Nos kapky: se všemi bohatství výběru.

Když přijíždíme do lékárny a žádáme o radu na nosní kapky, často ani nemáme podezření na patovou situaci lékárníka. Rozsah lokálních přípravků pro intranazální podání - tzv. Nosní kapky ve farmakologii - má desítky pozic. Dejte je na jejich místa.

>> Místo obsahuje rozsáhlý výběr léků pro léčbu sinusitidy a jiných onemocnění nosu. Použití na zdraví!

Nejznámější a nejvíce "lék související s věkem", naftazinum, obsahující naftazolin ve svém složení, se již téměř stal zastaralým.

Naphthyzinum dráždí nosní sliznici a dehydratuje ji, netrvá déle než 2–3 hodiny. Proto i přes velmi nízkou cenu Naftizinu je stále lepší zapomenout na jeho existenci.

Další v řadě alfa-adrenergních mimetik je xylometazolin, který je obsažen například v galazolinu a jeho analogech: Otrivin, Xylen, Sanorine-Xylo, For Dynos, Rinonorm a další kapky v nose. Je měkčí než nafthyzinum a je aktivní 4–5 hodin. Nicméně, xylometazolin není ideální.

Jedním z moderních vasokonstrikčních nosních kapek, kombinujících účinnost s přijatelnou cenou, je oxymetazolin. Obsahuje léky Nazivin, Afrin, Nazol a další. Všechny jsou schváleny pro použití dětmi od narození. Oxymetazolin nepoškozuje sliznici, rychle a trvale omezuje krevní cévy a usnadňuje dýchání a vylučování hlenu.

Samostatně v seznamu vazokonstrikčních kapek z kongesce nosu u dospělých a dětí je lék na bázi oleje Vibrocil. Obsahuje adrenomimetikum fenylefrin a antialergickou složku dimetinden. Fenylefrin je mírně slabší, omezuje krevní cévy než jiné léky v této skupině, ale jeho účinek je zesílen druhou látkou, dimetindenem. Vibrocil může být také použit pro novorozence, ale je třeba mít na paměti, že dýchání je méně účinné než např. Stejný oxymetazolin.

Skryté nebezpečí: lékařská rýma

A poslední. Nákup vasokonstriktorových kapek, nezapomeňte, že mohou způsobit přetrvávající závislost, kterou lékaři nazývají syndromem abstinenčního stavu nebo lékařskou rýmou. Po 7–10 dnech neustálého užívání těchto léků se sliznice začíná měnit a automaticky se měníte z pacienta na oběť. Kromě toho může být situace, kdy s ucpaný nos kapky prostě již nepomůže. Jak se zbavit závislosti?

Nejprve je třeba alespoň na chvíli zapomenout na existenci vazokonstriktoru. Pokud jste na ně tak zvyklí, že již není možné volné dýchání, pomáhají intranasální kortikosteroidy. Mezi ně patří například Baconase, Nasobek a Nasonex je považován za nejúčinnější prostředek této skupiny.

Aby se zabránilo takovému nepříjemnému scénáři, je důležité nezapomenout na jednoduché pravidlo:

Všechny vasokonstrikční nosní kapky nelze aplikovat déle než týden.

Bezpečný: Nosní kapky s mořskou vodou

Další skupinou léků, na které se díváme, jsou nosní kapky s mořskou vodou nebo chloridem sodným. Jejich velkou výhodou je bezpečnost: je tak vysoká, jak může být. Solné roztoky nelze předávkovat, je nemožné je přehánět, nemohou být "perekapat".

Nosní kapky se solným roztokem se používají k léčbě jakýchkoliv onemocnění nosní dutiny, které jsou doprovázeny suchými sliznicemi nebo rýmou u dospělých a dětí. U alergické rýmy jsou také nezbytné kapky v nose s fyziologickými roztoky: vymyjí alergeny, které jsou vhodně umístěny na sliznici, čímž se snižuje závažnost a závažnost alergické reakce.

Kromě toho se roztoky solí používají pro hygienické účely, například pro péči o nosní dutinu novorozenců. Zároveň bychom neměli zapomínat, že se nedoporučuje používat spreje u dětí mladších než 1 rok, protože přílišný tlak léčivého roztoku může vyvolat bronchospasmus. Kapky se solným roztokem jsou ideálním prostředkem k mytí a čištění kůry a hlenu malých výtoků.

Univerzální koncentrace roztoků solí je považována za izotonickou, 0,9%. Hypotonické roztoky obsahující méně než 0,9% chloridu sodného jsou někdy předepisovány pro děti mladší než jeden rok a hypertonické nosní kapky jsou indikovány pro hnisavé výboje. Vzhledem k rozdílu v osmotickém tlaku, který vzniká při instilaci chloridu sodného s koncentrací nad 0,9%, je usnadněn výtok silného hnisavého hlenu.

Solné roztoky "v tvářích"

Lékárny prodávají mnoho nosních přípravků obsahujících solné roztoky. Většina z nich obsahuje mořskou vodu. Na rozdíl od banálního roztoku chloridu sodného obsahují tyto přípravky celý komplex stopových prvků, které působí příznivě na sliznici nosu.

Sialor aqua a Marimer jsou nejoblíbenější kapky v nose s mořskou vodou. Roztok chloridu sodného v kapkách lze zakoupit pod názvem Physiomer.

V poslední době farmaceutický průmysl začal vyrábět kombinované produkty obsahující vazokonstrikční složku a mořskou vodu jako rozpouštědlo. Snoop, levný německý lék ze Stady, který obsahuje xylometazolin, je jednou takovou nosní kapkou.

Nelze říci, že takové kombinace mají určitou hmatatelnou výhodu oproti standardnímu vazokonstriktoru, kde rozpouštědlem je čištěná voda. Koneckonců, stejný Snoop lze použít pouze v přísném souladu s doporučenými dávkami, tj. 2-3 kapkami 3krát denně po dobu ne delší než týden. S takovou úpravou je téměř nemožné navlhčit sliznici a ještě více tak, aby se omyla. Proto by se reklamní srdce, která chválí přínos vazokonstrikčních léků obsahujících mořskou vodu, neměla brát na srdce. A samozřejmě je třeba mít na paměti, že používání takových kombinovaných léků po dobu delší než sedm dní je přísně zakázáno.

Kapky v nosu-imunomodulátory: co instrukce neřekne?

Imunitní ochrana umožňuje tělu odolávat náporu virových, bakteriálních nebo plísňových infekcí. Imunita se však často s tímto důležitým úkolem nezabývá. Nejčastěji jsou pod vlivem patogenních patogenů malé děti, starší osoby nebo ti, kteří užívají imunosupresiva (například pacienti s rakovinou). Skupina imunomodulačních léků, která se často používá k prevenci virových infekcí, zahrnuje nosní kapky.

Interferony

Lokální interferonové produkty jsou známy již od sovětských časů.

Interferon je protein, který produkuje tělo v reakci na virovou infekci. Komplexními reakcemi interferony zastavují množení virů.

Tělo syntetizuje tři typy interferonů: alfa, beta a gama a všechny hrají důležitou roli při tvorbě imunitní odpovědi.

Od druhé poloviny minulého století jsou lékárníci schopni vytvořit produkci interferonových přípravků, které do jisté míry nahrazují vlastní proteiny. Obzvláště populární jsou interferony třídy alfa-2b, které jsou účinné pro různé virové infekce. A pokud kapky v nose s interferonem pomáhají rychle se zotavit ze SARS, včetně velmi malých dětí, jsou intravenózní roztoky někdy jediným účinným prostředkem boje proti virové hepatitidě C.

