Krev na vykašlávání

Krev při vykašlávání nebo kašlání vždy znamená vážné zdravotní problémy, proto byste nikdy neměli nechat tento varovný signál bez dozoru. Proč se tento příznak rozvíjí? Existuje mnoho důvodů, které mohou být spojeny jak s onemocněním plic, tak svědčit o narušení fungování jiných vnitřních orgánů. Někdy dochází k jedinému bezvýznamnému vypouštění krve, které se může objevit v případě poškození kapilár při kašli, ale pokud se kašel s krví opakuje, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Typy hemoptýzy

V lékařské praxi je vykašlávání krve rozděleno do několika skupin. V tomto případě se rozlišují následující typy:

 • pravá hemoptýza - stav charakterizovaný výskytem sputa s krví. Stín krve od jasně purpurové až hnědé. Spolu s tím přichází hojné vylučování hlenu z průdušek;
 • nízké krvácení z plic - zatímco pacient vykašlává sputum krví, výtok je pěnivý, někdy je krev čistá, hlen není přítomen. Celkové množství denní sekrece z průdušek dosahuje 100 ml;
 • průměrné krvácení - objem vykašlávání krve dosahuje 500 ml;
 • závažné krvácení je vážný stav, doprovázený hojným oddělením krve a hlenu. Množství tajemství přesahuje 500 ml.

Existuje několik typů onemocnění, které způsobují krvácení. Patří mezi ně neškodné, vrozené plicní onemocnění, častá a vzácná onemocnění.

Neškodné důvody

Někdy se při kašlání, vyvolaném alergiemi nebo nachlazeními vyskytují pruhy krve. K tomu dochází v důsledku mechanického poškození kapiláry. Tento stav obvykle nevyžaduje léčbu, množství uvolněné krve je velmi malé. Někteří pacienti mají během léčby antikoagulačními léky nahnědlé sputum nebo malé množství krve. To se děje kvůli schopnosti léků ředit krev.

Mírný průtok krve je diagnostikován při kašli u dětí. Díky slabosti kapilár mohou být poškozeny. Navíc příčiny tohoto příznaku mohou sloužit jako silné fyzické přepětí, emocionální zážitky.

Vrozené vady dýchacího ústrojí

Krev z hrdla během vykašlávání je často známkou vrozených anomálií spojených s rozvojem bronchopulmonálního systému. U lidí existuje několik stavů doprovázených krvácením z plic.

Cystická fibróza

Cystická fibróza pankreatu nebo cystická fibróza je doprovázena uvolňováním hlenu vylučovacími žlázami. V důsledku toho dochází k hromadění sekrece v zažívacích orgánech, v kanálech sliznic, průduškách. Na straně pacientova dýchání je narušena průchodnost průdušek a v organismu se hromadí hnisavý obsah sliznic. V důsledku vývoje bronchiektázy má pacient krev s krví. Při absenci pomoci dochází k úplnému zablokování orgánu, který nese riziko smrti.

Ruptura bronchiální cysty

Bronchiální cysta je diagnostikována u novorozenců i dospělých pacientů. Patologie je nádor v průduškách, který je často latentní povahy. Vylučování krve v tomto onemocnění je způsobeno rupturou nebo infekcí. Současně se hromadí vzduch v bronchiální dutině, vzrůstá tělesná teplota, zhoršuje se celkový zdravotní stav pacienta, vyvíjí se slabost, podrážděnost a nedostatek chuti k jídlu.

Randyu-Osler-Weberova choroba

Hemoragická teleangiektázie nebo Rendu-Osler-Weberova choroba je doprovázena častým krvácením z dilatačních kapilár, má nezánětlivou povahu, projevuje se tvorbou kožních hvězd a mřížek na kůži. Teleangiektázie postihuje různé vnitřní orgány, včetně respiračního systému. Mezi příznaky patří časté krvácení na kůži, anémie, kašel pacientů s krví, hlen.

Časté onemocnění plic

Mnoho pacientů se ptá, proč očekávám krev. Vysvětlují to různé nemoci plic a jejich komplikace. Patří mezi ně tuberkulóza, bronchitida, pneumonie a mnoho dalších onemocnění. Zvažte každý z nich podrobněji.

Plísňová infekce plic

Kandidóza plic v počátečních stádiích vypadá jako nachlazení, pacient kašle, celkový stav se zhoršuje. Kašel může být suchý nebo s hojným sputem. V pozdních stádiích, krevní sraženiny se objeví v tajemství, tělesná teplota se zvedne, dýchání stane se obtížné, bolest v hrudi se vyvíjí.

Helmintické invaze

Často pacienti darují krev kvůli zničení tkání plic a průdušek parazity. Množství krve může být malé nebo masivní, v závislosti na stupni poškození orgánů. Kašel často suchý, paroxyzmální. Člověk se obává o dušnost, alergickou kožní vyrážku, nízkou tělesnou teplotu. Tam jsou pravidelné bolesti hlavy, závratě.

Tuberkulóza

Jednou z nejčastějších příčin krvácení z kašle je tuberkulóza. Kromě toho je výběr krve zaznamenán jak při kašli, tak i bez něj. Charakteristické příznaky onemocnění zahrnují:

 • přetrvávající horečka (38–39 stupňů);
 • snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nadměrné pocení během spánku;
 • alopecie (vypadávání vlasů);
 • suchý kašel, který trvá déle než 3 týdny;
 • hemoptýzy

Tyto příznaky nelze ignorovat, pokud jsou zjištěny, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Léčba tuberkulózy v pozdějších stadiích vyžaduje dlouhou dobu, často doprovázenou těžkým stavem a smrtí pacienta.

Akutní a chronická bronchitida

S rozvojem bronchitidy dochází k vykašlávání hlenu s malými skvrnami krve a hnisu. Toto znamení je obzvláště výrazné na začátku nemoci, ale ani v tomto období není vedoucí. Mezi další projevy onemocnění patří horečka, nevolnost, potíže s dýcháním, sípání, suchý kašel, pocení, bolest v hrudní kosti. Při absenci řádné léčby se bronchitida dostává do pneumonie.

Rakovina plic

Nový růst v plicích způsobuje silný kašel, pacienti vykašlávají hojná množství hlenu, hnis smíšený s krví. Současně prudce klesá tělesná hmotnost, snižuje chuť k jídlu, dýchavičnost, potíže s dýcháním, celková slabost, vyvíjí se postižení. Léčba patologie v počátečních stadiích se provádí chirurgicky. V pozdějších stadiích je nutná radioterapie a chemoterapie.

Pneumonie

Akutní pneumonie doprovázená hemoptýzou, zejména způsobená patogeny, jako jsou staphylococcus, Klebsiella, pseudomonas a další. Hlen má rezavý nebo nahnědlý odstín, sražené krevní sraženiny jsou méně časté.

Mezi další příznaky pneumonie patří:

 • prudký nárůst tělesné teploty, někdy až o 40 stupňů;
 • slabost;
 • těžký, dusivý kašel;
 • bolest hlavy;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • někdy omdlévá.

Tento stav vyžaduje okamžitou léčbu. Aplikovaná léčba antibiotiky a dalšími léčivými formami.

Plicní infarkt

Infarkt plic označuje stav u pacienta, u kterého se ischemie vyskytuje ve specifické části orgánu v důsledku embolie nebo plicní sraženiny. Muž si stěžuje, že má bolest na hrudi a objeví se suchý kašel. Nepříjemné pocity se zhoršují fyzickou námahou, ohýbáním, otáčením. Symptomatologie nemoci u 50% pacientů se projevuje v kádrování krve. Hlen má rezavý odstín, krevní skvrny jsou zanedbatelné. V některých případech je diagnostikováno hojné krvácení do plic.

Plicní absces

Absces plic je charakterizován rozvojem zánětlivého procesu v tkáních orgánu, díky kterému jsou v plicích pozorovány hnisavé-nekrotické dutiny. Hlen s kašlem má jasné skvrny krve, doprovázené nepříjemným hnilobným zápachem. Množství vylučovaných sekretů někdy dosahuje 1 litr. Pacient má bolest v hrudní kosti, snižuje chuť k jídlu, snižuje tělesnou hmotnost. Absces způsobuje prudký nárůst tělesné teploty, slabost, apatie.

Patologie kardiovaskulárního systému

Kromě onemocnění plic mohou srdeční a cévní onemocnění vyvolat hemoptýzu. Patří mezi ně:

 • plicní edém v důsledku snížené funkce srdce. Tento stav způsobuje těžké dýchání, pěnivý výtok smíchaný s krví;
 • mitrální stenóza - onemocnění, ke kterému dochází v důsledku porušení průtoku krve v důsledku zúžení mitrálního otvoru. Pacient má zároveň silný kašel s krví, zejména při fyzické námaze, dušnosti, všeobecném zhoršení zdraví;
 • Aortální aneuryzma je další příčinou plicního krvácení. Stlačení plic vede k jeho atelektáze, což způsobuje rozvoj pneumonie. Pacient má kašel s krví, asfyxii. Tento stav je vážný, často končí smrtí pacienta.

Na patologii srdce a cév často ukazuje uvolnění krve bez kašle. Je-li tento příznak zjištěn, je nutné si domluvit schůzku s lékařem.

Diagnostika

K identifikaci příčin vylučování krve během vykašlávání se provádí komplexní vyšetření, včetně následujících metod:

 • rentgen Pomocí tohoto typu výzkumu je možné zjistit rakovinu plic, plicní embolii, zánět, plísňové a červí léze orgánu;
 • počítačová tomografie. Metoda pomáhá posoudit stav plic a průdušek, určit patologické změny v jejich struktuře;
 • krevní test. Laboratorní krevní testy pomáhají identifikovat zánětlivý proces v těle;
 • analýza sputa. Provádí se k identifikaci infekčních agens;
 • elektrokardiografie. Tato instrumentální studie odhaluje abnormalitu v práci srdce;
 • endoskopie a další metody vyšetření trávicích orgánů.

Příznaky různých nemocí zahrnujících hemoptýzu jsou velmi podobné. Nemůžete se pokusit stanovit diagnózu sami. To může udělat pouze lékař.

První pomoc při plicním krvácení

Co dělat, když má člověk těžké plíce z plic? S rozvojem tohoto stavu by měl být pacient okamžitě hospitalizován. Po zavolání na záchranný tým musíte provést následující akce:

 1. Pomozte pacientovi zaujmout poloviční polohu.
 2. Hlava by měla být zvednuta.
 3. Osoba by měla vylitou krev vyloučit, v žádném případě by neměla být uchovávána nebo spolknuta.
 4. Pokud to situace dovolí, dejte pacientovi studený nápoj nebo polkněte led.
 5. Když je pacient v bezvědomí, jeho hlava musí být otočena na stranu, aby se neudusil.

