Proč kašlete krev?

Vykašlávání krve je vždy známkou závažných abnormalit ve funkci vnitřních orgánů. Zavolejte lékaře co nejdříve, abyste zjednodušili diagnostiku, věnujte pozornost celkovému pocitu zdraví a souvisejícím symptomům.

Kašel je známkou patologických procesů v orgánech dýchacího ústrojí. Při kašli se může objevit krev, pokud malé krevní cévy prasknou během těžkého útoku.

Příčiny krvavých nečistot:

 • rakovina plic - krev se objevuje ve sputu ve formě jasných skvrnek, onemocnění je doprovázeno náhlou ztrátou hmotnosti, zvýšeným pocením, člověk se často začíná dusit;
 • bronchitida - v hlenu jsou krev a hnisavé sraženiny, dušnost, rychlá únava, horečka;
 • plicní absces - vyvíjí se na pozadí pneumonie, po kašli je chuť krve v ústech;
 • pneumonie;
 • tuberkulóza - kašel s krvavými nečistotami nastává ráno;
 • plicní embolie se vyvíjí po operaci, s tromboflebitidou - kašel je doprovázen silnou bolestí v oblasti hrudníku, dušností.

Krvavé sraženiny ve sputu se mohou objevit při srdečních onemocněních, problémech s krevními cévami. Nemoci vedou ke zhoršení krevního oběhu, jeho hromadění v plicích. Kardiovaskulární patologie jsou doprovázeny krátkým dechem, který se zvyšuje i po mírné fyzické námaze.

S výskytem krevních sraženin ve sputu by neměla panika, zapojit se do autodiagnostiky, bezmyšlenkovitě užívat léky. Řekněte, co dělat, když kašlete s krví, může být pouze lékař na základě výsledků výzkumu. Navštivte lékaře TB, terapeuta, pulmonologa.

Pokud je nutná pohotovostní lékařská péče:

 • při kašli se uvolňuje velké množství krve;
 • tam je ostrá ztráta hmotnosti, slabost, pocení;
 • častý kašel, krvavý výtok neustále;
 • dušnost, ke které dochází i v klidu;
 • silná bolest v oblasti hrudníku.

Pokud je krvácení hojné, má jasně červenou barvu, pak musíte zavolat sanitku - takové příznaky mohou znamenat plicní krvácení.

Sputum s krvavými sraženinami může být v různých onemocněních dýchacího systému, srdce, cév. Stanovení diagnózy vyžaduje pečlivou diagnózu, která zahrnuje laboratorní a instrumentální metody.

Poprvé způsobte kašel krve

Jasným znakem respiračního onemocnění je podráždění a bolest v krku. Pokud se však poprvé objeví kašel s krví, který pacient obvykle vyděsí, je nutné provést lékařské vyšetření. Často se jedná o takový příznak, který je charakterizován odběrem krve, je předzvěstí velmi vážných onemocnění, jejichž léčba musí být zahájena okamžitě.

Výskyt krevního výtoku ve sputu při kašli

Tváří v tvář takovému problému, jako je poprvé kašlání krve, je třeba věnovat zvláštní pozornost specificky množství vylučovaného krve, stejně jako jeho barvě. Například přítomnost malého množství krevního výboje ve formě pruhů rudě rezavé barvy ve sputu znamená poškození malé cévy. Tento jediný příznak při kašlání nijak neovlivňuje proces zotavení pacienta nebo jeho kvalitu života. Pokud se při kašli pravidelně uvolňuje krev - je to jasný signál, že musíte vidět specialistu, aby zkontroloval plíce na infekci.

Vzhled tajemství krve po probuzení může nastat z různých fyziologických důvodů, z nichž nejnebezpečnější je vážné onemocnění dýchacího ústrojí. Tyto symptomy však mohou být přítomny, když se cévy průduškového stromu roztrhnou v důsledku silného kašle. To je způsobeno tím, že tyto krevní cévy jsou velmi křehké, a kašel, který se hackuje, stejně jako příjem dostatečně silných lékařských přípravků vede k jejich poškození. Takové sekrece zpravidla zmizí po několika dnech v nepřítomnosti závažného onemocnění.

Sputum krve: nebezpečné nemoci

 • Tuberkulóza - toto onemocnění je charakterizováno spíše živým příznakem vykašlávání hlenu krví. Zpravidla je to ráno, kdy se kašel dosti velké množství krevního sputa. Kochova hůlka způsobuje nemoc. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří: hacking kašel, významně zvýšená tělesná teplota, stejně jako výskyt krevního sputa. Pro diagnostiku budete muset být vyšetřen odborníkem (fluorografie).
 • Onkologie, rakovina plic - toto onemocnění je považováno za nejnebezpečnější. Příznaky rakoviny: agonizující kašel s hemoptýzou, neustále přítomná dušnost, rychlý úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, zvýšená tělesná teplota. Příčiny tohoto onemocnění jsou závislost na kouření tabáku, práce v drsných podmínkách (znečištěná atmosféra). První znak, který by měl být okamžitě ve zdravotnickém zařízení k vyšetření - je ranní kašel s dostatečným množstvím sputa s krví.
 • Také vzhled v ranním sputu krve indikuje zdravotní problém, jako je plicní infarkt. Onemocnění je charakterizováno dlouhými kašli. Klinika je často doprovázena bolestí na hrudi, dýchavičností a obtížemi v dýchacím procesu.

Vykašlávání krve bez horečky

Zvláštností lidského těla je, že s rozvojem nemoci se snaží překonat nemoc, kvůli čemuž se často zvyšuje tělesná teplota. Kašel s krví způsobuje poprvé bez horečky o normální reakci těla kašlem. To pomáhá vylučovat sekrece nebo škodlivé mikroorganismy z dýchacích cest.

Příčiny vykašlávání krve mohou být mnohé, resp. Identifikovat nemoc nebo faktory, které ji vyvolávají, může být odborníkem pouze po důkladném vyšetření.

 • Například kašel, doprovázený vylučováním krve, je známkou alergie na podněty nebo indikuje poruchu srdce a cévního systému.
 • Pacientův stav, ve kterém jsou duté oblasti plicních alveol naplněny sekrecemi, může také způsobit podráždění dýchacích cest a krku, což způsobuje odtok krve během kašle.
 • Nezapomeňte, že takové příznaky mohou způsobit kouření. To je způsobeno tím, že se lidské tělo snaží zbavit nikotinových pryskyřic, které se hromadí v dýchacích orgánech.

