Chirurgická léčba vasomotorické rýmy

Když se vyvíjí vazomotorická rýma, lékař předepíše léčbu všemi možnými konzervativními způsoby. Pokud je terapie zahájena včas, pak se můžete rychle zbavit vazomotorické rýmy bez chirurgického zákroku, ale když selhávají konzervativní metody a onemocnění se stává chronickým, je nutný chirurgický zákrok.

Typy operací

V případě vazomotorické rýmy se tvoří osud zarostlé tkáně, která je sotva eliminována léčebnými metodami. Když onemocnění trvá chronicky, konzervativní léčba je k ničemu - k odstranění hypertrofie nosní sliznice a normalizaci krevního oběhu v cévách mohou být pouze chirurgické metody.

Taktika vazotomie závisí na zvoleném způsobu zásahu. V průběhu operace se však odstraní kapiláry a přerostlá slizniční tkáň. Pokud je operace úspěšná, pak se během několika dnů dýchání stává volnějším.

Je velmi důležité správně se připravit na operaci: projít testy, pořídit rentgen a v případě potřeby podstoupit MRI nebo CT proceduru. Pouze po úplném vyšetření lékař rozhodne o potřebě operace a výběru nejvhodnější metody. Existuje několik typů operací předepsaných pro vazomotorickou rýmu a všechny mají své vlastní charakteristiky. Zvažte nejúčinnější chirurgickou léčbu rýmy.

Laserová terapie

U chronické rýmy nebo vazomotorické rýmy je důležité zvolit nejvhodnější metodu terapie. Laserová léčba hypertrofie nosní sliznice je považována za nejúčinnější a nejbezpečnější operaci.

 • Minimálně poškozuje sliznici.
 • Odstraňuje opuch, zánět, potlačuje účinek alergenů.
 • Stimuluje regeneraci tkání.
 • Normalizuje cirkulaci tekutin v sliznici.
 • Zvyšuje ochrannou funkci sliznice.
 • Krátkodobá rehabilitace.

Laserový efekt navíc normalizuje tok kyslíku do hlubokých vrstev epitelu a inhibuje růst patogenní mikroflóry. Obnovení sliznice se tedy uskutečňuje v krátkém čase bez rizika navázání bakteriální infekce.

Laserová terapie nevyžaduje hospitalizaci. Pacient musí přistoupit k ošetřovně ve stanovený čas a on bude moci odejít ihned po skončení procedury. Během operace by měl být pacient v sezení bez pohybu. Jedna procedura netrvá déle než 15 minut, zároveň je možné ovlivnit jeden bod pouze 1 minutu. Jeden cyklus terapie zahrnuje 8 až 12 procedur. Jeden kurz nestačí, aby se zabránilo recidivě. Opakované kurzy jsou jmenovány v intervalech 2 a 6 měsíců.

Při rozsáhlé hypertrofii sliznice, nebo pokud je vazomotorická rýma doprovázena tvorbou polypů nebo adenoiditidy, dochází k laserové excizi zvětšeného epitelu. Procedura není doprovázena krvácením, protože laserový nůž utěsňuje poškozené kapiláry.

Galvanické pokovování

Galvanizace je chirurgická metoda, která se z důvodu vysokého rizika komplikací používá jen zřídka. Tento typ chirurgického zákroku je kauterizace proudu pomocí speciálního zařízení - galvanického potahování. Tímto způsobem se léčí především hypertrofie předních a předních konců dolních skořápek.

Způsob galvanického pokovování:

 1. Podstupuje lokální anestézii.
 2. Studený přístroj se zavádí hluboko do nosního průchodu.
 3. Pevně ​​přitlačen k sliznici.
 4. Připojení k elektrické síti.
 5. Po zahřátí hrotu se přístroj posune dozadu.
 6. Opatrně vyjměte nosní průchod.

Galvanocauter je odstraněn buď ve studené nebo červeno-horké formě - záleží na velikosti hypertrofovaného epitelu. Postup by měl provádět zkušený lékař, který vyhodnotil stav sliznice - je důležité správně určit velikost hypertrofované tkáně. Pokud se provede excize příliš velkého množství epitelu, může se vyskytnout komplikace ve formě atrofické rýmy.

Galvanické pokovování se nepoužívá při léčbě malých dětí a pacientů s příliš úzkými nosními průchody. Lékaři nedoporučují použití této metody pro zakřivené nosní přepážku.

Dolní osteoconhotomy

V pokročilých případech, kdy se v patologickém procesu podílí nejen sliznice nosní konchy, ale také kostní struktura, uchylují se k nižší osteokonchotomii. Vasomotorická rýma v této fázi je téměř nemožné vyléčit bez chirurgického zákroku.

Dolní osteoconhotomy nosní sliznice se provádí v celkové endotracheální anestezii. Během chirurgického zákroku se odstraní hypertrofovaná sliznice a postižené kostní tkáně spodní nosní konchy.

Chirurg musí operaci provádět opatrně - nelze odstranit celou sliznici, jinak je pravděpodobný výskyt nadměrné suchosti v nosní dutině a rozvoj atrofické rýmy.

Submukózní vazotomie

Submukózní vazotomie je typ chirurgické léčby vasomotorické rýmy. Tento postup je nezbytný pro snížení objemu sliznice a normalizaci nosního dýchání, když je ovlivněna dolní část nosních cest.

Submukózní vazotomie nevyžaduje mnoho času - stačí 20-30 minut, ale pokud je zákrok prováděn ze dvou stran, může být doba trvání procedury zvýšena. Chirurgie se provádí v lokální anestezii. Po anestezii se sliznice oddělí skalpelem a pod ní se cévní plexusy zničí. V některých případech odstraňte povrch kostní tkáně, pokud ovlivňuje patologický proces.

Submukózní vazotomii lze provést pomocí holicího strojku, kterým je elektrokauterizace spojená s odsáváním. To umožňuje excizi tkáně a krve z chirurgického pole. Nebo možná pomocí laseru, zatímco submukózní vrstva je ozářena křemenným vláknem, což vede k tomu, že se hypertrofovaná tkáň pohybuje od zdravých a cévy jsou spáleny.

Ultrazvuková dezintegrace

Ultrazvuková dezintegrace je typ chirurgického zákroku, který se používá pro poruchy oběhu v sliznici hypertrofie. Metoda je založena na destrukci postižených cév, v důsledku čehož je sliznice zmenšena a dýchání je normalizováno. Po nějaké době se na stejném místě vytvoří nové, zdravé cévy.

 • Provádí se ambulantně;
 • Trvá několik minut;
 • Je to bezbolestné;
 • Prakticky žádné komplikace.