Ale zpátky k kapkám. Po dlouhou dobu byly interferonové přípravky pro intranasální použití uvolňovány ve formě prášku, ze kterého byl před použitím připraven roztok. Tato "nepříjemná" forma uvolňování byla nucena: lékárníci nemohli najít pomocnou složku, která by zajistila stabilitu vodného roztoku interferonu. Dnes je tento problém vyřešen a existuje několik hotových nosních kapek s interferonem na trhu.

Mezi intranasálními interferonovými léky jsou nejčastější Grippferon. Používají se k prevenci a léčbě virových infekcí: ARVI a chřipky. Je pozoruhodné, že maximální účinnost kapek s interferonem při nachlazení nebo chřipce je pozorována během prvních 48 hodin po nástupu symptomů. Čím později začnete kapat interferonové přípravky, tím nižší je jejich účinnost.

V lékárnách je také prodáván další nástroj, z něhož připravují nosní kapky s interferonem Ingaron. Je k dispozici ve formě prášku pro přípravu roztoku. Ingaron, na rozdíl od Grippferonu, obsahuje interferon gama, a proto se nevztahuje na banální respirační infekce nebo chřipku. Tyto kapky jsou určeny k léčbě nejzávažnějších virových onemocnění, včetně virové hepatitidy B, C, HIV infekce, genitálního herpesu. Kromě toho se přípravek Ingaron používá k posílení imunitní odpovědi při plicní tuberkulóze, rakovině, chlamydii a dalších závažných patologiích.

Derinat

Derinat obsahuje sodnou sůl deoxyribonukleátu, která je schopna vyvolat imunomodulační účinek a urychlit regeneraci a opravu poškozených oblastí. Návod k použití léku Derinat tvrdí, že tyto kapky v nose pro děti a dospělé pomáhají zvýšit obranyschopnost těla a obnovit poškozenou sliznici nosu.

Antibakteriální nosní kapky: obecné informace

Cílem aplikace antibakteriálních nosních kapek je infekční zánětlivé procesy v dutinách paranazálních dutin (sinusitida) a nosní sliznice (rýma) spojená s oportunními a patogenními bakteriemi. Nejčastěji se infekce vyvíjí v důsledku infekce stafylokoky, moraxellou a hemofilními tyčinkami, ale jiné patogeny nejsou vyloučeny.

Je třeba mít na paměti, že ve většině případů se v důsledku virové infekce vyvíjí banální rýma a dokonce děsivá sinusitida (obvykle v počátečních stadiích). To je důvod, proč jak pediatričtí lékaři ORL a pediatrové, včetně známého pediatrického lékaře Jevgenij Komarovského, silně odrazují od užívání antibiotik pro rýmu s nosními kapkami.

Mimochodem, proti respiračním virům, které způsobují virovou rýmu a zánět vedlejších nosních dutin, a vůbec žádné účinné léky. A tváří v tvář studenému nosu, není třeba hledat antivirové nosní kapky. Jedinou účinnou léčbou v takových případech je: úplné zvlhčení a nosní mytí (s použitím mořské vody).

V nevýznamném procentu případů je virová infekce komplikována bakteriální infekcí, a to je tehdy, když jsou potřeba prostředky s antibiotiky nebo antiseptiky, které jsou účinné proti bakteriím. Zvažte antibakteriální kapky pro místní použití blíže.

Seznam lokálních antibakteriálních léčiv

Isofra

Lék Isofra dostal jméno od širokospektrého antibiotika framycetinu, které je součástí jejich složení. Přímé indikace pro tento účel jsou akutní chronická bakteriální rýma a sinusitida (včetně sinusitidy). Průběh léčby by neměl překročit 10 dnů, jinak existuje možnost porušení složení mikroflóry.

Polydex s fenylefrinem

Tento lék nelze nazvat výhradně antibakteriální. Spolu s antibiotiky neomycin a polymyxin obsahuje glukokortikosteroid dexamethason, stejně jako vazokonstrikční složku fenylefrin. Vzhledem k obsahu hormonálního činidla (dexamethasonu) má Polydex s fenylefrinem výrazný protizánětlivý a antialergický účinek a alfa-adrenomimetikum fenylefrin navíc zužuje krevní cévy a eliminuje otoky sliznice. Nosní kapky Polydex lze použít u dětí starších 2,5 roku au dospělých s bakteriálními chorobami nosohltanu a vedlejších nosních dutin. Průběh léčby je v průměru 5-10 dnů.

Dioxidin

Známý a velmi úsporný antiseptický Dioxidin se používá v praxi ORL již více než jedno desetiletí. Během této doby zajistil slávu poměrně účinného, ​​ale ne dost bezpečného léku. Dioxidin má baktericidní účinek proti různým bakteriím, včetně stafylokoků a streptokoků. Studie však prokázaly, že má teratogenní účinky (škodlivé ovoce) a mutagenní (provokující genetické mutace). Kromě toho jsou kapky v nose s Dioxidinem zakázány pro těhotné ženy a děti do 18 let.

Protargol

Přípravky ze stříbra, které zahrnují Protargol, jsou bezpečnější než Dioxidin. Protargol kapky mohou být použity k léčbě bakteriální rýmy u dětí, včetně těch nejmenších, ale lépe se s tím souhlasem ošetřujícího lékaře.

Komplikované nosní kapky s antibiotiky

Spolu s hotového výrobku ORL lékaři často předepisují pro děti i dospělé a takzvané komplexní nosní kapky, které si můžete připravit sami doma.

Recepty komplexní nosní kapky mohou být různé, ale nezbytnou součástí v jejich složení je antibiotikum. Nejčastěji se chovat jako cefalosporinová antibiotika 2 nebo 3 generace, a zejména cefuroximu nebo ceftriaxon. Spektrum poslední léku je poněkud širší: je aktivní ve větším počtu grampozitivních mikroorganismů.

Spolu s antibiotiky mohou komplexní kapky zahrnovat:

 • glukokortikosteroidy: dexamethason nebo acetát hydrokortizonu;
 • antiseptika: sulfacyl sodný a / nebo dioxidin;
 • vazokonstrikční složky: xylometazolin nebo oxymetazolin v nízké, pediatrické koncentraci (0,05%).

Typicky je poměr všech složek je 1: 1, například, množství každé složky je 1 ml. Při výrobě komplexních kapek, tak lahvička na antibiotika (1d), 1 ml Xylometazolin vstupují (nebo jiné vasokonstrikční složky), potom se přidá roztok Dioxydinum, protřepe a pak se zbytek složek.

Jaké nosní kapky lze použít pro těhotné ženy?

A nakonec budeme věnovat pozornost k jednomu z nejvíce ohrožených pacientů - nastávající maminky. Často jsou trápí virových a bakteriálních infekcí, stejně jako hormonální rýmy, který je doprovázen sucha nosní sliznice, krusty a zhoršené dýchání.

Jaké kapky lze použít k léčbě těhotných žen na nos? Seznam je bohužel malý. Počet bezpečných léků je pouze fyziologický roztok, všechny ostatní fondy jsou nejlépe odloženy do období po porodu. A bez ohledu na to, jak těžké a nepříjemné je vydržet rýmu a dusnost, stále stojí za to trpět kvůli vysokému cíli.

