Pediatři hovoří o možnostech a metodách léčby adenoidů u dětí bez chirurgického zákroku

Adenoidy jsou zvýšením tonzily hltanu. Je na samém začátku hltanu - v nose. Při obvyklém vyšetření hltanu to dítě neuvidí. Pro identifikaci adenoidů je nutné kontaktovat ORL specialistu - lékaře pro speciální postupy, který jim pomůže vyhodnotit.

Rodiče, kteří se potýkají s diagnózou adenoidů u svého dítěte, první věc, která přijde na mysl, je operace. Ale nezoufejte. V případech, kdy neexistují žádné absolutní indikace pro chirurgický zákrok (uvedené níže), můžete začít pokusem o léčbu jinými konzervativními metodami. Tento článek se bude zabývat tím, jak snížit adenoidy u dítěte bez operace.

Při chirurgickém zákroku není nutné odkládat v následujících případech:

 • pokud dítě nemůže plně dýchat nosem;
 • špatný spánek v dětech v důsledku chrápání a dýchacích potíží. Zejména pokud se objeví dušnost a nejhorší - krátkodobá apnoe, to znamená zástava dýchání;
 • když dítě začne slyšet špatně a jeho střední ucho je velmi často zapáleno;
 • opakované epizody zánětu vedlejších nosních dutin;
 • s takzvanou "adenoidní" tváří. Je však lepší, aby se to nestalo a operace, která se má provést před tím, než dojde k nevratným změnám v kostech lebky;
 • prodloužené krvácení z nosní dutiny.

Pokud výše uvedené stavy ještě nejsou, je nutné pokusit se vyléčit adenoidy u dítěte bez chirurgického zákroku.

Ve vzdálené minulosti, kdy se objevily adenoidy, byly nutně odstraněny. Prarodiče vám proto mohou „poradit“. V důsledku mnoha studií však bylo prokázáno, že bez absolutního svědectví byste to neměli dělat, protože hltanová mandle má také důležitou funkci - účast na imunitě.

Pro léčbu adenoidů u dětí užívá drogy lokálně nebo orálně, fyzioterapii a lidové léky. To vše můžete použít v komplexu nebo samostatně.

Nosní mytí

Lokální účinek na zvětšenou angínu hltanu je účinnější než požití léků. Toho je dosaženo spláchnutím nosní dutiny různými lékařskými řešeními (jiný název je „zavlažovací terapie“). Použitím této metody se z povrchu sliznice zarostlé amygdaly odstraní škodlivé mikroorganismy a sliznice. Obvykle předepsán jako monoterapie pro první stupeň adenoidů.

Co umýt nos?

Solné roztoky

Můžete samostatně připravit roztok pro zavlažování nosní dutiny. Poměry jsou následující: 1 šálek vody chlazený na pokojovou teplotu a 1 čajová lžička běžné nebo mořské soli. Výhodou jsou však hotová farmaceutická léčiva. Vzhledem k tomu, že koncentrace solí je velmi přesná, je roztok sterilní a vždy připraven k použití. Tyto léky jsou známé všem a jsou reprezentovány řadou linií:

 • "Aqualore",
 • Aquamaris,
 • "Physiomer",
 • "Marimere",
 • "Humer",
 • "Otrivinské moře",
 • "Septo Aqua",
 • "Salin",
 • "Dolphin"
 • fyziologický roztok (0,9% roztok chloridu sodného).

Jak správně propláchnout nosní dutinu?

 1. Hlava dítěte by měla být otočena na bok.
 2. Vložte špičku nebulizeru do horní části nosního průchodu (vzhledem k horizontální poloze hlavy), výplach nosní dutiny roztokem a odsátí hlenu pomocí speciálního odsávače, pokud je dítě malé. Pokud je strouhanka velká, pak ji nechte vyhodit do nosu.
 1. Stejný postup opakujte s druhým nosním průchodem.
 2. Postup by měl být prováděn 3 - 4 krát denně, po dobu 7 - 10 dnů na několik kurzů.

Když mohou být adenoidy druhého stupně léčeny jinými skupinami léků. Před použitím následujících léků je nutné promýt nosní dutinu výše uvedenou metodou.

Vasokonstriktor

V případě výrazného otoku ORL mandlí lékař předepíše vasokonstrikční přípravky. Pro nejmenší se produkují ve formě kapek s nízkou koncentrací vazokonstrikční složky a pro více dětí, jako spreje, bude procento účinné látky vyšší. Tyto léky jsou také známé všem: "Nazivin", "Nazol", "Xymelin", "Otrivin" a mnoho dalších.

Hormonální léky

Je možné, že lékař předepíše léky na bázi hormonů, zejména při souběžných alergiích. Častěji se jedná o Avamis, Nasonex od 2 let, Nazarel, Fliksonaze ​​od 4 let a Nasobek od 6 let.

Antiseptika a antibiotika

V případě infekce se může objevit zánět rozšířené hltanové tonzily, adenoiditida. Příčinou zánětu mohou být viry i bakterie. Pak používají další skupiny léků.

Antiseptické

 • „Miramistin“, „Octenisept“, „Chlorhexidin“ - nazofaryngeální spreje;
 • „Albucid“, „Argolife“, „Protargol“, „Collargol“ nebo „Sialor“ - nos kapky.

Antibiotika ve formě spreje v nose

 • "Isofra";
 • "Polydex s fenylefrinem".

Lidové léky na léčbu adenoidů

S pomocí lidových prostředků, můžete také dosáhnout úspěchu.

 • Instalování do nosu rakytníku, čaje nebo eukalyptového oleje. Mají přirozené protizánětlivé, antiseptické, antimikrobiální a do jisté míry i vazokonstrikční účinky. Před použitím lahve s lékem se zahřívá v ruce a vštípne se do předem promytých nosních cest. Aplikujte 4 až 5 krát denně po dobu 10 až 15 dnů.
 • Mytí nosní dutiny bujóny léčivých bylin: matka a nevlastní matka, heřmánek, třezalka svatá, přeslička nebo přeslička, ráno a večer, týden nebo 10 dní. S jejich pomocí můžete eliminovat zánět nosohltanu. Byliny mohou být sebrány a sušeny nezávisle, ale je lepší použít hotové lékárny.
 • Aloe díky svému jedinečnému chemickému složení má protizánětlivý a antimikrobiální účinek. Ale regenerační účinek je nejvíce ceněn - aloe zmírňuje podráždění nosohltanové sliznice, která se často vyskytuje u adenoidů. Instalovat 2 až 3 kapky šťávy 3krát denně, trvající od 2 týdnů do jednoho roku.
 • Samozřejmě, že tradiční medicína nemůže dělat bez včelí produkty. Existuje mnoho receptů s jejich použitím.

Přidejte 15 kapek 10% propolisové tinktury a půl lžičky jedlé sody do sklenice vařené chlazené vody. Kloktejte 3x denně po dobu 7 dnů. Stejný roztok lze provést opláchnutím nosu.

Použití medu uvnitř má také tonický účinek na tělo dítěte. Dítě s dobrou imunitou bude snazší vyrovnat se s adenoidy.

Homeopatie pro adenoidy

Alternativní medicína je také široce používána k léčbě patologických procesů nosohltanu. Používá se v kombinaci s tradičními přípravky s 1 - 2 stupni adenoidní vegetace.

Jedním z nejvýznamnějších míst v léčbě adenoidů u dětí bez chirurgického zákroku je thuja olej. Je bohatý na léčivé látky, které snižují zánět a inhibují další růst tonzily hltanu. Navíc má antimikrobiální, hojivý a vazokonstrikční účinek. Homeopatické léky na bázi thujového oleje:

 • "Edas - 801" - kapky v nose;
 • "Tuya GF" - nosní kapky;
 • "Tui Nam" - kapky a masti pro nosní cesty;
 • "Job - baby" ("Barberry - comp") - granule pro požití. Obsahuje také plody sušeného dřišťálu, stonky kvasu a jódu;
 • Euphorbium Compositum obsahuje směs homeopatických účinných látek. Má protizánětlivý, antialergický, hojivý a hydratační účinek. K dispozici ve formě spreje (povoleno pouze od 4 let);
 • "Limfomiozot" - kombinovaný bylinný lék. Oficiální pokyny pro léky ukázaly, že jeho použití je možné od 18 let. Dětští otorhinolaryngologové však často předepisují „Limfomiozot“ a děti díky své vysoké účinnosti. K dispozici v kapkách pro požití, stejně jako v ampulích s roztokem pro intramuskulární podání.

