázni po dobu 5 minut. Potom se přidá 30 g přírodního kakaa a zahřívá se dalších 5 minut. Když to trvá asi 10 minut a hmota se mírně ochladí, přidejte k ní sklenici přírodního medu (nejlépe pohanky).

Med se přidává na samém konci kvůli tomu, že při zahřátí ztrácí většinu svých léčivých vlastností. Směs se promíchá a nechá se až do konečného chlazení. Uchovávejte v chladničce. Užívejte jednou denně nalačno před snídaní po dobu 10 g.

Číslo receptu 2

Smíchejte a dejte do vody o teplotě 10 g:

 • Žitná mouka;
 • hořčičný prášek;
 • přehřáté vepřové sádlo (může být nahrazeno slunečnicovým nerafinovaným olejem);
 • vodka;
 • přírodní med;
 • aloe šťáva

Udržujte hmotu ve vodní lázni po dobu 5 minut, pak odložte nádobu se směsí na stranu tak, aby byla zcela v pohodě. Mezitím se na plíce pacienta aplikuje gáza, směs se připravuje nahoře a pak opět vrstva gázy. Poté zabalte plicní plochu lepící fólií a noste teplé oblečení. Komprimujte dovolenou přes noc. Abyste zabránili uklouznutí obvazu, můžete tělo obalit elastickým obvazem na vrchu filmu.

Číslo receptu 3

Smíchejte následující složky v nádobě (každá 10 g):

 • přírodní med;
 • vepřové tavené sádlo;
 • kakao;
 • tinktura Eleutherococcus.

Složky zahřívejte asi 10 minut ve vodní lázni. Získejte denní část odvar, který musí být spotřebován po celý den. Chcete-li získat nejvíce pozitivní výsledek, tento lék se doporučuje pít s teplou odvar z ovsa.

Číslo receptu 4

Nalijte libru granulovaného cukru s litrem vody, vložte dvě malé loupané cibule (celé) do stejné nádoby. Vařte, dokud se polovina kapaliny neodpaří. Poté z cibulového sirupu odstraňte cibulový sirup. Ochlazujte a konzumujte sirup 100 g denně po dobu dvou dávek.

Jak léčit bronchitidu doma, pokud je v obstrukční formě?

Číslo receptu 1

Sušené květy pohanky (prodávané v lékárně) v množství 50 g nalijte 1 litr vroucí vody. Infuzí po dobu asi 2 hodin, pak kmen. Výsledná infuze k pití po dobu 1 dne. Každé ráno byste měli připravit novou infuzi. Průběh léčby trvá týden, v závislosti na stavu a vlastnostech pacienta.

Číslo receptu 2

Pro přípravu následujícího léčivého přípravku bude zapotřebí smaltovaná nádoba, do které se má nalít 1 litr mléka a přidat 30 g sušené šalvěje. Vařené mléko se šalvějí potřebuje asi 15 minut. Po tom nechte vývar vařit. Pak je nutné bujón napít a přidat 30 g přírodního medu. Užívejte 50 g každé dvě hodiny.

Číslo receptu 3

Dvě velké žárovky roštují se struhadlem a nalijí 50 g octa (9%). Trvejte na 40 minutách a protřete si gázu. Pak přidejte 200 g přírodního medu a promíchejte do hladka. Jezte 1 dezertní lžíci každou půl hodinu.

Číslo receptu 4

Vynikající lidový lék proti obstrukční formě bronchitidy je infuze mandarinkové slupky, která v množství 20 g musí být nalita sklenicí vroucí vody a infuze po dobu asi 3 hodin. Konzumujte 10 g třikrát denně.

Prevence bronchitidy

 1. Pravidelně větrejte obytné prostory a provádějte denně mokré čištění.
 2. Pokud máte takový špatný zvyk, jako je kouření, zkuste se ho zbavit. Pokud je to pro vás obtížné, můžete zmírnit škodlivé účinky tabákových toxinů na tělo, včetně průdušek. Vařte odvar z vápna. Nalijte 250 ml vroucí vody 1 lžíce. Já sušené lipové květy a nechte ho pár hodin vařit. Dvakrát denně vezměte půl šálku.
 3. Pro zlepšení krevního oběhu v průduškách nafoukněte balónky denně po dobu 5 minut.
 4. Nezneužívejte alkohol.
 5. Vždy sledujte počasí a šaty podle sezóny. Tělo nepotahujte.

Konečně, musíte dát radu, která je užitečná při provádění vlastní léčby bronchitidy. Před přípravou léku, ujistěte se, že nejste alergičtí, stejně jako individuální nesnášenlivost na komponenty, které tvoří. Požehnej vám!

