Chřipka - symptomy a léčba u dospělých v roce 2018

Chřipka (latinské vlivy, doslova - vliv) - akutní infekční onemocnění dýchacího traktu způsobené virem chřipky. Stejně jako jakýkoli virus se může „změnit“ - mutovat, a to se záviděníhodnou stálostí a úspěchem. Každý nový druh - kmen - vznikající na základě popsaných typů, je něco poněkud nového a právě tato variabilita umožňuje, aby byl virus chřipky nepolapitelný, nekontrolovatelný a velmi nebezpečný.

Chřipka je skupina akutních respiračních virových infekcí - ARVI. Největší infekční nebezpečí osoby trpící chřipkou je v prvních 5-6 dnech od nástupu onemocnění.

Přenosová dráha - aerosol. Trvání nemoci zpravidla nepřekročí týden. Během této nemoci však mohou být pozorovány komplikace jako zánět středního ucha, sinusitida, pneumonie, cystitida, myositida, perikarditida, hemoragický syndrom. Zvláště nebezpečné je onemocnění pro těhotné ženy, protože to může vést k hrozícímu potratu.

Jak se můžete nakazit?

Zdrojem šíření chřipkové infekce je nemocný člověk. Zvláštní nebezpečí pro lidi kolem něj je jeho propuštění ve formě slin, sputa, obsahující patogenní virus, takže pacienti s diagnózou chřipky se doporučuje nosit gázový obvaz na obličej během nemoci. Jakmile je virus v lidském těle, začne aktivní reprodukci. Obvykle se usazuje na sliznici horních cest dýchacích.

Onemocnění není schopno ovlivnit vnitřní orgány, může vést pouze k celkové intoxikaci těla, jehož hlavními příznaky jsou nevolnost, bolest břicha, zvracení. Osoba s diagnózou chřipky je nebezpečná pro ostatní pouze v prvních pěti dnech nemoci. V budoucnu virus přestane vystupovat, i když má pacient stále příznaky onemocnění.

Patogeneze

Vstupními branami pro virus chřipky jsou buňky řasnatého epitelu horního dýchacího traktu - nosu, průdušnice, průdušek. V těchto buňkách se virus množí a vede k jejich zničení a smrti. To vysvětluje podráždění kašle horních dýchacích cest, kýchání, kongesce nosu.

Virus proniká do krve a způsobuje virémii, má přímý toxický účinek, projevuje se ve formě horečky, zimnice, myalgií, bolestí hlavy. Kromě toho virus zvyšuje vaskulární permeabilitu, způsobuje rozvoj stázy a krvácení do plazmy. Může také způsobit potlačení obranných systémů těla, což způsobuje přistoupení sekundární infekce a komplikací.

Známky chřipky

Následující příznaky jsou charakteristické pro chřipku:

 • teplota 40ºС a vyšší;
 • udržování vysoké teploty po dobu delší než pět dnů;
 • silná bolest hlavy, která neodchází s použitím léků proti bolesti, zejména s lokalizací v krku;
 • dušnost, časté nebo abnormální dýchání;
 • poruchy vědomí - bludy nebo halucinace, zapomnění;
 • křeče;
 • vznik hemoragické kožní vyrážky.

Při všech uvedených příznacích chřipky, stejně jako při výskytu dalších alarmujících příznaků, které nejsou zahrnuty do obrazu nekomplikovaného průběhu onemocnění, byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky chřipky u dospělých

Inkubační doba chřipky trvá několik hodin až několik dní. Během této doby má virus čas se množit a ve velkém množství do krevního oběhu, což způsobuje virémii.

S chřipkou se tyto příznaky projevují těmito příznaky: prudký nárůst teploty na vysoké počty (od 39 do 40 stupňů Celsia), bolestivé klouby, bolesti hlavy a bolesti svalů. Lze pozorovat hyperémii kůže a skléry očí, exacerbaci infekce herpes.

Pak existují další příznaky chřipky u dospělých: ucpání nosu s nedostatečným výtokem, lechtání a nepříjemné symptomy v nosohltanu. U některých lidí je pod vlivem vysoké teploty a intoxikace narušena činnost trávicího traktu, dyspeptické poruchy a průjem. U kojenců se příznaky chřipky podobají bronchitidě, pneumonii a dalším respiračním infekcím. V tomto případě může mít malé dítě průjem, zvracení a bolest břicha.

S příznivým průběhem onemocnění trvá pět až sedm dní, ale tělo plně obnovuje pracovní stav až po dvou až třech týdnech.

Prevence proti chřipce

Aby nedošlo k přemýšlení o tom, jak léčit chřipku, nejlepší způsob, jak se vyhnout infekci, je dostat očkované (očkované) každý rok během chřipkové sezóny. Každý rok se vakcíny uvolňují podle očekávaného kmene viru. Očkování je zvláště důležité pro osoby ohrožené onemocněním vážnou formou nemoci.

Také pro prevenci chřipky je důležité izolovat pacienty od nemoci, použití osobních ochranných pomůcek (obličejové masky) je účinné, ale ideálně (ve skutečnosti je obtížné tento režim striktně dodržovat).

Nezapomeňte na dobré hygienické návyky:

 1. Umyjte si ruce často mýdlem a vodou nebo mýdlem na bázi alkoholu.
 2. Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst.
 3. Pokud je to možné, vyhněte se úzkému kontaktu s nemocnými lidmi.
 4. Nepoužívejte stejné příbory, sklenice, ručníky a jiné osobní předměty, které používají ostatní lidé.

Chřipkový lék

Chřipka je virového původu, proto je základem její léčby u dospělých antivirotik: Cycloferon, Amiksin, který je také doporučován jako profylaktický v tzv. Chladném období.

Kromě léků proti chřipce, které mají antivirové účinky, je pacientovi podáván lék zaměřený na posílení ochranných funkcí těla (Interferon).

Léčba chřipky

V případě chřipky zahrnují obecná doporučení nefarmakologickou léčbu, užívání léků ke zmírnění symptomů a antivirotika.

Léčby mimo léčbu zahrnují:

 1. Dodržování lůžka (5 dnů). Během akutního období odmítají číst, sledovat televizi, pracovat u počítače, aby nedošlo k přetížení těla oslabeného nemocí.
 2. Bohatý teplý nápoj. Je lepší mít čaj s citronem, dogrose infuzi, černý rybíz, džus s brusinkami. Takové nápoje bohaté na vitamín C pomáhají odstraňovat toxiny z těla, které vznikají v důsledku vitální aktivity virů.
 3. Antivirová léčiva jako Zanamivir a Oseltamivir (Tamiflu) se doporučuje k potlačení šíření viru v těle, snížení závažnosti symptomů, zkrácení trvání onemocnění a snížení frekvence sekundárních komplikací.
 4. Antibiotika proti chřipce by se neměla používat. Jsou naprosto bezmocné proti virům, používají se pouze při výskytu bakteriálních komplikací.

