Jak identifikovat tuberkulózu: nejdůležitější symptomy a diagnostické metody

Podle statistik je úmrtnost na tuberkulózu druhá po AIDS. Tato zákeřná choroba každoročně postihuje miliony zdatných lidí po celém světě.

Mnozí se zajímají o to, zda je snadné tuto chorobu chytit a jak identifikovat tuberkulózu?

Existuje mnoho diagnostických postupů, ale přesto se výskyt tuberkulózy každým dnem neustále zvyšuje. Je-li tedy podezření, že jsou infikovány, je lepší vše zkontrolovat a včas zjistit.

Jaký druh onemocnění je tuberkulóza?

Plicní tuberkulóza je docela starodávná nemoc. Je známa již od dávného Řecka. Pak ti, kteří trpí touto patologií, byli nazýváni ftizis nebo vyčerpáni.

Definice oboru medicíny, která tento problém studuje - fytiologie, a odborníka, který léčí tyto pacienty - fytiologa. Tito lékaři říkají, že pokud začnete léčbu včas, šance na zotavení jsou poměrně vysoké.

Bohužel, lidé ne vždy rychle vyhledávají kvalifikovanou pomoc, protože jeho počáteční příznaky jsou vzácné.

Existuje poměrně běžná mylná představa, že tuberkulóza je asociální onemocnění, které postihuje lidi bez domova, alkoholiky a bývalé vězně. Téměř každý si to může dovolit.

Jak rozpoznat tuto hroznou nemoc?

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené Mycobacterium tuberculosis (Kochova hůlka) a charakterizované výskytem granulomů na různých místech našeho těla. Tyto granulomy jsou velmi podobné tuberkám - tuberkulím. Proto jméno tuberkulóza.

Postupem času se mohou proměnit v dutiny - dutiny v tkáních plic. Onemocnění se může vyskytnout u plicního a extrapulmonálního typu. Patologie může ovlivnit doslova jakýkoliv orgán v našem těle. Nejčastěji se vyvíjí plicní tuberkulóza, ale mohou trpět i jiné orgány (v tomto případě je ještě obtížnější identifikovat onemocnění).

Není těžké infikovat touto patologií, patogen může vstoupit do těla těmito způsoby:

 1. Vzduchové kapičky;
 2. kontakt s domácností;
 3. potraviny;
 4. intrauterinní.

Nejběžnější způsob infekce je ve vzduchu. Pacient při mluvení, kašlání a dokonce i dýchání vylučuje miliardy mykobakterií. „Chytit“ takový mikrob může být ve veřejné dopravě a v obchodě a dokonce i na ulici.

Kontakt-domácnost způsob, jak dostat do těla mykobakterií je možné s polibky, používat pouze s nemocnými předměty domácnosti, jeho věci. Taková infekce však nenastává tak často.

Ještě méně často se lidé nakazí tím, že jí maso nemocných zvířat nebo pijí mléko. Takovou infekci však nelze zcela vyloučit.

Pokud má budoucí matka plicní tuberkulózu, potom není dítě během porodu nutně infikováno, ale takový výsledek není vyloučen.

Klinické projevy

Od chvíle, kdy infekce vstoupí do těla a vývoj nemoci projde určitou dobu, se nazývá inkubace. Může trvat tři až dvanáct měsíců. V této době se patogen s krví šíří po celém těle, ale imunitní systém s ním aktivně bojuje.

Pro toto období je charakteristický asymptomatický průběh. Tento pacient ještě nemůže nakazit jinou osobu. Diagnóza je také negativní.

Pokud existuje podezření, že osoba má plicní tuberkulózu, jak se má určit?

K tomu potřebujete vědět, jaké jsou hlavní známky patologie.

První příznaky se objevují až poté, co jsou vyčerpány všechny prostředky pro boj s imunitou.

Jak tedy víte, že máte tuberkulózu?

První znak je dlouhá doba vzestupu tělesné teploty na subfebrilní čísla. Může trvat tři týdny nebo déle.

Druhým nejdůležitějším příznakem, který může indikovat přítomnost infekce tuberkulózy v těle, je kašel, který také trvá nejméně tři týdny. Zpočátku je suchý, ale časem se stává vlhkým, objeví se sputum. V pokročilých případech - s příměsí krve.

Existují nějaké jiné projevy nemoci?

Mezi nejčastějšími stížnostmi nejčastěji volají pacienti torentní noční pocení. Plicní tuberkulózu lze zaměnit s nástupem SARS, protože je charakterizována těmito příznaky:

 • slabost;
 • zimnice;
 • závratě;
 • úbytek hmotnosti;
 • bledá kůže;
 • nevolnost;
 • bolest na hrudi;
 • dušnost.

Pokud jde o škody na jiných orgánech, zde jsou příznaky ještě větší. U tuberkulózy genitálního traktu mohou ženy pociťovat intermenstruační krvácení, bolesti břicha, deformace trubic a u mužů opuch plísní.

Pro močový systém je tuberkulóza charakterizována nečistotami v moči - hematurií.

Tuberkulóza kostí nemůže být detekována po celá léta, protože její projevy jsou podobné jiným formám artritidy, jako je revmatoidní onemocnění. Zbývající typy (tuberkulóza nervového systému, gastrointestinální trakt) jsou ještě méně časté, hlavně u HIV infikovaných.

Nejnebezpečnějším projevem je bakteriální tuberkulóza, kdy se patogen šíří po celém těle, je zde mnoho mikrogranulí. Pokud si vezmete rentgenové vyšetření takového pacienta, vypadá to, jako by byl sprchován proso.

Metody diagnostiky tuberkulózy

Jak zjistit tuberkulózu?

Po dlouhou dobu se stanoví pomocí testu Mantoux. Mnozí lidé tuto manipulační vakcinaci nazývají. Ale to je daleko. S jeho pomocí je určena připravenost těla chránit se před infekcí. Je to však pouze pro děti.

U dospělých je interpretován poněkud jinak. Nejčastěji se používá fluorografie jako metoda diagnostiky tuberkulózy. Pomáhá diagnostikovat poškození plic. Léze v tuberkulóze se obvykle nachází v horních lalocích (jako je rakovina, proto je nutná diferenciální diagnostika obou patologií).

Potvrdit a objasnit přítomnost léze, určené fluorografií, pomáhá radiografii. To dává přesnější pojetí granuloma nebo dutiny, ale je škodlivý pro tělo, a proto je na druhém místě za ním.

Je již dlouho známá, ale stále populární, bakteriologická kultura sputa. Mikrobiologický stěrový test se provádí u každého pacienta, který si stěžoval na kašel, zdravotnickému zařízení, kde jsou v případě velkého výsevu stanoveny mykobakterie. Diagnostikovaný materiál se v tomto případě aplikuje na sklíčko, barvené podle určitého principu a pozorované pod mikroskopem.

Neméně populární imunoanalytická studie. Analýza neposkytuje příliš mnoho informací o tom, jak daleko tento proces uplynul. To je užitečné při určování přítomnosti patogenu v těle, což dává smysl pro identifikaci extrapulmonálních forem.

