Dlouhodobé bolesti v krku bez horečky

Bolesti v krku a horečka jsou typickými příznaky anginy pectoris, akutních respiračních virových infekcí, onemocnění horních cest dýchacích, charakterizovaných akutním průběhem. Existují však patologické procesy, které se vyznačují tím, že bolest v krku bez horečky po dlouhou dobu. Mohou být způsobeny chorobami krku a patologickými procesy vyskytujícími se v jiných orgánech a systémech. Pokud během infekčního nebo zánětlivého procesu není teplota, znamená to, že se v těle vyvíjí pomalý proces.

Obsah článku

V takové situaci je dopad patogenních mikroorganismů zanedbatelný. Tělo tedy nemusí aktivovat obranné mechanismy a spouštět teplotní reakci.

Absence hypertermie také indikuje sníženou imunitu, která může být způsobena vrozenými rysy nebo přítomností doprovodné patologie.

Pokud máte bolest v krku déle než měsíc bez teploty, je to důvod, proč se poradit s otolaryngologem a zjistit příčinu tohoto stavu.

Nemoci ORL orgánů

Nejčastěji jsou tyto příznaky doprovázeny chronickými onemocněními horních cest dýchacích v remisi:

Chronický průběh těchto onemocnění naznačuje, že jejich trvání přesahuje 3 týdny. Ve svém průběhu jsou charakterizovány obdobími exacerbace a remise. Nejčastěji je exacerbace pozorována v období podzimu a zimy a je způsobena hypotermií. Existují však i jiné důvody pro rozvoj těchto států. Provokativní faktory jsou

 • suchý vzduch, přítomnost nebezpečných chemických nečistot, kouř;
 • vystavení patogenům, bakteriím, virům;
 • přítomnost komorbidit, která má depresivní účinek na imunitu pacienta;
 • traumatický účinek dráždivých látek (kořeněná jídla, teplá jídla);
 • nesprávné použití lékařských přístrojů při ezofagoskopii, bronchoskopii.

Vzhledem k vlivu těchto faktorů se u pacienta může vyvinout jedna nebo jiná patologie horních cest dýchacích, doprovázená bolestí v krku.

K normalizaci stavu sliznic by měl být vzduch v místnosti chladný a vlhký. Suché sliznice vedou k tvorbě viskózní sekrece v nosní dutině a hrdle. Tyto podmínky navíc přispívají k infekci patogenními bakteriemi a viry.

Je to suchý vzduch, který předurčuje pronikání a distribuci patogenních agens v těle.

Kombinovaný účinek nepříznivých faktorů vede k exacerbaci chronických onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě je nejčastěji exacerbace doprovázena zvýšením tělesné teploty.

Pokud není teplota, může to být způsobeno těmito komorbiditami:

 • endokrinní onemocnění, hypotyreóza, diabetes;
 • onkologická onemocnění;
 • HIV patologie;
 • dlouhodobé užívání antibiotik, kortikosteroidů, chemoterapeutik.

V remisi se onemocnění obvykle vyskytuje při normální teplotě, ve výjimečných případech může být večer zvýšeno na 37,3 stupně.

Zánětlivý proces faryngitidy a laryngitidy je nejčastěji doprovázen pacientovými stížnostmi na lechtání, bolestivost v krku. Během dne je přítomnost takového symptomu konstantní, nezávislá na procesu polykání. Tito pacienti se nutně obávají suchého, paroxyzmálního kašle.

Laryngitida, vyskytující se s lézemi hlasivek, je také charakterizována takovým konstantním příznakem jako chrapot. Při zhoršení reprodukce zvuku může být doprovázena zvýšenou bolestí v krku. V takových případech pacienti raději tráví většinu svého času tiše. Chcete-li zjistit lokalizaci léze v přítomnosti bolesti v krku může otolaryngologist, který bude provádět faryngoskopie.

Při chronické tonzilitidě je povaha bolesti poněkud odlišná. V tomto případě se pacienti nestěžují na bolest v krku a další nepohodlí v krku. Bojí se o bolest, kterou polkne. Objektivní vyšetření dutiny hrdla umožňuje detekci zvětšených mandlí, v kryptách, kde je špinavý šedý květ s nepříjemným zápachem.

Potvrzením diagnózy je také zjištění rozšířených regionálních lymfatických uzlin, které jsou citlivé na palpaci. V závislosti na formě chronické tonzilitidy se mohou objevit další příznaky, jako je únava, přerušení srdce, bolesti kloubů. Změny v laboratorních testech jsou nejtypičtější v období exacerbace. Nicméně remise je také charakterizována leukocytózou, zvýšeným ESR, zhoršeným metabolismem proteinů.

Zjištění příčin prodlouženého bolestí v krku je nutné pamatovat na možný nádorový proces vyskytující se v krku, hrtanu nebo štítné žláze. Pocity hrdla jsou popsány pacienty jako pocit cizího těla nebo hrudky.

Prvním znakem léze hrtanu je změna tónu hlasu, jeho chrapot, hrubost.

Pokud provedená protizánětlivá léčba nedává výsledky, je nutné provést důkladnou studii této patologie pomocí hardwarových metod a laboratorní diagnostiky.

Infekční onemocnění

S příznaky dlouhodobé angíny, virové onemocnění, dochází také k infekční mononukleóze. V některých případech jsou stížnosti na bolest v krku přítomny po dobu jednoho týdne, u jiných se tento příznak objeví během několika měsíců. Zbývající další symptomy, lymfadenopatie, zvětšená játra a slezina, mohou být také přítomny po dlouhou dobu, přičemž se mohou objevit během šesti měsíců. V závislosti na závažnosti onemocnění, závažnosti klinických příznaků, může dojít ke zvýšení teploty po celou dobu léčby, nebo častěji je bolest v krku doprovázena normálními teplotními ukazateli.

U dospělých může být přítomnost těchto příznaků způsobena také pohlavně přenosnými infekcemi. Kauzální agens syfilis, kapavka, chlamydie mohou způsobit rozvoj zánětlivého procesu v ústech a krku, který je doprovázen bolestí a pokračuje bez teploty. Dlouhodobá přítomnost symptomů nutí laboratorní diagnostiku, včetně krevních testů a bakteriologického vyšetření ústních a hltanových šrotů.

Další vzácnou příčinou těchto příznaků je tuberkulózní proces lokalizovaný v hrdle. Patologický stav je často charakterizován dlouhým subfebrilním stavem v rozsahu 37,2-37,3 stupně. Existuje však mnoho případů vzniku onemocnění bez horečky.