Vazokonstriktorové přípravky pro nos a mozek

Velká skupina léků používaných při léčbě rýmy, migrény, bolesti hlavy, alergické rýmy, je vazokonstriktor. Jejich činnost, jak název napovídá, je zaměřena na zúžení krevních cév, zmírnění otoků a odstranění bolesti. Prostředky začnou fungovat během několika minut, jejich činnost je dlouhá. Populární vasokonstriktorové léky pomáhají těm, kteří mají často potíže s kongescí nosu.

Vazokonstrikční léky na nos

Nejběžnější pro eliminaci rýmy jsou vasokonstrikční nosní spreje a jejich analog ve formě kapek. Ty jsou vhodné pro děti do 6 let, první - pro dospělé, adolescenty. Principem působení léků je ostré zúžení cév sliznice dýchacích cest. To vede ke snížení edému, ucpávání průchodnosti. Snížením objemu průtoku krve se snižuje rychlost produkce hlenu, stává se silnějším, pevně fixovaným na stěnách nosu, usnadňuje dýchání.

Je vhodnější používat vazokonstrikční přípravky příležitostně - nejsou určeny k trvalému užívání, jinak existuje riziko nežádoucích účinků, dokonce i atrofie nosní sliznice. Kapky a spreje jsou používány po dobu delší než tři dny v řadě u dětí, ne déle než týden u dospělých. Používáte-li léky na vazokonstrikci neustále, může dojít k závislosti s postupným zvyšováním účinné dávky. Na pozadí chronické rýmy, stěny cév tenké, křehké, frekvence krvácení se zvyšuje.

Předávkování kapkami vazokonstriktoru je také nebezpečné. Projevuje se rychlým srdečním tepem, bolestí hlavy, nevolností, zvýšeným tlakem, depresí, poruchami spánku. Kontraindikace užívání vazokonstrikčních léků jsou glaukom (zvýšený nitrooční tlak) a atrofická rýma, arteriální hypertenze, štítná žláza a kardiovaskulární poruchy vyžadují opatrnost. Před použitím musí těhotné ženy nebo kojící ženy získat povolení od lékaře.

Existují určitá pravidla pro používání vazokonstrikčních léčiv:

 1. Spreje, kapky nelze aplikovat každý den několikrát. Jedná se o rychlý nástroj pro obnovení dýchání. Je lepší je používat v noci.
 2. Nepoužívejte léky při prvních známkách nazální kongesce. Nejprve se musíte pokusit obnovit normální dýchání pomocí cvičení a dechových cvičení.
 3. Pro děti je lepší použít vazokonstrikční činidla, která trvají 3-4 hodiny, protože dočasný edém může být eliminován tělem. Léky, které pracují 8-12 hodin, jsou určeny pro noční použití.
 4. Při prvních vylepšeních nosohltanu je nutné zastavit užívání kapek. Můžete pokračovat v řešení přetížení mohou být krátké inhalace, znamená na základě mořské vody.

Kapky na bázi fenylefedrinu

Vazokonstriktorové kapky na bázi fenylefrinu se liší od všech ostatních skupin nejmenším terapeutickým účinkem. Jejich působení se vyvíjí za 5-10 minut a trvá 2-4 hodiny. Na základě fenylefrinu se vyrábějí drogy:

 1. Polydex - vazokonstrikční sprej s antibakteriálním, protizánětlivým, vazokonstrikčním účinkem. Lék je indikován pro akutní a chronickou rhinofaryngitidu, rýmu, sinusitidu, kontraindikován pro glaukom, těhotenství, děti do 2,5 roku. Ve dne dejte 3-5 injekcí do každé nosní dírky. Kurz trvá 5-10 dní. Cena - 344 str.
 2. Lorain - prášek pro přípravu roztoku, který je pohřben v nose sinusitidou a rýmou, tablety pro orální podání. Mohou být použity každé čtyři hodiny. Cena - 141 rublů.
 3. Rinza - tablety obsahující paracetamol, kofein, chlorfenamin. Zobrazeno s průjmem, kontraindikováno u hypertenze, diabetu, aterosklerózy, těhotenství, až 15 let. Přiřazeno 1 ks. 3-4 krát denně v průběhu 5 dnů. Náklady na 162 p.

S oxymetazolinem

Oxytetazolinová vazokonstrikční činidla zajišťují normální dýchání po dobu 8–10 hodin, ale jsou toxičtější než xylometazolin. Proto jsou během těhotenství kontraindikovány u poruch ledvin, diabetu, dětí do jednoho roku. Známé léky jsou Leconil, Rinazolin, Fazin a další:

 1. Nazol - adrenergní stimulátor, který je indikován pro rýmu, sinusitidu, nachlazení, je kontraindikován u dětí do šesti let. Jeho verze - Nazol Advance - navíc obsahuje eukalyptus, levomentol a kafr, který uvolňuje suchý nos. Sprej a kapky jsou předepsány pro 2-3 injekce dvakrát denně. Cena - 163 rublů.
 2. Afrin je vazokonstrikční adrenergní mimetikum, které snižuje otok a hyperémii. Lék je indikován pro sinusitidu, rýmu, eustachitidu, sennou rýmu. Kontraindikace: atrofická rýma, věk do 6 let. Aplikujte 2-3 injekce v intervalu 10-12 hodin. Cena - 188 str.
 3. Nazivin - kapky a sprej ze skupiny alfa-adrenomimetik, odstraňující otok a množství výtoku. Lék působí několik minut po aplikaci, jeho účinek trvá až 12 hodin. Přípravek je indikován pro rýmu, sinusitidu, eustachitidu, zánět středního ucha, je kontraindikován u glaukomu, atrofické rýmy až do jednoho roku. 1-2 kapky denně, nebo 1 injekce 2-3 krát denně. Průběh léčby trvá 3-5 dnů. Cenové fondy - 151 s.

S xylometazolinem

Přípravky na bázi xylometazolinu (Tizin) pracují po dobu 7-8 hodin. Aktivní složka je nejčastější u těch, kteří usnadňují dýchání. Může být používán během dne u dospělých i dětí. Populární vazokonstrikční léky jsou:

 1. Xymelin - kapky a sprej ze skupiny alfa-adrenergních léků, které zužují krevní cévy nosní sliznice, působí 10-12 hodin. Lék je indikován pro rýmu, pollinózu, sinusitidu, eustachitidu, otitis media. Kontraindikace jsou tachykardie, hypertenze, ateroskleróza, tyreotoxikóza. Prostředky se vpraví do 2 až 3 kapek nebo 1 dávky spreje 1 až 3krát denně v průběhu 7 dnů. Náklady na lék - 177 rublů.
 2. Xylen - vasokonstrikční kapky a sprej, stimulující alfa-adrenoreceptory, snižující otok. Znázorněno v rinitidě, pollinóze, sinusitidě, otitis. Kontraindikace jsou glaukom, hypertenze, ateroskleróza. Přípravky se vpraví do 1-2 dávek spreje nebo 1-2 kapek 2-3 krát denně v průběhu 3-5 dnů. Cena - 35 str.
 3. Snoop - sprej pro vazokonstrikci, odstranění edému a hyperémie. Je indikován pro rýmu, pollinózu, sinusitidu, eustachitidu, kontraindikován pro glaukom, atrofickou rýmu, těhotenství až do šesti let. Sprej vstříkl 1-2 dávky třikrát denně. Průběh léčby trvá 5-7 dnů. Lék stojí 131 rublů.

