Chřipka během těhotenství v prvním trimestru: účinky a léčba

Chřipka je jednou z nejzávažnějších chorob, která je způsobena viry a je plná mnoha komplikací. Onemocnění je nesmírně nebezpečné během těhotenství, zejména v raných stadiích, v prvním trimestru, kdy dochází ke kladení všech životně důležitých orgánů a systémů u plodu. Pokud jste v tomto období měli chřipku, mohou být důsledky pro embryo extrémně negativní, proto by léčba nemoci měla být povinná a naléhavá.

Chřipka v prvním trimestru těhotenství: následky

Virová infekce, která pronikla do ženského těla, může vyvolat odloučení vajíčka od neplánovaného potratu. Chřipka může mít negativní vliv přímo na embryo. V prvním trimestru, nervový systém je tvořen v plodu, vnitřní orgány jsou položeny, a účinek viru může narušit tento proces a vést k vývojovým patologiím.

Extrémně nebezpečná v období onemocnění je vysoká horečka pro plod, která může být také infikována virem chřipky, která je součástí jediného systému s mateřským organismem. Následky jsou velmi závažné. Dítě se může vyvinout patologie, jako je encefalopatie, dětská mozková obrna a záchvaty. Blednutí těhotenství není vyloučeno. S chřipkou může dojít k poškození placenty a v důsledku toho k poškození krevního oběhu plodu. Může také přispět ke zpoždění jeho prenatálního vývoje.

Ti, kteří byli v pozdějším stádiu těhotenství nemocní, vědí, že chřipka již není tak nebezpečná pro nenarozené dítě, ale riziko infekce zůstává v každém trimestru se všemi následnými následky.

Chřipka v prvním trimestru těhotenství: příznaky

Vnější projevy chřipky během těhotenství se příliš neliší od obvyklého projevu u všech obrazů. Tato virová infekce se vyznačuje náhlou vysokou teplotou až 39-40 stupňů, která trvá několik dní. Je tu bolest ve svalech, vodnatých očích, kašli a rýmě. Často se lidé s chřipkou stěžují na bolest hlavy. Červenat se proti bledé kůži je zarážející.

Jak léčit chřipku v prvním trimestru těhotenství

Léčbu chřipky během těhotenství může předepsat pouze lékař. Samoléčba může situaci jen zhoršit, poškodit embryo, které je v prvním trimestru velmi zranitelné. Spolu s předepsanou léčbou však můžete zmírnit bolestivý stav těhotné ženy pomocí univerzálních, bezpečných prostředků a technik.

Pro snížení vysoké teploty je nejlepší použít Paracetamol, který v jeho účinnosti není horší než všechny druhy léků ke zmírnění příznaků chřipky. Pití velkého množství tekutin je vždy užitečné, zejména při vysokých teplotách. Může se jednat o bobulové ovocné nápoje, čaj s medem, citron nebo šípky, odvar z rozinek, kompoty z jejich sušeného ovoce atd.

Jak léčit chřipku v prvním trimestru těhotenství

Pomozte inhalaci infuzí užitečných bylin, jako je heřmánek nebo máta, eukalyptový olej nebo čajovníku. Je pravda, že takový postup je u pacienta s chřipkou přípustný pouze při normální, nikoli zvýšené teplotě. Pokud máte bolesti v krku, je také užitečné opláchnout odvarů bylin, roztok sody s jódem.

Nezapomeňte se starat o řádný odpočinek, dostatek času na spaní, včetně vitamínů v jejich přirozené formě ve stravě jako ovoce a zelenina.

Je lepší zabývat se prevencí než bojovat s následky takové nebezpečné nemoci jako chřipka. Tento princip, pravdivý pro všechny nemoci, je zvláště důležitý v prvním trimestru těhotenství.

Chřipka během těhotenství v časném a pozdním období

Navzdory všem preventivním opatřením, na něž se těhotné ženy uchylují, aby se během těhotenství nedostalo nic špatného, ​​málokdy za devět měsíců nemocná žena nikdy jednou a s ničím. Nespěchejte k panice, pokud máte pocit, že v krku je bolest v krku a teče z nosu. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o prostou zimu, která nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro budoucí dítě. Horší, pokud máte virové onemocnění zvané chřipka.

Chřipka (z grippe) je akutní infekční onemocnění dýchacího traktu způsobené virem chřipky. Patří do skupiny akutních respiračních virových infekcí (ARVI). Periodicky distribuován formou epidemií a pandemií.

Příčiny nemoci

Chřipka vyvolává specifický virus zvaný Myxovirus influenzae. Mít jen mokré nohy, nebudete chytit chřipku, ale pokud někdo kašel na vás, je to pravděpodobné, protože z infikované osoby infekce vstoupí do těla zdravé vzduchové kapky. Po poměrně krátké době se člověk, který kašel, může cítit nemocný - virus se v těle rychle rozmnožuje a krevní tok je přenášen do všech jeho částí. Virus zničí sliznici dýchacího ústrojí, která dříve prováděla ochranné funkce. To může způsobit řadu následků, včetně komplikací, jako je pneumonie, bronchitida, otitis, sinusitida. Virus má negativní vliv na kardiovaskulární systém: zánětlivé onemocnění svalů srdce, které se někdy vyvíjí, může vyvolat srdeční selhání. U těhotných žen je chřipka nebezpečná právě z důvodu komplikací, které způsobuje, nejhorší z nich je hrozba předčasného porodu nebo mimovolného potratu. Tělo těhotné ženy, oslabené chřipkou, je navíc ohroženo bakteriální infekcí - stafylokokovou, hemofilní, pneumokokovou. Během nemoci se často zhoršují chronická onemocnění: bronchiální astma a chronická bronchitida, metabolické poruchy (gastrointestinální typ gastritidy), onemocnění ledvin, kardiovaskulární onemocnění.

Příznaky chřipky

Chřipka se vyznačuje vysokou horečkou v kombinaci s zimnicí, bolavými klouby a fotofobií, někdy nevolností a zvracením. To vše - důkaz intoxikace. Druhý nebo třetí den, suchý kašel, rýma, bolest v krku také spojují počet onemocnění. S chřipkou, tělesná teplota je obvykle poměrně vysoká, až 40 stupňů, s jeho periodické pádu pacient potí hodně. Tento stav může trvat až sedm dní. Všechno ostatní na rtech může způsobit herpes. Virová choroba u některých těhotných žen je doprovázena bolestí břicha a dokonce průjmem. Těhotné ženy mají stejně jako běžný člověk chřipku po asthenia po chřipce - zvýšená únava, únava, celková slabost a únava, malátnost. Další obtíže jsou navíc charakteristické pro těhotné ženy, například emoční poruchy. Žena může mít mírnou depresi i závažné poruchy chování. Budoucí matka se stává podrážděnější, je narušena, když vstane z postele s tinnitem a závratí, netoleruje jasné světlo, hlasité konverzace a pracovní televizi.