Dechová cvičení

Pokud dítě často trpí nachlazením a má adenoidy, pak je kromě hlavní léčby nutné zahájit cvičení pro dýchací cesty. Pravidelné cvičení po dobu 3 až 4 měsíců pomáhá zlepšit průtok krve, zlepšuje tonus hladkého svalstva v dýchacích orgánech, eliminuje přetížení v dutinách nosních sliznic a eliminuje hypoxii, saturuje buňky těla kyslíkem.

Existuje mnoho cvičení pro dýchací systém. Jedním z nejúčinnějších je gymnastika podle metody Buteyko. Je snadno proveditelný pro dospělé i děti.

 • Zavřete pravou nosní dírku dítěte. Zeptejte se, abyste se pomalu zhluboka nadechli a pak vydechněte levou nosní dírku. Udržujte ústa dítěte zavřená. Je nutné ho naučit dýchat pouze nosem. Opakujte cvičení s levou nosní dírkou.
 • Zavřete pravou nosní dírku dítěte. Nechte dítě zhluboka se nadechnout levou stranou a několik vteřin zadržet dech. V tomto okamžiku uvolněte pravou a stiskněte levou nosní dírku. Nechte své dítě dýchat pomalu.
 • Úplně držte nos dítěte. Počítejte do deseti a vyprázdněte nozdry. Zeptejte se svého dítěte, aby se zhluboka nadechla a vydechla 10krát nosem.
 • Udělejte to samé jako v předchozím cvičení, pouze vdechování a vydechování se provádí ústy.
 • Počítat do 5 a požádat, aby dítě inhalovat s nosem. Počítejte znovu do 5, a nechte dítě dýchat ústy.

Inhalace s adenoidy

Pomocí inhalace různých léků může být zpožděn další růst tkáně hltanu.

 • Vezměte si kapesník nebo vatový tampon, dejte na něj 2 - 3 kapky esenciálního oleje a umístěte je na 10 minut do místnosti, kde si dítě hraje. Můžete použít olej thuja, jedle, eukalyptu nebo máty.
 • Naplňte lázeň teplou vodou a odkapejte do ní 5 - 7 kapek oleje a nechte dítě dýchat páry po dobu 10 - 20 minut.
 • Zahřejte mořskou sůl na pánvi a vložte do ní 3 kapky oleje. Je nutné provést rychlé inhalace a pomalý výdech po dobu 5 minut. Tento typ inhalace je účinný proti běžnému nachlazení, protože má účinek sušení.
 • V případě závažného zánětu může lékař předepsat inhalace fyziologickým roztokem, hormonálním léčivem Pulmicort a antibiotikem Fluimucil - antibiotikum IT pomocí nebulizátoru, aby zmírnil otoky.

Fyzioterapie

Zahrnuje mnoho účinných metod, které mají blahodárné účinky na zvětšenou tonzilu hltanu a používají se jako doplněk k hlavní terapii léky.

Elektroforéza je použití elektrických impulsů k dodávkám léků do hltanové tonzily, jako je jodid draselný, dusičnan stříbrný, novokain a prednison.

Ultrafialové záření se často používá k léčbě adenoidů u dětí. Jeho hlavní účinky jsou: sušení sliznice nosu, odstranění edému, destrukce patogenů. Ozařování se provádí intranasálně.

Ultrafrekvenční terapie se provádí externě. Na boční povrchy krku a pod úhlem dolní čelisti se aplikují speciální desky. Tento postup inhibuje další rozvoj zánětu hltanových mandlí, zmírňuje bolest a přispívá k posílení lokální imunity.

Laserová terapie je nejúčinnější metodou fyzioterapie. Adenoidy jsou zpracovávány héliem - neonovým laserem s použitím světlovodu vloženého do nosní dutiny. Samotný postup je bezbolestný, ale vyžaduje úplnou nehybnost pacienta. Laserová terapie má biostimulační účinek na adenoidy.

Závěry

Existuje mnoho různých způsobů, jak snížit zvětšené mandle bez nutnosti chirurgického zákroku. Ale ne všechny metody mohou vyhovovat vašemu dítěti. Nejčastěji lze pozitivních výsledků dosáhnout včasnou diagnózou a během zahájené komplexní léčby. Adenoidy 1 a 2 stupně jsou snadno léčitelné. S 3 stupni vegetace, s největší pravděpodobností musíte odstranit mandle. V každém případě by se měl lékař zabývat diagnostikou a léčbou. Účinná a bezpečná terapie, která pomůže vašemu dítěti, vybere pouze odborník.

Jak léčit adenoidy - životní příběhy lidí

Obsah článku:

 • Jak se léčí bez lékařů z Iriny, 9 let
 • Historie léčby nebulizérem v Olze, 6 let
 • Příběh o léčbě foukáním Sergeje, 9 let
 • Jak léčit lidové prostředky ve Valerii, 10 let

Adenoidy jsou abnormálním zvýšením tonzily nosohltanu. V tomto stavu je dýchání nosu obtížné, může se snížit sluch a mohou se objevit další poruchy. Adenoidy jsou zpravidla diagnostikovány u dětí ve věku od 1 do 15 let.

Jak vyléčit adenoidy bez lékařů Irina, 9 let

Moje nejstarší dcera měla problémy s adenoidy na dlouhou dobu. Dostalo se do té míry, že dítě dýchalo ústy i během dne, začaly problémy se sluchem. Náš ošetřující lékař trval na operaci.

Byl jsem kategoricky proti odstranění adenoidů, jak jsem slyšel o morbiditě tohoto postupu a častých recidivách. Obecně jsem se na vlastní nebezpečí rozhodl, že se sám léčí. Malá znalost homeopatie a medicíny, stejně jako internetová pomoc, mi pomohla vyléčit své dítě.

Veškerá naše léčba může být rozdělena do několika fází:

  Nasajte kapky nosní vazokonstriktoru. Použili jsme Nazivina. Prvních 7 až 10 dní léčby by měl být pravidelně odkapáván nos, aby se snížil objem nosních průchodů a zlepšilo dýchání. Toto je přípravná fáze před opláchnutím nosu.

Opláchnutí nosu. Pro realizaci tohoto postupu jsme použili několik možností. Nejdříve: zasuňte špičku stříkačky do jedné nosní dírky do hloubky jednoho centimetru, orientované kolmo na obličej. Hlava je nakloněna dopředu v úhlu 45 stupňů. Nalijte kapalinu pro mytí v malých dávkách, pomalu zvyšujte tryskovou hlavu. Po 3-5 přístupech, musíte vyhodit nos a pokračovat v mytí. Když se roztok nalije do nosní dírky, musíte požádat dítě, aby zadržovalo dech. Také by neměl být posílán do nosu, je zde čichová oblast a dítě může začít hořet.
Druhou možností je mytí: vezměte trubku o průměru až 10 milimetrů a délce asi 20 cm. Inhalovaný roztok. Rozlitá tekutina rozlitá v ústech.
Použili jsme také několik různých řešení pro mytí nosu: infuzi přesličky (lžička na šálek vroucí vody), odvarů z dubové kůry, třezalky tečkované, eukalyptu (10 gramů surovin na 200 g vody), mořské soli (půl lžíce na šálek vody), zeleného čaje (lžička ve sklenici vroucí vody), manganistan draselný růžový. Teplota kapaliny by neměla být vyšší než 40 stupňů. V průběhu dne musíte nosní cesty alespoň třikrát umýt. Doporučený průběh léčby je dva týdny.