Vykašlávání krve na nachlazení a bronchitidu

Nejcharakterističtějšími symptomy onemocnění tohoto druhu je uvolňování sekrecí různé viskozity ze sliznice průduškového stromu. Zpravidla má bílou nebo průsvitnou barvu. V případě, že se vylučovaná krev dostane do krve, stává se růžovou nebo červenou. Příčinou takového klinického obrazu jsou často zánětlivé procesy v krku a jeho následné otoky. Když kašel kašle, stěny cév prostě praskly, což způsobuje sputum krví. I když to není nebezpečné pro zdraví, je stále lepší jít do zdravotnického zařízení, aby předepsal potřebnou léčbu ošetřujícím lékařem.

Stejně jako nachlazení má bronchitida také tento příznak - vykašlávání krve. Tento charakteristický znak se objevuje v důsledku hlavního klinického obrazu onemocnění - zánětu sliznice dýchacích orgánů. Bronchitida netrvá dlouho, je však doprovázena častým dusivým kašlem a horečkou. Během nemoci je bronchiální sliznice pokryta hnisavým květem (charakteristickým projevem zánětu nebo poškození průdušek). Tajemství má jasné inkluze, včetně krve a hnisu.

Krevní kašel: co je nebezpečné a co hledat

Často takový příznak jako kašel s krví doprovází velmi nebezpečné onemocnění - pneumonii. Když kašel spolu s tajemstvím, pěna krev je uvolněna. Zároveň pacient trpí silnou celkovou slabostí a bolestí na hrudi. Když je onemocnění také možné, výskyt hnisavých abscesů, v ústech dochází k hromadění hnisu, je tu nepříjemný zápach.

Chtěl bych poznamenat, že po uzdravení je imunitní systém oslaben, a proto nemůže vždy zvládnout úkol - ochranu těla. Proto, pokud se po utrpení nemoci znovu objeví při kašlání s pruhy krve a hnisu, měli byste se poradit se svým lékařem.

Zvláště pozoruhodný je vznikající kašel s proudy krve během těhotenství. Tyto symptomy se zpravidla vyskytují z několika důvodů: v důsledku ruptury krevní cévy v důsledku fyzického nebo duševního stresu (nervový šok nebo zranění). Několik dní je takový nepříjemný jev, po kterém beze stopy zmizí.

Lidové léky, které pomáhají zbavit se problému

Existuje mnoho receptů lidových prostředků, které pomohou zbavit se takových problémů jako sputum s krví při kašli. Nejúčinnější a nejoblíbenější jsou bylinné čaje a odvar z těchto rostlin: kopřivy, březové pupeny, kořeny lékořice. Mnozí dávají přednost použití teplého mléka s přidáním Borjomi jako terapeutického nápoje.

Když se doporučuje silný kašel, doporučuje se pít zázvorový čaj s přídavkem citronu a léčivého produktu včelařství jako medu. Pro dosažení co nejlepšího účinku můžete provádět inhalační procedury s použitím éterických olejů eukalyptu, tea tree, fir.

Je to důležité! Při kašlání v každém případě není možné provádět procedury spojené s ohřevem (horké lázně, instalace hořčičných omítek a horkých obkladů). Také při zvýšených teplotách a hemoptýze je lepší vyloučit použití aspirinu. To je vysvětleno tím, že toto vede k vážnému narušení srážlivosti krve a oběhu.

Aby se zabránilo onemocnění, které má vážné následky, měli byste se snažit vést aktivní a následně zdravý životní styl, zcela odstranit různé škodlivé návyky a místo rychlého občerstvení dávat přednost zdravé a vyvážené stravě.

Shrnutí

Poprvé vykašlávání krve je nepříjemný a často děsivý příznak. Proto je v případě takového problému lepší okamžitě kontaktovat odborníka, který předepíše nezbytné vyšetření k identifikaci příčin krve ve sputu při vykašlávání.

Vykašlávání krve

Krevní kašel je výtok krve z vnitřních orgánů, které tvoří dýchací systém. Mezi ně patří průdušky a plíce. Krev může být pruhovaná nebo vyzařovaná jako nečistota do sputa.

Základními faktory pro výskyt takového nebezpečného symptomu je vždy poškození plic, které může být způsobeno výskytem zánětlivých nebo infekčních procesů, zhoubných nádorů nebo poranění.

Kromě toho, že krev je uvolňována během kašle, v klinickém obraze převažují i ​​další příznaky.

Lékař může provést správnou diagnózu pouze po prozkoumání údajů o vyšetření pacienta. Eliminace tohoto symptomu zahrnuje eliminaci základního onemocnění.

Etiologie

Krev z úst, když kašel je specifickým znakem, ale může se projevit naprosto v jakékoliv osobě. Pohlaví a věková kategorie není omezením tohoto symptomu.

Neexistují žádné fyziologické faktory pro tvorbu hemoptýzy, z toho vyplývá, že příčiny vykašlávání krve jsou v patologických zdrojích. Tento příznak může být způsoben:

 • poranění orgánů, jako jsou plíce, průdušnice a průdušky. To může nastat jak z domácích důvodů, tak i důsledkem nesprávně provedených instrumentálních diagnostických postupů, včetně biopsie a bronchoskopie;
 • chronický průběh bronchitidy - je považován za takový, pokud neprochází déle než tři měsíce. Kašel s krví v bronchitidě je charakterizován hnisavým sputem, s přítomností pruhů šarlatové krve;
 • pneumonie;
 • plicní absces - často komplikace předchozího zánětu;
 • plicní krvácení;
 • tuberkulóza;
 • bronchiectasis - takové vážné onemocnění může být buď vrozené nebo získané;
 • rakovina plic - zahrnuje také tvorbu zhoubných novotvarů v jiných vnitřních orgánech, ale v nichž jsou v plicích metastázy;
 • plicní embolie;
 • Respirační formy cystické fibrózy - je dědičná patologie, proti které dochází k poruše žláz plic.

Navíc v některých případech může být výskyt silného kašle s nečistotami v krvi způsoben porážkou nejen plic nebo průdušek, ale také těchto orgánů:

 • srdce;
 • žaludek;
 • jícnu, například křečové žíly tohoto orgánu;
 • dvanáctník, zejména peptický vřed.

Příčinou hemoptýzy je velmi vzácné:

Symptomatologie

Dospělý a dítě mohou mít následující příznaky:

 • nepřiměřená únava a neustálá slabost těla;
 • dušnost;
 • těžký suchý kašel, který je v průběhu času doprovázen produkcí sputa. Může obsahovat pruhy, nečistoty nebo krevní sraženiny;
 • horečka;
 • vypouštění hnisavé tekutiny proudy krve;
 • bolest v hrudi. U některých onemocnění se bolest může rozšířit do jiných částí těla, například při zápalu plic, jde do zad;
 • zvýšené pocení - takové příznaky lze pozorovat při rakovině plic;
 • nepříjemný zápach z úst;
 • snížení nebo úplná ztráta chuti k jídlu, což vede ke ztrátě tělesné hmotnosti;
 • záchvaty astmatu;
 • časté vystavení těla nachlazení. Hlavním projevem respirační cystické fibrózy je vykašlávání krve na nachlazení;
 • pěnivý sputum s krví při kašli s plicním edémem;
 • nevolnost doprovázená zvracením. Emetické masy budou mít také nečistoty hnisavé tekutiny a krve, a když choroba postupuje, změní se jejich konzistence, která se může podobat „kávové půdě“ nebo „malinové želé“.