Léčba tuberkulózy je složitý a ne vždy slibný proces. K tomu použijte chemoterapii, která je velmi toxická a má mnoho vedlejších účinků. Navíc je nutné podstoupit symptomatickou léčbu.

V některých případech se chirurgická léčba používá, pokud léky nepřinesou požadovaný účinek.

Často úsilí lékařů nepřinese očekávaný výsledek, nejčastěji je to způsobeno velkým zanedbáváním nemoci. Proto je lepší doma nepokoušet zjistit, zda má člověk tuberkulózu.

Metody diagnostiky a detekce plicní tuberkulózy u dospělých

Díky modernímu pokroku v medicíně a zavedení široké škály laboratorních a instrumentálních vyšetření dokáže moderní diagnostika na počátku svého vývoje detekovat tuberkulózu, kdy léčba má nejpříznivější prognózu.

Kdy potřebujete být testováni na tuberkulózu?

Vzhledem k širokému rozšíření tuberkulózy mezi obyvateli naší země existují speciální programy pro detekci onemocnění. Masová diagnóza nemoci zahrnuje vyšetření všech lidí od dětství. To vám umožní identifikovat nemoc v raném stádiu jejího vývoje a zabránit šíření mezi zdravými lidmi. Často musí být screeningová diagnostika prováděna jednou ročně s vysokým rizikem infekce - 2x ročně. Pokud se objeví příznaky onemocnění, provede se neplánované vyšetření osoby. Následující příznaky mohou indikovat přítomnost onemocnění:

 • kašel delší než 2 týdny;
 • hemoptýzu;
 • bolest v plicích;
 • vysoká teplota po dlouhou dobu;
 • drastické hubnutí;
 • zvýšené pocení, zejména v noci;
 • snížený výkon, slabost;
 • bolesti ve svalech, kloubech, kostech.

Výše uvedené projevy jsou přímým znamením návštěvy zdravotnického zařízení. Pouze lékař ví, jak detekovat tuberkulózu a jaké výzkumné metody jsou potřebné pro konkrétního pacienta.

Fáze a hlavní diagnostické metody u dospělých a dětí

Proces detekce tuberkulózy v populaci zahrnuje několik etap. To vám umožní zkoumat maximální počet osob a identifikovat nosiče patogenu. Lékaři a sociální pracovníci především doporučují vyšetřit ty, kteří jsou touto chorobou nejvíce postiženi. Optimální a spolehlivou diagnostickou metodou detekce tuberkulózy u velkého počtu lidí je fluorografie (dále jen FG). Použití této metody umožňuje v co nejkratší době prozkoumat maximální počet pacientů. Doporučuje se podrobit fluorografii pro každého pacienta, který poprvé požádal o lékařskou péči v daném roce. Když se objeví příznaky nemoci, vyšetření se provádí bez ohledu na čas posledního FG.

Druhá etapa

Každý rok, místo FG, jsou děti diagnostikovány tuberkulínovým testem. Pokud se vyskytnou příznaky tuberkulózy, opakuje se nebo bez čekání na rok. Používejte také citlivější na mykobakteriální metodu - Diaskinův test.

S pozitivními výsledky prvních metod diagnostiky pacientů se zkoumají postupně:

 1. Studium dříve získaných informací o onemocnění.
 2. Analýza získaných dat pro přesnost a specifičnost.
 3. Na základě získaných znaků se stanoví symptomatický komplex.
 4. Předběžná diagnostika nebo diagnostika.
 5. Diferenciální diagnostika.
 6. Definice klinické diagnózy s ohledem na formu, stadium, současné a sekundární patologie.
 7. Pozorování a léčba pacienta.

Stanovení plicní formy

Chcete-li určit nejběžnější formu tuberkulózy - plicní, musíte použít základní diagnostické metody:

 • historie - průzkum pacienta. Je mu položen seznam povinných standardních otázek týkajících se přítomnosti tuberkulózy u rodinných příslušníků, pracovních podmínek a dříve přenesených onemocnění bronchopulmonálního systému. V průzkumu se lékař zaměřuje na standardní stížnosti plicní tuberkulózy;
 • auskultace a perkuse plic - odhaluje funkční respirační poruchy, sípání, všechny druhy poruch. Naslouchání se provádí na všech částech plic, přičemž se žádá, aby pacient pravidelně kašlal, aby zjistil jakékoli abnormality;
 • Rentgenová diagnostika - ukazuje morfologické změny ve struktuře plic: dutiny, infiltrace, empyém, exsudativní pohrudnice, expanze plicního modelu a zbytek;
 • bakteriologické vyšetření sputa pro identifikaci původce onemocnění - Koch bacillus mycobacterium. Když je nemožné vyšetřit sputum, například u dětí, použijte promývací vodu z průdušek nebo ze žaludku. Často je nutné postup opakovat nejméně 3krát pro přesnou diagnózu. Ve vzácných případech není patogen detekován (s uzavřenou tuberkulózou);
 • tuberkulinový test - umožňuje určit přítomnost specifického tuberkulózního antigenu. Je prováděno intradermální podání tuberkulínu, následované pozorováním lokální reakce v místě vpichu injekce během týdne.

Diagnostické minimum pro screening plicní tuberkulózy navíc zahrnuje klinické analýzy moči a krve. Takové nespecifické pro analýzy mykobakterií nám umožňují stanovit změny v těle, což indikuje přítomnost zánětlivého procesu bakteriální geneze.

Další techniky

Dalším stupněm diagnózy je použití dalších metod. Patří mezi ně a re-vyšetření sputa a tuberkulínové diagnózy.

Moderní diagnostika zahrnuje také vysoce citlivé metody: polymerázovou řetězovou reakci (PCR) a enzymovou imunoanalýzu (ELISA). Při zkoumání krve těmito metodami je možné s téměř 100% pravděpodobností detekce tuberkulózního bacilusu již v prvních týdnech nemoci.

Analýzou obdržených informací může lékař provést diagnózu. V některých případech je pro úplný obraz nemoci nutné použít morfologické metody - odběr části postižené tkáně a další mikroskopické vyšetření. Informativní je bronchoskopie, která také umožňuje získat materiál pro výzkum.

Hlavním úkolem všech výše uvedených stupňů a metod je studium postižených tkání orgánů a celého těla, aby se určila přítomnost tuberkulózních bacilů.

Poslední fáze formulace klinické diagnózy je volitelná diagnóza. Účelem této fáze je identifikovat funkční poruchy těla, ke kterému infekce vedla. Obsahuje široké spektrum diagnostických metod, které umožňují určit respirační poruchy, patologii kardiovaskulárního systému, ledvin, jater, nervového systému a dalších. S ohledem na zjištění, můžete určit konečnou diagnózu, prognózu onemocnění a provést léčebný plán.

Popis základních postupů

Abychom pochopili, jak dochází k detekci tuberkulózy, je vhodné podrobněji zvážit hlavní diagnostická opatření.

