Jak se léčí bronchitida u dětí lidových prostředků

Když je dítě nemocné, zvláštní pozornost je věnována účinnosti a bezpečnosti léčby. Tradiční metody léčby často kombinují tyto dva požadavky, takže jsou široce používány pro děti.

Jak rychle vyléčit bronchitidu u dítěte doma? Jaké léky lze použít a mohou být podobné přípravky použity k léčbě pneumonie?

Typy a mechanismus bronchitidy

Z vnitřní strany průdušky lemují sliznici, která je nezbytná pro normální fungování dýchacích cest. Při zánětu sliznice dochází k bronchitidě. Přispět k tomu může zasáhnout vzduch různých částic:

Normálně se zachycené částice hromadí na sliznici a jsou z těla odstraněny kašlem. Když koncentrace infekčních agens překročí normu, objeví se průdušky:

 1. Otok.
 2. Zánět.
 3. Nadměrná produkce hlenu.

Podle povahy proudění se rozlišují tyto typy bronchitidy:

 1. Akutní. Symptomy onemocnění se rychle zvyšují a po týdnu ustupují. Při akutní bronchitidě se imunita dobře vyrovná s infekcí a zánětem a komplikace jsou vzácné.
 2. Chronické. Příznaky trvají dost dlouho, ale jsou méně výrazné než u akutní bronchitidy. Tato forma je u dětí zřídka diagnostikována.
 3. Obstrukční. Často se vyskytuje u dětí do 7 let. Těžký otok sliznic a sputum, které je obtížné oddělit, omezuje průchodnost průdušek, což vede k selhání dýchání. Lék Pulmicort u obstrukční bronchitidy u dětí je předepisován v případech, kdy kašel způsobuje udušení.

První příznaky bronchitidy

Nejčastěji je bronchitida důsledkem ARVI, který nemohl přetrvávat v nosohltanu. První příznaky mohou zahrnovat:

 1. Dráždivost nebo únava dítěte.
 2. Suchý kašel, který se později zvlhčí.
 3. Teplota se může zvýšit.
 4. Bolest v krku, rýma.
 5. Zvýšená tvorba sputa, vykašlávání ráno.

Pokud máte podezření na zápal plic, naopak je nutné se poradit s lékařem, aby Vám předepsal správný lék. Jedná se zpravidla o komplexní léčbu, která zahrnuje antibiotikum (azithromycin, amoxicilin, sumamed, amoxiclav) a léky, které pomáhají čistit dýchací cesty (Erespal, Lasolvan).

Pravidla pro rodiče

Rodiče musí dodržovat tato pravidla:

 1. Správně určete příčinu kašle (virus a rýma nebo dítě zmražilo).
 2. I při dobrém zdravotním stavu dítěte by mělo být sníženo jeho fyzické a emocionální napětí. Doporučujeme odpočinek nebo klidné procházky venku.
 3. Udržení optimálních klimatických podmínek - teplota vzduchu je okolo 20 stupňů, vlhkost je 60%.
 4. Při teplotě není možné provádět procedury ohřevu.
 5. Studené přípravky jsou nebezpečnější než expektorační léky. Kašel by se neměl zastavit, ale odstranit jeho příčinu.
 6. Můžete snížit teplotu bez léků pomocí receptů z diaforetických léků - lip, malin, bezinky, rozinek.

Léčba

Velmi často, lidové prostředky pomáhají zbavit se infekce na samém počátku onemocnění. Komplexní složení živin obsažených ve výrobcích rostlinného a živočišného původu, podporuje regeneraci několika způsoby:

 1. Zvyšte svou vlastní obranu těla.
 2. Snižte zánětlivý proces.
 3. Destruktivní vliv na příčinu.

Bez ohledu na to, zda je dítě ve věku 12 let nebo 2 roky, většina populárních receptů má na rozdíl od tablet jen pozitivní účinek na tělo. Nejúčinnější lidové prostředky jsou:

 1. Tinktury. Pro děti mohou být alkoholové základní tinktury nahrazeny vodou. V závislosti na hlavní surovině, tinktura může posílit celkovou imunitu, zlepšit vykašlávání, snížit zánět v průduškách.
 2. Komprimuje. Pokryté v zadní a hrudní části. Mají hřejivý účinek, zlepšují průtok krve a resorpci edému v místě zánětu. Medové obklady také pomáhají změkčit sputum a vykazují baktericidní účinek.
 3. Inhalace. Velmi účinný a bezpečný způsob léčby onemocnění dýchacích cest. Živiny jsou dodávány přímo do místa zánětu. Dětem se doporučuje inhalace minerální vodou nebo fyziologickým roztokem, který zvlhčuje průduškovou sliznici a zkapalněný sputum.
 4. Masáže Aplikujte sputum obtížně oddělitelné. Masáž se provádí poklepáním v oblasti průdušek, hlava dítěte by měla být umístěna pod tělem.

Recepty

S propolisem. Zmrazený propolis by měl být strouhán a zahříván ve vodní lázni s máslem. Směs byla přefiltrována a třikrát denně byla přidána do teplého mléka po dobu 1 hodiny.

Jehličnatý. Nasekané jehly nalijte vroucí vodu, trvejte na tom, přidejte cukr a vařte až do hustoty. Ukazuje se velmi chutný sirup, který je několikrát denně užíván na lžíci.

S čokoládou. Velmi účinná a chutná směs pro léčbu bronchitidy se skládá z: aloe, jezevčího tuku, čokolády, medu. Složky se zahřívají a míchají do hladka. Take 1 polévková lžíce. lžíce třikrát denně.

Cibulový sirup. 100 g cibule je pokryto cukrem a trvá na noci. Ráno se směs rozbije v pyré a přefiltruje. Užívejte několikrát denně v malých porcích.

Cibule a med. Směs cibulového džusu a medu má dobrý baktericidní účinek. Děti do 8 let smíchají 1 lžičku každé ingredience, starší než 8 let - podle dezertní lžíce. Směs může být dále zředěna 50 ml vody.

Medový dort. Připravte si směs mouky, medu a hořčice a vytvořte dva dorty. Pak je položte na hrudník a zpět, něco teplého zabalte. Compress ohřívá průdušky dobře a účinně bojuje s infekcí.

Kytice brambor. Je nutné vařit a rozdrtit 4 brambory, přidat sodu a vytvořit 2 tortilly. Jeden na hrudi, druhý - na zadní straně. Musíte držet, dokud dorty nejsou v pohodě, a pak otřete kůži suché a dát dítě spát.

Honey-vodka komprimovat. Dětská prsa je potřená medem, pokrytá látkou namočenou ve vodce vodou, nahoře je položen celofán a aplikováno teplo. Nechte přes noc.