Po příjezdu sanitky musí být lékaři informováni, za jakých okolností se krvácení vyvinulo. To pomůže v další diagnostice.

Jak probíhá ošetření

Metoda terapie vždy závisí na typu onemocnění. Při akutní bronchitidě spočívá léčba v pozorování dormance, konzumace velkého množství tekutiny, za použití mukolytických léků, léčiv, která podporují odstranění sputa, nesteroidních protizánětlivých léčiv. Následující léky jsou předepsány k odstranění sputa z plic a průdušek:

 • Pektolvan;
 • Bromhexin;
 • Ambrobene;
 • Ambroxol a další.

Pro těžké bolesti na hrudi se používají obklady, které mají oteplující účinek. Často používaná fyzioterapie. S rozvojem bronchiální obstrukce předepsané léky, které rozšiřují lumen těla. V případě bronchitidy vyvolané virovou infekcí jsou uvedena antivirová léčiva (Viferon, Amiksin, Amizon a další).

Symptomatická léčba zahrnuje použití bronchodilatačních léků (Ascoril, Beroteka, Bronholitina), mukolytik (Mukobene, Mukoneks, Ambroxol), expektorantů. Onkologické vzdělávání v plicích, zjištěné v raných stadiích, vyžaduje chirurgický zákrok. V kombinaci s operací je předepsáno ozařování a chemoterapie. Chemoterapie se používá v případech, kdy existují závažné kontraindikace chirurgického zákroku. V pozdějších stadiích, kdy se vyvíjejí metastázy, se provádí paliativní léčba. Jeho podstatou je zmírnění příznaků, prodloužení života pacienta.

Shrnutí

Jakékoliv onemocnění doprovázené hemoptýzou představuje vážné ohrožení života a zdraví pacienta. Pokud v sobě najdete takové znamení, nemůžete doufat, že to projde sám. Nedbalá léčba jejich zdraví často vyvolává závažné komplikace a smrt. Aby se předešlo těmto následkům, je nutné okamžitě vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Kašel se sputem s krví: příčiny. Co dělat Léčba

Hlen s krví, který zmizí během kašle, je poměrně závažným příznakem charakteristickým pro většinu patologií.

Výskyt takové stížnosti u dospělého nebo dítěte ukazuje na nutnost důkladné diagnostiky a včasného zahájení léčby.

Kromě toho přítomnost pruhů krve v hlenu vykašlávání může být známkou života ohrožujícího onemocnění nebo akutního stavu.

Je důležité mít možnost včas provést diferenciální diagnostiku a pomoci pacientovi.

Sputum s krví: co to mohlo být?

Rozprašování krve ve sputu především předpokládá, že se do lumen bronchiálního stromu ponoří rovnoměrné prvky a plazma, nebo dojde k poškození samotné cévní stěny.

Etiologickými faktory mohou být zcela jiná onemocnění ovlivňující kardiovaskulární nebo bronchopulmonální systém.

V některých případech kašel se sputem a krví se vyskytuje při akutních infekčních onemocněních a indikuje pouze mechanické poškození cévní stěny, které se během nemoci stává méně elastické a tenké.

Časté třesy kašle nutí vzduch a hlen z dolních a středních částí dýchacích cest.

Zároveň je poraněna zánětlivá a edematózní sliznice, bohatá na malé a povrchové kapiláry.

Stupeň intenzity následujících typů krvácení s hemoptýzou:

V každém případě, pokud jsou červené a hnědé pruhy zvýrazněny kašlem, je to přímý důvod, proč se poradit s lékařem, aby se zjistila příčina.

Sputum při kašli, vykašlávání: příčiny

Krevní pruhy nebo sraženiny v bronchopulmonálním hlenu a jejich příčiny:

Například akutní bakteriální (stafylokoková) pneumonie je často charakterizována zeleným sputem s pruhy krve.

Základem srdečního infarktu nebo abscesu v plicích je nekróza tkáně, která je také doprovázena poškozením cévní stěny a impregnací plazmy vytvořenými prvky.

V případě hnisavé tracheobronchitidy se kromě hemoptýzy objevuje výtok hnisu s hlenem, dyspnoe a hypertermickým syndromem.

Růžové sputum v krku se objevuje jako výsledek lékařských diagnostických a terapeutických postupů (plicní chirurgie, biopsie, bronchoskopie nebo katetrizace tepen).

Kromě toho je izolována idiopatická hemoptýza, která je diagnostikována u přibližně 18-20% pacientů z celkové hmotnosti pacientů s podobnými symptomy.

Nejbezpečnějšími příčinami vzniku pruhů rudozelené barvy jsou ruptura malých cév (kapilár) s intenzivním kašlem nebo kašlem, jakož i následkem těžké fyzické námahy nebo léčby antikoagulačními léky.

V některých případech se krev ve slinách (ulcerózní stomatitida, gingivitida atd.) Smísí s bronchiálním hlenem a imituje hemoptýzu.

Sputum ráno po spánku

Nejčastějšími příčinami tmavé burgundské sputum v dopoledních hodinách jsou tuberkulóza, rakovina plic a chronický, většinou vrozený, zánětlivý proces v plicní tkáni.

S plicní tuberkulózou (fokální, diseminovaná) je krev při kašli při výtoku v dopoledních hodinách, noční pocení, těžká slabost s horečkou a únava.

Rovněž jsou zjištěny charakteristické změny na rentgenovém snímku hrudníku a během testu Mantoux.

V neoplastickém procesu, šarlatová krev v hlenu nejčastěji znamená začátek rozpadu nádoru, který je dobře vaskularizovaný (to znamená, že obsahuje velký počet krevních cév).

Pro vrozené dýchací cesty je patologie charakterizována ranní hemoptýzou v důsledku chronického zánětu a hromadění velkého množství výtoku v průduškách během spánku.

Ranní výtok bahnitého hlenu je typický pro kuřáka, i když před několika měsíci přestal kouřit. Tímto způsobem je respirační systém zbaven dehtu a toxických látek.

Když je žluté sputum nahrazeno růžovým nebo šarlatovým, nejčastěji indikuje vývoj závažné komplikace (endobronchitida, emfyzém, centrální rakovina atd.).

Pokud je sputum s krví při kašli u dítěte

Běžné důvody, proč děti mají průduškový hlen, zmizí s krví:

Hlen a krevní hlen jsou také charakteristické pro mnoho dalších infekcí dýchacího ústrojí, které se vyskytují s těžkými katarálními jevy u nosohltanu (rýma, sinusitida atd.).

Nezapomeňte, že v dětství poměrně častá cystická fibróza, hemosideróza, bronchiektáza a tuberkulóza, které mají podobné příznaky.

Krev při kašli ve sputu se zimou

Studené onemocnění vede k těžkému zánětu v sliznici orgánů dýchacích cest (nosní dutina, tracheobronchiální strom).

Vnitřní výstelka dýchacích cest je edematózní a oteklá. Je snadno poraněn vykašláváním, těžkým kašlem, což vede ke skutečnosti, že krvavé částice se objevují v kašli.

Pokud se tedy během SARS objeví v hlenu malá příměs krvavých pruhů, znamená to, že dochází k mírnému poškození kapilár.

Po zastavení akutního katarálního období nebo po nachlazení by tyto projevy nemoci neměly být.

S anginou pectoris

V případě bakteriálního bolestí v krku si pacienti stěžují na slabost, závažnou horečku a bolest v krku.

Během vyšetření lékař odhalí hyperémii palatinových oblouků, zvětšených a uvolněných mandlí, pokrytých bělavou, špinavou šedou nebo žlutou patinou.

Často se jedná o regionální lymfadenopatii (zvětšené lymfatické uzliny).

V případě ulcerózní-nekrotické formy onemocnění se ve slinách objevují stopy krve v důsledku tvorby malých vředů v ústní dutině.

Krev v sputu s bronchitidou: může to být?

Jak chronická, tak akutní bronchitida (zánět v průduškách) je doprovázena kašlem a tvorbou sputa, která je zvláště intenzivní ráno po nočním spánku.

Prodloužený zánět v průduškách a časté kašlání vede ke ztenčování a traumatizaci sliznic, a tedy k možnému vzniku malého množství červených žil při kašli.

V každém případě, s bronchitidou, která pokračuje výtokem krvavého hlenu

Snot v krku krví: příčiny a léčba

Nosní dutina, hltan, hrtan - horní respirační trakt - je hojně zásobován krví. V těchto oblastech je často pozorováno krvácení, zejména u dětí. Hlen vylučovaný z horních cest dýchacích může indikovat řadu neškodných i závažných systémových onemocnění. Je důležité, abyste byli schopni rozlišovat jeden od druhého, abyste věděli, v jakých případech můžete pomoci sami, a kdy je třeba se poradit s lékařem.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Příčiny krve v krku

Porušení může být lokalizováno v horních dýchacích cestách a v koagulaci, antikoagulační systém krve.

Nejčastější příčiny krve v krku:

 • poranění cév nosní dutiny a hrdla;
 • vysoký krevní tlak;
 • poruchy koagulace.

Příčiny hlenu:

 • reaktivní rýma - nosní výtok po vystavení studenému vzduchu, nesouvisející s infekcí;
 • alergie - v důsledku kontaktu s alergenem (prach, zvířata, některé potraviny);
 • akutní infekční procesy - mají další příznaky, jako je kašel, horečka, celková slabost a únava.

Nejčastěji se v nose hrdla s krví objeví z nosu a nosohltanu - tekutina jednoduše proudí z jedné dutiny do druhé, po které dochází k vykašlávání spolu s hlenem. Poranění může nastat v důsledku mechanických otřesů a nesprávné nosní hygieny. Suché krusty hlenu ztěžují dýchání a člověk (zejména děti, které to často dělají) se je snaží odvést. To nelze provést, protože takové akce traumatizují cévy a přispívají ke vzniku krve. Je-li nemožné dýchat nosem kvůli tomu, že v něm stagnuje kus kůry, je dutina očištěna, přičemž kůra byla předtím změkčena fyziologickým roztokem. Tato metoda znemožňuje zranění cév a chrání před nepříjemnými následky.

Zvýšený systémový krevní tlak často vede ke spontánnímu krvácení. V nose je spousta malých nádob - kapilár, jejichž funkcí je ohřívat a navlhčovat přiváděný vzduch. Když krevní tlak stoupá, kapiláry mohou prasknout se všemi následnými důsledky. Podle stejného mechanismu, konstituční rys cév nosní dutiny funguje: jestliže kapiláry mají slabě pošvy (dědičný rys), toto vede k častému krvácení dokonce za normálního krevního tlaku. Zvláště často se to děje v oblasti zvané "Kisselbach Plexus".