Chřipka v prvním trimestru těhotenství

Onemocnění chřipky představuje vysoké riziko pro tělo jakékoli osoby bez ohledu na pohlaví a věk. Co můžeme říci o těhotné? Chřipka během těhotenství v prvním trimestru je zvláště nebezpečná jak pro mateřský organismus, tak pro embryo.

Chřipkový virus. Příznaky a průběh

Podle globální statistiky, každý člověk trpí nachlazením obecně, asi šest let v jeho životě. Nejnebezpečnější nachlazení jsou akutní respirační infekce a chřipka. Jedná se o virové infekce, které pronikají do těla vzduchovými kapičkami, vyskytují se s komplikacemi a jsou obtížně léčitelné. Během období epidemií, asi 40% populace utrácí v posteli, chytat infekci.

Chřipkový virus neustále mutuje, takže nemá cenu spoléhat se na to, že jste měl chřipku jednou, když měl chřipku, rozvinula imunitu. Nové virové kmeny migrují po planetě s pomocí stěhovavých ptáků, infikují lidi na pevnině.

Virus chřipky je tří typů:

 • A je nejnebezpečnější typ, způsobuje sezónní a globální pandemie;
 • B - má výrazně menší variabilitu;
 • C - nemá tendenci ke genetickým mutacím.

Inkubační doba chřipky je malá. Pokud chytíte virovou infekci, můžete pozorovat následující příznaky:

 • obecná slabost;
 • zarudnutí hrdla;
 • suchá sliznice nosu;
 • prudký nárůst teploty;
 • zimnice;
 • bolest hlavy;
 • bolesti svalů;
 • horečka;
 • závratě;
 • nevolnost;
 • rýma;
 • suchý kašel;
 • lechtání v nosohltanu;
 • bolest břicha;
 • průjem;
 • porucha srdečního rytmu.

Viz také:

Klinický obraz se rychle rozvíjí. Vzhled člověka s chřipkou okamžitě způsobuje onemocnění: bledost kůže, zarudnutí krku a tváří, modravý nádech nasolabiálního trojúhelníku. Akutní stav trvá 4-5 dnů, pak horečka ustupuje. Celková intoxikace postupně klesá, nahrazená hojným výtokem hlenu z nosu a suchého kašle.

U těhotných žen se virus chřipky může dostat také do blízkosti placenty. V prvním trimestru, kdy placentární membrána ještě není plně vytvořena a má vysokou permeabilitu, je riziko infekce embrya ve stejnou dobu jako matka nejvyšší. Je-li nastávající matka nemocná chřipkou, pak je plod také nemocný. Virus se šíří průtokem krve tělem ženy a budoucího dítěte.

V prvním trimestru mohou být účinky chřipky nejobtížnější. Během prvních 12 týdnů dochází k tvorbě vnitřních orgánů a systémů budoucího kojence. Kmeny chřipky A mohou způsobit závažné embryonální vývojové patologie a dokonce i smrt.

Léčba

Je také možné léčit chřipku v časném těhotenství doma, pokud nejsou komplikace. Je velmi důležité zahájit léčbu prvními příznaky onemocnění. Hlavním pravidlem při léčbě chřipky je přísný odpočinek na lůžku, zejména v prvních dvou dnech. Místnost, kde těhotná žena onemocní chřipkou, musí být odvzdušněna a je nutné každodenní mokré čištění.

Dieta těhotné ženy byla původně kvalitativně změněna od okamžiku početí a v případě náhlé infekce byste ji měli brát podrobněji. Správná výživa v období začátku a výšky onemocnění je důležitým bodem na cestě k co nejrychlejšímu překonání. Jídlo by mělo být snadno stravitelné a zároveň bohaté na živiny. Ideální fermentované mléčné výrobky.

Spotřeba kapaliny je velmi důležitá. Pacient potřebuje hodně pití. Během těhotenství však dochází k častému závažnému edému, zejména v prvním trimestru, kdy je žena stále silně trápena toxikózou. Pokud není pozorován edém, je žádoucí zvýšit příjem přírodních ovocných nápojů, hypoalergenních šťáv, želé, sušených ovocných kompotů, čaje s malinami a citronem. Můžete vařit čaj z květu limetky nebo květy heřmánku, pokud neexistují individuální kontraindikace.

Jak se říká, chřipka musí „zůstat venku“. Fyzické aktivity, pohyb na ulici, návštěvy supermarketů jsou přísně zakázány. Z nakupování by mělo být na chvíli opuštěno a po zotavení.

Drogová léčba chřipky zahrnuje použití farmakologických přípravků imunomodulačních účinků. V každém případě by měl tento plán provádět pouze pozorující těhotný lékař.

Komplikace představují vysoké riziko pro lidi s chřipkou. Když zmizí akutní stav, exacerbace chronických onemocnění začínají ve fázi remise, nebo jsou ovlivněny vnitřní orgány, které jsou v "hraničním" stavu před onemocněním chřipky.

Bakteriální infekce jsou také aktivovány v případě chřipky: stafylokoky, streptokoky, pneumokoky a hemofilní infekce. Pro potlačení patogenní mikroflóry může být pomocí různých léků ovlivněna sliznice. Například, protizánětlivý lék nové generace víceúčelového "Malavit" účinně zvládá candida. Zapálená sliznice horních cest dýchacích může být ovlivněna chlorhexidin diglukonátem 0,05%. V každém případě ošetřující lékař určí pro těhotnou ženu komplexní léčbu chřipky, přičemž vezme v úvahu všechny její individuální vlastnosti a povahu průběhu embryonálního vývoje.

V tabulce jsou uvedeny aktivity, s nimiž by se mělo zacházet s maximální opatrností a neustále je koordinovat se svým lékařem.

Možné negativní důsledky

Možné negativní důsledky

Zvýšení příjmu tekutin

Parní lázeň nebo vana

Potrat, ztráta vědomí, vysoký krevní tlak

Zavést další vitaminový komplex

Vezměte vazokonstrikční léky

Riziko hypoxie a potratu

Dočasné selhání těžkých proteinových potravin.

Nedostatek bílkovin při tvorbě vnitřních orgánů embrya

Jezte náhražky cukru

Nebezpečné chemické sloučeniny ve směsi mohou dokonce vést k vyblednutí embrya.

Zavedení potravin s vysokým obsahem vápníku

Kouření a pití alkoholu (i léčivé tinktury)

Udržujte produkty včelího těla

Med a pyl mohou vyvolat alergické reakce individuální povahy.

Zúčastněte se solária a sportovních hal

Posílení práce nadledvinek a štítné žlázy, která vyvolá velké uvolnění hormonů do krve

Inhalace bude účinným lékem pro těhotné ženy během prvního trimestru. V horké vodě pro inhalaci, můžete přidat odvar bylin nebo éterických olejů. Dobře se hodí odvar z květů heřmánku, šalvěj, řebříček, majoránka, plíživý tymián. Esenciální oleje by měly být používány velmi selektivně vzhledem k možné individuální intoleranci. Mohou to být: tea tree oil, lemongrass, jedle, borovice, eukalyptus, citron. Pro inhalaci postačuje zavedení do 0,5 litrové nádoby s 2-3 kapkami esenciálního oleje.