Nemoci nesouvisející s ORL patologií

Patologické procesy, které mohou být charakterizovány prodlouženou bolestí v krku bez horečky, zahrnují následující onemocnění:

 • refluxní ezofagitida;
 • angina pectoris a infarkt myokardu;
 • endokrinní onemocnění;
 • hypovitaminóza;
 • anémie a jiných krevních poruch;
 • neuralgie a poruchy páteře;
 • periodontitida, zánět dásní;
 • Pomůcky

Vracení obsahu žaludku do jícnu je možné s různými onemocněními gastrointestinálního traktu, gastritidy, ezofagitidy, peptického vředu, kýly jícnového otvoru diafragmy. V tomto případě má pacient další stížnosti ve formě pálení žáhy, pálení žáhy, rozrušené stolice, periodické těžkosti v břiše.

Pokud jde o bolest v krku, je jasně spojena s příjmem potravy, vyvíjí se po vydatném jídle a může být zhoršena, pokud pacient zaujme horizontální polohu těla nebo se zapojí do fyzického cvičení, zejména trupu.

Bolest v krku může zakrýt patologii srdce. Křeč koronárních cév je doprovázen rozvojem syndromu bolesti, který je často lokalizován za hrudní kostí, ale může podat ruku, pod lopatkou, v krku. Diferenciální diagnóza takového stavu je třeba poznamenat, že tento příznak se objevuje nejprve na pozadí fyzické námahy. Současně mohou existovat další příznaky, které naznačují rozvoj srdečního selhání, dušnost, cyanózu. Ve vážnějších případech - otoky nohou.

Mezi endokrinními patologiemi může být diabetes nebo hypotyreóza charakterizován bolestmi v krku. Jedním z prvních příznaků zvýšení hladiny cukru v krvi je sucho v ústech a žízeň. Tyto příznaky mohou být zhoršeny bolestmi v krku. Podobné symptomy se vyskytují u pacientů, kteří užívají kortikosteroidy po dlouhou dobu. Důsledkem toho je vývoj Itsenko-Cushingova syndromu, který se projevuje hyperglykemií a dalšími příznaky metabolismu sacharidů.

U hypotyreózy se pacienti často stěžují na pocit hrudky v krku, potíže s polykáním. Sliznice a kůže se vyznačují suchostí. Tam je otok rtů, jazyka. Za těchto podmínek je komplikovaná i faryngoskopie.

Bolest v krku může také s nedostatečným příjmem vitamínů v těle. Důvodem je nucený hladovění způsobené mimořádnými okolnostmi a způsobené anorexií.

Nedostatek vitamínu C v těle je doprovázen ulcerózně-nekrotickými lézemi ústní sliznice, krku a mandlí, stejně jako pohyblivosti a ztráty zubů.

Atrofie ústní sliznice, pálení v jazyku, slabost jsou charakteristické pro nedostatek vitamínu B12, který se může objevit při anémii a gastritidě.

Nedostatek vitaminu A se projevuje suchostí a erozivním poškozením sliznic.

Anémie způsobená těžkou menstruací, střevním krvácením, doprovázeným také lézemi sliznice hrdla.

Ještě výraznější změny jsou charakterizovány vývojem patologického procesu v krku s leukémií.

V důsledku oslabené imunity je tento stav náchylný k rozvoji sekundárních procesů v hrdle, kandidátní nebo bakteriální stomatitidě, jakož i faryngitidě. Vývoj plísňových infekcí přispívá k dlouhodobé léčbě kortikosteroidy, antibiotiky, cytostatiky. Většina pacientů s AIDS vyvine kandidózu sliznic.

Závažná bolest může projevit neuralgii lesního jícnu. Onemocnění je charakterizováno paroxyzmální bolestí, která je v přírodě jednostranná. Jeho trvání se mění během několika minut. Počínaje kořenem jazyka se bolest šíří do amygdaly, krku, ucha. Útok končí sliněním. Tento proces je charakterizován obdobími remise a exacerbace.

V některých případech nemoc postupuje s neustálou bolestí. To je zvýšeno působením různých faktorů. Může dokonce vyvolat proces polykání. Navzdory tomu, že prognóza onemocnění je příznivá, léčebný proces může být zpožděn o 2-3 roky.

Osteochondróza krční páteře může být také doprovázena bolestí nejen v odpovídající části páteře, ale také v hrdle. S náhlými pohyby se stav zhoršuje. Crunch je možný. Zuby, periodontitida mohou být také charakterizovány bolestmi v krku, které teče bez horečky.

Přítomnost tohoto příznaku indikuje chronické procesy v těle, které je třeba identifikovat a léčit. Terapeutické intervence zahájené dříve jsou mnohem účinnější. Běžné případy jsou horší léčitelné.

Bolest v krku bez horečky: dlouhá, tvrdá, bez zjevného důvodu. Jak léčit bolest v krku, pokud není teplota, zda je třeba léčit

Bolest v krku může signalizovat různé nemoci, takže stojí za to věnovat pozornost včas.

Uvažujme podrobněji, proč bolest v krku bez horečky, a jaké důvody to může přispět.

Tvrdé a dlouhé hrdlo: hlavní důvody

Z těchto důvodů nejčastěji bolest v krku bez horečky:

1. Vývoj bakteriální infekce způsobuje bolest v krku v téměř polovině případů.

Příznaky tohoto stavu jsou následující:

• rychle se vyvíjející bolest v krku;

• zvětšené lymfatické uzliny na krku;

2. Bolest v krku. Navzdory převládajícímu názoru, že nemoc je vždy doprovázena horečkou a horečkou, to není úplně pravda. Například, v případě katarální bolesti v krku osoba zažije pouze těžké bolesti v krku. Nebude mít žádné jiné příznaky. Zároveň se zvýší jeho mandle, ale nálet na ně nebude.

Samotné, bolest v krku není velmi hrozné onemocnění, ale pokud není léčen, pak to může vyvolat vážné komplikace, proto se doporučuje zahájit léčbu ihned po diagnóze.

3. Silně a dlouhodobě bolestivé hrdlo může být způsobeno vývojem stomatitidy nebo periodontitidy. Tato zánětlivá onemocnění ústní dutiny a dásní se objevují v důsledku pronikání mikrobů na ústní sliznici. Kromě bolesti v krku, stomatitida a parodontitida mohou vyvolat výskyt vředů v ústech, oteklé lymfatické uzliny a hnisavý výtok.

4. Bolest v krku bez horečky může také ublížit, když do něj vnikne cizí předmět. Malé a ostré předměty (rybí kosti, nehty, párátka atd.) Jsou v tomto případě nejnebezpečnější, protože tyto částice mohou snadno řezat nejen hrdlo, ale i jícen.

Hlavní příznaky cizího objektu spadajícího do hrdla jsou:

• bolest při polykání;

• pocit tlaku a brnění v krku;

Je důležité vědět, že se nemusíte pokoušet odstranit cizí předmět z hrdla, protože tímto způsobem můžete situaci jen zhoršit. Nejlepší způsob, jak se v tomto případě dostat, je včasné doporučení specialistům.

5. Bolest v krku bez horečky může být způsobena dříve utrpěnými zraněními, jako je popáleniny způsobené požitím příliš horkého jídla. Hlavním znakem popálení bude zarudnutí hrdla, bolest a pálení při polykání.