Hořčičná omítka s olejem. Rostlinný olej se zahřívá na pánvi na 50 stupňů, hořčičná omítka se do ní ponoří a umístí se na hrudník a zadní plochy. Odtud se dítě ohřeje a nechá komprimovat až do rána.

Ricinový olej. Připravte si směs 2 lžíce. lžíce ricinového oleje a 1 polévková lžíce. terpentýnové lžíce. Směs se zahřívá a třese na nohou dítěte, hrudníku a zádech.

Prevence

Bronchitidě lze snadno vyhnout udržováním lokální a obecné imunity na vysoké úrovni.

Optimální klima a vlhkost vzduchu pomohou zabránit vysychání sliznic a hromadění sputa. Ochlazený a vlhký vzduch pomáhá při křečích dýchacích cest a eliminuje potřebu užívat berodální pro bronchitidu.

Včasná léčba ARVI pomůže vyhnout se šíření infekce dále po dýchacích cestách.

Strava bohatá na vitamíny a bílkoviny zvýší odolnost organismu vůči infekcím.

Při vstupu do bakteriální infekce lékař předepíše antibiotika pro bronchitidu (Augmentin, bronchitida Flemoxin). Musí být přijata, aby se zabránilo dalším komplikacím. Tradiční léčba bronchitidy u dospělých je účinná v raných stadiích onemocnění.

Video, jak vyléčit lidové léky

Dr. Skachko vypráví o všech metodách populární léčby dětské bronchitidy:

Jak léčit bronchitidu u dětí doma?

Prakticky každý člověk na Zemi měl bronchitidu alespoň jednou v životě. Bohužel ani většina pečujících rodičů obvykle nebude schopna vyhnout se tomuto zánětlivému onemocnění svého dítěte.

Co je bronchitida?

Bronchitida je difuzní zánět průduškové sliznice, často ovlivňující sliznici hrdla, nosu, průdušnice a hrtanu. Onemocnění se poprvé objevuje v dětském nosohltanu a pak jde do dýchacího ústrojí.

Jaké to je?

Bronchitida má několik klasifikací:

Podle pořadí výskytu

 1. Primární - zánětlivý proces se začal vyvíjet v průduškách.
 2. Sekundární bronchitida se objevila na pozadí jiné nemoci: černého kašle, tuberkulózy, chřipky, srdečních onemocnění, chronických plicních onemocnění (pneumonie).

Podle typu zánětu

 1. Hemorrhagic - krvácení v sliznici průdušek, přítomnost krve ve sputu jsou charakteristické pro to.
 2. Fibrinózní - je charakterizován zvýšenou sekrecí fibrinu v sekreci (protein, nerozpustný ve vodě), v důsledku čehož se sputum stává hustým a obtížně se oddělujícím a průtok vzduchu je narušen v průduškách.
 3. Purulentní - zahrnuje uvolnění hnisavého sputa.
 4. Muco-hnisavý - je charakterizován zvýšenou sekrecí mukopurulentního sputa.
 5. Catarrhal - se zvýšenou akumulací hlenu v průduškách.

Podle povahy zánětlivého procesu

 1. Difuzní - zánět ovlivňuje průdušky v obou plicích.
 2. Fokální zánět má specifické místo.

Po dobu trvání onemocnění

Sharp

Jedná se o virový nebo bakteriální zánět průdušek vyplývající z:

 • hypotermie
 • kontaminantů v dýchacích cestách (tabák nebo jiný kouř, prach, alergeny),
 • nedostatek kyslíku ve vzduchu,
 • dědičné predispozice dítěte k chronickým plicním onemocněním.

Akutní bronchitida je určena následujícími příznaky:

 • bolest v krku,
 • bolest hlavy
 • rýma
 • kašel (nejprve suchý a pak mokrý),
 • zvýšená tělesná teplota (37,5-38 stupňů).

V nepřítomnosti komplikací se dítě zotaví během několika týdnů.

Chronické

Jde o progresivní lézi bronchiálních větví, doprovázenou selháním sekrečních, čistících a ochranných funkcí průdušek. Tato diagnóza se provádí, pokud kašel dítěte trvá 3 měsíce po dobu dvou nebo více let.

Nejčastěji je chronický zánět průdušek důsledkem nedostatečné akutní bronchitidy a dlouhého pobytu virů a patogenních bakterií v dýchacích cestách.

Chronická bronchitida je nebezpečná, protože se vyvíjí postupně, dušnost se stává silnější a zvyšuje se množství sputa. Exacerbace u dětí se vyskytují hlavně v zimě a mimo sezónu.

Lokalizace

Tracheobronchitida

V této formě bronchitidy dochází k zánětu v průdušnici a průduškách. Dítě je trápeno paroxyzmálním kašlem, často přináší bolestivé pocity na hrudi, zatímco sekrece sliznic obvykle nejsou velké a obtížně se oddělují.

Bronchitida

Při bronchitidě dochází k zánětu u středních a malých průdušek. Vyznačuje se tradičními příznaky nemoci z nachlazení: zvonící kašel, horečka, pocení, letargie. Pokud se neléčí a ve vhodných podmínkách, může být komplikovaná před bronchopneumonií a pneumonií.

Bronchiolitida

Bronchiolitida zase ovlivňuje průdušky - větvení malých průdušek.

V drtivé většině případů onemocnění začíná obvyklými příznaky zimy, je dlouhé a obtížné, a to i při kvalitní léčbě může trvat až dva měsíce. V procesu onemocnění se mohou objevit různá poškození srdce.

Bronchiolitida se často objevuje u kojenců a někdy i při intenzivní léčbě může být smrtelná.

Podle funkce

Obstrukční (bronchiální obstrukce)

Obstrukční bronchitida je doprovázena dýchavičností, progresivním dýcháním a letargií dítěte. V počátečních fázích je tento proces snadno reverzibilní, nicméně u chronické bronchitidy dochází ke kvalitativním změnám v průduškách, které později nemohou být obnoveny do zdravého vzhledu.

Neobstrukční (jednoduché)

Tato forma bronchitidy je charakterizována zvýšenou sekrecí bronchiální žlázy ve velkých a středních průduškách.

 • hluboký kašel
 • velké množství hnisavého hlenového sputa.

Příčiny bronchitidy v dětství

Pojmenujme hlavní důvody výskytu bronchitidy u dětí:

Viry

Je to „vůdce“ ve frekvenci nemocí: vstupují do dýchacího traktu přes nosohltan, poškozují sliznici, množí se a pokud se nečiní včas, mohou se dostat do jiných orgánů.

Také, často bronchitida je komplikace ARVI, unikl do gravitace.

Bakterie

Hlavními původci bakteriální bronchitidy jsou hemophilus bacilli, streptococcus, pneumokoky, staphylococcus, moraxella, chlamydie, které mohou nést vážné ohrožení zdraví a dokonce i života dítěte.

