Jaká antibiotika užívat k léčbě anginy pectoris

Mnozí nechtějí pít antibakteriální léky, protože věří, že jsou mnohem více škody než užitku. V případě anginy pectoris není tento přístup absolutně pravdivý.

Bolest v krku je bakteriální nebo virové onemocnění, ke kterému dochází v důsledku zánětu mandlí. Antibiotika pro anginu pectoris u dospělých jsou téměř vždy předepsána, bez ohledu na formu a závažnost onemocnění.

Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje komplikace, jako je zhoršená funkce ledvin, revmatismus a otitida, je velmi důležité včas konzultovat s odborníkem léčebný cyklus.

Jaká antibiotika vzít pro dospělé bolest v krku, takže léčba je bezpečná a účinná? V tomto článku se pokusíme vybrat nejlepší antibiotikum, které bude rychle řešit anginu pectoris.

Jak se chovat?

Užívání antibiotik by mělo být prováděno podle určitých pravidel, jinak se citlivost bakterií na léčivo sníží s nekontrolovaným odběrem bakterií a v budoucnu, když je to opravdu nutné, antibiotikum nepomůže.

Je nutné užívat antibiotika před jídlem (1 hodinu), nebo 2 hodiny po jídle, aby nic nebránilo jeho vstřebávání. Antimikrobiální činidlo by mělo být omyto vodou.

Každá droga má vlastní instrukci, která udává, kolikrát denně a kolik léku lze užívat. Váš lékař navíc režim podrobněji popíše.

Purulentní tonzilitida

Pro hnisavou tonzilitidu charakterizovanou zarudnutím a otoky žláz, otokem krku, silnou bolestí v krku, zvětšenými lymfatickými uzlinami. Samotný název nemoci určuje přítomnost hnisavého přetížení mandlí.

Pro léčbu hnisavé angíny, lékař vždy předepíše antibiotikum, které závisí na individuálních vlastnostech a původci onemocnění.

Když jsou potřebná antibiotika

Existují určitá kritéria pro jmenování antibiotické terapie:

 1. Na mandlích je viditelný hnisavý plak.
 2. Při kombinaci výše uvedených příznaků nemá pacient kašel a rýmu.
 3. Výrazně se zvyšuje teplota (nad 38 ° C).
 4. V submandibulární oblasti krku jsou bolestivé pocity, rozšířené lymfatické uzliny jsou hmatové.

Pokud jsou všechny tyto příznaky přítomné, lékař určitě předepíše antibiotikum dospělému, aniž by čekal na výsledky testů a vyšetření zaměřených na identifikaci původců onemocnění. Zde je důležité nezaměňovat chlad a bolest v krku, protože antibiotika jsou při virové infekci neúčinná.

Pamatujte si, že pokud jste nekontrolovaně léčeni antibakteriálními látkami, můžete nejen získat alergie a dysbiózu, ale také vyvolat generaci mikrobů, které budou žít v mandlích, ale budou necitlivé na tento typ antibiotik. Dej volbu specialistovi.

Co to je?

Antibiotika pro dospělé jsou dostupná ve formě tablet a injekcí. Účinné pro léčbu anginy pectoris, následujících skupin léčiv:

 1. Peniciliny (například amoxicilin, ampicilin, amoxiclav, augmentin, oxacillin, ampioks, flemoxin atd.);
 2. Makrolidy (například azithromycin, sumamed, rulid atd.);
 3. Tetracykliny (například doxycyklin, tetracyklin, Macropen a další);
 4. Fluorochinolony (například Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, atd.);
 5. Cefalosporiny (například Digran, Cefalexin, Ceftriaxon, atd.).

Antibiotika ze skupiny penicilinu jsou léky volby pro hnisavé angíny.

Nejlepší antibiotikum pro bolest v krku

Ve většině případů je angina pectoris způsobena streptokoky a stafylokoky. Při léčbě anginy pectoris antibiotiky jsou proto dospělí nejčastěji předepisovány přípravky penicilinu, které jsou nejúčinnější proti výše uvedeným mikroorganismům.

Nejlepší antibakteriální léčiva z této skupiny jsou:

 1. Amoxicilin - předepisuje se nejčastěji. Cena 227,00 rub.
 2. Panklav - 325,00 rub.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 rub.
 4. Rapiklav - 345,00 rub.
 5. Augmentin - 275,00 rub.
 6. Amoxiclav - 227,00 rub.

Bohužel, v některých případech se alergie na peniciliny nachází u dospělých nebo dětí. Těmto lidem jsou předepsána antibiotika jiných farmakologických skupin: fluorochinolony, tetracykliny, cefalosporiny, makrolidy.

Nezapomeňte, že samoléčba anginy pectoris s antibiotiky je kontraindikována, protože neošetřený bolest v krku může způsobit nejen delší a dražší pokračování léčby, ale také vést k vážným zdravotním problémům, poruchám ledvin a srdce a oslabení osob a lidí s imunodeficiencí. dokonce způsobit smrt.

Proč potřebujete antibakteriální léčbu?

Včasné jmenování antibiotik pro angínu vám umožní:

 • zabránit akutní revmatické horečce;
 • zabránit hnisavým zánětlivým komplikacím;
 • snížení závažnosti klinických projevů anginy pectoris;
 • zabránit infekci bakteriální infekce rodinnými příslušníky, kolegy, sousedy a tak dále;
 • snížit pravděpodobnost komplikací, včetně kardiologie.

Když je patogen v bolestech hrdla již rezistentní vůči jednomu nebo jinému léku, nedochází k žádnému výraznému zlepšení během 72 hodin (teplota se nesníží, ložiska zůstávají, celkový stav se nezlepšuje), v tomto případě musí být antibiotikum nahrazeno jiným.

Kromě antibiotik

Aby nemoc mohla projít rychleji, měla by být některá pravidla sledována doma.

 1. Odpočinek Pacient potřebuje kompletní odpočinek. To pomůže snížit podráždění a bolesti hlavy.
 2. Antipyretika. Je nutné brát teplotu snižování teploty pouze při jejím zvýšení nad 38 stupňů.
 3. Kloktá To pomůže zmírnit podráždění a bolest. Chcete-li připravit odvar, můžete si vzít heřmánek, šalvěj, měsíčku. Dobrého účinku dávají také léčivé roztoky furacilinu, chlorhexidinu.
 4. Pijte dostatek vody. Velké množství tekutiny pomůže eliminovat toxiny z těla, které přispívají k rozvoji příznaků onemocnění.

Antibiotika pro anginu pectoris u dospělých spíše zmírňují příznaky této nepříjemné nemoci, takže neváhejte, poraďte se s lékařem.