Pro odstranění takové bolesti se doporučuje použít dezinfekční a antiseptické bonbóny, stejně jako kloktání s heřmánkovou tinkturou.

6. Akutní respirační virové infekce často způsobují bolest v krku bez horečky. Jejich příznaky jsou:

• bolest v krku, která se vyvíjí velmi rychle;

• bolest při polykání;

• bolesti kloubů.

7. Alergická reakce. Může se vyskytovat v prachu, zvířecích lupinách, potravinách, pylech rostlin a dalších. Hlavní příznaky alergií:

• bolest a pocit přetížení hrdla.

Je důležité vědět, že v některých případech silná alergie vede k udušení a anafylaktickému šoku, proto je při prvních projevech nutné co nejdříve se poradit s lékařem.

8. Vegetativní-vaskulární dystonie, vedle svých hlavních symptomů, může také způsobit prodloužené bolesti v krku. Příčinou tohoto onemocnění je nestabilní duševní stav osoby a stres. K léčbě vegetativní cévní dystonie sedativy a antidepresivy.

9. Při vdechování tabákového kouře, různých chemických výparů nebo jednoduše znečištěného vzduchu může dojít k podráždění sliznice hltanu. Nejčastěji je tento stav doprovázen následujícími příznaky:

• bolest při polykání;

• bolest v krku;

10. Laryngitida je jednou z nejnebezpečnějších stavů, které způsobují bolest v krku. Jeho příznaky jsou:

• velmi akutní bolest v krku;

• pocit přetížení hrdla.

Bolest v krku a dlouhá: další důvody

Bolest v krku bez horečky může z těchto dalších důvodů:

2. Virus mononukleózy.

3. Atopická stomatitida.

4. Vznik dopravních zácp na mandlích.

5. Chronická angína.

6. Chronická faryngitida.

7. Vývoj Hilgerova syndromu.

8. Vývoj patologie rakoviny může způsobit bolest v krku, která je závažná a dlouhá.

9. Infekční infekce syfilisem nebo HIV infekcí.

10. Vývoj tuberkulózy.

11. Bolest v krku, vyvolaná nadměrným užíváním alkoholických nápojů (kvůli popáleninám obsahujícím alkohol).

12. Herpes virus.

13. Bolest v krku bez horečky může být také způsobena různými onemocněními jícnu (achallasie, refluxní infekce, křeč atd.).

14. Prasečí chřipka.

Bolest v krku: jak léčit, diagnostikovat

Když první bolest v krku, měli byste kontaktovat terapeuta. Po vyšetření určí následující diagnostické postupy:

1. RTG hrudníku.

3. Manometrie jícnu.

4. Měření hladiny kyseliny v jícnu.

5. Šmouha hrdla.

6. Kompletní krevní obraz.

7. Obecná analýza moči.

Léčba bolesti v krku se provádí podle standardního schématu v závislosti na diagnóze a věku pacienta.

Léčba bolesti v krku (virový a bakteriologický původ) zahrnuje užívání těchto skupin léků:

1. Anestetika bolesti: fenol, dyklonin, benzokain. Tyto léky způsobí necitlivost v krku a sníží citlivost.

2. Mentol - chladné hrdlo a zklidňuje bolest.

3. Antibakteriální spreje - pomohou zbavit se ohniska onemocnění a zánětu. Navíc jejich použití snižuje riziko komplikací.

4. Tablety pro sání. Existuje několik skupin takových tablet:

• obsahující nesteroidní složky;

• na bázi rostlinných surovin.

• Obsahuje antiseptika. Například Grammidin. Unikátní kombinace účinných látek - antibiotik a antiseptik, inhibuje růst a reprodukci mikrobů v krku. Lék snižuje zánět, zmírňuje nepříjemné pocity v krku a usnadňuje polykání. Když resorpce pomáhá očistit hltan a ústa od mikroorganismů. Lék je dostupný ve třech formách tablet: Grammidin Neo, Grammidin s anestetikem Neo (včetně anestetika pro další analgetický účinek) a Grammidin pro děti (s malinovou příchutí, pro děti od 4 let, a také ve formě spreje - Grammidin spray (pro pacienty s 18 let)

Doporučuje se používat oplach jako účinné adjuvans pro bolest v krku. K tomu můžete použít následující recepty:

1. Opláchněte sódou a solí (1 lžička sodovky a soli na sklenici vody).

2. Opláchněte citronovou šťávou.

3. Opláchněte medem (má silný antibakteriální účinek).

4. Můžete také kloktat jódem (2-3 kapky), zředěný ve sklenici vody.

Tepelné obklady jsou poměrně účinné prostředky pro těžké bolesti v krku. Pro jejich přípravu potřebujete:

• sklenici vařené vody nalijte lžíci heřmánkových květů;

• po půl hodině namočte infuzi a namočte do ní ručník;

• Připevněte k hrdlu a ponechte deset minut.

Se silnou slabostí je velmi užitečné potit. K tomu vypijte malinový čaj a přikryjte teplou přikrývkou. Pokuste se spát. To pomůže zbavit se těžkého zánětu.

Bolesti v krku bez horečky: tipy

Chcete-li snížit syndrom silné bolesti, měli byste použít následující doporučení:

2. Změňte zubní kartáček, protože po nemoci je na něm příliš mnoho bakterií.

3. Je důležité vědět, že léky proti bolesti pouze zmírňují bolest, ale nevyléčejí, proto je nutné dále užívat silnější antimikrobiální látky.

4. Snažte se mluvit šeptem nebo být naprosto zticha, aby nedošlo k namáhání již zapálených vazů.

5. Pijte dostatek tekutin, abyste udrželi normální rovnováhu vody v těle, což je v průběhu nemoci nezbytné.

6. Kupodivu je dovoleno jíst studené dezerty a zmrzlinu, protože zmírní otok a zánět.

7. Kloktejte s osolenou vodou.

8. Zvlhčování vnitřního vzduchu.

9. Nekuřte a nevdechujte žádné škodlivé výpary.

10. Dodržujte klid na lůžku.

Bolí v krku silně a dlouho, nebo když potřebujete zavolat lékaře

• bolest v krku, která trvá dva dny;

• bolavé hrdlo, že člověk nemůže polknout sliny a mluvit;

• v důsledku silného otoku hrdla je pro osobu těžké dýchat;

• dojde ke změně hlasu, která trvá déle než týden;

• v zadní části hrdla jsou viditelné hnisavé zátky;

• v důsledku zvýšení krčních lymfatických uzlin je obtížné pohybovat čelistí;

• bez zjevného důvodu je chrapot.

Příčiny těžké bolesti v krku bez horečky a metody léčby

Bolest v krku je nepříjemný pocit v orofarynxu. Liší se stupněm intenzity v závislosti na příčinách vývoje. Nejedná se o nezávislé onemocnění, ale pouze o symptom mnoha patologických procesů.