Bakteriální bronchitida se zpravidla objevuje u dětí s oslabenou imunitou.

Houby

Mohou způsobit rozvoj bronchitidy u slabých, předčasných, malých dětí, kterým byla podávána antibiotika ve velkém množství. Tato forma bronchitidy je však poměrně vzácná.

Pro plísňovou bronchitidu je charakteristické hluboké poškození sliznice průdušek, takže je velmi nebezpečné, zejména pro děti.

Alergie

V některých případech se bronchitida projevuje reakcí alergenů na vnější podněty (prach, pyl, kouř, vlna).

Toxiny (inhalace škodlivých chemických prvků)

V důsledku globálního znečištění ovzduší je dnes rovnováha mezi poměrem užitečných a škodlivých látek ve vzduchu narušena, a proto děti stále častěji onemocní bronchitidou. Zejména stojí za povšimnutí, že inhalace tabákového kouře má silný účinek na děti.

Tabákový kouř obsahuje více než čtyři tisíce účinných látek, které působí depresivně na dýchací systém nejen dětí, ale i lidí obecně.

Kouření, jak aktivní, tak pasivní, je v dětství přísně kontraindikováno, protože může velmi rychle vést k bronchitidě a dalším závažnějším onemocněním bronchopulmonálního systému.

Oslabená imunita dítěte

Pro nerušený rozvoj nemoci musí být oslabena imunita těla, která pochází z podchlazení, dlouhodobého pobytu v průvanu nebo ve vlhké místnosti, těžké únavy nebo stresu (operace, vážné nemoci).

Často také trpí dětmi, které navštěvují mateřskou školu nebo školu a které jsou v těsné blízkosti u sebe, stejně jako u nemocných dětí.

Kromě toho přítomnost adenoidního zánětu u dítěte, který zabraňuje dýchání nosem, přispívá k urychlení vstupu škodlivých částic do dýchacích cest.

Hlavní příznaky bronchitidy u dětí

Jakákoli bronchitida, bez ohledu na to, jaký je typ, může být rozpoznána řevem a typickými příznaky nachlazení (rýma, bolest v krku, za hrudní kostí, celková slabost v těle).

Teplota se u dítěte v každém případě nezvyšuje. Při blokování malých průdušek dítěte se může stěžovat na dušnost.

Když si všimnete prvních příznaků nemoci, musíte okamžitě přejít na recepci pediatra a jednat v souladu s jejími doporučeními.

Jaká je diagnóza bronchitidy u dítěte?

Je možné diagnostikovat bronchitidu u dítěte nasloucháním plic (auskultace) pomocí stetoskopu, který umožňuje zjistit povahu sípání.

V každém případě, pokud je podezření na bronchitidu, lékař provede všeobecný krevní test, aby určil povahu infekčního zánětlivého procesu: s progresivním onemocněním klesá počet imunitních buněk.

Je-li u dítěte diagnostikováno onemocnění, je na mikroflóře (přítomnost hub) a kultivaci sputa prováděna nátěr nosu a krku s povinnou identifikací slizničních reakcí na antibiotika. Sputum je dále vyšetřováno na počet buněčných elementů v něm.

Pokud je podezření na pneumonii, rentgen hrudníku se vezme na nemocné dítě: na obrázku můžete jasně vidět rozsah onemocnění v průduškách.

Forma chronické bronchitidy se stanoví pomocí bronchoskopie. Během jejího držení se přes hrtan do průdušnice a průdušek dítěte vloží speciální přístroj (bronchoskop), který je monitorem a trubkou z optických vláken.

Tato metoda se také používá k určení dislokace ložisek zánětu a extrakce jakéhokoliv cizího tělesa z plic.

Jak se léčí dětská bronchitida?

Aby bylo možné účinně léčit bronchitidu u dětí, je důležité pozorovat odpočinek na lůžku a velkou spotřebu tekutin. Dětské tělo potřebuje odpočinek pro uzdravení. Léčba tohoto onemocnění a výběr dávky léků by měly být prováděny výhradně na lékařský předpis.

Spravidla, s řádnou léčbou, nemoc zcela zmizí za pár týdnů.

Léky

V mírné formě bronchitidy se nemocným dětem podávají pilulky, suspenze, spreje a sirupy a v případě těžké formy injekce.

Antibiotika jsou dětem předepisována pouze s bakteriální bronchitidou, proto musí lékař před propuštěním diagnostikovat nemoc. Také antibiotika jsou předepisována pro následující příznaky: dušnost, hnisavý sputum, zvýšení tělesné teploty na více než tři dny (v jiných případech je lepší dělat bez antibiotik).

Pro odběr sputa z průdušek je dítě obvykle předepisováno, aby užíval drogy vykašlávání, a pokud je podezření na bronchiolitidu, je zapotřebí bronchodilatační léčivo: dnes se uvolňují ve formě aerosolů, sirupů a tablet.

Lékař vypočítá dávkování a četnost léků užívaných individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte.

Inhalace

U dětí s bronchitidou jsou inhalace velmi účinné - spadají hluboko do alveol, ředí sputum a umožňují jejich odstranění z těla, zvlhčují sliznice, zlepšují krevní oběh v plicích, díky čemuž se tkáně regenerují rychleji.

Po konzultaci s lékařem mohou být tyto postupy prováděny buď pomocí aerosolových inhalátorů, nebo nebulizátorů (pára a ultrazvuk) nebo parních inhalací.

Jak provádět inhalaci páry pro bronchitidu doma?

Nemocné dítě se musí zakrýt závojem přes pánev s inhalační kapalinou, nebo dát nálevku s odříznutou špičkou na nose konvice s horkou léčivou tekutinou a inhalovat páru. Vdechování se doporučuje 2-3 krát denně po dobu 10-15 minut.

Jako účinnou látku lze použít sodu, eukalypt, měsíček, kořen lékořice, třezalku, dubovou kůru, med, heřmánek, oregano nebo řebříček (1-3 lžíce účinné látky na kapacitu vody). Můžete také použít hotové směsi a dekory pro inhalaci.

Parní inhalace jsou horké, takže by neměly být nikdy používány pro hnisavé zánětlivé procesy: sinusitida, sinusitida, angína, protože zvýšení teploty v dýchacích cestách přispěje k urychlení reprodukce patogenních organismů.

Masáže

Masáž pro bronchitidu je zvláště indikována pro děti malého věku, protože přispívá nejen k rychlému odstranění sputa z dýchacích cest, ale má také blahodárný vliv na vývoj dýchacího ústrojí obecně. Kromě toho stimuluje kontrakci stěn průdušek a zlepšuje krevní oběh.