S naftolínem

Vazokonstrikční léky na bázi nafazolinu (Betadrin) pracují 4-8 hodin, jsou kontraindikovány u dětí do dvou let. Populární drogy v této skupině jsou:

 1. Naphthyzinum - kromě intranazálního podání může být použito k instilaci spojivky do dutiny k odstranění infekčních onemocnění. Kapky stimulují alfa-adrenoreceptory, omezují cévy. Na rinitidě, sinusitidě, laryngitidě, edému hrtanu, rinoskopii. Kontraindikace jsou ateroskleróza, hypotyreóza, diabetes, tachykardie. Přípravek se aplikuje 1-3 kapky 1-3 krát denně. Cena - 22 str.
 2. Sanorin - vasokonstrikční kapky, spreje a emulze (druhá obsahuje vazelínové a eukalyptové oleje, kyselinu boritou). Alfa adrenomimetikum způsobuje toleranci po 5-7 dnech nepřetržitého užívání. Indikováno pro usnadnění dýchání, zastavení krvácení z nosu. Kontraindikace jsou chronická rýma, zvětšená štítná žláza, věk do 15 let. Lék je pohřben 1-3 kapky nebo 1-3 dávkový sprej na ne déle než tři dny v řadě. Cena - 171 rublů.
 3. Polynadim - kromě nafazolinu, kapky obsahují difenhydramin, který má antialergický účinek. Lék je indikován pro pollinosis, je kontraindikován po dobu až dvou let, těhotenství sázka, glaukom. Jmenován 1 pokles 2-3 krát denně po dobu pěti dnů. Náklady - 49 str.

Pro děti

Vazokonstrikční léčiva pro děti (Brizolin) jsou vybírána podle stupně bezpečnosti. Optimálně, pokud obsahují hydratační (mořskou sůl) a antibakteriální (miramistin, stříbrné) složky. Přípravky jsou vhodné pro použití u dítěte:

 1. Vibrocil - kapky, sprej a gel na bázi fenylefrinu, dimetinden maleátu, levandulového oleje. Lék má vazokonstrikční a antialergický účinek, je to sympatomimetikum a blokátor histaminových receptorů. Lék se projevuje rýmou, sinusitidou, akutním otitis media, je kontraindikován u atrofické rýmy ve věku šesti let. Kapky jsou instilovány v 1-4 dávkách, sprej - 1-2 injekce 3-4 krát denně. Cena léku je 303 rublů.
 2. Otrivin Baby - kapky na bázi chloridu sodného (sterilní fyziologický roztok), zvlhčují a čistí sliznici. Přípravek je určen pro alergickou rýmu, suché sliznice, nachlazení. Lék se používá v 2-4 kapkách denně bez jakýchkoliv omezení. Náklady na fondy - 311 s.
 3. Bioparox - aerosol pro inhalaci na bázi fusafunginu. Léčivo patří k antibiotikům s protizánětlivým účinkem, je indikováno pro rýmu, rinofaryngitidu, tracheitidu, angínu, kontraindikováno po dobu až 2,5 roku. Inhalace jsou prováděny nosem nebo ústy - 2-4 injekce 4krát denně. Náklady na finanční prostředky - 400 rublů.

Vazokonstrikční tablety pro bolesti hlavy, migrény

Přípravky na vazokonstrikci pomáhají eliminovat bolesti hlavy a migrény na pozadí hypotenze. Zahrnují antagonisty alfa-adrenoreceptorů, které eliminují abnormální expanzi krevních cév a krevní stázi. Prostředky zvyšují tón kapilárních stěn, normalizují krevní oběh. Složení léčiv může zahrnovat kofein, ergotonin, cafergot, dihydroergotamin, triptany. Mezi oblíbené látky patří Zolmitripan, Naratripan, Cofetamine a další:

 1. Přistěhovalec je sprej a pilulka založená na sumatriptanu s anti-migrenní aktivitou. Agonista serotoninového receptoru zmírňuje vazodilataci a citlivost trojklaného nervu. Lék je kontraindikován u ischemické choroby srdeční, mrtvice, hypertenze, těhotenství, věku do 18 let. Používá se co nejdříve s nástupem migrény s 20 mg spreje do každé nosní dírky dvakrát denně nebo 50 mg tablet. Náklady na finanční prostředky - 425 s.
 2. Digidergot - nosní sprej obsahující dihydroergotamin a kofein potlačuje funkci neuronů způsobených závislostí na serotoninu. Snižuje akutní záchvaty migrény s aurou a bez ní. Přípravek je kontraindikován při septickém šoku, koronárních srdečních onemocněních, až 16 let. Současně se podávají ne více než 2 mg a 4 mg denně. Náklady na lék je 340 rublů.
 3. Migrenol - tablety na bázi acetaminofenu a kofeinu jsou zařazeny do skupiny kombinovaných analgetik, antipyretik. Prokazatelně eliminuje bolest při migrénách, kontraindikován při poruchách ledvin a jater, až 12 let, během těhotenství a laktace. Dávkování: 1-2 tablety 3-4 krát denně po dobu ne delší než 3-5 dnů. Náklady - 164 str.

Vazokonstrikční léky: nejúčinnější prostředek

OBSAH:

Jaké jsou nejoblíbenější vazokonstrikční léky? Mohou být použity při léčbě rýmy u dětí? Co hledat při výběru a aplikaci vazokonstriktorů?

Hlavní skupiny vazokonstrikčních léků a jejich rozdíly

Vasokonstrikční činidla jsou rozdělena do tří hlavních skupin:

 1. Krátká akce
 2. Průměrná doba trvání
 3. Dlouhé vystavení

Léky s krátkodobým účinkem zahrnují všechny vasokonstrikční kapky, které ovlivňují lidské tělo po celou dobu 4-6 hodin. Účinnými látkami této skupiny jsou nafazolin, tetrizolin, fenylefrin. Pokud tyto prostředky používáte po delší dobu, mohou způsobit zdravotní otok sliznic a výtok z nosu. Účinná látka fenylefrin je nejlepší volbou pro léčbu rýmy u dětí do 3 let.

Mezi léky střední délky patří léky, které zmírňují otoky sliznice a omezují cévy během 6-10 hodin. Hlavními zástupci této skupiny jsou - Xylometazolin, Tramazolin. Často se používají při léčbě alergických reakcí, protože látky mají rychlý účinek.

Pro dlouhodobou expozici léky patří kapky, které omezují krevní cévy déle než 10 hodin. Účinnou látkou této skupiny je oxymetazolin. Hlavní výhodou vazokonstrikčních léčiv s touto složkou je absence takového vedlejšího účinku jako rýma vyvolaná léčivem.

Také všechny vazokonstrikční léky jsou rozděleny do 4 typů, v závislosti na hlavní použité účinné látce:

Známým lékem s touto látkou je Vibrocyl, Nazol Beybi, Nazol Kids. Léky ztuhnou cévy do 5 minut po instilaci nosu a aktivně udržují normální objem sliznice po dobu dalších 2-4 hodin.

Populární vasokonstrikční kapky - Otrivin, Galazolin, Xymelin. Prostředky podporují zúžené cévy nosní sliznice po dobu 8 hodin.

Známými léky jsou - Nazivin, Nazol, Rinazolin. Prostředky s touto účinnou látkou pomáhají dýchat nosem až 10 hodin.

Často nalezené drogy - Naphthyzinum, Sanorin. Dobře pomáhají odstranit slizniční edém, ale doba expozice u různých pacientů není stejná - od 4 do 8 hodin.