Bronchitida

Bronchitida je difuzní zánětlivé onemocnění průdušek postihujících sliznici nebo celou tloušťku stěny průdušek. Poškození a zánět průduškového stromu může nastat jako samostatný, izolovaný proces (primární bronchitida) nebo jako komplikace na pozadí existujících chronických onemocnění a infekcí (sekundární bronchitida). Poškození epitelu sliznic průdušek narušuje sekreci, motorickou aktivitu řas a proces čištění průdušek. Sdílejí akutní a chronickou bronchitidu, lišící se etiologií, patogenezí a léčbou.

Bronchitida

Bronchitida je difuzní zánětlivé onemocnění průdušek postihujících sliznici nebo celou tloušťku stěny průdušek. Poškození a zánět průduškového stromu může nastat jako samostatný, izolovaný proces (primární bronchitida) nebo jako komplikace na pozadí existujících chronických onemocnění a infekcí (sekundární bronchitida). Poškození epitelu sliznic průdušek narušuje sekreci, motorickou aktivitu řas a proces čištění průdušek. Sdílejí akutní a chronickou bronchitidu, lišící se etiologií, patogenezí a léčbou.

Akutní bronchitida

Akutní průběh bronchitidy je charakteristický pro mnoho akutních respiračních infekcí (ARVI, ORZ). Nejčastější příčinou akutní bronchitidy jsou viry parainfluenza, respirační syncytiální virus, adenoviry, méně často - virus chřipky, spalničky, enteroviry, rhinoviry, mykoplazmy, chlamydie a smíšené virové bakteriální infekce. Akutní bronchitida má vzácně bakteriální charakter (pneumokoky, stafylokoky, streptokoky, hemofilní bacily, černý kašel). Zánětlivý proces nejprve postihuje nosohltan, mandle, průdušnice, postupně se šíří do dolních dýchacích cest - průdušek.

Virová infekce může vyvolat množení podmíněně patogenní mikroflóry, zhoršující se katarální a infiltrativní změny sliznice. Jsou postiženy horní vrstvy bronchiální stěny: dochází k hyperémii a edému sliznice, výrazné infiltraci submukózní vrstvy, dochází k dystrofickým změnám a rejekci epiteliálních buněk. Při správné léčbě má akutní bronchitida příznivou prognózu, struktura a funkce průdušek jsou plně obnoveny za 3 až 4 týdny. U dětí je velmi často pozorována akutní bronchitida: tuto skutečnost lze vysvětlit vysokou citlivostí dětí na respirační infekce. Pravidelně opakovaná bronchitida přispívá k přechodu onemocnění na chronickou formu.

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění průdušek, které časem progreduje a způsobuje strukturální změny a dysfunkci průduškového stromu. Chronická bronchitida se vyskytuje s obdobími exacerbací a remisí, často má skrytý průběh. V poslední době došlo k nárůstu výskytu chronické bronchitidy způsobené degradací životního prostředí (znečištění ovzduší škodlivými nečistotami), rozšířenými škodlivými návyky (kouření) a vysokou mírou alergizace populace. Při prodloužené expozici nepříznivým faktorům na sliznici dýchacích cest, postupným změnám ve struktuře sliznice, zvýšené produkci sputa, porušení drenážní kapacity průdušek se vyvíjí pokles lokální imunity. Při chronické bronchitidě, hypertrofii žláz průdušek dochází k zesílení sliznice. Progres sklerotických změn ve stěně průdušek vede k rozvoji bronchiektázy, deformující bronchitidě. Změny ve vzduchotěsnosti průdušek významně zhoršují ventilaci.

Klasifikace bronchitidy

Bronchitida se klasifikuje podle řady příznaků:

1. Podle závažnosti:
 • mírný
 • mírný
 • těžké
2. Podle klinického průběhu:
 • akutní bronchitida
 • chronická bronchitida

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida závisí na etiologickém faktoru:

 • infekční původ (virová, bakteriální, virová bakteriální)
 • neinfekční původ (chemické a fyzikální škodlivé faktory, alergeny)
 • smíšený původ (kombinace infekce a fyzikálně-chemických faktorů)
 • nespecifikovaná etiologie

Rozlišuje se oblast zánětlivých lézí:

 • tracheobronchitis
 • bronchitida s primární lézí průdušek středního a malého kalibru
 • bronchiolitida

Podle mechanismu výskytu rozlišujeme primární a sekundární akutní bronchitidu. Z povahy zánětlivého exsudátu rozlišují bronchitidu: katarální, hnisavý, katarální-hnisavý a atrofický.

Chronická bronchitida

V závislosti na povaze zánětu se rozlišuje katarální chronická bronchitida a hnisavá chronická bronchitida. Změnou funkce vnějšího dýchání se izoluje obstrukční bronchitida a neobstrukční forma onemocnění. Ve fázích procesu při chronické bronchitidě se střídají exacerbace a remise.