Eliminace symptomů

Výše uvedené důvody nejsou nebezpečné a léčba může být prováděna nezávisle. Pokud je krvácení způsobeno mechanickým šokem nebo nesprávnou hygienou, je nutné určit množství krvácení. Pokud se krev dostane hojně a nezastaví se, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat sanitku. Menší poranění mohou být vyléčena umístěním vatového tamponu namočeného ve 3% peroxidu vodíku nebo 0,1% adrenalinu do nosní dutiny a také aplikace studené vody. Všechny tyto manipulace by měly být prováděny s hlavou dolů (aby se zabránilo úniku sputa do dolních dýchacích cest).

Pokud se příznak často vyskytuje na pozadí rostoucího tlaku, měli byste se ho snažit snížit. K tomu můžete měřit krevní tlak a užívat léky, které snižují krevní tlak.

Pokud je krvácení hojné a nezastaví se po dobu 10-15 minut, bez ohledu na důvod jeho výskytu, měli byste zavolat lékaře. Je také důležité sledovat váš stav: výskyt závratí, mouchy před očima, závažná slabost znamená masivní ztrátu krve - musíte naléhavě zavolat sanitku.

V takovém případě je nutné navštívit lékaře?

Krvácení může být zastaveno, ale základní onemocnění není vždy možné léčit doma, protože sliznice z krve může být příznakem strašných patologií - plicní tuberkulózy nebo onemocnění hematopoetického systému.

Hlavním nebezpečím tuberkulózy je dlouhý asymptomatický průběh. Nemoc není známa určitým bodem, ale ve stavu zanedbávání se v sputu objeví krev.

Hlavní příznaky plicní tuberkulózy:

 • kašel s malým sputem (červené sputum se objeví pouze v pozdějších stadiích);
 • celková slabost, únava;
 • úbytek hmotnosti

Pokud po delší dobu není možné zjistit příčinu kašle uvolněním krve, je nutné podstoupit profylaktické rentgenové vyšetření.

Další příčinou krvácení je onemocnění krve samotné. Porušení oběhového systému je poměrně složité a ohrožuje různými komplikacemi, jako jsou:

 • hypovitaminóza - nedostatek vitamínů, které jsou zodpovědné za skládání (vitamín K) a za cévní stěnu (vitamin C);
 • dědičné skládací patologie;
 • onemocnění jater;
 • abnormality kostní dřeně (trombocytopenie a trombocytopatie);
 • vaskulitida - porušení cévní stěny;

Není možné diagnostikovat takové patologie na vlastní pěst - je těžké je odlišit od sebe, proto je nutné konzultovat s odborníkem. Je možné odhalit pouze některé příznaky, které naznačují podobná onemocnění: krvácení bude nejen v nosní dutině a dýchacích cestách, ale iv celém těle. Subkutánní krvácení se projeví jako náhodné modřiny na těle (bez předchozích poranění) nebo jako malé červené tečky, které se objevují na náhodných místech. Patologie této povahy se neprojevují vždy ostře, ale postupem času mohou vést k vážným komplikacím, invaliditě a dokonce i smrti.

Voní jako krev s krví. co to mohlo být?

Téma není příjemné.

Najednou jsem onemocněl (hrál jsem, večer jsem zpíval venku, bylo to už horké, ale počasí bylo v noci chladno) - v důsledku toho jsem měl v ranních ranách bolesti v krku. Večer, ještě silnější.
Z léků se nám podařilo vzít jen pár Gramilinových pastilek a pít mléko s medem.
V šest hodin ráno jsem strašně bolela v krku - pila jsem také mléko. A teď to téměř nebolí vůbec, ale hrdlo je velmi červené (mimochodem, z nějakého důvodu).

Od večera jsem z hrdla čerpal něco silného žlutého s načervenalými pruhy a sraženinami. Stojí za zmínku - ne vždy. Neustále to nefunguje, jen jednou za pár hodin, jak se hromadí.
Hrdlo není bolavé, kašel vůbec není, ale nos je bodavý. Myslím, že to proudí z nosu do krku. Ale je to?

Při čištění nosu (a sbírání prstů v něm) z jedné nosní dírky opravdu voněla krev.

PS: krátce před onemocněním (ráno předešlého dne, zdá se) jsem si v této nozdry vybral něco pro sebe, ale zdálo se, že by se už mělo léčit!

Otázkou je - je to krvavé, co bylo vybráno? Nebo mám vážné problémy?

Krev v sputu

Krev ve výtoku z nosu, krku nebo úst může být známkou něčeho vážného. To je běžný příznak stavu dýchacích cest, který vyžaduje okamžité vyšetření. Mnohé případy jsou mírné a často zmizí bez léčby, jiné jsou závažné a život ohrožující. Zde jsou některé z možných příčin krvavých sliznic z horních nebo dolních dýchacích cest, které mohou být vylučovány ústy a nosem.

Příčiny krve ve sputu při kašli

Krvavý hlen nebo hlen při kašli nebo vykašlávání je nejčastěji spojován s dýchacími problémy. Některé z podmínek, které vedou k tomuto symptomu, jsou neškodné, jiné mohou být vážné. Proto může být nutná naléhavá lékařská péče, aby se zabránilo šíření a minimalizovalo se riziko závažných komplikací.

Sinusitida

Sinusitida je infekční nebo neinfekční zánět tkáně lemující dutiny. Normálně jsou zdravé dutiny naplněny vzduchem, ale mohou být zablokovány a naplněny tekutinou. V takových případech mikroby začínají růst a způsobují infekci.

Vaše sinusové dutiny mohou být blokovány v důsledku podchlazení, alergické rýmy nebo zakřivení nosní přepážky.

Sinusitida se může projevit jako rýma, kašel, kongesce nosu, bolest v obličeji nebo tlak. Hlen v dutinách může obsahovat nečistoty v krvi.

K léčbě mírné infekce mohou být použity dekongestanty a výplach nosu. Antibiotika jsou také často součástí léčby. Aplikace teplého obkladu může pomoci zmírnit příznaky.

Rakovina nosu

Jedná se o typ rakoviny, která se tvoří ve tkáních nosních dutin nosní dutiny a nosní dutiny. Běžným typem v tomto případě je spinocelulární karcinom. Začíná v plochých buňkách lemujících tyto dutiny.

Bronchitida

Bronchitida je zánět sliznice, která se vyskytuje v průduškách. Tento stav způsobuje kašel a bronchospasmus. Existují dvě formy tohoto onemocnění: akutní bronchitida, přístupná k léčbě a chronická, která není zcela vyléčena.

Chronická bronchitida je jednou z podmínek, která vede k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Může se projevit přetrvávajícím kašlem, sípáním, těsností na hrudi, dýchavičností a hemoptýzou.

Akutní bronchitida je zánět velkých dýchacích cest, které vycházejí z průdušnice. I když je toto onemocnění vzácné, může způsobit krev ve sputu.

Onemocnění může být způsobeno bakteriemi nebo virem a je často doprovázeno horečkou. Krev v hlenu se často objevuje v důsledku poškození zapálených cév.

Akutní bronchitida je ve většině případů spojena s horními dýchacími cestami, což může také vést k krvavému nosnímu výtoku.

Cystická fibróza

To je genetické onemocnění, které postihuje plíce. Může také postihnout ledviny, játra a střeva. Tento stav je často doprovázen dlouhodobými problémy, které zahrnují dušnost a mokrý kašel v důsledku plicních infekcí.

Cystická fibróza ovlivňuje buňky, které produkují hlen, pot a trávicí šťávu. Tento defektní gen promění tuto sekreci na lepkavou a hustou kapalinu. Místo toho, aby se rozmazaly, sekrece ucpávají průchody v plicích a slinivce.

Cystická fibróza vyžaduje seriózní lékařskou péči, díky které mohou pacienti pokračovat ve své každodenní činnosti.

Pneumonie

Pneumonie je infekce plic, která může být způsobena virem nebo bakteriemi. Začíná, když mikroby vstupují do plic přes respirační trakt. Nejčastěji je infikován po nachlazení nebo chřipce.

Mezi faktory, které zvyšují riziko pneumonie, patří vážné nemoci, jako je astma, srdeční onemocnění, rakovina a diabetes. Symptomy zahrnují bolest na hrudi, horečku, kašel, průjem a zvracení. Antibiotika se používají k léčbě pneumonie způsobené bakteriemi.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je bakteriální onemocnění, ve většině případů je považována za rezistentní vůči antibiotikům, proto může být léčena dlouhodobou agresivní kombinací této skupiny léčiv.

Pacienti se slabým nebo potlačeným imunitním systémem mají zvýšené riziko rozvoje tuberkulózy. Onemocnění se může projevit příznaky jako noční horečka, náhlé snížení hmotnosti, noční pocení a celková slabost. Je velmi nakažlivá, vyžaduje opatření ke snížení rizika šíření infekce na pacienty.

Plicní embolie

To je vážný důvod pro krev ve sputu. Podle Mayo Clinic, tento stav nastane, když krevní sraženina, často vytvořená v dolní končetině, se pohybuje krevním oběhem a pak uvízne v jedné z tepen v plicích.

Plicní embolie se často projevuje v náhlé těžké dušnosti. Může být také doprovázena bolestí na hrudi a kašlem, což způsobuje sputum krví.

Krev z nosu při foukání nosu

Přítomnost krve v hlenu tekoucí z nosu může být snadno všiml, když vyhodíte ven.

Pokud se jedná o ojedinělé případy s malým množstvím krve se silným ofukováním nosu, pak jsou s největší pravděpodobností způsobeny rupturou malé krevní cévy (kapiláry) v důsledku zatížení, které není nebezpečné. Také krev v hlavě studená někdy se objeví se sinusitidou.

Ale v jiných případech to může být často známkou vážného onemocnění, které musí být diagnostikováno co nejdříve. Děti mohou vyžadovat nouzový lékařský zásah.

Pokud příznaky přetrvávají déle než týden, může být nutná nouzová péče. Mezitím je můžete vyzkoušet následující:

 • Přestaňte foukat nos. Pokud nemůžete, udělejte to opatrně.
 • Pokud je onemocnění doprovázeno kýcháním, může být příznakem alergické reakce, která vyžaduje použití antihistaminik.
 • Pokud se jedná o příznak alergické reakce, měli byste se vyhnout všem známým alergiím, jako je prach a pyl.