Vazokonstrikční léčiva s různými účinnými látkami musí být volena ne podle délky jejich lokálních účinků na tělo, ale podle stupně komplexnosti rýmy. Například, pokud má pacient slabý otok sliznice, může být omezen na prostředky s fenylefrinem. V případě virového edému závažné formy se doporučuje pochovat silnější přípravky s účinkem vazokonstrikce.

Jak dlouho mohou být použity vazokonstrikční léky?

Nedoporučuje se používat žádné prostředky pro zúžení cév delší než 5-7 dnů. Nezávislé jmenování takových léků navíc nemusí být proveditelné, protože otok sliznic je často způsoben nejen běžnými studenými nebo infekčními činiteli, ale také z jiných závažných důvodů:

 • Zakřivená přepážka (která způsobí nazální kongesci, dokud není chirurgicky korigována);
 • Přítomnost adenoidů nebo polypů (jejich léčba se provádí specifickými metodami a vyžaduje radu zkušeného odborníka);
 • Alergická reakce (bez identifikace kauzálního alergenu a minimalizace kontaktu s ním nebude fungovat, aby se zbavila konstantní kongesce nosu);
 • Vazomotorické poruchy (vyžaduje specifickou léčbu, to je docela obtížné k léčbě).

Existují i ​​jiné důvody, které mohou způsobit otok sliznic, takže před použitím vazokonstrikčních léků musíte být vyšetřeni a zjistit příčinu onemocnění.

Dlouhodobé užívání vasokonstrikčních kapek je nebezpečné, protože účinné látky způsobují návyky organismu. Sání krve, složky drogy v průběhu času způsobí, že cévy se zúží až po jejich použití. Proto se v sliznici vyskytují reverzní procesy - před aplikací kapek, zbývá oteklých a pro obnovení svých normálních funkcí bude pacient muset podstoupit speciální léčbu, která tělo odstaví od závislosti na vazokonstrikčních látkách.

Populární vazokonstrikční léky

Různé typy vazokonstrikčních kapek mohou obsahovat jak jednu účinnou látku, tak kombinovanou kompozici. Už jsme považovali populární drogy, jejichž hlavní složky jsou čtyři aktivní látky:

 • Fenylefrin;
 • Xylometazolin;
 • Oxymetazolin;
 • Nafazolin.

Všechny jsou návykové nosní sliznice, stejně jako sušení měkkých tkání. Dlouhodobé užívání přispívá k částečné nebo úplné ztrátě citlivosti skořápky nosní dutiny. Za zmínku stojí, že takové produkty jako Tizin a Otrivin obsahují zvlhčující činidla. A Noksprey, Rinoflu - zeleninové éterické oleje.

Vazokonstrikční léčiva s kombinovanými látkami mohou usnadnit provádění několika lékařských postupů. Například nejoblíbenější kombinované kapky jsou:

 • Xymelin, Vibrocil (mají antialergický účinek);
 • Nasik (může být použit pro poranění sliznice, protože má za následek hojení postižené membrány);
 • Evkazolin (různé protizánětlivé a zvlhčující účinky, protože obsahuje eukalyptový olej).

Existuje samostatná skupina vazokonstrikčních léčiv, která se doporučují pro alergické reakce:

 • Alergodil;
 • Kromofarm;
 • Lorizan;
 • Baconase, Nasonex (také obsahovat hormonální komponenty).

Neškodné prostředky s vazokonstrikčním účinkem jsou léky vyrobené z mořské soli:

Homeopatický lék na rýmu - Euphorbium Compositum.

Kapky obsahující antibiotika:

Všechny léky jsou dostupné ve vhodných formách: kapky, sprej, gel, aerosol.

Vazokonstrikční léky pro děti

Vzhledem k tomu, že tělo dítěte je stále ve fázi tvorby a vývoje, mohou být vazokonstrikční léčiva použita pouze v extrémních případech. Hlavním důvodem této opatrnosti je rychlá závislost sliznice na aktivních složkách přípravků, jakož i obecný účinek na tělo dítěte, v důsledku čehož může pokožka dětí vyblednout.

Takové kapky s minimální dávkou účinné látky pomohou dětem usnadnit dýchání:

Pro bakteriální rýmu jsou vhodná antibakteriální činidla (mohou být použita pouze na doporučení pediatra):

V raných stadiích rýmy se Derinat používá jako preventivní a imunomodulační činidlo. Také bezpečné jsou homeopatické spreje - Euphorbium Compositum, Ocarisalia.

Lidový vazokonstriktor

Domácí bylinné přísady se velmi často používají při léčbě běžného nachlazení nebo ucpání nosu. Nejoblíbenější jsou:

Od antiky byly cibule používány jako antimikrobiální činidlo. K přípravě léku se nasekaná cibule nalije rafinovaným olejem (zcela ji zakryje). Směs se nechá stát několik hodin, olej se vypustí a použije se jako kapky na nos. Pohřben v nosních průchodech 2 kapek oleje.

Řepu a mrkev strouhejte, šťávu vytlačte a přidejte rostlinný olej (v poměru 1: 1). Do nosních dírek nasypte 1-2 kapky oleje nebo do nosních průchodů vstříkněte bavlněné tampony navlhčené lékem.

Eucalyptus a menthol jsou často používány pro instilaci nosu. Mohou být zředěny několika kapkami vařené vody a zakopat pár kapek. Také éterické oleje mohou být použity jako parní inhalace.

V případě chronické rýmy, infuze měsíčku mohou být připraveny: 1 polévková lžíce. květiny nalil 1 polévková lžíce. vroucí vodou a necháme 30-60 minut. Trvejte na filtru a přidejte trochu soli (1 lžička). Pomáhá nosní promývací roztok měsíčku.

Vazokonstrikční léky na bolesti hlavy, migrény, mozek

Studie ukazují, že těžké bolesti hlavy jsou nejčastěji způsobeny poruchami krevních funkcí v mozku. Hlavní příčinou onemocnění, jako je migréna nebo časté bolesti hlavy, je nerovnoměrná expanze a zúžení cév, jejichž stěny vyvíjejí tlak na části mozku a nervových buněk.

Přispívají k rozšíření krevních cév a intrakraniálnímu tlaku, jako jsou tyto faktory:

 • Stresové situace;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Závislost na nikotinu;
 • Nervové nadměrné vzrušení atd.

Bolesti hlavy vasokonstrikční léky pomáhají eliminovat příznaky patologií. Nejoblíbenější jsou tyto prostředky:

 • Kafergot, Migrenol (ergotoninová skupina);
 • Digidergot (účinná látka - dihydroergotamin);
 • Imigran (triptanská skupina rychlé akce);
 • Zolmitripan, Naratripan (agonisté serotoninu).

Při migréně by měla být vazokonstrikční činidla užívána striktně podle pokynů a nesmí překročit uvedenou dávku.

Video-správné použití vazokonstrikčních léků:


Farmakologický trh je reprezentován velkým množstvím účinných a levných vazokonstrikčních léků, které se používají k léčbě rýmy a bolestí hlavy. Ale některé z populárních nástrojů lze použít pouze na předpis.

Vazokonstrikční nosní kapky a spreje pro dospělé a děti

Vasokonstriktor nosní kapky jsou populární lékařský nástroj, který se používá k odstranění běžného nachlazení a nazální kongesce. Lék je k dispozici bez lékařského předpisu. V moderním světě je seznam léků poměrně široký a lze je koupit za dostupnou cenu. Hlavní výhodou prostředků je, že v krátké době umožňují zbavit se nepříjemné rýmy. Zúžení krevních cév pomáhá snížit ucpání nosu a obnovit dýchací cesty, dýchání nosem normalizuje. Důležitou nevýhodou většiny léků je závislost na složkách a nedodržení dávky může významně zhoršit zdravotní situaci.