Instalovat nosní drogy. Tuto operaci je nutné provést po umytí nosní dutiny - po půl hodině. Použili jsme následující léky: Protargol a Pinosol. Můžete také použít bylinné přípravky, například šťávu z červené řepy, žampionový odvar, malý odvar z okřehek, infuzi zelené slupky ořechů.

Inhalace. Třikrát denně po několik týdnů, dítě a já jsme vydechli páru různých dekorací. Byl používán bylinný sběr, zpravidla eukalyptus, měsíček, šťáva kalanchoe, soda. Na inhalátoru Mentoclara vzali půl lžíce surovin. Dcera dýchala 10 minut několikrát denně. Také z času na čas používané léky k inhalaci: Mentoklar, Bronhikum, Tsedoviks.

Restorativní terapie. Souběžně s místní léčbou jsem vedl generála. Dala dítěti Homeopatické kapky „Trident“: pět kapek, zředěných ve 30 gramech teplé vody, čtyřikrát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Také dcera vzala infuzi listů černého rybízu: půl sklenice třikrát denně před jídlem. Kromě toho se doporučuje pít multivitaminy, zejména obsahující vitamin C, selen. Echinacea tinktura, spirulina, imunita je užitečná.

 • Homeopatie. Volba těchto léků je zcela individuální. Proto se doporučuje, aby před léčbou adenoidů bylo doporučeno poradit se s homeopatickým lékařem tak, aby předepisoval léky, které pomáhají s tímto onemocněním. Pili jsme od ní antihomotoxické léky. Mají neutralizační účinek na toxiny, které způsobují adenoidy, převádějí je na jiné formy - homotoxiny. Léčili se Lymphomyosotum (12 kapek dvakrát denně po dobu jednoho a půl měsíce), Echinacea Compositum (jedna ampulka jednou týdně, pouze pět injekcí intramuskulárně), Traumel (jedna tableta dvakrát denně po dobu tří týdnů).

 • Po dokončení celého průběhu léčby se jeho dcera přesekla homeopatickým lékem Job-Kid. Šest měsíců po ošetření, jsme se nic jiného než vitamíny. Probudím se v noci a je divné slyšet ne těžké, ale rovnoměrné a lehké dýchání dcery.

  Historie léčby adenoidního nebulizéru Olga, 6 let

  Měli jsme rekurentní adenoidy. V našem případě se vždy objevily po těžkých virových infekcích. Poprvé jsme se s tímto problémem setkali ve věku dvou let. Dítě mělo plané neštovice a pak téměř okamžitě s chřipkou. Dlouhou dobu upadli, umyli, zahřáli nos a hrdlo.

  Příště se náš problém s adenoidy zhoršil po Epstein-Barrově viru za 5 let.

  Poprvé jsem okamžitě nepoznal adenoidy - zkušenost nestačila. Ale otolaryngolog okamžitě diagnózu jednoznačně. Podruhé jsem se už učil hořkým zážitkem a sám jsem si určoval, což je důvod, proč moje dcera nemůže normálně dýchat v noci a spí s otevřenými ústy.

  Naštěstí pro nás máme vynikajícího specialistu, který mu okamžitě nedoporučil jít na operaci a při pohledu na naši lékařskou historii s adenoidy napsal léčebný režim. Na začátku léčby jsme měli adenoidy druhého stupně.

  Předepsali jsme následující terapii:

   Opláchnutí nosních dutin isotonickým rychlím;

  Nasonex klesá před spaním na dvoutýdenní kurz;

  Zyrtec kapky - 10 v každé nozdry po dobu 14 dnů;

  Droga Vibrocil v páru kapek v každém nosním průchodu třikrát denně jako nos nos;

  Magnetický laser je velmi účinná fyzioterapie;

 • Vdechování pomocí rozprašovače PariSinus s postupy Pulmicort - 7.

 • Chci se zaměřit zejména na inhalace, protože se ukázalo, že jsou nejúčinnější. Bylo nám přiděleno pouze sedm procedur, ale měli jsme pět dost na to, aby dítě dýchalo vlastním nosem. Náš ORL lékař nám ​​řekl, že s tímto inhalátorem se podařilo vyléčit adenoidy čtvrtého stupně, které musí být odstraněny podle všech indikací.

  Pravda, s inhalátorem jsme měli malý problém. Dcera kategoricky odmítla dobrovolně projít procedurou: křičela, bojovala, vyhrnula hysterii. Bylo hrozné sledovat. Ve skutečnosti nemohu pochopit, proč, pravděpodobně, nějaký druh psychického nepohodlí, protože nebulizer nedává žádné bolestivé pocity. Podstatou postupu je postupné vstřikování léčiva do nosní dutiny pod tlakem. Co je v tom hrozné - my jsme tomu nerozuměli. Ale hlavní věc - výsledek je.

  Příběh o léčbě adenoidů foukáním Sergeje, 9 let

  Chci se podělit o své vlastní zkušenosti s léčbou adenoidů bez chirurgického zákroku. Jsem si jistý, že v našem těle není nic „zbytečného“ a bez naléhavé potřeby odstranit části nebo celé orgány je nepřijatelné.

  Můj syn, ve věku 7 let, měl celou řadu diagnóz: adenoidy čtvrtého stupně, chronická rinosinusitida, exsudativní otitis. V důsledku toho se rozvinula vodivá ztráta sluchu, dítě částečně ztratilo sluch, když se tekutina změnila v hlen. Měli jsme stoprocentní indikaci na odstranění adenoidů. Syn měl špatné dýchání z nosu, byl přítomen špatný dech, kašlal, měl špatnou chuť k jídlu, bolesti hlavy.

  Léky jsme léčeni mnoho let. Mé dítě má ve svém těle tolik antibiotik a jiných chemikálií, že další dospělý nedostane tolik v celém svém životě. Od 5,5 let jsme aktivně nabídli adenotomii. Slíbili, že oba otitis media zmizí a sluch se zlepší.

  Uvědomil jsem si, že jsem otrávil dítě chemií, ale neodvážil jsem se operaci provést. Začal hledat alternativní léčbu - fyzioterapii. Doporučili laserovou terapii. Nicméně, po čtyřech procedurách, submandibulární lymfatické uzliny byly velmi zvětšené. Doporučujeme ukončit léčbu. Přemýšlela jsem o kryoterapii. Ale doktor odradil.

  A nějak jsem náhodou našel otolaryngologa ze sousedního města na internetu. Nabídl speciální způsob léčby speciálním balzámem. Adenoidy jsou podle něj důsledkem tonzilitidy přenášené na dítě uvnitř dělohy od matky. Začal jsem číst symptomy a uvědomovat si, že to může být, že můj syn má angínu.

  Opět jdu k mé ORL, ptám se na novou diagnózu. Ale není ve spěchu, aby učinil takový závěr. Říká, že hrdlo může být červené od skutečnosti, že neustále proudí dolů hlenem a dráždí ho. Čtyři ORL pacienti, s nimiž jsem podstoupil konzultaci, odmítly diagnostikovat angínu. A pouze imunolog říkal, že otok adenoidů může být odstraněn a neuskutečnit chirurgickou léčbu. Kromě toho, po poslechu mě, podpořil myšlenku na alternativní terapii. A pouze pokud to nepomůže - odstranit adenoidy.

  Pečlivě jsem studoval recenze rodičů dětí, které lékař ošetřil svým jedinečným způsobem. Všichni z nich, jako jeden z nich, řekli, že se jejich děti plně zotavily a léčba za něj zaplatila spoustu peněz. Rozhodl jsem se jít na léčbu.
  Při první schůzce lékař provede diagnózu angíny. A varuje, že léčba může být zpožděna o šest týdnů. A to je jen jeden kurz. Ale slibuje, že vrátí sluch dítěti.