Amoxicilin

Antibiotikum je účinné proti velkému počtu bakterií, které vyvolávají bolest v krku. Lékaři předepisují amoxicilin jako lék první linie pro angínu, protože je poměrně účinný a má málo vedlejších účinků.

Mezi nežádoucí účinky, které mohou nastat při užívání amiksitsilliny, je zvracení, průjem, poruchy trávení. Nejzávažnějšími reakcemi na léčivo jsou leukopenie, pseudomembranózní kolitida, agranulocytóza, anafylaktický šok. Cena je 227 rublů (375 mg tablety, 15 ks).

Antibiotika pro bolest v krku

Angina (akutní tonzilitida) je infekční onemocnění, které je způsobeno patogenní mikroflórou. Antibiotika jsou předepsána dospělým k léčbě bakteriálních forem onemocnění, chlamydiálních, mykoplazmatických bolestí v krku a také k aktivaci bakteriální mikroflóry sliznice mandlí během virové infekce.

Angina u dospělých

Dospělí trpí angínou až do věku 30-35 let. To je způsobeno involucí lymfoidní tkáně související s věkem. Starší zánět mandlí je vzácný, vyskytuje se s vymizenými symptomy.

V případě bakteriálního bolestí v krku se používají látky působící proti patogenům, mezi nimiž jsou nejčastěji detekovány beta-hemolytické streptokoky A, stafylokoky a vzácněji pneumokoky, bacillus modrý, E. coli, houby, spirochety, mykoplazmy, chlamydie.

Beta-hemolytický streptokok má nejvyšší patogenitu. Tyto bakterie vylučují endotoxiny, které aktivují specifickou imunitní odpověď, obsahují:

 • antigeny, které se vážou na myokard a způsobují poškození srdce;
 • imunitní komplexy, které ničí ledviny.

Streptokoková forma akutní tonzilitidy může být komplikována glomerulonefritidou, revmatickou horečkou. Vzhledem k možnosti komplikací je bakteriální bolest v krku léčena antibiotiky a podle výsledků laboratorních testů je na lékaři, aby rozhodl, který lék je lepší než to, co má vzít dospělý.

Přečtěte si podrobně o příznaky anginy pectoris v našem článku Známky anginy pectoris.

Když jsou předepsána antibiotika

Antibakteriální činidla jsou základem konzervativní léčby anginózních léků. Od prvního dne onemocnění jsou antibiotika předepsána pro dospělé s bolestmi hrdla v streptokoku.

Podíl této nakažlivé choroby u dospělých představuje až 15% všech typů infekcí mandlí. Diagnostikujte streptokokovou formu akutní tonzilitidy pomocí nátěru na bakteriální mikroflóře odebrané ze zadní strany krku.

Streptokoková forma je častější u dětí od 3 let a adolescentů (až 30% z celkového počtu případů). Nemoc postupuje vážně, v nepřítomnosti adekvátní léčby dává závažné komplikace ve formě revmatismu, glomerulonefritidy.

U dospělých je pravděpodobnost komplikací nižší, streptokoková forma je méně častá než u dětí, ale tato bakteriální choroba je definitivně léčena antibakteriálními léky.

Předpoklad streptokokové formy akutní tonzilitidy je možný v nepřítomnosti kašle, rýmy, ale výskytu:

 • akutní bolest při polykání;
 • teploty nad 38 stupňů.

Jaká antibiotika užívat s anginou pectoris, která je obvykle předepsána k pití dospělého, mohu léčit hrdlo bez zastavení práce? Tyto otázky se někdy nevyskytují ani u dospělých, kteří často nedávají význam bolesti v krku, což omezuje léčbu na výplachy sody.

Mezitím akutní tonzilitida je nakažlivá nemoc. Pacient, který neužívá léčbu, se stává zdrojem infekce v rodině a v práci.

Peniciliny

Při léčbě streptokokové anginy u dospělých se používají peniciliny - fenoxymethylpenicilin, ampicilin, amoxicilin. V nemocnici je předepsáno antibiotikum v injekcích, doma, většinou uvnitř.

Lékem volby streptokokové formy akutní tonzilitidy je fenoxymektylpenicilin. U tablet užívají dospělí tato antibiotika po 6 hodinách při 0,5 g po dobu 10 dnů.

Volba fenoxymethylpenicilinu pro streptokokové bolesti v krku s vysokou antibiotickou účinností proti streptokokům, ale úzké spektrum účinku. Vzhledem k úzkému spektru účinku má léčivo menší účinek na normální střevní mikroflóru.

Nevýhodou tohoto přírodního penicilinu je vysoká pravděpodobnost alergie na léčivo. V tomto případě je předepsán amoxicilin.

Volba tohoto antibiotika je vysvětlena skutečností, že s aktivitou proti streptokokům se amoxicilin pomalu vylučuje z těla, stačí si tento lék vzít 2-3krát denně.

Tablety jsou často předepisovány Flemoxin Solutab. Lék je povolen pro děti a těhotné ženy, stačí ho vzít 2x denně.

Seznam nejlepších antibiotik pro předepisování dospělých s anginou pectoris zahrnuje:

Těžké záněty při vysokých teplotách jsou ošetřeny chráněnými peniciliny, amoxicilinem a kyselinou klavulanovou. Klavulanová kyselina chrání amoxicilin před destrukcí v žaludku enzymy, což zvyšuje terapeutický účinek léčiva.

Peniciliny často způsobují alergie. Přibližně 6% pacientů vykazuje reakci na peniciliny a polovina z nich má zkříženou reakci na cefalosporiny.

Makrolidy

Pokud jste alergický / á na peniciliny, akutní tonzilitida se léčí makrolidovými léky, jako je azithromycin, spiramycin, roxithromycin, midecamycin, josamycin.

Makrolidy, kromě aktivity streptokoků, působí na stafylokoky, včetně St. aureus, gramnegativní mikroflóra, anaerob, spirochete, intracelulární parazity - chlamydia, mykoplazma.

Tento typ antibiotik pro bolest v krku je předepsán v tabletách, z nichž Azithromycin, stejně jako jeho analogy Azitrox, Sumamed, Zitrolid, jsou účinné makrolidy pro dospělé.

Tyto dlouhodobě působící látky jsou velmi vhodné pro léčbu dospělých, kteří jsou nuceni snášet nemoc na nohou. Průběh léčby je 3 dny, každý den stačí 1 tableta.

Pro stafylokoková bolest v krku jsou makrolidová léčiva antibiotiky volby, erythromycin je přednostně předepisován pro léčbu.