Absence hypertermie již hovoří objemy, nicméně podstatná část infekčních patologií může nastat bez zvýšeného odečtu teploměru, proto je nutná pečlivá diagnóza. Příčiny mohou být rozděleny na infekční a neinfekční. První je mnohem více než druhá.

Vývoj bolesti v krku je často doprovázen dalšími projevy různých orgánů a systémů. Pacient by měl pečlivě naslouchat svému vlastnímu tělu, ale není možné stanovit diagnózu sám.

Infekční příčiny

Mnoho infekčních onemocnění v chronické fázi nebo v počáteční fázi se vyskytuje s těžkou bolestí v krku bez horečky a rýmy.

Rýma je charakteristická pro patologie ovlivňující nosní dutinu a okolní dutiny. Pokud je zánět zánětu v hrtanu, ve většině případů se vyvíjí kašel (infekce sestupuje dolů průdušnicí s proudem slin), ale zpravidla neexistuje žádný snot.

Mezi patologické procesy hrdla patří šest nejběžnějších.

Akutní katarální vlastnosti tonzilitidy

Jinými slovy, katarální angina pectoris. Spolu s mírnou bolestí a normálními teplotními ukazateli. Nepohodlí se zvyšuje při polykání, dýchání, snaze mluvit.

Vzniká edém horních dýchacích cest. To je nebezpečné, protože je plná tvorby asfyxie. Katarální bolest v krku je považována za naléhavou záležitost, v obtížných případech musí být pacient hospitalizován na otolaryngologickém oddělení.

Kromě těchto příznaků dochází k nepříjemnému zápachu z úst (v důsledku intenzivní aktivity mikroorganismů), respiračních poruch typu asfyxie a dušnosti, slabosti.

Objektivně zjištěné červené hrdlo (hyperémie), pokryté bílým květem, struktura zadní stěny hltanu uvolněná. Je zaznamenána intenzivní exsudace hnisavého nebo serózního charakteru, bolest může být způsobena uchu.

Vyvolávají takové nepříjemné symptomy stafylokoků a streptokoků (alfa- a beta-hemolytika). Postupem času vznikají notoricky známé hnisavé zástrčky. Jedná se o nažloutlé hrudky s ostrým nepříjemným zápachem, jsou to sraženiny hnisu. Je to již chronický proces.

Ošetření je rychlé. Vyžaduje odstranění mandlí. V budoucnu bude vyžadovat konzervativní podporu těla s použitím antibiotik a antivirotik. Lokální antiseptika jako Miramistin a Chlohexin se podávají lokálně.

Atopická stomatitida

Nebo nekrotická forma zapojení do procesu sliznic úst. Toto onemocnění je lézí epitelu ústní dutiny jiné povahy.

Na sliznicích, tzv. Afty, se tvoří malé bílé vředy. Když se nekrotická forma tkáně začne rozpadat, je extrémně nebezpečná. Patologický proces se může rozšířit do krku.

Jedná se o zákeřnou chorobu, protože postupuje s minimálními symptomy - pacient má dlouhodobě bolest v krku bez teploty, tento proces může trvat několik týdnů, zvyšuje se při jídle a pití, častěji na stejné (postižené) straně a bez dalších pocitů.

Bez řádné léčby se stomatitida dostává do chronické fáze a bolest ustupuje, poté pokračuje s periodami. Ale patologie dává mnoho komplikací - negativně ovlivňuje stav srdce a gastrointestinálního traktu.

Léčba je konzervativní. Spočívá v použití protizánětlivého nesteroidního původu, antiseptik a širokospektrých antibiotik. V případě nekrotické stomatitidy bude nutný chirurgický zákrok k odstranění mrtvé tkáně.

Virové infekce v subakutním stadiu a v chronické fázi

Mezi ně patří klasické akutní respirační virové infekce a chřipkové infekce. Symptomatologie je různorodá. V orofarynxu se vyskytuje pocit pálení, ostrá bolest v hrdle nebo žádná teplota, nebo mírný nárůst na 37-37,5 stupně.

Rýma v průhledném snotu v malém množství a bolest hlavy (znamení všeobecné intoxikace těla).

Léčba se provádí s použitím antivirotik, antibiotik, aby se zabránilo sekundární infekci a antiseptik, jako je Miramistin.

To však nemusí stačit. Je nutné posílit imunitní systém. Předepisují se imunomodulátory, vitamínové minerální komplexy.

Laryngitida v počáteční fázi

Je to zánětlivý proces lokalizovaný v oblasti sliznice hrtanu. To nepředvídatelně teče.

Hlavním příznakem je suchý, štěkavý kašel, který je obtížné odstranit klasickými léky. Kromě toho, že je přetrvávající bolest v krku, bolest při polykání, dýchací problémy (dušnost, udušení), teplota není typická, a dokonce i v akutní fázi může chybět.

Léčba je konzervativní. Předepisují se protizánětlivé, kortikosteroidy, antitusické centrální a periferní účinky.

Faryngitida v chronické fázi

Další příčinou bolesti v krku bez horečky je zánět orofaryngu různého původu (plísňové, virové, bakteriální). Chronické stádium se projevuje tupou bolestí při polykání, dýchacími problémy, bolestivostí v krku a kašlem neproduktivní povahy. Hypertermie je charakteristická pouze pro akutní stadium.

Snad přidělení minimálního množství sputa, sedí dolů hlas, pacient nemůže mluvit normálně.

V průběhu času se vyvíjí sekundární tonzilitida, na mandlích je charakteristická bílá patina a bolest v krku a bolest hlavy, ale žádná teplota - všechny známky intoxikace jsou zřejmé.

Terapie se provádí s použitím protizánětlivých, antiseptických, antibiotických nebo antivirových léčiv v závislosti na povaze procesu.

Periodontitida nebo jiné periodontální léze

Jinými slovy, bolest v krku v důsledku zánětu dásní a mezizubních prostor. Léčí se především použitím antibiotik, antiseptik a dalších léků ve formě turun (gázové nebo bavlněné tampony s drogami).

Vzácné příčiny

 • Herpetická léze hltanu. Obvykle kmen prvního typu. Možné generalizované formy mononukleózy (porážka herpetického viru čtvrtého typu) nebo cytomegaly (způsobené herpesovým kmenem pátého typu).
 • Tuberkulóza. Nachází se v extrémně vzácných případech.
 • Šarlatová horečka.
 • Tetanus Vyvinuto kontaktem s půdou. V současné době jen zřídka onemocní.

Pokud se tato infekční onemocnění vyskytnou bez horečky, ne vždy to znamená, že nemoc je v chronické nebo subakutní fázi.

Je možné, že se imunitní systém nedokáže vyrovnat. Pro stanovení a ověření diagnózy je nutné provést imunogram a specifické studie. Podobný jev je pozorován i při stálém a nekontrolovaném příjmu antibiotik.

