Tělesná teplota 35,5 - co dělat?

Všichni známe index normální tělesné teploty, který je 36,6 ° C. Nicméně, pro většinu lidí, čísla mohou být vyšší nebo nižší než obecně přijímaný standard. Zároveň se cítí dobře a tato odchylka nemá vliv na jejich pohodu.

Pokud při určování poklesu teploty pociťujete určité nepohodlí a pokles síly (tělesná teplota 35,5 ° C trvá déle než dva nebo tři dny a není normou pro vaše tělo), pak musíte hledat příčiny tohoto jevu.

Tyto stavy jsou často typické pro těhotné nebo kojící ženy. Pokud jsou tyto faktory zcela vyloučeny, měli byste hledat příčiny nízké teploty:

 • snížení imunity (pro konzultaci byste měli kontaktovat imunologa, vytvořit imunogram);
 • nedávná nemoc;
 • snížení hemoglobinu (je nutné provést kompletní krevní obraz);
 • neurocirikulační dystonie hypotenzního typu (kvůli nedostatku spánku, přepracování, zvýšené fyzické námaze nebo nesprávné dietě);
 • astenický syndrom;
 • vnitřní krvácení;
 • intoxikace těla;
 • narušení endokrinního systému, hypotyreóza, onemocnění nadledvinek (test na hormony, ultrazvukové vyšetření);
 • tendence k nízkému krevnímu tlaku (viz kardiolog);
 • těžká únava, přeplnění spojené s novými povinnostmi (mateřství, nedostatek spánku v noci, určité vyčerpání těla v důsledku kojení).

Pokud v důsledku zkoušek nebyla zjištěna žádná závažná porušení, léčba bude založena především na metodách, které nejsou závislé na drogách a které se týkají normalizace životního stylu, postupů temperování, fyzikální terapie a mírného cvičení.

Lze využít i lázeňskou léčbu, balneoterapii, fyzioterapii.

Pokud je tělesná teplota 35,5 doprovázena neustálým stresem, je nutné zvolit účinná sedativa. Zpravidla se upřednostňují přípravky obsahující rostlinné suroviny. Eleutherococcus, ženšen a aralia vykazovaly vynikající výsledky v boji proti stresu (skupina tonických přípravků, které se užívají ráno a na oběd, protože mají stimulační vlastnosti); mládě, valeriány, chmele, hloh (skupina sedativ, které se užívají v noci). Průběh léčby trvá jeden měsíc.

Jestliže bylinné léky nemohly tento problém vyřešit, měli byste se poradit s lékařem o předepisování léků.

Tělesná teplota 35 5 Co to znamená

Nízká tělesná teplota: příčiny

Velká většina lidí začíná zažívat, když se tělesná teplota zvýší nad normální hodnotu. Nízká tělesná teplota je vzácný výskyt. Mnozí tuto událost ignorují, ale pokud tato teplota trvá dlouho - musíte navštívit lékaře. Příčiny této odchylky od normy mohou být únava, přepracování nebo předchozí nemoc. Často však může být nízká tělesná teplota, jejíž příčiny jsou skryty ve vážné nemoci, „zvonem“ těla.

Jaká je tělesná teplota považovaná za sníženou?

Lékaři považují tělesnou teplotu 35,5 stupně a nižší za významnou odchylku od normy. Proč může být nízká tělesná teplota nebezpečná? Faktem je, že odchylka od teplotní normy je způsobena poruchou termoregulačního centra, které se nachází v mozku každé osoby. Toto narušení je důsledkem vyčerpání nervového systému nebo znakem průběhu některých nemocí, o nichž bude pojednáno níže.

Nízká tělesná teplota: příčina

Zvažte hlavní důvody:

 • Exacerbace chronických onemocnění již přítomných v lidském těle. Pokud trpíte závažným chronickým onemocněním, měla by být nízká tělesná teplota dobrým důvodem k návštěvě lékaře. Příčiny nízké teploty mohou být skryty v nepříjemné komplikaci.
 • Vývoj hypotyreózy - onemocnění, které je charakterizováno poruchou štítné žlázy. To může být způsobeno hormonálními a jinými problémy v lidském těle.
 • Nízké teploty mohou nastat v důsledku lézí nadledvin. Pokud máte problémy s nadledvinami, zkuste pít více vody, častěji jíst melouny a melouny.
 • Užívání drog ve velkém množství. Pokud používáte silné léky bez rozdílu a bez konzultace s kompetentním lékařem, nepřekvapujte, pokud máte nízkou tělesnou teplotu. Důvody spočívají v nesprávně zvolených lécích, které z celého těla vyřazují celé tělo.
 • Nízká teplota často ukazuje únavu. Nenechte se řídit vyčerpáním. Pokud ignorujete toto znamení, které vám dalo vlastní tělo, nadměrná únava může vést k vážným onemocněním.
 • Pokud jste právě trpěli závažnou virovou nebo bakteriální infekcí, například chřipkou nebo zimou, může být nízká teplota výsledkem pravidelného zotavení těla.
 • Příčiny nízké teploty mohou být těhotenství. Toxikóza, ke které dochází během těhotenství, může být doprovázena nízkou teplotou. Neměli byste se toho bát, ale měli byste pečlivě sledovat stav svého vlastního těla během tohoto těžkého období pro ženu.
 • Někdy je odchylka od teplotní normy výsledkem vnitřního krvácení. Pokud je nízká teplota doprovázena nevolností a závratěmi - okamžitě zavolejte lékaře.
 • Během fyzické hypotermie je také pozorována nízká tělesná teplota. Důvody této odchylky - koupání v příliš studené vodě nebo v zimě.
 • A poslední populární důvod pro snížení teploty je považován za nedostatek vitaminu C.

Musíme si uvědomit, že teplota je pod 35,5 stupně - to není normální! Je nutné pochopit její příčiny a udělat vše pro jejich odstranění! Nemyslete si, že vše bude vyřešeno samo. Nízká teplota - důsledek toho, že tělo nemůže zvládnout! Existují však případy, kdy se teplota 35,5 ° C stala individuálním rysem osoby. V takových situacích se tato teplota nepovažuje za sníženou a není důvodem k obavám.

Tělesná teplota 35 - co to znamená?

Každý ví, že normální indikátor tělesné teploty je 36,6 ° C. Nicméně, pro mnoho lidí, hodnoty mohou být vyšší nebo nižší než obecně přijímaný standard, který je vysvětlen individuálními charakteristikami organismu. Zároveň si zachovávají normální zdraví, nejsou žádné odchylky ve fungování těla.

Pokud se při měření tělesné teploty hodnota blíží 35 stupňům, a to není normou pro vaše tělo, pak to může signalizovat některé patologické stavy těla. Při této teplotě lidé často cítí letargii, slabost, apatii, ospalost. V tomto případě se ujistěte, co to znamená, proč tělesná teplota klesne na 35 stupňů.

Důvody pro snížení tělesné teploty na 35 stupňů

Pokud tělesná teplota klesne na 35 stupňů Celsia, může to být v takových případech normální fyziologický jev:

 • s podchlazením;
 • během těhotenství;
 • během kojení;
 • ráno po probuzení.

Také snížení tělesné teploty může být vedlejším účinkem po užití některých léků.