Následující léky se používají ke zmírnění příznaků chřipky u dospělých:

 1. NSAID (snížení teploty, snížení bolesti). Připomeňme, že snížení teploty pod 38 stupňů se nedoporučuje. Výjimkou jsou malé děti a lidé náchylní k křečím. V tomto případě je absolutně nemožné porazit vysokou teplotu u dítěte s aspirinem. S virovou infekcí může způsobit komplikaci - Reyeův syndrom, který se projevuje jako epileptický záchvat a kóma.
 2. Vazokonstrikční kapky - Nafozalin, Xilen, Galazolin, Sanorin, Otrivin usnadňují dýchání a zmírňují ucpání nosu, ale mohou být používány déle než 3 dny;
 3. Léčba bolesti v krku. Nejúčinnější lék (to je také nejvíce disliked mnoho) je kloktání s dezinfekčními roztoky. Můžete použít infuze šalvěje, heřmánku, stejně jako ready-made řešení, jako je furatsilin. Oplach by měl být častý - každé 2 hodiny. Navíc mohou být použity dezinfekční spreje: hexorální, bioparox, atd.
 4. Přípravky proti kašli. Cílem léčby kašle je snížit viskozitu sputa, aby byla tekutá a snadno vykašlávat. Pitný režim je pro to důležitý - teplý nápoj ředí sputum. Pokud máte problémy s vykašláváním, můžete užívat léky vykašlávání, jako je ACC, mukaltin, bronholitin atd. Neměli byste užívat léky, které potlačují reflex kašle sami (bez konzultace s lékařem) - to může být nebezpečné.

Jak léčit chřipku, další doporučení, která se snadno používají doma:

 1. Jíst více čerstvých rostlinných potravin, zejména ovoce, dodá imunitnímu systému další sílu v boji proti viru chřipky.
 2. Spát nejméně 7-9 hodin. Během nemoci tělo potřebuje další sílu k boji s infekcí, což je důvod, proč se nedoporučuje nadměrně působit nebo přejídat.
 3. Pamatujte, že antibiotika nemají žádný vliv na virus chřipky. Při nesprávném použití mohou naopak vést k rezistenci bakterií vůči nim.
 4. Chraňte chřipku v sobě. Snažte se kontaktovat osobně s rodinnými příslušníky, kolegy a přáteli. Použijte gázový obvaz a telefon.
 5. Pokud se příznaky chřipky zhorší, nejdou pryč, nebo máte chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes, astma, HIV / AIDS - navštivte svého lékaře. Možná budete potřebovat další lékařskou péči.

U extrémně závažných hypertoxických forem chřipky u dospělých (teplota nad 40 ° C, dušnost, cyanóza, těžká tachykardie, pokles krevního tlaku) jsou pacienti léčeni na jednotkách intenzivní péče. Těmto pacientům se podává imunoglobulin proti chřipce (6-12 ml), předepisují se anti-stafylokoková antibiotika (oxacilin, methicilin, ceporin 1 g 4krát denně).

Chřipka

Obecné informace

Chřipka je akutní virové onemocnění, které postihuje dýchací ústrojí, doprovázené těžkou intoxikací. Onemocnění může vést k nejzávažnějším komplikacím a někdy i smrti u dětí a starších pacientů.

Podle projevů a metod infekce se ARVI a chřipka považují za nemoci blízké, nicméně chřipkový stav způsobuje velkou intoxikaci a je často velmi obtížný, což vede k různým komplikacím.

Každý se s touto nemocí setkal alespoň jednou v životě. To není překvapující, protože onemocnění je považováno za nejběžnější infekční onemocnění, které může každoročně vést k vypuknutí a někdy k epidemiím. Proto je důležité vědět vše o tomto onemocnění: hlavní nebezpečí a způsoby, jak se proti němu chránit.

Po celém světě každoročně trpí podobným onemocněním obrovské množství dětí a dospělých, což vede k velmi závažným komplikacím. Jde o to, že virus chřipky je velmi těkavý. Každý rok je stále více a více nových typů virů, tzv. Kmenů, se kterými se lidský imunitní systém ještě nesetkal. Neexistuje tedy absolutní vakcína proti tomuto onemocnění, která by mohla poskytnout úplnou ochranu, protože je vždy pravděpodobnost zcela nové mutace tohoto viru.

Lidstvo ví o chřipce mnoho století. Úplně první epidemie, která byla oficiálně dokumentována, se odehrála ve vzdáleném 1580 letech. Ale v té době ještě nebylo známo nic o samotné nemoci, ani o její povaze.

V letech 1918-1920 došlo k pandemii této respirační infekce, která zachytila ​​celou planetu. Infekce, která dostala jméno "Španěl", byla s největší pravděpodobností právě epidemie těžké chřipky. "Španěl" byl charakterizován neuvěřitelnou úmrtností způsobenou fulminantní pneumonií a plicním edémem.

Virová povaha chřipky byla spolehlivě stanovena Smithem, Andrewsem a Leidlowem v Anglii až v roce 1933. Podařilo se jim izolovat specifický virus, který postihl hlavně dýchací cesty křečků. Infekce proběhla návalem z nosohltanu pacientů. Virus, který identifikovali, byl chřipka typu A. V roce 1940 mohli Magil a Francis otevřít virus chřipky typu B. t V roce 1947 byl Taylor schopen izolovat nový typ viru - "C".

Od roku 1940 je možné podrobně studovat chřipkový virus a jeho vlastnosti. V této době začal virus růst ve speciálních kuřecích embryích. To bylo od té doby, že docela velký krok vpřed byl učiněn při studiu tohoto onemocnění. V té době byla objevena schopnost chřipky mutovat. Kromě toho byly identifikovány všechny části viru, které byly schopné změny. Důležitým objevem bylo samozřejmě vytvoření terapeutické vakcíny.

Zdrojem infekce je nemocný člověk, z něhož se uvolňují viry spolu se sputem a slinami, které jsou oddělené od nosu během dýchání, kašle a kýchání. Tyto viry se mohou dostat na sliznice horních cest dýchacích, očí nebo nosu přímo ze vzduchu nebo při kontaktu s pacientem. Mohou se také usadit na všech typech povrchů a pak se dostat na sliznice zdravého člověka rukama nebo v důsledku použití všech druhů hygienických potřeb, které jsou společné pro pacienta.

Po infekci jde virus přímo na sliznice horních cest dýchacích (hltan, nos, průdušnice nebo hrtan), proniká do buněk a aktivně se množí. Během několika hodin virus infikuje celou sliznici horních cest dýchacích. Není schopen infikovat jiné orgány, s výjimkou dýchacích orgánů. Proto by bylo špatné používat takový termín jako „střevní chřipka“, protože onemocnění není schopno infikovat střevní sliznici zdravého člověka. Často se nazývá střevní chřipka se symptomy jako je intoxikace, doprovázená průjmem a horečkou, další onemocnění - virová gastroenteritida.