Cefalosporiny

Cefalosporinové přípravky jsou předepisovány pro závažný zánět mandlí způsobený grampozitivními kokovými infekcemi a pro hnisavé formy této choroby - folikulární, launární tonzilitida.

Léky předepsané v injekcích, tablety. Cefalosporiny jsou skladovány v krvi po dlouhou dobu v terapeutické koncentraci, což vám umožní vstoupit nebo užívat lék dvakrát denně.

Cefalosporinová antibiotika nové generace, Cefpirim, Cefepime, mají vysokou účinnost, široké spektrum účinku, ale jsou předepisovány s bolestmi v krku s opatrností kvůli nedostatku znalostí o účincích užívání, nežádoucích účinků u dospělých.

Pro hnisavé bolavé hrdlo s vysokou teplotou se k léčbě dospělých používají silná antibiotika, jako je cefuroxim, cefalexin, ceftriaxon, cyfran.

Carbapenems

Karbapenemová antibiotika jsou široce aktivní, používají se u závažných onemocnění. Karbapenemy jsou účinné proti gram-pozitivním, gram-negativním mikroflórám, anaerobům tvořícím spory.

Léky této skupiny jsou předepisovány v injekcích, karbapanemy patří do skupiny rezerv léčiv. Používají se při absenci výsledku léčby antibiotiky jiných skupin, vysokým rizikem sepse. Léky této skupiny jsou Meropenem, Imipenem.

Léčba anginy pectoris

Spolu s léčbou antibakteriálními látkami v případě akutní tonzilitidy užívají: t

 • antihistaminika - loratadin, clemensin;
 • B vitamíny, kyselina askorbová.

Nepoužívejte antibiotika při léčbě plísňové formy onemocnění a pro anginu pectoris způsobenou virovou infekcí jsou antibiotika předepisována pouze podle svědectví laboratorních testů, stavu pacienta, dynamiky průběhu onemocnění.

Indikace pro léčbu antibiotiky v případě virového bolestí hrdla u dospělých je hrozba adherence nebo přidání bakteriální infekce, aktivace vlastní mikroflóry sliznice hrdla.

Virus, který napadl sliznici orofaryngu, aktivuje normální mikroflóru mandlí, vyvolává zvýšenou reprodukci patogenní mikroflóry.

Staphylococcus, gram-negativní mikroorganismy jsou zodpovědné za primární myokarditidu, cholecystocholangitidu, revmatismus, polyartritidu. V takových situacích samoléčba ohrožuje přechod akutní formy onemocnění na chronickou angínu, stejně jako komplikace srdce a kloubů.

Kromě tohoto materiálu si přečtěte článek Léčba anginy pectoris opláchnutím hrdla.

Detaily o léčbě anginy pectoris antibiotiky

Dále se dozvíte:

 • Je vždy nezbytné léčit bolest v krku antibiotiky;
 • Jaká antibiotika se používají k léčbě anginy pectoris;
 • Je možné léčit nemoc doma?
 • Jak dlouho musíte brát antibiotika;
 • Co jiného, ​​kromě antibiotik, můžete s nemocí bojovat.

U anginy pectoris je vždy prováděna antibiotická léčba. Není-li v diagnostice anginy pectoris objasněno, znamená toto slovo akutní bakteriální tonzilitidu, která probíhá poměrně rychle a bez adekvátní léčby antibiotiky, což často vede k lézi srdce, mozkových membrán, ledvin a dalších smrtelných komplikací.

Názor, že léčba anginy pectoris s antibiotiky nemusí být vždy nutná, se nachází u nelékařů, protože jakýkoli zánět hrdla se běžně nazývá angina pectoris, nejen bakteriální tonzilitida. Zejména virová faryngitida, která se vyskytuje u více akutních respiračních virových infekcí, chronické tonzilitidy, zánětů krku se spalničkami a záškrtu, je často zaměňována s anginou pectoris. V mnoha případech tato onemocnění nevyžadují pro léčbu antibiotika, ale nejsou typickými bolestmi v krku.

V lékařské praxi se díky zavedeným návykům termín „angina“ používá také u některých onemocnění jiného původu. Například herpetická angina pectoris způsobená enteroviry nebo angina Simanovsky-Vincent, nesouvisející se streptokoky. Tyto bolesti v krku nejsou typické a když lékař takovou diagnózu provede, určitě objasní typ onemocnění. Pokud specialista diagnostikoval bolest v krku, měl by být léčen pouze antibiotiky.

Přísný vědecký zdravotní název pro anginu pectoris je akutní GABHS-tonzilitida. GABHS znamená, že hlavním původcem onemocnění je β-hemolytický streptokok skupiny A, který je stejně nebezpečný s velmi závažnými následky v nepřítomnosti účinného boje proti němu. Mnohem méně často je angina pectoris způsobena stafylokoky nebo společnou streptokokovou stafylokokovou infekcí a v extrémně vzácných případech gonokoky. Ve všech těchto situacích se jednoduše nazývá angina pectoris a léčí se antibiotiky.

β-hemolytická streptokoková skupina A - hlavní původce anginy pectoris

Potřeba léčby anginy pectoris antibiotiky je hlavním pravidlem v boji proti onemocnění. Antibiotická terapie však musí být prováděna v souladu s několika přísnými požadavky.

Tři základní pravidla pro léčbu anginy pectoris antibiotiky

Pravidlo 1: Pouze lékař by měl v konkrétním případě zvolit, která antibiotika k léčbě bolesti v krku pro konkrétního pacienta.

S touto volbou se bere v úvahu mnoho nuancí:

 • Stav pacienta a stadium vývoje onemocnění;
 • Pacient je alergický na určité léky;
 • Případná rezistence patogenní anginy k určitým antibiotikům (lékaři mají obvykle určité pochopení infekcí cirkulujících v jejich oblasti, a proto s určitou pravděpodobností mohou předpovědět, co znamená patogenní angina rezistence vůči).
 • Přednost různých způsobů podávání antibiotik je ústní, intramuskulární, intravenózní;
 • Údaje o anamnéze pro konkrétního pacienta, případy anginy pectoris a revmatismu v minulosti;
 • Profesionální intuice a osobní zkušenost lékaře...

... a další. Antibiotikum pro léčbu bolesti v krku, které si pacient sám zvolí, může být pro tohoto pacienta spíše neúčinné nebo nebezpečné.

Azitsin - lék založený na širokospektrém antibiotiku

Pravidlo 2: Je nutné léčit bolest v krku antibiotiky tak dlouho, jak je uvedeno lékařem.