Patologické příčiny nízké tělesné teploty u dospělého jsou velmi rozdílné. Uvádíme ty hlavní:

 1. Chronické infekce v těle (nízká teplota může znamenat zhoršení procesu).
 2. Snížená funkčnost štítné žlázy (hypotyreóza). Může také zahrnovat pomalost, ospalost, suchou pokožku, abnormální stolici atd.
 3. Snížená imunitní obrana těla (která může být spojena s nedávno přenesenými infekčními chorobami, vyčerpávajícími funkční schopnosti těla).
 4. Nemoci nadledvinek, jejich snížené fungování (například Addisonova choroba). Mohou se objevit příznaky, jako je svalová slabost, poruchy menstruačního cyklu, úbytek hmotnosti, bolesti břicha atd.
 5. Patologie mozku (často nádory). Současně se vyskytují také příznaky, jako je zhoršená paměť, zrak, citlivost, motorické funkce atd.
 6. Vegetativní dystonie.
 7. Silná intoxikace těla.
 8. Vnitřní krvácení.
 9. Hypoglykémie (nedostatečná hladina cukru v krvi).
 10. Chronický únavový syndrom spojený s neustálým nedostatkem spánku, přepracováním, stresovými situacemi.

Teplota je 35,5 ° C, což je normální.

Svetlana

Normální tělesná teplota, která je 36,6 ° C. Nicméně, pro většinu lidí, čísla mohou být vyšší nebo nižší než obecně přijímaný standard. Zároveň se cítí dobře a tato odchylka nemá vliv na jejich pohodu.

Pokud při určování poklesu teploty pociťujete určité nepohodlí a pokles síly (tělesná teplota 35,5 ° C trvá déle než dva nebo tři dny a není normou pro vaše tělo), pak musíte hledat příčiny tohoto jevu.

Tyto stavy jsou často typické pro těhotné nebo kojící ženy. Pokud jsou tyto faktory zcela vyloučeny, stojí za to hledat příčiny nízké teploty.
v:
snížení imunity (pro konzultaci byste měli kontaktovat imunologa, vytvořit imunogram);
nedávná nemoc;
snížení hemoglobinu (je nutné provést kompletní krevní obraz);
neurocirikulační dystonie hypotenzního typu (kvůli nedostatku spánku, přepracování, zvýšené fyzické námaze nebo nesprávné dietě);
astenický syndrom;
vnitřní krvácení;
intoxikace těla;
poruchy endokrinního systému, hypotyreóza, onemocnění nadledvinek (testováno na hormony, ultrazvukové vyšetření);
tendence k nízkému krevnímu tlaku (viz kardiolog);
těžká únava, přeplnění, spojené s novými povinnostmi (mateřství, nedostatek spánku v noci, určité vyčerpání těla v důsledku kojení).

Pokud v důsledku zkoušek nebyla zjištěna žádná závažná porušení, léčba bude založena především na metodách, které nejsou závislé na drogách a které se týkají normalizace životního stylu, postupů temperování, fyzikální terapie a mírného cvičení.

Lze využít i lázeňskou léčbu, balneoterapii, fyzioterapii.

Pokud je tělesná teplota 35,5 doprovázena stálým tlakem
, pak musíte najít efektivní
sedativ. Zpravidla se upřednostňují přípravky obsahující rostlinné suroviny. Vynikající výsledky v boji proti stresu ukázaly Eleutherococcus, ženšen a Aralia (skupina tonických přípravků,
které jsou užívány ráno a na oběd, protože mají stimulační vlastnosti); mládě, valeriány, chmele, hloh (skupina sedativ, které se užívají v noci). Průběh léčby trvá jeden měsíc.

Jestliže bylinné léky nemohly tento problém vyřešit, měli byste se poradit s lékařem o předepisování léků.

Teplota 35, 3 - co dělat při této teplotě?

Kajakas

Za normální považujeme tělesnou teplotu od 35,5 do 37,0 ° C. Pro 5% lidí jsou však ukazatele nad nebo pod průměrem normální, neustále žijí se zvýšenými nebo mírně sníženými teplotami.
Příčiny nízké tělesné teploty
Tělesná teplota je vnějším ukazatelem tělesných problémů. Bez dalších testů a detekce dalších symptomů je téměř nemožné diagnostikovat určité onemocnění pouze při nízkých teplotách.
Nejčastější příčinou je snížená imunita, nedávné onemocnění (ARI, chřipka) nebo operace, infekce, fyzické vyčerpání těla, nedostatek vitamínů.
Kromě toho může snížení teploty způsobit nízké hladiny hemoglobinu, endokrinní disrupci, chronickou bronchitidu, hypotermii, intoxikaci, anorexii, některá onemocnění mozku, stav šoku, zánětlivé procesy v těle a AIDS.
Dočasné onemocnění i vážné onemocnění mohou snížit tělesnou teplotu. První příznaky nízké teploty jsou slabost, ospalost, podrážděnost a snížení duševní aktivity.
Co dělat při nízké tělesné teplotě?
Obvykle, dospělí spíše rychle diagnostikovat nižší teplotu v sobě, ale nepřikládají velký význam pro to. Pokud teplota zůstane na nízké úrovni déle než 1-2 dny, pak je to důvod k obavám a měli byste zjistit důvody nízké teploty.
Chcete-li zjistit příčiny nízké teploty, musíte se poradit s lékařem, podstoupit EKG, a měli byste mít krevní test pro biochemii. Pokud je to oslabená imunita, malátnost, pak terapeut předepíše více benigní denní režim, správnou dietu. Pokud jsou předpoklady pro závažnější onemocnění, lékař doporučí návštěvu specializovaných odborníků - endokrinologa, neurologa, onkologa, gastroenterologa. Důvody mohou někdy spočívat ve vážné rakovině, takže tomografie je předepsána.

Timur davletbayev davletbayev

Všichni známe index normální tělesné teploty, který je 36,6 ° C. Nicméně, pro většinu lidí, čísla mohou být vyšší nebo nižší než obecně přijímaný standard. Zároveň se cítí dobře a tato odchylka nemá vliv na jejich pohodu.
Pokud při určování poklesu teploty pociťujete určité nepohodlí a pokles síly (tělesná teplota 35,5 ° C trvá déle než dva nebo tři dny a není normou pro vaše tělo), pak musíte hledat příčiny tohoto jevu.
Tyto stavy jsou často typické pro těhotné nebo kojící ženy. Pokud jsou tyto faktory zcela vyloučeny, měli byste hledat příčiny nízké teploty:
snížení imunity (pro konzultaci byste měli kontaktovat imunologa, vytvořit imunogram);
nedávná nemoc;
snížení hemoglobinu (je nutné provést kompletní krevní obraz);
neurocirikulační dystonie hypotenzního typu (kvůli nedostatku spánku, přepracování, zvýšené fyzické námaze nebo nesprávné dietě);
astenický syndrom;
vnitřní krvácení;
intoxikace těla;
narušení endokrinního systému, hypotyreóza, onemocnění nadledvinek (test na hormony, ultrazvukové vyšetření);
tendence k nízkému krevnímu tlaku (viz kardiolog);
těžká únava, přeplnění spojené s novými povinnostmi (mateřství, nedostatek spánku v noci, určité vyčerpání těla v důsledku kojení).