Operace se provádí v lokální anestézii pomocí speciálního přístroje. Po anestetických injekcích se provedou vpichy v submukózní vrstvě, do nich se zavede přepínač a působením ultrazvuku zničí cévy. Po zákroku se gázové tampony vloží do každého nosního průchodu. Po chvíli se dýchání vrátí do normálu, ale pokud neodstraníte příčiny vazomotorické rýmy, po chvíli může být sliznice opět hypertrofována, budete muset znovu operovat.

Kryodestrukce turbinátů

Kryodestrukce je endoskopická metoda léčby vasomotorické rýmy, během které je sliznice vystavena nízkým teplotám. K ošetření postiženého povrchu se obvykle používá kapalný dusík. V důsledku tohoto postupu se uvnitř buněk vytvoří krystaly, které zničí sliznici. Po kryochirurgii se sekrece sliznic vylučuje z nosu, ale po obnovení tkáně zmizí a dýchání se vrátí do normálu.

Srovnáme-li to s laserovým a ultrazvukovým ošetřením, pak po kryodestrukci potřebujeme delší dobu rehabilitace. Navíc existuje riziko poškození zdravých tkání, proto je důležité sledovat operaci endoskopem.

Při předepsané operaci

Otorinolaryngologové nedoporučují operaci ihned po diagnóze. Zpočátku se snaží normalizovat dýchání pomocí lékařských metod, ale někdy konzervativní léčba nemusí stačit.

Indikace pro operaci:

 • Žádný výsledek konzervativní terapie;
 • Úplně narušené dýchání;
 • Epiteliální hyperplazie;
 • Tvorba adhezí;
 • Chronický nosní výtok;
 • Příznaky hypoxie (bolesti hlavy, závratě, slabost);
 • Chrápání;
 • Obecné zhoršení zdraví.

Někteří pacienti sami trvají na operaci bez viditelných důkazů. Měli by ale pochopit, že operace mohou způsobit různé komplikace, takže vazotomie je extrémní způsob léčby.

Kontraindikace

Před jmenováním operace je nutné podrobit se důkladnému vyšetření, abyste se ujistili, že neexistují žádné kontraindikace pro chirurgický zákrok. Například:

 • Exacerbace infekcí a chronických onemocnění;
 • Purulentní procesy v dýchacích cestách (angína, sinusitida);
 • Nedostatek krevních destiček;
 • Hemofilie, porucha krvácení;
 • Období těhotenství a laktace.

Pokud pacient trpí duševními poruchami, nedoporučuje se operovat. Jakýkoliv zásah může vést k exacerbaci onemocnění a pro pacienta s duševním onemocněním bude obtížné sedět v klidu během procedury.

Období navrácení

Obzvláště důležité je období rehabilitace po operaci. K čištění epitelu sliznic a rychlé regeneraci tkání je nutné dodržovat jednoduchá pravidla.

Co dělat:

 • Proplach nosem isotonickými roztoky;
 • Nosní průchody promažte broskvovým olejem;
 • Použijte regenerační masti;
 • Nepřepracovávejte fyzickou práci;
 • Vyhněte se návštěvě prašných místností;
 • Neužívejte horké koupele;
 • Přestat kouřit po dobu zotavení.

Po operaci Vám lékař podá individuální doporučení. Opláchnutí nosu a používání místních prostředků během rehabilitace není vždy možné první den po zákroku.

Možné komplikace

Více než 95 případů ze 100, operace pro vazomotorickou rinitidu projdou bez následků. Pokud by však manipulace byla prováděna nesprávně, nebo pacient v průběhu rehabilitačního období nerespektoval preventivní opatření, může dojít k některým komplikacím.

 • Přistupová infekce;
 • Tvorba adhezí;
 • Vývoj atrofické rýmy;
 • Nekróza tkáně;
 • Relapse

Pacienti by měli sledovat svůj stav poprvé po operaci. Symptomy, jako je silná bolest v nosní oblasti, horečka, zimnice, hnisavý nebo krvavý výtok, ukazují na nutnost urgentní léčby u svého lékaře.

Chirurgická intervence pro vasomotorickou rýmu je posledním způsobem, jak obnovit nosní dýchání, pokud se ukázalo, že jiné metody jsou zbytečné. Pacienti by si měli uvědomit, že je důležité zvolit zkušeného chirurga, který má zkušenosti s prováděním vazotomií, protože nosní operace vyžadují zvláštní péči a přesnost.

Jak se projevuje vasomotorická rýma a kdy je plánována operace?

Otok tkání nosní dutiny a jeho dutin, projevený bez výrazných symptomů a zhoršení zdraví, se nazývá vasomotorická rýma. Toto onemocnění se vyvíjí postupně - od mírného výtoku až po silnou nazální kongesci, která může v budoucnu výrazně zhoršit kvalitu života nemocného.

Při včasné léčbě lékaře může být vazomotorická rýma zpravidla poražena konzervativními metodami léčby, avšak v obzvláště pokročilých případech se operace nevyhne. Podrobněji o posledním aspektu léčby nepříjemné patologie, pojďme si dnes promluvit.

Podstata vazomotorické rýmy

Vazomotorická rýma - onemocnění, které je spojeno s porušením vaskulárního tonusu v nose

Vazomotorická rýma - patologie nosní sliznice, se projevuje výrazným otokem. Toto onemocnění má nezánětlivou povahu původu a je důsledkem zhoršeného tónu vaskulární struktury tkání nosní dutiny. V důsledku toho krev v sliznici cirkuluje abnormálně a dochází k prakticky nevolnému nazálnímu kongesci.

V průběhu času po vzniku vazomotorické rýmy se vyvíjí. Pokud nepřijmete opatření pro jeho léčbu v čase, může se patologie vyvinout do takové míry, že úplné vyléčení bude možné pouze chirurgickým zákrokem.

Hlavními příznaky pokročilé vasomotorické rýmy je chronická rýma, která se projevuje bez specifických důvodů.

To znamená, že ucpání nosu může být dlouhodobě přítomno u dokonale zdravého člověka, zatímco kašel ani horečka, ani podobné příznaky nebudou pozorovány.

Důvody pro rozvoj takové rinitidy mohou být četné faktory. Nejčastěji se patologie vyvíjí z následujících důvodů:

 • vrozené vaskulární onemocnění v nosní dutině
 • nesprávný příjem nosní kapky s následným odmítnutím
 • trauma
 • alergická reakce
 • špatná ekologie
 • špatné návyky

Bez ohledu na etiologii vazomotorické rýmy by měla být léčena okamžitě, tj. Bez zahájení onemocnění. Tento přístup je spojen nejen s možnými riziky chirurgického zákroku, ale také s výrazným zhoršením kvality života jakékoli osoby v přítomnosti konstantního chladu.

Kdy je operace předepsána?

Chirurgie, pokud jiné léčby již nejsou účinné!