Rizikové faktory bronchitidy

Hlavní faktory přispívající k rozvoji akutní bronchitidy jsou:

 • fyzikální faktory (vlhkost, studený vzduch, náhlé změny teploty, ozáření, prach, kouř);
 • chemické faktory (přítomnost znečišťujících látek v atmosférickém vzduchu - oxid uhelnatý, sirovodík, čpavek, výpary chloru, kyseliny a zásady, tabákový kouř atd.);
 • špatné návyky (kouření, zneužívání alkoholu);
 • kongestivní procesy v plicním oběhu (kardiovaskulární patologie, zhoršená mukociliární clearance);
 • přítomnost ložisek chronické infekce v ústech a nose - sinusitida, angína, adenoiditida;
 • dědičný faktor (alergická predispozice, vrozené poruchy bronchopulmonálního systému).

Bylo zjištěno, že kouření je hlavním provokujícím faktorem ve vývoji různých bronchopulmonálních patologií, včetně chronické bronchitidy. Kuřáci trpí chronickou bronchitidou 2-5krát častěji než nekuřáci. Škodlivé účinky tabákového kouře jsou pozorovány při aktivním a pasivním kouření.

Přispívá k výskytu chronické bronchitidy dlouhodobé expozice člověka škodlivým výrobním podmínkám: prach - cement, uhlí, mouka, dřevo; páry kyselin, zásad, plynů; nepříjemné podmínky teploty a vlhkosti. Atmosférické znečištění ovzduší průmyslovými a dopravními emisemi a produkty spalování paliva má agresivní účinek především na lidský dýchací systém, což způsobuje poškození a podráždění průdušek. Vysoké koncentrace škodlivých nečistot ve vzduchu velkých měst, zejména v klidném počasí, vedou k závažným exacerbacím chronické bronchitidy.

Opakovaný ARVI, akutní bronchitida a pneumonie, chronická onemocnění nosohltanu, ledviny mohou dále způsobit rozvoj chronické bronchitidy. Infekce překrývá již existující poškození sliznice dýchacích cest jinými škodlivými faktory. Vlhké a chladné klima přispívá k rozvoji a exacerbaci chronických onemocnění, včetně bronchitidy. Významnou roli hraje dědičnost, která za určitých podmínek zvyšuje riziko chronické bronchitidy.

Příznaky bronchitidy

Akutní bronchitida

Hlavní klinický příznak akutní bronchitidy - nízký kašel na hrudi - se obvykle objevuje na pozadí existujících projevů akutní respirační infekce nebo současně. Pacient má horečku (středně vysokou), slabost, malátnost, kongesci nosu, rýmu. Při nástupu nemoci je kašel suchý, se skrovným, těžko vypouštěným sputem, horším v noci. Časté kašle způsobují bolest v břišních svalech a hrudníku. Po 2-3 dnech začíná sputum (sliznice, hnisavý hlen) hojně ustupovat a kašel se stává vlhkým a měkkým. V plicích jsou slyšet suché a mokré ralesky. V nekomplikovaných případech akutní bronchitidy není pozorována dyspnoe a její vzhled indikuje porážku malých průdušek a rozvoj obstrukčního syndromu. Stav pacienta se vrátí do normálu během několika dnů, kašel může trvat několik týdnů. Prodloužená vysoká teplota indikuje vstup bakteriální infekce a rozvoj komplikací.

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida se zpravidla vyskytuje u dospělých po opakovaném utrpení akutní bronchitidy nebo při dlouhodobém podráždění průdušek (kouř cigaret, prach, výfukové plyny, chemické výpary). Symptomy chronické bronchitidy jsou určeny aktivitou onemocnění (exacerbace, remise), přírodou (obstrukční, neobstrukční), přítomností komplikací.

Hlavním projevem chronické bronchitidy je dlouhodobý kašel několik měsíců v průběhu dvou let. Kašel je obvykle mokrý, objevuje se ráno, doprovázený malým množstvím sputa. Posílení kašle je pozorováno v chladném, mokrém počasí a remisi - v suchém teplém období. Všeobecný blahobyt pacientů s tímto téměř nemění, kašel kuřáků se stává samozřejmostí. Chronická bronchitida postupuje s časem, zvyšuje se kašel, získává charakter útoků, stává se hackerem, neproduktivní. Objeví se stížnosti hnisavého sputa, malátnost, slabost, únava, pocení v noci. Dyspnoe je spojena s námahou, dokonce i menší. U pacientů s predispozicí k alergiím dochází k bronchospasmu, což svědčí o vývoji obstrukčního syndromu, astmatických projevech.