Laboratorní testy

Laboratorní výzkum biologických materiálů pacienta je jednou z nejvýznamnějších metod. Často zkoumejte sputum, krev a moč. Méně často - cerebrospinální tekutina, mozkomíšní mok, mytí vody z průdušek a žaludku a další.

Bakteriologické vyšetření sputa vám umožňuje diagnostikovat tuberkulózu v důsledku detekce mykobakterií. Postup je nutné provést nejméně třikrát. Pacient je poučen o tom, jak správně sbírat materiál a radit při přípravě na odběr. Zkoumejte sputum, určete odolnost infekce vůči antibiotikům. To je nezbytné k určení taktiky léčby.

Studium složení moči má diagnostickou hodnotu pro onemocnění genitourinárního systému a tuberkulózy prostaty. Mycobacterium je také nalezený v tom. Když se infikují hůlkou Koch, objeví se v krvi specifické protilátky proti ní. Detekce těchto cirkulujících imunokomplexů umožňuje provést diagnózu iv prvních týdnech nemoci, kdy symptomy téměř chybí. V závislosti na typu extrapulmonální tuberkulózy se studují další tkáně a tělesné tekutiny.

Diferenciální diagnostika

Plicní a extrapulmonální formy nemoci mají mnoho klinických projevů společného s jinými onemocněními. V některých případech, pokud nejsou dodrženy stupně diagnózy, může být provedena nesprávná diagnóza. To znamená rozvoj různých nebezpečných podmínek, včetně rezistence na léky.

Při stanovení diagnózy je nutné diagnostikovat plicní tuberkulózu u těchto onemocnění:

 • pneumonie;
 • rakovina plic;
 • parazitární nemoci;
 • lymphogranulomatosis;
 • akutní a chronická bronchitida.

Tyto nemoci mají mnoho příznaků podobných tuberkulóze. Pouze zkušený lékař TB by měl provést diferenciální diagnózu s ohledem na všechny druhy nuancí.

Bronchoskopie

Bronchoskopické vyšetření plic je endoskopická metoda, která umožňuje lékaři vizuálně posoudit stav plic. Za tímto účelem je do plicní dutiny vložena ohebná sonda hrtanem a průdušnicí. Na konci je videokamera, je také vybavena speciálními kleštěmi, pomocí kterých je tkáň odebrána pro další studium. Kromě diagnostické funkce se bronchoskopie používá pro léčebné účely. S jeho pomocí se do dutiny plic a průdušek vstřikují speciální léky. I přes svou účinnost je postup nepříjemný a pacientovi přináší nepříjemné pocity.

Radioterapie

Využití radiační diagnózy pomáhá identifikovat různé morfologické a strukturální změny v plicích. Radiografie, jeden z typů radiační diagnózy, odhaluje různé novotvary ve struktuře orgánu. V některých případech umožňuje detekci změn v nepřítomnosti bakteriálního vylučování. Více informativní metodou je CT, v jejímž průběhu je možné pozorovat minimální změny ve struktuře orgánu.

S pomocí rentgenových paprsků provádějte masivní diagnózu populace. Tato metoda umožňuje rychle a účinně detekovat změny v plicích.

Také rentgenové snímky se používají k diagnostice tuberkulózy kostí a kloubů. Tato diagnostická volba umožňuje detekovat destruktivní změny v kožní tkáni, známky zánětu kloubů, léze.

Molekulární genetické metody

Moderní metody diagnostiky tuberkulózy jsou stále populárnější. Umožňují detekci infekce v nejkratším možném čase bez příznaků. Patří mezi ně:

 1. Na základě detekce DNA částic mykobakterií umožňuje metoda polymerázové řetězové reakce identifikovat jednotlivé inkluze mykobakterií ve studovaném materiálu. Používá se k analýze téměř všech tělních tekutin: krve, moči, sputa, výplachů z průdušek a žaludku, mozkomíšního moku a dalších. Automatizovaný proces umožňuje získat hotový výsledek za téměř 4-5 hodin. Často se jedná o kvalitativní analýzu, která informuje o nemoci, aniž by se počítal počet nalezených bakterií. V některých laboratořích však poskytuje vysoce citlivé zařízení kvantitativní výsledek.
 2. Metoda enzymové imunoanalýzy (ELISA) je založena na detekci protilátek proti tuberkulóze v krvi. Tyto protilátky mohou být v něm po celou dobu po infekci. Lékař může určit odhadovaný čas infekce přítomností specifického typu imunoglobulinu. Tato metoda odhaluje nejen nemoc, ale také nositele infekce, nebo informuje, že osoba jednou trpěla tuberkulózou. Specifické protilátky mohou být detekovány v krvi po celý život, ale člověk může být již zdravý.

Navzdory velkému množství vysoce citlivých metod detekce onemocnění je tuberkulóza stále jednou z nejčastějších infekčních nemocí. Často je to způsobeno pozdními žádostmi o lékařskou péči. Je třeba mít na paměti, že absence symptomů nezaručuje absenci onemocnění. Měli byste pravidelně kontrolovat své tělo na přítomnost infekce, abyste předešli katastrofálním následkům.

Jak identifikovat známky onemocnění tuberkulózy

Jak identifikovat tuberkulózu v různých stadiích onemocnění? Nejen prognóza pro zotavení, ale i život pacienta závisí na včasné návštěvě lékaře, když se objeví první rušivé příznaky. Mnozí lidé mohou pociťovat příznaky potíží ve velmi raných stadiích onemocnění a pozorní rodiče okamžitě zaznamenávají změny ve zdraví svých dětí. Existuje celá řada příznaků, které přímo nebo nepřímo indikují plicní tuberkulózu, stejně jako její další formy.

Příčiny nemoci

Příčinným činitelem tuberkulózy je hůlka Koch, pojmenovaná podle německého mikrobiologa R. Kocha. Mykobakterie jsou vystaveny vysoké přežití, odolnosti vůči agresivním faktorům, některým dezinfekčním prostředkům a lékům.

Hlavní lokalizace patogenní aktivity bakterií je považována za plíce, ale objevují se i další ohniska: oči, kostní tkáň, kůže, močový systém, centrální nervový systém, trávicí trakt. Plicní tuberkulóza také určuje rizikovou skupinu: ve věznicích jsou malé děti, starší lidé, lidé, kteří očkování ignorují.

Infekční mechanismy

Nositelem infekce je každá infikovaná osoba. Proniknutí do zdravého těla je možné vdechnutím kontaminovaného vzduchu, proto hlavní cestou přenosu jsou vzduchové kapičky.

Existují i ​​jiné mechanismy infekce:

 • kontakt a domácnost, když hůlka Koch proniká přes postel, textil a obecné předměty;
 • alimentární nebo potravinové pronikání patogenních mykobakterií potravou (obvykle jíst maso infikovaného skotu);
 • intrauterinní nebo vertikální, když je dítě infikováno v děloze nebo v době porodu.