A přesto není zcela přesně stanoveno, na které ochranné mechanismy se zastaví rozmnožování viru, a následně se obnovuje. Obvykle po 2-5 dnech se uvolnění tohoto viru do prostředí zastaví. Tak, osoba nemocná s chřipkou úplně přestává být nebezpečná, a po chvíli příznaky chřipky také zmizí.

Lidé s oslabeným imunitním systémem jsou k tomuto onemocnění nejvíce náchylní:

 • malé děti do 2 let, protože jejich imunitní systém je stále nedůsledně tvořen;
 • osoby, které trpí všemi druhy onemocnění imunodeficience (vrozené imunodeficience, HIV);
 • starší lidé;
 • Osoby, které trpí chronickým onemocněním kardiovaskulárního systému, zejména se získanými a vrozenými srdečními vadami;
 • diabetici;
 • osoby, které trpí různými chronickými plicními chorobami, včetně bronchiálního astmatu;
 • těhotné ženy;
 • nemocní lidé trpící různými chronickými onemocněními krve a ledvin;
 • starší lidé jsou zpravidla starší 65 let, kteří mají všechny druhy chronických onemocnění různého stupně.

Příznaky chřipky

Při chřipce je inkubační doba velmi krátká a pohybuje se v rozmezí od infekce až po první projevy, v průměru 48 hodin. Toto onemocnění téměř vždy začíná akutně. Závažnost chřipky může být rozdělena na mírnou, středně závažnou a závažnou.

Téměř vždy se projevují katarální jevy a známky intoxikace. A také, v 5-10% všech případů, hemoragická složka je také zaznamenána.

Otrava chřipky se projevuje:

 • horečka s mírnou formou, při které teplota zpravidla nepřekročí 38 ° C; s průměrem 39-40ºС; v případě silného proudu může teplota překročit 40 ° C;
 • bolest hlavy v oblasti očí, zejména při pohybu očních bulvy;
 • zimnice;
 • bolesti svalů, obvykle v kloubech, dolní části zad a nohou;
 • obecná malátnost a slabost;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • někdy zvracení a nevolnost.

Příznaky chřipky u dětí se mohou objevit 2-3 dny po infekci. Poté se nemoc rychle rozvíjí a začíná působit na horní dýchací cesty.

Klasickými příznaky jsou horečka až do 40 ° C, zimnice, bolesti hlavy a svalové bolesti, bolest v krku a pocit nevoľnosti. Podobné symptomy trvají až 3-4 dny, ale únava a kašel může trvat až 1-2 týdny po poklesu teploty.

U dětí může být toto onemocnění podobné jako u jiných respiračních infekcí, jako je pneumonie, bronchitida nebo záď. Může se objevit bolest břicha, průjem a zvracení. Kromě toho se zvracení může vyskytovat častěji než průjem. Chování dítěte se mění - při vysokých teplotách se zvyšuje obecná podrážděnost.

U kojenců je často obtížné rozpoznat chřipku, protože tyto symptomy a znaky nejsou jedinečné. Chřipka u dětí mladších 6 měsíců je méně častá, ale symptomy zahrnují prudký pokles chuti k jídlu, celkovou apatii a letargii.

Diagnóza chřipky

Když se objeví příznaky chřipky, je předepsána laboratorní studie stěrů z krku, sputa a nosohltanu. Virus secernovaný v testu se kultivuje za účelem stanovení kmene viru chřipky. Typ viru se stanoví imunofluorescenčními a hemegglutinačními inhibičními reakcemi. K tomu se používají specifická imunitní séra.

Může být podán rychlý test na přítomnost antigenů v sedimentech nosohltanu. Tato studie trvá až 30 minut. To je nejčastěji předepisovaná diagnóza chřipky.

Jiné diagnostické metody nejsou informativní. Leukocytární krevní test s normálním průběhem onemocnění zůstává ve skutečnosti normální nebo s malými odchylkami. Leukopenie je pozorována pouze v přítomnosti virových nebo bakteriálních komplikací.

Léčba chřipky

Chřipka je léčena jak léčbou léky, tak i neléčivou terapií. Neléčebná léčba chřipky probíhá, stejně jako léčba nachlazení nebo akutních respiračních infekcí. V tomto případě se doporučuje odpočinek na 5 dní. Během exacerbace nemůžete číst, pracovat u počítače a sledovat televizi. Tyto studie vyčerpávají oslabené tělo, prodlužují dobu nemoci a následné riziko vzniku nejrůznějších komplikací.

Při tomto typu léčby se doporučuje pít denně dostatek teplých nápojů o objemu 2 litry tekutin, obohacených o vitamín C - džus, šípkovou infuzi nebo čaj s citronem. Pití takového množství tekutiny denně provádí pacient detoxikaci. Existuje tedy zrychlené vylučování všech druhů toxinů z těla, které vznikají v důsledku vitální aktivity virů. Tato terapie je založena na práci imunitního systému těla a nedoporučuje se pro osoby s oslabeným imunitním systémem, s průvodními onemocněními, která nedávno podstoupila infekční onemocnění. Pro osoby s rizikem sezónních epidemií onemocnění se doporučuje prevence chřipky.

Nespecifická farmakoterapie při léčbě chřipky je charakterizována nesteroidními protizánětlivými léky: paracetamolem, ibuprofenem, diklofenakem. Takové léky mají dobrý protizánětlivý účinek, mohou snížit tělesnou teplotu pacienta, snížit bolest. V tomto případě je možné užívat takové léky jako součást léčivých prášků, jako je teraflu, coldrex atd.

Pamatujte, že není možné snížit tělesnou teplotu nižší než 38ºС, protože při této teplotě jsou v lidském těle aktivovány speciální ochranné mechanismy zaměřené na boj s infekcí. Aspirin, který se úspěšně používá k léčbě příznaků chřipky u dospělých, je kontraindikován u dětí, protože může způsobit tak závažnou komplikaci jako virová infekce, jako je Reyeův syndrom, což je toxická encefalopatie, která se projevuje křečími a epileptickými záchvaty.

Speciální antihistaminika jsou předepisována pro chřipku - to jsou léky používané při léčbě alergií, protože snižují všechny známky zánětu: otoky sliznic a kongesci nosu. Léčiva patřící do první generace této skupiny - tavegil, suprastin, difenhydramin mají vedlejší účinek, jako je ospalost. Přípravky příští generace - fenytil, loratadin, zyrtec - nemají podobný účinek.