Chřipka u těhotných žen, které mají problémy s dýchacím systémem před početím, se může vyskytnout s vážnými komplikacemi, jako jsou:

 • astmatická složka;
 • bronchiální astma;
 • obstrukční bronchitida;
 • černý kašel
 • sinusitida;
 • srdečního selhání.

Chřipkový virus primárně postihuje sliznice horního dýchacího traktu, rychle ničí epiteliální tkáň a zbavuje ji schopnosti plnit své funkce. V souvislosti s tím roste hrozba rozvoje akutní pneumonie, sinusitidy, frontální sinusitidy, otitis. Proto je nutné připravit se na léčbu možných komplikací.

V prvním trimestru se obvykle provádí symptomatická léčba, která se snaží potlačit akutní symptomy s minimální medikací. Každý symptom je vyloučen samostatně. Například, vysoká teplota je sražena “Ibuprofen”, a progresivní kašel je uklidněn bylinnými přípravky. Samozřejmě, že všechny lékařské úkony musí být koordinovány se svým lékařem. Vedení antibiotické léčby chřipky bohužel nebude účinné, protože onemocnění je způsobeno virem. Není však nutné zcela vyloučit antibiotickou léčbu, pokud je indikována. Pomůže zabránit vážným komplikacím a podpoří ochranné funkce těla.

I poté, co se zbavíme chřipky, budou mít těhotné ženy stále následující podmínky:

 • obecná slabost;
 • únava;
 • závratě;
 • neschopnost provádět běžné každodenní zatížení;
 • kapky krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Abyste se těmto podmínkám vyhnuli, měli byste předem zahájit soubor preventivních opatření.

Preventivní opatření

O tom, zda je možné očkování proti chřipce v prvním trimestru těhotenství, rozhoduje pouze pozorující těhotná lékařka. Ve většině případů může zavedení proteinů třetích stran do těla matky způsobit nespecifické reakce imunitního systému. Jako preventivní opatření v boji proti viru chřipky může být vakcína neúčinná, protože virus neustále mutuje a nové kmeny již nejsou citlivé na vakcínu.

Preventivní opatření by měla být provedena před příchodem chladného počasí. V případech, kdy se těhotenství shodovalo s chladným obdobím, by se žena měla vyhnout cestování ve veřejné dopravě, být na místech s velkou koncentrací osob, kontaktovat nemocné členy rodiny. Pokud je někdo v rodině již nemocný chřipkou, měl by být izolován v oddělené místnosti a všichni ostatní by měli nosit gázové obvazy, které je třeba měnit každé dvě hodiny. Nosní cesty by měly být mazány oxolinovou mastí, která bude spolehlivou bariérou proti pronikání různých infekcí. Citrusové ovocné šťávy poskytují dobrý terapeutický a profylaktický účinek díky vysokému obsahu vitamínu C. Pokud neexistují žádné kontraindikace pro jejich použití, pak je těhotná žena může zavést do své každodenní stravy ve velkém množství.

Po zotavení se doporučují následující opatření, aby se objasnil stav embrya těhotné ženy: t

 • Ultrazvukové vyšetření (podává rozsáhlý obraz o stavu morfologie plodu);
 • Dopplerova sonografie (studium krevního zásobení embrya, placenty a pupeční šňůry);
 • Kardiografie (studium práce srdeční aktivity embrya);
 • Amniocentéza (studium plodové vody pro identifikaci možných patologií embrya).

Těhotná žena musí být chráněna před všemi druhy infekcí, které jsou všude. Během období pandemie virových onemocnění by žena měla mít své vlastní individuální nádobí, které by mělo být před použitím navlhčeno vroucí vodou, stejně jako ručníky a předměty osobní hygieny, které vylučují kontakt s životním prostředím.

Závěr

Samozřejmě, každá žena, která měla během těhotenství chřipku, bude mít určité vzrušení z možných patologií embrya. Po převedení chřipky v prvním trimestru těhotenství je největší riziko vývojových abnormalit u matky a plodu. Podle statistik jsou tyto případy 10-15%.

Časté případy těžké nemoci se závažnými komplikacemi, kdy lékaři navrhnou ženu ukončit těhotenství, aby zachránili život a předešli možným abnormalitám plodu. K tomu obvykle dochází v prvním trimestru těhotenství. Kromě lékařských indikací je v tomto období ve skutečnosti velmi vysoké riziko potratu nebo vybledlého plodu. Podle statistik dosahuje 25-50%.

Vyvarujte se chřipkové infekci během pandemií, pokud se budete řídit jednoduchými pravidly osobní hygieny, normalizujete svou stravu, odstraníte kontakt s již nemocnými lidmi a posílíte svou imunitu. Při nejmenším podezření na infekci je třeba přistoupit k léčbě konzervativními metodami pod pečlivým dohledem lékaře. Nemělo by se zapomínat, že i nejběžnější na první pohled zima během těhotenství může způsobit nepředvídané komplikace a ne zcela vyléčená respirační infekce často vede k pneumonii nebo těžké bronchitidě.

Chřipka a těhotenství: léčba a prevence

Imunitní ochrana těhotné ženy je silně oslabena v důsledku přirozených faktorů, takže chřipka a těhotenství jsou nebezpečnou kombinací, zejména v raných fázích. Budoucí matka by měla přijmout veškerá opatření k ochraně sebe samého a dítěte před účinky virového onemocnění, ale pokud došlo k infekci, měli byste vědět, jak správně léčit chřipku během těhotenství.

Co je to chřipka

Jedním z nejnebezpečnějších infekčních onemocnění ve skupině respiračních virových infekcí (ARVI) je chřipka. Identifikoval více než 2000 variant virů patřících do skupiny ortomyxovirů, které mohou způsobit toto onemocnění. Pro člověka představují epidemiologické nebezpečí 3 serovarianti (skupina podobných mikroorganismů) virů obsahujících RNA, A, B, C, z nichž každá má svou specifickou aktivitu. Všechny kategorie populace jsou náchylné k chřipce, zejména těm, jejichž imunitní systém je slabý.

Mechanismus přenosu infekce je charakterizován aerosolovou (vzdušnou) metodou a rychlým rozšířením v celém těle. Proniknutím horními dýchacími cestami se virus připojí k buňkám řasnatého epitelu a začne je aktivně ničit, což vysvětluje výskyt bolestí v krku, kašel, kýchání. Nebezpečí chřipky spočívá v komplikacích, které může způsobit virémie.

Chřipka během těhotenství

Imunitní systém ženy oslabuje s nástupem těhotenství. Tato funkce je přirozeně stanovena tak, aby vytvořila příznivé podmínky pro vývoj plodu. Dítě je vnímáno ochranným systémem matky jako mimozemský organismus, a pokud se imunita nesníží, embryo bude napadeno lymfocytovými buňkami. Během těhotenství se zvyšuje riziko, že se žena nakazí viry, se kterými se její ochranný systém dosud nesetkal. Infekce chřipky u těhotné ženy je plná exacerbací chronických onemocnění.