Krev v hlenu z hrdla

U lidí, hlen je produkován žlázami lokalizovanými v nose, krku a dýchacích cestách. Sekrece hlenu je obvykle reakcí imunitního systému na ochranu těla a zvlhčení těchto oblastí a také pomáhá zachytit a zničit viry a bakterie.

Nosní hlen se mísí se slinami a obvykle teče zpět do krku. Když je vyroben v přebytku, může být příliš silný. To způsobuje přetížení a výtok z nosu nebo vniknutí do krku.

Neprůhledné, nažloutlé nebo zelené vykašlávání z hrdla je obvykle známkou tzv. Postnasální drenáže. Nejedná se o specifické onemocnění, ale o komplex symptomů, při kterých přebytek lepkavého nebo vodnatého hlenu proudí ze zadní části nosu do horní části krku (nosohltanu).

Syndrom postnasální špíny je nejčastěji spojován s katarálními chorobami, které jsou doprovázeny nadměrnou tvorbou hlenu v dutinách a odtokem do hrdla v dolních dýchacích cestách.

Někdy jsou tyto sekrety tónovány krví, které se projevuje jako červené nebo tmavě hnědé pruhy v hlenu. Nejčastěji se jedná o vývoj sinusitidy, ale je stále doporučeno informovat lékaře o tomto symptomu a vyloučit závažnější příčiny, včetně rakoviny.

Chcete-li zmírnit příznaky, proveďte následující:

 • Vyvarujte se kouření a jiných běžných dráždivých látek.
 • Můžete použít nosní sprej nebo ústní vodu s obsahem soli.
 • Pijte dostatek vody, aby se snížila sekrece nosní sekrece.

Krev ve slinách

Často to může být známkou vážné infekce v plicích, dýchacích cestách nebo zažívacím systému. Krvavé sliny mohou být známkou pneumonie nebo akutní bronchitidy.

Pokud krev ve slinách nelze přisoudit specifickému onemocnění, lékař může potřebovat úplné vyšetření plic. Ve vzácných případech může být dokonce známkou rakoviny plic.

Krevní kašel

Kašel krve může být způsoben různými plicními chorobami. Krev může mít také jinou barvu (od jasně červené až po růžovou) v závislosti na tom, jaké jsou hlavní důvody.

Takový kašel se také nazývá hemoptýza. Když se tvoří hodně krve, stav je považován za vážný, ale nejčastěji je vylučováno malé množství krvavého sputa. V každém případě byste se měli co nejdříve poradit s lékařem.

Vykašlávání krve může být z vašeho dýchacího ústrojí, plic nebo střev a žaludku. Lékař určí jeho přesný zdroj, který pomůže zjistit hlavní důvod.

Častou příčinou kašle je chronická bronchitida. Méně často je to cystická fibróza, rakovina plic, parazitární infekce, plicní embolie, tuberkulóza a trauma hrudníku.

Kašel se zeleným a žlutým hlenem

Kašel se žlutým nebo zeleným hlenem, který může někdy obsahovat krev, je možným příznakem infekce dolních dýchacích cest, zejména po nachlazení nebo chřipce v zimě a na podzim.

Běžné typy takových infekcí jsou bronchitida a pneumonie. Obě nemoci jsou nakažlivé a infekce se šíří, když pacient kašle a kýchá. U kojenců, starých lidí, kuřáků a těhotných žen se často objevuje infekce v hrudníku, která může vést k kašli s výtokem zeleného nebo žlutého hlenu.

V případě, že infekce dolních dýchacích cest způsobuje zelený nebo žlutý hlen, můžete v první řadě zabránit následujícím infekcím:

 • Omezit kouření cigaret a další užívání tabáku.
 • Snažte se šířit infekci, schovávat se za kapesník při kašli a kýchání
 • S potenciálním rizikem infekce, dostat chřipku výstřel.

Krev v hlenu s chladem

Krvavý hlen během zimy může být známkou infekce dolních cest dýchacích nebo sinusitidy. Ačkoli většina z těchto onemocnění je lehká, některé mohou být vážné a dokonce život ohrožující. Pokud je příčinou krvavých sputů infekce v plicích, pravděpodobně si všimnete jiných příznaků, jako jsou:

 • Trvalý kašel
 • Rychlé dýchání
 • Sipot
 • Konstrikce a bolest na hrudi
 • Horečka

Zdravotnické služby doporučují pít teplou vodu, více odpočívat a používat zvlhčovače. Pokud kouříte, měli byste to ukončit, dokud příznaky nezmizí. Pokud příznaky přetrvávají déle než dva dny, poraďte se se svým lékařem.

Očekávejte snot s krví. Příčiny vykašlávání krví.

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Příčinou jejího výskytu může být buď lokální podráždění receptorů sliznice dýchacího ústrojí, nebo obecněji například neurologické.

Kašel, ve kterém je hlen oddělen od krve, se nazývá hemoptýza. Když dojde k hemoptýze, pacient by měl být důkladně vyšetřen, aby se zjistila přesná příčina tohoto symptomu.

Sputum s krví: příčiny kašle s hemoptýzou

Nejprve je nutné detekovat zdroj krve ve výtoku hlenu. Vykašlávání krve může být způsobeno nejen respiračním onemocněním, ale také poraněním gastrointestinálního traktu (GIT) nebo nosohltanu. Koneckonců, není těžké zaměňovat hemoptýzu za krevní zvracení. Krev pocházející z gastrointestinálního traktu je obvykle doprovázena bolestivými pocity v břišní dutině a má také intenzivnější tmavou barvu („barva kávové sedliny“).

Nejčastěji je pacient vykašlen krví na následující onemocnění:

Zánětlivá onemocnění. Ty mohou zahrnovat bronchitidu, plicní absces, tuberkulózu;

Novotvary plic: spinocelulární karcinom plic, rakovina ovesných buněk, adenokarcinom a bronchiální adenom;

Jiné typy onemocnění, jako je plicní embolie, srdeční nebo plicní insuficience atd.

Nejčastější příčinou kašle s krví je bronchitida a bronchiektáza, ale je třeba poznamenat, že v asi 10% případů není možné stanovit příčinu krvácení u pacienta.

Diagnóza vykašlávání krve

Pokud má člověk sputum s krví, znalý odborník určitě určí následující vyšetření:

X-ray hrudníku. Na obrázku můžete vidět malé tmavé oblasti, které indikují přítomnost zánětlivých procesů v plicích, což může znamenat například plicní embolii nebo rakovinu plic;

Bronchoskopie, která pomůže zaznamenat jakékoliv změny v lumenu průdušek, což zase pomůže při diagnostice onemocnění, jako je bronchiektáza a rakovina plic;

Počítačová tomografie. To je jedna z nejmodernějších metod výzkumu, která umožňuje detailně reprodukovat na obrazovce plicní tkáň, aby se zjistily příčiny kašle obsahujícího sputum s krví;

Bakteriální To vám umožní diagnostikovat možné infekční onemocnění, jehož výsledkem je sputum s krví. Například u takových symptomů je možná tuberkulóza, pneumonie nebo absces plic;

Obecný krevní test. Tento krevní test může odhalit přítomnost zánětlivého procesu v těle pacienta, potvrzením toho bude vysoká míra sedimentace erytrocytů (ESR) a leukocytóza;

Coagulogram. Jedná se o typ krevního testu, který vám umožní určit, zda sputum v krvi způsobuje poruchu krvácení, pak je možné, že tento příznak bude následovat poměrně závažná onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice;

Fibrogastroduodenoskopie. Provádí se za účelem vyloučení možnosti průniku krve z gastrointestinálního traktu pacienta. Jak je uvedeno výše, pacienti často zaměňují hemoptýzu se zvracením, v němž je krev. Kromě toho krev z rozšířených žil žaludku může být také vykašlávána při kašli.

Všechny léky, které jsou podávány pacientovi v případě, že pokud kašel jeho sputum s krví zmizí, lze rozdělit do následujících skupin:

Drogy, které ředí sputum.

Musíte pochopit, že existují situace, kdy v žádném případě nelze potlačit kašel krví. To nelze například provést v případě, že kašel odstraní krev z průdušek. Léčba hemoptýzy by měla probíhat výhradně pod dohledem lékaře.

Hemoptýza (hemoptýza) - vykašlávání průhledného tajemství s pruhem krve z průdušek, krku nebo průdušnice. Sputum s krví se nejčastěji vyskytuje, když jsou postiženy broncho-plicní, trávicí a kardiovaskulární systémy. Pokud jsou krvavé nečistoty pozorovány v hlenu neustále, musíte vyhledat pomoc na klinice.

Vzácné vykašlávání sputa s krvavými nečistotami indikuje prasknutí malých kapilár v sliznicích dýchacích orgánů. Taková hemoptýza nepředstavuje ohrožení života pacienta. Pravidelné kašlání hlenu s červenými žilkami, doprovázené bolestí na hrudi, slabostí, horečkou a dalšími patologickými příznaky vyžaduje okamžitou hospitalizaci pacienta. Hemoptýza může znamenat rozvoj plicního krvácení, tuberkulózy, pneumonie atd.

Patogeneze

Proč tajemství, které je vykašlávání při kašli, obsahuje krevní sraženiny? Hemoptýza je nebezpečný stav, který indikuje přítomnost krvácení v ORL orgánech. Patologické změny v tkáních dýchacích cest jsou nejčastěji způsobeny zánětem řasnatého epitelu a lymfoidních tkání. Příčinou hemoptisy může být zvýšená antikoagulace (snížení srážlivosti krve), ke které dochází při léčbě pacientů s antikoagulancii.

Viskózní tajemství s krvavými žilkami může vykašlat:

 1. plicní infarkt;
 2. mitrální stenóza;
 3. rozsáhlé poranění horních cest dýchacích;
 4. srdeční selhání;
 5. endobronchiální vaskulární poškození;
 6. zánět sliznice horních cest dýchacích;
 7. poškození tkání gastrointestinálního traktu;
 8. pronikání červených krvinek do alveol.

Zdroj ztráty krve je dán objemem a barvou vykašlaného sputa s krví:

 • Alai - poškození sliznic dýchacích cest;
 • tmavě červená - zánět tkání gastrointestinálního traktu;
 • krev z nosu - septický zánět vedlejších nosních dutin.

Je to důležité! Pozdní eliminace hemoptýzy způsobené vnitřním krvácením může být fatální.

Pokud se během vykašlávání nacházejí v hlenu krvavé nečistoty, doporučuje se vyšetřit odborníkem. V asi 30% případů hemoptýza indikuje vývoj závažných onemocnění, jako je hemoragická diatéza, onemocnění mitrální chlopně, plicní skleróza atd.