Indikace pro použití vazokonstrikčních léčiv

Lék se obvykle používá pro různé nosní kongesce. Mohou být způsobeny různými nachlazeními a chronickými onemocněními, jako jsou:

Při působení účinné látky přípravků se cévy zužují a dýchání se obnovuje

 • Akutní virová nebo bakteriální rýma. Obvykle u tohoto viru se začíná vyvíjet chlad. K vylučování tekutin obvykle dochází a dochází k mírnému přetížení nosu. Bakteriální rýma je často komplikovaná a jde do formy ARVI. Následně vynikne žlutý a zelený snot.
 • Chronická rýma - vzniká v důsledku nedbalosti osoby k jejímu zdraví. Také vývoj onemocnění je možný díky neustálé práci prašných místností;
 • Sinusitida, etmoiditida a další sinusitida - jsou způsobeny zánětem vedlejších nosních dutin. Onemocnění může být doprovázeno horečkou, bolestmi hlavy a nadměrnou sekrecí různých barev. Pokud provozujete zánět vedlejších nosních dutin a nezúčastníte se jeho léčby, může se forma v budoucnu stát vážnější a může být dokonce smrtelná;
 • Alergická rýma - vzniká v důsledku nesnášenlivosti těla určitých složek, které jsou obsaženy ve vzduchu. Dráždivé látky mohou být zvířecí chlupy, pyl ze stromů nebo jen prach.

Všechny tyto choroby jsou příčinou vazokonstrikce, lumen v dýchacích cestách, redukující lumen. Díky lékům s vazokonstrikčním účinkem se odstraní pocení sliznic a otoky a obnoví se normální dýchání. Co dělat, pokud vám kapky nepomohou poradit, abyste si přečetli tento článek.

Kromě toho, pokud má člověk bolesti hlavy a je často znepokojen tlakem, pak v tomto případě mohou pomoci vazodilatátory, které přispívají k rozšíření krevních cév a zlepšení krevního oběhu.

Klasifikace vazokonstrikčních činidel

Je tu rozdíl! Každý vazokonstrikční lék působí určitou dobu.

Všechny přípravky této odrůdy jsou rozděleny do tří velkých skupin. Seznam léků je poměrně rozsáhlý. Jejich hlavní rozdíl je v trvání zachování efektu.

Uvažujme. jak léky fungují. Hlavními účinnými složkami jsou finileprin, nafazolin nebo xylometazolin

 • Léky s krátkodobým účinkem

Tyto léky normalizují dýchání po dobu 4 nebo maximálně 6 hodin. Hlavní účinnou látkou je finileprin nebo nafazolin.

 • Léčiva se střední účinností

Tento nástroj pomáhá v průměru zbavit se dopravních zácp po dobu 10 hodin. Účinnou látkou je xylometazolin. Typicky, tyto léky jsou předepsané alergiky.

 • Dlouhotrvající kapky

Lék má délku trvání více než 10 hodin. Základní složkou je oxymetazolin.

Načasování léčby a použití vasokonstrikčních nosních kapek

Závislost na vazokonstriktoru se objevuje v 5-7 dnech, po tomto čase lék odmítne nebo změní

Často kladené otázky, kolik můžete drogu odkapávat, abyste nezpůsobili závislost nebo nepoškodili zdraví a jaké prostředky je lepší použít?

Bez konzultace s lékařem se doporučuje užívat jakékoli léky po dobu nejvýše 7 dnů.

Pokud toto pravidlo zanedbáme, dlouhodobé užívání kapek s vazokonstriktorem může znamenat jednu nebo více negativních reakcí, jako jsou:

 • Suchost a podráždění sliznice;
 • Kopytní nosníky;
 • Závratě a těžké migrény;
 • Vzhled hoření v nosní dutině.
 • Závislost na drogách je jedním z nejnebezpečnějších škodlivých účinků.

Závislost znamená, že receptory již nemohou řídit proces bez použití kapek. Důsledkem může být výskyt chronického edému. Lékařský termín pro tento problém se nazývá lékařská rýma (lék).

Než si koupíte kapku v každém případě, musíte se obrátit na svého lékaře a on vybere pro vás nejlepší léky, které jsou vhodné pro léčbu onemocnění.

Seznam a názvy vasokonstrikčních kapek a sprejů

Typy látek obsahujících cévy:

Nafazolin - lék, který usnadňuje dýchání maximálně 4 hodiny. Proto musí být přípravek užíván nejméně 4 krát denně, aby se cítil normálně. Výhodou této drogy je nízká cena, ale nástroj má vážnou nevýhodu. Při častém užívání léčiva dochází k silnému přesušení sliznice, což může znamenat další onemocnění. Navíc je lék závislý na jeho složkách.

Naphthyzinum - je jedna z prvních nosních kapek. To může být přičítáno jinému nástroji, který se účinně osvědčil v sovětských časech, kdy se poprvé objevil koncept vazokonstrikčních kapek. Prostředky osvědčené mnohaletými zkušenostmi. Naftyzin má vazodilatační účinek.

Xylometazolin - pracuje déle, asi 6-8 hodin. Po použití léku není třeba čekat dlouho, výsledek přijde okamžitě. Lék je účinnější a méně návykový, kromě toho má vazodilatátor
efekt. Pokud je to nutné, lék lze použít několik týdnů. Xylometazolin je poměrně běžný prostředek a často se vyskytuje jako součást různých léků.

 1. Xylometazolin
 2. Tizin
 3. Otrivin
 4. Pro nos
 5. Xylen
 6. Galazolin
 7. Nasik
 8. Snoop

Oxymetazolin - na základě této drogy, léky jsou určeny pro děti. Existují látky, které zužují nádoby na více než 12 hodin. Lék je rychlý a dlouhotrvající, vzhledem k silnému účinku se nedoporučuje přípravek používat déle než 3 dny.

Nazivin - dostupný v několika dávkách, takže lék s obchodním názvem může být vybrán pro různé věkové charakteristiky.

Tramazolin

Léky, které obsahují tramazolin, mohou udržet účinek až 10 hodin. Jeho činnost začíná 3-5 minut po aplikaci.

Fenylefrin

Pediatři předepisují tyto prostředky z důvodu jejich bezpečnosti pro děti. Fenylefrin má vzácně vedlejší účinky.

Věk a další znaky použití vazokonstrikčních činidel

Kapky pro děti

Při aplikaci určitě konzultujte s lékařem

Děti se často potýkají s problémem rýmy, což znamená, že když dítě nejprve šlo do mateřské školy. Konstantní nachlazení a snot. Léčba rýmy u dospělých a dětí je výrazně odlišná. To je způsobeno dosud plně vytvořeným imunitním systémem. Proto v tomto případě musí být léčba léčena opatrně. U dětí se vyvíjí různá dávka a koncentrace složek léčiva. Pro děti se vyvinuly speciální kapky s mírným účinkem, které chrání dětskou sliznici.

Obvykle se kapky pro děti vyrábějí na bázi fenylefrinu nebo tramazolinu, v některých případech lze použít oxymetazolin. Nejběžnějšími prostředky jsou Nazol Baby, Adrianol, Nazivin Sensitive.