Lee Lou

Tato teplota může být normou. To se stává mému manželovi během podchlazování (mimochodem, s příchodem podzimu je to velmi důležité): nejprve klesne jeho tělesná teplota a další - stoupá, a všechny známky zimy se projevují. Začnu s ním okamžitě zacházet (nedávno jsem v takových případech koupil Antigrippin od společnosti NaturProdukt - je to bezpečné pro zdraví, nemá to vliv na mé srdce, na pár dní odchází, můj manžel snadno trpí chladem) a z toho už tak tančícího. Každý je jiný

Olga Sulimová

Pokud prudce klesne, pak samozřejmě musíte navštívit lékaře. Proveďte krevní test na kontrolu hemoglobinu. Může být kvůli nedostatku výživy. Byl jsem rád, že když jsem se stal veganem kvůli mému mládí, pak také poklesl tlak. Ale vysoká teplota je mnohem horší.

Tanya Berezina

Pijte silný čaj a zkuste, v zásadě to není špatné tempo, to se stává. Právě tady napsali, že se obávají, když je zvýšené, když se to stane. I já používám přírodní přípravek antigrippin pro nachlazení a vysoké teploty, je to velmi snadné. Je důležité, aby v přípravku nebyl žádný fenylefrin, jako v cinze nebo teraflu, jinak jsou tyto látky škodlivé pro srdce.

35.5 - příčiny nízké tělesné teploty, co dělat?

Nízká tělesná teplota - proč teplota klesne na 35,5 ° C?

Vysoká tělesná teplota byla u každého člověka. V takové situaci je zřejmé, že v těle se vyskytuje určitý druh poruchy, častěji zánětlivá reakce. Nicméně, není malý zájem a stav nízké teploty.

Většina lidí nemá ponětí, proč může teplota klesnout na 36-35,5 ° C a nižší. Koneckonců, jasnost s příčinou nízké tělesné teploty určuje, co je třeba udělat pro její normalizaci.

Rychlý přechod na stránce

Co znamená nízká tělesná teplota?

Za normálních okolností může mít osoba teplotu, která se liší od obecně přijímaného ukazatele 36,6 ° C pro několik desetin stupně ve směru zvýšení (na 37,0 ° C) a snížení (na 35,5 ° C). Dolní mez normální teploty 35,5 ° C je pevně stanovena:

 • Ráno a na probuzení;
 • Při vysoké vlhkosti;
 • Po dlouhé, vyčerpávající fyzické práci;
 • V případě elementárního nadchlazení těla je dokonce i plavání ve vodě pod 24ºC srovnatelné z hlediska tepelných ztrát s teplotou -4 ° C v mrazu bez oblečení (kritické podchlazení a omrzliny v takových podmínkách jsou zaručeny při silném větru a mokrém sněhu);
 • V pooperačním období;
 • Po požití velkých dávek alkoholu;
 • S chronickou deprivací spánku;
 • V období zotavení po SARS;
 • V určitém období menstruačního cyklu u žen (první dny po menstruaci);
 • Během přísné diety nebo režimu nalačno.

Všechny tyto faktory vedou pouze k dočasnému snížení tělesné teploty (z několika hodin na 1-2 dny). Slabost, chladnost rukou a nohou, ospalost spojená s nízkou tělesnou teplotou, svědčí v takových případech reflexní inhibice metabolických procesů.

Teplota se zároveň snižuje nejen na povrchu kůže, ale také v životně důležitých orgánech - především v mozku a játrech. Čím nižší je teplota, tím výraznější jsou známky slabosti. Zároveň dochází k výraznému poklesu aktivity mozku: neschopnosti soustředit se, poškození paměti, apatie.

Při teplotě, která se blíží úrovni 29,5 ° C, člověk ztrácí vědomí. Při 27 ° C dochází k kómě a ochlazení těla na 25 ° C znamená smrt.

Tělesná teplota pod 36ºC u dětí - je to nemoc?

Nízká čísla na teploměru mohou být způsobena nesprávným měřením teploty u dítěte. Hlava teploměru musí být přesně v podpaží a měření teploty trvá nejméně 3 minuty. Malé děti jsou nejlepší, když sedí na kolenou a drží dětskou rukojeť pevně k tělu.

Prudký pokles teploty u dětí je často zaznamenán při pokusu snížit teplo pomocí dávek antipyretik odpovídajících věku.

Systém termoregulace u dítěte není dostatečně stabilní, takže děti často zažívají teplotu stoupající na kritické hodnoty 39-40 ° C a stejné ostré poklesy na 36-35,5 ° C.

Je velmi důležité sledovat dávkování a způsob užívání antipyretik uvedených v návodu a odmítnout užívat několik léků současně se souhlasem lékaře.

Hypothermia, ale již delší, je pozorována u dětí v období intenzivního růstu. Periodicky se vyskytující teplotní kapky se často zaznamenávají u adolescentů. Taková reakce je spojena s variabilitou vegetativního systému a nadměrnou emocionalitou, ale nepředstavuje hrozbu pro rostoucí organismus.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem v neonatálním období (do 1 roku). Tělesná teplota pod 36ºC je tedy pozorována v následujících případech:

 • Při narození předčasně (předčasně narozené dítě) - po určitou dobu po narození dítě zaznamenalo ukazatele těsně pod 36,6 ° C;
 • S mírným poklesem okolní teploty, který je u dospělých nevýznamný, mohou mechanismy termoregulace, které nebyly nakonec vytvořeny, způsobit u dětí reakci na podchlazení;

Příčiny nízké tělesné teploty (35,5 a nižší)

Trvale nízká tělesná teplota často indikuje selhání těla. Když k tomu dojde:

 1. Neustálý pocit chladu;
 2. Suchá kůže;
 3. Zácpa a nepřiměřený přírůstek hmotnosti;
 4. Apatie, slabá paměť;
 5. Konstantní ospalost.

Důvody nízké tělesné teploty 35,5 ° C u dospělých jsou velmi rozdílné. To může být buď vnější vliv (užívání velkých dávek antipyretik, sedativ, narkotických analgetik) a organická patologie:

 • Anorexie - nevratné procesy vyvolané prodlouženou dietou nalačno a mono diety;
 • Endokrinní poruchy - hypotyreóza, diabetes;
 • Selhání jater - spotřeba zásob glykogenu v játrech vede k nedostatku energetických zdrojů a hypotermii;
 • Anémie - nedostatek kyslíku transportovaného erytrocyty vede ke zpomalení oxidace živin a snížení uvolňování energie;
 • Chronická bronchitida - příčinou nízké tělesné teploty 35,5 ° C s tímto onemocněním je oslabení imunitního systému a nedostatek kyslíku v tkáních v důsledku dlouhodobého zánětu;
 • Patologie míchy, která probíhá paralýzou a atrofií jednotlivých svalových skupin - přeměna živin na energii se zpomaluje a způsobuje obecnou hypotermii;
 • Nádory hypotalamu - zde se nachází termoregulační centrum a jeho onkologické poškození je častou příčinou nízké tělesné teploty až 34,5 ° C;
 • Onemocnění kůže s rozsáhlou oblastí poškození - s lupénkou a popáleninami, kožními cévami se rozšiřují a dochází ke zvýšení přenosu tepla.

Nízká tělesná teplota u dítěte

Tělesná teplota dítěte při 35,5 ° C v 80% případů označuje podvýživu. Je to nerovnováha v systému příjmu živin s jídlem a spotřeba energie často vede k podchlazení v dětství.