Kromě toho je možné infekci s prodlouženým kontaktem s dopravcem, například pracovat ve stejné kanceláři, být v místech zadržení, bydlet v koleji. Riziko onemocnění se zvyšuje, pokud žijete s dopravcem.

Infekce nemocného je možná pouze v případě aktivního patologického procesu. S remisí na pozadí adekvátní terapie je člověk sotva nebezpečný pro společnost.

Jak identifikovat tuberkulózu a zabránit rozvoji závažných komplikací?

Časté příznaky tuberkulózy

Jak zjistit tuberkulózu doma? Nezávisle určete příznaky otevřené a uzavřené tuberkulózy možné s pečlivou pozorností na vlastní zdraví.

Obecné příznaky tuberkulózy jsou vyjádřeny v následujících projevech:

 • změna somatického stavu (zhoršení pohody bez zjevného důvodu, snížení výkonu, slabost, častá touha spát i po dobrém odpočinku);
 • výskyt dyspnoe (při tuberkulóze, dušnosti dochází v důsledku snížení dýchacího povrchu orgánu);
 • kašel (suché alternativy mokré, epizody nesouvisí s časem, životním stylem, vyskytují se kdykoliv);
 • změna sputa (přidání hnisu, sýrová konzistence, tmavý odstín);
 • ztráta hmotnosti s dobrou chutí k jídlu, ostření rysů obličeje, bledost kůže;
 • zvýšené pocení;
 • zimnice jako nachlazení, ale žádné známky ARVI nebo ORZ nejsou zaznamenány;
 • přetrvávající nárůst teploty, zejména večer (až 37,5-38 stupňů, zejména večer).

Bolesti zad, hemoptýza je pozdním příznakem otevřené infekce, jejíž vzhled vyžaduje okamžitou hospitalizaci a izolaci pacienta. V uzavřené formě se pacient málokdy cítí dobře, kvůli nepřítomnosti patogenní aktivity Kochových tyčinek.

Známky extrapulmonální tuberkulózy

Jak zjistit tuberkulózu? Vzhledem k pravděpodobnosti výskytu infekčních ohnisek mimo plicní struktury pacienta symptomy naznačují lézi této anatomické zóny, ve které je pozorována lokalizace patologického fokusu. Kochovy hůlky udeří:

 • zažívací orgány (symptomy připomínají přetrvávající trávicí potíže s průjmem, nevolností, zvracením, bolestí v epigastriu);
 • pochvy mozku (nevolnost, závratě, epizodické zvracení, symptomy tuberkulózní meningitidy);
 • kostní tkáň (zejména sekundární proces, důsledek zanedbané plicní tuberkulózy s následujícími příznaky: otoky, bolesti v těle, deformace kostí, poruchy kloubních funkcí);
 • integuments (ulcerózní léze kůže, akné, změny ve stínu epidermis);
 • urogenitální systém (urogenitální tuberkulóza je doprovázena symptomy charakteristickými pro cystitidu, uretritidu);
 • plíce (v důsledku toho se vyvíjí tuberkulózní bronchoadenitida s kašlem, malátností, horečkou).

Je to důležité! Kochova extrapulmonální infekce hůlkou je formou onemocnění, které způsobuje poškození nových tkání a struktur těla, jak se vyvíjí patogenní aktivita mykobakterií. Léčba je vždy složitá, vyžaduje povinnou konzultaci s příslušnými odborníky.

Příznaky Miliary nemoci

Miliary tuberkulóza je generalizovaná forma poškození tkání vnitřních orgánů, doprovázená tvorbou několika malých tuberkul. S progresivním průběhem se orgán může podobat révě ve struktuře. Miliary nemoc je nejzávažnější formou onemocnění s klasifikací podle symptomatického komplexu:

 1. Meningeální projevy. Klinické projevy jsou spojeny s poškozením mozku a připomínají průběh meningitidy: fotofobie, apatie, zvracení, nevolnost, závratě, těžké bolesti hlavy a poruchy srdečního rytmu.
 2. Tyfové příznaky. Tato forma je charakterizována obecnou infekční lézí těla, takže je důležité provést diferenciální diagnózu s tyfusovou horečkou. Podle výsledků ultrazvuku je zaznamenán nárůst objemu jater, sleziny a někdy i ledvin. Na povrchu kůže se objeví vyrážka. Forma tyfusu se liší od tyfusu modravostí kůže, silným dýcháním.
 3. Plicní projevy. Miliary tuberkulóza plic je charakterizována obdobími exacerbace a remise, zvýšením objemu sleziny, prodlouženým suchým kašlem, často končícím zvracením. Během auskultace hrudníku, mokrých nebo suchých rales, je zaznamenána dušnost. Vyrážky na povrchu plic se mohou objevit pouze 2-3 týdny od okamžiku porážky organismu mykobakteriemi. Plicní forma rozlišuje myokarditidu, emfyzém, bronchitidu. V raném stádiu je detekce možná pouze náhodně nebo při léčbě pacientů.
 4. Tuberkulózní sepse. Nejtěžší forma se špatnou prognózou. Příznaky tuberkulózy se sepsou se neliší od průběhu jiných typů generalizované sepse, proto existují určité problémy s včasnou identifikací příčiny infekce krve. K úmrtí pacientů dochází obvykle 1-2 týdny po vzniku sepse.

Je to důležité! Jakákoli forma milialitní tuberkulózy má běžné příznaky: udržení vysoké tělesné teploty, malátnosti, výrazného úbytku hmotnosti, závažného suchého kašle, dušnosti. Pokud se takové příznaky objeví, je důležité vyhledat pomoc terapeuta a podstoupit nezbytná vyšetření.

Známky tuberkulózy rezistentní na léky

Plicní tuberkulóza rezistentní na léky (zkratka LUT) má stejné mechanismy výskytu jako její klasické formy, ale vyznačuje se některými rysy:

 • silně rezistentní forma onemocnění;
 • prodloužená léčba;
 • pravidelné recidivy.

Forma je charakterizována rezistencí onemocnění vůči lékové terapii. Předisponující faktory jsou chronická onemocnění orgánů a systémů, autoimunitní onemocnění. Příznaky tuberkulózy se projevují v dlouhém průběhu. V rané fázi jsou zaznamenány:

 • kašel se zvracením;
 • malátnost;
 • pravidelná bolest na hrudi, zhoršená dýcháním, kašlem, smíchem.

Dnes je LUT označována jako častá forma tuberkulózní choroby, ideálně interagující s infekčními patologiemi jakéhokoli původu.

Příznaky u dětí

V prvních měsících života u dětí začíná tělo produkovat pouze protilátky proti patogenním prostředím. S patogenní aktivitou Kochových tyčinek existují známky akutních respiračních infekcí, počáteční fáze ARVI.

Příznaky tuberkulózy u dětí v raném stádiu:

 • horečka nebo přetrvávající nízká horečka;
 • kašel;
 • úzkost;
 • malátnost, ospalost.