Operace pro vasomotorickou rýmu je přidělována méně často, což je spojeno s relativním nebezpecí onemocnění. Nicméně, s nesprávnou nebo předčasně organizovanou terapií, chirurgie je někdy nevyhnutelná.

V každém případě, po zjištění podezření na vazomotorickou rýmu u pacienta, mu ORL lékař předepíše:

 1. Řada diagnostických postupů (vyšetření, vyšetření krve, studie sliznice nosu atd.).
 2. Konzervativní léčba onemocnění (fyzioterapie, medikace atd.).
 3. Preventivní opatření proti faktorům, které způsobily vývoj chladu.

Pokud výše popsané techniky nedávají žádoucí účinek nebo jsou zcela zbytečné v léčbě vasomotorické rýmy, je pacient naplánován na chirurgický zákrok. Takový přístup v léčbě je přirozeně extrémním opatřením, které není vždy nutné uchýlit. Ale pokud nutnost operace byla určena profesionálem - není nutné tento postup ignorovat, protože jeho realizace nejen zachrání osobu z existujícího problému, ale také mu vrátí dřívější kvalitu života.

Kromě nedostatečné účinnosti konzervativních léčebných metod jsou indikace pro operaci vasomotorické rýmy:

 • úplná nebo významná nemožnost nosního dýchání, a to jak v jedné nozdry, tak v obou
 • častý nosní sliznice
 • chronická bolest v hlavě
 • potíže spát
 • posílení chrápání
 • ztráta chuti k jídlu
 • obecná malátnost

Díky své jednoduchosti mohou být operace vazomotorické rýmy prováděny na žádost samotného pacienta. Nicméně, když se uchyluji k takovým radikálním metodám léčby, je důležité přemýšlet nad tím a přemýšlet o tom - není snadnější léčit léky. Nezapomeňte, že operace je porušením cévní struktury nosní sliznice, která a priori nemůže být něco normálního a přirozeného.

Příprava a postup

Chirurgický zákrok ve struktuře nosu vyžaduje poměrně důkladnou přípravu. Přípravná opatření jsou prováděna společně ošetřujícím lékařem a pacientem a často se skládají z následujících postupů:

 • průzkum pacientů
 • důkladná rinoskopie (vyšetření nosních dutin)
 • organizace některých laboratorních testů (vyšetření krve a moči)

Po tomto tréninku lékař určí diagnózu provedenou dříve a poté vybere optimální typ operace pro léčbu konkrétního pacienta. Všimněte si, že k odstranění vazomotorické rýmy použijte následující chirurgické techniky:

 • Rozpad ultrazvukem. Tato technika je zcela bezbolestná a zahrnuje ošetření postižené části sliznice pomocí speciálního spreje s další expozicí ultrazvukem. Operace takové tvorby se provádí v lokální anestézii po dobu 30-60 minut.
 • Laserová koagulace. Tento způsob chirurgického zákroku je velmi podobný způsobu popsanému výše, kromě toho, že místo ultrazvukového záření se používá vysokofrekvenční laser. Operace tohoto druhu se také provádí v lokální anestezii po dobu 15–20 minut.
 • Kryodestrukce Tento způsob vystavení postiženým cévám je poměrně nový. Její podstata spočívá v dopadu nízkých teplot na postiženou tkáň. Tato operace často nevyžaduje anestezii a provádí se během 20 minut.
 • Operace rádiových vln. Tento způsob provozu je složitější. Při operaci nosu rádiovými vlnami je do submukózní části postižených tkání vložena speciální sonda, která vyzařuje rádiové vlny, které poškozují postižené cévy. Tento typ operace se provádí v celkové anestezii a trvá 1-2 hodiny.
 • Vakuová resekce nebo resekce holicího strojku. Tyto typy operací se provádějí obvyklým způsobem. Během vakuové resekce nebo resekce holicího strojku se používají běžné chirurgické nástroje (skalpely, ostré řezné trubičky atd.). Postupy mohou být prováděny v celkové a lokální anestezii. Doba provozu často nepřesahuje 1 hodinu.

Do půl hodiny po jakémkoli typu chirurgického zákroku lékaři nutně sledují stav pacienta a v případě potřeby přijmou příslušná opatření k jeho normalizaci. Poté může pacient jít domů a zapomenout na některé procedury.

Postup po operaci

Další akce závisí na typu provozu.

Po operaci je poškozena vnitřní struktura nosní sliznice, což má za následek vysoce kvalitní regeneraci. Pro udržení normálního stavu vaskulární struktury nosních dutin je nutné dodržovat jednoduché postupy.

Seznam takových často obsahuje:

Opláchnutí nosu speciálními roztoky (obvykle se používají soli).

 1. Mazání nosních dutin zevnitř vazelínou nebo broskvovým olejem.
 2. Použití regeneračních mastí.
 3. Užívání léků proti bolesti.
 4. Inhalace.
 5. Úplné odmítnutí fyzické námahy, návštěvy vany a alkoholu.
 6. Je-li to možné, úplné nebo částečné omezení kouření, prachu a podobných dráždivých látek na sliznici nosu.

Je důležité si uvědomit, že taková opatření nejen urychlí proces obnovy nosu, který často trvá 1-2 týdny, ale také významně snižují riziko komplikací.

Více informací o vasomotorické rinitidě naleznete ve videu:

Pokud jde o možné problémy po operaci, stojí za zmínku následující onemocnění:

 • pokles nosní imunity
 • rozvoj zánětu
 • vzhled polypů nebo vláknitých útvarů
 • sinusitida různých formací
 • infekční patologie nosohltanu
 • nepříjemné a nesprávné zjizvení operované tkáně

Při výskytu těchto komplikací je nutné okamžitě navštívit ošetřujícího lékaře a informovat ho o incidentu. V takových případech je samoléčba nepřijatelná, takže musíte jednat pouze v rámci doporučení specialisty.

Kontraindikace k operaci

Operace pro léčbu vasomotorické rýmy je jednoduchý postup, ale s řadou nuancí. Vezmeme-li v úvahu, experti identifikovali celý seznam kontraindikací pro jeho realizaci. Nejdůležitější z nich jsou:

 1. těhotenství
 2. období laktace
 3. poruchy krvácení
 4. infekčních patologií
 5. exacerbace chronických onemocnění
 6. zánět dýchacích cest
 7. mentální nebo nervové poruchy, které mohou způsobit nekontrolované chování pacienta

Pro lékaře předepisujícího operativní léčbu rýmy je nesmírně důležité vyloučit všechny kontraindikace pacienta. V opačném případě může přítomnost i zanedbatelných látek vést k závažným komplikacím v lidském zdraví. Samozřejmě to nevyžaduje vysvobození ani z nejsilnější koryzy těchto obětí.