Komplikace bronchitidy

Bronchopneumonie je častou komplikací akutní bronchitidy, vyvíjí se v důsledku snížení lokální imunity a stratifikace bakteriální infekce. Opakovaně přenášená akutní bronchitida (3 nebo vícekrát ročně) vede k přechodu zánětlivého procesu na chronickou formu. Zmizení provokujících faktorů (ukončení kouření, změna klimatu, změna zaměstnání) může zcela zachránit pacienta před chronickou bronchitidou. S progresí chronické bronchitidy dochází k recidivující akutní pneumonii a při dlouhém průběhu onemocnění se může stát chronická obstrukční plicní choroba. Obstrukční změny v bronchiálním stromu jsou považovány za předurčující stav (astmatická bronchitida) a zvyšují riziko astmatu. Komplikace se objevují ve formě emfyzému, plicní hypertenze, bronchiektázy, kardiopulmonální insuficience.

Diagnóza bronchitidy

Diagnóza různých forem bronchitidy je založena na studiu klinického obrazu onemocnění a výsledků výzkumných a laboratorních testů:

Léčba bronchitidy

V případě bronchitidy s těžkou souběžnou formou ARVI je léčba indikována na pulmonologickém oddělení av případě nekomplikované bronchitidy je léčba ambulantní. Léčba bronchitidy by měla být komplexní: boj proti infekci, obnovení průchodnosti průdušek, odstranění škodlivých srážkových faktorů. Je důležité podstoupit kompletní léčbu akutní bronchitidy, aby se vyloučil její přechod na chronickou formu. V prvních dnech nemoci, odpočinek na lůžku, hojné pití (1,5 - 2 krát více než norma), a mléko-zeleninová strava jsou uvedeny. V době léčby je nutné ukončit kouření. Je nutné zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde je pacient s bronchitidou, protože kašel roste v suchém vzduchu.

Terapie akutní bronchitidy může zahrnovat antivirotika: interferon (intranasální), s chřipkou-rimantadinem, ribavirinem, s infekcí adenovirem - RNA-ase. Ve většině případů se antibiotika nepoužívají, s výjimkou vstupu bakteriální infekce, s prodlouženým průběhem akutní bronchitidy, s výraznou zánětlivou reakcí podle výsledků laboratorních testů. Pro zlepšení vylučování sputa jsou předepsány mukolytické a vykašlávací léky (bromhexin, ambroxol, expektoranční bylinky, inhalace se sodou a solným roztokem). V léčbě bronchitidy aplikujte vibrační masáž, fyzioterapii, fyzioterapii. Když suchý, neproduktivní, bolestivý kašel, lékař může předepsat léky, které potlačují reflex kašle - okseladin, prenoksdiazin atd.

Chronická bronchitida vyžaduje dlouhodobou léčbu, a to jak v období exacerbace, tak v období remise. Při exacerbaci bronchitidy s hnisavým sputem se předepisují antibiotika (po stanovení citlivosti vybrané mikroflóry na ně), ředění sputu a vykašlávacích léků. V případě alergické povahy chronické bronchitidy je nutné antihistaminikum. Režim je polosladký, nutně teplý a hojný nápoj (alkalická minerální voda, čaj s malinami, medem). Někdy provádějí léčebnou bronchoskopii, s bronchiálním výplachem s různými léčivými roztoky (bronchiální laváž). Jsou ukázány respirační gymnastika a fyzioterapie (inhalace, UHF, elektroforéza). Doma můžete použít hořčičnou omítku, lékařskou nádobu, ohřívací obklady. Pro zvýšení odolnosti těla užívejte vitamíny a imunostimulancia. Mimo exacerbace bronchitidy je žádoucí léčba sanatorií. Velmi užitečné procházky na čerstvém vzduchu, normalizace respiračních funkcí, spánku a celkového stavu. Pokud se během 2 let nepozorují žádné exacerbace chronické bronchitidy, pacient se z pulmonologa vyjme z sledování.

Prognóza bronchitidy

Akutní bronchitida v nekomplikované formě trvá asi dva týdny a končí úplným zotavením. V případě souběžných chronických onemocnění kardiovaskulárního systému je pozorován prodloužený průběh onemocnění (měsíc nebo více). Chronická forma bronchitidy má dlouhý průběh, změnu období exacerbací a remisí.

Prevence bronchitidy

Preventivní opatření k prevenci mnoha bronchopulmonálních onemocnění, včetně akutní a chronické bronchitidy, zahrnují: odstranění nebo snížení účinků škodlivých faktorů na dýchací orgány (prach, znečištění ovzduší, kouření), včasná léčba chronických infekcí, prevence alergických projevů, zlepšení imunity, zdravého životního stylu.