Příznaky

Specifické symptomy chřipkového viru se neobjeví, takže je snadné se zaměňovat s SARS. Chcete-li přesně zjistit přítomnost infekce v těle těhotné ženy, je nutné se poradit s lékařem při prvním příznaku infekce. Hlavní příznaky onemocnění jsou:

 • bolest v krku;
 • prudké zvýšení teploty (až na 39-40 ° C);
 • existují příznaky intoxikace (svalová slabost, bolest hlavy);
 • objeví se respirační selhání (rýma začíná po 2-3 dnech);
 • kůže získává bledost, cyanózu.

Co je nebezpečná chřipka během těhotenství

Pronikání viru chřipky do těla během těhotenství může vést k různým narušením vývoje plodu. Riziko vzniku patologických stavů se zvyšuje, pokud se infekce vyskytla v raném období, kdy ještě nebyly vytvořeny tkáně a orgány embrya. Chřipka u těhotných žen v prvním trimestru může vést ke spontánnímu potratu. Onemocnění později je méně nebezpečné, ale riziko možných komplikací je stále velké.

První trimestr

Chřipka v časném těhotenství může způsobit abnormální vývoj dítěte v důsledku toho, že se v tomto období začínají tvořit systémy a orgány plodu. Po uzdravení je nutné projít testy, aby se vyhodnotilo riziko vzniku patologií u dítěte:

Druhý trimestr

Chřipka během druhého trimestru těhotenství je méně nebezpečná než v první, ale nebezpečí infekce plodu zůstává. Následkem virového onemocnění, které bylo v tomto období odloženo, může být nepříznivý průběh těhotenství. Infekce virové infekce druhého trimestru je charakterizována následujícími riziky:

Ve třetím trimestru

Chřipka během těhotenství ve třetím trimestru implikuje amniocentézu po zotavení. Tato studie však zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu, takže nastávající matka by měla rozhodnout, zda je připravena vystavit sebe a dítě takovému nebezpečí:

Jak je chřipka diagnostikována během těhotenství?

Laboratorní testy se používají k přesnému stanovení přítomnosti viru chřipky a jejích odrůd v těle těhotné ženy. Primární diagnóza zahrnuje primární vyšetření, rozhovor s pacientem, identifikaci charakteristických znaků onemocnění. Pokud je podezření na virus, lékař pošle těhotnou ženu k dalšímu vyšetření, které se skládá z:

 • krevní test pro sérologický test;
 • studie epiteliálních nátěrů ze sliznice dýchacích cest.

Jak léčit chřipku během těhotenství

Onemocnění, které se vyskytuje v mírné a střední formě, zahrnuje provádění terapeutických opatření doma, s exacerbacemi může vyžadovat hospitalizaci. Komplex léčebných opatření zahrnuje léky, odpočinek na lůžku a hojné pití. Navíc můžete aplikovat nosní kapky (Pinosol) a kloktat s roztokem sody. Užívání antibiotik během těhotenství se nedoporučuje (zejména během prvního trimestru).

Léky

Pouze v případě naléhavé potřeby by měly být léky používány k léčbě chřipky během těhotenství. Lékaři předepisovali silné léky pro ženy v raném a pozdním období. Terapie závisí na závažnosti symptomů a přítomnosti komplikací. Skupiny léčiv, které lze použít při léčbě viru, jsou analgetika, antiseptika, imunomodulátory (vzácně), homeopatické léky:

 • název: Paracetamol;
 • Popis: analgetikum, má antipyretický, protizánětlivý účinek, snižuje excitabilitu center bolesti;
 • plusy: rychlá akce;
 • Nevýhody: Nedoporučuje se během prvního a posledního trimestru.

Mírná a střední závažnost chřipky umožňuje použití homeopatických léčiv obsahujících účinné látky přírodního původu:

 • název: Oscillococcinum;
 • Popis: Homeopatické antivirotikum pro léčbu a prevenci infekcí, rychle eliminuje příznaky onemocnění, hlavní aktivní složkou je mikro dávka extraktu z jater a srdce barbarské kachny;
 • plusy: přírodní složky;
 • Nevýhody: má kontraindikace (nesnášenlivost laktózy a sacharóza).

V některých případech, pokud je imunita těhotné ženy značně omezena a tělo není schopno překonat samotný virus chřipky, lékaři předepisují imunomodulátory:

 • Název: Přenosový faktor;
 • Popis: 3-frakční imunomodulátor, vedoucí k imunitní reakci těla na optimální parametry, je bezpečný v časném a pozdním těhotenství;
 • plusy: nejsou návykové;
 • nevýhody: vysoká cena.

Lidové léky

Komponenty používané pro výrobu odvarů a infuzí podle receptur tradiční medicíny by měly být bezpečné. Léčba chřipky doma je účinná při použití následujících receptů:

 1. Kořen křenu. Strouhaný kořen strouháme, přidáme cukr v množství 1 až 1, necháme 12 hodin na teplém místě, filtrujeme každou hodinu během prvních dvou dnů onemocnění.
 2. Heřmánek infuze. 1 polévková lžíce. Já Farmaceutický heřmánek nalijte sklenici vroucí vody a vařte 10 minut. Chlazený vývar by měl třikrát denně kloktat.
 3. Solný roztok. Čtvrtinu lžičky soli zředěné v půl sklenice vařené vody. Výsledný roztok vdechne nos 3-4krát denně.

Prevence

Vzhledem k tomu, že ochranný mechanismus těhotné ženy je oslaben a riziko infekce se zvyšuje a infekční onemocnění představuje vážnou hrozbu pro normální vývoj plodu, lékaři doporučují vakcínu proti chřipce. Očkování těhotných žen je provedeno ve 2. trimestru a není nebezpečné, protože injekční roztok obsahuje inaktivovaný virus. Doporučuje se provést soubor preventivních opatření pro zvýšení celkové imunity, která zahrnuje:

 • kalení;
 • správné výživy;
 • mírná fyzická aktivita;
 • léčba nosní sliznice antivirovými masti (Oxolinic, Viferon masti).

Nebezpečí chřipky během těhotenství: charakteristika průběhu a léčby

Žena, která nese dítě, by měla věnovat zvláštní pozornost ochraně vlastního těla před možnými chorobami a infekcemi a ochranou zdraví budoucího dítěte před nimi.

To je důležité v obdobích, kdy se zvyšuje riziko masových onemocnění. Chřipka během těhotenství a její komplikace ohrožují zdraví žen a mohou způsobit zhoršení vývoje nenarozeného dítěte.

Při přepravě dítěte se imunita často přirozeně snižuje a očkování proti chřipce, pokud nebylo provedeno předem, není vždy možné. To vede ke snížení schopnosti těla odolávat infekci. Kromě toho musíte pečlivě vybrat, co lze použít k léčbě chřipky během těhotenství.

Příčiny chřipky

Chřipka je jednou ze závažných infekčních nemocí, které často způsobují komplikace. Epidemie chřipky se vyskytují téměř každý rok, ale nevytváří se téměř žádná imunita proti chřipkovým virům.