Neinfekční faktory

Také mnoho, ale mnohem méně časté. Podle lékařských statistik, v méně než 15% případů, popsané symptomy nejsou způsobeny infekčními příčinami.

 • Cizí předmět v krku. Doprovázena silnou bolestí. Často hovoříme o tom, jak se dostat do orofarynxních ryb a jiných podobných předmětů. Současné příznaky jsou lechtání a touha po kašli. Léčba spočívá v odstranění cizího předmětu a sekundární protizánětlivé a antibakteriální terapie.
 • Poranění hltanu. Například při konzumaci hrubých potravin, při provádění diagnostických činností nezkušeným lékařem. Doprovázena bolestí, pocitem pálení, bolestmi v orofarynxu. Jsou požadována protizánětlivá, antiseptická, antibiotická nebo antivirová farmaceutická činidla.
 • Tepelné a chemické popáleniny. Vyvinout, zpravidla, v důsledku vystavení profesionálním faktorům. Zvláště ohroženi jsou pacienti pracující v chemických závodech nebo v průmyslu s vysokoteplotními podmínkami. Je možná souběžná suchost hltanu.
 • Alergie. Může být doprovázen akutním bolestem v krku v důsledku uvolnění velkého množství histaminu. Tento proces je charakterizován pálením, svěděním, otokem, kašlem, dušností nebo udušením, v tomto případě nikdy není teplota.
 • Onkologické procesy benigní a maligní povahy. Karcinomy, sarkomy, ateromy, lipomy, papilomy a mnoho dalších novotvarů podobného typu. Vyžaduje se povinné histologické posouzení stavu novotvaru pro výběr léčebné taktiky.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Refluxní ezofagitida, gastritida, žaludeční vřed. Bolest vzniká v důsledku refluxu žaludeční šťávy v jícnu a podráždění sliznic.

Kromě toho, často bolest v krku bez zjevného důvodu se vyskytuje u alkoholiků, kuřáků. Jaké další nemoci krku a hrtanu jsou zde - čtěte zde.

Diagnostika

Diagnostická opatření představují určité obtíže. Je nutné vyloučit mnoho patologií. Nejprve se doporučuje navštívit terapeuta.

Pomůže provádět primární diagnózu a na základě svých rutinních výzkumných údajů pacienta předá správnému specialistovi.

Seznam specializovaných lékařů je velmi široký:

 • Otorinolaryngolog. Lékař zabývající se léčbou patologií orofaryngu a nosohltanu.
 • Gastroenterolog. Se specializuje na léčbu a vyšetření pacientů s patologií trávicího traktu.
 • Onkolog. Jsou-li nádory, je nutné ho vyšetřit.
 • Infekční. Posílá se mu s pravděpodobnými infekčními patologiemi s nejednoznačností klinického obrazu.
 • Alergist-imunolog. V přítomnosti alergických reakcí.
 • Je možné, že bude nutná konzultace několika odborníků.

Při počátečním přijetí každý lékař vyslechne pacienta na stížnosti, zkontroluje, co je nemocné nebo co je nemocné (toto se nazývá anamnéza). Je důležité identifikovat všechny infekční nemoci a nemoci virové povahy, které by mohly způsobit bolest v krku.

Laboratorní testy a analýzy

Pro ukončení této otázky jsou uvedeny objektivní studie:

 • Obecný krevní test. K detekci zánětu nebo alergií. V prvním případě je pozorováno zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů (ESR nebo ROE), stejně jako posun vzorce leukocytů. Ve druhé - intenzivní eosinofilie, ale ne vždy.
 • Biochemie žilní krve.
 • Výtěr z krku pro následné bakteriologické vyšetření. Umožňuje určit konkrétní původce patologického procesu a určit jeho citlivost na antibiotika.
 • Sérologické studie.
 • PCR diagnostika. Bakteriologické očkování a sérologické studie odhalily pouze bakteriální patogeny. Pro stanovení přítomnosti stop bakterií v krevním řečišti se provádí PCR diagnostika.
 • Studie ELISA. Také se provádí detekce virových invazí.
 • Rentgenové vyšetření hrudníku.
 • FGD k vyloučení patologických procesů žaludku a jícnu.
 • Alergické testy a zátěžové testy.
 • Biopsie a histologie nádorů, pokud existují.
 • Laryngoskopie. Umožňuje posoudit stav hlenu hlenu. Nepříjemná, ale nezbytná v některých případech, studie.

Tyto studie poskytují příležitost ověřit diagnózu. Možné rozšíření nebo zkrácení seznamu.

Jak zmírnit stav pacienta?

Symptomatická léčba je neúčinná, je nutné odstranit příčiny bolesti, pak zmizí samotný nepohodlí.

S pomocí lokálních anestetik lze rychle eliminovat samotný syndrom bolesti:

 • Tablety pro resorpci anestetiky (benzokain) - hexorální tabs, s tetrokainem Antiangin.
 • Aerosol Tantum Verde Forte na bázi benziadaminu - radikálně eliminuje bolest v krku způsobenou infekčními agens.
 • Lidokainové léky proti bolesti - Theraflu Lar a Strepsils plus.

Root Cure

Etiologická terapie začíná konzervativními metodami. V závislosti na onemocnění jsou předepisovány léky několika farmaceutických skupin: protizánětlivé, anestetika, antibiotika, antivirotika atd. Jejich konečný seznam bude záviset na onemocnění a výsledcích diagnostických studií.

Pro zmírnění bolesti v průběhu léčby se doporučuje dodržovat řadu jednoduchých doporučení:

 • Je důležité, aby nedošlo k namáhání hlasivek. Je žádoucí co nejvíce mlčet. To pomůže zmírnit bolest a eliminovat rozvoj komplikací horních a dolních dýchacích cest.
 • Musíte dočasně dodržovat lůžko. Trvání a závažnost určuje ošetřující specialista.
 • Pokud je to možné, omezte kouření. Tabákový kouř spaluje hrdlo (chemicky) a zhoršuje zdraví.
 • Ujistěte se, že kloktáte s antiseptiky (Miramistin, Chlorhexin), bez ohledu na etiologii procesu. Toto onemocnění vyléčí rychleji a zabrání sekundárnímu poškození orofaryngu bakteriemi a jinými infekčními agens.
 • Měli by dodržovat pitný režim. Tolik teplá kapalina, jak je možné zmírnit stav.
 • V žádném případě nemůže dýchat mrazivý vzduch a pít studenou vodu.

Bolest v krku bez horečky vyžaduje povinnou diagnózu. Můžeme mluvit o různých patologiích. Podle své vlastní vůle, určete povahu procesu nebude fungovat. Je nutné se poradit s lékařem.