Pokud se hlavní symptom objevil v důsledku patologických stavů jiných vnitřních orgánů, pak budou symptomy doplněny znaky charakteristickými pro toto nebo toto onemocnění.

Dále je nutné zdůraznit příznaky, jejichž projev by měl co nejdříve vyhledat kvalifikovanou pomoc:

 • těžké ranní kašlání;
 • významný úbytek hmotnosti;
 • teplota stoupne na 39 stupňů;
 • silný tlak a nepohodlí v hrudi, které je doprovázeno útoky udusení;
 • vykašlávání velkého množství krve a hnisu;
 • prodloužený suchý kašel před vlhkostí.

Diagnostika

Pokud kašel s krevními interspersy neprochází dlouhou dobu a je doprovázen dalšími klinickými příznaky, pak byste měli vyhledat pomoc lékaře, který předepíše laboratorní a přístrojové vyšetření nezbytné pro stanovení etiologického faktoru.

Klinik by však měl především:

 • podrobně vyšetřit pacienta, aby určil první čas a intenzitu projevu symptomů;
 • studovat historii onemocnění a historii života pacienta - v některých případech to bude znamenat důvod kašlání krve;
 • provést důkladné objektivní vyšetření - pro úplný obraz nemoci.

Nejsou posledním místem pro stanovení správné diagnózy jsou laboratorní testy:

 • obecný a biochemický krevní test - k identifikaci příznaků zánětlivého onemocnění u dětí a dospělých, jakož i ke kontrole práce vnitřních orgánů a systémů;
 • analýza bakteriálního sputa.

Základem diagnózy je instrumentální vyšetření pacienta, včetně:

 • radiografie;
 • CT scan;
 • bronchoskopie;
 • biopsie - prokázaná u karcinomu plic, která je nezbytná k potvrzení nebo vyvrácení přítomnosti onkologického procesu.

Pokud se vykašlávací kašel s krví objevil v důsledku poškození jiných orgánů, může být pacient požádán o konzultaci s gastroenterologem, endokrinologem a kardiologem nebo fytiologem.

Léčba

Po zjištění faktoru, který vedl k vykašlávání krve u dítěte nebo dospělého, bude pacientovi poskytnuta individuální terapeutická taktika.

Indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 • rakovina plic;
 • tvorba abscesů;
 • bronchiektázii;
 • plicní embolie;
 • plicní krvácení;
 • neefektivnost konzervativních terapií.

Konzervativní léčba zahrnuje:

 • dodržování lůžka;
 • užívání drog;
 • denní odvodnění;
 • krevní transfúze;
 • absolvování kurzu fyzioterapeutických postupů;
 • aplikace receptů tradiční medicíny.

Protizánětlivé a expektorační účinky mají tyto rostliny a přírodní složky:

 • šišky jedli a řebříček;
 • oregano a linden;
 • Třezalka svatá a bahenní sléz;
 • podběl a lék burnet.

Stojí za zmínku, že recepty alternativní medicíny mohou být použity jako jedna z metod komplexní terapie, a to pouze v případě, že mokrý kašel s krví, která vznikla na pozadí nachlazení.

Prevence

Je možné zabránit kašlání krve pomocí následujících profylaktických pravidel:

 • úplné odmítnutí špatných návyků;
 • vyhnutí se podchlazení;
 • správné a vyvážené výživy;
 • každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
 • posílení imunitního systému;
 • včasné odhalení a odstranění onemocnění, která mohou vést k vykašlávání krve;
 • pravidelné komplexní lékařské vyšetření včetně fluorografie.

Včasná léčba zdravotnické pomoci v případě krve z krku bude příznivá prognóza příznivá. Je však třeba vzít v úvahu, že každé onemocnění, které způsobuje vznik takového symptomu, má své důsledky, které často ohrožují lidský život.

"Kašel s krví" je pozorován u onemocnění:

Absces plic je nespecifické zánětlivé onemocnění dýchacího ústrojí, které je výsledkem progrese dutiny s tenkými stěnami v plicích, která obsahuje hnisavý exsudát. Tato choroba se častěji začíná vyvíjet, pokud byla provedena horší léčba pneumonie - na plicním místě dochází k tání, po kterém následuje nekrotizace tkáně.

Adenokarcinom plic (glandulární karcinom plic) je nemalobuněčný karcinom, diagnostikovaný u 40% všech onkologických plicních onemocnění. Hlavním rizikem tohoto patologického procesu je, že ve většině případů je asymptomatický. Muži ve věku 50-60 let jsou nejvíce náchylní k onemocnění. Při včasné léčbě nezpůsobuje komplikace.

Aspirační pneumonie je zánět v tkáních plic, který se vyvíjí v důsledku cizích těles nebo látek vstupujících do orgánu. Aspirace může být prováděna jak mechanickými předměty zvenčí, tak tělními tekutinami, například obsahem žaludku nebo plodovou tekutinou, která u novorozenců způsobuje aspirační pneumonii. Při popisu této patologie je nutné rozlišovat aspirační pneumonii u dospělých au dětí, protože příčiny a mechanismy škodlivých účinků se v těchto případech liší.

Docela často existují případy lidí s bronchitidou. To je spojováno se znečištěným vzduchem, který je inhalován osobou. Takový vzduch obsahuje velké množství virů a parazitických bakterií, které se po požití „usazují“ a způsobují bolestivé reflexy. Tyto reflexy jsou podobné u dětí i dospělých, ale mají různé stupně závažnosti.

Bronchiektázie - zánětlivé procesy v dýchacím systému. Toto onemocnění je charakterizováno patologickými změnami, expanzí nebo deformací průdušek, v důsledku čehož vzniká velké množství hnisu. Toto zkreslení vnitřních orgánů se nazývá bronchiektáza.

Wegenerova granulomatóza je podtyp systémové nekrotické vaskulitidy, která postihuje především tkáně a cévy horních cest dýchacích. V hlavní rizikové skupině tohoto patologického procesu jsou muži a ženy od 25 do 40 let. S generalizovanou formou patologie je klinická prognóza extrémně špatná.