Ve většině případů hlavní symptomy nemoci zmizí během 2-3 dnů po zahájení účinné léčby a samotní pacienti rozhodnou, že onemocnění je vyléčeno a že další antibiotika nejsou nutná. Ve skutečnosti, v této době mnoho streptokokových buněk zůstane v těle, který může začít se množit když droga je stáhnuta. Pokud v této době zastavit užívání antibiotik, je pravděpodobné, že dojde k komplikacím onemocnění.

Pravidlo 3: Pokud se účinek užívání antibiotik neobjeví během 2-3 dnů, léčivo by mělo být vyměněno.

Všechna účinná antibiotika působí proti streptokokové infekci velmi rychle. Většina léků úplně zničí bakterie v mandlích během prvních 12-24 hodin podávání, po několika hodinách, zánět začne ustupovat a bolestivý syndrom se zmenšuje. Pokud k tomu nedojde, znamená to, že antibiotikum nepůsobí na infekci a mělo by být použito místo něj.

Opět musíte změnit způsob léčby podle pokynů a pod dohledem lékaře. Dnešní medicína má naštěstí k dispozici dostatek finančních prostředků, které účinně ničí streptokokovou infekci.

Amosin je další lék, který se často používá k léčbě anginy pectoris.

Jaká antibiotika se používají pro bolest v krku?

Léčba anginy pectoris je ve většině případů úspěšně prováděna jednoduchými a levnými antibiotiky skupiny penicilinu. Udržují si účinnost proti streptokokům a mohou selhat pouze v některých případech:

 1. Angina je způsobena stafylokoky rezistentními zejména na peniciliny nebo obecně na beta-laktamová antibiotika;
 2. Spolu se streptokoky jsou nepatogenní bakterie přítomny ve tkáních mandlí, které produkují penicilinázu - enzym, který štěpí peniciliny a činí je neaktivními proti patogenu.

Strukturní vzorec flukloxacilinu - antibiotikum skupiny penicilinu

Také v některých případech je nemožné léčit bolest v krku antibiotiky rodiny penicilinu z důvodu alergie na pacienta.

Alergie na antibiotika se často vyvíjí díky tomu, že dříve pacient sám brát antibiotika nezávisle a ne podle pravidel, nebo přerušil jejich podávání v předstihu. To znamená, že většina pacientů je na vině za své alergie, nebo pokud jde o děti, na vině jsou jejich rodiče.

Mezi peniciliny patří mezi hlavní antibiotika amoxicilin. Je velmi plně vstřebává, málokdy způsobuje vedlejší účinky, působí velmi rychle (rychleji než některá jiná antibiotika i po intramuskulárním podání). Drogy založené na něm - Amosin, Amoti, Flemoksin Solyutab a další. Jako součást léčiva Flemoksin Solutab se toto antibiotikum používá k léčbě anginy pectoris, zejména v důsledku jejího uvolňování v různých farmaceutických formách - tabletách, kapslích, granulích pro rozpouštění ve vodě, prášku pro přípravu injekcí.

Flemoksin Solyutab - širokospektrální antibakteriální činidlo, jehož účinnou složkou je trihydrát amoxicilinu

Další antibiotika této skupiny, která jsou účinná při léčbě anginy pectoris, jsou:

 • Ampicilin;
 • Fenoxymethylpenicilin;
 • Benzathin benzylpenicilin.
 • Oxacillin;
 • Azlocillin...

... a další. Mezi nimi jsou antibiotika nové generace (oxacilin, flukoskacilin) ​​rezistentní na penicilinázu a mohou být použita v situacích, kdy je patogen rezistentní na amoxicilin nebo ampicilin. Jsou velmi drahé.

Dnes jsou peniciliny nejškodlivějšími antibiotiky pro léčbu bolesti v krku. Je méně pravděpodobné, že ovlivní bakteriální pozadí gastrointestinálního traktu, při správném používání zřídka způsobují alergické reakce. Jsou to jejich lékaři, kteří předepisují během těhotenství a kojení.

3D model molekuly penicilinu

Také pro léčbu anginy pectoris jsou vhodná taková léčiva antibiotik ze série penicilinů:

 1. Biciliny - Bicilin-1, Bicilin-3, Bicilin-5, Moldamin, Retarpen, Extensillin. Jsou založeny na solích benilpenicilinu, jehož hlavním rysem je velmi pomalé uvolňování do krevního oběhu a prodloužený účinek na infekci. Tato antibiotika se používají buď k léčbě bolesti v krku u pacientů, kteří nedodržují pokyny lékaře a nepijí pilulky (bitsiliny jsou injikovány pouze intramuskulárně), nebo k prevenci komplikací tonzilitidy po skončení léčby jiným lékem.
 2. Inhibitorem chráněné peniciliny. Jsou to buď směs amoxicilinu s kyselinou klavulanovou (Augmentin, Amoxiclav, Flemoklav Solyutab) nebo směs ampicilinu se sulbaktamem (Sultamicillin, Ampisidus). V nich kyselina klavulanová nebo sulbaktam neutralizuje ochranu bakterií a samotné antibiotikum vede k jejich smrti.

Pokud v konkrétním případě peniciliny neudělají žádný účinek nebo nemohou být použity z důvodu alergie na ně u pacienta, rozhodne se lékař léčit bolest v krku jiným antibiotikem:

 1. Bezpečnost a účinnost cefadroxilu je srovnatelná s amoxicilinem;
 2. Další antibiotika cefalosporinové skupiny: cefalexin, cefaclor, ceftriaxon;
 3. Makrolidová antibiotika - erythromycin, azithromycin, josamycin a další.

Mimochodem, erythromycin je jedním z nejznámějších antibiotik pro léčbu anginy pectoris. V současné době se vzhledem k jeho příliš aktivnímu užívání v přibližně 5–10% případů v různých zemích ukazuje, že je neúčinný v důsledku rozvoje rezistence vůči němu v streptokocích. Nicméně, popularita, cenová dostupnost a nízká cena dělají tomu jeden z nejvíce obyčejně předepisoval non-penicilin produkty. Jeho hlavní nevýhodou je velký počet vedlejších účinků z trávicího traktu.

Ze všech makrolidů pro léčbu anginy pectoris je dnes azithromycin nejžádanějším antibiotikem. Tato látka má jedinečnou schopnost být transportována do místa zánětu s buňkami imunitního systému, je také velmi bezpečná, a proto se často používá k boji proti angině pectoris u dětí. Nejběžnějšími přípravky azithromycinu jsou Azivok, Azitro-Sandoz, Sumamed.

Pouze v případě, že při léčbě anginy pectoris nemohou být užívány ani makrolidy, ani beta-laktamová antibiotika, může být pacientovi podán linkosamid. Tyto léky často způsobují vedlejší účinky a mají méně uspokojivé farmakokinetické vlastnosti.