Příčiny a léčba bolesti v krku bez horečky

Bolesti v krku, rýma, hypertermie, slabost jsou typické příznaky studené, virové nebo bakteriální infekce. Existují však situace, kdy hrdlo bolí, ale není zde žádná teplota ani jiný projev. Není možné určit příčinu tohoto stavu na vlastní pěst. V takovém případě byste se měli neprodleně poradit s lékařem, protože ignorování nemoci nebo vlastní léčba může vést k vážným a nepříjemným následkům.

Proč to krk bolí bez horečky

Silná bolest v krku bez horečky je signálem z těla, což často ukazuje, že existují vážné zdravotní problémy. Příčiny tohoto stavu mohou být různé: infekční i neinfekční. V této situaci může pomoci pouze včasná diagnostika a řádná léčba.

Infekční

Infekce ve většině případů vstupuje do lidského těla vzduchovými kapičkami. Nejčastěji se infekční patologie vyskytují se zvýšenou tělesnou teplotou, ale existují výjimky, které se týkají pouze bolestivých pocitů v krku.

Faryngitida

Faryngitida bez horečky není neobvyklá. Tento stav se často vyskytuje v případech, kdy se onemocnění stává chronickým. Různé patogeny mohou vyvolat rozvoj faryngitidy: viry, houby a další patogenní mikroorganismy. Následující faktory mohou také vést k patologickému stavu: špatné návyky, pití příliš chladných nebo příliš horkých nápojů, prodloužené alergie, endokrinní onemocnění atd. Léčba se volí až po zjištění původce.

Laryngitida

S laryngitidou, stejně jako u faryngitidy, je postižen hrtan. Hlavními příčinami onemocnění jsou infekce, přeplnění, podchlazení nebo přehřátí. Předpokládá se, že laryngitida je dětská choroba, proto ji častěji trpí děti. Tento faktor je vysvětlen tím, že hrtan dítěte je mnohonásobně menší a dokonce i mírný zánět vede k jeho zúžení.

Angina

Přítomnost hypertermie v bolestech v krku je běžným jevem, ale existují případy, kdy nemoc pokračuje bez horečky. Tento kurz je charakteristický pro katarální anginu pectoris. Hlavním patogenem je streptokoky. Symptomy patologického stavu jsou následující: nepohodlí a bolest při polykání, poškrábání a pálení v místě poranění, pacienti si také často stěžují, že jejich tělesné bolesti a všeobecná slabost. Léčba je téměř kompletní bez užívání antibakteriálních léčiv.

Stomatitida

Jakékoliv onemocnění ústní dutiny může vyvolat zánětlivý proces v orgánech umístěných v blízkosti léze. Stomatitida je primárně považována za dětskou nemoc, ale u lidí s oslabeným imunitním systémem se také může projevit. Příčiny jejího výskytu jsou infekce v těle (virová, plísňová, bakteriální), orální trauma, špatná péče o chrup, onemocnění vnitřních orgánů a další. Lokalizace - tváře a rty (vnitřní povrch), patra. Nejčastěji patologie probíhá bez hypertermie, ale při pokročilé stomatitidě může teplota stoupat do vysokých výšek.

Navzdory tomu, že každý zná hlavní symptomy ARVI, mezi které patří hypertermie, existují situace, kdy tento projev chybí. Důvodem je oslabení imunitního systému. S tímto stavem není tělo schopno odolávat infekci, která se stává vážnou hrozbou pro lidský život. Také nepřítomnost hypertermie u akutních respiračních virových infekcí může být vysvětlena nesprávným fungováním hypotalamu.

Syfilis

Situace, kdy bolest v krku, ale žádná teplota je také charakteristická pro syfilis. Mohou být infikovány nejen sexuálně, ale také prostřednictvím kontaktu s domácností. Syfilis je nebezpečný latentní. Člověk, dokonce i bez podezření, může nakazit příbuzné a v přítomnosti zjevných projevů se riziko významně zvyšuje. Proto pokud jsou v krku bolestivé pocity, objeví se v ústní dutině vyrážka, okamžitě vyhledejte lékaře.

Neinfekční

Bolestivé pocity v krku bez doprovodných příznaků, které jsou charakteristické pro infekční onemocnění, mohou být způsobeny jinými negativními faktory, takže v ordinaci lékaře byste měli podrobně vyprávět o všech možných příčinách tohoto stavu (jak si myslíte).

Přítomnost cizího tělesa ve hltanu

Hrdlo může bolet v důsledku vniknutí cizího předmětu do dýchacího systému. Pokud, krátce před onemocněním, člověk konzumuje ryby, výrobky obsahující kosti, měl by to také uvést na odborném recepci. Mimořádně pozorní by měli být i rodiče malých dětí. Někdy si dítě může polknout malý cizí předmět bez povšimnutí, takže pokud taková možnost není vyloučena, je důležité tyto obavy sdílet s dětským lékařem.

Onkologie

Další příčinou lechtání a bolesti v krku bez horečky může být přítomnost onkologického procesu v hrtanu. Prodloužená bolest, štěkavý kašel, chrapot, dušnost - hlavní příznaky onkologie. Příčiny vzniku patologického stavu jsou špatné návyky, vliv viru HIV na organismus, nezdravá strava, snížení ochranných sil, dědičnost atd.

Zranění

Vnější a vnitřní poranění hrtanu mohou být doprovázeny nejen bolestivými pocity, ale i dalšími symptomy: respiračními poruchami, krvácením, kašlem, hemoptýzou atd. Vnitřní poranění jsou diagnostikována ultrazvukem, rentgenovým zářením, tomografií a palpací.

Alergie

Situace, kdy je bolest v krku a žádná teplota také charakteristická pro alergické reakce. Velmi často, v případě alergií, je postižen horní respirační trakt, což je důvod, proč je často zaměňován s ARVI. Pacienti si stěžují, že mají bolest v krku, kašel, slabost, dušnost a potíže s dýcháním. Existuje několik typů alergií, u kterých dochází k bolesti v krku: alergická faryngopatie, alergická tracheitida a alergická laryngitida. V takových případech není standardní léčba ARVI nejen vhodná, ale může situaci ještě zhoršit.

Popáleniny

Popáleniny horkými tekutinami nebo chemikáliemi mohou také způsobit bolest v krku. Symptomy doprovázející patologický stav - nevolnost a zvracení, pálení, hojné slinění (s malým poškozením) a šok, hypertermie, zánět lymfatických uzlin (s těžkými popáleninami).

Diagnostika

Pokud pociťujete bolestivé pocity, které nejdou dlouho (týden nebo déle), měli byste okamžitě kontaktovat lékaře (dospělého - praktického lékaře, děti - pediatra). Po rozhovoru, anamnéze a vizuálním vyšetření lékař rozhodne, zda jsou nutná další diagnostická opatření.

Diagnostická opatření, která mohou být přiřazena:

 • obecné klinické testy (testy krve a moči);
 • biochemický krevní test;
 • testy alergie;
 • Metody ELISA a PCR;
 • biopsie a histologie;
 • výtěr z krku;
 • rentgen hrudníku;
 • laryngoskopie atd. (seznam může být doplněn v závislosti na souvisejících symptomech).