Speciální vasokonstrikční kapky v nose mohou snížit otok nosohltanu, zmírnit jeho přetížení. To však není bezpečný lék, jak se zpočátku může zdát. Samozřejmě, na jedné straně, s ARVI, by měly být použity kapky, aby se snížil otok a tím se zlepšil odtok z nosních dutin, aby se zabránilo následnému rozvoji sinusitidy. Jen nezapomeňte, že dlouhodobé a časté užívání těchto kapek je nebezpečné ve smyslu, že se může rozvinout chronická rýma.

V případě nekontrolovaného příjmu léčiva může dojít k výraznému zesílení nosní sliznice, což vede k závislosti na kapkách, ke konstantnímu nazálnímu kongesci. V tomto případě je léčba této komplikace pouze chirurgická. Je nutné dodržovat přísný režim užívání kapek: 7 dní 3krát denně.

Léčba krku s chřipkou je také symptomatická léčba. Nejúčinnějším lékem je kloktání speciálními dezinfekčními roztoky. Můžete také použít heřmánek, šalvěj a roztok Furatsilina. Oplach by měl být prováděn poměrně často - až jednou za 2 hodiny. Navíc mohou být použity dezinfekční spreje a aerosoly: bioparox, hexorální atd.

Léčba zahrnuje lék proti kašli. Cílem léčby kašle je snížení viskozity sputa, což usnadňuje kašel. V tomto případě je důležitou podmínkou pro uzdravení dodržování pitného režimu, protože teplý nápoj může zkapalnit sputum. V případě potíží s vykašláváním můžete užívat speciální vykašlávání, jako je bronholitin, mukaltin, ACC.

Moderní antivirová terapie je předepisována ve spojení s léčbou drogami. Antivirová léčiva a přípravky jsou předepisovány na podporu imunitního systému pacienta. Nesmí se léčit a užívat antibakteriální léčiva, tyto léky nepůsobí na viry, zejména na virus chřipky.

Podává se imunoglobulin proti chřipce, který se podává pacientům trpícím imunodeficiencí. Antivirová látka rimantadin. Léčba chřipky rimantadinem začíná v první den nemoci. Příjem rimantadinu u dětí mladších 12 let, ženy se nedoporučuje u osob trpících chronickým onemocněním jater a ledvin a těhotných žen. Pozitivním účinkem je použití intranasálního interferonu.

Chřipka - příčiny, časné příznaky, příznaky, léčba, komplikace viru chřipky a prevence

Chřipka je akutní virové onemocnění, které může postihnout horní a dolní dýchací ústrojí, je doprovázeno těžkou intoxikací a může vést k závažným komplikacím a smrti, zejména u starších pacientů a dětí. Epidemie se objevují téměř každý rok, obvykle na podzim, v zimě a více než 15% populace je postiženo.

Chřipka je skupina akutních respiračních virových infekcí - ARVI. Největší infekční nebezpečí osoby trpící chřipkou je v prvních 5-6 dnech od nástupu onemocnění. Přenosová dráha - aerosol. Trvání nemoci zpravidla nepřekročí týden.

Podrobněji o příčinách, prvních příznacích a běžných příznacích u dospělých, stejně jako o léčbě a komplikacích, se podíváme na tento materiál.

Co je to chřipka?

Chřipka je akutní respirační virová infekce způsobená viry skupiny A, B nebo C s těžkou toxemií, horečkou a infekcemi horních a dolních dýchacích cest.

Mnoho lidí mylně chřipku bere na běžnou nachlazení a neprovádí vhodná opatření k zastavení účinků viru a prevenci infekce lidí, kteří přicházejí do styku s nemocným.

V zimě a na podzim je nárůst výskytu tohoto viru způsoben tím, že velké skupiny lidí jsou dlouhodobě v uzavřených prostorách. Zpočátku se u dětí předškolního věku a mezi dospělou populací vyskytne nákaza infekce, která je častěji zaznamenána u starších osob.

Prevence epidemie chřipky do značné míry závisí na uvědomění si již nemocného člověka, který se musí vyhnout veřejným místům s velkými davy lidí, pro které pacient, zejména kašel a kýchání, představuje potenciální nebezpečí infekce.

Druhy viru chřipky

Chřipka je rozdělena na:

 • typu A (podtypy A1, A2). Většina epidemií je způsobena virem chřipky typu A, jeho odrůdy jsou četné, jsou schopny infikovat jak člověka, tak zvířata (ptačí, prasečí chřipku atd.) A jsou také schopny rychlých genetických změn.
 • Typ B. Chřipkové viry typu B často nezpůsobují epidemie a jsou mnohem snáze přenosné než ty typu A.
 • Typ C. Vyskytuje se v ojedinělých případech a probíhá v mírné nebo asymptomatické formě.

Jakmile se virus v buňce začne aktivně množit, provokuje akutní virovou infekci respiračního typu zvaného chřipka. Onemocnění je doprovázeno horečkou, intoxikací a dalšími příznaky.

Virus chřipky je vysoce těkavý. Každý rok se objevují nové poddruhy (kmeny) viru, se kterými se náš imunitní systém ještě nesetkal, a proto se nemohou snadno vyrovnat. Proto vakcíny proti chřipce nemohou poskytnout 100% ochranu - vždy existuje možnost nové mutace viru.

Důvody

Chřipka je způsobena skupinou virů z čeledi Orthomyxoviridae. Existují tři hlavní rody - A, B a C, které jsou rozděleny na sérotypy H a N, v závislosti na tom, které proteiny se nacházejí na povrchu viru, hemaglutininu nebo neuraminidáze. Existuje celkem 25 takových subtypů, ale 5 z nich se nachází u lidí a jeden virus může obsahovat oba typy proteinů různých subtypů.

Hlavní příčinou chřipky je virová infekce osoby s následným rozšířením mikroorganismu v celém těle.

Zdrojem je již nemocný člověk, který uvolňuje virus do životního prostředí kašlem, kýcháním a tak dále, má mechanismus přenosu aerosolu (inhalace kapiček hlenu, slin), chřipka se šíří dostatečně rychle - první hodiny infekce.

V každém epidemickém roce, komplikace chřipky zabijí v průměru 2 000 až 5 000 lidí ročně. Jedná se většinou o osoby starší 60 let a děti. V 50% případů jsou příčinou úmrtí komplikace kardiovaskulárního systému a 25% případů komplikací z plicního systému.

Jak se chřipka přenáší?

Jako všechny infekční nemoci se chřipka šíří ze zdroje do citlivého organismu. V roli zdroje chřipky je nemocný člověk, který má zjevné nebo vymazané klinické projevy. Vrchol nakažlivosti spadá do prvních šesti dnů onemocnění.

Mechanismus přenosu chřipky - aerosolu, virus se šíří prostřednictvím vzduchových kapiček. K vylučování dochází slinami a sputem (při kašli, kýchání, mluvení), které jsou ve formě jemného aerosolu distribuovány ve vzduchu a vdechovány jinými lidmi.

V některých případech je možné realizovat kontaktní každodenní přenosovou cestu (hlavně přes nádobí, hračky).