To je způsobeno tím, že virus snadno mutuje a mění své strukturní složky - antigeny. Nové kmeny viru mají odlišné vlastnosti a snadno unikají z imunitní reakce lidského těla.

Cesta infekce virem je převážně ve vzduchu, takže se snadno šíří a postihuje velký počet lidí. Těhotenství způsobuje pokles imunity a chřipka představuje velmi vážnou hrozbu pro ženu a dítě.

Hlavní příznaky

Inkubační doba chřipky během těhotenství je velmi pokorná. Jeho trvání není delší než dva nebo tři dny, pak náhle, s prudkým nárůstem tělesné teploty, onemocnění začíná. Při nástupu onemocnění může teplota stoupnout až na 40 stupňů, pak na několik dní zůstane na úrovni 38.

Může být nestabilní, snížit na téměř normální, pak se vrátit na 38 a vyšší. Takovéto teplotní výkyvy jsou doprovázeny silným pocením při pádu a chilliness se zvýšením teploty.

S nástupem horečky, se objeví obecná malátnost a následující příznaky:

 • těžké bolesti hlavy;
 • tupá bolest v kloubech a svalech;
 • nos je blokován, dýchání je obtížné;
 • nosohltanové sliznice, hltan se stávají nadměrně suché;
 • bolest se šíří na oční bulvy, které jejich pohyb zhoršuje;
 • bolest břicha;
 • pacient může mít problémy se spánkem.

Sliznice sliznice může nastat současně s nazální kongescí nebo několik dní po nástupu onemocnění. Sliznice hrdla je hyperemická, podrážděná, na ní je vidět jemná zrnitost. Je to lymfoidní tkáň, která produkuje buňky, které chrání tělo, zejména lymfocyty. Takové známky přetrvávají nejméně týden po normalizaci teploty.

Pokud máte chřipku, příznaky intoxikace jsou obvykle velmi výrazné. Odráží se ve vzhledu nemocné ženy: obličej je oteklý, opuchlý, kůže je velmi bledá.

Virus vstupuje do těla primárně přes respirační systém, je lokalizován na povrchu sliznic a uvolňuje toxiny. Vstoupí do krevního oběhu a začnou cirkulovat ve všech orgánech. Při průtoku krve se viry mohou dostat do placenty, překonat ji a napadnout nenarozené dítě.

Jakmile se objeví první známky infekce, nastávající matka by měla vyhledat lékařskou pomoc. Léčba chřipky je vždy nebezpečná sama o sobě, a když nosíte dítě, riziko se mnohonásobně zvyšuje. Forma chřipky často určuje, která komplikace se k ní připojí, zejména v nepřítomnosti adekvátní léčby. Následky mohou být velmi nepříznivé jak pro ženy, tak pro plod.

Diagnostika

Správná a včasná diagnóza umožňuje léčit chřipku a minimalizovat pravděpodobnost komplikací. Pokud žena požádá o lékařskou pomoc při prvních projevech onemocnění, není nutná speciální diagnóza. Lékař určí nemoc na základě charakteristických klinických příznaků a stížností pacienta.

V obtížných diagnostických případech se někdy vyžaduje konzultace s odborníkem na infekční onemocnění. Jako další metody vyšetření se fluorescenční protilátky používají k detekci virových protilátek v hrdle nebo nosním nátěru pacienta. Další typy analýz jsou rychlé metody s použitím indikátorových testovacích proužků, stejně jako polymerázová řetězová reakce (PCR), která umožňuje, aby byla přesně identifikována virovou RNA.

Charakteristika průběhu a léčby chřipky u těhotných žen

Určete přesně, jak léčit chřipku během těhotenství, měl by lékař. Žena v pozici je důležitá, aby se poradila s odborníkem s prvními příznaky. Obvykle není nutná hospitalizace pro chřipku. Onemocnění je léčeno doma, ale pacient musí dodržovat lůžko. Je důležité udržovat pokoj v čistotě. Je nutné pravidelně větrat místnost, dbát na každodenní mokré čištění podlahy a nábytku.

Mnoho léků běžně používaných v léčbě respiračních virových onemocnění pro ženy nesoucí dítě by nemělo být užíváno, včetně populárních léků na symptomy nachlazení. Jejich složky mohou způsobit poruchy krvácení, překonat placentární bariéru a negativně ovlivnit tvorbu a vývoj plodu.

Některé léky ze skupiny anilidů mohou být použity jako léky na zmírnění horečky, bolesti hlavy a svalů. Název a dávkování je třeba objasnit u svého lékaře. Je lepší nahradit vazokonstrikční léčiva pro léčbu rýmy solným roztokem nebo diskutovat o možnosti jejich použití u lékaře.

Užívání antivirotik a antibakteriálních léků je možné pouze po konzultaci s lékařem. Jako antivirová terapie se obvykle předepisují interferony, někdy homeopatické léky. Antibakteriální terapie je indikována pouze v případě vzniku komplikací. Bakteriální infekce u těhotných pacientů je léčena makrolidy a chráněnými aminopeniciliny.

Když onemocníte chřipkou, obvykle není žádná chuť k jídlu, ale nemůžete zcela odmítnout jíst. Pro těhotné ženy je nezbytné, aby se i budoucí matka zotavila a pro budoucí dítě pro výživu a růst. Je třeba dát přednost ovoce, zelenině, mléčným výrobkům, jiným lehkým, ale zdravým jídlům. Pokud nejste alergičtí, je užitečné pít mléko s medem.

Tělo potřebuje více tekutiny během nemoci. Při teplotních výkyvech je nutné kompenzovat ztráty způsobené zvýšeným pocením. Navíc by měly být toxiny odstraněny kapalinou - odpadními produkty virů. Můžete pít obvyklé mírně teplé vody nebo obohacené nápoje - čaj s citronem, malinou, brusinkovou šťávou, odvarů ze suchých šípů nebo horského popela. Celkový objem kapaliny by měl dosáhnout dvou litrů denně. Ale musíte se ujistit, že se neobjeví žádné otoky.

První trimestr

Ženská choroba chřipky může způsobit největší poškození plodu v prvním trimestru těhotenství. V tomto stádiu placenta stále neochraňuje embryo, protože se tvoří později a před koncem prvního trimestru jeho žluté tělo částečně plní své ochranné funkce.

Během tohoto období jsou uloženy všechny orgány plodu a virus chřipky může způsobit porušení jejich tvorby a dalšího vývoje. Mohou být tak závažné, že vedou k intrauterinní smrti nenarozeného dítěte. Největší počet případů zmeškaného potratu představují první tři měsíce. První trimestr těhotenství vyžaduje opuštění většiny léků.

V případě chřipky v prvním trimestru těhotenství při jejím udržování je zapotřebí řada studií, které pomohou identifikovat skryté patologie a malformace plodu. Od šestnáctého týdne do dvacátého je nutné provést krevní test na obsah tří hormonů: alfa-fetoproteinu, lidského choriového gonadotropinu a estriolu, jakož i ultrazvukové studie.