Velmi těžká antibiotika jako chloramfenikol a aminoglykosidy s anginou pectoris nejsou předepsány. Důsledky jejich přijetí mohou být závažnější než samotná angina.

Streptomycin - antibiotikum řady aminoglykosidů

Forma průběhu onemocnění nemá prakticky žádný vliv na rozhodnutí lékaře o léčbě anginy pectoris antibiotiky. Lacunární angina pectoris je léčena stejnými léky jako katarální nebo folikulární: původce těchto onemocnění je stejný a léčivé látky stejně snadno pronikají do všech lokalizačních míst bakterií. Různé příznaky anginy pectoris - bolest, teplota, intoxikace - mají malý vliv na volbu léků, ale určují výběr pomocných terapeutických činidel.

Je důležité pochopit, že cena léku často nekoreluje s jeho účinností. Levné erythromycin bude stejně účinný proti tonzilitidě jako drahý ticarcillin. Drahá antibiotika obvykle léčí bolest v krku v situacích, kdy se alergie vyvinula na levného pacienta. Je naprosto nepřiměřené „prosit“ pro lékaře drahého dováženého antibiotika jen proto, že se zdá být pevnější a silnější. Dnes je bolest v krku úspěšně léčena takovými antibiotiky, která jsou levnější než prostředky symptomatické léčby - antipyretika a léky proti bolesti.

Timentin - kombinované antibiotikum na bázi tikarcilinu

V ideálním případě, před předepsáním antibiotik, by měl lékař určit patogen a jeho odolnost vůči různým látkám. V praxi tato definice vyžaduje poměrně dlouhou studii, která trvá 3-4 dny - bakteriální očkování nebo PCR. Rychlé antigenní testy jsou velmi drahé (jejich náklady obvykle převyšují náklady na léčbu anginy pectoris). Proto téměř vždy lékař intuitivně předepisuje širokospektrální antibiotikum pro léčbu bolesti v krku, a pokud to nefunguje, nahraďte jej jinou třídou léků. Tato taktika šetří čas a téměř vždy dává výsledek.

Stejně tak děti i dospělí používají stejná antibiotika. Prakticky všechny prostředky účinné proti streptokokům mohou být přijaty od narození, zatímco bolest v krku se v zásadě nemůže vyvinout do půl roku života kvůli absenci mandlí u dítěte. Proto je naprosto normální, pokud lékař předepíše stejný lék jak pro dítě, tak pro dospělého. Dětem se někdy podávají léky pouze v jiných dávkových formách - například ve stejném přípravku Flemoxine Soluteb nebo Azitro-Sandoz ve formě suspenzí.

Během těhotenství a kojení pod dohledem lékaře lze anginu pectoris léčit peniciliny - totéž amoxicilinem, ampicilinem (v těchto případech je vhodnější vzhledem k méně aktivní farmakokinetice) - stejně jako cefalosporiny. Při použití těchto antibiotik, kojení nemůže zastavit, ale ve stejné době pediatr musí sledovat stav dítěte.

Ampicilin - polosyntetické penicilinové antibiotikum

Pilulky nebo záběry?

Nejčastěji se berou antibiotika pro léčbu bolesti v krku. Tablety nebo tobolky jsou předepsány pro dospělé, prášek pro přípravu suspenzí pro děti. Většina léků je k dispozici v různých formách, což dává lékaři větší svobodu volby. V civilizovaném světě jsou antibiotika vznášena pouze v takových situacích:

 1. Pacient nemůže nebo nemůže odmítnout pít pilulky. K tomu dochází při léčbě pacientů na psychiatrických klinikách, vězňech, pacientech v bezvědomí;
 2. Pacient není schopen antibiotikum pravidelně užívat. V tomto případě proveďte injekci bicilinu, který bude působit velmi dlouhou dobu - až několik týdnů;
 3. Dlouhodobá prevence komplikací anginy pectoris. Taková profylaxe je prováděna pouze biciliny, a ty se zase podávají pouze intramuskulárně;
 4. Závažné dyspeptické poruchy, zvracení u pacienta;
 5. Omezený soubor léků, když jsou po ruce, jsou pouze antibiotika pro intramuskulární podání.

Bitsillin - série penicilinových antibiotik

V ostatních případech může být téměř vždy injekce nahrazena užíváním antibiotika uvnitř. To platí zejména pro děti, protože injekce antibiotik jsou bolestivé a mohou způsobit přetrvávající strach z léčby. Současně, čistě teoreticky, injekce jsou účinnější a spolehlivější. V každém případě, pokud lékař předepíše injekci antibiotik běžnému pacientovi (a zejména dítěti), zeptejte se, proč injekce nemohou být nahrazeny tabletami nebo suspenzemi.

Antibiotika pro anginu pectoris jsou užívána pouze systémově. Jsou zavedeny do těla třemi způsoby:

 1. Orální - ve formě tablet, kapslí nebo suspenzí;
 2. Intramuskulárně (obvykle v hýždě);
 3. Intravenózní - na klinice.

Jiné metody léčby anginy pectoris antibiotiky - kloktání s jejich roztoky, pastilky, inhalace a lotiony jsou neúčinné a nedovolí jeden bojovat s původcem nemoci. Pokud se tyto metody snaží nahradit plnohodnotný systémový příjem léků, je pravděpodobnější, že se angina komplikuje.

Srdeční selhání je jednou z komplikací anginy pectoris s nesprávnou léčbou

Léčba anginy pectoris antibiotiky: režim

Léčba mírné až střední anginy pectoris se zpravidla provádí doma. Lékař předepíše antibiotika buď na klinice, nebo když jde do domu pacienta.

Na klinice je třeba léčit pouze v obtížných situacích s významným porušením fyziologického stavu anginy pectoris. Na fotografii - léčba anginy pectoris antibiotiky s intravenózní injekcí léků:

Po dobu akutního průběhu nemoci je pro pacienta organizován odpočinek na lůžku, který musí být izolován od lidí kolem sebe. Antibiotikum samotné se užívá v souladu s návodem k použití - u každého léku mohou být různé nuance: v závislosti na dávce může být předepsána jiná frekvence užívání léku, různá množství léčiva jsou předepisována pro děti a dospělé. Lékař se o tom musí nejprve dozvědět (a pacient nebo jeho rodiče by to měli dobře pochopit) a pak znovu zkontrolovat léčbu podle pokynů pro konkrétní léčivo.

V každém případě se tobolky a suspenze obvykle užívají buď hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Tablety lze vypít bez ohledu na jídlo.