 • Odvodnění (dítě je umístěno na válečku s žaludkem, důkladně ohřívá záda, pak je masírováno od spodních žeber k horním. Pak je mezi lopatkami udeřeno štětcem stlačeným ve tvaru člunu a pak ze stran sternum hrudníku, postup opakujte ještě třikrát a nechte ho kašlat );
 • med (aktivní prvky jsou vstřebávány do kůže, poskytující tonikum na těle dítěte);
 • bod (pomocí akupunktury);
 • vibrační (rytmické klepání na zádech dítěte);
 • konzervy.

Každý z těchto typů masáží se doporučuje provádět ráno přesně před jídlem. Nicméně, dejte nám pozor (!) Pokud jsou na zadní straně silné erupce nebo když kašel ještě nezmokl (aby se zabránilo „snížení“ onemocnění v malých průduškách), je jeho výkon pro dítě kontraindikován!

Lidové léky

Léčba lidovými léky má především oteplování, pot a / nebo diuretický účinek, díky kterému se urychluje metabolismus a regenerace těla dítěte s bronchitidou dítěte.

Následující jsou nejúčinnější domácí recepty:

Smíchejte s medem (pro požití)

 • šťáva z čerstvě vymačkané zeleniny (mrkev, řepa) s medem, t
 • jablečné pyré s medem,
 • kalina, třela medem;
 • ředkevní šťáva, stejně jako šťáva z tuřínu s medem nebo cukrem;
 • vařené mléko se šalvějí, med se lžičkou sody nebo hrubě nakrájené stroužky česneku;
 • Smíchejte 300 g medu, půl sklenice vody a aloe strouhanou dužinu a vařte na minimálním ohni po dobu 2 hodin, po ochlazení směsi a třikrát denně použijte 1 lžíci. (dobře pomáhá při chronické bronchitidě).

Byliny, infuze a čaje

 • horké bylinné čaje: máta, šalvěj, fialová, květ vápna, zázvor, bezinky;
 • čaj s přídavkem maliny (přispívá ke zvýšení pocení), po pití se doporučuje nosit teplý vlněný svetr a ponožky;
 • cibulová šťáva nebo odvar a zelná šťáva (nápoj v malých množstvích jako silný vykašlávání);
 • spálený cukr, rozpuštěný v březové mízě;
 • fíky vařené v mléce (jíst ovoce, pít mléko);
 • Napjatý odvar z lipových květů;
 • 3 lžičky. mát + 5 lžičky pšeničné trávy na 3 šálky vody, počkejte, až se směs vaří, pak nechte stát, kmen, pít třetinu skla po dobu 5-10 minut před jídlem;
 • předehřátá syrovátka (nápoj).

Zahřívání

 1. Horké vařené brambory nebo červeno-horká sůl zabalené v hadrovém pouzdře nebo ručník, aby nedošlo k silnému popálení (tento typ oteplování se používá, když dítě nemá vysokou tělesnou teplotu, nejčastěji před spaním).
 2. Alternativně lze bramborové sádlo hnětit a přidávat k němu několik kapek jódu a jednu lžičku slunečnicového, olivového nebo lněného oleje.
 3. Hořčičná omítka na hrudi (v oblasti klíční kosti) a kaviár, držet, dokud se pocit pálení stane příliš silný (vhodné pro děti od 5 let).
 4. Lisujte se strouhaným křenem na hrudi.

Nejmenším dětem, které ještě nevědí, jak se vykašlávat, se doporučuje, aby se častěji otáčely z jedné strany na druhou (sputum se začíná pohybovat průduškami, což způsobuje reflexní kašel).

Také pro kojence všech věkových kategorií jsou velmi užitečné inhalace s odvarem brambor s přídavkem několika kapek jedlého oleje (pokud neexistují žádné kontraindikace).

Fyzioterapie

Komplexně léčit zánět průdušek u dětí pomáhají nejen lidové prostředky a masáže, ale i fyzioterapie.

Pro rychlejší a efektivnější výsledek může lékař navíc dětem předepsat následující fyzikální terapii:

 • vápenatá elektroforéza;
 • ultrafialové ozáření hrudní kosti;
 • solux na hrudi;
 • vysokofrekvenční magnetické pole (indukčnost) na hrudi a mezi lopatkami.

Komplikace bronchitidy v dětství

V případě nedodržení lékařských předpisů pro léčbu bronchitidy a dalšího pobytu ve stresových podmínkách může dojít k následujícím komplikacím:

 • rozvoj pneumonie;
 • tok bronchitidy od akutní k chronické;
 • bronchiální astma;
 • plicní emfyzém (patologická expanze vzduchových prostorů v bronchiolech, vedoucí k destruktivním změnám v alveolárních stěnách);
 • srdeční patologie (obvykle vznikají jako komplikace chronické pokročilé bronchitidy způsobené nesouladem zátěže na těle dítěte a množstvím kyslíku vznikajícím při dýchacích potížích).

Prevence dětské bronchitidy

Zabraňte výskytu a recidivě bronchitidy u dítěte následujícími způsoby:

 • očkování proti chřipce;
 • pravidelný příjem komplexních vitamínů a vyvážená strava (snadno stravitelné proteiny (drůbež, ryby), ovoce, zelenina);
 • čistota a optimální vlhkost vzduchu doma (od 40 do 60%);
 • osobní hygiena;
 • užívání léků, které posilují odolnost průdušek vůči vnějším podnětům (jak předepsal lékař);
 • Naučit dítě dýchat jen nosem.

S moderním vývojem medicíny není těžké léčit bronchitidu, hlavní je včas se poradit s lékařem a učinit správnou volbu léků s ohledem na vlastnosti těla dítěte. Při plném dodržování předpisů a preventivních opatření nemoc rychle ustoupí.

Léčba bronchitidy u dětí doma

Bronchitida u dětí, lékařům je dovoleno léčit doma s přísným dodržováním předepsané léčby léky. Onemocnění může být úspěšně léčeno. Spolu s léky, bronchitida léčba s lidovými prostředky dává dobrý účinek. Pomáhají v boji proti onemocnění: odstraňují kašel, odstraňují sputum, ničí bakterie, zvyšují imunitu a podporují rychlé uzdravení.

Bronchitida u dítěte

Je třeba mít na paměti, že kojenci a děti do dvou let jsou léčeni pouze v nemocnici. Starší děti mohou být léčeny doma za předpokladu, že nejsou žádné komplikace, zvýšená tělesná teplota a spokojenost dítěte je uspokojivá. Léčba bronchitidy u dětí vyžaduje zvláštní pozornost rodičů a přísné dodržování všech jmenování lékaře. Snížená průchodnost průdušek při současném respiračním selhání u dětí se může vyvíjet rychlým tempem a vést k tragickým následkům.