Častá patologie plic

Ve většině případů, krev ve sputu, když kašel nastane v důsledku septického nebo aseptického zánětu dýchacího systému. Tvorba lézí v epitelu sliznice vede k destrukci tkání a tím i cév. Infekční procesy v ORL orgánech stimulují aktivitu pohárkovitých buněk, které začínají produkovat velké množství hlenu. Jako výsledek, když kašel v sputum krvavé sraženiny jsou nalezené.

Bolest krve je typickým příznakem, který indikuje vývoj následujících plicních onemocnění:

Je to důležité! Krevní sraženiny ve slinách se nejčastěji vyskytují během dehydratace a rozvoje onkologických onemocnění v ORL orgánech.

Kardiovaskulární patologie

Viskózní hlen s krvavými nečistotami může být také vykašlen v případě vývoje kardiovaskulárních patologií. Ignorování problému má za následek zhoršení zdravotního stavu pacienta a v některých případech smrtelný výsledek. Určení typu onemocnění může být doprovázeno klinickými projevy. Mezi nejčastěji diagnostikované patologie krevních cév a srdce patří:

Mnoho pacientů s bronchitidou tento problém ignoruje a věří, že hemoptýza je výsledkem zánětu tkání bronchopulmonálního systému. Přibližně 1/3 případů u pacientů s chronickou bronchitidou však diagnostikuje kardiovaskulární onemocnění, která jsou viníkem projevů patologických příznaků.

Vzácná onemocnění

Vykašlávání sputa krví je někdy spojeno s rozvojem poměrně vzácných patologií, které mohou být buď vrozené, nebo získané. U kojenců hemoptýza někdy indikuje přítomnost bronchiálních cyst, cystickou fibrózu, vaskulární hypoplazii atd. U dospělých jsou často diagnostikována onemocnění, jako jsou:

Je to důležité! Absolutně všechny patologie doprovázené neustálou hemoptýzou vyžadují okamžitou léčbu.

Princip terapie závisí na tom, který systém těla má vážné porušení. V případě hemoptýzy je nutné vyhledat pomoc terapeuta, který v případě potřeby odkáže pacienta na fytiologa, otolaryngologa, gastroenterologa, neurologa, pulmonologa atd.

Důvod, proč šel k lékaři

Co mám dělat, když při kašli hlenu s krvavými skvrnami? Epizodická hemoptýza velmi vzácně indikuje vývoj závažných patologických stavů. Ruptura malých kapilár může nastat při mechanickém poškození tkání, pomalém zánětu epitelu sliznice dýchacích orgánů atd.

Důvody pro vyhledání pomoci terapeuta:

 • náhlou ztrátu hmotnosti a slabost;
 • záchvaty astmatu a rychlé dýchání;
 • tachykardie a bolest na hrudi;
 • vykašlávání hlenu krevními sraženinami;
 • nedostatek chuti k jídlu a cyanóza rtů.

Aby člověk pochopil, proč má pacient kašel se sputem a krví, měl by provést několik laboratorních testů a vyšetření hardwaru, a to:

 1. RTG - studie struktury hrudníku a následné zhodnocení fyziologického stavu srdce a plic;
 2. Tomografie - určují povahu patologických změn v tkáních broncho-plicního systému;
 3. bronchoskopie - hardwarová studie průdušek, se kterou je možné diagnostikovat bronchiektázii a rakovinu;
 4. koalagram - laboratorní studie, při které je stanovena rychlost srážení krve;
 5. kompletní krevní obraz - stanovení koncentrace lymfocytů v krvi.

V závislosti na výsledcích vyšetření je pacientovi předepsán lék, fyzioterapie nebo chirurgická léčba. Hemoptýza vyplývající ze septického zánětu horních dýchacích cest je snadno léčitelná antivirotiky a antimikrobiálními látkami.

Hemoptýza nebo vykašlávání krví se může vyskytnout u mnoha onemocnění. Krev může vycházet se sputem, když kašle, být přítomný ve slinách. Takový příznak často označuje stav nebezpečný pro lidský život a zdraví. Proto při vykašlávání krví stojí za to navštívit lékaře, který konzultuje a zjistí důvody jeho vzniku.

Vykašlávání sputa krví

Ne vždy se snadno stanoví přítomnost krve ve sputu. Může být ve formě příměsí čerstvé šarlatové krve, sraženin, žíly rezavé hnědé nebo tmavě červené barvy. Příčiny tohoto stavu se mohou lišit - od prostého prasknutí malé nádoby, která zpravidla nepředstavuje ohrožení lidského zdraví, závažných respiračních onemocnění, jako je tuberkulóza, nádorové procesy v plicích a podobně.

Pokud se vykašlávání sputu krví vyskytuje jednorázově nebo velmi zřídka a celkový stav osoby není narušen, nehrozí žádné nebezpečí pro zdraví a život. Ve stejných případech, kdy se krev pravidelně objevuje ve sputu, se pacient cítí špatně a jeho stav se rychle zhoršuje, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pruhy a stopy krve mohou být přítomny nejen ve sputu, ale také ve slinách. K tomu dochází v patologii, jako je akutní bronchitida, rakovina, pneumonie a další.

Vykašlávání krví: příčiny

Obvykle jsou všechny příčiny vykašlávání krve rozděleny do několika skupin:

 • bezpečné;
 • vrozené abnormality;
 • časté, běžné nemoci. Patří mezi ně pneumonie, absces a rakovina plic, infarkt plic, bronchitida, plísňové infekce, některé vaskulární a srdeční patologie, tuberkulóza a další;
 • vzácných onemocnění.

Pro bezpečné příčiny hemoptýzy lze připsat rupturu malé cévy v průduškách. Je také možné, že se při nadměrné fyzické námaze projeví krev ve sputu, onemocnění doprovázená záchvatem těžkého kašle, užívání krevních ředidel a psychická trauma. Krev se může objevit ve formě malých sraženin nebo pruhů hnědé barvy, malého množství červené krve, nebo malovat celé sputum v rezavě hnědé barvě. Tyto příčiny nevyžadují zvláštní léčbu a obvykle vykašlává krev.

Možné jsou i další vzácnější příčiny vykašlávání krví.

Vykašlávání krví může být příznakem mnoha nemocí, z nichž některé jsou nebezpečné nejen pro zdraví, ale i pro lidský život. Takový jev by proto měl být pečlivě ošetřen.

Kašel, vykašlávání krví

Kašel s vykašláváním se může objevit u mnoha onemocnění. V takových případech se typ a množství krve ve sputu stává důležitým diagnostickým znakem. Malé množství lehké krve indikuje poškození malé cévy průdušek, tmavá barva a sraženiny se objevují během tuberkulózy a nádorových procesů. Ne vždy vykašlávání krví je projevem onemocnění dýchacích cest, tento příznak lze pozorovat i v případě krvácení do žaludku, stejně jako onemocnění kardiovaskulárního systému.

Vykašlávání krve

Výskyt vykašlávání krví bez kašle může znamenat přítomnost srdečních onemocnění a krevních cév. Nejběžnější z nich je srdeční plicní edém. U této nemoci si pacienti stěžují na slabost, bolest na hrudi, někdy lokalizovanou v oblasti srdce, slabost, sputum lze rozlišovat postupně, zatímco je pěnivý a je zbarvený narůžověle nebo jasně šarlatový. Tato patologie často vede k smrti.

Další příčinou hemoptýzy bez kašle může být slza aortální stěny. Také tento jev se často objevuje po některých lékařských postupech. V druhém případě je množství krve malé a není nutné speciální ošetření.

Ráno vykašlávání krví

Vzhled vykašlávání krví v dopoledních hodinách svědčí o dlouhém systematickém narušení normální práce. Tento stav může nastat u pneumonie, tuberkulózy, plicních nádorů a dalších onemocnění. Pro tento jev mohou existovat i jiné důvody. Tloušťka tmavé krve v malých množstvích, která může vycházet s kašlem nebo bez něj, spolu s hlenem a hnisem, indikuje problémy s mandlemi nebo nazofaryngeálními patologiemi. Také taková onemocnění jako hemoragická diatéza, aneuryzma malých cév, křečové žíly a další mohou také způsobit ranní vykašlávání krví.

Vykašlávání krve

Léčba vykašlávání krví závisí především na příčinách jejího vzniku. Terapie některých onemocnění zahrnuje konzervativní metody, zatímco jiné vyžadují chirurgický zákrok, zatímco jiné vyžadují zvláštní léčbu. Lékař bude schopen přesně určit, co způsobilo tento příznak. K tomu bude analyzovat všechny symptomy, předepíše potřebný komplex vyšetření a testů.

Je krev ve sputu známkou tuberkulózy?

Odpovědi:

Anna Ponomarenko

Kašel s krví (hemoptýza, sputum s krví) může být příznakem některých závažných onemocnění dýchacích orgánů. Pokud máte kašel s krví, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem, který určí příčinu tohoto příznaku a předepíše léčbu. K určení příčiny kašle s krví můžete potřebovat: rentgen hrudníku, analýzu sputa, krevní test, bronchoskopii atd.

Léčba kašle závisí na příčině symptomu a může zahrnovat chirurgickou léčbu, léky proti tuberkulóze, antibiotika a další prostředky.

Příčiny vykašlávání krve
Hlen je hlen, který se vykašlává při kašli. Sputum obsahuje tajemství bronchiální žlázy (žlázy, které jsou umístěny ve stěně průdušek), mikroby, prachové částice a hnis (například v případě bronchitidy nebo pneumonie).

Přítomnost ve sputu krve je známkou krvácení na úrovni dýchacích cest a může být známkou vážného onemocnění.
Hlavní příčiny vykašlávání krve

Další příznaky tohoto onemocnění

Rakovina plic je jednou z hlavních příčin dlouhodobého vykašlávání krve. Krev v sputu pacientů s rakovinou je přítomna ve formě šarlatových žil. Dalšími příznaky rakoviny plic jsou: prodloužený kašel, ztráta hmotnosti, návaly nočního pocení, pocit nedostatku vzduchu, bolest na hrudi, atd. Rakovina plic se obvykle vyvíjí u kuřáků.
Chronická nebo akutní bronchitida (zánět sliznice průdušek).

Při akutní bronchitidě je zaznamenán kašel se sputem, ve kterém mohou být někdy stopy krve, zvýšení tělesné teploty. Chronická bronchitida se projevuje dlouhodobým kašlem, který je přítomen déle než 3 měsíce v roce, dýchavičností při námaze, mírným zvýšením tělesné teploty během exacerbací onemocnění. Krev v sputu při chronické bronchitidě se obvykle vylučuje v malých množstvích ve formě šarlatových žil, smíšených s hustým hnisavým sputem.