Když dítě dosáhne věku šesti let, může být léčeno léky pro dospělé.

Kapky pro těhotné ženy

Samoléčba je zakázána, pouze lékař předepisuje kapky, zejména v prvním trimestru

Těhotenství je zvláštní stav ženy, kdy je zakázáno používat většinu drog. Fenomén přetížení během těhotenství je mimořádně nežádoucí. To je způsobeno tím, že nástroj může nepříznivě ovlivnit stav nenarozeného dítěte, proto se v tomto případě doporučuje, aby se léky volily velmi pečlivě. V této situaci musí být léčba zvolena před konzultací s odborníkem. Může být nezbytné uchýlit se k používání lidových prostředků. V anotaci většiny léků bylo indikováno, že jejich použití se nedoporučuje používat během těhotenství a kojení.

Nebezpečí spočívá v tom, že jednotlivé složky mohou způsobit zúžení placenty a ovlivnit zúžení plodu. Kromě toho je třeba řešit výtok z nosu během těhotenství, protože nazální kongesce může vést k nazální kongesci ak rozvoji hypoxie. Přínos moderní medicíny nestojí v klidu a lékaři mohou předepisovat léky těhotné ženě, která nebude mít negativní vliv. Jako Nazivin, Vibrocil, Tizin.

Před použitím léku se doporučuje kontaktovat svého lékaře a poradit se s jeho užíváním. Možná má lékař jiný názor na zhodnocení celkového stavu ženy a jejího nenarozeného dítěte.

Během laktace není vše mnohem jednodušší. Kojící maminky mohou používat oxymetazolin nebo finileprin bez xylometazolinu. V tomto případě je nutné sledovat dávkování a brát v úvahu individuální vlastnosti.

Použití lidových prostředků

Pokud léky nemají vliv, nebo je jejich použití zakázáno jako individuální vlastnosti, můžete se uchýlit k použití tradičních metod.

 1. Je možné odstranit ucpaný nos a otoky nosních dutin vařeným vejcem. Návod k použití je poměrně jednoduchý, vejce musíte vařit, zabalit do kapesníku a připevnit na obě strany nosu. S touto léčbou můžete použít nejen vejce, ale i další předměty, jako například vařené brambory. Chcete-li se uchýlit k této metodě je možné pouze v případě, že osoba má jistotu, že nemá sinusitidu. Protože když sinusitida může situaci zhoršit.
 2. Dalším neméně účinným lidovým lékem je inhalace založená na esenciálních olejích. Eukalyptus, jedle, čajovníky mají pozoruhodné antiseptické a antibakteriální účinky. Pro tyto procedury je vhodný speciální domácí inhalátor a v nepřítomnosti takového běžného hrnce vroucí vody a ručníku.
 3. Cibule kapky. Chcete-li získat lék, musíte si vzít cibuli a mleté ​​maso, přidejte olivový olej a vštípit nos. Bude to velká profylaktika pro nos.
 4. Neméně terapeutický účinek má extrakt kalina nebo kalanchoe. Přírodní prostředky obsahují maximum léčivých vlastností, díky kterým dochází k rychlému zotavení.

Pokud nemoc neběží a nemáte chronickou sinusitidu nebo jiné nebezpečné nemoci nosních dutin, je léčba lidovými prostředky možná doma. Doma si můžete připravit speciální fyziologický roztok. Jak víte, mořská voda má pozoruhodný efekt. Tam není moc co do činění s domácími recepty a obdržíte efektivní, a co je nejdůležitější, přírodní přípravek, který bude bojovat s nástupem rýma.

Kapky vyrobené na základě mořské vody pomohou účinně vyčistit nos od snot. Pokud máte sinusitidu, pak nezoufejte. Můžete strávit některé manipulace, které značně usnadňují průběh nemoci. Když se doporučuje sinusitida pohřbít vasokonstrikční kapky, a poté se zapojit do mytí nosních dutin. V případě této nemoci mohou být předepsány vazokonstrikční spreje nebo kapky, ale je lepší přistupovat k této problematice komplexním způsobem, s použitím komplexních léčiv s antibiotiky, můžete také použít tablety. To urychlí proces hojení.

Kontraindikace a poškození

Kapky nemusí být vhodné pro každého. Pokud jste si po kapkách zakoupili kapky a pociťovali jste závratě nebo jiné nepříjemné příznaky, měli byste tento přípravek přestat používat.

Jedním z účinných postupů po instilaci vazokonstrikčních činidel je nosní promytí fyziologickým roztokem.

Nedoporučuje se používat adrenomimetika:

 • Při individuální nesnášenlivosti jednotlivých složek;
 • Při sdílení inhibitorů MAO nebo antidepresiv;
 • Po rehabilitaci mozkové chirurgie;
 • S diabetem;
 • Hypertenze;
 • Zahájená ateroskleróza;
 • S atrofickou rýmou.

Seznam vasokonstrikčních kapek, klasifikace a aplikační vlastnosti

S odsuzující nosní kapky jsou anti-edematózní látky, které se používají k odstranění projevů rýmy a nazální kongesce. Působení takových léků je zaměřeno na zúžení lumen cév lokalizovaných v nose.

Léky začnou působit rychle: pacienti si všimnou obnovení dýchání, snížení edému a zánětlivých reakcí. Takové nosní kapky jsou prostředkem symptomatické léčby a mohou být použity v kombinaci s jinými skupinami léků doporučených lékařem.

Lékárny mají velké množství léků, které mají lokální vazokonstrikční účinek.

Mnohé z nich jsou levnější analogy, ale obsahují identickou účinnou látku v různých koncentracích. Jestliže přípravek užíváte krátce a v souladu s doporučeními výrobce, riziko nežádoucích účinků je minimální. Nezapomeňte však na možné negativní důsledky.

Indikace pro použití a princip akce

Hlavní aktivní složky vazokonstrikčních kapek jsou xylometazolin, nafazolin, oxymetazolin, fenylefrin, tramsolin.

Léky předepsané jako součást komplexní léčby:

 • Akutní rýma.
 • Pollinosis.
 • Nosy.
 • Sinusitida.
 • Chronická zánět spojivek.
 • Sinusitida
 • Laryngitida.
 • Edém hrtanu alergického původu.
 • Eustachyte.
 • S hyperémií sliznic horních cest dýchacích na pozadí chirurgického zákroku.
 • V případě potřeby rinoskopie (kombinovaná s léky, které mají lokální anestetický účinek).

Princip působení takových léků (nazývají se alfa adrenomimetika) je způsoben jejich schopností stimulovat alfa-adrenoreceptory.

Po lokálním použití tohoto léku je pozorováno zúžení a zmenšení lumen cév sliznic, díky čemuž mizí. Přípravky také přispívají ke snížení edému, obnovení průchodnosti Eustachových trubic (s otitis), normalizaci dýchání u pacienta.

Vlastnosti použití

V závislosti na délce trvání farmakologického účinku mohou být nosní kapky použity každých 8-12-15 hodin.

 • S rozvojem nachlazení se doporučuje používat kapky intranasálně (aby bylo instalováno do nosu).
 • S rozvojem nosního krvácení doporučuje zavedení tamponu nasáklého v medicíně do nosních cest.
 • Pokud lékař doporučí rinoskopii, může řada vazokonstrikčních látek pomoci zpomalit vstřebávání léčiv s lokálním anestetickým účinkem. To přispívá ke zvýšení trvání povrchové anestezie.
 • Ve dne se upřednostňují léky s krátkým a středně dlouhým účinkem a v noci na léky, které mají trvalý účinek.
 • Nezneužívejte tyto léky z důvodu rizika rychlé závislosti a negativního dopadu na nosní sliznici.