Není přesně určeno, které obranné mechanismy se reprodukce viru zastaví a dojde k obnovení. Obvykle po 2-5 dnech přestává být virus uvolňován do životního prostředí, tzn. nemocný člověk přestává být nebezpečný.

Inkubační doba

Inkubační doba chřipky je doba, která je nezbytná pro množení viru v lidském těle. Začíná okamžikem infekce a pokračuje, dokud se neobjeví první příznaky.

Inkubační doba zpravidla trvá 3-5 hodin až 3 dny. Nejčastěji trvá 1-2 dny.

Čím menší je počáteční množství viru, které vstoupilo do těla, tím delší bude doba inkubace chřipky. Také tato doba závisí na stavu imunitní obrany osoby.

První známky

První známky chřipky jsou:

 • Ztracené tělo.
 • Bolesti hlavy
 • Chlazení nebo horečka.
 • Rýma
 • Chvění v těle.
 • Bolest v očích.
 • Pocení
 • Nepříjemný pocit v ústech.
 • Ochablost, apatie nebo podrážděnost.

Hlavním příznakem onemocnění - prudký nárůst tělesné teploty na 38-40 stupňů Celsia.

Příznaky chřipky u dospělých

Inkubační doba je asi 1-2 dny (možná od několika hodin do 5 dnů). Poté následuje období akutních klinických projevů onemocnění. Závažnost nekomplikovaného onemocnění je dána délkou trvání a závažností intoxikace.

V prvních dnech, osoba, která má chřipku má druh slzného vzhledu, tam je výrazné zarudnutí a opuch tváře, lesklé a načervenalé oči s "jiskrou". Sliznice oblohy, oblouky a stěny hltanu jsou jasně červené.

Příznaky chřipky jsou:

 • horečka (obvykle 38-40 ° C), zimnice, horečka;
 • myalgie;
 • artralgie;
 • tinnitus;
 • bolest hlavy, závratě;
 • pocit únavy, slabosti;
 • adynamia;
 • suchý kašel, doprovázený bolestí na hrudi.

Objektivní znaky jsou vzhled pacienta:

 • hyperémie obličeje a spojivky očí,
 • sklerit
 • suchá kůže.

Vysoká teplota a další projevy intoxikace zpravidla trvají až 5 dní. Pokud po 5 dnech teplota neklesne, je třeba předpokládat bakteriální komplikace.

Katarální jevy pokračují o něco déle - až do 7–10 dní, po jejich zániku se pacientka považuje za zotavenou, ale po dobu dalších 2-3 týdnů lze pozorovat účinky onemocnění: slabost, podrážděnost, bolest hlavy, možná nespavost.

Při absenci komplikací trvá onemocnění 7-10 dní. Během této doby, jeho příznaky postupně odejdou, ačkoli on může ještě mít slabost pro až dva týdny.

Příznaky chřipky, které volají sanitku:

 • Teplota 40 ° C a vyšší.
 • Udržování vysokých teplot po dobu delší než 5 dnů.
 • Těžká bolest hlavy, která při užívání léků proti bolesti nezmizí, zejména při lokalizaci v krku.
 • Dušnost, časté nebo abnormální dýchání.
 • Poruchy vědomí - delirium nebo halucinace, zapomnění.
 • Křeče.
 • Vzhled hemoragické vyrážky na kůži.

Pokud má chřipka nekomplikovaný průběh, horečka může trvat 2-4 dny a onemocnění končí po 5-10 dnech. Po onemocnění po dobu 2-3 týdnů je možná postinfekční astenie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami spánku, zvýšenou únavou, podrážděností, bolestí hlavy a dalšími příznaky.

Závažnost nemoci

Existují 3 závažnosti chřipky.

Komplikace chřipky

Když virus napadl tělo, odpor imunitního systému se snižuje a zvyšuje se riziko vzniku komplikací (proces, který se vyvíjí na pozadí základního onemocnění). A můžete rychle chytit chřipku, ale na dlouhou dobu trpět jeho následky.

Chřipka může být komplikována řadou patologií, a to jak v rané fázi (obvykle způsobené adherací bakteriální infekce), tak později. Závažné komplikace chřipky se obvykle vyskytují u malých dětí, starších osob a osob s oslabeným postižením, které trpí chronickými onemocněními různých orgánů.

Obvykle jsou pozdní komplikace chřipky spojeny s přidáním bakteriální infekce, která vyžaduje spojení s léčbou antibiotiky.

Lidé náchylní k komplikacím

Některé kategorie populace jsou náchylnější k závažným komplikacím chřipky než jiné. Tato infekce často vede k vážným následkům u těchto skupin jednotlivců:

 • senioři (nad 55 let);
 • kojenci (od 4 měsíců do 4 let);
 • osoby s chronickým onemocněním infekční povahy (s chronickým zánětem středního ucha, bronchitidou, sinusitidou atd.);
 • trpící chorobami srdce a plic;
 • osoby s poškozeným imunitním systémem;
 • těhotné ženy.

Chřipka bohužel postihuje všechny životně důležité systémy lidského těla, proto je jednou z nejnepředvídatelnějších nemocí.

Diagnostika

Pokud se objeví příznaky chřipky, je třeba zavolat pediatra / terapeuta do domova a v případě vážného stavu pacienta je třeba vzít sanitku, která vezme pacienta do infekční nemocnice. S rozvojem komplikací onemocnění se konají konzultace s pulmonologem, ORL specialistou a dalšími odborníky.

Diagnóza chřipky je založena na typickém klinickém obrazu. V případě prudkého zvýšení teploty byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pozorování lékaře na chřipku je velmi důležité, protože umožní včasnou identifikaci nástupu možných bakteriálních komplikací.

Při prudkém nárůstu teploty se vyžaduje:

 • lékařské vyšetření;
 • historie;
 • kompletní krevní obraz.

Léčba chřipky

U dospělých je léčba chřipky ve většině případů prováděna doma. Pouze těžké onemocnění nebo jeden z následujících nebezpečných symptomů vyžaduje hospitalizaci:

 • teplota 40 ° C a více;
 • zvracení;
 • křeče;
 • dušnost;
 • arytmie;
 • snížení krevního tlaku.

Dlouhodobá léčba nebo nedodržení doporučení lékaře často vede ke komplikacím.

Zpravidla se při léčbě chřipky předepisuje:

 • těžké pití;
 • antipyretická léčiva;
 • látky podporující imunitu;
 • činidla, která zmírňují katarální symptomy (vazokonstriktor usnadňující nosní dýchání, antitusikum);
 • antihistaminika s hrozbou alergické reakce.

Pro boj proti horečce jsou ukázána antipyretická léčiva, která jsou dnes velmi početná, ale je vhodnější užívat paracetamol nebo ibuprofen, stejně jako léky, které jsou na nich založeny. Antipyretická léčiva jsou prokázána, pokud tělesná teplota převyšuje 38 ° C.