Hlavním projevem bronchiektázy je dlouhodobý kašel se sputem, který obsahuje hnis a někdy i krevní pruhy. Také na pozadí tohoto onemocnění jsou dušnost, slabost, periodické zvyšování tělesné teploty.

Absence plic - vzdělávání v plicní dutině s hnisem

Absces plic se obvykle vyvíjí po pneumonii u osob s oslabeným imunitním systémem. Příznaky plicního abscesu: prodloužená horečka, kašel, noční pocení, snížená chuť k jídlu, bolest na hrudi. Kašel s plicním abscesem, zpravidla s hojným, urážlivým hnisavým hlenem, s plnou krví.

Pneumonie (pneumonie)

Zánět plic se obvykle projevuje následujícími příznaky: horečka, dušnost, bolest na hrudi, kašel s "rezavým" sputem se stopami čerstvé krve. Přečtěte si více o pneumonii a její léčbě v sekci Pneumonie.

Hlavními příznaky tuberkulózy jsou prodloužené mírné zvýšení tělesné teploty (až na 37-37,5 ° C), snížení tělesné hmotnosti, snížení chuti k jídlu, prodloužený kašel s hnisavým sputem a někdy i krevní pruhy. Přečtěte si více o příznacích a léčbě tuberkulózy v sekci Tuberkulóza.

Onemocnění srdce (malformace srdečních chlopní, poškození revmatické srdeční chlopně atd.)

U některých onemocnění srdce v důsledku zhoršeného krevního oběhu se v plicích vyvíjí stagnace krve (plicní hypertenze). Příznaky stagnace krve v plicích jsou těžké dýchání, které se zhoršuje při fyzické námaze, kašli s proudy krve.

Při pohledu z místa na makrot... z lehkých nebo nosních oblastí

Vladislav Ivanov

ne, není nutně nutné navštívit lékaře

Pashka

ne může být spousta jiných plicních a krčních onemocnění

Jemná květina

Podle informací WHO je nakaženo asi 2 miliardy lidí, třetina světové populace. V současné době onemocní tuberkulózou každý rok 9 milionů lidí na celém světě, z nichž 3 miliony umírají na komplikace. (Podle dalších údajů 8 milionů lidí onemocní tuberkulózou každý rok a 2 miliony zemře.)

Na Ukrajině v roce 1995 vyhlásila WHO epidemii tuberkulózy.

Je třeba poznamenat, že výskyt tuberkulózy závisí na nepříznivých podmínkách (zátěžové zátěži), jakož i na individuálních charakteristikách lidského těla (například na krevní skupině a věku nemocné osoby). Z celkového počtu případů převažuje věková skupina 18 - 26 let.

Nicméně i přes tuto skutečnost se v zemích, kde se výskyt tuberkulózy významně snížil - jako je Amerika - statistická skupina starších lidí stala dominantní mezi nemocnými.

Existuje několik faktorů, které způsobují, že osoba je náchylnější k tuberkulóze:

HIV se stal nejvýznamnějším na světě;
Kouření (zejména více než 20 cigaret denně) - zvyšuje pravděpodobnost tuberkulózy 2-4 krát;
Diabetes;
Odnětí svobody [neuvádí se 130 dnů].

Nastya Fox

Jednoduše jste infikován virem D296))

Louise Plisetskaya

jak unavená z těchto zkreslení jsou fakta. Všechny články jsou psány jako kopie. U tuberkulózy může teplota v akutním procesu dosáhnout vysoké hodnoty - 38 stupňů, pak hemoptýzu. Ale stává se, že není žádná hemoptýza, žádná teplota a plíce hnijí. Takže lidé, chcete přesnou diagnózu, nečtou články na internetu - internet je hnůj. A sedí někteří mluvčí. A malé články jsou napsány žáky. Jděte okamžitě k dobrému lékaři. S sebemenšími příznaky, dokonce s pocitem přepracování.

Příčiny krve ve slinách bez kašle

Přítomnost krve ve slinách bez kašle může být známkou dostatečně velkého počtu onemocnění nejrůznější povahy. Některé z nich jsou snadno eliminovatelné nebo mohou po určité době projít i sami. Existují však i ty, které představují vážné ohrožení lidského zdraví. Krev může být ve slinách, zvláště ráno, a může pocházet z hlubin těla, které se objevují ve sputu, který se mísí se slinami. V tomto případě kašel buď vůbec není, nebo jeho intenzita nepřekračuje limity obvyklé. Jeho výskyt ve slinách je v každém případě alarmujícím znamením, za jehož přítomnosti je žádoucí vyhledat odbornou radu.

Nemoci úst a dásní

Vzhled krve ve slinách si člověk často všimne okamžitě. V nepřítomnosti kašle jeho přítomnost nezpůsobí pacientovi žádné nepohodlí. Jedním z typických důvodů pro jeho výskyt je příliš intenzivní kartáčování.

V tomto případě má zubní kartáček, zvláště nedávno získaný, příliš tuhé štětiny, které dráždí dásně, které začnou krvácet. V tomto případě je problém s časem vyřešen sám, protože štětiny postupně změknou. Pokud k tomu nedojde, pak jsou dásně příliš slabé a je třeba získat kartáč s měkčími štětinami, stejně jako speciální elixír nebo pastu s látkami, které posilují tkáň dásní.

Další běžnou příčinou vzniku krve ve slinách mohou být účinky nedávného krvácení z nosu. Jeho zbytky zůstávají v dutinách několik dní. Z nosohltanu pronikají zbytky krve téměř do ústní dutiny a vystupují během vykašlávání, míchají se se slinami. Příčina však může být vážnější. Vzhled takového výtoku ve slinách je jedním ze známek vývoje periodontálního onemocnění nebo jiného onemocnění dásní. Nástup krvácení v tomto případě může být prekurzorem ztráty zubů.

Vzhled krve v ústech s onemocněním vnitřních orgánů a identifikací příčin

V některých případech se symptomy neomezují pouze na výskyt krve v ústech, stoupají sputem z hlubin hrdla. Současně začnou bolesti na hrudi, vzrůstá tělesná teplota a vznikají problémy s nohou. Pokud zároveň krev vyletěla zevnitř bez vážného kašle, pak příčinou mohla být virová nebo infekční choroba. Krevní výtok může být součástí hlenu, který vychází z průdušnice. To je pravděpodobný důkaz přítomnosti krevní sraženiny v plicích a dokonce i rakoviny. Pokud není horečka, může to být příznakem poruchy krvácení.

Vzhled krve ve slinách, dokonce i při absenci kašle, je jednoznačně záminkou pro hledání kvalifikované lékařské pomoci. Nejdříve stojí za to jít na schůzku s praktickým lékařem a on vypíše doporučení k dalšímu výzkumu a pošle je specialistovi podle jejich výsledků. Je nutné provést rentgen hrudníku, krevní testy (obecné a biochemické) a bakteriální vyšetření sputa. Spolu s nimi je nutné provést koagulogram ukazující stupeň koagulability, urinalýzy a laryngoskopie.

V závislosti na výsledcích laboratorních testů se obvykle zjistí, proč se ve slinách objevila krev a který lékař by měl požádat o odstranění příčin jejího vzniku. To může být buď zubař nebo otolaryngolog, nebo pulmonolog, transfusiolog nebo dokonce onkolog. Budou nejen diagnostikovat nemoc, ale také určují míru jejího vývoje a na základě toho doporučují formu lékařského zásahu. Může to být jak terapeutické, tak operační.

V každém případě další události ignorují výskyt krve ve slinách není v žádném případě.

Hlen je jak čistit. Příčiny hlenu v krku a léčby

Pacienti se často stěžují terapeutům, kteří si stěžují na nepříjemné pocity v krku: hromadění hustého sputa, přítomnost hrudky, potíže s polykáním. Kašel a vykašlávání někdy pomáhají zlepšit pohodu, ale tyto metody nejsou vždy účinné. Hlen může doslova držet hltanu, což způsobuje nevolnost nebo zvracení. Chcete-li se ho zbavit, musíte navštívit lékaře, abyste zjistili příčiny nepříjemných symptomů. Zjistěte, co může způsobit sputum a jak je léčen.

Příčiny sputa v hrdle

Nejčastější příčinou přetrvávajícího hlenu je akutní infekční onemocnění, nachlazení. První dny se sputum hojně vyvinulo z nosu, dále z průdušek a průdušnice. Takové sekrece jsou dočasné, po uzdravení se zastaví. Pokud neexistuje akutní onemocnění, ale hlen se tvoří stabilně, můžeme hovořit o patologii, nesprávném životním stylu nebo vývoji komplexních onemocnění.

Při polykání hroudy v krku

Pacienti si stěžují, že hlen se neustále hromadí v krku, něco cizího se zasekne. Z tohoto důvodu nemohou zcela polykat a cítit z toho velké nepohodlí. Hlavní příčiny těchto příznaků:

 1. Poruchy štítné žlázy způsobené nedostatkem jodu (difuzní struma, autoimunitní tyreoiditida).
 2. Patologie trávicího traktu (ulcerace, refluxní choroba, gastritida).
 3. Neurologické příčiny. Pocit, jako kdyby „dusil hrdlo“, se může objevit například při osteochondróze krční páteře.
 4. Chronická angína, sinusitida, hnisavé zátky.
 5. Deprese, stres a jiné psychologické problémy. Ženy v těhotenství často pociťují hrudky.
 6. Onkologická onemocnění.

Hrdlo

Tento nepříjemný symptom výrazně komplikuje život: narušuje stravování, vyvolává kašel. Když hlen teče po hřbetě hrdla a hromadí se v nosohltanu, můžeme předpokládat přítomnost:

 • broncho-plicní onemocnění;
 • zánětlivé procesy sinusů (faryngitida, antritida);
 • onemocnění jícnu (chronická ezofagitida);
 • alergické reakce;
 • různé druhy podráždění (pokud člověk kouří hodně, jedí kořeněná jídla, tělo zapne „obrannou reakci“ - hlen začne aktivně pokrývat všechny orgány).

Bez kašle

Pokud se objeví sputum, ale není kašel, nelze vyloučit jeden z výše uvedených důvodů. Onemocnění je vyprovokováno chorobami dýchacího ústrojí, gastrointestinálním traktem, zánětem žláz, katarálními chorobami, životním stylem, stresem. Pokud není hlen v hrdle vykašlen, může to být způsobeno nízkou vlhkostí vzduchu, cizími předměty v nosní dutině a různými svalovými chorobami.