Pro dosažení nejlepšího výsledku můžete nosní průchody umýt fyziologickým roztokem před použitím vazokonstriktoru. Doporučuje se podávat lék v poloze na zádech. Jakmile droga vstoupila do nosní pasáže, můžete se otočit na její stranu.

Skupiny vazokonstrikčních léčiv

Vazokonstrikční léky jsou levné a začínají působit velmi rychle, ale jejich použití by nemělo být zneužíváno.

Takové nosní kapky jsou klasifikovány následovně:

 • Přípravky s krátkým působením na bázi nafazolinu, fenlefriny, tetrizolinu. Doba jejich působení je 4 až 5 hodin a dlouhodobé užívání může způsobit rozvoj edému léku sliznice a rýmy.
 • Léky s průměrnou dobou účinku na bázi xylometazolin a tramazolin působí až 9 hodin.
 • Oxymetazolinové léky mají dlouhodobý účinek (10-14 hodin).

Trvání léčby vazokonstrikčními kapkami nesmí překročit 7-10 dní. Optimálním průběhem léčby je užívání léků po dobu 3 - 4 dnů. Delší užívání může přispět k rozvoji závislosti a zvýšit systémové účinky na tělo.

Krátké kapky

Sanorin má mírnější účinek s přidáním éterických olejů, které v menší míře vysušují sliznici nosu.

Dospělí pacienti doporučili koncentraci účinné látky 0,1%: 1-3 kapky až 3krát denně a ne déle než 7 dnů.

Dospělí doporučují koncentraci účinné látky 0,1%. Instalovat 2-4 kapky až 5krát denně. Lék může používat ne více než 5 dnů.

Použití kapek před spaním může způsobit nespavost způsobenou působením aktivní složky na centrální nervový systém.

Po přezkoumání, jak vypadá krátkodobý seznam léků, se doporučuje zdržet se pravidelného užívání. Tyto nástroje nelze použít pro prevenci.

Léky střední délky

Léčiva se střední účinností zahrnují léčiva na bázi xylometazolinu - to je jedna z nejrozsáhlejších skupin vazokonstrikčních léčiv. Nacházejí se pod těmito obchodními názvy:

 • Xylen je monodrug, které by nemělo být dlouhodobě používáno při chronické rinitidě. Při vynechání dávky použijte ihned po dobu 60 minut, pokud uplynulo více než 60 minut od vynechání dávky.
 • Evkazolin Aqua - jako pomocná látka používá eukalyptus, který přispívá k poskytování antimikrobiálních, antispasmodických a protizánětlivých účinků, jakož i ke zmírnění sliznice nosu. Lék se používá v 1-2 kapkách každých 8-10 hodin.
 • Xymelin - začíná působit po 3-5 minutách. Lék se nepoužívá častěji 3krát denně.
 • Xymelin Eco je dvousložkový lék, který má další vliv na fungování žláz nosních sliznic.
 • Otrivin - léčivo je dobře snášeno u pacientů s citlivou nosní sliznicí v důsledku vyvážené hodnoty pH (způsobené pomocnými látkami sorbitolu a hypromelózy). Kapky jsou také k dispozici s přidanou přítomností mentolu nebo eukalyptu. Lék by neměl být používán déle než 10 dnů.
 • Rinonorm - účinek léku se vyvíjí po 4-5 minutách, přípravek může být použit nejvýše 3krát denně a ne déle než 1 týden.
 • Sanorin-xylo - doba trvání léčby není delší než 6 dní, delší užívání snižuje terapeutický účinek.
 • Farmazolin - začíná působit po 5-10 minutách, je účinný proti silnému otoku a hyperémii. Průběh léčby nesmí překročit 4-5 dnů.
 • Tizin-xylo - předávkování se projevuje nevolností, zvracením, horečkou, křečemi hladkého svalstva a poruchami srdečního rytmu.
 • Galazolin.
 • Grippostad Reno.
 • Nazolin Doktor Theiss.

Průměrná dávka pro dospělé pacienty: 2-3 kapky až 3-4 krát denně. Struktura a princip působení xylometazolinu je podobný nafizinu. Tato látka je uvedena v seznamu nejdůležitějších a nezbytných léků.

Při použití tramazolinu (Adrianol, Lasolvan Reno) je pozorován vývoj vazokonstrikčního účinku po 3-4 minutách a trvá až 10 hodin. Jsou povoleny až 3 léky denně. Délka léčby není delší než 10 dnů.

Léky s dlouhodobým účinkem

Pro dlouhodobé léky patří léky na bázi oxymetazolinu. Tyto léky začínají mít účinek po 5-10 minutách a udržují nosní dýchání po dobu 10-12 hodin. Charakteristickým rysem této skupiny kapek je delší možnost použití bez vedlejších účinků - až 12 dní.

Vybrané léky mohou být:

 • Nasol - lék lze použít ne více než 2x denně.
 • Nazol Advance - navíc obsahuje kafr, levomentol, eukalyptol.
 • Nazivin - doporučuje se zakopat 1-2 kapky až 3x denně.
 • Nasospray
 • Otrivin Oxy.
 • Ferveks sprej z nachlazení - lék lze použít dvakrát denně po dobu ne delší než 3 dny. Lék je kontraindikován při poruchách funkce kardiovaskulárního systému a vysokého krevního tlaku.

V případě, že je rýma doprovázena nejen nazální kongescí, ale i výraznými sliznicemi sliznic, je nutné důkladně promýt nos před instilací vazokonstriktoru. I lék s dlouhodobým účinkem nebude mít účinek, pokud bude okamžitě uvolněn s nosními sekrecemi.

Kontraindikace

Dokonce i nejlepší vasokonstrikční kapky mají kontraindikace. Pacienti s chronickou a atrofickou rýmou, hypertyreózou, diabetes mellitus, tachykardií, aterosklerózou, arteriální hypertenzí a také při závažných očních onemocněních by se měli zdržet užívání.

Vazokonstrikční léčiva se nepoužívají současně, ani po dobu 2 týdnů po vysazení inhibitorů MAO.

Zvláštní pozornost je nutná při léčbě těhotných a kojících žen, pacientů s anginou pectoris a ischemickou chorobou srdeční, hyperplazií prostaty, feochromocytomu.

Jaké vedlejší účinky se mohou objevit

Použití kapek může vyvolat následující negativní reakce:

 • Suchost a pocit pálení na sliznicích nosu.
 • Z nosu zvyšte množství výtoku hlenu.
 • Suchost v krku a ústech.

Na pozadí dlouhodobého užívání léčiva je možné vyvinout reaktivní hyperemii a atrofii nosních sliznic a také rychlé snížení terapeutického účinku při opakovaném použití (rozvoj tachyfylaxe).

Dlouhodobá léčba léky může přispět k rozvoji systémových reakcí ve formě bolesti hlavy, zvýšeného krevního tlaku, závratě, bušení srdce, nevolnosti, poruch spánku, zvýšené úzkosti, zvracení.

Vasokonstrikční kapky nejsou schopny vyléčit zima, poskytují pouze symptomatickou úlevu. Při prvních příznacích nachlazení, doprovázených nazální kongescí, se doporučuje konzultovat s lékařem výběr vhodných a účinných léků.