Období, dítě zůstává aktivní, navenek je nemožné určit nemoc. Mantoux test nebo Diaskintest dávají pozitivní reakci. Symptomatický komplex je intenzivnější, čím více patogenních mikroorganismů v těle. Příznaky tuberkulózy v aktivní fázi onemocnění u dětí:

 • oteklé lymfatické uzliny;
 • výskyt atypických nečistot ve výtoku sputa;
 • známky intoxikace (nevolnost, hojná regurgitace nebo zvracení);
 • pocení;
 • snížení hmotnosti;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Je to důležité! Včasná prevence pronikání kohoutků Koh do těla je vysoce kvalitní očkování. Další opatření spočívají ve vytvoření příznivého prostředí pro život dítěte, přiměřené výživy, slušné životní úrovně.

Profesionální diagnostika

Když se odkazuje na lékaře, studují život a celkovou klinickou historii, zjistí stížnosti, zhodnotí stav kůže. Tuberkulóza plic a jiných orgánů je detekována diagnostickými metodami:

 • fluorografie;
 • rentgen hrudníku;
 • Mantoux test;
 • laboratorní test sputa;
 • očkování mycích vod žaludeční dutiny, průdušek;
 • polymerázová řetězová reakce pro stanovení mykobakteriální DNA.

Dnes není diagnóza tuberkulózy zvlášť obtížná, ale mazanost nemoci je nepřítomnost jakýchkoli zjevných symptomů v raném stádiu onemocnění. Projev tuberkulózy zahrnuje povinnou hospitalizaci ve specializovaných odděleních, jmenování antibiotik ze skupiny léčiv proti tuberkulóze: cykloserin, rifampicin, streptomycin, amikacin. Léčba je dlouhá, zaměřená na rehabilitaci celého organismu a dosažení stabilní remise.

Prognóza infekce hůlkou Koch je vždy vážná, zejména při pozdní detekci nebo nedostatečné terapii. Zvláštní význam při léčbě onemocnění má včasná diagnóza ke snížení nevratných komplikací vnitřních orgánů a systémů.

Pokud se vám článek líbil, můžete ho sdílet na sociálních sítích, zanechat komentáře, poukázat na zkušenosti přátel či příbuzných při určování prvních příznaků nemoci.

Jak identifikovat tuberkulózu symptomy?

Je poměrně obtížné určit takové onemocnění s určitou přesností a pacient se nemůže sám diagnostikovat sám. Za prvé, protože tuberkulóza může mít mnoho forem úniku a charakteristik. Navíc může postihnout i různé orgány, a nikoli jen plíce, jak se běžně věří. Navíc, tento stav je poměrně obtížné odlišit od mnoha jiných nemocí, například od stejné pneumonie, která je mnohem běžnější.

Pozorování charakteristických symptomů onemocnění popsaných níže by však mělo být důvodem, proč pacient musí okamžitě navštívit zdravotnické zařízení. V případě, že se projeví skutečná tuberkulóza, může dokonce i minimální zpoždění vážně ovlivnit zdraví.

Časné příznaky

Jak zjistit tuberkulózu doma? Včasné symptomy hrají hlavní roli v diagnostice tohoto stavu. Pozdní příznaky jsou často již velmi výrazné a v době, kdy se objeví, již pacient nějakým způsobem zahájí léčbu a navštíví lékaře. V raných stadiích jsou symptomy nevyjádřeny, a proto je obtížné je včas rozpoznat. Ale v této fázi je nejúspěšnější léčba onemocnění.

Plicní tuberkulóza

Plicní tuberkulóza je nejčastějším onemocněním mezi těmi uvedenými v tomto článku. Ze všech orgánů, hůlka Koch nejčastěji postihuje plíce. Většina pacientů slyšela o tomto stavu, je to dokonce nejvýraznější symptomatologie, a proto je to právě ta, která je nejznámější a rychle léčena. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění v rané fázi vývoje?

Stojí za zmínku, že mnoho záleží na formě, ve které proudí. Latentní forma tuberkulózy se vůbec neprojevuje. Mohou se vyskytovat mírné netypické příznaky, jako je noční pocení, mírná a postupná ztráta hmotnosti, bledost, chronická únava atd. Obvykle není kašel. Tyto symptomy však mohou být zcela nepřítomné, a to navzdory skutečnosti, že osoba již trpí touto chorobou a je bakteriologickým činidlem.

Akutní forma patologie je snáze rozpoznatelná. Má následující příznaky:

 1. Obecná slabost, únava, ospalost;
 2. Snížený výkon;
 3. Dyspnea může chybět;
 4. Teplota subfebrilu na konstantní úrovni - ne vyšší než 37,5;
 5. Kašel se sputem;
 6. Nadměrné pocení, zejména v noci;
 7. Úbytek hmotnosti, výraznější a stabilnější než u chronické formy průběhu onemocnění;
 8. Pallor, někdy doprovázený nezdravým červenáním;
 9. Výsledky testu Mantoux jsou pozitivní nebo sporné (ale to není vždy indikátor).

Tuberkulóza může být podezřelá pouze tehdy, pokud symptomy nejdou déle než tři týdny a neexistují žádné jiné důvody, které by ji mohly způsobit.

Střevní tuberkulóza

Jedná se spíše o vzácný typ tuberkulózy. Je mnohem méně časté než poškození plic. Onemocnění má mnoho příznaků podobných plicní formě průběhu onemocnění, stejně jako specifické symptomy. V raných fázích je charakteristický následující obraz onemocnění:

 1. Slabost, únava, ospalost, snížený výkon, jako v případě plicních lézí;
 2. Tam je také noční pocení, subfebrile tělesná teplota (může být chybí), hojné pocení v noci;
 3. Pallor, ztráta hmotnosti, špičaté rysy;
 4. Výsledky testu Mantoux nebo Diaskintest budou pozitivní nebo sporné;
 5. Příznakem této formy léze je porucha stolice a bolesti břicha, protože v této fázi dochází k podráždění střevních stěn a zánětu lymfatických uzlin.

Infikován tímto typem onemocnění pomocí infikovaných produktů. Touto formou tuberkulózy je nemožné dostat se ve vzduchu, kontaktně a podobně. Pro porážku různých skupin orgánů jsou zodpovědné za různé patogeny přenášené různými způsoby.

Kostní tuberkulóza

Docela závažné onemocnění, které se vyskytuje častěji než předchozí forma, ale mnohem méně často poškození plic. V důsledku vývoje takové patologie jsou periosteum a kostní tkáň zničeny. Pozorované standardní symptomy lézí, charakteristické pro obě předchozí formy, a navíc specifické, vyskytující se výhradně u kostní tuberkulózy:

 1. Bolesti kostí a kloubů jsou nejprve lokalizovány a postupně se rozšiřují a zesilují;
 2. Otok v oblasti postiženého kloubu.

Takový stav je možné podezřívat v případě, že v minulosti došlo k lokálnímu zánětu kosti, periosteu nebo kloubu, obvykle dochází k tuberkulóze právě s takovou anamnézou. Nejčastěji se vyvíjí u dospělých, ale v některých případech může postihnout i děti. Zpočátku se vyvíjí ve formě lokalizovaného fokusu, ale postupně se rozšiřuje a zvyšuje postiženou oblast.