S nepříjemným zápachem

Podle studií nadbytek hlenu a viskózních slin živí bakterie v krku - jsou zdrojem nepříjemného zápachu. Mezi hlavní důvody:

 • katarální onemocnění, chronická rýma, bolest v krku;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • špatné zuby;
 • chronická angína a další onemocnění nosohltanu;
 • patologie nosohltanu, spenoiditida.

Hlen ze žaludku v krku

Pozorováno chorobami, patologií trávicího systému: pankreatitida, gastritida, cholecystitis, hernie jícnu, refluxní choroba. Pro všechny je vylučování sliznic nejprve vhozeno do jícnu, pak - do hrdla. Obsah žaludku se nedobrovolně zvedne, člověk nemůže tento proces ovládat. Zvláště hodně hlenu se hromadí v dopoledních hodinách.

Máte-li bolest v krku

Příčinou sputa mohou být bakteriální infekce hrdla a zánětlivé procesy (angína, faryngitida). Pokud má člověk bolest v krku, je kašel, laryngitida je možná. Existují i ​​jiné příčiny, které způsobují bolest a akumulaci hlenů - např. Neuralgii jícnu, nádorové procesy, onemocnění štítné žlázy. U těchto onemocnění není pozorováno zvýšení teploty.

S krví

 1. Zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích doprovázená poškozením malých cév. Chcete-li zjistit přesnou příčinu, musíte věnovat pozornost barvě sputa. Pokud je například žlutá nebo zelená smíchaná s krví, znamená to, že člověk má zánětlivá onemocnění chronické povahy. Bílý hlen s krví může být známkou krvácení jícnu, plic.
 2. Virová onemocnění dýchacích cest.
 3. Těžký kašel a jiné příčiny vedoucí k prasknutí malých cév.
 4. Trombóza, mitrální plicní defekty.
 5. Onemocnění plic (bronchitida, tuberkulóza).

Jak se zbavit sputa doma

Vzhledem k tomu, že sputum není samostatným onemocněním, ale symptomem, mělo by být léčeno hlavní onemocnění. Chcete-li odstranit hlen z hrdla, měli byste pít dostatek tekutin, nebo se snaží dostat ven s vykašlávání a kašel. Doporučuje se užívat standardní léčiva, která mohou uvolnit sputum a používat tradiční metody. Druhé, bohužel, přinášejí výsledky až po 2-3 týdnech užívání.

S léky

V závislosti na příčině sputa se pacientovi předepisují určité léky. Pokud děláte samoléčbu, může být možné tento příznak odstranit, ale ne hlavní nemoc. Po stanovení diagnózy lékař zapíše:

 • antibakteriální léčiva ("Amokisklav", "Flemoksin");
 • antivirové tablety ("Arbidol", "Viferon");
 • speciální spreje ("Ingalipt");
 • drogy vykašlávání ("Mukaltin", "Lasolvan", "Sinupret");
 • inhalací pomocí mukolytik (Ambrobene, Lasolvan).

Lidové léky

Pokud hlen v hrdle není vykašláván, doporučuje se použít recepty tradičních léčitelů spolu s léky. Se sputem způsobeným zimou byste měli pít odvar bylin. Heřmánek, majoránka, třezalka tečkovaná, podběl, dubová kůra mají vynikající vlastnosti vykašlávání. Příprava odvar je jednoduchá: 1 polévková lžíce. lžíce jakékoliv byliny nalít 1 polévková lžíce. teplé vody, vařit, žalovat a trvat několikrát denně. Můžete jednoduše pít minerální vodu, zahřát a přidat med.

 1. Solný roztok. Rozpusťte v 1 sklenici vody 1 lžíce. lžíci soli.
 2. Směs soli, jódu, sody. Vezměte 1 lžičku sody a soli, nalijte sklenici vody (teplá), přidejte pár kapek jódu.

Vlastnosti léčby hlenu v krku

Organismy dětí a těhotných žen reagují specificky na léčivé látky, proto není pro ně vhodná žádná léčba sputa. Například děti mají velmi slabou imunitu, enzymové systémy, které jsou zodpovědné za distribuci tablet, jsou špatně vyvinuté. Většina léků je kontraindikována pro těhotné ženy: mnoho antibiotik, vykašlávacích léků.

Během těhotenství

Pokud je těhotná žena trápena lechtáním, pocitem hlenu v krku způsobeným virovou infekcí, lékaři s největší pravděpodobností doporučují, aby se zdržovala antivirotik a prováděla jednoduché byliny s kloktadlami. Antibakteriální terapie je také nežádoucí - je předepisována extrémně vzácně. Chcete-li se zbavit sputa v hrtanu během těhotenství, je bezpečný pouze lidovými metodami a udržováním normální vlhkosti v místnosti.

Mít dítě

Jak se dostat dítě sputum? Léčba dětí je mnohem obtížnější než dospělí. Nepodávejte jim okamžitě léky - nejprve byste měli používat bezpečnější metody tradiční medicíny. Pediatři doporučují kloktání infuzí bylin, zavlažování spreje a léčbu medem. Pokud sputum neprojde, předepište antibiotickou terapii, imunokorekci.

Hemoptýza je příznakem velkého počtu onemocnění a mnohé z nich jsou velmi závažné a vyžadují komplexní léčbu a vyšetření. V některých případech je sputum s kašlem známkou život ohrožujícího patologického stavu a vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Kromě toho může být výskyt krve ve sputu při kašli příznakem patologie kardiovaskulárního systému:

 • Plicní embolie, která je doprovázena infarktem.
 • Stenóza mitrální chlopně.
 • Aeuryzma aorty.
 • Plicní edém.

Krev se také může dostat do sputa s krvácivými nosy, poškozením dásní nebo patra nebo onemocněním gastrointestinálního traktu.

Riziko hemoptýzy se zvyšuje s antikoagulační léčbou a krevní srážení se snižuje během těhotenství. V závislosti na příčině hemoptýzy je to pravda (když krev vychází z dýchacích cest při kašli ve sputu) a falešně.

Intenzita navíc rozlišuje:

 • Malá hemoptýza, při které se krev uvolňuje ve formě pruhů, malých sraženin a rezavých nečistot v objemu až 50 ml denně.
 • Malé plicní krvácení - vznik pěnivé krve šarlatové barvy v množství 50 - 100 ml denně.
 • Průměrná plicní krvácení s denní intenzitou 100 - 500 ml.
 • Nadměrné velké plicní krvácení. Vylučování krve přesahující 500 ml je život ohrožující stav a vyžaduje pohotovostní lékařskou péči.

I s jedním případem sputa s krví, při kašli, byste neměli odložit návštěvu u lékaře.

Volání ambulance je však nutné s následujícími příznaky:

 • Prudký nárůst teploty je vyšší než 38 °.
 • Obtížné nebo rychlé dýchání.
 • Zvyšte rytmus tepu.
 • Sternum bolest.
 • Dušnost.
 • Hodně krvácí z hrdla.
 • Vzhled podobných příznaků u dítěte.
 • Trauma.

Před příchodem lékaře musí být pacient zvednut tak, aby mohl volně plivat krev a uklidnit ho. Měli byste také zajistit průtok vzduchu, odstranit oděv, který ztěžuje dýchání.

Je to důležité

Pokud se u člověka kouření objeví vykašlávání sputu krve, zejména ráno, nebo je doprovázeno snížením chuti k jídlu a úbytkem hmotnosti, může to znamenat závažnou patologii.

Pro identifikaci přesné příčiny hemoptýzy je nutné podstoupit komplexní vyšetření těla.

Takový jev vyžaduje takové postupy:

 • Klinická analýza krve. Na základě hladiny leukocytů, lymfocytů a hodnot ESR učiníme závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti zánětlivého procesu. Počet krevních destiček ukazuje stupeň srážení krve.
 • Rentgen hrudníku je cenově dostupná vyšetřovací metoda. Obrázek ukazuje příznaky tuberkulózy, abscesu, pneumonie, nádorového procesu.
 • Analýza sputa pro stanovení Kochových tyčinek.
 • Vypočítané a magnetické rezonanční zobrazování se provádí podle indikací pro objasnění předběžné diagnózy, založené na rentgenových výsledcích.
 • Bronchoskopie umožňuje kontrolovat lumen dolního dýchacího traktu za účelem identifikace nádorů, vyhodnotit stav jejich stěn.
 • Analýza potu pro potvrzení cystické fibrózy.
 • Fibrogastroduodenoscopy (FGDS) pro vyšetření střev a žaludku.
 • Angiogram - vyšetření krevních cév.
 • Elektrokardiogram a ultrazvuk srdce.

Když se sputum objeví s krví při kašli, musí být osoba hospitalizována. V nemocnici je průběžně sledován stav pacienta a monitorován objem a kvalita vypouštění z dýchacích cest.

V některých případech je nutná kyslíková terapie, plicní ventilace, vstřikování fyziologického roztoku, adrenalin. Po uvolnění pacientova stavu začnou lékaři léčit základní příčinu hemoptýzy.

Sputum je krvavé: jaké nemoci tento klinický obraz ukazuje?


V některých případech mohou příznaky hemoptýzy naznačovat určitou patologii. Známky by měly být podrobně popsány lékaři, což mu pomůže určit taktiku diagnózy a další léčby. Například, jestliže vykašlávání sputa s krví ráno, ve většině případů to naznačuje problémy s dásní nebo nosohltanu.

V noci, během spánku, se sekrece dostanou do dýchacího traktu a po probuzení se všechno, co se během této doby nashromáždilo, vykašle s hlenem. Pokud během dne takové příznaky nejsou pozorovány, pak s největší pravděpodobností není čeho se obávat. Nedoporučuje se však odmítnout úplný průzkum. Nebezpečnějším stavem je plicní krvácení, objem ztracené krve je mnohem větší než u hemoptýzy.

Kromě toho je tento příznak nejčastěji známkou velmi vážných onemocnění dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Také poranění při poranění průdušek způsobují prasknutí plicní tkáně. Charakteristickým rysem patologie je hojný výtok šarlatové nebo červené krve z úst nebo nosem.

S rozvojem takového stavu je nutné okamžitě dodat pacienta na kliniku k vyšetření a pohotovostní zdravotní péči. Pokud je sputum s proudy krve vykašleno, může to být známkou mnoha onemocnění dýchacích cest nebo kardiovaskulárních systémů. Tyto patologie jsou však také doprovázeny dalšími příznaky.