Možná, že na toto téma dnes skončily nejdůležitější informace. Doufáme, že předložený materiál byl pro vás užitečný a poskytl odpovědi na vaše otázky. Přeji Vám zdraví a úspěšnou léčbu všech nemocí!

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vazomotorická rýma: operace

Někdy, když konzervativní metody léčby vazomotorické rýmy nepomáhají, je nutné uchýlit se k operativnímu řešení problému. Tento článek je věnován celé škále operací, jak se zbavit chladu vazomotorické povahy.

O vasomotorické rinitidě

Vazomotorická rýma je porušením nosního dýchání u lidí v důsledku zúžení nosních průchodů. To se děje v důsledku otoků sliznic pokrývajících nosní dutinu. Důvodem je změna tónu cév sliznice a porušení propustnosti jejich stěn.

Příčiny

Při vasomotorické rinitidě dochází k narušení normální excitability periferního nervového systému, která mění odpověď sliznice na vnější podněty. V reakci na obvyklé a nespecifické faktory se objevuje edém a zvýšení sekreční funkce sliznice.

Navíc je narušena transportní aktivita řasnatých epiteliálních buněk. Je také zaznamenáno zvýšení sekrece pohárkovitými buňkami, což vede k tvorbě velké vrstvy hlenu pokrývající řasinky řasnatých buněk epitelu. Současně je snížena schopnost slizničních buněk absorbovat nadbytečné sekrece. To vše vede k narušení normálního pohybu tajemství a rozvoji vasomotorické rýmy.

Typy vazomotorické rýmy

Odborníci rozlišují mezi dvěma formami vasomotorické rýmy: neurovegetativní a alergickou. Alergická rýma může být rozdělena na trvalé a sezónní.

K rozvoji neurovegetativní vasomotorické rýmy mohou přispět následující faktory: poškození nosní sliznice, reflexní účinky na ni, hormonální poruchy, dlouhodobé užívání léčiv s vazokonstrikčními účinky, jako je nafyzin, sanorin, galazolin a další.

Příznaky vazomotorické rýmy

Charakteristické příznaky doprovázející všechny formy vazomotorické rýmy jsou problémy se spánkem, ztráta chuti k jídlu, slabost, ztráta paměti, špatný zdravotní stav, zvýšená únava. Také je obtížné nebo dokonce úplné zastavení nosního dýchání. To vede ke zhoršení plic a v důsledku toho ke snížení přísunu kyslíku do mozku a dalších orgánů, což se stává příčinou špatného zdravotního stavu a zhoršení stavu pacienta.

Diagnostika vasomotorické rýmy

Za účelem provedení takové diagnózy lékař shromažďuje údaje o průběhu, příznacích a nástupu onemocnění, přiděluje sérii vyšetření, včetně krevního testu, a někdy studii hlenu uvolněného z nosních průchodů.

Možné komplikace

Jednou z nejčastějších komplikací vazomotorické rýmy je akutní sinusitida, která se může později stát chronickou. Vzhledem k rozvoji takové komplikace narušení normálního nosního dýchání. Dalším důsledkem takové rýmy může být bolest v krku. Mezi komplikace vazomotorické rýmy patří také chronická laryngitida, faryngitida chronických a akutních forem, exacerbace chronické angíny.

Principy léčby vazomotorické rýmy

Při léčbě neustále se opakující vasomotorické rýmy lékaři často používají chirurgické metody. Směr těchto operací může být odlišný. Jedním z nich je korekce zakřivení nosní přepážky. Ne všechny případy, které by takové operace mohly pomoci. Zpravidla se projevuje pouze s posttraumatickými deformitami nebo se silným stupněm zakřivení. Používá se při léčbě vazomotorické rýmy a konzervativních metod, které pomáhají eliminovat edém sliznic a kongesci nosu. Pro tento účel se používají nosní inhalace, zavlažování sliznice, fyzioterapie a další metody.

K reorganizaci nosních průchodů s vazomotorickou rýmou, zejména s chronickou formou tohoto onemocnění, je nezbytné. Správnou a úplnou léčbu může určit pouze lékař. Pokud není konzervativní léčba dostatečně účinná, bude schopen rozhodnout o chirurgickém zákroku.

Submukózní vazotomie - operace pro vasomotorickou rýmu

V některých případech se lékaři musí uchýlit k operaci k léčbě vazomotorické rýmy. Submukózní vazotomie poskytuje trvalý účinek při eliminaci všech symptomů onemocnění.

Při provádění takové operace disekujte vaskulární sloučeniny umístěné mezi periostem nosní konchy a sliznice. Současně se snižuje sliznice, výrazně se snižuje otok měkkých tkání, plně se obnovuje správné dýchání nosu. Operace se provádí v lokální anestezii, trvá asi 5 minut.

V moderních podmínkách se k léčbě vazomotorické rýmy používají radiochemické a elektrochirurgické technologie, pomocí kterých se provádí disekce měkkých tkání. Takové způsoby mají mnoho výhod oproti konvenční chirurgii. Hlavní jsou:

 1. Méně traumatických operací.
 2. Antiseptické vlastnosti.
 3. Rychlá hemostáza koagulací okrajů rány.

To vše významně zkracuje dobu obnovy a urychluje obnovu.

Operace vasomotorické rýmy

Kryodestrukce podřadné turbinate

Tato operace zahrnuje použití nízkých teplot. Kryodestrukce nosní konchy je indikována pro těžkou hypertrofii nosní sliznice s vazomotorickou rýmou. Vystavení nízké teplotě vede k částečné eliminaci hypertrofovaných turbinátů. Před zahájením provozu jsou stanoveny nezbytné zkoušky, provádí se plánovaným způsobem. Další anestézie během kryodestrukce neplatí, protože samotná zima má analgetický účinek. Po ukončení zákroku, kdy tkáně získávají normální teplotu, může pacient pociťovat mírný pocit pálení nebo slabé brnění.

Endoskopická osteoconhotomy

Indikace pro endoskopickou osteoconhotomii pro vasomotorickou rýmu jsou výrazná hypertrofie sliznice, projevující se růstem a zúžení lumen nosního průchodu. Endoskopická technika se používá ke snížení morbidity intervence ak rychlejšímu zotavení po operaci. Vedení zásahu v nemocnici. Úlevu od bolesti lze použít lokální nebo celkovou anestezii. Endoskopická osteoconhotomy není povolena u pacientů s koagulační poruchou, akutními zánětlivými a infekčními chorobami a těžkými somatickými onemocněními.