Jsou-li zjištěny odchylky, je indikována amniocentéza, ve které je břišní stěna, děloha, fetální membrána propíchnuta a amniotická (plodová) tekutina je shromažďována. Pak se provede analýza tohoto vzorku. Metoda je nebezpečná, v 1-2 případech ze 100 způsobuje potrat.

Druhý trimestr

2 trimester se vyznačuje tím, že budoucí dítě začne konečně chránit placentu, která se konečně vytvoří na začátku tohoto období. Imunita, která se v počátcích těhotenství značně snížila, se postupně posiluje. Ale chřipka během těhotenství a ve druhém trimestru je i nadále vážnou hrozbou pro plod.

Hlavní komplikace, které mohou způsobit onemocnění v této fázi těhotenství:

 • budoucí dítě může pociťovat hypoxii;
 • narušená placentární cirkulace;
 • intrauterinní vývoj je zpožděn;
 • množství plodové vody se sníží ve srovnání s normou

Léčba léky ve druhém trimestru není tak omezená jako v rané době, ale je možná pouze na doporučení lékaře. Mohou být použity interferony, obvykle ve formě rektálních čípků, penicilinu a cefalosporinových antibakteriálních činidel.

Ve třetím trimestru

Chřipka během těhotenství ve třetím trimestru je méně nebezpečná, ale nadále představuje hrozbu pro budoucí dítě. V této fázi jsou možné důsledky:

 • vývoj nedostatku kyslíku v plodu;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • předčasný porod.

Je docela možné chránit těhotnou ženu a plod, pokud se včas poradíte s odborníkem a přesně se řídíte jeho doporučeními. Jaké léky použít, rozhodne také lékař.

Chřipka ve věku 37-39 týdnů není považována za indikaci předčasného porodu. Akutní období by mělo končit co nejvíce, dozrát ovoce. Pokud nejsou žádné komplikace, je těhotná žena léčena doma až do okamžiku, kdy začne kontrakce.

Pokud nemoc začala u ženy před samotným porodem, doporučují hospitalizaci a léčbu na porodnici. Kojení během nemoci se nezruší, ale pro ochranu dítěte před infekcí je důležité nosit masku a udržovat ruce čisté.

Lidové léky na chřipku během těhotenství

Lidové léky na léčbu chřipky během těhotenství pomáhají zmírnit celkový stav a vyhnout se komplikacím. Tradiční léčba používá při léčbě chřipky následující metody:

 1. Při nachlazení můžete pohřbít v oleji jedle, aloe džusu, čerstvé řepné šťávě. Pro usnadnění dýchání, můžete si také umýt nos s roztoky mořské soli, furatsilinom.
 2. Pokud máte bolest v krku, můžete ji opláchnout infuzí šalvěje, heřmánku, měsíčku. Také vhodný roztok sody v čisté formě nebo s přídavkem furatsiliny a soli (lžička prášků a jedna tableta léku na půl litru vody). Roztok by měl být teplý.
 3. Inhalace pomáhají při nachlazení, kašli a krku. Používají roztok sody, éterické oleje z eukalyptu, jedle, heřmánku, levandule, oreganu a dalších bylin.
 4. Nápoje nasycují tělo vitamíny a podporují odstraňování toxických látek. Můžete pít chřipku z čaje s citronem, brusinkovou šťávou, výtažky z bobulí a listy malin, šípky.

Jako prostředek škodlivý pro viry nabízí tradiční medicína inhalaci par z cibule a zejména česneku. Bude užitečné přidat je do potravin.

Co je nebezpečná chřipka během těhotenství

Infekce chřipky je kritická jak pro těhotné, tak pro plod, který nese. Všechny systémy těla nastávající matky jsou pod velkým tlakem. Vyhnout se komplikacím chřipky je obtížné, zejména v přítomnosti chronických patologií. Dýchací, kardiovaskulární, svalový, močový systém může trpět, jsou možné neurologické poruchy.

Virus chřipky má tendenci infikovat stěny malých cév, narušuje jejich integritu a způsobuje krvácení. Zvýšená konzumace koagulačních faktorů může vést k porušení jeho srážení.

Chřipka v časném těhotenství představuje největší nebezpečí pro nenarozené dítě. Nepřítomnost vytvořené placenty umožňuje viru vstoupit do embrya a zničit část jeho buněk. Ztráta i několika buněk může vést k úmrtí plodu nebo malformacím. Infekce chřipkou v prvních měsících dítěte je proto ohrožena výskytem abnormalit plodu nebo potratu.

Budoucí matka chřipky je indikována pro další diagnostické postupy. Pokud se infekce vyskytla v prvních měsících těhotenství, hladiny hormonů se kontrolují v krvi a provádí se ultrazvukové vyšetření. Pokud výsledky těchto diagnostických postupů ukazují na přítomnost závažných porušení, uchýlit se ke genetickým studiím plodové vody.

Poté, co trpí chřipkovým onemocněním v posledních dvou trimestrech, je předepsána ultrazvuková diagnóza a Dopplerova sonografie ke studiu průtoku krve v placentárních cévách a systému krevního oběhu plodu. Práce jeho srdce je kontrolována pomocí kardiotokografie. Výsledky těchto studií umožňují detekovat defekty vyplývající z účinku virové infekce na plod.

Lékaři, kteří zkoumali adaptační možnosti kojenců, kteří v uteru trpěli chřipkou spolu s matkou, ihned po narození a v raném věku, zjistili, že každý šestý z deseti projevů určitých vývojových postižení. Tyto děti také často měly akutní respirační infekce a pneumonii.

Prevence

Pro prevenci chřipky u těhotných žen je nezbytné posílit ochranné schopnosti ženského těla. Zlepšení imunity pomáhá dodržovat pravidla zdravého životního stylu - dieta bohatá na vitamíny, aktivní procházky na čerstvém vzduchu, kontrastní sprcha, cvičení a vyhýbání se stresovým situacím. Při plánování těhotenství můžete provést preventivní očkování proti viru chřipky.

Šaty v souladu s počasím. Přehřátí způsobí nadměrné pocení a může nakonec vést k hypotermii těla, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění. Během období epidemie je důležité, abyste nenavštěvovali místa s velkými davy lidí. Pro ochranu sliznic od viru a zvýšení imunity se často používají kapky a masti na bázi interferonu oxolinu.

Jak přenášet chřipku během těhotenství?

Chřipka během těhotenství je poměrně časté onemocnění. Není to však tak snadné odstranit, protože léčba by měla prospívat matce, ale neubližovat dítěti. Z tohoto hlediska je chřipka během těhotenství považována za komplexní a závažné onemocnění. Vyzdvihnutí je jednoduché: dostatek kontaktu s nemocnou osobou. Někdy k tomu přispívá hypotermie. Tělo těhotné ženy je oslabeno, takže nemocná je poměrně jednoduchá.