U tuberkulózy se sputum s krví vykašlává nebo vylučuje bez kašle, navíc je onemocnění doprovázeno přetrvávajícím zvýšením teploty na subfebrilní čísla večer, ztrátou chuti k jídlu a úbytkem hmotnosti. Tam je také zvýšené pocení v krku, hrudníku a zpět v noci.

U rakoviny plic je sputum s krví dlouho vykašláváno. V této patologii si člověk stěžuje na periodický nárůst teploty bez zjevného důvodu, špatného zdraví, konstantní únavy a sníženého výkonu. Také rakovina plic je doprovázena návalem nočního pocení, bolestí na hrudi, dušností a dýchacím potížemi.

Sputum s krví se objeví v případě nachlazení: příčiny a v jakých případech je nutná konzultace s odborníkem.


Zánět nosohltanu a krku je doprovázen otokem a zvýšenou citlivostí tkání, s kašelem a zvýšeným tlakem. V důsledku toho jsou stěny horního dýchacího traktu poškozeny a během chladu se uvolňuje malé množství krve ze sputa.

Obvykle v takových případech trvá hemoptýza 2 - 3 dny (někdy méně), dokud příznaky nemoci nezmizí. Terapeut provádí úplné vyšetření pacienta a při absenci jiných závažných příznaků předepisuje léčbu. Běžně používané léky ke změkčení tkání krku a nosohltanu (pastilky a tablety Dekatilen, Lizak, Septefril), máchání (Givalex, Stomatoidin, tinendura měsíčku). Pokud je příčinou nachlazení virus, použijí se vhodné léky (Novirin, Anaferon, Gropprinozin, Arbidol). S rozvojem bakteriálních komplikací jsou potřebná širokospektrální antibiotika.

Zvýšení teploty o více než 38,5 vyžaduje antipyretická léčiva (Paracetamol, Ibuprofen, Nurofen) Dalším klinickým obrazem je chronická bronchitida, kašel je delší (delší než 3 měsíce), exacerbace onemocnění je doprovázena horečkou. S takovou patologií je zde jen málo krve, uvolňuje se z zapálených průdušek ve formě šarlatových pruhů spolu s nečistotami hnisu.

Pneumonie se rychle rozvíjí, stav pacienta se prudce zhoršuje: teplota stoupá na 38,5 ° a někdy i více. Dušnost, příznaky všeobecné intoxikace (rychlá únava, nedostatek chuti k jídlu). Na rozdíl od studeného sputa s rezavou pneumonií v důsledku příměsí krve se objevuje mnohem méně často ve formě šarlatových žil.

Pokud máte příznaky hemoptýzy, měli byste určitě konzultovat s lékařem komplexní vyšetření. Nejdříve je třeba se dohodnout s terapeutem, pak vás v závislosti na výsledcích testů odkáže na pulmonologa, onkologa nebo fytiologa. Je však nebezpečné odložit návštěvu u lékaře, když je za hrudní kostí bolest, trauma, prudké zhoršení zdraví, hojný výtok krve z hrdla.

Preventivní opatření k prevenci stavů, při kterých se v průběhu nachlazení objeví sputum s krví, spočívají v posílení imunitního systému, zvýšení obranyschopnosti těla. Navíc výskyt prvních příznaků onemocnění vyžaduje dodržování lůžkového klidu a vhodnou včasnou léčbu.

Hlavním příznakem respiračního onemocnění je kašel. Někdy ho provází výtok z krve. Tento jev je vysvětlen tím, že při kašli jsou cévy rozbité.

V některých případech se však může objevit kašel s krví, když se v lidském těle vyskytnou závažné procesy. Tyto symptomy jsou významným důvodem pro vyhledání lékařské péče.

Existuje několik příznaků, které vyžadují okamžité tísňové volání:

 1. Kašel s krví začal náhle bez zranění a známek nachlazení a krevní pruhy byly nalezeny v tekutých hlenech nebo hlenech.
 2. Pacient má bolest hrudní kosti a prožívá hladovění kyslíkem.
 3. Útok kašle s červeným hlenem trvá několik dní a jeho intenzita se zvyšuje.
 4. Závažný bronchospasmus způsobený kouřením.

Chcete-li odstranit tento příznak, musíte vědět, co příčiny přispěly k jeho vzhledu. Navíc je důležité provést rychlou a přesnou diagnózu, protože vykašlávání může doprovázet řadu život ohrožujících onemocnění.

V průběhu vyšetření bude možné zjistit, kde se krev uvolňuje: ze žaludku (vředů), plic (hluboké dýchací cesty) nebo horních cest dýchacích (ústní dutina, hrtan, nosohltan, nos).

Vykašlávání krve: příčiny

Máte-li kašel s krví, je důležité vědět, jaké faktory by mohly přispět k tomuto jevu? Krevní pruhy ve sputu jsou zpravidla detekovány, když:

 1. pneumonie;
 2. akutní bronchitida;
 3. studený;
 4. tuberkulóza;
 5. absces plic;
 6. trauma průdušek nebo průdušnice;
 7. rakovina plic;
 8. respirační cystická fibróza;
 9. plicní embolie;

Také, jestliže hlen je vykašlávání krve, to může být jeden z příznaků srdeční choroby, když tam je porušení krevního oběhu v plicích, který stagnuje, který vede k rozvoji plicní hypertenze.

Kromě toho se někdy vyskytují pruhy krve v zvratcích, což znamená, že člověk trpí peptickým vředem nebo křečovými žilami v jícnu.

Výtok sputa z krve po studeném kašli

Pokud je ARVI doprovázena intenzivním kašlem s úzkostí, může dojít k vykašlávání krve. To je způsobeno poraněním sliznice dýchacích cest po vykašlení sputa. Často je takový nepříjemný příznak charakteristický pro suchý kašel, když v průduškách není prakticky žádné sputum nebo je příliš viskózní, což jí ztěžuje propuštění.

Hlavní příznaky nachlazení jsou bolest v krku, horečka, rýma, nazální kongesce, slabost. Někdy tam jsou slzy a bolesti hlavy.

V podstatě kašel s krví během nachlazení nastává ráno a tento jev se objevuje i při bronchitidě. Pro onemocnění dýchacích cest však není vykašlávání hlenu s proudy krve pro pacienta zvlášť nebezpečné, takže není třeba provádět neodkladná lékařská opatření.

Lékař však může doporučit užívání léků na posílení plavidel, jako je Askorutin.

A s těžkým podrážděním hrdla, teploty a výtoku červeného sputa v dopoledních hodinách je pacientovi předepsáno léky, které potlačují reflex kašle.

Chcete-li zastavit zánětlivý proces a zmírnit kašel, měli byste pravidelně vypláchnout ústa a krk bylinkami, které mají protizánětlivé a expektorační účinky:

Parní inhalace s esenciálními oleji (jedle, čajovníku, eukalyptu) jsou stejně účinné. Léky, které mají mukolytický a expektorační účinek, jsou nejčastěji předepisovány následujícími léky:

 1. Sinupret;
 2. Bromhexin;
 3. Herbion;
 4. Bronholitin;
 5. Ambroxol;
 6. Gedelix a další.

Při absenci kontraindikací si můžete dát hořčičnou omítku. S abscesem, plicním nádorem a tuberkulózou je však tento postup nebezpečný.

Po ošetření je nutné provést rentgenové vyšetření plic a darovat krev pro analýzu. To zabrání možným komplikacím a zajistí, že nemoc ustoupila.

Hemoptýza s bronchitidou

Stejně jako v případě nachlazení může být vykašlávání krve při bronchitidě důsledkem poškození malých cév v průduškách. Je to způsobeno následujícími faktory:

 • přirozená vaskulární slabost;
 • přetrvávající akutní záchvaty neproduktivního kašle;
 • nedostatek vitamínů a dalších prospěšných látek v těle.

Pokud je onemocnění normální (bez horečky, silné bolesti v průduškách), vylučovaná sekrece může být čirá, žlutošedá nebo zelená. Krev v takovém hlenu je také někdy přítomna, ale jen jako malé červené pruhy. Tyto příznaky se objevují při zahájení bronchitidy.

V tomto případě je léčba zaměřena na zvýšení obranyschopnosti těla. Nemocný by měl zároveň pozorovat odpočinek na lůžku, vyhnout se stresu a pít velké množství teplých tekutin, jako jsou bylinné dekorace nebo vyhřívaná minerální voda.

Pokud se kašel s krví v případě bronchitidy zvyšuje nejen v dopoledních hodinách, pak to může znamenat rozvoj komplikací. Po nesprávné nebo opožděné léčbě mají někteří pacienti těžké poranění průdušek, otok tkáně nebo zánětlivý proces v plicní oblasti.

Proto, pokud po uplynutí 4 dnů teplota neklesne a silné kašelné záchvaty nezmizí, pak by se měl pacient okamžitě poradit s lékařem.

Sputum s krví v pneumonii a tuberkulóze

Kašel s krví se často objevuje po proniknutí pseudomonádu, legionely nebo stafyloky do plicní dutiny, což způsobuje akutní zánět tkání orgánu.

Taková choroba je velmi nebezpečná, protože její pozadí často vyvíjí komplikace (myokarditida, absces, endokarditida, plicní gangréna, respirační selhání) vedoucí k smrti.

Zpravidla se krevní sraženiny ve sputu objeví během lobarové pneumonie. Jedná se o formu pneumonie charakterizovanou následujícími příznaky:

 1. bolest na hrudi;
 2. zvýšení teploty na 40 stupňů;
 3. malátnost;
 4. dušnost.

Zpočátku, ale postupem času se stává mokrou, při které se odděluje hlen s krevními žilkami, které mají oranžovo-hnědou barvu. Část zánětu nebo celý orgán může být zapojena do zánětlivého procesu.

Když je pneumonie nesmírně důležitá pro průchod sputem k analýze. Když se v plicích vyskytne infekční proces, bakterie se detekují v hlenu. A pokud existuje podezření na tuberkulózu, je nutné provést diaskinovou zkoušku a provést manta test.

Často, když infekční léze plic po kašli v vylučovaném sputu, osoba detekuje krev. Výskyt tohoto symptomu a samotného onemocnění je podporován intracelulárními mikroorganismy - mykobakteriemi, které se vyznačují zvýšenou odolností vůči nepříznivým faktorům a antibakteriální terapií.

Vývoj plicní tuberkulózy a rakovina krku přispívá ke kouření, stresu, hypotermii, hypovitaminóze a diabetu. Také s vysokým rizikem jsou infikováni HIV, lidé se srdečními problémy a alkoholici. Video v tomto článku identifikuje tři hlavní příčiny vykašlávání krve.