Dirofilarióza - onemocnění způsobené parazitizací červu z rodu Dirofilaria v lidském těle. Což je typické, nejčastěji onemocnění postihuje domácí mazlíčky - kočky nebo psy. Osoba je přenášena z komára. Parazit začíná svůj proces života pod lidskou kůží, ale jak roste, pohybuje se do orgánů zraku. Dirofilarióza je chronická, protože parazit se v těle náhodného hostitele vyvíjí pomalu.

Kryptokokóza je nebezpečné onemocnění, které je označováno jako hluboká mykóza s chronickým průběhem. Charakteristickým rysem této patologie - mykóza postihuje nejen kůži, ale i tkáně centrálního nervového systému, plic a svalů. Kryptokokóza začíná postupovat ihned poté, co houba, původce, vstupuje do plic osoby vzduchem. Z plic proniká oběhovým systémem a šíří se po celém těle. Nejčastěji „útočí“ na mozek. Toto onemocnění postihuje většinou muže od 40 do 60 let. Děti onemocní velmi vzácně.

Mitrální nebo mitrální stenóza je nebezpečné onemocnění kardiovaskulárního systému. Patologický proces vede k narušení přirozeného odtoku krve z levé síně do levé komory. Jinými slovy, díra mezi nimi se zužuje. V hlavní rizikové skupině jsou ženy ve věku 40–60 let. Tento typ kardiovaskulárních onemocnění je však také vystaven mužské polovině populace. Podle statistik je nemoc diagnostikována v 0,5–0,8% celkové populace planety.

Cystická fibróza určuje dědičné genetické onemocnění doprovázené specifickou systémovou lézí do exokrinních žláz. Cystická fibróza, jejíž symptomy jsou stanoveny na základě výše uvedené léze, je chronické a nevyléčitelné onemocnění, doprovázené porušením dýchacích orgánů, jakož i poruch souvisejících s funkcemi orgánů trávicího systému, včetně řady dalších průvodních poruch.

Obstrukční bronchitida je onemocnění zánětlivé povahy, které postihuje průdušky a je komplikováno obstrukcí. Tento patologický proces je doprovázen výrazným edémem dýchacího traktu, jakož i zhoršením ventilační kapacity plic. Obstrukce se vyvíjí častěji, obstrukční bronchitida je diagnostikována lékaři několikrát častěji.

Pneumonie je infekční zánět plic, který ovlivňuje alveoly nebo jinou plicní tkáň. K pneumonii může docházet z různých patogenů - bakterií, virů, hub. Proto existuje velké množství typů pneumonie, z nichž každá má své vlastní příznaky a charakteristiky perkolace. V plicích zdravého člověka je vždy určité množství určitých bakterií. Ve většině případů s nimi imunitní systém dobře bojuje. Ale když je tělo slabé a nemůže se s nimi vyrovnat, dochází k aktivnímu rozvoji pneumonie.

Pneumonie u dětí je závažné zánětlivé onemocnění, které postihuje dýchací části plic dítěte. Patologie může mít různou etiologii, ale je vždy závažná a děti mladší 3 let trpí pneumonií třikrát častěji než starší děti (od 3 do 16 let).

Srdeční vady jsou anomálie a deformace jednotlivých funkčních částí srdce: ventily, příčky, otvory mezi nádobami a komorami. Kvůli jejich nesprávné funkci je krevní oběh narušen a srdce přestává plně plnit svou hlavní funkci - dodávku kyslíku do všech orgánů a tkání.

Rakovina plic je onemocnění spojené s rozvojem maligního tumoru v plicích. Rakovina plic, jejíž symptomy mohou být dlouhodobě nepřítomny, je většinou způsobena kouřením a její detekce, právě kvůli absenci symptomů, bez preventivních metod zkoumání dané oblasti, se často vyskytuje v závažných fázích procesu.

Revmatismus je zánětlivá patologie, při které dochází ke koncentraci patologického procesu ve sliznici srdce. Nejčastěji jsou nemocní s nákazou nemocní, je to věk 7-15 let. Pouze okamžitá a účinná terapie pomůže vyrovnat se se všemi symptomy a překonat nemoc.

Plicní silikóza je patologický stav způsobený dlouhodobou expozicí prachu oxidu křemičitého lidským dýchacím orgánům. Tento patologický efekt vede k proliferaci pojivové tkáně a tvorbě uzlin v plicní tkáni.

Teratoma - nádor ve formě nádoru, který se tvoří během těhotenství, a proto se skládá z embryonálních buněk. Hlavním faktorem výskytu je patologický vývoj tkání budoucího plodu. Toto porušení je důvodem, že takový nádor obsahuje znaky některých orgánů, které by neměly být zahrnuty do anatomické struktury postiženého orgánu. Teratom ovaria často obsahuje malé prvky nebo částice kůže, vlasů, svalů nebo nervové nebo lymfatické tkáně.

Tromboembolie nebo tromboembolický syndrom není jedinou chorobou, ale komplexem symptomů, který se vyvíjí, když se v cévách vytvoří krevní sraženina nebo když v nich uvízne krev, lymfa nebo vzduchová sraženina. V důsledku tohoto patologického stavu se vyvíjí srdeční infarkt, mrtvice nebo gangréna. Tromboembolie může postihnout cévy mozku, srdce, střev, plic nebo dolních končetin.

Plicní embolie je blokování plicní tepny trombem nebo jiným cizím tělesem (částice kostní dřeně, tukové ložiska, parazity). Krevní sraženina se může tvořit v žilním systému, pravém nebo levém atriu, srdeční komoře. Není-li včas poskytnuta lékařská péče, je to smrtelné.

Tuberkulóza je poměrně běžné infekční onemocnění vyvolané bacilem tuberkulózy. Tuberkulóza, jejíž symptomy jsou spojeny s poškozením plic, může také ovlivnit oči, kůži, kosti a klouby, orgány urogenitálního systému a poměrně často postupuje jako jiné nemoci, jako je nachlazení nebo pneumonie. Stává se také, že příznaky jako takové mohou chybět.

Plicní tuberkulóza je onemocnění způsobené bakteriemi druhu Mycobacterium, které objevil Robert Koch v roce 1882. Jsou to 74 druhů, přenášených vodou, půdou, z nemocné osoby na zdravou osobu. Forma nemoci, na kterou jsou lidé nejvíce náchylní, je právě plicní tuberkulóza, vzhledem k tomu, že hlavním typem přenosu bakterií je vzduch.

S cvičením a střídmostí, většina lidí může dělat bez medicíny.