  Procedury jsou nepříjemné. Jedná se o katetrizaci sluchových zkumavek. Čištění se provádí pomocí ušního katétru. Zavádí se do nosu a vede do úst Eustachovy trubice. Jen jsem obdivoval své dítě, které hrdinsky vydrželo všechny tyto postupy.

  Po dvou týdnech procedur však dítě v noci chrápe a nedýchá nosem. Slyšení se nevrací. Nepřestal jsem klást otázky doktorovi, protože, samozřejmě, mám sen o zázračném uzdravení. Lékař mi trpělivě vysvětluje, že léčba přináší výsledky, ale zatím je nevidím.

  O tři týdny později syn začne slyšet šeptání. Postup však musí pokračovat, aby se odstranily všechny hleny ze sluchových pasáží.

  Prošlo 18 procedur a dítě konečně dýchalo nosem. V noci stále ještě chrápalo, ale už to nebylo srdce, které se rozechvělo. Ve snu se syn snaží dýchat nosem, zvláště dobře v poloze na boku. Z dechu. V posledním týdnu kurzu mělo dítě bolesti hlavy a zlepšenou chuť k jídlu.

  Celkem jsme absolvovali 3 kurzy poměrně drahé léčby. Ale v důsledku toho jsme zapomněli na náš problém s adenoidy.

  Jak byly adenoidy léčeny lidovými prostředky ve Valerii, 10 let

  S 8 lety jsme začali s dýchacími problémy v noci. Dcera začala dýchat a dýchat ústy. Zpočátku obviňovali z nachlazení, ale pak si uvědomili, že tato podmínka byla prodloužena, a šla na konzultaci s ORL pacientem. On diagnostikoval adenoiditis stupeň 1-2. S takovým rozsahem se operace zatím nedoporučuje, takže jsem se rozhodl léčit adenoidy lidovými prostředky.

  Abychom odstranili opuch v nosohltanu, pohřbili jsme čerstvě vymačkanou řepnou šťávu smísenou s medem v poměru 2: 1. Kapky asi pětkrát denně, několik kapek.

  Rovněž zmírnily zánět zahřátím solí. Zahřívá se na pánvi a nalije se do textilních sáčků. Jejich dcera se dostala na nos a paty.

  Oni dělali takové inhalace: kilogram soli byl zahříván na pánvi, přidal pár kapek šalvějového esenciálního oleje. Tato sůl byla nalita do vody pro inhalaci rychlostí: pár lžic na litr vroucí vody. Pod tlustým ručníkem se její dcera vydechovala v párech po dobu 10 minut.

  Také používal kapky anýzu pro nos. K přípravě nasekané suché trávy. 15 gramů surovin nalilo 100 gramů alkoholu a trvalo na tmavém místě po dobu 10 dnů. Směs byla čas od času protřepána, potom přefiltrována. Tinktura je velmi koncentrovaná. Přípravek by měl být zředěn vodou pro léčbu adenoidů v poměru 1: 3. Pohřbila lék třikrát denně až do úplného odstranění symptomů.

  Takže jsme byli léčeni asi měsíc, dokud symptomy úplně nezmizely. Při opakovaném vyšetření lékař nenalezl známky adenoiditidy. Slyšela jsem, že adenoidy se mohou opakovat, dokud dítě nedostane problém. To nás však nevystraší, jsme „ozbrojeni“ celým arzenálem populárních nástrojů.

  Jak léčit adenoidy u dětí doma: léčba bez chirurgického zákroku

  Jak léčit adenoidy u dětí doma je otázka, o kterou se často ptají matky dětí ve věku 3–6 let. Adenoidní vegetace se často vyskytují v tomto věku a rychle se vyvíjejí bez řádné léčby, což způsobuje nepohodlí a zhoršuje zdraví dítěte. Přerostlé adenoidy dělají dýchání nosem nemožné, což vede k hypoxii a rozvoji různých komplikací - od vzhledových vad až po vývojová zpoždění.

  Mezitím, pokud včas vyhledat lékařskou pomoc, nemoc může být vyléčena bez použití chirurgie. Moderní prostředky dovolují konzervativní léčbu léky, včetně lidových prostředků a fyzioterapeutických postupů, docela úspěšně a doma, ale léčbu by měl předepisovat pouze lékař ORL.

  Léčba adenoidů u dětí doma

  Léčba má za cíl eliminovat příčiny onemocnění a zbavit se symptomů. Doma, pro to může být použito mnoho různých lidových prostředků, které je třeba kombinovat s klasickými drogami.

  Léčba začíná umytím nosní dutiny. Tento postup je zaměřen na odmytí infekce (sanace), zánětlivého exsudátu, stejně jako snížení edému a obnovení průchodnosti dýchacích cest. Pro tento účel se používají následující prostředky:

  1. Solný roztok - nejjednodušší a nejúčinnější nástroj. Příprava hypertonického roztoku: lžičku soli rozpusťte ve sklenici teplé vařené vody a důkladně promíchejte. Tento roztok se promyje každou nosní dírku 3 až 4 krát denně, má se promývat, dokud se z nosní dutiny nevylévá čirý roztok, aniž by došlo k mukopurulárnímu výboji.
  2. Heřmánek. Příprava odvar: 1 lžička sušených květů heřmánku lékárny zalijeme 100 ml vroucí vody. Trvejte na jedné až dvou hodinách, pak filtrovat přes gázu (aby nedošlo k filtrování, můžete si koupit čaj z lékárny heřmánku, zabalené ve filtračních pytlích; v tomto případě je jeden filtrační sáček odebrán na 100 ml vařící vody). Nosní průchody se promyjí stejným způsobem jako fyziologický roztok.
  3. Měsíček. Připravte si infuzi: nalijte lžičku sušených měsíčků se sklenicí vařící vody, vyluhujte hodinu (dokud není zcela vychlazená), přefiltrujte. Výsledná infuze může propláchnout nos a kloktat, když se mandlí (angína) podílí na zánětlivém procesu.
  Tradiční medicína je účinná pouze v počáteční fázi onemocnění. Pokud tradiční medicína neměla požadovaný účinek, nebo je onemocnění již ve druhé fázi, je nutná farmakoterapie.

  Dalším stupněm léčby je odstranění zánětu - hlavní příčina obstrukce dýchacích cest. K tomu můžete použít následující přírodní prostředky:

  1. Aloe šťáva - tato rostlina má celý arzenál fytoncidů, které mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Masité aloe listy jsou odříznuty, drženy v lednici po dobu asi 6 hodin, pak zabalené do gázy a vymačkané šťávy. Pokud má dítě 3 roky a více, může si pochovat čistou čerstvou aloe šťávu z 3-5 kapek do každé nosní dírky. Děti mladší tří let jsou pohřbeny aloe šťávou, zředěné ve vařené vodě v poměru 1: 1. Šťáva z aloe rychle ztrácí své léčivé účinky, proto se před každým zákrokem doporučuje vymačkávat čerstvé.
  2. Eukalyptový esenciální olej. Eukalyptový olej má silný antiseptický účinek, ale nepoužívejte čistý olej, protože může způsobit popáleniny sliznic a alergickou reakci. Před použitím se míchá v neutrálním rozpouštědle, jeho roli může hrát vazelína nebo rafinovaný rostlinný olej. V lžičce rozpouštědla kapejte 3 kapky esenciálního oleje, smíchané. Výsledná směs se vsype do nosu - 2-3 kapky 2-3 krát denně.
  3. Propolis. To je účinný nástroj, ale může být použit pouze v případě, že dítě není alergické na včelí produkty. Vezměte jednu čajovou lžičku propolisu, přidejte 10 čajových lžiček rafinované zeleniny nebo másla, roztavte ve vodní lázni, dokud se všechny složky nerozpustí. Po ochlazení se objeví mast, která promývá každou nosní dírku vatovým tamponem. Můžete také namočit turundu z bavlny do stále zmrazené masti, pak ji ochlaďte a otřete nosní dutinu. Doba tamponády by měla překročit jednu a půl hodiny.
  4. Thuja olej. Jeden z nejpopulárnějších způsobů léčby adenoidů u dětí. Používá se v koncentraci 15%. Thuja olej kape 2-5 kapek do každé nosní dírky třikrát denně. Děti do 3 let se doporučuje ředit olej vodou.
  5. Vlaštovčí Vývar se připraví nalitím dvou polévkových lžic suché směsi a dvou sklenic vody a vařením po dobu 10-15 minut při nízkém teple. Výsledná kapalina se ochladí, přefiltruje a použije k opláchnutí nosu a kloktání.
  6. Rakytníkový olej. 2-3 kapky oleje do každé nosní dírky dvakrát denně. Průběh léčby trvá dva týdny.
  7. Karafiát Příprava odvar z deseti pupeny a půl sklenice vody. Vařte, trvejte 2 hodiny, ochlazujte a filtrujte. Hřebíček vývar vštípil nos 3 kapky až 4 krát denně. Léčbu adenoidů u dětí s hřebíčkem doporučuje Dr. Komarovsky.