Pokles teploty je často zaznamenán u hyperaktivních dětí po fyzicky nákladných hrách a sportu.

Teploty pod normou u často nemocných dětí nejsou vyloučeny: na pozadí zdraví se jejich tělo snaží šetřit energetické rezervy, reflexivně zpomaluje metabolismus a funkce všech orgánů.

Neměli bychom však vyloučit vývoj patologie nadledvinek a onkologie. Včasné odhalení závažného onemocnění významně zvyšuje pravděpodobnost úplného uzdravení dítěte.

Co dělat při nízké tělesné teplotě?

Pokud je poprvé zjištěn pokles teploty a je spojen s elementární hypotermií nebo předávkováním antipyretiky, je tento stav normalizován následujícími opatřeními zaměřenými na zahřátí těla:

 1. Pijte horký silný čaj s medem a plátkem citronu;
 2. Chcete-li udělat teplou koupel nohou (pokud má osoba více nemoci zima, aby se předešlo zhoršení stavu), během hypotermie, můžete si vzít společnou koupel;
 3. Jděte do postele a zabalte si teplou deku, můžete si dát topnou podložku.

V případě poruchy způsobené těžkým chladem, nedostatkem spánku, stresem nebo fyzickým vyčerpáním lékaři doporučují především věnovat pozornost výživě. Nasycení menu energeticky náročnými výrobky (maso, ryby, mléčné výrobky atd.) Ve většině případů normalizuje teplotu již několik dní.

 • Průběh vitamínů a stopových prvků (vápník je zvláště důležitý), které zlepšují výživu buněk;
 • Masáž - zlepšuje periferní krevní oběh, účinně uvolňuje stres;
 • Bylinné sedativa (valeriány, mláďata) - pravidelně je užívají po dobu 2 týdnů, což významně snižuje emoční stres, zklidňuje nervový systém a normalizuje impuls k termoregulačnímu centru;
 • Kalení - kontrastní sprcha "restartuje" tělo jako celek a přispívá k normální termoregulaci.

Účinnost opatření přijatých při nízké teplotě je zjištěna pocitem prudkého nárůstu síly, vymizení ospalosti a „osvícení“ v hlavě (zlepšení paměti, odstranění bolesti hlavy, opětovného získání schopnosti soustředit se).

Kdy jít k lékaři při nízké teplotě?

Pokud se zjistí, že tělesná teplota klesla pod normální hodnotu, měření by se mělo opakovat s teploměrem, aby se odstranily chyby. S hypotermií a přesně známým důvodem pro takový stav není nutné chodit k lékaři.

Výše uvedená opatření pomohou rychle obnovit normální čísla na teploměru. U dospělých se může pokusit mírné snížení teploty na 1 - 2 týdny.

Návštěva lékaře je nutná v následujících případech:

 • Tělesná teplota pod 35ºC;
 • Hypotremie způsobená medikací;
 • Teplota není normalizována během 2 týdnů, když jsou splněna všechna doporučení (nutriční korekce, sedace atd.);
 • Prodloužená hypotermie u dětí.

Tělesná teplota - indikátor přísně individuální. Ačkoli velmi vzácný, ale výjimečné případy jsou zaznamenány když osoba má konstantní teplotu 35 ° C nebo dokonce nižší, zatímco on cítí se normální.

Návštěva lékaře je však v prvé řadě zaměřena na vyloučení závažných onemocnění spojených s endokrinní patologií a poruchou vedení nervových impulzů do mozku, včetně neoplastických procesů v hypotalamu.

Co dělat s nízkou tělesnou teplotou 35,5 u dospělého?

Normální teplota lidského těla je 36,5-37,2 ° C. Nízká tělesná teplota u dospělé osoby - je odchylka od normy, a proto vyžaduje konzultaci s lékařem. Tento jev se nazývá hypotermie.

Jaká je odchylka? A skutečnost, že tělesná teplota je ukazatelem stavu orgánů odpovědných za přenos tepla a výrobu tepla. Proto nízká teplota znamená selhání těchto orgánů. Nižší teplota je však doprovázena změnou stavu. A pokud se tak nestane, tělesná teplota u většiny lidí může být pro jednotlivce normální - takovéto výjimky jsou také zjištěny a nejsou nutná žádná opatření.

Příznaky

 • nízký krevní tlak a puls;
 • objeví se podrážděnost;
 • ospalost, letargie;
 • hlava začíná pociťovat závratě, „oči“ mnou před očima;
 • kůže se stává bledou a chladnou na dotek, člověk se třese;
 • slabost, únava, pomalé pohyby a nakonec všeobecná malátnost.

Nízká teplota není o nic hůř než zvýšená teplota, a pokud se výše uvedené příznaky promění v halucinace, řeč se stane nezřetelnou, pohyb se stane nepříjemným, je možná paralýza, kůže z bledé barvy se stává šedou a následně modrá, teplota se stává abnormálně nízkou, při které člověk ztrácí vědomí a pak smrt.

Příčiny nízké teploty

1. Především je to častý a dlouhodobý pobyt ve studeném vzduchu nebo ve studené vodě. To vše může vyvolat podchlazení, a pokud se opakují případy hypotermie, povede to nakonec k nižší teplotě.

Proto ti, kteří milují lyžování, turistiku, rybaření nebo severskou chůzi v zimě, v mrazu nad 30 stupňů od útoků, je lepší se zdržet. Ano, a v mírném chladném pobytu na ulici musí být vydávány postupně - začněte 10 minutovou procházkou a postupně přidávejte čas. Ale při prvním znamení mrazu by se měl vrátit domů. Zahřívejte se co nejvíce a na výletech zajistěte dostatečný přísun horkých jídel a nápojů. A milovníci plavání sledovat teplotu vody - to prostě musí být tolerantně teplé. Pokud jde o "zimní plavání", je nutné být na to zvyklý postupně, začít, stačí jeden ponor, pak okamžitě do tepla.

2. Přepracování. Je nutné racionálně střídavě pracovat a odpočívat. A nejen práce a odpočinek, ale i příznivé podmínky pro ně. Při sklizni brambor na chladném, deštivém a divoce chladném dni byste neměli být hrdinou. Není náhodou, že povětrnostní podmínky jsou zmíněny v odstavci o únavě - příliš chladné počasí není jen jednou z nepříznivých pracovních podmínek, ale přispívá ještě více k únavě.

3. Podvýživa a slabá imunita. Přívrženci stravy by si měli uvědomit, že tělo musí dostávat potřebné množství sacharidů, vitamínů a tuků. Je to jejich nedostatek, který může způsobit nízkou teplotu. Je nutné nejen jíst správně, ale také věnovat pozornost přítomnosti ve stravě teplých jídel.

4. Otrava, včetně nízko kvalitního alkoholu. Sledujte kvalitu konzumovaných potravin, věnujte pozornost datům expirace; nezapojte se do alkoholu, a pokud opravdu vezmete, pak kvalita.

5. Užívání antidepresiv, prášky na spaní, individuální intolerance na některé léky, předávkování drogami.

Užívání léků je poslední věc, se kterou si žertujete. Je to prostě LIFE, který musíte pečlivě přečíst anotaci k lékům, vzít je v souladu s doporučeními a používat antidepresiva a prášky na spaní pouze ve výjimečných případech.