Redukce submukózního laseru

Tento operační způsob léčby vazomotorické rýmy je charakterizován nízkou invazivitou. V důsledku laserové redukce se obnovuje nosní dýchání. Operace spočívá v pulzním nebo konstantním působení na zarostlé oblasti sliznice. Současně se zmenší velikost patologických tkání. Následně se na tomto místě vytvoří malá jizva za přítomnosti regeneračních ložisek. Působení laserového paprsku významně snižuje počet možných krvácení po operaci.

Submukózní laserová vazotomie

Proveďte takovou operaci s poruchou nosního dýchání při alergické nebo vazomotorické rýmě. Chirurgický zákrok je v tomto případě nízký. Operace se provádí na klinice, v lokální anestezii, endonasálně (nosem). Taková operace je kontraindikována při dekompenzovaných onemocněních orgánů a systémů, výskytu patologií, které porušují srážení krve, běžných infekčních nemocí a vážného stavu pacienta.

Resekce zadního konce podřadné turbinaty

Taková intervence se provádí se silnou hypertrofickou sliznicí zadních nosních lastur nebo pro usnadnění přístupu do všech oddělení a částí nosní dutiny. Operace je v nemocnici, je v celkové anestezii nebo v lokální anestézii. Po zákroku se provede zadní tamponáda, aby se zabránilo krvácení. Není dovoleno resekovat zadní konec turbin u těžkých patologií, akutních zánětlivých onemocnění a onemocnění spojených se změnami koagulability kůže.

Submukózní vazotomie dolní konchy

Operace zahrnuje průnik malých nádob, které přivádějí krev do kavernózních plexusů. Submukózní vazotomie dolní nosní konchy je indikována pro vazomotorickou a alergickou rýmu. Zásah se provádí nosem, anestezie je nutná pouze lokálně. Operace odkazuje na plánované. Takový zákrok není možné provést v případě hnisavých procesů, onemocnění nosní dutiny nebo krku, závažných somatických onemocnění a infekcí.

Submukózní vazotomie s lateropozicí

Indikace pro tuto intervenci jsou rýma vazomotorického nebo alergického typu, během které jsou nosní průchody zúženy v důsledku působení dolních nosních konchas. Anestézie může být lokální nebo obecná. Během operace se protínají malé cévy a provádí se zlomenina nosních skořepin s jejich následným laterálním posunem. Pro upevnění dřezů v požadované poloze má lékař pevnou tamponádu, která je po určitou dobu ponechána, obvykle asi 5 dní.

Dolní osteoconhotomy nosní sliznice

Taková operace zahrnuje částečné nebo úplné odstranění sliznice spolu s kostmi skořápek. V důsledku zákroku je usnadněno dýchání nosu. Indikací je závažná hypertrofie sliznice u různých forem rýmy. Anestézie s tímto zákrokem je endotracheální anestézie. Osteokonotomie se provádí pouze v nemocnici, endonazálně. Pro jeho realizaci potřebujete speciální nástroj, reprezentovaný nosní smyčkou. Není povoleno provádět takové operace u závažných zánětlivých onemocnění nebo akutních infekcí.

Chirurgická léčba vazomotorické rýmy

Neschopnost plně dýchat nosem, v důsledku přetížení, doprovázená sekrecí sliznic, pocitem hrudky v krku - to jsou problémy, které zabraňují plnému životu osoby spojené s ORL nemocemi.

Vazomotorická rýma je nejčastější diagnózou nemoci, která napadá lidi různého věku, přináší nepohodlí, způsobuje, že chodíte s šátky, kapkami a snižuje všechny pokusy dýchat nos na nulu.

K obnovení kvality života se lidé obracejí na specialisty, kteří dostávají individuální léčbu v závislosti na stupni složitosti stavu. Pokud konzervativní léčba nepřinese úlevu a neusnadní problém, je předepsán chirurgický zákrok.

Vlastnosti chirurgického zákroku v případě nemoci

Při vasomotorické rinitidě je chirurgický zákrok často předepisován jako účinná a účinná metoda léčby onemocnění ORL. Eliminuje hlavní zdravotní problémy - neschopnost dýchat nosem, přetrvávající sekrece ve formě hlenu a následné komplikace ve formě poruchy hlasu, řeči, bolestí hlavy, faryngitidy, slabosti a nedostatečného spánku.

Lékařský termín pro proceduru je submukózní vazotomie.

Při chirurgickém zákroku jsou eliminovány tenké kapilární plexy sliznice, protože jsou příčinou indispozice, ztrácí se možnost jejich expanze. Výsledkem je, že nosní sliznice ne bobtná, dýchání je volné, výtok se zastaví. Schopnost dýchat nosem vrátí člověka do plného života.

Submukózní vazotomie je chirurgický zákrok, jehož znakem je vysoký stupeň účinnosti a nízký dopad, což zajišťuje dlouhou životnost bez vysilujících a vyčerpávajících symptomů.

Provoz je prováděn s ohledem na moderní vědeckotechnický vývoj v oblasti medicíny s využitím rádiových a elektrochirurgických technologií. S jejich pomocí se resekce měkkých tkání stává méně traumatickou, eliminuje možnost krvácení a infekce sliznice. To umožňuje rychlou rehabilitaci po operaci, zabraňuje možným komplikacím.

O hodinu později pacient odchází ze zdravotnického zařízení sám, po nezbytných konzultacích s doporučeními.

Po operaci, jejímž výsledkem je dlouhotrvající účinek, se dýchání postupně vrátí do normálu a člověk se zbaví problému.

Operace a možné komplikace

V závislosti na složitosti je operace prováděna přímo v ordinaci ORL lékaře nebo v nemocnici, v provozním ORL oddělení nemocnice. Pacient sedí nebo leží vleže, aplikuje se lokální anestézie nebo celková anestézie. Doba trvání operace se pohybuje od 5 do 20 minut.

V složitých a zanedbávaných situacích může pacient zůstat několik dní pod dohledem lékaře, ale většinou je pooperační zotavení zcela dokončeno během dne.

Metody chirurgického zákroku jsou bez výjimky částečnou destrukcí krevních cév, v důsledku čehož zůstávají jizvy na nosní sliznici - výsledky působení na citlivou strukturu v místech, kde se chirurgické nástroje dotýkají. Nejnepříznivější prognóza vyplývající z tohoto - dodatečné nosní kongesce.

Indikace / kontraindikace pro

Při diagnostice vazomotorické rýmy musí být léčba léčena v dobré víře, protože konstantní nazální kongesce způsobuje komplikace způsobené neustálým dýcháním v ústech. Hlavní příčinou přetížení nosu jsou navíc problémy s plavidly, které je třeba včas řešit.

Proto při absenci terapeutického účinku s léky se doporučuje submukózní vazotomie u pacientů, kteří mají:

 • úplná neschopnost dýchat nosem;
 • přetížení v jedné polovině nosu;
 • přetrvávající slizniční výtok z nosu;
 • přetrvávající bolest v hlavě;
 • nedostatek řádného spánku;
 • silné chrápání;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • obecná slabost.