  Průběh léčby adenoidů doma může být doplněn imunitně stimulujícími bylinnými přípravky, například Echinacea. Echinacea extrakt lze zakoupit v lékárně, a můžete se připravit sami. K tomu 100 g suroviny se nalije 1 litr vroucí vody, trvají 2 hodiny a pak se filtrují. Bujón se užívá orálně, 50 ml třikrát denně. Tento nástroj nelze použít k léčbě dětí mladších než 1 rok.

  Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by neměly být podávány inhalace horkým vzduchem, pára z vařících roztoků léčivých bylin nebo vařených brambor.

  Tradiční medicína je účinná pouze v počáteční fázi onemocnění. Pokud tradiční medicína neměla požadovaný účinek, nebo je onemocnění již ve druhé fázi, je nutná farmakoterapie. Léčba je především lokální. Podle indikací jsou předepsány antialergické léky (mohou snížit otok), protizánětlivé a vazokonstrikční léky. S rozvojem adenoiditidy mohou být předepsány systémové léky, včetně antibiotik, antipyretik.

  Ve fázi chronického zánětu je domácí léčba doplněna fyzioterapií. Aplikujte inhalaci, UHF terapii, elektroforézu, UV záření. Vdechování teplého vzduchu s léky zlepšuje cirkulaci v tkáních a zmírňuje otoky. UHF (ultrafrekvenční proud) se používá k zahřátí tloušťky tkání a zlepšení jejich metabolických procesů. Použitím elektroforézy se léky aplikují přímo na místo onemocnění. UFO podporuje sanaci sliznice.

  Kromě léčby domácími a lékárenskými léky se často předepisují dechová cvičení, která, bez vedlejších účinků, pomáhají obnovit nosní průchodnost a eliminují hypoxii. Dechová cvičení umožňují účinnou léčbu dětí doma bez operace, ale musí být prováděna pravidelně, denně, 3-4 týdny a někdy i déle. Gymnastický respirační komplex obvykle přijímá lékař, můžete použít hotový komplex dechových cvičení Strelnikova, který byl vyvinut pro zpěváky, kteří mají problémy s hlasem, ale prokázal svou účinnost v případě jiných onemocnění dýchacích cest, včetně dětí.

  Ve fázi chronického zánětu je domácí léčba doplněna fyzioterapií. Aplikujte inhalaci, UHF terapii, elektroforézu, UV záření.

  Je důležité věnovat pozornost mikroklimatu v místnosti - teplota vzduchu by měla být v rozmezí 18-20 ° C, přičemž je třeba dbát na vlhkost v místnosti, která by měla dosáhnout 60-70% (suchý vzduch přispívá k udržení zánětlivých procesů). V některých případech je vhodné použít zvlhčovač. Mokré čištění by mělo být prováděno pravidelně. Mořský vzduch má dobrý terapeutický účinek.

  Co se nedoporučuje k léčbě adenoidů u dětí?

  Děti s adenoidy se nedoporučují užívat horké koupele, chodit do lázně a obecně přehřívat tělo, zejména během exacerbace adenoiditidy. Také není nutné používat velmi teplé a velmi studené nápoje, nápoje a potraviny, dráždivé sliznice (kyselá, kořeněná, kořeněná). Hypotermie je kontraindikována.

  Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by neměly být podávány inhalace horkým vzduchem, pára z vařících roztoků léčivých bylin nebo vařených brambor. Povolte pouze teplou páru, pro kterou používejte nebulizátor.

  Lokální aplikace roztoku jodového alkoholu na nosní sliznici a nosohltanovou sliznici může být nebezpečná.

  Co způsobuje vývoj adenoidů

  Adenoidy jsou kompenzační hypertrofií tonzily hltanu, její zvýšení v reakci na chronický nebo častý akutní zánět.

  Amygdala je velká akumulace lymfoidní tkáně v nosohltanu, oblečená v epitelové kapsli. Tato formace chrání horní respirační trakt před infekcí, takže první trvá ránu. V podmínkách nedostatečně vyvinuté imunity u dětí se mandle ne vždy vyrovnávají s jejich funkcí, často se zapálí. Kontinuální stimulace (infekční nebo alergický zánět) přispívá ke zvýšení objemu lymfoidní tkáně. Tělo dětí tak kompenzuje funkční nedostatek mandlí, takže hovoří o kompenzační hypertrofii.

  Můžete použít ready-made komplex dechových cvičení Strelnikova, který byl vyvinut pro zpěváky, kteří mají problémy s hlasem, ale prokázal svou účinnost v případě jiných onemocnění dýchacích cest, včetně dětí.

  Normálně, po imunitní reakci, amygdala se vrátí k normální velikosti. Často se však v podmínkách nadměrné aktivity tkanina vyčerpává a zůstává hypertrofovaná.

  Měli bychom také zdůraznit zánět nosohltanové tonzily - adenoiditidy. Tento stav se vyvíjí rychleji než adenoidy, ale je dobře léčitelný antibakteriálními a protizánětlivými léky. Diferenciální diagnózu provádí lékař, ale rozdíl lze pozorovat i u systémových projevů - zvýšení tělesné teploty, zhoršení celkového stavu dítěte s adenoiditidou.

  Jak identifikovat adenoidy u dítěte

  Proces hypertrofie tkání je dlouhý a trvá déle než jeden měsíc, takže je těžké si všimnout adenoidů v raných stadiích. První klinické projevy se objevují, když adenoidy blokují více než třetinu dýchacího traktu - to znamená, když hypertrofie dosáhla druhého a třetího stupně. Následují následující příznaky:

  • hlasité chrápání při dýchání;
  • chrápání bez zjevného důvodu (rýma, nazální kongesce, edém);
  • spánková apnoe (krátké přerušení dýchání) ve snu, následovaná několika hlubokými reflexními dechy, dítě doslova popadne vzduch s ústy ve spánku;
  • znatelné zhoršení nosního dýchání, dítě dýchá ústy, což je důvod, proč se ústa neustále rozdělují;
  • změna tónu hlasu, který se stává méně rezonančním;
  • nosní, dítě říká "v nose";
  • zhoršení spánku - pacient nemůže dlouho spát, během noci se několikrát probudí;
  • snížení fyzické aktivity, rychlá únava, ranní letargie, zhoršení vytrvalosti a fyzických vlastností;
  • kognitivní porucha - zhoršení paměti, zvýšená doba odezvy na smyslové informace, pokles duševní aktivity;
  • ztráta sluchu, častý otitis.
  Děti s adenoidy se nedoporučují užívat horké koupele, chodit do lázně a obecně přehřívat tělo, zejména během exacerbace adenoiditidy.

  Pokud u dospělých toto onemocnění způsobuje především nepohodlí a jen občas jsou komplikace, pak u dětí mohou dlouhodobě existující adenoidy vést k nevratným následkům. Případ je v hypoxickém stavu - nedostatečné množství kyslíku kvůli absenci nosního dýchání. Bylo zjištěno, že v důsledku dýchání v ústech tělo ztrácí asi 20% kyslíku. Nejcitlivější orgán hypoxie - mozek - trpí tímto. Aktivně se vyvíjí u dětí, takže jeho spotřeba kyslíku je ještě větší než u dospělých. Nejnebezpečnější dlouhodobá hypoxie pro děti do 5 let může vést k vývojovým zpožděním, jak duševním, tak fyzickým.