Příčiny a léčba sputa krví při kašli

Respirační onemocnění nejčastěji doprovázejí kašel. Jedná se o reflexní reakci na podráždění sliznic průdušek. Když se hlen začne pohybovat pryč a člověk se zotavuje, na kašli se mohou objevit hleny načervenalé nebo pruhy, které indikují přítomnost krve v nich. Jak nebezpečný je tento stav a stojí za to navštívit lékaře?

Kdy je krev proti kašli nebezpečná

Při kašli z průdušek s tajemstvím bronchiálních žláz (hlenu), prachu, mikrobů, nahromaděného hnisu se odstraní. Někdy je sputum s krví, které je obvykle spojeno s rupturou malé krevní cévy v plicích nebo průduškách. Pokud je kašel krev vzácně a není systematicky projevuje, pak není důvod k obavám: když kašel projde, pak nebude stopa po nepříjemném příznaku.

Pokud se však objevuje pravidelně, může to být příčina široké škály nemocí, proto je důležité obrátit se na praktického lékaře a po diagnóze na úzké odborníky - pulmonologa, fytiologa, onkologa.

Pomoc lékaře je nutná, pokud jsou pozorovány následující příznaky:

 • vykašlávání krve;
 • celková slabost, ztráta hmotnosti nebo špatná chuť k jídlu;
 • přetrvávající kuřák;
 • dušnost v klidu;
 • bolest na hrudi.

V některých případech krvavý kašel indikuje vážné onemocnění: pneumonii, tuberkulózu a tumory plic. V tomto případě hemoptýza s časem přechází do plicních krvácení, s rizikem pro život.

Pokud krev pochází z úst, může být spojena s trávicími orgány, když pochází ze žaludku nebo střev. Krevní hmoty jsou pěnivé, šarlatové a vystupují, když zvracejí. V předvečer osoby zažívající nevolnost a nepohodlí v břiše.

Nezávislá diagnóza není možná, protože takový příznak může být způsoben různými příčinami a je často pozorován u dospělých, kteří jsou náchylní ke špatným návykům.

Příčiny krve ve sputu

Projevy takového znamení mohou být velmi odlišné, takže když navštívíte lékaře, musíte mu vysvětlit sebemenší nuance: když jsou v hlenu červené skvrny, krev se objeví ráno nebo celý den, způsobuje silný kašel nebo je to epizodické a jiné okamžiky.

Vzhled krevního sputa bez kašle

Existují případy, kdy je sputum s krví bez kašlání. V tomto případě je důležité určit, kde krev vstupuje do ústní dutiny. Může to být

 • poranění dásní;
 • zubní problémy;
 • provádění lékařských manipulací, při kterých je postižena sliznice v ústech;
 • patologie nosu, když je jejich obsah vypuzován ústní dutinou.

Nemoci vnitřních orgánů se také stávají příčinou: infekce v dýchacím systému, krevní sraženina v plicích, onkologie, špatné srážení krve. Nejčastěji dochází k plicnímu edému, který je charakterizován slabostí a bolestí na hrudi, malými sekrecemi pěnivého hlenu s krví. S menšími zraněními je krev obsažena ve slinách, díky čemuž má šarlatovou barvu.

Krev v sputu ráno

Hemoptysis v dopoledních hodinách ukazuje řadu funkčních poruch, které se nevyskytly včera, ale vyskytují se v těle po dlouhou dobu:

 • zánětlivý proces nebo nádor v plicní tkáni;
 • zničení plicní tkáně bakterií tuberkulózy (Kochova tyčinka);
 • hemoragická diatéza (krevní onemocnění, při kterém dochází často ke krvácení);
 • cévní aneuryzma, která je charakterizována porušením struktury cévní stěny;
 • křečové žíly;
 • patologické procesy v nosohltanu nebo mandlích.

Přijetí některých léků činí křehké cévy a při vykašlávání se objeví hlen s pruhy nebo se uvolňuje tekutá krev. Kašel může být alergický v přírodě a projevit se jako ráno a po celý den. Častěji je však příčinou zánětlivé procesy infekční povahy v dýchacích orgánech.

Zamoření parazity

Nejčastěji je pozorováno u dítěte, když v těle došlo k masivní invazi červů. To je způsobeno použitím nemytých potravin, nedostatkem osobní hygieny, kontaktem s jinými dětmi. Kromě toho dítě ochutnává mnoho okolních objektů.

V závislosti na typu parazita, to se nachází v různých orgánech: játra, žlučníku, plic, mozku, a dokonce i srdce. Například, stanoviště Ascaris je střevní lumen, ale v nepříznivých podmínkách oni mohou migrovat přes plíce, působit poranění tkáně. To má za následek suchý kašel a krvavé vykašlávání. Nejčastěji kašel vadí dítěti ráno. Příznaky invaze jsou různé, ale obvykle se vyskytují bez teploty.

Kašel nachlazení

Při nachlazení v počátečních stadiích je kašel obvykle suchý nebo štěkavý a během období zotavení se bronchiální hlen uvolňuje a kašel se stává vlhkým. Obvykle není doprovázena sekrecí krve, ale stopy krve jsou patrné se silným reflexem, když malé cévy prasknou, když svaly larynxového kmene.

Když se bronchitida vyvíjí po nachlazení a kašel se stává stálým společníkem s červeným výtokem, pak je to signál závažnějších onemocnění a neměl by být ignorován. Při bronchitidě s takovými projevy je nutná lékařská pomoc.

Nemoci, při kterých je krev pozorována ve sputu

Krev sputa je často příčinou vážné patologie, která vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Její projev ukazuje vývoj:

 1. Bronchitida, při které dochází k prodlouženému kašli s hnisavými skvrnami šarlatové barvy.
 2. Pneumonie s vykašláváním "rezavého" sputa a sraženin červené krve.
 3. Plicní absces s hnisavým hlenem a červenými pruhy, které vydávají nepříjemný zápach.
 4. Bronchiektáza s kašlem a hnisavým obsahem krve.
 5. Tuberkulóza, která je také doprovázena "kašlem krve".
 6. Rakovina plic, kdy se ve sputu neustále pozorují šarlatové pruhy.
 7. Kardiovaskulární onemocnění doprovázená kašlem se stopami krve.
 8. Plicní embolie nebo její blokáda, když po dlouhé bolesti začne vykašlávat krev.
 9. Patologie trávicího traktu, ve kterém je krvavé zvracení s tmavě červenými sraženinami.
 10. Traumatický faktor po operaci nebo léčebných procedurách.

Konzumace omamných látek, jako je kokain nebo crack, může také zahrnovat kašel s krvavým sputem.

Krev ve slinách je pozorována v případě dehydratace, pneumonie, hypotyreózy, bronchitidy, rakoviny plic a tuberkulózy.