Účinnost tradiční medicíny pro bronchitidu

Pediatr předepíše vhodnou terapii, přičemž vezme v úvahu závažnost onemocnění a stadium bronchitidy. Se souhlasem lékaře a urychlením procesu zotavení je možné spojit tradiční metody léčby. Léčba bronchitidy u dětí s lidovými léky je nejúčinnější při prvních příznacích onemocnění nebo v chronickém stadiu.

Látky rostlinného a živočišného původu používané pro lidové recepty na bronchitidu mají léčivé účinky:

 • zvýšit obranyschopnost těla;
 • zastavit zánětlivý proces;
 • produkují produktivní kašel s výtokem sputa;
 • méně vedlejších účinků než syntetické drogy.

Druhy opravných prostředků

K léčbě bronchitidy doma mohou být různé prostředky, jako jsou:

Bylinná infuze

 • bylinné infuze a poplatky;
 • Přípravky z medu a česneku;
 • Olejové medové obklady;
 • Léčba šťávy;
 • tření;
 • inhalace;
 • masáže

Než začnete používat některou z těchto metod, musíte si být jisti, že dítě není alergické na komponenty, které tvoří populární recepty.

Domácí inhalace

Vdechování par léčivých bylin nebo éterických olejů v boji proti bronchitidě je považováno za účinný nástroj. Tento postup úspěšně pomáhá dítěti vypořádat se s oslabujícím kašlem, přispívá k uvolnění sputa.

Vdechnutí dítěte by mělo být s maximální opatrností dodržováno, aby nedošlo ke zhoršení situace:

Provádění inhalace doma

 • zahájit proceduru po jídle, čekat 1,5-2 hodiny;
 • když dýcháte v páře, musíte zadržet dech;
 • pořádat zasedání ne více než 5krát denně;
 • Do hodiny po dokončení manipulací musíte dítě přesvědčit, aby nemluvilo. U malých dětí může být proces ticha organizován jako jedna z herních forem (komunikovat s očima, gesty, výrazy obličeje) nebo přijít se zajímavou odměnou za ticho.

Zvláště účinný pro dítě s bronchitidou vdechováním borovicovými extrakty. Dubové a březové listy, šalvěj, heřmánek a pelyněk mají také protizánětlivé vlastnosti. Z nich jsou obvykle poplatky na hrudi.

Mezi lidové léky pro děti můžete využít následující inhalace:

 • páry vařených brambor "v uniformě";
 • nejjednodušší řešení je 4 lžičky. soda, 1 litr horké vody;
 • roztok 1 l vody, 6 kapek jódu, 1 lžička. soda a malý balzám "Asterisk", před použitím, vařit;
 • česnekovou kaši (musíte nad ní dýchat);
 • Medu zřeďte vodou (teplota 40 ° C) v poměru 1: 5, inhalovat páru.
Inhalace rozprašovače

Při léčbě dětí je dovoleno inhalovat nebulizátorem. Minerální voda pro nebulizátor je žádoucí pro použití nesyceného a mírně alkalického, například Borjomi, který má jedinečné chemické složení a léčivé vlastnosti, čímž se sníží katarální jevy.

Inhalace s bronchitidou zvlhčuje dýchací cesty, ředí sputum, což usnadňuje jeho evakuaci. Taková inhalace je také dobrá vzhledem k tomu, že nezpůsobuje alergie vůbec, a proto je vhodná i pro novorozence a těhotné ženy.

Masáže

Bronchitida je nebezpečná pro malé pacienty v tom, že stagnující hlen nevystupuje a narušuje ventilaci plic, což může vést k obstrukčnímu syndromu, jehož charakteristické příznaky jsou sípání, dýchací potíže.

Masáž pomůže rychle zmírnit tento stav:

Masážní techniky pro bronchitidu u dítěte

 • respirační stabilizace;
 • zvýšený krevní oběh v plicích;
 • usnadnit evakuaci hlenu.

Při bronchitidě se používají tyto druhy masáží:

 • drenáž - touto metodou se masíruje hřbet a hlava pacienta je nakloněna dolů a je pod úrovní hrudníku. Zahrnuje sadu pats a tření, díky kterému je hlen úspěšně odstraněn;
 • vibrační - světlo na zadní straně se provádí v daném rytmu;
 • bod - dopad na specifické oblasti těla;
 • může - strávit lékařské banky, které se pohybují po masážních liniích zad.

Jedno sezení může kombinovat několik technik najednou. Při provádění terapeutické masáže doma musíte dodržovat některá pravidla:

Masážní výkon pro děti

 • jakékoliv manipulace se provádějí s minimálním tlakem;
 • měl by být použit malý polštář, aby dítě získalo požadovanou polohu;
 • nejprve se hrudník masíruje a po zádech;
 • Masáž můžete začít 4-5 dní po nástupu zlepšení.

Pokud je pacient dítě mladší než jeden rok, je nutné tento postup koordinovat s pediatrem a vzít v úvahu možné kontraindikace (vysoká horečka, komplikace).

Cvičení

V zánětlivých procesech při bronchi efektivním cvičení. Jakmile dojde ke zlepšení a teplota klesne na 3 - 4 dny, můžete zahájit výuku. A pro děti cvičení je lepší dát do tvaru hry. Například, jeden rok-staré děti jistě těšit foukání mýdlové bubliny nebo vypouštění lodí z papíru. Posláním plachetnic k moři, nafouknutím, jako vítr jejich plachet, bude dítě schopno provádět jednoduchá cvičení.

Třídy pro děti od jednoho do půl roku až dvou let se mohou skládat z následujících cvičení:

Cough cvičení pro děti

 • "Míč". Dítě leží na zádech, ruce na břiše. Žaludek se postupně nafoukne, pomalu, vyfukuje.
 • "Vlna". Začněte cvičení, ležící na zádech, ruce leží tiše podél těla. Při vdechování si dítě vezme ruce za hlavu a snaží se dosáhnout podlahy, vydechnout, vrátit ruce a říká: „Podívejte se a ven“.
 • Rostou velké. Dítě stojí rovně, podpatky spolu. Ruce vzhůru, šíří se po stranách. Když vdechujete, musíte vstát na prsty na nohou a protáhnout se, říkat „Oooh“. Při výdechu se vraťte do původní polohy.

Seznam cvičení předepsaných lékařem, ale jejich provedení je doma přijatelný. Takový jednoduchý komplex v léčbě bronchitidy přinese pouze přínos pro zdraví dítěte:

 • posílit imunitní systém;
 • zvýšit odtok sputa;
 • obnovit odvodnění v dýchacích cestách;
 • snížení zánětu v oblasti průdušek.

Efektivní recepty

Prostředky tradiční medicíny zmírnit stav dítěte trpícího bronchitidou, existuje mnoho. Pro děti by neměly být dekory a nálevky hořké, je žádoucí je sladit, aby je dítě ochotně přijalo.