Nižší teploty jsou možné v důsledku nemocí nebo abnormalit, které mají již nějakou dobu historii;

 • nízká hladina hemoglobinu;
 • přítomnost vnitřního krvácení;
 • hormonální poruchy, patologii štítné žlázy;
 • paraziti v těle;
 • HIV infekce;
 • diabetes;
 • hypoglykémie, anémie;
 • onemocnění jater;
 • sepse;
 • pneumonie;
 • onkologická onemocnění;
 • pokles tlaku;
 • Onemocnění CNS;
 • přítomnost chronických onemocnění.

Nižší tělesná teplota je také možná během zotavení po dlouhé nemoci.

Samoléčba je zde nevhodná, jen zhoršuje situaci. Kromě toho je nepostradatelná specializovaná intervence, protože kromě standardního vyšetření a měření teploty pacienta jsou nutné takové studie jako měření krevního tlaku, analýza moči, výkaly a krevní testy, rentgenové paprsky, elektrokardiogram, diuréza (hodinová), monitorování a pulzní oxymetrie. To vše je povinně stanoveno, aby bylo možné přesně určit důvod snížení teploty. Snížený počet červených krvinek a hemoglobinu může naznačovat, že příčinou poklesu teploty byla anémie.

Bělená stolice signalizuje, že příčinou je onemocnění jater. To potvrzuje předpoklad, že pokud pacient náhle snížil chuť k jídlu, spolu s prudkým poklesem hmotnosti, nažloutlou kůží a sklerou očí, nevolností, zvracením, neustálou touhou po spánku a také náhlým zhoršením paměti. V tomto případě bude předepsána biochemická analýza krve a ultrazvuku dutiny břišní, aby se zjistil celkový obraz.

Pokud je stolice jednoduše nestabilní (pevná i tekutá, nebo prostě nepravidelná), může být důvodem nesprávná strava nebo hladovění.

Patologie štítné žlázy - snad první po častém vystavení studenému vzduchu, který může být příčinou nedostatečné tělesné teploty - přebytek a nedostatek hormonů může narušit metabolismus a v důsledku toho termoregulační procesy.

Nejzřejmějším znamením, že celá věc je ve štítné žláze, je přibývání na váze v nepřítomnosti chuti k jídlu nebo naopak drastická ztráta hmotnosti v chuti vlka (gozo-nemoc). Konstantní žízeň, sucho v ústech a intenzivní a časté signály močení, že zdrojem onemocnění je diabetes. V tomto případě je při nízké teplotě možné střídání necitlivosti a brnění rukou a nohou. Není to bez testů na hormony a množství cukru v krvi.

Nervová onemocnění v tomto plánu jsou nebezpečná, pokud existuje nízký tlak, meteorologická závislost, neopodstatněná agrese a podrážděnost a neustále chladné ruce a nohy.

MRI, počítačová tomografie a řada laboratorních testů jsou potřebné k přesnému určení, co přesně provokovala onkologie. Konec konců, přítomnost onkologických onemocnění ještě není důvodem domnívat se, že to byli oni, kdo přispěli ke snížení teploty obecně. Ačkoli je v zásadě pravděpodobnost poměrně vysoká.

První pomoc

Při nadměrném mražení se doporučuje teplá lázeň s bylinkami nebo aromatickými oleji a pak pít horký čaj s medem, ukrýt se co nejvíce, zahřát a mít dobrý spánek. Portál woman-club.su upozorňuje na skutečnost, že místo koupele se můžete omezit na koupel s horkou nohou s přídavkem hořčice a na sobě teplé ponožky. Pokud došlo k namočení ve studené vodě, oděv by měl být co nejrychleji odstraněn, otřen látkou obsahující alkohol, otřen do sucha a vyměněn za suché a teplé oblečení.

Pokud je to možné, a pokud neexistují žádné kontraindikace, můžete jít do koupele. Tradiční medicína doporučuje rub oblast podpaží solí. Zvýšit teplotu kusu cukru, posypané malým množstvím jódu - musíte ho jíst. V těhotenství nebude zbytečné zavolat sanitku.

Jak zvýšit tělesnou teplotu v budoucnu?

Pokud pokles teploty byl způsoben podvýživou, nadužíváním diet, stejně jako nedostatkem hemoglobinu, je nutné doplnit jeho množství a obohatit tělo vitamíny a minerály. To lze také přičíst snížení teploty v důsledku nízké imunity. Ve všech těchto případech musíte věnovat pozornost používání vitaminu C - můžete použít tablety kyseliny askorbové, jíst více citrusových plodů, zelí a další produkty obsahující tento vitamin. Regulujte přenos tepla a produkty, jako jsou rozinky, sušené švestky, sušené meruňky, ořechy. Doporučuje se pít infuze valeriánu, hloh, mateřídouška, ženšenu, infuze kořene zázvoru.

Při anémii je třeba klást důraz na potraviny obsahující železo: jablka, špenát atd. Je třeba věnovat pozornost aktivnímu odpočinku - cyklistice, venkovním hrám, běhu, severské chůze jsou velmi užitečné. Pro sportovní vyžití v chladném období doporučujeme zakoupit termoprádlo. Po stresu, musíte dostat dostatek spánku, nedávají do nich plně.

Dodržování denního režimu, správné výživy, práce a odpočinku je zárukou ochrany proti všem onemocněním a nízká teplota není výjimkou. I když jsou splněna nezbytná opatření, která je osoba schopna přijmout sama, návštěva u lékaře by neměla být zanedbávána. Pokud se teplota sníží, dříve nebo později se to stane znovu. A ne skutečnost, že příště člověk vystoupí s mírným strachem. Fenomén je zákeřný - může se to stát za den nebo rok. Jedna věc je však jasná: takový relaps pravděpodobně způsobí patologicky nízké teploty, a to jsou různá opatření a jiný obraz - někdy může pár životů pacienta stát život několik sekund. Zejména pokud jsou první i druhý útok jedním z projevů vážné nemoci. Netřeba dodávat, že pokud se člověk neobrátil k lékaři, může prostě o této nemoci vědět.

Ale bohužel je to psychologie mnoha lidí - ukázalo se, že je to v pořádku. Ne, je to často jen začátek.

Tělesná teplota 35 5 Co to znamená

Příčiny nízké tělesné teploty

Pravděpodobně každý z nás ví, že normální tělesná teplota zdravého člověka je 36,6 stupně. Pokud se zvyšuje, znamená to patologický stav těla nebo vývoj určité nemoci v něm.

Co dělat, když teplota stoupá, každý ví - pokusit se pochopit její hlavní důvody a pak ji snížit na normální četby s antipyretickými léky nebo tradičními metodami.

Existují však situace, kdy je snížena tělesná teplota. Co dělat v tomto případě a co by mohlo být příčinou tohoto jevu? Promluvme si o tom v tomto článku.

Nemoci, které mohou vyvolat podchlazení

Nízká tělesná teplota u lidí (35,5 a nižší) může vyvolat některá onemocnění:

 • HIV infekce;
 • zima chřipka;
 • deprese, apatie;
 • anorexie, bulimie;
 • nadledviny;
 • vegetativní dystonie;
 • onkologická onemocnění;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • hormonální nerovnováha;
 • patologie v mozku;
 • bronchitida v akutních nebo chronických formách;
 • anémie různých bází a nízkého hemoglobinu;
 • cukrovka v situaci prudkého poklesu hladiny cukru v krvi;
 • zánětlivá, infekční onemocnění různého původu;
 • různé možnosti interních chronických onemocnění v době jejich zhoršení.