Diagnostika

Diagnostická opatření zahrnují širokou inspekci jako příčinu sputu s krví, když kašel může být velmi různorodý. Léčba je předepsána po rozsáhlém vyšetření:

 • podrobný průzkum pacientů a historie;
 • obecná analýza krve a moči;
 • vyšetření stavu úst a krku;
 • FGDS - studium orgánů trávicího traktu pomocí endoskopu;
 • rentgen plic;
 • CT nebo MRI;
 • bronchoskopie nebo hodnocení stavu sliznice bronchiálního stromu;
 • bakposev pro přítomnost bakterií ve sputu;
 • EKG;
 • naslouchání sípání v plicích;
 • měření hlavních ukazatelů: teplota, tlak, puls.

Takový průzkum dává představu o procesech, které způsobují nepříjemný a nebezpečný příznak. Pokud identifikujete specifickou nemoc nebo podezření na ni, terapeut vám dá doporučení specialistovi.

Je těžké diagnostikovat krev, když kuřák kašle, protože není jasný klinický obraz o zdroji onemocnění. Po počátečním vyšetření u poloviny kuřáků zůstává diagnóza nedefinována.

Možné ošetření

Specifické léčebné postupy nelze předepisovat, protože jsou přímo závislé na diagnóze a příčině vývoje patologie. Lékař rozhoduje o léčbě v nemocnici nebo doma na základě závažnosti průběhu onemocnění.

Pokud je pozorována bronchitida při vykašlávání krve, pak je předepsán odpočinek na lůžku, teplé a těžké pití, mukolytické a vykašlávací léky.

Na základě diagnózy jako celku může léčba léky zahrnovat následující léky:

 • nesteroidní a protizánětlivé;
 • léky proti bolesti;
 • vykašlávání;
 • antibiotika;
 • minerální a vitamínové komplexy;
 • prostředky, které posilují imunitní bariéru.

Doporučujeme komplex určité fyzioterapie, která má další účinek, urychluje proces hojení.

V onkologii v pozdních stádiích (v pozdějších stadiích dochází k varu krve) se provádí chirurgický zákrok a předepisuje se chemoterapie. Pozitivní výhled je nepravděpodobný.

Tradiční medicína, metody homeopatie a další neléčebné postupy se provádějí pouze jako doplňující opatření k hlavní léčbě a se souhlasem ošetřujícího lékaře.

V 90% případů, kdy pacient kašle, když se uvolní krev, dochází k zánětu horních cest dýchacích. To je obvykle studená infekce nebo bronchitida.

Prevence

Kašlat krev je lhostejný postoj ke svému zdraví. Všechny druhy preventivních opatření jsou zaměřeny na zdravý životní styl, ve kterém se člověk nebojí infekce nebo jejích komplikací:

 • být na volném prostranství (s výhodou dlouhé) a denní fyzické námaze;
 • výživná strava bohatá nejen na bílkoviny, tuky a sacharidy, ale také na vitamíny a minerály: dobře promyšlené, vyvážené menu;
 • přestat kouřit nebo používat cigaretu, pokud je to naprosto nezbytné;
 • odmítnutí účastnit se veřejných akcí během „nekontrolovatelného“ období nachlazení;
 • pro chronická onemocnění - preventivní lázeňská léčba;
 • léčba nachlazení v plném rozsahu bez následných komplikací;
 • při prvních známkách hemoptýzy - návštěvě u lékaře, aby léčba byla včasná.

Seznam činností je jednoduchý a snadno realizovatelný, ale obvykle je zima prováděna „na nohou“, jídlo se děje „na cestách“. A když kašel s krví právě započal, většina raději počká, až se symptom projde sám.

Jdeme na kliniku pouze tehdy, když nevidíme cestu ven z této situace a chápeme, že nemoc zašla daleko a bez pomoci lékaře to není možné. Když se při kašlání nebo bez ní uvolní krev z úst, není to příznak, který by mohl být ignorován, ale znak vážného onemocnění, které ohrožuje život.

Příčiny kašle, první pomoc a nezbytná vyšetření

Krev acupalinu má často extrapulmonální příčiny, takže takzvaná pravá hemoptýza představuje více než 25% všech klinických případů, zatímco krvácení z nosohltanu a dalších anatomických struktur je 75%.

Hemoptýza je nebezpečný a hrozný příznak, zpravidla označující poruchu respiračních nebo jiných systémů.

Pokud si myslíte, že údaje lékařské statistiky, tam je specifikovaná podmínka v jeho skutečné podobě není tak často. Není však možné „pozorováním“ identifikovat zdroj problému. Je nutná důkladná diagnóza.

Klasifikace příčin hemoptýzy

Stav, jako je hemoptýza (sputum s krví při kašli, nebo hlen nebo slinné sekrece krví) může být klasifikován na čtyřech základnách.

Hlavním základem pro typizaci je charakter primárního odtoku biologické tekutiny. Toto kritérium je tedy rozlišeno:

Pravá hemoptýza

Vyznačuje se separací hematologické tekutiny z plic, průdušek, průdušnice a dalších struktur dýchacího ústrojí.

Podle lékařských výpočtů a praxe je tato podmínka považována za nejnebezpečnější, protože je schopna způsobit smrt i sama o sobě, nemluvě o tom, že jde o přímou indikaci závažných onemocnění.

Falešná hemoptýza

Pokud je v prvním případě krev ve sputu, pak v této situaci je třeba hovořit o jejím propuštění při kašlání z dásní, žaludku, nosohltanu (hematologická tekutina teče dolů po hřbetě hrdla a je evakuována z těla).

V praxi je možné rozlišovat mezi těmito dvěma státy pouze a pouze prostřednictvím objektivního výzkumu.

Dalším důvodem je stupeň krvácení. V takové situaci můžeme říci:

 • O hemoptýze. V tomto případě není během dne uvolňováno více než 50 mililitrů kapaliny.
 • O generalizovaném krvácení. Nejméně 60 a ne více než 80 mililitrů hematologické tekutiny se vylučuje.
 • O bohaté formě. Zpravidla se vyskytuje v posledních fázích onkologického procesu v plicích a pokročilé formě tuberkulózy. Zvyšuje smrt pacienta v důsledku masivní ztráty krve.

Konečně můžete hovořit o míře krvácení, založené na množství výpotku hematologické tekutiny. Určit:

 • Menší krvácení Ne více než 100 mililitrů denně.
 • Střední intenzita. Při přidělování od 100 do 250 ml krve.
 • Intenzivní krvácení. To je nejnebezpečnější stav, kdy se uvolní více než 250 ml denně nebo jednou.

Tyto klasifikace mají velký význam pro diagnostiku a jmenování adekvátní léčby.