Kožní tuberkulóza

Další forma onemocnění, která je běžná. Má příznaky typické pro všechny typy onemocnění (např. Slabost, únava, ztráta hmotnosti) a specifické. Mezi specifické příznaky vyniknout:

 1. Vzhled kožních vředů, vyrážek, akné;
 2. Zbarvení a pigmentace kůže.

V této formě onemocnění jsou tedy symptomy spíše zřejmé jak v akutní, tak v latentní formě průběhu onemocnění. Rozpoznat takovou podmínku v rané fázi je tedy poměrně jednoduché. Tyto příznaky vznikají proto, že během vývoje kožní tuberkulózy je postižena podkožní tkáň.

Urogenitální tuberkulóza

Tato forma onemocnění je poměrně běžná. Podle prevalence je na druhém místě (po plicních lézích) mezi všemi typy tuberkulózy. Ženy ve věku od 20 do 30 let jsou náchylnější k onemocnění, ale u mužů se také mohou vyvíjet. Specifické symptomy se snadno zaměňují s jinými chorobami urogenitální oblasti. Mohou to být:

 • Bolesti v břiše;
 • Časté močení;
 • Obtížné močení atd.

Jak zjistit, která patologie probíhá? Obvykle je nutné provést laboratorní test, který stanoví přítomnost odpovídajícího patogenu tuberkulózy v moči a / nebo vaginálním sekretu.

TB bronchoadenitida

Poměrně častá forma nemoci. Je to téměř tak běžné jako selhání plic. Ve skutečnosti s tím má spoustu společného. Symptomatologie je téměř úplně podobná, i když patologie sama ovlivňuje pouze kořeny orgánu. U dětí symptomy obvykle chybí úplně, zřídka dochází k subfebrilní teplotě, někdy se zvyšuje.

Žádný kašel. To se projevuje pouze v případě, že v důsledku zvýšení lymfatických uzlin, průdušky jsou stlačeny. I v důsledku úplného uzdravení náleží pacientovi po určitou dobu do skupiny zvýšené pravděpodobnosti infekce, protože se může opakovaně vyvíjet. Nebo může mít tuberkulózu jiným způsobem.

Tuberkulóza mozku

Tuberkulóza meningů se vyvíjí rychle a má vždy akutní průběh. Onemocnění vyvolává v počáteční fázi výrazné symptomy, a to jak u dětí, tak u dospělých. Nejčastěji se vyvíjí ne nezávisle, ale jako komplikace plicní tuberkulózy. Má následující příznaky:

 1. Bolest v hlavě;
 2. Závratě;
 3. Zvracení;
 4. Neurologické poruchy;
 5. Nevolnost;
 6. Vysoká tělesná teplota.

Dalším typem tuberkulózního poškození mozku je tuberkulózní meningitida. Vyvíjí se u dětí samotných nebo jako komplikace po plicní formě. V počáteční fázi se projevuje formou malátnosti, zácpy, poruch spánku, podrážděnosti. Pak se vyvíjí nevolnost a zvracení, bolest břicha, hypertonický sval.

Použití rychlých testů

Lékárny prodávají různé rychlé testy na tuberkulózu, aby pomohly určit přítomnost patogenu v těle. Nejsou příliš přesné, ale mohou být použity k získání přibližného výsledku.

Další diagnostické metody

Jak testovat na tuberkulózu? Používají se následující metody:

 1. Tuberkulinové testy (Mantoux, Diaskintest atd.);
 2. Radiografie - hlavní metoda, ukazující ložiska tuberkulózy v plicích;
 3. Krevní test, analýza moči;
 4. PCR a bakteriologické studie tělesných tekutin.

Na základě těchto údajů lze konstatovat, že existuje bakterie, která způsobuje tuberkulózu v těle.

Závěr

Je však důležité pochopit, že nemůže existovat žádná přesná diagnóza této nemoci mimo zdravotní zařízení. Pokud jste si všimli podobných příznaků v sobě, nepanikařte - nemusí nutně mluvit o tuberkulóze. Ale okamžitě konzultovat s odborníkem je stále nutné.

Jak zkontrolovat, zda je tuberkulóza nebo ne

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené Kochovým bacilem. Tuberkulóza bacil je odolná vůči vnějším vlivům a má několik způsobů šíření, což značně zvyšuje nebezpečí pro člověka. Jak identifikovat tuberkulózu? Otázka, jak určit vývoj této strašné nemoci, znepokojuje mnoho lidí. Úzkost populace je spojena s vysokou úmrtností pacientů v případě ignorování symptomů a léčebných opatření. Léčba tuberkulózy je navíc charakterizována délkou trvání a přísnými opatřeními léčby.

První příznaky tuberkulózy

V současné době je poměrně mnoho známo o tuberkulóze a jejích příznacích, kromě toho, že fiatisiaři identifikovali několik typů onemocnění, odlišných v lokalizaci infekčního procesu a klinických příznaků.

Skupiny tuberkulózy:

 • tuberkulózní intoxikace u malých dětí a dospívajících;
 • rozvoj plicní tuberkulózy a orgánů dýchacího systému;
 • rozvoj tuberkulózy extrapulmonálních forem (poškození urogenitálního systému, trávicího ústrojí, kostí a dalších struktur těla).

Jak zjistit tuberkulózu? Aby bylo možné určit vývoj onemocnění doma, je nutné se seznámit s hlavními příznaky onemocnění. Pokud je podezření na tuberkulózu, měl by být co nejdříve navštíven fiatisik a podstoupit příslušné diagnostické kroky.

Symptomy, které se objevují během vývoje infekce v lidském těle, se liší v závislosti na formě a lokalizaci ohniska onemocnění.

Tuberkulóza plic a jiných respiračních orgánů je považována za nejběžnější formu onemocnění, zatímco extrapulmonální tuberkulóza se vyvíjí po sekundární infekci (po šíření původců onemocnění krví a lymfou).

V raných stadiích infekce s Kochovou hůlkou jsou přítomny nevyjádřené symptomy, jejichž vzhled je snadno zaměnitelný s nástupem nachlazení nebo ARVI, ale existují určité rozdíly.

Proveďte bezplatný test tuberkulózy online

Navigace (pouze čísla misí)

0 z 17 dokončených úkolů

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17

Informace

Tento test vám umožní určit pravděpodobnost, zda máte tuberkulózu.

Už jste zkoušku úspěšně složili. Nelze jej znovu spustit.

Chcete-li zahájit test, musíte se přihlásit nebo zaregistrovat.

Chcete-li začít, musíte provést následující testy:

Výsledky

Rubriky

 1. Žádná rubrika 0%

Gratulujeme! Pravděpodobnost, že se vám více tuberkulózy blíží nule.

Ale nezapomeňte sledovat své tělo a pravidelně podstoupit lékařská vyšetření, a nebojte se žádné nemoci!
Doporučujeme také přečíst si článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

Je důvod myslet.