Hlavní příznaky chřipky během těhotenství

Hlavním rysem onemocnění je přítomnost těžké intoxikace. Inkubační doba pro chřipku se pohybuje od několika hodin do 2 dnů. Ve většině případů onemocnění začíná akutně, je charakterizováno následujícími příznaky:

 • výrazné zvýšení tělesné teploty až o 40 stupňů;
 • svalů a bolestí hlavy;
 • bolesti těla;
 • slabost;
 • kašel;
 • rýma

Teplota stoupá v několika stupních. Svůj vrchol dosahuje v prvních dvou dnech, pak se stav zlepšuje. Po několika dnech přichází druhá vlna nemoci. Teplota opět stoupá a po dvou dnech se objeví otevřený klinický obraz chřipky. Žena je sužována bolestmi hlavy a svalovými bolestmi, bolesti těla, nos je naplněn. K hlavním příznakům se postupně přidává kašel. Prvním a nejčasnějším příznakem chřipky je zarudnutí hltanu. Tam může být zrnitost, která přetrvává až do věku nemoci.

Kromě typických příznaků se mohou objevit příznaky otravy a silná intoxikace. To naznačuje, že se vyvinula střevní chřipka. Nevolnost, zvracení a bolesti břicha trápí ženu. Zároveň cítí slabost v celém těle, spánek je narušen. Chřipka u těhotných žen je viditelná "zjevná": žena je bledá, opuchlá. V některých případech je pozorována cyanóza nasolabiálního trojúhelníku a rtů.

Dopad onemocnění na plod

Většina nastávajících matek se zajímá o otázku, jak je chřipka nebezpečná a jak ovlivňuje vývoj dítěte. V tomto případě to vše závisí na načasování těhotenství. První trimester je nejnebezpečnější. Během tohoto období, kladení všech důležitých orgánů a systémů dítěte. V prvním trimestru těhotenství zůstává riziko vzniku patologických abnormalit. Virus chřipky může mít negativní vliv na nervový systém dítěte. V důsledku toho mohou nastat chyby.

V pozdějších stadiích není chřipka tak špatná, ale riziko zůstává. Virus může vést k infekci dítěte. Tento proces má za následek nepříznivý průběh těhotenství, existuje riziko jeho ukončení. Poškození placenty přispívá ke špatnému oběhu. Tento proces je léčitelný. Riziko nízké hladiny vody a dokonce i opožděného vývoje dítěte však zůstává.

Děti, které byly infikovány v děloze v kterémkoli týdnu těhotenství, v 60% případů měly abnormality. Nejčastěji byly zaznamenány pozdější kousání zubů, alergické reakce z těla a pneumonie. To naznačuje, že virus chřipky má obrovský dopad na dítě.

Diagnóza onemocnění

V přítomnosti chřipky během těhotenství postačuje vizuální kontrola. Pokud se ve formulaci diagnózy objeví problémy, uchýlit se k dalším metodám výzkumu.

K dnešnímu dni existuje mnoho metod pro diagnostiku chřipky. Jedním z nich je použití fluorescenčních protilátek. Umožňují vám identifikovat infekci. Vedení této studie vyžaduje odebrání výtěru z nosu a hltanu.

Pokud byla chřipka odložena během prvních týdnů těhotenství, je třeba použít trojitý test. Pomáhá sledovat hladiny hCG, AFP a estriolu v mateřské krvi. Tyto tři hormony jsou povinně uváděny. Posouzení rizika vzniku patologie u jednoho z nich je nemožné. Je třeba poznamenat, že test poskytuje orientované výsledky. Proto se navíc doporučuje provést řadu studií. O této otázce rozhoduje genetik na základě získaných dat. Ve většině případů je předepsán kontrolní ultrazvuk. Podle výsledků ultrazvukového a trojitého testu se rozhoduje, co dál. Při absenci negativních výsledků se můžete uklidnit. Pokud jsou odpovědi zklamáním, výzkum pokračuje.

Pokud bylo onemocnění přeneseno ve druhém trimestru těhotenství, je nutné vyhodnotit intrauterinní stav dítěte. K tomu nejen ultrazvuk, ale i Doppler.

Léčba chřipky během těhotenství

Předepsat jakékoli léky může pouze ošetřující lékař. Vlastní odstranění nemoci je nejen hloupé, ale také nebezpečné. Většinu prostředků v době přepravy dítěte nelze použít. Léky by neměly být používány a jen vyčkejte, až projde onemocnění. Situace je opravdu vážná.

Po konzultaci s lékařem můžete užívat léky, jejichž cílem je snížení tělesné teploty. V tomto případě jsou výhodné Paracetamol, TheraFlu a Grippo. Poslední dvě drogy vyráběné ve formě teplých nápojů, takže je užívejte příjemněji. Pokud jde o účinnost, neliší se od paracetamolu v důsledku stejného složení léčiv.

V některých případech můžete použít homeopatická léčiva. Je však těžké jasně stanovit, jak působí na organismus matky a dítěte.

Rozhodnutí o použití homeopatie může provést pouze ošetřující lékař.

Častěji se upřednostňuje přípravek Oscillococcinum.

Kromě užívání léků, musíte dodržovat lůžko a pít dostatek tekutin. To rychle odstraní virus z těla. Jako tekutina je vhodná šťáva na bázi černého rybízu, brusinek a brusinek.

Dále se používají inhalace s heřmánkem, mátou a eukalyptem. Aromaterapie dává dobrý efekt, usnadňuje dýchání. Vyplachování odvar z heřmánku a sody pomůže snížit bolest v krku. Pokud jde o výživu, upřednostňují se ovoce, cibule a česnek. Musí být zahrnuty do denní stravy.

Správné dodržování režimu eliminace chřipky vám umožní rychleji se zbavit nemoci a zároveň snížit riziko vzniku patologií u dítěte.

Jak rychle léčit chřipku během těhotenství a jaké komplikace ohrožuje

Nemoc chřipky se bojí každého z nás. Zkušenosti z četných epidemií ukázaly, že toto akutní infekční onemocnění může být způsobeno širokou škálou virů chřipky, včetně těch, které jsou málo studovány.

Podle klasifikace patří chřipka do skupiny akutních respiračních virových infekcí (akutní respirační virové infekce). Z času na čas se chřipka šíří po celém světě ve formě mocných epidemií, sečení všech starých a malých a včetně nejzranitelnější části populace - těhotných žen.

Proč máme chřipku

Někdy mylně nazýváme chřipku běžným nádechem, kterému se podařilo chytit mokré nohy. Ale kdybychom měli šanci sedět vedle osoby infikované chřipkou a v naší přítomnosti kašlal, infekce se může dostat do těla. To znamená, že jsme nakazili chřipku vzduchovými kapičkami. Po chvíli se cítíme slabí a později - upřímně řečeno - nemocní. Co se děje Virus se rychle rozmnožuje v těle nemocné osoby, šíří se do všech částí těla a otrava.

Virus může infikovat sliznici, která chrání naše dýchací cesty. To může mít za následek pneumonii, bronchitidu, otitis media, sinusitidu. Kardiovaskulární systém může navíc trpět, například se může rozvinout srdeční selhání.