Kromě výše uvedených nemocí se teplota snižuje s:

 • stav šoku;
 • hypothermie;
 • chronická deprivace spánku;
 • půst a tvrdá strava;
 • vyčerpání vnitřních sil těla;
 • velké množství alkoholu opilého;
 • dlouhotrvající stres a nervové přepětí.

Chcete-li vědět, jak odstranit nízkou teplotu, je nutné zjistit důvod jejího snížení. Pokud se teplota během dne pohybuje od 35,8 ° C do 37,1 ° C - to je považováno za normální. Například ráno jsou sazby nižší než ve večerních hodinách.

Příčiny nízké tělesné teploty

Dotkneme-li se příčin takového nepříjemného zdravotního stavu, při kterém dochází ke snížení teploty lidského těla, jsou uvedeny níže:

V poslední době jsou ukazatele považovány za normu od 36,4 ° C do 36,7 ° C, avšak pro každou jednotlivou osobu se mohou lišit běžné ukazatele a různí lékaři mají odlišné názory. A je velmi důležité, aby definice „teplotní normality“ neberla v úvahu některé průměrné statistické údaje, ale ukazatele, které jsou specifické pro každou jednotlivou osobu.

Mezi příznaky, které mohou znamenat nízkou teplotu, patří:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • podrážděnost.
 • zvýšená ospalost;
 • apatický stav, obecná malátnost;
 • inhibice myšlenkových procesů;

U malého procenta lidí je snížení tělesné teploty normou, zatímco člověk se cítí dobře a je zcela zdravý. Ve většině případů však nízká tělesná teplota naznačuje možné problémy nebo nemoci.

Prevence

Aby tělesná teplota neklesla pod normální hodnotu, je nutné cvičit častěji, užívat více vitamínů a také sledovat své tělo.

Velmi blahodárný účinek na vaše tělo správné výživy, stejně jako režim dne. Snažte se během pracovního dne zařídit minutu odpočinku a nepřehánějte to nadměrně.

Pokud máte pocit, že vaše tělo je na pokraji, pak vám odborníci doporučují odložit všechno a jen tak relaxovat, pít horký čaj a spát, během spánku naše tělo normalizuje svou práci a tělesná teplota se zvýší na normální hodnoty.

Co dělat při nízké tělesné teplotě u lidí?

Nejprve musíte pochopit, zda je snížení teploty osoby normou nebo odchylkou od ní. Z výsledného obrazu bude jasnější, co dělat v každém případě, a jaká léčba bude potřebná.

 1. Pokud jste právě změřili svou tělesnou teplotu a zjistili v ní pokles, aniž byste zažili nějaké jiné příznaky, pak je to snadné. Nezapomeňte, že jste nedávno měli ARVI nebo jinou infekci. Možná to jsou zbytkové účinky.
 2. Pomáhá horkému čaju s medem nebo rybízovými listy. Pokud ne, můžete nahradit malinový džem.
 3. Možná, že důvodem je bohaté větrání bytu na mrazivý den. V tomto případě je třeba zavřít okna, teplé oblečení a pít horký nápoj.
 4. Bezpečné prostředky, které vám umožní normalizovat stav při nízké tělesné teplotě 35,5 (a nižší) stupně, odvarů a tinktur ženšenu, třezalky, echinacea.
 5. Pokud se kromě nízké teploty budete cítit slabí, depresivní, najít mnoho dalších příznaků, pak je lepší se poradit s odborníkem.

Po dalších testech se pravděpodobně objeví anémie nebo snížená funkce štítné žlázy. Určení vhodné léčby pomůže zvýšit teplotu.

Pokud při nízké tělesné teplotě člověk nemá žádné nepříjemné příznaky, je fit a zdravý, během vyšetření nebyla zjištěna žádná patologie a teplota v průběhu života u zdravého člověka zůstává nižší než normální, což lze považovat za variantu normy.

Tělesná teplota 35 stupňů # 8212; jak je to nebezpečné?

Často je stížnost na tělesnou teplotu pod 36,0 vnímána lékaři v důsledku přílišné pozornosti na jejich zdraví, a pokud je jejich tělesná teplota 35 nebo mírně vyšší, doporučuje se jednoduše zahřát a pít horký čaj. Toto doporučení však ne vždy přinese žádoucí úlevu a nepříjemné symptomy nejen nezmizí, ale také mají tendenci se zvyšovat.

Teplota 35,5 norma nebo patologie

Standardní teplota lidského těla je 36,6. V mnoha případech se však konkrétní údaje z tohoto čísla budou výrazně lišit. Faktem je, že ukazatel teploty závisí na řadě faktorů.

 • Denní čas (ráno a večer je nižší).
 • Intenzita všech tělesných systémů na vrcholu pracovní doby bude vyšší.
 • Z okolní teploty, pokud je osoba horká, bude teplota vyšší, a pokud bude studený, sníží se.
 • Ze zdravotního stavu, s řadou onemocnění, je narušena termoregulace a teplota klesá.
 • Z vlastností jedince. Někteří lidé mají nízké sazby - je to vrozený faktor, který jim nebrání žít.

Normální (standardní) pro osobu se považuje za tělesnou teplotu 35,5-36,9. Odchylka na spodní stranu tohoto ukazatele se nazývá hypotermie. A zvýšení je hypertermie.

Jedním z nejdůležitějších aspektů v tomto případě bude stabilita ukazatelů. Pokud teplota stále klesá, je volání lékaře povinné a okamžité.

V závislosti na důvodech poklesu teploty pod 35,4 by měla být přijata opatření. V některých případech bude pouze horký čaj a dobrý odpočinek skutečně dostačující, zatímco v jiných bude trvat dlouhodobá léčba.

Když je ukazatel teploty 35,0, výsledek našich nedostatků


Indikátory teploměru 35,2-35,9 se stanou odchylkou od normy, pouze pokud to nebylo dříve pozorováno, to znamená, že obvykle měla osoba teplotu 36,6, ale nyní teploměr s pevností ukazuje 35,4. Zároveň existuje řada nepříjemných příznaků, které narušují práci a narušují obvyklý rytmus života.

Snížení teploty může být výsledkem neopatrného přístupu ke zdraví. Kromě příznaků se kromě hypotermie objeví:

 • Pocit chladu, chladu a chvění.
 • Bolesti hlavy
 • Ochablost a únava.
 • Necitlivost prstů a rukou.

Tam může být další nepohodlí, jako je nevolnost, závratě.

Mezi příčiny hypotermie, kdy teplota 35 bude.

Hypotermie

Vyskytuje se v důsledku nesprávného chování v chladném nebo špatném oblečení.

Nejčastěji dochází k přehřívání při teplotě vzduchu od +10 do -12. Zde musí být oběť zahřátá, dobře zakrytá, naplněná horkým čajem s malinami, medem, citronem.

Pro oteplování použijte koupel s horkou nohou s hořčicí nebo teplou sprchou, pravidelnou koupel. Je dobré dát oběti příležitost spát a pak jíst.