Hlavním požadavkem při léčbě anginy pectoris antibiotiky doma: dostatek nápojů a potravin pouze na přání. Musíte pít co nejvíce - v tomto případě teplota klesne a bakteriální toxiny a produkty rozkladu budou z těla odstraněny rychleji. Je nemožné donutit pacienta, aby trpěl bolestmi v krku (včetně dítěte) - nadbytek jídla se sníženým tónem těla může vést k poruchám příjmu potravy.

Samotná potrava pro pacienta s anginou pectoris by měla být měkká, nejlépe ve formě pyré, ne kořeněná nebo slaná.

Applesauce - jedno z doporučených pokrmů pro anginu pectoris

Závažnost lůžkového odpočinku při léčbě anginy pectoris antibiotiky je relativní. Pokud se pacient cítí dostatečně normálně, aby chodil na čerstvém vzduchu, může bezpečně chodit. Pokud chce dítě v léčbě anginy pectoris pobíhat po bytě a hrát, může mu to dovolit.

Na konci akutního období onemocnění (s poklesem teploty a normalizací pohody) může a může pacient chodit a dokonce chodit. Zpravidla 2-3 dny po začátku antibiotika se pacient cítí dostatečně dobře, aby vedl normální život.

Jak dlouho je nakažlivé bolest v krku a jak dlouho trvá, než zůstane v posteli?

Z oficiálního hlediska přestává pacient s anginou pectoris představovat epidemiologické riziko pro ty, kteří jsou ve věku 7-10 dnů po zahájení účinného antibiotika. Ve skutečnosti, po odstranění patogenu z tkáně mandlí, angina již není infekční. To znamená, že od okamžiku, kdy pacient již nemá bolest v krku a teplota klesá, je bezpečné s ním komunikovat. K tomu obvykle dochází při 2-3denní léčbě. Zajištění nemocných dětí není povoleno do škol a mateřských škol do konce léčby antibiotiky a obdržení příslušného osvědčení od lékaře.

Zvýšená tělesná teplota a bolest v krku jsou nepřímým znamením, že pacient je nakažlivý.

Podmínky léčby antibiotiky

V obvyklém případě se antibiotikum při léčbě anginy pectoris předepisuje po dobu 10-12 dnů. Ve velmi obtížných situacích, kdy do konce tohoto období přetrvávají známky přítomnosti patogenu v těle, lze léčbu prodloužit na celkovou dobu 21 dní.

Nemůžete léčit bolest v krku antibiotiky po dobu kratší než 7 dní v řadě. Lékařská praxe ukazuje, že při užívání antibiotik po kratší dobu prudce vzrůstá počet závažných komplikací onemocnění až po sepse a poškození srdce.

Krvácení v nadledvině v důsledku sepse (foto pořízené v důsledku pitvy)

Z tohoto důvodu je mimochodem zakázáno přestat užívat antibiotika ihned po normalizaci stavu pacienta. Léčba by měla pokračovat tak dlouho, jak je indikováno lékařem, a pokud se po zbývající dobu objeví jakékoliv vedlejší účinky, léčivo je nahrazeno jiným antibiotikem.

Antibiotika by měla začít pít nejpozději 9 dní po nástupu onemocnění. Je zajímavé, že na začátku léčby po dobu 3 až 4 dnů bolesti v krku je pravděpodobnost komplikací nižší než na počátku antibiotik v prvních dvou dnech onemocnění.

Bezpečnost antibiotik

Všechna antibiotika, i ta neškodná, mohou způsobit nežádoucí účinky. V závislosti na typu léku a jeho interakci s tělem konkrétního pacienta se pravděpodobnost a závažnost určitých poruch značně liší - některé léky způsobují nežádoucí účinky velmi zřídka, u jiných je to normální. Důsledky užívání některých léků mohou být téměř neviditelné, zatímco v jiných jsou vedlejší účinky závažnější než samotná angina.

Nejběžnější vedlejší účinky užívání antibiotik na bolest v krku jsou:

 1. Poruchy zažívání, včetně kojenců, jejichž matky užívají antibiotika;
 2. Závratě, bolesti hlavy;
 3. Alergie - od kožní vyrážky až po anafylaktický šok (ve velmi vzácných případech).

Všechny tyto vedlejší účinky při užívání antibiotik se vyskytují mnohem méně často než komplikace anginy pectoris při odmítnutí antibiotik. Proto je nezbytné léčit anginu pectoris antibiotiky - jedná se o kompetentnější a bezpečnější přístup k vlastnímu zdraví.

Anafylaktický šok při užívání antibiotik se může stát, ale stává se velmi vzácně.

Většině nežádoucích účinků lze zpravidla předejít správným předepsáním antibiotika, kdy lékař správně vyhodnotí vlastnosti konkrétního pacienta a vlastnosti samotného léčiva. Pokud se objeví nežádoucí účinky, lékař rozhodne o náhradě léků nebo léků předepisujících léky, aby tyto poruchy odstranil. Úkolem pacienta je zde komunikovat co nejblíže s lékařem a řídit se všemi jeho pokyny.

Jakékoliv antibiotikum je kontraindikováno, pokud je na něj pacient alergický. Další kontraindikace pro každý jednotlivý lék může být těhotenství nebo kojení (v některých případech by mělo být přerušeno kojení po dobu léčby anginy pectoris), astma bronchiale, onemocnění ledvin. Proto, v každém případě určit, jak antibiotikum může léčit bolest v krku, pouze specialista může.

Adjuvantní terapie: jak zmírnit příznaky anginy pectoris?

Téměř vždy, antibiotika doma mohou léčit bolest v krku s pomocnými drogami. Jedinou výjimkou je katarální bolest v krku u dospělých, která se často vyskytuje poměrně snadno a nevyžaduje symptomatickou léčbu.

Absence viditelných vředů na mandlích - výrazný rys katarální angíny

V závislosti na symptomech může léčba anginy pectoris pomocí antibiotik vyžadovat použití:

 • Antipyretika - Paracetamol, Nurofen a jejich analogy. Měly by být používány, pokud teplota vzrostla nad 39 °, a proto se pacient cítí naprosto špatně;
 • Antihistaminika ke zmírnění zánětu;
 • Systémové léky proti bolesti - Aspirin, stejný Paracetamol nebo Nurofen, Tempalgin - pokud je bolest v krku příliš silná a narušuje pití a stravování;
 • Lokální léky proti bolesti - spreje a pastilky s analgetiky (nezaměňují je s pastilkami s antibiotiky), které umožňují snížit bolest;
 • Přípravky pro kloktání - odvar z bylin, antiseptické roztoky, prostředky s analgetiky. Umožňují vám zmírnit bolest a opláchnout část hnisu z mandlí;
 • Protizánětlivé léky - v případech, kdy jsou mandle zvětšeny do takové velikosti, že narušují normální polykání.