Nejoblíbenější lidové recepty na úlevu od kašle pro bronchitidu:

Černá ředkev s medem

 1. Přiveďte k varu mléka (1 šálek) s přidáním 1 lžíce. lžíce medu a ½ malé cibule, předtím strouhaný, rošt. Pijte ve formě tepla v malých doušcích.
 2. Vystřihněte díru uprostřed velké černé ředkvičky, odstraňte část dužiny, vyplňte prostor medem. Obal s vyříznutým vrcholem a trvá 12 hodin. Vezměte si před jídlem.
 3. Brambory vaříme v kůži, slupku, kaše, přidáme nasekanou cibuli a česnek. Z hmoty vytvořte hmotu libovolného tvaru. Předpřipravte dětská prsa rostlinným olejem a naneste teplý dort. Přikryjte přikrývkou a nechte si lehnout 30 minut.

Recepty pro zlepšení sekrece hlenu a zvýšení pocení:

Zázvorový skořicový čaj

 • rošt zázvorového kořene a zalijeme vroucí vodou v poměru 1: 5, přidáme med a špetku skořice, trváme na 10 minutách, namáháme, pijeme během dne;
 • malinové listy, podběl, lipové květy zalijeme vroucí vodou (2 litry na 100 g suchých surovin). Trvejte na 15 minutách, namáhejte, zahřejte;
 • Na hřbetě a hrudi pacienta rozložte jezevčí tuk, položte do postele, přikrytou přikrývkou. Dítě se musí potit.

Děti do 3 let nedoporučují nabízet med, který často vyvolává alergické reakce.

Léčba bronchitidy u dětí, včetně chronických forem, by měla být celou škálou opatření, včetně léků, fyzioterapie a tradiční medicíny dostupné doma. Navzdory pozitivnímu přístupu lékařů a rodičů k tradiční medicíně není vždy možné léčit bronchitidu u dítěte pouze s domácími recepty. Bez řádné rodičovské kontroly nad stavem dítěte během nemoci je riziko závažných komplikací vysoké.

Léčba bronchitidy u dětí doma lidových prostředků

Dětská bronchitida není neobvyklá. Mnoho rodičů ho rozpozná téměř podle prvních příznaků - sípání v průduškách. A to všechno proto, že snad není ani jedno dítě, které by v životě nikdy nemělo bronchitidu. V této nemoci, jak je dobře známo, musí být léčba rychlá a přesná, aby se neobjevily nežádoucí komplikace. Mnoho maminek a tatínků se zeptá, zda je možné dělat s lidovými prostředky pro bronchitidu. V tomto článku se pokusíme porozumět tomuto článku.

Co to je, příznaky a příznaky

Bronchitida je zánět sliznice průdušek, jak sliznice, tak celá bronchiální stěna. U dětí se může projevit dvěma způsoby - jako samostatné onemocnění (primární) a jako echo nebo komplikace jiného předchozího onemocnění (sekundárního).

V důsledku zánětu, schopnost průdušek produkovat a rychle odvodit zvláštní tajemství, který zpočátku slouží k ochraně dýchacích orgánů od pronikání virů a jiných cizích "hostů", je poškozen. V průběhu onemocnění se tvoří více sekrece, a pokud je jeho výtok na vnější stranu (ve formě sputu v důsledku vykašlávání) narušen, může to vést k vážným následkům, jako je například pneumonie.

Bronchitida u dětí je akutní, recidivující (chronická) a chronická. K jedné nebo jiné kategorii lze přičíst, kolik času dítě vydrží.

Akutní bronchitida se nejčastěji objevuje jako komplikace ARD, ARVI a chřipky, jakož i některých dalších infekčních onemocnění, tj. Je způsobena viry. Bakteriální bronchitida je vzácností. Pokud ji léčíte kompetentně a včas, je prognóza vždy pozitivní. Po dobu 3-4 týdnů od onemocnění nezůstane stopa.

Pokud léčíte špatně nebo ne, nebo vůbec neléčíte akutní formu nemoci, pak se změní na opakující se a pak chronický. Taková léčba bronchitidy je mnohem obtížnější.

V závislosti na tom, jak přesně se zánět objeví, může být nemoc katarální nebo hnisavé. Podle změn v dýchání může být nemoc také klasifikována jako obstrukční.

Při akutní bronchitidě bude mít dítě „nízký kašel“. Na pozadí akutních respiračních virových infekcí stoupá teplota, objevuje se chlad. První dva nebo tři dny bude dítě trpět suchým neproduktivním reflexem kašle. A pak se začíná hojně vynořovat sputum, někdy s hnisem. Pokud je onemocnění doprovázeno krátkým dechem, pak bude dítě diagnostikováno s „Obstrukční bronchitidou“.

Při chronické bronchitidě kašel sužoval dítě několik měsíců v řadě. Zpravidla se ráno zvyšuje a poněkud ustupuje. Nicméně, reflex nepřináší mnoho úlevy, protože malé množství sputa je uvolněno, ačkoli kašel je mokrý. Silnější než jiné alergické děti trpí chronickou formou onemocnění.

Bronchitida se nevyvíjí u každého dítěte, které má virovou infekci nebo je alergické.

V mnoha ohledech hrají roli stavy imunitního systému dítěte, stejně jako přítomnost nebo nepřítomnost faktorů, které jsou považovány za predisponující k bronchitidě:

 • Znečištění ovzduší (prach, kouř, výpary, plyny).
 • Vzduch je příliš suchý nebo příliš vlhký.
 • Nepříznivé podmínky prostředí.
 • Narušení průtoku krve spojené s existujícími dětskými patologiemi srdce a cév.
 • Některé chronické nemoci ucha, nosu a krku (angína, adenoidy).
 • Vrozené respirační problémy.
 • Chemické dráždivé látky (například tabákový kouř, pokud někdo v domě kouří a dítě je nuceno inhalovat kouř).

Jaké je nebezpečí?

Bronchitida může být komplikovaná a může se stát bronchopneumonií. Jedná se o poměrně nebezpečnou chorobu, při které je na pozadí snížené imunity bakteriální sekundární virus navázán na virovou infekci. Další nepříjemnou možnou komplikací je pneumonie (pneumonie). Dlouhá chronická bronchitida se může rozvinout do obstrukčního plicního onemocnění. V nejzávažnějších případech se vyvíjí bronchiální astma, emfyzém a kardiopulmonální insuficience.