  Vzhledem k neustálému dýchání v ústech se mění struktura lebky obličeje, deformuje se nosní kuželka, charakteristika „adenoidního typu“ obličeje je tvořena prodlouženým oválem a modifikovanou formou úst. Ovlivněn je také tvar zubů a chrupu, skus a chrupavkové prvky lebky.

  Je důležité včas diagnostikovat nemoc a aktivně ji léčit, čím dříve je léčba zahájena, tím větší jsou šance na úspěch konzervativní terapie a plné zotavení těla.

  Video

  Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

  Léčba adenoiditidy bez chirurgického zákroku

  U dětí 2-5 let dochází k poměrně častému růstu adenoidní tkáně. Příčinou tohoto jevu mohou být častá respirační onemocnění na pozadí snížené imunity. Pokud v normálním stavu adenoidy vykonávají ochranné funkce, chrání je před infekcemi, pak se s nadměrným růstem samy stávají zdrojem trvalé infekce. Rodiče, kteří čelí tomuto problému, preferují léčbu adenoidů u dětí bez chirurgického zákroku. Je však třeba mít na paměti, že konzervativní léčba poskytuje adenoiditidě pouze 1-2 stupně, v jiných případech je nutná operace.

  Příčiny adenoiditidy

  Zvýšení adenoidů je reakcí na určitý druh dráždivých látek. Pokud má dítě často nachlazení nebo je alergické, pak lymfoidní tkáň má tendenci růst. Hlavní příčiny adenoiditidy jsou:

  • Dědičnost. Pokud byli rodiče nemocní adenoiditidou, pak je šance na toto onemocnění u dítěte velmi vysoká.
  • Alergie a bronchiální astma.
  • Respirační a infekční onemocnění.
  • Pravidelné inhalace příliš suchého nebo prašného vzduchu.

  Důvody růstu lymfoidní tkáně zahrnují život v ekologicky nepříznivé oblasti.

  Symptomatologie

  Rozpoznání adenoiditidy u dítěte je snadné. Charakteristické příznaky této choroby by měly znát srdce každá matka. Měly by tyto změny chránit:

  • Obtížné nosní dýchání, nemocné dítě mluví s nosem.
  • Ústa jsou po celou dobu pootevřená, obličej se stává opuchlý. Lékaři mají něco jako adenoidní tvář.
  • Sluchátko Vašeho dítěte může být poškozeno. Dítě neodpovídá na své vlastní jméno po dlouhou dobu nebo se neustále ptá.
  • Ve snu je chrápání. Spánek nemocného dítěte je navíc vážně narušen, v noci se několikrát probudí.
  • Děti s adenoiditidou často onemocní dlouho.
  • Existuje chronická rýma.

  Měl by chránit časté a prodloužené bolesti hlavy v drobcích. V tomto případě se také musíte objevit otolaryngolog, který potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

  S adenoiditidou se zánětlivý proces rychle šíří do dalších ORL orgánů. Dítě neustále trpí otitidou, bolestmi v krku a bronchitidou. Předepisuje se komplexní léčba, která zahrnuje antibiotika, ale po chvíli dítě opět onemocní. Důvod pro tuto bolest často spočívá v zarostlých adenoidech.

  Někteří rodiče, kteří slyšeli diagnózu adenoiditidy, rychle rozhodují o adenotomii. Není třeba spěchat, stojí za to si uvědomit, že lymfoidní tkáň provádí ochrannou funkci. Pokud se adenoidy mírně porostou, můžete si udělat bez operace.

  Diagnostikovat adenoiditidu endoskopem nebo lékař zkoumá nosohltanu prsty. Jedná se o velmi nepříjemný postup, který může způsobit nepohodlí u dítěte.

  Stupeň růstu adenoidů

  Existuje několik stupňů růstu adenoidní tkáně. Každá fáze má své charakteristické příznaky:

  1. V první fázi mírně roste lymfatická tkáň a jen mírně zakrývá nosní cesty. Nosní dýchání je trochu obtížné, ale dítě může stále dýchat nosem. V noci, kdy je hrdlo v uvolněném stavu, dochází k mírnému chrápání.
  2. Ve druhém stupni růstu adenoidní tkáně jsou nosní cesty napůl blokovány. V tomto případě je silné chrápání, ve dne, dítě téměř vždy dýchá ústy.
  3. Ve třetím stupni je nosohltan téměř zcela blokován lymfatickou tkání. Hlas dítěte se mění, stává se objemným a nosním.

  Někteří lékaři stále přidělují čtvrtý stupeň růstu lymfatické tkáně, kdy je nosohltan zcela blokován zvětšenou mandlí. Ale tato fáze nemá žádnou velkou diagnostickou hodnotu, protože symptomy fáze 3-4 jsou téměř identické.

  Při vzniku adenoiditidy v nosohltanu vzniká nadměrné množství hlenu, což je ideální prostředí pro život a reprodukci bakterií.

  Je možné vyléčit adenoidy u dítěte bez operace?

  Je možné léčit adenoidy u dítěte bez chirurgického zákroku, ale pouze v případě, že je léčba zahájena včas. Je důležité nezmeškat počáteční fázi onemocnění. Pokud si rodiče všimnou, že dítě začalo otírat nebo nosovat, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře. Včasná diagnóza je polovina úspěchu léčby. V první fázi je možné léčit adenoiditidu v běžných domácích podmínkách s použitím léků a některých receptů tradiční medicíny.

  Je možné léčit adenoidy konzervativním způsobem as pomocí operace. Pokud stupeň proliferace adenoidní tkáně dosáhl 3, pak často pomůže pouze operace. Ale i v tomto případě, než se zbavíme mandlí, je třeba je léčit:

  1. V léčbě adenoidů patří léky k odstranění běžného nachlazení.
  2. Používá se laserová terapie, díky níž se snižuje edém a zánět. Tento postup pomáhá zvýšit imunitu.
  3. Homeopatické léky. Takové léky jsou považovány za bezpečné, mohou být používány po dlouhou dobu.
  4. Fyzioterapeutické procedury - masáže, gymnastika a elektroforéza.
  5. Lázeňská léčba. Děti s adenoiditidou se doporučuje odpočívat na moři av jehličnatých lesích.

  Kromě toho může být velikost adenoidů snížena ošetřením v solných jeskyních nebo solných místnostech. Slabě nasycený vzduch snižuje otok a zánět a zvyšuje vitalitu organismu.

  K odstranění mandlí se uchýlili pouze tehdy, když je dítě příliš nemocné nebo má ztrátu sluchu. Operace je nutná, i když konzervativní metody nedávají dlouhý výsledek.

  Pro léčbu adenoidů často používají různé léky a recepty tradičních léčitelů.

  Jak léčit adenoidy

  V posledních letech se tento způsob léčby laserovou terapií stal populárním. Laserová léčba je velmi účinná, může být neinvazivní, nebo může být provedena po operaci. Účelem této léčby je snížení zánětu a spálení poškozených cév, aby se zabránilo silnému krvácení.

  Ošetření laserem má několik výhod, které jsou následující:

  • Edém je rychle eliminován.
  • Zastavil zánět.
  • Povrch adenoidů je odstraněn z patogenních mikroorganismů.
  • Zlepšuje se krevní oběh.
  • Imunitní systém je stimulován.

  Tato moderní metoda léčby v počáteční fázi onemocnění snižuje adenoidy na téměř normální. Tato léčba je doporučena pro děti, které jsou z nějakého důvodu kontraindikovány k řezání mandlí.

  Pokud je ve třetím stadiu nemoci a lymfoidní tkáň značně vzrostla, pak laserová terapie takový účinek nedává, ale je třeba tuto léčbu zkusit před souhlasem s adenotomií.