S chřipkou je důležité konzumovat více tekutin - pomůže rychleji propláchnout toxiny z těla a zmírnit stav pacienta.

Léčba chřipky u dospělých

Léčebný režim pro chřipku zahrnuje postupné procedury pro zmírnění současných symptomů onemocnění a neutralizaci virových buněk.

 1. Antivirová. Antivirová léčiva proti chřipce zabíjejí viry. Měli byste si vzít: Rimantadine, Arbidol, Amiksin a Anaferon. Užívání antivirových léků proti chřipce nejenže zkrátí dobu trvání onemocnění, ale také zabrání rozvoji komplikací, takže by měly být používány u osob se sníženou imunitou. Při léčbě komplikací také užívejte antivirotika.
 2. Antihistaminika. Speciální antihistaminika jsou předepisována pro chřipku - to jsou léky používané při léčbě alergií, protože snižují všechny známky zánětu: otoky sliznic a kongesci nosu. Léčiva patřící do první generace této skupiny - tavegil, suprastin, difenhydramin mají vedlejší účinek, jako je ospalost. Přípravky příští generace - fenytil, loratadin, zyrtec - nemají podobný účinek.
 3. Antipyretika. Pro boj s horečkou používejte antipyretika, která jsou v současné době mnoho, ale je vhodnější používat paracetamol a ibuprofen, stejně jako léky vyrobené na základě těchto látek. Antipyretická léčiva se používají, když teplota stoupne nad 38,5 ° C.
 4. Vykašlávací léky. Kromě toho by měly být vykašlávání aplikovány na chřipku (Gerbion, Ambroxol, Mukaltin).
 5. Kapky. K odstranění příznaků, jako je ucpaný nos, používají vazokonstrikční činidla: Evkazolin, Naphthyzinum, Tizin, Rinazolin. Kapky padly třikrát denně, 1 kapka do každého nosního průchodu.
 6. Kloktání Pravidelné kloktadla s bylinnými odvarmi, roztokem sodné soli, pravidelným množstvím teplých nápojů, odpočinku a odpočinku na lůžku.

S chřipkou, stejně jako s jinými akutními respiračními virovými infekcemi, není třeba předepisovat antibiotika, doporučuje se pouze v případě podezření na bakteriální povahu zánětlivého procesu v dýchacích cestách.

Aby se zabránilo rozvoji komplikací, vždy striktně dodržujte předepsanou léčbu, udržujte si lůžko v akutním období, nepřestávejte předčasně užívat léky a lékařské postupy.

Doporučení

Za účelem vyléčení chřipky doma stojí za to pozorovat společné pravdy:

 1. Požadovaný odpočinek na lůžku.
 2. Přijetí antivirotik a dalších léků pro zachování imunity.
 3. Denní větrání místnosti je žádoucí, pokud je to možné mokré čištění místnosti. Pacient s příznaky chřipky je zabalen a prostředí je teplejší. Není nutné zmrazovat místnost, ale mělo by být prováděno pravidelné větrání.
 4. Je třeba pít dostatek tekutin. Asi 2-3 litry denně. Nejlepšími pomocníky budou kompoty, ovocné nápoje, citronový čaj s ovocem.
 5. Aby se zabránilo rozvoji komplikací na kardiovaskulárním a nervovém systému, je nutné maximální odpočinek, jakákoliv intelektuální zátěž je kontraindikována.
 6. Během období nemoci a během několika týdnů po ní je nutné věnovat maximální péči zdraví, podávání vitamínových minerálních komplexů a konzumaci produktů obsahujících vitamin.

Výživa a strava

Dieta pro chřipku je předpokladem rychlé obnovy. Ale nebojte se při pohledu na slovo. Hlad po chřipce nebude muset. Seznam potravin, které je lepší jíst v době nemoci, je rozsáhlý.

 • Dekorace léčivých bylin;
 • Čerstvé ovocné šťávy;
 • Zvláště užitečný je teplý vývar, kuřecí vývar;
 • Pečené ryby nebo netučné maso;
 • Lehké zeleninové polévky;
 • Mléčné výrobky;
 • Ořechy a semena;
 • Luskoviny;
 • Vejce;
 • Citrus.

Jak chápete, výživa s chřipkou se netýká pouze těch produktů, které lze konzumovat, ale také těch, které se nedoporučují. Ty zahrnují:

 • mastné a těžké potraviny;
 • klobásy a uzeniny;
 • Cukrovinky;
 • Konzervy;
 • káva a kakao.

Ukázkové menu:

 • Brzy snídaně: krupice kaše s mlékem, zelený čaj s citronem.
 • Druhá snídaně: jedno měkké vejce, vývar ze skořice šípku.
 • Oběd: zeleninová polévka v masovém vývaru, steaky z parního masa, rýžová kaše, kompotový kartáč.
 • Snack: jablko pečené s medem.
 • Večeře: dušená ryba, bramborová kaše, ovocná šťáva zředěná vodou.
 • Před spaním: kefír nebo jiné fermentované mléčné nápoje.

Pití

Musíte vypít v průměru nejméně 2 litry tekutiny denně, pravidelně, bez čekání na vznik žízně. Jako nápoj, vhodný čaj, vývar boky, čaj s citronem nebo malinou, bylinné čaje (heřmánek, lípa, oregano), kompot ze sušeného ovoce. Je žádoucí, aby teplota všech nápojů byla přibližně 37-39 ° C - takže tekutina bude absorbována rychleji a pomůže tělu.

Lidové léky na chřipku

Lidové léky v léčbě chřipky jsou používány za účelem obnovení imunity pacienta, poskytnutí jeho těla vitamíny a léčivými extrakty, které podporují regeneraci. Největšího efektu však bude dosaženo, pokud zkombinujete použití lidových prostředků s použitím léčiv.

 1. Nalijte sklenici mléka do pánve, přidejte 1/2 lžičky. Zázvor, mletá červená paprika, kurkuma. Přiveďte k varu a vařte 1-2 minuty. Nechte mírně vychladnout, přidejte 1/2 litru. máslo, 1 lžička medu Vezměte si sklenici 3x denně.
 2. Připravte čaj kalina s lipovými lístky! Vezměte první st. lžíce sušených květů vápna a malých Kalin ovoce, nalijte ½ litru vroucí vody a nechte ji vařit po dobu jedné hodiny, pak kmen a konzumovat půl šálku 2 krát denně.
 3. Nejaktivnějším lékem proti chřipce je černý rybíz ve všech formách, s teplou vodou a cukrem (až 4 sklenice denně). I v zimě můžete vařit odvar z rybízových větviček). Je nutné zlomit větvičky a vařit plnou hrstku ze čtyř sklenic vody. Vařte jednu minutu a pak stoupejte po dobu 4 hodin. Pijte v noci v posteli ve velmi teplé formě 2 šálky cukru. Provádět takové ošetření dvakrát.
 4. Požadováno: 40 gramů malinového ovoce, 40 gramů listů podběl, 20 gramů oregano byliny, 2 šálky vařící vody. Sbírejte mlýn a promíchejte. Vezměte 2 lžíce. Já Výsledná směs, nalijeme vroucí vodou v termosce, trváme na 1 hodině, namáháme. Vypijte infuzi teplého 100 ml 4krát denně 30 minut před jídlem.
 5. Když máte nachlazení, vdechněte do nosu čerstvou aloe šťávu (agáve), 3-5 kapek do každé nosní dírky. Po instilaci masírujte křídla nosu.