Specialisté, jejichž pomoc můžete potřebovat: terapeut, otolaryngolog, specialista na infekční onemocnění, onkolog, alergik.

Lékařská pomoc

Léčba tohoto patologického stavu by měla být komplexní a měla by zahrnovat: farmakoterapii, fyzioterapii, lidové metody. Veškeré terapeutické akce by měl předepsat lékař a být s nimi v souladu. Samoléčba může vést k nebezpečným následkům.

Drogová terapie

Léčebný režim je zvolen individuálně v závislosti na základní příčině patologického stavu. Skupiny léků, které mohou být předepsány pro bolest v krku:

 • anestetika;
 • antibakteriální léčiva;
 • antiseptika;
 • antimykotika;
 • antihistaminika;
 • antivirotika;
 • steroidní hormony.

Fyzioterapie

Účinnost fyzioterapie pro bolest v krku je již dlouho známa. Běžná léčba úlevy od příznaků:

 • tepelné zpracování;
 • laserová a fototerapie;
 • elektroléčba;
 • magnetická terapie.

Tyto postupy mají určité kontraindikace a nejsou předepisovány pro některá onemocnění (onkologie, kardiovaskulární patologie atd.).

Lidové metody

Tradiční medicína má také ve svém arzenálu mnoho receptů, které pomáhají zmírnit bolest a zbavit se mnoha nemocí, ale jejich účinnost, bezpečnost a proveditelnost, měli byste se poradit se svým lékařem.

Nejoblíbenější recepty jsou:

 • opláchnutí slanou vodou (pomáhá zbavit se bakterií);
 • opláchnutí sódou;
 • propolis (rozpouštět);
 • citrónová kůra (pro sání);
 • mléko nebo čaj s medem;
 • jedlový olej (namazat mandle);
 • tepelné obklady s heřmánkovým odvarem atd.

Léčivé rostliny mohou vyvolat alergickou reakci, proto by měly být používány s opatrností.

V některých případech je nutné okamžitě zavolat sanitku: pro člověka je těžké dýchat, teplota prudce vzrostla a lymfatické uzliny se příliš zvýšily.

Zdraví je to, o co se musíte postarat. Správný životní styl, prevence a včasná léčba nemocí pomůže vyhnout se vážným komplikacím a následkům. Pokud pocítíte nepříjemné příznaky, návštěvu lékaře neodkládejte.

Bolest v krku bolí polykání č. Co dělat Léčba

Někdy se lékaři musí vypořádat s takovými stížnostmi jako bolest v krku, to bolí spolknout teplotu.

Ve většině případů jsou bolestivé pocity způsobeny infekčními činiteli, proto je všeobecně přijímáno, že hlavní příčinou je bolest v krku.

S hypertermickým syndromem však ne vždy dochází k infekčním onemocněním; Kromě toho existuje celá řada dalších příčin, které mohou při polykání a požití způsobit bolest v orofarynxu.

Tento článek pomůže čtenáři pochopit, jaké nemoci způsobují bolest v krku, ale neexistuje žádný syndrom intoxikace a jaké metody léčby existují.

Máte-li bolest v krku a bolí to polykat, ale není teplota: co to je?

U zánětlivých lézí sliznice a lymfatické tkáně (palatinové tonzily) orofarynxu dochází k ostré nebo bolestivé bolesti, při vyšetření je odhaleno červené hrdlo (v důsledku reflexní dilatace krevních cév) a v některých případech vyrážka, nájezdy a ulcerace.

Někdy, s patologickými procesy popsanými nahoře, teplota je nepřítomná. To může být způsobeno jak specifiky onemocnění, tak nedostatečnou reakcí termoregulačního centra.

Zvažte důvody, proč to bolí v krku a bolí ho spolknout bez horečky a to může být:

 1. Asymptomatická nebo latentní léčba infekčních onemocnění (bakteriální nebo virová tonzilitida, angína).
 2. Gingivitida a virová stomatitida, houbová povaha.
 3. Specifické infekční procesy, u kterých je tato lokalizace zánětu vzácná a atypická (primární syfilis, kapavka, mykoplazma nebo ureaplasmatická faryngitida).
 4. Když nejsou žádné příznaky nachlazení, ale tam je bolest při polykání, také nezapomeňte na cizí těla. Dostávají se z jídla, během her nebo v důsledku jejich nesprávného použití (rybí kosti, párátka, jehly, malé nehty).
 5. Trauma na sliznici ústní dutiny řezem nebo propíchnutím předmětu v důsledku popálení.
 6. Alergická reakce na potraviny, tabákový kouř; projevy syndromu autonomní dysfunkce.
 7. Refluxní ezofagitida, angina pectoris, neuralgie, nádorový proces.

Existuje tedy mnoho důvodů pro výskyt takovýchto stížností, ale všechny vyžadují důkladný sběr anamnézy u pacienta, předepisování laboratorních a instrumentálních metod léčby, jakož i provedení důkladné diferenciální diagnostiky.

Silné bolesti v krku při polknutí bez horečky: příčiny

Podívejme se blíže na to, co může způsobit bolest v krku bez živých známek intoxikace.

Latentní a asymptomatické formy infekčních patologií

Zánět orofarynxu se nejčastěji objevuje s jasným klinickým obrazem syndromu intoxikace: horečka, zimnice, slabost a podrážděnost.

V některých případech není tělo nemocného schopno plně reagovat na zavedení infekčního agens, proto mohou být příznaky jako vysoká tělesná teplota a zimnice úplně chybí.

Pro vymazanou formu bolesti v krku je charakteristická bolest v hltanu různé intenzity: od akutního řezání až po bolestivou konstantu. Sliznice ústní dutiny při pozorování hyperemické a edematózní.

Mandle se zvětšují, uvolňují, na jejich povrchu lze detekovat hojné bělavě šedé usazeniny nebo hleny.

S faryngitidou - izolovaným zánětem zadní stěny hltanu, nejsou žlázy zapojeny do patologického procesu. Pacient pociťuje bolest při polykání a poškrábání.

Při objektivním vyšetření lékař zjistí, že na zadním povrchu hltanu je rozšířen a zapálen folikul.
Zdroj: nasmorkam.net S bolestmi v krku, ale bez horečky, může dojít ke vzniku laryngitidy (zánět a otoky hrtanového subglottického prostoru) a černého kašle.

Bolest v tomto případě je způsobena častým a hackujícím kašlem, který jednoduše silně dráždí sliznici hltanu.

Stomatitida a zánět dásní

Bolí to spolknout teplotu není - jeden z příznaků virové nebo plísňové léze ústní sliznice, a to jazyk, měkké patra, dásně a vnitřní povrch tváře.

Stomatitida herpesvirů a zánět dásní se vyskytují hlavně bez horečky, ale s velkou bolestí a tvorbou velkého počtu vícesložkových váčků s průhledným a pak blátivým obsahem, aftózních vředů. Pacient si také často stěžuje, že ho to bolí.