  Laserová léčba má řadu kontraindikací. Takovou léčbu nelze provádět při vysoké teplotě, onemocněních srdce a cév, nemocech krve a tuberkulóze.

  Léčba adenoidy laserem není levná, ale cena je oprávněná. V mnoha případech se tato terapie vyhýbá chirurgickému zákroku.

  Léčba drogami

  Adenoidy lze léčit řadou léků. Lékař může takové léky předepsat:

  • Řešení založená na mořské vodě pro mytí nosních cest. Nejčastěji se používají Aqua Maris a Humer. Díky nosním výplachům jsou sliznice očištěny a změkčeny a zánět je výrazně snížen.
  • Vazokonstrikční léčiva. Tyto léky neléčí, mohou jen usnadnit nosní dýchání nemocného dítěte. Nazivin nebo Otrivin mohou být předepsány. Tyto kapky je možné použít maximálně 3 dny v řadě.
  • Antihistaminika. Eliminovat otoky tkání, pomáhat normalizovat velikost mandlí.
  • Antibiotika jsou nutná, pokud se bakteriální infekce spojila.
  • Imunomodulátory - zvyšují odolnost organismu vůči různým infekcím. Díky těmto lékům dochází v krátké době k zotavení.

  S adenoiditidou je vhodné provádět inhalace antiseptickými roztoky. Pomáhají očistit sliznici patogenních mikroorganismů a snižují stupeň zánětu. Vdechnutím nosu se zlepšuje dýchání.

  Pro inhalaci nemusí nutně užívat léky. Dopřejte si léčbu minerální vodou.

  Tradiční metody léčby

  Léčbu adenoiditidy je možné léčit nejen léčivými přípravky, ale i recepty tradiční medicíny. Existuje několik časově ověřených technik:

  1. Thuja olej. To je pohřbeno v nosních průchodech v jistém vzoru. Podle rodičů, tato metoda může dokonce léčit adenoiditis 2-3 fáze bez operace.
  2. Připravte si anýz tinkturu ze 4 lžíce bylin a půl sklenice alkoholu. Trvejte na složení na tmavém místě po dobu 10 dnů, pak filtr. Po zředění teplou vodou pohřbte tinkturu do nosu.
  3. Vezměte tři lžíce práškové suché byliny Hypericum. Přidejte lžičku másla a lžíce vody do rostlinných surovin, pak je dejte na parní lázeň. Vařte do hladka. Na konci přidejte 10 kapek jarní šťávy.
  4. Ve sklenici vody promíchejte lžičku sody a 20 kapek tinktury z propolisového alkoholu. Výsledná kompozice se promyje nosohltanu 2x denně.

  Neméně účinná je kompozice pro nakládání nosu, připravená ze 100 g řepné šťávy a lžíce medu. Do každého nosního průchodu odložte takový roztok 4 kapek až 5krát denně.

  Je zcela možné léčit adenoidy bez chirurgického zákroku, zejména pokud nemoc neběží. Pro léčbu léky a léky tradiční medicíny. Dobře pomáhají nosní výplachy a terapeutické inhalace.

  Léčba adenoidů u dětí doma bez operace: lidové prostředky, homeopatie a fyzioterapie

  Termín "adenoidy" je znám mnoha rodičům často nemocných dětí. Ne každý však ví, že tyto útvary jsou zarostlým fragmentem mandlí, které mají určité funkce. Tonzily - je koncentrace lymfoidní tkáně v nosohltanu a dutině ústní, která je nezbytná k ochraně těla před patogeny vdechovanými spolu se vzduchem. Proč nosohltanové mandle u dětí často rostou a způsobují dýchání a ztrátu sluchu?

  Příznaky adenoiditidy

  Normálně, dětská nosohltanová klenba (přirozená drážka) pokrývá lymfoidní tkáň. Pokud se z nějakého důvodu začnou nekontrolovatelně dělit jeho buňky, vede to ke zvýšení objemu mandlí, dochází k jejich hypertrofii. Takové růsty způsobují mnoho nepříjemných projevů a nazývají se adenoidy. Jejich zobrazení bez zvláštního zrcadla je obtížné. Vedle oblouku nosohltanu s lymfoidní tkání jsou ústa sluchových trubek a otvory nosních průchodů. Tato blízkost vysvětluje hlavní příznaky adenoidů - porušení nosního dýchání a snížení sluchu u dítěte.

  Příčiny vzniku u dětí

  Mandle palatinu se obvykle zvyšují pouze u dětí a dosahují maximálních velikostí o sedm let. V adolescenci se redukují adenoidy. Hlavní příčiny hypertrofie a zánětu lymfoidní tkáně nosohltanu:

  • Genetická predispozice. Lékaři říkají, že děti těch rodičů, kteří trpěli adenoidními nádory v dětství, mají často stejnou diagnózu.
  • Nemoci horních cest dýchacích, dlouhý výtok z nosu.
  • Dětská infekční onemocnění - spalničky, šarlatová horečka, černý kašel.
  • Nevyvážená strava - nadměrná konzumace sladkostí, přejídání.
  • Předispozice k alergiím.
  • Snížená imunita.
  • Suchý vzduch v místnosti, přítomnost škodlivých výparů, špatná ekologie.

  Metody zpracování

  Jak vidíte, příčiny vzniku adenoidní hmoty, ale musíme pochopit, že ne vždy lymfatické formace vyžadují léčbu. Zvýšení nosohltanových mandlí je často způsobeno onemocněním, pak se snižuje. V tomto ohledu, otolaryngologists někdy doporučují rodiče, aby si počkali a ne spěch k závěrům. Je nutné jít na vyšetření na ORL měsíc po uzdravení, aby lékař adekvátně vyhodnotil velikost mandlí a doporučuje léčbu.

  Léky

  Neexistují žádné speciální léky pro adenoidy, proto je ORL předepsána konzervativní léčba a provádí se podle schématu, které provedl. Terapie může být odlišná, závisí na stupni růstu a zánětu lymfoidní tkáně a věku dítěte. Pokud je léčba neúčinná, lékař změní taktiku a zkusí jiný režim. Zvažte současné trendy v léčbě nosohltanových mandlí, které pomáhají vyrovnat se s problémem bez operace:

  • Antibiotika. Antibakteriální léčiva pro léčbu adenoiditidy jsou předepsána, pokud je onemocnění doprovázeno bakteriální infekcí. Antibiotika by měla být předepsána lékařem a jejich léčba by měla být časově omezena. Existují případy, kdy takové léky způsobily růst lymfoidní tkáně, pokud byly odebrány nekontrolovaně.
  • Imunostimulancia. Tento typ léků je předepsán k posílení místní imunity a stimulovat tělo vyrovnat se s růstem lymfoidní tkáně. To je Nasonex, Rizonel a další, je žádoucí, aby si tyto léky určil imunolog.
  • Solné roztoky (doporučujeme číst: jak umýt dětský nos fyziologickým roztokem?). Opláchněte nos fyziologickým roztokem může být v každém stupni adenoiditidy. Mytí nosu eliminuje hlen nahromaděný v nosních průchodech a dutinách, zvlhčuje sliznici, což pomáhá snižovat otok a normalizovat nosní dýchání. Můžete použít speciální kapky Aquamaris, Salin a můžete použít normální fyziologický roztok.
  • Antihistaminika kapky. Tyto prostředky jsou předepisovány nejen v případech, kdy je perzistující rýma způsobena alergiemi. Někdy je zánětlivý proces v těle doprovázen alergickými reakcemi, které přispívají k ještě závažnějšímu otoku a růstu lymfoidní tkáně mandlí. Použijte Allergodil, Nazaval.
  • Vazokonstrikční léčiva. Kapky pro rozšíření nosních průchodů jsou dočasné a nevyléčí. Vazokonstrikční léky se používají k nosnímu dýchání, které nepřímo ovlivňuje zdraví mandlí. Jakmile vzduch začne volně cirkulovat nosními průchody, jejich funkce jsou obnoveny. Má blahodárné účinky na mandle. Aby se zabránilo závislosti, kapky na nos by se měly měnit nejméně jednou za tři dny.