Nedostatek dýchání nosu může vést k narušení dodávky kyslíku do mozku a způsobit nervové a duševní poruchy, což je nepopiratelným důvodem k vyhledání pomoci od lékařů, operaci a vyléčení vazomotorické rýmy až do konce.

Existuje určitá skupina pacientů, kteří tuto operaci nemohou provádět. Chirurgický zákrok je přísně zakázán za následujících podmínek:

 • těhotenství pacienta ve všech obdobích;
 • období kojení;
 • patologie spojené s poruchami krvácení;
 • přítomnost infekce v těle;
 • období zhoršení stávajících chronických onemocnění;
 • současné záněty dýchacích cest;
 • psycho-emocionální poruchy chování.

Ošetřující lékař by si měl být vědom všech nuancí, aby vyloučil komplikace onemocnění a špatnou prognózu zotavení.

Předoperační diagnostika

Účinnost léčby závisí na správné diagnóze. Úkolem ORL lékaře je stanovení příznaků rýmy, které mohou být alergické a vazomotorické (nealergické) v přírodě. Alergická rýma je periodická v přírodě, zatímco vazomotorika neumožňuje "odpočinek".

Otolaryngolog je úplný obraz onemocnění od:

  Průzkum pacientů. Jako výsledek průzkumu jsou stanoveny příznaky onemocnění, jeho trvání, přítomnost průvodních onemocnění a negativní vlivy vnějších faktorů, užívání jakýchkoli léků, věku pacienta a těhotenství. Poté lékař provede objektivní vyšetření pacienta.

Rhinoskopie. Pro detailní, hluboké vyšetření lékařem se používají speciální nástroje - nosní zrcadla určená pro přední, střední a zadní rinoskopii.

Technický pokrok medicíny umožňuje videozáznam, když jsou všechny výsledky studie zobrazeny na počítačovém monitoru, zaznamenaném kamerou pro srovnávací analýzu dynamiky onemocnění.

 • krevní test;
 • měří se hladina imunoglobulinu E;
 • jsou přijaty allegroprobes;
 • je sestaven imunogram;
 • setí bakterií se provádí z nosu;
 • x-ray je jmenován.

Na základě výsledků je provedena diagnóza a je připraven další léčebný plán pro nemoc, je vybrán typ operace, která je pro daný stupeň nemoci nejúspěšnější.

Druhy chirurgických výkonů

Při léčbě vazomotorické rýmy se používají jak radikální, tak i šetrné způsoby chirurgického zákroku. Patří mezi ně následující:

Ultrazvuková dezintegrace. Tato operace nezahrnuje použití žádných chirurgických nástrojů a je často používána v praxi léčby dětí. Manipulace se provádějí v lokální anestézii ve formě spreje a představují účinek vysokofrekvenčního ultrazvuku na atrofované cévy. Některá plavidla jsou zničena, měkké tkáně kolem nich rychle zarůstají a jizvy. V důsledku snížení počtu kapilár se opuch ustupuje a obnovuje se dýchání.

Po zákroku je předepsáno promývání solí a podávání léků proti bolesti. Po několika dnech je dýchání nosem zcela obnoveno. Ale je třeba poznamenat, že výsledek po tomto postupu přináší úlevu na krátkou dobu, protože atrofované tkáně nejsou odstraněny.

Laserová koagulace. Operace se provádí pomocí laserového paprsku, který ničí, pálí krevní cévy umístěné pod sliznicí konchy. V důsledku toho je edém odstraněn a dýchání je obnoveno již v den operace.

Je oprávněně považován za šetrný a pozitivně účinný způsob nekonzervativní léčby vasomotorické rýmy. Procedura trvá asi 15 minut a provádí se v lokální anestezii. Vzhledem k nedostatečnému použití chirurgických nástrojů je riziko zranění vyloučeno. Nespornou výhodou je dlouhodobý a stabilní efekt, s výjimkou relapsů.

 • Kryodestrukce Operace je založena na účinku na kapiláry s nízkými teplotami s výraznou hypertrofií sliznice. Po zákroku někdy dochází k mírnému pálení v nose.
 • Operace rádiových vln. Pacient je kompletně ponořen do spánku a operace trvá asi 30-40 minut. Do submukózy vloží lékař sondu. S pomocí vysílače se na toto místo vysílá vlna, která ničí plavidla. Po 1,5-2 hodinách po chirurgickém zákroku se pacient dostane do smyslů, při prvním pocitu bolesti v nose.
 • Vakuová resekce. Tato operace se provádí chirurgickým skalpelem v lokální anestézii. Lékař, pod kontrolou endoskopu, provede řez na sliznici, poté se do submukózy vloží ostře řezaná trubka, která odstraní atrofovanou tkáň. Pomocí vakuového zařízení je tato tkáň nasávána do zkumavky krví. Po vyjmutí přístroje vložte do nosní dírky vatový tampon.
 • Resekce holení. Používá se s použitím holicích strojků, které odřezávají mikroskopické části sliznice bez poškození okolních tkání, které jsou odstraněny čerpadlem. Po resekci se do nosní dírky vloží tampony nebo dýchací tampony ošetřené speciální sloučeninou. Pacient po operaci je týden v nemocnici.
 • Pooperační období trvá asi týden. V této době je nutné dodržovat doporučení lékaře, která zahrnují postupy, které urychlují zotavení a kontraindikace.

  Je nutné: propláchnout nos fyziologickým roztokem, namazat nosní lastury vazelínou nebo broskvovým olejem, aby se zabránilo tvorbě bolestivých krust, aplikujte masti a léky, inhalace podle pokynů lékaře.

  Podle zákazu: cvičení, návštěva lázně, alkohol.

  Pokud léčba léky nepřinese dlouhodobou úlevu, je nutné společně se svým lékařem určit nejvhodnější metodu operace, která se vrátí do plného života, aniž by to způsobilo škodu.

  Typy operací pro léčbu vazomotorické rýmy a jak jdou?

  Plnému životu člověka často brání kongesce nosu. Příčinou tohoto problému může být vazomotorická rýma, která je doprovázena silným vylučováním tekutiny z nosních průchodů. S výskytem takové nemoci je nutné okamžitě zahájit její léčbu. Jednou z nejúčinnějších metod eliminace onemocnění je léčba vazomotorické rýmy laserem.

  Než začnete chirurgickou léčbu přetížení, měli byste se seznámit s vlastnostmi této metody.