Co je nebezpečná chřipka pro těhotné ženy?

Chřipka během těhotenství je velmi nebezpečná choroba. Nejzávažnější komplikací po odložení chřipky je předčasný porod nebo, nejhorší ze všeho, hrozba potratu. Nejsou to však všechny machinace chřipky, které ohrožují nastávající matku. Nevylučuje stafylokokové, hemofilní a pneumokokové infekce.

Kromě problémů, které tyto infekce přinášejí, může jejich pozadí zhoršit chronická onemocnění ženy: astma bronchiální, bronchitida, metabolické problémy, onemocnění ledvin nebo srdce.

Jaké jsou první příznaky chřipky?

Během období chřipkové epidemie by těhotné ženy měly být na stráži. Chřipka okamžitě deklaruje horečku, zimnici, bolestivé klouby. Může nastat i fotofobie, nevolnost a zvracení. To vše - známky otravy těla. Pokud neprovádíte okamžitě zavolat lékaře nebo ambulanci, chřipka dá suchý kašel, rýmu a bolest v krku.

Teplo stále drží, může dosáhnout značky 40 stupňů. Žena tento stav zažije alespoň týden. I kdyby všechno šlo bez tragických následků, těhotná žena by se ještě dlouho cítila špatně: zažila slabost, únavu a celkovou malátnost.

Pro ženy v této situaci je typický depresivní stav v této době, změna obvyklého vzorce chování. Ona se stává podrážděnou, má strach z závratí a tinnitu, sotva vydrží jasné světlo a jakékoli konverzace ostatních.

Jak léčit těhotnou ženu, která má chřipku

Ve většině případů se těhotná žena zbaví chřipky doma. Samozřejmě, s přísným dodržováním určitých pravidel a především striktního spaní, každodenního mokrého čištění a hodinového větrání místnosti, kde se nachází. A taková maličkost: nádobí používané pacientem je opláchnuto vroucí vodou.

Musí být úplné a racionální, s převahou ovoce a zeleniny, mléčných výrobků. Pokud žena netrpí edémem, je jí ukázáno hojné pití ve formě kompotů, ovocných nápojů, džusů. To vše pomůže rychle zbavit tělo toxinů.

Pokud tělesná teplota neklesne pod 38 stupňů a žena si stěžuje na bolest hlavy a bolesti svalů, lékař doporučí užívat antipyretikum Paracetamol, ale lék můžete užívat po 4-6 hodinách, celkem ne více než čtyřikrát denně.

 • Ošetření krku

Hrdlo rychle přestane bolet při opláchnutí roztokem furatsiliny v teplé vodě (1: 1). Pokud jsou v domě pouze tablety furatsiliny, můžete si připravit roztok pro opláchnutí (rozpusťte 4 tablety v 800 ml vařící vody a ochlaďte).

Dobrým lékem pro léčbu krku je jedlá soda (1 čajová lžička) rozpuštěná ve sklenici vody.

Při léčbě rýmy se neobejdou bez vazodilatačních kapek. Ne všechny jsou vhodné pro těhotné ženy, takže si musíte vybrat, po konzultaci s lékařem.

Dokud kašel nebude vysilující, musíte začít pít alkohol vykašlávání, který vám lékař předepsal. Tento lék obvykle obsahuje kořen Althea nebo Thermopsis, musí se užívat čtyřikrát denně na jednu polévkovou lžíci denně.

Těhotná žena by měla vědět, že sama by neměla předepisovat antibakteriální látky, zejména proto, že léčba chřipky nemá žádný přínos. V nejvzácnějších případech s bakteriální komplikací (pneumonie, sinusitida, encefalitida, otitis) může být předepsáno antibiotikum.

Nadcházející matky navíc musí mít na paměti, že je nemožné užívat si málo známých léků bez doporučení odborníka, i když je masmédia prezentují jako nejúčinnější a nejbezpečnější léky, které mohou účinně léčit chřipku.

Domácí léčba obvykle rychle uvolní těhotnou ženu z chřipky. Pouze závažná forma onemocnění může způsobit hospitalizaci.

Jak se cítíte po nemoci?

Samozřejmě, že přenos chřipky není dobrá perspektiva pro budoucí matku. A i když léčba pomohla, a žena se cítí skvěle, lékař ji často nasměruje na výzkum, který určí, jak dítě trpí nemocí matky.

V první polovině těhotenství obvykle provádějí trojitý hormonální test. On odpoví na otázku: jsou nějaké chyby ve vývoji dítěte? Zároveň je možná konzultace s genetikem.

Ve druhé polovině těhotenství žena prochází re-ultrazvukem, speciální přístroj zkoumá srdeční aktivitu plodu a průtok krve v placentě.

Prevence proti chřipce

Jak víte, aby nedošlo k dlouhé a nepříjemné léčbě, je třeba zabránit jakékoli nemoci. Zvláště pokud jde o chřipku. Jakmile začne epidemie chřipky, těhotná žena by měla udělat vše, aby se vyhnula nebezpečí. To platí zejména pro ženy v prvních třech měsících těhotenství.

V zimě potřebujete co nejmenší využití veřejné dopravy. Během epidemie neopouštějte dům bez rozmazání oxolinické masti na nose. A co je nejdůležitější, věnovat zvláštní pozornost přijímání speciálních multivitaminových komplexů, které posilují odolnost organismu vůči virovým infekcím.

Očkování - ochrana těhotné ženy před chřipkou

Očkování těhotných žen je dobrovolné, provádí se na klinikách, kdy začíná epidemie chřipky. Existují dámy, které mají takové předsudky předsudky. V tomto případě se poraďte se svým lékařem, který vás přesvědčí, že tato vakcína je stejně bezpečná pro matku i dítě. Očkování se však provádí pouze v případě, že doba těhotenství je kratší než 14 týdnů.

Bylinná medicína pomůže vyrovnat se s chřipkou

Populární recepty jsou dobře podporovány lékařskými metodami boje proti chřipce. Těhotné ženy mohou důvěřovat některým z nich.

 • Kloktání s výtažkem z heřmánku. Můžete vařit velmi rychle: vařit lžíci sušených květin se sklenicí vroucí vody, vařit po dobu 10 minut na nízké teplo, kmen, chladné.
 • Infuze měsíčku se připravuje stejným způsobem jako heřmánek. To je také velmi užitečné pro kloktání.
 • Infuze šalvěje. Polévková lžíce suchých listů se vaří se sklenicí vroucí vody, naplněná půl hodiny. Pak infuzi přetáhněte a můžete ji použít.
 • Infuze černého bezu. Několik lžiček sušených květin se vaří čtvrt hodiny nad nízkým teplem ve sklenici vody. Kmen, chladný, a pak periodicky kloktat.

Pro informaci: Slovo "chřipka" přišlo do našeho jazyka z Francie. A Francouzi si to vypůjčili z latinského jazyka: „influre“ - tedy „invaze“. Proto byla chřipka po dlouhou dobu všude nazývána chřipkou a později, opět ve Francii, byla přejmenována na „grippe“, což znamená „chytit“.