Nemoci charakteristické pro nebezpečný příznak

Existuje více než tucet patologií, které jsou doprovázeny krví ve sputu během vykašlávání. Mezi nimi zdůrazňujeme běžné a pak vzácné. O jakých onemocněních mluvíme?

 • Traumatické poranění dýchacího ústrojí (plic, průdušek, průdušnice).

Ve struktuře tohoto důvodu nejčastější chemické poškození a zničení malých kapilár s intenzivním kašlem. Ve druhém případě nehrozí žádné nebezpečí pro život a zdraví, kapilární krvácení se zastaví.

Můžeme také hovořit o ranách výstřelu, nože a šrapnelu při zlomeninách žeber. V takových situacích se pneumotorax stává častou komplikací: pronikání atmosférického vzduchu do struktur hrudníku.

Tento stav je charakterizován intenzivní bolestí v místě poranění, problémy s dýcháním (pacient může vdechnout, ale není schopen vydechovat), pokles krevního tlaku a přítomnost krve ve výtoku při kašli.

Běžná infekční choroba vyvolaná proniknutím mikrobakterií tuberkulózy do dýchacích cest (tzv. Kochovy tyčinky). Patologie je charakterizována intenzivním „ucpáním“ kašle, který se ve dne zvyšuje a v noci oslabuje.

V prvním měsíci nástupu onemocnění je kašel suchý, neproduktivní. Tělesná teplota stoupá na úroveň 37,5-38 stupňů Celsia. Během celého průběhu onemocnění jsou zachovány febrilní a subfebrilní hodnoty teploměru.

Poté, co se kašel začne uvolňovat krev a ve struktuře sputa není pouze hematologická tekutina, ale také hnis žlutého nebo nazelenalého odstínu.

Pacienti si všimnou celkové slabosti, neustálé touhy po spánku, sníženého výkonu, ztráty vlasů. V posledních fázích, kdy kašel, je krev intenzivně vykašlávána (sraženiny), což vede ke smrti pacienta.

Některé druhy červů se usadí v plicích. Zničí plicní tkáň a způsobují vznik život ohrožujících a zdravých symptomů. Pacienti se obávají: kašel, horečka, kašel s krví, slabost, intenzivní alergické reakce i na látky, u nichž nedošlo k imunitní odpovědi, bronchospasmy.

Po tuberkulóze se tato příčina pravé hemoptýzy vyskytuje nejčastěji.

Typické symptomy zahrnují hemoptýzu (v prvním stadiu), slabost, bolest při dýchání, bronchospasmus, horečku s nízkým stupněm (až 38 stupňů), nadměrné pocení, prudkou změnu tělesné hmotnosti ve směru poklesu a další.

Uznávejte neoplastický proces co nejdříve, abyste předepsali správnou léčbu a zabránili metastázám hlavního nádoru. Nejintenzivnější ztráta krve je pozorována, když se maligní nádor nachází v centrální části plic.

 • Krev ve sputu během vykašlávání může být způsobena plísňovými chorobami plicních struktur.

V této situaci je v počátečních stadiích intenzita krvácení minimální, pozdější ruptury velkých cév a vývoj šoku, jakož i bronchiální obstrukce jsou možné.

 • Adenomatóza průdušek a plic.

Adenom je považován za benigní nádor. Taková jeho „dobrota“ je však pouze v nepřítomnosti metastáz. Jinak je charakteristický kompresní účinek s vývojem všech stejných projevů jako u nádorových orgánů orgánů dýchacího ústrojí. Je nutná naléhavá léčba.

Bronchiektázie je charakterizována výskytem v dutině průdušek alveolárních expanzí druhů bublin. Tyto bubliny jsou naplněny serózní tekutinou, krví a hnisem. S intenzivním kašlem se rozpadne ektáza a její obsah se vylévá z těla. Proto přítomnost krve ve sputu bez teploty. Hypertermie je pozorována ve velmi vzácných případech.

Je to pneumonie. V doprovodu zvýšení tělesné teploty na febrilní známky (38,1-39 ° C), bolest za hrudní kostí, dušnost a udušení.

Vředy zažívacího traktu jsou provázeny vnitřním krvácením. Kašel je vždy suchý, výsledná krev je tmavě zbarvená a vykašlává se ve sraženinách, bez sputa.

Seznam důvodů je skvělý, ale není vyčerpávající.

Vzácná onemocnění

Podle evropských statistik není častěji než v 0,5-1% případů. Proto se rozlišují následující charakteristické stavy:

Proč kašlete krev?

Vykašlávání krve je vždy známkou závažných abnormalit ve funkci vnitřních orgánů. Zavolejte lékaře co nejdříve, abyste zjednodušili diagnostiku, věnujte pozornost celkovému pocitu zdraví a souvisejícím symptomům.

Kašel je známkou patologických procesů v orgánech dýchacího ústrojí. Při kašli se může objevit krev, pokud malé krevní cévy prasknou během těžkého útoku.

Příčiny krvavých nečistot:

 • rakovina plic - krev se objevuje ve sputu ve formě jasných skvrnek, onemocnění je doprovázeno náhlou ztrátou hmotnosti, zvýšeným pocením, člověk se často začíná dusit;
 • bronchitida - v hlenu jsou krev a hnisavé sraženiny, dušnost, rychlá únava, horečka;
 • plicní absces - vyvíjí se na pozadí pneumonie, po kašli je chuť krve v ústech;
 • pneumonie;
 • tuberkulóza - kašel s krvavými nečistotami nastává ráno;
 • plicní embolie se vyvíjí po operaci, s tromboflebitidou - kašel je doprovázen silnou bolestí v oblasti hrudníku, dušností.

Krvavé sraženiny ve sputu se mohou objevit při srdečních onemocněních, problémech s krevními cévami. Nemoci vedou ke zhoršení krevního oběhu, jeho hromadění v plicích. Kardiovaskulární patologie jsou doprovázeny krátkým dechem, který se zvyšuje i po mírné fyzické námaze.

S výskytem krevních sraženin ve sputu by neměla panika, zapojit se do autodiagnostiky, bezmyšlenkovitě užívat léky. Řekněte, co dělat, když kašlete s krví, může být pouze lékař na základě výsledků výzkumu. Navštivte lékaře TB, terapeuta, pulmonologa.

Pokud je nutná pohotovostní lékařská péče:

 • při kašli se uvolňuje velké množství krve;
 • tam je ostrá ztráta hmotnosti, slabost, pocení;
 • častý kašel, krvavý výtok neustále;
 • dušnost, ke které dochází i v klidu;
 • silná bolest v oblasti hrudníku.

Pokud je krvácení hojné, má jasně červenou barvu, pak musíte zavolat sanitku - takové příznaky mohou znamenat plicní krvácení.