  Homeopatie

  Homeopatové věří, že můžete odstranit zánět a vyléčit adenoidy pomocí alternativní medicíny. K tomu dítě individuálně vybralo protizánětlivé, antibakteriální, imunitně stimulující homeopatické přípravky. Nicméně homeopatie slibuje okamžité zotavení a léčba by měla být plánována na další měsíce. Existují jak univerzální léky, které lze koupit pro dítě v lékárně bez lékařského předpisu, tak i klasické, které jsou předepsány na základě ústavních rysů malého pacienta.

  Homeopatie s adenoidy u dětí není vždy účinná a mnoho pediatrů to nepovažuje za účinné. Pokud se chcete pokusit vyrovnat se s problémem homeopatie, můžete použít univerzální drogy:

  • Kompozitní homeopatický lék Job-baby - užívejte 8 míčků jednou denně;
  • Limfomiozot - 3-10 kapek (v závislosti na věku) rozpuštěných v 10 ml vody;
  • Adenosan je homeopatický lék pro léčbu adenoidů, užívaný ve třech granulích třikrát denně.

  Lidové léky

  Pokud homeopatie z nějakého důvodu nesedí, měli byste věnovat pozornost tradiční medicíně, která nabízí vlastní řešení problému bez operace. Nicméně, odborníci nedoporučují tradiční medicíny jako hlavní léčbu, je lepší použít jako pomoc. Nejoblíbenější recepty jsou založeny na použití léčivých rostlin:

  • Dvakrát denně vmíchejte 1-2 kapky aloe do každé nosní dírky. List aloe by měl být řezán předem a uchováván v chladničce po dobu 1-2 dnů, léčba by měla pokračovat alespoň 3-4 měsíce.
  • Kalanchoe šťáva pomáhá odstranit nosní průchody z hlenu. Nejlepší je ředit šťávu z Kalanchoe vodou v poměru 1: 3, pak kapat do nosu.
  • Není horší než Kalanchoe pomáhá střídavě tří olejů - thuja, rakytníku a tea tree oil (více v článku: návod na použití tui oleje v adenoidech pro děti). Použijte každý typ oleje po dobu 14 dnů, driblovat 2 kapky do každé nosní dírky ráno, odpoledne a večer. Kurz je lepší začít s olejem tea tree a dokončit rakytník. Celkově je terapie navržena na 1,5 měsíce.
  Šťáva Kalanchoe je účinným lidovým lékem pro komplexní léčbu adenoidů
  • Červená zelenina - červená řepa - miluje lásku lidí. Bude to trvat 1 lžička. jeho šťáva, ve které musíte přidat půl lžičky medu. Tato směs se injektuje do nosu v množství 4 až 6 kapek.
  • Tar. Namažte bavlněnou turundovou směs dehtu a zakysané smetany a udržujte je v nose 30 minut denně.
  • Šťávy jarní. Je nutné brousit stonky rostliny (můžete použít mlýnek na maso) a vytlačit šťávu z hmoty. Smíchejte celandine s vodou v poměru 1:20 a vmíchali do každé nosní dírky třikrát denně. Opláchněte nos tímto způsobem, budete muset provést alespoň měsíc. Stojí za to připomenout, že želva je jedovatá rostlina, takže je důležité ji ředit vodou v uvedeném poměru.
  • Kloktání s eukalyptovou tinkturou. Polovina šálku exotických stromů zalijeme 500 ml vroucí vody. Trvejte na vodní lázni po dobu 40 minut. Po jídle třikrát denně kloktejte a opláchněte nos. Infuzi lze uchovávat v chladničce nejvýše 2 dny. Před každým opláchnutím přidejte do lékové části vroucí vodu. Mytí hrdla a nosu eukalyptovou tinkturou může pokračovat od 4 do 6 měsíců.

  Dechová cvičení a masáže

  Účelem této metody je nasycení těla kyslíkem, zahájení životně důležitých procesů a zlepšení dítěte. Hlavním úkolem je naučit své dítě, jak správně dýchat. Každý dech je ostrý a krátký přívod vzduchu s nosem, který se provádí s maximálním hlukem. Exspirace není věnována zvláštní pozornost - provádí se ústy.

  Všechna cvičení jsou série dechů, které se provádějí 8krát za sebou, pak krátká přestávka a opět série 8 dechů. Cvičení prvního ze 7 kurzů jsou jednoduché a sestávají z následujících pohybů:

  • hlava se otáčí doleva a doprava;
  • ostré zmenšení rukou před hrudníkem;
  • svahy;
  • dřepy.

  Další metodou je masáž, která se provádí až do okamžiku léčby adenoiditidy. Využití tlaku na specifické energetické body může zvýšit krevní oběh, zlepšit cirkulaci vzduchu v nosních průchodech, což povede ke snížení počtu adenoidů. Technika je následující: stiskněte středový nebo prstencový prst s malou podložkou na hrotu a proveďte kývavé pohyby ve směru hodinových ručiček a pokračujte v tlaku. Masážní body:

  1. centrální část čela;
  2. přes most nosu mezi obočím;
  3. na obou stranách nosu v blízkosti vnitřních koutů očí;
  4. střední bod obočí;
  5. na obou stranách křídel nosu.

  Fyzioterapie

  Při léčbě adenoiditidy se používají také hardwarové metody:

  • Elektroforéza. S ním můžete dosáhnout účinnějšího účinku antihistaminik, vazokonstrikčních léků.
  • KUF-terapie (krátkovlnné ultrafialové záření). Pomáhá zničit všechny patogeny v oblasti zánětu. KUF zároveň neohřívá zapálené adenoidy, což je jeho výhoda.
  • Laserová terapie Metoda je založena na světelné terapii. Zlepšuje prokrvení, snižuje zánět a otok.

  Vlastnosti výživy a životního stylu během léčby

  Během léčby adenoidů by měla následovat vyvážená strava. Dítě, které neustále trpí respiračními chorobami, musí posílit imunitu a vitaminovou terapii. Menu by mělo být zeleniny, ovoce, bohaté na vitamíny, obiloviny a mléčné výrobky. Je užitečné dát dítěti med, ořechy, v zimě - sušené ovoce. Doporučuje se nedráždit žaludeční podšívku kyselými, kořeněnými a slanými potravinami.

  Dětské menu by mělo být kompletní, rozmanité a co nejvíce vitamínové.

  Přednost by měla být dána kaše, polévek, bramborové kaše.

  Během léčby je také nezbytné:

  • neumožňují podchlazení a přehřátí;
  • poskytnout dítěti dostatečnou fyzickou aktivitu;
  • dodržujte všechna doporučení lékaře.

  Pokud konzervativní léčba nepřinesla výsledky, je indikován chirurgický zákrok. V pooperačním období potřebujete:

  • ne méně než jeden měsíc, omezit fyzickou námahu;
  • eliminovat horké koupele, dlouhodobé působení slunce a tepla;
  • zapojit se do dechové gymnastiky s dítětem;
  • po dobu dvou týdnů dodržujte přísnou dietu a nekrmte dítě horkými a hrubými jídly.

  Preventivní opatření

  Čím častěji dítě má rýmu a hrdlo zčervená, tím více se adenoidy zapálí, často se po předchozím zánětlivém procesu nedostaví a získají stejnou velikost.

  Protože je téměř nemožné vyhnout se přirozené infekci v dětském týmu, stojí za to nasměrovat veškeré úsilí o posílení imunity - vyčlenit čas na procházky za každého počasí, aby bylo zajištěno, že vzduch v místnosti je vlhký a chladný. Dítě s dobrým zdravotním stavem je snazší nést infekci a vrátí se do systému rychleji. Nosohltanové mandle nemají čas na silně růst po omezenou dobu onemocnění a rychle získávají svou původní velikost.