Očkování

Očkování proti chřipce je způsob, jak zabránit infekci. Je ukázáno všem, zejména rizikovým skupinám - seniorům, dětem, těhotným ženám, lidem sociálních profesí.

Očkování se provádí každoročně, před začátkem epidemického období, od září do října, aby se v době epidemie vytvořila silná imunita. Pravidelné očkování zvyšuje účinnost ochrany a tvorby protilátek proti chřipce.

Očkování je zvláště žádoucí pro:

 • malé děti (do 7 let);
 • starší osoby (po 65 letech);
 • těhotné ženy;
 • pacienti s chronickými onemocněními, oslabená imunita;
 • zdravotnických pracovníků.

Prevence

Aby nedošlo k chřipce, zkuste posílit své tělo po celý rok. Zvažte některá pravidla pro prevenci chřipky a posílení vašeho těla:

 1. Prevence by měla být především prevencí vniknutí viru chřipky do vašeho těla. Chcete-li to udělat, jakmile se vrátíte domů z ulice, ujistěte se, že si umyjte ruce mýdlem a vodou, a je doporučeno umýt si ruce téměř k loktům.
 2. Velmi užitečná pro prevenci chřipky u dětí a dospělých bude výplach nosu. Praní lze provést teplou slanou vodou nebo speciálním sprejem.
 3. Před jídlem, které bylo dříve na pultu, se ujistěte, že je dobře opláchněte pod tekoucí vodou.

Udržení normální imunity by mělo:

 • Plně, a co je nejdůležitější, jíst správně: v potravě by mělo být dostatečné množství sacharidů, tuků, bílkovin a vitamínů. V chladném období, kdy se ve stravě výrazně sníží množství ovoce a zeleniny používané v potravinách, je nutné doplnění vitamínů.
 • Pravidelně cvičte na čerstvém vzduchu.
 • Vyhněte se všemožným stresům.
 • Přestat kouřit, protože kouření výrazně snižuje imunitu.

Shrneme-li to, připomínáme, že chřipka - infekční, nakažlivá nemoc, která může vést k různým komplikacím. Pravděpodobnost nákazy se zvyšuje na podzim av zimě.

Symptomy a léčba chřipky skupiny A

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/vysokaya-temperatura-300x2001.jpg "alt =" žena v masce s teploměrem "width =" 300 "height =" 200 "/> Vše o chřipce A - co to je a jak se léčí, každý potřebuje vědět, aby se vyhnul nepříjemným následkům, epidemie onemocnění se objevují každoročně, více než 20% populace je postiženo.

Chřipka je infekční onemocnění, které postihuje sliznici dýchacích cest. Velmi často způsobuje závažné otravy těla, což vede k různým komplikacím.

Jak nebezpečný je virus chřipky A?

Pozor! Teď už nemůžete být jen vyléčeni, ale přestat být nemocný navždy!

Kauzálními agens onemocnění jsou viry chřipky A, B, C, které patří k paramyxovirům a mají odlišnou strukturu. Nejzávažnější komplikace kardiovaskulárního systému, ledvin a plic jsou způsobeny virem chřipky A. Léze životně důležitých orgánů vede ke komplikacím a je často fatální.

Symptomy virů jsou podobné, ale typ A může změnit svou strukturu v krátkém čase, což způsobuje roční epidemie. Tělo, jakmile má chřipku, si pamatuje molekuly viru a produkuje protilátky proti nim. Lidský imunitní systém nerozpoznává změněné geny skupiny A a tělo se znovu infikuje.

V medicíně jsou izolovány nejen typy A, B a C, ale také subtypy v závislosti na N a H proteinech, které je nazývají kmeny. V závislosti na kmeni viru je inkubační doba 1 až 2 dny. Za prvé, onemocnění postihuje horní dýchací cesty, což způsobuje zánět nosní sliznice, krku a hrtanu. Dále sestupuje do dolních částí dýchacího ústrojí.

Vírus se pohybuje rychlostí blesku skrze tělo s lymfou a krví, naruší jeho funkce a otravu intoxikací, která vzniká v důsledku rozpadu zdravých a nemocných buněk v boji proti imunitě s chřipkovými antigeny.

Infekce chřipky a její příznaky

Infekce vstupuje do lidského těla kapičkami ve vzduchu nebo předměty v domácnosti s částicemi slin a sputa, stříkajícími při kýchání nebo kašlání. Infekční zóna v blízkosti nemocné osoby dosahuje 3 m. U domácích potřeb dosahuje životaschopnost viru 5-7 dní v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu.

Nositel infekce je již nakažlivý z inkubační doby, ale zpravidla 5. nebo 6. den již není nebezpečný pro ostatní.

Symptomy infekce chřipkou A se rychle vyvíjejí a jsou velmi podobné příznakům ARVI. Tam jsou některé rysy, které pomohou rozpoznat chřipku. Patří mezi ně:

 • otoky obličeje a sliznic;
 • červené oči;
 • modré rty;
 • zarudnutí měkkého patra v krku;
 • bolesti hlavy, které ovlivňují spánky, čelo a drtí oči;
 • suchý kašel;
 • rýma

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/kak-kogda-primenyat-detyam-vzroslym-aspirin-pri-temperature- 41-e1494865249671.jpg "alt =" vysoká teplota "width =" 300 "výška =" 169 "/> Nejcharakterističtějšími příznaky chřipky A jsou: rychle rostoucí tělesná teplota na 40 ° C, silná horečka, svalové potíže, bolesti hlavy, slabost Někdy si pacienti stěžují na nepříjemné pocity v krku, kašel, méně často rýmu.

Zvýšení teploty znamená intoxikaci člověka. S mírným a mírným stupněm nemoci dosahuje 39 ° C, s těžkým vzestupem na 40 ° C a vyšším. Musíte vědět, že takový stav může vést ke křečím a otoku mozku. Pacient začíná halucinace a bludy. Je nutná neodkladná hospitalizace, takový stav může být smrtelný.

Symptomy chřipky A mohou být vyjádřeny průjmem, zvracením, bolestí břicha a také krvácení z nosu.