Sputum s krvavými sraženinami může být v různých onemocněních dýchacího systému, srdce, cév. Stanovení diagnózy vyžaduje pečlivou diagnózu, která zahrnuje laboratorní a instrumentální metody.

Proč se krev objevuje z úst při kašlání a co s tím dělat?

Obsah:

Kašel krve je charakterizován přítomností krve ve sputu, což je výsledek vaskulárního poranění. Krev okamžitě začne kašlat, jakmile pronikne do průsvitu průdušek. Jediný výskyt podobných symptomů není v 90% případů nebezpečný. To je způsobeno tím, že tělo postrádá určité vitamíny, což vede k poškození malých krevních cév v přítomnosti intenzivního nebo těžkého kašle.

Studený kašel je běžným jevem, ale pouze v pokročilých fázích. Tyto příznaky se nejčastěji vyskytují u laryngitidy, chřipky a tracheitidy. Existuje řada dalších důvodů pro vývoj takových projevů, jako je přítomnost krve ve sputu.

Krev ve sputu při kouření

Kuřák se u kuřáka objevuje jen několik let po objevení závislosti na nikotinu. V tabákovém kouři obsahuje mnoho škodlivých prvků, které se po vstupu do těla usadí v oblasti průdušek a způsobí jim nenapravitelné škody. Poté dochází k porušení funkce dýchacího ústrojí, což vede k výskytu patologických procesů v plicní oblasti.

V důsledku kouření dochází ke vzniku krve ve sputu s rozvojem komplikací. Pronikání tabáku do průdušek a průdušek se v této oblasti usazuje a přispívá k inhibici funkce epitelu řasnatého, což vede ke skutečnosti, že všechny škodlivé látky zůstávají v průduškách místo exilu. Tyto procesy jsou doprovázeny rozvojem chronického podráždění, které má za následek vznik chronických neinfekčních forem bronchitidy.

Proč se při kašli objevuje krev?

V oblasti plic, nosohltanu nebo žaludku se tvoří krev ve sputu. Takový příznak je poměrně závažný a vyžaduje okamžitou léčbu. Příčiny hemoptýzy jsou přítomnost řady specifických onemocnění.

Pneumonie

Pneumonie je zánětlivý proces v plicní oblasti. Toto onemocnění se vyvíjí hlavně v důsledku infekce měkkých tkání. V tomto případě je hemoptýza doprovázena výskytem následujících příznaků: horečkou, kašlem a výskytem hustého sputa smíšeného s krví nebo pruhy, bolestí na hrudi.

Různé formy bronchitidy

Bronchitida je charakterizována přítomností zánětu v oblasti průdušek, jejíž symptomy jsou kašel štěkání s hlenem a vzestup subfebrilní teploty. Kašel s krví při bronchitidě se objevuje pouze v pokročilých stadiích vývoje, které vyžadují profesionální přístup k léčbě.

Zranění

Poškození má společnou příčinu nebo je způsobeno bronchoskopií nebo biopsií. V tomto případě je hemoptýza výsledkem diagnózy a nikoli symptomů nemoci. V každém případě tento příznak vyžaduje lékařskou diagnostiku a léčbu.

Rakovina plic

Onkologické onemocnění plicní tkáně je doprovázeno výskytem příznaků, jako je zvýšené pocení, bolest na hrudi, úbytek hmotnosti, charakteristická dušnost a vzhled filiformních skvrnek v plicích. To vede ke vzniku krve v hlenu během vykašlávání.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění lokalizované v plicní tkáni. Proužky krve nejsou vždy přítomny a mohou být doprovázeny snížením tělesné hmotnosti a snížením chuti k jídlu, zvýšením tělesné teploty a prodlouženým kašlem s krevem nebo bez krve.

Možné příčiny hemoptýzy

Může docházet k kašli s příčinami krve, jako je arteriální embolie, plicní absces, bronchiektáza a cystická fibróza dýchacího typu.

Je třeba poznamenat, že patologické poruchy ve fungování dvanáctníku, oblasti žaludku a jícnu mohou také způsobit tvorbu krve ve sputu.

Možné příčiny hemoptýzy a jejich příznaky:

 1. Při abscesu plicní tkáně je v plicích pozorována hnisavá formace charakterizovaná vysokou horečkou, kašlem, nočními pocení a bolestmi na hrudi. V tomto případě je kašel s poměrně hojným vylučováním hlenu, který obsahuje krev.
 2. Plicní embolie je doprovázena blokádou arteriálního lumenu, který je pozorován poměrně často u lidí, kteří podstoupili chirurgický zákrok a žilní onemocnění dolních končetin. Příznaky tohoto onemocnění jsou kašel, bolest za hrudní kostí. Plicní embolie neprobíhá bez vykašlávání krve, která se objeví po bolesti.
 3. Bronchiektáza je onemocnění plicní tkáně vrozené nebo získané povahy. Pro takové patologie je charakteristický hnisavý proces v oblasti průdušek, který vede k jejich deformaci a expanzi. V tomto případě se vyskytují příznaky, jako je kašel s prodlouženým sputem, pruhy krve, slabost a periodické výkyvy teploty.

Kdy navštívit lékaře

Pokud je krev vykašlávána při kašli, pak je nezbytné, abyste tomu věnovali pozornost a poraďte se se svým lékařem. Pokud máte následující příznaky, doporučuje se jít na konzultaci:

 • Kašel, který je doprovázen hojnou hemoptýzou.
 • Slabost a nedostatek chuti k jídlu, což vede k hubnutí.
 • Dlouhý a výrazný kašel u kuřáků.
 • Pocit nedostatku vzduchu, který se objevuje v klidu.
 • Vznik dostatečně silné bolesti v hrudi.

Pokud se vám při kašli dostane krev z úst, lékař vám předepíše rentgen hrudníku, bronchoskopii a CT vyšetření. Je nutné provést krevní test (celkem) a provést vyšetření moči (celkem). Tento přístup umožňuje identifikovat ložiska zánětu a přesně určit oblast jejich lokalizace.

Terapeutická opatření

Když se krev ve sputu objeví při kašli, léčba je předepsána v souladu s důvody jejího vzhledu. Primární onemocnění je eliminováno jako první. Léčebná opatření jsou prováděna pouze po diagnóze a pod dohledem zkušeného lékaře:

 • Akutní bronchitida a pneumonie jsou léčeny antibiotiky.
 • Tuberkulóza s léky proti tuberkulóze.
 • Symptomy běžného nachlazení jsou eliminovány pomocí takových prostředků, jako je ambroxol, bronholitin, synupret a hedelix.

Vezměte prosím na vědomí, že samoléčba je dostatečně nebezpečná, zejména pokud se vyskytují příznaky jako je hemoptýza.