Je nemožné s jistotou říci, že jste nemocní tuberkulózou, ale taková pravděpodobnost je tam, pokud to není Kochova tyčinka, pak je zřejmé, že s vaším zdravím je něco v nepořádku. Doporučujeme okamžitě podstoupit lékařskou prohlídku. Doporučujeme také přečíst si článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

Naléhavě konzultujte s odborníkem!

Pravděpodobnost, že vás zasáhnou hůlky koh, je velmi vysoká, ale diagnóza není možná. Měli byste okamžitě kontaktovat kvalifikovaného odborníka a podstoupit lékařskou prohlídku! Důrazně doporučujeme, abyste si přečetli článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 1. S odpovědí
 2. Se známkou sledování

Je váš životní styl spojen s těžkou fyzickou námahou?

 • Ano denně
 • Někdy
 • Sezónní (ex. Zahrada)
 • Ne

Jak často provádíte test na tuberkulózu (např. Manta)?

 • Nezpomínám si ani naposledy
 • Ročně, bez selhání
 • Jednou za pár let

Důkladně dodržujete osobní hygienu (sprcha, ruce před jídlem a po procházkách apod.)?

 • Ano, stále moje ruce
 • Ne, tohle vůbec nejsem.
 • Snažím se, ale někdy zapomenu

Záleží vám na vaší imunitě?

 • Ano
 • Ne
 • Pouze v případě nemoci
 • Těžko odpovědět

Mají vaši příbuzní nebo členové rodiny tuberkulózu?

 • Ano, rodiče
 • Ano, blízcí příbuzní
 • Ne
 • Nemůžu říct určitě

Žijete nebo pracujete v nepříznivých podmínkách prostředí (plyn, kouř, chemické emise podniků)?

 • Ano, žiju neustále
 • Ne
 • Ano, pracuji v takových podmínkách
 • Dříve žil nebo pracoval

Jak často zůstáváte doma s vlhkostí nebo prašnými podmínkami, plísněmi?

 • Neustále
 • Nejsem
 • Dříve
 • Zřídka se to stane

Jak jste staří

 • Méně než 18
 • Od 18 do 25
 • 25 až 40
 • Více než 40
 • Žena
 • Muž

Zažili jste v poslední době pocit mimořádné únavy bez zvláštního důvodu?

 • Ano, velmi často
 • Ne častěji než obvykle
 • Tohle si nepamatuju

Zažili jste v poslední době fyzický nebo duševní pocit?

 • Ano, prohlásil
 • Ne víc než obvykle
 • Ne, to nebylo

Všimli jste si v poslední době slabou chuť?

 • Ano, je tu něco, i když bylo všechno v pořádku
 • Obecně nejsem moc jíst
 • Ne, moje chuť je v pořádku

Pozorovali jste v poslední době prudký pokles se zdravou, bohatou stravou?

 • Ano, hodně jsem upustil, i když je všechno v pořádku s jídlem
 • Je málo, ale neřekl bych, že je to velmi kritické
 • Nedávno, slušně klesl, ale to je výsledek správné výživy!
 • Ne, tohle jsem si nevšiml

Pociťovali jste již delší dobu tělesnou teplotu?

 • Ano, bez zjevného důvodu.
 • Ne, to nebylo

Jste v poslední době narušen poruchami spánku?

 • Ano, předtím to nebylo
 • Obecně mám problémy se spánkem
 • Ne, spát jako dítě

Všimli jste si v poslední době nadměrné pocení?

 • Ano, a velmi výrazné
 • Jestli jen trochu
 • Ne, to nebylo

Sledovali jste v poslední době nezdravou bledost?

 • Ano, viditelně zbledl
 • Ne, to nebylo

Známky plicní tuberkulózy

Primární příznaky plicní tuberkulózy:

 1. Vzhled slabosti, únavy, rychlé únavy.
 2. Dušnost.
 3. Trvalá tělesná teplota od 37 do 38 stupňů (držená po dlouhou dobu, ne bloudí s pomocí léků).
 4. Suchý kašel (později vlhký hojným sputem, hemoptýzou).
 5. Silné pocení blíže k noci.
 6. Úbytek hmotnosti.
 7. U dětí s nízkou hmotností je pozorován nárůst sleziny a jater.
 8. Bolest na hrudi.
 9. Oteklé lymfatické uzliny.
 10. Palpitace srdce, tachykardie.
 11. Třpyt v očích, vzhled nezdravého červenat se s obecnou bledostí kůže.

Mantouxový test nebo jiné možnosti identifikace onemocnění se provádějí každoročně v předškolních a vzdělávacích institucích dětí, pozitivní výsledek každoročního testu může být také důkazem vývoje onemocnění u lidí.

Známky extrapulmonální tuberkulózy

V případě výskytu extrapulmonální tuberkulózy se pocity bolesti přesouvají do postižené oblasti. První fáze trvá přibližně jeden měsíc, symptomy se objevují společně a selektivně v závislosti na rychlosti onemocnění a na úrovni lidské imunitní obrany.

Známky extrapulmonální tuberkulózy:

 1. Porážka zažívacího systému se projevuje zánětem střevních stěn, mezentérií, zvětšených lymfatických uzlin v blízkosti ohniska onemocnění. Tato forma infekce je možná v případě konzumace kontaminovaných potravin (maso a mléčné výrobky z nemocných zvířat). V raných stádiích se onemocnění projevuje jako porucha židle, v dutině břišní jsou bolesti.
 2. Poškození membrán mozku se projevuje výraznými bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností a zvracením. Rovněž bylo pozorováno zvýšení celkové tělesné teploty. Porážka nervového systému je pozorována jako sekundární vývoj onemocnění v těle po rozvoji plicní tuberkulózy.
 3. Tuberkulózní meningitida je zánět měkkých tkání mozku, vyskytuje se u dětí. Specifickým znakem onemocnění je „strach ze světla“, bolesti hlavy, zvracení a obecné známky indispozice a slabosti. S dalším rozvojem infekce, bolest v dutině břišní, horečka.
 4. Léze kostní tkáně jsou nejčastěji pozorovány u mladších pacientů se sekundárním rozvojem onemocnění v těle. Vývoj zánětlivých procesů je charakterizován dysfunkcí kloubů, deformací kostí a otokem kolem postižené oblasti.
 5. Záněty zánětu na kůži, které se objevují po infekci tuberkulózou, jsou mnohem snazší než jiné formy infekce. Kutánní tuberkulóza se projevuje jako vředy, akné na tkáních epidermis a také jako změna barvy dermis.
 6. Urogenitální tuberkulóza je nejčastější u mladých žen mladších 30 let. Projevy onemocnění jsou podobné jiným zánětlivým procesům urogenitálního systému. S pozdní diagnózou, i po úplném vyléčení existuje riziko neplodnosti.
 7. Tuberkulární bronchoadenitida - poškození struktury kořenů plic. U pacientů v dětství je asymptomatická, v některých případech je teplota v rozmezí 37 až 38 stupňů (nebo prudký nárůst). Tam je také zvýšení lymfatických uzlin, kašel.