  Indikace a kontraindikace

  Poté, co byla diagnostikována chronická vazomotorická rýma, mnoho z nich okamžitě do nemocnice za účelem chirurgické léčby. Nicméně předtím, než byste měli být obeznámeni, když je možné provést chirurgický zákrok, a když to nestojí za to. Je nutné léčit onemocnění pomocí chirurgického zákroku, pokud se u pacienta objeví následující příznaky:

  • ztráta chuti k jídlu během dne;
  • poruchy spánku;
  • prodloužené bolesti hlavy;
  • hojný výtok z nozder;
  • přetížení jednoho nebo dvou nosních průchodů;
  • neschopnost dýchat nosem.

  Poslední příznak je považován za nejnebezpečnější, protože v průběhu času, vzhledem k úplné absenci nosního dýchání, se zhoršuje zásobování lidského mozku kyslíkem. To vede k duševním a nervovým poruchám, které bude těžké se zbavit.

  U některých pacientů je však chirurgický zákrok na vazomotorickou rýmu kontraindikován. Následující skupina pacientů bude muset ukončit operaci:

  • dívky v jakékoli fázi těhotenství;
  • ženy, které krmí dítě mateřským mlékem;
  • lidé, kteří trpí špatným srážením krve;
  • pacienti s chronickými onemocněními;
  • muži a dívky, kteří mají psycho-emocionální poruchy.

  Pokud máte výše uvedené problémy, měli byste se poradit se svým lékařem, aby Vám předepsal jiný způsob léčby přetížení.

  Diagnóza onemocnění

  Před zahájením léčby rýmy laserovou nebo jinou chirurgickou metodou se provádí předoperační diagnostika. Provádí se třemi hlavními metodami:

  • Pohovor ústního pacienta. Lékaři provádějí rozhovory, aby identifikovali výrazné příznaky nemoci. S pomocí ústního průzkumu se také stanoví, jak dlouho onemocnění trvá a zda má pacient příznaky svědčící o přítomnosti souběžných onemocnění.
  • Rhinoskopie. Pro detailní studii rýmy, mnoho lékařů používá speciální nosní zrcátka, která pomáhají držet záda nebo přední rinoskopie. Někdy se postup provádí s lepším vybavením, což umožňuje zobrazení obrazu z rinoskopu na monitoru počítače.
  • Laboratorní studie. Pokud pacient splnil výše uvedené vyšetření a diagnóza nebyla potvrzena, bude nutné provést laboratorní vyšetření. Mezi ně patří imunogram, testy alergie, stanovení hladiny imunoglobulinu a kompletní krevní obraz.

  Druhy operací

  Chirurgie má několik účinných způsobů, jak léčit nazální kongesci. Je lepší se s nimi seznámit, pokud je plánováno léčit rýmu operativní metodou.

  Conchotomy

  Tento typ operace je nejradikálnější a nejúčinnější. Je nutné provést konchototomii pouze tehdy, pokud není účinná jiná léčebná metoda.

  Taková operace je také prováděna paralelně se septoplastikou pro korekci zakřivení nosní přepážky.

  Před zákrokem je pacient naplánován na hospitalizaci. Operace se provádí v celkové anestezii nebo lokální anestezii. Posledně uvedený způsob je výhodnější, protože někdy dochází v důsledku anestézie k aspiraci.

  Během operace vazomotorické rýmy umístí ošetřující lékař speciální klip do nosní konchy, aby se zabránilo možnému krvácení. Poté, s pomocí speciálních nůžek s krátkým nosem, vyřízne zanícenou oblast turbinátu. Zvláštní pozornost je věnována zadní části nosní dutiny, protože tam se objevují polypy. Snaží se nepoškodit přední část, takže atrofická rýma se v budoucnu neobjeví. Když se odstraní všechny poškozené tkáně, provede se tamponáda dutiny. Tento postup je nutný k zastavení krvácení.

  Po operaci je pacient zaznamenán do denní nemocnice pro další léčbu. Druhý den po konci konchotomie se z nosní dutiny odstraní tampony a povrch sliznice se potře hydrokortisonem.

  Laserová terapie

  Léčba vasomotorické rýmy laserem se často provádí za účelem čištění nosní dutiny u dospělých pacientů. Pro děti není laserové ošetření vhodné, protože při čištění nosních cest dětí je lepší používat metody konzervativní léčby.

  Pacienti jsou hospitalizováni po dobu 3–5 dnů pro laserový zákrok. Tento způsob léčby je mnohem jednodušší než konchotomie, a proto se k jeho provedení používá pouze lokální anestézie. Během laserové terapie provádí ošetřující lékař pomocí světlovodu několik teček na spodní nosní konchě. Pod vlivem laseru vzniká tenký, bezbarvý film, pod kterým se slizniční tkáň hojí.

  Vlastnosti chirurgických zákroků pro vasomotorickou rýmu

  Pokud zvednete špičku nosu, v lumenu nosních cest můžete vidět malou kapkovitou formaci. Tyto útvary - dolní nosní konchas, ve formě válečků nepravidelného tvaru, pokračují do zadní části nosní dutiny.

  Na vnější stěně nosní dutiny jsou 3 turbíny: horní, střední a dolní. Spodní nosní slupka je nezávislá formace a je viditelná pouhým okem, bez speciálních nástrojů.

  Co je na této nižší ulitě tak zvláštní? Cévy v něm tvoří kavernózní shluky (kavernózní tkáň). Kaverní tkáň je schopna se rychle naplnit krví v reakci na vnější podněty nebo neurohumorální stimulaci.

  Kvůli přísunu krve dolními turbinami v nose se vyvíjí edém. K tomu dochází, když je během zimy během zimy, při alergickém záchvatu nebo při poruše neuroregulace lumen cév, jako je vazomotorická rýma.

  Vazomotorická rýma výrazně snižuje kvalitu života pacientů. Porušení nosního dýchání přináší nepohodlí, ovlivňuje řeči, mění tón hlasu. Dlouhodobé účinky prodloužené nosní kongesce - chronická faryngitida a prodloužené bolesti hlavy.

  První linie léčby vazomotorické rýmy je nosní steroidy. Alternativní léčebné metody určené k ovlivnění neuroregulace (masáž, akupunktura) nemají klinickou důkazní základnu. Naneštěstí, léčba nosními steroidy ne vždy přináší požadovaný výsledek. Dalším stupněm léčby je chirurgický zákrok.

  Druhy chirurgických výkonů

  Existuje několik široce používaných metod chirurgické léčby vasomotorické rýmy. Mezi nimi jsou poměrně šetřící (ultrazvuková dezintegrace, laserová koagulace) a radikální (submukózní resekce, konchotomie).

  Ultrazvuková dezintegrace (ultrazvuk)

  Tato neinvazivní chirurgie se používá především v pediatrické praxi. V lokální anestezii (nejčastěji se používá 12,5% lidokainového spreje) jsou nižší turbinové záněty ovlivňovány vysokofrekvenčním ultrazvukem.