Dlouhodobá strava

Teplota 35,3 může být výsledkem dlouhé diety, zejména pokud tato dieta sestává pouze z rostlinných potravin. S touto dietou, tělo nedostane dostatek správných bílkovin a minerálů, nedostatek železa je zvláště nebezpečný # 8212; způsobuje chudokrevnost. A to narušuje zásobování těla živinami a kyslíkem, metabolické procesy se zpomalují a dochází k porušení termoregulace (snížení teploty).

Nejprve je třeba tento problém zjistit. Při dlouhodobém stravování se doporučuje sledovat krevní obraz (projít klinickou analýzou), pokles hemoglobinu # 8212; To je signál k obnovení rovnováhy ve stravě. Indikátory teploměru je však možné normalizovat až po obnovení normální hladiny hemoglobinu (speciální výživa).

Vyčerpání

To může být důsledkem nedávné infekce (akutní respirační infekce, chřipky, zarděnky), příliš intenzivního rytmu života, nadměrného zatížení (fyzického nebo duševního), konstantního stresu.

Povinnými příznaky v tomto případě budou: těžké bolesti hlavy, zimnice a únava.

Zde budou údaje o teploměru klesat přibližně o méně než normální, pokud jsou obvykle ukazatele normální 36, 4, pak se v případě poruchy ukáže být # 8212; 35.4.

Chcete-li odstranit hypothermia, musíte dobře spát, a pak spát po dobu nejméně 8 hodin, odpočinek, vzít zdravé potraviny s dostatečným obsahem kalorií a správný soubor vitamínů a minerálů, mají více času na odpočinek, a vést mobilní způsob života.

Zneužívání antipyretik

Při léčbě infekce doma je také možné snížení teploty. To je způsobeno přílišným užíváním antipyretika, zejména u dětí. U dospělých může někdy takováto reakce organismu vyvolat antipyretický příjem pro profylaxi, například užívání léku proti chřipce s paracetamolem, když je rýma a kašel, ale není horečka.

Obvykle teplota klesne na 35,2-35,4. Pokud by však čísla byla ještě nižší a nadále klesala - musíte okamžitě zavolat lékaře.

V ostatních případech musí být pacient dobře zakrytý a teplý nápoj. Neprovádějte příliš intenzivní postupy, aby nedošlo k náhlým výkyvům teploty.

Když je podchlazení známkou nemoci

Pokud je teplota 35 a 5 zůstane po dlouhou dobu (2-3 týdny), ale dříve, než to bylo normální výše, řekněme 36.6, měli byste pečlivě sledovat zdravotní stav.

Asymptomatický dlouhodobý pokles může být známkou začínajícího onemocnění: mozkový nádor ovlivňující termoregulační centrum, porucha nadledvinek, štítná žláza (zde je nedostatek produkce hormonů).

Dávejte pozor na snížení tělesné teploty. i když je tělesná teplota 35,9, s dalšími příznaky:

 • Podrážděnost nebo naopak netypická letargie.
 • Neustálý pocit chladu.
 • Poruchy paměti
 • V přítomnosti mírného třesu prstů nebo rukou.
 • Častá nevolnost.
 • Bolesti hlavy a únava.

Mezi nebezpečnější příčiny hypotermie patří vnitřní krvácení, hypotyreóza (onemocnění štítné žlázy), ostrý nebo trvale nízký krevní tlak, poranění hlavy, nádory, těžká anémie. Současně dochází ke snížení tělesné teploty o 35,8, ale další příznaky: slabost, nevolnost, zimnice jsou výraznější.

Chcete-li objasnit, proč došlo k hypotermii, měli byste se obrátit na svého praktického lékaře. I když říká, že to není nebezpečné, ale pacient se cítí při teplotě 35, je špatné trvat na vyšetření: obecné testy, návštěva endokrinologa, neuropatologa atd.

Taková vytrvalost pomůže odhalit nemoc dříve a zahájit její dřívější léčbu, což výrazně zvýší šance na zotavení.

Jak měřit teplotu

Pro měření tělesné teploty se nejčastěji používají rtuťové a elektronické teploměry. Elektronika má velké procento chyb a s ukazateli 35,8 měření se musí opakovat třikrát s intervalem 10-15 minut. Merkur může také "dělat chyby" o 2-3 desetinné stupně. Udržujte je pod paží nejméně 10 minut.

Proto se při prvním měření nutně bere v úvahu celkový stav a možnost hypotermií, únavy a příjmu antipyretik.

Pokud se ukazatele po událostech odpočinku a oteplování nevrátily do normálu, mělo by být provedeno několik kontrolních měření. V tomto případě musíte dodržovat následující pravidla:

 • Vždy změřte teplotu současně.
 • Děláte to se stejným teploměrem.
 • Měření na stejném místě: vždy pod levým nebo pravým podpažím (nejpřijatelnějším) v ústech (poněkud obtížné), v tříslech (pro batolata a vážně nemocné pacienty).
 • Neprovádějte měření „takhle“, pouze pokud existují předpoklady: zimnice, bolest hlavy, nevolnost atd.

Co dělat, když máte podezření na patologii?

Pokud teplota klesla na 35 stupňů a nadále klesá, je naléhavě nutné zavolat lékaře (ambulance). Další snížení by bylo nebezpečné nejen pro zdraví, ale i pro život pacienta.

Nízké dávky (tělesná teplota pod 35) mohou vyvolat záchvaty, ztrátu vědomí, halucinace.

Při teplotách do 35,2 ° C a při pochopitelných důvodech pro její snížení (hypothermie, únava atd.) Byste měli provést domácí opatření, která by je normalizovala:

 • Srdečně zakryjte pacienta.
 • Pijte teplý nápoj.
 • Zahřát nohy (vana, láhev s horkou vodou)
 • Dejte příležitost ke spánku.
 • Krmte těžce.

Při dlouhodobém výkonu teploměru v rozsahu 35,1-35,7 ° C bude požadováno vyšetření a stanovení příčiny.

Když je narušena termoregulace a v těle dochází ke stabilní hypotermii, metabolické procesy jsou narušeny # 8212; zpomalují. V tomto případě dostávají vnitřní orgány méně živin, a proto začínají intenzivně pracovat ve velmi nepříjemných podmínkách, což je nebezpečné pro vznik řady onemocnění.

Prohlášení, že nízká teplota přispívá k ochraně mládeže, je v zásadě špatné.

Léčit a být zdravý!

35,5 # 8212; příčiny nízké tělesné teploty, co dělat?

Rychlý přechod na stránce

Nízká tělesná teplota # 8212; Proč teplota klesne na 35,5?

Vysoká tělesná teplota byla u každého člověka. V takové situaci je zřejmé, že v těle se vyskytuje určitý druh poruchy, častěji zánětlivá reakce. Nicméně, není malý zájem a stav nízké teploty.

Většina lidí nemá ponětí, proč může teplota klesnout na 36-35,5 ° C a nižší. Koneckonců, jasnost s příčinou nízké tělesné teploty určuje, co je třeba udělat pro její normalizaci.

Co znamená nízká tělesná teplota?