Když drozd z ústní dutiny sliznice je posetý tečkovaný nebo lamellar drobivý nájezdy bílé barvy.

Pokud je jemně odstraníte špachtlí, zůstane mírná eroze, která může lehce krvácet. Pro takového pacienta je těžké mluvit a slzit si do krku.

Specifické infekční procesy

Hlavní cesta infekce s bledým treponémem, ureplazmou a mykoplazmou - je sexuální. Při páchání nekonvenčních sexuálních aktů (zejména ústních) patogeny snadno vstupují do ústní dutiny, kde způsobují primární změny.

Primární syfilitický vliv (chancre) se může tvořit na vnitřním povrchu rtu nebo na mandlí. Takový vřed obvykle nebolí, ale způsobuje nepohodlí při polykání.

Má nepravidelně tvarované okraje a špinavé šedé dno. Dlouhá doba může být zcela asymptomatická pro dokončení epitelizace.

Faryngitida je vzácná forma mykoplazmy nebo ureaplasmatické infekce. Charakterizován tím, že se pacient stává těžko polykatelným slinami a jídlem, a v krku je bolest a nepohodlí.

Cizí tělo a zranění

Při polykání malých kostí, nehtů nebo jehel (častěji v dětství) je sliznice orofarynxu zraněna a někdy i jícen.

V této oblasti dochází také ke zranění popáleninami v důsledku spotřeby horkých jídel a tekutin, některých chemikálií (kyselin, zásad, peroxidu vodíku 6% atd.).

Pacient se náhle objeví bolest řezání, zejména v době polykání. V tomto případě je důležité, abyste co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc, aby nedošlo k nafouknutí poškození a subjekt zranění nepoškodil jiné orgány.

V případě chemického popálení je pacient okamžitě odeslán na jednotku intenzivní péče.

Alergie a IRR

Použití některých potravin (čokoláda, citrusové plody, marmeláda atd.), Inhalace par tabáku, použití některých léků (sirupy, pastilky) může vyvolat lokální alergickou reakci.

V tomto případě je hrdlo oteklé, není kašel a horečka. Kromě nepohodlí v hltanu může pacient pociťovat dušnost způsobenou těžkým otokem.

Pokud tedy dítě nebo dospělý má bolest v krku a je oteklá, měli byste zavolat sanitku nebo okamžitě jít do nemocnice.

Syndrom autonomní dysfunkce zahrnuje širokou škálu neurologických symptomů a stížností, jako je hrudka v krku a lechtání. Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u emocionálních dospívajících.

Děti si stěžují na pocit cizího tělesa v krku, jako by do nich něco zasahovalo. To je zvláště výrazné po emocionálním stresu.

Neuralgie, tumory a refluxní ezofagitida

Se zánětem trojklanného nervu bolí hrdlo po dlouhou dobu a bolí ho polykat, není zde žádná teplota a dává to do uší. To je způsobeno znaky inervace této oblasti lebky obličeje.

Kromě toho je narušena citlivost pokožky a bolesti na obličej, je možný výskyt bolestivých pocitů v zubech. Proto pokud bolest při polykání vnikne do ucha, ne vždy svědčí pro akutní otitis.

Pokud máte bolest v krku bez horečky pro polykání po dlouhou dobu, je důležité vyloučit nádorový proces v krku, který může být v raných fázích zcela bezbolestný. To může být nádor z lymfoidní tkáně, vegetace na sliznici hlasivek, sarkom hltanu atd.

S gastroezofageální refluxní chorobou se kyselá žaludeční šťáva vrhá do dutiny jícnu a pak do ústní dutiny.

To způsobuje bolest v krku (v důsledku agresivního působení kyselého prostředí na sliznici orofaryngu), škrábanců a někdy zvracení. Výraznější příznaky v noci a ve vodorovné poloze.

První pomoc

Lékařská péče je poskytována v závislosti na patologii:

 • V případě infekčních procesů stačí předepsat etiotropní terapii a lokální anestetika ve formě bonbónů nebo sprejů.
 • Při léčbě stomatitidy a zánětu dásní má dobrý účinek opláchnutí antiseptickými roztoky, antivirotika a antimykotika.
 • Při poranění sliznice nebo popálení je důležité rychle vyhledávat specializovanou pomoc spíše než samoléčbu.
 • V případě akutní alergické reakce je alergen vyloučen a intravenózně se aplikují desenzibilizující léčiva (antihistaminika nebo steroidní hormony).

V každém případě by měla být pomoc poskytnuta kvalifikovaným zdravotnickým personálem.

Bolesti v krku na jedné straně při polknutí bez horečky

Syndrom jednostranné bolesti v hltanu je typický pro:

 • Atypická forma anginy pectoris, když je výraznější zánět ne na dvou, ale na jedné mandlici.
 • Paratonsilární absces, který obvykle vychází z určité strany.
 • Akutní střední unilaterální otitis (charakterizovaný těžkou pulzující bolestí v postiženém uchu s ozářením do krku).
 • Nádory na levé nebo pravé straně.
 • Opakování hemisinusitidy (zánět levého nebo pravého boku několika vedlejších nosních dutin současně).

Pokud není zima, je nutné vyloučit neoplastický proces a specifická infekční onemocnění.

Který lékař bych měl kontaktovat?

Za relativně uspokojivého stavu se můžete nejprve obrátit na oblastního lékaře nebo pediatra, který v případě potřeby určí konzultace příbuzných odborníků:

 1. ORL specialista a specialista na infekční onemocnění.
 2. Onkolog onkolog.
 3. Alergist-imunolog.
 4. Neuropatolog.
 5. Zubař.
 6. Dermato venereologist.

Někdy musí být pacient vyšetřen několika specialisty najednou pro diferenciální diagnostiku.

Jak léčit těžké bolesti v krku při polknutí bez horečky

Například u anginy pectoris je důležité předepsat správné antibiotikum nebo účinné antivirotikum, jakož i účinné lokální antiseptické a léky proti bolesti.

Pro stomatitidu se kromě etiotropních přípravků používá také pravidelné oplach ústní dutiny. Pokud se v oblasti hltanu vyskytne lokální alergická reakce, může se před příchodem sanitky opláchnout sanitním roztokem zředěným ve sklenici vody.

Když reflux a syndrom autonomní dysfunkce, pastilky pro sání jsou používány více pro účely rozptylující terapie.

Jak léčit bolest v krku s lokální medikací:

Spreje a sirupy pomáhají zmírnit bolest v hrtanu při polykání:

Léčba lidových prostředků doma

Chcete-li pomoci zbavit se nepohodlí a nepohodlí v krku lze prokázat v průběhu let lidových prostředků, které lze snadno připravit i doma:

Nepříjemné pocity v hltanu bez známek intoxikace jsou nespecifickým příznakem pro velký počet patologií.