Nejvíce trpí starší lidé, lidé s nízkou imunitou, onemocnění plic a srdce, těhotné ženy a děti do 2 let.

Antivirová léčba

Léčba chřipky A zahrnuje užívání antivirotik a odpočinku. Intoxikace a horečka výrazně poškozují tělo,.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/lechenie-angini-doma1.jpg "alt =" pít čaj s citronem "width =" 300 "výška =" 200 "/> proto je nutné použít alespoň 2 litry kapaliny a být v klidu.

Nejlepší volbou by byly čaje a čaje s citronem a šípkem. Poskytněte tělu vitamíny přírodní ovocné nápoje. Tekutina přímo bojuje s intoxikací organismu, vylučuje toxické látky močí.

Léčba chřipkou A s léky by měla být zahájena co nejdříve. Antivirová léčiva se používají od prvního dne infekce, počínaje 3 nebo 4 dny onemocnění již nejsou účinné. Při kontaktu s nemocnou osobou nebo při prvních příznacích jsou předepsány Rimantadine, Arbidol, Teraflu, Tamiflu. Výhodou posledně uvedeného je absence kontraindikací pro děti mladší 12 let a boj proti chřipkovému kmenu AN1N1 (prasečí chřipka).

Léčba osoby s chřipkou A antivirotiky brání rozvoji komplikací.

Je nutné užívat léky, které zabraňují invazi viru do lidských imunitních buněk. Mezi ně patří: Interferon, Amexin, Cykloferon. Tyto léky přispívají k protizánětlivým a imunomodulačním účinkům.

Dobré indikátory mají stimulátory syntetické imunity: Aflubin a Immunal. Výhodou Aflubin je, že není zakázáno dětem v dětství. Před použitím byste však měli navštívit pediatra.

Léky ke zlepšení stavu

Léčba osoby s chřipkou A může být urychlena léky zaměřenými na zmírnění nebo odstranění nepříznivých faktorů.

Patří mezi ně:

 • antipyretika;
 • lék proti kašli;
 • léky, které změkčují rýmu;
 • prostředky ke snížení bolesti v krku.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/500562971-300x258.jpg "alt =" paracetamol "width =" 300 " height = "258" srcset = " data-srcset = "https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/500562971-300x258.jpg 300w, https://prostudych.ru/wp-content /uploads/2017/05/500562971.jpg 333w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Antipyretika pomáhají snižovat teplotu a snižovat bolest svalů. Doporučuje se používat paracetamol, ibuprofen, diklofenak.

Je velmi nežádoucí používat aspirin, protože viry ovlivňují vaskulární permeabilitu, což způsobuje jejich patologii. Poškození krevních cév viry může způsobit, že část tekutiny opustí krevní oběh, což povede k naplnění krve v okolních orgánech, což způsobí otoky plic nebo ledvin.

V závislosti na typu kašle předepsat proti drogám nebo vykašlávání drog. Léky proti kašli se používají pro suché, napjaté typy. Nejběžnější Stoptussin, Butamirat, Oxadelin. Pokud je kašel vlhký sputem, vykašlávání pomůže: Ambroxol, Bromhexin.

Léky, které omezují krevní cévy a zvlhčují nosní sliznici, se vyrovnávají s nazální kongescí. Mezi ně patří Aquamaris, Naphthyzinum, Nazol, Tizin. Těhotné a kojící matky musí věnovat pozornost přípravkům obsahujícím pouze mořské soli.

Antibakteriální terapie je neúčinná proti virům. Vyplatí se, pokud na pozadí onemocnění vzniknou komplikace v jiných orgánech spojených se zánětlivými procesy.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/04/lechenie-anginu-2-360x2001-300x167.jpg "alt =" léčba sore throats "width =" 300 "height =" 167 "srcset =" "data-srcset =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/04/lechenie-anginu-2-360x2001-300x167.jpg 300w, https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/04/lechenie-anginu-2-360x2001.jpg 360w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Léčba lidí s chřipkou Lidový lék pomáhá zlepšit jejich kondici.Je nutné brát ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, používat odvar bylin, které mají protizánětlivý a uklidňující účinek.

Zázvor je bohatý na vitamíny, posiluje imunitní systém, hřeje a tóny, jeho diaforetický účinek urychluje eliminaci toxinů. Nápoj se zázvorem, citronem a medem pomůže obnovit sílu a vyrovnat se s intoxikací těla.

Divoké růže bobule jsou vynikající preventivní opatření proti nachlazení a chřipce. Jsou vařeny vroucí vodou a trvají 20 minut. Výsledný nápoj se užívá s medem.

Cibule a česnek obsahují těkavou produkci, která pomáhá v boji proti infekčním agens, takže jejich použití syrové s mlékem pomůže obnovit rovnováhu vody a posílit imunitní systém.

Komplikace a prevence

Chřipka A může infikovat nejen lidi, ale i zvířata. Při kontaktu se vytváří virový hybrid, který postihuje ptáky a savce a je schopen způsobit nevratné poškození lidí. Když vstoupí do plic, imunitní systém okamžitě pracuje, uvolňuje obrovské množství bílkovin a buněk, čímž vyplňuje plíce tekutinou..gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/gripp-21-300x202.jpg "alt =" muž a žena v masked "/> Pacient umírá na respirační selhání.

Dnes jsou známy následující typy nebezpečných virů chřipky A. Jedná se o ptačí - AN5N1 a prasečí - AN1N1. Při přímém kontaktu se zvířaty pronikají lidským tělem přes sliznice a způsobují vážné následky. Na rozdíl od ptačí chřipky, AN1N1 nese více závažných komplikací pro tělo a je přenášen nejen vzdušnými kapičkami, ale také každodenními předměty.

Chřipka, totiž virus A, může vést k těmto komplikacím a následkům:

 • otok mozku;
 • meningitida;
 • pneumonie;
 • endokarditida;
 • encefalitida;
 • sinusitida.

Typicky jsou tato onemocnění spojena s komplikovaným stavem pacienta, když se k běžnému onemocnění připojí charakteristické bakterie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/Preventivnaya20Medicina100x223.jpg "alt =" očkování "width =" 300 " height = "223" srcset = " data-srcset = "https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/Preventivnaya20Medicina1-300x223.jpg 300w, https://prostudych.ru/wp-content /uploads/2017/05/Preventivnaya20Medicina1.jpg 303w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Očkování se používá k prevenci onemocnění, nicméně vývoj univerzální vakcíny je vzhledem k rychlé mutaci viru téměř nemožný. v první rizikové zóně.

Kromě očkování mohou být látky použity k prevenci onemocnění. Mezi tyto léky patří:

Nejlepší lék na chřipku bude tvrzení těla a zvýšení celkové imunity. Musíte mít na paměti osobní hygienu a vyhnout se kontaktu s pacienty.

Pokud existují známky chřipky A, neměli byste riskovat své zdraví, je lepší použít pomoc specialistů.