Na fotografii - zánět mandlí v rozsahu, v jakém zasahují do požití potravy:

Symptomatické prostředky jsou volitelné a používají se pouze v případě potřeby. Je nemožné je používat pouze místo antibiotik - nemají vliv na příčinu anginy pectoris, nedovolí eliminovat patogen a nezabrání vzniku komplikací.

Je důležité si uvědomit, že není možné léčit bolest v krku ničím jiným než antibiotiky. Jakékoliv jiné prostředky mohou ovlivnit pouze symptomy nemoci, ale příčiny to neodstraňují.

Nemůžete léčit bolest v krku pomocí antibiotik ve formě bonbónů nebo řešení kloktání. Když se používají lokální antibiotika, bakterie produkují rezistenci vůči těmto látkám mnohem rychleji a alergie na tělo se vyskytuje se stejnou frekvencí jako u systémového podávání léčiv. Současně, antibiotika v pastilkách a kloktání mají malý nebo žádný účinek na patogen bolesti v krku.

Antiseptické roztoky jsou také málo vhodné pro léčbu anginy pectoris. Mohou pouze dezinfikovat povrch mandlí, zatímco zaměření infekce je v hlubokých tkáních. Antiseptika neovlivňují infekci.

Furatsilina roztok - známé antimikrobiální činidlo pro kloktání

 • Angina musí být léčena antibiotiky;
 • Bolest v krku je poměrně úspěšně léčena jednoduchými, poměrně neškodnými a levnými antibiotiky;
 • Specifický lék pro konkrétního pacienta se specifickou anginou pectoris by měl zvolit pouze lékař. Může také nahradit agenta, pokud jeho použití nevede k výsledku;
 • Léčba bolestí v krku antibiotiky může a v mnoha případech je nutná doma, ale lékař musí předepsat léčbu, ať už je doma nebo v nemocnici;
 • Jakékoliv jiné prostředky než antibiotika jsou určeny pouze pro symptomatickou léčbu anginy pectoris. Pouze nemůžou vyléčit nemoc a zabránit rozvoji komplikací.

Léčba angina antibiotik

Tam je populární názor mezi lidmi, že škoda z užívání antibiotik daleko převyšuje jejich příznivý účinek. Je to tak? Klinická pozorování vedla k závěru: brát antibiotika během bolesti v krku může nejen zkrátit dobu trvání nemoci, ale (hlavně!) Vyhněte se komplikacím, které se často vyskytují po bolení v krku.

Obvykle lékař předepíše léčbu antibiotiky po obdržení výsledků testu. Jejich cílem je určit původce onemocnění, stanovit jeho citlivost na jeden nebo jiný typ antibiotika. Existují však případy, kdy lékař tyto léky předepisuje, aniž by čekal na výsledky testů.

 • Teplota přesahuje 38 °.
 • Na žlázách, patra, hrtanu je nájezd.
 • Lymfatické uzliny jsou zvětšeny.
 • S těmito příznaky není kašel a rýma.

Tyto příznaky jsou dostatečnými ukazateli pro jmenování antibiotik. Lékaři obvykle poprvé předepisují dny nemoci:

 • Penicilin nebo jeho deriváty. Tyto širokospektrální přípravky mají bakteriostatické a baktericidní vlastnosti. Obvykle se podává intramuskulárně. Dobře vstřebává, usnadňuje průběh anginy pectoris.
 • Amoxicilin. Toto polosyntetické antibiotikum ze skupiny penicilinu dobře zvládá většinu aerobních gramnegativních bakterií.

Je-li pacient alergický na tyto léky nebo výsledky testu stěrového testu ukazují, že patogen v bolestech krku na ně není citlivý, jsou předepsány následující léky.

 • Klacid (klarithromycin). Patří do skupiny makrolidů, nikoli antibiotik. Lék se dobře vstřebává, hromadí se převážně ve tkáních a ne v séru.
 • Cephalexin. Reprezentantem cefalosporinových sérií je široké spektrum antibiotik. Baktericidní účinek.
 • Shrnuto. Makrolidový azalid. Výhodou léku je, že by neměl být užíván několikrát denně, ale pouze jednou denně.
 • Cefazemin.
 • Lék ze skupiny cefalosporinů je obvykle předáván ve formě injekcí, má baktericidní účinek.

V závislosti na stavu pacienta a vlastnostech jeho bolesti v krku může lékař předepsat Rulid, erythromycin, laendacin nebo jiná antibiotika.

Jaké jsou vedlejší účinky antibiotik?

Bez předpisu, aby antibiotika nemůže.

 • Pokud je jejich dávkování nedostatečné, bakterie se stanou odolnější vůči léku: bude obtížnější porazit nemoc.
 • Nadměrné dávkování ohrožuje intoxikaci, otravu.
 • Nesprávně zvolené antibiotikum prostě nebude mít žádný vliv na původce.

Ale i ta správná antibiotika mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Pacienti se mohou objevit:

 • Poruchy zažívání (zácpa, průjem, nevolnost): antibiotika narušují střevní flóru.
 • Alergické reakce.
 • Závratě.
 • Porušení vnitřních orgánů.

Je třeba poznamenat, že nejnebezpečnější a proto neškodné léky jsou léky ze skupiny penicilinů.

Cefalosporiny poslední generace jsou významně méně toxické než stejné léky první generace.

Nežádoucí účinky po užívání antibiotik se neobjeví, pokud:

 • Lékař si vybere lék se zaměřením na vlastnosti pacienta.
 • Při předepisování typu bolesti v krku je zohledněna citlivost patogenu na konkrétní léčivo.
 • Spolu s antibiotiky jsou předepisovány léky na obnovu střevní flóry a prevenci alergických reakcí.

Je důležité mít na paměti: angina pectoris může být odlišná a antibiotika, která lékař předepíše pro jejich léčbu, musí působit na patogen.

Jak pít antibiotika pro anginu pectoris?

 1. Nejdůležitější pravidlo: antibiotika pro bolest v krku, stejně jako u jiných onemocnění lze opít pouze po doporučení odborníka, v předepsaných dávkách.
 2. Pro výběr nejúčinnějšího antibiotika je nutné podstoupit sérii testů, včetně stanovení citlivosti patogenu na specifické léky.
 3. Musíte užívat lék v pravidelných intervalech, pít dostatek pilulek s vodou.
 4. Průběh léčby by měl trvat tak dlouho, jak uvedl lékař, bez přerušení.
 5. Souběžně s antibiotiky se doporučuje užívat léky, které obnovují střevní flóru: Bifiform, Acepol atd.
 6. V průběhu léčby by měl zcela opustit alkohol a pečlivě sledovat dietu.