Za normálních okolností může mít osoba teplotu, která se liší od obecně přijímaného ukazatele 36,6 ° C pro několik desetin stupně ve směru zvýšení (na 37,0 ° C) a snížení (na 35,5 ° C). Dolní mez normální teploty 35,5 ° C je pevně stanovena:

 • Ráno a na probuzení;
 • Při vysoké vlhkosti;
 • Po dlouhé, vyčerpávající fyzické práci;
 • V případě elementárního nadchlazení těla je dokonce i plavání ve vodě pod 24ºC srovnatelné z hlediska tepelných ztrát s teplotou -4 ° C v mrazu bez oblečení (kritické podchlazení a omrzliny v takových podmínkách jsou zaručeny při silném větru a mokrém sněhu);
 • V pooperačním období;
 • Po požití velkých dávek alkoholu;
 • S chronickou deprivací spánku;
 • V období zotavení po SARS;
 • V určitém období menstruačního cyklu u žen (první dny po menstruaci);
 • Během přísné diety nebo režimu nalačno.

Všechny tyto faktory vedou pouze k dočasnému snížení tělesné teploty (z několika hodin na 1-2 dny). Slabost, chladnost rukou a nohou, ospalost spojená s nízkou tělesnou teplotou, svědčí v takových případech reflexní inhibice metabolických procesů.

Teplota se zároveň snižuje nejen na povrchu kůže, ale také v životně důležitých orgánech - především v mozku a játrech. Čím nižší je teplota, tím výraznější jsou známky slabosti. Zároveň dochází k výraznému poklesu aktivity mozku: neschopnosti soustředit se, poškození paměti, apatie.

Při teplotě, která se blíží úrovni 29,5 ° C, člověk ztrácí vědomí. Při 27 ° C dochází k kómě a ochlazení těla na 25 ° C znamená smrt.

Tělesná teplota pod 36 ° C u dětí # 8212; je to nemoc?

Nízká čísla na teploměru mohou být způsobena nesprávným měřením teploty u dítěte. Hlava teploměru musí být přesně v podpaží a měření teploty trvá nejméně 3 minuty. Malé děti jsou nejlepší, když sedí na kolenou a drží dětskou rukojeť pevně k tělu.

Prudký pokles teploty u dětí je často zaznamenán při pokusu snížit teplo pomocí dávek antipyretik odpovídajících věku.

Systém termoregulace u dítěte není dostatečně stabilní, takže děti často zažívají teplotu stoupající na kritické hodnoty 39-40 ° C a stejné ostré poklesy na 36-35,5 ° C.

Je velmi důležité sledovat dávkování a způsob užívání antipyretik uvedených v návodu a odmítnout užívat několik léků současně se souhlasem lékaře.

Hypothermia, ale již delší, je pozorována u dětí v období intenzivního růstu. Periodicky se vyskytující teplotní kapky se často zaznamenávají u adolescentů. Taková reakce je spojena s variabilitou vegetativního systému a nadměrnou emocionalitou, ale nepředstavuje hrozbu pro rostoucí organismus.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem v neonatálním období (do 1 roku). Tělesná teplota pod 36ºC je tedy pozorována v následujících případech:

 • Při narození předčasně (předčasně narozené dítě) - po určitou dobu po narození dítě zaznamenalo ukazatele těsně pod 36,6 ° C;
 • S mírným poklesem okolní teploty, který je u dospělých nevýznamný, mohou mechanismy termoregulace, které nebyly nakonec vytvořeny, způsobit u dětí reakci na podchlazení;

Příčiny nízké tělesné teploty (35,5 a nižší)

Trvale nízká tělesná teplota často indikuje selhání těla. Když k tomu dojde:

 1. Neustálý pocit chladu;
 2. Suchá kůže;
 3. Zácpa a nepřiměřený přírůstek hmotnosti;
 4. Apatie, slabá paměť;
 5. Konstantní ospalost.

Důvody nízké tělesné teploty 35,5 ° C u dospělých jsou velmi rozdílné. To může být buď vnější vliv (užívání velkých dávek antipyretik, sedativ, narkotických analgetik) a organická patologie:

Nízká tělesná teplota u dítěte

Tělesná teplota dítěte při 35,5 ° C v 80% případů označuje podvýživu. Je to nerovnováha v systému příjmu živin s jídlem a spotřeba energie často vede k podchlazení v dětství.

Pokles teploty je často zaznamenán u hyperaktivních dětí po fyzicky nákladných hrách a sportu.

Teploty pod normou u často nemocných dětí nejsou vyloučeny: na pozadí zdraví se jejich tělo snaží šetřit energetické rezervy, reflexivně zpomaluje metabolismus a funkce všech orgánů.

Neměli bychom však vyloučit vývoj patologie nadledvinek a onkologie. Včasné odhalení závažného onemocnění významně zvyšuje pravděpodobnost úplného uzdravení dítěte.

Co dělat při nízké tělesné teplotě?

Pokud je poprvé zjištěn pokles teploty a je spojen s elementární hypotermií nebo předávkováním antipyretiky, je tento stav normalizován následujícími opatřeními zaměřenými na zahřátí těla:

 1. Pijte horký silný čaj s medem a plátkem citronu;
 2. Chcete-li udělat teplou koupel nohou (pokud má osoba více nemoci zima, aby se předešlo zhoršení stavu), během hypotermie, můžete si vzít společnou koupel;
 3. Jděte do postele a zabalte si teplou deku, můžete si dát topnou podložku.

V případě poruchy způsobené těžkým chladem, nedostatkem spánku, stresem nebo fyzickým vyčerpáním lékaři doporučují především věnovat pozornost výživě. Nasycení menu energeticky náročnými výrobky (maso, ryby, mléčné výrobky atd.) Ve většině případů normalizuje teplotu již několik dní.

 • Průběh vitamínů a stopových prvků (vápník je zvláště důležitý), které zlepšují výživu buněk;
 • Masáž - zlepšuje periferní krevní oběh, účinně uvolňuje stres;
 • Bylinné sedativa (valeriány, mláďata) - pravidelně je užívají po dobu 2 týdnů, což významně snižuje emoční stres, zklidňuje nervový systém a normalizuje impuls k termoregulačnímu centru;
 • Kalení - kontrastní sprcha "restartuje" tělo jako celek a přispívá k normální termoregulaci.

Účinnost opatření přijatých při nízké teplotě je zjištěna pocitem prudkého nárůstu síly, vymizení ospalosti a „osvícení“ v hlavě (zlepšení paměti, odstranění bolesti hlavy, opětovného získání schopnosti soustředit se).

Kdy jít k lékaři při nízké teplotě?

Pokud se zjistí, že tělesná teplota klesla pod normální hodnotu, měření by se mělo opakovat s teploměrem, aby se odstranily chyby. S hypotermií a přesně známým důvodem pro takový stav není nutné chodit k lékaři.

Výše uvedená opatření pomohou rychle obnovit normální čísla na teploměru. U dospělých se může pokusit mírné snížení teploty na 1 - 2 týdny.

Návštěva lékaře je nutná v následujících případech:

 • Tělesná teplota pod 35ºC;
 • Hypotremie způsobená medikací;
 • Teplota není normalizována během 2 týdnů, když jsou splněna všechna doporučení (nutriční korekce, sedace atd.);
 • Prodloužená hypotermie u dětí.

Tělesná teplota - indikátor přísně individuální. Ačkoli velmi vzácný, ale výjimečné případy jsou zaznamenány když osoba má konstantní teplotu 35 ° C nebo dokonce nižší, zatímco on cítí se normální.

Návštěva lékaře je však v prvé řadě zaměřena na vyloučení závažných onemocnění spojených s endokrinní patologií a poruchou vedení nervových impulzů do mozku, včetně neoplastických procesů v hypotalamu.