Metody zpracování

Protože většina případů bronchitidy u dětí je virová, antibiotika nejsou pro toto onemocnění účinná. Ale dobrý výsledek je dán použitím protizánětlivých léčiv ("Ibuprofen" atd.). Lékaři ochotně umožní pacientům léčit toto onemocnění alternativní léčbou. A to jak vedle lékařské léčby, tak jako samostatná terapie. Jedná se především o velké množství speciálních odvarů, čajů a nálevů pro zkapalňování sputa.

Pokud sputum nemá žádné hnis nečistoty, můžete dělat obklady a zahřívání obkladů. Pro děti jakéhokoliv věku bude užitečná vibrační (drenážní) masáž, o níž budeme hovořit níže.

Když lidové metody nemohou dělat?

Navzdory pozitivnímu postoji lékařů k receptům tradiční medicíny v léčbě bronchitidy existují stavy, které vyžadují pouze léčbu léky. Jedná se o bakteriální bronchitidu, závažnou, někdy vyžadující hospitalizaci. Pokud dítě vyvíjí sekundární infekci bakteriální povahy, lékař také nedovolí použití lidových prostředků, s výjimkou vibrační masáže.

Další "kontraindikace" pro alternativní medicínu - přítomnost nečistot hnisu a krve v exspiračním sputu. Chronická bronchitida není vždy léčitelná domácími prostředky.

Lidové léky

Nápoje

Nejlepší je vařit dětské čaje s malinami, rybízem, vyrábět ovocné nápoje ze zmrazených nebo čerstvých bobulí, pediatrové doporučují pít více kompotů a odvarů pro tuto nemoc. Nicméně, použití bylinných odvarů a infuzí, je žádoucí pre-koordinovat se svým lékařem snížit rizika alergické reakce na rostlinné látky a esenciální oleje. Doma můžete vařit jednoduché, ale účinné léčebné nápoje.

 • Odvar z jitrocelu, pro jehož přípravu je třeba vzít lžíci rozdrcených sušených listů (neprodaných v lékárně) a vařit 200 ml vroucí vody pomáhá. Prsa kiddies jsou vydávány odvar s lžičky, starší děti mohou být poskytnuty čtvrtina sklo na recepci.

Jak léčit bronchitidu u dětí: účinné metody doma

Bronchitida u dětí je respirační onemocnění, které je charakterizováno nespecifickým procesem zánětu dolních dýchacích cest. Onemocnění je často diagnostikováno u dětí, protože jejich těla ještě nejsou dostatečně formována a jsou neustále vystavena různým virovým infekcím. Nedostatek řádné a účinné léčby může způsobit astma a pneumonii. Obě patologie mají negativní vliv na zdraví dítěte, proto je nutné léčit bronchitidu u dětí, když se objeví první známky vývoje onemocnění.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Bronchitida je difuzní zánět průduškové sliznice. Zánětlivý proces se často vyvíjí na pozadí chřipky nebo nachlazení. Infekční bronchitida infikuje imunokompromitované děti, když do organismu během inhalace kontaminovaného vzduchu vniknou patogeny a dráždivé látky.

Dr. Komarovsky tvrdí, že primární příčinou vzniku akutní bronchitidy u dětí v 99% případů jsou viry. Zbývající podíl je způsoben bakteriemi, plísněmi a alergeny.

Odborníci identifikují několik hlavních příčin onemocnění:

 • nedostatečně zesílené tělo dítěte začíná infekci zvenčí hluboko do dýchacích cest, což vede k nástupu zánětlivého procesu v průduškách;
 • pronikání škodlivých mikroorganismů do průdušek vzduchem při kontaktu s nemocnou osobou;
 • nedostatek osobní hygieny: lízání hraček a jiných předmětů, které dítě vtáhne do úst;
 • pronikání infekce přes krev do průdušek;
 • přítomnost vrozených onemocnění dýchacího ústrojí, které vedou ke stagnaci sputa a vzniku chronických zánětlivých procesů;
 • dlouhodobý pobyt dítěte v místnosti naplněné kouřem, vdechování par benzínu, rozpouštědel, plynů a jiných chemikálií;
 • pronikání dráždivých částic do průduškového prachu, rostlinného pylu, topolového chmýří nebo kontaktu s látkami, které mají silný zápach - koření, prací prášek, kosmetiku.

Výskyt bronchitidy u dítěte je pozorován mnohem častěji než u dospělého. Podobný jev je spojen se specifickou strukturou respiračního systému dětí a slabou imunitou, která není schopna se s infekcemi vyrovnat. Pravděpodobnost vzniku komplikovaného onemocnění se zvyšuje, když má dítě zánět adenoidů nebo chronickou angínu. Mezi hlavní faktory, které přispívají k vzniku patologie, patří nevhodné hygienické podmínky a přítomnost kuřáků v domě.

Příznaky bronchitidy u dětí jsou tak zřejmé, že je lze rozpoznat i v rané fázi vývoje onemocnění:

 • dítě se stává slabým, chuť k jídlu se zhoršuje a dochází k bolestem hlavy;
 • po určité době je vlhký kašel nahrazen mokrým kašlem;
 • dýchání se stává obtížným, bolest v krku se vyvíjí do výrazného sípání a rýmy;
 • bolest na hrudi při kašli;
 • V některých případech je akutní bronchitida doprovázena horečkou.

Někdy mají velmi malé děti dušnost s palpitacemi. Sekundární příznaky onemocnění se mohou lišit, protože přímo závisí na jeho stádiu a formě.

Tělesná teplota stoupá v průměru z 37,5 na 38 stupňů. Po 5-7 dnech je proces vykašlávání usnadněn, bude možné dítě zcela vyléčit do 2-3 týdnů. Je nutné léčit bronchitidu u dětí v raném stádiu as extrémní opatrností, protože nesprávná léčba povede k rozvoji komplikací a delšímu průběhu onemocnění.

Pro léčbu bronchitidy u dětí doma, spolu s léky používané lidové prostředky. Pokud mají děti mladší než jeden rok zvýšenou tělesnou teplotu, která po dlouhou dobu nezmizí, vyžaduje přítomnost komplikací a zhoršení pohody hospitalizaci. Je přísně zakázáno provádět samoléčbu, protože neúplné fungování orgánů dýchacího ústrojí může vyvolat závažné komplikace.

Terapie onemocnění pomocí tradiční medicíny je přípustná pouze pro děti, které nemají alergie a které již dosáhly věku 3 let. Po celou dobu léčby je důležité pravidelně dýchat místnost, ve které se dítě nachází.

Drenážní masáž patří k řadě pomocných metod terapie. Postupy jsou povoleny pro děti od 6 měsíců věku. Doba trvání masáže je maximálně 10 minut, provádí se dvakrát denně.