Pokud se u dětí nebo dospělých objeví dlouhodobé onemocnění, je nutné co nejdříve konzultovat lékaře.

Extrapulmonální tuberkulóza je forma nemoci, při které jsou možná nová ložiska onemocnění, právě proto, pokud je člověk nemocný, je zapotřebí komplexní terapie s použitím silných antibiotik a léků proti tuberkulóze.

Další vývoj onemocnění

Pokud onemocnění nebylo zjištěno v raných stadiích, mohou se v těle objevit následující příznaky šíření Mycobacterium tuberculosis: t

 • vzhled jeskyní;
 • rozvoj fibro-cavernous tuberculosis;
 • Onkologická degenerace postižené tkáně.

Tuberkulóza postihuje lidi různého věku, bez ohledu na pohlaví. Děti, mladiství, těhotné ženy a lidé s nízkou imunitou jsou vystaveni největšímu riziku.

Inkubační doba Kochových tyčinek

Za podmínek megacities, s neustálým kontaktem s velkým počtem lidí, se může každý člověk stát obětí Kochových prutů. Pro rozvoj bacilů v lidském těle jsou však nezbytné vhodné podmínky, jinak jsou agenti onemocnění schopni zůstat v lidském těle několik let, aniž by se zvyšoval počet lidí, kteří jsou pod tlakem imunitní obrany.

Rychlost infekce v těle závisí na některých faktorech:

 • celková úroveň lidské imunitní obrany;
 • počet účastníků tuberkulózy a způsob přenosu;
 • věk infikovaného;
 • podmínky lidského života;
 • trvání kontaktu s nosiči tyčinek Koch.

Je známo, že Kochova hůlka se začíná aktivně šířit na základě snížení imunitní obrany těla poté, co utrpěla jiné nemoci, během těhotenství, stejně jako u dětí a starších osob.

Bylo pozorováno, že inkubační doba činidel způsobujících onemocnění v organismu je od 21 dnů do 3 měsíců. V některých případech, pokud je osoba v příznivých podmínkách, imunitní obrana úspěšně potlačí infekci během jednoho roku.

Funkce inkubační periody Koch:

 1. Během tohoto období nejsou žádné známky malátnosti.
 2. Dokud se neobjeví specifické znaky, osoba není považována za infekční vůči ostatním.
 3. Výsledek testu Mantoux je negativní.

Vzhledem k tomu, že inkubační doba nemoci je poměrně dlouhá, nemocný člověk nemusí okamžitě věnovat pozornost příznakům, které se objevily, ale v raném stádiu je léčba lepší a rychlejší.

Diagnostika

Jak rozpoznat tuberkulózu? Aby bylo možné zkontrolovat hůlky Koch pro děti a dospělé, jsou ve školách prováděny každoroční diagnostické testy a pro získání zaměstnání je zapotřebí řada certifikátů potvrzujících bezpečnost zaměstnanců pro kolegy.

Opatření pro rutinní diagnostiku zahrnují:

 1. Tuberkulinová diagnostika používaná v předškolních a vzdělávacích institucích ve vztahu k dětem od 7 do 14 let. Mantouxový test nebo diaskintest (moderní analog) odhalují přítomnost mykobakterií v těle dítěte. Tyto metody jsou bezpečné pro zdraví dětí a umožňují včas zahájit léčbu, pokud se onemocnění vyvíjí.
 2. Laboratorní analýza s pozitivním testem na tuberkulózu a opakovanou diagnózu.
 3. Plánovaná fluorografie se provádí ve vztahu k dospělé populaci, aby se vyloučil vývoj patologie v tkáních plic. Diagnóza se také provádí podle individuálního svědectví pacienta a podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Další stadia diagnózy závisí na klinickém obrazu onemocnění, známek a forem tuberkulózy. Pro co nejpřesnější výsledek se však doporučuje podrobit se celé řadě laboratorních diagnostických opatření, která umožní určit místo zánětlivého zaměření a stadium onemocnění.

Laboratorní výzkumné metody

Jak detekovat tuberkulózu pomocí laboratorní diagnostiky? Pro identifikaci mykobakterií existuje několik způsobů, které mají své vlastní výhody a nevýhody.

V současné době medicína přiděluje několik analogů Mantouxova testu, jehož pravděpodobnost falešně pozitivního výsledku je mnohem nižší.

Primární metody analýzy:

 • Mantoux test;
 • diaskintet a tubinferon (mají podobnou metodu jako předchozí metoda, ale jejich výsledek nezávisí na předchozím očkování proti tuberkulóze - BCG);
 • kvantiferone test - laboratorní diagnostická technika, jejíž hlavní výhodou je nedostatek kontaktu s lidskou kůží, který umožňuje analýzu pro osoby s těžkou dermatitidou nebo alergickou reakcí.

Díky vývoji medicíny mají moderní metody nízký falešně pozitivní výsledek. Laboratorní testy nemají pro lidské tělo vedlejší účinky.

Mezi laboratorní metody, které stojí za to zdůraznit:

 1. Obecný krevní test.
 2. Imunotest (ELISA).
 3. Polymerázová řetězová reakce (PCR).
 4. Bakteriální výsev.
 5. Histologické vyšetření biopsií.

Jak poznat stav pacienta pomocí těchto technik? Všechny tekutiny lidského těla jsou využívány pro diagnostiku, právě proto laboratorní testy odhalují místo zánětu, které je nezbytné pro včasnou operaci v případě probíhajícího procesu.

Preventivní opatření

Jak mohu zvýšit imunitní obranu proti tuberkulóze?

Existuje několik osvědčených kroků ke zlepšení celkové pohody a ochrany před palicemi Koch:

 • používání masných a mléčných výrobků, které prošly kontrolou kvality (nákup výrobků od dodavatelů bez licence zvyšuje riziko kontaminace potravin);
 • výživa se získáním všech nezbytných aminokyselin, vitamínů a stopových prvků, použití vitaminových komplexů a doplňků;
 • procházky a časté větrání prostor;
 • aktivní životní styl a sport;
 • osobní hygiena;
 • včasné čištění v domě;
 • dodržování rutinní diagnostiky;
 • snížený kontakt s nosiči;
 • BCG očkování proti tuberkulóze.

Důležitým pravidlem pro prevenci vzniku komplikací tuberkulózy je poskytování zdravotní péče pacientovi. Vlastní léčba není možností v případě infekce mykobakteriemi, protože léčba vyžaduje závažné léky proti tuberkulóze, které jsou předepsány pod dohledem lékaře a podle individuálního svědectví pacienta.

Navíc pacient s tuberkulózou představuje velké nebezpečí pro příbuzné a příbuzné, kteří jsou mimo nemocnici v době, kdy je nemoc v otevřené formě.

Samoléčba nejenže ohrožuje život pacienta, ale také ohrožuje život a zdraví druhých.