Antibiotika pro léčbu katarální anginy pectoris

 • Fenoxymethylpenicilin. Přírodní antibiotikum skupiny penicilinu, vyvinuté na základě aktivity mikroorganismů. Používá se k léčbě anginy pectoris, která se vyskytuje v mírné nebo střední formě. Má úzký účinek, ale může způsobit nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, kožní vyrážky.
 • Oxacillin. Semisyntetický penicilin, který ničí stafylokokové infekce, které nejsou náchylné k fenoxymethylpenicilinu. Může vyvolat alergické reakce různých typů, zejména u osob s přecitlivělostí. Proto by měl být předepsán pouze lékařem v přesně stanovených dávkách.
 • Ampicilin. Stejně jako všechny předchozí léky patří k širokospektrým antibiotikům skupiny penicilinu. Semisyntetický ampicilin ničí buněčné stěny bakterií, které způsobily infekci. Nedoporučuje se pro astma, onemocnění ledvin.

Všechna tato antibiotika mají výrazný antibakteriální účinek (zabíjecí bakterie), mají nízkou toxicitu, ale selektivně ovlivňují různé typy stafylokoků a streptokoků. Proniknou málo do ložisek zánětu. Úkolem specialisty je přesně určit kmen, který nemoc způsobil, a vybrat nejúčinnější lék.

Na rozdíl od skupiny penicilinu cefalosporiny rychleji a přesněji spadají do ohnisek zánětu, takže se dnes používají nejčastěji. Hlavní nevýhodou této skupiny jsou rostoucí alergické reakce s častým užíváním. Pro katarální bolest v krku, která je závažná, může lékař předepsat:

 • Cefaloridin, ovlivňující gram-pozitivní a gram-negativní koky. Je špatně vstřebávána, takže se nejčastěji nepodává jako pilulka, ale jako injekce.
 • Cefazolin. Pohlcuje se velmi rychle, takže jej odborníci často jmenují, obvykle ve formě tablet.

Je třeba mít na paměti, že po užívání antibiotik jakéhokoli druhu by měl následovat přísný potravinový režim.

Antibiotika pro launární anginu pectoris

Stejně jako v případě katarální anginy pectoris, pokud je onemocnění způsobeno stafylo- nebo streptokoky, je pacientovi předepsána širokospektrá antibiotika ze skupiny cefalosporinů nebo penicilinů. Kromě (nebo místo nich) může lékař předepsat antibiotikum ze skupiny makrolidů. Jejich charakteristickým rysem je bakteriostatický účinek. Inhibují syntézu bílkovin, ke které dochází v mikroorganismech, a zbavují je tak schopnosti množit se. Zvláště často předepsané dnes:

 • Klarithromycin. Semisyntetické makrolidové antibiotikum narušuje syntézu bílkovin v mikroorganismech, které se usazují uvnitř buněk a na buněčných stěnách. Aktivní proti většině kmenů strepto a stafylokoků. Snadno stravitelný, účinně bojuje s bakteriálními infekcemi. Kontraindikováno v těhotenství a onemocnění ledvin.
 • Clarbact. Interferuje s reprodukcí bakterií. Mezi vedlejší účinky clarbact - nespavost, noční můry, závratě, nepohodlí v oblasti trávicího traktu.

Adenovirus jako příčina launární angíny

Příčinou launární anginy pectoris může být adenovirus. Toto je název viru obsahujícího DNA, který může odkazovat na různé sérotypy. Nejčastěji adenoviry způsobují onemocnění známé jako ARVI, ale někdy se mohou stát původcem launární tonzilitidy. V tomto případě, stejně jako stafylokokové nebo streptokokové infekce, jsou předepsány širokospektrální antibiotika ze skupiny cefalosporinů. Makrolidy nebo peniciliny.

Antibiotika pro folikulární bolest v krku

Pro léčbu folikulární anginy pectoris jsou antibiotika předepisována bez selhání. Jejich cíl:

 • Snížení a úplné odstranění příznaků anginy pectoris.
 • Zničení nebo zastavení reprodukce patogenů, které způsobily nemoc.
 • Prevence možných komplikací.
 • Snížení doby trvání nemoci.

Aby bylo možné vybrat nejúčinnější antibiotikum, proveďte studie nátěrů z hltanu a předepište požadovaný lék. Je-li stav pacienta těžký, pak může pacient během 2 až 3 dnů během analýzy předepsat antibiotikum širšího spektra účinku.

Stejně jako u jiných typů anginy pectoris jsou pacientům předepsány Ciprofloxacin, Amoxiclav, Doxycyklin nebo jiné léky ze skupiny penicilinů, makrolidů, cefalosporinů.

Antibiotika pro plísňovou angínu

Onemocnění nepřináší úplné oslabení těla. Žádná horečka, žádné bolení v krku. Pouze na obloze a mandlích se bílá, jako tvaroh, křehký povlak. Poté, co je odstraněn, vystavuje jasně červenou, jako kdyby lakovaná sliznice. Oteklé lymfatické uzliny jsou sotva znatelné a bezbolestné.

Vzhledem k tomu, že houby jsou k antibiotikům lhostejné, nepoužívají se při léčbě plísňové angíny. Hlavní léčbou je odstranění příčiny onemocnění (např. Zastavení kouření, antibiotik atd.), Normalizace životního stylu. Na prvním místě v léčbě přicházejí antifungální léky, spreje, které zmírňují zánět: Nystatin, Hexoral, atd.

Antibiotika pro flegmonální bolest v krku

Flegmonózní tonzilitida se vyskytuje ve třech fázích. Zpočátku dochází k otoku sliznice ústní dutiny, pak vzniká bolestivý, dobře značený infiltrát (hromadění mrtvých buněk smíchaných s krví a lymfou). Absces se vyvíjí později. Pokud po povinné léčbě antibiotiky, oplachem apod. absces není otevřen nezávisle, je indikován chirurgický zákrok. V každém případě zůstává na místě abscesu patrná píštěl, ale stav je ostře normalizován. Někdy se však po nucené disekci může stav pacienta opět zhoršit v důsledku adheze tkání. V každém případě pacient potřebuje léčbu antibiotiky. Spolu s makrolidy nebo cefalosporiny lékaři často předepisují:

 • Protizánětlivé léky: Nimesil, Ibuprofen atd.
 • Antialergické léky: Loratadin, atd.

Všechny formy tonzilitidy jsou léčitelné, ale pouze pokud je léčba zvolena správně a včas zahájena.