 1. 1. Dítě sedí na břiše. Pod tělem je umístěn velký polštář nebo teplá přikrývka, která drží hlavu v napůl rovném stavu.
 2. 2. S pomocí esenciálního oleje se záda masíruje. Pak byste měli přeskočit větve podél páteře s konečky prstů. Doporučuje se provádět lehké masážní pohyby bez použití síly. Výsledkem procedury je vypuštění hlenu ze stěn průdušek a jeho sekrece.
 3. 3. V poslední fázi by mělo být dítě usazeno na židli, aby mohl vykašlávat sputum.

Tyto manipulace jsou zaměřeny na odstranění sputa, obnovení krevního oběhu v průduškách a stimulaci obranyschopnosti těla.

Inhalace zánětlivých procesů založených na pronikání terapeutických par přímo do průdušek. Postup se provádí doma pomocí nebulizátoru.

Postup je následující:

 1. 1. Lék se nalije do přístroje.
 2. 2. Dítě nosí speciální masku, skrze kterou se lék stříká.
 3. 3. Látka se nastříká na mikročástice, což jim umožňuje proniknout do všech částí dýchacího ústrojí.

Inhalace se provádějí 1 krát denně, před spaním. Po zákroku se nedoporučuje jíst, koupat se, mluvit a chodit. Je zakázáno provádět úpravy v párech při zvýšených teplotách. Samoléčba zhorší situaci.

Následující receptury jsou vhodné jako domácí inhalace:

 • Nalijte vroucí vodu na suché malinové listy, rybíz a větve z rakytníku v poměru 1: 1: 1. Výsledná kompozice se používá pro zamýšlený účel.
 • Do 2 litrů vroucí vody se přidá 12 kapek jódu a 1 lžíce soli. Posílit léčivé vlastnosti roztoku pomůže 5 kapek propolisové tinktury. Nástroj by se měl vyluhovat po dobu 15 minut.
 • Ve stejném poměru mix hrudníku s eukalyptovými listy. Do litru vroucí vody se přidá 50 g výsledné směsi.
 • Uvařená máta s malinovými větvemi se vaří a nechá se vařit po dobu 5 hodin. Pak je nutné zahřát a nechat dítě dýchat.

Hlavní výhodou inhalace je, že mikročástice užitečných složek rychleji vstupují do průdušek nemocného dítěte, což urychluje proces hojení.

K léčbě onemocnění u dětí v subakutním období je nutné použít obklady, kdy se suchý kašel změní na mokrý a zmizí všechny příznaky intoxikace. Dopad obkladů je založen na zvýšení krevního oběhu v oblasti uložení, v důsledku čehož dochází ke snížení zánětu.

Druhy obálek a metody jejich použití:

 • Vodka. Ve vodce zahřáté na určitou teplotu se gáza ponoří, trochu vytrhne a přikryje na hrudi dítěte a zakryje boky. Polyethylen je umístěn nahoře, po kterém se tělo zahřeje šátkem. Pokud dítě trpí onemocněním štítné žlázy, je zakázáno takové obklady provádět.
 • Zlato. Med musí být rozpuštěn ve vodní lázni a rozprostřen na gázový obvaz složený v několika vrstvách. Komprese je umístěna na hrudi dítěte a zabalena celofánem. Pro dosažení nejlepších výsledků můžete umístit bílé listy zelí na horní část medu.
 • Mastná. Lisy na bázi olivového oleje mohou rychle eliminovat kašel a usnadnit dýchání. Procedura se provádí před spaním s přidáním éterických olejů: eukalyptu, jehličnatých stromů a levandule v poměru 10: 1.
 • Brambory. V uniformě by měly vařit 2 malé brambory, pak je rozmíchat přidáním 1 lžíce rostlinného oleje. Výsledná kompozice musí být nanesena na polyethylen a aplikována na hrudník několik hodin.

Pro dosažení co nejlepšího efektu se doporučuje nanášet obklady přes noc. Během týdne mohou děti provádět proceduru maximálně třikrát.

Léčba bronchitidy pomocí lidových prostředků se projevuje nejen v akutním období, ale také na konci zánětlivého procesu k posílení imunitního systému a prevenci onemocnění. Speciálně navržené recepty jsou zaměřeny na ředění hlenu nahromaděného v průduškách a usnadnění dýchání.

Léčba bronchitidy u dítěte s lidovými prostředky zahrnuje hojné pití: je žádoucí nahradit obyčejné čaje mlékem s medem a léčivými prostředky na bázi bylin, které mají imunostimulační a posilující účinek.

Nejúčinnější lidové recepty pro boj s bronchitidou u dětí:

 • Aloe a med Brousit do stavu aloe listy kaše. 400 ml směsi se oddělí a přidá se 400 ml roztaveného sádla, 1 litr vysoce kvalitního medu a 400 g čisté čokolády nasekané na jemném struhadle. Výsledná směs by měla být neustále míchána, přivedena na teplotu 45 stupňů na klidném ohni. Nástroj by měl být chlazen a dát dítě 1 lžičku ráno a před spaním.
 • Cibulový sirup. Rozemele v mixéru 1 cibule střední velikosti. Ve výsledné hmotě přidáme 1 lžíci cukru a necháme celou noc. V dopoledních hodinách je třeba sirup vymačkat gázovým hadříkem. Je třeba přijmout prostředky 3x denně po půl hodině po jídle. Délka léčby je 1 měsíc. Doporučuje se připravit si sirup každý večer, protože užitečné vlastnosti jsou uchovávány po celý den.
 • Odvar z banánů. Nástroj má silnou expektorační vlastnost a je doporučován pro použití se suchým kašlem. Pro vaření vývarů je třeba nalít 50 g suché trávy s 500 ml vroucí vody. Roztok se aplikuje po dobu 2 hodin a před jídlem se podá dítěti 1 lžíce.
 • Včela ustupuje. Pro přípravu fondů bude třeba nalít 500 ml vařené vody 2 lžíce drcených včel. Broth se na 20 minut ohřívá na středním ohni, pak se několik hodin usadil na tmavém místě. Dítěti musí být před spaním poskytnuta 1 čajová lžička prostředků. Výsledky budou patrné po 10 dnech.
 • Odvar z ovsa. Nástroj pomáhá zklidnit kašel a výtok sputa. Je nutné nalít 2 lžíce ovesných zrn se sklenicí mléka a míchat v troubě po dobu jedné hodiny. Nápoj by měl být filtrován a dát dítěti pít několik doušek po celý den.

Užívání lidových receptů může vyvolat alergické reakce. Doporučuje se proto nejprve konzultovat se svým lékařem.

V případě těžké formy onemocnění je nemocnému předepsáno léčení. Při nachlazení nebo chřipce není třeba používat antibiotika. Silná imunita se může s nemocí vyrovnat sama, takže někdy je použití účinných léků nepraktické. Antibiotika jsou předepsána, pokud dítě nesníží vysokou teplotu po dobu 4-5 dnů.