  Vlnovod je zaveden do tloušťky spodní turbinaty, provedené do zadní třetiny skořepiny a odstraněn. Jako výsledek, část nádob uvnitř nosní konchy je zničena, měkké tkáně kolem jizev a sclerosed. Počet krevních kapilár klesá, resp. Otok klesá.

  Zásah trvá jen několik vteřin, poté je nosní toaleta jmenována fyziologickým roztokem, léky proti bolesti. Ultrazvuková dezintegrace dolních turbin je bezkrevný provoz, který nevyžaduje speciální pooperační péči a hospitalizaci.

  Nevýhodou této metody je její srovnávací krátkodobý charakter.

  Protože prakticky žádná tkáň není odstraněna, po určité době se může znovu objevit vazomotorická rýma.

  Laserová koagulace

  Pokud se ultrazvuková dezintegrace používá u dětí častěji, pak se laserová koagulace používá častěji v praxi dospělých. Tato intervence je také minimálně invazivní, nevyžaduje incizi měkkých tkání.

  Pro laserovou koagulaci je pacient hospitalizován několik dní v ORL nemocnici. Intervence se provádí v lokální anestézii (12,5% lidokainového spreje). Po anestezii sliznice provede lékař pomocí světlovodu malé tečky nebo pruhy na povrchu spodní turbíny.

  Tenký fibrinový transparentní film se vytvoří na místě dopadu laseru (vlastně spálení), hojení tkání a tvorba neviditelných jizev probíhá pod povlakem fibrinu.

  Pacienti po laserové koagulaci potřebují jednoduchou péči: třetí nebo čtvrtý den po zákroku lékař odstraní fibrinový film, vyhodnotí stav sliznic, promaže povrch spodních nosních dutin masti na bázi kortikosteroidů (nejčastěji se používá hydrokortizonový gel).

  Po propuštění z nemocnice je nutné krátkodobé pozorování ORL kliniky, denní toalety nosní dutiny fyziologickým roztokem.

  Submukózní resekce a konchotomie

  Bohužel laserová koagulace dolních turbin a ultrazvuková dezintegrace neposkytují celoživotní záruku. Vzhledem k tomu, že struktura dolních turbin je zachována a tkáně nejsou odstraněny, je pravděpodobné, že po určité době se příznaky vazomotorické rýmy vrátí.

  Recesi mohou vyvolat různé faktory: stres, těhotenství a porod (specifická „rýma těhotných žen“ se často vyvíjí u těhotných žen), trauma nebo nemoc.

  S neúčinností konzervativních a minimálně invazivních metod léčby přichází řada radikálních chirurgických zákroků.

  Submukózní resekce (vazotomie) podřadné turbinaty je relativně šetrná operace. Provádí se v lůžkovém prostředí v lokální anestezii. Po aplikaci anestézie lékař provede malý řez na předním konci dolní turbinaty.

  Tímto řezem jsou měkké tkáně odděleny od kostní stěny stěn nosní dutiny. Separované tkáně se neodstraňují. Po chirurgickém zákroku lékař vytvoří tamponádu v nosní dutině: hemostatickou houbu, bavlněné tampony, namočené v antiseptických roztocích nebo speciální „dýchací“ tampony.

  Krvácení s tímto zákrokem je obvykle bezvýznamné, zastaví se na operačním sále. Odstraňte tampony 2-3 dny po vazotomii. V nemocnici se nos čistí denně vazelínovým olejem (nebo jiným neutrálním olejem), aby se odstranily krusty.

  Pokud se záchod nosu neprovádí, kůrky se hromadí v lumenu nosních průchodů, postupně rostou epitelem, což může vést k tvorbě adhezí mezi stěnami nosu (synechiae).

  Conchotomy (od latiny concha - conch) je nejradikálnějším zásahem do vasomotorické rýmy. Conchotomy se používá, když jiné neškodné metody jsou neúčinné. Conchotomy je také často vykonáván ve spojení se septoplasty, s průvodním zakřivením nosní přepážky.

  K provedení pacientovy konchotomie je hospitalizován podle plánu. Operace může být provedena v lokální anestézii nebo v celkové anestezii. Preferuje se lokální anestézie, protože se snižuje riziko aspirace krve. Před operací se provádí premedikace - injikují se sedativa (analgin a difenhydramin, promedol).

  Jakmile anestézie začala působit, aplikují se hemostatické kleště na celou délku dolní turbinaty. To se provádí za účelem snížení prokrvení tkání a následně krvácení. Poté pomocí speciálních zakřivených konchotomických nůžek odřízněte část skořepiny po celé její délce.

  Zvláštní pozornost je věnována zadnímu konci skořápky směřující k nosohltanu, v této části mohou být často vytvářeny polypousové výrůstky. Přední konec skořápky (ten, který může být viděn skrz nos) se pokouší resekci jemného, ​​protože nadměrné odstranění tkání vede k trvalému suchu v nose, přecitlivělosti a atrofické rýmě.

  Kromě klasické konchotomie se provádí resekce holicího strojku. Tato operace se provádí pomocí holicích strojků - mikrořezů spojených s odsáváním. Holicí strojek „zahryje“ mikroskopické fragmenty podřadné turbinaty bez poškození okolních tkání.

  Po resekci se provede přední tamponáda nosu k zastavení krvácení. Klasická tamponáda je vyrobena s dlouhým gázovým tamponem, ale malými „rukavicovými“ tampony (prstem z lékařské rukavice, plněné vatou) nebo hotovými „dýchacími“ tampony z pěnové gumy impregnované hemostatickou kompozicí a polymery.

  Druhý den po operaci se gázové tampony postupně stahují, po dobu 3 až 4 dnů jsou zcela vytaženy. Po rozpadu vzniká povinná nosní toaleta - odstraní se slupky, povrch skořápky je namazán hydrokortisonem nebo dexpanthenolovou mastí.

  Délka hospitalizace je 5-7 dnů. Po propuštění pokračuje denní záchod nosu ošetřující lékař polikliniky.

  Pacient by měl doma pravidelně propláchnout nos fyziologickým roztokem.

  Denní toaleta je nutná až do úplného vymizení kůry a uzdravení.

  Pokud opomíjíme takové každodenní postupy, je pravděpodobné, že se vytvoří synechie a další obtíže s dýcháním nosu.

  Účinek operace: klinický efekt po jakékoliv chirurgické léčbě vazomotorické rýmy se nevyskytuje okamžitě. Aby se pacient cítil lépe, je nutné, aby byl edém zcela spící, došlo k epitelizaci a tkáně naklíčily nové cévy a nervy.

  V průměru to vyžaduje 3-5 dnů po ultrazvuku a laserové koagulaci, 1-1,5 měsíce po submukózní resekci a konchotomii.